Ανοιχτή συζήτηση του C'n'F

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Κρίμα, πολύ κρίμα, στον άνθρωπο... :redface:

Ναι, μπορεί να είχε αποφευχθεί. Μα ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει. Το πιστεύω...

Μπορεί, οι δικοί του άνθρωποι, να δούλευαν. Μπορεί, όντως, να μην είχε κανέναν και να ήταν αναγκασμένος να πάει...

Από την άλλη, οι ηλικιωμένοι δεν ακούνε, μερικές φορές. Στην προσπάθειά τους, να μην ενοχλήσουν τα παιδιά τους, βγαίνουν εκείνοι, ακόμα και σε τέτοιες συνθήκες...

Τη μητέρα μου, στο τσακ, την πρόλαβα να μην φύγει το πρωί. Πήρα τηλέφωνο, δεν απαντούσε κι έτρεξα προς τα εκεί. Την πρόλαβα, στην είσοδο, έτοιμη να αριβάρει...προς το φαρμακείο. Γιατί είδε ήλιο και ήθελε να περπατήσει !! Ετοιμαζόταν δε, να πάει και στο s/m !!! Και τα δυο της παιδιά, είμαστε 5 λεπτά μακριά της...:upside:

Δεν ακούνε. Μερικές φορές, δεν...Αυτό με ξεπερνάει... :hehe:
Εχεις δικιο ναι μπορει να ηταν μονος ή μπορει να ειχε παιδια εγγονια,αλλα σε γενικες γραμμες ναι δεν ακουνε ειναι ισχυρογνωμονες :laugh:τα ξερω κι εγω απο πρωτο χερι
Υπομονη και κατανοηση απο ενα σημειο κι επειτα οπως καταλαβαινεις μας χρειαζονται,ξαναγινονται μωρα και πρεπει να τους επιβλεπεις οχι επειδη δεν αυτοεξυπηρετουνται αλλα να γλιτωσεις τραυματισμους.
Υπομονη κι αγαπη αυτα <3
βρηκα ενα κειμενακι στο ιντερνετ συγκινητικο μεν περιγραφει αυτα που λεμε

Εάν με βλέπεις «γέρο»… εάν λερώνομαι όταν τρώω και δεν μπορώ να ντυθώ… έχε υπομονή. Θυμήσου πόσο καιρό μου πήρε για να σου τα μάθω… Εάν όταν μιλάω μαζί σου επαναλαμβάνω τα ίδια πράγματα, μη με διακόπτεις, άκουσε με. Όταν ήσουν μικρός κάθε μέρα σου διάβαζα το ίδιο παραμύθι μέχρι να σε πάρει ο ύπνος. Όταν δε θέλω να πλυθώ μη με μαλώνεις και μη με κάνεις να αισθάνομαι ντροπή… Θυμήσου όταν έτρεχα από πίσω σου και έβρισκες δικαιολογίες όταν δεν ήθελες να πλυθείς.
Όταν βλέπεις την άγνοιά μου στις νέες τεχνολογίες, δώσε μου χρόνο και μη με κοιτάς ειρωνικά, εγώ είχα όλη την υπομονή να σου μάθω το αλφάβητο. Όταν κάποιες φόρες δεν μπορώ να θυμηθώ ή χάνω τον ειρμό των λέξεων, δώσε μου χρόνο για να θυμηθώ και εάν δεν τα καταφέρνω μην θυμώνεις…
Το πιο σπουδαίο πράγμα δεν είναι εκείνο που λέω, αλλά η ανάγκη που έχω να είμαι μαζί σου και κοντά σου και να με ακούς. Όταν τα πόδια μου είναι κουρασμένα και δεν μου επιτρέπουν να βαδίσω, μη μου συμπεριφέρεσαι σαν να ήμουν «βάρος», έλα κοντά μου με τα δυνατά σου μπράτσα, όπως έκανα εγώ όταν ήσουν μικρός και έκανες τα πρώτα σου βήματα. Όταν λέω πως θα ήθελα να «πεθάνω»… μη θυμώνεις, μια μέρα θα καταλάβεις τι είναι αυτό που με σπρώχνει να το πω. Προσπάθησε να καταλάβεις πως στην ηλικία μου δε ζεις, επιβιώνεις. Μια μέρα θα ανακαλύψεις ότι παρόλα τα λάθη μου πάντοτε ήθελα το καλύτερο για σένα, για να σου ανοίξω τον δρόμο. Βοήθησέ με να περπατήσω, βοήθησέ με να τελειώσω τις ημέρες μου με αγάπη και υπομονή. Σε αγαπώ παιδί μου…»
Εσείς, λοιπόν, που δεν ανέχεστε τους δικούς σας ηλικιωμένους που έχετε μέσα ή δίπλα στο σπίτι σας. Εσείς που αγανακτείτε με το ένα πιάτο φαγητό που τους προσφέρετε… Εσείς που θέλετε πολλές φορές, όντως, να τους ξεφορτωθείτε έτσι απλά με μια κουβέρτα… μην ξεχάσετε πετώντας τους από τη ζωή σας, να κρατήσετε την κουβέρτα! Σίγουρα θα σας χρειαστεί όταν και οι ίδιοι φτάσετε στη δική τους θέση.
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Είχα καιρό να αθληθώ/γυμναστώ κουνηθώ και μετά τον χιονάνθρωπο που έφτιαξα χθες, σήμερα πονάνε οι προσαγωγοί μου :'(
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Κι αυτο πολυ δυνατο κειμενο και εικονα λογω κορονοιου
Με συγκλονισε.
Οχι οτι δεν ειμαι γενικα ευαισθητοποιημενη απλα τα λεει οπως ειναι πραγματικα.

