Palermo #45 - Marvels Cinematic Universe comes to Palermo

Ποιος θέλετε να αποχωρήσει; (Ψηφοφορία 28/7)

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 4)
  • Eileen

    Ψήφοι: 1 25.0%
  • Σπυρακος (^^)

    Ψήφοι: 1 25.0%
  • Είμαι ΣΕ

    Ψήφοι: 2 50.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
@JKaradakov
Δεν κατάλαβα γιατί ακριβώς με κατηγορείς οτι άλλαξα απο μεθ σε πολ. Την μια μέρα πίστεψα οτι η μεθ ειναι ενοχη, και μετα θεωρησα οτι ειναι πιθανότητα να ειναι και οι 2 ένοχοι.

Οπως και σημερα, εμφανίστηκε και το αμφιλεγόμενο ποστ της Μελανιας που, αν ειναι λανθασμένο, μαλλον ειναι μαφιοζα, για μενα.
Αλλα προς το παρόν, μιας και ο Σπυρακος ειναι σε πολλες λιστες, οπως και του ΑΜ, ας βγει για σημερα. Τον ψηφίζω.

Μας ερχεσαι μια φορά τη μέρα άντε 2 και χρησιμοποιείς και εσύ τη λιστα.Τι εγινε παιδια; Αλλο επιχείρημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Να προτείνω και κάτι που σκέφτηκα τώρα που βλέπω την ισοβαθμία που έχει διαμορφωθεί. Αν φροντίζουμε να το πηγαίνουμε κάθε φορά σε ισοβαθμία, τότε αυτομάτως καθιστούμε άχρηστη την ιδιότητα του ΔΑ. Ακόμη και να αλλάξει τις ψήφους με ένα άλλο άτομο, το άτομο εκείνο δεν θα φύγει παρά θα πάει στη δημοσκόπηση. Οπότε έτσι προστατεύουμε αφενώς πολίτες που έχουν αθωωθεί και που θα θέλει να τους βγάλει και αφετέρου έχουμε μετά όλη την ώρα να σκεφτούμε ποιον να ψηφίσουμε στη δημοσκόπηση βλέποντας και το που πηγαίνουν άτομα που θεωρούμε ύποπτα. Είναι νομίζω μια καλή τακτική για να παιχτεί εκ του ασφαλούς το παιχνίδι και να μη χάσουμε τσάμπα κάνα σημαντικό ρόλο. Τι λέτε κι οι υπόλοιποι πολίτες;

Ξέρεις που αλλού είναι καλή τακτική; Για να καταλάβουν οι μαφιόζοι ποιος είναι ο δήμαρχος και να τον βγάλουν νύχτα. Αλλά αφού επιμένεις... αφαίρεσε την ψήφο σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιούχου.Επέστρεψα και γω μετά απο 2η προβολή του GoT.

ΕΦΤΑΣΕ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΙ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΤΟ ΔΩ

Δεν ήξερα ότι η ακύρωση ακυρώνει και τις 2 ψήφους.Νόμιζα ότι με την αλλαγή σου ήταν στο 4-4 και μάλιστα ότι έκανε λάθος ο dimijim οταν ειπε ότι αποχωρεί ο fast.Έπειτα διάβασα τους κανόνες.:P
Έχει συζητηθεί νομίζω αρκετά αλλά μη δω άλλο δεν ήξερα, δε διάβασα κτλ από κανέναν άλλο παίκτη, γιατί θα τον κυνηγήσω ε :P

Παρένθεση:

Άντε να αποκαλυφθεί ο ρόλος να δούμε :popcorn: Η πολυπόθητη τυμβωρυχία θα μας πει πολλά, το μόνο σίγουρο.
είναι αυτό τώρα ποστ φανερής μαφιόζας Β που περιμένει τυμβωρυχία του ΑΜ; (Ήταν ακριβώς κάτω από ποστ της Emily και μου έκανε εντύπωση)

Οκέι μεθεξις έχω βρεθεί και εγώ στη θέση που είμαι φουλ ξεμπροστιασμένη και απλώς το τραβάω από τα μαλλιά. Δεν είχε κανένα λόγο να τρολλάρει ο DumeNuke σε εκείνη την συγκεκριμένη στιγμή. Βγήκε και έκανε τη δουλειά που είχε ο ρόλος του.

Αν είσαι ΑΜ δε σε συμφέρει να παίξεις έτσι στο μαφιόζο σου! Δεν έχει καμία λογική, μα καμία όμως! Έστω ότι έχετε δίκιο, έπεφτε τυμβωρυχία και έβγαινε η methexys φανερή Β. Εκ των πραγμάτων, θα συμπεραίναμε το ρόλο του Dume. Στην περίπτωση αυτή, είχε χάσει ούτως ή άλλως!

Γιατί άραγε; Θεωρώ ύποπτη τη στάση της στο παιχνίδι, δεν έχω ακόμα τίποτα να πω τώρα, θα την μελετήσω. Έτσι χονδρικά να πω ότι είναι από αυτούς που προσπαθούν να μείνουν στην αφάνεια και μέχρι στιγμής το καταφέρνει, δεν ξέρω αν την έχει αναφέρει κανένας άλλος σαν ύποπτη. Βέβαια, δεν είναι και η μοναδική. Guest 278211 επίσης.
Σοβαρά τώρα, δεν ΠΡΟΣΠΑΘΩ να μένω στην αφάνεια, προσπαθώ να αφιερώσω το χρόνο που έχω στο να ψάξω τους υπόπτους μου με τα στοιχεία που υπάρχουν στο παιχνίδι. Αν βολεύει να αρχίσω να γράφω ποστ με 2 σειρές το καθένα. Στο κάτω κάτω έχω πει κάποια πράγματα και έχω πάρει θέση, μπορείς κάλλιστα να με κατηγορήσεις για αυτό πολύ περισσότερο από οτιδήποτε άλλο.

Επίσης, το Σπυράκο γιατί τον ψήφισες; Μας μπερδεύεις λίγο ή μου φαίνεται; Θες να πεις τελικά ότι η methexys ίσως να μην ήταν η φανερή μαφιόζα Β;

Λοιπον μαγκακια και οι 2 μετα χρηστον προφητες, που ησασταν οταν γινοταν η ψηφοφορια;

Για καφέ

Πρώτα απ'όλα να πω περαστικά στην Claire.

