Palermo #48 ~ We are back!

Ποιος επιθυμείτε να αποχωρήσει; (26/8)
Multiple votes are allowed. Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 22)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 3,879 μηνύματα.
Φώτη γιατι πιστευεις οτι σε επελεξε ο ΔΑ να σωθεις ;
 

American Economist

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30,345 μηνύματα.
Φώτη γιατι πιστευεις οτι σε επελεξε ο ΔΑ να σωθεις ;

Αυτό δεν μπορώ να το ξέρω, ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφτώ είναι για να ρίξει στάχτη στα μάτια. Θέλω να πω οτι ήδη μερικοί πιστεύετε ότι ανήκω στους μαφιόζους οπότε με το να με σώσει απλά στρέφει ακόμα περισσότερους εναντίον μου.


Το ποιος είναι ο ΔΑ δεν είναι τόσο δύσκολο να το βρούμε πάντως, από την στιγμή που στην αρχική ψηφοφορία έλαβα 5 ψήφους [Poirot, Memetchi, Beatrix, nearos, Kate] κάποιος από αυτούς είναι. Βέβαια την ψηφο της Beatrix την ακύρωσα μόνος μου με την κάρτα που ειχα λάβει από την ΣΕ ενώ ο Poirot δεν νομίζω να άλλαζε την ψήφο του από την στιγμή που ήξερε ότι μια τέτοια κίνηση μόνο κακό θα του έκανε. Άρα ο ΔΑ είναι κάποιος από τους υπόλοιπους 3 παίκτες.
 

Memetchi

Palermo Player

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 1,853 μηνύματα.
Το ποιος είναι ο ΔΑ δεν είναι τόσο δύσκολο να το βρούμε πάντως, από την στιγμή που στην αρχική ψηφοφορία έλαβα 5 ψήφους [Poirot, Memetchi, Beatrix, nearos, Kate] κάποιος από αυτούς είναι.
Το έχεις καταλάβει ότι αν ήταν ένας από εμάς δεν θα έκανε την αντιστροφή και θα σε άφηνε να χάσεις ή έστω να πας για μονομαχία με τον Πουαρώ
 

Joji

Palermo Player

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,921 μηνύματα.
Βέβαια την ψηφο της Beatrix την ακύρωσα μόνος μου με την κάρτα που ειχα λάβει από την ΣΕ
Μια εκ των 5 ψήφων ακύρωσες με την κάρτα. Όχι συγκεκριμένα της Beatrix, επειδή έτυχε να είναι η τελευταία που σε ψήφισε. Γιατί μας στρέφεις μόνο στους 3 εναπομείναντες;
 

American Economist

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30,345 μηνύματα.
Μια εκ των 5 ψήφων ακύρωσες με την κάρτα. Όχι συγκεκριμένα της Beatrix, επειδή έτυχε να είναι η τελευταία που σε ψήφισε. Γιατί μας στρέφεις μόνο στους 3 εναπομείναντες;

Η χρήση της κάρτας έγραφε ότι πρέπει να πω ποια ψήφο ακυρώνω, δεν ήταν η τελευταία αναγκαστικά, εγώ επέλεξα να ακυρώσω την ψήφο της Beatrix.
 

Joji

Palermo Player

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,921 μηνύματα.

American Economist

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30,345 μηνύματα.
Το έχεις καταλάβει ότι αν ήταν ένας από εμάς δεν θα έκανε την αντιστροφή και θα σε άφηνε να χάσεις ή έστω να πας για μονομαχία με τον Πουαρώ

Συγνώμη που στο χαλάω αλλά η ίδια η ΣΕ ανέφερε ότι κάποιος που είχε ψηφίσει εμένα άλλαξε την ψήφο του προς το Γιάννη. Δεδομένου ότι την ψήφο της Beatrix την ακύρωσα εγώ ο ίδιος απομένουν 4 άτομα, τώρα ο Poirot να έκανε κάτι τέτοιο έχω ήξερε ότι δεν τον συνέφερε λίγο περίεργο.
 

Kate1914

Palermo Player

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,293 μηνύματα.
Αυτό δεν μπορώ να το ξέρω, ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφτώ είναι για να ρίξει στάχτη στα μάτια. Θέλω να πω οτι ήδη μερικοί πιστεύετε ότι ανήκω στους μαφιόζους οπότε με το να με σώσει απλά στρέφει ακόμα περισσότερους εναντίον μου.