1643223731368.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είχα καιρό να αθληθώ/γυμναστώ κουνηθώ και μετά τον χιονάνθρωπο που έφτιαξα χθες, σήμερα πονάνε οι προσαγωγοί μου :'(
αρα δειχνει οτι εκανες γυμναστικη καλη :bleh:Θα επανελθεις δεν ειναι κατι εξαλλου δες το οτι γυμναστηκες τεντωθηκες εκανες καυσεις οποτε κατι σου προσφερε ολο αυτο
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
@evanescence δυστυχώς πολλοί παραπονιούνται ότι χάνουν την ζωή τους, τα χρόνια τους και δεν έχουν ιδέα την επικινδυνότητα της κατάστασης. Μου θύμισε κάτι πρόσφατο για το οποίο μάλιστα διαφώνησα με κάτι παιδιά, που ήθελαν δια ζώσης μαθήματα με το επιχείρημα ότι δεν έχουμε δικαίωμα να τους κλείσουμε μέσα, γιατί θέλουν να ζήσουν την ζωή τους. Λες και ένας μήνας θα τους κοστίσει, άσε που δεν τους είπαμε να μην βγαίνουν έξω, αφού τα διαδικτυακά είναι 3 ώρες από την ημέρα τους. Anyway....Με λυπεί η νοοτροπία μας :( όπως και με εκνευρίζει να κοιτάμε το όφελός μας, και όχι το συλλογικό ....
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
@evanescence δυστυχώς πολλοί παραπονιούνται ότι χάνουν την ζωή τους, τα χρόνια τους και δεν έχουν ιδέα την επικινδυνότητα της κατάστασης. Μου θύμισε κάτι πρόσφατο για το οποίο μάλιστα διαφώνησα με κάτι παιδιά, που ήθελαν δια ζώσης μαθήματα με το επιχείρημα ότι δεν έχουμε δικαίωμα να τους κλείσουμε μέσα, γιατί θέλουν να ζήσουν την ζωή τους. Λες και ένας μήνας θα τους κοστίσει, άσε που δεν τους είπαμε να μην βγαίνουν έξω, αφού τα διαδικτυακά είναι 3 ώρες από την ημέρα τους. Anyway....Με λυπεί η νοοτροπία μας :( όπως και με εκνευρίζει να κοιτάμε το όφελός μας, και όχι το συλλογικό ....
Ναι το ειδα κι εγω αυτο,και εκτος του οτι λυπηθηκα που δεν σκεφτονται καν τον κινδυνο ετσι?
Απορησα επειτα τι κοινωνια ειναι αυτη στην οποια καλουμαστε να ζησουμε.Τερμα απανθρωπη.
Οχι οτι και παλια δεν ηταν ο κοσμος ετσι,απλα τωρα εχει παραγινει το κακό.
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Ναι το ειδα κι εγω αυτο,και εκτος του οτι λυπηθηκα που δεν σκεφτονται καν τον κινδυνο ετσι?
Απορησα επειτα τι κοινωνια ειναι αυτη στην οποια καλουμαστε να ζησουμε.Τερμα απανθρωπη.
Οχι οτι και παλια δεν ηταν ο κοσμος ετσι,απλα τωρα εχει παραγινει το κακό.
Απλά και καλά ορισμένοι θεωρούν ότι δεν κολλάει με την μάσκα και ότι είσαι εμβολιασμένη είσαι οκ. Προστατεύεσαι αλλά ως ένα σημείο, δεν σε κάνουν άτρωτο. Υπάρχει επίσης το επιχείρημα ότι επειδή θα γίνει εποχική γρίπη πρέπει να κολλήσουν όλοι για να αποκτήσουμε φυσική ανοσία και αυτό θέλει η κυβέρνηση και άρα αυτό πρέπει να κάνουμε. Δεν είναι λόγια δικά μου, δυστυχώς το πιστεύουν αυτό. Με θυμώνει αυτή η άποψη. Όχι τόσο επειδή δεν συμφωνούν με εμένα, αλλά όσο επειδή κοιτάνε την καλοπεράσή τους, έχοντας άγνοια -ίσως- κινδύνου.

