Σκέψεις... III

Guest 671981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αγάπη δεν έρχεται με όρους και προϋποθέσεις. Δεν είναι μια ανταμοιβή που πρέπει να κερδίσεις. Δεν σε μπερδεύει. Δεν σε απαξιώνει όταν διαφωνείς μαζί της. Δεν σε κάνει να κλαις ή να ντρέπεσαι για τον εαυτό σου. Δεν σε τιμωρεί όταν δεν κάνεις ή δεν λες αυτό που θέλει. Δεν σε γεμίζει ανασφάλειες. Δεν σου προκαλεί άγχος. Δεν σε αφήνει να υποφέρεις. Δεν σε παρεξηγεί. Δεν σε αγνοεί. Δεν κρύβεται. Δεν προδίδει την εμπιστοσύνη σου. Δεν ενεργοποιοιεί τα τραύματα σου. Δεν σε θεωρεί δεδομένο. Δεν εμπαίζει. Δεν σε αφήνει να υποφέρεις. Δεν σου ρίχνει στάχτη στα μάτια. Δεν τρέχει από την ευθύνη και την κριτική. Δεν σου κλείνει την πόρτα στα μούτρα. Δεν σε κάνει να φοβάσαι. Δεν ξεζουμίζει τα συναισθήματα σου. Δεν εκμεταλλεύεται τις αδυναμίες σου. Δεν σε ρίχνει πιο κάτω…


Σίγουρα αν είναι κάτι απο αυτά, δεν μπορεί να είναι αγάπη. Είναι κάτι άλλο, που δεν βλέπεις καθαρά ακόμη…
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Η πολλή κομπλικαδούρα και η σύνθετη ζωή μου τη δίνει.

Είμαι ένας απλός άνθρωπος, με απλά θέλω.

Απολαμβάνω τον καφέ, το μπάνιο, τη μουσική, το χάδι, την ανάσα μου και τη αντίληψή μου...

"Μα πρέπει να ζητας πολλα για να σε σέβονται" μου λεγε μια κάποτε.

Ας μη με σέβονται τότε.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Τελικά ξύπνησε το τέρας.

Όταν η κατανόησή μου και η ανθρωπιά μου πέφτει στον κάλαθο των αχρήστων, ξυπνάει ο φουλ Μακιαβελλισμός και έλα τωρα εσυ βαλτον διπλα σε αυτο το μυαλό και πες μου αν θα μεινει τιποτα όρθιο μετά.

Πόσες φορές έχει κλωτσήσει πίσω αυτό μου το πρόσωπο, πόσες φορές έχει προσπαθησει να πάρει τον έλεγχο, να με πείσει πως πρέπει να ζω τη ζωή πιο ξύπνιος.

Πάρε τον έλεγχο λοιπόν δαίμονά μου, και μη με ξαναφήσεις να υποταχθώ σε τίποτα.

Είμαστε ένα πια.
 

Guest 671981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καιιιι κάπως έτσι καταλήγεις να παγιδεύεσαι σε μια κατάσταση που ούτε δημιούργησες ούτε ήθελες να συντηρήσεις. ☹
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από τον καταψύκτη. Έχω ετοιμα μπιφτέκια φτιαγμένα από το χέρι μου και το μόνο που περιμένουν είναι να ψηθούν στο φούρνο ή το τηγάνι για να τα φάω. :1eye:
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,596 μηνύματα.
c9349f3537a1783a34d63d4aa7fa3398.jpg
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Και "μπέσα" και "ειλικρίνεια" και "ευθύτητα" και πρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ στην πράξη, μια πορδή τόσο βαριά και αυγουλερή που έσκισε το στρίνγκ, έσκισε το φορεματάκι, έσκισε τον τοίχο, έσκισε την υφή του Σύμπαντος, άνοιξε πύλη σε άλλη διάσταση, τη μύρισαν την πορδή οι δαίμονες, έπεσαν ξεροί, σώθηκε η ανθρωπότητα, the end.

The shortest fart horror love story ever.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Δυστυχώς η δροσιά δεν φαίνεται πως θα κρατήσει πολύ. Ξανά ζεσταίνει σε λίγες μέρες...
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Γιατί κάθε φορά πρέπει να παω κόντρα εστω και λίγο στο ένστικτό μου;

Βλέπω εναν ανθρωπο, μου ξυνίζει έντονα. Λεω δε μπορεί, θα χω παρεξηγήσει, θα χει καλά χαρακτηριστικά. Προσπαθω να δω τα καλα στοιχεια, να γεφυρώσω χάσματα.

Και 9 στις 10 φορές (έχω πέσει κι εξω λιγες), επιβεβαιώνεται το ένστικτο.

Αλλα αυτες οι 9 στις 10 ειναι ατόφιες. Μιλάμε για ένστικτο όχι αστεια.

Ευτυχώς όσο μεγαλώνω το εμπιστευομαι περισσοτερο. Κι αν καει και κανα χλωρό μαζι με τα ξερά, that's life.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,596 μηνύματα.
Αντρέι τι θα θέλατε να πείτε στους νέους;

Θα μου άρεσαν αν μάθαιναν να αγαπούν την μοναξιά. Το να μένουν μόνοι με τον εαυτό τους. Νομίζω ότι τα προβλήματα των νέων έγκεινται στο γεγονός ότι συναθροίζονται για να κάνουν θορυβώδεις ή και επιθετικές πράξεις. Και αυτό επειδή δεν θέλουν να νιώσουν μόνοι. Πράγμα θλιβερό. Ο άνθρωπος πρέπει να μάθει να ζει μόνος από παιδί. Γιατί το να ζεις μόνος δεν σημαίνει ότι νιώθεις μοναξιά.

Ταρκοφσκι Αντρέι
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,596 μηνύματα.
Κανείς δεν ξεφεύγει από το άγρυπνο μάτι της κριτικής... Εξάλλου αυτή θρέφει την ψευδαίσθηση των κριτών ότι είναι κατά τι καλύτεροι από τον κρινόμενο.
Πρόσεχε ,όμως ,μήπως στην προσπάθεια σου να μην επισυρεις τα βέλη ... Χάσεις την ίδια τη ζωή.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,822 μηνύματα.
Ψάχνοντας να βρεις τα ιδανικά συνεχεια σε κάθε τι, δεν ζεις
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,596 μηνύματα.

«Το να μπορείς να αντέχεις τη μοναξιά και, επιπλέον, να την απολαμβάνεις, είναι μεγάλο προσόν.»​

Τζωρτζ Μπέρναρντ Σω​

 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Εγω: Γιατί αυτή η μουσική μου προκαλεί ένα τόσο ευχάριστο αίσθημα απόλυτου σκότους που με γεμίζει ενέργεια;

Διαβάζοντας τα σχόλια απο άλλους:

1706109252395.png


Ω ναι έχει δίκιο...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top