Πιλοτικό στάδιο σχολιασμού άκυρων αρνητικών ψήφων

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν ειπα το αντιθετο :ermm:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Οταν καποιος σου λέει "εβαλα αρνητική γιατί έτσι γούσταρα", εσύ μάλλον επιμένεις να μάθεις κάποιο "σοβαρότερο" λόγο, αλλιώς θεωρείς πως ο συνομιλητής σου υπεκφευγει, οπότε θα έλεγα πως αν και δεν λες το αντίθετο, εντούτοις το πράττεις :)

Αλήθεια, για τις θετικές δεν έχεις τέτοια περιέργεια να μάθεις γιατί ακριβώς τις έβαλε οποιος τις έβαλε; (σε ρωτάω μπας και καταλάβεις τι εννοώ όταν λέω πως δεν είναι σωστό να επιμένεις μετά την πρώτη απαντηση, οποια κι αν είναι αυτη) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Επαναλαμβανομαστε. Το "γιατι ετσι γουσταρα" δεν ειναι λογος. Λογος και αιτία ειναι κατι που επειτα δε γεννα και νεα ερωτηση (πχ , γιατι ετσι γουσταρες ;, τι ειδες και δε σαρεσε ; ). Νομιζω ειναι αυτονοητα αυτα.

Για τις θετικες δε ξερω γιατι ρωτας και πως επηρεαζουν το θεμα μας. Να σου πω παντως, οτι λογοι για θετικοι ειναι πιο συγκεκριμενοι και πιο ευκολοι να τους φανταστει καποιος. Επισης δε μας απασχολουν πολυ γιατι δε μας δειχνουν αποδοκιμασια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Βασικά νομίζω πως δεν θες να καταλάβεις. Εκτος κι αν δεν νομίζεις πως καποιος εχει το δικαιωμα να απαντήσει οτιδηποτε και συνακολουθα ο συνομιλητής του έχει το δικαίωμα να βγάλει οποιο συμπέρασμα θέλει από την απάντηση αυτη. Το οτι δεν είναι λόγος για σένα το "ετσι γούσταρα" (μεταξυ μας ούτε και για μένα ειναι) δεν σημαίνει πως δεν είναι λόγος και για τον άλλον. Το ότι εγώ μετα απο μια τετοια απαντηση θα υποθεσω διάφορα δεν σημαίνει πως εχω και το δικαιωμα να επιμεινω να λάβω μια άλλη πιο "στα μετρα μου" απαντηση.

Μη περιμένεις απο τους άλλους να σκέφτονται οπως εσυ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Έφαγα κι εγώ πολλή ώρα για να διαβάσω αυτό το θέμα.

Η πρώτη μου εντύπωση, ήταν πως θα εξελισσόταν σε μια ενδιαφέρουσα συζήτηση. Πράγματι, ο "Ουτιδανός Αρνητικοψηφιστής":D:P (στην περίπτωσή μας η Μισέλ) είχε κάθε καλή διάθεση να εξηγήσει, η άμεσα ενδιαφερόμενη κάθε καλή διάθεση να απαντήσει, ίσως λίγο έντονα, όμως πάντα εντός των ορίων, βρέθηκαν κι άλλοι να παρέμβουν, η συζήτηση κυλούσε μάλλον ευχάριστα. Έντονα, αλλά σε πολιτισμένα επίπεδα.
Μέχρις ενός σημείου, εγώ προσωπικά είχα βγάλει τα απαραίτητα συμπεράσματα, τόσο για το αν ήταν βάσιμη η αρνητική της Μισέλ, όσο και για τις εύλογες ή μη ενστάσεις των υπόλοιπων.
Μετά, η συζήτηση ξεχείλωσε, κατάντησε βαρετή και περιστράφηκε επί προσωπικού, αφήνοντας μια βαριά θα έλεγα ατμόσφαιρα γύρω της.

Διαφωνώ με την άποψη που λέει ότι θα πρέπει αυτός που ψήφισε αρνητικά να απαντά με ένα ποστ και τέλος. Από τη στιγμή που κάποιος εκθέτει τη γνώμη του δημόσια, αυτή υπόκειται σε κριτική. Το ίδιο ακριβώς θα γινόταν εάν, εντός του θέματος όπου έπεσε η αρνητική, ο "Ουτιδανός Αρνητικοψηφιστής" είχε προτιμήσει εξ αρχής, αντί για μια αρνητική ψήφο να εκθέσει τη διαφωνία του.

