2 αλήθειες, 1 ψέμα

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν ας παίξω μια φορά!

1)Αγαπημένο μου συγκρότημα είναι οι Coldplay.
2)Αγαπημένο μου γλυκό είναι η βαφλα με
Nutella και παγωτό.
3)Τον καλύτερο μου φίλο τον λένε Νίκο.


το 3) γτ ειναι το πιο αδιαφορο κ γενικο
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αλήθεια είναι ότι πολύ σοβαρά τα παίρνεις τα πράγματα χε. Γενικά παρατηρώντας κανένα ποστ σου, καμιά φορά μου κάνεις για 45-50 χρονών λολ(ενώ είσαι 26+ είχες πει?). Και αυτό στο λέει αυτός που ενίοτε αισθάνεται (και τον "κάνουν" βάσει αυτά που λέει και κάνει) παππού. Να ναι καλά τα memes και κανένα joke που κάνω και έρχεται λίγο η ισορροπία. Όχι ότι το θεωρώ κακό ότι κάνεις για 45-50. Απλά πρέπει να τσιλάρεις, όπως λένε και οι νέοι τη σήμερον ημέραν δεσποινίς. Άσε τις σουμάδες και πιες μια μπυρα. (και το λέει αυτός που δεν πίνει σχεδόν ποτέ, oh the irony)

Πάντως είναι το μόνο φυσιολογικό να σκέφτονται αυτά τα πράγματα. Οι μεγάλοι θα πουν αυτό που πιστεύουν, μια δυο όσες φορές χρειαστεί, αλλά το παιδί θα πάθει για να μάθει πολλές φορές.

Και ωραία αυτά με τα συναισθήματα και τα λοιπά ρομαντικά, αλλά εγώ όταν ήμουν μικρότερος, όπως και οι φίλοι, τι συναισθήματα μας λες... Άλλο πράγμα θέλαμε και δεν το έλεγες τρυφερό. Μετά όμως όταν κυνηγάς και το καταφέρνεις, μπορεί και να αναπτυχθούν συναισθήματα στην πορεία. Έτσι πάει πολλές φορές.

Και οι περισσότεροι βλέπουν πορνό από τα 12-13. Τον βασικό μηχανισμό τον ξέρουν καλά μέχρι τα 15-16. Έτοιμοι για διδακτορική έρευνα είναι βασικά.


Μπορεί να έχεις δίκιο!΄Ισως μέσα στην τελευταία 10ετία να άλλαξαν τα πράγματα!
Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και να σου πω την αλήθεια, δεν μετάνιωσα ποτέ γι αυτήν!
Το ξέρω ότι από τα 12-13 κάτι θέλεις και δεν το λες και τρυφερό ... Ούτε λέω ότι δεν ξέρουν τον βασικό μηχανισμό και πολύ περισσότερα!
Αρνούμαι όμως να αντιμετωπίσω το σεξ αποκλειστικά και μόνο σαν μία διαδικασία εκτόνωσης (λιώσε στο γυμναστήριο βρε αδελφέ)!
Είναι πολύ προτιμότερο (κατ΄ εμέ) να συμβεί μετά 3-4 χρόνια που θα έχει καταλαγιάσει όλη αυτή η τρέλα της εφηβείας και θα μπορείς να σκεφτείς λογικά και να αναγνωρίσεις την έλξη που αισθάνεσαι για κάποιον!
Για μένα τα αισθήματα δεν έπονται αλλά προηγούνται του σεξ!
Τέλος πάντων πολύ ξανοίχτηκα και μάλλον δεν έπρεπε!
Είναι δύσκολο να ακούγεται μια διαφορετική φωνή από μια 27χρονη που ακούγεται σαν 45χρονη!
Μάλλον θα γυρίσω στο iSchool να συνεχίσω να βοηθάω τα παιδιά στις απορίες τους και να σταματήσω ρίχνω βότσαλα στη λίμνη του σκεκιού!
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Μπορεί να έχεις δίκιο!΄Ισως μέσα στην τελευταία 10ετία να άλλαξαν τα πράγματα!
Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και να σου πω την αλήθεια, δεν μετάνιωσα ποτέ γι αυτήν!
Το ξέρω ότι από τα 12-13 κάτι θέλεις και δεν το λες και τρυφερό ... Ούτε λέω ότι δεν ξέρουν τον βασικό μηχανισμό και πολύ περισσότερα!
Αρνούμαι όμως να αντιμετωπίσω το σεξ αποκλειστικά και μόνο σαν μία διαδικασία εκτόνωσης (λιώσε στο γυμναστήριο βρε αδελφέ)!
Είναι πολύ προτιμότερο (κατ΄ εμέ) να συμβεί μετά 3-4 χρόνια που θα έχει καταλαγιάσει όλη αυτή η τρέλα της εφηβείας και θα μπορείς να σκεφτείς λογικά και να αναγνωρίσεις την έλξη που αισθάνεσαι για κάποιον!
Για μένα τα αισθήματα δεν έπονται αλλά προηγούνται του σεξ!
Τέλος πάντων πολύ ξανοίχτηκα και μάλλον δεν έπρεπε!
Είναι δύσκολο να ακούγεται μια διαφορετική φωνή από μια 27χρονη που ακούγεται σαν 45χρονη!
Μάλλον θα γυρίσω στο iSchool να συνεχίσω να βοηθάω τα παιδιά στις απορίες τους και να σταματήσω ρίχνω βότσαλα στη λίμνη του σκεκιού!


