Ανοιχτή συζήτηση του C'n'F

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,883 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ Αυτοκράτωρ!
Έχεις δίκιο σε αυτά που λες, ελπίζω να βρω τι μου αρέσει.
Να σαι καλά ρηντεριώ. Υπομονή. Εγω άλλαξα σχολή στα 21 μου απο Πολυτεχνειο σε ΟΠΑ.

Όλα γίνονται. Και σκατά να πάνε όλα, θα τα κανουμε να πάνε καλά.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,927 μηνύματα.
Ναι μωρέ, δίκιο έχει ο Βαλ. Δεν σημαίνει ότι θα σε ξετρελάνει απαραίτητα και μάθημα του α' εξαμήνου, αρκεί να σου αρέσει το γενικό πνεύμα της σχολής. Μπορεί τον αγαπημένο σου κλάδο να τον συναντήσεις στο 3ο έτος.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,883 μηνύματα.
Ναι μωρέ, δίκιο έχει ο Βαλ. Δεν σημαίνει ότι θα σε ξετρελάνει απαραίτητα και μάθημα του α' εξαμήνου, αρκεί να σου αρέσει το γενικό πνεύμα της σχολής. Μπορεί τον αγαπημένο σου κλάδο να τον συναντήσεις στο 3ο έτος.
Φαντάσου να εισαι ΗΜΜΥ, που τα 3 πρωτα χρονια για να φτάσεις σε κατι REMOTELY CLOSE στους υπολογιστές, ήσουν μαθηματικα φυσικη μαθηματικα φυσικη, σκληροτερα μαθηματικα, σκληροτερη φυσική και να βλέπεις τα φυτά να τρέχουν, να του λες που πας ρε, και να σου λεει τρέχω σπιτι να διαβάσω, ή το αμίμητο να κανει μια ερωτηση μια κοπελα σε καποιον και να της απανταει "δεν μιλάω σε κοριτσια".

Και να ειναι ενθουσιασμενοι με την Αναλυση ΙΙ ξερω γω Β Εξαμηνου κι εγω να χω φαει τα άντερά μου.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,927 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,883 μηνύματα.
Pardon? Από όλα αυτά αυτό μου έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση.
Κι εμάς τοτε αυτο μας ειχε κανει εντυπωση. Μλκ της γυρισε πλατη με τη μια, savage ο τυπος.

Εχω κι άλλες ιστοριες με τον αξέχαστο Κυριακοπουλο στη Φυσικη ΙΙ που μας έλεγε όλους "Κύριε" και τις κοπέλες.

Και πως του τη δινει ΜΙΑ φορά, ΜΙΑ, σε όλο το εξάμηνο και λεει "εσεις δεσποινίς πείτε μας" και γυριζει το παιδι το κεφάλι και ηταν αγόρι, μακρυμάλλης. :jester:
 

Reader

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Reader αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 926 μηνύματα.
Υπομονή. Εγω άλλαξα σχολή στα 21 μου απο Πολυτεχνειο σε ΟΠΑ.
Η συγκεκριμένη κίνηση πραγματικά θέλει κουράγιο, μπράβο σου.
Όλα γίνονται. Και σκατά να πάνε όλα, θα τα κανουμε να πάνε καλά.
Αυτό ήταν παράξενα αισιόδοξο :)
αρκεί να σου αρέσει το γενικό πνεύμα της σχολής.
Αυτό προσπαθώ να καταλάβω αν μου αρέσει. Πάντως σας ευχαριστώ απίστευτα πολύ και τους δυο σας που με βοηθάτε.
Και πως του τη δινει ΜΙΑ φορά, ΜΙΑ, σε όλο το εξάμηνο και λεει "εσεις δεσποινίς πείτε μας" και γυριζει το παιδι το κεφάλι και ηταν αγόρι, μακρυμάλλης. :jester:
Έκλαψα :rofl:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,883 μηνύματα.
Η συγκεκριμένη κίνηση πραγματικά θέλει κουράγιο, μπράβο σου.
Εχω κι άλλες στη φαρέτρα για το μέλλον. Γενικά δεν συμβιβαζόμουν ποτέ, πάντα πήγαινα κόντρα, αντισυμβατικές επιλογές. Μου έλεγαν όλοι μα καλα εισαι παρανοικός θα εγκαταλειψεις αυτο, έλεγα ναι, δεν το θέλω. Στα ίσα.


Αυτό ήταν παράξενα αισιόδοξο :)
Απο μεσα στενοχωριομαστε κι απεξω κανουμε τους άλλους να χαμογελάνε.

Αυτό προσπαθώ να καταλάβω αν μου αρέσει. Πάντως σας ευχαριστώ απίστευτα πολύ και τους δυο σας που με βοηθάτε.

