Palermo #44 - Lord of the Rings

Ψηφοφορία Τρίτη 3/8 - Ποιός θέλετε να αποχωρήσει;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 7)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Οι ρόλοι και οι κάρτες σας:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Screenshot from 2016-08-11 20:45:47.png
    Screenshot from 2016-08-11 20:45:47.png
    158.1 KB · Εμφανίσεις: 241

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Χάρη, γτ έπαιξες έτσι ρε μαν μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Χάρη ειλικρινά πίστευα οτι ήσουν μαφιόζος στην αρχή,και αν οχι μαφιόζος,ήμουν σίγουρη οτι ειχες κακο ρόλο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Ο Τάσος δεν πέθαινε με τίποτα. Heal μάγισσας, δύο αποτυχίες δολοφονίας και την γιατρό να τον προστατεύει συνέχεια. Είμαι σίγουρος θα είχε φτιάξει δεύτερο βίντεο για την αποτυχία αλλά δεν τον αφήσατε τον καημένο. Αφήστε να τον σκοτώσει αύριο η bilire να δούμε και το βίντεο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Gandalf?! Where are you?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Το δαχτυλίδι ήρθε ξανά στα χέρια μου! :devil:
Από την προηγούμενη Πέμπτη ήσουν στην τετράδα που είχα στείλει στον Ακριβό. :shifty:

3/4 εντάξει και την ΔΑ. No bad! :redface:


Έλεος, πάλι η Deutsch συγκάτοικος. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Gandalf?! Where are you?!
Έλα ντε, που είναι να του πω δυο φωνήεντα :P
Από την προηγούμενη Πέμπτη ήσουν στην τετράδα που είχα στείλει στον Ακριβό. :shifty:

3/4 εντάξει και την ΔΑ. No bad! :redface:
Εγώ είχα προτείνει να σε δολοφονήσουμε να ξέρεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Θέλω να ευχαριστήσω τη Ζωή, την Έλενα και τον Ακριβό για τον κόπο που έκαναν για να περάσουμε εμείς καλά. Καλή αντάμωση στο επόμενο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Εγώ είχα προτείνει να σε δολοφονήσουμε να ξέρεις :P
Δεν ξέρεις τότε, πόσο χάρηκα που κατάφερα να σου βγάλω την Φανερή Α και να φας την τυμβωρυχία από τον Ιορδάνη. :P

Ιορδάνη ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,103 μηνύματα.
Έλα, έχει καταντήσει κουραστικό αυτό το πράγμα :P
Δεν θα πω συγχαρητήρια στη Μαφία γιατί αφενός δεν έπαιξα άρα δεν με αγγίζει καμιά ευγενής άμιλλα :P και αφετέρου δεν έκανε και το καλύτερο παιχνίδι.
Αποτυχημένο κάρφωμα, η Μαιρα με περίεργη στάση και ουσιαστικά η methexys ως ΔΑ πήρε το παιχνίδι πάνω της με τις 2 διασώσεις της bilire.
Όπως πάντα στις κάρτες και σε λάθος εκτιμήσεις πολιτών κρίθηκε το παιχνίδι με πρώτους-πρώτους Himela και Libertus που κάναν πολύ λάθος και πολύ ντόρο που βοήθησε τη μαφία να έχει ένα αρχικό πάτημα.

Παρόλα αυτά, μόλις χθες σιγουρευτηκα για την ενοχή της bilire και σήμερα για τη methexys, παρόλο που σε όλο το παιχνίδι είχε περίεργη συμπεριφορά :P

