Palermo #48 ~ We are back!

Ποιος επιθυμείτε να αποχωρήσει; (26/8)
Multiple votes are allowed. Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 22)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

juanium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 3,887 μηνύματα.
εγω ειχα και μια εξαιρεση ψηφοφοριας και ειχε και η chem μια , θα μπορουσαμε να το τραβηξουμε παραπανω αλλα πραγματικα θα ηταν ταλαιπωρια χωρις λογο
 

Kate1914

Palermo Player

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,318 μηνύματα.

Joji

Palermo Player

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,924 μηνύματα.
God blessed me με τυμβωρυχία και ήμουν κάπου χρήσιμη στο παιχνίδι πέρα από το να πεθαίνω.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,227 μηνύματα.
@Micro i still stand by my choice να μην παίζω. Και η αλήθεια είναι, και στο τελευταίο που έπαιξα, έπαιξα για χάρη της παλιοπαρέας - που όπως η ιστορία δείχνει - ήθελε ένα last dance, και γιατί όπως και τούτο, οριακά δεν θα έβγαιναν τα κουκιά για να πραγματοποιηθεί.

Γενικά το πως βιώνει/παίζει ο καθένας το Παλέρμο είναι λίγο περίεργη υπόθεση. Αν εξαιρέσουμε το πρώτο μου (που κατάφερα ως πόρνη να φύγω στον 1ο γύρο, παρόλα αυτά η μαφιάρα μια χαρά έκανε τη δουλειά της), όταν αντιλήφθηκα πως παίρνω πιο σοβαρά απ' ότι πρέπει το παιχνίδι, πούλεψα.
Κι όχι πιο σοβαρά τύπου μου την έλεγε ο @ultraviolence άρα θα τα πάρω στα σοβαρά, σοβαρά τύπου με ρίχνει ψυχολογικά που εγώ ως πολίτης συνέβαλα στο να φύγει ένας αθώος ξέρωγω.
Γι' αυτό κι έχω μεγάλη κατανόηση για το πόσο άσχημα θα ένιωσε η @Kate1914 που χάρισε ένα όχι καλό ξεκίνημα στη μαφία.


- Τι θέλω να πω, αρχίζοντας σεντόνι με γενικά σχόλια τώρα που πιάσαμε πισί -

Κάποιοι παίκτες τηνε πονάνε αυτή την πόλη. Και σε υγιή βαθμό, πρέπει να τηνε πονάς.
Όταν ψάχνατε τις συμμετοχές δεν σας τόνιζα τυχαία το πόσο χρονοβόρα ή/και ψυχοφθόρα μπορεί να βγει αυτή η διαδικασία. Τα σεντόνια που οι @Reader / @Memetchi συνέθεσαν, τα συνεχή σεντόνια και καλογραμμένα ποστ του @ultraviolence και τα μπρος-πίσω σε μηνύματα που κατά καιρούς έκανε ο @giannhs2001 δε βγαίνουν έτσι εύκολα. Πόσο μάλλον όταν λόγω ρόλου ή/και καρτών δεν έχεις κανένα στοιχείο και πρέπει να αρχίσεις τις υποθέσεις κρατώντας ωστόσο μία λογική βάση.
Κι αφού την φτιάχνεις αυτή, να καταφέρεις να την παρουσιάσεις στους συμπολίτες σου τόσο κατανοητά μπας και δουν κι αυτοί ότι βλέπεις κι εσύ.
Κι αν τυχόν πέφτεις σε κάποια μέσα σε αυτή, μετά να πρέπει να αντικρούσεις και τον οποιοδήποτε μαφιόζο -χμ, ούλτραμ - που μπορεί να σε κάνει κολ άουτ είτε προκειμένου να την αποδομήσει είτε προκειμένου να εκμαιεύσει πληροφορίες για το ρόλο σου, και δωσ' του νέο σεντόνι, κοκ.

Αυτή είναι μια διαδικασία που αν σε νοιάζει να τα πάει κομπλέ η ομάδα σου, πρέπει να την υποστείς.
Ποτέ κανείς στο Παλέρμο δεν παραπονέθηκε ότι "αυτοί οι πολίτες πολύ ψάχνονται ρε γμτ, κάνουν κακό στους πολίτες". Τις περισσότερες φορές που οι πολίτες την πατήσανε, ήταν επειδή δεν έκαναν οι ίδιοι αυτή την διαδικασία και την πήραν έτοιμη (αλλά δυστυχώς λανθασμένη) από άλλους συμπολίτες τους, ή επειδή η μαφία είδε πόσο βαριόσαντο και τους την έδωσε, όπως εκείνη την συνέφερε, στο πιάτο.

Με λίγα λόγια, όπως θα είδατε και στην πορεία, το "θα μπω να διαβάσω κάνα μισαωράκι εκεί το απόγευμα, θα ρίξω την ψήφο και γεια σου", δεν βγαίνει εύκολα. Ή έστω δεν βγαίνει σ' όλους τους παίκτες, άμα είσαι καμιά διάννοια @Pak που απ' ότι κατάλαβα τ' άρπαξε έτσι εύκολα, είσαι τυχερός.


