Παλέρμο #36 - The Movie Project Game

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Θέλω τους σίγουρους πολίτες να με βοηθήσουν στις σκέψεις μου (Μαρία, Γιώργο).

Αν εννοείς εμένα, λυπάμαι Σύλβια αλλά ο Γιώργος έχει αντίθετη γνώμη... :whistle:

Τέλος πάντων έτσι όπως είμαι τώρα πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα (διάβαζα ως αργά και δεν έχει πολλή ώρα που ξύπνησα :redface:)

Αχ βρε ΣΕ δεν στέλνετε και εσείς καμιά καρτούλα να βοηθήσετε λίγο. Άντε Πέμπτη είναι σήμερα... τι περιμένετε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,094 μηνύματα.
Όσο σκέφτομαι, θεωρώ οτι o bluestas ήταν όντως δολοφόνος. Γι' αυτό η Myrtle χτυπιόταν να δούμε το ρόλο του με κάρτα. Μπορεί βέβαια να ήταν ο αντίπαλος μαφιόζος που φαίνεται σαν μαφιόζος. Αν έχει γίνει αυτό, 2 μαφιόζοι είναι ακόμα στο παιχνίδι, κάτι που σημαίνει οτι μπορεί και να γίνει κάρφωμα σήμερα. Επίσης αν έχει συμβεί αυτό, μπορεί η Eileen και η Myrtle να είναι και συνδολοφόνοι και γι' αυτό να έχουν διχάσει έτσι τους πολίτες. Μην ξεχνάμε οτι ο John στην αρχή είχε κατηγορήσει και τις δύο τους που τον είχαν ψηφίσει.

Δυστυχώς βλέπω οτι έχω απομείνει μόνη μου να τα λέω, μόνη μου να τα ακούω.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soter

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο soter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 212 μηνύματα.
καλημέρα! θα ήθελα να είχα λίγο χρόνο να διαβάσω πάλι τα προηγούμενα αλλά επειδή θέλω να προλάβω και να ψηφίσω πριν την δολοφονία ψηφίζω Eillen. να πω ιδέα αφού δεν μιλάτε και πολύ? δεν θα μπορούσε η cinefil να είναι αυτοκράτορας? αφού βγήκε, σταμάτησαν οι ασυλίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,094 μηνύματα.
Αν ήταν η cinefil αυτοκράτορας, τότε τζάμπα συζητάμε τόσες μέρες. Θα σημαίνει οτι οι δολοφόνοι μας έχουν τυλίξει σε μια κόλλα χαρτί.

Ο αυτοκράτορας μάλλον κοιμήθηκε χτες νωρίς...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soter

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο soter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 212 μηνύματα.
Θα σημαίνει οτι οι δολοφόνοι μας έχουν τυλίξει σε μια κόλλα χαρτί.
στα λόγια μου έρχεσαι! δεν ξέρω εγώ είμαι αρκετά απαισιόδοξος :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Όπως είπα και πιο πάνω, μπορεί η πόρνη να αφαίρεσε τις ιδιότητες της blue, αν όντως ήταν αντίπαλος μαφιόζος, κι έτσι οι μαφιόζοι τη σκότωσαν.
Αυτό δε στέκει λόγω κανόνων, νομίζω.



Εσύ αυτό που έλεγες είναι οτι έγινε κάρφωμα, και μετά είπες οτι μπέρδεψες τις λέξεις.
Καλή μου είναι απλό. Όπου κάρφωμα βάλε δολοφονία. Το νόημα και η συλλογιστική πορεία είναι τα ίδια.



Σε ποιο σημείο ακριβώς η blue τότε άφηνε να εννοηθεί οτι ήταν αντίπαλος μαφιόζος; Ο φρικ ήταν κρυφός μαφιόζος, οπότε δεν τον ήξερε κανείς. Πώς λοιπόν θα μπορούσε να υποψιαστεί την μπλου οτι είναι αντίπαλος μαφιόζος και τον κατηγόρησε αφού αυτός ήταν κρυφός;
τότε που λέγατε ότι η σιγουριά της για την Νεφέλη είναι επειδή είναι αντίπαλος μαφιόζος. Τότε το άφηνε να εννοηθεί, γιατί όπως γνωρίζαμε από τις αποκαλύψεις οι δυο Κρυφοί ήταν εκτός παιχνιδιού!;) το είπε και η ίδια άλλωστε σε ποστ της. Ότι άφηνε και εκείνη να εννοηθεί ότι ήταν η αντίπαλη μαφιόζος για να βγάλουμε την Σινεφίλ... Αλλά δεν είναι - και αποδείχτηκε.




Γιατί η μπλου κράτησε από αυτούς μόνο τη Σινεφίλ;:hmm: Γιατί όταν ο Γιάννης νόμιζε ότι γύρισε στο παιχνίδι έκανε μία δημοσίευση η οποία διαγράφηκε επειδή τελικα ήταν εκτός (δικαίως διαγράφηκε). Η Ριρίκα πρόλαβε να δει την δημοσίευση και έπαιξε βάσει αυτής ( μάλλον άδικα.. ). Το είπε (αδίκως πάλι) αλλά φυσικά διαγράφηκε από την ΣΕ γιατί δεν ήταν σωστό.

Οπότε λες οτι η Myrtle είναι η αντίπαλη μαφιόζος; Και χτυπιέται να δούμε με κάρτα ή με ιδιότητα το ρόλο της και να δούμε οτι είναι μαφιόζα; Κι εγώ ήμουν σίγουρη οτι η μπλου ήταν αντίπ. μαφιόζος. Μήπως είμαι εγώ ο αντίπαλος μαφιόζος τελικά; Και στην τελική είναι νωρίς (αν έχουν μείνει 2 δολοφόνοι στο παιχνίδι) να σχεδιάζει ο αντίπαλος μαφιόζος τι θα γίνει όταν φύγουν 2 μαφιόζοι και μία πόρνη που λογικά είναι ακόμα στο παιχνίδι (λόγω του οτι μάλλον ακύρωσε τις ιδιότητες του αυτοκράτορα ή της μπλου που θεωρούσε αντίπαλο μαφιόζο).
Εδώ μετράει και η φρασεολογία και το ύφος του καθενός. Η Myrtle που στην αρχή ήταν πολύ πολύ ήσυχη και λακωνική βγήκε με επιθετικό ύφος να φορτώσει τον ρόλο του αντίπαλου μαφιόζου στη Ριρίκα. Η επιμονή σας δεν ήταν σε καμία περίπτωση η ίδια, Σύλβια.



Τον μπλουστας τον έχει δώσει από προχτές. Κι επίσης, λες τον μπλουστας τελευταίο δολοφόνο. Ποιος είναι ο προτελευταίος;;;;; Αφού εκείνη τη θεωρείς αντίπαλο μαφιόζο...
Πατρεύς, το έχω πει ότι το καρέ συμπληρώνεται..:P



Οπότε ο Πατρεύς είναι ο προτελευταίος μαφιόζος; Κι εφόσον θεωρείς οτι ο μπλουστας είναι ο τελευταίος και όλοι ψηφίζουν αυτόν (οπότε η ψήφος σου προς τον Πατρέα δεν έχει πολύ νόημα) γιατί δεν ψηφίζεις κι εσύ μπλουστας; Ή θα το αλλάξεις τώρα που στο είπα;
Δεν υπήρχε άλλωστε νόημα. Το σημαντικό είχε ήδη κριθεί, ο Χάρης θα έφευγε. Η δική μου ψήφος δεν θα άλλαζε κάτι... Ήδη είχα κατηγορήσει τον bluestas και είμαι σίγουρη για την ενοχή του.



