5 Πράγματα που δεν ξέρετε για μένα…

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
σιγουρα οπως τα λες ειναι.Ειναι και τι ψυχη εχει ο αλλος ας πουμε.Για παραδειγμα αυτος που θα ρουφιανεψει και θα στη φερει,ετσι λειτουργει και στη γενικοτητα του,δεν ειναι μονο πραξη μιας μονο φορας.
Αρα να βλεπουμε συνολικα τους ανθρωπους,τι κουβαλαει ο καθενας /πως συμπεριφερεται/πως αντιδραει.
Σιγουρα ολοι κανουμε λαθη.
Το θεμα ειναι πως προχωρας,πως προσαρμοζεσαι,πως αλληλεπιδρας με τους γυρω σου.
Ολα παιζουν ρολο και απο τα πιο μικρα μπορεις να καταλαβεις πολλα.
αυτοοοο
ακομα και η χειροτερη πραξη μπορει να εχει γινει απο εναν ανθρωπο που ειχε ως τοτε και ισως να εξακολουθει να εχει αρκετα αγνο χαρακτηρα, οπως και το οτι καποιος δεν εχει κανει ποτε μια ιδιαιτερα κατακριτεα πραξη δεν σημαινει οτι ειναι και καλος ανθρωπος, μπορει να εχει την πιο ευγενικη συμπεριφορα και τις πιο αθλιες σκεψεις ταυτοχρωνα και να μην το ξερει κανεις.
ακομα και αν επιδιωκεις να πληγωσεις ,εσκεμμενα, ισως απο πισω υπαρχουν λογοι οι οποιοι δεν θα δικαιολογησουν την πραξη την ιδια, αλλα ως ενα σημειο μπορουν να δικαιολογησουν τον ανθρωπο και να δουμε τι πηγε λαθος στην πορεια και αν θα μπορουσε να διορθωθει κατι. Ι mean καμια φορα οι ακραιες πραξεις ειναι κραυγη για βοηθεια.
Γενικα εχει τοσες παραμετρους το ολο πραγμα που ακομα και αν παρακολουθησεις εναν ανθρωπο απο τη μερα που γεννηθηκε μεχρι το θανατο του, καθε μερα και εχοντας υποψιν σου ολες του τις σκεψεις και παλι δεν θα μπορεις να τον καταταξεις αντικειμενικα, ειδικα αν σκεφτουμε οτι αλλος ανθρωπος εισαι στα 10 αλλος στα 15 στα 20 αλλος στα 25 αλλος στα 40, αλλος στα 70 κλπ κλπ και οτι ακομα και ενας χρονος ή μια μερα στη ζωη καποιου μπορει να τον διαμορφωσει

