Ανοιχτή συζήτηση του C'n'F

Kate1914

Περιβόητο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,618 μηνύματα.
Το Bonsoir είναι που το λένε μόνο πρωί δηλαδή; (ή απόγευμα δε θυμάμαι)
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,927 μηνύματα.
Να 'ναι καλά οι άνθρωποι, οι περιορισμένες μου γνώσεις στη γαλλική γλώσσα τους ευχαριστούν.
Αν και θέλω να τα ξαναρχίσω.
Ναιιι εγώ σε ενθαρρύνω να τα αρχίσεις! Την αγαπώ πολύ αυτή τη γλώσσα κι ας μου έβγαλε την ψυχή από ένα επίπεδο και μετά. Αλλά χαίρομαι πάρα πολύ που την γνωρίζω. Σε τι επίπεδο είσαι; Του σχολείου;
Το Bonsoir είναι που το λένε μόνο πρωί δηλαδή; (ή απόγευμα δε θυμάμαι)
Το Bonsoir είναι καλησπέρα, οπότε πρωί δεν το λένε. Κανονικά το Bonjour θα έπρεπε να λένε μόνο πρωί, αλλά δεν.
 

Reader

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Reader αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 926 μηνύματα.
Ναιιι εγώ σε ενθαρρύνω να τα αρχίσεις! Την αγαπώ πολύ αυτή τη γλώσσα κι ας μου έβγαλε την ψυχή από ένα επίπεδο και μετά. Αλλά χαίρομαι πάρα πολύ που την γνωρίζω.
Την αγαπάς πολύ αυτή τη γλώσσα αλλά μια χαρά τα άρχισες τα γερμανικά :pfff:

Σε τι επίπεδο είσαι; Του σχολείου;
Β1, αλλά δεν θυμάμαι τίποτα.
 

Kate1914

Περιβόητο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,618 μηνύματα.

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,927 μηνύματα.
Την αγαπάς πολύ αυτή τη γλώσσα αλλά μια χαρά τα άρχισες τα γερμανικά :pfff:
Πρώτα πήρα το C2 στα γαλλικά και μετά πήγα στον εχθρό. :cray:Ας μου αναγνωριστεί ως ελαφρυντικό!
Β1, αλλά δεν θυμάμαι τίποτα.
Εντάξει, με ένα φρεσκάρισμα κάτι θα θυμηθείς. Αλλά στο Β2 είναι που αρχίζει σιγά-σιγά το βασανιστήριο.
Λίγα τα λόγια σου για τη γλώσσα γλωσσοδέτη :pfff:
Άσε με κάθε φορά στραμπουλάω τη γλώσσα μου.
 

Reader

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Reader αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 926 μηνύματα.
Πρώτα πήρα το C2 στα γαλλικά και μετά πήγα στον εχθρό. :cray:Ας μου αναγνωριστεί ως ελαφρυντικό!
Δεκτό τότε.
Αλλά στο Β2 είναι που αρχίζει σιγά-σιγά το βασανιστήριο.
Τέτοια λέγε μου, να μην τα ξαναρχίσω ποτέ :laugh:
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,927 μηνύματα.
Τέτοια λέγε μου, να μην τα ξαναρχίσω ποτέ :laugh:
Είναι γλυκό βασανιστήριο! :prettyplz: Απλά στα γαλλικά (και τα γερμανικά, εξ όσων γνωρίζω) η αντιστοιχία των επιπέδων με τα αγγλικά είναι περίεργη. Δεν έχει ίδια δυσκολία το Β2 των αγγλικών με των γαλλικών, καμία σχέση.
 

Reader

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Reader αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 926 μηνύματα.

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,927 μηνύματα.

Reader

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Reader αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 926 μηνύματα.

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,927 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,883 μηνύματα.
Λίγα τα λόγια σου για τη γλώσσα γλωσσοδέτη :pfff:
Είμαι στο C1 (διπλωμα μονο μεχρι Β2 αλλα εχω κανει πληρες ετος C1) Γερμανικά.