1. Η blue είναι αποδεδειγμένα αθώα!!! Είχε κάρτα αποτυχία δολοφονίας που πάει μόνο σε παίκτη του καλού στρατοπέδου.
2. Δε βγάζει νόημα να λες οτι η Myrtle είναι ο αντίπαλος μαφιόζος, δεν το έχεις αποδείξει.
3. Είπες "θα κοιτάξω τα ποστ της maria, του soter, του φρικ, πολλών. Τι έβγαλες από αυτές τις έρευνες; Αν έβγαλες κάτι, γιατί δε μας το είπες;
4. Αφού δεν είχες κάρτες να σε καθιστούν σίγουρη όπως λες, πώς τελικά είσαι σίγουρη;
5. Δεν κινδύνευες μέχρι χτες. Χτες άρχισες να κινδυνεύεις.
1. Αυτό λέω.
2. Διάβασε πιο προσεκτικά, το έχω δείξει, Σύλβια.
3. Το απάντησα και αυτό, ξανά. Δεν με υποχρεώνει κανείς να δημοσιοποιώ τα δεδομένα που αντλώ. Κοιτάω συνέχεια πίσω και βγάζω συμπεράσματα. Ό,τι έχω βρει στηρίζει αυτά που λέω.
4. Είμαι σίγουρη γιατί τα γεγονότα μιλούν - κάποια πράγματα είναι εκεί και τα βλέπεις.
5. Δεν κινδύνευα γιατί όπως εξήγησα ήμουν πολύ προσεκτική. Αν τα έλεγα όλα από την αρχή θα το είχα φάει το κεφάλι μου στον τρίτο γύρο!;)



Εγώ ακόμα δεν κατάλαβα γιατί πέφτουν οι υποψίες πάνω σου. Κι εγώ επέμενα οτι η μπλου είναι αντίπαλος μαφιόζος.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι, με τη δολοφονία του φρικ, γιατί οι μαφιόζοι δεν επιβεβαίωσαν (αφού είχαν κάρτα θεωρητικά) αμέσως αν η μπλου ήταν αντίπαλος μαφιόζος, παρά περίμεναν 2 μέρες; Αυτό μου ενισχύει την υποψία οτι η πόρνη αφαίρεσε την ιδιότητα του αντίπαλου μαφιόζου κι έτσι κατάφερε να πεθάνει η μπλου. Δηλαδή δεν είμαι καθόλου σίγουρη οτι η μπλου ΔΕΝ ήταν αντίπαλος μαφιόζος. το θέμα είναι, πώς συνεννοήθηκαν με την πόρνη;;;
Η πόρνη δεν συνεννοείται και δεν μιλά με τους μαφιόζους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Όμορφα. :redface: Σας φέρνω νέα...

Σήμερα είχαμε δολοφονία.
Το θύμα είναι γυναίκα.
Το όνομά της ξεκινάει από M.
Είναι η...
Myrtle.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soter

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο soter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 212 μηνύματα.
να ζήσουμε να την ξεχάσουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Πέμπτη 05/01/2012
  1. Eileen - Πατρεύς
  2. ggeorge1976
  3. Himela - Πατρεύς
  4. maria775m
  5. Myrtle - Eileen
  6. Πατρεύς
  7. soter - Eileen
Ψήφοι
2 Eileen
2 Πατρεύς

Απουσίες
  • CiNeFiL #1
  • love_angel #1
  • JaneWin #1, #2 (Αποχώρησε)
  • maria775m #1
  • Πουλάκι #1, #2 (Αποχώρησε)
  • soter #1
Η χώρα των Φαντασμάτων
Αποχωρήσεις (προγραμματισμένες και μη!)
Λοιπές ενέργειες παικτών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Καρτούλες πότε θα πάρουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Μετά το τέλος της ψηφοφορίας. Το παιχνίδι άρχισε Παρασκευή, όχι Πέμπτη. :P Η εβδομάδα συμπληρώνεται σήμερα. Ξημέρωμα της Παρασκευής (δηλαδή σήμερα στις 8 που πέφτει η νύχτα) θα πάρετε και καρτούλες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ggeorge1976

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Λοιπόν ας κάνω πάλι κάποιες ανυπόστατες σκέψεις όπως πάντα.

Ξέρουμε ότι στο παιχνίδι αυτό ξεκίνησε με 5 δολοφόνους 1 αντίπαλο μαφιόζο κι 1 Διεφθαρμένο Μπάτσο, σωστά; Αν κάνω λάθος διορθώστε με. Άρα 7 κακούς. Συνεχίζω: Ξέρουμε ότι οι 2: foreverfreak = κρυφός Δ' και Σπυράκος (^^) = Κρυφός Γ'. Άρα μένουν 3 δολοφόνοι + Αντίπαλος + Μπάτσος.
Στείλαμε με ψηφοφορία στον άλλο κόσμο -ζωή σε μας- τους Τάσος97, bluestas95, CiNeFiL επειδή τους είχαμε σίγουρους δολοφόνους. Οπότε:
α) αν ήταν όντως δολοφόνοι μένουν μεταξύ μας ο Μπάτσος + ο Αντίπαλος.
β) αν από αυτούς κάποιος ήταν ο Μπάτσος τότε έχουμε μαζί μας Δολοφόνο και Αντίπαλο κοκ.

Όπως και να έχει μπορεί να κάναμε και λάθος στις ψήφους μας και μέσα σε αυτούς τους 3 να υπάρχει και κάποιος πολίτης. Μεγάλο μπέρδεμα δηλαδή. Αν θεωρηθεί ότι η Myrtle ήταν πολίτης καταλαβαίνω την αγωνία της να χρησιμοποιηθούν οι κάρτες για να ξεμπερδευτούμε. Αν πάλι ήταν -να 'ναι καλά εκεί που βρίσκεται- με τους κακούς μας μένει 1 ΜΟΝΟ ακόμη κακός ανάμεσά μας και όχι 2 όπως ανέφερα παραπάνω.

Άρα αν και μείναμε λίγοι δύσκολο να βγάλουμε άκρη ποιος είναι τι. Δε κάνω άλλες συμπερασματικές σκέψεις για να μην εκτεθώ όπως σε άλλα ποστ. Ίσως το κάνω αργότερα ή και μετά την ψηφοφορία.

maria775m:
Δε ξέρω γιατί έχεις παρεξηγήσει τη στάση μου, όμως θα κάνω μια τελευταία προσπάθεια να σου εξηγήσω. Σε πολλά μηνύματά μου -όπως και πολλοί ακόμη παίκτες εδώ μέσα- μπλοφάρω. Αυτό δε σημαίνει ότι αυτά που λέω δεν έχουν σκοπό αλλά πολλές φορές ο στόχος δε φαίνεται σε όλους επειδή ο καθένας βλέπει τα πράγματα -ίσως- από άλλη οπτική γωνία.

Προς στιγμή δε βιάζομαι να ψηφίσω. Θα μελετήσω λίγο τη στάση όλων των ζώντων από την αρχή.


Σύλβια, τί έγινε πήγες στον Αυτοκράτορα; Ζει ή μας την έκανε κι αυτός; Αν μάθεις κάτι πες μας. Αλήθεια σου πάνε τα μαύρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,094 μηνύματα.
Ξεκινάω λοιπόν να ξεψαχνίσω και τα ποστ της Myrtle τώρα που δολοφονήθηκε.

Ξεκινάει κατηγορώντας τον Johnnaousa:

Πρώτος ύποπτος μέχρι τώρα μου φαίνεται ο Τζον, για τους λόγους που είπαν τα παιδιά (σε κάθε του ποστ τονίζει ότι ανήκει στους πολίτες κι ότι θέλει να ξεσκεπάσει τους δολοφόνους-κλασική τακτική) κι επιπλέον δεν έχει απαντήσει σε καμία από τις κατηγορίες που του προσάπτουν μέχρι τώρα. Προφανώς θέλει πρώτα να συννενοηθεί με τους συνδολοφόνους τους σχετικά με το ποια τακτική θα ακολουθήσει. Γι' αυτόν τον λόγο, καθώς και εξ' αιτίας του ένστικτου που είχα γι' αυτόν από το πρώτο του κιόλας ποστ που διάβασα, η ψήφος μου θα πάει στον Johnnaousa!

