Palermo #43 - Επιδημική έκρηξη

Ψηφοφορία 15/7 - Ποιος θέλετε να αποχωρήσει;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 11)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Δεν σε κατηγόρησα κάπου ότι είσαι ο ΔΑ. Υπέδειξα το γεγονός ότι ο Ιορδάνης βιάστηκε να σε αθωώσει. Την ίδια στιγμή που πέταξες στα άκυρα την κάρτα ακύρωσης ψήφου. Αν μην τι άλλο, σε ένα σημαντικό βαθμό, ο ρόλος είναι συνιφασμένος πλέον με αυτόν του Ιορδάνη, οποτε καλά κάνεις και χώνεσαι στην αντιπαράθεσή μας. Με τι κίνητρο όμως? Να ξεδιαλύνεις το μυστήριο, ως άλλος ένας έντιμος πολίτης ή να προσπαθείς να ρίξεις στάχτη στα μάτια των κατοίκων της πόλης του Παλέρμο, ώς ένας επιδέξιο μαφιόζος? :hmm:

Όπως είπα και πιο πάνω, με προβληματίζει ιδιαίτερα όταν μου λένε με τόσο έντονο και παθιασμένο τρόπο τι πρέπει να κάνω. Αυτή η έντονη επιθυμία συνήθως κρύβει σκοπιμότητα, κάτι που δεν συνάδει με τον φιλήσυχο ρόλο των πολιτών. Μήπως μπορείς να μας εξηγήσεις γιατί προσπαθείς τόσο έντονα να κατευθύνεις την κοινή γνώμη?

Τα πράγματα είναι απλά. Είπες πως θα μπορούσα να είμαι ΔΑ και δεν πρέπει να το αποκλείσουμε. Σου λέω ότι αυτό το σενάριο δεν μπορεί να ισχύει σε καμία περίπτωση. Δεν θα είχα λόγο να ξοδέψω την ακύρωση ψήφου αν ήξερα ότι εγώ θα σωθώ έτσι κι αλλιώς. Επίσης αν ο ΔΑ θεωρούσε εμένα μαφιόζο, τότε δεν θα χρειαζόταν να ξοδέψει την κάρτα του γιατί εγώ δεν θα έβγαινα μάλλον. Άσε που δεν θα είχε και λόγο να σώσει εμένα, ακόμη κι αν με θεωρούσε μαφιόζο, μιας και έχω ακουστεί πολύ. Για πόσο ακόμη νομίζεις ότι θα μείνω στο παιχνίδι; Επίσης, σκοπιμότητα ασφαλώς και έχω. Δεν είναι κακό να έχεις σκοπούς. Θέλω να βγάλω μαφιόζους και κακούς ρόλους. Έτσι όπως έχω σχηματισμένη την εικόνα στο μυαλό μου και τους δυο σας, και εσένα και τον Jka σας θεωρώ μάλλον αθώους, οπότε σας λέω να μην χάνετε χρόνο με το να τρώγεστε μεταξύ σας. Υπάρχουν άλλα πράγματα που προέχουν. Τα στοιχεία είναι μπροστά σας και μιλάνε. Δείτε τις δύο ψηφοφορίες. Τι κοινό παρατηρείτε; Δείτε τι λέχθηκε στο ενδιάμεσο, ιδιαίτερα μετά την πρώτη ψήφο στην Μάιρα. Βλέπετε κάτι ενδιαφέρον εκεί; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Τα πράγματα είναι απλά. Είπες πως θα μπορούσα να είμαι ΔΑ και δεν πρέπει να το αποκλείσουμε. Σου λέω ότι αυτό το σενάριο δεν μπορεί να ισχύει σε καμία περίπτωση. Δεν θα είχα λόγο να ξοδέψω την ακύρωση ψήφου αν ήξερα ότι εγώ θα σωθώ έτσι κι αλλιώς. Επίσης αν ο ΔΑ θεωρούσε εμένα μαφιόζο, τότε δεν θα χρειαζόταν να ξοδέψει την κάρτα του γιατί εγώ δεν θα έβγαινα μάλλον. Άσε που δεν θα είχε και λόγο να σώσει εμένα, ακόμη κι αν με θεωρούσε μαφιόζο, μιας και έχω ακουστεί πολύ. Για πόσο ακόμη νομίζεις ότι θα μείνω στο παιχνίδι; Επίσης, σκοπιμότητα ασφαλώς και έχω. Δεν είναι κακό να έχεις σκοπούς. Θέλω να βγάλω μαφιόζους και κακούς ρόλους. Έτσι όπως έχω σχηματισμένη την εικόνα στο μυαλό μου και τους δυο σας, και εσένα και τον Jka σας θεωρώ μάλλον αθώους, οπότε σας λέω να μην χάνετε χρόνο με το να τρώγεστε μεταξύ σας. Υπάρχουν άλλα πράγματα που προέχουν. Τα στοιχεία είναι μπροστά σας και μιλάνε. Δείτε τις δύο ψηφοφορίες. Τι κοινό παρατηρείτε; Δείτε τι λέχθηκε στο ενδιάμεσο, ιδιαίτερα μετά την πρώτη ψήφο στην Μάιρα. Βλέπετε κάτι ενδιαφέρον εκεί; :)
Δεν εχω παρατηρησει να εχει απαντηθει επαρκως αλλα οντως γιατι πεταξες αυτην την καρτα ενω δεν κινδυνευες;; Βεβαια αυτη η κινηση δε δηλωνει με τιποτα κινηση μαφιοζου αρα οπως ειπωθηκε ισως ηθελες να δειξεις υπερβαλοντα ζηλο για το παιχνιδι..αλλιως..;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Εγω επειδη δυσκολευομαι να μαζεψω σε μια γωνια αυτα που λες ειπα μηπως μπορουμε να κουβεντιασουμε πιο λακωνικα και το λεω αυτο γιατι καθε φορα κανω ισως το λαθος και παιζω μια καρτα,δινω λαθος εντυπωσεις και δε μπορω να τα μαζεψω.Θα ειναι καλο να αποφυγουμε αυριο εσενα vs κλαιρ ή τουλαχιστον να συζητηθουν και αλλα ατομα και ειδικα ατομα που δεν εχουν ασχοληθει αρκετα.Στην 1η το πως συνδεομαστε δε το καταλαβαινω ή μου διαφευγει.Και σου λεω παλι..3,4 γραμμουλες να καταλαβω τι θεωρεις γιατι απο 1 τεραστια παραγραφο δε μπορω να κρατησω μονο 1 προταση ανα 4 γραμμες για μενα..Και ειπες οτι προεχω εγω για σενα και θα ηθελα να μιλησεις για μενα να δω τι θεωρεις ακριβως..γιατι προεχω.

Tο ξαναγράφω λοιπόν.

1) Στην προηγούμενη ψηφοφορία, η Claire είχε δώσει τρίτη ψήφο στην kleop και υπήρχε το σενάριο να προσπαθούσε να σώσει έναν μαφιόζο. Ανάμεσα στην ισοψηφία, ήμουν εγώ, ο Giamou και ο Σπυράκος. Είχα πει πως θεωρούσα τον Σπυράκο τον πιο ύποπτο κι απ' τους τρεις και όταν του είχα πει το συγκεκριμένο σενάριο είχε αντιδράσει. Κοιτάξτε όμως τι έγινε τώρα, τελευταία στιγμή μου έδωσε διπλή ψήφο για να σώσει την Claire. Και το πιο υπέροχο ποιο είναι; Ότι ο λόγος για τον οποίο είπε αρχικά ότι με ψήφισε είναι επειδή τον μπερδεύω και δεν τον ενδιέφερε ακόμη κι αν ήμουν αθώος. Είπε πως με θεωρούσε αθώο αλλά επειδή τον μπέρδευα ήθελε να με βγάλει. Είναι δυνατόν όμως κάποιος που θεωρεί κάποιον άλλο αθώο, να δώσει επιπλέον ψήφο σ' αυτόν, εφόσον θα μπορούσε να την κρατήσει για κάποιον περισσότερο ένοχο; Δηλαδή με θεωρεί αθώο που τον μπερδεύει και πάει να ρίξει πάνω μου την επιπλέον ψήφο;

2) Και σαν να μην έφτανε αυτό, η αγαπητή Claire που είχε ψηφίσει εντελώς τυχαία με το δάχτυλο την kleop στον πρώτο γύρο, ενώ αρχικά λέει πως της φαίνομαι αθώος, με ψηφίζει λέγοντας πως της φαίνομαι ύποπτος και ενώ ο Σπυράκος την βοηθήσε με την επιπλέον ψήφο, όπως κι εκείνη μάλλον είχε βοηθήσει τον Σπυράκο στην πρώτη ψηφοφορία, έρχεται και την βοηθάει ο διεφθαρμένος αστυνόμος, ασφαλώς γιατί δεν είναι ηλίθιος, έβγαζε μάτι ότι είναι μαφιόζος. Πολύ προσπάθεια να σώσουν την Claire τα παιδιά. Εγώ προσωπικά πείστηκα για την ενοχή τόσο της Claire, όσο και του Σπυράκου. Πρέπει να ψηφιστούν και να φύγουν στους αμέσως επόμενους γύρους, πρέπει να φύγουν άμεσα απ' το παιχνίδι.

Δεν αποκλείεται να είχα δίκιο ότι και η kleop είχε κακό ρόλο και όλο αυτό να τους έχει ταράξει πιο πολύ, αν και απ' ό,τι φαίνεται μάλλον η Claire ήταν η κακιά της υπόθεσης.

Εγώ θα ακολουθήσω αυτά τα στοιχεία.

2. Αν ο ΔΑ θεωρεί τον ικαρίωνα ένοχο, η προσοχή μπορεί να στραφεί σε i_lie_us και vassilis498.

Δεν μπορεί να θεωρεί εμένα ένοχο. Ήμουν δεύτερος. Δεν κινδύνευα να βγω άμεσα παρά μόνο αν μου έριχνε κανείς ξαφνικά καμία ψήφο και είχα ήδη δήμαρχο να με έχει ψηφίσει. Εφόσον λοιπόν δεν κινδύνευα να βγω άμεσα, δεν υπήρχε λόγος να ξοδέψει την ιδιότητά του. Μείνε στο νούμερο 1 των όσων είπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giamou

Νεοφερμένος

Ο Giamou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Για να είμαι ειλικρινής μετάνιωσα για την ψήφο μου γιατί δεν ήθελα να γίνω αιτία να φύγει κάποιος τόσο νωρίς, ακόμα κι ανήκε στην μαφία. Αλλά δεν περίμενα πως θα τον ψήφιζε κι άλλος μετά από μένα και μάλιστα ώρα που εγώ δεν παρακολουθούσα το παιχνίδι, μια και είχα ψηφίσει, αλλά το φόρουμ. Το μόνο που ήθελα να δω, είναι τις αντιδράσεις στην ψήφο μου και αν θα προσπαθούσε κάποιος να τον σώσει δίνοντας κι άλλη ψήφο σ' αυτούς που ακολουθούσαν.
Για να μην μακρυγορώ λοιπόν κι εγώ, θα πω πως ψήφισα εντελώς τυχαία. Είπα από την αρχή που δήλωσα συμμετοχή πως δεν έχω ξαναπαίξει και όσοι μου προσάπτετε τα χίλια μύρια, καλά θα κάνετε να λάβετε υπ' όψιν σας και την ασχετοσύνη του πρωτάρη.:redface:

Τελικα ψηφισες τυχαια ή για να δεις αν καποιος θα τη σωσει?