Ε, δεν ξερω να μιλησω είμαι σα τον Ντουσαν Μπαγιεβιτς που ηταν 30 χρονια Ελλάδα κι ελληνικα δεν έμαθε ποτε καλά.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,927 μηνύματα.
Είμαι στο C1 (διπλωμα μονο μεχρι Β2 αλλα εχω κανει πληρες ετος C1) Γερμανικά.

Ε, δεν ξερω να μιλησω είμαι σα τον Ντουσαν Μπαγιεβιτς που ηταν 30 χρονια Ελλάδα κι ελληνικα δεν έμαθε ποτε καλά.
Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο πλασματικά αυτά τα επίπεδα, και C2 να έχεις μπορεί να μην αισθάνεσαι άνεση στην επικοινωνία. Εγώ στα γαλλικά δεν θεωρώ ότι έχω τη δυνατότητα να εκφραστώ τόσο καλά, μπορώ να κατανοήσω όμως πολύπλοκα κείμενα.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,883 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο πλασματικά αυτά τα επίπεδα, και C2 να έχεις μπορεί να μην αισθάνεσαι άνεση στην επικοινωνία. Εγώ στα γαλλικά δεν θεωρώ ότι έχω τη δυνατότητα να εκφραστώ τόσο καλά, μπορώ να κατανοήσω όμως πολύπλοκα κείμενα.
Ε καπως ετσι ειναι και τα Γερμανικά, besonders wenn ich eine weitere Wiederholung mache.

Τωρα ειμαι GIA IX SPRAXE GKOYT NTOITSLANT
 

Reader

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Reader αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 926 μηνύματα.

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,927 μηνύματα.
Είναι πολύ νωρίς για να έχω άποψη πιστεύω. Λογικά θα μου αρέσει περισσότερο και θα πάει καλύτερα αργότερα.
Ναι, σίγουρα. Τις πρώτες εντυπώσεις σου θέλω. Κάτι σε χαλάει όμως από αυτό που διαβάζω τώρα.
 

Reader

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Reader αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 926 μηνύματα.
Ναι, σίγουρα. Τις πρώτες εντυπώσεις σου θέλω. Κάτι σε χαλάει όμως από αυτό που διαβάζω τώρα.
Τα αρχαιολογικά μαθήματα έχουν ενδιαφέρον, όλοι οι καθηγητές και οι καθηγήτριες φαίνεται να αγαπάνε πραγματικά το αντικείμενό τους και να χαίρονται να το διδάσκουν, και όλοι οι συμφοιτητές μου είναι ενθουσιασμένοι.
Δεν ξέρω γιατί δεν μπορώ να συμμεριστώ τον ενθουσιασμό τους,αυτό με χαλάει, αλλά σίγουρα θα βελτιωθεί στην πορεία.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,927 μηνύματα.
Τα αρχαιολογικά μαθήματα έχουν ενδιαφέρον, όλοι οι καθηγητές και οι καθηγήτριες φαίνεται να αγαπάνε πραγματικά το αντικείμενό τους και να χαίρονται να το διδάσκουν, και όλοι οι συμφοιτητές μου είναι ενθουσιασμένοι.
Δεν ξέρω γιατί δεν μπορώ να συμμεριστώ τον ενθουσιασμό τους,αυτό με χαλάει, αλλά σίγουρα θα βελτιωθεί στην πορεία.
Εντάξει Reader μου, δεν πειράζει. Ο καθένας το βιώνει/το αισθάνεται διαφορετικά! Δεν χρειάζεται να πετάς κιόλας.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,883 μηνύματα.
Τα αρχαιολογικά μαθήματα έχουν ενδιαφέρον, όλοι οι καθηγητές και οι καθηγήτριες φαίνεται να αγαπάνε πραγματικά το αντικείμενό τους και να χαίρονται να το διδάσκουν, και όλοι οι συμφοιτητές μου είναι ενθουσιασμένοι.
Δεν ξέρω γιατί δεν μπορώ να συμμεριστώ τον ενθουσιασμό τους,αυτό με χαλάει, αλλά σίγουρα θα βελτιωθεί στην πορεία.
Να παρέμβω στη συζήτησή σας; Κι υστερα ξαναφεύγω.