Μετά υποπτεύεται Πατρέα, σοτερ, εμένα και σινεφίλ (αλλά οκ, αρχή ήταν ακόμα, αυτούς τους υποπτευθήκαμε όλοι):

Στην συνέχεια, στην λίστα με τους υπόπτους μου είναι Πατρεύς και σοτερ που δεν έχουν μιλήσει καθόλου από χθες καθώς και Χιμέλα και Σινεφίλ που μπήκαν όχι απλά ενεργά αλλά και επιθετικά. Είναι βέβαια πολύ νωρίς για συμπεράσματα. Σιγά σιγά θα τα ξεδιαλύνουμε όλα... Θα φανεί!

Μετά αθωώνει εμένα και μπερδεύει τον dimijim με τον ggeorge1976.

Ο Σπυράκος δολοφόνος. Αυτό στα μάτια μου αθωώνει κατά ένα μεγάλο μέρος την Χιμέλα. Προφανώς ήταν το εύκολο θύμα των δολοφόνων, αφού μιλάει πολύ και εκτίθεται. Ήταν πολύ ψηλά στην λίστα με τους υπόπτους για μένα πριν από αυτές τις εξελίξεις κι αυτό όχι γιατί μιλάει πολύ, αλλά γιατί δύο άτομα προσπάθησαν να την σώσουν χρησιμοποιώντας κάρτες από την πρώτη κιόλας μέρα. Το γεγονός αυτό, μπορώ να το εξηγήσω πια ως εξής: Ίσως τα συγκεκριμένα παιδιά που ήταν συνδολοφόνοι στο προηγούμενο παιχνίδι έφτιαξαν μια όμορφη σχέση παρέας και γι' αυτό ήθελαν να κρατήσουν την Χιμέλα στο παιχνίδι.
Κατ' αρχήν Γιώργο, σόρρυ για την παρεξήγηση. Σε μπέρδεψα με τον dimijim και νόμιζα ότι εσύ ήσουν συνδολοφόνος της Χιμέλα. Αυτό και μόνο συνέβη. Καμία συνομωσία και καμία πλεκτάνη.

Μετά κατηγορεί τον Τάσο, κάτι που την έκανε (τότε) αθώα στα μάτια μου:

Ο επόμενος ύποπτος, κατά τη γνώμη μου είναι ο Τάσος, που μπήκε μέσα ψήφισε τον Τζων κι όταν είδε ότι ο Τζων έφυγε έσπευσε να τον επαναφέρει, γράφοντας ένα ποστ που "έβριζε" όσους τον ψηφίσαμε, παρ' όλο που ήταν κι αυτός ανάμεσά μας. Προφανώς η πρώτη ψήφος είναι πάντα στην τύχη. Τώρα το πως ο Τάσος μπορούσε να είναι σίγουρος για την αθωότητά του δεν το καταλαβαίνω. Όπως επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί τον ψήφισε αρχικά αφού ήταν σίγουρος ότι είναι αθώος. Τέλος, το πιο κουλό σε αυτά που έχει πει είναι το επιχείρημα ότι αφού ο Σπυράκος ψήφισε Χιμέλα, άρα η Χιμέλα είναι ύποπτη. Μπερδεμένα πράγματα γενικώς. Ή έχει μπερδευτεί κι ο ίδιος και δεν ξέρει ποιον να υποστηρίξει ή πραγματικά δεν ξέρω πού μπορεί να αποσκοπεί όλη αυτή η συμπεριφορά του... Δεν τον ψηφίζω ακόμα, όμως γιατί δεν είμαι και πολύ σίγουρη. Μέχρι αύριο, βλέπουμε!
Στη συνέχεια, η Χιμέλα διώχνει τον Τάσο κι ο Τάσος μπαίνει με ύφος θραμβευτή ξερόλα, για να γράψει ένα ποστ του ιδίου ύφους με το προηγούμενο που μόνο που δεν μας έβρισε, γλύφοντας αυτή τη φορά την Χιμέλα (η οποία τον έβγαλε κιόλας) και λεγοντάς μας να την ακούμε γιατί ξέρει πολλά! Και για να δούμε τώρα: πώς στο καλό ξέρει πολλά; Εμείς δηλαδή που ψάχνουμε, πώς στο καλό δεν τα ξέρουμε όλα αυτά; Και γιατί να αλλάξει τόσο ξαφνικά γνώμη για την Χιμέλα την οποία είχε προηγουμένως ψηφίσει και η οποία και τον έδιωξε;

Προσωπικά, όλα αυτά μου βρωμάνε πάαααααρα πολύ! Και το μόνο που μπορώ να σκεφτώ προς το παρόν είναι ότι ο Τάσος ήταν μαφιόζος και φεύγοντας μας λέει να εμπιστευτούμε την Χιμέλα, ώστε να μας κάνει να πιστέψουμε ότι είναι συνδολοφόνα του και να την βγάλουμε. Δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι εννοούσε όλα αυτά που έλεγε. Κάτι μου βρωμάει και μου βρωμάει πολύ. Για να μην μιλήσω για τον επιθετικό τρόπο που παίζει που μου θυμίζει πολύ τον τρόπο του φαντασμένου όταν είναι δολοφόνος. Δεν ξέρω αν έχω δίκιο, αλλά πιστεύω πως μόλις αποχώρησε ένας δολοφόνος!

Το πρώτο περίεργο που είδα ήταν η κατηγορία της προς τον soter, ο οποίος μεν δε μας τα έλεγε καλά τότε, αλλά ήταν πολύ νωρίς για να κατηγορήσεις κάποιον για μια πλακίτσα που έκανε:

Η ψήφος μου προς το παρόν, θα πάει στον soter. Ξέρω ότι ακούγεται λίγο κουλό, αλλά η συμπεριφορά του στο παιχνίδι μου φαίνεται εντελώς παράλογη. Μπαίνει και λέει σόρρυ που δεν μιλάω πολύ, αλλά εγώ λέω να ψηφίσετε αυτούς που δεν μιλάνε πολύ (εκτός από μένα). Γιατί να ψηφίσουμε αυτούς; Αλλά κι αν το κάνουμε, γιατί οχι αυτόν; Περίεργα πράγματα και μια χαρά μου κάνει για παρεόνι του Σπυράκου (από αυτούς που μιλάνε λίγο για να μην τραβάνε τις υποψίες πάνω τους). Θα δείξει! Μέχρι αύριο έχουν να δουν πολλά τα ματάκια μας!

Καλά εδώ έχει μπερδευτεί και νομίζει οτι κι ο αντίπαλος μαφιόζος είναι στο κακό στρατόπεδο. Ηθελημένα μπερδευτηκε;;;

Πάμε τώρα στην διπλή δολοφονία... Οκ, ο ένας σκοτώθηκε από τους δολοφόνους. Ο άλλος; Ήταν μήπως η μάγισσα; Ή μήπως ο ένας από αυτούς ήταν μαφιόζος και πέτυχε τον αντίπαλο μαφιόζο. Σε αυτή την περίπτωση, όμως θα έπρεπε και η Ριρίκα να θεωρείται ένοχη και φυσικά ο φρικ να ήταν μαφιόζος.

Επίσης εδώ λέει κάτι πολύ βασικό, οτι η μάγισσα ήξερε οτι κινδύνευε να αποχωρήσει, οπότε σκότωσε κάποιον από νωρίς. Όντως η maria.... εκείνη την περίοδο κινδύνευε.

Κάρφωμα δεν νομίζω να έγινε, αφ' ενός γιατί είναι πολύ νωρίς και οι ρόλοι δεν έχουν ακόμα ξεκαθαριστεί κι αφ' ετέρου γιατί δεν έχει φύγει κανείς οριστικά, όπως θα γινόταν αν είχε γίνει κάποιο από τα δύο καρφώματα... Το πιο πιθανό, βασικά, είναι να το έχει κάνει η μάγισσα, η οποία για να χρησιμοποίησε τόσο νωρίς την ιδιότητά της ίσως να έβλεπε ότι κινδυνεύει να αποχωρήσει... Δεν ξέρω... μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε προς το παρόν... Τίποτε άλλο.

