Τι θα έκανες αν....

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
[Ουπς..από τα νεύρα μου δε σκέφτηκα ότι το thread απευθυνεται σε άντρες και γυναίκες. Ε καλά μην το πάρετε κατάκαρδα, στη Σκωτία φοράνε φούστες, και στην Ελλάδα φουστανέλες:P]


Hi David. Μήπως μπορείς να με πετάξεις ως τη Νεα Ζηλανδία έτσι στα γρήγορα.
Για αντάλαγμα θα σου κάνω λαχανοντολμάδες. Τι λες;


Τι θα έκανες αν ήσουν υπουργός παιδείας για μια μέρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Hi David. Μήπως μπορείς να με πετάξεις ως τη Νεα Ζηλανδία έτσι στα γρήγορα.
Για αντάλαγμα θα σου κάνω λαχανοντολμάδες. Τι λες;


Δάκρυα :lol:

..αλλά έχω απορία:

Πώς είναι οι λαχανοντολμάδες στα Αγγλικά ? Cabbage-balls ?

David: Δε μπορώ καρντιά μου στη Νέα Ζηλανδία, χάθηκε ένα Μπαλί, μία Φλωρεντία ?

Τί θές να κάνεις εκεί πεταλουδίτσα μου? Επιδερμίδα ?



Τι θα έκανες αν ήσουν υπουργός παιδείας για μια μέρα;

Θα καλούσα όλα τα πιπίνια Γ' Λυκείου στο υπουργικό γραφείο να μου εκφράσουν τις απορίες και τα αιτήματα τους, στα γόνατα...

Τί θα έκανες αν είχες μια φαντασίωση που θα'θελες σα τρελλή να πραγματοποιήσεις αλλά φοβάσαι να την εκφράσεις ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ο τολμων νικά... αν δεν μπορούσα να την εκφράσω, θα φρόντιζα να συμβιβαστώ με την ιδέα ότι λόγω της δειλίας μου δεν μπορώ να πραγματοποιήσω την φαντασίωση μου



Τι θα έκανες αν μάθαινες ότι πέθανε η μητέρα μιας ΠΑΛΙΑΣ σου κολλητής αλλά έχετε να μιλήσετε πάνω από χρόνο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.
Θα την έπαιρνε τηλέφωνο φυσικά να της πω συλλυπητήρια.. (σωστά το έγραψα? :worry:)




Τι θα έκανες αν προσγειωνόταν στην ταράτσα σου ένα UFO?? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geo221297

Νεοφερμένος

Η geo221297 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Θα πήγαινα να δω πως είναι.

Τι θα έκανες αν όλοι γύρω σου σου έλεγαν ότι είσαι νεκρός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Θα δοκίμαζα να μάθω να περνάω μέσα από τοίχους :D




Τι θα έκανες αν ανακάλυπτες οτι πεινάς μια ώρα μετά που έχεις φάει κανονικά το φαγητό σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Θα ξαναέτρωγα... Αυτό κάνω συνέχεια και έχω 10 κιλΑΚΙΑ να χάσω... :( (τι μου το θύμισες και περιμένω delivery, πως θα το χαρώ τώρα Ε? :P )

Τι θα έκανες αν είχες ξεμείνει από έξυπνες ερωτήσεις; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
θα έδινα τουλάχιστον έξυπνες απαντήσεις :P





Τι θα έκανες αν χτυπούσε η πορτα σου και σου έδιναν λουλουδια απο άγνωστο αποστολέα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Isiliel :

Θα έγραφα ένα ποίημα ή θα το φιλοσοφούσα λίγο...

Το ότι δε θα σκεφτόμουν ερωτήσεις δε θα σήμαινε οτι οι ώμοι μου θα μπορούσαν να σηκώσουν την παντογνωσία !

Αυτή την παντογνωσία που θέλησαν να αποδώσουν στον "Θεό" δεν κατάφεραν παρά να αναγκάσουν τον άνθρωπο να προσποιείται πως την διαθέτει, εφ'όσον θεωρεί ότι είναι καμωμένος "κατ'εικόνα" του Θεού.

'Οπως έγραψε και ο Σουρεαλιστής ποιητής και συγγραφέας Ανδρέας Μπρετόν:

"Τίποτε απ'ό,τι καθιερώθηκε ή θεσπίστηκε από τον άνθρωπο δεν μπορεί να θεωρείται σαν οριστικό που δεν επιτρέπεται να θιγεί, ακόμη λιγότερο δεν μπορεί να αποτελεί το υποκείμενο μιας λατρείας αν αυτή συνιστά την αποχή για χάρη μιας προγενέστερης θεοποιημένης θέλησης.