χαχα να πολύ σοβαρά τα παίρνεις πάλι, αμέσως στο καβουκι σου, ότι θα πας στο ischool, ότι είναι δυσκολο να ακουγεται διαφορετικη φωνη κ.λ.π. Που εγώ δεν σε ειπα κατι τέτοιο που να το δικαιολογει αυτό χε.

Πάντως Και εγώ την ίδια άποψη έχω, ότι μετά είναι καλύτερα τα πράγματα, αν περιμένουν. Αλλά και να μην περιμένουν και να περάσουν από λάθη και επιπολαιότητες, that's life. Όλοι κάπως μαθαίνουν. Πολλοί κιόλας που έκαναν κάτι όταν μεγάλωσαν, δεν το έκαναν από επιλογή και ας έλεγαν μια ζωή διαφορετικά. Ας ερχόταν ένας να τους έκλεβε την καρδιά και το μυαλό και μια χαρά όλα θα τα έκαναν και στα 15-16, γιατί θα ήταν ερωτευμένοι και θα το αισθάνονταν σωστό (κάτι που πολλοί μεγάλοι δυσκολεύονται να καταλάβουν). Οι νέοι εξάλλου πιο εύκολα ερωτεύονται.

Είδες εσύ όμως. Είσαι άτομο που δύσκολα ερωτεύεται, δύσκολα ανοίγεται, είναι προσεκτική κ.λ.π. Άρα ό,τι προτείνεις είναι στηριγμένο σε αυτό το σκεπτικο. "περίμενε νεαρέ, μεγάλωσε πρώτα, ευχαριστήσου άλλα πράγματα και μετά στο μέλλον, όταν γνωρίσεις έναν καλό σύντροφο καλά, τότε κάνε κάτι και πίστεψέ με θα σου αρέσει περισσότερο". Αλλά αυτό είναι μία στάση ζωής. Πιο ασφαλή στάση, με λιγοτερα regrets και ρίσκα, αλλά και με λιγοτερες εμπειριες. Και οταν λεω εμπειριες, μην το πας στο σεξουαλικο.

Άλλοι ερωτεύονται πιο εύκολα, κολλάνε πιο εύκολα, παίρνουν ρίσκα πιο εύκολα, πληγώνονται πιο εύκολα και πιο συχνά κλπ. There is always a trade off. Οπότε μην φρικάρεις και μην λυπάσαι. Ο καθένας το ζει όπως το αισθάνεται. Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να τον ξεαγχώνουμε αυτόν που νομίζει ότι άργησε στα 15 του/της ή στα 18 του/της, να του λεμε οτι ειναι φυσιολογικο και αυτό και να μην βιαζεται χωρις να το θελει πραγματικα. Αλλα αν το θελει, για οποιονδήποτε λογο, ειτε απο ερωτα, ειτε απο εμφανιση είτε για να ξεδώσει or whatever, ας το κανει. Απλα ισως αναγκαστει να μαθει, με πιο δυσκολο τροπο, ότι δεν αξιζε η βιασυνη.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ας ερχόταν ένας να τους έκλεβε την καρδιά και το μυαλό και μια χαρά...


Τώρα το βρήκες το κουμπί αγαπητέ! Το δύσκολο είναι να βρεθεί κάποιος να σου κλέψει εκτός από την καρδιά ΚΑΙ το μυαλό!!!
Και στα 15 δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθεί κάποιος που να στο κλέψει για απολύτως ευνόητους λόγους!
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Τώρα το βρήκες το κουμπί αγαπητέ! Το δύσκολο είναι να βρεθεί κάποιος να σου κλέψει εκτός από την καρδιά ΚΑΙ το μυαλό!!!
Και στα 15 δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθεί κάποιος που να στο κλέψει για απολύτως ευνόητους λόγους!


Προφανώς και υπάρχει. Πριν τι σου είπα? Οι νέοι ερωτεύονται πιο εύκολα, είναι πιο αυθόρμητοι κ.λ.π.
Άρα μια χαρά τους κλέβουν και την καρδιά και το μυαλό.
Για αυτό και το θεωρούν σωστό αυτό που γίνεται και αυτό που κάνουν, χωρίς καμιά φορά να βλέπουν ότι ίσως (σε ορισμένες περιπτώσεις) κρύβεται κάτι άλλο από πίσω.
Εδώ είναι μετά που μπαίνει η οικογένεια, να προσπαθήσουν να τους το δείξουν.