Το ποιος είναι ο ΔΑ δεν είναι τόσο δύσκολο να το βρούμε πάντως, από την στιγμή που στην αρχική ψηφοφορία έλαβα 5 ψήφους [Poirot, Memetchi, Beatrix, nearos, Kate] κάποιος από αυτούς είναι. Βέβαια την ψηφο της Beatrix την ακύρωσα μόνος μου με την κάρτα που ειχα λάβει από την ΣΕ ενώ ο Poirot δεν νομίζω να άλλαζε την ψήφο του από την στιγμή που ήξερε ότι μια τέτοια κίνηση μόνο κακό θα του έκανε. Άρα ο ΔΑ είναι κάποιος από τους υπόλοιπους 3 παίκτες.
Μα αν ήταν ένας από εμάς που σε ψηφίσαμε γιατί να σε σώσει; Αφού σε ψηφίσαμε γιατί σε υποψιαζόμασταν, άρα θέλαμε να βγεις
Συγνώμη που στο χαλάω αλλά η ίδια η ΣΕ ανέφερε ότι κάποιος που είχε ψηφίσει εμένα άλλαξε την ψήφο του προς το Γιάννη.
Αυτό μου διέφυγε, είναι σημαντικό στοιχείο, αλλά δε το βρίσκω πού το γράφει.
Πού το είπαν;
 

American Economist

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30,345 μηνύματα.
Μα αν ήταν ένας από εμάς που σε ψηφίσαμε γιατί να σε σώσει; Αφού σε ψηφίσαμε γιατί σε υποψιαζόμασταν, άρα θέλαμε να βγεις

Αυτό μου διέφυγε, είναι σημαντικό στοιχείο, αλλά δε το βρίσκω πού το γράφει.
Πού το είπαν;

Βασικα παίζει να κάνω εγώ λάθος καθώς λέει ανταλλαγή ψήφων, δεν αιτιολογεί αν άλλαξε μόνο την δικιά του ψήφο η αν πήρε όλες τις δικές μου ψήφους και τις έβαλε στον Γιάννη. Αν ισχύει το δεύτερο τότε όντως το έκανε κάποιος που έχει έχθρα με τον Γιάννη, άτομο που δεν μου έρχεται στο μυαλό αυτην την στιγμή καθώς ο Γιάννης δεν έχει κάποιου είδους κόντρα με κανένα παίκτη.
 

Memetchi

Palermo Player

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 1,853 μηνύματα.
Συγνώμη που στο χαλάω αλλά η ίδια η ΣΕ ανέφερε ότι κάποιος που είχε ψηφίσει εμένα άλλαξε την ψήφο του προς το Γιάννη. Δεδομένου ότι την ψήφο της Beatrix την ακύρωσα εγώ ο ίδιος απομένουν 4 άτομα, τώρα ο Poirot να έκανε κάτι τέτοιο έχω ήξερε ότι δεν τον συνέφερε λίγο περίεργο.
Άσχετο αυτό. Κανεις δεν γνώριζε ότι έχεις αυτές τις κάρτες. Ο,τι ψηφίσαμε ήταν και αυτό που περιμέναμε να βγει ως αποτελεσμα. Ο ΔΑ ήθελε να σωσει εσένα και να διώξει τον Γιάννη
 

American Economist

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30,345 μηνύματα.
Άσχετο αυτό. Κανεις δεν γνώριζε ότι έχεις αυτές τις κάρτες. Ο,τι ψηφίσαμε ήταν και αυτό που περιμέναμε να βγει ως αποτελεσμα. Ο ΔΑ ήθελε να σωσει εσένα και να διώξει τον Γιάννη


Γεγονός που σημαίνει ότι αυτός που το έκανε έχει έχθρα με τον Γιάννη ή απλά ήθελε να ρίξει τις υποψίες πάνω μου.
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,642 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Τρίτη 27/8
  1. American Economist
  2. BeatrixKiddo
  3. Chem2000
  4. giannhs2001
  5. Hased Babis
  6. Joji
  7. juanium
  8. Kate1914
  9. Memetchi
  10. Micro
  11. nearos
  12. Pak
  13. Queenara
  14. rafaela11
  15. Reader
  16. ultraviolence
  17. Ουριήλ