Έκλαψα :rofl:
Ναι ρε ειχε και κοκορέτο η φωνη αυτο το κλακ κλακ στα λαιμά, κι εκανε "Σεις κυριε πειτε μας" και ηταν κατι κορίτσια σα τα κρυα τα νερα ξερω γω και ο αθεοφοβος μια φορά ειπε "δεσποινις" εναν ανθρωπο κι έπεσε στον μεταλλά. Ψάχναμε να βρουμε τι έγινε, ειχε φυγει το μισο αμφιθέατρο απο τα γέλια.

Θα σας πω κι άλλα άλλη φορά.

Αντε παω στον γατουλη μου!
 

Reader

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Reader αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 926 μηνύματα.
Απο μεσα στενοχωριομαστε κι απεξω κανουμε τους άλλους να χαμογελάνε.
Λυπάμαι.
Ξέρω ότι δεν έχει ιδιαίτερο νόημα από κάποια άγνωστη, αλλά πραγματικά πιστεύω ότι είσαι αξιέπαινος.
Αντε παω στον γατουλη μου!
Κι άλλο cat person, αγαλλίασε η ψυχή μου. :beer:
 

Kate1914

Περιβόητο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,618 μηνύματα.
Είμαι στο C1 (διπλωμα μονο μεχρι Β2 αλλα εχω κανει πληρες ετος C1) Γερμανικά.

Ε, δεν ξερω να μιλησω είμαι σα τον Ντουσαν Μπαγιεβιτς που ηταν 30 χρονια Ελλάδα κι ελληνικα δεν έμαθε ποτε καλά.
Και εγώ μέχρι εκεί έφτασα.
Αν και καταλαβαίνω τι εννοείς, εγώ παραδόξως τα μιλούσα αρκετά καλά, απλώς τώρα με στεναχωρεί που τα έχω ξεχάσει, γιατί πραγματικά ως γλώσσα μου αρέσει πολύ, όσο περίεργο και αν ακούγεται.
Τα αρχαιολογικά μαθήματα έχουν ενδιαφέρον, όλοι οι καθηγητές και οι καθηγήτριες φαίνεται να αγαπάνε πραγματικά το αντικείμενό τους και να χαίρονται να το διδάσκουν, και όλοι οι συμφοιτητές μου είναι ενθουσιασμένοι.
Δεν ξέρω γιατί δεν μπορώ να συμμεριστώ τον ενθουσιασμό τους,αυτό με χαλάει, αλλά σίγουρα θα βελτιωθεί στην πορεία.
Αν και οι προλαλήσαντες κάλυψαν ήδη το θέμα επαρκώς, θέλω να σου πω και εγώ το εξής.
Αυτό το "δεν μπορώ να συμμεριστώ τον ενθουσιασμό τους" δεν μπορείς να φανταστείς ΠΟΣΟ το καταλαβαίνω.

Όμως υπάρχει ένα μεγάλο "αλλά" εδώ.

Στη δική σου περίπτωση, απ' ό,τι έχω καταλάβει έως τώρα, δεν είναι ότι δεν ήθελες καν να δεις τη σχολή. Απλώς δεν έχεις βρει ακόμη αυτό το στοιχείο που σου κάνει κλικ. Που να το ακούς και να λες ε ναι, αυτό θέλω να κάνω, σε αυτό θέλω να εμβαθύνω, με αυτό θέλω να ασχοληθώ.
Όπως είπαν και οι άλλοι, αυτό το κάτι μπορεί να το βρεις στο επόμενο εξάμηνο, ή και σε άλλο έτος ακόμη. Πολλοί φοιτητές μπήκαν σε μια σχολή που δεν τους ενθουσίαζε και τόσο στην αρχή, ακόμη και αν το ήθελαν τρελά, και μετά άλλαξαν εντελώς γνώμη και τους άρεσε.

Οπότε, έχω να σου πω τα εξής. Εάν το ήθελες όντως, τότε θα το βρεις στην πορεία. Γιατί γενικά, πάντα στην αρχή κάνουμε πιο γενικά πράγματα στο πανεπιστήμιο, οπότε λογικό να μη σε ενθουσιάζει. Καθώς όμως περνάει ο καιρός και αρχίζεις να ασχολείσαι πιο πολύ με το αντικείμενο, αρχίζει να αναπτύσσεται και αυτός ο ενθουσιασμός. Τότε είναι που αρχίζει όλη η μαγεία.
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,997 μηνύματα.
Σήμερα στο δρόμο καθώς περπατούσα άκουσα ένα γατάκι από μια σπασμένη πόρτα σε ένα παρατημένο κτήριο
πάω το πλησιάζω το λέω ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΓΑΤΑΚΙΙΙΙ

Μόλις πλησιάζω μπαίνει μέσα και με κοιτάει και με κάνει μαουυυ
Το περιμένω λίγο, το λέω έλα βρε να σε δώσω μαμ

βλέπω δεν βγαίνει, κάνω 5 βήματα να φύγω, και βγαίνει προς τα έξω και με κοιτάει και κάνει πάλι μαουυυ

🥺 μακάρι να μπορούσα να το πάρω σπίτι
 
Top