Όλα αυτά που λέω είναι γνωστά εδώ και χρόνια. Ακόμα και στα βιβλία ψυχολογίας υπάρχουν γραμμένα, για το πώς σκέφτονται οι έφηβοι. Απλά εσύ ίσως δεν θες να το αναγνωρίσεις. Για απολύτως ευνόητους λόγους.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προφανώς και υπάρχει. Πριν τι σου είπα? Οι νέοι ερωτεύονται πιο εύκολα, είναι πιο αυθόρμητοι κ.λ.π.
Άρα μια χαρά τους κλέβουν και την καρδιά και το μυαλό.
Για αυτό και το θεωρούν σωστό αυτό που γίνεται και αυτό που κάνουν, χωρίς καμιά φορά να βλέπουν ότι ίσως (σε ορισμένες περιπτώσεις) κρύβεται κάτι άλλο από πίσω.
Εδώ είναι μετά που μπαίνει η οικογένεια, να προσπαθήσουν να τους το δείξουν.

Όλα αυτά που λέω είναι γνωστά εδώ και χρόνια. Ακόμα και στα βιβλία ψυχολογίας υπάρχουν γραμμένα, για το πώς σκέφτονται οι έφηβοι. Απλά εσύ ίσως δεν θες να το αναγνωρίσεις. Για απολύτως ευνόητους λόγους.


Για μένα προηγείται η εγκεφαλική έλξη από την ερωτική.
Αν δεν υπάρξει η πρώτη, δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει η δεύτερη ενώ αντιθέτως αν υπάρξει η πρώτη, οι πιθανότητες να υπάρξει και η δεύτερη είναι πάρα πολλές. Με ελκύει ένα έξυπνο και καλλιεργημένο μυαλό.
Αντιθέτως ένας άνδρας στα πρότυπα του Brad Pitt (ή όποιον τέλος πάντων θεωρείτε πρότυπο ανδρικής ομορφιάς) με IQ ραδικιού, δεν έχει καμία μα καμία ελπίδα.
Η εγκεφαλική έλξη είναι τεράστιο αφροδισιακό και το διάστημα που διαρκεί η σχέση μ΄ έναν τέτοιον άνθρωπο περνάει ποιοτικά υπέροχα και όχι να ξυπνήσεις ένα πρωί δίπλα σ΄ένα ωραίο κορμί και να μην μπορείς να πεις μια κουβέντα για ένα απλό θέμα!
Το ξέρω ότι είναι δύσκολο να συναντήσεις τέτοιους ανθρώπους επειδή δυστυχώς αποτελούν τη μειοψηφία του πληθυσμού αλλά δεν παύουν να υπάρχουν και ευτυχώς αναγνωριζόμαστε!
Κοίτα εγώ έτσι λειτουργώ και αισθάνομαι καλά και άνετα μέσα σ΄αυτό! Εκφράζω απλά την άποψή μου όπως την εκφράζουν και αυτοί που πιστεύουν κάτι διαφορετικό. Απλή ανταλλαγή απόψεων κάνουμε! Ούτε αυτοί θα πεισθούν από μένα και ασφαλώς ούτε εγώ να πεισθώ απ΄αυτούς!
Νομίζω όμως ότι είπαμε πάρα πολλά και καλύτερα να το σταματήσουμε εδώ! Σ΄ευχαριστώ για τη συζήτηση!
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν ας παίξω μια φορά!

1)Αγαπημένο μου συγκρότημα είναι οι Coldplay.
2)Αγαπημένο μου γλυκό είναι η βαφλα με
Nutella και παγωτό.
3)Τον καλύτερο μου φίλο τον λένε Νίκο.


Δεν μας είπες τελικά ποιο είναι το ψέμα;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Δοκιμάζω άλλη μια
1)Πάντα μετά από καβγά κάνω το πρώτο βήμα για συμφιλίωση
2)Είμαι καλή ακροάτρια στους πολύ δικούς μου ανθρώπους
3)Με ηρεμεί αφάνταστα η θάλασσα
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Δοκιμάζω άλλη μια
1)Πάντα μετά από καβγά κάνω το πρώτο βήμα για συμφιλίωση
2)Είμαι καλή ακροάτρια στους πολύ δικούς μου ανθρώπους
3)Με ηρεμεί αφάνταστα η θάλασσα

Δεν ξέρω την περσόνα σου εδώ, οπότε βάσει λογικής και ενστίκτου θα μιλήσω.