Στο θέμα μας τώρα, για σήμερα ψηφίζω Guest 278211!

Aφήνω τους ειδικούς να ασχοληθούν με τη λύση του μυστηρίου. Εγώ ως άσχετη και για να μη χάνω το χρόνο που δεν έχω, λέγοντας μάλιστα και βλακείες. Θα σας διαβάζω ώστε να μάθω.
Καλή συνέχεια.


Καλά κρασιά. Εάν τα παρατούσα κάθε φορά που ο καθένας έλεγε τις βλακείες του δε θα είχα κάνει ποτέ τίποτα.
Κατηγορείς λάθος άτομα και αφήνεις στην απ' έξω αρκετά που πρέπει να κατηγορηθούν. Ο Pol δεν παίζει σαν μαφιόζος και ΔΑ δεν μπορεί να είναι με την καμία επειδή ήταν να βγει στην προηγούμενη ψηφοφορία. Αν ήταν ΔΑ οι μαφιόζοι δεν θα ρίσκαραν να τον βγάλουν ή να τον ψηφίσουν με τόσες ψήφους που θα τον εμπόδιζαν απ' το να χρησιμοποιήσει την ιδιότητά του. Πόρνη ίσως να είναι. Συμφωνώ μαζί σου για την Emily αλλά επειδή πλέον εμπιστεύομαι tsarachaf θα την αφήσω προς το παρόν μέχρι να πέσει λίγο παραπάνω φως σε κάποια πράγματα. Ο soukou παίζει σαν αθώος. Ήθελε να βοηθήσει στην ισοβαθμία και φαίνεται πως έχει πληροφορίες που βοηθούν καλούς. Πρέπει ίσως να κατευθυνθείς αλλού.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κοιτάξει πολύ αναλυτικά όλους τους παίκτες και γι αυτό δεν έχω εκφράσει ολοκληρωμένη άποψη.

Κάτι λιγο τραβηγμενο αλλα νοηματικα στεκει

Ο Dume Nuke ειπε πως η τυμβωρυχια θα πεσει απο πολιτη. Μια εξυπνη κινηση απο καποιον μαφιοζο δε θα ταν να ριξει πρωτος τη τυμβωρυχια αθωώνοντας ουσιαστικα τον εαυτο του στα ματια των υπολοιπων?

Ωπ έχεις δίκιο. Δεν το είχα προσέξει αυτό.

Έλα βρε μάτια μου, μην θυμώνεις γι' αυτά που είπα. Δεν έχω κάτι προσωπικό για σένα. Απλώς έτσι μιλάω σε όλους. Γονείς, φίλους, Καθηγητές (οκ εξαιρούνται οι γκόμενες γιατί εκεί θέλουμε να γαμ...σουμε κιόλας). Είμαι εριστικός και είρωνας απ' τη φύση μου, τι να κάνω; Εκτός αυτού, αν προσέξεις καλά αυτά που είπα για σένα, θα καταλάβεις ότι προσπαθώ να προστατέψω και τον ρόλο σου. Κανείς δεν σε είπε άσχετη. Άπειρη ναι. Κι εκεί φαίνεται η αθωότητά σου στο παιχνίδι. Αλλά αν είσαι αυτό που έχω υποψιαστεί πως είσαι, μπορείς να βοηθήσεις αρκετά το παιχνίδι. Περιμένω συμμετοχή σου για συμπεράσματα που έχεις βγάλει.
Ερις ο ικαριονας είναι μαφιόζος ή μπορεί να είναι και δα και υποκινείται από τους υπόλοιπους. Μην τον ακούς μην σε πιάσει με τα γλυκολογα του.
Παμε να βγαλουμε τον Ικαριωνα που τον γουσταρουν τα γκομενακια να μην κανει μοστρα;
Μερακλήδες οι παίκτες του Παλέρμο.
Για ήρεμα λίγο :mastigio
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και για να μην ξεχνιόμαστε ψηφίζω Σπυράκο και κανονίστε μόνοι σας να βγει ισοψηφία. Για να μην λέτε ότι έκανα την πάπια. Δεν ασχολούμαι άλλο μαζί σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό ναι θα μπορούσε να έχει συμβεί. Το μόνο που δεν κολλάει είναι ότι θα θυσίαζε η μαφία μια κάρτα της τόσο νωρίς; Και αν η methexys ήταν κακιά, θα θυσίαζε κι άλλη κάρτα καπάκι; Τι στο καλό, και τις τρεις τυμβωρυχίες έχουν; Το γεγονός ότι δεν έχει πέσει τυμβωρυχία σε Nefeli, methexys για να μάθουμε κάποια πράγματα παραπάνω, σημαίνει ότι την τυμβωρυχία που έμεινε την έχει όντως μαφιόζος ή κακός ρόλος και περιμένει να την πετάξει αλλού. Αν την είχε πολίτης μπορεί να την έριχνε για να ξεκαθαρίσουν κάποια πράγματα.

Ναι,θα τη θυσιαζε αν ειναι να μεινει στην αφανεια ενας κρυφος μεχρι το τελος. Αν η methexys ηταν μαφιοζα και εφευγε δεν ειχε λογο να μην ριξει τη καρτα της.Σημειωνω οτι την εριξε στον Fast οχι στο Emmanouil για να ξεκαθαριστουν καποια πραγματα και για να γλιτωσουμε το διαβασμα σελιδων για το τι ηταν ο Emmanouil.(σεναρια τσαφ vs δικα σου)
Δεν καταλαβαινω γιατι εχει ψηφιστει η Eilleen και ο Σπυρακος δεν ηταν καν σε αυτους που εδωσε στα ισια ο ΑΜ. Αναφορικα με τον Polgr,εχει δωθει απο τον ΑΜ,πολλοι τον θεωρουν πορνη ή ΔΑ και παρ'ολο που σωθηκε απο τον δικηγορο δε θεωρω πιθανο το να παιχτηκε χρησμος. Όμως still,δεν εχει καμια ψηφο :confused:

Ψηφιζω Comfortably Smug .Δε θα ειμαι μεσα,στηριζω προταση Ικαριωνα για ισοβαθμιες αλλα θελω να μεινει η ψηφος στον Comf.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ναι,θα τη θυσιαζε αν ειναι να μεινει στην αφανεια ενας κρυφος μεχρι το τελος. Αν η methexys ηταν μαφιοζα και εφευγε δεν ειχε λογο να μην ριξει τη καρτα της.Σημειωνω οτι την εριξε στον Fast οχι στο Emmanouil για να ξεκαθαριστουν καποια πραγματα και για να γλιτωσουμε το διαβασμα σελιδων για το τι ηταν ο Emmanouil.(σεναρια τσαφ vs δικα σου)
Δεν καταλαβαινω γιατι εχει ψηφιστει η Eilleen και ο Σπυρακος δεν ηταν καν σε αυτους που εδωσε στα ισια ο ΑΜ. Αναφορικα με τον Polgr,εχει δωθει απο τον ΑΜ,πολλοι τον θεωρουν πορνη ή ΔΑ και παρ'ολο που σωθηκε απο τον δικηγορο δε θεωρω πιθανο το να παιχτηκε χρησμος. Όμως still,δεν εχει καμια ψηφο :confused:

Ψηφιζω Comfortably Smug .Δε θα ειμαι μεσα,στηριζω προταση Ικαριωνα για ισοβαθμιες αλλα θελω να μεινει η ψηφος στον Comf.

Βασικά σκεφτόμουν και αυτόν. Και εφόσον έχουμε ισοψηφία καλύτερα να μην ψηφίσω Σπυράκο για να μην πει ο Ικαρίονας ότι του χαλάω την ισοψηφία. Και εγώ ψηφίζω Comf Smug. Σόρρυ για την αναποφασιστικότητα αλλά αφού μυρίστηκε ένας ακόμη αυτό που έγινε εγώ τον στηρίζω και επίσης δε χαλάω την ισοψηφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Παρασκευή 28/7
  1. Claire Rentfield
  2. ComfortablySmug --> Eileen
  3. Deutsch... Lover --> Johnny15
  4. Dimitris S --> ComfortablySmug
  5. Eileen
  6. Emilouko --> Guest 278211
  7. Ikarionas --> Johnny15
  8. JKaradakov --> Σπυρακος (^^)
  9. Johnny15 --> ComfortablySmug
  10. ~Melania~ --> Σπυρακος (^^)
  11. PolGR1509 --> Eileen
  12. Soukouu --> Eileen
  13. Guest 278211 --> Emilouko
  14. tsarachaf --> Eileen
  15. Wild_Boy --> Σπυρακος (^^)
  16. Ερις --> Σπυρακος (^^)
  17. Σπυρακος (^^) --> Eileen
  18. Τάσος97 --> Σπυρακος (^^)

Ψήφοι
5 Eileen
5 Σπυρακος (^^)
2 ComfortablySmug
2 Johnny15
1 Guest 278211
1 Emilouko

Η Χώρα των Φαντασμάτων
Emmanouilmyrgia - Ποινή
Himela - Δολοφονία 26/7
methexys - Ψηφοφορία 26/7
aggelogiannos - Δολοφονία 27/7
Nefeli Graf - Ψηφοφορία 27/7

Οριστικές Αποχωρήσεις
DumeNuke [Αντίπαλος Μαφιόζος] - Ψηφοφορία 25/7 & Τυμβωρυχία
Fast [Πολίτης Β] - Ψηφοφορία 24/7 & Τυμβωρυχία

Απουσίες
~Melania~ #1
Guest 278211 #1
Τάσος97 #1

Λοιπές Ενέργειες Παιχτών
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον Ψήφος από Fast
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Nefeli Graf
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από DumeNuke
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία από ComfortablySmug
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία από methexys
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον Ψήφος από methexys
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον Ψήφος από Soukouu
Ενεργοποίηση ιδιότητας Δικηγόρου: Μηδενισμός Ψήφων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Παιδάκια εγώ έχω μάθημα, δεν θα μπορώ να γράφω, αλλά θα παρακολουθώ τι γίνεται τουλάχιστον με την ψηφοφορία.