Στα + του παιχνιδιού το ότι δεν έκατσε αυτή τη φορά το αγαπημένο "άμεση προφυλάκιση"->"τυμβωρυχία".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Κύριε Ηλία να με συγχωρεις αλλα δε θεωρώ ότι έκανα κακό στους πολίτες. Μέσω των δικών μου σωστων και λαθών κατάφεραν καποια πράγματα να ξεκαθαρίσουν. Και στους πρώτους γύρους τι σωστές εκτιμήσεις περίμενες να κάνουν οι πολίτες δηλαδή; Εγώ θεωρώ ότι ο Χάρης κι εγώ σπρώξαμε το παιχνίδι σε κάποιο μπούσουλα ώστε ακόμα κι οταν φυγαμε μπόρεσαν οι πολίτες να βασιστούν πάνω του και να κινηθούν. Αν κανένας πολίτης δεν κάνει κινήσεις σωστές ή λανθασμένες δε θα βγει και κανένα συμπέρασμα. Δε μετανιώνω για το πώς έπαιξα. Και θέλω να εμφανιστεί ο Χάρης να μιλήσει γιατι μου έλειψε!❤
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,103 μηνύματα.
Απλά για κάποιο λόγο δείχνατε πολύ σίγουροι και συνασπισμένοι στην αρχή. Ναι μεν ήταν τελικά βοηθητική η νεκροφάνεια που ρίξατε στην Guest 278211 (την οποία υπέροχα έδιωξε ο Δημήτρης με προφυλάκιση, να τα λέμε κι αυτά) αλλά στους πρώτους γύρους τραβούσατε ψήφους προς εσάς ενώ εν τέλει υπήρξατε και οι δύο αθώοι.
Είχατε περίεργη συμπεριφορά θαρρώ πράγμα που έκανε εκείνη τη στιγμή να θεωρεί "δικαιολογημένη" την τυμβωρυχία που έπεσε πάνω σου.
Αυξήθηκαν έτσι βέβαια και οι πιθανότητες ενοχής της bilire, δεν λέω, αλλά κυρίως αυξήθηκαν λόγω της επιστροφής της Guest 278211.
Προσωπικά, όταν έγινε η δική σου τυμβωρυχία και ήταν απλα πεθαμένος ο Libertus, πίστευα ότι υπέπεσες μόνο εσύ σε λάθος εκτιμήσεις και εκείνος όντας είτε μαφία είτε πόρνη-ΔΑ κατάφερε να παρασύρει.
Όταν δε επαναφερθηκε με την ηχώ και ψήφισε Wild_Boy για τη 2η μέρα, λέω "ήταν η πόρνη τελικά".
Προς θεού δε σας κατηγορώ για τίποτα, απλά απασχόλησατε για 3 μέρες περίπου το παιχνίδι όπως πήγε τελικά και πέσαν υποψίες τσάμπα πάνω σας :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Έλα, έχει καταντήσει κουραστικό αυτό το πράγμα :P
Δεν θα πω συγχαρητήρια στη Μαφία γιατί αφενός δεν έπαιξα άρα δεν με αγγίζει καμιά ευγενής άμιλλα :P και αφετέρου δεν έκανε και το καλύτερο παιχνίδι.
Αποτυχημένο κάρφωμα, η Μαιρα με περίεργη στάση και ουσιαστικά η methexys ως ΔΑ πήρε το παιχνίδι πάνω της με τις 2 διασώσεις της bilire.
Όπως πάντα στις κάρτες και σε λάθος εκτιμήσεις πολιτών κρίθηκε το παιχνίδι με πρώτους-πρώτους Himela και Libertus που κάναν πολύ λάθος και πολύ ντόρο που βοήθησε τη μαφία να έχει ένα αρχικό πάτημα.

Παρόλα αυτά, μόλις χθες σιγουρευτηκα για την ενοχή της bilire και σήμερα για τη methexys, παρόλο που σε όλο το παιχνίδι είχε περίεργη συμπεριφορά :P

Στα + του παιχνιδιού το ότι δεν έκατσε αυτή τη φορά το αγαπημένο "άμεση προφυλάκιση"->"τυμβωρυχία".

Ηλία μου, εδώ έχεις άδικο. Παιδευόμαστε πάρα πολύ για να είναι το παιχνίδι ισορροπημένο και κάθε ΣΕ του παιχνιδιού και σε κάθε αναθεώρηση των κανόνων, αλλά ξέρετε παίζουν και οι παίκτες. Οι πολιτες έκαναν κάποια πολύ μεγάλα λάθη που κόστισαν πολύ και έτσι έληξε το παιχνίδι υπέρ της μαφίας. Επίσης η μαφία είχε πολύ καλές ιδέες και πήρε πάρα πολλά ρίσκα και δεν τα παράτησε ακόμη και στο σημείο που το παιχνίδι είχε γύρει πολύ υπέρ των πολιτών και ούτε κι εμείς που ξέραμε ακριβώς ότι γίνεται δεν πιστεύαμε ότι μπορούσε να γυρίσει...

