Πιλοτικό στάδιο σχολιασμού άκυρων αρνητικών ψήφων

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ακριβώς. Προς τι η ανάλυση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Νομιζα, οτι τοσον καιρο και ειδικα αφου ειχε ανοιχτει αυτο το τοπικ, ηταν ξεκαθαρο τι ακριβως θεωρει ενας κοινος θνητος αδικαιολογητη, ακυρη, αψυχολογητη ψηφο...

Εγώ λοιπόν επειδή είμαι χαζή, μπορείς να μου πεις ποιές ψήφοι είναι άκυρες σύμφωνα μάλιστα με έναν κοινό θνητό; (Αλήθεια αυτός που βάζει τις λεγόμενες "άκυρες", δεν είναι κοινός θνητός; ) :hmm:

Και να αναφερθω λιγο στο παραδειγμα που εθεσε η Δημητρα περι +5 και -5 σε ενα ποστ..Γιατι να αναρωτηθει καποιος για το ποιες ειναι εγκυρες και ποιες οχι?...Απορω που αναρωτιεσαι...
Απλα 5 ατομα συμφωνουν με αποψη και υφος και αλλα 5 διαφωνουν αντιστοιχα....
Ολες εγκυρες ειναι....

Όμορφαααααα!!! Αφήνω την Κουέ να σου απαντήσει(αν και απάντησες μόνη σου):
Lorien με αυτό το σκεπτικό λοιπόν δεν υπάρχουν "άκυρες" αρνητικές?
κατάλαβα λάθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ρε συ Μπαγκς, λεμε το ιδιο πραγμα?
"Θα εκφράζει αντιπάθεια στην άποψη, στην έκφραση ή στο άτομο που εκφέρει την άποψη"
Εσυ επιμενεις να αναφερεσαι οτι μπαινουν οι αρνητικες επειδη αντιπαθει καποιος αυτον που γραφει το ποστ...
Ξερεις κατι..? Εγω πχ για ενα ατομο δεν τρελλαινομαι, δε συγκαταλεγεται σιγουρα στις συμπαθειες μου και το συγκεκριμενο απλα δεν το διαβαζω καθολου, το εχω αποκλεισει....
Υπαρχουν πολλα που μου ειναι αδιαφορα, αλλα αυτο δε σημαινει, οτι δε θα επαινεσω το "καλο" και οτι θα εστιαζω στην επικριση του "κακου"

Διαφωνια ως προς την αποψη και ως προς το υφος..ασε αυτη τη λεξουλα "αντιπαθεια"..Δημιουργει λαθος εντυπωσεις και αυτο δεν ειναι καλο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Προσωπικά έχω την εντύπωση ότι διυλίζουμε τον κώνωπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δήμητρα νομίζω ότι αυτό που λέει η Νεράιδα είναι άλλο

όταν ένα ποστ έχει +5 και -5, σημαίνει ότι είναι ένα ποστ έχει ψηφιστεί υπερ και κατά και είναι όλες έγκυρες απόψεις

όταν όμως ένα ποστ λέει "γεια σας!" και έχει αρνητική, αυτή είναι θεωρητικά πάντα, μια "άκυρη αρνητική"
Η Νεράιδα λοιπόν λέει, ότι θα έπρεπε να είναι ξεκάθαρο σε όλους μας τι είναι "άκυρη αρνητική" κι όχι να το συζητάμε ακόμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μα τι μου λες κι εσύ βρε Αναστασία! Εδώ έχουμε ένα μνμ με 8 αρνητικές και συζητάμε ακόμα μήπως είναι άκυρες... :eek:

Αυτό που μου λες κι εσύ τώρα είναι πως ψάχνουμε να στήσουμε στον τοίχο, αυτόν που έβαλε την αρνητική στο "γειά σας". Αυτό καλή μου είναι "κρίνουμε ανθρώπους" στο δικό μου σύμπαν τουλάχιστον!

