Σκέψεις... III

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,701 μηνύματα.
Δεν ζω τη ζωη που θα ήθελα να ζήσω.

Κι αυτό είναι πρόβλημα.
 

American Economist

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30,309 μηνύματα.
IMG_7427.jpeg
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Το πιο σωστό είναι να έχεις τη περιουσία σου σε μετοχές αλλά και ο χρυσός δεν κακό.
 

glayki

Περιβόητο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 4,685 μηνύματα.
ΟΣΟΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ, ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΜΗ ΧΑΣΟΥΝ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ. Όσοι δεν δουλεύουν, φοβούνται μη δεν βρουν ποτέ δουλειά. Όποιος δεν φοβάται την πείνα, φοβάται το φαγητό. Οι οδηγοί αυτοκινήτων φοβούνται να περπατήσουν και οι πεζοί φοβούνται μην τους πατήσουν τα αυτοκίνητα.
Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΦΟΒΑΤΑΙ ΝΑ ΘΥΜΗΘΕΙ ΚΑΙ Η ΓΛΩΣΣΑ ΦΟΒΑΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΕΙ. Οι πολίτες φοβούνται τους στρατιωτικούς, οι στρατιωτικοί φοβούνται την έλλειψη όπλων, τα όπλα φοβούνται την έλλειψη πολέμων.
ΖΟΥΜΕ ΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΦΟΒΟΥ. Φοβάται η γυναίκα τη βία του άντρα και ο άντρας την άφοβη γυναίκα. Φόβος των κλεφτών, φόβος της αστυνομίας. Φόβος της πόρτας χωρίς κλειδαριά, του χρόνου χωρίς ρολόγια, του παιδιού χωρίς τηλεόραση, φόβος της νύχτας χωρίς υπνωτικά χάπια και φόβος της ημέρας χωρίς διεγερτικά χάπια.
Φόβος του πλήθους, φόβος της μοναξιάς, φόβος απ’ όσα έγιναν και για όσα θα γίνουν, φόβος του θανάτου, φόβος της ζωής.

Εδουάρδο Γκαλεάνο
 

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 6,146 μηνύματα.
Αμα υπαρχει επομενη ζωή, μακαρι να γεννηθώ ρώσσος
 

gazaki voutaniou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η 2-προπανόλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 114 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
θελω να ξανακοψω το κινητο για τρεις-τεσσερεις βδομαδες και να τσεκαρω ξερωγω τις ειδοποιησεις μονο μια συγκεκριμενη ωρα της ημερας απο λαπτοπ . οταν το ειχα κανει τον απριλιο πραγματικα ενιωθα το μυαλο μου πιο καθαρο και συγκεντρωμενο. το μονο θεμα ειναι οτι θα μου λειψει το κουβεντολοϊ στην ομαδικη του φροντιστηριου/με καποιους διαδικτυακους φιλους μου. δεν εχω και κανεναν στενο φιλο irl οποτε θα νιωθω λιγο σαν εσωκλειστο παιδακι
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,497 μηνύματα.
Τι βαρετό καλοκαίρι θεέ μου.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κάμπια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,953 μηνύματα.
Διαβάστηκε

Να σε διαβάσει ο παπάς

eye twitch GIF
 

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 6,146 μηνύματα.
50 χρονια απο το πρωτο φεστιβαλ ΚΝΕ οδηγητη..
17 ολοκληρα χρονια πηγαινω εγω σε αυτό....
Θα 'ναι τετραήμερο.. Αν μας βαλουνε μαθημα ή διαγώνισμα σαββατοκύριακο θα τους ΓΑΜΗΣΩ ανάποδα.
Δεν το χανω αυτο με τιποτα
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,329 μηνύματα.
Τι πιο φυσιολογικό από το να αρρωστήσω το καλοκαίρι :)
 

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 6,146 μηνύματα.
Ποσο μαλάκας είμαι που περιμενα ο πατερας μου να αλλάξει.

Αντε γαμήσου "ξαδέλφη", αντε γαμήσου νονά.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,329 μηνύματα.
Τελικά αυτός ο χωρισμός ήταν ότι καλύτερο μου συνέβη κι όχι το τέλος του κόσμου όπως νόμιζα

Σε ευχαριστώ που με άφησες :)
 

Kate1914

Περιβόητο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,280 μηνύματα.
Θα είναι ουσιαστικά 6,5 μήνες αρκετοί; :(
Ουφ, πολύ λίγοι δεν είναι;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,701 μηνύματα.
Τα απογεύματα αισιόδοξα και οι νύχτες απαισιόδοξες. Οι σκέψεις μου εχθροί. Δεν έχω διέξοδο από μέτρια σωσίματα ή ανυπόφορες παραδόσεις στο τίποτα.