Αυτό με την ΑΠ+Τυμβωρυχία έχει γίνει μία φορά όλο κι όλο, πάντως... Μην υπερβάλλουμε τόσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Ηλία πώς κατάλαβε ο Τάσος οτι ο ουλτρα είναι μαφιόζος και τον έφαγε; Επειδή το έπαιζε μέντιουμ σε μένα και τον Χάρη και τελικά η Κλερ αποδείχτηκε μέντιουμ κι έτσι φανηκε η μπλόφα του ουλτρα. Για τον ντιμι δε φωνάζαμε εγώ κι ο Χάρης; Την κλεοπ δεν την ψήφισα πριν δολοφονηθω; Δεν πάω να ευλογησω τα γένια μου (σαν άλλη κοντσιτα :P) αλλα δεν πρέπει κάποιοι πολίτες να είναι κι επιθετικοί; Αλλιώς ας κάθονται μα αλληλοψηφιζονται και να δολοφονούνται ώσπου να τελειώσει το παιχνίδι. Για την κλερ παίρνω την ευθύνη φυσικά αλλα κι εκείνη έπαιξε πολύ περίεργα ώσπου στο τέλος παραιτήθηκε (πάλι). Η τυμβωρυχία πάνω της κι αυτή μας βοήθησε να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα. Έτσι κι αλλιώς η κλερ δεν ήθελε πια να παίξει ενώ ο Χάρης αν γυρνούσε θα έπαιζε. Τέλος πάντων με χαζομάρες χάσαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Η γιαφκα κερδισε;Σοβαρα τωρα;Μεχρι το μεσημερι νομιζα οτι θα χαναμε.
Μπραβο σε ολους και ειδικα στην ΣΕ που κοπιασε για να στηθει το παιχνιδι και που ανεχοταν τα πμ μας!:D:D:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Ο Τάσος δεν πέθαινε με τίποτα. Heal μάγισσας, δύο αποτυχίες δολοφονίας και την γιατρό να τον προστατεύει συνέχεια. Είμαι σίγουρος θα είχε φτιάξει δεύτερο βίντεο για την αποτυχία αλλά δεν τον αφήσατε τον καημένο. Αφήστε να τον σκοτώσει αύριο η bilire να δούμε και το βίντεο. :P
Κι όμως ο Τάσος χρησιμοποίησε την ιδιότητά του να σώσει εμένα. :inlove: Πιο αμοιβαία σχέση δεν έχει υπάρξει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Λοιπόν, θα το πάμε λίγο συμπυκνωμένα με το υλικό, γιατί μάλλον δεν θα έχουμε και πολύ χρόνο μιας και έχει και τριημέρο...

Θα αρχίσουμε με το ημερολόγιο της kleop και σιγά σιγά θα σας βγάζω εγώ και πιμι :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Λοιπόν, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάποιες παρατηρήσεις που έκανα, καθώς παρακολουθούσα ανελλιπώς και με ενδιαφέρον το παιχνίδι. Είναι παρατηρήσεις παντός είδους.

Προσωπικά πιστεύω ότι και οι δυο ομάδες έκαναν τραγικά λάθη και δεν έπαιξαν καλά. Ωστόσο, η μαφία κατ' εμέ έκανε πολύ έξυπνο παιχνίδι, πήρε πολύ περισσότερα ρίσκα και ίσως της άξιζε περισσότερο η νίκη, κάτι που το είπα και στην ΣΕ. Dimijim μπορεί να μην συμπαθούμε ο ένας τον άλλο αλλά οφείλω να ομολογήσω ότι ήταν έξυπνο το να κατηγορήσεις εξαρχής συνμαφιόζο σου. Έπαιξες πολύ έξυπνα. Ίσως αξίζατε τη νίκη λίγο περισσότερο από τους πολίτες.

Στο προηγούμενο παιχνίδι, όταν ισχυριζόμουν ότι ο tsarachaf ήταν στο ίδιο στρατόπεδο με τον Pie Maker, αρκετά άτομα το απέκλεισαν κατευθείαν αυτό το σενάριο λέγοντας ότι δεν υπάρχει λόγος μαφιόζος να δίνει μαφιόζο τόσο φανερά. Είχα εκφράσει τότε την έκπληξή μου με το πόσο εύκολα θεωρήθηκε απορριπτέο το συγκεκριμένο σενάριο, άσχετο που τελικά δεν ίσχυε. Ιδού, αυτός ακριβώς ο λόγος ήταν μια από τις αιτίες που χάθηκε αυτό το παιχνίδι. Ότι αποκλείσατε πολύ εύκολα να δίνει μαφιόζος συνμαφιόζο του (την bilire).

Πάμε τώρα να δούμε αναλυτικά τις αιτίες που κατά την άποψή μου οδήγησαν τη μαφία στη νίκη.