Σε αυτό δεν βρίσκω τίποτε το μεμπτό. Θα μπορούσε μάλιστα, υπό προϋποθέσεις, να είναι και εποικοδομητική μια τέτοια συζήτηση. Οι προϋποθέσεις ωστόσο καταπατήθηκαν. Η συνέχεια της συζήτησης απέδειξε στην πράξη, ότι οι επιφυλάξεις που διατυπώθηκαν στο θέμα όπου αρχικά προτάθηκε το άνοιγμα του παρόντος θέματος (ξέρετε, το κλειδωμένο εννοώ), ήταν πέρα ως πέρα βάσιμες και πως δεν επρόκειτο για κινδυνολογίες.

Ως ένα πρώτο συμπέρασμα, θα έλεγα ότι βγαίνει πως Πρέπει να μάθουμε πού να σταματάμε μια συζήτηση.

Μια τίμια αξιολόγηση, θα πρέπει να περιλαμβάνει περισσότερες από μία προσπάθειες, έτσι ώστε να μπορούν να βγουν ασφαλή συμπεράσματα. Αν λοιπόν το αποτέλεσμα της παρούσας συζήτησης καταφέρει να μας κάνει σοφότερους, θα φροντίσουμε την επόμενη φορά να τηρήσουμε από μόνοι μας τα όρια της συζήτησης, όχι μόνο ως προς τον τόνο, αλλά και ως προς την έκταση. Μπορεί έτσι να καταφέρουμε να βγάλουμε ένα καλό μέσα από αυτό το θέμα. Το να μάθουμε να αντιμετωπίζουμε τις διαφωνίες μας με πιο ανοιχτό πνεύμα και να μπορούμε να σταθούμε ήρεμοι μπροστά στην αποδοκιμασία, ακόμη κι αν κρίνουμε πως είχε συναισθηματικά κίνητρα. Δεν μας ενδιαφέρει άραγε το πώς απηχούν τα γραπτά μας στο συναίσθημα των συνομιλητών μας; Αν κατανοήσουμε τα συναισθηματικά κριτήρια του απέναντί μας και την επόμενη φορά του απευθυνθούμε με διαφορετικό τρόπο, τότε μπορεί αυτός να μας εκπλήξει ευχάριστα.

Ίσως τελικά αυτή η διαδικασία οδηγήσει στην άρση των αντικειμενικών δυσχερειών, οι οποίες καθιστούν ακόμη αναγκαία τη μη φανέρωση των αρνητικών ψήφων. Ίσως, αν συμβεί αυτό, το σύστημα της ψηφοφορίας αλλά και το ίδιο το στέκι ως χώρος συζήτησης, με την αλληλεπίδραση και τη ζύμωση που αυτά συνεπάγονται, να μας οδηγήσουν στην ωριμότητά μας, όχι ως ανθρώπους, αλλά ως συζητητές.

Δεν είναι δυστυχώς αυτονόητο ότι, μέσα στη σύγχρονη κοινωνία, ο πολίτης διαπαιδαγωγείται σωστά ως προς τους όρους ενός πραγματικά γόνιμου διαλόγου, από το σχολείο, από τη βουλή ή από την τηλεόραση. Αυτό πιθανώς, όταν το επιτύχουμε, θα είναι και το μεγαλύτερο κέρδος από τη συμμετοχή μας σ' αυτό το φόρουμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Να ρωτησω εγω τωρα κατι?
Γιατι αυτο το τοπικ εγινε τοπικ γενικου σχολιασμου και οχι αυτο για το οποιο δημιουργηθηκε?
Και συγγνωμη δλδ, αλλα εγω δεν εχω καμμια διαθεση να αναπτυξω εκθεση για το λογο που εβαλα μια αρνητικη και ειμαι καθετα αντιθετη με την οποια συζητηση επ αυτης...
Δημοσιως, πολλες φορες για ιδιαιτερους λογους, δεν προκειται να δωσω εξηγησεις περαν του ενος ποστ...
Ο,τιδηποτε περισσοτερο, προφανως δε θα αφορα κανεναν αλλο, παρα εμενα και εκεινον που εθεσε την ερωτηση...συνεπως υπαρχουν και αλλοι τροποι οπως το μσν, τα πμ κ.ο.κ...
Ενημερωτικα γινεται το ολο θεμα και οχι απο κουτσομπολιο...
Αυτα τα ολιγα και ελπιζω απο εδω και περα να ειμαστε ον τοπικ...
(παιζει, ως ξανθια, να μην εχω αντιληφθει και επακριβως το θεμα και να ειστε ολοι ον και εγω εκτος...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ntina, αλλο "καταλαβαινω", άλλο "συμφωνω". Φυσικα και καποιος εχει δικαιωμα να δωσει 1 απαντηση μονο. Και φυσικα καποιος αλλος εχει δικαιωμα τοσο να κρινει την ιδια την απαντηση, οσο και να αξιολογησει κατα ποσο ο απέναντι του ειναι "καθαρος ουρανος". (δεν ειπα να επιμεινει).
Το οτι το "ετσι γουσταρω" δεν ειναι λογος, δεν ειναι ουτε αμφιλεγομενο, ουτε υποκειμενικο. Προτιμω να ακουσω το πιο ειλικρινες "δε θελω να πω", παρα να κοροιδευομαστε οτι το "ετσι γουσταρω" ειναι λογος. Δε μιλαμε για ταπετσαριες και διαλεγουμε χρωμα...