Δεν καταδέχομαι να με βλάψω παρόλαυτά, μονάχα θα χαρούν πολλοί στο άκουσμα αυτού, θα λυπηθούν πεντέξι, κι η ζωή θα συνεχίσει. Πρώτον είμαι εγωιστής, δεύτερον μ αρέσει να υπάρχω.

Όχι. Θα το παλέψω. Και θα το παλεύω μέχρι να μη μπορώ άλλο να το παλεύω.

Ίσως βρίζοντας κατα την προσφιλή μου συνήθεια να έπρεπε να φωνάξω πως ότι και όποιος, άνθρωπος ή κατάσταση, δεν μου έρχεται καλά σαν ρούχο πάνω μου, θα έπρεπε να μου κάνει ανάρμοστα πράγματα ωσπου να πνιγεί.

Χριστέ μου πόσο θέλω να το φωνάξω! "Άντε γαμηθείτε επιτέλους!"

Όχι όλοι. Όχι. Λίγα άτομα ή καταστάσεις. Άσε που δεν μισώ κανέναν. Τουναντίον αγαπώ αρκετά άτομα. Η ευχή εκει δεν μετράει (πέρα ίσως από την κυριολεκτική της μορφή, ο έρωτας ειναι πάντα γλυκός)

Μια επαναλαμβανόμενη εικόνα όμως έρχεται στο μυαλό μου.

Να περπατάω σε εναν άδειο απο αυτοκινητα δρόμο και να ρχονται οι άνθρωποι ορμητικά επάνω μου από την αντίθετη πλευρά. Ξαφνικά να ανοίγουν εκατοντάδες μαύρες τρύπες δεξιά κι αριστερά ανα 1 μέτρο, παράλληλα με το δρόμο. Κι όπως έρχονται οι άνθρωποι, **φλάρπ** να ανοίγουν τα μαύρα φτερά μου και να πετάνε κι από έναν σε μια μαύρη τρύπα. Να δίνω εντολή με τηλεκίνηση με το χέρι και να πεταει άλλον ένα σε μια άλλη μαύρη τρύπα.

Μπορείς να πεταξεις κι εσυ με τη φαντασία σου, μεσα σε μια μαύρη τρύπα ότι θέλεις. Η φαντασία είναι φαντασία. Αγρίεψέ την όσο θέλεις. Τον ξάδερφό σου που δεν μοιράζετε το χωράφι στο χωριό. Τον πρώην που σε απάτησε; Την εφορία που σε έγδαρε; Την εταιρία ηλεκτρισμού για τα υψηλά τιμολόγια ή τον γείτονα που αποφασίζει να βάλει δυνατά μια ταινία 1 τη νύχτα.

"Άντε γαμήσου κι εσύ!" **φλαρπ**, με το ένα φτερό μες τη μαύρη τρύπα.

Μια μέρα θα χαζέψω αυτή την ωραία παραλία στην Ταιλάνδη ή κάπου παρόμοια, διαβάζοντας τα βιβλία μου. Τότε θα ηρεμήσω.

Τότε θα μπορέσω να αφησω τη φαντασία μου να πέσει σε μια μαύρη τρύπα. Να είναι αχρείαστη. Κι οι νύχτες μου θα γίνουν σαν τα απογεύματα. Χαρούμενες, ήρεμες, αισιόδοξες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Πόσες ασπίδες έχομεν?
 

glayki

Περιβόητο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 4,685 μηνύματα.
Ευλογημένη η σιωπή του πρωινου.. Άλλη μια ευκαιρία να μην επαναλάβουμε τα ίδια λάθη.
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Μου έστειλαν μήνυμα πως μου τελείωσε το Cosmote one.
 

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 6,146 μηνύματα.
Γαμω την ζωη μου μέσα
ολο αδικιες ειναι για μενα
τι εχω κανει και τι πληρωνω;
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κάμπια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,953 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,701 μηνύματα.
+0,5 της μάνας σου ο κώλος. Αλλά ευτυχώς μόνο συν μισό, που οκ σημαινει οτι με προσοχή θα ξαναγυρισει άμεσα σε πτώση.

Συνηθως τα +1 και πάνω θέλουν δυο τρεις βδομάδες να τα φρεναρεις και να τα γυρισεις σε μείον.

----
Καλα έκανα και το πάλεψα και κοιμηθηκα.


----

Μου αρεσει η ελευθερία από τον καθωσπρεπισμό. Θέλω να συνεισφέρω, να εξελιχθώ, αλλά με τρόπο που να με σέβεται, όχι να με εξαντλεί.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top