Palermo #45 - Marvels Cinematic Universe comes to Palermo

Ποιος θέλετε να αποχωρήσει; (Ψηφοφορία 28/7)

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 4)
  • Eileen

    Ψήφοι: 1 25.0%
  • Σπυρακος (^^)

    Ψήφοι: 1 25.0%
  • Είμαι ΣΕ

    Ψήφοι: 2 50.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Πέμπτη 27/7
  1. aggelogiannos --> PolGR1509
  2. Claire Rentfield
  3. ComfortablySmug --> PolGR1509
  4. Deutsch... Lover
  5. Dimitris S --> Nefeli Graf
  6. Eileen --> PolGR1509
  7. Emilouko --> Guest 278211
  8. Ikarionas --> tsarachaf
  9. JKaradakov --> PolGR1509
  10. Johnny15
  11. ~Melania~ --> Τάσος97
  12. Nefeli Graf
  13. PolGR1509 --> Νefeli Graf
  14. Soukouu --> Νefeli Graf
  15. Guest 278211 --> Emilouko
  16. tsarachaf --> Ikarionas
  17. Wild_Boy
  18. Ερις --> tsarachaf
  19. Σπυρακος (^^) --> Ikarionas
  20. Τάσος97

Ψήφοι
4 PolGR1509
3 Nefeli Graf
2 tsarachaf
1 Emilouko
1 Guest 278211
1 Τάσος97

Η Χώρα των Φαντασμάτων
Emmanouilmyrgia - Ποινή
Himela - Δολοφονία 26/7
methexys - Ψηφοφορία 26/7
aggelogiannos - Δολοφονία 27/7

Οριστικές Αποχωρήσεις
DumeNuke [Αντίπαλος Μαφιόζος] - Ψηφοφορία 25/7 & Τυμβωρυχία
Fast [Πολίτης Β] - Ψηφοφορία 24/7 & Τυμβωρυχία

Απουσίες
~Melania~ #1
Guest 278211 #1
Τάσος97 #1

Λοιπές Ενέργειες Παιχτών
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον Ψήφος από Fast
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Nefeli Graf
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από DumeNuke
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία από ComfortablySmug
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία από methexys
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον Ψήφος από methexys


Τι ωραία που πηγαίνει η ψηφοφορία! Δείτε τι ωραία που θα τη γλιτώσει ο tsarachaf ή η Έμιλυ επειδή πάνε να βγάλουν Nefeli και Pol. Πραγματικά οι αθώοι που ψηφίσατε μέχρι στιγμής έναν απ' τους δύο πρώτους, είστε ό,τι χειρότερο.
Και επειδή είναι σύνηθες να διαστρεβλώνονται λόγια και όλο και θα βγει κάνας καραγκιόζης να πει ''ωπ Ικαρίονα εσύ δεν ήσουν που δεν ήθελες να βγει η Nefeli και ο Pol, τώρα που ο χ βγήκε μαφιόζος τι έχεις να πεις; τους κάλυπτες;''. Όχι. Δεν καλύπτω κανέναν. Δεν είπα πως τους θεωρώ αθώους. Είναι πολύ πιθανό να επιμένει τόσος κόσμος πάνω τους επειδή μπορεί να υπάρχει πληροφοριοδότης ή κάτι σχετικό. Απλώς είμαι πιο σίγουρος για άλλα άτομα και θέλω να φύγουν πρώτα αυτά. Άντε και βγάζετε Nefeli. Τι καταλαβαίνετε μ' αυτό; Έστω ότι είναι μαφιόζος, τι πληροφορίες θα πάρετε. Έχει και μια κάρτα λιγότερη άλλωστε. Δεν θα ήταν καλύτερο να βγει ένας μαφιόζος που να έχει δύο κάρτες στο χέρι του, ώστε να αναγκαστεί είτε να τις ξοδέψει είτε να τις χάσει; Τι αγωνιάτε να βγάλετε τη Nefeli; Θαρρείς κι αν είναι μαφιόζος θα μας δυσκολέψει πολύ να τη βρούμε και να τη βγάλουμε μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Άσχετο: O Wild Boy παίζει σ' αυτό το παιχνίδι; Βλέπει το τι λέγεται; Πού είναι κρυμμένος;

Ο Wild_Boy αγαπητέ, χωρίς PC δυσκολεύεται ιδιαίτερα να ακολουθεί ένα τόσο ογκώδες thread.
Απουσιάζω πολλές ώρες όντως, ζητώ συγγνώμη.

Η αλήθεια είναι οτι από όλες τις ψηφοφορίες μέχρι τωρα, αυτή μου φαίνεται πιο δύσκολη.
Αλλά πριν παμε σε αυτήν, εχω μια αλλη απορία / σκέψη: Γιατί ΔΕΝ ενήργησε ο ΔΑ χθες; Θέλω να πω, η methexys ήταν σχεδόν 100% ένοχη, αρα σχεδόν 100% να βγάλει καποιον αθώο και να γλιτώσει εναν ένοχο. Θα μπορούσε να είναι όντως ο Εμμανουήλ ΔΑ;

Όσον αφορά το τι θα ψηφίσω σήμερα, εδώ αληθεια δεν ξέρω. Αλλα αφού δεν πέθανα στη 1, έχω περισσότερο χρόνο να το σκεφτώ.

Απο τους παίκτες που ειναι στο επίκεντρο, έχουμε το ολο και πιο περίεργο duo Ikariona-tsarachaf, αλλεπάλληλες κατηγορίες, τελικά ο δεύτερος έκανε πίσω για κάποιο λόγο που η αλήθεια ειναι θέλω να αναλυσει παραπάνω. Προσωπικά, ακόμα πιστεύω οτι ο Ikarionas μπορεί να είναι πορνη, τοσο μπερδεμα ρε φιλε τα ποστ σου, κανείς άλλος. Για tsarachaf δεν θεωρώ οτι υπάρχουν αρκετά στοιχεια. 50-50.

Το άλλο πρόσωπο που ειναι στο επίκεντρο, είναι ο Pol. Εδώ συνεβη το εξής: Θυμάμαι κάποιες σελίδες πριν, έγινε το ποστ του JKaradakov, που "αθωωνε" τη Methexys και έδινε τον Pol. Από τότε μια μερίδα παιχτών έπεσε να φάει τον Ιορδάνη. Συγγνώμη παιδιά, αλλά οι μόνοι σιγουροι για το ποιος ειναι αθωος - ένοχος, είναι οι μαφιόζοι. Προς τι η τοση σιγουριά; Τα επιχειρήματα του JKar, δεν ήταν να 'χαμε να λεγαμε, προσωπικα θεωρώ οτι ειναι πιθανό να ειναι και η methexys και ο Pol ενοχοι.

Θα επιστρέψω με την ψήφο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Πολύ εύκολη δικαιολογία. Έχει διαψευστεί μέχρι στιγμής κάποια απ' τις θεωρίες μου; Πες μου ποια. Κάποιες τις εγκατέλειψα στην πορεία επειδή προέκυψαν νέα στοιχεία. Ωστόσο αυτές οι θεωρίες για τις οποίες επιμένω και τις οποίες δεν θέλεις με τίποτα να δεις τελικά αν ισχύουν ή όχι, αυτές δεν διαψεύστηκαν.
Εφόσον τον θεωρώ αθώο, γιατί να δω αν ισχύουν τα σενάριά σου και εν τέλει να χτυπάω το κεφάλι μου. Το ότι μέχρι τώρα δεν έχει διαψευστεί μία από τις θεωρίες σου, δε σημαίνει απαραίτητα και όχι δε θα γίνει οπότε πρέπει να τις ακολουθήσουμε πιστά.


Πιο πριν έλεγες ότι θες να δεις αν ισχύουν τα σενάριά μου ή όχι. Είχες πει πως δεν εμπιστεύεσαι πολύ ούτε τον tsarachaf και τώρα γυρνάς και ακολουθείς τη συμβουλή του προσπαθώντας να τον σώσεις; Μας τα χαλάς πολύ κι εσύ αγαπητέ Pol. Θες να δεις αν ισχύουν ή όχι τα σενάριά μου αλλά δεν κάνεις κάτι για να το δεις. Βγάλε τον tsarachaf για να δούμε αν είναι ένοχος ή αθώος και να δεις αν ισχύουν τα σενάριά μου ή όχι. Έτσι πώς θα το δεις; Ό,τι να 'ναι κάνετε και η αλήθεια είναι ότι σε σένα δεν μου είχε αρέσει καθόλου το ότι ενώ είχες συμφωνήσει μαζί μου για να πάμε σε ισοβαθμία τον Johnny με τον Dume μετά ψήφισες Dume μαζί με τους άλλους αποτρέποντας την ισοβαθμία. Παίζεις σαν ένοχος. Αλλά για μένα είπα ποιοι προηγούνται.
Συγγνώμη αλλά δε θυμάμαι να έχω πει πουθενά ότι δεν τον εμπιστεύομαι πολύ. Μπορείς να μου βρεις το ποστ μου σε παρακαλώ; Ακολουθώ τη συμβουλή του, γιατί έχει δίκιο. Είτε τον ψηφίσω είτε όχι, θα σχολιαστεί αυτό που έκανα αρνητικά, ότι δηλαδή προσπαθώ να πιαστώ απ'όπου να 'ναι. Γιατί επομένως να συνεχίσω να το κάνω αφού είναι λάθος; Θα κάνω αυτό που πιστεύω και από 'κει και πέρα ας γίνει ό,τι γίνει. Είναι να βγω; Ας βγω. Να σου θυμίσω ότι και την προηγούμενη φορά που πήγα να στηρίξω το σχέδιό σου, πέρα που δεν το έκανα εν τέλει, boomerang μου γύρισε. Κάνω τη μία λανθασμένη κίνηση μετά την άλλη και το εκμεταλλεύονται αυτό οι μαφιόζοι. Μου φαίνεται πως πρέπει να σταματήσω να γράφω πια τόσο συχνά, ΑΝ δηλαδή δεν φύγω στις 8.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι οτι από όλες τις ψηφοφορίες μέχρι τωρα, αυτή μου φαίνεται πιο δύσκολη.
Αλλά πριν παμε σε αυτήν, εχω μια αλλη απορία / σκέψη: Γιατί ΔΕΝ ενήργησε ο ΔΑ χθες; Θέλω να πω, η methexys ήταν σχεδόν 100% ένοχη, αρα σχεδόν 100% να βγάλει καποιον αθώο και να γλιτώσει εναν ένοχο. Θα μπορούσε να είναι όντως ο Εμμανουήλ ΔΑ;

Αν εσύ ήσουν ΔΑ και είχες καταλάβει ως μαφιόζο π.χ. τον tsarachaf ή τον Karadakov θα ξόδευες την ιδιότητά σου για να σώσεις τη methexys, για την οποία ίσως να μην ήσουν τόσο σίγουρος αν είναι μαφιόζος επειδή είδες μαφιόζους να την ψηφίζουν άνετα; Δεν θα το κρατούσες για να σώσεις κάποιον σημαντικότερο με επέμβαση που θα μπέρδευε περισσότερο; Την methexys την είχε δώσει ο αντίπαλος μαφιόζος. Κάποια στιγμή θα έφευγε, δεν τη γλίτωνε. Εγώ έτσι το αιτιολογώ. Αν όμως πάμε π.χ. να βγάλουμε tsarachaf σήμερα και δει ο ΔΑ ότι κινδυνεύει να φύγει ο tsarachaf θα σου πω εγώ τι ωραία που θα επέμβει να τον σώσει.


Προσωπικά, ακόμα πιστεύω οτι ο Ikarionas μπορεί να είναι πορνη, τοσο μπερδεμα ρε φιλε τα ποστ σου, κανείς άλλος. Για tsarachaf δεν θεωρώ οτι υπάρχουν αρκετά στοιχεια. 50-50.

Κανένα μπέρδεμα. Απλώς επειδή δεν παρακολουθείς με τη σειρά όλα τα post λόγω ίσως του προγράμματός σου, δεν βλέπεις τη συνέχεια των όσων έχω πει. Έχω δώσει αρκετά στοιχεία για τον tsarachaf. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο αν δεν θέλετε να πειστείτε.

προσωπικα θεωρώ οτι ειναι πιθανό να ειναι και η methexys και ο Pol ενοχοι.

Απλώς για τα credits να πω ότι ο πρώτος που είχε πει το σενάριο να είναι και οι δυο μαφιόζοι (κατηγορώντας τον Karadakov παράλληλα λόγω της αθώωσης που πήγε να δώσει στη methexys) ήμουν εγώ. Και όλοι με κορόιδευαν λέγοντας ότι ήταν υπερβολικό το σενάριο. Δεν ξέρω αν ισχύει βέβαια γιατί δεν είμαι μαφιόζος για να γνωρίζω με σιγουριά αλλά υπάρχουν αρκετά επιχειρήματα υπέρ αυτής της θέσης. Δεν νομίζω όμως ο ΔΑ να προσπαθήσει να σώσει ούτε τον Pol ή τη Nefeli. Αν πάμε όμως να βγάλουμε τον tsarachaf, θα δεις τι ωραία που θα επέμβει και θα αναγκαστεί να σπαταλήσει την ιδιότητά του και θα ξεμπερδεύουμε και μ' αυτόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Καλό μεσημέρι παιδιά κι από μένα.
Μπορώ να πω πως η σημερινή δολοφονία δεν μας προσφέρει και τίποτα από πληροφορίες, μάλλον για χτύπημα της μαφίας σε κάποιον που μιλούσε λίγο και δεν είχε εκτεθεί. ΄Ισως προσπαθούν να κρυφτούν για λίγο γιατί μάλλον παραείχαν βγει στο προσκήνιο.
Χαίρομαι που ο αυτοκράτορας έδωσε ασυλία στον Ικαρίωνα γιατί δεν θα έχουμε να κάνουμε με το δίπολο μεταξύ αυτού και του tsarachaf, προσωπικά τους θεωρώ και τους δυό αθώους.
Πάντως κάποια πραγματάκια ψιλοξεκαθάρισαν για μένα, δεν θα πω ακριβώς πως ξεκαθάρισαν γιατί μυαλό έχετε όλοι σας όπως και μάτια να διαβάζετε τι έχει ειπωθεί. Επίσης συμφωνώ με κάποιον (νομίζω πως ήταν ο Soukouu) που είπε πως στρεφόμαστε κάθε μέρα και σε ένα δίπολο και δεν αξιοποιούμε αυτά που μας προσφέρει το αποτέλεσμα των περασμένων ψηφοφοριών.
Κάθομαι και κοιτάζω ξανά όλο το παιχνίδι από την αρχή γιατί έχω την εντύπωση πως δεν αξιολόγησα σωστά κάποια πράγματα. ΄Ενα από αυτά είναι και το ότι πίστεψα πως ο Dum μας έδωσε εντελώς στα ίσια τον φανερό του αλλά οι υπόλοιποι ήταν έτσι για ξεκάρφωμα. Και επίσης έχω αρχίσει να έχω αμφιβολίες για την methexys και προσπαθώ να ψάξω λίγο και ανάμεσα στους υπόλοιπους που είχε αναφέρει ο Dum. Εντελώς ειλικρινά το παίξιμο του Polgr δεν μου κάνει για μαφία, παρά για άπειρο παίκτη, Ο Σπυράκος πάλι δεν μου μοιάζει να έχει δείξει κάτι, το παίξιμό του μου θυμίζει τον γνωστό Σπυράκο από άλλα παιχνίδια που ήταν πολίτης και δεν ήξερε πως να διαχειριστεί αυτά που ξέρει ή υποπτεύεται. Πάντως θα τους ψάξω και τους δύο προσεκτικά. ΄Ομως δεν ανέφερε μόνο αυτούς, ανέφερε και τον Τάσο που δεν μπορώ να πω πως μου είχε τραβήξει την προσοχή μέχρι τώρα, θα τον ψάξω αρκετά όμως αν και δεν μου έχει δημιουργήσει την εντύπωση πως είναι κακός ρόλος.
Οπότε έχω αρκετή δουλίτσα για σήμερα, να διαβάσω προσεκτικώτερα 16 ολόκληρες σελίδες για να δω τι μου έχει ξεφύγει. Θα ψηφίσω όμως αν και ίσως χρειαστεί να αλλάξω την ψήφο μου αργότερα.

΄Εχουμε λοιπόν κάποια που κινδύνεψε την πρώτη μέρα και αφού την έβγαλε καθαρή, εξαφανίστηκε. Ομολογώ πως εκείνη την πρώτη μέρα, την είχα ψηφίσει χωρίς να έχω άποψη και εντελώς ράντομ για να μην ενισχύσω το τότε δίπολο. ΄Εχω μάλιστα την εντύπωση πως ήμουν η πρώτη που την ψήφισε, βλέπω όμως πως δεν μας τιμά και τόσο με την παρουσία της και αρχίζει να δείχνει προφίλ εφησυχασμένου μαφιόζου. Οπότε ψηφίζω για την ώρα Nefeli Graf και επιφυλάσσομαι μήπως και αλλάξω την ψήφο μου αργότερα αν γίνει καμμιά περίεργη ανατροπή.
Θα επανέλθω σε μερικές ωρίτσες αφού τελειώσω όλο το θέμα με περισσότερες σκέψεις. Δεν θέλω να κάνω παραθέσεις και να απαντάω σε άλλους, είτε τα σχόλιά τους με αφορούν είτε όχι γιατί άλλο είναι το ζητούμενο κι αυτό είναι να λύσουμε το μυστήριο και όχι να υπερασπιζόμαστε τον εαυτό μας ή άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Εφόσον τον θεωρώ αθώο, γιατί να δω αν ισχύουν τα σενάριά σου και εν τέλει να χτυπάω το κεφάλι μου. Το ότι μέχρι τώρα δεν έχει διαψευστεί μία από τις θεωρίες σου, δε σημαίνει απαραίτητα και όχι δε θα γίνει οπότε πρέπει να τις ακολουθήσουμε πιστά.