(α ναι εχω μια μικρη υποψια οτι τα τελευταια ποστ ειναι αουτσαιντερ και πρεπει να πανε στο θρεντ για φιλοσοφικες συζητησεις)
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
αυτοοοο
ακομα και η χειροτερη πραξη μπορει να εχει γινει απο εναν ανθρωπο που ειχε ως τοτε και ισως να εξακολουθει να εχει αρκετα αγνο χαρακτηρα, οπως και το οτι καποιος δεν εχει κανει ποτε μια ιδιαιτερα κατακριτεα πραξη δεν σημαινει οτι ειναι και καλος ανθρωπος, μπορει να εχει την πιο ευγενικη συμπεριφορα και τις πιο αθλιες σκεψεις ταυτοχρωνα και να μην το ξερει κανεις.
ακομα και αν επιδιωκεις να πληγωσεις ,εσκεμμενα, ισως απο πισω υπαρχουν λογοι οι οποιοι δεν θα δικαιολογησουν την πραξη την ιδια, αλλα ως ενα σημειο μπορουν να δικαιολογησουν τον ανθρωπο και να δουμε τι πηγε λαθος στην πορεια και αν θα μπορουσε να διορθωθει κατι. Ι mean καμια φορα οι ακραιες πραξεις ειναι κραυγη για βοηθεια.
Γενικα εχει τοσες παραμετρους το ολο πραγμα που ακομα και αν παρακολουθησεις εναν ανθρωπο απο τη μερα που γεννηθηκε μεχρι το θανατο του, καθε μερα και εχοντας υποψιν σου ολες του τις σκεψεις και παλι δεν θα μπορεις να τον καταταξεις αντικειμενικα, ειδικα αν σκεφτουμε οτι αλλος ανθρωπος εισαι στα 10 αλλος στα 15 στα 20 αλλος στα 25 αλλος στα 40, αλλος στα 70 κλπ κλπ και οτι ακομα και ενας χρονος ή μια μερα στη ζωη καποιου μπορει να τον διαμορφωσει
Σιγουρα ναι.Η ζωη και οι καταστασεις μας ωριμαζουν ειναι μια αληθεια.Κανεις μας δεν ειναι ιδιος,δεν μενει αναλλοιωτος καταλαβες,ολα οσα ζουμε αυτα μας διαμορφωνουν,προβληματα/λαθη/συμπεριφορες που δεχομαστε/πραξεις ακομα και οσα κανουμε εμεις στο πως συμπεριφερομαστε τι κανουμε/ολα εχουν τον αντικτυπο τους.
Σιγουρα εναν ανθρωπο τον βλεπεις στο συνολο του και σιγουρα απο μια και μονη πραξη ή συμπεριφορα δεν μπορεις να κρινεις συνολικα,μπορει μια μεμονωμενη πραξη ας πουμε να ηταν η αντιδραση του,να ηταν αυτο που λεμε οτι του τελειωσε η υπομονη και αγανακτησε καταλαβες.
Θελω να πω δεν μπορουμε να ξερουμε τι οδηγει καποιον σε μια ορισμενη πραξη ή συμπεριφορα σιγουρα υπαρχουν λογοι και καλο ειναι να βλεπουμε αντικειμενικα γεγονοτα και ανθρωπους. :thumbup:
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Get in loser we're going to *therapy*
were going shopping mean girls GIF


1. Πολλοί μπορεί να το ξέρετε, ο κρυφός μου πόθος ήταν να γίνω φιλόλογος, το όνειρό μου μισογκρεμίστηκε ένεκα κρίσης.

2. Έχω 2 εναλλασσόμενες προσωπικότητες: το ζεν γιογκίνι που τα γράφει όλα στ αρχίδια του και κάνει γαλλικά και μπαλέτο, και τη sassy bitch που παρεξηγείται με το παραμικρό και παρουσιάζει μηδενική ανοχή σε ό, τι θεωρεί "μαλακία" (good luck defining the spectrum of this).

3. Συχνά μου λένε ότι θα μπορούσα να γίνω youtuber ή έστω shitposter και όντως θα μου άρεσε, αλλά έχω μια περίεργη σχέση με την έκθεση του εαυτού μου.

4. Το καλοκαίρι μετά το πρώτο Survivor όποιον γνώριζα μου έλεγε ότι μοιάζω με την Ευρυδίκη Βαλαβάνη. Ξέρω ότι δεν έχω γαλλική μυτούλα, αλλά όχι κι έτσι ρε παιδιά, απαντούσα.

5. Σαν κακομαθημένο μοναχοπαίδι μου αρέσει πάρα πολύ να μου χαϊδεύουν τ αυτιά και να με παινεύουν, ενώ όταν μου φωνάζουν ή με αντιμετωπίζουν ανοιχτά για λάθη μου νιώθω σα να με μαλώνουν και κάνω ότι δεν ακούω. Ακούω όμως και μετά από χρόνια εξάσκησης λέω έστω και πεισμωμένα στον άλλο ότι έχει δίκιο (αν έχει ε).
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
5. Σαν κακομαθημένο μοναχοπαίδι μου αρέσει πάρα πολύ να μου χαϊδεύουν τ αυτιά και να με παινεύουν, ενώ όταν μου φωνάζουν ή με αντιμετωπίζουν ανοιχτά για λάθη μου νιώθω σα να με μαλώνουν και κάνω ότι δεν ακούω. Ακούω όμως και μετά από χρόνια εξάσκησης λέω έστω και πεισμωμένα στον άλλο ότι έχει δίκιο (αν έχει ε).
leeelzz σαν μοναχοπαιδι ειχα το ακριβως αντιθετο θεμα.
Για τα παντα φταις εσυ,
για αυτα που φταις δεν εχεις να τα φορτωσεις σε κανενα αδελφι, αλλα ουτε εχεις και αδελφια να σε υπερασπιστουν σε τιποτα, οποτε οταν φταιει ο πατερας.. φταις εσυ, οταν φταιει η μανα παλι φταις εσυ, οταν φταινε και οι δυο, τοτε "φταιει η κορη σου που εχει παρει απο σενα", οποτε μου πηρε χρονο σε οτι και να μου λεει ο εξω κοσμος να μην ειμαι στα παντα σε φαση "τι εκανα παλι?" και να μην νομιζω οτι ολοι εχουν παρεξηγηθει
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Βαρεμάρα για διάβασμα kicked in ξανά, ας κάνουμε ράντομ ποστ

