Κουβεντούλα χωρίς θέμα ΧΙΙΙ

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,863 μηνύματα.
Κι αυτό δε σου κάνει κακό;

Ο δεύτερος - πιο κακός - εαυτός δημιουργείται εξ ανάγκης λόγω άμυνας.

Γιατί νιώθεις την ανάγκη να κάνεις άμυνα; Σε ενδιαφέρει τόσο;



Έχω να διαβάσω φυσική από τη Β' Λυκείου - κι έτσι θα παραμείνει.:P

Ευχαριστώ πάντως!:)

Ας μην κάνουμε το θέμα Κουβεντούλα Χωρίς Θέμα. Αν θέλεις να συζητήσουμε, πάμε εκεί.

Εγώ θα σου απαντήσω όμως με 2 φράσεις. Πρώτον, τι ορίζουμε ως κακό μας εαυτό είναι μάλλον υποκειμενικό. Αυτό που εσύ αποκαλείς κακό εαυτό, εγώ το θεωρώ αδίστακτη αλλά πειθαρχημένη εκδοχή μου. Κατα μια έννοια δηλαδή, μπορεί και η αντίθετη εκδοχή, δηλαδή η υποχωρητική, διστακτική και απειθάρχητη να είναι κακή λόγω αυτής της χαλαρότητας που τη διακατέχει, όμως και πάλι δεν την θεωρώ κακή.

Δεύτερον, για τον ίδιο λόγο δε μπορείς να πεις ότι κάτι τέτοιο δημιουργείται από ανάγκη για άμυνα. Υπάρχει μέσα μου και απλά το εξαπολύω.

ΥΓ: Αν απαντήσεις, κάντο παράθεση στην κουβεντούλα και όχι εδώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
Πρώτον, τι ορίζουμε ως κακό μας εαυτό είναι μάλλον υποκειμενικό. Αυτό που εσύ αποκαλείς κακό εαυτό, εγώ το θεωρώ αδίστακτη αλλά πειθαρχημένη εκδοχή μου. Κατα μια έννοια δηλαδή, μπορεί και η αντίθετη εκδοχή, δηλαδή η υποχωρητική, διστακτική και απειθάρχητη να είναι κακή λόγω αυτής της χαλαρότητας που τη διακατέχει, όμως και πάλι δεν την θεωρώ κακή.

Δεύτερον, για τον ίδιο λόγο δε μπορείς να πεις ότι κάτι τέτοιο δημιουργείται από ανάγκη για άμυνα. Υπάρχει μέσα μου και απλά το εξαπολύω.

Κάτι που κάνεις αδίστακτα χωρίς να σκέφτεσαι τα συναισθήματα του άλλου είναι σίγουρα κάτι κακό. Επίσης και το ανάποδο, το να κάνεις κάτι με απάθεια, υποχωρητικότητα, σεβασμό, είναι κι αυτό κακό γιατί δε σκέφτεσαι τον εαυτό σου. Είναι τα δύο άκρα και δε θεωρώ οτι είσαι τέτοιος άνθρωπος. Πάντως πιστεύω οτι κάθε άνθρωπος έχει κάποια στάνταρ συμπεριφορά μέσα του, ριζωμένη βαθειά. Όλες οι άλλες που βγάζει είναι φτιαγμένες επί τούτου για να εξυπηρετήσουν ένα σκοπό, είτε αυτό είναι άμυνα ή επίθεση, καλό ή κακό, κάτι ενδιάμεσο.

Οπότε σε ρωτώ, ποια ανάγκη καλύπτεις βγάζοντας προς τα έξω έναν εαυτό που δεν είναι κτήμα σου αλλά δημιούργημά σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,863 μηνύματα.
Κάτι που κάνεις αδίστακτα χωρίς να σκέφτεσαι τα συναισθήματα του άλλου είναι σίγουρα κάτι κακό. Επίσης και το ανάποδο, το να κάνεις κάτι με απάθεια, υποχωρητικότητα, σεβασμό, είναι κι αυτό κακό γιατί δε σκέφτεσαι τον εαυτό σου. Είναι τα δύο άκρα και δε θεωρώ οτι είσαι τέτοιος άνθρωπος. Πάντως πιστεύω οτι κάθε άνθρωπος έχει κάποια στάνταρ συμπεριφορά μέσα του, ριζωμένη βαθειά. Όλες οι άλλες που βγάζει είναι φτιαγμένες επί τούτου για να εξυπηρετήσουν ένα σκοπό, είτε αυτό είναι άμυνα ή επίθεση, καλό ή κακό, κάτι ενδιάμεσο.

Οπότε σε ρωτώ, ποια ανάγκη καλύπτεις βγάζοντας προς τα έξω έναν εαυτό που δεν είναι κτήμα σου αλλά δημιούργημά σου;

Μα αδίστακτος δεν είσαι αποκλειστικά για να βλάψεις κάποιον, αδίστακτος είσαι και στο να πεις αυτό που νιώθεις και να μη λάβεις υπόψη την κακεντρέχεια, φθόνο, υπουλη συμπεριφορά του άλλου. Αν εσύ δηλαδή μου σπάσεις τα νεύρα και δείξεις ψευτομαγκιά, μπορεί και να σου πω "ξες ρε Χίμελα, άντε σπάσε από δω γιατί πολύ με εκνεύρισες και δεν έχεις μπέσα στην τελική" (παράδειγμα φέρνω, δεν το εννοώ:P).

