Σκέψεις... III

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
images.png
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,018 μηνύματα.
Απέλθετω απ΄εμού το ποτήριον τούτο
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,018 μηνύματα.
Αυτό είναι η όλη ουσία. Υπο ποιο εφαλτήριο γεννάται άγχος;

Από φόβο. Και παντα λεω "γάμα το φόβο, ποτέ μην αποφασίζεις υπο το καθεστώς φόβου, παρά μονο όπως επιθυμείς".

Δεν είναι όμως και τόσο ρομαντική η αντιδραστική σκέψη όταν παίζεται το κεφάλι σου.

Και κάπως έτσι σπας το πνεύμα ενός ανθρώπου, του ίδιου σου του εαυτού, στην υποταγή.

Γιατί "πρέπει".

Και το φοβερό δεν ειναι το ξεστόμισμα αυτών των υποτακτικών φράσεων από μια προσωπικότητα σαν και τη δική μου. Βλέπεις, δεν ήμουν κάποιος που ήθελε να πηγαινει με το ρεύμα.

Μα η εσωτερίκευση, το βεβιασμένο γκρέμισμα του ιδεαλισμού, το αυτόβουλο και ηθελημένο κατεδάφισμα κάθε τετοιας νοοτροπίας.

"Ποιός γίνομαι; Ένα ρομπότ;"

Σκάσε και χαμογέλα, η ρομποτική ζωή είναι ευτυχία. "Πάρε το ζόρι και χαμογέλα, είναι ωραία η αίσθηση."

Πάρτο αρκετές φορές, και στο τέλος προσαρμόζεσαι, έρχεσαι και παίρνεις το σχήμα του πόνου σου, πρώτα πονάς γιατι αντιστέκεσαι, μετα ανέχεσαι, μετα συνηθίζεις, στο τέλος σου αρέσει ο δήμιός σου.

Ναι αλλά το παιδί μέσα μου που ονειρευόταν πρέπει να πεθάνει;

Πρέπει;

Μου τρωει την ψυχή η σκέψη αυτή, κομματι κομματι. Δε θέλω να προδώσω αυτό το παιδί.

Μα μήπως το προδίδω αν συμμορφώνομαι ή με το να μη συμμορφώνομαι; Ιδού το διλημμα.

Το μονο που κανει είναι να αναφωνεί "Αντε γαμηθείτε! Αντε γαμηθείτε! Θέλω να ζήσω ελεύθερος."

Το παιδί πρέπει να σωπάσει. Τώρα μιλούν οι ενήλικες.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Saturday Night Party GIF by myHQ
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποιος ειπε πως οταν μεγαλώνεις δεν πρέπει να πιστεύεις στα παραμύθια ; 🙏


Screenshot_20231111_095517_Instagram.jpg
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,018 μηνύματα.
"Σκάσε!"

Τόσο απλό.
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,576 μηνύματα.
..να μύριζα απο εσένα και ν' αγριεύανε οι άνθρωποι
...που λέει ο Ελύτης​
Επειδή το αδοκίμαστο και το απ’ αλλού φερμένο
Δεν τ’ αντέχουν οι άνθρωποι κι είναι νωρίς, μ’ ακούς
Είναι νωρίς ακόμη μες στον κόσμο αυτόν αγάπη μου
Να μιλώ για σένα και για μένα.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
...κι έρχεται η στιγμή για ν’ αποφασίσεις
με ποιους θα πας και ποιους θ’ αφήσεις
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καποιος ελεγε για να δικαιολογηθει

" οι ανθρωποι γυρω μου ειναι τοξικοι και με κανουν και εμενα τοξικο¨

Καποιος αλλος τον ρωτησε ...

" Αληθεια την τοξικοτητα αν δεν την επιτρεψεις εσυ ο ιδιος να εισβαλει μεσα σου πως μπορεις να γινεις και εσυ τοξικος ? "
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,576 μηνύματα.
΄Οταν η πολιτική ορθότητα χάνει το αρχικό της νόημα, στραβώνει και μεταλλάσσεται σε "μιας νέας μορφής φονταμενταλισμό (Ουμπέρτο Έκο)" που ελέγχει την μοναδικότητα και την διαφορετικότητα της σκέψης και του λόγου...

No thanks, I'll pass.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,018 μηνύματα.
Daredevil306.jpg
 

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επέλεξες να εξαφανιστείς αθόρυβα και δίχως εξηγήσεις και μετά από ένα χρόνο μού έστειλες ξανά. Ξαφνιάστηκα θετικά και σου απάντησα με καλοσύνη. Εάν θέλεις να εξαφανιστείς ξανά είτε γιατί φοβάσαι είτε γιατί βαρέθηκες, μπορείς να εξαφανιστείς ξανά.

Εγώ θα παραμείνω στο φως. Εσύ;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,018 μηνύματα.
Ωρες ώρες με πιάνει ο μηδενισμός, άσχημες σκέψεις, κι ύστερα λεω δε γαμιέται τσούκου τσούκου ένα ένα πράγμα να φεύγει από το μυαλό μου απο δουλειές.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,598 μηνύματα.
15f1bb576011e9b41a9423dbb83042b0.jpg
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,018 μηνύματα.
Βαριέμαι τα βιβλιαράκια οδηγιών, αλλά πρέπει.

Είδες τι παθαινεις για να σπας απο τα νευρα σου το προηγούμενο ασυρματο;

Καλό σπάσιμο και το καινούριο αν με θυμώσουν. :dance2:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top