Και πάμε και στα λίγο πιο άσχημα.
Έχετε όλοι το ελαφρυντικό της πρώτης φοράς και της άγνοιας, διοτί διαφορετικά, τέτοια χαμηλή συμμετοχή από πολλά μέλη, δεν μπορώ να τηνε καταπιώ.
Προς τα τέλη του παιχνιδιού, προσωπικά, είχα ξεκινήσει να πιστεύω ότι η @Chem2000 μπορεί να είναι μαφία απλά γιατί πάντα είθισται η μαφία να έχει ένα άτομο αρκετά σιωπηλό που τον παίρνεις τελικά πρέφα μόνο όταν ξεμένουν ~8 νοματαίοι.
Ακόμα και αυτοί οι μαφιόζοι ωστόσο έπιαναν που και που και συνέθεταν (συλλογικά στη γιάφκα ενίοτε) δυο-τρεις καλά δομημένες παραγράφους να παρουσιάσουν.
Τέτοια αφαντοσύνη στο Παλέρμο από πολίτη δεν μπορώ να τηνε δικαιολογήσω και σε αντίθεση με την άποψη @Libertus παραπάνω ομολογώ ότι είμαι της σχολής "είναι αρχή και είμαστε χαμένοι; Αν αυτός μυρίζομαι ότι δεν θα είναι ενεργός θα τονε ψηφίσω, αφού και πολίτης να 'ναι, φαίνεται πως δεν θα αποκομίσω κάτι από εκείνον".

Βέβαια, το ότι όπως φαίνεται η αφαντοσύνη τούτη εφαρμοζόταν ακόμα και στη γιάφκα, είναι ακόμα χειρότερο.
Η αντίστοιχη κριτική ισχύει και για τον @Hased Babis που όμως ήταν τυχερός και του έκατσε η νεκροφάνεια άρα κάτι κέρδισαν οι πολίτες απ' τη συμμετοχή του. Η προσπάθεια της @BeatrixKiddo να τονε σκουντήξει ήταν χρήσιμη αλλά του λίτλ του λέιτ αν με ρωτάτε.
Btw, γενική γνώση επειδή το είδα δις και φρίκαρα, την ηχώ τηνε παίζουμε γύρω στις 18:00 για να έχουμε τα φαντασματάκια σε δύο ψηφοφορίες.
Τέλος, για την @Queenara δεν το συζητώ. Αποχώρηση από απουσίες είχαμε να δούμε εδώ και πάνω από 5 παιχνίδια.

Όλα αυτά δεν θέλω να τα λέω και να φαίνομαι ο μπούμερ που κράζει, ειλικρινά κατανοώ αφενός ότι δεν ξέρατε που ακριβώς μπλέκατε, αφετέρου ότι θέλατε να μαζευτείτε κόσμος για να γίνει πράξη άρα νομοτελειακά θα έμπαιναν και άτομα που δεν θέλουν να διαθέσουν τόσο χρόνο.
Τα αφήνω εδώ, άμα θέτε τα πετάτε, ως μελλοντική πληροφόρηση. Αντίστοιχη μελλοντική πληροφόρηση θα μπορούσε να αποτελεί ότι σε αυτήν την φανταστική πόλη, δεν υπάρχει χώρος για το τι, πιθανώς, έχετε να χωρίσετε σε άλλες, πραγματικές ή μη πόλεις.


Με λίγα λόγια λοιπόν, το φορουμικό Παλέρμο Εξτριμ είναι ένα χρονοβόρο σπορ. Είναι ένα σπορ που δεν ξέρεις τι ρόλος μπορεί να σου τύχει (μπόνους λόγος που απέχω ότι δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση μαφία :redface:), τι κάρτες θα σου τύχουν, και τι αντίπαλοι θα σου τύχουν.
Η μαγεία του, πέραν του πόσο σε τσιγκλάει να βρεις τι είναι τι, είναι να συνειδητοποίεις ότι για κάθε επιχείρημα μπορεί να παρουσιαστεί ένα αντεπιχείρημα και αμφότερα να φαίνονται το ίδιο λογικά. Η διαφορά στο που θα καταλήξεις, συνήθως έχει να κάνει με το ένστικτό σου, και εύχεσαι να είναι ορθό αυτό.
Εμένα το ένστικτο μου από Τετάρτη της πρώτης βδομάδας μέχρι χθες δηλαδή ήταν ότι ο Ούλτρα δεν ήταν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ og mafia εφέτο. Μέχρι και για ΑΜ τον είχα στο κεφάλι μου, το πήρα όλο λάθος αυτή τη χρονιά. :no:

Άρα μάλλον για τους πολίτες του Παλέρμο καλύτερα να απέχω. :hmm:



- Και πάμε να κλείσουμε λίγο πιο ελαφρά. -

- Ευχαριστώ τη ΣΕ που ήταν εκεί να δέχεται τις θεωρίες μου και πράγματα που ήμουνα στο τσακ να γράψω στο δημοσίο (ναι, τόσο με βγάζατε απ' τα ρούχα μου κατά καιρούς).
- Ευχαριστώ εμένα που ήμουν εκεί για τυχόν αναγκαίο τσιτ τσατ που μπορεί να είχε πεθυμήσει η ΣΕ και για τα όffs μου που ελπίζω να μην κατέληξαν πολλά ή/και ενοχλητικά όταν εσείς καιγόσασταν με το μυστήριο.
- Ευχαριστώ τους @giannhs2001 και @Kate1914 που κουβάλησαν αυτή την προσπαθεία για την αναβίωση κάτι βαθιά πεθαμένου. Ήταν ένας άθλος όχι μόνο λόγω της μειωμένης σε σχέση με τότε κίνησης του στεκιού αλλά και της έλλειψης, πια, των μελών που παλαιότερα μπορεί να μην ήταν γενικώς ενεργά άλλα όταν συνέβαινε Παλέρμο, τσουπ, εμφανίζονταν.

και τέλος,
- Ευχαριστώ τους συμμετέχοντες γιατί πράγματι, όπως κι όταν το δήλωσα και στο σχετικό οφφ, υπήρχαν στιγμές που το excitement ήταν πολύ κοντά σε αυτό που παλαιότερα ένιωθα είτε ως παίχτης είτε ως παρατηρητής.


Χαίρομαι που όλοι είδατε πως είναι το παιχνίδι και πλέον ξέρετε άμα σας ψήνει ή όχι. Μακάρι να το απολαύσατε και γιατί όχι, να το θελήσετε ξανά στο μέλλον.


(Δεν ξέρω πότε θα κλείσει το θρεντ άρα δεν χαιρετάω για την ώρα την πόλη :worry:).

Νιώθω ότι θα κλείσει από τώρα, άρα ας το ρίξουμε.

Καλή συνέχεια Παλέρμο, μπορεί και να ξαναιδωθούμε. :hi:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 3,887 μηνύματα.
Καληνυχτα παλερμο ,

Σημερα οι πολιτες θα κοιμηθουμε ασφαλεις :inlove:
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 11,250 μηνύματα.

Joji

Palermo Player

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,924 μηνύματα.
ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΠΑΛΕΡΜΟ.

Ζήτω οι πολίτες (όσοι ζουν τέλος πάντων)
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,506 μηνύματα.
Αγαπητοί Παλερμιώτες, αγαπητές Παλερμιώτισσες!

Άλλο ένα παιχνίδι έφτασε στο τέλος του, κάτι που δεν περίμενα με κάθε ειλικρίνεια ότι θα συμβεί. Όπως είπα εξ' αρχής στον @giannhs2001 και την @Kate1914 ο ενθουσιασμός τους και η λαχτάρα να γίνει παιχνίδι με συγκίνησε πολύ και ήθελα πραγματικά να βοηθήσω σε αυτό. Δεν περίμενα σε καμία περίπτωση ότι θα κάνω ΣΕ :P. Σας ευχαριστώ για την καλή διάθεση και την εμπιστοσύνη σας. :flowers: Νομίζω το γιατί τελικά, έκανα ΣΕ το ξέρετε όλοι σας.

Όσον αφορά το παιχνίδι, είχε από τα πάντα. Χαμούλη στην αρχή, αρκετές δόσεις ίντριγκας - κάποιες φορές εξω - Παλερμιακές σε σημείο να νιώθω ότι βλέπω παρατράγουδα, αλλά οκ, παίκτες σε θέσεις - κλειδιά που καθόρισαν το αποτέλεσμα. Συγχαρητήρια στους πολίτες για τη νίκη σας! Εγώ προσωπικά, υποστήριζα την μαφία γιατί το επιθετικό παιχνίδι τους μου άρεσε πάρα πολύ. Πριν μπω στα πιο τεχνικά του παιχνιδιού, ένα πράγμα που εκτίμησα σε αυτή τη μαφία είναι ότι ενώ είχε παίκτες που ήξεραν πολύ καλύτερα τους κανόνες του παιχνιδιού σαν άτομα από ό,τι οι πολίτες και ενώ θα μπορούσαν να έχουν εκμεταλλευτεί το ασύστολο spamming των πρώτων ημερών στρατηγικά, δεν το έκαναν. Fair play at its finest!