Σ'αυτό το θέμα, μιά και τίποτα δεν με συγκρατεί πιά από το να αφήσω το πνεύμα μου να περιπλανιέται, δίχως να δίνει σημασία στις κατηγορίες για μυστικισμό που δεν θα μου χαρίσουν, νομίζω ότι δεν θα ήταν άσχημο, κατ'αρχήν, να πεισθεί ο άνθρωπος ότι δεν είναι αναγκαστικά, όπως καυχιέται, ο βασιλιάς της δημιουργίας. Η ιδέα αυτή μου ανοίγει τουλάχιστον ορισμένες προοπτικές που έχουν ισχύ στο ποιητικό πεδίο, πράγμα που του αναγνωρίζει, είτε το θέλουμε είτε όχι, κάποια μακρινή αποτελεσματικότητα" (φεριπείν στο να θέτει έξυπνες-σαϊτεμένες ερωτήσεις!).


KΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:

Θα σιγοψιθύριζα: "η μέρα ξαπλώθηκε σαν άσπρο τραπεζομάντηλο" ! (σύμπτωμα του Ganser ή των παραλλήλων απαντήσεων...)


Ysterografaki: Είχα ήδη αρχίσει να ξεδιπλώνω τις σκέψεις μου για το ερώτημα της Isi..



Τί θα έκανες αν έβλεπες σε ένα πυρπολημένο δάσος τα λιοντάρια να είναι δροσερά και τί θα έκανες αν σε μια γέφυρα λικνιζόταν η τριανταφυλλιά με το κεφάλι γάτας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Θα τσιμπιόμουν να δω αν κοιμάμαι.

Τι θα έκανες αν το έτερον ήμιση σου έκανε δώρο κάτι κακόγουστο κι ελεεινό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Θα αναρωτιώμουν πόσο καλά με ξέρει...... :(


Τι θα έκανες αν το πλοίο με το οποίο πρόκειται να ταξιδεψεις, μόλις έφυγε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
πλοίο έλα εδώ...έλα εδώ σου είπα...γύρνα πίσω (οοοομμμμμμμ: επίδραση στη θέληση του πλοίου με τηλεπάθεια)

...δεν έρχεται :'(

...όσο πάει κι απομακρύνεται..:bye:

Σαντορίνη is history...Φολέγανδρος HERE I COME !


Τί θα έκανες αν σου χτυπούσε το κουδούνι στις 9 το βράδυ -μεταξύ φαγητού και Ford Boyard- ένα παιδάκι βρώμικο και πεινασμένο που πουλάει ημερολόγια ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
μάλλον θα κοιτούσα να καταλάβω τι δουλειά έχει στην πόρτα μου ένα παιδι σε αυτη την κατάσταση αυτη την ώρα



τι θα έκανες αν χτυπουσε κυριακή πρωι το τηλέφωνο κι ακουγες από μέσα να σου λενε "ΑΚΟΜΑ ΕΚΕΙ ΕΙΣΑΣΤΕ????" λες χτυπας πρωινη κάρτα? :knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
πλοίο έλα εδώ...έλα εδώ σου είπα...γύρνα πίσω (οοοομμμμμμμ: επίδραση στη θέληση του πλοίου με τηλεπάθεια)

...δεν έρχεται :'(

...όσο πάει κι απομακρύνεται..:bye:

Σαντορίνη is history...Φολέγανδρος HERE I COME !



Είδες βρε "avaptiste" δεν σε άκουσε να γυρίσει πίσω...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
τι θα έκανες αν χτυπουσε κυριακή πρωι το τηλέφωνο κι ακουγες από μέσα να σου λενε "ΑΚΟΜΑ ΕΚΕΙ ΕΙΣΑΣΤΕ????" λες χτυπας πρωινη κάρτα? :knife:

Αν ημουν ακομη στον υπνο θα διαολοστελνα (δεν ειμαι ακριβως το ατομο που ειναι ευγενικο οταν κοιμαται και το ξυπνανε..). Αν ειχα πιει κανεναν καφε, θα φερομουν πιο διπλωματικα.

