Palermo #48 ~ We are back!

Ποιος επιθυμείτε να αποχωρήσει; (26/8)
Multiple votes are allowed. Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 22)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 6,304 μηνύματα.
Δε μου αρέσει αυτή η σιωπή.
Γνωρίζουμε ότι σχεδόν σε κάθε πρώτο γύρο φεύγει πολίτης, το'χει δείξει η ιστορία πολλάκις. Αλλά δε σημαίνει ότι δεν θα προσπαθήσουμε να μάθουμε κάποια πληροφορία. Όσο το αφήνουμε, τόσο το χειρότερο. Αλλάζω την ψήφο μου σε nearos. Δεν υπάρχει συγκεκριμενος λόγος, ειναι απλά ο αμεσως επομενος mvp στη λιστα. Θα μπορούσε να είναι ο οποιοσδήποτε. Προτιμώ να δημιουργηθει μια ισοψηφια (ακόμη κι αν φύγει η BeatrixKiddo εν τελει, δεν με απασχολεί αυτό) παρά να φύγει η BeatrixKiddo χωρίς να εχουμε δοκιμάσει κάτι για να μάθουμε πληροφορίες. Θεωρώ πως ετσι τουλάχιστον αυξάνουμε τις πιθανότητες μας για σπασμωδικες κινήσεις του 5λεπτου της ψηφοφορίας.
Και συ τεκνον βρύτε; :cry_x:

Πραγματι αυτη η σιωπη ειναι ανησυχητική. Θεωρω οτι τοσο νωρις στο παιχνιδι δε μπορει να γινει φανερος κανενας ρολος
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,660 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Δευτέρα 26/8
  1. American Economist --> BeatrixKiddo
  2. BeatrixKiddo --> Chem2000
  3. Chem2000
  4. giannhs2001 --> Kate1914
  5. Hased Babis --> Micro
  6. Joji --> BeatrixKiddo
  7. juanium --> BeatrixKiddo
  8. Kate1914 --> BeatrixKiddo
  9. Memetchi --> American Economist
  10. Micro --> nearos
  11. nearos --> giannhs2001
  12. Pak --> Kate1914
  13. Poirot --> BeatrixKiddo
  14. Queenara --> nearos
  15. rafaela11--> ultraviolence
  16. Reader --> Memetchi
  17. ultraviolence --> nearos
  18. Ουριήλ--> nearos

Ψήφοι
5 BeatrixKiddo
4 nearos
2 Kate1914
1 American Economist
1 Chem2000
1 giannhs2001
1 Memetchi
1 Micro
1 ultraviolence

Η χώρα των φαντασμάτων
---

Οριστικές αποχωρήσεις
---

Απουσίες
---

Λοιπές ενέργειες παικτών
---
 

American Economist

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30,507 μηνύματα.
Πάντως θα συμφωνήσω με την Pak στο ότι ο Poirot είναι ύποπτος, ειδικά αν κρίνουμε από την σχετικά μηδενική συμμετοχή του έχει τώρα. Η Kate τελικά όπως φαίνεται άδικα κατηγορήθηκε στην αρχή και είχα δίκιο που δεν την ψήφισα. Τώρα ο nearos το μόνο ύποπτο που έχει κάνει μέχρι τώρα, σύμφωνα με εμένα πάντα, είναι η ανταλλαγή ψηφων με τον Micro λόγω του επαγγέλματος. Όπως και αν το κάνεις δεν βγάζει νόημα αυτή η κίνηση.

Βέβαια όπως είπαν πολλά παιδιά πιο πάνω από εμένα είμαστε μόλις στο πρώτο 24ωρο αρα λογικό να υπάρχει σύγχυση στον τρόπο ψηφοφορίας. Θεωρώ ότι όσο παίρνουν οι ημέρες θα γίνεται πιο ξεκάθαρος ο ρόλος του καθενός.
 

Kate1914

Περιβόητο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,349 μηνύματα.
Και εμένα δε μου αρέσει που κανείς δε μιλάει.
Και βασικά δεν έχουν μιλήσει καν κάποια άτομα, αυτό είναι που με ανησυχεί.