Οι συνήθεις κατηγορίες της (εκτός από μένα που με έχει αθωώσει) είναι προς Πατρέα, σότερ και maria...

Οι συμπεριφορές που μου φαίνονται ύποπτες πάντως μέχρι στιγμής είναι του soter (λέω λίγα και μένω στην αφάνεια), της maria... (παρακολουθώ τα πάντα, αλλά μιλάω μόνο όταν μου το επιτρέψουν ( ; ) ), του Πατρέα (μπαίνω, αλλά βαριέμαι να διαβάσω όλα τα ποστς, οπότε μιλάω γενικά κι αόριστα) και μερικών ακόμα για τους οποίους δεν έχω σχηματίσει ολοκληρωμένη άποψη.

Αναρωτιέται ποιοι υποστήριξαν το Σπυράκο:

Το ότι μάθαμε ότι ο Σπύρος ήταν δολοφόνος είναι πολύ καλό, γιατί μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα. Κατά τη γνώμη μου, όσοι ο Σπυράκος ψήφιζε ελαφρά τη καρδία, λογικά θα πρέπει να είναι αθώοι. Οκ, αυτό είναι ένα λογικό συμπέρασμα που το σκέφτηκαν και το έψαξαν όλοι. Αυτό που δεν ψάξαμε μέχρι στιγμής είναι το εξής: Ποιοι υποστήριζαν τον Σπυράκο, παρ' όλο που κάποιοι τον είχαν υποψιαστεί και τον κατηγορούσαν; Λογικά, ανάμεσα σε αυτούς θα μπορέσουμε να βρουμε κάποιους από τους δολοφόνους μας! Βέβαια, αυτό θέλει ψάξιμο, αλλά ίσως να είναι και επικίνδυνο γιατί αν κάποιος τους ανακαλύψει, μάλλον θα το φάει το κεφάλι του.

Και από την έρευνά μου:

Τελικά αυτοί που υποστήριξαν το Σπυράκο είναι οι εξής: foreverfreak, Πατρεύς, bluestas, Johnnaousa, Πουλάκι

Από τους παραπάνω ο foreverfreak δείχνει να το παίρνει πίσω (για να με υποστηρίξει αλλά αυτό μπορεί να έγινε και για να μου φανεί καλός), ο Πατρεύς δεν είπε κάτι άλλο για το Σπυράκο, το ίδιο κι ο bluestas, ο Τζον ήταν πληροφοριοδότης οπότε άκυρο και το Πουλάκι κατάλαβε στο τέλος οτι ο Σπυράκος έδειχνε ένοχος.

Από αυτούς εγώ κρατάω τους: foreverfreak, Πατρεύς, bluestas

Πατρέα δε μου αρέσει που το όνομά σου πάλι είναι μπλεγμένο σε μια έρευνά μου...

Από αυτούς, ο foreverfreak κι ο bluestas φαίνεται να ήταν δολοφόνοι, οπότε πάλι εκεί το όνομα του Πατρέα...

Εδώ λέει οτι ο φρικ ήταν μάλλον δολοφόνος, όμως αποκλείεται να ήταν σίγουρη γιατί ήταν κρυφός μαφιόζος.

Χμμμ... κι εγώ στα ίδια συμπεράσματα είχα καταλήξει, Χιμέλα!

foreverfreak, Πατρεύς, bluestas! Οι άλλοι δύο δεν νομίζω πως όντως είχαν σκοπό να υποστηρίξουν τον Σπυράκο! Για τον φρικ, το είχα πει από την αρχή ότι είναι πολύ πιθανόν να πέθανε ένας δολοφόνος. Αυτό που δεν καταλαβαίνω, ακόμα, βέβαια, είναι το πως... Θα δείξει όμως στην πορεία! Κανείς δεν θα μείνει κρυμμένος...

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτι, αφού από μέρες κατηγορούσε τον Πατρέα, τελικά περνάει στον bluestas, λέγοντας οτι είναι ο πιο λιγομίλητος. Από αυτό πιστεύω οτι ίσως να είναι όντως ο αντίπαλος μαφιόζος που ήξερε από την αρχή τον μπλου, αλλά δεν τον κατηγόρησε ώσπου εμφάνισα εγώ την έρευνά μου. Αυτό που δε μου κολλάει όμως αν όντως είναι αντίπ. μαφιόζος είναι, γιατί με προκαλεί να δω το ρόλο της αν μου τύχει κάρτα παρακάτω; Θα δω οτι είναι μαφιόζος...

