Palermo #48 ~ We are back!

Ποιος επιθυμείτε να αποχωρήσει; (26/8)
Multiple votes are allowed. Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 22)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Reader

Δραστήριο μέλος

Η Reader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Είπα ό,τι είχα να πω εδώ. Κάντε ένα κόπο και διαβάστε το.
Προσωπικά και εσένα αθώο σε θεωρούσα μέχρι τώρα, και έχει λογική αυτό που λες, αλλά από την άλλη η Ραφαέλα και σε ψήφισε και σε ανέφερε στο τελευταίο της μήνυμα. Το να θυσιάσετε τον αρχιμαφιόζο θα μπορούσε να είναι μια πανέξυπνη τακτική που αποφασίσατε όταν είδατε πως τον υποπτεύονταν αρκετοί.
Πάντως δεν πρόκειται να σε ψηφίσω ακόμα, προς το παρόν θα ξαναδώ τα μηνύματα για να βεβαιωθώ.
 

Reader

Δραστήριο μέλος

Η Reader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Θεωρώ πως η κάρτα τυμβωρυχίας παίχτηκε νωρίς. Θα ήταν πιο έξυπνο αν φύγει σήμερα η Reader να έπεφτε σε εκείνη και τότε θα καταλαβαίναμε είτε πως ήταν κάποια μαφιόζα μεταξύ rafaela και Kate είτε πως όντως έπαιξε περίεργα και μας πήρε στον λαιμό της. Τώρα με αυτό που έγινε μπορεί σύντομα να κάνουμε και δεύτερο τραγικό λάθος χωρίς να το καταλάβουμε.
Έχεις δίκιο, αλλά τη δεύτερη κάρτα τυμβωρυχίας την είχα εγώ. Αν έφευγα δεν θα μπορούσα να τη χρησιμοποιήσω. Η πρώτη είχε ήδη χρησιμοποιηθεί από την Τζοτζι. Θα έφτανε Δευτέρα μέχρι να μοιραστούν νέες κάρτες, και στο μεταξύ θα χανόντουσαν κι άλλοι πολίτες.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 11,275 μηνύματα.
Για μένα η Ριντερ είναι ακόμα ΔΑ και εφόσον χρησιμοποίησε ήδη την επιπλέον ιδιότητά της δεν τη θεωρώ τόσο επικίνδυνη. Ανάμεσα σε άλλους πρέπει να παιχτεί η σημερινή ψηφοφορία.
 

Kate1914

Περιβόητο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,338 μηνύματα.
Καλημέρα και από εμένα.

Ώστε η Ραφαέλα ήταν ο πληροφοριοδότης. Εμ, σας το είπα ότι αυτά που είπε ήταν πολύτιμα στοιχεία, είτε γιατί θα ήταν αλήθεια είτε ψέματα.

Οπότε σύμφωνα με τα τελευταία της λόγια, μας άφησε τρεις υπόπτους: Ούλτρα, Μεμέτσι και Φώτη.

Και ξέρουμε ότι από αυτούς ψήφισε τον Ούλτρα στην πρώτη, ενώ στη δεύτερη ψήφισε την Reader.

Και τόνισε το εξής σε κάποια φάση:
Είμαι η μόνη που δεν αθωώνω τον Φώτη ακόμα 100% ;

Έχουν μεγάλες βάσεις αυτά που λέτε αλλά δεν είμαι σίγουρη
Με προβληματίζει πολύ για κάποιο λόγο. Βέβαια, μπορεί να ήταν κίνησή της σαν πληροφοριοδότης για να μην την καταλάβει ο φανερός μαφιόζος που ήξερε χάρη στην ιδιότητά της. Αλλά να κατηγορούσε έτσι εύκολα πιθανό πολίτη δεν το νομίζω.

Από την άλλη, ο Πουαρό ψήφισε αυτόν στην πρώτη ψηφοφορία. Άρα γιατί να το κάνει αυτό; Θα έδιωχνε άτομο της ομάδας του; Δε βγάζει νόημα κάτι τέτοιο, και ας σώθηκε τελικά ο Φώτης.