Τι θα εκανες αν χρειαζοσουν οπωσδηποτε ενα εγγραφο απο καποια δημοσια υπηρεσια σε συγκεκριμενη ημερομηνια, κι αυτοι απο δικη τους (αδικαιολογητη) καθυστερηση σε εκαναν να χασεις την προθεσμια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,501 μηνύματα.
Αναφορά, καταγγελία κλπ. σε κάθε υπαίτιο για να του μαυρίσει ο φάκελος ή να μετατεθεί ή να ξηλωθεί, ούτως ώστε να μάθει άλλη φορά πως οι δουλειές γίνονται όταν πρέπει και όχι όταν μας καπνίσει.


Τι θα έκανες αν μάθαινες ότι η μαμά σου απατάει τον μπαμπά σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Θα εκοβα αν ο πατερας μου γνωριζει τι γινεται, και θα εκανα κουβεντουλα με τη μαμα για να της ζητησω εξηγηση. Δεν υπαρχουν πολλα που μπορεις να κανεις σ'αυτη την περιπτωση, το μονο σιγουρο ειναι οτι θα εχανα πασα ιδεα.

Τι θα εκανες αν σε απελυαν χωρις να εχουν καποιο παραπονο απ'τη δουλεια σου, επειδη τη θεση σου επρεπε να παρει ο γιοκας του αφεντικου..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θα εφεύγα, αν ο γιός είχε καλλίτερα ή ισάξια προσόντα θα με θεωρούσα ατούιχα ... αν ήταν "χειρότερος" απο εμένα θα καταλάβαινα ότι η εταιρία δεν θα κάνει πότε κάτι που θα μείνει στην ιστορία με αποτέλεσμα εγώ ο ίδιος να μην είχα την αναγνώριση που θα ήθελα :)

Τι θα έκανες δεν τα πήγενες καλά στις πανελλήνιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Την πρώτη φορά που έδωσα πανελλήνιες πήγα μέτρια. Αυτό που έκανα ήταν να γραφτώ στην σχολή που πέρασα, να διαβάσω λίγο περισσότερο μήπως και ξεστραβωθώ και να προσπαθώ να περνάω πολύ καλά μακριά από το "αγαπημένο" σχολείο.:D

Τι θα έκανες αν ο καθηγητής σου στο Πανεπιστήμιο σου έλεγε έμμεσα να του κάτσεις και να περάσεις το μάθημα με βαθμό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Τι θα έκανες αν μάθαινες ότι η μαμά σου απατάει τον μπαμπά σου;

Στο καρφί και με χωρίς αναισθητικό...με τον Γιώργο avaptisto-Tραγκαουνάκη!

Όταν δεν είμαστε έτοιμοι να καθησυχάσουμε τον εαυτό μας, δεν είμαστε έτοιμοι να καθησυχάσουμε και τον κόσμο..

Το σφάλμα καμιά φορά καραδοκεί και βαραίνει όλους μας αδιάκριτα και αναπάντεχα ...ακόμα κι όταν νομίζουμε ότι πράττουμε καλώς...(ένα ποσοστό σφάλματος είναι κι αυτό σφάλμα)

Αλλά ποιό είναι το σφάλμα..το να πείς στο πατέρα ότι εκτός από πατέρας είναι και τάρανδος λειτουργώντας ως ντελάλης της αλήθειας ή να βυθιστείς στην ανώφελη σιωπή για να περισώσεις την οικογενειακή γαλήνη?

Σε όλα αυτά εμπεριέχονται ενστάσεις -και φυσικό είναι- όπως για παράδειγμα τι γαλήνη είναι ο ένας να ξενοπηδάει κι ο άλλος να το αγνοεί ? Η γαλήνη εμπεριέχει την αλήθεια αλλιώς είναι ψευδεπίγραφο συναίσθημα και καταλογισμός του ενός...(εκείνου που γνωρίζει μόνο)


Είναι μία περίπτωση στην οποία δε πρέπει να χωρά, πάντως, η λαμπρή (για πολλά άλλα) ατομικότητα και η στρέψη του βλέμματος σε κάποιο πίνακα ζωγραφικής στο σαλόνι..

Υπάρχει και μία τρίτη εκδοχή...

Το να μιλήσει με αυτοσυγκράτηση και σεβασμό στα ανομολόγητα με τη μάνα..