Εφ' όσον δε το τόπικ είναι πιλοτικό, φυσικά και είναι ον-τοπικ τα περί άκυρων ψήφων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Πάντως έχω μια απορία. Αυτό το τοπικ δεν είναι για να ρωτάμε ποιοι μας έχωσαν αρνητικές σε συγκεκριμένα ποστ και γιατί;
Όχι. :)

Εδώ ρωτάμε για post (κατά προτίμηση δικά μας) που πήραν κατ' εμάς άκυρη αρνητική βαθμολόγηση. Δεν καταλαβαίνουμε δηλαδή γιατί πήραν αρνητική. Δεν είναι ένα θέμα για να γίνουν έμμεσα φανερές οι αρνητικές. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
[
Εγώ λοιπόν επειδή είμαι χαζή, μπορείς να μου πεις ποιές ψήφοι είναι άκυρες σύμφωνα μάλιστα με έναν κοινό θνητό; (Αλήθεια αυτός που βάζει τις λεγόμενες "άκυρες", δεν είναι κοινός θνητός;) :hmm:



Όμορφαααααα!!! Αφήνω την Κουέ να σου απαντήσει:

Δλδ με αναγκαζεις να ψαξω στο εν λογω θεματακι να σου υποδειξω τι ειναι ακυρο και τι οχι, ενω ξερεις πολυ καλα ποσο τεμπελα ειμαι!!!!:mad::P
Ας το κανω, αλλα μην παιρνετε και θαρρος:P Η πρωτη και η τελευταια ειναι:P
https://www.e-steki.gr/showpost.php?p=418192&postcount=22
επισης μια αρνητικη ειχε δωθει στο Λορυ στο θεμα με τα επαγγελματα των στεκιτων....που νομιζω ηταν και η αφορμη να ξεκινησει εκει το θρεντ και να υπαρχει σημερα αυτο εδω...
Σε αυτο εδω το θεμα, στην αρχη σχεδον καπου το Γιδι ειχε αναρωτηθει για μια που εβαλα εγω κ.ο.κ...
Οταν μιλαμε για προβληματικες, ακυρες, αψυχολογητες, ειναι οταν δεν μπορουμε να αντιληφθουμε για ποιο λογο μπορει καποιος να εβαλε αρνητικη..Και οχι οταν ειναι πασιφανες οτι μου εβαλαν αρνητικη γιατι διαφωνουν ή δεν αρεσε το υφος μου....
..Αυτες δεν ειναι πολλες και κακως εχει γινει τοσο μεγαλο θεμα...τι ειναι, τι δεν ειναι κ.ο.κ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μα τι μου λες κι εσύ βρε Αναστασία! Εδώ έχουμε ένα μνμ με 8 αρνητικές και συζητάμε ακόμα μήπως είναι άκυρες... :eek:

Αυτό που μου λες κι εσύ τώρα είναι πως ψάχνουμε να στήσουμε στον τοίχο, αυτόν που έβαλε την αρνητική στο "γειά σας". Αυτό καλή μου είναι "κρίνουμε ανθρώπους" στο δικό μου σύμπαν τουλάχιστον!

Εφ' όσον δε το τόπικ είναι πιλοτικό, φυσικά και είναι ον-τοπικ τα περί άκυρων ψήφων...

Σορρυ, αλλα ποιος συζηταει αυτο το ποστ με τις 8 αρνητικες?
Και για οσους το κανουν, κακως το κανουν, δεν καταλαβαινουν τα αυτονοητα...και μην προσβληθουν με αυτο που ειπα...αιντε...
Και οχι δεν κρινουμε ανθρωπους, ουτε θα στησω καποιον στον τοιχο, εαν εγω αναρωτηθω, ποιος μου την εχωσε, αφου το μονο που ειπα ειναι ενα "γεια σας"...

Τλχ με καταλαβε η Αναστασια...εννοουσα αυτο ακριβως που ειπε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω τίποτα...:knife::knife::knife::knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δλδ με αναγκαζεις να ψαξω στο εν λογω θεματακι να σου υποδειξω τι ειναι ακυρο και τι οχι, ενω ξερεις πολυ καλα ποσο τεμπελα ειμαι!!!!:mad::P

Μα σου κάνω γυμναστική καλή μου! :whistle::D
Anyway, που λες κι εσύ...μου βάζω μια αρνητική που ασχολούμαι ακόμα με το ίδιο θέμα και πάω να συνεχίσω τη δουλειά μου μπας και σχολάσω καμιά ώρα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Χωρίς παρεξήγηση, σε λίγο θα αρχίσω να λεω τι καλά που δεν φαίνονται οι αρνητικές.. Κι αυτό παρόλο που είμαι εκ πεποιθήσεως υπερ της εμφάνισης τους για λόγους διαφάνειας και ανάληψης ευθυνών από την άποψη ότι θα πρέπει ο κάθε χρήστης να γνωρίζει πως όλοι τα βλέπουν όλα κι άρα δεν μπορεί να ψηφίζει αψήφιστα, μόνο και μόνο γιατί πχ ξύπνησε στραβά.
Άλλα άμα είναι να το ψειρίζουμε έτσι.. α πα πα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
πλλλλλλλλλλάκα με κάνεις ρε φιλαράκι?
θα μπει στο τρακ οβ δε ντέη πρώτη μούρη κάνα ξεκούδουνο στις 8 το πρωί Τερλέγκας επειδή ο άλλος ακόμα πίνει και δε θα φάει -1? :P