Δημήτρη τι φάση; Δικαιολογία να ρίξεις Comfortably έψαχνες πριν; Επίσης πολύ βολική και η αλλαγή του τζόνι στο ίδιο... Μπράααβο παιδιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Γεια σας παιδια και ευχαριστω για τα περαστικα όλους. Πηγα στο νοσοκομειο σημερα και ευτυχως δεν τον εχω βγαλει τον ωμο μου, κακωση επαθα μονο, οποτε ελπιζω να περασει συντομα. Ακομα δεν εχω διαβασει ολα οσα γραφτηκαν απο την τελευταια φορα χθες που ημουν μεσα, το κανω σχεδον συγχρονως φτιαχνοντας και το ποστ μου. Πιστευω πως μεχρι στιγμης εχουν φυγει 2 σιγουροι αθωοι και ενας αμφιλεγομενος στο το κατα ποσο θα βοηθουσε τους πολιτες και εννοω τον Dum. Η Νεφελη οπως επαιξε δεν μου κανει για πολιτης αλλα εδω αλλαζουμε γνωμη αν παρουσιαστουν νεα στοιχεια, για την ωρα παντως την εχω στους μαφιοζους. Τη Himela τη θεωρουσα αθωα αλλα καποια πραγματα που διαβασα χθες, αποψεις κυριως αλλων παικτων πιο εμπειρων απο μενα, με εχουν βαλει σε σκεψεις... Ελπιζω να εχει μαθει κατι το μεντιουμ, να μπορεσει να μας βοηθησει χωρις να προδοθει. Ωστοσο συμφωνω με τον Ιακαριωνα σ' αυτο.
Ή ο Johnny ή ο Pol είναι ΔΑ ή πόρνη. Δεν γίνεται να είναι και οι δύο αθώοι πολίτες.
Με προβληματίζει πολύ το γεγονός ότι κάποιοι υποστηρίζουν το σενάριο ότι η μέθεξις δεν ήταν δολοφόνος τόσο έντονα,γιατί ειδικά και μετά την κίνηση του δικηγόρου ο πολ είναι στους αθώους μου και αποκλείεται από φανερός του. [...] αλλά εμένα περισσότερο μου ταιριάζει το ότι η μεθ ήταν και από την στάση της και από το πως κρίνω τα λόγια του ντουμ και με βάση αυτό θα συνεχίζω να κινούμαι.
Το οτι ο δικηγορος επελεξε να σωσει καποιον δεν σημαινει πως εχει και δικιο σ' αυτα που πιστευει, εκτος και αν εχει παιξει καρτα, κατι για το οποιο δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι. Οσο για την σταση απεναντι στην methexys, εγω προσωπικα την θεωρουσα μαφια πρωτον απο τη σταση της, για την οποια ομως δεν μπορουσα να ειμαι και σιγουρη, κυριως ομως επειδη την εδωσε ο ΑΜ. Αφου ομως βγηκε, την επομενη μερα αλλαξαν καποια πραγματα για μενα και πλεον εχω αμφιβολιες...
Λοιπόν διάβασα με προσοχή τις δημοσιεύσεις του Τάσου στις οποίες με παρέπεμψε κι ο ίδιος σχετικά με τον tsarachaf και ήρθε η ώρα να κάνω κι εγώ τη δική μου κωλοτούμπα. Ο tsarachaf δεν μπορεί να είναι μαφιόζος.
Εμ στο λεγαμε αλλα δεν ακουγες, ευτυχως το καταλαβες για να προχωρησουμε.
Ο ένας μιλάει, η άλλη όχι.
Γραφει ο PolGR αναφερομενος στον Σπυρακο και την Eileen. Ο Σπυρακος, παρ' ολο που γραφει, δεν μοιαζει να λεει και σπουδαια πραγματα. Σπυρο σου κρουω τον κωδωνα του κινδυνου, γραψε κατι σοβαρο γιατι θα μπεις στο στοχαστρο μου.
Ομολογώ ότι είχα την εντύπωση ότι de facto θα πει κάτι σε σιγουράκι. Όμως πάλι καλά που το είπες και έχεις και δίκιο. Fact θα πει γεγονός, προφανώς λατινογενής λέξη οπότε de facto=>Εκ των γεγονότων. Ωστόσο, παρατήρησα ότι κι άλλοι το σχολίασαν και από τα ποστ τους, φάνηκε επίσης σαν να είχαν την εντύπωση ότι θα πει "σίγουρα". Δεν ξέρω, ας μας πουν και οι ίδιοι.
Το θεμα δεν ειναι τι σημαινει ακριβως αλλα τι πιστευε ο Ευθυμης πως σημαινει, πιστευω πως το ειπε με την εννοια που δινουμε οι περισσοτεροι, πως δηλαδη ειναι σιγουρα.
Ήταν ο Δημήτρης.
Απέναντι από το μεγάλο καθρέφτη του μπάνιου.
Αυτή τη φορά όμως δεν έλεγε στον εαυτό του πόσο γαμάτος κι όμορφος είναι.
Αυτή τη φορά ήταν στεναχωρημένος.
Έπρεπε να κάνει την αυτοκριτική του.
Κοίταξε τον εαυτό του στα μάτια.
Τι έχεις πάθει φέτος;
Γιατί σου συμβαίνει αυτό;
Τι κάνεις λάθος;
Γιατί κάθε φορά που γράφεις εσύ την προκήρυξη
δεν υπάρχει κανένα πτώμα; Πες μου γιατί!
Και εφτασα αισιως και σ' αυτο. Τουλαχιστον απετυχε η δολοφονια, κατι είναι κι αυτο και ελπιζω να φτανουμε καπου επιτελους.
Για την έριδα συμφωνώ. Τη Μελανία όμως γιατί την αθωώνεις; Έχεις κάποιο στοιχείο; Κατηγόρησε μόνο άτομα που φαίνεται να είναι αθώα προς το παρόν (Τάσο, εμένα, tsarachaf). Δεν λέω πως είναι κακιά αλλά προσωπικά δεν βλέπω κάποιο λόγο να αθωωθεί προς το παρόν.
Θα προτεινα να μην κοιτατε μονο ποιους ενοχοποιει γιατι μπορει και να μην εχει στοιχεια, αλλα κυριως ποιους αθωωνει.

Προχωραμε λοιπον, μου εχει κανει εντυπωση πως ανεβηκε τοσο γρηγορα η Eileen σε ψηφους, βεβαια κι εγω την εχω στο μυαλο μου με ερωτηματικο αλλα ειναι πραγματι παραξενο. Περισσοτερο υποπτους θεωρω τον Τζονυ και τον Σπυρακο, αλλα μου φαινεται πιο valid το σεναριο με Τζονυ και αυτον θα ψηφισω για σημερα.
Οποτε δινω ψηφο σε Johnny15 και θα επανελθω με περισσοτερες σκεψεις αλλα και λιστα με τους πιθανους υποπτους και αθωους μου, μετα τις 8 και την ψηφοφορια. Θελω να παω κι ενα κομμωτηριο γιατι δυσκολευομαι να λουστω μονη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Πολύ ξαφνικές μου φαίνονται οι ψήφοι στον Comfortably.Γενικά είναι η πρώτη μέρα που γίνονται τόσο ξαφνικές αλλαγές. Και ο comfortably άλλαξε κατευθείαν Eileen... Δεν ξέρω κατά πόσο άτομα της μαφίας θα ρίσκαραν να κάνουν τόσο ξαφνικές αλλαγές.
Εκεί που ήταν η Eileen μπροστά βλέπουμε να παίρνει ψήφους επίσης ο Σπυράκος. Θα ήθελα και γω να δω μια ισοψηφία και Τζόνι εφόσον λες ότι συμφωνείς και συ και μάλιστα ψήφισες σπυράκο για να συμβεί περιμένω μετά τη συμβολή σου αν η ψηφοφορία κινείται προς άλλη κατεύθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Παρασκευή 28/7
  1. Claire Rentfield --> Johnny15
  2. ComfortablySmug --> Eileen
  3. Deutsch... Lover --> Johnny15
  4. Dimitris S --> ComfortablySmug
  5. Eileen
  6. Emilouko --> Guest 278211
  7. Ikarionas --> Johnny15
  8. JKaradakov --> Σπυρακος (^^)
  9. Johnny15 --> ComfortablySmug
  10. ~Melania~ --> Σπυρακος (^^)
  11. PolGR1509 --> Eileen
  12. Soukouu --> Eileen
  13. Guest 278211 --> Emilouko
  14. tsarachaf --> Eileen
  15. Wild_Boy --> Σπυρακος (^^)
  16. Ερις --> Σπυρακος (^^)
  17. Σπυρακος (^^) --> Eileen
  18. Τάσος97 --> Σπυρακος (^^)