Στο τεχνικό κομμάτι, υπήρχαν κάποια σημεία τα οποία έκριναν το παιχνίδι και έχουν ειπωθεί από αρκετούς ήδη.
Η αποχώρηση του Poirot θα μπορούσα να είχε αποφευχθεί. Η ΔΑ δεν είχε λόγο να χρησιμοποιήσει την ιδιότητά της τόσο νωρίς. Στα δικά μου μάτια, ο ΔΑ μπορεί να χρησιμοποιήσει την ιδιότητά του για δύο λόγους, που δείχνουν δύο πολύ διαφορετικά στυλ παιχνιδιού. Μπορεί να παίξει επιθετικά, να χρησιμοποιήσει την ιδιότητα όπως ο Libertus στο παρελθόν, που απλά ήθελε να κάνει χαμό και να μας βάλει να ψαχνόμαστε, ή πιο συντηριτικά να κρατήσει την ιδιότητα για να σώσει κάποιον μαφιόζο. Δεν μπορώ να βρω κάποιον λόγο που το έκανε η @Kate1914 τόσο νωρίς, μάλλον το αποδίδω στον ενθουσιασμό της για το παιχνίδι. Ένα ακόμη στοιχείο που ως μετά Χριστόν προφήτης θα πω, είναι ότι ίσως θα έπρεπε η μαφία να καρφώσει με το καλημέρα την @rafaela11. Ο @ultraviolence από την πρώτη ημέρα την είχε καταλάβει και μου είπε ότι είναι υποψήφια πληροφοριοδότης. Τι παιχνίδι έκανες, πραγματικά! Μου άρεσε απίστευτα πολύ. Μόνο μία φορά ακόμη έχουμε δει μαφιόζο να έχει τις περισσότερες αναρτήσεις. Εσύ πίεζες τους πολίτες να κάνουν δημοσιεύσεις, έψαχνες με απόλυτα πειστικό τρόπο, χρησιμοποίησες την εμπειρία σου υπέρ σου, δίνοντας στους πολίτες στρατηγικές για το παιχνίδι τους για να τους κερδίσεις και για εμένα ήταν απόλυτα επιτυχημένο. Νομίζω με αυτό τον τρόπο πήρες το επιχείρημα εναντίον σου για την πείρα και τους το σέρβιρες πίσω πολύ όμορφα. Στην αρχή αναρωτιόμουν αν θα προσπαθούσες να χρησιμοποιήσεις υπέρ σου το γεγονός ότι οι πολίτες δεν ξέρουν καλά τους κανόνες - που για εμένα είναι απόλυτα θεμιτό play γιατί είναι υποχρέωσή τους και με εξέπληξες κάνοντας ακριβώς το αντίθετο. Ο @Micro και ο @Poirot μου άρεσαν. Ο πρώτος ειδικά θα ήταν ιδανικός για late game, είχε περάσει τις πρώτες μέρες πιο ήσυχα. Οι αναρτήσεις σου στην αρχή δεν ήταν πολλές, αλλά βάζοντας τον εαυτό μου στη θέση σου, την πρώτη φορά που έκανα μαφία φοβόμουν να κάνω δημοσιεύσεις για να μην κάνω κάποιο λάθος. Αυτό στερεί από την χαρά του παιχνιδιού και είναι κρίμα. Βγες και κάνε τα μπουρδέλο, το σημαντικό είναι να περάσετε καλά με τη μαφία σου!

Στα των πολιτών, εντυπωσιακά θετικό πρόσημο η @Reader και η @Pak. Καθαρότητα σκέψης και λόγου, λογική, προσεκτικές αναρτήσεις. In my book, η @Reader ίσως ήταν η καλύτερη πρώτη επαφή παίκτη με το παιχνίδι που έχω δει τα τελευταία - πολλά - χρόνια. Με αυτό που έκανες με την αλλαγή ψήφου εγώ σου έβγαλα το καπέλο. Από την μία βέβαια αισθάνθηκα κάπως περίεργα γιατί αναρωτιόμουν αν οι πολίτες έχουν την υποχρέωση να πρστατεύουν τον εαυτό τους στις ψηφοφορίες, αφού είναι αθώοι, από την άλλη όμως αυτό το play εμένα σαν παίκτρια θα με έπειθε 1000% ότι είσαι πολίτης - και να μην ήσουν ακόμη :hehe:. Είναι το ultimate chicken game. Δε θα σκεφτόμουν ποτέ να το κάνω. Η @Pak ενώ είχε καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του παιχνιδιού γιατί έβγαλε την μαφία -1, η ιδιοσυγκρασία της φάνηκε να ταιριάζει πολύ στο ρόλο της μάγισσας. Θα την ήθελα όμως πιο αναλυτική στο δημόσιο. Για τον @Ουριήλ έχω να πω ότι προσωπικά δεν μου αρέσει αυτό το στυλ παιχνιδιού. Εκτιμώ πολύ τη διάθεση και το χιούμορ σου, αλλά ο στόχος του ντεντέκτιβ δεν πρέπει να είναι η δικαίωση μέσω του καρφώματος, το κάρφωμα είναι κάτι προς αποφυγήν. Θεωρώ βέβαια ότι δεν έγινε εσκεμμένα αυτό, αλλά μάλλον το έντονο ταπεραμέντο σου σε παρέσυρε :P Ο στόχος του ντεντέκτιβ στα δικά μου μάτια δεν είναι μόνο να λύσει τον γρίφο και να βρει τη μαφία, αλλά πρέπει να προσπαθήσει να επικοινωνήσει διακριτικά αυτή την πληροφορία στους πολίτες και ει δυνατόν, να συμμαχήσει με άλλους σημαντικούς ρόλους. Παρ' όλο που βρήκες τη μαφία και έκανες σωστές ερωτήσεις, προφανώς μπράβο για αυτό, αλλά η παρουσία σου στο δημόσιο εμένα δε μου άρεσε. Για παράδειγμα, αν δεν είχε λήξει έτσι λόγω αντικανονικού παιχνιδιού ενός παίκτη το παιχνίδι, σκέφτηκες ότι θα μπορούσες να έχεις στερήσει στους πολίτες τη δυνατότητα να καταλάβουν νωρίτερα τον @Micro? Ο οποίος θα μπορούσε να είχε κρυφτεί πολύ άνετα τη 2η εβδομάδα... Δε λέει και πολλά βέβαια αυτό, food for thought περισσότερο για τα επόμενα παιχνίδια σας!