1. Από την αρχή των lockdown, αράζω υπερβολικά συχνά μπροστά από τα κτίρια της σχολής. Ήπιος ιδρυματισμός είναι η αυτο-διάγνωσή μου.
2. Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα, ύστερα από αρκετό ψάξιμο, πως το να βάλεις το αμάξι στη νεκρά και να το σπρώχνεις είναι καλή γυμναστική για πόδια. Όμως κάθε φορά που το λέω σε φίλο μου να το δοκιμάσουμε (καθώς χρειάζεται άτομο στο τιμόνι) νομίζει ότι του το λέω για πλάκα ενώ είμαι 100% σοβαρός.
3. Όταν διάβασε το παραπάνω πρώτη φορά συγκεκριμένο μέλος του φόρουμ αντέδρασε με κάτι along the lines of "την παλεύεις καθόλου?". Δεν προσβλήθηκα καθόλου, διότι έχω ήδη καταλήξει από καιρό στο συμπέρασμα πως πράγματι δεν την παλεύω μια.
4. Μιας και είπαμε για αμάξι, χρειάζομαι 150 ευρώ επειδή μου έσπασε το πίσω φανάρι (είχα ξεχάσει πως είχα παρκάρει μπροστά από κολώνα σε πεζόδρομο και ξεπαρκάροντας μηχανικά του γάμησα). Μπορώ να ανταποδώσω με συζητήσεις περί πολιτικής, σκόρπιες γνώσεις για ταλαντώσεις σε αξονικά συστήματα πλοίου και εξιστορήσεις καλτ στιγμών από τον ελληνικό αθλητισμό (weird flex, but ok...).
5. Έχω επισκεφθεί περισσότερες φορές το Βερολίνο από οποιαδήποτε ελληνική πόλη πλην πόλης κατοικίας και χωριού, λόγω παρέας εκεί, και δεν θα με χάλαγε καθόλου να ήμουν εκεί τώρα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1. Δεν έχω κλάψει ποτέ για τον θάνατο κάποιου κοντινού προσώπου.

2. Όσο μεγάλωνα το περιβάλλον οικογενειακό και ευρύτερο ήταν αρκετά τοξικό.

3. Έχω κάνει σκονάκι στις πανελλήνιες.

4. Έχω πάρει το proficiency φλεραροντας με την εξεταστρια στα προφορικά.

5. Έχω χτυπήσει δάσκαλο μου στο δημοτικό με μπάλα του μπάσκετ.
 

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Μιας και το θέμα κυλούσε καλά