Ψήφοι
5 Eileen
5 Σπυρακος (^^)
3 Johnny15
2 ComfortablySmug
1 Guest 278211
1 Emilouko

Η Χώρα των Φαντασμάτων
Emmanouilmyrgia - Ποινή
Himela - Δολοφονία 26/7
methexys - Ψηφοφορία 26/7
aggelogiannos - Δολοφονία 27/7
Nefeli Graf - Ψηφοφορία 27/7

Οριστικές Αποχωρήσεις
DumeNuke [Αντίπαλος Μαφιόζος] - Ψηφοφορία 25/7 & Τυμβωρυχία
Fast [Πολίτης Β] - Ψηφοφορία 24/7 & Τυμβωρυχία

Απουσίες
~Melania~ #1
Guest 278211 #1
Τάσος97 #1

Λοιπές Ενέργειες Παιχτών
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον Ψήφος από Fast
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Nefeli Graf
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από DumeNuke
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία από ComfortablySmug
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία από methexys
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον Ψήφος από methexys
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον Ψήφος από Soukouu
Ενεργοποίηση ιδιότητας Δικηγόρου: Μηδενισμός Ψήφων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soukouu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Soukouu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Εγω μυρίζομαι οτι μολις πηγαν λιγα βλεματα σε ειλιν ολοι κανουν τη παπια πανε να διαβασουν παλια ποστ αλλων να τη σωσουν καπως τραβοντας τα βλεματα αλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πολύ ξαφνικές μου φαίνονται οι ψήφοι στον Comfortably.Γενικά είναι η πρώτη μέρα που γίνονται τόσο ξαφνικές αλλαγές. Και ο comfortably άλλαξε κατευθείαν Eileen... Δεν ξέρω κατά πόσο άτομα της μαφίας θα ρίσκαραν να κάνουν τόσο ξαφνικές αλλαγές.
Εκεί που ήταν η Eileen μπροστά βλέπουμε να παίρνει ψήφους επίσης ο Σπυράκος. Θα ήθελα και γω να δω μια ισοψηφία και Τζόνι εφόσον λες ότι συμφωνείς και συ και μάλιστα ψήφισες σπυράκο για να συμβεί περιμένω μετά τη συμβολή σου αν η ψηφοφορία κινείται προς άλλη κατεύθυνση.

Έχουν ήδη ισοψηφία για αυτό ψήφισα τον Smug λόγω της ύποπτης κίνησης να πετάξει τόσο γρήγορα την κάρτα του όταν ο Dume είπε ότι θα πέσει από πολίτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
@JKaradakov
Δεν κατάλαβα γιατί ακριβώς με κατηγορείς οτι άλλαξα απο μεθ σε πολ. Την μια μέρα πίστεψα οτι η μεθ ειναι ενοχη, και μετα θεωρησα οτι ειναι πιθανότητα να ειναι και οι 2 ένοχοι.

Οπως και σημερα, εμφανίστηκε και το αμφιλεγόμενο ποστ της Μελανιας που, αν ειναι λανθασμένο, μαλλον ειναι μαφιοζα, για μενα.
Αλλα προς το παρόν, μιας και ο Σπυρακος ειναι σε πολλες λιστες, οπως και του ΑΜ, ας βγει για σημερα. Τον ψηφίζω.

Με λίγα λόγια, ακολουθώ τα κύματα.

Να προτείνω και κάτι που σκέφτηκα τώρα που βλέπω την ισοβαθμία που έχει διαμορφωθεί. Αν φροντίζουμε να το πηγαίνουμε κάθε φορά σε ισοβαθμία, τότε αυτομάτως καθιστούμε άχρηστη την ιδιότητα του ΔΑ. Ακόμη και να αλλάξει τις ψήφους με ένα άλλο άτομο, το άτομο εκείνο δεν θα φύγει παρά θα πάει στη δημοσκόπηση. Οπότε έτσι προστατεύουμε αφενώς πολίτες που έχουν αθωωθεί και που θα θέλει να τους βγάλει και αφετέρου έχουμε μετά όλη την ώρα να σκεφτούμε ποιον να ψηφίσουμε στη δημοσκόπηση βλέποντας και το που πηγαίνουν άτομα που θεωρούμε ύποπτα. Είναι νομίζω μια καλή τακτική για να παιχτεί εκ του ασφαλούς το παιχνίδι και να μη χάσουμε τσάμπα κάνα σημαντικό ρόλο. Τι λέτε κι οι υπόλοιποι πολίτες;

Δες λίγο τι σκέφτομαι. Πέρα απο το σενάριο να είναι ο ΔΑ μέσα στην ισοπαλία, έχει ισοπαλία μεταξύ πολίτης/μαφιόζου αλλάζει ο ΔΑ με έναν πολίτη πάμε σε δημοσκόπηση με αποχώρηση σίγουρα πολίτη Ή έστω ότι έχει ισοπαλία δύο πολιτών, αλλάζει ο ΔΑ και βάζει έναν μαφιοζό, προφανώς όλοι θα πάμε να ψηφίσουμε αυτόν που δεν άλλαξε ο ΔΑ άρα πάλι βγαίνει πολίτης, ή έχει δυο πολίτες αλλάζει με έναν τρίτο πολίτη, βγάζουμε πολίτη και μετά την επόμενη πάλι τον πολίτη που άλλαξε άρα -2 πολίτες. Σαν πολλούς πολίτες δεν βγάζουμε;

Το μόνο σενάριο να βοηθάει να είναι ισοπαλία είναι να είναι μέσα σίγουρα ο ΔΑ και εφόσον δεν τον ξέρεις για εμένα δεν έχει νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Εγω μυρίζομαι οτι μολις πηγαν λιγα βλεματα σε ειλιν ολοι κανουν τη παπια πανε να διαβασουν παλια ποστ αλλων να τη σωσουν καπως τραβοντας τα βλεματα αλλου.
Και εγώ το παρατήρησα αυτό και γι' αυτό περιμένω post της.
Έχουν ήδη ισοψηφία για αυτό ψήφισα τον Smug λόγω της ύποπτης κίνησης να πετάξει τόσο γρήγορα την κάρτα του όταν ο Dume είπε ότι θα πέσει από πολίτη.

Ίσως όμως και γι 'αυτό να το έκανε.Να είχε εμπιστοσύνη στον ντουμ και επειδή είπε ότι θα πέσει από πολίτη να 'ναι ο πολίτης που την είχε και να την έριξε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Άντε πάλι. Το πουλάκι τσίου είσαι.