Ο @nearos μου θύμισε εμένα στο πρώτο μου παιχνίδι :redface:, που με είχε πήσει ένας απίστευτα χαρισματικός παίκτης και απλά δεν πίστευα ότι ήταν μαφία. Κόντρα ρόλος βέβαια για τον @nearos ο θρόνος και τα φέουδα, αν και τολμώ να πω ότι εγκληματίστηκε γρήγορα, προσοχές βαρούσε η ΣΕ :P. Χάρηκα πολύ την επικοινωνία μας στο παιχνίδι, σε ευχαριστώ :)

Ο @giannhs2001 μου φάνηκε ενθουσιασμένος στην αρχή, πελαγωμένος αργότερα! Από αυτά που έγραφε στο δημόσιο καταλάβαινα ότι είχε αρχίσει να αμφιβάλλει για διάφορα αλλά πιστεύω ότι αυτό που έλειπε για να πάρει μπρος και να τα βάλει όλα σε μία επικίνδυνη για τη μαφία σειρά ήταν το μπρος - πίσω στην ανάγνωση του θέματος. Όταν κολλάς κάποιες φορές βοηθάει να το πάρεις από την αρχή. Να προσέξεις όχι μόνο να βρεις τη μαφία, αλλά να δεις αν καταλαβαίνεις κάποιον καλό ρόλο, προσπαθώντας ίσως να προστατεύσεις κάποιον συμπαίκτη σου ή να "συμμαχήσεις" με κάποιους πολίτες.

Η @BeatrixKiddo είχε την ατυχία να έχει συγκάτοικο που ήταν μεταξύ μετακομίσεων. Κρίμα βρε κορίτσι για αυτό, ο Συγκάτοικος είναι πραγματικά πολύ δυνατός ρόλος και είναι ωραίο να έχεις κάποιον να συζητάς το παιχνίδι και να μοιράζεσαι σκέψεις. Πέραν αυτού, προσπάθησες πολύ να τον αξιοποιήσεις, αλλά το παιχνίδι σου στο δημόσιο θα το χαρακτήριζα λίγο απρόσεκτο. Πολλές φορές αναρωτιόμουν γιατί δεν σε είχε κατηγορήσει πιο ανοικτά κάποιος ή γιατί π.χ. δεν σε είχε στενό μαρκάρισμα η μαφία, να επιμείνουν σε εσένα για να φύγεις και να κερδίσουν καμιά μέρα. Τολμώ να πω ότι οι αθωώσεις κάποιων πολιτών άλλο λόγο είχαν και όχι τα επιχειρήματά σου - αλλά αυτό το αφήνω στους συμπαίκτες σου =)

@juanium τι όμορφο ρόλο που είχες και πόσο διακριτικά τον χειρίστηκες. Μου άρεσαν οι ερωτήσεις που έκανες και η αλήθεια είναι ότι με το ρεσιτάλ που έδινε ο @ultraviolence στο δημόσιο, δεν ξέρω πως θα μπορούσες να έχεις βοηθήσει τους πολίτες και αν θα ήταν αρκετά ψύχραιμοι να σε ακούσουν. Το μόνο που θα ήθελα να σε ρωτήσω είναι το εξής: Ο ΑΜ εμφανίζεται ως μαφιόζος. Γιατί δεν ρώτησες για τον Memetchi αν είναι ΑΜ και ρώτησες για μαφία; Αφού με την απάντηση που έλαβες δεν θα ήσουν σίγουρος αν είναι original μαφία - και άρα ξέρει κάτι και όχι ΑΜ. Βιάστηκες να κάνεις την ερώτηση; Ή είχες δεδομένο ότι ήταν ο ΑΜ;

@Memetchi πραγματικά μου άρεσες πολύ, στον πιο αδικημένο ομολογουμένως ρόλο του παιχνιδιού! Κερδίζει μόνος του και έχει πιάσει μόνο μία φορά όπλο ο ΑΜ μέχρι τώρα. Κάποιες φορές η αγανάκτησή σου ήταν τόσο πηγαία που ήθελα να σου πω ένα there there :hug:

@American Economist ειπώθηκαν διάφορα και είχα πολύ διαφορετικά πράγματα που θα ήθελα να πω. Σου τα είπαν και οι υπόλοιποι, αν θέλεις όντως να καταλάβεις θα το έχεις κάνει ήδη. Στην αρχή είναι πολύ δύσκολο για την πόρνη να εντοπισει την μαφία της. Θα μπορούσες να έχεις σκεφτεί να μην κοιμηθείς με κάποιον αν δεν ήσουν σίγουρος. Εγώ αναρωτιόμουν πραγματικά να είχες καταλάβει ότι κερδίζεις με τη μαφία - δεν το λέω για κακό, ήταν πρώτο παιχνίδι, οι κανόνες είναι άπειροι, ανθρώπινο είναι να ξεφύγει κάτι.
Μετά τα σημερινά, θα σχολιάσω μόνο το εξής: Ξέρεις πόσο δύσκολο είναι για μία ΣΕ να πάει να στήσει παιχνίδι, να έχει οριακά αρκετούς παίκτες (15-16) και να μην μπορεί να εμπιστευτεί έναν συμμετέχοντα, για το αν θα παίξει by the book και τι θα κάνει αν δε του αρέσει το ρολλάκι του; Ή ακόμη και να βγαίνουν τα νούμερα, να βάζεις τη μελλοντική ΣΕ στη δύσκολη θέση για το αν θα σε δεχτεί ή όχι; Αυτό κατάφερες δυστυχώς για τα μελλοντικά σου παιχνίδια...

Ο @i_lie_us όπως πάντα πολύτιμος παρατηρητής και τον ευχαριστούμε πολύ, πραγματικά παιδιά έκανε περισσότερες δημοσιεύσεις και είχε περισσότερες θεωρίες (στην ΣΕ) από ότι πολλοί παίκτες :hehe:

Τέλος, @Libertus, σε ευχαριστώ από καρδιάς - και όχι μόνο για το ότι τράβηξες το βαρύ κουπί με τις αποχωρήσεις ενώ ήμουν στη δουλειά! Χάρηκα που ήμασταν μαζί!
 

Reader

Palermo Player

Η Reader αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
In my book, η @Reader ίσως ήταν η καλύτερη πρώτη επαφή παίκτη με το παιχνίδι που έχω δει τα τελευταία - πολλά - χρόνια. Με αυτό που έκανες με την αλλαγή ψήφου εγώ σου έβγαλα το καπέλο. Από την μία βέβαια αισθάνθηκα κάπως περίεργα γιατί αναρωτιόμουν αν οι πολίτες έχουν την υποχρέωση να πρστατεύουν τον εαυτό τους στις ψηφοφορίες, αφού είναι αθώοι, από την άλλη όμως αυτό το play εμένα σαν παίκτρια θα με έπειθε 1000% ότι είσαι πολίτης - και να μην ήσουν ακόμη :hehe:. Είναι το ultimate chicken game. Δε θα σκεφτόμουν ποτέ να το κάνω.
Ευχαριστώ πολύ @Eileen.
Αν και για να είμαι ειλικρινής, έχω παίξει πολλές φορές Παλέρμο, απλώς όχι στο φόρουμ. Πάντως δεν θα ξεχάσω ποτέ τον πανικό με τον οποίο έτρεξα σε εσάς για να αλλάξω την ψήφο μου.
 

giannhs2001

Palermo Player

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 20,280 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείτε κακό ρόλο τον αντίπαλο μαφιόζο. Κυριολεκτικά ήταν ο ρόλος που ευχόμουν να πάρω. :skull:
 

Hased Babis

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης Παπαθανασίου αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 462 μηνύματα.
Καληνύχτα Παλέρμο...
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,506 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείτε κακό ρόλο τον αντίπαλο μαφιόζο. Κυριολεκτικά ήταν ο ρόλος που ευχόμουν να πάρω. :skull:
Δεν τον θεωρώ κακό ρόλο, τον θεωρώ αδικημένο γιατί έχει αντικειμενικά απειροελάχιστες πιθανότητες νίκης. Είναι ενδιαφέρον ρόλος και πολύ μεγάλη πρόκληση. Μετά από τόσα παιχνίδια Παλέρμο αλήθεια δεν έχω καταλήξει σε κάποια στρατηγική που να πω "Ναι, οκ έτσι πρέπει να παιχτεί".
 

ultraviolence

Palermo Moderator

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 14,610 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά, υποστήριζα την μαφία γιατί το επιθετικό παιχνίδι τους μου άρεσε πάρα πολύ. Πριν μπω στα πιο τεχνικά του παιχνιδιού, ένα πράγμα που εκτίμησα σε αυτή τη μαφία είναι ότι ενώ είχε παίκτες που ήξεραν πολύ καλύτερα τους κανόνες του παιχνιδιού σαν άτομα από ό,τι οι πολίτες και ενώ θα μπορούσαν να έχουν εκμεταλλευτεί το ασύστολο spamming των πρώτων ημερών στρατηγικά, δεν το έκαναν. Fair play at its finest!
Ευχαριστώ που το λες αυτό Ζωή! :thanku:

Ήμασταν ωστόσο και παρα πολύ άτυχοι! Και το Παλέρμο θέλει να έχεις και λίγο την τύχη με το μέρος σου, έτσι δεν είναι; Από την σύνθεση της μαφίας, τις ραντομ επιλογές των πολιτών κτλ.
Ένα ακόμη στοιχείο που ως μετά Χριστόν προφήτης θα πω, είναι ότι ίσως θα έπρεπε η μαφία να καρφώσει με το καλημέρα την @rafaela11. Ο @ultraviolence από την πρώτη ημέρα την είχε καταλάβει και μου είπε ότι είναι υποψήφια πληροφοριοδότης.
Ήταν στο σχέδιο. Στόχος μου ήταν να την κατηγορήσω ανοιχτά σε εκείνη την ψηφοφορία και την επόμενη μέρα να το πουλήσω ότι με πέρασε για ντετέκτιβ και πήγε να με καρφώσει. Για να μην πέσουν οι υποψίες πάνω μου, κατάλαβες. Απαραίτητο ήταν ωστόσο να βρω πρώτα και τον ντετέκτιβ για να προχωρήσω σε αυτό (μακελειό κτλ)
Ήμουν ο μόνος που την είχε ψηφίσει σε κείνη την ψηφοφορία. Μετά ακολούθησε ο Memetchi κι όλοι στράφηκαν εναντίον της μετά. Το κοιτούσα και είχα τρομάξει. Τόσο καλά λέω την πλασαρα ως μαφιοζα; Δυστυχώς εκεί είναι που η πειθώ μου γύρισε μπούμερανγκ.
Τι παιχνίδι έκανες, πραγματικά! Μου άρεσε απίστευτα πολύ. Μόνο μία φορά ακόμη έχουμε δει μαφιόζο να έχει τις περισσότερες αναρτήσεις. Εσύ πίεζες τους πολίτες να κάνουν δημοσιεύσεις, έψαχνες με απόλυτα πειστικό τρόπο, χρησιμοποίησες την εμπειρία σου υπέρ σου, δίνοντας στους πολίτες στρατηγικές για το παιχνίδι τους για να τους κερδίσεις και για εμένα ήταν απόλυτα επιτυχημένο. Νομίζω με αυτό τον τρόπο πήρες το επιχείρημα εναντίον σου για την πείρα και τους το σέρβιρες πίσω πολύ όμορφα
Με συγκινεις, Ζωή! :flowers: Πραγματικά έβαλα τα δυνατά μου σε αυτό το παιχνίδι καθώς για πρώτη φορά έπρεπε να ήμουν εγώ ο δάσκαλος στην γιαφκα. Αυτός που θα δίνει γραμμή, που θα συμβουλεύει κτλ. Πολύ δύσκολο.

Τελος, @Libertus, σε ευχαριστώ από καρδιάς - και όχι μόνο για το ότι τράβηξες το βαρύ κουπί με τις αποχωρήσεις ενώ ήμουν στη δουλειά! Χάρηκα που ήμασταν μαζί!
Να σας ευχαριστήσω κι πάλι, εσάς τους δύο. Που βοηθήσατε όχι μόνο έναν παλιός να ξαναπαίξει εξτριμ, αλλά κι τους καινούριους να γεφτουν λίγο από το τι πάει να πει καλοκαίρι και Παλέρμο. Ελπίζω μετά από αυτό, να μπορούν τα παιδιά εύκολα να βρίσκουν ΣΕ ή να γίνουν και οι ίδιοι, έχοντας το έθιμο να επαναλαμβάνεται πλέον κάθε χρόνο. Με συγκίνηση θα περιμένω να το δω αυτό!
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 3,887 μηνύματα.
Ο @Micro και ο @Poirot μου άρεσαν. Ο πρώτος ειδικά θα ήταν ιδανικός για late game, είχε περάσει τις πρώτες μέρες πιο ήσυχα. Οι αναρτήσεις σου στην αρχή δεν ήταν πολλές, αλλά βάζοντας τον εαυτό μου στη θέση σου, την πρώτη φορά που έκανα μαφία φοβόμουν να κάνω δημοσιεύσεις για να μην κάνω κάποιο λάθος. Αυτό στερεί από την χαρά του παιχνιδιού και είναι κρίμα. Βγες και κάνε τα μπουρδέλο, το σημαντικό είναι να περάσετε καλά με τη μαφία σου!
Ειδικα στην αρχη ( ενταξει ο @Poirot στην αρχη εμεινε :whistle:) φοβομασταν να κανουμε ποστ . Καναμε σκριν και τα στελναμε στο ντισκορντ να τα αναλυσουμε , μην τυχων μας ξεφυγει τιποτα :loltooth:
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,646 μηνύματα.
Ήρθε η ώρα για την απονομή των βραβείων σας! Περάστε παρακαλώ!

Βραβείο Yu-Gi-Oh!
στον Hased Babis, που πίστεψε στην καρδιά των καρτών, ή ακριβέστερα, η συγκάτοικός του πίστεψε σε αυτές!

Βραβείο Χτύπα κι άλλο, θα το αντέξω!
στην Joji, που όχι μόνο δολοφονήθηκε 2 φορές, αλλά συνέχιζαν να την κατηγορούν!

Βραβείο Fast Track
στον Poirot, που τον έβγαλαν από το παιχνίδι με συνοπτικές διαδικασίες!