Από τους δύο παραπάνω, λέω να διαλέξω τον πιο λιγομίλητο, να ψηφίσω σε αυτή την ψηφοφορία. Όχι τίποτε άλλο, αλλά δεν νομίζω ότι οι δολοφόνοι θα άφηναν τους συνδολοφόνους τους να τους κατηγορούν τόσο. Κατά πάσα πιθανότητα, έχουμε στήσει στον τοίχο κάποιους πολίτες και οι δολοφόνοι στην γωνίτσα τους γελούν μαζί μας χαιρέκακα! bluestas95 από μένα και ελπίζω να μην πέφτω έξω...! Πατρεύς να ξέρεις είσαι ο επόμενος!
Κατ' αρχήν δεν εμπιστεύομαι τις έρευνες της Χιμέλα. Απλά πιστεύω ότι ανάμεσα σε αυτούς που υποστήριξαν τον Σπυράκο βρίσκεται τουλάχιστον ένας δολοφόνος. Δεν έχω αλλάξει γνώμη για τον σότερ. Εξακολουθώ να τον θεωρώ ύποπτο, απλά επειδή ξέρω ότι όλοι θα του την πέσουν (είτε σε αυτόν είτε στην μαρία), είπα να δω το θέμα από μια άλλη σκοπιά. Αρχή είναι ακόμα. Για κανένα δεν είμαστε σίγουροι, ακόμα μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε.
Όσο για τον πιο λιγομίλητο, έχεις δίκιο. Λάθος έκφραση! Εννοούσα αυτό που δεν έχουν κατηγορήσει. Και κάνεις πολύ μεγάλο λάθος για τον Πατρέα. Σχεδόν όλοι όσοι έχουν κάνει ποστς με υποψίες τον υποψιάζονται και τον κατηγορούν. Αυτό ακριβώς είπα, λοιπόν! Ότι εκτός από αυτούς που τους κατηγορούν ήδη όλοι, σίγουρα θα υπάρχουν και κάποιοι που κρύβονται πίσω από την ανωνυμία τους. Ίσως να μην είσαι εσύ και να είναι κάποιος άλλος, δεν ξέρω! Εγώ απλά συνδύασα κάποια γεγονότα και κατέληξα σ' εσένα (και στον Πατρέα και στον φρικ). Ο φρικ όμως έχει ήδη βγει κι ο Πατρεύς θα βγει σύντομα όπως φαίνεται από την εξέλιξη των πραγμάτων... Εσύ όμως;
είχα δει ότι ο μπλουστας ήταν αυτός που από την πρώτη στιγμή είχε υποστηρίξει τον Σπυράκο. Εκτός αυτού, μπαίνει πάντα προσεκτικά και διακριτικά, λέει τα ίδια πράγματα που λέμε όλοι μας και πηγαίνει με το ρεύμα. Εμένα αυτό μου φαίνεται λαμπρη τακτική δολοφόνου! Μένει στην αφάνεια ώστε να μείνει μέχρι το τέλος. Σας το λέω καθαρά και ξάστερα, ότι αυτό το σιγανοποταμίσιο είναι δείγμα δολοφόνου. Δεν ξέρω αν χρειάζεται κάτι άλλο να πω. Κάποια πράγματα σε αυτό το παιχνίδι είναι απλώς ένστικτο. Αυτό που είπα κάμποσες φορές και αιτιολόγησα τον τρόπο με τον οποίο ψήφισα, ήταν πιστεύω ακράδαντα ότι αυτή τη στιγμή σταυρώνουμε μια χούφτα πολίτες και οι δολοφόνοι κάθονται στη γωνίτσα τους και γελάνε μαζί μας!
Επίσης, θέλετε ένα στοιχείο ακόμα;
bluestas95 και cinefil: 1 η ώρα κι ακόμα δεν έχουν δώσει ψήφο. Η δε σινεφίλ, μπαίνει μέσα 1 παρά τέταρτο και λέει θα ψηφίσω αργότερα. Πώς είναι τόσο σίγουροι ότι θα είναι ακόμα εδώ για να ψηφίσουν; Σκεφτείτε λίγο παιδάκια, θα μας φάνε λάχανο οι μαφιόζοι!
Χμμμ... καλό μου παιδί! Η τακτική του με ψηφίζεις, σε ψηφίζω είναι στάνταρ πράγματα! Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με την ψήφο σου. Έχω εξηγήσει ήδη τους λόγους που σε ψήφισα. Το αν εσένα δεν σου κάνουν λίγο με νοιάζει. Περιμένω άλλωστε με χαρά τους συνδολοφόνους σου που ξαφνικά θα με βρουν ένοχη και θα πέσουν πάνω μου (ναι, ξέρω πως τώρα που το είπα δεν θα γίνει για να μην καρφωθείτε και γι' αυτό και το είπα άλλωστε :P). Από καμία έρευνα δεν πιάστηκα, όσο κι αν αυτό ες να το πιστεύεις! Την ίδια έρευνα είχα κάνει κι εγώ προηγουμένως και είχα δει πως όταν όλοι έλεγαν για τον Σπυράκο εσύ τον έβγαζες λάδι. Δεν τον υποστήριζες, αλλά εντελώς τυχαία δεν σου φαινόταν ύποπτος.
Επίσης, εγώ έχω την σιγουριά του ρόλου μου και δεν με πειράζει τίποτα! Προκαλώ τον ντετέκτιβ ή οποιονδήποτε άλλον μέσω της κάρτας χρησμός της Πυθίας να δει τι είμαι. Εσύ; Θα ήθελες να το κάνουμε αυτό για σένα; Ξέρω πως φυσικά θα πεις ναι, αλλά η καρδούλα σου το ξέρει! Ζοριστήκατε λίγο και προσπαθείτε να κάνετε αντεπίθεση, αλλά ελπίζω πως θα με ακούσουν οι πολίτες και θα πειστούν. Αλλά και πάλι, αν δεν πειστούν και ακούσουν εσένα και με βγάλουν, όταν θα γίνω φάντασμα ας πάει το μέντιουμ ή κάποιος με την κάρτα τυμβωρυχία να δει τι είμαι και ΤΟΤΕ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ!
Δεν με νοιάζει αν θα μείνω στο παιχνίδι ή όχι. Με νοιάζει απλά να νικήσουν οι πολίτες. Από κει και πέρα όσα είχα να πω τα είπα. Η ψήφος μου είναι πολύ πιθανόν να αλλάξει στην πορεία και να πάει στην σινεφίλ, καθώς λέω να εμπιστευτώ τα κορίτσια που επιμένουν τόσο (δεν μπορεί, για να επιμένουν μόνο σε ένα άτομο, κάτι ξέρουν, ειδικά η σίγουρη πολίτης μπλου) οπότε πολύ θα ήθελα να την κάνει και με κάποιο τρόπο να δούμε και τι ήταν... Τότε τα πράγματα θα αρχίσουν να γίνονται πολύ πιο ξεκάθαρα για όλους μας. Έτσι, αγαπητέ;:P

Το αν είναι αερολογίες ή όχι, θα φανεί αν κάποιος με ακούσει και κάνει αυτό που λέω. Ένας ντετέκτιβ ή μία κάρτα μπορούν μια χαρά να σε διαβεβαιώσουν ότι ΔΕΝ είναι αερολογίες, οπως πολύ θα ήθελες! Για πάμε όμως να δούμε τις ερωτήσεις σου και το αν στις έχω απαντήσει ή όχι:
Γιατί εσένα θεωρώ ένοχο! Είπα και στα προηγούμενα ποστς μου (βαριέμαι τώρα να τα ψάχνω, γύρνα να τα δεις) ότι σε θεωρώ δολοφόνο με την τακτική "προσπαθώ να περάσω απαρατήρητος". Τους λόγους τους έχω ήδη πει και δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω. Αν δεν σου αρέσουν είναι δικό σου πρόβλημα. Για μένα είναι αρκετοί.
Η λοβ που ψήφισες ήταν πολίτης και η μαρία είναι το εύκολο θύμα. Την ψήφισαν άλλωστε όλοι. Εγώ ψήφισα τον Γιάννη στην αρχή του παιχνιδιού που η ψήφος είναι καθαρά στην τύχη και στην πορεία σότερ, απλώς επειδή ήταν λιγομίλητος. Για τον συγκεκριμένο δεν έχω βεβαιωθεί ακόμα για την ενοχή του, ενώ για σένα είμαι σίγουρη. Το πως και το γιατί το εξήγησα και θα έπρεπε να έχεις στο μυαλουδάκι σου ότι το Παλέρμο εξτριμ είναι ένα παιχνίδι που μας δίνει (μέσω των καρτών) πολλές δυνατότητες πλέον. Οποτε πάψε να το παίζεις αθώα περιστερά και αν σε παίρνει, προκάλεσέ μας να δούμε τον ρόλο σου μέσω κάποιας κάρτας. Ή έστω ο ντετέκτιβ, ας δει τον ρόλο του μεσιέ κι ας έρθει να τον ψηφίσει, επιτέλους! Να είμαστε σίγουροι ότι βγάζουμε μαφιόζους από δω και πέρα ρε παιδιά!

Yeap! Είμαι σίγουρη! :D

Μακάρι να το κάνει κάποιος και να έρθει να μας πει τα αποτελέσματα. Ειλικρινά, το εύχομαι! Αλλά αφού το κάνει για μένα πρώτα και δει ότι λέω αλήθεια, ας το κάνει μετά και για σένα μπας και αρχίσουν να πέφτουν σιγά σιγά οι μάσκες! Ειλικρινά, θέλω να δω τι θα πεις στο τέλος που θα αποκαλυφθούν όλοι οι ρόλοι! Προς το παρόν είναι για όλους (ή μάλλον σχεδόν όλους) κρυφοί οι ρόλοι, οπότε σε παίρνει να τα λες όλα αυτά! Σου εύχομαι να βγεις και να κάνει κάποιος τυμβωρυχία, για να απολαύσουμε μετά τα τελευταία σου λόγια... Ανυπομονώ για αυτή τη στιγμή!
Ε για βάλε λίγο το μυαλουδάκι σου να δουλέψει να σκεφτείς ποιος μπορεί να είναι αυτός ο ... στάνταρ λόγος! Ελάτε ρε παιδιά, τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια; :whistle:
Ε ναι, αν το κύμα δεν σε βόλευε γιατί μεσα σε αυτό υπήρχαν συνδολοφόνοι σου, τι άλλο θα έκανες; Θα έψαχνες να βρεις έναν πολίτη να στοχοποιήσεις... λογικό!
Και πραγματικά δεν υποστηρίζω κανέναν γιατί για κανένα δεν είμαι σίγουρη (πλην του εαυτού μου, φυσικά). Για το μόνο που είμαι σίγουρη είναι για το ότι ο μπλου είναι μαφιόζος, γι' αυτό και άρχισα να απομακρύνω τις υποψίες μου από αυτούς που έχει ψηφίσει. Αυτό σημαίνει ότι την μαρία σιγά σιγά έχω αρχίσει να την αθωώνω μέσα μου, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι κια σίγουρη για αυτήν!
Έλα ρε συ Χιμέλα... Φιλοσοφία θέλει; Είχα ένστικτο! Στην αρχή! Μέχρι που με κάποιο τρόπο μου έγινε βεβαιότητα! Το εξτρίμ παίζουμε παιδιά! Σκεφτείτε!
Χρειάζεται να τα ξαναπώ; Ας επέμβει ο ντετέκτιβ ρε παιδιά... Ή έστω μία κάρτα... Ελάτε! Πάμε να τους διώξουμε τους μαφιόζους!
Βλέπω ότι έχεις αρχίσει να αγχώνεσαι και να λες ό, τι λέω εγώ... Χαίρομαι! Ελπίζω να καταλάβουν κι οι πολίτες τι είσαι και να σε διώξουμε από δω πέρα! Αν γίνει αυτό τότε σου υπόσχομαι ότι με το που θα λάβω μια τυμβωρυχία θα είσαι το θύμα μου και θα δείξω σε όλους πόσο ψεύτης είσαι! Με αγάπη! :P

Οι δολοφόνοι που θεωρεί οτι είναι: πυράκος, μπλουστας, σινεφίλ και ίσως φορέβερ, Τάσος ή σότερ.