Ναι αλλά μπορεί και να μη διαψευστούν ποτέ. Άρα πώς θα ξέρεις αν έχω καλό ρόλο ή όχι. Θα πρέπει να επιλέξεις ποια σενάρια θες να ακολουθήσεις. Ο tsarachaf που με κατηγορούσε είπε κι αυτός ότι με θεωρεί πλέον αθώο (μέχρι να τον ξαναβολέψει να με κατηγορήσει βέβαια). Άρα ένας λόγος παραπάνω να ακολουθήσεις τα σενάρια ενός αθώου. Αν δεν θες δεν μπορεί να σε πιέσει κανείς αλλά είναι λογικό να αρχίσει να πιστεύει κάποιος ότι θες να προστατεύσεις τον tsarachaf επειδή είστε μαζί.

Συγγνώμη αλλά δε θυμάμαι να έχω πει πουθενά ότι δεν τον εμπιστεύομαι πολύ. Μπορείς να μου βρεις το ποστ μου σε παρακαλώ;

Ποστ 756. Δεν λες ρητώς ότι δεν τον εμπιστεύεσαι αλλά απαντάς σε ποστ που λέω να μην ψηφίσετε Νεφέλη κι ότι προτιμώ να φύγει κάποιο πιο σίγουρο άτομο για μαφιόζος (εννοώντας τον tsarachaf ή την Emilouko για τους οποίους έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου) και λες ότι ''Ωραία λοιπόν. Θα σε εμπιστευτώ και για αυτή τη φορά, διότι είμαι πεπεισμένος ότι έχεις καλό ρολο, παρ'όλο που και την άλλη φορά που το έκανα με κατηγόρησες μετά ότι κρύφτηκα πίσω από σένα''.

Ωραία λοιπόν. Κάνε αυτό που είπες. Εμπιστέψου με.

Το ποστ σε επικόλληση:
Αρχική Δημοσίευση από Ikarionas

Ναι ναι. Ψηφίστε Nefeli όλοι να πάρετε πολλές πληροφορίες. Δεν ξέρω αν είναι ή δεν είναι μαφιόζα. Η αλήθεια είναι ότι και σε προηγούμενη παιχνίδι που ήταν μαφιόζα πάλι έτσι αποτραβηγμένα έπαιζε αλλά δεν είναι αυτή που πρέπει να βγει σε αυτό το γύρο. Δεν θα καταλάβετε τίποτα. Άσε που και μαφιόζα να είναι, τη μια κάρτα της την έχει παίξει. Καλύτερα να ψηφιστεί κάποιος άλλος πιθανός μαφιόζος που έχει κρατήσει τις κάρτες του, ώστε είτε να τις χάσει αν βγει σε ψηφοφορία είτε να αναγκαστεί να τις παίξει και να τις χαλάσει, παρά να πέσετε εδώ. Συνέλθετε.

Να μην ξεχάσω να ευχαριστήσω τον αυτοκράτορα για την εμπιστοσύνη που μου δείχνει. Δεν θα το μετανιώσει! Αυτό είναι υπόσχεση!

Και η απάντησή σου:
''Ωραία λοιπόν. Θα σε εμπιστευτώ και για αυτή τη φορά, διότι είμαι πεπεισμένος ότι έχεις καλό ρολο, παρ'όλο που και την άλλη φορά που το έκανα με κατηγόρησες μετά ότι κρύφτηκα πίσω από σένα. Anyway, αυτό που παρατηρώ αυτή τη στιγμή είναι ότι πάλι πάνε να πετάξουν εμένα που είναι σχετικά εύκολο να με κατηγορήσει κανείς. Παιδιά ΟΧΙ.''

Καλό μεσημέρι παιδιά κι από μένα.
Μπορώ να πω πως η σημερινή δολοφονία δεν μας προσφέρει και τίποτα από πληροφορίες, μάλλον για χτύπημα της μαφίας σε κάποιον που μιλούσε λίγο και δεν είχε εκτεθεί. ΄Ισως προσπαθούν να κρυφτούν για λίγο γιατί μάλλον παραείχαν βγει στο προσκήνιο.
Χαίρομαι που ο αυτοκράτορας έδωσε ασυλία στον Ικαρίωνα γιατί δεν θα έχουμε να κάνουμε με το δίπολο μεταξύ αυτού και του tsarachaf, προσωπικά τους θεωρώ και τους δυό αθώους.
Πάντως κάποια πραγματάκια ψιλοξεκαθάρισαν για μένα, δεν θα πω ακριβώς πως ξεκαθάρισαν γιατί μυαλό έχετε όλοι σας όπως και μάτια να διαβάζετε τι έχει ειπωθεί. Επίσης συμφωνώ με κάποιον (νομίζω πως ήταν ο Soukouu) που είπε πως στρεφόμαστε κάθε μέρα και σε ένα δίπολο και δεν αξιοποιούμε αυτά που μας προσφέρει το αποτέλεσμα των περασμένων ψηφοφοριών.
Κάθομαι και κοιτάζω ξανά όλο το παιχνίδι από την αρχή γιατί έχω την εντύπωση πως δεν αξιολόγησα σωστά κάποια πράγματα. ΄Ενα από αυτά είναι και το ότι πίστεψα πως ο Dum μας έδωσε εντελώς στα ίσια τον φανερό του αλλά οι υπόλοιποι ήταν έτσι για ξεκάρφωμα. Και επίσης έχω αρχίσει να έχω αμφιβολίες για την methexys και προσπαθώ να ψάξω λίγο και ανάμεσα στους υπόλοιπους που είχε αναφέρει ο Dum. Εντελώς ειλικρινά το παίξιμο του Polgr δεν μου κάνει για μαφία, παρά για άπειρο παίκτη, Ο Σπυράκος πάλι δεν μου μοιάζει να έχει δείξει κάτι, το παίξιμό του μου θυμίζει τον γνωστό Σπυράκο από άλλα παιχνίδια που ήταν πολίτης και δεν ήξερε πως να διαχειριστεί αυτά που ξέρει ή υποπτεύεται. Πάντως θα τους ψάξω και τους δύο προσεκτικά. ΄Ομως δεν ανέφερε μόνο αυτούς, ανέφερε και τον Τάσο που δεν μπορώ να πω πως μου είχε τραβήξει την προσοχή μέχρι τώρα, θα τον ψάξω αρκετά όμως αν και δεν μου έχει δημιουργήσει την εντύπωση πως είναι κακός ρόλος.
Οπότε έχω αρκετή δουλίτσα για σήμερα, να διαβάσω προσεκτικώτερα 16 ολόκληρες σελίδες για να δω τι μου έχει ξεφύγει. Θα ψηφίσω όμως αν και ίσως χρειαστεί να αλλάξω την ψήφο μου αργότερα.

΄Εχουμε λοιπόν κάποια που κινδύνεψε την πρώτη μέρα και αφού την έβγαλε καθαρή, εξαφανίστηκε. Ομολογώ πως εκείνη την πρώτη μέρα, την είχα ψηφίσει χωρίς να έχω άποψη και εντελώς ράντομ για να μην ενισχύσω το τότε δίπολο. ΄Εχω μάλιστα την εντύπωση πως ήμουν η πρώτη που την ψήφισε, βλέπω όμως πως δεν μας τιμά και τόσο με την παρουσία της και αρχίζει να δείχνει προφίλ εφησυχασμένου μαφιόζου. Οπότε ψηφίζω για την ώρα Nefeli Graf και επιφυλάσσομαι μήπως και αλλάξω την ψήφο μου αργότερα αν γίνει καμμιά περίεργη ανατροπή.
Θα επανέλθω σε μερικές ωρίτσες αφού τελειώσω όλο το θέμα με περισσότερες σκέψεις. Δεν θέλω να κάνω παραθέσεις και να απαντάω σε άλλους, είτε τα σχόλιά τους με αφορούν είτε όχι γιατί άλλο είναι το ζητούμενο κι αυτό είναι να λύσουμε το μυστήριο και όχι να υπερασπιζόμαστε τον εαυτό μας ή άλλους.


Για τον Τάσο, ο Dumenuke είπε ότι ίσως να είναι. Άρα ο φανερός του Dumenuke δεν είναι ο Τάσος. Μην κολλάτε σ' αυτό. Ο φανερός είναι ένας απ' τους υπόλοιπους τρεις. Το αν η methexys είναι αθώα ή όχι το ξέρει το μέντιουμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Πέμπτη 27/7
  1. aggelogiannos --> PolGR1509
  2. Claire Rentfield --> Nefeli Graf
  3. ComfortablySmug --> PolGR1509
  4. Deutsch... Lover
  5. Dimitris S --> Nefeli Graf
  6. Eileen --> PolGR1509
  7. Emilouko --> Guest 278211
  8. Ikarionas --> tsarachaf
  9. JKaradakov --> PolGR1509
  10. Johnny15
  11. ~Melania~ --> Τάσος97
  12. Nefeli Graf
  13. PolGR1509 --> Νefeli Graf
  14. Soukouu --> Νefeli Graf
  15. Guest 278211 --> Emilouko
  16. tsarachaf --> Ikarionas
  17. Wild_Boy
  18. Ερις --> tsarachaf
  19. Σπυρακος (^^) --> Ikarionas
  20. Τάσος97

Ψήφοι
4 Nefeli Graf
4 PolGR1509
2 tsarachaf
1 Emilouko
1 Guest 278211
1 Τάσος97

Η Χώρα των Φαντασμάτων
Emmanouilmyrgia - Ποινή
Himela - Δολοφονία 26/7
methexys - Ψηφοφορία 26/7
aggelogiannos - Δολοφονία 27/7

Οριστικές Αποχωρήσεις
DumeNuke [Αντίπαλος Μαφιόζος] - Ψηφοφορία 25/7 & Τυμβωρυχία
Fast [Πολίτης Β] - Ψηφοφορία 24/7 & Τυμβωρυχία

Απουσίες
~Melania~ #1
Guest 278211 #1
Τάσος97 #1

Λοιπές Ενέργειες Παιχτών
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον Ψήφος από Fast
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Nefeli Graf
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από DumeNuke
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία από ComfortablySmug
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία από methexys
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον Ψήφος από methexys
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Αν εσύ ήσουν ΔΑ και είχες καταλάβει ως μαφιόζο π.χ. τον tsarachaf ή τον Karadakov θα ξόδευες την ιδιότητά σου για να σώσεις τη methexys, για την οποία ίσως να μην ήσουν τόσο σίγουρος αν είναι μαφιόζος επειδή είδες μαφιόζους να την ψηφίζουν άνετα; Δεν θα το κρατούσες για να σώσεις κάποιον σημαντικότερο με επέμβαση που θα μπέρδευε περισσότερο; Την methexys την είχε δώσει ο αντίπαλος μαφιόζος. Κάποια στιγμή θα έφευγε, δεν τη γλίτωνε. Εγώ έτσι το αιτιολογώ. Αν όμως πάμε π.χ. να βγάλουμε tsarachaf σήμερα και δει ο ΔΑ ότι κινδυνεύει να φύγει ο tsarachaf θα σου πω εγώ τι ωραία που θα επέμβει να τον σώσει.

Μπα όχι, διαφωνώ. Την ιδιότητα την έχει 1 φορά μόνο. Αν σώσει κάποιον 1 γύρο, βγάζοντας πολίτη, είναι επιτυχία.
"ισως να μην ήσουν τόσο σίγουρος". Τελικά τι, έχουμε αμφιβολίες για methexys? Και σιγουριά για τους άλλους; "Γελάω"

Απλώς για τα credits να πω ότι ο πρώτος που είχε πει το σενάριο να είναι και οι δυο μαφιόζοι (κατηγορώντας τον Karadakov παράλληλα λόγω της αθώωσης που πήγε να δώσει στη methexys) ήμουν εγώ. Και όλοι με κορόιδευαν λέγοντας ότι ήταν υπερβολικό το σενάριο. Δεν ξέρω αν ισχύει βέβαια γιατί δεν είμαι μαφιόζος για να γνωρίζω με σιγουριά αλλά υπάρχουν αρκετά επιχειρήματα υπέρ αυτής της θέσης. Δεν νομίζω όμως ο ΔΑ να προσπαθήσει να σώσει ούτε τον Pol ή τη Nefeli. Αν πάμε όμως να βγάλουμε τον tsarachaf, θα δεις τι ωραία που θα επέμβει και θα αναγκαστεί να σπαταλήσει την ιδιότητά του και θα ξεμπερδεύουμε και μ' αυτόν.

Δεν αντιλαμβάνομαι πως ενοχοποιειται ο Karadakov από το οτι απλά έβαλε στη συζήτηση το στοιχείο της αμφιβολίας για τη methexys.
Δεν βιάζομαι να τον αθωωσω, απλα μην προσπαθείς να τους βγαλεις ολους ενόχους, μπερδεύεις το κλιμα. Για μενα ο πιθανοτερος αυτη στη στιγμή ένοχος ειναι ο Pol. Δεν ξέρω πως οφελει να ακολουθούμε σενάρια αμφιλεγομενα, που μπορεί να μας φανε μερες και πολυτιμες ψηφοφοριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Μα είναι δυνατόν να μη βλέπει κανένας άλλος αθώος το πολύ απλό που λέω για τη ψηφοφορία; Να το αναλύσω όσο μπορώ:

O κάθε κακός ρόλος έχει από δύο κάρτες ίντριγκας. Τις κρατάει αυτές για να τις χρησιμοποιήσει όσο πιο αργά μπορεί και να έχει αβαντάζ. Εμείς ως πολίτες (ή αν δεν εμπιστεύεστε εμένα τότε Εσείς ως πολίτες), πρέπει να φροντίσουμε να πιέσουμε τους πιθανούς μαφιόζους, ώστε να ξοδέψουν τις κάρτες του για να χαθεί το αβαντάζ τους. Έστω λοιπόν ότι η Nefeli είναι κακός ρόλος. Έχει ρίξει ήδη μια ακύρωση ψήφου άρα της έμεινε στο χέρι μόνο μια κάρτα. Δεν ξέρω αν αυτή είναι δυνατή ή όχι αλλά δεν θα ήταν καλύτερο να πιέσουμε κάποιους άλλους πιθανούς μαφιόζους που τουλάχιστον φαίνεται (γιατί υπάρχουν και χρησμοί) να έχουν δύο κάρτες ακόμη; Δεν θα ήταν καλύτερο να τους πιέσουμε να ξοδέψουν καμία ή αν δεν έχουν κάποια βοηθητική δεν θα ήταν καλύτερο να τις χάσουν; Επίσης, αν ανεβάσουμε στις ψήφους κάποιον πιο δυνατό πιθανό μαφιόζο (για μένα σίγουρος είναι ο tsarachaf αλλά κατανοώ ότι δεν μπορείτε να έχετε τη σιγουριά μου), ώστε να ωθήσουμε και τον ΔΑ να τον σώσει και να ξεμπερδεύουμε και με την ιδιότητα του ΔΑ, δεν θα ήταν αυτό καλύτερο; Ώστε μετά να είστε και πεπεισμένοι πως είναι κακός ο tsarachaf. Δηλαδή απλή λογική θέλουν αυτά. Τι θα κερδίσουμε βγάζοντας τη Nefeli; Θα χαθεί μια κάρτα απ' τους μαφιόζους, αν είναι τελικά κακιά, και όλοι οι υπόλοιποι θα μείνουν με όσες είχαν. Οκ ο Pol αν ήταν μαφιόζος φαίνεται να έχει δύο κάρτες αλλά τουλάχιστον να πάμε ισοβαθμία τον Pol με τον tsarachaf που φαίνεται ότι έχουν δύο κάρτες, ώστε να δούμε τι θα παίξει. Η ψήφος στη Nefeli σ' αυτό το σημείο πιστεύω πως είναι κακιά, ακόμη κι αν έχει κακό ρόλο εκείνη. Αν τελικά η ψηφοφορία πάει ανάμεσα σ' αυτούς τους δύο, εγώ προσωπικά δεν ξέρω τι να ψηφίσω. Τη Nefeli την είχα ψηφίσει και στο παρελθόν ζητώντας ισοβαθμία. Mε εκνευρίζει και το ότι δεν μιλάει. Δεν ξέρω...Ο Pol φαίνεται να έχει δύο κάρτες άρα αν ήταν μαφιόζος θα μας συνέφερε να φύγει αυτός απ' τους δύο αλλά προτιμώ να πάμε σε ισοβαθμία tsarachaf και Pol και να αλλάξουν την ψήφο τους όσοι πήγαν τώρα Nefeli. Noμίζω πως θα καταλάβουμε περισσότερα πράγματα σε ισοβαθμία ανάμεσα σ' αυτούς τους δύο παρά σε ισοβαθμία του Pol με τη Nefeli.