Αν ήθελα να καλύψω την kleop, θα έριχνα ψήφο σε giamou-ikariona-Σπυράκο για να ανέβουν εκείνοι και έστω να προκαλέσω ισοψηφία-δημοσκόπηση μήπως και σωνόταν. Δεν το έκανα όπως φάνηκε.
@Giamou:
Ξέχασα να σε κάνω παράθεση.
Αν και είπα για ποιο λόγο ψήφισα όπως ψήφισα χθες, με ψηφίζεις και το επιχειρηματολογείς αρκετά καλύτερα από ότι η Μάιρα, οπότε δεν μπορώ παρά να δεχτώ στωικά την ψήφο σου. Πιστεύεις προφανώς πως η μη ψήφος μου προς εσένα-Σπυράκο-Ikariona και ο μη εξαναγκασμός σε ισοψηφία με καθιστά ύποπτο για τους λόγους που είπες, πράγμα που έχει κάποια λογική όπως το σκέφτεσαι.

Δολοφονία Tzoum:
Ο Tzoum ήταν ο πιο λιγομίλητος από το περιβόητο τρίπτυχο. Πιστεύω ότι σκοτώθηκε με πρόθεση όχι να φύγουν οι υποψίες που υπάρχουν από τους tzoum-ikariona-giamou αλλά με σκοπό να επικεντρωθούν στους υπόλοιπους 2 ενώ αυτοί είναι πιθανώς αθώοι (ή βασικά έχουν ρόλους που δεν γνωρίζουν οι μαφιόζοι ότι είναι συνασπισμένοι μαζί τους, πχ. πόρνη).
Εναλλακτικό σενάριο είναι λόγω της μεταξύ τους γνωριμίας αν κάποιος εκ των δύο (ikariona-giamou) ή και οι δύο, είναι μαφιόζοι να γνώρισαν ότι ο tzoum δεν είναι ή να κατάλαβαν από τον τρόπο παιχνιδιού του (που τι να καταλάβουν με τρεις γραμμές που πόσταρε όλες κι όλες) ότι είναι στο στρατόπεδο των πολιτών και να διαλέξουν αυτόν να φάνε περιμένοντας οι υποψίες να φύγουν από όλους τους.

Παροτι σε ψηφισα, οφειλω να παραδεχτω οτι μου αρεσε ο τροπος σκεψης σου και αυτα που ειπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Tο ξαναγράφω λοιπόν.

1) Στην προηγούμενη ψηφοφορία, η Claire είχε δώσει τρίτη ψήφο στην kleop και υπήρχε το σενάριο να προσπαθούσε να σώσει έναν μαφιόζο. Ανάμεσα στην ισοψηφία, ήμουν εγώ, ο Giamou και ο Σπυράκος. Είχα πει πως θεωρούσα τον Σπυράκο τον πιο ύποπτο κι απ' τους τρεις και όταν του είχα πει το συγκεκριμένο σενάριο είχε αντιδράσει. Κοιτάξτε όμως τι έγινε τώρα, τελευταία στιγμή μου έδωσε διπλή ψήφο για να σώσει την Claire. Και το πιο υπέροχο ποιο είναι; Ότι ο λόγος για τον οποίο είπε αρχικά ότι με ψήφισε είναι επειδή τον μπερδεύω και δεν τον ενδιέφερε ακόμη κι αν ήμουν αθώος. Είπε πως με θεωρούσε αθώο αλλά επειδή τον μπέρδευα ήθελε να με βγάλει. Είναι δυνατόν όμως κάποιος που θεωρεί κάποιον άλλο αθώο, να δώσει επιπλέον ψήφο σ' αυτόν, εφόσον θα μπορούσε να την κρατήσει για κάποιον περισσότερο ένοχο; Δηλαδή με θεωρεί αθώο που τον μπερδεύει και πάει να ρίξει πάνω μου την επιπλέον ψήφο;

2) Και σαν να μην έφτανε αυτό, η αγαπητή Claire που είχε ψηφίσει εντελώς τυχαία με το δάχτυλο την kleop στον πρώτο γύρο, ενώ αρχικά λέει πως της φαίνομαι αθώος, με ψηφίζει λέγοντας πως της φαίνομαι ύποπτος και ενώ ο Σπυράκος την βοηθήσε με την επιπλέον ψήφο, όπως κι εκείνη μάλλον είχε βοηθήσει τον Σπυράκο στην πρώτη ψηφοφορία, έρχεται και την βοηθάει ο διεφθαρμένος αστυνόμος, ασφαλώς γιατί δεν είναι ηλίθιος, έβγαζε μάτι ότι είναι μαφιόζος. Πολύ προσπάθεια να σώσουν την Claire τα παιδιά. Εγώ προσωπικά πείστηκα για την ενοχή τόσο της Claire, όσο και του Σπυράκου. Πρέπει να ψηφιστούν και να φύγουν στους αμέσως επόμενους γύρους, πρέπει να φύγουν άμεσα απ' το παιχνίδι.

Δεν αποκλείεται να είχα δίκιο ότι και η kleop είχε κακό ρόλο και όλο αυτό να τους έχει ταράξει πιο πολύ, αν και απ' ό,τι φαίνεται μάλλον η Claire ήταν η κακιά της υπόθεσης.

Εγώ θα ακολουθήσω αυτά τα στοιχεία.
Εγω θεωρω πως η kleop ειναι αθωα,(βεβαια αυτο δε με συμφερει στο σεναριο σου αλλα εγω ξερω τι ειμαι,χαιρω πολυ θα μου πεις).Στην πρωτη ψηφοφορια δε συμφωνω γιατι δεν ασχοληθηκα με την κοπελα.Τωρα το οτι μπορει να αλλαξε σταση και να σε ψηφισε ειναι δικο της θεμα αλλο πρωτος αλλο δευτερος γυρος.Στον πρωτο γυρο εγω δε κινδυνευα και στο κατω κατω αν εφτανα ισες ψηφους με την Kleop και ημουν μαφιοζος θα λεγα παιδια relax μη κανετε support εχω καρτα να σωθω αρα δε χρειαζεται να εκτεθειτε ουτε στο ελαχιστο.Κανεις δε θα με εκραζε αν για να με υπερασπιστω επαιζα την καρτα.Αρα σε αυτο πεφτεις εξω.Τωρα για να εξηγηθω ξανα στον δευτερο γυρο ανεφερα τον λογο που σε ψηφισα που οσο κι αν φαινεται κακο το εχω ξανακανει γιατι πραγματικα ενιωθα την αναγκη,λογω του εισαι και γενικα απολυτος με τις υποθεσεις σου μεχρι να σου ερθει αλλη.Και βαζοντας εξτρα ψηφο χωρις να εχει παιχτει βεβαια η ακυρωση σου θα γινοντουσαν διαφορες ψηφοφοριες τελευταιας στιγμης για να σωθει καποιος και ισως εκει βγαζαμε περισσοτερη ακρη..δεν το εκανα για να σωσω την claire το εκανα για αυτο που προειπα και γιατι ετσι κι αλλιως δε με χαλαγε να φυγεις.Τωρα μετα απο την κινηση του ΔΑ δε σκοπευω να σκασω με την κοπελα ουτε με εσενα εαν και εφοσον καταφερω και συσχετισω ψηφους στην clair σε σχεση με ΔΑ.Επισης αντι να λες να φυγουν αμεσα 2 παιχτες(Το εχω πει και εγω και εχει τυχει να πεσω μεσα) επειδη δεν εχεις φτασει ακομα σε σημειο απελπισιας ειναι καλο να υπαρχει συζητηση με επιχειρηματα ακομα γιατι δεν ακουγεται ωραιο να φυγουν ετσι κατηγορηματικα ατομα.Πχ αυτος ειναι ενοχος,αυτος με τον αλλον ειναι αυτο,αλλα μπορει κι αυτος,υποπτευομαι αυτον..ας γινει κουβεντα και μετα ριξε την ψηφο σου ομορφα κι ωραια!
Αυτα απο μενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Δεν εχω παρατηρησει να εχει απαντηθει επαρκως αλλα οντως γιατι πεταξες αυτην την καρτα ενω δεν κινδυνευες;; Βεβαια αυτη η κινηση δε δηλωνει με τιποτα κινηση μαφιοζου αρα οπως ειπωθηκε ισως ηθελες να δειξεις υπερβαλοντα ζηλο για το παιχνιδι..αλλιως..;


Όπως είπα ήδη, σε δικά σου post, μέχρι να βγεις απ' το παιχνίδι, θα έχω κλειστά τα μάτια και τα αυτιά μου. Μόνο μπερδεύεις το παιχνίδι. Σου απαντάω μόνο σ' αυτό το τελευταίο.

Έπρεπε να μείνω οπωσδήποτε άλλον ένα γύρο μέσα στο παιχνίδι. Ήμουν έναν πόντο πίσω απ' την Claire. Αν με είχε ψηφίσει ήδη δήμαρχος και μου έριχνε κανείς καμία ξεκάρφωτη ξαφνική τελευταία ψήφο, έφτανα σε ισοψηφία και έβγαινα εγώ. Προτίμησα λοιπόν να ξοδέψω την κάρτα μου και να σιγουρευτώ ότι δεν θα έβγαινα σ' αυτό τον γύρο, παρά να το ρισκάρω. Έτσι κι αλλιώς εγώ νομίζω πως το έλυσα το παιχνίδι, τουλάχιστον σε αρκετά απ' τα σημεία του. Μπορεί να πέφτω έξω, μπορεί όχι. Ό,τι ήταν όμως να κάνω για να βοηθήσω, το έκανα. Και να πεθάνω λοιπόν το επόμενο ή τα επόμενα βράδια δεν με αφορά πλέον. Έκανα αυτό που έπρεπε να κάνω. Ο ΔΑ έκανε το λάθος που δεν έβγαλε εμένα αντί για την Μάιρα. Αν μείνω αρκετά ακόμη μέσα στο παιχνίδι, θα κοστίσει αρκετά στην μαφία, αυτό το λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Όπως είπα ήδη, σε δικά σου post, μέχρι να βγεις απ' το παιχνίδι, θα έχω κλειστά τα μάτια και τα αυτιά μου. Μόνο μπερδεύεις το παιχνίδι. Σου απαντάω μόνο σ' αυτό το τελευταίο.