1) Όπως είπα και παραπάνω, αποκλείσατε πολύ εύκολα το σενάριο να δίνονται μεταξύ τους μαφιόζοι
2) Ξεχάσατε τον ΔΑ. Ενώ σε κάποια φάση ψάχνατε να τον βρείτε, αμέσως μετά τη χρησιμοποίησης της ιδιότητάς του, τον ξεχάσατε. Δεν ψάξατε, τουλάχιστον έτσι φάνηκε απ' το γεγονός ότι μέχρι τέλους εμπιστευόσασταν την methexys, να βρείτε ποιος είναι, ώστε να οδηγηθείτε και στη μαφία. Αν δει κανείς τα σχόλια πριν την χρησιμοποίηση της ιδιότητάς του, έχουμε έναν dimijim και μια bilire να του λένε με κάθε έμμεσο ή άμεσο τρόπο να φάει τον Τάσο (κάτι που δεν έκανε και θα το σχολιάσω πιο κάτω). Ο dimijim έγραψε post με τους ρόλους που θεωρεί σίγουρα αθώους, ώστε να δώσει στον ΔΑ την επιλογή να φάει έναν απ' αυτούς. Στο ίδιο post λέει πως η bilire είναι σίγουρα μαφιόζα ακριβώς για να δώσει σήμα να την σώσει. Αμέσως μετά έρχεται η bilire και λέει δήθεν υποθετικά πως αν ο ΔΑ ήταν να ανταλλάξει τις ψήφους κάποιου με τις δικές της, αυτός θα ήταν ο Τάσος που είναι βεβαιωμένος αθώος. Της έλεγαν δηλαδή όσο πιο φανερά μπορούσαν να σκοτώσει τον Τάσο και κατόπιν ο ΔΑ σκότωσε αυτόν που ψήφισε η bilire (τον Σπυράκο) με τον οποίο η methexys ειδικά είχε πολλές κόντρες τις πρώτες μέρες, οπότε ήξερε πως ήταν αθώος. Κανείς δεν τα σχολίασε αυτά τα post για να καταλάβει τουλάχιστον την ενοχή της bilire αν όχι την ταυτότητα του ΔΑ. Η methexys γιατί δεν προσπάθησε να σώσει τον εαυτό της την πρώτη μέρα; Για να δει ποιοι θα πάνε να την σώσουν, ώστε να καταλάβει κάποιους απ' τους μαφιόζους της. Γι' αυτό και θεωρούσε τον Libertus και τον dimijim κακούς ρόλους εξαρχής. Επειδή χάρη σ' αυτούς σώθηκε. Ασφαλώς νομίζω πως οι μαφιόζοι δεν θα την έσωζαν, έτσι ώστε να ρωτήσει γι' αυτήν το medium, να αθωωθεί εντελώς και κατόπιν να επαναφέρουν στο παιχνίδι μια 'σίγουρη αθώα'.

3) Οι περισσότεροι πολίτες έπαιξαν άσχημα.

Ο Libertus βοήθησε στην αρχή να φανερωθεί ο dimijim με την τυχαία και ξαφνική αλλαγή ψήφου του αλλά μετά χάθηκε κάπως και μπέρδεψε και τους υπόλοιπους. Δεν μπορώ να τον κατηγορήσω για το ότι ψήφισε την Deutsch Lover ή και την Claire γιατί κι εγώ βλέποντας το παιχνίδι τις πρώτες μέρες, τις υποπτευόμουν και τις δυο. Ήταν και πρώτες μέρες, βάδιζε στα τυφλά και έκανε σενάρια. Την μπάλα την έχασε αρχικά εκεί που έλεγε τον dimijim ΔΑ και παρακινούσε τον ντετέκτιβ να μην ρωτήσει γι' αυτόν καθώς και μετά με τον Wild Boy, ο οποίος ήταν φανερός δήμαρχος. Σε κάποια φάση ο Wild Boy όταν ρωτήθηκε γιατί ψήφιζε συνέχεια τον ultra, απάντησε ''γιατί θέλω να αποφύγω τις ισοψηφίες για να μη βγάλω αθώο''.

Η Himela εμπιστεύτηκε αρκετά τον Libertus και οδηγήθηκαν και οι δυο σε αρκετά λάθη. Απ' όσο παρατήρησα και στα δύο παιχνίδια είναι τελικά μεγάλο λάθος να δημιουργείς 'κλίκες αθώων' και να στρέφεις κόσμο προς συγκεκριμένα άτομα, γιατί αν κάνεις λάθος θα βγάλεις αρκετούς αθώους και μετά θα μπερδέψεις το παιχνίδι καθώς θα σε θεωρούν κακό ρόλο. Άσχετο που πιστεύω ότι ο ρόλος της Himela φαινόταν εύκολα γιατί ποιος άλλος θα έβαζε ασυλία σε εκείνη στον πρώτο γύρο και στον Libertus μετά. Ωστόσο παρότι έγιναν αρκετά λάθη, δεν μπορώ να πω ότι και οι δυο τους δεν βοήθησαν κάπως. Μπορεί να έφυγε τζάμπα η Claire αλλά όταν φάνηκε το μέντιουμ, ξεκαθάρισε ότι ο ultraviolence που το έπαιζε μέντιουμ είχε κακό ρόλο. Εν πάσει περιπτώσει για λάθη που γίνονται τις πρώτες μέρες δεν μπορώ να κατηγορήσω κανέναν. Η Himela απλώς έπεσε στην ίδια παγίδα με τον Karadakov και αθώωναν την bilire. Γι' αυτό και έφριξε η spy σε ένα σημείο και με το δίκιο της.

