Σκέψεις... III

glayki

Περιβόητο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 4,132 μηνύματα.
"Από μια άποψη το παρελθόν είναι πολύ πιο πραγματικό από το παρόν, ή τουλάχιστον πιο σταθερό, πιο ανθεκτικό. Το παρόν γλιστρά μέσα από τα χέρια μας και χάνεται σαν άμμος, και μόνο όταν το αναπολούμε αποκτά υλικό βάρος.

Τα δαχτυλίδια του βασιλιά Σολομώντα είχαν το επίγραμμα «Όλα θα περάσουν»· εγώ, αντίθετα, θέλω να επισύρω την προσοχή στον τρόπο με τον όποιο ο χρόνος, με την ηθική του σημασία, επιστρέφει. Ο χρόνος δεν χάνεται χωρίς να αφήσει ίχνη, γιατί είναι κατηγορία υποκειμενική, πνευματική* κι ο βιωμένος χρόνος μένει στην ψυχή μας σαν εμπειρία εν χρόνω.”

Αντρέι Ταρκόφσκι – “Σμιλεύοντας το χρόνο”, απόσπασμα
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,993 μηνύματα.
"Το τέλος όλων των πραγμάτων είναι το γέλιο"
(Έζρα Πάουντ)

...αυτό που εγώ αποκαλώ "σταρχιδικό" :D
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,863 μηνύματα.
Αυτός ο τζόγος με τον μεσημεριανό ύπνο που είτε ξυπνάς σαν νεογνό είτε σαν να σε ξυλοφόρτωναν επί ώρες με τρομάζει τόσο πολύ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28,266 μηνύματα.
IMG_5762.jpeg
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29,566 μηνύματα.
Κι είναι μια κάποια διαπεραστική θλίψη, για ένα γιατί και για ένα προς τα που,
που κάνει την ψυχή μας να γυρίζει κι απόψε σαν ανεξέλεγκτη δόλια σβούρα
μην ανησυχείς, σύντομα θα περάσει, μια στιγμή είν' απο κείνες, που "νιώθεις".


Το κρυμμένο κορίτσι
09/06/2024
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,993 μηνύματα.
Ευτυχώς είμαι καλά, ένα θλαστικό τραυματάκι στη μέση, σε 2-3 μερούλες θα περάσει.
Αλλά ρε φίλε τη βλέπεις τη σκάλα παλιατζούρα, έσπασε σαβουριάστηκες κι εσύ και αντί να την πετάξεις πας και την κολλάς με ηλεκτροσυγκόληση; :upside:
Κατοχικό σύνδρομο, η γενιά του "δεν πετάμε τίποτα", μας κούρασε.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,863 μηνύματα.
Κάθε χρόνο που τελειώνουμε τις θεατρικές παραστάσεις είναι η πιο στενάχωρη περίοδος για μένα.
Είναι τόσο μαγική αυτή η συνεχής και επίμονη ομαδική προσπάθεια για κάτι το ξεχωριστό, αυτό το πάθος αυτός ο ζήλος.

Άνθρωποι με τους οποίους μήνες πριν δεν φανταζόσουν πως θα μπορούσες τόσο να εκτεθείς μπροστά τους.
Με δράμα, με κλάμα, με σαρκασμό.
Να βλέπεις τους γύρω σου να μεταμορφώνονται από πρόβα σε πρόβα και να δίνουν το είναι τους στην σκηνή.
Η μαγεία του να συνδέεσαι με τον κόσμο και να βλέπεις στα μάτια τους το κάθε συναίσθημα, αλλά και τις αγκαλιές και τα ειλικρινή χαμόγελα και «συγχαρητήρια» στο τέλος.

Τι θα κάναμε χωρίς την τέχνη;

Αν υπάρχει Θεός τότε σίγουρα μας την χάρισε απλόχερα.

Τίποτα άλλο δεν έχει σημασία.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29,566 μηνύματα.
Τι πονοκέφαλος ειναι αυτός, ήπιος μεν, στοχευμένος δε, σ ενα σημειο τόσες μέρες, έρχεται, φευγει, έρχεται, φευγει. Ελπίζω να μην πεθάνω.

Έχω ακόμη να αγαπηθώ βαθιά κι αξιοπρεπώς. Δεν ειναι η ώρα μου ακόμα.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,583 μηνύματα.
Ice Cream Kitten GIF by Pusheen
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,863 μηνύματα.
Είμαι η μόνη που βρίσκω απολύτως λάθος να κάνουμε praise μανάδες που «τα καταφέρνουν όλα» και δουλειά και σπίτι και ζωή και σύντροφος και τέλεια μαμά και και.