Έπρεπε να μείνω οπωσδήποτε άλλον ένα γύρο μέσα στο παιχνίδι. Ήμουν έναν πόντο πίσω απ' την Claire. Αν με είχε ψηφίσει ήδη δήμαρχος και μου έριχνε κανείς καμία ξεκάρφωτη ξαφνική τελευταία ψήφο, έφτανα σε ισοψηφία και έβγαινα εγώ. Προτίμησα λοιπόν να ξοδέψω την κάρτα μου και να σιγουρευτώ ότι δεν θα έβγαινα σ' αυτό τον γύρο, παρά να το ρισκάρω. Έτσι κι αλλιώς εγώ νομίζω πως το έλυσα το παιχνίδι, τουλάχιστον σε αρκετά απ' τα σημεία του. Μπορεί να πέφτω έξω, μπορεί όχι. Ό,τι ήταν όμως να κάνω για να βοηθήσω, το έκανα. Και να πεθάνω λοιπόν το επόμενο ή τα επόμενα βράδια δεν με αφορά πλέον. Έκανα αυτό που έπρεπε να κάνω. Ο ΔΑ έκανε το λάθος που δεν έβγαλε εμένα αντί για την Μάιρα. Αν μείνω αρκετά ακόμη μέσα στο παιχνίδι, θα κοστίσει αρκετά στην μαφία, αυτό το λάθος.
Μπορουσες καλλιστα να περιμενεις αν παιχτει ψηφος για να την ακυρωσεις,αν απλα το εκανες προληπτικα οκ αλλα μπορουσε να αξιοποιηθει σε μια πιο κρισιμη περισταση.Ευχαριστω παρα πολυ για την φιλοφρονηση και αν και ειμαι συνηθως εγω αυτος που μπερδευω το παιχνιδι θα παρεις θεωρω εσυ βραβειο.Χαιρομαι πολυ που ενας συμπαιχτης δε θα βλεπει κανενα post μου και περιμενει να φυγω πως και πως..Θα το σκεφτω πολυ επειδη αυριο οντως θα λειπω σχεδον ολη μερα για την ψηφο διαβαζοντας τα προηγουμενα posts.Και αν θα γουσταρα πολυ να μη διαβαζω posts σου γιατι εσυ κουραζεις και προσπαθεις να μπερδεψεις ή το κανεις κατα λαθος επειδη οσο πιο πολυ μιλας δε μου κανεις για μαφιοζος λεω να ψηφισω για το κοινο καλο!
Καλο σου βραδυ,στειλε και pm στην ΣΕ με τις μαντεψιες σου να δουμε τι θα πιασεις στο τελος που απο τα πρωτα posts χτες υπολογιζες μαφιοζους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Εγω θεωρω πως η kleop ειναι αθωα,(βεβαια αυτο δε με συμφερει στο σεναριο σου αλλα εγω ξερω τι ειμαι,χαιρω πολυ θα μου πεις).Στην πρωτη ψηφοφορια δε συμφωνω γιατι δεν ασχοληθηκα με την κοπελα.Τωρα το οτι μπορει να αλλαξε σταση και να σε ψηφισε ειναι δικο της θεμα αλλο πρωτος αλλο δευτερος γυρος.Στον πρωτο γυρο εγω δε κινδυνευα και στο κατω κατω αν εφτανα ισες ψηφους με την Kleop και ημουν μαφιοζος θα λεγα παιδια relax μη κανετε support εχω καρτα να σωθω αρα δε χρειαζεται να εκτεθειτε ουτε στο ελαχιστο.Κανεις δε θα με εκραζε αν για να με υπερασπιστω επαιζα την καρτα.Αρα σε αυτο πεφτεις εξω.Τωρα για να εξηγηθω ξανα στον δευτερο γυρο ανεφερα τον λογο που σε ψηφισα που οσο κι αν φαινεται κακο το εχω ξανακανει γιατι πραγματικα ενιωθα την αναγκη,λογω του εισαι και γενικα απολυτος με τις υποθεσεις σου μεχρι να σου ερθει αλλη.Και βαζοντας εξτρα ψηφο χωρις να εχει παιχτει βεβαια η ακυρωση σου θα γινοντουσαν διαφορες ψηφοφοριες τελευταιας στιγμης για να σωθει καποιος και ισως εκει βγαζαμε περισσοτερη ακρη..δεν το εκανα για να σωσω την claire το εκανα για αυτο που προειπα και γιατι ετσι κι αλλιως δε με χαλαγε να φυγεις.Τωρα μετα απο την κινηση του ΔΑ δε σκοπευω να σκασω με την κοπελα ουτε με εσενα εαν και εφοσον καταφερω και συσχετισω ψηφους στην clair σε σχεση με ΔΑ.Επισης αντι να λες να φυγουν αμεσα 2 παιχτες(Το εχω πει και εγω και εχει τυχει να πεσω μεσα) επειδη δεν εχεις φτασει ακομα σε σημειο απελπισιας ειναι καλο να υπαρχει συζητηση με επιχειρηματα ακομα γιατι δεν ακουγεται ωραιο να φυγουν ετσι κατηγορηματικα ατομα.Πχ αυτος ειναι ενοχος,αυτος με τον αλλον ειναι αυτο,αλλα μπορει κι αυτος,υποπτευομαι αυτον..ας γινει κουβεντα και μετα ριξε την ψηφο σου ομορφα κι ωραια!
Αυτα απο μενα.

Ό,τι ήταν να πω για σας τους δύο, το είπα. Σας κατηγόρησα με επιχειρήματα. Δεν έχω κάτι άλλο να πω. Δεν έχει νόημα να λέω τα ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giamou

Νεοφερμένος

Ο Giamou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Συμφωνα με το πως εξελιχθηκε το παιχνιδι, εχω να πω τα εξης για το ΔΑ:
1. Σιγουρα δεν ειναι ο Ikarionas ΔΑ. (1) Γιατι δε θα παιζε τοσο γρηγορα τη καρτα για (2) ενα ατομο που επιμενει τοσο να βγει, ακομα και αν ηταν δολοφονος. Επισης δεν ειναι αρχιμαφιοζος, γιατι , πιστευω, πως δε θα σκοτωνε tzoum, ειδικα το πρωτο γυρο.
2.Σιγουρα δεν ειναι το εμιλουκο και η Iris γιατι δε θα επαιζαν αυτη την ιδιοτητα τους τοσο γρηγορα.
3.Σιγουρα δεν ειναι η Μαιρα, η Claire, o tzoum και o cleop.
4. Σιγουρα δεν ειμαι εγω.
5. Λογικα δεν ειναι o i lie us, η deutsch lover, o libertus, o tsarachaf και ο vassilis498.

Επισης, το οτι μιλαει ο Ikarionas τοσο πολυ, δε σημαινει πως ειναι αθωος.Αυτο θα το εκανε και ως δολοφονος και ως πολιτης. Προς το παρον τον θεωρω πολιτη, αλλα μονο προς το παρον.

Απο οτι βλεπω,οι καλοι και πιο ενεργοι παικτες συντασσονται μαζι ανα δυαδες, αλλα υπαρχουν υποψιες μεταξυ τους, οποτε οι δολοφονοι-καλοι παικτες θα εχουν "πανω απο το κεφαλι του" πολιτες-καλους παικτες. Το προβλημα ειναι με τους παικτες που ειναι σχετικα στην αφανεια και στους οποιους κατα τη γνωμη μου κρυβονται και οι περισσοτεροι κακοι ρολοι.

Κατα τη γνωμη μου λιγοτερο υποπτοι μου φαινονται το εμιλουκο, η iris47 και ο libertus, λογω του σκεπτικου του σε προηγουμενα ποστ, ενω περισσοτερο ενοχος μου φαινεται o tsarachaf λογω του οτι προσπαθει να κατευθυνει τη συζητηση παλι στο διπτυχο, ο Guest 278211 και η drama με βαση τα σκεπτικα που εχω αναφερει και τα οποια ενισχυονται με το γεγονος οτι παλι ψηφισαν σε σχετικα αδιαφορους, προς το παρον, παικτες. Επισης θεωρω πως συγχυση υπαρχει στα λεγομενα της Claire και οτι θα ηταν οφελιμο να παιχτει σε αυτην η καρτα της τυμβωρυχιας, οταν αποχωρησει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
i_lie_us: Από την άλλη πλευρά, έχουμε έναν από τους υπερασπιστές του ικαρίωνα, ήταν μάλιστα ο τελευταίος που την ψήφισε κάνοντας το 6-4, πριν την διπλή του σπυράκου δηλαδή, ενώ δεν τον είδα να κάνει κάποια αναφορά στην Claire.

Άρα πάμε και στα σενάρια.
1. Αν ο ΔΑ θεωρεί την Claire ένοχη, έχουμε να ασχοληθούμε με αυτήν και τους Σπυράκο και aegloswen, πιθανόν να υπάρχουν μαφιόζοι στην τριάδα, τείνω πιο πολύ προς Claire και Σπυράκο.
2. Αν ο ΔΑ θεωρεί τον ικαρίωνα ένοχο, η προσοχή μπορεί να στραφεί σε i_lie_us και vassilis498.
3. Αν ο ΔΑ τους έχει και τους δύο για ένοχους, θα σκίσω τα χαρτιά μου, γιατί τότε μπορεί να είναι και οι τέσσερις που ανέφερα πολίτες.
4. Αν δεν θεωρεί κανέναν ένοχο και το έκανε για να θολώσει τα νερά, μάλλον υπάρχουν μαφιόζοι και από τις δύο πλευρές, αλλά δεν θα πόνταρα σε πάνω από έναν ή δύο συνολικά.

Πιο πιθανά σενάρια θεωρώ το 1 και το 4, κυρίως λόγο της συμπεριφοράς της Claire τις τελευταίες ώρες.

Όντως κάποια αναφορά στην Claire δεν είχα κάνει. Είχα πει ωστόσο, ότι δεν θεωρώ κάποιον ύποπτο εκ των ikariona-giamou-tzoum και εχθές και σήμερα. Συνεπώς απλά όταν επέλεξα να ψηφίσω, αρχικά διάλεξα να ψηφίσω μεταξύ των δύο (προσπαθώντας να δώσω κάποιο νόημα στην ψήφο μου τρόπον τινά) και έριξα claire που θεωρούσα περισσότερο ένοχη από τους δύο, θέλοντας να δω πιθανές αλλαγές όπως είπα σε περίπτωση που έπεφτα μέσα.