Ο Karadakov και ο Τάσος έκαναν καλές κινήσεις αλλά έκαναν και πολλά λάθη. Ο Τάσος ψιλιάστηκε βέβαια την bilire και το τι παίζει με τους μαφιόζους αλλά της έδωσε έναν γύρο ακόμη ψηφίζοντας στο τέλος την kleop. Ο DumeNuke τον ακολούθησε και έτσι έφυγε η kleop λόγω δημάρχου και σώθηκε για έναν ακόμη γύρο η bilire. Όλοι τους όμως αγνόησαν εντελώς την Guest 278211, κάτι που δεν μπόρεσα να το εξηγήσω. Ξέρετε ότι η Claire ρώτησε για την Guest 278211 και έμαθε ότι ήταν μαφιόζος, άρα πόρνη και ΔΑ δεν ήταν. Έφυγαν δύο φανεροί σίγουροι μαφιόζοι (ultra, dimijim) και η Nefeli έδειξε την Μάιρα που επίσης την βγάλατε. Αν η Guest 278211 ήταν μαφιόζος θα είχε τελειώσει το παιχνίδι αλλά σιγά μην την έβγαζε δυο φορές ο dimijim. Ξόδεψε προφυλάκιση για εκείνην. Επομένως τι ήταν η spy; AM. Ποιον έδινε συνέχεια; Την bilire. Ακόμη και με ηχώ όταν επέστρεψε bilire ψήφισε. Ήταν δυνατόν να είναι ΑΜ που γνωρίζει την kleop και δεν την ψηφίζει στην ηχώ; Τι να φοβηθεί; Το κάρφωμα; Αφού είναι νεκρή. Όπως η Nefeli έδωσε την Μάιρα, η spy απ' την αρχή προσπαθούσε να σας δώσει την bilire. Αλλά ο Karadakov περιέργως συνέχισε να αποκλείει το σενάριο να είναι καί η bilire καί ο dimijim στη μαφία και κατηγορούσε περισσότερο την methexys, η οποία από ένα σημείο και μετά ήταν το μόνο άτομο που μπορούσε να είναι ΔΑ. Μου έκανε γενικά εντύπωση πως οι περισσότεροι πολίτες ξέχασαν να ψάξουν τον ΔΑ και δεν εξέλαβαν σοβαρά το τι έλεγε η Guest 278211. Για τον Τάσο δεν θα σχολιάσω την τυμβωρυχία στην Himela γιατί όντως φαίνεται ότι μπερδεύτηκε αρκετά και είχε κάποιο δίκιο. Αν έψαχνε λίγο πιθανούς ρόλους για να αντιστοιχήσει θα έβλεπε πως η Himela ήταν η μόνη πιθανή αυτοκράτορας. Και απ' τα δύο παιχνίδια που παρακολούθησα κατάλαβα ότι τόσο ο Τάσος όσο και ο Karadakov είναι αρκετά καλοί παίκτες. Ο Karadakov βρήκε μάλιστα αρκετούς μαφιόζους, ψήφισε δυο φορές τη Μάιρα, κατάλαβε τον dimijim και είμαι σίγουρος ότι το λάθος κάρφωμα του dimijim έγινε σ' εκείνον. Μπέρδεψε αρκετά την μαφία και προστάτεψε τον ντετέκτιβ. Ο Τάσος έκανε το καλύτερο kill που μπορούσε να κάνει ως μάγισσα. Δεν έφαγε Μάιρα που ήταν φανερή ή την methexys αλλά τον ultra που είχε και την νεκροφάνεια της μαφίας. Σε ένα post ο ultra σχολιάζοντας για την νεκροφάνεια χρησιμοποίησε πρώτο ενικό πρόσωπο. Εκεί ψιλιάστηκα ότι την νεκροφάνεια την έχει αυτός και ευτυχώς ο Τάσος τον σκότωσε. Το μόνο που σας λείπει παιδιά (αναφέρομαι στους συγκεκριμένους δύο αλλά και γενικότερα) είναι η πονηρία. Δεν παίζετε πονηρά. Είστε πάρα πολύ ειλικρινείς. Για παράδειγμα, είδατε πως η methexys συντάχθηκε με την bilire στο τέλος και γνωρίζατε πως η bilire δεν είχε κάρτες και είχε μόνο η methexys. Γιατί ρε Τάσο δείχνεις πως δεν έχεις εσύ την επιπλέον ψήφο, δείχνοντας έτσι πως την έχει ο Karadakov; H methexys αν είχε ακύρωση ψήφου, που τελικά είχε, θα την έριχνε είτε σε σένα είτε στον Karadakov. Η Totaled πέθανε δεν είχε λόγο να της την ρίξει. Με αυτό που έκανες της έδειξες ότι πρέπει να την ρίξει στον Karadakov γιατί εσύ δεν είχες βοηθητική κάρτα. Ο δε Karadakov βιάστηκε πολύ να την παίξει την επιπλέον ψήφο. Ας αρνιόσουν ότι είχες επιπλέον ψήφο. Μην την ρίχνεις πριν την παράταση γιατί είναι λογικό να φας ακύρωση. Αν ψάχνατε τον ΔΑ θα μπορούσατε να κάνετε εσείς σήμα στην methexys να έρθει μαζί σας στο τέλος, πριν την bilire, για να την μπερδέψετε. Επίσης κάτι έξυπνο που μπορούσε να κάνει ο Karadakov, αφού κατάλαβε πως την αποτυχία δολοφονίας την έχει ο Τάσος, ήταν να ψηφίσει την methexys για ξεκάρφωμα. Η methexys ήταν ΔΑ και δεν είχε κανέναν λόγο να ακυρώσει ψήφο στην ίδια. Την ένοιαζε να σώσει την bilire. Επομένως ψήφισε εσύ methexys, άστην να ρίξει την ακύρωση στον Τάσο για να μην πάει ισοψηφία η bilire και μετά άλλαξε στα γρήγορα ψήφο και ρίξε και τις επιπλέον για να την αποτελειώσεις την bilire. Έδωσες στο πιάτο την κάρτα σου. Γενικά μπορούσατε να κάνετε αρκετά πονηρό παιχνίδι. Αν βάλετε περισσότερη πονηριά στο play σας θα γίνεται πολύ καλύτεροι.