παιδιά... όλα είναι θέμα οπτικής
προσπεράστε το πως νιώθετε για τις αρνητικές γενικώς :P δεν είναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ το θέμα... είναι το ποστ που δεν αρέσει στον άλλον
αν δε μου αρέσει ο Τερλέγκας πως δλδ θα γίνει εεεε?
Μα δε θα σε αναγκάσει κανείς να ακούσεις τον Τερλέγκα! Ένα link έχει βάλει ο άλλος μόνο...αν σου αρέσει το ακούς αν όχι απλά το προσπερνάς!
Συγγνώμη αλλά η αρνητική εδώ μου φαίνεται υπερβολική...είναι ουσιαστικά σαν να αποδοκιμάζεις το γούστο του άλλου!:/:
Και για να μην αναρωτηθεί κανείς, η μια αρνητική στο ποστ σου είναι δικιά μου! Χωρίς να έχω κάτι μαζί σου, έτσι? απλά διαφωνώ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
πλλλλλλλλλλάκα με κάνεις ρε φιλαράκι?
θα μπει στο τρακ οβ δε ντέη πρώτη μούρη κάνα ξεκούδουνο στις 8 το πρωί Τερλέγκας επειδή ο άλλος ακόμα πίνει και δε θα φάει -1? :P

παιδιά... όλα είναι θέμα οπτικής
προσπεράστε το πως νιώθετε για τις αρνητικές γενικώς :P δεν είναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ το θέμα... είναι το ποστ που δεν αρέσει στον άλλον
αν δε μου αρέσει ο Τερλέγκας πως δλδ θα γίνει εεεε?

Από τη συζήτηση της σημερινής μέρας θέλω να ξεχωρίσω το παραπάνω.
Θα παρατηρήσω όμως ότι σε αυτήν την περίπτωση θα ήταν ακόμα πιο λειτουργικό, να είναι ανοιχτή η αρνητική ψήφος γιατί μια αρνητική ψήφος σε αυτό το σημείο, προφανώς δεν εμπεριέχει τίποτα το προσωπικό. Απλά μας γλυτώνει από τον κόπο να γραφτούν πέντε ποστ για παράδειγμα του στυλ "Σιχαίνομαι τον Τερλέγκα, τους Metallica ή τους Παπαροκάδες". :D Η θετική συνεισφορά της ανοιχτής αρνητικής ψήφου θα ήταν ότι ο αναγνώστης, την ίδια στιγμή που θα έβλεπε, ότι ο Χ (και οι Α,Β,Γ,Δ εάν υπήρχαν θετικές ψήφοι) γουστάρει τον Τερλέγκα, θα έβλεπε ταυτόχρονα ότι και ο Ψ (και οι Ζ,Η,Θ εάν υπήρχαν κι άλλες αρνητικές) δεν τον γουστάρει. Έχουμε λοιπόν ένα καλό επιχείρημα υπέρ του ανοίγματος των αρνητικών ψήφων.

Πολύ φοβάμαι ωστόσο ότι το προηγούμενο ποστ της Καγίρας, μας δίνει και ένα καλό επιχείρημα υπέρ της απόκρυψής τους.

Πρώτη φορά που έριξα κάπου αρνητική από τότε που έκανα εγγραφή στο στέκι αλλά δεν άντεχα άλλο-ή θα τον καταψήφιζα ή θα άρχισα να εξασκώ τα άπταιστα ''γαλλικά'' μου με αυτά που έλεγε!
Αυτό είναι ένα επιχείρημα που υπογραμμίζει τη γενικότερη χρησιμότητα της αρνητικής ψήφου καθεαυτής. Επειδή όμως υποθέτω ότι τα γαλλικά στα οποία αναφέρεται η συνομιλήτρια δεν είναι ακριβώς αυτά που μαθαίνουν τα καλά κορίτσια στις καλόγριες, :P υποδεικνύει επίσης το σώφρον της απόκρυψής τους.