Αμα δεν σου αρεσε γενικά και κάθετα, θα το ήξερες απο την αρχή. Θα το ΗΞΕΡΕΣ μέσα σου, οχι θα το "ήξερες".

Τωρα απλώς ακόμα δεν εχεις βρει την ομαδα μαθηματων ή κατευθυνση που θα σε καταφτιάξει για τα καλά. Μόλις τη βρεις, μπορει να αλλάξει η στάση σου απέναντι στη σχολή.

Μπορεί και να μη τη βρεις ρε παιδι μου και στο δευτερο ετος να πεις αει στα κομμάτια δεν το αισθάνομαι να το γουστάρω. Μπορεί και να το βρεις.

Σε καθε περιπτωση καθε άνθρωπος αντιδρά διαφορετικά και επειδη οι συμφοιτητες σου ενθουσιάζονται με κάτι, δεν σημαίνει πως πρέπει να πηδάς πάνω στο βαγόνι της χαράς κι εσυ και να πας οπου πανε κι εκείνοι. Αν αυριο δηλαδή ξετρελαθουν όλοι με την αρχαιολογία της προμηκυναικής περιόδου σε συγκλιση με την επιρροή των Χετταίων, κι εσένα σου αρέσει η εποχή του Ιουστινιανού του Α', θα πρέπει να ασχοληθεις κι εσυ με τους Χετταίους ή αλλιώς θα υπάρχει πρόβλημα με σένα; Οχι!

Υπομονή. Αν δεν το ΣΙΧΑΙΝΕΣΑΙ εξ αρχής και στην ιδέα μόνο, ειναι κατι καλό αυτό από μόνο του, οπότε θα δούμε.

Τα είπα και φεύγω, δική σας η πίστα.
 

Reader

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Reader αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 926 μηνύματα.
Να παρέμβω στη συζήτησή σας; Κι υστερα ξαναφεύγω.

Αμα δεν σου αρεσε γενικά και κάθετα, θα το ήξερες απο την αρχή. Θα το ΗΞΕΡΕΣ μέσα σου, οχι θα το "ήξερες".

Τωρα απλώς ακόμα δεν εχεις βρει την ομαδα μαθηματων ή κατευθυνση που θα σε καταφτιάξει για τα καλά. Μόλις τη βρεις, μπορει να αλλάξει η στάση σου απέναντι στη σχολή.

Μπορεί και να μη τη βρεις ρε παιδι μου και στο δευτερο ετος να πεις αει στα κομμάτια δεν το αισθάνομαι να το γουστάρω. Μπορεί και να το βρεις.

Σε καθε περιπτωση καθε άνθρωπος αντιδρά διαφορετικά και επειδη οι συμφοιτητες σου ενθουσιάζονται με κάτι, δεν σημαίνει πως πρέπει να πηδάς πάνω στο βαγόνι της χαράς κι εσυ και να πας οπου πανε κι εκείνοι. Αν αυριο δηλαδή ξετρελαθουν όλοι με την αρχαιολογία της προμηκυναικής περιόδου σε συγκλιση με την επιρροή των Χετταίων, κι εσένα σου αρέσει η εποχή του Ιουστινιανού του Α', θα πρέπει να ασχοληθεις κι εσυ με τους Χετταίους ή αλλιώς θα υπάρχει πρόβλημα με σένα; Οχι!

Υπομονή. Αν δεν το ΣΙΧΑΙΝΕΣΑΙ εξ αρχής και στην ιδέα μόνο, ειναι κατι καλό αυτό από μόνο του, οπότε θα δούμε.

Τα είπα και φεύγω, δική σας η πίστα.
Ευχαριστώ πολύ Αυτοκράτωρ!
Έχεις δίκιο σε αυτά που λες, ελπίζω να βρω τι μου αρέσει.
 
Top