"ισως να μην ήσουν τόσο σίγουρος". Τελικά τι, έχουμε αμφιβολίες για methexys? Και σιγουριά για τους άλλους; "Γελάω"

Όπως είπες κι εσύ αγαπητέ πιο πάνω. Μόνο οι μαφιόζοι είναι εντελώς σίγουροι. Ασφαλώς και έχω αμφιβολίες. Δεν ήταν δικός μου φανερός δολοφόνος. Του Dume ήταν. Άλλωστε δεν ψήφισα methexys. Πιστεύω όμως ότι ήταν μαφιόζα αλλά έχω και τις αμφιβολίες μου. Ναι για tsarachaf και Emilouko είμαι σίγουρος. Τους λόγους δεν θα τους ξαναπώ. Ας διαβάσετε αυτά που έχω γράψει. Βαρέθηκα να γράφω τα ίδια. Μην παραβλέπεις όσα δεν σε συμφέρουν απ' αυτά που έχω πει.


Δεν αντιλαμβάνομαι πως ενοχοποιειται ο Karadakov από το οτι απλά έβαλε στη συζήτηση το στοιχείο της αμφιβολίας για τη methexys.
Δεν βιάζομαι να τον αθωωσω, απλα μην προσπαθείς να τους βγαλεις ολους ενόχους, μπερδεύεις το κλιμα. Για μενα ο πιθανοτερος αυτη στη στιγμή ένοχος ειναι ο Pol. Δεν ξέρω πως οφελει να ακολουθούμε σενάρια αμφιλεγομενα, που μπορεί να μας φανε μερες και πολυτιμες ψηφοφοριες.

Πιο πάνω με ρωτάς ειρωνικά αν έχω αμφιβολία για τη methexys και τώρα λες ότι ο Karadakov δεν πειράζει που είχε αμφιβολία. Αποφάσισε. Ωστόσο, τον Karadakov τον κατηγόρησα επειδή βγήκε και είπε ότι η methexys ήταν αθώα και επειδή εγώ θεωρούσα ότι και αυτή και ο Pol είναι ένοχοι, θεώρησα ότι προσπάθησε να μας δείξει ότι δεν βρίσκονται μαζί στο ίδιο στρατόπεδο ρίχνοντας σκόνη τα μάτια. Τον κατηγόρησα ότι πήγε να κάνει αυτό που έκανε ο dimijim με την bilire στο προηγούμενο παιχνίδι. Προσπαθούσαν να τους πείσουν όλους ότι δεν είναι μαζί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Επειδή δουλεύω και είπα να μη χαραμίσω την ψήφο μου αλλα πραγματικα δε μπορω να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη και το παραδεχομαι θα ψηφισω ΝΕΦΕΛΗ υπενθυμιζοντας που την ειχα ξαναψηφισει και απο τοτε (οπως και εγω βεβαια δεν κρυβομαι απο τον εαυτο μου) ενω εκτοξευτηκαν καποιες κατηγοριες εις βαρος της και εγινε και μια αντιπαραθεση με την Himela που τη θεωρω αθωα,δεν ειδα προσπαθεια τις τελευταιες μερες να θελει να διαψευσει τις αποψεις καποιων.Επισης ενδεχεται να μην μπορεσω να μπω καθολου αποψε και δε θελω να φυγω ετσι με μια ακυρη ψηφο απραγος για σημερα.

Αυτό που λες δεν βγάζει κανένα νόημα. Η ψήφος σου είναι τελείως κενή, μπορώ να δεχθώ να μην την αλλάξεις για την ώρα, γιατί το ίδιο κάνω κι εγώ άλλωστε, αλλά το να την αφήσεις κενή μου φαίνεται άτοπο και ύποπτο. Χαραμίζεις την ψήφο σου. Γιατί; Να να μην μπλεχτείς σε κάποιο ζήτημα και να χρειαστεί να πάρεις θέση;
Δουλεύω 5 και όπως βλέπεις προσπάθησα να μη το αφήσω έτσι.Το ανέφερα εξάλλου ότι θα την άλλαζω πιθανόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Πέμπτη 27/7
  1. aggelogiannos --> PolGR1509
  2. Claire Rentfield --> Nefeli Graf
  3. ComfortablySmug --> PolGR1509
  4. Deutsch... Lover
  5. Dimitris S --> Nefeli Graf
  6. Eileen --> PolGR1509
  7. Emilouko --> Guest 278211
  8. Ikarionas --> tsarachaf
  9. JKaradakov --> PolGR1509
  10. Johnny15
  11. ~Melania~ --> Τάσος97
  12. Nefeli Graf
  13. PolGR1509 --> Νefeli Graf
  14. Soukouu --> Νefeli Graf
  15. Guest 278211 --> Emilouko
  16. tsarachaf --> Ikarionas
  17. Wild_Boy
  18. Ερις --> tsarachaf
  19. Σπυρακος (^^) --> Nefeli Graf
  20. Τάσος97

Ψήφοι
5 Nefeli Graf
4 PolGR1509
2 tsarachaf
1 Emilouko
1 Guest 278211
1 Τάσος97

Η Χώρα των Φαντασμάτων
Emmanouilmyrgia - Ποινή
Himela - Δολοφονία 26/7
methexys - Ψηφοφορία 26/7
aggelogiannos - Δολοφονία 27/7

Οριστικές Αποχωρήσεις
DumeNuke [Αντίπαλος Μαφιόζος] - Ψηφοφορία 25/7 & Τυμβωρυχία
Fast [Πολίτης Β] - Ψηφοφορία 24/7 & Τυμβωρυχία

Απουσίες
~Melania~ #1
Guest 278211 #1
Τάσος97 #1

Λοιπές Ενέργειες Παιχτών
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον Ψήφος από Fast
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Nefeli Graf
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από DumeNuke
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία από ComfortablySmug
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία από methexys
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον Ψήφος από methexys
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι οτι από όλες τις ψηφοφορίες μέχρι τωρα, αυτή μου φαίνεται πιο δύσκολη.
Αλλά πριν παμε σε αυτήν, εχω μια αλλη απορία / σκέψη: Γιατί ΔΕΝ ενήργησε ο ΔΑ χθες; Θέλω να πω, η methexys ήταν σχεδόν 100% ένοχη, αρα σχεδόν 100% να βγάλει καποιον αθώο και να γλιτώσει εναν ένοχο. Θα μπορούσε να είναι όντως ο Εμμανουήλ ΔΑ;

Τα σενάρια που υπάρχουν είναι τα εξής:
1. Ο ΔΑ είναι εκτός παιχνιδιού
2. Πήρε σήμα ότι η μεθ είναι καμμένο χαρτί και να μην χαραμίσει την ιδιότητά του πάνω της.
3. Πιστεύει ότι η μεθ είναι αθώα, άρα γιατί να ξοδέψει πάνω της την ιδιότητά του;
4. Ήθελε να κρατήσει την ιδιότητά του για μετά.
5. Υπάρχει και η πιθανότητα να ήταν η μεθ ΔΑ, άρα να μην μπορούσε να χρησιμοποιήσει την ιδιότητά της. Αλλά είναι υπερβολικά τραβηγμένο και δεν το πιστεύω.

Όλα τα σενάρια έχουν πιθανότητες(εκτός από το τελευταίο) και δεν μου φαίνεται τελείως παράλογο να μην χρησιμοποιήσει την ιδιότητά του ο ΔΑ, έτσι κι αλλιώς απ' ότι φαίνεται δεν είναι ιδιαίτερα στριμωγμένη η μαφία.

Απο τους παίκτες που ειναι στο επίκεντρο, έχουμε το ολο και πιο περίεργο duo Ikariona-tsarachaf, αλλεπάλληλες κατηγορίες, τελικά ο δεύτερος έκανε πίσω για κάποιο λόγο που η αλήθεια ειναι θέλω να αναλυσει παραπάνω. Προσωπικά, ακόμα πιστεύω οτι ο Ikarionas μπορεί να είναι πορνη, τοσο μπερδεμα ρε φιλε τα ποστ σου, κανείς άλλος. Για tsarachaf δεν θεωρώ οτι υπάρχουν αρκετά στοιχεια. 50-50.

Ειλικρινά, δεν μπορώ να το αναλύσω χωρίς να μιλήσω για ρόλους και είναι αρχή μου όσον αφορά το παιχνίδι να μην μιλώ ανοιχτά για ρόλους πολιτών που είναι ενεργοί παίκτες. Θα πρέπει ή να πιστέψεις αυτό που λέω ή το πιο σωστό θα ήταν να ψάξεις μόνος σου να βρεις το γιατί.

Δεν αντιλαμβάνομαι πως ενοχοποιειται ο Karadakov από το οτι απλά έβαλε στη συζήτηση το στοιχείο της αμφιβολίας για τη methexys.
Δεν βιάζομαι να τον αθωωσω, απλα μην προσπαθείς να τους βγαλεις ολους ενόχους, μπερδεύεις το κλιμα. Για μενα ο πιθανοτερος αυτη στη στιγμή ένοχος ειναι ο Pol. Δεν ξέρω πως οφελει να ακολουθούμε σενάρια αμφιλεγομενα, που μπορεί να μας φανε μερες και πολυτιμες ψηφοφοριες.

Γιατί ρε συ; Το σενάριο με τον Πολ είναι σίγουρο; Συμπεριφέρεται και γράφει σαν μαφιόζος; Πόσο ξεκάρφωμα πια να κάνει η μαφία και να τον αφήνει να λέει ότι του κατέβει στο κεφάλι και να εκτίθεται;



Λοιπόν παιδιά, δεν γουστάρω να το κάνω αυτό, αλλά ειλικρινά δεν έχω άλλη επιλογή.
Πρώτον κυκλοφορήστε λίγο στο θέμα, δεν κάνει κακό. Είστε όλοι τόσο σίγουροι για τον ποιον θα ψηφίσετε και δεν χρειάζεται να μπείτε σε συζήτηση και να ψαχτείτε; Δεν εννοώ να κάνετε 40ποστ/ώρα, αλλά ντάξει πείτε κι άλλοι την γνώμη σας. Εδώ η Νεφέλη πάει για mvp και δεν έχει έρθει ούτε να ψηφίσει. Τι φάση;
Δεύτερον, μην φοβάστε να εκφέρετε την άποψή σας επειδή θα σας τραμπουκίσει κάποιος(ονόματα δε λέμε) επειδή δεν συμφωνείτε μαζί του. Αν δεν πείτε την γνώμη σας, δεν πρόκειται ποτέ να προχωρήσει το παιχνίδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Από οτι βλέπω παει να βγει η Nefeli που λιγοτερο ενοχή είναι στα μάτια μου απο Pol
Ψηφίζω PolGR1509
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ακολουθει μεγαλο ποστ με σχολια σε καποιες δημοσιευσεις και καποιες σκεψεις προς το τελος. Να γραφετε λιγοτερα γιατι διαβαζα το θεμα χθες απο τις 20:30 ως τις 22:00 και σημερα απο τις 8:30 εως τις 15:00... Τραγουδάκι πήρατε;

Ikarion:''Περίμενες το οκ απ' τον Τhano;''
Himela:''Δεν είμαι άνθρωπος που περιμένω το οκ από κανέναν για να μιλήσω''
Άρα Himela, δεν ειχες το οκ? :whistle:
Ο νοών νοείτω. ;)
[…]
υπηρξε ένα μικρο παιχνίδι μεταξύ τους αλλα θα το θεωρήσω προς στιγμην ασημαντο
[…]
Πολ και ΔημήτρηςΣ ασχολούνται με το ποιος μιλάει και ποιος όχι, θα πάω με το ψάχνονται ακόμη και περιμένω να πούνε κάτι ουσιαστικό για να σχολιάσω. Για τον ικαρίωνα σχολίασα ήδη.
[…]
σου φαινεται ότι ακομα ψαχνονται; γιατι γενικ’ως καπως φαινεται ότι εχουν βρεθει..
@Tsarachaf ισχύει ότι ψάχνομαι λίγο, περιμένω όμως να γράψει δω τι θα πει και ο Johnny15 .
στο ειπε αλλωστε κι εκεινος, αλλα πολ δεν είναι νορμαλ να εισαι ακομα χαμμενος.. εκτος κι αν αυτό το χασιμο σου καταλυει άλλες καταστάσεις

Περιμένω πως και πως να μπει ο ComfortablySmug να δω τι άλλο έχει να μας πει.
από αυτά που μας έχει πει εως τωρα τι εχεις να πεις εσύ για αυτόν;

Επειδή βλέπω την Himela να με υποστηρίζει αρκετά χωρίς να γνωρίζει ούτε τον ρόλο μου ούτε εγώ τον δικό της, απλώς να πω ότι σε περίπτωση που κάποιος πληροφοριοδότης ή αντίπαλος μαφιόζος ξέρει ότι είναι φανερή μαφιόζα, να ξέρει επίσης ότι δεν έχω καμία σχέση με όλο αυτό. Δεν ξέρω γιατί με υποστηρίζει. Μπορεί να το κάνει επίτηδες για να ρίξει τις υποψίες πάνω μου μπας και καρφωθεί κάνας ρόλος για κάρφωμα. Οπότε να προσέχετε. Επειδή έχω όμως μια φρικτή υποψία, αν τελικά ο λόγος που ο Dumenuke με κατηγορεί τόσο έντονα είναι επειδή έχει έναν τέτοιο ρόλο και η σκέψη του πάει κάπως έτσι ''ααα η Himela είναι φανερή μαφιόζος, υπερασπίζεται τον Ikariona άρα είναι σίγουρα μαζί οπότε ας ψηφίσω πρώτα αυτόν για να μην με καταλάβουν'', τότε παρακαλούνται οι μαφιόζοι να του κάνουν άμεσα κάρφωμα ή να δώσουν σε μένα τη δυνατότητα να του κάνω κάρφωμα για να απαλλαγούμε μια ώρα νωρίτερα. Θα τους ευγνωμονώ σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι και θα φροντίσω να ψηφίσω για τον επόμενο γύρο κάναν αθώο δίνοντάς τους έναν γύρο ως ένδειξη ευχαριστίας.
εδώ δεν καταλαβα ποτε τον φοβο σου. εγω δεν ειδα τη χιμελα να σε υποστηριζει ουτε κανεις άλλος αλλωστε…
Νομίζω δύσκολα παίζει τέτοιο σενάριο.
Κυρίως γιατί δεν νομίζω ο πληροφοριοδότης να έκανε τέτοιο play από τον 1ο γύρο. Θα καρφωνόταν κατευθείαν στον φανερό.Είναι σαν να λέει "Καρφώστε με". Οπότε για μένα σίγουρα δεν είναι δικός σου πληροφοριοδότης ή της Himela. Too obvious. Και έχει παίξει αρκετά games για να παίξει τόσο κακά στον 1ο γύρο ο DumeNuke.
well, εν τελει τελικα μας εδωσε τη μεθεξις ή όχι ρε εμιλυ;
[…]
Το ότι βιάστηκες να τον υποστηρίξεις, πρέπει να θεωρηθεί περίεργη κίνηση; Ίσως έχετε κάτι που σας ενώνει. Το κρατάμε κι αυτό. :)
ή κατι που τους χωριζει προσωρινα; ποιες οι σκεψεις σου στο θεμα πλεον; (εάν δεν εχουν αλλαξει σαφως)

Αλλάζω την ψήφο μου στην Eileen γιατί με εκνευρίζει η σιωπή της ενώ ανυπομονούσε πώς και πώς για το […] οι υπόλοιποι αθώοι βγάλτε άμεσα τον Dumenuke μετά ό,τι κι αν είναι. Ό,τι ρόλο κι αν έχει θα σας δημιουργήσει μόνο προβλήματα. Δεν διαβάζει τίποτε απ' όσα λέγονται και δεν χρησιμοποιεί επιχειρήματα. Είτε καλός είτε κακός, κέρδος θα είναι. Τους μαφιόζους θα τους βρείτε πιο εύκολα μετά. Αυτά θα είναι τα τελευταία μου λόγια.
καταρχας ας μην το κανουμε αρχαια τραγωδια κάθε φορα… οκ εφυγε ο ντιουμ, βρεθηκαν οι αλλοι μαφιοζοι;
[…]
Τέλος πάντων, προσπαθώ να βγάλω μια άκρη και γω αλλά μάλλον θα είναι κάπως ρανδον η ψήφος μου. Θα περιμένω λίγο ακόμα όμως.
εσυ γενικως ψαχνωσουν, τωρα χαθηκες.. που εισαι καλε;
[…]
Επειδή το απόγευμα δεν ξέρω αν μπορω να γράψω, ψηφίζω τον aggelosgiannos καθαρά γιατι δεν εχω ξεκαθαρίσει με το τι συμβαίνει με τον Ικαριωνα και τον Dum.
εχεις ξεκαθαρισει πλεον τι παιζει με τον ικαριονα; και γενικα με τους υπολοιπους;
[…]
Θεωρητικό σενάριο 1:
Ο Emmanouilmyrgia είναι πολίτης (και ίσως συγκάτοικος του Ikarionas) που τον ενοχλεί (αυτόν ή τον συγκάτοικό του) η φάτσα μου και θέλει να με πετάξει. Απολύτως δεκτό.