Πάντως πρέπει να τα σκεφτούμε καλά, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Θα τα ξαναπάρω και εγώ με τη σειρά και θα δω ποιον θα επιλέξω, γιατί υπάρχει και η δολοφονία στις 13:00 οπότε πρέπει να ψηφίσω νωρίς.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 20,318 μηνύματα.
Το ότι ψήφισε τον ultra στη πρώτη δεν λέει κάτι. Ο πληροφοριοδότης (όπως και ο ντετέκτιβ) είναι ρόλοι που δεν πρέπει να καρφωθούν στα μάτια της μαφίας γιατί θα γίνει κάρφωμα-μακελειό. Και το να έμπαινε με την μια στον ultra στην αρχή θα κινούσε τις υποψίες της μαφίας.

Τώρα αν ο ultra είναι όντως μαφιόζος θα είναι το μεγαλύτερο villain's comeback ever.
 

Kate1914

Περιβόητο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,338 μηνύματα.
Το ότι ψήφισε τον ultra στη πρώτη δεν λέει κάτι.
Αυτό σκεφτόμουν και εγώ. Με την πρώτη να ψηφίσει αυτόν που ήξερε δεν το νομίζω. Πότε δεν ξέρεις βέβαια.

Πάντως την Reader αν και την ψήφισε, δεν την συμπεριέλαβε στους πιθανούς υπόπτους της στο τέλος, πράγμα που σημαίνει ότι μάλλον δεν την υποψιαζόταν και τόσο.

Εκτός αν άφησε διάσπαρτα στοιχεία για όσους πίστευε ότι ήταν ήταν στη μαφία, αλλά μέσα σε δύο γύρους να έμαθε τόσα άτομα αποκλείεται.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 11,275 μηνύματα.
Το ότι ψήφισε τον ultra στη πρώτη δεν λέει κάτι. Ο πληροφοριοδότης (όπως και ο ντετέκτιβ) είναι ρόλοι που δεν πρέπει να καρφωθούν στα μάτια της μαφίας γιατί θα γίνει κάρφωμα-μακελειό. Και το να έμπαινε με την μια στον ultra στην αρχή θα κινούσε τις υποψίες της μαφίας.

Τώρα αν ο ultra είναι όντως μαφιόζος θα είναι το μεγαλύτερο villain's comeback ever.
Κάλλιστα μπορεί να το έκανε επίτηδες, είναι ο πρώτος γύρος, οι περισσότεροι υποτίθεται ψηφίζουμε τυχαία τότε.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,506 μηνύματα.
Όχι ότι άλλαξε κάτι, αλλά για να υπάρχει λίστα ^^
Ψηφοφορία για Τετάρτη 27/8
  1. American Economist --> Reader
  2. BeatrixKiddo --> Reader
  3. Chem2000
  4. giannhs2001 --> Reader
  5. Hased Babis
  6. Joji --> Reader
  7. juanium --> Reader
  8. Kate1914
  9. Memetchi
  10. Micro --> Kate1914
  11. nearos--> Kate1914
  12. Pak - -> Kate1914
  13. Queenara
  14. Reader
  15. ultraviolence --> Reader
  16. Ουριήλ


Ψήφοι
6 Reader
3 Kate1914

Η χώρα των φαντασμάτων
- - -

Οριστικές αποχωρήσεις
Poirot - Ψηφοφορία & Παράταση [Αρχιμαφιόζος]
rafaela11 - Ψηφοφορία [Πληροφοριοδότης]



Απουσίες
Queenara #1

Λοιπές ενέργειες παικτών
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον ψήφος από American Economist
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση ψήφου από American Economist
Ενεργοποίηση ιδιότητας: Αλλαγή ψήφων από διεφθαρμένο αστυνομικό
Ενεργοποίηση κάρτας: Νεκροφάνεια από Hased Babis
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία από Joji
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον ψήφος από Reader
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση ψήφου από giannhs2001
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία απο Reader
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 11,275 μηνύματα.
Ψηφίστε όμως, τι περιμένετε; Κάποιος θα πεθάνει σε λίγο.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,291 μηνύματα.
Καλημέρα σας

Τόσο νωρίς παίχτηκε η τυμβω;

Σαν να μας θέλει να μας αποπροσανατολίσει η reader.

Αλλάζω ψήφο σε READER
 

Reader

Δραστήριο μέλος

Η Reader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Καλημέρα σας

Τόσο νωρίς παίχτηκε η τυμβω;

Σαν να μας θέλει να μας αποπροσανατολίσει η reader.

Αλλάζω ψήφο σε READER
Έπαιξα την τυμβωρυχία επειδή ήξερα ότι θα φύγω και ήθελα να αποδείξω πως δεν συνεργάζομαι με την Ραφαέλα.
Προφανώς και δεν περίμενα να είναι η πληροφοριοδότης.
 