Οπως λεει και η Νεραιδα, ας γυρισουμε στο τοπικι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
είμαι περίεργη για αυτό
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Προφανώς κάποιος μισεί τους mac!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Aν και θα θελα να ξερα για την αρνητικη του προηγουμενου ποστ μου, θα πω για μια άλλη :

https://www.e-steki.gr/showpost.php?p=511868&postcount=70

...οπου απλα ρωταω ποια ειναι η πηγη καποιων δεδομενων !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Administrator για μια μέρα!
Θα διαχώριζα την θέση μου από τον τίτλο administrator, για να μπορώ να γράφω χωρίς οι απόψεις μου να χαρακτηρίζουν το forum. Ο administrator θα ήταν ένα εικονικό μέλος καθαρά για λειτουργικούς λόγους. :)

Θα προσπαθούσα επίσης οι (για τον πολύ κόσμο) ακραίες απόψεις μου να μην επηρεάζουν τις αποφάσεις στην διαχείριση αυτού.
Έχει πάρει 2 αρνητικές. Γιατί άραγε; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Hθελα να το ποσταρω οταν το ειδα, κ ξεχαστηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
https://www.e-steki.gr/showpost.php?p=515680&postcount=166

-3 κιολας ;...:hmm::confused: αναφερθηκε το "εκτος θεματος" αλλά δε νομιζω να ειναι και πολυ εκτος θεματος. Κι αν ειναι θα το βγαλει η ΟΔ, γιατι τοσο μισος και αλληλοσπαραγμός ; (με κακη θεατρικη ερμηνεια βεβαιως βεβαιως ! :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Τη μία την έβαλα εγώ, γιατί απλά ήταν εκτός θέματος, πράγμα που λέω και πιο κάτω.:)
Και δεν είναι θέμα μίσους, ούτε αλληλοσπαραγμού βεβαίως βεβαίως.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ναι οκ, αλλα βαλε και στον εαυτο σου μια, αφου εσυ μιλησες 1η για παντως ειδους βιας, αντι για μονο σωματικης , και τον παρεσυρες και σου απαντησε :P

μιιιιισσσοοοοοςςςς !! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ε οκ Lorien, βάλ' τον μου εσύ:P

Το βρήκα τραγικό από όλες τις απόψεις πάντως, γιατί ο παραλληλισμός ήταν σχεδόν ατυχής.
Ακόμα και αν το πάμε βάσει ενστίκτου, μια λιονταρίνα δε φέρεται ποτέ άσχημα απέναντι στα παιδιά της.
Γιαυτό το λόγο είπα πως είναι εκτός θέματος και όχι σε ότι αφορά ψυχολογική-σωματική βία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
https://www.e-steki.gr/showpost.php?p=515761&postcount=204

Ποιο παιδι την εβαλε την αρνητικη αυτη...?
Απο περιεργεια και μονο, γιατι ειμαι σιγουρη οτι ουτε που καταλαβε τι ρωτησα...
Ρωτησα καθαρα απο αναγκη να καταλαβω, εαν αναφεροταν σε παιδια ή ενηλικες, ωστε να απαντησω καταλληλως...
Δεν ηταν ειρωνεια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Εγώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.

Οκ:)..επιβεβαιωθηκα!:P
Ελπιζω να καταλαβες οτι δεν ηταν ειρωνεια...see ya!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top