Θεωρητικό σενάριο 2:
Πέτυχα τον Ikarionas ως μαφιόζο (τυχαίο, μπορεί ναι, μπορεί όχι) και κινητοποιήθηκε η μαφία. Το σενάριο αυτό ενισχύεται από την ανοιχτή παράκληση του Emmanouilmyrgia στον Ikarionas να αλλάξει την ψήφο του. Τι ακριβώς γίνεται: 1ον ο Emmanouilmyrgia δημιουργεί διαφορά μιας ψήφου από εμένα προς τον Ikarionas. 2ον Αν τα πράγματα στενέψουν στην πορεία, καθώς θα ψηφίζουν και οι υπόλοιποι και αρχίσει να μαζεύει ψήφους ο Ikarionas έχει το διπλό κίνητρο α) να σώσει τον εαυτό του, β) έγινε από άλλον "συμπολίτη του" (ή συμαφιόζο μάλλον) οπότε παρασύρθηκε και πήγε με το ρεύμα.
[…]
θεωρητικο σεναριο 1: δε νομιζω πως στεκει καν πλεον (όχι ότι έστεκε ιδιαίτερα τότε)
θεωρητικο σεναριο 2: θα μπορουσε εν μερει να σταθει καπως αλλα θα προτιμησω προς το παρον να το αφησω, ισως το αναλυσω πιο κατω

Εγώ δεν ξερω αν θα αλλάξω την ψήφο μου και σε ποιον. Οκ, έγραψε ο Johnny απλά δεν ειμαι σίγουρος. Ίσως και να του είπαν από τη Μαφία να ενεργήσει έτσι επειδή είναι καινούριος, ποιος ξέρει; Προς το παρόν την κρατάω. Αναφορικά με τους mainstream παίκτες, είναι πολυ δύσκολο για μένα να τους ψυχολογήσω (τουλάχιστον από τώρα) όποτε δε θα πάω να ρίξω καμία ψήφο τυχαία. Ίσως το γυρίσω στην Ειλιν αν δε γράψει αυτές τις ωρες που απέμειναν. Όλοι γνωρίζαμε ποτε ξεκινάει το παιχνίδι και δε θυμάμαι να είπε πουθενά ότι δε θα μπορεί να γράφει.
και επειδη δηλαδη μπορει να τυχαν 2-3 δουλειες είναι λογος να την ψηφισεις; μηπως καπως χαζη δικαιολογια για να ψηφισεις μια παλια παικτρια;
Προς το παρόν δεν έχουν ψηφίσει άτομα και αρκετή εμπειρία στο παλέρμο οπότε περιμένουμε από αυτούς που "μυρίζονται" πιο εύκολα να καθοδηγήσουν λίγο το παιχνίδι, ελπίζοντας ότι δεν είναι οι δολοφόνοι. Με βάση δηλαδή τη λογική ότι προς το παρόν δεν έχω ιδέα τι παίζει και περιμένουμε να περάσουν κάποιες μέρες μέχρι να βγάλουμε άκρη, θα ψηφίσω τον PolGR1509. Δεν είναι λόγω αντιποίνων, για πολίτη σε κόβω γιατί ψήφισες εντελώς τυφλά, απλά πρέπει να ψηφίσω κάποιον και αφού δεν έχω άλλα στοιχεία (πέρα του ότι ψήφισες εμένα) ψηφίζω εσένα που δεν έχεις ψήφους και δεν κινδυνεύεις να βγεις έτσι και αλλιώς. Από ότι καταλαβαίνω το καυτό game παίζεται μεταξυ φαστ, ιαρίωνα και ντουμνουκ αυτή τη στιγμή αλλά δεν ξέρω το playstyle σας και δεν σας καταλαβαίνω :hmm:
και καπως ετσι ξεκινησαν καποιες αφορμες που κρατουν εως σημερα, αν και κοντευω να σε ξεχασω πλεον, σε χασαμε…
[…]
Emma, fast και Ikarionas μαφιόζοι για μένα για την ώρα. Ο Ikarionas πιστεύω ότι θέλει κάργα να φύγω, γιατί κάνω ζημιά στην μαφιά, της οποίας την ηγεσία έχει αναλάβει, ώντας πιο έμπειρος, αλλά δεν με ψηφίζει γιατί ξέρει ότι μόλις φύγω, αν πέσει Τυμβορυχία πάνω μου θα φύγει σούμπιτη η μισή του γιάφκα, οπότε κράταει χαμηλό προφίλ.
για οσους λοιπον επιμενουν πως εδινε τη μεθεξις από την αρχη… δε συνεβη ποτε, μονο όταν ειδε πως παει να φυγει

[…]
Μέχρι στιγμής βεβαια, ο Dume είναι ξεκάθαρα πιο χρήσιμος, αφού τουλάχιστον γράφει πιο αναλυτικά και τεκμηριωμένα, ενω ο Fast με σχετική απειρία, πράγμα που βέβαια μπορεί να έχει διαφορες ερμηνειες.
Προς το παρόν θα αλλαξω σε κάποιον που δεν κινδυνεύει, τυχαία JKaradakov, αφενός γιατί δε θελω να καταδικασω τον Dume με την τυχαία μου ψηφο, κι αφετέρου για να δούμε πως θα κινηθουν τα πράγματα αν μεινει most voted για την ωρα ο Fast.
και τοτε ειχα πει πως δεν ηταν σκεπτικο αυτό να ψηφισεις έναν εκ των dume/fast.
από την άλλη αρχιζω να αμφιβαλλω ποσο τυχαια μπορει να είναι η ψηφος σου…
[…]
Δεν έχω πολυκαταλάβει τι συνέβει μεταξύ Ikariona,Fast και Dume αλλά πιστεύω ότι έχει ζουμί.Δεν είμαι σίγουρος αν θα ψηφίσω κάποιον από αυτούς τελικά,αλλά για να μη φάω απουσία ψηφίζω τηνDeutsch...Lover εκ του ασφαλούς κυρίως γιατί είναι ένα άτομο που δύσκολα θα βγει mvp σε αυτόν το γύρο τουλάχιστον.
τωρα λοιπον που εχουν περασει τοσες μερες τι πιστευεις για τον ικαριονα; για τον καραντακοβ; για τον εμμανουηλ;
[…]
Εφιστω τη Προσοχή σε ολους σας ο ντουμνουκ ειναι μαφιοζος.
[…]
εδώ λοιπον ειπε ότι ο ντιουμ είναι μαφιοζος. Εστω ότι ο εμμανουηλ ηταν ντετεκτιβ. Σε αυτό το σημειο λογω του ρολου του δε θα μπορουσε να ξερει ποτε τι ρολο βαραει ο ντιουμ. Η μονη πιθανοτητα είναι σε αυτό το σημειο να επαιξε καρτα στον ντιουμ. Κακή κίνηση; Αυτό είναι στην κρίση του καθενός αλλά σε ερωτηση του ‘είναι ο ντιουμ με τους πολιτες;’ ο εμμανουηλ θα ελαβε απαντηση όχι οποτε ετσι θεωρησε ότι ο ντιουμ είναι μαφιοζος. Βεβαια αμφιβαλλω εάν θα επαιζε καρτα στο σημειο αυτό…

Btw επειδή είναι πρώτη μέρα και δεν πολύ συμπαθώ το random "lynching" θα ψηφίσω Claire rendfield που δεν κινδυνεύει στην ψηφοφορία. (είναι ακόμα η 1η ψηφοφορία οπότε τους υπόπτους που έχω στο μάτι δεν θα τους ψηφίσω γτ τπτ δεν είναι σίγουρο ακόμα )

[…]
Δ) Ξαναδιάβαζα κάποια κείμενα και παρατήρησα το εξής (παρατηρήστε το κι εσείς): στο πρώτο του post (μετά τους χαιρετισμούς), ο tsarachaf επανέλαβε πολλές φορές ότι την πρώτη μέρα είναι αδύνατο ή είθισται να μην δίνεται σήμα από κανέναν. Για ποιο λόγο να αναφερθεί σε κάτι τέτοιο και μάλιστα τόσο έντονα; Αναφέρεται επανειλημμένα σ' αυτό και στο ότι αποκλείεται να δόθηκε σήμα. Θα μπορούσε ίσως κάτι που ειπώθηκε καταλάθος από κάποιον την πρώτη μέρα, ανάμεσα στις ευχές, να ειπώθηκε προς ένα άτομο που θα μπορούσε να το εκλάβει ως σημάδι, δηλαδή να ειπώθηκε στον ΔΑ. Ο Tsarachaf ως μαφιόζος, σύμφωνα με αυτό το σενάριο, που γνωρίζει τον ΔΑ, μπορεί να είδε το συγκεκριμένο ή και κάποια πιθανή αντίδραση από τον ΔΑ και έτσι να φοβήθηκε μην ο τελευταίος εκλάβει ως μαφιόζο λάθος άτομο, οπότε ίσως γι' αυτό να μπήκε στον κόπο να σχολιάσει κάτι τέτοιο, δίνοντας με τη σειρά του σήμα στον ΔΑ να μη δώσει σημασία στην πρώτη μέρα. Συγκεκριμένα παραθέτω τα εξής που είπε, όλα σε ένα post αναφερόμενος στον comfortably:

''Επίσης πιάνεσαι από το πρώτο ποστ κάποιου στο παιχνίδι, που πάντα μα πάντα είναι καθαρά για χαβαλέ''
''Σε οποιοδήποτε Παλέρμο, κανένας δεν έχει κάνει σήμα στο πρώτο του ποστ στο παιχνίδι γιατί πολύ απλά κανένας δεν δίνει σημασία στα πρώτα ποστ που κάνουν οι παίκτες στο παιχνίδι''.
''Και στο λέω έχοντας παίξει μαφία αρκετές φορές, ούτε εγώ, ούτε όσοι παίκτες ξέρω που έχουν κάνει μαφία θα ασχολιόντουσαν με ποστ τέτοιου στυλ''.
''Θέλω να πω να μην το παρακάνουμε με αυτά, γιατί είπαμε πρώτος γύρος''.

Πολλές αναφορές και επαναλείψεις γύρω απ' αυτό. Δεν έχει κατηγορηθεί κι από κανέναν ο συγκεκριμένος και αυτό είναι αρκετά βολικό για τους μαφιόζους. Κάτι τελευταίο για τον tsarachaf. Δεν θα πέσω πάνω του σ' αυτόν τον γύρο αλλά το γεγονός ότι δεν θέλει να ασχοληθεί ούτε με μένα ούτε με τον Dume θέλοντας να μας κρατήσει στο παιχνίδι, θα μπορούσε να σημαίνει ότι ως κακός ρόλος γνωρίζει την αθωότητα και των δυο μας και θέλει κατά κάποιον τρόπο να μας πάρει με το μέρος του (δεν μ' άρεσε κι η ψήφος στον Fast ομολογώ). Θα μπορούσε βέβαια απλώς να θέλει να κρατήσει στο παιχνίδι δυο παίκτες που συμμετέχουν, όπως λέει. Απλώς ας σκεφτόμαστε κάθε ενδεχόμενο.

[…]

Στους πιθανούς αθώους μου προς το παρόν είναι οι εξής: Dumenuke (μπορεί να είναι μαφιόζος αλλά πολύ μπετό έπεσε πάνω του), Fast (μπορεί να είναι μαφιόζος αλλά πολύ μπετό έπεσε πάνω του, η βιαστική ψήφος στον Dume ίσως να δείχνει παίκτη με σημαντικό ρόλο για το παιχνίδι), Claire (φαίνεται να το ψάχνει), Deutsch Lover (φαίνεται να το ψάχνει), Karadakov (λέει σωστά πράγματα και βαδίζει με σοβαρότητα), Comfortably (πολύ τρελό το σενάριο για τον Robin για να το έγραψε μαφιόζος). Θεωρώ ότι ψάχνουν κι ότι κινούνται με βάση τη λογική. Ελπίζω να μην με κατηγορήσει κανείς αν σ' αυτούς υπάρχει μαφιόζος. Είπα πως είναι πιθανώς αθώοι. Προς το παρόν θα πορευτώ μαζί τους γιατί άλλοι μου φαίνονται πολύ πιο ένοχοι. Δεν έχω ιδέα τι παίζει με Tάσο, PolGr, Wild Boy, methexys, aggelogianno, emilouko, Μελανία, Guest 278211 και soukouu αλλά ούτε με αυτούς θα ασχοληθώ προς το παρόν.

[…]
Ο (η) Ντοιτς, σε ψήφισε γιατι δεν ήθελε να παρει μέρος στον διχασμό ανάμεσα στον Ικαριωνα και τον Ντουμ.
Δεν είχες μπει και δεν θα κινδυνευες άμεσα.
Ευχαριστώ! Κατανοώ τον τροπο που ψήφισες όποτε δεν εχω ούτε να ρωτήσω ούτε να σε υποψιαστώ
δε χρειαζεται να συμμετασχεις σε καποιο κυμα, αλλα να προσπαθησεις να ερευνησεις γιατι δημιουργηθηκε ποιες ηταν οι αφορμες ή εάν στεκει σαν κυμα. εσύ ουτε αυτό δεν εκανες, αντ’αυτου διαλεγεις να παρεις μια πιο περιεργη σταση στο παιχνιδι.
WTF ευχαριστεις και κατανοεις τον τροπο ψηφισματος αρα δεν υποπτευεσαι; θα αρχισω να σε υποπτευομαι εγω μου φαινεται…

Επισης το οτι απο 4 πηγε 2 επειδη απλα και μονο δε διαβαζετε την επιχειρηματολογία μου με στεναχωρει. Μπορει να ειμαι καινουριος αλλα αν διαβασετε τα συγκεκριμενα στοιχεια που γραφω στο ποστ με τους αριθμους θα καταλαβαιτε οτι λεει ψεματα και αλλαζει τα λογια του συνεχως. Του αξιζει να βγει.
Θα φανει τι ειμαι και ποιανου καλο θελω.. προς το παρον θελω να ψηφιστει ο μονος παιχτης που απεδειξα οτι ψευδεται και αλλαζει τα λεγομενα του. Απλα επειδη το επιχειρημα του ειναι οτι δεν κανω κουοοτ τα λεγομενα του και τα γραφω ξανα, καντε εναν κοπο και διαβαστε τα κειμενα του. Θα διαπίστωσετε οτι λεω αληθεια.
δεν απεδειξες βασικα ότι ψευδεται ουτε τιποτα να πω του λογου το αληθες…
[…]
Ψηφίζω τη Himela έχοντας βέβαια δεύτερες σκέψεις και για άλλους, που ακόμα δεν έχουν ανοιχτεί τόσο. Ελπίζω να κάνω λάθος, κλασικά...
αναμενομενη ψηφος (?) και μετα παλι γενικως κινησαι σε low profile…
[…]
Εγώ θέλω λίγο να σταθώ σε παίκτες όπως η Έρις και ο PolGR. Πιστεύω ότι σε ένα τέτοιο σημείο του παιχνιδιού πρέπει να πάρουμε θέση. Η Έριδα δε σχολίασε κάτι παραπάνω παρά μόνο τα μακρυσκελή πόστ του Ικαρίωνα και ο Πολ μπορούμε να πούμε ότι επιχείρησε να κρυφτεί πίσω από τον Τζόνι. Έκανε μάλιστα λάθος σε μία δημοσίευσή του, προσπαθώντας να κατηγορήσει την Έμιλι για κάτι που είχε ήδη απαντήσει, λέγοντας πως πήδηξε εκείνη τη δημοσίευση... Επιλεκτικά διαβάζουμε;
Το ίδιο λάθος έκανε και ο Dume σε δημοσιεύσεις του.
Εμένα αυτό το πράγμα μου φαίνεται περίεργο. Είναι ακόμη η πρώτη μέρα... Αν από τώρα δε μπορούμε να βάλουμε το μυαλό μας σε μία τάξη, ζήτω που καήκαμε. Πώς γίνεται μέσα σε λίγες δημοσιεύσεις να γίνονται λάθη; :confused:
Δεν υπάρχει καθόλου fact-checking? Μπαίνουμε δηλαδή απλά για να γράψουμε;
[…]
εδώ ηταν από τις πρωτες φορες που υπηρξε μια σχετικη πιεση προς αυτά τα ατομα… από την άλλη Ζωη κι εσυ μας εχεις συνηθισει σε αλλου τυπου σεντονια, τι γινεται;
[…] Ψηφοφορία είναι κάποιος θα αποχωρήσει. Αθώος ή ένοχος θα καεί.Δεν τον καις εσύ, αν δώσεις με τα υπάρχοντα (έστω και λίγα στοιχεία) μια βάσιμη ψήφο. Εγώ π.χ ψήφισα Johnny15. Πες ότι ξαφνικά τον ψηφίζουν άλλοι 1-2 και βγαίνει. Γιατί να φοβηθώ να μην τον ψηφίσω εφόσον μου έδωσε έστω και έναν στοιχειώδη λόγο;
αλλα εσενα σε συμφερει περισσοτερο να φυγει αθωος;
Συγγνώμη αλλά εμένα η ψήφος μου δεν ήταν εντελώς τυχαία. Ξεκαθάρισα ότι αφορμή αποτέλεσε το συμβάν το πρωί. Επίσης αυτο που έκανες δε βγάζει νόημα ούτε σε μένα. Λες ότι πιστεύεις ότι είμαι αθώος και με ψηφιζεις με ποιο κριτήριο; Ότι δεν έχεις κάποιον στο μυαλό άρα ας πάει σε μένα που δεν έχω άλλη; Οκ...
[…]
βασικα τυχαια ψηφος ονομαζεται κι αυτή…

