Σκέψεις... III

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Φθονούμε την ευτυχία των άλλων, Οι άλλοι φθονούν τη δική μας.
Publilius Syrus
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,031 μηνύματα.
Εμένα μου αρεσει η σκανταλιά. Γιατί όχι; Έχει πλάκα! :dance2:
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,830 μηνύματα.
Ν. Χριστιανοπουλος.
Screenshot_20231211_225848_Instagram.jpg
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,031 μηνύματα.
soa_ending_shakespeare.jpg
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,598 μηνύματα.
" Καταλαβαίνεις πάντα πολύ αργά αυτό που θα ‘πρεπε να έχεις καταλάβει πολύ νωρίς. Καταλαβαίνεις πάντα εκ των υστέρων αυτό που θα ‘πρεπε να έχεις καταλάβει εκ των προτέρων, ακριβώς επειδή είχες την εντύπωση ότι τα πράγματα ήταν αυτά που είχες καταλάβει εξαρχής. Τα πράγματα δεν ήταν άλλα από αυτά που κατάλαβες ότι ήταν εκ των υστέρων. Τα πράγματα ήταν ακριβώς αυτά που ήταν εκ των προτέρων. Εντούτοις, η διαπίστωση αυτή γίνεται πάντα εκ των υστέρων, όταν ήδη είναι πολύ αργά. Συγκεντρώνεις τις σκέψεις σου μία μία, ανασύρεις γεγονότα και λεπτομέρειες, συνδέεις τις λεπτομέρειες μεταξύ τους (οι λεπτομέρειες συνδέονται πάντα μεταξύ τους, κι ας είναι από δυο χωριά) και πάντα πέφτεις απ’ τα σύννεφα."
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,031 μηνύματα.
Ετσι. Ο φιλος μου τρεις μεταστασεις-καρκινους και δεν ξερω καν αν ζει κι όλας πια, και η άλλη που ειχε τον επομενο έτοιμο, μετα απο 8 χρονια με το φιλο μου, παιδί και καρότσι.

Ότι μου κανε κι εμένα η άλλη, 6 χρονια και μετα ετοιμο τον επόμενο.

Νομιζα οτι εγω ήμουν να πεθάνω πίσω τότε σ εκεινη την εποχή, αλλά μετα είδα πως ένιωθε ο φίλος. Αυτός κυριολεκτικά πέθανε τον εαυτό του από τη στενοχώρια.

Μαλακία του, αλλά τον καταλαβαίνω. Αλλά μαλακία του.

Ά ρε Γιαννάκη... Ά ρε Γιαννάκη... Την πάρτη σου κι ένα καλό κορίτσι έπρεπε. Και να την ξέχναγες αυτην εδω.

Α ρε Γιαννάκη...

Κολλημένος ακόμα μου λεει "λενε οτι κυκλοφορει με αλλον". Τι να του πω εκεινη την ωρα οτι την ειδα με παιδι και καροτσι και εχουμε χαιρετουρες και με τον αλλο; Θα τον στειλω μια ωρα αρχύτερα στον τάφο.

"Δεν ξέρω τίποτα αδερφέ" του λεω. Πνιγμένος στον καημό κλείνει το τηλέφωνο.


Του ειπα ψέμματα, αλλά, εγω στη θέση του δε θα θελα να ξέρω.

Ούτε με ποιον είναι, ούτε αν κανανε παιδί, ούτε τίποτα, μακριά απο το μυαλό μου αυτά. Να μην ξερω τιποτα.

Παλιοκαταστάσεις στενάχωρες κι άσχημες ιστορίες. Ο άνθρωπος πρέπει να προχωράει παρακάτω να ησυχάζει μέσα του, να μη στενοχωριέται άλλο.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
d315f545d235fc5002b7b538da936cfe.jpg
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,031 μηνύματα.
Μια αγκαλιά, την ήθελα τώρα. Όχι δεν εγινε κατι κακό.

Απλά γιατί έτσι.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,502 μηνύματα.
Το πιο σπουδαίο που μπορεί να συμβεί
είναι να μας χαρίσει κάποια μέρα ο Ουρανός
όχι επιτυχίες και νίκες, αλλά, μονάχα
την ευκαιρία να γίνουμε αποδεκτοί
σαν μέρος μιας αναμφισβήτητης Πραγματικότητας
όπως είναι οι πέτρες και τα δέντρα.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,031 μηνύματα.
Οι περισσότεροι απλοί άνθρωποι, εαν τους ζητούσαν να επιλέξουν για δώρο ενα γλυκό ή ένα ποτήρι σκέτη λεμονάδα, θα διάλεγαν πιθανότατα το γλυκό.

Η ζάχαρη σε τετοια φαγώσιμα, τροφοδοτεί αρρώστιες στο σώμα
Το ποτήρι σκέτης λεμονάδας, αν και δυσάρεστο, προλαμβάνει τις αρρώστιες και τις απομακρύνει απο το σώμα.


Αν το -οποιουδήποτε είδους- σώμα επιθυμεί να λειτουργήσει σωστά, οι ευχαριστήσεις και οι παρορμήσεις πρέπει να περιορίζονται σε στενά όρια, αντικαθιστώμενες υπό δυσάρεστων αλλά ιαματικών μέτρων. Κάποιες φορές πρέπει να προτιμάται η σκέτη λεμονάδα, από τη ζάχαρη. Πριν να είναι αργά και χρειαστεί νυστέρι.


Αυτοκρατορική Αρχή
-τίτλος σε εξέλιξη-
(Απόσπασμα από υπό δημιουργία βιβλίο)
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,598 μηνύματα.
Η εκρίζωσις παθών και λοιπών ροπων προς τας απολαύσεις εστί κοπιωδης και βασανιστική συνάμα, μα μακροπρόθεσμα λυτρωτική.


Αξίζει όμως μια ζωή μετρημένη , όπου καθετί μετράται με το σταγονόμετρο;

Απαγορεύονται κάθε λογής παρεκκλίσεις . Συνηθίζεις άραγε; παυουν να σου λείπουν;
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Αυτά που γνωρίζουμε είναι ελάχιστα, αυτά που αγνοούμε είναι άπειρα.
Pierre-Simon Laplace
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top