Εσύ είσαι στο άλλο στρατόπεδο, αυτών που έτρεξαν να γεμίσουν ψήφους την Claire, μαζί με τον Βασίλη και τον ικαρίωνα, που για τον τελευταίο, makes sense, γιατί ήταν υποψήφιος mvp.

Προφανώς και ο ikarionas δικαιολογείται για την αλλαγή της ψήφου του σε claire, αν μη τι άλλο. Όσον αφορά το Βασίλη, δεν μου άρεσε και μένα όχι το ότι ψήφισε Claire τόσο, όσο το ότι ψήφισε στο παρά πέντε χωρίς μεγάλη συμμετοχή μέχρι τώρα κάποιο άτομο που είχε αρκετές ψήφους. Μπορεί κάτι να ξέρει το παιδί και ότι post έκανε μετά από αυτό ήταν πολύ promising, αλλά ακόμα δεν βοηθήθηκα σε κάτι από τα λεγόμενά του.
Αν άνηκα σε κάποιο στρατόπεδο λοιπόν τη στιγμή της ψήφου μου, ναι, μπορούμε να πούμε ότι άνηκα σε αυτό που υποστήριζε την αθωότητα του ikariona αλλά αυτό δεν συνεπάγεται αναγκαστικά την ενοχή της Claire, διάλεξα αυτόν που θεωρούσα "ενοχότερο" εκ των δύο.

Ειδικά μάλιστα μετά από την κίνηση του ΔΑ και την (δυσκολεύομαι η αλήθεια είναι να πιστέψω τον λόγο που έδωσε, αν και φαίνεται ότι γενικά δεν θυμάται κανόνες) αψυχολόγητη κίνηση του ikariona να ακυρώσει ψήφο.

O ΔΑ δεν γνωρίζει τους δολοφόνους!! Τι σημασία έχει αν η Claire είναι κρυφός ή φανερός και πώς μπορεί να καταλάβει;;;
Παρόλα αυτά κι εγώ πιστεύω ότι ο ΔΑ πρέπει να είναι έμπειρος παίκτης.

Καταρχάς, ενδέχεται να είχε κάποια κάρτα που τον βοήθησε ο ΔΑ, πέραν της εμπειρίας που μπορεί να έχει ή όχι, οπότε να έμαθε την ταυτότητα κάποιου προσώπου (μπορεί να έμαθε ότι η Claire είναι κακός, και να έσπευσε να την σώσει αν είναι άπειρος. Μπορεί να έμαθε ότι Μάιρα είναι πολίτης και να την σκότωσε πιστεύοντας ότι η Claire θα είναι μαφιόζος. Που και μαφιόζος να μην είναι κάποια τέτοια κίνηση θα ήταν καλή γιατί θα ήταν πολύ πιθανό να εκδιωχθεί μετά από αυτό).
Απλώς ανέφερα ένα ακραίο σενάριο το οποίο έχει τον ΔΑ ως έμπειρο παίχτη, χωρίς αναγκαστικά κάποια κάρτα να σώνει την Claire η οποία είναι φανερός μαφιόζος επειδή κατάλαβε από κάποιον που την ψήφισε ότι εκείνος (που ψήφισε Claire) είναι ρουφιάνος.
Ξαναλέω, πολύ ακραίο και δεν νομίζω να το έκανε κάποιος έμπειρος παίχτης χωρίς κάρτα αυτό.

Αν η κίνηση του ΔΑ έγινε χωρίς κάρτα, δεν μπορώ να επεξεργαστώ για την ώρα ποιο είναι το πιθανότερο σενάριο, τα επικρατέστερα νομίζω για μένα είναι:
Άπειρος, καυλωμένος που μπήκε μαφία, βασίζεται στο ένστικτό του και στο γενικό κλίμα θέλοντας να σώσει Claire και σκοτώνει Μάιρα πιστεύοντας ότι έχει κάποιον "άχαρο" ρόλο πολίτη λόγω της γενικής της εικόνας.
Έμπειρος που πιστεύει στην αθωότητα της Μάιρας τη στέλνει προσπαθώντας να στοχοποιήσει την Claire την οποία θεωρεί επίσης αθώα (πράγμα που και πάλι, δεν ξέρω αν θα έκανε κάποιος έμπειρος γιατί απέχω από αυτόν τον χαρακτηρισμό :P )

Τώρα αν ο ΔΑ θεωρούσε τον ikariona ένοχο που είναι στα σενάρια που εξέτασες, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να χρησιμοποίησε την ιδιότητά του είτε είναι έμπειρος είτε όχι, αφού ο ikarionas προφανώς δεν έβγαινε με τις ψήφους που είχε μέχρι τότε. Αν μπορείς εξήγησε μου καλύτερα αυτό το σκεπτικό (κυρίως το γιατί να κάνει κίνηση αν θεωρούσε ikariona μαφιόζο και κατ' επέκταση πως αυτό καταδεικνύει εμένα και το Βασίλη.)
Προσωπικά, αν κάποιο σενάριο λόγω της κίνησης του ΔΑ μου επιφέρει ενοχή, αυτό πιστεύω πως είναι ο θάνατος της Μάιρας η οποία ψήφισε εμένα. Να ήξερε ή πίστευε ότι η Μαίρα είναι ρουφιάνος (ή ΑΜ) δηλαδή και να την έφαγε με αυτόν τον τρόπο επειδή ψήφισε εμένα υποθέτοντας ταυτόχρονα ότι η Μάιρα έδωσε ψήφο βασιζόμενη στην ιδιότητα της και όχι στα κουτουρού. Το οποίο αντίστοιχα προϋποθέτει κάποια κάρτα νομίζω (εκτός αν έχουμε πέσει σε καμιά παράβαση κανόνων, φτου και μακριά :P ).

Μετά από όλο αυτό το τουρλουμπούκι λοιπόν, προσωπικά δεν αυξάνεται το πόσο πιστεύω ότι η Claire είναι ένοχος. Ίσως και να μειώνεται.
Αντίστοιχα μετά από την αλλαγή της ψήφου του ikariona σίγουρα δεν αυξάνεται το πόσο αθώο τον θεωρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Τελικα ψηφισες τυχαια ή για να δεις αν καποιος θα τη σωσει?
Ψήφισα στην τύχη kleop, μετάνοιωσα αλλά δεν άλλαξα την ψήφο μου γιατί ήθελα να δω αν θα έσπευδαν για σώσιμο. Είσαι καλυμένος;

Χαιρομαι πολυ που ενας συμπαιχτης δε θα βλεπει κανενα post μου και περιμενει να φυγω πως και πως..Θα το σκεφτω πολυ επειδη αυριο οντως θα λειπω σχεδον ολη μερα για την ψηφο διαβαζοντας τα προηγουμενα posts.Και αν θα γουσταρα πολυ να μη διαβαζω posts σου γιατι εσυ κουραζεις και προσπαθεις να μπερδεψεις ή το κανεις κατα λαθος επειδη οσο πιο πολυ μιλας δε μου κανεις για μαφιοζος λεω να ψηφισω για το κοινο καλο!
Καλο σου βραδυ,στειλε και pm στην ΣΕ με τις μαντεψιες σου να δουμε τι θα πιασεις στο τελος που απο τα πρωτα posts χτες υπολογιζες μαφιοζους!
Μην ανησυχείς και ούτε και τα δικά μου διαβάζει, έτσι λέει βέβαια. Εγώ είμαι σίγουρη πως τα διαβάζει όλα και κάποιους κάνει πως τους αγνοεί γιατί τους έχει στοχοποιήσει...
Και θα συμφωνήσω για το πμ στην ΣΕ, για να είναι τόσο σίγουρος για κάποιους και μάλιστα χωρίς σοβαρούς λόγους γιατί εγώ τα επιχειρήματα του τα θεωρώ τουλάχιστον χαζά, σίγουρα επικοινωνεί κάθε βράδυ μαζί τους και βέβαια όχι από κάρτα γιατί δεν θα γινόταν κάθε βράδυ.;)

Συμφωνα με το πως εξελιχθηκε το παιχνιδι, εχω να πω τα εξης για το ΔΑ:


Επισης θεωρω πως συγχυση υπαρχει στα λεγομενα της Claire και οτι θα ηταν οφελιμο να παιχτει σε αυτην η καρτα της τυμβωρυχιας, οταν αποχωρησει.
΄Οτι νάναι και πάλι...
΄Εχω εξηγήσει ξανά και ξανά και δεν σκοπεύω να αναλωθώ σ' αυτό. Να με βγάλετε και να παίξετε και την κάρτα της τυμβωρυχίας για να βγω οριστικά. Ειλικρινά πίστευα πως παίζοντας θα διασκέδαζα γιατί αυτό είναι το νόημα του παιχνιδιού, όμως ειλικρινά κουράστηκα. Μέχρι το στομάχι μου με έπιασε νωρίτερα λίγο μετά την ψηφοφορία όταν είδα πως με σώσανε τελικά. Να με βγάλετε για να ησυχάσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giamou

Νεοφερμένος

Ο Giamou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Ψήφισα στην τύχη kleop, μετάνοιωσα αλλά δεν άλλαξα την ψήφο μου γιατί ήθελα να δω αν θα έσπευδαν για σώσιμο. Είσαι καλυμένος;


΄Εχω εξηγήσει ξανά και ξανά και δεν σκοπεύω να αναλωθώ σ' αυτό. Να με βγάλετε και να παίξετε και την κάρτα της τυμβωρυχίας για να βγω οριστικά. Ειλικρινά πίστευα πως παίζοντας θα διασκέδαζα γιατί αυτό είναι το νόημα του παιχνιδιού, όμως ειλικρινά κουράστηκα. Μέχρι το στομάχι μου με έπιασε νωρίτερα λίγο μετά την ψηφοφορία όταν είδα πως με σώσανε τελικά. Να με βγάλετε για να ησυχάσω.