Ψήφοι


Η χώρα των φαντασμάτων

Poirot - Ψηφοφορία & Παράταση

Οριστικές αποχωρήσεις
---

Απουσίες
---

Λοιπές ενέργειες παικτών
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον ψήφος από American Economist
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση ψήφου από American Economist
Ενεργοποίηση ιδιότητας: Αλλαγή ψήφων από διεφθαρμένο αστυνομικό
 

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 6,169 μηνύματα.
Νιωθω οτι εχουμε υπερεστιασει στον φωτη. Ουδεποτε ειπε οτι δε διαβασε τους κανονες ή δε τους ήξερε, αντιθετως, μονο για ανακοίνωση της δολοφονίας είχε ρωτήσει, που πραγματι ηταν blunder αλλα it is what it is.

Χρησιμοποίησε τις καρτες του στον πρώτο γύρο, και δεν προσπάθησε διπλωματικά να δράσει ωστε να αποπειραθει να μειωσει τις ψήφους του, που με κανει να πιστεύω οτι έδρασε απο άγχος και σπασμωδικά αρα ήταν αθώος.

Και δεν νομίζω να ηταν τοσο κανονισμένο να παίξει ο ίδιος τις καρτες ιντριγκας του και να εχει βοηθεια του ΔΑ. Θα ητανε πολύ εύκολο. Κατι άλλο παίζει, και δε συμφωνω με την εκδοχη οτι επαιξε ατσαλα ο ΔΑ ή βιαστικά, γιατι καταφερε να προκαλεσει πανικο, μιας και μιλουσαμε αρκετη ωρα για τον φωτη αποκλειστικα..
 

Reader

Palermo Player

Η Reader αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Γεγονός που σημαίνει ότι αυτός που το έκανε έχει έχθρα με τον Γιάννη ή απλά ήθελε να ρίξει τις υποψίες πάνω μου.
Ή θέλει και εσένα και τον Πουαρό εκτός. Ήξερε πως αλλάζοντας τις ψήφους σου με του Γιάννη θα έφευγε ο Πουαρό, αφού ήδη είχε αρκετές ψήφους, και οι περισσότεροι θα υποψιαστούν εσένα.
 

American Economist

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30,345 μηνύματα.
Ή θέλει και εσένα και τον Πουαρό εκτός. Ήξερε πως αλλάζοντας τις ψήφους σου με του Γιάννη θα έφευγε ο Πουαρό, αφού ήδη είχε αρκετές ψήφους, και οι περισσότεροι θα υποψιαστούν εσένα.

Αυτή είναι η μόνη λογική εξήγηση βασικά, αν ανήκα στους μαφιόζους τότε ο ΔΑ δεν θα με έσωζε από την πρώτη ημέρα καθώς μόνο κακό θα μου έκανε, όπως και έγινε βασικά. Επίσης, η ανταλλαγή ψήφων με τον Γιάννη ο οποίος είχε μόνο 1 ψήφο κατι δείχνει, ξεκάθαρα αυτός που το έκανε δεν είχε σαν στόχο να σώσει εμένα αλλά να αποπροσανατολησει.

Τέλος πάντων προσωπικά δεν θα ψηφίσω τόσο νωρίς αυτήν την φορά καθώς θέλω να δω αν τα 2-3 μέλη που δεν μπαίνουν γίνουν πιο ενεργά ή όχι αύριο.
 

Joji

Palermo Player

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,921 μηνύματα.
Πάντως εγώ ένα θα πω. Ο ΔΑ είτε είναι αφελής, είτε τρομερά έξυπνος.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,291 μηνύματα.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,227 μηνύματα.

Καλό ξημέρωμα παλερμιώτες.
 

Joji

Palermo Player

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,921 μηνύματα.