Δε θα βγει ο dume.. κανέναν δεν έπεισα.. Από την επόμενη ψηφοφορια ελπιζω να σας πείσω παραπάνω
δεν προσπαθησες και να μας πεισεις ιδιαιτερα… και που βγηκε περισσοτερο χαος προκληθηκε (ή θελησαν να προκλησουν ή νομιζουν ότι το καταφεραν)
Αλλάζω την ψήφο μου στη Himela
αυτή την κινηση δεν την καταλαβα η αληθεια είναι…
Και πέφτει η νύχτα στο Παλέρμο...
Όσοι έχετε ρόλο που δρα τη νύχτα μπορείτε πλέον να στείλετε την ενέργειά σας με προσωπικό μήνυμα στη ΣΕ.
Όλοι οι υπόλοιποι πέστε για ύπνο και προσευχηθείτε να ξυπνήσετε ζωντανοί... :knife:
ΤΩΡΑ ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΝΑ ΔΡΟΥΝ ΟΙ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟΙ ΡΟΛΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.
Κύριε τασο είπα και μετα δεν εννοούσα την χιμελα πόρνη Αλλα τον Τζόνι οπως ειπα εξ αρχης
Επισης ειπα στο ποστ για τον τζονι οτι τον θεωρώ πόρνη Γιατί εδωσε σήμα σε και καλα καλυτερους-παλαιότερους παίχτες να του δώσουν οδηγιες η οπως λεει ο ίδιος να μυριστουν πραγμα τα. Άρα εχει πληροφορία για κάποιον δικο σας παλιο παίχτη. Καταλάβατε τωρα;
ο ΔΑ δεν εχει καμμια πληροφορια ουτε και η πορνη. Αρα το σημα είναι απλα σημα να το καταλαβει καποιος μαφιοζος.
[…]
Μια σκέψη μόνο γύρω από το post του Johnny που δεν το σχολίασα. Με παραξένεψε η χρήση της λέξης ''μυρίζονται'' στο γραπτό του. Φαίνεται σαν να προσπαθεί να πει σε κάποιους να τον καθοδηγήσουν οπότε η κατηγορία ότι μπορεί να είναι πόρνη δεν είναι άστοχη. […]
εμενα αυτό το σεναριο ακομη και τωρα δε μου φαινεται τραβηγμενο…
Επιτελους καποιος κάποιος αρχίζει να με ακούει ευχαριστω
μα ειλικρινα δεν ειχες πει και κατι για να σε ακουσει κανεις
Ναι νομίζω πως πλέον μπορώ να σε προσθέσω στους αρκετά σίγουρους αθώους. Θα πρότεινα μάλιστα στον γιατρό να σου ρίξει καμιά προστασία το βράδυ.
[…] Μέχρι τότε θα ακολουθήσω αυτό το σενάριο και θα βαδίσω σύμφωνα με τα λεγόμενα του emmanouilmyrgia.
πολύ σιγουρος μας εμφανιστηκες…

Επειδή είδα ότι αναφέρθηκε κάτι σε εμένα και σε επιλεκτικό διάβασμα. Έχω την εντύπωση ότι την πρώτη μέρα έτσι λειτουργούμε συνήθως. Πιανόμαστε από κάτι μικρό --> το λέμε για να κόψουμε αντιδράσεις--> βγάζουμε μικροσυμπεράσματα που ελεγχουμε τις επόμενες μέρες.
[…]
σε καμμια φαση του παιχνιδιού δε θα πρέπει να υπάρχει επιλεκτικό διάβασμα.

Σχετικά με την ψηφοφορία, έχω να κάνω τα εξής σχόλια. Αρχικά, οκ και οι δύο έκαναν οτιδήποτε για να σώσουν το τομάρι τους. O fast, επέμενε και πριν ακόμη ότι όσα έκανε τα έκανε από άγνοια που θα μπορούσε να ισχύει. Η nefeli όμως έπαιξε κάπως πιο ύποπτα καθώς έπαιξε ακύρωση μερικά δευτερόλεπτα πριν το κλείσιμο των καλπών. Η μ@%$%$^ που έγινε ήταν ότι ο Fast δεν έγραψε 5-6 πράγματα παραπάνω να μας βοηθήσει να προχωρήσουμε, αρκέστηκε σε μία πρόταση.
ναι… και εχουμε ηδη ξεχασει το τι εγινε με τη νεφελη.. εάν ηταν αθωα θα ειχε ξεχαστει τοσο γρηγορα; ή κρατανε ένα σιγουρο θυμα για αργοτερα;


Πρόκειται για καθαρή παρεξήγησις και θα το γράψω μια και τελευταία φορά γιατί το έχω ήδη γράψει.
Δεν σε ψήφισα επειδή θεωρούσα ότι ήσουν πολίτης. Φανταστείτε να είμαι με τη μαφία και να λέω ανοιχτά σε ψηφίζω επειδή είσαι πολίτης! Μαφία από τα λιντλ! Είπαμε δεν έχω παίξει άλλη φορά αλλά δε θα ήμουν και τόσο βλάκας. Σε ψήφισα γιατί αναγκαστικά έπρεπε να ψηφίσω κάποιον, μεταξύ ικαρίωνα, φαστ, νεφέλης και ντουμ δεν ήξερα που παν τα τέσσερα, είπα ότι θα ψηφίσω άλλο παίκτη τυχαία (και να αφήσω κάποιους που ίσως ξέρουν κάτι παραπάνω να κρίνουν το αποτέλεσμα και να δω τι ψήφισε ο καθένας), κανείς άλλος δεν μιλούσε και δεν μου είχε δώσει κάτι να πιαστώ και λεω οκ θα ψηφίσω εσένα, που μάλλον μου κάνεις για αθώος (μάλλον, όχι σιγουρα!) και που ΔΕΝ κινδυνεύεις να βγεις και θα δω από τον επόμενο γύρο και τις κινήσεις των άλλων τι παίζει. Αν ήμουν μαφία και ήθελα να σε ψηφίσω (λες και δεν μπορουσα να ψηφίσω καποιον αλλον και να μείνω στην αφάνεια όπως έκαναν άλλοι) σίγουρα δε θα έγραφα ότι σε ψηφίζω επειδή είσαι πολίτης. Δηλαδή το είπα με καλή θέληση και πάει να μου βγει ξινό τώρα. Κάποιοι παίκτες έχουν πιαστεί μανιωδώς από αυτό το γεγονός και βρήκαν τον επόμενο εύκολο στόχος τους όπως ήτα ο φαστ που νομίζω ότι ήταν αθώος (χωρίς να κόβω και το χέρι μου). Δεν μπορώ να το περιγράψω διαφορετικά. 23 παίκτες παίζουν ας κρίνει ο καθένας, δεν νομίζω αυτό που γράφω να είναι τόσο παράξενο :confused: Θα μπορούσα να πω ότι σε ψηφίζω λόγω αντιποίνων αλλά δεν ήθελα να νομίζεις ότι σε έχω βάλει στο μάτι και προσπάθησα να φανερώσω την πρόθεση μου αλλά από ότι βλέπω ήταν παταγώδης αποτυχία :/:
αφου ηταν κατι τοσο ασημαντο, σαν πολύ δεν ασχοληθηκες;
[…]
Ο Johnny με μπερδεύει πολύ, από την μία δεν μου κάνει κάτι τόσο χτυπητό, αλλά από την άλλη μοιάζει πάρα πολύ με άπειρο μαφιόζο που προσπαθεί να περάσει στην αφάνεια. Σίγουρα όμως έχω έναν αστερίσκο στο όνομά του για να βγάλω άκρη στην πορεία.
[…]
και καπως εντρομο;
[…]
Μέχρι στιγμής, με σειρά προτεραιότητας είναι:
methexys, Himela, Σπυράκος, Johny
Η methexys βγήκε από πολύ νωρίς και πήρε το μέρος μου, χωρίς να της έχω δώσει κάποιο ουσιώδη λόγο. Η αντίληψή μου λέει ότι γνώριζε ότι δεν είμαι ανάμεσα στους μαφιόζους και απλά διάλεξε έναν από τους δύο του διπόλου και πήγε μαζί του. Κλασική τεχνική μαφιόζου.
Η Himela, από την άλλη, ξεκίνησε να επιτίθεται και μετά ανακάλεσαι. Ενδεχομένως να μην είναι μία από τους 6. Η θεωρία μου είναι ότι πίστεψε ότι είμαι μαφιόζος και ήρθε προς υπεράσπισή μου για να με βοηθήσει.
Από το Σπυράκο περίμενα περισσότερα. 2 μηνύματα πριν την ψηφοφορία, σχεδόν κενά. Σαν άτομο που προσπαθεί να καταλάβει τι παίζεται. Και ενώ τα άτομα που δεν έχουν πολύ συμμετοχή αποφεύγουν να υπερασπιστούν φωνακλάδες και άτομα που έχουν τραβήξει οικειοθελώς την προσοχή, είδα ένα 3ο μήνυμα που όχι μόνο με υπερασπίζεται, αλλά επιτίθεται και προσωπικά στον fast. WTF? Λογικά είναι ο ΔΑ και, αν δεν προετοιμάζει κάποιο χοντρό παιχνίδι, όπως έκανε ο ΔΑ στο περσινό Παλέρμο ο ΔΑ, δεν έχουμε λόγο να φοβόμαστε κάτι. Ο βαθμός επικινδυνότητάς του εξαρτάται από τις κάρτες που κρατάει.
Από τον Johny είδα μια άκυρη επίθεση προς το Ikariona, ο οποίος έχει δείξει σοβαρά σημάδια ότι είναι πολίτης. Ίσως να τον βολεύει να συνεχίσει τη διαμάχη που ξεκίνησα μαζί του χθες. Για μένα είναι μαφιόζος, απλά επειδή δεν έχω προλάβει να διαβάσω ολοκληρωμένα το δεύτερο μισό της 4ης και συνολικά την 5η σελίδα κρατάω μια επιφύλαξη και τον κατατάσσω 4ο και όχι 2ο στη λίστα.
[…]
εδώ κατηγορει ανοιχτα τη μεθεξις (πρωτη πρωτη) και καποιους αλλους ακυρους. από τη λιστα λειπω κι εγω και όπως και ο πολ και εχει προστεθει ο τζον και η χιμελα. συνεπως το μονο ατομο που φαινεται να μενει σταθερο στις υποψιες του είναι η μεθεξις.

Φιου τα διάβασα ολα.
Λοιπόν. Έχω πολυ σοβαρό επιχείρημα πανω στο τραπεζι.
Όλοι μπορειτε να Δείτε ότι ο τσαρατσαφ δεν κανει ποτε λάθη ορθογραφικά κλπ στα κείμενα του.
Σε μια μονο προταση εκει που μιλάει τον ΔΑ αναφέρεται ως: ο ΔΑ μου. Εκεί που λεει οτι σε προηγούμενα παιχνίδια εχει κανει μονο ένα σήμα τη πρωτη μερα στον ΔΑ οταν ηταν μαφία. Ξαναδιαβαστε το συγκεκριμένο σημείο προσεχτικά και θα δείτε οτι στο παιχνίδι που παίζουμε τωρα λεει τον ΔΑ μου.
Στην αρχη σκέφτηκες οταν διάβασα τον Τζόνι εκει που έλεγε ότι δεν εχει σήμα ότι είναι αυτος ο ΔΑ και κανει σημα σε αυτόν ο τσαρατσαφ.
Αλλά. Δε γινεται τέτοιο σημα να λάβει παίχτης σαν και αυτόν Γιατί δε τα διαβάζει προσεχτικά. Ο παίχτης στον οποίο απευθύνεται ο τσαρατσαφ ειναι καποιος που τα διαβάζει ολα. Κάποιος που δεν αφηνει τιποτα ασχολίαστο.
Οπότε για μενα αν ο τσαρατσαφ ειναι μαφιόζος ΔΑ δεν είναι ο Τζόνι.
[…]
εδώ λοιπον κατηγορει (ο στα ματια ολων μας ντετεκτιβ) τον τσαρατσαφ και εχει και μια καλη υποθεση. Το κραταμε αυτό.
[…]
Τέλος, με 2-3 γρήγορες εξηγήσεις βγάζει methexys, Σπύρο και Johnny (οκ αυτόν και γω τον υποπτευόμουν) ύποπτους και βγαίνει λέγοντας ότι δεν θα μπει καθόλου, ίσως ένα ποστ πριν την ψηφοφορία. Είναι τυχαία άραγε αυτή η απουσία ή επειδή χθες προκάλεσε ντόρο τώρα θέλει να κρυφτεί λίγο να ηρεμήσουν τα κύματα; Ίσως να ήταν και οργανωμένο όλο αυτό.
Θεωρώ αρκετά ύποπτη την όλη συμπεριφορά του, ωστόσο δεν θα ψηφίσω ακόμα, θέλω να δω ΑΝ θα απαντήσει και τι.
και η χιμελα ηταν στη λιστα του αν θυμασαι καλα, εκτος κι αν δε θες να θυμασαι ότι ηταν…
[…]
Δεν ξέρω ακόμη τι ρόλο παίζει ο tsarachaf αλλά αν δεις παραπάνω αναφέρω για ένα πολύ πιθανό σενάριο να είναι ο Johnny ΔΑ.
[…]
δισχιλιοστη φορα που το λεω ο τσαρα είναι (μαλλον) πολιτης

Είναι περιεργο γιατι δεν εχει νοημα να παιξεις μια καρτα για να σωθεις αν δε δραστηριοποιειθεις μετα.Αν παιζεις τη καρτα για να σωθεις και μετα συνεχιζεις να σαι στο σκοταδι χωρις να βοηθας εστω με καποια ποστ ισως ειναι πιθανο να εισαι με τη μαφια και τρομαξες που παραλιγο να τη κοπανησεις απο το πρωτο γυρο.
[…]
σε αυτό θα συμφωνησω πολύ. για ποιο λογο να σωθεις με νυχια και με δοντια και εν τελει να μην προσφερεις κατι αξιολογο; δεν το επιτρεπει ακομα ο χρονος;



Λογικά θα σας αποχαιρετησω με αυτη τη δολοφονία
Αν εν τέλει πεθάνω υποννοουσα ότι ΔΑ ειναι καποιος εκ των ικαριωνα χιμελα κλπ που διαβάζουν πολύ τα πάντα.
Αυτό με το σήμα ομως απαιτεί σίγουρα διερεύνηση πριν κατευθυνθείτε σε ικαριωνα.
Επισης συμφωνώ ότι η χιμελα ίσως είναι πόρνη Γιατί ενώ εχουμε τόσους ύποπτους γύρισε ξαφνικά στους ανενεργους.
εδώ λοιπον ο εμμανουηλ κατηγορει τον ικαριονα…

Ναι τσαρατσαφ πανω κατω.. πιστεύω ότι προσπαθείς να δώσεις σήμα σε ΔΑ
δεν προσπαθησε η αληθεια είναι… να προσπαθησαν να του δωσουν ίσως..
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ

DumeNuke και από εμενα προς το παρόν.
επιπολαια ψηφος;

Καλά εγώ τέρμα άνετος έχουμε μέχρι τις 8. Είναι και η δολοφονία:P So, θα στηρίξω το πλάνο σου και θα δώσω προς το παρόν την ψήφο μου στον JOHNNY15.
(Αν και θα την έδινα στον Dume μιας και είμαι αρκετά σίγουρος ότι είναι κάτι.)
ενώ από τους τοπ υποπτους σου ο τζονυ στην πορεια καπως πολύ ξαφνικα τα αλλαξες
Αθώωνω τασο97
Για να δούμε σχόλια σε αυτό το statement
εδώ λεει ότι με αθωωνει ως αφορμη να ακουσει σεναρια πανω σε αυτό. το ποστ αυτό είναι την επομενη μερα οποτε το βραδυ ειχε ρωτησει. παραυτα εχει κανει κι αλλα ποστ εκεινη τη μερα οποτε εάν οντως ειχε ρωτησει περι εμου θα μπορουσε να κανει αυτό το ποστ νωριτερα. πολύ νωρίτερα.
[…]
Με εξέπληξε το γεγονός ότι κανείς δεν πέθανε τη νύχτα. Έσωσε κάποιον ο ιατρός; Κοιμήθηκε η πόρνη με το δολοφόνο της; Πήγαν να βγάλουν τον αλεξίσφαιρο; Για πείτε καμιά γνώμη.
σε ενοχλησε που δεν εφυγε κανεις, μωρε;
Γιάννη.. Το μήνυμά σου θα μπορούσε να ήταν κάτι του τύπου: "Όχι ρε, αφού εμείς σκοτώσαμε χθες, τι το χάλασε". Διακρίνω μια απογοήτευση; Δεν βλέπω και ιδιαίτερη χαρά.
^
[…]
Δεν το πιστεύω ότι θα το πω αυτό αλλά αν μπορείς ''λέγε λιγότερα''. Λες ελάχιστα αλλά λες τόσο πολλά με αυτά και τα περισσότερα είναι πολύ επικίνδυνα. Κρύβε λόγια. Οκ εντάξει, θα πεις ''είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα'' αλλά δεν κρατήθηκα να το πω.
θα μπορούσε βεβαια να πει κι αλλα… ή να τα πει λιγο καλυτερα, δεν ειμαστε ολοι διανοιες του λογου (ΜΑΣ ΕΦΑΓΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ Η ΚΑ$Λ*ΑRΑ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ)

[…]
Μια από τις συνήθεις τακτικές κακών ρόλων είναι να επαναλαμβάνουν, θέτοντας ως επιχειρήματα εναντίον κάποιου, πράγματα και γεγονότα που έχουν απαντηθεί ήδη. Για τη Nefeli έχω γράψει ένα σωρό φορές ποού συνίσταται η αλλαγή ψήφου μου και το έδειξα κιόλας με την ισοβαθμία που προσπάθησα να φέρω. Οπότε το να το φέρνεις ξανά στο προσκήνιο παρουσιάζοντάς το ως 'ύποπτο' δείχνει ακόμη περισσότερο πως πρέπει να έχεις κακό ρόλο. Θέλω να φύγεις εσύ ή ο Dume σήμερα και αύριο ο άλλος. Πρέπει να βγείτε και οι δύο εκτός.
[…]
αυτό είναι κατι που δεν πρεπει να ξεχναμε οσο προχωραει το παιχνιδι…
Τάσο,
σήμερα πρέπει να ψηφίσεις, το ξέρουμε όλοι αυτό. Έχεις κάνει κάποιες δημοσιεύσεις, έχεις αφήσει κάποιες αιχμές, αλλά ψήφο δε δίνεις; Γιατί περιμένεις την τελευταία στιγμή;
δεν καταλαβαινω ουτε το δικο σου ουτε το κολλημα του καραντακοβ. τι ακριβως σε νοιαζει τι θα ψηφισω, οποτε θεωρει ο καθενας ότι εχει αρκετα στοιχεια ψηφιζει. θες να ξερεις πως θα κατανεμηθουν οι ψηφοι για καποιο λογο;

[…]
Σας έχω σερβίρει την methexys στο πιάτο, η οποία κάνει τις πιο άπειρες κολοτούμπες μαφιόζου ever και εσείς ασχολείστε μαζί μου. […]
methexys, Σπυράκος, Pol είναι όλοι τους υποψήφιοι μαφιόζοι. Έχω δύο μέρες που είμαι κάτω από τους προβολείς και οι περισσότεροι αλλάζετε απόψεις για εμένα με έναν ρυθμό της τάξης του 0.5/ώρα. Αυτοί το γυρνάνε από εδώ και από εκεί με 1000/ώρα, αναλόγως το πώς πάει η κοινή γνώμη και πώς πιστεύουν ότι θα κρυφτούν καλύτερα.
[…]
εδώ λοιπον βγαινει ανοιχτα και ρητα να κατηγορησει τη μεθεξις. και προστιθεται ο πολ σε ολο αυτο, ο σπυρακος παραμενει από την προηγουμενη λιστα του.