1. Δεν διαβάζω όσο θα ήθελα, αλλά το αγαπημένο μου βιβλίο είναι το 1984 του Όργουελ, θεωρώ ότι περιγράφει το πιο πιθανό δυστοπικό μέλλον. Το έχω και στα ελληνικά και στα αγγλικά.
2. Για κάποιο λόγο μ’ αρέσει να πηγαίνω τη Μεγάλη βδομάδα στην εκκλησία του χωριού μου. Ελάχιστος κόσμος (απορώ πώς λειτουργεί ακόμα), καθόλου φωνές, βραδυνή λειτουργία, χαμηλός φωτισμός. Γενικά ωραία, ήρεμη ατμόσφαιρα (και εξαγνίζω και τον σατανά μέσα μου lol).
3. Είχα μια τριετή λαμπερή και φανταχτερή καριέρα στο ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο, την οποία αναγκάστηκα να διακόψω πάνω στην ακμή της όταν η ομάδα μου διαλύθηκε αφού είχε μαζέψει 6 γκολ από κάθε γκατζολοχώρι της περιοχής.
4. Δεν μου πολυαρέσουν οι μεγάλοι ανοιχτοί συναυλιακοί χώροι, όπως στάδια, αλλά τους ανέχομαι γιατί είναι μονόδρομος για μεγάλους καλλιτέχνες. Προτιμώ τους μικρούς, κλειστούς χώρους (πχ 8ball στη Θεσσαλονίκη) όπου υπάρχει ζεστή ατμόσφαιρα και άμεση επικοινωνία.
5. Η μεγαλύτερή μου σχέση σε διάρκεια ήταν με φανατική οπαδό της kpop που ήθελε να πάμε να δούμε ζωντανά τους bts (ήμαρτον):P
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Τα παρακάτω δεν τα ξέρουν ακόμα και κοντινοί μου άνθρωποι. Δεν είναι τρελά μυστικά, απλά δεν τα κάνω κουβέντα παραέξω.

1. Στην 1η καραντίνα έβλεπα ytube με φιγούρες παραδοσιακών χορών. Δε μιλάω για τα απλά βήματα, αλλά για τις φιγούρες που κάνει συνήθως ο πρώτος. Πλέον έχω μάθει αρκετές, είμαι έτοιμος για τα πανηγύρια του καλοκαιριού. :dance2:Οι πιο δύσκολες αλλά και με τη μεγαλύτερη ικανοποίηση όταν τις εμάθα ήταν αυτές από το πεντοζάλι

2. Πλέον η 2η καραντίνα βγαίνει με ytube βίντεο του Άκη. :oops:


3. Decent is enough στο φαΐ. Μόνο για ικανοποίηση της πείνας αλλά με την απαραίτητη ποικιλία για όλα τα συστατικά. Πες μου να πάμε να φάμε στο τάδε top μαγαζί που μαγειρεύει καλύτερα τη μοσχαρίσια σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα της πόλης... Δε με συγκινεί καθόλου.

4. Αν δε φάω κάτι για πρωινό δε μπορώ να λειτουργήσω όλη τη μέρα. Ακόμα και αν σηκωθώ μεσημέρι

5. Έχω κόλλημα με την ορθογραφία, όταν διαβάζω ορθογραφικά μου τη δίνει. Όταν μάλιστα τα κάνω και εγώ, αυτομαστιγώνομαι. Είδα μερικά δικά μου σε παλιά ποστ εδώ και...


Έγραψα το 667ο μήνυμα στο στέκι, ύπαγε πίσω μου! :diablo:
 
Τελευταία επεξεργασία:

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Τα παρακάτω δεν τα ξέρουν ακόμα και κοντινοί μου άνθρωποι. Δεν είναι τρελά μυστικά, απλά δεν τα κάνω κουβέντα παραέξω.

1. Στην 1η καραντίνα έβλεπα ytube με φιγούρες παραδοσιακών χορών. Δε μιλάω για τα απλά βήματα, αλλά για τις φιγούρες που κάνει συνήθως ο πρώτος. Πλέον έχω μάθει αρκετές, είμαι έτοιμος για τα πανηγύρια του καλοκαιριού. :dance2:Οι πιο δύσκολες αλλά και με τη μεγαλύτερη ικανοποίηση όταν τις εμάθα ήταν αυτές από το πεντοζάλι

2. Πλέον η 2η καραντίνα βγαίνει με ytube βίντεο του Άκη. :oops:


3. Decent is enough στο φαΐ. Μόνο για ικανοποίηση της πείνας αλλά με την απαραίτητη ποικιλία για όλα τα συστατικά. Πες μου να πάμε να φάμε στο τάδε top μαγαζί που μαγειρεύει καλύτερα τη μοσχαρίσια σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα της πόλης... Δε με συγκινεί καθόλου.