DumeNuke, no offence φίλε αλλά έπαιξες ίσως χειρότερα απ' όλους. Ναι μεν κάλυψες τον ρόλο σου, εγώ κατάλαβα ότι είσαι ντετέκτιβ πολύ αργά, εκεί που έδινες Karadakov ή bilire όπου φαινόταν ότι είχες ρωτήσει για τους υπόλοιπους, αλλά είναι δυνατόν να μην είχες ρωτήσει για την bilire που ακουγόταν τόσο πολύ; Επίσης αφού ήσουν ανάμεσα σε Karadakov και bilire και βλέπεις ότι ο Karadakov ψήφιζε δολοφόνους και μάλιστα ενώ η νεκροφάνεια ήταν γνωστό πως ήταν στη μαφία βλέπεις τον Karadakov να ρίχνει τυμβωρυχία στον αρχιμαφιόζο, γιατί δεν πήγες πρώτα στην bilire που την έδινε και ο ΑΜ; Είναι δυνατόν ο Karadakov να είχε κακό ρόλο και να έριχνε τυμβωρυχία σε μαφιόζο σε εκείνο το σημείο όπου είχε φύγει ήδη ο dimijim; Mπορούσες να βοηθήσεις περισσότερο. Δεν κατάλαβα επίσης το γιατί άλλαξες τελευταία στιγμή την ψήφο σου απ' την bilire που θα έφευγε και ψήφισες methexys. Ήταν πολύ ύποπτο αυτό που έκανες και έσωσες έναν μαφιόζο. Βγήκε η kleop που ήταν πόρνη αλλά γιατί να το κάνεις αυτό; Η methexys δεν έβγαινε αφού. Γιατί να αλλάξεις στην παράταση από bilire;

Η Totaled για μένα έπαιξε το καλύτερο παιχνίδι απ' τους πολίτες. Επειδή είχα καταλάβει αρκετούς κακούς ρόλους, όταν είδα να τους κατηγορεί σκέφτηκα πως ήταν ή πόρνη ή ντετέκτιβ. Πρέπει να μπέρδεψε και τους μαφιόζους σε κάποια φάση που την νόμιζαν πόρνη. Τελικά βρήκε αρκετούς κακούς ρόλους μόνη της χωρίς βοήθεια και κάλυψε τον ρόλο της μέχρι το τέλος. Προστάτευε μάλιστα τον Τάσο που όντως χρειαζόταν προστασία (άσχετο που είχε δεύτερη αποτυχία) καθώς ο Karadakov ήταν αλεξίσφαιρο.

Σπυράκο, ήσουν συγκάτοικος, ήσουν αθώος, έπαιξες τελείως διαφορετικά απ' το προηγούμενο παιχνίδι αλλά θα μπορούσες να βοηθήσεις περισσότερο. Ήταν σε ισοψηφία η Deutsch Lover κι εσύ απείχες απ' την ψήφο. Άφησες να πεθάνει έτσι απλά η δεύτερη συγκάτοικος. Δεν μιλούσες και δεν συμμετείχες πολύ ενώ μπορούσες να βοηθήσεις περισσότερο. Ξενέρωσες όταν σε έβγαλε ο ΔΑ και νόμιζα για μια στιγμή ότι ήσουν το αλεξίσφαιρο αλλά τελικά πάλι καλά που έβγαλε εσένα και όχι τον Τάσο. Θα είχατε χάσει δυο μέρες νωρίτερα. Πρέπει να μιλάς περισσότερο.