Γιατί κάνεις συνεχώς νέα σενάρια, αλλάζεις απόψεις και χάνεσαι και φαίνετε κόσμος να εμπιστεύεται γι'αυτό κιόλας. Δεν θα ήταν καλύτερα να επερνες ένα σενάριο και να κρατιόσουν απο αυτό μεχρι να παρουσιαστεί ένα καινούργιο ή να λύσεις το πρώτο; Τίποτα δεν μάθαμε απο το παιχνίδι με τον χαμό που δημιουργήσατε με τον Χάρη;
σε αυτό θα συμφωνησω.. αλλα κι εσυ ως τωρα εχεις πει λιγα πραγματα και γενικως εχεις μεινει στο παρασκηνιο (αν και σιγα σιγα ερχεσαι μπροστα)

Ενδιαφέρον το κείμενο αλλά εγώ βλέπω και μια προσπάθεια να τραβήξεις την προσοχή σε άλλα άτομα και να ξεφύγουμε απ' τα άτομα που είναι να φύγουν τώρα. Προσωπικά θα στραφώ σε άλλα άτομα μετά που θα φύγεις εσύ κι ο Johnny, ακόμη κι αν έχεις δίκιο για τη methexys ή για τους υπόλοιπους. Εμένα θα μου ξεκαθαρίσουν αρκετά πράγματα αν δω τον ρόλο σου ή του Johnny. Μεταξύ μας θα αφήσω την ψήφο μου στον Johnny, όχι επειδή σε εμπιστεύομαι περισσότερο (λογικά εσένα θα ψηφίσω αύριο, αν δεν φύγεις σήμερα) αλλά επειδή εμπιστεύομαι πολύ λιγότερο τον tsarachaf και τη Himela και βλέπω ότι ψήφισαν και οι δυο εσένα. Άρα εγώ θα ψηφίσω Johnny για σήμερα, ευελπιστώντας να πέσει καμιά τυμβωρυχία και να δούμε πού βρισκόμαστε κι αν βαδίζουμε σωστά ή αν όντως έχουμε πάρει λάθος δρόμο. Έχω ένα προαίσθημα ότι βαδίζουμε αρκετά καλά προς το παρόν. Μου φαίνεται αδιανόητο να μην υπάρχει κακός ρόλος ανάμεσα σε σένα και στον Johnny. Και το γεγονός ότι οι περισσότεροι έχουν πει το ίδιο, σημαίνει ότι ακόμη και κακοί ρόλοι αναγκάστηκαν να παραδεχτούν πως δεν γίνεται να είστε και οι δυο αθώοι, ξέροντας πως υπάρχει κακός ρόλος μέσα.
αυτοι σου οι προβληματισμοι περι τζονυ φανταζομαι ότι ακομα υπαρχουν… αρα γιατι δεν πας προς τζονυ αλλα προς τσαρα;

[…]
Δεν εχω καμια καλη σχέση με ικαριωνα ουτε καν τον αθώωνω. Απλα Είναι ο μόνος που καταλαβαίνει τι κρύβω και για ποιον λόγο.
Αν θέλετε να χάσουμε απο κάρφωμα Καλώς να τα πω ολα
[…]
εδώ λοιπον σταματησε να υποπτευεται τον ικαριονα… μονο και μονο επειδη καταλαβαινει τι κρυβει;
[…]
Είναι όλα πολύ ρευστά. Πρέπει να ξανακοιτάξω το θέμα να διαβάσω πράγματα που μου ξέφυγαν.
[…]
Ναι ξέρω δεν σας βοήθησα ιδιαίτερα. Εδώ δεν μπορώ να ξεκαθαρίσω πολλά πράγματα στο μυαλό μου ακόμα, πως να ξεκαθαρίσω και να τα μεταφέρω γραπτώς.
[…]
θες να μας βοηθησεις καπως;
Σημειοτέον, έχει πάει 8:00 και απάντηση σε όσα έχω ρωτήσει από Dume δεν πήρα. Anyway, δεν ξέρω αν χαλάω κάποια ισοψηφία, αλλά δεν θα κάτσω να έχω την ψήφο μου στον Johnny15 όταν συμβαίνει αυτό. Εξακολουθεί να μου φαίνεται ύποπτος, αλλά το γεγονός ότι ο Dume απέφυγε να απαντήσει για άλλη μία φορά στα ερωτήματα με αναγκάζει να στραφώ επάνω του, κι ας βγει και σε κακό. DUME NUKE
και με το να τον βγαλεις εξω θα απαντησει στα ερωτηματα σου; τι λογικη είναι αυτή;
Επειδή βλέπω ότι η κατάσταση στενεύει και δεν μου αφήνεται άλλη επιλογή
Παίζω Άμεση Προφυλάκιση στην methexys.
[….]
το προσπερναω αλλα καλο είναι να υπαρχει εδώ να θυμομαστε
Εγώ απλά δεν άλλαξα ψήφο. Να πω την αλήθεια τα έχασα λίγο με αυτό που έγινε με τον Emmanouil. Είτε θα την άλλαζα προς Methexys βασιζόμενος στον DumeNuke είτε στον DumeNuke αλλά έγινε φάντασμα ο Emmanouil και έτσι δεν προχώρησα μόνος.
τι εχασες; ηταν σχεδον προφανες τι εγινε… εκτος κι αν εσυ δεν ηθελες να καταλαβεις
Η μαφια ειναι ηλιθια εν τω μεταξυ; εαν ηταν ΑΜ γιατι να δωσει ενα μαφιοζο της τοσο στεγνα; ευκολα το γυρνουσαν να φυγει τζονυ και πως ο ντιουμ απλως λεει μ@λ@κιες.. :confused:
το κραταω κι αυτό..
Ενταξει, συγνώμη αλλά τέτοιο παίξιμο δεν το καταλαβαίνω. Καθόλου όμως. Οποτέ η μόνη θεωρία που στέκει εδώ είναι ότι ο μαφιόζος που γνώριζε ο Dume έφυγε στην πρώτη ψηφοφορία και πέσαμε μέσα όταν διώξαμε τον Fast. Και επειδή από εκεί και πέρα δεν ήξερε ποιον να κατηγορήσει, κοίταξε ποιοι τον είχαν ψηφίσει και ποιοι του φάνηκαν ύποπτοι για δικούς του λόγους και με έδωσε στεγνά. Δεν ξέρω τι να πω γιατί ειλικρινά θέλω να βοηθήσω πολύ.
αυτό λογικα το ειπε μονο και μονο για να βασισει την επομενη τυμβωρυχια, να προετοιμασει καπως το εδαφος
Δε σου ζητήσαμε και ΑΦΜ.........ο λόγος σου και μόνο ήταν αρκετός
δε μαρεσει να κανει ο καθενας δικα του σεναρια και όταν εχω αποδειξεις παντα θα τις δωσω, ετσι είναι η ζωη μου
Αυτό δε μπορώ να το ξέρω. Πάντως το ότι έκανε τόσο νταβαντούρι για τη methexys, δε νομίζω να ήταν έτσι τυχαία. Ήταν σε φάση "ΒΓΑΛΤΕ ΤΗΝ ΡΕ".Αλλά και η methexys γιατί έπαιξε τυμβωρυχία; Δεν ήξερε ότι μόλις μάθουμε ότι είναι πολίτης ο φαστ θα επανέλθουμε σε αυτήν;
btw, ο ΑΜ είναι ανεξάρτητος ρόλος ναι.
εγω θεωρω ότι η μεθεξις ηταν απλα καμμενο χαρτι, εφυγε χωρις πολλα πολλα και χωρις να φανερωθουν αλλοι μαφιοζοι. γιατι αν δεν ηταν μαφιοζα θα εριχνε την καρτα της στον εμμανουηλ να δουμε ολοι τι ηταν.. αλλα αυτό συνεφερε για να βγουν καποιοι να υποθεσουν αλλους ρολους για τον εμμανουηλ (όχι ότι κι εγω δεν εχω αλλα σενάρια σαφώς)

Έξω δύο πολίτες... Κάτι με κρατούσε πίσω και τις δύο φορές για να μη μπλεχτώ με εκείνους. Ο Φάστ δεν μου φαινόταν ιδιαίτερα ύποπτος εξ αρχής και γι αυτό σήμερα ψήφισα τον Σουκου που τον είχε ψηφίσει καθώς δεν ήμουν σίγουρη για τα κίνητρα που τον έκαναν να δώσει τη ψήφο που τελικά έπαιξε μεγάλο ρόλο, στον φάστ.
[…]

δε μπλεχτηκες γιατι φοβασαι μην πεσουν σε εσενα; είναι λογικη αυτό;
[…]
Αυτά εδώ σε όλους σας, σας φαίνονται λογικές κινήσεις μαφιόζου που τον έχει δώσει ο ΑΜ του; :confused:
Ειδικά το πρώτο, αν ήμουν μαφιόζος και έπαιζε να βγει ο ΑΜ θα ετρεμε το φιλοκάρδι μου και θα έκανε 100 σενάρια για το τι να πω μετά όχι να τρώω ποπκορν.
[…]
όταν υπαρχει συνεννοηση στη μαφια να της πουν βουλωστο και φυγε δεν παιζει θεμα γιατι δεν εχουν υποψιαστει ιδιαιτερα τους υπολοιπους γιατι να τρεμει το φυλοκαρδι της;

[…]
Κι εδώ αρχίζει η παράνοια. Σ' έχει βάλει ο ΑΜ στο στόχαστρο του και σε γαζώνει, φανερώνεται ο ρόλος του και μαζεύεις ψήφους για πλάκα. Κι εσύ τι κάνεις; Πας και παίζεις τυμβωρυχία. Για ποιον ακριβώς λόγο;;
[…]
για να φυγει ενας σιγουρος παικτης ώστε να μην τον επαναφερουμε όταν θα χρειαστει; γιατι αν εριχνε τυμβωρυχια στον εμμανουηλ θα μαθαιναμε περισσοτερα;

[…]
Πρώτο βράδυ ρώτησε για τον Τάσο και προφανώς του είπαν πως είναι αθώος και γι' αυτό τον αθώωσε. Γι' αυτό και εμπιστευόμουν κι εγώ τον Τάσο στο να φέρει ισοψηφία επειδή θα έλειπα.
[…]
μην πω τι κοβω, αλλα δεν υπαρχει ουτε μια πιθανοτητα στο τρισεκατομμυριο να καθισε να ρωτησει για εμενα. και σιγουρα δε ρωτησε.

[…]

α. Ο Ντιουμ ΔΕΝ παίζει να μας έδωσε πάνω από έναν μαφιόζο. Γιατί; Γιατί πρώτον είχε παραδεχτεί πολλάκις ότι κάνει διαγώνιο διάβασμα άρα θα δεν θα μπορούσε να πιαστεί από λεπτομέρειες στα ποστ για να βρει δεύτερο μαφιόζο. Δεύτερον δεν είχε όνειρο, ώστε να δίνει με τόση σιγουριά κάποιον και να του παίζει ΑΠ. Και τρίτον, έπαιξε παροιμοιωδώς απαράδεκτα τον ρόλο του, βγήκε στην σέντρα από την πρώτη μέρα, μπέρδεψε τον πλανήτη μέχρι αηδίας και δεν μπορώ να δεχτώ ότι προκύπτει από κάπου να ξέρει κι άλλον παίκτη εκτός του φανερού. Οπότε ο Ντιουμ ή μας έδωσε έναν ή τρολλάρει και θα φάμε τα μούτρα μας.
[…]
δ. Καταλάβετε επιτέλους, ότι η τυμβωρυχία της μεθ, ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΝΟΗΜΑ. Δεν είναι κάρτα που βοηθάει άμεσα την μαφία για να καίγονται να φοβούνται μην τους μείνει στα χέρια, υπάρχει ξεκάθαρα κάποιο σχέδιο πίσω από αυτό.
ε. Ασχολήθηκα με τον ρόλο του Εμμανουήλ και μίλησα με συγκεκριμένους ρόλους, γιατί πλέον είναι εκτός παιχνιδιου, άρα δεν κινδυνεύει με κάρφωμα αν έχει κάποιον δυνατό ρόλο και δεύτερον γιατί πιστεύω ότι δεν του αξίζει να επιστρέψει μετά από τον τρόπο που έπαιξε που κατ' εμέ είναι ότι χειρότερο υπάρχει στο παιχνίδι(το να υπονοήσεις ρόλο). Τον πίστευα για δυνατό ρόλο από την Δευτέρα, αλλά έκανα την πάπια κι εγώ μην τυχόν τον κάψω, αλλά αναγκάζομαι να αναθεωρήσω.
[…]
ακριβως, ο ντιουμ δεν υπηρχε περιπτωση να γνωριζει αλλον μαφιοζο. αν δειτε παραπανω εκανε 5 διαφορετικες λιστες, υποθεσεις για 2ο μαφιοζο σιγουρα ναι εκανε
επισης η τυμβωρυχια της μεθεξις δε βγαζει νοημα. εσυ που την αθωωνεις τοσο μελανια για πες μου ΜΙΑ μοναχα ΜΙΑ λογικη εξηγηση της κινησης αυτης.
[…]
Ευτυχώς, που υπάρχουν και μερικοί που σκέφτονται κάπως πιο καθαρά και έχουν ψιλιαστεί τι πάει να γίνει αυτή τη στιγμή.
ποιος και τι εχει ψιλιαστει;
[…]
Σχολίασα περισσότερα του Πωλ μιας και ο Σπύρος δεν εχει πει τιποτα. Ούτε ψήφισε τον Ντιουμ αλλα τη Νεφέλη. Η σιωπή του δεν τον αθωώνει σε καμία περίπτωση. Ο Πολ ομως, αν ο Ντιουμ πραγματικά ειχε πέσει σε 3 συγκεκριμένα άτομα με στοιχεία και οχι τυχαια, εχει γραψει αρκετά και εχει "εκτεθεί" αρκετά. Δεν θα ψηφίσω τον Πολ, καθως οπως ειπα και μιλάει και αρκετά εκτείνεται, θα προτιμήσω να ψηφίσω τον Σπυρακο ο οποιος παραμένει σιωπηλος μεχρι στογμης μηπως και έτσι τον κανω να "ξυπνήσει" και αρχίσει να γραφει κατι . Ενδέχεται να αλλάξω τη ψήφο μου μέσα στη μερα, κυριως προς το τελος της ψηφοφοριας ομως για τωρα θελω να δω πως θα παει.
μια άλλη ακυρη ψηφος, αλλα κι αυτόν ηταν στη λιστα ντιουμ για οποιον ενδιαφερεται τοσο πολύ..
[…]
Συνήθως ο ΑΜ δεν εκθετει από τοσο νωρίς. Πιστεύω πρέπει να δώσουμε βαση σε ολα οσα είπε, ειδικά μεθεξη που αναφέρθηκε πρώτη πρώτη. Τώρα αν είναι μαφιοζος όλοι θα την ψηφισουν και θα κρυφτουν απο πίσω Γιατί αν σωθεί θα καρφωθουν πολύ. Επειδή έχω παίξει άσχημα ρολο πληροφοριοδοτη ελπίζω να μας άφησες πισω σωστες πληροφορίες Γιατί θα στηριχτούμε στα λόγια σου. Παιδιά παίζει να έχω χάσει τα 3/4 αυτών που λετε αν κάνω κάπου λάθος ή επαναλαμβανομαι δέχομαι κριτική. Απο Σήμερα πάντως θα διαβαζω και θα συμμετεχω περισσότερο. Περιμένουμε δολοφονία..