4. Αν δε φάω κάτι για πρωινό δε μπορώ να λειτουργήσω όλη τη μέρα. Ακόμα και αν σηκωθώ μεσημέρι

5. Έχω κόλλημα με την ορθογραφία, όταν διαβάζω ορθογραφικά μου τι δίνει. Όταν μάλιστα τα κάνω και εγώ, αυτομαστιγώνομαι. Είδα μερικά δικά μου σε παλιά ποστ εδώ και...
Έγραψα το 667ο μήνυμα στο στέκι, ύπαγε πίσω μου! :diablo:
to 5 γιατι ενω εισαι φαν ορθογραφιας εγραψες ορθογραφικο λαθος " μου τι δίνει. " :clapping:
Yes Yes Student GIF by Bournemouth University
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Δεν είμαι φαν, μου χτυπάει άσχημα στο μάτι. Ουδείς άσφαλτος. Το διόρθωσα! :thumbup:
το 1 λεω σιγα μη μαθεις εσυ παραδοσιακους χορους,δεν σε εχω για τετοιο τυπο που λατρευει τα παραδοσιακα και τα αρνια στις σουβλες :clapping:
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Παραδοσιακοί χωροί + χωριό + αρνιά/σούβλες = βλαχιά??!
@Monte Cristo
Εγραψα με ποια εννοια το ειπα και φυσικα αφου δεν εισαι παραδοσιοπληκτος δε σε πιανει καν.
Ενννουσα οσους αρνούνται το μοντέρνο.

Οτι αρεσει στον καθενα βασικα.
This is only my opinion, ο αλλος μπορει να καθεται να ακουει νησιωτικα ολη μέρα.
Προσωπικα τα χω βαρεθει.
Thats all.Προτιμώ αλλα πραγματα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ναι καπως ετσι, προσεξε ομως δεν εννοω αυτους που τους αρεσει απλα το χωριο, εννοω αυτους που ειναι τερμα κολλημενοι με παραδοση σημερα κανουμε αυτο αυριο κανουμε το αλλο διχως να εκμοντερνιστουν καθολου. Αυτο λεω.
Τους παραδοσιοπληκτους.
Που εχουν μεινει στη δεκαετια του 60 ο αντρας με φανελα μινερβα και χρυση καδενα στο λαιμο.
Κατι τετοιο για βλάχους τους χωριατες κατα μια εννοια με τα κολλημενα τα μυαλα.
Οχι τους συγχρονους.
Κι εγω τρωω αρνι και ακουγα παραδοσιακα αλλα δεν το κανω σαν αυτο να ειναι η μοναδικη θρησκεια πανω στη γη.
Αυτο θελω να πω.
Υπαρχουν κι αλλα πραγματα βεβαιως.
Οτι αρεσει στον καθενα βασικα.
This is only my opinion, ο αλλος μπορει να καθεται να ακουει νησιωτικα ολη μέρα.
Προσωπικα τα χω βαρεθει.
Thats all.Προτιμώ αλλα πραγματα.

Το "βλάχος" πλέον χρησιμοποιείται μειωτικά για να χαρακτηρίσει έναν άνθρωπο από χωριό αμόρφωτο, απροσάρμοστο και άξεστο, οπότε δε νομίζω ότι έχει να κάνει με το ντύσιμο ή τα μουσικά ακούσματα ή το πόσο παραδοσιακός είσαι. Όπως αντίστοιχα δε θεωρώ δείγμα μόρφωσης και επιπέδου το να είσαι τέρμα προοδευτικός/φιλελεύθερος, να απαρνείσαι όλες τις παραδόσεις και να ακούς jazz και κλασική μουσική (που λέει ο λόγος). Η παιδεία, το επίπεδο και αντίστοιχα η βλαχιά είναι ένα στοιχείο βαθιά ριζωμένο μέσα μας που δε γίνεται αισθητό από τόσο επιφανειακές λεπτομέρειες.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Αμάν, βρε παρεξηγησιάρη!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Φουστανόκοντρα. Μας κλέψαν το γαμπρό κάτι αλαφροίσκιωτες μοντέρνες και δεν μας αφήνουνε να τονε τυλίξουμε με σεμεδάκι και προφέσσιοναλισμ. Ανασφάλειες λακωνικές.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top