Ο Πατρεύς τι έγινε;;;

Εύχομαι στην επόμενη ψηφοφορία (αν είμαι εγώ εδω να την δω) να βγει ή ο μπλουστας ή η σινεφίλ για να είμαστε σίγουροι ότι διώξαμε δολοφόνο. Έχουμε και λέμε: Σπυράκος, μπλουστας, σινεφίλ και ίσως φορέβερ, Τάσος ή σότερ.
Αυτοί είναι για μένα οι ύποπτοι...
Εκτός κι αν κάποιος από αυτούς μπορεί και κρύβεται ακόμα στην ανωνυμία του και δεν τον έχουμε ξετρυπώσει. Αν πεθάνω όμως, καλά μου παιδάκια, να ξέρετε ποιους κατηγόρησα...

Εδώ ξαφνικά εμφανίζει σαν ύποπτη και τη Ζωή. Πάλι ο Πατρεύς λείπει.

Χμμμ... σότερ πολύ σωστές σκέψεις! Είπες όσα σκεφτόμουν ακριβώς! Αν, λοιπόν η σινεφίλ είναι όντως δολοφόνος όπως ωρύονται τα κορίτσια, τότε μάλλον πρέπει να κοιτάμε και προς την μεριά της Eileen. Ας βγουν πρώτα με το καλό, η σινεφίλ και ο μπλουστας και στην πορεία, πολίτες, να έχουμε (ή έχετε αν εγώ αποδημήσω εις Κύριον) στο νου μας και την Ζωή!:yes:

Σπυράκος, μπλούστας, σινεφίλ, φορέβερ και Τάσος ή Eileen... νιώθω πως είμαστε πολύ κοντά!


Τέλεια! Άρα οι υποψίες μας δεν είναι αβάσιμες και μάλλον έτσι έχει συμβεί το πράγμα! Η μπλου είναι η αντίπαλη μαφιόζα, ο φρικ την σκότωσε και τον πήρε μαζί της και η δολοφόνα που ξέρει η μπλου είναι η σινεφίλ. Ο άλλος δολοφόνος είναι ο μπλουστας και μας μένει μόνο ένας ακόμα, ο οποίος είναι μάλλον η Ζωίτσα ή ο Πατρεύς (χλωμό).

Παιδιά, τους ξέρουμε όλους. Το νου σας λοιπόν, τώρα για να τους βγάζουμε σιγά σιγά. Όχι άλλη ψηφοφορία τσάμπα... πληζ!

Εδώ πάει να μας πείσει οτι δεν είναι αντίπαλος μαφιόζος:

Μακάρι να ήμουν ντετέκτιβ. Θα είχα καταφέρει να μάθω και για άλλους. Τώρα το γιατί με την κάρτα που χρησιμοποίησα ρώτησα για τον μπλουστας, έχω ήδη απαντήσει 1000 φορές. Είχα ένστικτο. Όσες φορές κι αν με ρωτήσετε δεν θα πάρετε άλλη απάντηση, γιατί μόνο αυτό ισχύει. Ο τρόπος που έμπαινε, μιλούσε και ψήφιζε που θύμιζε έναν σιωπηλό και προσεκτικό, αλλά κατά τα άλλα πολύ καλό δολοφόνο! Οι υπόλοιποι που κατηγορούσαμε μου φαίνονταν μαρίδα, μπροστά στον μεγαλοκαρχαρία μπλου. Οκ τώρα; Όσο το γιατί το έκανα τρεις μερες μετά... :hmm: δεν ξέρω... υπήρχε κάποια συγκεκριμένη χρονική στιγμή που έπρεπε να το κάνω; :hmm:

Λοιπόν, παιδιά! Τα πράγματα είναι απλούστατα πλέον. 1+1 κάνουν δύο. Σήμερα έφυγαν 2 πολίτες (Ντράμα, Πουλάκι) κι ένας δολοφόνος (σινεφίλ). Αυτό σημαίνει ότι την δεδομένη στιγμή στο παιχνίδι έχουμε 6 πολίτες, 2 δολοφόνους και την αντίπαλη μαφιόζα. Αύριο, λογικά, θα φύγει ένας πολίτης με τη δολοφονία, οπότε θα μείνουμε 5. Προσέξτε, λοιπόν, μη βγάλουμε πολίτη και στην ψηφοφορία. Πρέπει πάση θυσία αύριο και μεθαύριο να φύγουν οι δύο δολοφόνοι που έχουν απομείνει: bluestas και Eileen και στην συνέχεια η αντίπαλη μαφιόζα blue butterfly που θα πάρει τη θέση τους.

Δεν έχω τίποτε άλλο να πω. Δεν πρόκειται να απαντήσω σε καμία κατηγορία (είναι φανερό πως ό, τι πουν θα το πουν για ξεκάρφωμα).

Εγώ είπα και ελάλησα και αμαρτίαν ουκ έχω!

Αν δεν γίνουν αυτά και αύριο φύγει πάλι πολίτης θα είμαστε απαράδεκτοι. Επίσης, αν κάποιος έχει νεκροφάνεια, ας επαναφέρει την Ντράμα ή την Φοίβη, για να γίνουμε περισσότεροι οι πολίτες. Χιμέλα, άλλαξε την
ψήφο σου στον μπλου ή την Ζωή. Ο Πατρεύς είναι πολίτης, άσχετα με το αν παίζει χάλια.

Η ψήφος μου πάει στον bluestas και χρησιμοποιώ και την κάρτα μου για να την κάνω διπλή:

Πολίτες, αν θέλετε να νικήσουμε, το νου σας! Σήμερα πρέπει να διώξουμε ή τον μπλου ή την Ζωή. Ο, τιδήποτε άλλο κάνουμε θα είναι λάθος και θα είμαστε ένα βήμα πιο κοντά στην ήττα. Αυτά από μένα! Ελπίζω να ανταποκριθείτε κι αν φύγω να θυμάστε τα λόγια μου! Ταύτα!

Σε όσες έρευνες έχω κάνει μέχρι τώρα και σε όσες έχω δει από τους υπόλοιπους, το όνομά της φιγουράρει πάντα πρώτο. Η συμπεριφορά της είναι η ιδανική για δολοφόνο. Μπαίνει, κινείται προσεκτικά όπως ο μπλου και φεύγει. Το ότι ψήφισαν την σινεφίλ και οι δύο, ήταν φυσικά στάχτη στα μάτια. Ήταν σίγουροι ότι θα την έχαναν κι έτσι την θυσίασαν, παρ' όλο που μέχρι τότε δεν την είχαν καν υποψιαστεί. Anyway, το θέμα βγάζει μάτι πλέον. Το αφήνω καθαρά στην κρίση σας, αλλά σας έχω πει όλους τους ενόχους. Μην μου πείτε μετά ότι δεν σας τα είπα... Για να δούμε ποιος θα φύγει και σήμερα...

Πάρε ρε Χιμέλα μια κάρτα! Μακάρι! Θα νοθεύσω τα αποτελέσματα της κλήρωσης να πέσει σε σένα η κάρτα χρησμός και να δεις τι είμαι! Ή ακόμα καλύτερα να δεις τι είναι τα λαμπρά καμάρια μας: Χάρης και Ζωή!