Reader

Δραστήριο μέλος

Η Reader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Λοιπόν, η Ραφαέλα ως πληροφοριοδότης μας έδωσε έναν μαφιόζο στο πιάτο με τα τελευταία της λόγια.

Όσο κι αν δεν τον υποπτεύομαι, ψηφίζω ultraviolence. Η Ραφαέλα όχι μόνο τον ψήφισε στην πρώτη ψηφοφορία, αλλά τον ανέφερε και στο αποχαιρετιστήριο μήνυμά της. Μάλιστα, στην πρώτη ψηφοφορία δεν χρειάστηκε καν να βρει κάποια αιτιολογία προκειμένου να τον ψηφίσει, αφού όπως είπε η @Pak ψηφίζουμε τελείως τυχαία και επίσης ανέφερε τον ίδιο λόγο με εμένα, δηλαδή πως ο ultraviolence ψήφισε πολύ γρήγορα. Αν λοιπόν ο ultraviolence είναι ο μαφιόζος Α, τότε είδε πως δύο άτομα ( η Ραφαέλα και εγώ) τον είχαμε ψηφίσει από την αρχή και υποψιάστηκε μια από τις δυο μας ως πληροφοριοδότη. Εγώ όμως απέσυρα την ψήφο μου και τελικά ψήφισα τον memetchi, ενώ η Ραφαέλα όχι. Άρα, αν ο ultraviolence είναι ο μαφιόζος Α, κατάλαβε την ιδιότητα της Ραφαέλας. Μην ξεχνάμε ότι χθες την ψήφισε.
Αν είσαι πολίτης ultra, ζητάω συγγνώμη, αλλά θεωρώ πως από τη στιγμή που γνωρίζουμε με βεβαιότητα πως ανάμεσα στα άτομα που ανέφερε η Ραφαέλα υπάρχει μαφιόζος, αξίζει να ψηφίσουμε έναν από εσάς.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 3,910 μηνύματα.
Ψηφίστε όμως, τι περιμένετε; Κάποιος θα πεθάνει σε λίγο.
Η ψηφος μας δεν θα αλλαξει κατι στην δολοφονια , ας περιμενουμε το αποτελεσμα της δολοφονιας μηπως δωσει καποιο νεο σημαδι .
Εως τωρα αμφιταλαντεύομαι στα 2 ονοματα της ραφαελας , και μετα υπαρχει και η κειτ που την εχει βολεψει θεωρω πολυ αυτη η εκβαση . Εξακολουθω να την θεωρω στην ομαδα της μαφιας , αν και θα αλλαξω την ψηφο μου αργοτερα .
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 14,653 μηνύματα.
@Reader Θα την κάρφωνα δεν θα την έβγαζα με ψηφοφορία με φόβο να της πέσει τυμβωρυχια ή θα την δολοφονούσα. Όχι ψηφοφορία όμως..το εξήγησα.
Για την ώρα σας φιλώ, ελπίζω η πτήση να έχει ίντερνετ.

IMG_20240828_111040_353.jpg
 

Kate1914

Περιβόητο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,338 μηνύματα.
Επειδή έχω και διάβασμα και δεν μπορώ να συμμετέχω τόσο πολύ όσο χθες, ψηφίζω από τώρα την Reader
Μακάρι να είσαι πολίτης και να κάνω λάθος, αλλά προς το παρόν ψηφίζω εσένα
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 20,318 μηνύματα.
Κοιτάτε, αν λάβουμε υπόψιν την ιδιότητα της ως πληροφοριοδότρια σίγουρα ένα από τα τρία ονόματα θα είναι μαφιόζος.

Όμως όταν ο Πουαρό ήταν στον τάκο μαζί μου ΚΑΝΕΝΑΣ από τους τρεις αυτούς δεν ενδιαφέρθηκε και ιδιαίτερα. Ο Φώτης τα έπαιξε όλα για όλα για να σωθεί ο ίδιος και να πετάξει τον Πουαρό έξω (θα το έκανε στον αρχιμαφιόζο του αυτό ; ). Συν τοις άλλοις, ψήφισε και τον Πουαρό για αποχώρηση.

Ο Μεμέτσι χωρίς να σχολιάζει, ψήφισε Πουαρό για αποχώρηση.