Ας ξεκινήσουμε να βλέπουμε τι έχει προσφέρει ο Ικαρίονας στο παιχνίδι. Αρχικά να πω ότι έχει κάνει ένα πολύ καλό πόστ και ο Τσαφ όσον αφορά τις κατηγορίες του αλλά πάμε να κάνουμε ένα sum up.
Το οποίο αναίρεσε ο ίδιος ο tsarachaf αθωώνοντάς με. Αλλά δεν το λες αυτό. Και απ' ό,τι φαίνεται ούτε καν δίνεις προσοχή σ' αυτά που είπε ο tsarachaf για μένα.

Ψηφίζει τον AGGELOGIANNO που είναι αθώος.

Ήταν πρώτη ψήφος και επίσης για να έχουμε καλό ερώτημα ήξερες εσύ ότι ο Aggelogianos ήταν αθώος τότε, απ' την πρώτη μέρα; Η αθωότητά του 100% δεν έχει αποδειχτεί ακόμη αλλά υπονοείται απ' το ότι τον έφαγαν το βράδυ. Εσύ ήξερες απ' την πρώτη μέρα ότι ήταν αθώος; Πώς ρε παικταρά;

Μιλάει ο ίδιος για "random" ψήφους (αφού έχει ψηφίσει έναν αθώο)

Τον aggelogianno που τον ήξερες εσύ ως αθώο απ' τον πρώτο γύρο. Εσύ ψήφισες αρκετούς αποδεδειγμένους ενόχους.

Προσέξτε ότι επιμένει σε συγκεκριμένους χρήστες. Το παιχνίδι καλά καλά δε είχε αρχίσει ήταν 24/4 ξημερώματα. Αλλά για αυτόν το ότι ακόμα δεν ξεκινήσαμε να παίζουμε και δεν καθόμασταν όλη νύχτα στο pc ήταν παράξενο :confused:

Ναι είναι πολύ ύποπτο αυτό.

Παιδιά θυμίστε μου πότε ο Ικαρίονας ψήφισε σιωπηλούς παίκτες. Κάνει αυτό το statement αλλά δεν ψηφίζει καν παίκτες που δεν μιλάνε 4 μέρες τώρα.

Ψήφισα στην αρχή τον aggelogianno με αυτή τη λογική. Μετά άρχισε να με κατηγορεί ο Dumenuke και κατόπιν ήρθαν άλλα στοιχεία στην πορεία οπότε ναι άλλαξα τακτική. Ή μήπως όταν αποκαλύφθηκε η κάρτα του Dumenuke έπρεπε να κυνηγάω σιωπηλούς και τότε αντί να δω ποιον μαφιόζο έδωσε;


Μάλιστα, πολύ ενδιαφέροντα αυτά που γράφεις. Παραδέχεσαι ότι και κακός να ήσουν θα έπαιζες όπως καλός δηλαδή και τώρα αυτό κάνεις.

Ναι το παραδέχομαι για να το χρησιμοποιήσουν εναντίον μου τζιμάνια σαν εσένα.

Και ξεκινάμε με το καλό σιγά σιγά. Πρώτος στόχος του Ικαρίονα, η Himela:

Τι λες βρε διαστροφέα απόψεων; Πότε ψήφισα Himela εγώ; Μόνο στην παράταση της πρώτης ψηφοφορίας για να δημιουργήσω ισοβαθμία με Fast και Nefeli. Θα μπορούσα να ψήφιζα οποιονδήποτε εκεί. Ούτε καν μαφιόζα δεν την είπα. Πόρνη την έλεγα. Ούτε το δικό της φύλλο είδαμε ακόμη. Και υπόψιν ότι οι μαφιόζοι δεν ξέρουν την πόρνη.


Φυσικά το πραγματικά καλό κομμάτι ξεκινάει όταν εμπλέκεται ο DumeNuke ο οποίος τους είχε πάρει χαμπάρι πρώτος. Παραθέτω το ποστ του:

Κανέναν δεν πήρε χαμπάρι ο Dumenuke. Μάλιστα ο ίδιος με αθώωσε αργότερα και μάντεψε τι! Κατηγόρησε εσένα που ψήφισες τον Ikariona, ο οποίος Ikarionas (είπε ο Dumenuke), έδωσε αρκετά στοιχεία για το ότι είναι πολίτης. Ούτε αυτό το αναφέρεις ε; Παρουσιάζεις τα πράγματα μόνο όπως σε συμφέρουν παραλείποντας να αναφέρεις όσα δεν σε συμφέρουν. Το παίζεις χαζός αλλά δεν είσαι. Είσαι κακός.

Για να θυμηθούμε λίγο τι είπε ο Dumenuke και για τους δυο μας:

Από τον Johny είδα μια άκυρη επίθεση προς το Ikariona, ο οποίος έχει δείξει σοβαρά σημάδια ότι είναι πολίτης. Ίσως να τον βολεύει να συνεχίσει τη διαμάχη που ξεκίνησα μαζί του χθες. Για μένα είναι μαφιόζος, απλά επειδή δεν έχω προλάβει να διαβάσω ολοκληρωμένα το δεύτερο μισό της 4ης και συνολικά την 5η σελίδα κρατάω μια επιφύλαξη και τον κατατάσσω 4ο και όχι 2ο στη λίστα.
Μάλιστα παρακάτω λέει το εξής για μένα:

Σοβαρά, πάντως, έχετε αναλώσει τόσο χρόνο πάνω μου, που δεν ασχολείστε με τους μαφιόζους του παιχνιδιού. Ikariona, μπορεί να μην σε χωνεύω γρι φίλε μου, αλλά η τακτική σου όντως πιάνει τόπο. Και σε δικαιολογώ απόλυτα που την χρησιμοποιούσες, άσχετα που γινόσουν φορτικός. Και έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι γιατί όλοι εκνευρίζονται τόσο... Όχι ένα, αλλά δύο thumbs up από μένα (βγήκε η Ελλάδα στις αγορές σήμερα και είμαι χαρούμενος).



Βασικός ύποπτος ο Dimitris. Καλά είμαι σίγουρος ότι καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού όλοι έχουν γίνει βασικοί ύποπτοι για σένα εκτός από τη μαφία.