Να σας πω την αλήθεια, δε θα μου φανεί περίεργο αν οι μαφιόζοι τελικά μας αφήνουν να τρωγόμαστε μεταξύ μας και εμείς απλά κάνουμε vote out ο ένας τον άλλον.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,291 μηνύματα.
Εγώ όταν με βλέπω πρώτη πρώτη στη κατάταξη
GIqJ4LNWkAAHaLs.jpg
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 20,323 μηνύματα.
Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά νομίζω μεταξύ δύο τελείως λάθος ατόμων θα παιχτεί το σκηνικό της σημερινής αποχώρησης.

Αφού η Kate δικαιολόγησε την απουσία της πλέον δεν έχω κάποιο επιχείρημα εναντίον της (αν και το overreact της με προϊδεάζει αρνητικά) οπότε ψηφίζω Poirot

Περίμενα έντονη δραστηριότητα για να βρεθεί ο μαφιόζος και τώρα δεν βλέπω πολλά. Το ότι έμεινε στην Τριξ με κάνει να πιστεύω πως βρήκε εύκολο στόχο και επαναπαύτηκε (και όλοι ξέρουμε πως ένας Πουαρό δεν επαναπαύεται ποτέ). Περίμενα να κάνει τη τρίχα τριχιά στα πάντα.
 

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 6,304 μηνύματα.
Δε μου αρέσει αυτή η σιωπή.
Γνωρίζουμε ότι σχεδόν σε κάθε πρώτο γύρο φεύγει πολίτης, το'χει δείξει η ιστορία πολλάκις. Αλλά δε σημαίνει ότι δεν θα προσπαθήσουμε να μάθουμε κάποια πληροφορία. Όσο το αφήνουμε, τόσο το χειρότερο. Αλλάζω την ψήφο μου σε nearos. Δεν υπάρχει συγκεκριμενος λόγος, ειναι απλά ο αμεσως επομενος mvp στη λιστα. Θα μπορούσε να είναι ο οποιοσδήποτε. Προτιμώ να δημιουργηθει μια ισοψηφια (ακόμη κι αν φύγει η BeatrixKiddo εν τελει, δεν με απασχολεί αυτό) παρά να φύγει η BeatrixKiddo χωρίς να εχουμε δοκιμάσει κάτι για να μάθουμε πληροφορίες. Θεωρώ πως ετσι τουλάχιστον αυξάνουμε τις πιθανότητες μας για σπασμωδικες κινήσεις του 5λεπτου της ψηφοφορίας.
Με τι κριτηρια ειμαι ομως αμεσως επομενος mvp? :hmm:
 

Kate1914

Περιβόητο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,349 μηνύματα.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 14,667 μηνύματα.

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 6,304 μηνύματα.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 14,667 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,946 μηνύματα.

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,651 μηνύματα.
Πάντως θα συμφωνήσω με την Pak στο ότι ο Poirot είναι ύποπτος, ειδικά αν κρίνουμε από την σχετικά μηδενική συμμετοχή του έχει τώρα.
Φώτη, δεν έχω μηδενική συμμετοχή. Αλλά η συμμετοχή δεν κρίνεται μόνο ποσοτικά, κρίνεται και ποιοτικά.

Εν πάση περιπτώσει, και η δική σου περίπτωση με έχει μπερδέψει. Είδα από νωρίτερα κάτι που μου κίνησε τις υποψίες, αλλά δεν ήξερα αν πρέπει να του δώσω τη δέουσα σημασία ή όχι. Αλλά αφού φτάσαμε εδώ, θα το αναφέρω.

Πότε θα ανακοινωθεί η πρώτη δολοφονία?? Συγγνώμη που ρωτάω αλλά πρώτη φορά στο παιχνίδι και προσπαθώ να καταλάβω πλήρως πως δουλεύει.

Πάντως όπως ανέφερα και πιο πάνω μερικά μέλη έχουν σχεδόν μηδενική συμμετοχή γεγονός που για εμένα είναι κάπως περίεργο.
Το συγκεκριμένο ερώτημα ή είναι οριακή παραβίαση των κανόνων του παιχνιδιού, ή ένας πολύ έξυπνος τακτικισμός. Δεν έχω καταλήξει όμως τι από τα δύο ισχύει.