Σε αυτή τη περίπτωση θα πρέπει ο τολμών να συνειδητοποιήσει εξ'απαρχής πώς ποτέ μία πράξη δε πρέπει να την εξετάζουμε μονομερώς και να μην επιτελούμε το ρόλο του ιατροδικαστή ή του κυρ εισαγγελέα (χωρίς τη Τζένη την ωραία..τρανσέξουαλ και γουστόζικη δε πάνε)

Ακόμα και σε περιπτώσεις ΜΗ αληθοφάνειας, η ρεαλιστική νοσηρότητα μας πάντα θα μας σπρώχνει να αποφανθούμε μέσα στο επόμενο δευτερόλεπτο...

Εύκολος ο καταλογισμός ευθυνών αλλά δύσκολη η εξωτερίκευση της εσωτερικής μαγείας αυτού που μας εξομολογείται, με λέξεις από σιροπιασμένη θύελλα που θα αγκαλιάσουν την τύψη και θα τη κάνουν σκέψη και σα ντόμινο οι σκέψεις θα ακολουθήσουν την παθητική επίγνωση ..

Όταν κάποιος βρίσκει ακατανόητο ένα βιβλίο ή μία πράξη, αυτό δεν είναι κατά κανέναν τρόπο ένσταση εναντίον του ίδιου του βιβλίου ή της συγκεκριμένης πράξεως..

Ψάχνοντας στο λαβύρινθο της χαοτικής εξήγησης:

Ίσως, στην ερωτησάρα του Valder, ο καλύτερος απαντητής να'ταν ένα σύντομο απόσπασμα από τον φίλο μου τον Φρειδερίκο:

Freidrich Nitche - Για το ζήτημα της κατανοητότητας

" Όλα τα ευγενή πνεύματα και γούστα (και η ευγένεια δε χάθηκε στην προδοσία της εμπιστοσύνης με την ερωτοαπιστία, όχι) επιλέγουν το ακροατήριο τους όταν θέλουν να επικοινωνήσουν..

Και καθώς το κάνουν αυτό, την ίδια στιγμή βάζουν φράγματα μπροστά «στους άλλους»..
(ίσως επειδή δε τους καταλαβαίνουν, ίσως επειδή τους στερούν το εύλογο..χιλιάδες τα ίσως)

Την ίδια στιγμή, κρατούν μακρυά, δημιουργούν μια απόσταση, απαγορεύουν την «είσοδο», την κατανόηση, όπως είπα πιο πρίν - ενώ ανοίγουν τα αυτιά εκείνων που τα αυτιά τους συγγενεύουν με τα δικά τους.

Και για να το πώ μεταξύ μας και για τη δική μου περίπτωση: δεν θέλω ούτε η άγνοιά μου ούτε η ζωντάνια του ταμπεραμέντου μου να εμποδίσουν να'μαι κατανοητός σε σας, φίλοι μου: ούτε η ζωντάνια μου, όπως είπα, όσο πολύ κι αν με πιέζει να καταπιαστώ μ'ένα θέμα γρήγορα (ίσως κι από θυμό για κάτι αυστηρώς προσωπικό ή οικογενειακό), απλώς για να μπορέσω να καταπιαστώ μ'αυτό.

Γιατί πλησιάζω τα βαθιά προβλήματα όπως τα κρύα μπάνια: γρήγορα μέσα και πάλι γρήγορα έξω..(κι αν δε το έκανα αυτό να'σαι σίγουρος, όση σοφία και να διαθέτω θα "πήδ@γ@" τη μάνα μου εξευτελίζοντας εαυτόν!). Το ότι δεν φτάνει κανείς βαθιά μ'αυτόν τον τρόπο, αρκετά βαθιά κάτω, αυτό είναι προκατάληψη εκείνων που φοβούνται το νερό, των εχθρών του κρύου νερού...μιλούν χωρίς να'χουν πείρα (και το παίζουν Ασκητές και Αποστολάτοι)

Ω! το δυνατό κρύο σε κάνει γρήγορο!

Και για να ρωτήσω κάτι σχετικό: όταν πλησιάζουμε ένα θέμα γρήγορα, βιαστικά, αστραπιαία, αυτό παραμένει κατ'ανάγκη ακατανόητο και ανεξιχνίαστο ?

Πρέπει οπωσδήποτε να καθίσουμε πάνω του μ'όλο μας το βάρος ? Να το κλωσσήσουμε σαν να'ταν αυγό? Diu noctuque incubando*, όπως έλεγε για τον εαυτό του ο Νεύτων ?

(*Μτφρ: Με το μυαλό αφοσιωμένο εκεί, μέρα νύχτα..)