Μπα με εξαίρεση 2-3 κατηγόρησα όλους τους υπόλοιπους. Ακριβώς επειδή είμαι πολίτης και δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για κανέναν.



Τασος97 αθωώνει Ικαρίονα από τον 1ο γύρο...

Και πολύ καλά κάνει. Ωστόσο τον έχω ένα μικρό ερωτηματικό γιατί μπορεί να έχει κάνει τη παιχνιδάρα της ζωής του. Αλλά σίγουρα προς το παρόν στους αθώους μου.

Ο Τάσος αυτοαναιρείται. Αφήνει μόνο τον Ικαρίονα να κάνει θεωρείες αλλά όχι την Himela. Οι αθώοι δεν πρέπει να κάνουν θεωρίες ε; Πάλι προστατεύει τον Ικαρίονα.

Άρα εσύ Johnny μέχρι στιγμής έχεις σίγουρους αθώους τη Himela και τον Aggelogianno. Eίσαι τόσο παιχταράς που ξέρεις 100% τι είναι χωρίς να έχει αποκαλυφθεί η κάρτα κανενός.

Προφανώς. Επίσης προσέξτε ότι σε αυτό το post υπάρχει upvote από Ικαρίονα ενώ απαγορεύονται τα upvotes.

Που ειπώθηκε ότι απαγορεύονται τα upvotes; Απαγορεύεται η αναφορά σε upvote ως επιχείρημα αθώωσης ή κατηγορίας. Αυτό που κάνεις εσύ δηλαδή. Κανονικά πρέπει να φας ποινή από τη ΣΕ αλλά δεν θέλω κάτι τέτοιο. Λέω στη ΣΕ ότι δεν με πειράζει αυτό που έγινε. Ωστόσο, όσον αφορά τον λόγο μιας και το έθιξες ήταν ακόμη αρχή παιχνιδιού και επειδή κάναμε και στα πρώτα post το συνέχισα και λίγο παραπάνω μέσα στη θέρμη μου για το παιχνίδι.

Επίσης, εδώ μας αποδεικνύει ότι ο φανερός μαφιόζος Α είναι ο POLGR και την άλλη μέρα έχει κάνει γαργάρα όλη τη θεωρία του.

Δείγμα έμπειρου παίκτη είναι το ότι μπορεί να προσλαμβάνει κάθε φορά τα νέα δεδομένα που υπάρχουν και να τα αξιοποιεί για να καταρρίψει θεωρίες που αποδεικνύονται λάθος ή για να υποστηρίξει θεωρίες που αποδεικνύεται πως μπορεί να ισχύουν. Και για τον tsarachaf άλλαξα. Τι να έκανα; Να έμενα πιστός σε πράγματα που είδα πως τελικά δεν είχαν βάση; Άσε που τον Pol δεν τον έχω αθωώσει ακόμη. Το να μένει κάποιος εντελώς πιστός στις πεποιθήσεις του βρέξει χιονίσει όταν αυτές φαίνεται να μην ευσταθούν είναι δείγμα στενομυαλιάς, ή κακού παίκτη ή κακού ρόλου.


Πριν δεν γινόταν, τώρα γίνεται. Σκίζουμε τα μνημόνια αλλά τα υπογράφουμε χτες. Σταθερός στις αξίες σου.

Α για να σου πω, Σύριζα δεν ψήφισα ποτέ κι ούτε πρόκειται. Λέγε με μαφιόζο καλύτερα αλλά όχι και συριζαίο.


Πάμε τώρα σε κάτι που παρατήρησα:

Ο Ικαρίονας προσπαθούσε να μας πείσει ότι ο Emmanouil ήταν ντετέκτιβ και χρησιμοποίησε χρησμό της Πυθίας. Αν το αρνηθεί θα πάω πίσω να το βρω, αλλά αυτό έλεγε. Οπότε λέει ότι ο ένας χρησμός της Πυθίας ήταν σε καλά χέρια. Μετά έχουμε την απόφαση του αυτοκράτορα να του δώσει ασυλία. Θέλω να ελπίζω ότι δεν ήταν τυφλή εμπιστοσύνη και ότι και ο αυτοκράτωρ είχε χρησμό της Πυθίας. Τέλος, κάποιος έδωσε ασυλία στον POLGR. Θέλω επίσης να πιστεύω ότι δεν ήταν τυφλή εμπιστοσύνη και ότι κάποιος χρησιμοποίησε χρησμό της Πυθίας.

Βλέπετε το παράδοξο; Είναι δυνατόν και οι 3 χρησμοί της πυθίας να ήταν σε χέρια καλών; Εγώ το αποκλείω.

Ακριβώς αυτό που λες το έγραψα εγώ χτες, ότι δεν γίνεται να έχουν παιχτεί 3 χρησμοί έτσι απλά. Επίσης εγώ δεν είπα πουθενά ότι ο αυτοκράτορας έριξε χρησμό για μένα. Άλλοι το είπαν. Για τον Emmanouil επιμένω.

Παιδιά μπορεί να το παίζει χαζός αλλά δεν είναι. Διαστρεβλώνει διαρκώς απόψεις και δεν αναφέρει πράγματα που δεν συμφέρουν. Πρέπει να έχει κακό ρόλο.

Ξέρεις που αλλού είναι καλή τακτική; Για να καταλάβουν οι μαφιόζοι ποιος είναι ο δήμαρχος και να τον βγάλουν νύχτα. Αλλά αφού επιμένεις... αφαίρεσε την ψήφο σου :)