Ένας μαφιόζος, φυσικά και δεν θα ήξερε πότε θα ανακοινωθεί η πρώτη δολοφονία; Θα το ήξερε. Γιατί αν είχαμε σήμερα δολοφονία, αυτή θα είχε αποφασιστεί από χθες το βράδυ. Άρα εύκολα θα καταλάβει κάποιος από την ερώτησή σου ότι είσαι πολίτης. Μήπως όμως αυτός είναι ο στόχος σου; Μέσα από μία αθώα φαινομενικά ερώτηση να εντυπωθεί στο υποσυνείδητό μας ότι είσαι πολίτης και δεν έχεις ιδέα πότε γίνονται οι δολοφονίες; Αλλιώς δεν θα έκανες την ερώτηση σε προσωπικό μήνυμα προς τη ΣΕ;
 

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 6,304 μηνύματα.
Διάβασε ξανά τον λόγο που σε ψήφισα.
Μα εσυ ο ιδιος ειπες οτι δεν υπαρχει συγκεκριμενος λογος εκτος απο το να δημιουργηθεί ισοψηφία για να σπασει καποιος τη σιωπη και ρίξει φως στην υποθεση, αλλα ουτως η αλλως δε πολυμιλαμε δω περα. Δε νομιζω να αλλαξει το πραμα ετσι
Ψηφίζω και εγώ Nearo. Δεν μ’αρέσει αυτή η αντίδραση.
Αντε ρε βρουτε #2 :mpliaks:
 

American Economist

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30,507 μηνύματα.
Φώτη, δεν έχω μηδενική συμμετοχή. Αλλά η συμμετοχή δεν κρίνεται μόνο ποσοτικά, κρίνεται και ποιοτικά.

Εν πάση περιπτώσει, και η δική σου περίπτωση με έχει μπερδέψει. Είδα από νωρίτερα κάτι που μου κίνησε τις υποψίες, αλλά δεν ήξερα αν πρέπει να του δώσω τη δέουσα σημασία ή όχι. Αλλά αφού φτάσαμε εδώ, θα το αναφέρω.


Το συγκεκριμένο ερώτημα ή είναι οριακή παραβίαση των κανόνων του παιχνιδιού, ή ένας πολύ έξυπνος τακτικισμός. Δεν έχω καταλήξει όμως τι από τα δύο ισχύει.

Ένας μαφιόζος, φυσικά και δεν θα ήξερε πότε θα ανακοινωθεί η πρώτη δολοφονία; Θα το ήξερε. Γιατί αν είχαμε σήμερα δολοφονία, αυτή θα είχε αποφασιστεί από χθες το βράδυ. Άρα εύκολα θα καταλάβει κάποιος από την ερώτησή σου ότι είσαι πολίτης. Μήπως όμως αυτός είναι ο στόχος σου; Μέσα από μία αθώα φαινομενικά ερώτηση να εντυπωθεί στο υποσυνείδητό μας ότι είσαι πολίτης και δεν έχεις ιδέα πότε γίνονται οι δολοφονίες; Αλλιώς δεν θα έκανες την ερώτηση σε προσωπικό μήνυμα προς τη ΣΕ;

Εξήγησα ποιο πάνω τον λόγο που ρώτησα, δεν το συνεχίζω όμως καθώς η ερώτηση μου έχει ήδη απαντηθεί. Παρολο αυτά όσο αφορά την συμμετοχή δεν είμαι ο μόνος που το πρόσεξε, νομίζω όλα τα παιδιά το ανέφεραν ότι έχεις χαμηλή συμμετοχή μέχρι τώρα γεγονός που σε μερικούς φαίνεται περίεργο.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,946 μηνύματα.

Kate1914

Περιβόητο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,349 μηνύματα.
Φώτη, δεν έχω μηδενική συμμετοχή. Αλλά η συμμετοχή δεν κρίνεται μόνο ποσοτικά, κρίνεται και ποιοτικά.

Εν πάση περιπτώσει, και η δική σου περίπτωση με έχει μπερδέψει. Είδα από νωρίτερα κάτι που μου κίνησε τις υποψίες, αλλά δεν ήξερα αν πρέπει να του δώσω τη δέουσα σημασία ή όχι. Αλλά αφού φτάσαμε εδώ, θα το αναφέρω.