Βραβείο Γνωστού Ποινικολόγου
στον giannhs2001, λόγω της ιδιαίτερης πελατείας του αλλά και επειδή κατηγορήθηκε ως ισαποστασάκιας...

Βραβείο Χειρότερης πόρνης ever
στον American Economist.

Βραβείο Πέγκυ Καρρά, γνωστή ηθοποιός
στη BeatrixKiddo, για τη δραματική της ερμηνεία για τους πολίτες!

Βραβείο Ταπεινό Χαμομηλάκι
στον juanium, που είχε πολύτιμο ρόλο αλλά με τη διακριτικότητά του δεν τον κατάλαβε η μαφία...

Βραβείο Σιωπηλού μαφιόζου
στην Chem2000.

Βραβείο I TOLD YOU SO!
δικαιωματικά, στον Memetchi!

Βραβείο Στατιστικολόγου
στον Ουριήλ. Όλοι περίμεναν τα ποσοστά του!

Βραβείο Ευσυνείδητου Μαφιόζου
στον Micro, που μέχρι και την εξεταστική παραλίγο να θυσιάσει για το καλό της μαφίας!

Βραβείο Αυτοθυσίας
στη rafaela11, που δεν την πείραξε να βγει εκτός παιχνιδιού, αρκεί να δώσει το μαφιόζο που γνώριζε!

Βραβείο Καλύτερων πμ
φυσικά, στο nearo!

Βραβείο Διάνα!
στην Pak! Ήξερε πού να στοχεύσει και στις ψηφοφορίες και με το όπλο της...

Βραβείο Παίξε Παλέρμο είπαν, θα είναι ωραία είπαν
στην Kate1914, που το όνειρο της συμμετοχής εξελίχθηκε σε εφιάλτη!

Βραβείο Καλύτερου Πολίτη
στη Reader!

Βραβείο Καλύτερου Μαφιόζου
στον ultraviolence!

Βραβείο Γήρνα πίσο ή έστω τειλεφόνα!
στη Himela!

Βραβείο Παρατηρητοφφ
στον i_lie_us!

:hi:
 

Joji

Palermo Player

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,924 μηνύματα.
Ήρθε η ώρα για την απονομή των βραβείων σας! Περάστε παρακαλώ!

Βραβείο Yu-Gi-Oh!
στον Hased Babis, που πίστεψε στην καρδιά των καρτών, ή ακριβέστερα, η συγκάτοικός του πίστεψε σε αυτές!

Βραβείο Χτύπα κι άλλο, θα το αντέξω!
στην Joji, που όχι μόνο δολοφονήθηκε 2 φορές, αλλά συνέχιζαν να την κατηγορούν!

Βραβείο Fast Track
στον Poirot, που τον έβγαλαν από το παιχνίδι με συνοπτικές διαδικασίες!

Βραβείο Γνωστού Ποινικολόγου
στον giannhs2001, λόγω της ιδιαίτερης πελατείας του αλλά και επειδή κατηγορήθηκε ως ισαποστασάκιας...

Βραβείο Χειρότερης πόρνης ever
στον American Economist.

Βραβείο Πέγκυ Καρρά, γνωστή ηθοποιός
στη BeatrixKiddo, για τη δραματική της ερμηνεία για τους πολίτες!

Βραβείο Ταπεινό Χαμομηλάκι
στον juanium, που είχε πολύτιμο ρόλο αλλά με τη διακριτικότητά του δεν τον κατάλαβε η μαφία...

Βραβείο Σιωπηλού μαφιόζου
στην Chem2000.

Βραβείο I TOLD YOU SO!
δικαιωματικά, στον Memetchi!

Βραβείο Στατιστικολόγου
στον Ουριήλ. Όλοι περίμεναν τα ποσοστά του!

Βραβείο Ευσυνείδητου Μαφιόζου
στον Micro, που μέχρι και την εξεταστική παραλίγο να θυσιάσει για το καλό της μαφίας!

Βραβείο Αυτοθυσίας
στη rafaela11, που δεν την πείραξε να βγει εκτός παιχνιδιού, αρκεί να δώσει το μαφιόζο που γνώριζε!

Βραβείο Καλύτερων πμ
φυσικά, στο nearo!

Βραβείο Διάνα!
στην Pak! Ήξερε πού να στοχεύσει και στις ψηφοφορίες και με το όπλο της...

Βραβείο Παίξε Παλέρμο είπαν, θα είναι ωραία είπαν
στην Kate1914, που το όνειρο της συμμετοχής εξελίχθηκε σε εφιάλτη!

Βραβείο Καλύτερου Πολίτη
στη Reader!

Βραβείο Καλύτερου Μαφιόζου
στον ultraviolence!

Βραβείο Γήρνα πίσο ή έστω τειλεφόνα!
στη Himela!

Βραβείο Παρατηρητοφφ
στον i_lie_us!

:hi:
XAXAXAXAXAXA, πέθανα.
 

Joji

Palermo Player

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,924 μηνύματα.
@Pak
IMG_8078.jpeg
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top