" Η κατσίκα του γείτονα, ας πεθάνει :( "
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Απλά και καλά ορισμένοι θεωρούν ότι δεν κολλάει με την μάσκα και ότι είσαι εμβολιασμένη είσαι οκ. Προστατεύεσαι αλλά ως ένα σημείο, δεν σε κάνουν άτρωτο. Υπάρχει επίσης το επιχείρημα ότι επειδή θα γίνει εποχική γρίπη πρέπει να κολλήσουν όλοι για να αποκτήσουμε φυσική ανοσία και αυτό θέλει η κυβέρνηση και άρα αυτό πρέπει να κάνουμε. Δεν είναι λόγια δικά μου, δυστυχώς το πιστεύουν αυτό. Με θυμώνει αυτή η άποψη. Όχι τόσο επειδή δεν συμφωνούν με εμένα, αλλά όσο επειδή κοιτάνε την καλοπεράσή τους, έχοντας άγνοια -ίσως- κινδύνου.

" Η κατσίκα του γείτονα, ας πεθάνει :( "
Ακριβως ναι! Τραγικο.
Ξερεις τι?Δεν ειναι οτι κινδυνευουν οι ιδιοι που ακομα δεν εχουμε βρει εκεινη τη φορμουλα αν θες που θα θεραπευονται πληρως, τα χαπια αυτα δεν εχουν βγει ακομα στην κυκλοφορια για οσους νοσουν (το Χάπι Pfizer),
ειναι οτι με αυτη τους τη σταση κινδυνευεις κι εσυ που προσεχεις και εισαι επιμελης ως προς τα μετρα κλπ.
Εξοργιζομαι ειλικρινα με τετοιους ανθρωπους,εχω συναντησει κι εγω, εδω ακομα ακουμε τις τρελες τους ερμηνειες για τα εμβολια ακομα μετα απο ολα αυτα επιμενουν εκει κολλημενοι.