Χαίρομαι πραγματικά που με εμπιστευτήκατε και δε θα πέσετε έξω! Θα το δείτε στο τέλος του παιχνιδιού! Το καλό είναι ότι α οι πολίτες είναι ενωμένοι, οι δύο δολοφόνοι είναι παντελώς ανίσχυροι. Θα πετάξουν έξω σήμερα έναν από εμάς, αλλά τουλάχιστον τους έχουμε στο χέρι!

Και ξαναλέω ότι μετά το τέλος του παιχνιδιού, θέλω συγχαρητήρια για το ένστικτό μου που τόσο το έχετε κατηγορήσει μεχρι τώρα! :P

:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:

Ολε, ολα, όλε, ολα!

Μπράβο ρε παιδιά! Μα λες να μη ξέρω ότι είμαι η επόμενη; Γι' αυτό όταν ξεκουμπιστεί με το καλό ο μπλου, κάντε του μια τυμβωρυχία να τον ξαποστείλουμε εντελώς κι όταν θα δείτε τα αποτελέσματα, διώξτε κακήν κακώς και την Ζωή! Μακάρι να είχα εγώ να τον ξεμπρόστιαζα μπροστά στα μάτια σας, αλλά τις τέλειωσα, δυστυχώς! :P

Και μετά, διώχνουμε και την μπλε πεταλουδίτσα που μας έχει βοηθήσει πολύ μέχρι τώρα, αλλά στην πορεία ο ρόλος της θα γίνει κακός. Ριρίκα σε αγαπάμε και σ' ευχαριστούμε, αλλά όταν μας δείξεις το άλλο σου πρόσωπο δεν θα είμαστε τόσο καλοί μαζί σου! Άλλωστε κι εσύ με τους πολίτες νικάς, οπότε θα νικήσουμε όλοι μαζί! :-*

Αχ, βρε Πέτρο, αν δεν ήξερα ότι είσαι πολίτης με αυτό σου το ποστ, θα σε υποπτευόμουν. Εν τω μεταξύ η ώρα είναι 1 παρά 10. Τι περιμένεις για να ψηφίσεις;

Δεν μπορώ να καταλάβω πως έγινε αυτό... Εγώ βασικά περίμενα ότι σήμερα ή θα έφευγα εγώ ή ο Χάρης (ώστε να με κατηγορήσουν μετά ότι είμαι μαφιόζα και τον σκότωσα εγώ). Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι η μπλου όντως δεν ήταν αντίπαλη μαφιόζα και ο φρικ πέθανε με κάποιον άλλον τρόπο, τον οποίο και δεν μπορώ να καταλάβω... Φυσικά, αυτό δυσκολεύει πολύ τα πράγματα, γιατί αν ο αντίπαλος μαφιόζος είναι ακόμα μέσα, όταν με το καλό βγάλουμε τους δύο μαφιόζους που έχουν μείνει, μετά θα πρέπει να ψάξουμε να βρουμε τον αντίπαλο. Το μόνο που εύχομαι είναι να τον έχουμε βγάλει ήδη.

Ερώτηση προς ΣΕ: Μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει την κάρτα νεκροφάνεια, χωρίς να το δηλώσει στο παιχνίδι; (ξέρω, χαζή απορία, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο)

Μάααααλιστα! Τώρα ξεκαθάρισε λίγο το τοπίο. Όλο αυτό ήταν μια στημένη συνομωσία των μαφιόζων. Δεν ξέρω πως έγινε η πρώτη διπλή δολοφονία, αλλά τελικά η μπλου δεν ήταν μάλλον η αντίπαλη μαφιόζα κι αυτό με κάποιο τρόπο οι δολοφόνοι το γνώριζαν (ίσως με κάποια κάρτα). Την σκότωσαν, λοιπόν, σήμερα με σκοπό να ρίξουν τόσο επιτηδευμένα τις υποψίες πάνω μου...

Ζωή, δεν ξέρω αν με τις συνωμοσιολογίες σου θα καταφέρεις να πείσεις κάποιον, αλλά και μόνο το γεγονός ότι είσαι η μόνη που δεν ψήφισε τον μπλου κι ότι ακόμα και τώρα μπαίνεις να κατηγορήσεις εμένα που τον κατηγόρησα, μιλάει από μόνο του! Λέγε ό, τι θες! Μπήκες με ένα ύφος νικητή να μας πείσεις ότι τα ήξερες όλα από την αρχή και μας τα κράταγες κρυφά... Ναι, οκ! Σίγουρα!

Μπράβο, πάντως που το παλεύετε μέχρι την τελευταία στιγμή. Παρακαλώ τους τελευταίους πολίτες που έχουν μείνει, να χρησιμοποιήσουν ό, τι κάρτες έχουν στα χέρια τους. Είτε αυτή είναι νεκροφάνεια (να φέρουν πίσω τη Φοίβη ή την Ντράμα) είτε αυτή είναι χρησμός να δουν τι είναι ο μπλου ή καλύτερα η Ζωή που μας το παίζει προστάτιδα και ηρωίδα τρομάρα της! Οι μέρες του παιχνιδιού τελειώνουν παιδιά. Εξαντλήστε τις κάρτες σας να βγάλουμε μια άκρη.

Οι υποψίες πέφτουν πάνω μου γιατί αυτό ακριβώς ήταν το τελευταίο κόλπο των δολοφόνων. Πίστευαν ότι με το να φύγει η μπλου που όλοι την θεωρούσαμε αντίπαλη μαφιόζα, θα μπορούσαν μετα να στρέψουν τις υποψίες σε μένα. Βέβαια, εντάξει είναι πλέο απεγνωσμένες οι προσπάθειές τους να κερδίσουν κόσμο. Έχουν ήδη καρφωθεί κι αυτό φαίνεται και μόνο κοιτώντας τις ψήφους. Η Ζωή είναι η μόνη που δε ψήφισε τον μπλου, παρ' όλο που λέει ότι της φαίνεται ύποπτος (τώρα πια που βλέπει ότι πρόκειται να βγει σήμερα). Το παλεύει εδώ και μέρες να μας τα μπουρδουκλώσει και γι' αυτό έλεγε όλα αυτά τα ακαταόητα για την μπλου. Για να έρθει τώρα να μας πει ότι ήταν σίγουρη για τη ενοχή μου και ήξερε πράγματα κλπ κλπ. Βέβαια, το πως είναι τόσο σίγουρη για όλα αυτά από τη στιγμή που τις κάρτες τις σνομπάρει τόσο, δεν το καταλαβαίνω...

Οκ έχω μπερδευτεί. Παίζει τελικά να είμαι χρήσιμη στους δολοφόνους με τα τόσα μπερδέματα που έχω φάει.

Αυτοί που δολοφονήθηκαν ήταν οι: Phoebe, blue butterfly, Myrtle

Αν ο Johnnaousa ήξερε τη Cinefil, τότε αυτό την κάνει φανερό μαφιόζο Α.
Να ήταν η Myrtle αντίπαλος μαφιόζος και να ήξερε τον μπλουστας; Θα ρίσκαρε να τον δώσει τόσο επιθετικά και στεγνά; Θεωρώ οτι η Myrtle δεν ήταν αντίπαλος μαφιόζος. Λογικά δεν ήταν ούτε η blue. Οπότε, ο αντίπαλος μαφιόζος βρίσκεται ανάμεσα στους:

  1. bluestas95
  2. Drama Prinzessin
  3. Eileen
  4. ggeorge1976
  5. Himela
  6. maria775m
  7. Myrtle
  8. Πατρεύς
  9. Phoebe
  10. soter
  11. Τάσος97
Ο μπλουστας φαίνεται μαφιόζος. Η Drama με αυτό που είπε (πάω να ανακαλύψω...) φαίνεται κάτι ανάμεσα σε μέντιουμ και ντετέκτιβ. Η Eileen μπορεί να είναι αντίπαλος μαφιόζος, αν και τελικά δε μας βοήθησε σε κάτι. Ο ggeorge μου φαίνεται για αυτοκράτορας, πάντως σκέτος πολίτης. Εγώ τα έχουμε πει. Η maria775m κι αυτή για πολίτης μου κάνει, ίσως και για γιατρός. Η Myrtle δε νομίζω οτι ήταν αντίπαλος μαφιόζος. Ο Πατρεύς δε μας έχει βοηθήσει καθόλου κι ούτε συμμετείχε καθόλου, οπότε ή πολίτης είναι ή μαφιόζος. Η Phoebe κι αυτή δε δείχνει να συμμετείχε πολύ. Ο soter υποπτευόταν τη maria.... που ήταν μάγισσα, κι ακόμα δείχνει μπερδεμένος. Τον Τάσο τον είχα για διεφθαρμένο αστυνομικό. Μήπως λοιπόν ο αντίπαλος μαφιόζος είναι η Eileen???