Ο Ούλτρα κράτησε την στάση "θεωρώ και τους δύο αθώους, θα δω στη συνέχεια τι θα γίνει και θα ψηφίσω όποιον θεωρώ περισσότερο αθώο". Αυτό σε πρώτη φάση φαίνεται το πιο ύποπτο όμως αν θυμηθούμε το οριακό αποτέλεσμα μας με τον Πουαρό δεν βγάζει λογική. Αν είχαμε διαφορά όντως θα φαίνονταν λογικό να τον εγκαταλείψει και να καλυφθεί στηρίζοντας εμένα αλλά όλα ήταν πολύ οριακά και είναι να απορείς γιατί ΚΑΝΕΝΑΣ από αυτούς τους τρεις (που όπως όλα δείχνουν κάποιος είναι ο ένας φανερός μαφιόζος) δεν έκανε ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ για να σώσει τον Αρχιμαφιόζο του.
 

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 6,280 μηνύματα.
Αρα πλεον οι πολιται σωζονται μονο απο προσευχη και ελεημοσυνη του θεου. Οκ.
45 λεπτα μεινανε για να ανακοινωθει η δολοφονία, θα δουμε κατα ποσο εχουμε γαμηθει απο την ανακοινωση και μετα ας μπαλλαρουμε. Παντως εγω ειχα υποψίες απο πριν για μεμετσι - φώτη γιατι μου φανηκε λίγο ξέφρενη η αντίδρασή τους οταν ο μεμε ψήφισε φωτη (πιο εκρηκτικό απο οποιοδήποτε συμβαν εδω μεσα, εφεραν κιαλλα στοιχεία απο το παρελθόν τους που "δεν πηγαίναν καλά") και εχουν γνωστό ιστορικό οπότε δε πιστεύω κανεις να έβλεπε πιθανη συνεργασία και όχι απλα "α οκ ο φωτης και ο μεμετσι τσακωνονται για τον χ ψ λογο παλι".
Και η ραφ ως πληροφοριοδοτρια εδωσε τα ονοματα μεμετσι, φωτης, ουλτρα, 2 εκ των οποιων είχα υποψίες..

Άρα μεχρι νεωτέρας αλλάζω την ψήφο μου σε Memetchi
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,506 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Τετάρτη 27/8
  1. American Economist --> Reader
  2. BeatrixKiddo --> Reader
  3. Chem2000
  4. giannhs2001 --> Reader
  5. Hased Babis
  6. Joji --> Reader
  7. juanium --> Reader
  8. Kate1914 --> Reader
  9. Memetchi
  10. Micro --> Kate1914
  11. nearos--> memetchi
  12. Pak - -> Kate1914
  13. Queenara
  14. Reader--> ultraviolence
  15. ultraviolence --> Reader
  16. Ουριήλ


Ψήφοι
7 Reader
2 Kate1914
1 memetchi
1 ultraviolence

Η χώρα των φαντασμάτων
- - -

Οριστικές αποχωρήσεις
Poirot - Ψηφοφορία & Παράταση [Αρχιμαφιόζος]
rafaela11 - Ψηφοφορία [Πληροφοριοδότης]



Απουσίες
Queenara #1

Λοιπές ενέργειες παικτών
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον ψήφος από American Economist
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση ψήφου από American Economist
Ενεργοποίηση ιδιότητας: Αλλαγή ψήφων από διεφθαρμένο αστυνομικό
Ενεργοποίηση κάρτας: Νεκροφάνεια από Hased Babis
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία από Joji
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον ψήφος από Reader
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση ψήφου από giannhs2001
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία απο Reader
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 11,275 μηνύματα.
Η ψηφος μας δεν θα αλλαξει κατι στην δολοφονια , ας περιμενουμε το αποτελεσμα της δολοφονιας μηπως δωσει καποιο νεο σημαδι .
Εως τωρα αμφιταλαντεύομαι στα 2 ονοματα της ραφαελας , και μετα υπαρχει και η κειτ που την εχει βολεψει θεωρω πολυ αυτη η εκβαση . Εξακολουθω να την θεωρω στην ομαδα της μαφιας , αν και θα αλλαξω την ψηφο μου αργοτερα .
Μπορεί να πεθάνει κάποιος από αυτούς που δεν έχουν ψηφίσει γι αυτό το είπα.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,411 μηνύματα.
Bonjour Palermo!

Θελω να ρωτήσω τους
@Micro
@Pak
@Reader


Που μπορεί ήδη να το είπαν αλλά θέλω να το ξανακούσω. Γιατί ψηφίσατε Kate κι όχι Reader
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top