1. Δε μπορω να πω πως με καλυψε, αλλα δεν αποκλειεται και να ισχυει.
2. Δε λεω πως εισαι απαραιτητα κακος ρολος. Απλα αν παιχτει σε σενα η τυμβωρυχια, θεωρω, πως θα φανουν πολλα περισσοτερα πραγματα, και οχι μονο ο ρολος σουΑν εισαι καλος ρολος τοτε σιγουρα στις δικες σου ψηφους βρισκονται μαφιοζοι, ενω αν εισαι κακος, τοτε περισσοτερες ψηφοι απο κακους ρολους βρισκονται στον Ικαριονα ή στη Μαιρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cupid

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cupid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 321 μηνύματα.
Πωπω επιθετικότητα :P Παιχνίδι είναι βρε παιδιά. Anyway, ας το εκλάβω σαν πάθος (το πάθος είναι καλό να υπάρχει, σε αντίθεση με την εμμονή και την εξάρτηση αλλά ας μη βγω off topic). Ας γίνω κι εγώ αναλυτικός λοιπόν:
kleop: Αποχώρηση-Ιφιγένεια νομίζω. Δεν μπορώ να πω ότι μου έβγαλε κάτι ύποπτο. Παρεξηγήθηκε ίσως η υπεράσπιση προς τον ultraviolence αλλά η εντύπωση που μου έδωσε ήταν ότι απλά προσπάθησε να κατανοήσει την ψήφο με κριτήριο το nickname. Θα δούμε στο τέλος
Μάιρα: Νομίζω ψηφίστηκε αντιδραστικά επειδή κάποιοι την θεώρησαν troll(όπως κι εμένα). Όμως είναι όντως troll ή η συγκεκριμένη τακτική ήταν προσπάθεια για αποπροσανατολισμό που προφανώς απέτυχε; Χαιρετίσματα στη χώρα των φαντασμάτων
Claire Rentfield: Μου δίνει την εντύπωση ότι πρόκειται για παίκτρια που παρεξηγήθηκε η σιωπή της ως ύποπτη. Μπορεί να ήταν το εύκολο θύμα για κάποιους, μπορεί όμως να πρόκειται και για παίκτρια με κεντρικό ρόλο. Η παρέμβαση όμως του Διεφθαρμένου Αστυνομικού περιπλέκει τα πράγματα και πρόκειται για περιπτωση που θα την σκεφτώ πολλές φορές πριν αποφασίσω ποιον θα επιλέξω σήμερα
Ikarionas: Ο πρώτος αμφιλεγόμενος παίκτης κατά τη γνώμη μου. Διαπιστώνω ότι υπερπροσπαθεί να δικαιολογήσει την στάση του μέχρι τώρα. Γιατί να πετάξει την κάρτα αν δεν θέλει και ο ίδιος να προστατευθεί; Άλλη μια ύποπτη περίπτωση
Σπυρακος (^^): Και ξαφνικά, στον δεύτερο μόλις γύρο, χρησιμοποιεί την κάρτα επιπλέον ψήφου. Γιατί τόσο γρήγορα; Γιατί τώρα; Γιατί προς τον Ικαρίωνα την ώρα που όλα δείχνουν αποχώρηση της Claire; Μπορεί απλά να παρασύρθηκε, μπορεί να βιάστηκε, μπορεί όμως και να εκδηλώθηκε από λάθος
i_lie_us: Ίσως έχει παίξει πιο ευρηματικά από όλους έως τώρα. Λόγια λίγα κι εύστοχα, προσπάθεια υπεράσπισης της kleop, χαμηλοί τόνοι μετά την αποχώρηση της Μάιρας. Μπορεί να πρόκειται απλά για πολίτη, μπορεί όμως να είναι και μια έξυπνη στάση εκ μέρους του Διεφθαρμένου Αστυνομικού. Πλέον ανήκει στους υποπτους για μένα
JKaradakov: Έντονα εκνευρισμένος. Γιατί; Με κατηγόρησε πιθανώς επειδή ήμουν εύκολος στόχος λόγω μη έντονης έως τώρα παρουσίας μου. Ήταν απλά κίνηση αντίδρασης ή είμαι το νέα Ιφιγένεια όπως η kleop; Θα είναι στο μυαλό μου
Libertus: Πολύ εύκολο να υποτιμήσεις την ψήφο καποιου ως τρολλ για να καλύψεις πιθανή ενοχή. Δεν μπόρεσα όμως να αγνοήσω την υπεράσπιση προς aegloswen. Μου φάνηκε σαν κίνηση προστασίας το ποστ-χιουμορ είμαστε οι τάδε και οι τάδε δολοφόνοι. Τυχαίο ή όχι ήταν η πιο ύποπτη δημοσίευση για μένα
aegloswen: Η πρώτη και αθώα μου ψήφος. Χαμηλοί τόνοι από πλευράς της, ωστόσο διακρίνω εύστοχο σκεπτικό στις δημοσιεύσεις της που άνετα θα παρέπεμπε σε Διεφθαρμένο Αστυνομικό που προσέχει τι λέει
ultraviolence: Λακωνικός αρκετά αλλά με το τελευταίο ποστ του κάπως να με προβληματίζει. Προσπάθεια να δικαιολογηθεί ή λάθος κίνηση; Δεν μπορώ να πω πάντως ότι μου έχει κινήσει υποψίες όσο άλλοι
Emilouko: Έχω αντιληφθεί ότι παίζει έξυπνα, όπως και ο i_lie_us, αν και έχει μέτρια συμμετοχή. Λίγες δημοσιεύσεις όμως ολοκληρωμένες νοηματικά και ίσως και προμελετημένες. Θέλω να δω περισσότερες δημοσιεύσεις της για να σχηματίσω ολοκληρωμένη άποψη, δεν παύει όμως να είναι περίπτωση που το ένστικτο μου λέει να μην την αφήσω στην τύχη της
Αυτά προς το παρόν. Θα επανέλθω με τελική ψήφο και τα παρελειπόμενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέχασα να σχολιάσω το θάνατο του Tzoum. Ο Tzioum ίσως αποτελούσε απειλή για τη μαφία και συγκεκριμένα για Giamou. Ίσως πάλι ήταν ένας φόνος τακτικής από την πλευρά της μαφίας, έτσι ώστε να κινηθούν ίσως οι υποψίες ελαφρώς προς Ikariona και Giamou, κάτι που τελικά μπορεί να μην αποκλείεται. Δεν πιστεύω ότι η μάγισσα θα είχε λόγο να πετάξει έξω τον Τzioum.

Αν ωστόσο η kleop ήταν αθώα, τότε η τρίτη ψήφος της Claire, θα μπορούσε να σημαίνει μια προσπάθεια της μάφια να σώσει κάποιον άλλον από την τριάδα. Επειδή ξέρω την αθωότητά μου, θα έμενα στους Giamou και Σπυράκο. Αν ο Giamou είναι ο ένοχος της υπόθεσης τότε αυτό αυτομάτως κάνει αθώο τον Mintin που τον ψήφισε και ίσως τον Tzoum παρότι του έδωσε random ψήφο, όπως είπε. Αν ο Σπυράκος είναι ο ένοχος της υπόθεσης, τότε αυτό κάνει αυτομάτως αθώους τον Libertus και την Deutsch Lover. Δεδομένου ότι είδα πως ο Giamou κατηγορήθηκε και τράβηξε την προσοχή αρκετά, όπως έγινε και με μένα που είμαι αθώος, θα έλεγα ότι ο Σπυράκος έχει περισσότερες πιθανότητες να είναι ένοχος, αν βέβαια ισχύει το δεύτερο σενάριο και η kleop ήταν αθώα. Σε αυτή την περίπτωση ο Σπυράκος -ή ο Giamou- θα ήταν στο ίδιο στρατόπεδο με την Claire. Εγώ συνεχίζω να θέλω να επιμείνω προς το παρόν στην ενοχή της kleop αλλά είναι καλό να το έχουμε κι αυτό στο νου μας.

Σενάριο που ακόμα δεν έχει αποκλειστεί σύμφωνα και με τα τωρινά δεδομένα. Απλά να το έχουμε στα υπ' όψιν.

Με το να λες αρλουμπες και να εισαι αθωος συμφερει τους δολοφονους να εισαι μεσα! Αρλουμπες ειναι να υποπτευεσαι 7 ατομα και να κανεις σεναρια χωρις καταληξη και να λες καθε φορα που εισαι 100% σιγουρος! Δεν ειπαμε να εισαι απραγος αλλα λιγο πιο στοχευμενος!

Εντάξει, ύποπτοι είμαστε όλοι πιστεύω. Υπάρχει ένα δίκιο εδώ, γιατί τελικά γίνεται χαοτικό ένα τέτοιο ποστ, όμως από την άλλη πλευρά μπορεί να είναι κάποια τακτική έτσι ώστε να κόψει αντιδράσεις.

Ωστόσο με προβληματίζει το ότι τον θεωρούν ύποπτο θεωρητικά έμπειροι παίχτες όπως η aegloswen και η Guest 278211. Η πρώτη με προβληματίζει ακόμα περισσότερο για το πόσες φορες επανέλαβε το ότι είναι αθώα η kleop, για την spy επίσης είναι αρκετά ανενεργή ή μου φαίνεται.

Δεν θα ψηφίσω ακόμα, γτ η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω ποιον να ψηφίσω. Οπότε περιμένω και βλέπουμε ανάλογα τις εξελίξεις.

Σήμερα ειδικά, έχεις τα χίλια δίκια, απαράδεκτη είμαι.

Η συγκεκριμένη κίνηση είναι πραγματικά τόσο ανόητη, σε σημείο που γίνεται πιστευτή. Επίσης δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ οποιοδήποτε από τα μέλη της μαφίας να έπαιρνε το ρίσκο να ρίξει την τρίτη ψήφο, γιατί αναπόφευκτα θα έμπαινε στο στόχαστρο. Ας μην ξεχνάμε ότι οι μαφιόζοι λειτουργούν ως ομάδα και οι πιο έμπειροι δίνουν τις κατευθυντήριες γραμμές στους νεοφερμένους ;)

Για το λόγο αυτό, είναι εξαιρετικά εύκολο να δικαιολογηθεί όμως, σε περίπτωση που τελικά δεν είναι τόσο τυχαία η ψήφος. Εάν το έχουν κάνει έτσι από την πλευρά της μαφίας, είναι μια πολύ ριψοκίνδυνη κίνηση κατά την άποψή μου, αλλά ίσως να πετύχαινε.

Λοιπόν, έχουμε αλλαγή ψήφων απο τον ΔΑ.

Το ότι το έκανε τόσο νωρίς με παραπέμπει να πιστέψω ότι είναι ένας άπειρος παίχτης ή είναι κάποιος που χτύπησε διάνα με κάρτα.

Για εμένα ΔΑ δεν μπορεί να είναι κάποιος που ψήφισε την Claire, γιατί δεν έχει νόημα να την ψηφίσει αν θέλει να την σώσει εκτός και αν σκέφτεται τόσο 2 βήματα μπροστά ώστε να την ψηφίσει, να αλλάξει ψήφους και να τον αθωόσουμε, οπότε:
- Deutsch... Lover
- Ikarionas
- i_lie_us
- Libertus
- tsarachaf
- vassilis498
Δεν τους θεωρώ ΔΑ.