Βρε ανεκδιήγητε, βάλε το μυαλό σου να δουλέψει. Λες να είμαι μαφιόζος και να λέω στους πολίτες να φέρνουν ισοβαθμίες για να καταστήσω άχρηστο τον ΔΑ; Αρκετά. Δεν ξανασχολούμαι μαζί σου. Δείχνεις ότι επίτηδες δεν απαντάς σε αυτά που λέω, κάνεις ότι δεν τα βλέπεις, διαστρεβλώνεις λόγια κλπ. Είσαι κακός. Γιατί να αλλάξω ψήφο; Ισοβαθμία έχουμε ήδη. Εσύ άλλωστε άλλαξες τότε για να έχεις το θράσος να το λες αυτό σε μένα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Ουφφ, θα τρελαθώ. Προς σπαι-ακ: Όχι. Εμένα τα ποστ της μου έδειχναν θέατρο. Τώρα αν Dume πήγε και έβαλε τον Φανερό του 3ο στη λίστα (αναφέρομαι στον Σπυράκο) εε τι να πω...δεν το έπαιξε σωστά. Γενικά πιστεύω ότι θα μπορούσε να μας βοηθήσει ΠΟΛΥ περισσότερο απ΄ότι έκανε. Καν'το ξεκάθαρο ρε άνθρωπε, αφού έτσι κι αλλιώς θα πέσει τυμβωρυχία πάνω σου. Θέλω να πιστεύω ότι η methexys είναι μαφιόζα και ναι το πιστεύω, έχω εξηγήσει 1000 φορές γιατί, δεν θέλω να τα λέω ξανά πραγματικά.
Προς Claire: Μμμ...να σου πω την αλήθεια κι εγώ έτσι πιστεύω, όσον αφορά το de facto. Κι εγώ ήξερα ότι χρησιμοποιείται ως σίγουρα και το θεωρώ πολύ πιθανό να το χρησιμοποίησε έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Βρε ανεκδιήγητε, βάλε το μυαλό σου να δουλέψει. Λες να είμαι μαφιόζος και να λέω στους πολίτες να φέρνουν ισοβαθμίες για να καταστήσω άχρηστο τον ΔΑ; Αρκετά. Δεν ξανασχολούμαι μαζί σου. Δείχνεις ότι επίτηδες δεν απαντάς σε αυτά που λέω, κάνεις ότι δεν τα βλέπεις, διαστρεβλώνεις λόγια κλπ. Είσαι κακός. Γιατί να αλλάξω ψήφο; Ισοβαθμία έχουμε ήδη. Εσύ άλλωστε άλλαξες τότε για να έχεις το θράσος να το λες αυτό σε μένα;

Απλά ανέφερα τον κίνδυνο να χάσουμε τον δήμαρχο μας νύχτα αν δεν έχει γίνει ήδη. Μην μου πας κόντρα for the sake of it :/: Ο ΔΑ θα ενεργήσει πολύ αργότερα στο παιχνίδι, λες να μας φανερώσει τόσο εύκολα έναν μαφιόζο σώζοντας τον; Εγώ λέω ότι τόσες μέρες δεν έχουμε ακουμπήσει καν τη μαφία :whistle: Πέρα από τη Μεθ φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Βασικά σκεφτόμουν και αυτόν. Και εφόσον έχουμε ισοψηφία καλύτερα να μην ψηφίσω Σπυράκο για να μην πει ο Ικαρίονας ότι του χαλάω την ισοψηφία. Και εγώ ψηφίζω Comf Smug. Σόρρυ για την αναποφασιστικότητα αλλά αφού μυρίστηκε ένας ακόμη αυτό που έγινε εγώ τον στηρίζω και επίσης δε χαλάω την ισοψηφία.

Έτοιμος ήμουν να πω ότι χαλάς την ισοψηφία. Αλλά οκ. Φοβάμαι μόνο μην φύγει κανείς απ' τους δύο από δήμαρχο και πάλι χάσουμε την ισοβαθμία.

Με λίγα λόγια, ακολουθώ τα κύματα.


Δες λίγο τι σκέφτομαι. Πέρα απο το σενάριο να είναι ο ΔΑ μέσα στην ισοπαλία, έχει ισοπαλία μεταξύ πολίτης/μαφιόζου αλλάζει ο ΔΑ με έναν πολίτη πάμε σε δημοσκόπηση με αποχώρηση σίγουρα πολίτη Ή έστω ότι έχει ισοπαλία δύο πολιτών, αλλάζει ο ΔΑ και βάζει έναν μαφιοζό, προφανώς όλοι θα πάμε να ψηφίσουμε αυτόν που δεν άλλαξε ο ΔΑ άρα πάλι βγαίνει πολίτης, ή έχει δυο πολίτες αλλάζει με έναν τρίτο πολίτη, βγάζουμε πολίτη και μετά την επόμενη πάλι τον πολίτη που άλλαξε άρα -2 πολίτες. Σαν πολλούς πολίτες δεν βγάζουμε;

Το μόνο σενάριο να βοηθάει να είναι ισοπαλία είναι να είναι μέσα σίγουρα ο ΔΑ και εφόσον δεν τον ξέρεις για εμένα δεν έχει νόημα.

Διαφωνώ ότι κινδυνεύουμε από κάτι τέτοιο. Αυτό θα σήμαινε ότι ο ΔΑ είναι τόσο ικανός που έχει βρει όλους τους μαφιόζους και όλους τους πολίτες οπότε μπορεί να πράξει ανάλογα. Πράγμα εξαιρετικά δύσκολο. Επίσης έχουν αθωωθεί αρκετά άτομα οπότε μπορούμε άνετα να κρίνουμε ποιους συμφέρει να βγάζουμε σε κάθε περίσταση π.χ. αν είναι Σπυράκος και Eileen στην ισοβαθμία και ο ΔΑ αλλάζει την Eileen με τον tsarachaf θα βγάλουμε τον Σπυράκο. Δεν είναι τόσο δύσκολο να δούμε. Εκτός αυτού απ' το να έχουμε έναν παίκτη που θα φύγει άμεσα άκλαφτος λόγω ΔΑ καλύτερα να έχουμε δύο σε δημοσκόπηση για να ξανασκεφτούμε κάποια πράγματα και ίσως να σώσουμε κάποιον παίκτη που έχει καρααθωωθεί και έχει δυνατό ρόλο και ακριβώς γι' αυτό θα θέλει να τον πετάξει έξω ο ΔΑ. Κάτι που δεν θα μπορούσε να γίνει αν δεν πηγαίναμε σε ισοβαθμίες. Μου κάνει εντύπωση που πρέπει να στο εξηγώ αυτό. Σαν να μην σε βόλεψε το σενάριό μου.
Το αν τον ξέρω ή όχι είναι άλλο ζήτημα. Έχω κατασταλάξει σε δύο πιθανά άτομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Έτοιμος ήμουν να πω ότι χαλάς την ισοψηφία. Αλλά οκ. Φοβάμαι μόνο μην φύγει κανείς απ' τους δύο από δήμαρχο και πάλι χάσουμε την ισοβαθμία.

Αυτός ο κίνδυνος πάντα παραμένει ρε Ικαρίονα. Από την πρώτη ισοβαθμία μπορεί να συμβεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top