Για τους άλλους δεν θέλω να πω κάτι γιατί δεν έπαιξαν πολύ π.χ. Nefeli, Guest 278211, Claire, Deutsch Lover, Wild Boy και δεν μπορώ να πω πολλά. H Deutsch θα έπρεπε να συμμετέχει περισσότερο, η Nefeli βοήθησε όσο μπορούσε, το ίδιο και η Guest 278211 με την Claire. Τι άλλο να κάνει η έρμη η Guest 278211; Έδινε την bilire σε κάθε ευκαιρία. O Wild Boy ναι μεν έκανε καλά που απέφευγε ισοψηφίες για να μην φάει κανέναν κατά λάθος αλλά θα μπορούσε να βοηθήσει περισσότερο αν έψαχνε γενικότερα να βρει ρόλους.

Οι μαφιόζοι έκαναν πιο έξυπνο παιχνίδι αλλά έκαναν κι αυτοί αρκετά λάθη και κινδύνεψαν να χάσουν το παιχνίδι στο τέλος. Μπορώ να διακρίνω 3 τραγικά λάθη που έγιναν. Το ένα είναι το κάρφωμα που έκανε ο dimijim. Δεν χρειαζόταν κάρφωμα. Είχαν προβάδισμα οι μαφιόζοι. Δεν χρειαζόταν τέτοιο ρίσκο. Ακόμη και να τον σκότωνε ο Τάσος, θα γλίτωνε ο ultraviolence που είχε σημαντικότερες κάρτες. Το δεύτερο τραγικό λάθος ήταν της methexys. Γιατί δεν έφαγες Τάσο που ήταν σίγουρος αθώος και είχε ρίξει ο dimijim υπόνοιες ότι είναι η μάγισσα; Αν είχες φάει Τάσο θα γλιτώνατε το kill του ultra, το heal της μάγισσας και το να πάρει δεύτερη αποτυχία, άσχετο αν δεν την χρειάστηκε. Αυτό ήταν τραγικό λάθος. Το τρίτο λάθος ήταν της kleop. Όταν σκοτώθηκε από μάγισσα ο ultra και αφού είχες νεκροφάνεια, γιατί δεν την έριξες κατευθείαν σε εκείνον πριν προλάβουν να του ρίξουν τυμβωρυχία; Θα σωζόταν ο αρχιμαφιόζος και οι κάρτες του. Εκτός κι αν δεν τον είχες καταλάβει.

Ήταν ενδιαφέρον παιχνίδι από κάθε άποψη και πιστεύω πως η απόφασή μου να παρακολουθήσω ένα παιχνίδι σας πριν ξαναπαίξω ήταν σωστή και χρήσιμη. Ξέρει κανείς πότε θα γίνει το επόμενο; Υπάρχει αρκετός κόσμος που ενδιαφέρεται για το παλέρμο. Λογικά απ' ό,τι κατάλαβα το παν είναι να βρεθεί ΣΕ, γιατί παρατηρώντας λίγο τον tsarachaf και την Eileen διαπίστωσα ότι είναι πολύ απαιτητική θέση και κουραστική. Αν βρεθούν άτομα που να θέλουν να το κάνουν αυτό, λογικά παιχνίδι γίνεται, έτσι δεν είναι; Είμαι σίγουρος ότι το να μαζευτούν άτομα δεν είναι πρόβλημα γιατί το παλέρμο αρέσει γενικότερα.

ΥΓ. Κάτι τελευταίο για τον Libertus που μου έκανε εντύπωση. Σε πολλά σημεία του παιχνιδιού στις αρχικές μέρες μου θύμισε πολύ το δικό μου play στο προηγούμενο παιχνίδι. Ενώ στο προηγούμενο που ήταν ΔΑ έπαιζε πολύ διαφορετικά, σ αυτό ήταν πολύ σίγουρος γι' αυτά που έλεγε, άλλαζε απότομα κατηγορίες σε άτομα όταν καταλάβαινε ότι κάποιος ήταν αθώος και γενικά έκανε πολλά διαφορετικά σενάρια. Και μαντέψτε: και οι δυο ήμασταν δικηγόροι. Κάτι πρέπει να έχει αυτός ο ρόλος. Πρέπει να διακατέχεται από κάποιο πνεύμα που καταλαμβάνει τα άτομα που τον έχουν, δεν εξηγείται αλλιώς.