Τώρα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί γτ λογικά η μαφία με κάποιον τρόπο θα προσπαθήσει να δώσει να καταλάβει στον ΔΑ αν έκανε καλά την δουλειά του ή έκανε βλακεία.

Η άλλη εκδοχή (λιγότερο πιθανή, απλά για να υπάρχει κάπου) είναι ότι ψήφισε πρώτα ο ΔΑ που είναι κάποιος από τους παραπάνω την Claire, μετά πήρε σήμα ότι δεν πρέπει να φύγει και για να μη στοχοποιηθεί αλλάζοντας ψήφο και να έρθει σε αντίθεση με όσα έλεγε νωρίτερα, κάνει την αλλαγή των ψήφων.

Καταρχήν να πω πως πέρα απ' το ότι προφανώς θα ήταν ύποπτο κάτι τέτοιο, για κάποιον που δεν παρακολουθεί το παλέρμο όλη μέρα είναι προφανές πως αν λάβει δράση κάποια στιγμή αυτό θα είναι πριν τη ψηφοφορία για να μη φάει καμπάνα. Δεν είναι απαραίτητα δικαιολογία για μένα γιατί ξέρω πως αυτό είναι ύποπτο και θα ειxε κάθε λόγο να είναι ύποπτο αλλά ...calm your titties a bit που λέει ο λόγος. Αν είμαι εδώ και αύριο προκαλώ προσωπικά όποιον το πιστεύει να με ψηφίσει και θα ξεδιαλύνουν πολλα πράγματα. Αλλά το πιο πιθανό είναι πως αν φύγω θα είναι μάλλον με δολοφονία γιατί λίγο πολύ πιστεύω πως οι δολοφόνοι ξέρουν πως αν φύγω με ψηφοφορία θα ακολουθήσει μεγάλο σεντόνι έπειτα από πολύ ψάξιμο.

Κι εσύ αν είσαι πολίτης θέλεις να τους δώσεις την ευκαιρία να σε διώξουν. Τι να πω, δε μου φαίνεται καλή επιλογή. Αν έχεις να πεις κάτι σημαντικό, προσπάθησε να το κάνεις πριν τη δολοφονία, αλλιώς δεν έχει νόημα όλο αυτό, αφού είσαι πεπεισμένος ότι βρίσκεσαι στο στόχαστρο. Άμα πάλι δεν είσαι πολίτης, γράφεις γενικότητες και προσπαθείς να μας αποπροσανατολίσεις.

Δεν έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα αλλά επειδή δε θέλω να υπάρξει λάθος γνώμη επειδή έχω Internet θα πω ότι παίχτηκε εκείνη την ώρα η κάρτα επειδή εκείνη την ωρα ήμουν έξω και παρατήρησα πως ήταν 8 πάρα και προτιμούσα να φύγει ο Ικαριωνας πάρα ένα άτομο που δε μου κίνησε υποψίες με την ψήφο της και πολλοί πιάστηκαν από αυτό για να τη ψηφίσουν. Και δε θα ντραπω να πω πάλι ότι όταν ένας παίχτης κατ 'εμε είναι δεν είναι αθώος δυσχαιρενει το έργο γράφοντας άπειρες θεωρίες και όντας απόλυτος εκτελεί χρέη μαφιόζου έστω και κατά λάθος (με την προϋπόθεση να είναι αθώος γιατί δε το χω και σίγουρο ).Για την ώρα αυτά. Εξάλλου ήθελα μια ισοψηφία για να δω ποιον θα επιλέγατε οι άλλοι μπας και ξεδιαλυνει παραπανω το τοπίο.

Τελικά πάντως, παίχτηκαν δυο κάρτες χωρίς λόγο, όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι.

Φυσικα και μπορεις να ξερεις, αν εισαι δολοφονος, αυτο εννοω. Αν εισαι δολοφονος, ξερεις πως ειμαι εγω αθωος και η cleop( στη περιπτωση που ειναι αθωα). Οποτε ψηφιζεις εντελως ακυρα για να μην εμπλακεις και κατηγορηθεις και για αυτο που ειπες.

Βασίζεις το συλλογισμό σου σε μια υπόθεση. Σου απαντάω με ποια λογική ψήφισα και μου λες ότι είμαι δολοφόνος. Μόνο που η συζήτηση τύπου "εσύ είσαι δολοφόνος, όχι εσύ είσαι" δε νομίζω να βοηθάει στην εξέλιξη του παιχνιδιού. Με αυτή τη λογική ψήφισα, αν δε σου κάνει, δεν έχω κάτι να προσθέσω.

ο Guest 278211 και η drama με βαση τα σκεπτικα που εχω αναφερει και τα οποια ενισχυονται με το γεγονος οτι παλι ψηφισαν σε σχετικα αδιαφορους, προς το παρον, παικτες

Καλά, εσύ θεωρείς τον εαυτό σου αδιάφορο παίκτη; :P Ήμουν έξω τότε, το γράφω κ στο ποστ. Δεν πρόλαβα να διαβάσω όλα τα μηνύματα μέχρι τις 8.10, όπου είχαμε δικαίωμα αλλαγής ψήφου (ίσως να πήγαινα προς Σπυράκο).
ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΜΑΙ ΚΟΠΕΛΑ, ΚΟΡΙΤΣΙ, ΘΗΛΥΚΟ :P Σ' το έγραψα και στο προηγούμενο ποστ. ΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ Guest 278211

Από υπόπτους, συνεχίζω να θεωρώ την Clair, το Σπυράκο και τον Giamou. Ο Ikarionas φαίνεται λιγότερο ύποπτος σε σχέση με τους προηγούμενους, γιατί θεωρώ απίθανο να καθίσει κάποιος μη πολίτης να καταστρώσει τόσα πολλά σενάρια και να προσπαθεί τόσο πολύ να βγάλει άκρη.

σπαμ:
Δεν μ ' αρεσουν τα post του Tzoum αλλα ουτε και της Μάιρα.

WTF ελπίζω να σου αρέσουν τα ποστ μου, αλλιώς με βλέπω κι εμένα να φεύγω από το παιχνίδι :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giamou

Νεοφερμένος

Ο Giamou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Πωπω επιθετικότητα :P Παιχνίδι είναι βρε παιδιά. Anyway, ας το εκλάβω σαν πάθος (το πάθος είναι καλό να υπάρχει, σε αντίθεση με την εμμονή και την εξάρτηση αλλά ας μη βγω off topic). Ας γίνω κι εγώ αναλυτικός λοιπόν:
kleop: Αποχώρηση-Ιφιγένεια νομίζω. Δεν μπορώ να πω ότι μου έβγαλε κάτι ύποπτο. Παρεξηγήθηκε ίσως η υπεράσπιση προς τον ultraviolence αλλά η εντύπωση που μου έδωσε ήταν ότι απλά προσπάθησε να κατανοήσει την ψήφο με κριτήριο το nickname. Θα δούμε στο τέλος
Μάιρα: Νομίζω ψηφίστηκε αντιδραστικά επειδή κάποιοι την θεώρησαν troll(όπως κι εμένα). Όμως είναι όντως troll ή η συγκεκριμένη τακτική ήταν προσπάθεια για αποπροσανατολισμό που προφανώς απέτυχε; Χαιρετίσματα στη χώρα των φαντασμάτων
Claire Rentfield: Μου δίνει την εντύπωση ότι πρόκειται για παίκτρια που παρεξηγήθηκε η σιωπή της ως ύποπτη. Μπορεί να ήταν το εύκολο θύμα για κάποιους, μπορεί όμως να πρόκειται και για παίκτρια με κεντρικό ρόλο. Η παρέμβαση όμως του Διεφθαρμένου Αστυνομικού περιπλέκει τα πράγματα και πρόκειται για περιπτωση που θα την σκεφτώ πολλές φορές πριν αποφασίσω ποιον θα επιλέξω σήμερα
Ikarionas: Ο πρώτος αμφιλεγόμενος παίκτης κατά τη γνώμη μου. Διαπιστώνω ότι υπερπροσπαθεί να δικαιολογήσει την στάση του μέχρι τώρα. Γιατί να πετάξει την κάρτα αν δεν θέλει και ο ίδιος να προστατευθεί; Άλλη μια ύποπτη περίπτωση
Σπυρακος (^^): Και ξαφνικά, στον δεύτερο μόλις γύρο, χρησιμοποιεί την κάρτα επιπλέον ψήφου. Γιατί τόσο γρήγορα; Γιατί τώρα; Γιατί προς τον Ικαρίωνα την ώρα που όλα δείχνουν αποχώρηση της Claire; Μπορεί απλά να παρασύρθηκε, μπορεί να βιάστηκε, μπορεί όμως και να εκδηλώθηκε από λάθος
i_lie_us: Ίσως έχει παίξει πιο ευρηματικά από όλους έως τώρα. Λόγια λίγα κι εύστοχα, προσπάθεια υπεράσπισης της kleop, χαμηλοί τόνοι μετά την αποχώρηση της Μάιρας. Μπορεί να πρόκειται απλά για πολίτη, μπορεί όμως να είναι και μια έξυπνη στάση εκ μέρους του Διεφθαρμένου Αστυνομικού. Πλέον ανήκει στους υποπτους για μένα
JKaradakov: Έντονα εκνευρισμένος. Γιατί; Με κατηγόρησε πιθανώς επειδή ήμουν εύκολος στόχος λόγω μη έντονης έως τώρα παρουσίας μου. Ήταν απλά κίνηση αντίδρασης ή είμαι το νέα Ιφιγένεια όπως η kleop; Θα είναι στο μυαλό μου
Libertus: Πολύ εύκολο να υποτιμήσεις την ψήφο καποιου ως τρολλ για να καλύψεις πιθανή ενοχή. Δεν μπόρεσα όμως να αγνοήσω την υπεράσπιση προς aegloswen. Μου φάνηκε σαν κίνηση προστασίας το ποστ-χιουμορ είμαστε οι τάδε και οι τάδε δολοφόνοι. Τυχαίο ή όχι ήταν η πιο ύποπτη δημοσίευση για μένα
aegloswen: Η πρώτη και αθώα μου ψήφος. Χαμηλοί τόνοι από πλευράς της, ωστόσο διακρίνω εύστοχο σκεπτικό στις δημοσιεύσεις της που άνετα θα παρέπεμπε σε Διεφθαρμένο Αστυνομικό που προσέχει τι λέει
ultraviolence: Λακωνικός αρκετά αλλά με το τελευταίο ποστ του κάπως να με προβληματίζει. Προσπάθεια να δικαιολογηθεί ή λάθος κίνηση; Δεν μπορώ να πω πάντως ότι μου έχει κινήσει υποψίες όσο άλλοι
Emilouko: Έχω αντιληφθεί ότι παίζει έξυπνα, όπως και ο i_lie_us, αν και έχει μέτρια συμμετοχή. Λίγες δημοσιεύσεις όμως ολοκληρωμένες νοηματικά και ίσως και προμελετημένες. Θέλω να δω περισσότερες δημοσιεύσεις της για να σχηματίσω ολοκληρωμένη άποψη, δεν παύει όμως να είναι περίπτωση που το ένστικτο μου λέει να μην την αφήσω στην τύχη της
Αυτά προς το παρόν. Θα επανέλθω με τελική ψήφο και τα παρελειπόμενα