Θέλω να ρωτήσω τη ΣΕ αν οι μαφιόζοι μπορούν να σκοτώσουν κάποιον δικό τους. Θεωρώ άτοπο να σκοτώσουν τη Myrtle τώρα, αφού εκείνη έχει πει ό,τι ήταν να πει. Μάλλον τη θεωρούν αντίπαλο μαφιόζο.

Έχουμε μείνει 6 άτομα:

  1. Eileen
  2. ggeorge1976
  3. Himela
  4. maria775m
  5. Πατρεύς
  6. soter
Λογικά ανάμεσά τους είναι 1 μαφιόζος, 1 αντίπαλος μαφιόζος, 1 πόρνη και 3 πολίτες.


Δεν ξέρω τίποτα άλλο. Παραιτούμαι. Ξεκίνησα αυτό το ποστ στη 13:00 και πήγε 16:00. Ούτε και θυμάμαι πια τι έχω γράψει. Παρακαλώ να πάρω το βραβείο του πιο μπερδεμένου παίκτη!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι... είναι λίγο κάπως αλλά δεν πειράζει!!

Η πόρνη μπορεί να είναι και άντρας;
Γιατί αν πω τι σκέφτομαι θα με πάρουν με τις πέτρες!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω τη ΣΕ αν οι μαφιόζοι μπορούν να σκοτώσουν κάποιον δικό τους.

Όποιον θέλουν μπορούν να επιλέξουν για να σκοτώσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,094 μηνύματα.
Πωπω σοβαρά έχω εκνευριστεί με τον Πέτρο τόσο πολύ! Αν είναι πολίτης, μπορώ να πω επίσημα οτι είναι ο χειρότερος πολίτης έβερ! Παιδιά αν δε θέλετε να παίξετε μη δηλώνετε συμμετοχή!:mad:

Μπορεί κάποιος πολίτης να μου εξηγήσει σε τι χρησίμευε να σκοτώσουν τώρα τη Myrtle? Αν τη θεωρούσαν αντίπαλο μαφιόζο, φαίνεται οτι η Eileen είναι ο δολοφόνος γιατί αυτή κατηγόρησε τη Myrtle. Εκτός αν το έκαναν για να κατηγορήσουμε εμείς τη Ζωή.

Αν ο μπλου κι η σινεφίλ ήταν μαφιόζοι, σημαίνει οτι ένας μαφιόζος κάνει παιχνίδι μόνος του. Ας διώξουμε τώρα τον Πέτρο λέω εγώ και μετά με κάρτες που θα πάρουμε να μάθουμε: τι ήταν ο μπλου, τι ήταν η μυρτλ, τι είναι η ζωή

Να ρωτήσω κάτι... είναι λίγο κάπως αλλά δεν πειράζει!!

Η πόρνη μπορεί να είναι και άντρας;
Γιατί αν πω τι σκέφτομαι θα με πάρουν με τις πέτρες!! :P

Εννοείται! Πες!

Λοιπόν ας κάνω πάλι κάποιες ανυπόστατες σκέψεις όπως πάντα.

Ξέρουμε ότι στο παιχνίδι αυτό ξεκίνησε με 5 δολοφόνους 1 αντίπαλο μαφιόζο κι 1 Διεφθαρμένο Μπάτσο, σωστά; Αν κάνω λάθος διορθώστε με. Άρα 7 κακούς.

Ο αντίπαλος μαφιόζος νικάει με τους πολίτες αρχικά, μετά αν φύγουν όλοι οι μαφιόζοι γίνεται κακός. Οι κακοί αρχικά είναι: 5 μαφιόζοι, 1 διεφθαρμένος αστυνομικός, 1 πόρνη

Σύλβια, τί έγινε πήγες στον Αυτοκράτορα; Ζει ή μας την έκανε κι αυτός; Αν μάθεις κάτι πες μας. Αλήθεια σου πάνε τα μαύρα;

Θεωρώ οτι ζει αλλά κοιμήθηκε νωρίς χτες. Τον ξεθέωσα μωρέ τόσες μέρες! :whistle::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Εννοείται! Πες!

εεε!! Ο Πέτρος!! ;) Και κάπως έτσι εξηγείται γιατί έχει ξενερώσει τόσο με το παιχνίδι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,094 μηνύματα.
εεε!! Ο Πέτρος!! ;) Και κάπως έτσι εξηγείται γιατί έχει ξενερώσει τόσο με το παιχνίδι :P

Μα η πόρνη νικάει με τους μαφιόζους! Είναι πολύ ενδιαφέρων ρόλος!:hmm:

Αν έχει ξενερώσει, θα προτιμούσα να παραιτηθεί παρά να μας μπερδεύει...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ἡρεμῆστε παιδιά. Δὲ θὰ ἐπαναλάβω τοὺς κανόνες γιὰ ἄλλη μιὰ φορά. Δὲν ξέρετε πόσο ἔχω συνεισφέρει ἢ ὄχι στὸ παιχνίδι. Μπορεῖ νὰ ἔχω βοηθήσει πολὺ τοὺς πολίτες καὶ νὰ μὴν ἔχῃ γίνει ἀντιληπτό. Τέλος πάντων, ἐπειδὴ πηγαίνετε νὰ μὲ βγάλετε καὶ πόρνη(!), νὰ πῶ ὅτι θὰ ἦταν λογικὸ ὅποιος εἶχε τὸ ῥόλο τῆς πόρνης νὰ βάζῃ συνεχῶς λόγια ὥστε νὰ στηρίξῃ τοὺς δολοφόνους. Δὲν ξέρω βέβαια ἀπὸ τὴν ἄλλη πῶς παίζεται ἀκριβῶς ὁ ῥόλος τῆς πόρνης. Δὲν εἶχα τὴν τιμὴ νὰ μοῦ διανεμηθῇ στὸ συγκεκριμένο παιχνίδι. Ὅπως καὶ νά 'χῃ, ἐπειδὴ φεύγω τώρα, θὰ ψηφίσω τὴν Eileen καὶ θὰ ἐνεργοποιήσω τὴ δεύτερη κάρτα μου ὥστε νᾶ διπλασιάσω τὴν ψῆφο μου...



Υ.Γ. @Himela: Στὸ meeting τὴν Κυριακὴ θὰ σὲ κεράσω καφὲ νὰ μὴ μὲ μαλώνῃς:kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Πέμπτη 05/01/2012

  1. Eileen - Πατρεύς
  2. ggeorge1976
  3. Himela - Πατρεύς
  4. maria775m
  5. Myrtle - Eileen
  6. Πατρεύς - Eileen (x2)
  7. soter - Eileen
Ψήφοι
4 Eileen
2 Πατρεύς

Απουσίες

  • CiNeFiL #1
  • love_angel #1
  • JaneWin #1, #2 (Αποχώρησε)
  • maria775m #1
  • Πουλάκι #1, #2 (Αποχώρησε)
  • soter #1
Η χώρα των Φαντασμάτων

Αποχωρήσεις (προγραμματισμένες και μη!)

Λοιπές ενέργειες παικτών

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top