Αυτό δεν είναι hustle culture?
Δεν θα έπρεπε να παλεύουμε για να έχουν οι άνθρωποι με παιδιά αλλά κυρίως η μανάδες στις αρχές αρκετό χρόνο μόνο με το παιδί ή σε οτιδήποτε άλλο χρειάζεται να αφοσιωθεί;
Δηλαδή πως επικροτούμε αυτό το πράγμα, Άλλο να δείχνεις κατανόηση και να λες απορώ πως το παλεύεις κι άλλο να το προωθείς ξέρω γώ working mom hot wife career goals όλα μαζί μου μυρίζει τρελό burnout.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,987 μηνύματα.
Ο ψεύτης και ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται...Μετά, λένε, καταντά βασανιστικό και για τους ίδιους...

Ας πρόσεχαν...

διπροσωπος_.jpg
 

Kate1914

Διάσημο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,685 μηνύματα.
Πού είναι όλοι όταν τους χρειάζεσαι πραγματικά για να μιλήσεις; :(
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,523 μηνύματα.
Στα συντρίμμια της ζωής μου
Τα κομμάτια της ψυχής μου
Πέφτουν κάτω ένα ένα
Κι όλα οδηγούν σε σένα
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,863 μηνύματα.
υπάρχουν άνθρωποι που περηφανεύονται για το πόσο λίγο ή και ελάχιστα κοιμούνται
Είναι δυνατόν το κέρατό μου μέσα;
Δηλαδή με τι ακριβώς γουστάρεις ρε φίλε που είσαι ""παραγωγικός"" ενώ γ@μάς την υγεία σου;
Έλος πια με αυτή τη σκατοκουλτούρα
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,294 μηνύματα.
Θέλω καρπούζι
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29,566 μηνύματα.
Ενα νεφρό κόστος, μεχρις ωρας το κοστούμι, πατάνε επάνω στον πόνο να σου γιατρέψουν το παιδι και αρχιζουν τα προληπτικα το ενα, προληπτικα το άλλο...

Ναι, ενταξει, μέσα, αλλα πληρωνω σα μεθυσμενος γυφτος δυο μερες.

Α ρε γατούλη....

Εχω που εχω πλαντάξει στο κλάμα, εχω και τους άλλους να ζητάνε.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29,566 μηνύματα.
Παιδί μου. Άρμιν μου. Ψυχή της ψυχής μου και σπλάχνο από τα σπλάχνα μου.


Ανέκαθεν σε λάτρευα, ανέκαθεν σε αγαπούσα όσο τίποτε άλλο. Κάπου έβλεπα τι είσαι. Μια γατα. Κάπου όχι. Ενα παιδί. Ο παραλογισμός του ζωογονιού, όλα παιδιά του.

Αλλά αυτό ήταν πριν.

Τώρα είναι αλλιώς.

Σπλαχνάκι μου. Τώρα ανυπομονώ να γυρίσεις σε μένα. Το καθε λεπτό μακριά σου ειναι βασανιστικό. Κάθε σκέψη μου ειναι μαζί σου. Δεν μπορω να φαω, δεν μπορώ να ακούσω μουσική, δεν εχω κεφι να δω σειρά, δεν το νιωθω να προσεγγίσω τους ανθρωπους οπως όταν ειμαι κεφάτος.

Ζωή μου. Παταω πιο κοντά στο έδαφος, νιώθω τη γη και τα δευτερόλεπτα πιο ζωηρά, πιο ενα-ένα. Νιώθω πόσο κτήνος, πόσο ρεμάλι, πόσο μαλάκας ειμαι με τη δική μου ζωή, ακόμα και τη σημασία που δινω σε ανοησίες που θα πρεπε να προσπερνώ ή έστω να τις γελάω, να τις περνώ χαρωπά, σαν αστεία.

Φαντασματάκι μου και χνουδάκι μου. Σε αγαπώ ακόμα πιο πολύ, περισσότερο κι απο μενα. Να κόβει από μενα ζωή και να δίνει σε σένα απλόχερα. Ναι, να κόψει απο μένα, να υποφέρω εγω, να είσαι καλά εσυ.

Πρίγκιπά μου, διάδοχε του ανύπαρκτου Θρόνου και της ονείρωξης που έχει ο άμυαλος πατέρας σου για Αυτοκρατορία.

Ολες οι τιμές και οι ευλογίες του Θεου, βροχή επάνω σου και προστασία.

Σε αγαπώ, δώρο της ζωής μου.

Ο μαλάκας ο πατέρας σου.
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 872 μηνύματα.
Ο εχθρός είν' ο άνθρωπος.
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 872 μηνύματα.
-Μπότα!

-Σου έχει πέσει λίγη πίτσα στη μπλούζα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top