Σκέψεις... III

Guest 220514

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τουλάχιστον δεν είμαι εγώ αυτή που τον τελευταίο 1μιση μήνα κατεβάζει όλο το πρεζόκρασο στο ¨Μεθανολοι¨ μίνιμουμ 2 φορές τη βδομάδα :queen:

Υ.Γ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ, ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ

uncalled for.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
reupiyw.gif

Καλό μήνα! :bye:
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Καλό μήνα και καλό καλοκαίρι :)
Summer June GIF by Chibird
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Δε μετανιώνω για τίποτα, είμαι ελεύθερος.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Η ηθική ευθύνη δεν είναι κάτι με το οποίο έχει κανείς το δικαίωμα να φέρεται και να κινείται εσαεί σ' αυτο τον κόσμο. Είναι μια πρώτη ύλη, ένα καύσιμο το οποίο κινεί την αρετή, όταν πρέπει να την κινήσει. Η υπερχρησιμοποίηση της ηθικής ως μιας υπεύθυνης συμπεριφοράς έχουσα ως αποτέλεσμα μια υπερπαραγωγή αρετής, αποτελεί μια εθελούσια τύφλωση στην αναγκαία αλληλουχία λόγων και πράξεων που μας οδηγούν στην πραγμάτωση των στόχων μας.

Για να το θέσω απλά: Και ο πολύς Ήλιος, τυφλώνει.

Υπάρχει μια συγκεκριμένη ιδιαίτερη φινέτσα στο να κινείσαι σκιωδώς, να εκμεταλλεύεσαι λάθη και προβλέψιμες συμπεριφορές, καμιά φορά να σηκώνεις και δυνάμεις τις οποίες οι γύρω σου αγνοούν ή απαγορεύουν στον εαυτό τους να τις μεταχειρίζονται.

Το να είναι κανείς ανισόρροπα υπεύθυνος, ηθικός και ενάρετος και να μην τρυπάει ποτέ το πέπλο για την άλλη πλευρά, σε μια παιδαριώδη άρνηση χρησιμοποίησης των σκιωδών ικανοτήτων του, είναι μια τρικλοποδιά για την οποία ουδέποτε θα βραβευθεί από κάποια επιτροπή καλοσύνης με δώρο μια σοκολάτα ή ένα γλειφιτζούρι.

Ακόμα κι ο Ήλιος πηγαίνει κάποτε για ύπνο και δίνει τη θέση του στη Σελήνη.

Well, shall we begin?
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Στην πρόκληση απαντάς, αδιαφορείς, το παίρνεις στην πλάκα, όλα αυτά μαζί; :hmm:

Η ροή ζητάει από σένα δράση και μετά η επιστροφή απ' την δράση είναι μια αντίδραση πίσω στον εαυτό σου.
Αν έχεις κάνει λάθος, θα φανεί, μια αόρατη φωνή θα σου πει: "πάλι μαλακία έκανες". :P

Αλλά αν δεν το είχες κάνει, η φωνή δεν θα είχε ακουστεί ποτέ.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
024108.jpg
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Β' ΠΠ - 1944 - Πρώτη θέαση από συμμαχικό αεροπλάνο, του πρώτου jet μαχητικού στην Ιστορία, του γερμανικού Messerschmitt Me - 262 στους τελευταίους μήνες του πολέμου, κυριολεκτικά στο παρα τρίχα.


Φαντάσου εκείνη την εποχή να το βλέπεις να πετάει χωρίς έλικα και 150μίλια πιο ταχύ (από το δικό σου με τις προπέλες), τα κάνεις επάνω σου εκείνη την ώρα. Απλά ανατριχίλα.

Το ξερα χρόνια τώρα, αλλά είναι άλλο πράγμα να το διαβάζεις σε τόσα βιβλία κι άλλο να βλέπεις σε κλιπ αυθεντικά ζωντανά τις αντιδράσεις τους. Πόσο χεσμένοι πρέπει να ήσαν από το φόβο τους.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Ένα χρόνο πριν τέτοια εποχή βίωνα μια από τις χειρότερες περιόδους της ζωής μου.
Ούτε να το θυμάμαι δεν θέλω ...
Τώρα νιώθω απέραντη ευγνωμοσύνη στο Θεό για όλα όσα έχω πλέον . Είμαι χαρούμενη. Κι όταν με ενοχλούν μικρές βλακείες βλέπω το παρελθόν και αισθάνομαι και πάλι ευγνώμων και χαρούμενη...

Τελικά πράγματι για να βγει το ουράνιο τόξο, πρέπει πρώτα να βρεξει :)
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,399 μηνύματα.
1685692360960.png
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Αύριο, κομμωτήριο. :)

 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
248085273.jpg
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Για την άποψή μου, δεν απαιτώ να μη με κρίνουν για τον Χ λυπηρό αλλά άσχετο λόγο. Γιατί πολύ απλά είναι άσχετος λόγος. Αν το απαιτούσα θα εκανα το κλαμμένο θυμα ναι.

Όχι. Να με κρίνουν και να με κρίνουν αυστηρά. Εχω την τιμή και την αξιοπρέπεια, τα σωστά μου και τα λάθη μου να τα λεω με το στομα που μου έδωσε ο Κύριος.

Να με κρίνουν αυστηρά. Ναι. Το εννοώ.

Αλλά δίκαια.

Δεν βγάζεις μάτι αν σου βγάλουν το φρύδι.

Εκανα μαλακία που τσουβάλιασα; Εντάξει, το παραδέχομαι, την έκανα. Θα είμαι πιο προσεκτικός στο μέλλον.

Αλλά όχι και το μάτι ρε φίλε...
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Σήμερα σε θαυμάζω ακόμη περισσότερο...

Για όλα όσα έχεις καταφέρει μέχρι τώρα, για τ΄ότι δεν το βάζεις κάτω, για τ΄ ότι η ελπίδα - για τα καλύτερα - ζει και βασιλεύει στην καρδιά σου, για τ΄ ότι η ψυχή σου έχει πολύ φως και σχεδόν καθόλου σκοτάδι (κι ας μας λες το αντίθετο...)...

Θαύμασα την αυτοκυριαρχία σου...Δεν έπεσες χαμηλά (εγώ στη θέση σου δε θα ήμουν τόσο κυρία...), αν και να το έκανες θα είχες όλο το δίκιο με το μέρος σου...

Xαίρομαι πολύ που σε γνώρισα...

Μια θαυμάστρια
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top