Τουλάχιστον υπάρχουν αλήθειες τόσο απλησίαστες και ευαίσθητες που μόνο ξαφνικά μπορείς να τις πιάσεις, που είτε πρέπει να τις αιφνιδιάσεις είτε να της αφήσεις ήσυχες..."

Φορουμίτες και φορουμίτισες,

Τα πράγματα είναι χειρότερα με την άγνοια (παρά με τη γνώση του πονετικού) την οποία και δε προσπαθώ να κρύψω από τον εαυτό μου. Υπάρχουν ώρες που ντρέπομαι γι'αυτήν..υπάρχουν όμως και ώρες που ντρέπομαι για το ότι ντρέπομαι..

Και ίσως μια ώρα της τετράγωνης ντροπής να'ταν όταν θα κρίνω κάτι που δε μπορώ να κατανοήσω..

Ας ρίξουμε καμιά εκατοσταριά αυτοκριτικές (και τα συμπεράσματα δε θα'ναι ποτέ επισφαλή) γιατί πάντα θα ανακαλύπτουμε το πόσα λίγα ξέρουμε, για τη μάνα μας, την επιστήμη, το κόσμο, τον εαυτό μας..

Τα πράγματα θα'ταν όμως χειρότερα, αν συνέβαινε κάτι διαφορετικό - αν ξέραμε πάρα πολλά...σκέψου...

Το πρώτο καθήκον μας είναι και θα είναι να μην παίρνουμε τους εαυτούς μας για άλλους. Είμαστε κάτι άλλο από σοφοί, παρ'όλο που είναι αναπόφευκτο να'μαστε ανάμεσα στ'άλλα, και σοφοί...

Έχουμε διαφορετικές ανάγκες, διαφορετική ανάπτυξη και διαφορετική πέψη: χρειαζόμαστε περισσότερα, χρειαζόμαστε επίσης και λιγότερα. Πόσα χρειάζεται ένα πνεύμα για να τραφεί- γι'αυτό δεν υπάρχει φόρμουλα ούτε αριθμοί...αν το γούστο του όμως κλίνει στην ανεξαρτησία, στο γρήγορο πήγαιν'έλα, στις περιπλανήσεις, ίσως στις περιπέτειες, για τις οποίες είναι φτιαγμένοι μόνο οι πιο σβέλτοι, προτιμά να ζει ελεύθερο με λιγότερη τροφή παρά ανελεύθερο με τη κοιλιά πρησμένη.

Αυτό που θέλει ένας καλός χορευτής από την τροφή του δεν είναι το πάχος, αλλά η μεγαλύτερη δυνατή ευλυγισία και δύναμη...και δεν ξέρω τι παραπάνω από το να γίνει ένας καλός χορευτής θα μπορούσε να θέλει το πνεύμα ενός που πασχίζει για τη κατανόηση της πράξης της μάνας του, για να μπορεί να δικαιολογήσει τις πράξεις ή τα λόγια του (ή τη σιωπή του) στη μάνα ή στο πατέρα του..

Γιατί ο χορός είναι το ιδανικό του, η τέχνη του και, τέλος, η μόνη του ευσέβεια, η ηθική του και η «θεία λατρεία» του..ηθική με το νόημα της ζωής κι όχι με την τήρηση των ανθρώπινων νόμων..



Πάντως υπάρχουν και χειρότερα ...(δε το λέω για το "μη χείρον βέλτιστον"...δε θα ασπαστώ ποτέ τέτοιες μίζερες παράλογες λογικές..απλώς καταγράφω..)

Θυμηθείτε τη Ταμίλα Κουλίεβα με τον Μαρκουλάκη σε μία παλιά σειρά της Μ. Παπαοικονόμου που ο καλύτερος φίλος του γιού της, της τον ακουμπούσε...

Wild thing...καλή φάση τώρα που το σκέφτομαι...!



Αρχική Δημοσίευση από underwater:
Τι θα έκανες αν ο καθηγητής σου στο Πανεπιστήμιο σου έλεγε έμμεσα να του κάτσεις και να περάσεις το μάθημα με βαθμό;

Θα της καθόμουν φυσικά...μαμήσι+μάθημα = 2 σε 1..

Άν ήταν άντρας θα μου'παιρνε μια πίπ@ για το βαθμό ρε γμτ, and nothing else matters...πίπ@ και βαθμός!




Και μιάς και είπα Ταμίλα Κουλίεβα, τί θα έκανες αν σε έλεγαν Ταμήλα Παζάρεβα? Θα 'βγαζες άδεια για λαϊκή ? :whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top