προσθήκη: Άκυρο για ό,τι είπα για τον Karadakov στο να ρίξει επιπλέον ψήφο στην παράταση. Ξέχασα ότι στην παράταση δεν μπορείς να ρίξεις επιπλέον. Οπότε ήταν μονόδρομος. Ίσως απλώς να μπορούσε να ψηφίζει methexys στην αρχή μπας και η methexys έριχνε νωρίτερα ακύρωση στον Τάσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Το μίνι - ημερολογιάκι μου θα ανέβει μόλις ηρεμήσουν λίγο τα πνεύματα με τους σχολιασμούς, αν και το έχω ήδη έτοιμο.
Να κρατάμε και ένα σασπένς! :redface:

Ετοιμαστείτε πάντως , θα έχουμε και βραβεία και mvp! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Έλα, έχει καταντήσει κουραστικό αυτό το πράγμα :P
Δεν θα πω συγχαρητήρια στη Μαφία γιατί αφενός δεν έπαιξα άρα δεν με αγγίζει καμιά ευγενής άμιλλα :P και αφετέρου δεν έκανε και το καλύτερο παιχνίδι.
Αποτυχημένο κάρφωμα, η Μαιρα με περίεργη στάση και ουσιαστικά η methexys ως ΔΑ πήρε το παιχνίδι πάνω της με τις 2 διασώσεις της bilire.
Όπως πάντα στις κάρτες και σε λάθος εκτιμήσεις πολιτών κρίθηκε το παιχνίδι με πρώτους-πρώτους Himela και Libertus που κάναν πολύ λάθος και πολύ ντόρο που βοήθησε τη μαφία να έχει ένα αρχικό πάτημα.

Παρόλα αυτά, μόλις χθες σιγουρευτηκα για την ενοχή της bilire και σήμερα για τη methexys, παρόλο που σε όλο το παιχνίδι είχε περίεργη συμπεριφορά :P

Στα + του παιχνιδιού το ότι δεν έκατσε αυτή τη φορά το αγαπημένο "άμεση προφυλάκιση"->"τυμβωρυχία".
Έλα έλα, το δηλητήριο μέσα :P Πλάκα κάνω.
Δε πειράζει, εμείς περάσαμε καλά όπως και να'χει, αυτός είναι ο σκοπός του παιχνιδιού άλλωστε.
Για τη Μάιρα καταρχήν επειδή ξέρω ότι θα χυμήξετε στην κοπέλα, διαβάστε δυο πράγματα. Ήταν απόφαση της Μαφίας να παίξει όπως στο 43 για να μην την καταλάβουν. Αν ξαφνικά έπαιζε σοβαρά προφανώς θα καταλάβαιναν ότι κάτι παίζει εδώ. Τώρα για την ΔΑ μην παίρνεις όρκο, άμα είχε διώξει τον Τάσο θα είχαμε κερδίσει δυο μέρες νωρίτερα.
Αγαπημένο μου αλεξίσφαιρο, εδώ κάνεις λάθος. Οι αποφάσεις και το σκεπτικό που είχαμε ως μαφία συν αυτά που λες μας έδωσαν την νίκη. Γνωρίζω ότι δεν ξέρεις τι περάσαμε ως μαφία, ξενυχτούσα μέχρι τις 04:00 κάθε βράδυ με τον Δημήτρη κάνοντας σενάρια, υποθέσεις ρόλων κτλ κτλ οπότε μην το λες με τόση βεβαιότητα αυτό που σου έβαλα με bold.

Ηλία πώς κατάλαβε ο Τάσος οτι ο ουλτρα είναι μαφιόζος και τον έφαγε; Επειδή το έπαιζε μέντιουμ σε μένα και τον Χάρη και τελικά η Κλερ αποδείχτηκε μέντιουμ κι έτσι φανηκε η μπλόφα του ουλτρα. Για τον ντιμι δε φωνάζαμε εγώ κι ο Χάρης; Την κλεοπ δεν την ψήφισα πριν δολοφονηθω; Δεν πάω να ευλογησω τα γένια μου (σαν άλλη κοντσιτα :P) αλλα δεν πρέπει κάποιοι πολίτες να είναι κι επιθετικοί; Αλλιώς ας κάθονται μα αλληλοψηφιζονται και να δολοφονούνται ώσπου να τελειώσει το παιχνίδι. Για την κλερ παίρνω την ευθύνη φυσικά αλλα κι εκείνη έπαιξε πολύ περίεργα ώσπου στο τέλος παραιτήθηκε (πάλι). Η τυμβωρυχία πάνω της κι αυτή μας βοήθησε να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα. Έτσι κι αλλιώς η κλερ δεν ήθελε πια να παίξει ενώ ο Χάρης αν γυρνούσε θα έπαιζε. Τέλος πάντων με χαζομάρες χάσαμε.
Τσιμπήσατε μια χαρά όμως ;) Αν ήξερα ότι η Claire ήταν το μέντιουμ πραγματικά δε θα ριχναμε τυμβωρυχία πάνω της. Δεν έχετε ιδέα πόσο καλά το είχα σχεδιάσει!! Βέβαια μετά προσπάθησα να το καλύψω αλλά ο Τάσος δεν μάσησε προφανώς.

Ω θεοί, σεντόνι του Ικαρίωνα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top