Εγω απο αυτα που λες,συμπεραινω πως αφηνεις αρκετα εξω τα ατομα που δε συμμετεχουν και κατηγορεις κυριως αυτους που συμμετεχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cupid

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cupid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 321 μηνύματα.
Εγω απο αυτα που λες,συμπεραινω πως αφηνεις αρκετα εξω τα ατομα που δε συμμετεχουν και κατηγορεις κυριως αυτους που συμμετεχουν.
Δεν έχεις άδικο αλλά μην ξεχνάς ότι είναι δύσκολο στον τρίτο μόλις γύρο να έχεις σχηματίσει άποψη για άτομα που έχουν πει λίγα έως καθόλου λόγια. Δεν τους εξαιρώ, όμως δεν μπορώ να σχηματίσω άποψη· δίπλα τους υπάρχει ένα μεγάλο ερωτηματικό το οποίο εύχομαι σύντομα να αντικατασταθεί από τις σκέψεις μου γι αυτούς, οι οποίες θα προκύψουν φυσικά από όσα υποστηρίξουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giamou

Νεοφερμένος

Ο Giamou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
1.Ξέχασα να σχολιάσω το θάνατο του Tzoum. Ο Tzioum ίσως αποτελούσε απειλή για τη μαφία και συγκεκριμένα για Giamou. Ίσως πάλι ήταν ένας φόνος τακτικής από την πλευρά της μαφίας, έτσι ώστε να κινηθούν ίσως οι υποψίες ελαφρώς προς Ikariona και Giamou, κάτι που τελικά μπορεί να μην αποκλείεται. Δεν πιστεύω ότι η μάγισσα θα είχε λόγο να πετάξει έξω τον Τzioum.

2.Βασίζεις το συλλογισμό σου σε μια υπόθεση. Σου απαντάω με ποια λογική ψήφισα και μου λες ότι είμαι δολοφόνος. Μόνο που η συζήτηση τύπου "εσύ είσαι δολοφόνος, όχι εσύ είσαι" δε νομίζω να βοηθάει στην εξέλιξη του παιχνιδιού. Με αυτή τη λογική ψήφισα, αν δε σου κάνει, δεν έχω κάτι να προσθέσω.

3.Καλά, εσύ θεωρείς τον εαυτό σου αδιάφορο παίκτη; :P Ήμουν έξω τότε, το γράφω κ στο ποστ. Δεν πρόλαβα να διαβάσω όλα τα μηνύματα μέχρι τις 8.10, όπου είχαμε δικαίωμα αλλαγής ψήφου (ίσως να πήγαινα προς Σπυράκο).
ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΜΑΙ ΚΟΠΕΛΑ, ΚΟΡΙΤΣΙ, ΘΗΛΥΚΟ :P Σ' το έγραψα και στο προηγούμενο ποστ. ΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ Guest 278211

4.Από υπόπτους, συνεχίζω να θεωρώ την Clair, το Σπυράκο και τον Giamou. Ο Ikarionas φαίνεται λιγότερο ύποπτος σε σχέση με τους προηγούμενους, γιατί θεωρώ απίθανο να καθίσει κάποιος μη πολίτης να καταστρώσει τόσα πολλά σενάρια και να προσπαθεί τόσο πολύ να βγάλει άκρη.

1. Εξηγω σε παραπανω ποστ γιατι δε θα το σκοτωνα. Επισης , γιατι να αποτελει απειλη για μενα. Δεν ειπε τιποτα. Απλα με ψηφισε random. To μονο που ειπα γι αυτον ειναι οτι " αμφιβαλλω πως ειναι random η ψηφος του. Αμα ειμαι δολοφονος και αμφιβαλλω οτι ειναι random η ψηφος του. τοτε ειμαι χαζος γιατι α) υποννοω πως κατι ξερει για μενα και β) τον αθωωνω.

2. Σιγουρα ειναι υποθεση, απλα σου εξηγω το ξερεις και νομιζω συμφωνεις πως αμα εισαι δολοφονος ξερεις. Επισης, δεν ειπα πως εισαι σιγουρα δολοφονος και επισης νομιζω πως στο ποστ σου δε λες και τιποτα τελικα, ενω αμα δεις τα ποστ μου, τουλαχιστον προσπαθω να τεκμηριωσω αυτα που λεω.

3.Δεκτο να μην ειδες τα μηνυματα, ναι με θεωρω αδιαφορο παικτη, που μπορει ομως να βοηθησει το παιχνιδι και που ηδη εχει εκτεθει πολυ και χωρις λογο για να ειναι δολοφονος.

4. Ναι, καλα, αθωωστε τον Ikariona για τετοιους λογους και μετα, αν ειναι δολοφονος, θα λετε τα παραμυθια σας. Δεν τον θεωρω, προς το παρον, δολοφονο, αλλα σιγουρα δεν τον αθωωνω ουτε που εχει εκτεθει, ουτε που γραφει πολλα και κανει σεναρια.

5. Ζητω συγγνωμη για το "ο".

Δεν έχεις άδικο αλλά μην ξεχνάς ότι είναι δύσκολο στον τρίτο μόλις γύρο να έχεις σχηματίσει άποψη για άτομα που έχουν πει λίγα έως καθόλου λόγια. Δεν τα εξαιρώ όμως δεν μπορώ να σχηματίσω άποψη, δίπλα τους υπάρχει ένα μεγάλο ερωτηματικό το οποίο εύχομαι σύντομα να αντικατασταθεί από τις σκέψεις μου γι αυτούς, οι οποίες θα προκύψουν φυσικά από όσα υποστηρίξουν

Συμφωνω.Και για μενα ειναι δυσκολο, απλα το επισημαινω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
i_lie_us: Ίσως έχει παίξει πιο ευρηματικά από όλους έως τώρα. Λόγια λίγα κι εύστοχα, προσπάθεια υπεράσπισης της kleop, χαμηλοί τόνοι μετά την αποχώρηση της Μάιρας. Μπορεί να πρόκειται απλά για πολίτη, μπορεί όμως να είναι και μια έξυπνη στάση εκ μέρους του Διεφθαρμένου Αστυνομικού. Πλέον ανήκει στους υποπτους για μένα
Όσο και αν διαφωνώ με τα περί ευρηματικότητας, κοκκίνισα λίγο ομολογώ.
Χαμηλούς τόνους όντως είχα την πρώτη μέρα, κρίνοντας με το τελευταίο 12ωρο πάντως, ντάξει, δεν μπορώ να με πω και iris17 ξέρω 'γω :P
Εκεί με τον διευθαρμένο αστυνομικό με έχασες όμως. Εννοείς να είμαι εγώ, ή κάπως να παίχτηκε συνεργασία ξέρω 'γω μαζί του;

Δεν κρατιέμαι, θα προσθέσω και εγώ λίγο σπαμ :/:
ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΜΑΙ ΚΟΠΕΛΑ, ΚΟΡΙΤΣΙ, ΘΗΛΥΚΟ :P Σ' το έγραψα και στο προηγούμενο ποστ. ΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ Guest 278211

σπαμ:
Δεν μ ' αρεσουν τα post του Tzoum αλλα ουτε και της Μάιρα.

WTF ελπίζω να σου αρέσουν τα ποστ μου, αλλιώς με βλέπω κι εμένα να φεύγω από το παιχνίδι :eek:

:rofl: και προσωπικά απορώ πως δεν έχει τύχει μέχρι στιγμής να αλλαχθεί και το δικό μου φύλο αφού είχαμε και πέρσι τέτοια συμβάντα.

Back to serious:
Περιμένω την αυριανή δολοφονία. Κάτι μου λέει ωστόσο ότι η πλευρά των μαφιόζων θα επιλέξει να φύγει άτομο που δεν μας έχει απασχολήσει πολύ μέχρι τώρα ή έχει εξαπολύσει κατηγορίες προς άτομα που οι μαφιόζοι γνωρίζουν πως δεν είναι συνασπισμένα μαζί τους ώστε να κατευθυνθούμε προς αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Σχετικά με τον ΔΑ δεν μου αρέσει μόνο ένα σημείο απ' όσα λέγονται. Ότι αρκετοί αποκλείουν να είναι ΔΑ κάποιος απ' όσους ψήφισαν Claire. Εγώ σχετικά με τον ΔΑ έχω τρία σενάρια με τα δύο να μου φαίνονται πολύ πιο δυνατά.

1) Το πρώτο είναι να είναι ΔΑ ο i lie us. Μου αρέσει ο τρόπος επιχειρηματολογίας του, τον έχω στους αθώους μου αλλά γιατί να πιστεύει κάποιος πως δεν θα μπορούσε να είναι αυτός ο ΔΑ; Ψηφίζει Claire γνωρίζοντας ήδη ότι θα αντιστρέψει τις ψήφους και ότι όλοι θα τον αποκλείσουν από ΔΑ ένεκεν αυτού και κατόπιν επιλέγει να αντιστρέψει τις ψήφους της Claire, με αυτές ποιας; Της Μάιρας που τον είχε ψηφίσει. Ο ΔΑ δεν γνωρίζει τους δολοφόνους αλλά οι δολοφόνοι τον γνωρίζουν και προσπαθούν να τον βοηθήσουν να τους βρει. Αν είναι όντως ο ΔΑ τότε με το που τον ψηφίζει η Μάιρα ξέρει ότι αποκλείεται αυτή να είναι μαφιόζος, αφού οι μαφιόζοι ξέρουν τον ΔΑ και δεν θα τον ψήφιζαν. Άρα είναι αθώα, άρα εφόσον υποπτευόταν την ενοχή της Claire, ιδού το κατάλληλο θύμα για αλλαγή ψήφων. Ο I lie us φαίνεται πως με θεωρεί αθώο και με υποστηρίζει. Αν είναι ο ΔΑ όμως με υποστηρίζει γιατί μάλλον νομίζει πως είμαι μαφιόζος ή έστω δεν είναι σίγουρος για μένα ή την Claire. Τι κάνει λοιπόν; Ψηφίζει την Claire προστατεύοντας εμένα και κατόπιν αλλάζει τις ψήφους της Claire με εκείνες της σίγουρα αθώας Mάιρα προστατεύοντας κι εκείνη. Θα πει κανείς: γιατί να μην κάνει το αντίθετο; Γιατί να μην ψηφίσει εμένα προστατεύοντας την Claire και κατόπιν να αλλάξει τις δικές μου ψήφους; Επειδή στα προηγούμενα σχόλιά του με είχε αθωώσει, άφηνε να εννοηθεί ότι μάλλον είμαι πολίτης. Πώς θα δικαιολογούσε μετά την ξαφνική ψήφο του σε μένα; Με δυο κινήσεις μας έσωσε και τους δύο. Είναι λογικά σίγουρος ότι ανάμεσά μας υπάρχει μαφιόζος αλλά δεν ξέρει μάλλον ποιος απ' τους δύο. Αυτό είναι το πρώτο δυνατό σενάριο.