Να πω κατι να γελασουμε το παρατηρησα σε ολη τη διαρκεια της καραντινας αλλα και τωρα,στο σουπερ μαρκετ πχ μπροστα μου περιμενει στο ταμειο ενας κυριος ή μια κυρια ηλικιωμενοι,εγω παντα κρατω τις αποστασεις,δεν κολλαω διπλα στους αλλους,ξερεις ποσες φορες γυρνανε ενω ειμαι σε αποσταση και με μασκα να μου πουν κρατησε τις αποστασεις!πηγαινε πιο κει!μη μας πλησιαζεις! :laugh: Και το κανουν με ενα υφακι οτι ηθελαν μαλλον καπου να κανουν παρατηρηση,δεν δινω σημασια οπως καταλαβες,λεω απλα τους βγαινει ολο αυτο ετσι.
Αλλα εχουν την πλακα τους ετσι οπως γυριζουν να σου κανουν παρατηρηση αλλα στην ταμια πανε απο πανω της να πληρωσουν χαχαχαχα:laugh:
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,601 μηνύματα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Ακριβως ναι! Τραγικο.
Ξερεις τι?Δεν ειναι οτι κινδυνευουν οι ιδιοι που ακομα δεν εχουμε βρει εκεινη τη φορμουλα αν θες που θα θεραπευονται πληρως, τα χαπια αυτα δεν εχουν βγει ακομα στην κυκλοφορια για οσους νοσουν (το Χάπι Pfizer),
ειναι οτι με αυτη τους τη σταση κινδυνευεις κι εσυ που προσεχεις και εισαι επιμελης ως προς τα μετρα κλπ.
Εξοργιζομαι ειλικρινα με τετοιους ανθρωπους,εχω συναντησει κι εγω, εδω ακομα ακουμε τις τρελες τους ερμηνειες για τα εμβολια ακομα μετα απο ολα αυτα επιμενουν εκει κολλημενοι.

Να πω κατι να γελασουμε το παρατηρησα σε ολη τη διαρκεια της καραντινας αλλα και τωρα,στο σουπερ μαρκετ πχ μπροστα μου περιμενει στο ταμειο ενας κυριος ή μια κυρια ηλικιωμενοι,εγω παντα κρατω τις αποστασεις,δεν κολλαω διπλα στους αλλους,ξερεις ποσες φορες γυρνανε ενω ειμαι σε αποσταση και με μασκα να μου πουν κρατησε τις αποστασεις!πηγαινε πιο κει!μη μας πλησιαζεις! :laugh: Και το κανουν με ενα υφακι οτι ηθελαν μαλλον καπου να κανουν παρατηρηση,δεν δινω σημασια οπως καταλαβες,λεω απλα τους βγαινει ολο αυτο ετσι.
Αλλα εχουν την πλακα τους ετσι οπως γυριζουν να σου κανουν παρατηρηση αλλα στην ταμια πανε απο πανω της να πληρωσουν χαχαχαχα:laugh:
Βασικά διάβασα, δεν θυμάμαι ακριβώς ότι κάποιο χαπάκι πρέπει να υπογράψεις για να το πάρεις και ότι δεν δίνονται σε όλους που αυτό σημαίνει πέραν ότι είναι σε πειραματικό στάδιο, ότι εάν κολλήσεις μπορεί και να μην το πάρεις, αλλά ακόμα και να το πάρεις, δεν είναι σίγουρο ότι θα σου μειώσει τα συμπτώματα. Καλά σίγουρα αυτό, δυστυχώς όσο και να προσέχεις. ΟΚ συμφωνώ πρέπει να συνεχίσουμε την ζωή μας και να προσαρμοστούμε στα νέα δεδομένα, αλλά βάση συνθηκών ας βάλουμε προτεραιότητες. Και εγώ θέλω να βγαίνω με την παρέα μου έξω, μου έχουν λείψει όλα αυτά, αλλά γιατί να το κάνω εις βάρος άλλων, αλλά και εις βάρος μου; Και εγώ εάν κολλήσω, δεν ξέρω πώς θα το περάσω. Και εγώ με την αδιαφορία και τον ωχαδερφισμό.