ultraviolence

Palermo Moderator

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 14,557 μηνύματα.
Αυτή είναι η μόνη λογική εξήγηση βασικά, αν ανήκα στους μαφιόζους τότε ο ΔΑ δεν θα με έσωζε από την πρώτη ημέρα καθώς μόνο
Αφού κινδυνευες να βγεις στο σενάριο που είσαι μαφιόζος, γιατί θα σου έκανε κακό; Περισσότερο κακό από το να βγεις mvp δε μπορούσε να σου κάνει. Ίσα ίσα έτσι σου έδωσε έναν επιπλέον γύρο..
Ή θέλει και εσένα και τον Πουαρό εκτός. Ήξερε πως αλλάζοντας τις ψήφους σου με του Γιάννη θα έφευγε ο Πουαρό, αφού ήδη είχε αρκετές ψήφους, και οι περισσότεροι θα υποψιαστούν εσένα.
Το ακούω αυτό. Ωστοσο, δε μπορούσε ο ΔΑ να προβλέψει ότι θα έρχονταν σε ισοψηφία, μιας κι ο Φώτης έπαιξε τελευταία στιγμή την κάρτα του. Φαινομενικά τουλάχιστον δείχνει να είναι προσπαθεια να σώσει το Φώτη. Το να το έκανε για να ταράξει τα νερά το δέχομαι μόνο από κάποιον που δεν ξέρει κανόνες..Μια φορά μόνο μπορεί να αλλάξει τις ψήφους ο ΔΑ και είναι μια πολύ σημαντική ιδιότητα για να πάει έτσι στράφη. Είναι game changing.
Αλλά καταλαβαίνω τι λογική πίσω από όσα λες, δεν είναι αβάσιμο αν μιλάμε για κάποιον αρκετά άπειρο.
Το ποιος είναι ο ΔΑ δεν είναι τόσο δύσκολο να το βρούμε πάντως, από την στιγμή που στην αρχική ψηφοφορία έλαβα 5 ψήφους [Poirot, Memetchi, Beatrix, nearos, Kate] κάποιος από αυτούς είναι.
Ο ΔΑ σε έσωσε, γιατί να είναι μέσα στα άτομα που σε έχουν ψηφίσει; Αν σε ήθελε εκτός παιχνιδιου = σε ψήφισε, δεν θα σε έσωζε. Ο ΔΑ σε θεωρεί μαφιόζο. Άμα ο ΔΑ σε θεωρεί μαφιοζο κι σε ψήφισε... τότε ο ΔΑ δεν έχει καταλάβει πώς να παίζει τον ΔΑ, εκεί πάω πάσο. Μπορεί να είδε τη λέξη διαφθαρμενος και σου λέει "θα το παίξω τρελιτσα". Εκτός αν θελησε να σε ψηφίσει ώστε με την ψήφο του να σπρωχτεις mvp για να σου αλλάξει τις ψήφους και να διώξει τον Γιάννη. Για να εξασφαλίσει δηλαδή ότι 100% θα είσαι ο πρώτος στις ψήφους.Δεν το κοβω πιθανό, ειναι πολύ end-game move αυτό και θέλει εμπειρία.

Δεν θέλω να βιαστώ να ψηφίσω από τώρα τον Φώτη προσωπικά. Θέλω να αποκτήσω μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα του τι γίνεται και κυρίως θέλω να ακούσω από τα άτομα που δε πολυμιλανε, τι γνώμη έχουν για την εξέλιξη της ψηφοφορίας. Θέλω επιχειρηματολογία.

Νιωθω οτι εχουμε υπερεστιασει στον φωτη. Ουδεποτε ειπε οτι δε διαβασε τους κανονες ή δε τους ήξερε, αντιθετως, μονο για ανακοίνωση της δολοφονίας είχε ρωτήσει, που πραγματι ηταν blunder αλλα it is what it is.
Άνευ λόγου όμως; Άσε τα περί κανόνων στην άκρη για την ώρα και πάμε στην ψηφοφορία. Στον πρώτο γύρο ο ΔΑ τον έσωσε, δεν είναι κάτι που σε υποψιαζει αυτό; Μια τόσο σημαντική ικανότητα της μιας φοράς να καει έτσι; Άντε κι ο ΔΑ κατάλαβε λάθος σήμα και λανθασμένα θεωρεί τον Φώτη μαφιόζο. Από κάπου πρέπει να πιάστηκε ο ΔΑ για να τον σώσει. Πρέπει να κοιτάξουμε όλες τις αλληλεπιδράσεις που είχε ο Φώτης για να δούμε ποιος είναι ο ΔΑ.

Reminder: O ΔΑ (αν έχει καταλάβει τι πρέπει να κάνει σύμφωνα με το ρόλο του δηλαδή) ειναι πιθανό στην δημοσκόπηση να μην ψήφισε τον Γιάννη για να μην καρφωθεί. Κρατήστε το. Πρέπει να κοιτάξουμε τα παλιά μηνύματα για συμπεράσματα.

Αυτά από εμένα. :)
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top