2) Το δεύτερο σενάριο είναι να μην είναι ΔΑ το δεύτερο άτομο που ψήφισε η Μάιρα αλλά το πρώτο, δηλαδή ο Τάσος. Όπως και στο σενάριο με τον i lie us, έτσι κι εδώ, το γεγονός ότι η Μάιρα ψήφισε Τάσο, ο οποίος είναι ΔΑ, κάνει τον Τάσο να ξέρει την αθωότητά της. Ο Τάσος όμως δήλωσε ότι σήμερα θα είχε απουσία, άρα λογικά δεν μπορεί να είναι αυτός. Δεν γνωρίζω αν απουσία σημαίνει μόνο το να μην συμμετέχει κανείς στην ψηφοφορία ή αν έχει να κάνει με μια γενική μη συμμετοχή κάποιου. Αν ισχύει το πρώτο, τότε δεν αποκλείεται ο Τάσος ενώ δεν ψήφισε κάποιον, να χρησιμοποίησε την ιδιότητά του. Οπότε το όλο ξαφνικό με την απουσία του να ήταν φενάκη για να καλυφθεί. Αυτό είναι το πιο τραβηγμένο και μάλλον άτοπο σενάριο.

3) Το τρίτο σενάριο έχει να κάνει με αυτό που λένε όλοι. Αν δεν είναι ο ΔΑ σε όσους ψήφισαν την Claire, και με βάση τα όσα είπε ο Giamou, τότε μένουν τα εξής ονόματα: aegloswen, cupid, Drama, Dume Nuke, Eileen, mintin, Nefeli, Pie Maker, Guest 278211, tsarachaf, ultraviolence, Σπυράκος. Από αυτούς η πιο πιθανή πεντάδα κατ' εμέ είναι οι aegloswen, mintin, Pie Maker, Eileen και tsarachaf . Η πρώτη φαγώθηκε να με βγάλει, έλεγε σε άλλα άτομα να με ψηφίσουν. Μπορεί να είχε υποψιαστεί ότι η Claire ήταν κακός ρόλος και επειδή είχε σκυλιάσει μαζί μου ήθελε να βγω εγώ. Η αγανάκτησή της με το ότι ''περνούσε το δικό μου'' και ότι τελικά φαινόταν πως δεν θα βγω, την οδήγησε στο να παίξει κάπως εσπευσμένα την ιδιότητά της για να σώσει την Claire. Αν ήμουν εγώ πρώτος για να βγω, δεν νομίζω ο ΔΑ να έπαιζε την κάρτα του. Οι mintin και Pie Maker θα μπορούσαν να είναι ΔΑ (ένας απ' αυτούς εννοείται) γιατί ενώ και οι δύο με υποστήριξαν και φάνηκαν πεπεισμένοι για την αθωότητά μου, δεν ψήφισαν κάτι που θα με έσωνε. Ψήφισαν ό,τι να 'ναι. Μπορεί να σκόπευε ένας απ' αυτούς να χρησιμοποιήσει την ιδιότητά του, οπότε ποιος ο λόγος να ψηφίσουν την Claire αφού θα την έσωναν κατόπιν; Δεν αποκλείεται να είναι και οι δυο μαφιόζοι που ο ένας κατηγορεί τον άλλο και προσπαθούν να με πάρουν με το μέρος τους αλλά δεν θα ασχοληθώ με αυτούς ακόμα. Οι δύο τελευταίοι (Eileen και tsarachaf) θα μπορούσαν να είναι ΔΑ, καθώς η διατήρηση τόσο εμού όσο και της Claire στο παιχνίδι βοηθάει την διατήρηση της θεωρίας τους για το πρώην τρίπτυχο και νυν δίπτυχο Giammou-Ιkariona. Αυτός μπορεί να είναι και ο λόγος που ως ΔΑ δεν αντάλλαξαν τις ψήφους της Claire με τις δικές μου. Φαινόταν σαν ο ΔΑ να με ήθελε μέσα στο παιχνίδι. Επειδή με υποπτευόταν για μαφιόζο; Ή επειδή βολεύω την θεωρία που προσπαθεί να περάσει; Το μόνο αδύνατο σημείο του τρίτου σεναρίου φαίνεται να είναι η επιλογή της Μάιρα. Πώς γίνεται ένας από τους 5 που ανέφερα να γνωρίζει την αθωότητα της Μάιρα;

Όπως και να 'χει εμένα δεν με νοιάζει αυτή τη στιγμή να βρω τον ΔΑ αλλά τους μαφιόζους. Αν όμως βρεθεί, τόσο το καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Πωπω επιθετικότητα :P Παιχνίδι είναι βρε παιδιά. Anyway, ας το εκλάβω σαν πάθος (το πάθος είναι καλό να υπάρχει, σε αντίθεση με την εμμονή και την εξάρτηση αλλά ας μη βγω off topic). Ας γίνω κι εγώ αναλυτικός λοιπόν:
kleop: Αποχώρηση-Ιφιγένεια νομίζω. Δεν μπορώ να πω ότι μου έβγαλε κάτι ύποπτο. Παρεξηγήθηκε ίσως η υπεράσπιση προς τον ultraviolence αλλά η εντύπωση που μου έδωσε ήταν ότι απλά προσπάθησε να κατανοήσει την ψήφο με κριτήριο το nickname. Θα δούμε στο τέλος
Μάιρα: Νομίζω ψηφίστηκε αντιδραστικά επειδή κάποιοι την θεώρησαν troll(όπως κι εμένα). Όμως είναι όντως troll ή η συγκεκριμένη τακτική ήταν προσπάθεια για αποπροσανατολισμό που προφανώς απέτυχε; Χαιρετίσματα στη χώρα των φαντασμάτων
Claire Rentfield: Μου δίνει την εντύπωση ότι πρόκειται για παίκτρια που παρεξηγήθηκε η σιωπή της ως ύποπτη. Μπορεί να ήταν το εύκολο θύμα για κάποιους, μπορεί όμως να πρόκειται και για παίκτρια με κεντρικό ρόλο. Η παρέμβαση όμως του Διεφθαρμένου Αστυνομικού περιπλέκει τα πράγματα και πρόκειται για περιπτωση που θα την σκεφτώ πολλές φορές πριν αποφασίσω ποιον θα επιλέξω σήμερα
Ikarionas: Ο πρώτος αμφιλεγόμενος παίκτης κατά τη γνώμη μου. Διαπιστώνω ότι υπερπροσπαθεί να δικαιολογήσει την στάση του μέχρι τώρα. Γιατί να πετάξει την κάρτα αν δεν θέλει και ο ίδιος να προστατευθεί; Άλλη μια ύποπτη περίπτωση
Σπυρακος (^^): Και ξαφνικά, στον δεύτερο μόλις γύρο, χρησιμοποιεί την κάρτα επιπλέον ψήφου. Γιατί τόσο γρήγορα; Γιατί τώρα; Γιατί προς τον Ικαρίωνα την ώρα που όλα δείχνουν αποχώρηση της Claire; Μπορεί απλά να παρασύρθηκε, μπορεί να βιάστηκε, μπορεί όμως και να εκδηλώθηκε από λάθος
i_lie_us: Ίσως έχει παίξει πιο ευρηματικά από όλους έως τώρα. Λόγια λίγα κι εύστοχα, προσπάθεια υπεράσπισης της kleop, χαμηλοί τόνοι μετά την αποχώρηση της Μάιρας. Μπορεί να πρόκειται απλά για πολίτη, μπορεί όμως να είναι και μια έξυπνη στάση εκ μέρους του Διεφθαρμένου Αστυνομικού. Πλέον ανήκει στους υποπτους για μένα
JKaradakov: Έντονα εκνευρισμένος. Γιατί; Με κατηγόρησε πιθανώς επειδή ήμουν εύκολος στόχος λόγω μη έντονης έως τώρα παρουσίας μου. Ήταν απλά κίνηση αντίδρασης ή είμαι το νέα Ιφιγένεια όπως η kleop; Θα είναι στο μυαλό μου
Libertus: Πολύ εύκολο να υποτιμήσεις την ψήφο καποιου ως τρολλ για να καλύψεις πιθανή ενοχή. Δεν μπόρεσα όμως να αγνοήσω την υπεράσπιση προς aegloswen. Μου φάνηκε σαν κίνηση προστασίας το ποστ-χιουμορ είμαστε οι τάδε και οι τάδε δολοφόνοι. Τυχαίο ή όχι ήταν η πιο ύποπτη δημοσίευση για μένα
aegloswen: Η πρώτη και αθώα μου ψήφος. Χαμηλοί τόνοι από πλευράς της, ωστόσο διακρίνω εύστοχο σκεπτικό στις δημοσιεύσεις της που άνετα θα παρέπεμπε σε Διεφθαρμένο Αστυνομικό που προσέχει τι λέει
ultraviolence: Λακωνικός αρκετά αλλά με το τελευταίο ποστ του κάπως να με προβληματίζει. Προσπάθεια να δικαιολογηθεί ή λάθος κίνηση; Δεν μπορώ να πω πάντως ότι μου έχει κινήσει υποψίες όσο άλλοι
Emilouko: Έχω αντιληφθεί ότι παίζει έξυπνα, όπως και ο i_lie_us, αν και έχει μέτρια συμμετοχή. Λίγες δημοσιεύσεις όμως ολοκληρωμένες νοηματικά και ίσως και προμελετημένες. Θέλω να δω περισσότερες δημοσιεύσεις της για να σχηματίσω ολοκληρωμένη άποψη, δεν παύει όμως να είναι περίπτωση που το ένστικτο μου λέει να μην την αφήσω στην τύχη της
Αυτά προς το παρόν. Θα επανέλθω με τελική ψήφο και τα παρελειπόμενα
Εξηγηθηκα γιατι απλα γενικα και σε αλλα παιχνιδια εχω παιξει και πιο βαρυγδουπες καρτες νωριτερα..ενταξει εχω λογο,οχι τοσο σημαντικο για να παιξω τοσο νωρις δε με τιμαει αλλα εχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top