Εννοείς τους αντιεμβολιαστές και ότι τσιπαριζόμαστε; :hehe: Οι θεματοφύλακες του συντάγματος πάλι στα σχολεία; Για την μη υποχρεωτικότητα των εμβολίων; Δεν ξέρω σε αυτό το θέμα, δεν έχω ξεκάθαρη άποψη εάν πρέπει να είναι υποχρεωτικά ή όχι :( , είμαι μπερδεμένη ως προς αυτό το θέμα, αλλά σίγουρα κανένα εμβόλιο δεν περιέχει τσιπάκια και όλα αυτά. Πάντως εγώ δεν θα υποχρέωνα κάποιον να κάνει το εμβόλιο, δεν ξέρω εάν κάνω λάθος. Είναι επιλογή του, άλλωστε και οι εμβολιασμένοι μεταδίδουν και κολλάνε. Υπάρχουν και πολλοί που δεν τα κάνουν επηρεασμένοι από την εκκλησία. Αλλά να επιβάλεις πρόστιμο στους ανεμβολίαστους, αυτό δεν είναι μέτρο είναι εκβιασμός. Δεν έχουν πείσει τον κόσμο για την ασφάλεια και εγώ που έκανα τις 3 δόσεις φοβόμουν πολύ. Είχες παρενέργειες εσύ; Εγώ στην 1η δόση πόνο στο χέρι, στην 2η για μία ώρα δέκατα και πόνο στο χέρι , και στην 3η δόση δέκατα ως 37.6 για 2 μέρες, πονοκέφαλο και πόνο στο χέρι. :(

Χαχαχαχα ξέρω πως είναι, εγώ έχω "τσακωθεί" με άτομα χωρίς μάσκα ή και με μάσκα που πραγματικά μόνο που δεν φιληθήκαμε ... Αλλά αυτό που λες εσύ, που κάνουν οι άλλοι είναι υπερβολή!
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Βασικά διάβασα, δεν θυμάμαι ακριβώς ότι κάποιο χαπάκι πρέπει να υπογράψεις για να το πάρεις και ότι δεν δίνονται σε όλους που αυτό σημαίνει πέραν ότι είναι σε πειραματικό στάδιο, ότι εάν κολλήσεις μπορεί και να μην το πάρεις, αλλά ακόμα και να το πάρεις, δεν είναι σίγουρο ότι θα σου μειώσει τα συμπτώματα. Καλά σίγουρα αυτό, δυστυχώς όσο και να προσέχεις. ΟΚ συμφωνώ πρέπει να συνεχίσουμε την ζωή μας και να προσαρμοστούμε στα νέα δεδομένα, αλλά βάση συνθηκών ας βάλουμε προτεραιότητες. Και εγώ θέλω να βγαίνω με την παρέα μου έξω, μου έχουν λείψει όλα αυτά, αλλά γιατί να το κάνω εις βάρος άλλων, αλλά και εις βάρος μου; Και εγώ εάν κολλήσω, δεν ξέρω πώς θα το περάσω. Και εγώ με την αδιαφορία και τον ωχαδερφισμό.

Εννοείς τους αντιεμβολιαστές και ότι τσιπαριζόμαστε; :hehe: Οι θεματοφύλακες του συντάγματος πάλι στα σχολεία; Για την μη υποχρεωτικότητα των εμβολίων; Δεν ξέρω σε αυτό το θέμα, δεν έχω ξεκάθαρη άποψη εάν πρέπει να είναι υποχρεωτικά ή όχι :( , είμαι μπερδεμένη ως προς αυτό το θέμα, αλλά σίγουρα κανένα εμβόλιο δεν περιέχει τσιπάκια και όλα αυτά. Πάντως εγώ δεν θα υποχρέωνα κάποιον να κάνει το εμβόλιο, δεν ξέρω εάν κάνω λάθος. Είναι επιλογή του, άλλωστε και οι εμβολιασμένοι μεταδίδουν και κολλάνε. Υπάρχουν και πολλοί που δεν τα κάνουν επηρεασμένοι από την εκκλησία. Αλλά να επιβάλεις πρόστιμο στους ανεμβολίαστους, αυτό δεν είναι μέτρο είναι εκβιασμός. Δεν έχουν πείσει τον κόσμο για την ασφάλεια και εγώ που έκανα τις 3 δόσεις φοβόμουν πολύ. Είχες παρενέργειες εσύ; Εγώ στην 1η δόση πόνο στο χέρι, στην 2η για μία ώρα δέκατα και πόνο στο χέρι , και στην 3η δόση δέκατα ως 37.6 για 2 μέρες, πονοκέφαλο και πόνο στο χέρι. :(

