Σκέψεις... III

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 10,102 μηνύματα.
Νιώθω ότι έχει μειωθεί η αξία μου.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29,581 μηνύματα.
Έχω πάψει να πιστεύω ότι ακούω και αμφιβάλλω ακόμα και για αυτά που βλέπω με τα ίδια μου τα μάτια.

Οι άνθρωποι θα περιγράψουν μια κατάσταση με τετοιον τρόπο, που θα τους βγάζει γαμάτους, ενω αμα το σκάψεις λίγο θα δεις ότι ίσως ο Βασιλιάς να είναι αν όχι γυμνός, έστω ημίγυμνος.

ΥΓ: Πακ σκάσε. Η αξια σου ειναι μια χαρά.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,175 μηνύματα.
Τα λόγια σου με χόρτασαν και το ψωμί σου φατο :)
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,047 μηνύματα.
e50d6762f57168ca1c53711bd84d5d7b.jpg
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29,581 μηνύματα.
- Όχι, μην δείξεις λύπη, δεν σου έχει φερθεί καλά.
- Θέλω ειλικρινά το καλό του όμως, κρίμα είναι να ταλαιπωρείται.
- Δεν είναι κρίμα, είναι κάρμα.
- Οι άνθρωποι αλλάζουν, μπορεί τώρα να έστρωσε.
- Όχι, τότε έστρωσε, τώρα κοιμήθηκε.
- Ναι αλλά αυτό δε μας κάνει άκαρδους;
- Όχι. Μας κάνει προνοητικούς, σοφούς σχεδόν.
- Ναι αλλά το μη χείραν τείνειν...
- Και το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού.
- Κι αν ποτε χρειαστείς εσυ αυτή τη βοήθεια;
- Τη χρειάστηκα. Και ήμουν μόνος.
- Γίνεσαι το τέρας που σε πολέμησε δηλαδή;
- Ξέρεις τι λένε για την Άβυσσο... **κλικ** (κλείνει ο διακόπτης των συναισθημάτων κι απο Άνθρωπος έγινε Μηχανή)

Wer mit Ungeheuern kämpft, mag zusehn, dass er nicht dabei zum Ungeheuer wird. Und wenn du lange in einen Abgrund blickst, blickt der Abgrund auch in dich hinein.
Friedrich Wilhelm Nietzsche
Jenseits von Gut und Böse
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,175 μηνύματα.
Μαζί δεν κάνουμε και χωρια δεν μπορώ ...
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,175 μηνύματα.
Ανυπομονώ να σε δω :inlove:
In Love Hearts GIF by SpongeBob SquarePants
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 10,102 μηνύματα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,175 μηνύματα.
Την άλλη εβδομάδα θα πρέπει να περάσω κάτι δύσκολο κι εσυ την ακριβώς προηγούμενη μέρα φεύγεις ... Θα μαζέψω τα κομμάτια μου και πάλι μόνη θα προσπαθήσω... Θα ξέρω ότι τουλάχιστον είσαι δίπλα μου κι ας είσαι μακριά :cry_x:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29,581 μηνύματα.
Το καλοκαίρι
Για μένα φέτος μπορεί να μην έρθει
Για μένα φέτος μπορεί και να βρέχει
Θα ‘ναι χειμώνας χωρίς διακοπές

Κι ο θησαυρός μου
Το ξέρω υπάρχει μα δεν έχω χάρτη
Σαν ένα παζλ που του λείπει κομμάτι
Σαν ένας χρόνος με 3 εποχές
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29,581 μηνύματα.
Αμα το σκυλάκι σταματάει και αντιδράει κάθε φορά που του πετάνε -για να πιάσει- ξύλο, μπάλα, οτιδήποτε... δε θα φτάσει ποτέ στον προορισμό του.
 

glayki

Περιβόητο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 4,164 μηνύματα.
Σαρδελοποιημενος μεσημεριανός ΟΑΣΘ.... Μπλιαχ:(
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29,581 μηνύματα.
Βλέπω ένα ντοκιμαντερ για την Άλωση εδω και κάποια ώρα (κλασσικά αρρωστάκι με το Βυζάντιο) και παρατηρησα 2 πράγματα.

Ζήτησε ο Παλαιολόγος χρήματα απο τους Βυζαντινούς πλούσιους, τραπεζιτες, τοκογλύφους για να κρατήσει έμμισθο τον Ορμπαν με το κανόνι, κι αυτοί αρνήθηκαν. Κι έτσι ο Ορμπαν έφυγε και πηγε το κανονι στον Μωαμεθ οπως ξέρουμε.

Εκείνο που δεν ηξερα ήταν ότι το κανονι κατασκευαζόταν ήδη για λογαριασμό μας αρχικά, και ειχε ήδη πάρει μισθούς ο τεχνίτης. Δεν είναι οτι ήρθε, του ειπαμε δεν έχουμε λεφτά και έφυγε. Του δίναμε ήδη, και επειδη αρνήθηκαν οι πλούσιοι και οι τραπεζίτες, τον ήπιαμε.

Επίσης ενω ήξερα οτι η Αγία Σοφία ήταν κανονικά η Αγια του Θεου Σοφία , ήτοι αφιερωμένη στο Χριστό, ο μέγας Κωνσταντινος αρχικά την Πόλη την ειχε αφιερώσει σαν πόλη στην Παναγία. Άρα αγαπώ μια Πόλη της Παναγίας και έναν ναο του Χριστού.

Τι θέλω και τα βλέπω, σπαράζω κάθε φορά. Κι όλο "τωρα αυτη τη φορά θα παίξει αλλιώς το ματσάκι" σαν αρρωστάκι και κάθε φορά πέφτει η Πόλη.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,002 μηνύματα.
Σε 7 χρόνια θα τελειώσουν όλα, είπε ο Αρχάγγελος Μιχαήλ, και πήγε να προσκυνήσει την Αγιά Σοφιά για τελευταία φορά. (κυκλοφόρησε πρόσφατα :upside: )
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top