Σκέψεις... III

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
«Δέ θυμάμαι άν φεύγοντας μου έδωσες
το σεσημασμένο φιλί.
Είπες μόνο φεύγω για λόγους αναψυχής
αφήνω ανοιχτή την πόρτα της προδοσίας
θα επιστρέψω εξολοκλήρου

αυτό ναι, το θυμάμαι καλά
κεντήθηκε με καυτή βελόνα
τατουάζ ανεξίτηλο στην παρειά μου.

Ξέρεις τι είναι προδοσία;
Η ανάγκη φυγής που κυριεύει
κάθε σώμα
καθηλωμένο στην ίδια κουραστική στάση
όπως είναι η στάση της πίστης
η στάση της αγάπης
μπροστά σ΄ένα παράθυρο αμετακίνητο
με μόνη θέα νύχτα μέρα
καρφωτή στα μάτια
την ανυπόφορη αντηλιά του εαυτού της.

Ξέρεις ποιός είναι ο διαφημιστής
ο αντζέντης της προδοσίας;
Το προδοτικό φιλί.
Εκείνο μεριμνά για τη φήμη της
της κλείνει κερδοφόρα συμβόλαια
με την αθανασία
εκείνο φέρνει γενεές και γεμίζουν
οι οθόνες των αιώνων

γιατί αυτό το φιλί
είναι που διεγείρει
την καταπιεσμένη αγριότητα
προσηλυτίζει το αίμα
στη θρησκεία του θανάτου
εκείνο είναι που
κόβει την ανάσα των θρήνων

κι αν ανασαίνουν ακόμα οι δικοί μου
είναι γιατί θυμάμαι
ότι φεύγοντας άφησες μεν ανοιχτή
την πόρτα της προδοσίας
αλλά το προδοτικό φιλί της
δεν μου το έδωσες.

Γράψε μου σε παρακαλώ
τη διεύθυνσή του.»






Κική Δημουλά, «Η ατελής προδοσία»
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,023 μηνύματα.
Mundus vult decipi, ergo decipiatur
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
1689016199173.png
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,023 μηνύματα.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Πρέπει να κόψω την ζάχαρη :'(
 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,502 μηνύματα.
Ο Viktor Frankl, ένας από τους μεγάλους ψυχιάτρους του εικοστού αιώνα, επέζησε από τα στρατόπεδα θανάτου της ναζιστικής Γερμανίας.
Το μικρό του βιβλιαράκι, η Αναζήτηση Νοήματος του Άνθρωπου, είναι ένα από αυτά τα βιβλία που θα πρέπει να διαβάσουν όλοι.
Ο Frankl είπε κάποτε την ιστορία μιας γυναίκας που του τηλεφώνησε μέσα στη νύχτα για να τον ενημερώσει ήρεμα ότι επρόκειτο να αυτοκτονήσει.
Ο Frankl την κράτησε στο τηλέφωνο και της μίλησε για την κατάθλιψή της, δίνοντας της λόγο μετά την κουβέντα τους να συνεχίσει να ζει.
Τελικά του υποσχέθηκε ότι δεν θα αφαιρέσει τη ζωή της, και κράτησε τον λόγο της.
Όταν συναντήθηκαν αργότερα, ο Frankl ρώτησε ποιος λόγος την έπεισε να ζήσει;
«Κανένας από αυτούς», του είπε.

Τι την επηρέασε τότε να συνεχίσει να ζει, πίεσε;
Η απάντησή της ήταν απλή, ήταν η προθυμία του Frankl να την ακούσει μέσα στη νύχτα.
Ένας κόσμος στον οποίο υπήρχε κάποιος έτοιμος να ακούσει τον πόνο του άλλου, της φαινόταν ένας κόσμος στον οποίο άξιζε τον κόπο να ζει.
Συχνά, δεν είναι το λαμπρό επιχείρημα που κάνει τη διαφορά. Μερικές φορές μια μικρή πράξη ακρόασης είναι το μεγαλύτερο δώρο που μπορούμε να κάνουμε.


English Literature: A Community
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Zέστη
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Όσο σε λατρεύω τόσο φθείρεσαι ...
Κάτι ήξεραν οι αρχαίοι που λάτρευαν τα αγάλματα...
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,023 μηνύματα.
Είμαι αλλεργικός στον νεοπλουτισμό.

Όχι στον πλούτο.

Στον νεοπλουτισμό, την αλαζονεία του μεγαλοπιάσματος με την πρώτη ευκαιρία και την ανάγκη για επίδειξη.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Όπως αφαιρούμε το σάπιο δόντι για προστατεύσουμε τα υπόλοιπα, έτσι πρέπει να πράττουμε και με τους σάπιους ανθρώπους.

Done.

 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,598 μηνύματα.
Σε συνδυασμό με μουσική του δρόμου.. Ο, τι πρέπει για την περίπτωση της υφερπουσας θλίψης
IMG_20230713_205102.jpg
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Να γι αυτό μετανιώνω που τα γράφω δημόσια γιατί όλο αλλάζουν .
Ευχαριστώ για σήμερα
Μόνο εσένα θέλω κι ας με ζοριζεις που κ που :inlove:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,023 μηνύματα.
Τον βλέπω στον καναπέ, με εκτεθειμενη την κοιλιά προς τα πάνω, πετάω όπως ειμαι τα γυαλιά μυωπίας στο γραφειο και πάω βιαστικά κατα πάνω του, γονατίζω μπροστά του, χώνω τη μούρη μου μες την κοιλιά του μες τα χνούδια και τις πατσές και ξεκινάω:

**Μουτςμουτςμουτς πρρρρρρρρρρ μουτςμουτςμουτςμουτςμουτς πρρρρρρρρρρ**

Μη με αφήσετε να κάνω παιδιά. Είμαι τελείως βλαμμένος. Θα απογίνω.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,598 μηνύματα.
Τον βλέπω στον καναπέ, με εκτεθειμενη την κοιλιά προς τα πάνω, πετάω όπως ειμαι τα γυαλιά μυωπίας στο γραφειο και πάω βιαστικά κατα πάνω του, γονατίζω μπροστά του, χώνω τη μούρη μου μες την κοιλιά του μες τα χνούδια και τις πατσές και ξεκινάω:

**Μουτςμουτςμουτς πρρρρρρρρρρ μουτςμουτςμουτςμουτςμουτς πρρρρρρρρρρ**

Μη με αφήσετε να κάνω παιδιά. Είμαι τελείως βλαμμένος. Θα απογίνω.
Δε είσαι ο μόνος.. Κλασική συμπεριφορά γατογονιου...
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Οι τενεκέδες για το μόνο που φημίζονται, είναι για τον μεγάλο θόρυβο που κάνουν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top