Χαχαχαχα ξέρω πως είναι, εγώ έχω "τσακωθεί" με άτομα χωρίς μάσκα ή και με μάσκα που πραγματικά μόνο που δεν φιληθήκαμε ... Αλλά αυτό που λες εσύ, που κάνουν οι άλλοι είναι υπερβολή!
συμφωνω σε ολα!Κατα λεξη!:yes:

οχι το χαπι δεν εχει κυκλοφορησει ακομα το Paxlovid. https://www.capital.gr/diethni/3603810/ipa-o-fda-enekrine-to-xapi-kata-tou-koronoiou-tis-pfizer

Σιγουρα θα ειναι κατοπιν συνταγης ναι.
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
συμφωνω σε ολα!Κατα λεξη!:yes:

οχι το χαπι δεν εχει κυκλοφορησει ακομα το Paxlovid. https://www.capital.gr/diethni/3603810/ipa-o-fda-enekrine-to-xapi-kata-tou-koronoiou-tis-pfizer

Σιγουρα θα ειναι κατοπιν συνταγης ναι.
:)

Ναι έχεις δίκιο. Αλλά αναρωτιέμαι όσοι είναι ανασφάλιστοι πόσο θα πληρώνουν για να θεραπευτούν αφού η κυβέρνηση κατήργεισαι την συνταγογράφηση για ανασφάλιστους από τον ΕΟΠΠΥ. Βέβαια κάτσε να βγει στο εμπόριο.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
:)

Ναι έχεις δίκιο. Αλλά αναρωτιέμαι όσοι είναι ανασφάλιστοι πόσο θα πληρώνουν για να θεραπευτούν αφού η κυβέρνηση κατήργεισαι την συνταγογράφηση για ανασφάλιστους από τον ΕΟΠΠΥ. Βέβαια κάτσε να βγει στο εμπόριο.
αυτο με τους ανασφαλιστους ναι το ειδα κι εγω δεν επρεπε να το κανει.Φαουλ.
Μα δεν εχουν ολοι την οικονομικη ευχερεια για ασφαλεια ειτε ιδιωτικη ειτε γιατι ειναι ανεργοι τι να λεμε τωρα.
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
αυτο με τους ανασφαλιστους ναι το ειδα κι εγω δεν επρεπε να το κανει.Φαουλ.
Μα δεν εχουν ολοι την οικονομικη ευχερεια για ασφαλεια ειτε ιδιωτικη ειτε γιατι ειναι ανεργοι τι να λεμε τωρα.

Δεν τους νοιάζει καν, δυστυχώς
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,601 μηνύματα.
@EvanescenceQ Είσαι καλά, μήπως να βάλεις θερμόμετρο;
Φτου φτου μη σε ματιασω,αλλα σήμερα παρατήρησα οτι αργείς να απαντήσεις, δεν πιστεύω στα μάτια μου :laugh:
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,657 μηνύματα.
Απλά και καλά ορισμένοι θεωρούν ότι δεν κολλάει με την μάσκα και ότι είσαι εμβολιασμένη είσαι οκ. Προστατεύεσαι αλλά ως ένα σημείο, δεν σε κάνουν άτρωτο. Υπάρχει επίσης το επιχείρημα ότι επειδή θα γίνει εποχική γρίπη πρέπει να κολλήσουν όλοι για να αποκτήσουμε φυσική ανοσία και αυτό θέλει η κυβέρνηση και άρα αυτό πρέπει να κάνουμε. Δεν είναι λόγια δικά μου, δυστυχώς το πιστεύουν αυτό. Με θυμώνει αυτή η άποψη. Όχι τόσο επειδή δεν συμφωνούν με εμένα, αλλά όσο επειδή κοιτάνε την καλοπεράσή τους, έχοντας άγνοια -ίσως- κινδύνου.