Κατ αρχάς πιστεύω ότι η πρώτη φράση του ποστ είναι μία χονδροειδέστατη γενίκευση η οποία εκτός του ότι προσβάλλει πολλές γυναίκες (ναι, και εμένα) είναι πολύ άσχημο να λέγεται σε απάντηση ενός ποστ, κυρίως λόγω της ειρωνείας που είναι διάχυτη μέσα σε ολόκληρη την παράγραφο
Εγώ πάντως αρνητική δεν βάζω ούτε καν σε ποστ με τα οποία διαφωνώ. Βάζώ μόνο σε όσα θεωρώ προκλητικά για τους συνομιλητές, ακραία ή προσβλητικά, κλπ και κυρίως σε όσα ποστ έχουν ύφος που θεωρώ ότι δεν αρμόζει στο επίπεδο της συζήτησης και των συνομιλητών.
Συγγνώμη αλλά η αρνητική εδώ μου φαίνεται υπερβολική...είναι ουσιαστικά σαν να αποδοκιμάζεις το γούστο του άλλου!:/:
Ολες την αντιπάθεια αυτού που τις βάζει δεν εκφράζουν;
Θα πάρω μόνο αφορμή από τα ποστ που παραθέτω, για να παρατηρήσω την ευκολία με την οποία χρησιμοποιούνται οι λέξεις "προσβολή", "αποδοκιμασία" και "αντιπάθεια" τον τελευταίο καιρό. Πολύ φοβάμαι ότι σύντομα δε θα μπορεί κανείς να γράψει τίποτα (εκτός ίσως από "γεια σας") χωρίς να υπάρξει κάποιος που θα παρεξηγηθεί. Μήπως θα πρέπει πρώτα να χαλαρώσει λίγο η ατμόσφαιρα και να καλλιεργηθεί περισσότερο η εμπιστοσύνη και η αμοιβαία κατανόηση μεταξύ των συμφορουμιτών πριν φτάσουμε να συζητάμε ουσιαστικά περί των αρνητικών ψήφων; :hmm::/:

Κάτι ακόμη που με προβληματίζει:
Και επειδή βρήκα το ύφος σου αποτυχημένα ειρωνικό, ....
Θα μπορούσε ένας οποιοσδήποτε συνομιλητής, να μπει μέσα σε ένα τρέχον θέμα και να χαρακτηρίσει το ύφος κάποιου άλλου "αποτυχημένα ειρωνικό" ή το κείμενό του "χονδροειδέστατη γενίκευση" χωρίς να θεωρηθεί ότι τον προσβάλλει; Πιστεύω πως η απάντηση είναι προφανώς αρνητική. Τότε γιατί δεν ισχύει το ίδιο όταν γίνεται κατά την αιτιολόγηση μιας αρνητικής ψήφου;

Έχω παραδεχτεί κι εγώ προσωπικά, ότι κάποιες μου αρνητικές δεν θα μπορούσα να τις δικαιολογήσω γιατί θα παραβίαζα τους κανόνες. Μήπως θα ήταν συνετότερο να μην απαντάμε αν οι λόγοι για τους οποίους καταψηφίσαμε μπορεί να προσβάλλουν το συνομιλητή;

Και κάτι τελευταίο: Η αγαπητή μου Κουέ, θεώρησε μια αρνητική ψήφο σε ένα ποστ που λέει "γεια σας" ως τον ορισμό της άκυρης ψήφου. Θεωρητικά πάντα αναρωτιέμαι: Εάν έβλεπα μέσα σε ένα σοβαρό θέμα όπου διεξαγόταν μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση, κάποιον συνομιλητή να γράφει απλά και μόνο "γεια σας" και θεωρούσα είτε πως είναι off-topic και υποβαθμίζει το διάλογο, είτε πως είναι ειρωνικό με βάση την προηγούμενη συζήτηση, είτε πως σημαίνει ότι ο συνομιλητής αποχωρεί από το διάλογο οργισμένος και για έναν από αυτούς τους λόγους ρίξω μια αρνητική, θα θεωρηθεί εκ προοιμίου ότι έχω ρίξει μια άκυρη ψήφο; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Και κάτι τελευταίο: Η αγαπητή μου Κουέ, θεώρησε μια αρνητική ψήφο σε ένα ποστ που λέει "γεια σας" ως τον ορισμό της άκυρης ψήφου. Θεωρητικά πάντα αναρωτιέμαι: Εάν έβλεπα μέσα σε ένα σοβαρό θέμα όπου διεξαγόταν μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση, κάποιον συνομιλητή να γράφει απλά και μόνο "γεια σας" και θεωρούσα είτε πως είναι off-topic και υποβαθμίζει το διάλογο, είτε πως είναι ειρωνικό με βάση την προηγούμενη συζήτηση, είτε πως σημαίνει ότι ο συνομιλητής αποχωρεί από το διάλογο οργισμένος και για έναν από αυτούς τους λόγους ρίξω μια αρνητική, θα θεωρηθεί εκ προοιμίου ότι έχω ρίξει μια άκυρη ψήφο; :hmm:

σωστή παρατήρηση! σωστότατη!
μόνο που εγώ όταν το έγραφα αυτό δεν σκεφτόμουν τη σοβαρή συζήτηση αλλά την κουβεντούλα χωρίς θέμα :redface:
έχεις απόλυτο δίκιο... ευχαριστώ για την επισήμανση :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Έχω παραδεχτεί κι εγώ προσωπικά, ότι κάποιες μου αρνητικές δεν θα μπορούσα να τις δικαιολογήσω γιατί θα παραβίαζα τους κανόνες.

Αρα είχα δίκιο όταν έλεγα "δεν μπορείς" να εκφράσεις την αρνητική σου άπόψη, οπότε την εκφράζεις με μια αρνητική ψήφο". Κι ας φώναζαν καποιοι. Τωρα φτάνουμε σιγά σιγά στο ζουμί. Ότι, ή θα αλλαξουμε τους κανόνες, ή θα στερηθούμε τις, πολλές φορές σημαντικές, απόψεις αιτιολόγησης των αρνητικών, που οι χρήστες θα αποκρύπτουν για να μην παραβιάσουν τους κανόνες.

Προσωπικά βρίσκω την εντονη συζήτηση να εξάγει περισσότερα συμπεράσματα απο μια άτονη και εντελώς "πόλιτισμένη". Εμείς σαν έντονη αντίδραση διαθέτουμε μόνο τις αρνητικές. Τρώει λοιπόν ο Αγγελος οκτώ στο σχόλιο του, που ήταν πιπεράτο, όμως δεν έχουμε επι λέξη την αντίδραση. Ωστε να φανούν και οι προκαταλήψεις, που συχνά οδηγούν σε έναν τυφλό θυμό, βοηθωντας αυτόν που τις έχει να προχωρήσει, να μπορέσει και ο Αγγελος να εξηγήσει ότι δεν είναι μισογύνης π.χ. ή τέρας της φύσης αλλα ίσως απλά πιο ευθύς, κλπ.

Αντί για όλα αυτά, που θα ογηδούσαν την συζήτηση, ναι σύμφωνοι ύστερα απο ορισμένες συγκρούσεις, σε νέα επίπεδα γνώσης και συμπερασμάτων, εμείς έχουμε μονο τις αρνητικές ψήφους να μας λένε τί; Οτι το κοινό δεν ήταν προετοιμασμένο για την εν λόγω άποψη; Και λοιπόν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Έχω παραδεχτεί κι εγώ προσωπικά, ότι κάποιες μου αρνητικές δεν θα μπορούσα να τις δικαιολογήσω γιατί θα παραβίαζα τους κανόνες. Μήπως θα ήταν συνετότερο να μην απαντάμε αν οι λόγοι για τους οποίους καταψηφίσαμε μπορεί να προσβάλλουν το συνομιλητή;

Αρα είχα δίκιο όταν έλεγα "δεν μπορείς" να εκφράσεις την αρνητική σου άπόψη, οπότε την εκφράζεις με μια αρνητική ψήφο". Κι ας φώναζαν καποιοι. Τωρα φτάνουμε σιγά σιγά στο ζουμί. Ότι, ή θα αλλαξουμε τους κανόνες, ή θα στερηθούμε τις, πολλές φορές σημαντικές, απόψεις αιτιολόγησης των αρνητικών, που οι χρήστες θα αποκρύπτουν για να μην παραβιάσουν τους κανόνες.