Το 2 αληθές. Πολύ εύκολο guess.
Στα άλλα τώρα... Το "αφάνταστα" δεν ξέρω αν είναι bait. Σαν λέξη μου κολλάει σε αληθή πρόταση, είναι και βαριά βαριά η λέξη... χμμμ... Λες να είναι bait?
Τέσπα θα βάλω και το 3 αλήθεια και ότι γίνει.
Άρα λέω το ψέμα είναι το 1.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,504 μηνύματα.
Δοκιμάζω άλλη μια
1)Πάντα μετά από καβγά κάνω το πρώτο βήμα για συμφιλίωση
2)Είμαι καλή ακροάτρια στους πολύ δικούς μου ανθρώπους
3)Με ηρεμεί αφάνταστα η θάλασσα


Απο τις αναρτήσεις σου έχω καταλάβει ότι έχεις πολύ εγωισμό. Το 1ο είναι ψέμα.
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Σωστοί και οι δύο. Μπορώ για ώρες να κάθομαι μόνη μου και να χαζεύω τη θάλασσα. Με ηρεμεί όσο τίποτα άλλο. Επίσης, όντως ήταν σχετικά εύκολο το δεύτερο καθώς όλοι μας λίγο ή πολύ είμαστε καλοί ακροατές στους φίλους μας. Το ψέμα συνεπώς είναι το πρώτο. Σχεδόν ποτέ δεν θα είμαι αυτή που θα ρίξει τα μούτρα της πρώτη μετά από έναν καβγά. Είμαι αρκετά εγωίστρια :laugh:
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορώ για ώρες να κάθομαι μόνη μου και να χαζεύω τη θάλασσα. Με ηρεμεί όσο τίποτα άλλο.

Δεν μπορείς να καταλάβεις πόσο πολύ συμμερίζομαι την άποψή σου!
Δεν θα μπορούσα να ζήσω σε μια χώρα που δεν έχει θάλασσα!
Σε ηρεμεί, σε συντροφεύει, σου συμπαραστέκεται, σε βοηθάει να σκεφτείς, πολλές φορές ταιριάζει με τη διάθεσή σου με τη δική της!
Μια μεγάλη αγκαλιά, είναι!
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Δεν μπορείς να καταλάβεις πόσο πολύ συμμερίζομαι την άποψή σου!
Δεν θα μπορούσα να ζήσω σε μια χώρα που δεν έχει θάλασσα!
Σε ηρεμεί, σε συντροφεύει, σου συμπαραστέκεται, σε βοηθάει να σκεφτείς, πολλές φορές ταιριάζει με τη διάθεσή σου με τη δική της!
Μια μεγάλη αγκαλιά, είναι!
Δεν μπορούσες να το περιγράψεις καλύτερα!!
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Και μένα μου αρέσει, γιατί μου ανοίγει την όρεξη. Μια μεγάλη αγκαλιά στον κοιλιοδουλο εαυτό μου.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,504 μηνύματα.
Δεν μπορείς να καταλάβεις πόσο πολύ συμμερίζομαι την άποψή σου!
Δεν θα μπορούσα να ζήσω σε μια χώρα που δεν έχει θάλασσα!
Σε ηρεμεί, σε συντροφεύει, σου συμπαραστέκεται, σε βοηθάει να σκεφτείς, πολλές φορές ταιριάζει με τη διάθεσή σου με τη δική της!
Μια μεγάλη αγκαλιά, είναι!


Φαντάσου την απογοήτευση των Αυστριακών όταν έχασαν το 1919 την πρόσβαση στην Αδριατική και ξέμειναν με ένα υποτυπώδες Πολεμικό Ναυτικό με δυο βαρκούλες όλες κι όλες, κατάλοιπο του παλιού kaiserliche und königliche Kriegsmarine, να κόβει βόλτες στο Δούναβη ακόμα και σήμερα.

Κάπως έτσι σε φαντάζομαι σε μια landlocked χώρα. Σε σκέφτομαι και θυμάμαι την Αυστροουγγαρία.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
1. Αγαπώ τις γάτες.
2. Μου αρέσουν τα ταξίδια.
3. Κοιμάμαι λίγες ώρες.
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όποιος σε ξέρει, γνωρίζει πολύ καλά πόσο ισχύει το 1. :shifty:

Οπότε θα διαλέξω απ' τ' άλλα δύο, κι ας πούμε το 3.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Όποιος σε ξέρει, γνωρίζει πολύ καλά πόσο ισχύει το 1. :shifty:

Οπότε θα διαλέξω απ' τ' άλλα δύο, κι ας πούμε το 3.


Κι όμως! Είναι το..
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αλήθεια είναι πως με τράβηξε το 2 αλλά, επειδή δύσκολα συναντάς κάποιον που δεν του πολυαρέσουν τα ταξίδια, είπα να επιλέξω το 3. :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top