Ψηφίζω προς το παρόν methexys για να μην χάσω ψηφο σε περίπτωση δολοφονίας .
[…]
εδώ λες να κοιταξουμε καλυτερα τη μεθεξη και αυτά που μας λεει ο ντιουμ ΚΑΙ την ψηφιζεις. να μη λες εμας παραλογους αργοτερα.
Αθώα ήταν λογικά η χιμέλα.
Λοιπόν θα μπω με παραθέσεις κατά τις 4 που φτάνω σπίτι.
από που βγαινει αυτό το συμπερασμα;
Νομιζω πως η Himela ηταν αθωα και βοηθουσε αρκετα με τις σκεψεις της. Διαβαζε πραγματα,εκανε μικρα straightforward post kαι εθετε ερωτησεις που εμενα τουλαχιστον με βοηθουσαν. Θεωρω μικρη τη πιθανοτητα να σκοτωσε η μαφια τη πορνη της και ακομα πιο μικρη τη πιθανοτητα να υπαρχει master plan για δολοφονια μαφιοζου με μελλοντικη επιστροφη ως αθωος. Δεν ξερω αν ειναι πολυ νωρις αλλα εμενα δε θα με χαλαγε μια νεκροφανεια
η χιμελα (εάν ηταν πολιτης) δεν ηταν για αρκετο καιρο μεσα να προλαβει αρκετες εξελιξεις ώστε να βοηθησει ως πολιτης…

Κωμικοτραγικό το πως πας να ξεφύγεις. Από εκεί ξέρω 'γω που έγραφες που και που κανένα ποστ τώρα που κάθεσαι σε αναμμένα κάρβουνα είσαι όλη μέρα μέσα και απαντάς σε όλα τα ποστ. […]
σου θυμιζει μηπως τον εαυτο σου σημερα;
[…]
Πρώτη φορά παίζεις αλλά βλέπω πως γνωρίζεις το όνομα της Methexys και την είπες Βάσια σε κάποια φάση.
Ως μαφιόζοι που συνενοείστε συχνά μεταξύ σας ασφαλώς γνωρίζετε ο ένας το όνομα του άλλου. :) Σου ξέφυγε μάλλον αυτό ε;
ε στο μαγαζακι της ΟΔ ολοι μεταξυ τους γνωριζονται, αλλοι καλα, αλλοι καλυτερα, αλλοι δε χωνευτηκαν ποτε, νορμαλ ανθρωπινες σχεσεις :P
[…]

Δεν μπορώ να δω την λογική πίσω από τις κινήσεις της μαφιόζας Μεθεξύς, όπως είπα μου φαίνονται για κινήσεις άπειρου παίχτη σε πανικό. Εσύ μπορείς να εξηγήσεις κάπως ειδικά το παίξιμο της τυμβωρυχίας.
Εν κατακλείδι εκεί που έχω καταλήξει εγώ από το παιχνίδι της Μεθεξύς κυρίως ότι δεν μπορεί να είναι στην μαφία, οπότε ο Ντιούμ είτε έδωσε εσένα είτε τον Σπυράκο είτε δεν έδωσε και κανέναν και ο Φανερός Β πλέον είναι Κρυφός και γελάνε μαζί μας οι μαφιόζοι.
[…]
αρα καταληξαμε στο ότι η μεθεξις ηταν 100% αθωα;
Τιμή και δόξα στα μέλη της ΟΔ του i-school.
:whistle:
co-mods 4 lyf, once a co-mod, always a co-mod. οι υπολοιποι απλα δευτεραντζες :P
[…]
Όλως τυχαίως σχολίασαν μαζί όλα τα άτομα που κατηγόρησα και προσπάθησα να σας δείξω τη σύνδεσή τους. Άντε δεν είμαι τόσο σίγουρος για tsarachaf αλλά τον θεωρώ στους υπόπτους μετά το post του. Αμέσως μετά καπάκι Karadakov, Emilouko, Σπυράκος, PolGr, methexys. Όλως τυχαίως όλοι αυτοί ήταν μέσα ταυτοχρόνως εκείνες τις ώρες. Και όλως τυχαίως προσπάθησα να σας δείξω τη σύνδεσή τους. Toυ Pol, της methexys και του Σπυράκου την έκανε κι ο Dume. Εγώ πρόσθεσα Emilouko και Karadakov. Και μαντέψτε ποιος έσπευσε πρώτος να πει ότι δεν ισχύουν αυτά που είπα. Ο Tsarachaf.
Το ενδιαφέρον είναι ότι σχεδόν το ίδιο γίνεται και στη σελίδα 5. Δείτε τα post που γράφτηκαν από τις 23:35 και μετά.
4 απ' τους προηγούμενους 6 πάλι την ίδια χρονική στιγμή μέσα. Και πάλι η methexys με τον Pol. Μπορεί να υπάρχει κι άλλη φορά που γίνεται αυτό αλλά βαριέμαι να ψάχνω παραπάνω. Έτσι κι αλλιώς όλα αυτά τα σενάρια είναι προϊόντα παρανοϊκού μυαλού. Σιγά μη δείχνουν κάτι σημαντικό.
[…]
αυτό θα ηταν ένα πολύ τραβηγμενο σεναριο γιατι νομιζω συνηθως η μαφια προσπαθει να μη σχολιαζει ο ενας μετα τον αλλον…
[…]
Προς έμπειρους "πολίτες": Τι πιθανότητες υπάρχουν να ήταν η Himela κακιά και δηλαδή να δολοφονήθηκε κακός (πχ να έδρασε το βράδυ ο κυνηγός; ). Αν έχουμε στο μυαλό μας το τι μπορεί να ήταν η Himela (καλή/κακιά) ίσως βοηθήσει στο να κρίνουμε καλύτερα και τι έχει πει η ίδια μέχρι στιγμής και τι έχουν πει γι' αυτήν οι άλλοι. Τείνω να πιστεύω ότι τη σκότωσε η μαφία, παρ'όλα αυτά ας εξετάσουμε όλα τα ενδεχόμενα.
[…]
η μονη που εδωσε λιγο βαση στη δολοφονια που ειλικρινα δεν εχω ξαναδει να περναει τοσο στο ντουκου



1.Για μενα ο Μανωλης πιθανοτατα ειναι ντετεκτιβ αλλα θα ταν προτιμοτερο να φέρναμε πισω μαφιοζο παρα εκεινον
[…]
:confused:
Λοιπόν, επειδή θα πρέπει να φύγω σε λίγο και λογικά θα μπω πιο αργά το βράδυ, ρίχνω μια επιπλέον ψήφο στον Πολ (δεν μπορώ να βάλω εικόνα τώρα). Όχι ότι έχει και καμία σημασία. Ας ρωτήσει για εμενα το μέντιουμ και ας προσπαθήσει να πληροφορήσει τους υπόλοιπους πολίτες μετά. Κανονικα θα σας έλεγα να μην ρίξετε τυμβωρυχία γιατί δεν πρέπει να φύγω εντελώς αλλά αν δεν με εμπιστεύεται κανένας, ας το κάνει. Τουλάχιστον θα δείτε τι ρόλο είχα. Αυτά και τα λέμε το βράδυ για τελευταία λόγια γιατί προφανώς και ο ΔΑ δεν θα με σώσει γιατί ο ΔΑ σώζει μόνο μαφιόζους. Αυτά.
εχω mixed feelings για αυτή τη δημοσιευση…
Βασικά στα τέτοια μου για τον Pol. Ψηφίζω EMILOUKO για να θυμάστε τουλάχιστον την ψήφο μου αν τυχόν φύγω ή αποδειχτεί (περισσότερο απ' όσο έχει αποδειχτεί ήδη) πως είμαι αθώος.
και τι ενοχοποιει την εμιλυ;

Θα ψηφίσουμε POLGR μετά.
σε βαλαμε καπετανιο και δεν το πηρα χαμπαρι;

Αρχίζω να πιστεύω έντονα ότι Methexys μαζί με Tsarachaf είναι ένοχοι.

Την πρώτη μέρα σαν να προσπάθησαν και οι δύο με παρόμοια τακτική να πουν κάποια πράγματα για να με πάρουν με το μέρος τους. Πχ ότι βιαστήκατε να κατηγορήσετε παίκτες άπειρους -τη στιγμή που δεν ξέραμε για κανένα με σιγουριά. Αυτό θα μπορούσε να σημαίνει ότι με κάποιο τρόπο ήταν συνεννοημένοι (?).
η μεθεξης μπορει.. ο τσαρα νομιζω εχει δειξει πως είναι τουλαχιστον πολιτης…
Οποιαδήποτε στιγμή και να επιστρέψει μπορεί να γίνει κάρφωμα. Ας επιστρέψει μια ώρα αρχύτερα. Θέλω πολύ να δω τι έχει να πει.
ας γυρισει με ηχω ξερω γω; θα πεις κι άλλες μπουρδες;

[…]
1) Tsarachaf, Emilouko, methexys, Karadakov. Σίγουροι κακοί ρόλοι.
2) Σπυράκος, polgr, johnny, Wild Boy. Πιθανοί ένοχοι.
3) Dimitris S., Eρις, Τάσος, Comfortably. Σίγουροι αθώοι.
4) Spy ak, Deutsch Lover. Πιθανές αθώες.
5) Eileen, Nefeli. Παλαντζάρει η κρίση μου. Δεν είμαι σίγουρος. Ίσως αθώα η Eileen.
6) Claire, soukou, aggelogiannos. Δεν έχω ιδέα. Ίσως να κρύβεται ένας κακός ανάμεσά τους. Aν και προτεραιότητα είναι να φύγουν τα άτομα στις δύο πρώτες γραμμές.
για τους τελευταιους 3 της σειρας 1 συμφωνω.. για τον πρωτο μην εισαι δα και τοσο σιγουρος.
[…]
Άσε που για τον tsarachaf δεν χρειάζεται να ξοδευτεί τίποτα. Είναι σιγουράκι. […]
φοβαμαι μην υπαρξουν εκπληξεις στο τελος
Μα δηλαδή τη μια πατάτα μετά απ' την άλλη πρέπει να λέτε σήμερα; Άντε και ρωτάει για τον Εmmanouil. Ο Emmanouil μαφιόζος δεν ήταν. Το ανόητο σενάριο που υπάρχει είναι να ήταν ΔΑ. Εγώ σου λέω άντε να δεχτούμε ότι ήταν ο ΔΑ. Ο ΔΑ φαίνεται ως αθώος στο μέντιουμ. Δεν θα ξέρει το μέντιουμ αν είναι ο ΔΑ ή κάποιος αθώος ρόλος. Δεν θα βοηθηθεί σε τίποτα. Αν παίζετε έτσι τους ρόλους σας και σπαταλάτε έτσι τις κάρτες σας ζήτω που καήκαμε.
αν και στη θεση του μεντιουμ δε θα σπαταλουσα την ιδιοτητα μου για τον εμμανουηλ θα περνουσε από το μυαλο να κανω την ερωτηση explicitly εάν είναι ντετεκτιβ για να ξερω εγω ο ιδιος τι παιζει. αλλα υπαρχουν αλλα πιο αμφιλεγομενα φαντασματα… και αλλα που δεν εχουν καν λεχθει…
Δεν ξέρω αν θα κάνω πατάτα, αλλά θα εμπιστευτώ τον Ικ και θα ψηφίσω Tsarachaf κι εγώ.
όταν θα ψηφιζεις καλο θα ηταν να μην drag other people down with you
[…]Τοπ ύποπτοι για εμενα αυτοί που δεν μιλάνε πολύ και εμφανίζονται μια στο τόσο όπως Ειλιν και Βάσω, ο Johnny λογικά είναι εκτός μαφίας και ο Εμμανουηλ για εμενα δεν ήταν ντετέκτιβ. Παίξτε τυμβωρυχία. Δυστυχώς δεν πρόλαβα να βοηθήσω όσο ήθελα.
ας την επαιζες εσυ σε εκεινον (την τυμβωρυχια θαρρεις)

[…]
Ο Εmmanouil δεν υπάρχει ούτε μια περίπτωση στο εκατομμύριο να ήταν ΔΑ. Διότι επέμενε σίγουρος να πάμε στον Dumenuke που πίστευε ότι ήταν μαφιόζος. Πώς ήταν τόσο σίγουρος; Είτε χρησιμοποίησε χρησμό είτε ο ρόλος του, του επέτρεπε να ρωτήσει γι' αυτό. Επειδή σε μια άλλη φάση αθώωσε τον Τάσο, θεωρώ ότι έκανε χρήση και των δύο αυτών. […]
το να ρωτησε για τον τσαρα τον οποιον και δεν ξαναανεφερε δεν παιζει; για μενα ουτε και με 5εκατομμυρια ευρω δε θα ρωτουσε

[…]

Κι ο Karadakov έχει κακό ρόλο. Μπορεί επίτηδες να δημιούργησε το σενάριο με την αθώα methexys έτσι ώστε να δικαιολογήσει τυχόν νεκροφάνεια πάνω της. Αν τον δεις να αρχίζει να μαλώνει με τον tsarachaf ξαφνικά μην απορήσεις. Ο ένας θα έχει τη methexys ένοχη, ο άλλος αθώα για να μπορέσει να την επαναφέρει δείχνοντας πως ο tsarachaf που την κατηγορούσε έχει κακό ρόλο και άρα πρέπει να ήταν αθώα αυτή. Τα έχουμε ζήσει ξανά και ξανά αυτά. Και οι δυο τους είναι. Δεν σε αθωώνω εσένα ωστόσο. Απλώς πλέον ομολογώ πως έχω κάποιες αμφιβολίες.
[…]
σαφως όπως και η μελανια, σωστα;

[…]
Όπως είπα δεν πιστεύω ότι είνια ο Μανώλης ΔΑ.
[…]
o μανωλης δεν ηταν ΔΑ νομιζω μπορουμε απλα να το αφησουμε στην ακρη και να συγκεντρωθουμε σε αλλα θεματα που είναι φως φαναρι
[…]
Ο λογος που στηρίχτηκα και την ψήφισα ηταν οχι το κύμα Αλλά ο ΑΜ.
με βαση αυτό ψηφισαν ολοι οι πολιτες τη μεθεξη
[…]
Οταν ξέρεις κάποιον ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ να το πετάξεις από τα πρώτα ποστ τόσο εντονα. Ο ντουμ πιστεύω οτι επαιξε παρα πολύ λάθος όπως τότε εγώ. Αυτό σας το ειχα πει και πριν την ψηφοφορία. Η μεθ πιστεύω ότι είναι αθωα. Και προκαλώ να παιχτεί τώρα η πολύτιμη τυμβωρυχια σας αλλα δεν θα την παιξετε Γιατί δεν σας συμφέρει. Για μενα στο στόχαστρο είναι αυτοί που την κατηγορησαν ανοιχτα και είναι πολύ πολύ σίγουροι για την ενοχή της Δηλαδή: ΠΟΛ Τάσος 97 και ο ικαριονας για μενα είναι κακοι (ο τελευταιος ίσως και ΔΑ) και μετα ειλιν ερις και σπυρακος ισως . Θα μελετησω πιο αυστηρά κάποια ποστ και θα επανέλθω με πολλές λεπτομερειες να τα στηρίξω ολα αυτα που λέω. Αν ειναι να δολοφονηθω την νυχτα πραγματικά ευχομαι να προλαβω να σας πω ολα αυτα που εχω σκεφτεί αναλυτικα με παραθέσεις.
[…]
Ειδικά για Τασος97: Γιατί το μεντιουμ να μην ρωτήσει για μεθ? Ξέρεις μήπως οτι βγάλαμε πολίτη και πας να συμμαζέψεις τα ασυμμαζευτα ? Για μενα είσαι απο τους τοπ υπόπτους. Επαναπαυτηκατε και κρυφτηκατε ολοι πίσω απο μια μαζική ψηφοφορία..
όπως εδειξα παραπανω δεν το πεταξε εξ αρχης, του πηρε λιγο χρονο και επεμενε παρα πολύ. τωρα εάν θεωρεις πως ενας απλος πολιτης βλεποντας αυτό δε θα την ψηφιζε τι να σου πω..
για σενα στοχαστρο είναι αυτοι που την κατηγορησαν ανοιχτα και βαζεις κι εμενα. Δειξε μου πού την κατηγορησα ανοιχτα και μαλιστα ανοιχτοτερα από αλλους.
μην πας να μου το παιξεις ρολους που δεν εχεις γιατι τους εχουν αλλοι κοριτσακι. το μεντιουμ σαφως και θα μπορουσε να ρωτησει για τη μεθεξη αλλα εγω προσωπικα θα προτιμουσα να ρωτησω για τη χιμελα που η δολοφονια της περασε τοσο στο ντουκου. αληθεια δε σε ειδα να το σχολιαζεις αυτό πουθενα ομως
[…]
Σε περιπτωση που βγει πράγματι μαφία η Μεθ, όσοι προσπαθησαν να την αθωώσουν, ή γίνονται σίγουρα ένοχοι (ήμασταν στο ντεμί πριν ως προς την ενοχή τους), ή αρχίζουμε να τους σκεφτόμαστε που σημαίνει ότι μπαίνεις κι εσύ που μοιάζεις δασκαλεμένη αυτή την ώρα στα μάτια μου, μια και γενικότερα είσαι εξαφανισμένη
Σε περίπτωση που βγει πράγματι αθώα, κρίνουμε κατάλληλα τις κινήσεις του Dume και τα όσα ισχυρίστηκε για άλλους παίκτες.
Πιο τέλεια δεν έχει. Ριχ'τε την.
αρχιζω και ανησυχω σιγα σιγα…

[…]
Τωρα για τη μεθεξυς. Με αυτα και με αυτα ισως να ηταν αυτη εν τελει ο ντεντεκτιβ γιατι γυρισε και ειπε δεν ειμαι τοσο σιγουρη για το ρολο του εμμανουηλ και οτι θελει να βοηθησει και μπλα μπλα μπλα
[…]
νομιζω ότι αυτό το σενάριο είναι πέρα από κάθε φαντασία.. σε αυτή την περίπτωση γιατί δεν έριξε την τυμβωρυχία της στον εμμανουήλ;
[…]