Το συγκεκριμένο ερώτημα ή είναι οριακή παραβίαση των κανόνων του παιχνιδιού, ή ένας πολύ έξυπνος τακτικισμός. Δεν έχω καταλήξει όμως τι από τα δύο ισχύει.

Ένας μαφιόζος, φυσικά και δεν θα ήξερε πότε θα ανακοινωθεί η πρώτη δολοφονία; Θα το ήξερε. Γιατί αν είχαμε σήμερα δολοφονία, αυτή θα είχε αποφασιστεί από χθες το βράδυ. Άρα εύκολα θα καταλάβει κάποιος από την ερώτησή σου ότι είσαι πολίτης. Μήπως όμως αυτός είναι ο στόχος σου; Μέσα από μία αθώα φαινομενικά ερώτηση να εντυπωθεί στο υποσυνείδητό μας ότι είσαι πολίτης και δεν έχεις ιδέα πότε γίνονται οι δολοφονίες; Αλλιώς δεν θα έκανες την ερώτηση σε προσωπικό μήνυμα προς τη ΣΕ;
Εν τω μεταξύ όσο το σκέφτομαι, τόσο πιο πιθανό παίζει να είναι. Μιλάμε για τον Φώτη, που δεν νομίζω να μην διάβαζε τους κανόνες στο οτιδήποτε (Φώτη μην το πάρεις στραβά αυτό) και να μην τους θυμόταν. Και συνήθως ψάχνει τα πάντα ώστε να ξέρει για τι ακριβώς μιλάει.
Μιλάμε για μεγάλη μπλόφα αν έγινε έτσι όπως το λες.
 

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 6,304 μηνύματα.
Έλα έλα. Νευριάσαμε;
Δεν υπαρχει λογος να νευριάσω, μεχρι να δω παραπανω κινησεις απο διαφορα μελη η ψηφος μου μενει σταθερη. Οτι θελει ο λαός γίγνεται

Δεν λαμβναω μερος στη συζητηση γιατι δεν υπαρχει κατι ουσιωδες που μπορώ να σχολιάσω ή να επεμβω

Εν τω μεταξύ όσο το σκέφτομαι, τόσο πιο πιθανό παίζει να είναι. Μιλάμε για τον Φώτη, που δεν νομίζω να μην διάβαζε τους κανόνες στο οτιδήποτε (Φώτη μην το πάρεις στραβά αυτό) και να μην τους θυμόταν. Και συνήθως ψάχνει τα πάντα ώστε να ξέρει για τι ακριβώς μιλάει.
Μιλάμε για μεγάλη μπλόφα αν έγινε έτσι όπως το λες.
Ειχε και σφοδρές αντιδράσεις οταν τον ψηφισε ο μεμετσι και η μπιτριξ, αρα ισως ενωνονται αυτα
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,651 μηνύματα.
Εξήγησα ποιο πάνω τον λόγο που ρώτησα. Παρολο αυτά όσο αφορά την συμμετοχή δεν είμαι ο μόνος που το πρόσεξε, νομίζω όλα τα παιδιά το ανέφεραν ότι έχεις χαμηλή συμμετοχή μέχρι τώρα γεγονός που σε μερικούς φαίνεται περίεργο.
Καλά, τον λόγο τον εξήγησες, δεν είχαμε όμως κι ανιχνευτή ψεύδους :P Είδα τις αιτιάσεις για τη χαμηλή μου συμμετοχή από όσους τις προέβαλαν, μην αγχώνεσαι. Απάντησα και νωρίτερα όμως σε αυτά, δεν έχω κάτι νέο να προσθέσω και ούτε έχω στοιχεία εναντίον των άλλων παιδιών που τις προέβαλαν. Μόνο η δική σου στάση είναι αμφίσημη.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,291 μηνύματα.
Ειχε και σφοδρές αντιδράσεις οταν τον ψηφισε ο μεμετσι και η μπιτριξ, αρα ισως ενωνονται αυτα
Φιλτατε με όλο τον σεβασμό και χωρίς διάθεση για επίθεση είναι μπεατριξ όχι μπιτριξ δεν είμαι ψηφιακό νόμισμα :laugh:
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top