Συγγνωμη, αλλα εσεις εδω τωρα αναφερεστε στο ιδιο πραγμα..?
Διοτι, ο μεν αναφερεται σε μια δικαιολογηση της αρνητικης ψηφου και ο δε σε μη εκφραση της προφανως αντιθετης αποψης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Συγγνωμη, αλλα εσεις εδω τωρα αναφερεστε στο ιδιο πραγμα..?
Διοτι, ο μεν αναφερεται σε μια δικαιολογηση της αρνητικης ψηφου και ο δε σε μη εκφραση της προφανως αντιθετης αποψης...
Η δικαιολόγηση της αρνητικής ψήφου συνεπάγεται προφανώς έκφραση της αντίθετης άποψης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μπαγκς, αναμφιβολα αυτο που γραφεις ισχυει...αλλα αυτο δε σημαινει οτι ισχυει απαραιτητα και το αντιστροφο...
Δλδ το να μου ζητησει καποιος να δικαιολογησω μια αρνητικη ψηφο σε αυτο το θρεντ (οπου εδω και καποια ποστ ειμαστε οφφ τοπικ), ναι σημαινει κατα πασα πιθανοτητα οτι εχω αντιθετη αποψη σε σχεση με αυτα που γραφει...μπορει να συντρεχουν και αλλοι λογοι..π.χ να συμφωνω μαζι του, αλλα να μη μου αρεσει το υφος ή να ειναι κακογραμμενο...
Δλδ αυτος που εχει εκφρασει αντιθετη αποψη σε ενα θεμα προς συζητηση, δε συνεπαγεται οτι θα δικαιλογησει και την ψηφο του, η οτι ακομα εχει βαλει καν αρνητικη .
Εγω εχω πολλες φορες διαφωνησει πχ μαζι σου, αλλα δεν εχω βαλει καν αρνητικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αρα είχα δίκιο όταν έλεγα "δεν μπορείς" να εκφράσεις την αρνητική σου άπόψη, οπότε την εκφράζεις με μια αρνητική ψήφο".
Ας δούμε ξανά τι εννοούσες εσύ με το "δεν μπορείς":
Πιστεύω ότι οι αρνητικές στην πλειοψηφία τους ειναι απόπειρα κριτικής απόψεων που θεωρούνται ταμπού. Σε τ'ετοιες απόψεις ο προκατειλημενος χρήστης αφ'ενος μέν εξανίσταται, αφ'ετέρου δεν ξέρει γιατί εξανίσταται ακριβώς, οπότε δεν μπορεί να διατυπώσει την αγανάκτησή του σαν μια απάντηση. Κοπανάει λοιπόν μια αρνητική και ησυχάζει. :)
Προσωπικά δεν σκάω καθόλου για τις αρνητικές, πέραν μιας συγκεκριμενης περίπτωσης που ήθελα να επαληθεύσω κάτι. Η γνώμη μου είναι ξεκάθαρη.Οποιος φοβάται να πεί την αρνητικη του γνώμη,η γνώμη του δεν έχει αξία ούτε για τον ίδιο
Επιμένεις ακόμα ότι το δεν μπορώ το δικό σου με το δεν μπορώ του Chaos (που είναι μάλιστα ΜΙΑ περίπτωση γιατί κάποιος δεν σου εξηγεί γιατί έβαλε αρνητική, αλλά εσύ κόλλησες εκεί), είναι τα ίδια;
Εσύ μίλησες για φόβο, άγνοια, ανικανότητα ενώ ο Chaos για συμμόρφωση με κανόνες. Καμία σχέση λοιπόν... ;)
Προσωπικά βρίσκω την εντονη συζήτηση να εξάγει περισσότερα συμπεράσματα απο μια άτονη και εντελώς "πόλιτισμένη".
Συμπεράσματα του στυλ "μέχρι που μπορεί να φτάσει αυτός όταν νευριάζει"; Γιατί ακόμα και εγώ που έχω ξεφύγει κάποιες φορές θεωρώ ότι το μόνο που καταφέρνει μια έντονη συζήτηση είναι να δημιουργήσει πιο έντονες συμπάθειες-αντιπάθειες. ;)
Αντί για όλα αυτά, που θα ογηδούσαν την συζήτηση, ναι σύμφωνοι ύστερα απο ορισμένες συγκρούσεις, σε νέα επίπεδα γνώσης και συμπερασμάτων, εμείς έχουμε μονο τις αρνητικές ψήφους να μας λένε τί; Οτι το κοινό δεν ήταν προετοιμασμένο για την εν λόγω άποψη; Και λοιπόν;
Βασικά όταν βλέπεις -8 σε ένα post και καμία αιτιολόγηση είναι μάλλον γιατί όλοι θεωρούν ότι είναι προφανές, ή ότι κανείς δεν θέλει να ασχοληθεί γιατί το θεωρεί άσκοπο (πχ ο άλλος δεν πρόκειται να κάτσει να ακούσει). Γενικά πάντως αυτό είναι πολύ σπάνιο, πάντα κάποιος από τους 8 θα γράψει κάτι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top