Και τους άλλους 2 θεωρώ υπόπτους Αλλά ξεκινάω με Τάσος97Γιατί από χτες τον θεωρώ τοπ ύποπτο.
ψιτ κουκλα εμενα στα @@ μου αν θα με ψηφισεις γιατι εγω δεν εχω να χασω απολυτως τιποτα. αλλα όταν θα λες με θεωρεις τοπ υποπτο να δωσεις στοιχεια και στους υπολοιπους κι όχι να προσπαθεις να κανεις κυματα από το πουθενα.
[…]
Ο ικαριωνας έχει στυλ ΔΑ.
[…]
δεν παιζει να σαι τοσο εκτος των πραγματων που να μην εχεις καταλαβει 3 μερες τωρα τι ρολο εχει ο ικαριονας

Τι ωραια τι καλα σκιζει η βαρκα τα νερα.
Γιατι τα νερα σας τα ταραζει η βαρκα του ικαριωνα ναι μονο. Ωραια μιας και δε κινδυνευει και να φυγει μη μπετωσετε ολοι στον τσαρατσαφ. Βοηθήστε με να παμε νεφελη :)
αυτό
Καταρχας θα ξεκινησω απο εσενα Ικαριονα και θα ηθελα να επαναπροσδιορισεις το τι νομιζεις για τον τσαρα. Είναι πολιτης, στη χειροτερη ΔΑ ή πορνη αλλα υπαρχουν αλλα ατομα που ταιριαζουν σε αυτό το ρολο καλυτερα από τον τσαρα καθως και αν ηταν ΔΑ θα ειχε ηδη αθωωθει από αλλα πραγματα που εχουν υποθει. Εδώ θα δωσω τελος και είναι κριμα 3 πολιτες να σφαζομαστε μεταξυ μας.
Από κει κι επειτα εχουμε και λεμε… Η Μελανια ξαφνικα εμαφνιστηκε σημερα και σα σωστη μαφιοζα δεν καθεται να τα πιασει όλα εξ αρχης να δωσει αποδειξεις, παρα πεταει λογια στον αερα. Εάν θες να συνεννοηθουμε κοπελια να βγουνε εξω οι μαφιοζοι (εάν δεν εισαι εσυ) κατσε και δες το θεμα απ την αρχη ολο και δωσε πραμα για σκεψη. Τοπ υποπτος και πιπες σε μενα δεν περνανε, δεν ειμαστε 15χρονων πλεον.
Η Νεφελη κοντευε να φυγει την ειχαμε υποπτευθει ολοι και ξαφνικα περασε στην αφανεια τελειως. Δεν εχει ασχοληθει πλεον κανεις μαζι της και προφανως δεν εχει καλο ρολο διοτι εάν ειχε θα την ειχαν πεταξει σουμπιτη εξω, το ιδιο και με τη ντοιτς αλλα όχι σε τετοιο βαθμο.
Από την άλλη και ο τζονυ ειχε κινησει πολλες υποψιες και οι κινησεις του είναι περιεργες επισης και θελω να τον παρακολουθω.
Η δολοφονια της χιμελας με εχει ειλικρινα προβληματισει διοτι η δολοφονια του αγγελου θα επρεπε με μαθηματικη ακριβεια να ειχε γινει τη μερα που εγινε της χιμελας. Δεν κολλαει πουθενα να δολοφονηθηκε πρωτα η χιμελα και μετα ο αγγελος. ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ. Και σημερα τον αγγελο τον περιμενα για θυμα 1000%. Αυτό με βάζει σε σκέψεις ως προς το ρολο της χιμελας καθως απλα συμφωνησαμε πως είναι αθωα χωρις πολλα πολλα. Αυτό το θεωρω παρα πολύ υποπτο και ειμαι σχεδον σιγουρος ότι θα επιστρεψει με νεκροφανεια πισω ως 100% αθωα. Αν παρατηρησει κανεις γενικως η χιμελα δεν ασχοληθηκε πολύ σχεδον με κανενα και εμεινε σχετικα στην επιφανεια (ισως να μην το επετρεπαν και οι συνθηκες αλλα θα δουμε).
Επειτα η σταση του ιορδανη είναι καπως περιεργη. Ναι εχει ένα κολλημα με τον πολ αλλα περαν αυτου δεν εχει και πολλα παρε δωσε με τους υπολοιπους τοσο πολύ και μου φαινεται πως κατι κρυβεται εκει πισω.
Η κλαιρ από την άλλη σχετικα κατευθυνομενη θα τη χαρακτηριζα.
οι αλλοι στους οποιους δεν εχω αναφερθει να μη χαιρονται θα ρθει και η σειρα τους.


α και ψήφος στον Johnny15 καθως εγω ακομα πιστευω οτι ειναι υποπτος και απλα εχει ξεφυγει. μπορει να αλλαξω εαν ειμαι τριγυρω στην ψηφοφορια, θελω να πιω εναν καφε γιατι δεν αντεχω αλλο μπροστα στο πισι
επισης ικαριονα και τσαρα ποια η γνωμη σας για το δημητρη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Το γεγονός ότι οι δυο εναπομείναντες αναφερόμενοι από τον Dumenuke (σπυράκος, pol) ψήφισαν Νεφέλη σας λέει κάτι; Ειδικά αν η methexys ήταν αθώα αυτό σημαίνει ότι σίγουρα ένας κακός ρόλος έχει ψηφίσει Nefeli μέχρι στιγμής. Αλλά και αθώα να μην ήταν, έτσι όπως έχει κινηθεί το παιχνίδι είναι δύσκολο να είναι και οι δυο εναπομείναντες αθώοι. Αλλά κουλ. Δεν μας λέει κάτι αυτό. Την ίδια στιγμή ο tsarachaf και η emilouko απολαμβάνουν με ανακούφιση το ότι δεν κινδυνεύουν να φύγουν. Γελάνε και στο skype. Κουλ όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Πέμπτη 27/7
  1. aggelogiannos --> PolGR1509
  2. Claire Rentfield --> Nefeli Graf
  3. ComfortablySmug --> PolGR1509
  4. Deutsch... Lover
  5. Dimitris S --> Nefeli Graf
  6. Eileen --> PolGR1509
  7. Emilouko --> Guest 278211
  8. Ikarionas --> tsarachaf
  9. JKaradakov --> PolGR1509
  10. Johnny15
  11. ~Melania~ --> Τάσος97
  12. Nefeli Graf
  13. PolGR1509 --> Νefeli Graf
  14. Soukouu --> Νefeli Graf
  15. Guest 278211 --> Emilouko
  16. tsarachaf --> Ikarionas
  17. Wild_Boy --> PolGR1509
  18. Ερις --> tsarachaf
  19. Σπυρακος (^^) --> Nefeli Graf
  20. Τάσος97 --> Johnny15

Ψήφοι
5 Nefeli Graf
5 PolGR1509
2 tsarachaf
1 Emilouko
1 Johnny15
1 Guest 278211
1 Τάσος97

Η Χώρα των Φαντασμάτων
Emmanouilmyrgia - Ποινή
Himela - Δολοφονία 26/7
methexys - Ψηφοφορία 26/7
aggelogiannos - Δολοφονία 27/7

Οριστικές Αποχωρήσεις
DumeNuke [Αντίπαλος Μαφιόζος] - Ψηφοφορία 25/7 & Τυμβωρυχία
Fast [Πολίτης Β] - Ψηφοφορία 24/7 & Τυμβωρυχία

Απουσίες
~Melania~ #1
Guest 278211 #1
Τάσος97 #1

Λοιπές Ενέργειες Παιχτών
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον Ψήφος από Fast
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Nefeli Graf
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από DumeNuke
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία από ComfortablySmug
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία από methexys
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον Ψήφος από methexys
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
[...]
Είσαι φανερός μαφιόζος, βλέπεις ότι έχουν αρχίσει να με εμπιστεύονται αρκετά άτομα και ότι κάποια που δεν με εμπιστεύονται διστάζουν να με ψηφίσουν, επειδή ακριβώς ανάμεσα σε όλους αυτούς κάπου βρίσκεται και κάποιος που ξέρει ότι έχω δίκιο για σένα, και πας να με αθωώσεις ώστε να ρίξεις υποψίες πάνω μου και να δώσεις πάτημα στο (χαζό) σενάριο που έφτιαξε η Μελανία και μας θέλει και τους δυο μας μαζί μαφιόζους. Καλή προσπάθεια αλλά δεν πιάνει εδώ.
[...]
μπορεις για μια αεγρεη45 στιγμη να τα βαλεις κατω και να δεις οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΦΑΝΕΡΟΣ ΟΥΤΕ ΚΡΥΦΟΣ ΜΑΦΙΟΖΟΣ. Θα κατσεις να συννενοηθουμε 3 πολιτες τωρα που βρεθηκαμε τι στον πεοντα θα κανουμε με τις ψηφοφοριες; ξεκολλα το μυαλο σου και μην κανεις μαλακιες θα το μετανιωσεις ασχημα στην πορεια. Εαν τοσο πολυ πιστευεις πως ειμαι αθωος και οτι ρωτησε ο εμμανουηλ που δε ρωτησε ποτε αλλα τεσπα εμπιστευσου με σε αυτο και μονο. ειναι κριμα τη στιγμη που εχουμε βρεθει 3 πολιτες να το χαλασουμε, παμε να βρουμε και τους υπολοιπους. θερμη παρακληση προς μελανια αν εισαι πολιτης ΑΠΕΔΕΙΞΕ ΤΟ να εχουμε βρεθει 4 σιγουροι εστω.
[...]Για tsarachaf δεν θεωρώ οτι υπάρχουν αρκετά στοιχεια. 50-50.

Το άλλο πρόσωπο που ειναι στο επίκεντρο, είναι ο Pol. Εδώ συνεβη το εξής: Θυμάμαι κάποιες σελίδες πριν, έγινε το ποστ του JKaradakov, που "αθωωνε" τη Methexys και έδινε τον Pol. Από τότε μια μερίδα παιχτών έπεσε να φάει τον Ιορδάνη. Συγγνώμη παιδιά, αλλά οι μόνοι σιγουροι για το ποιος ειναι αθωος - ένοχος, είναι οι μαφιόζοι. Προς τι η τοση σιγουριά; Τα επιχειρήματα του JKar, δεν ήταν να 'χαμε να λεγαμε, προσωπικα θεωρώ οτι ειναι πιθανό να ειναι και η methexys και ο Pol ενοχοι.

Θα επιστρέψω με την ψήφο μου.
ολα τα στοιχεια υπαρχουν για τσαρα μην ψαχνεις εξιλαστηριο θυμα μικρε

[...] Αν πάμε όμως να βγάλουμε τον tsarachaf, θα δεις τι ωραία που θα επέμβει και θα αναγκαστεί να σπαταλήσει την ιδιότητά του και θα ξεμπερδεύουμε και μ' αυτόν.
δε θα επεμβει κανεις γιατι θα ειναι εκεινος, ενω αν επεμβει καποιος τοτε σημαινει πως σιγουρα ο τσαρα δεν ειναι ΔΑ καθως και ουτε μαφιοζος.


[...] Την ίδια στιγμή ο tsarachaf και η emilouko απολαμβάνουν με ανακούφιση το ότι δεν κινδυνεύουν να φύγουν. Γελάνε και στο skype. Κουλ όλα.
η εμιλυ μπορει να καθεται και να χασκογελαει. θες να παμε εμιλυ; εγω μεσα ειμαι. ο τσαρα ειμαι σιγουρος οτι εχει κατεβασει ο,τι καντηλια σου χουν κατεβασει ολοι οι ανθρωποι που εχουν περασει απ τη ζωη σου, μονο που εκεινος τα ειπε σε 5 λεπτακια. Ξεκολλα το μυαλο σου και δες τα πραγματα καθαρα και μη με εκνευριζεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
ξεκολλα το μυαλο σου και μην κανεις μαλακιες θα το μετανιωσεις ασχημα στην πορεια
.
.
.
Ξεκολλα το μυαλο σου και δες τα πραγματα καθαρα και μη με εκνευριζεις

Καυγαδάκι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Ήταν καλή η δολοφονία του αγγελόγιαννου.Άτομο που δεν θα έπαιρνε ασπίδα και δεν θα μπορούσες να βγάλεις και πολλά συμπεράσματα για το ποιος θα την έκανε κοιτάζοντας τα λόγια του. Η μαφία ήθελε να σιγουρέψει ότι υπάρχει πτώμα. Δυστυχώς, θα συμφωνήσω με τον ικαρίονα. Δεν θεωρώ ότι θα την έκανε αυτός σε αυτή τη φάση που βρίσκεται στο παιχνίδι.
Προς ικαρίονα λοιπόν: Λες ότι θα δείξει πολλά μια ισοψηφία ανάμεσα σε εμένα και στον τσαφ; Τι θα σου δείξει ακριβώς. Εγώ σου λέω ότι κανείς μας δεν είναι μαφία,μια ισοψηφια λοιπόν σε δυο άτομα εκτός μαφίας δεν θα δείξει τίποτα και θα καταλήξει στο να φυγει σίγουρα αθώο άτομο που θα μπορούσε να βοηθήσει. Αν κατάλαβα καλά λες ότι δεν συμφέρει να βγει η νεφέλη αν και τείνεις προς το ότι είναι κακή και δεν θα κάνει ζημιά.Σωστά; Με την ίδια λογική αν χάσεις αθώο με τις κάρτες του δίνεις πλεονέκτημα στην μαφία. Λες ότι ΚΑΙ εγώ και ο τσάρα είμαστε μαφιόζοι. Με την δική σου λογική τι θα δείξει για τους υπόλοιπους μια ισοψηφία ανάμεσα μας;;
Αν ήμουν μαφία με τον τσάρα με το που θα έκανες και το πιο μικρό κυματάκι εναντίον του θα τον κατηγορούσα γιατί ξέρω ότι είναι από τα άτομα που πάντα θα κινούν υποψίες και θα ψηφίζονται. Έχοντας διαβάσει τα ποστ του και με όλη την παρουσία του στο παιχνίδι μου φαίνεται αθώος και γι' αυτό τον υποστήριξα όταν μας στόχευσες και τους 2.
Αντίστοιχα πιστεύω ότι ούτε ο Πολ είναι μαφία γιατί όπως ξαναείπα οι μαφιόζοι για μένα ήθελαν να έχουν σίγουρο το θύμα της επόμενης ψηφοφορίας και γι' αυτό ξεπετάχτηκαν όλα αυτά τα σενάρια για τον ΑΜ. Και τώρα έχει πάρει 4 ψήφους.

Τάσο θα σου απαντήσω σε ενα-ενα αυτά που με ρώτησες (δεν με διευκολύνει να κάνω παραθέσεις αυτή τη στιγμή)
1ον όσον αφορά τον κομφορταμπλι: Με παραξενεύει πολύ το γεγονός ότι ψηφίζει πολ ,γιατί σε ποστ του έχει πει ότι
Καλημέρα Παλέρμο

Νομίζω και εγώ ότι ο Pol δεν είναι μαφιόζος αλλά ΔΑ

Η αλήθεια είναι ότι σκόπευα και εγώ να αλλάξω σε Pol αλλά η επιθετικότητα της methexys με
αναγκάζει να παραμείνω προς το παρών στην methexys
Γιατί να τον ψηφίσει αν τον έχει ως ΔΑ σε αυτή τη φάση; Επίσης, για μένα δεν γίνεται να θεωρεί κάποιος ότι ο πολ και η μεθεξις ειναι μαζί μαφία. Εξήγησα γιατί. Δε θα ρίσκαραν να δώσουν 2 άτομα μαζί. Οπότε είναι μείον για μένα αυτή του η κίνηση. Απλά όπως είπα και στο ποστ που έκανα χθες δεν ξέρω κατά πόσο ένας μαφιόζος πρώτο γύρο θα έβγαινε στο προσκήνιο να πει ένα τόσο άκυρο πράγμα όπως αυτό για το αβαταρ που μου ειπε στην αρχή.
Όσον αφορά τη Χιμελα , είπα ότι λογικά είναι αθώα γιατί δεν θεωρώ ότι η μάγισσα θα σκότωνε τόσο νωρίς (ώστε να είναι μαφία). Ούτε πόρνη θεωρώ πως είναι γιατί θα 'χε δώσει κάποιο σήμα στους δολοφόνους. Δεν είναι αρχάρια. Επίσης, προσωπικά εμένα τα ποστ της μου προσέφεραν πράγματα.Θεώρησα ότι προχωρούσε λογικά στο παιχνίδι και ίσως αυτό φοβήθηκαν οι δολοφόνοι.
3ον σχολίασες το γεγονός ότι υποστήριζα να μην ρίχνουν άκυρες ψήφους απλά για να μην κινδυνέψει κάποιος. Όχι δεν εννοώ ότι θέλω να φεύγουν αθώοι. Σε εκείνη τη φάση συγκεκριμένα υπήρχε ένα δίπολο ατόμων με πολλές ψήφους και πολλοί από 1 ψήφο που την είχαν επειδή "δε θα κινδυνευαν". Αν είναι να ρίχνουμε όλοι ψήφο για τέτοιο λόγο τι θα καταλάβεις για το παιχνίδι; Δεν είπα να συμμετέχουν στο κύμα (εκτός και αν έχουν λόγο φυσικά ) αλλά να δώσουν μια κίνηση στην ψηφοφορία με την ψήφο τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top