" Η κατσίκα του γείτονα, ας πεθάνει :( "
Δεν θα ανακατέψω την κυβέρνηση, επειδή αποφεύγω τις πολιτικές συζητήσεις (πόσο μάλιστα σε μια κουβεντούλα που κάνουμε εδώ, για να περάσουμε καλά). Ωστόσο θα συμφωνήσω οτι πολλοί συμπολίτες μας έχουν πάρει πολύ ελαφρά το θέμα. Και όχι, δεν είναι οι φανατικοί οπαδοί του "Κούλη", όσο είναι οτι ο Έλληνας πάσχει από κοινωνική συνείδηση, ανεξάρτητα από τις κυβερνήσεις που έρχονται και παρέρχονται.
Φυσική ανοσία δεν πρόκειται να υπάρξει, όσο ο ιός αυτός είναι τόσο απρόβλεπτος και μεταλάσσεται διαρκώς, έτσι ώστε πολλοί που έχουν νοσήσει, επαναμολύνονται και νοσούν.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,657 μηνύματα.
συμφωνω σε ολα!Κατα λεξη!:yes:

οχι το χαπι δεν εχει κυκλοφορησει ακομα το Paxlovid. https://www.capital.gr/diethni/3603810/ipa-o-fda-enekrine-to-xapi-kata-tou-koronoiou-tis-pfizer

Σιγουρα θα ειναι κατοπιν συνταγης ναι.
Φυσικά και θα είναι.
Και μη νομίσετε οτι δεν έχει κι αυτό παρενέργειες.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
@EvanescenceQ Είσαι καλά, μήπως να βάλεις θερμόμετρο;
Φτου φτου μη σε ματιασω,αλλα σήμερα παρατήρησα οτι αργείς να απαντήσεις, δεν πιστεύω στα μάτια μου :laugh:
μια χαρα ολα ωραια :laugh: :bleh: απλα εχω πολλα ανοιχτα παραθυρα 14 ταυτοχρονα:laugh::clapup:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Φυσικά και θα είναι.
Και μη νομίσετε οτι δεν έχει κι αυτό παρενέργειες.
Σιγουρα θα εχει ναι
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Δεν θα ανακατέψω την κυβέρνηση, επειδή αποφεύγω τις πολιτικές συζητήσεις (πόσο μάλιστα σε μια κουβεντούλα που κάνουμε εδώ, για να περάσουμε καλά). Ωστόσο θα συμφωνήσω οτι πολλοί συμπολίτες μας έχουν πάρει πολύ ελαφρά το θέμα. Και όχι, δεν είναι οι φανατικοί οπαδοί του "Κούλη", όσο είναι οτι ο Έλληνας πάσχει από κοινωνική συνείδηση, ανεξάρτητα από τις κυβερνήσεις που έρχονται και παρέρχονται. Φυσική ανοσία δεν πρόκειται να υπάρξει, όσο ο ιός αυτός είναι τόσο απρόβλεπτος και μεταλάσσεται διαρκώς, έτσι ώστε πολλοί που έχουν νοσήσει, επαναμολύνονται και νοσούν.

Ναι καταλαβαίνω απόλυτα πως το λες και έχεις δίκιο, και αναρωτιόμουνα εάν είναι οπαδοί του Κούλη που εκλογικεύουν τις αποφάσεις του και τις επιθυμίες τους. Με λυπεί που δεν την έχουμε, πιστεύω ότι θα κάναμε πολλά βήματα μπροστά αν την αποκτούσαμε. Τώρα η κυβέρνηση βέβαια έχοντας αυτήν την πολιτική και σπείρει διχόνοια το ευνοεί αυτό. Λες να μην υπάρξει ποτέ και να μην γίνει εμβόλιο που να πιάνει όλες τις μεταλλάξεις όπως αυτό της εποχικής γρίπης; Αλλά αυτό με τις παραλλαγές της κορώνα είναι ανησυχητικό, και τώρα με την υποπαραλλαγή της Ο. Αυτό με την επαναμόλυνση ισχύει, αλλά νομίζω συμβαίνει με όλους τους ιούς ότι μπορεί να ξανά κολλήσεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top