Ο διστακτικός άνθρωπος θα καταπιεί, θα υπομείνει, απλά δε θα πεί τίποτα, ίσως απλά να χαμογελάσει. Έχω και αυτή την επιλογή, απλά δεν θέλω να την χρησιμοποιώ άλλο, όχι πάντα έστω.

Δεν ικανοποιώ καμία ανάγκη, δεν ξέρω πόσες φορές θα χρειαστεί να το πω και δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος πρέπει να έχει κάποια ανάγκη για να συμπεριφερθεί κάπως. Μπορεί στην τελική να το κάνω γιατί απλά το κατέχω. Μπορεί να το κάνω από καθαρό νεύρο/άχτι. Δεν είναι κάτι που δεν ήμουν και έγινα. Η είσαι ή δεν είσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
Πάσο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Τα ρέστα μου :P
Γεια σας γεια σας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
And one woman in his time plays many parts
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Τί λέτε να τσατάρουμε λίγο απόψε; Όσοι πιστοί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
ρε , τι εποχές και αυτές με στέλλα άνταμς :lol:

τώρα έχει έναν συμπαθή πλην αλλόκοτο , πλην υπέροχο , γεράκο όλο το βράδυ , μου κάνει κάτι παύσεις συνέχεια τόσο που νομίζεις ότι απο-σιντ-ονίζεται το ραδιόφωνο . Λέει συνέχεια και ιστορίες σαν παππούς στα εγγονάκια του


τον έχει πετύχει κανείς ; :D
δόκτωρ ;

'Ελα τι λες ; Η Στέλλα 'Ανταμς είναι ακόμα εκεί, 4.00 με 8.00 μμ κάθε μέρα Δευτέρα έως και Σάββατο και είναι στην επάνω σκάλα μη την γλωσσοφάω την κοπέλα να'ναι πάντα τόσο κεφάτη και χαρούμενη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Αχ βρε Δόκτωρα βλέπω την τύπισα που σε εξιτάρει στη φώτο στην υπογραφή σου και σκιάζομαι :worry:

Τόσο συχνά αλλάζεις υπογραφές τελευταία, άλλαξέ την :whistle:

Και δεν εννοώ να βάλεις άλλη δική της χειρότερη :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αχ βρε Δόκτωρα βλέπω την τύπισα που σε εξιτάρει στη φώτο στην υπογραφή σου και σκιάζομαι :worry:

Τόσο συχνά αλλάζεις υπογραφές τελευταία, άλλαξέ την :whistle:

Και δεν εννοώ να βάλεις άλλη δική της χειρότερη :P :P

Ξέχνα το, αυτή ήρθε για να μείνει. :D 'Εγινε σύμβολο ήδη, θα την συνηθίσετε σιγά σιγά. Σκιάζεσαι από την τύπισα και δεν σκιάζεσαι από τον κρεμασμένο του Χάους που ξερνά αίμα μέσα στην παράνοια ; Υπάρχουν και χειρότερα δηλαδή, ρίξε μια ματιά να παρηγορηθείς, εγώ προσφέρω τουλάχιστον light freak show.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Γ@μώτο! Αν τον πείσω να αλλάξει θα το ξανασκεφτείς? :hehe: Δεν ξέρω μωρέ έχει κάτι αντιπαθητικό... τη βλέπω έτσι άγρια και μου σπάει τα νεύρα! Τουλάχιστον στα μάτια μου ο Heath Ledger ακόμη κι έτσι ωραίος είναι :inlove::inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Εχω πάθει καταναλωτική μανία, ειδικά τωρα με τις εκπτώσεις!!!Πφφφ...Βοήθειααααααααααααααααααααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
δόκτωρα, δεν ταιριάζει με το υπόλοιπο ιmage σου

ακόμα και αν απαντήσεις ότι δεν έχεις image , θα απαντήσω ότι έχει αυτή


εν πάσει περιπτώσει ,εσύ αποφασίζεις και δεν μου πέφτει λόγος

για αυτό σου βρήκα ήδη την αντικαταστάτρια :

https://images.google.gr/images?hl=el&um=1&sa=1&q=tarja+turunen&btnG=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7&aq=f&oq=&start=0

η πρώην φροντγούμαν των nightwish

χιλιες φορές πιο τρομακτική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Μην του βάζεις ιδέες ρε! Στοίχημα ότι θα του αρέσει ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
δόκτωρα, δεν ταιριάζει με το υπόλοιπο ιmage σου

Το ράσο δεν κάνει τον παπά :whistle:Πού ξέρεις τι κάνει αυτή στην ιδιωτική της ζωή ; Μπορεί να γίνεται καλόγρια και να προσεύχεται κι εγώ πάλι να κάνω τα δικά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Δεν ταιριάζει στο image ενός δόκτωρα αγάπης :pfff: Αυτή με κοιτάει και με μισεί! Σα δεσμοφύλακας είναι

Όποτε βαρεθείς να ασχολούμαστε με τη φώτο σου πες το, απλώς βαριέμαι αφόρητα σπίτι και με κάτι πρέπει να γκρινιάξω :D

Μάρω συγκρατήσουυυυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Δεν με προλαβες...Μόλις ψώνισα μία φούστα και ένα φόρεμα από το Laredoute!!! :(:(

Μου μιλούσαν!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
ρε ακούς ατλαντίς ;

εγώ άκουγα πριν 3 χρόνια βασικά , όταν χτυπούσα 30ωρα ξύπνιος
στέλλα άνταμς θυμάμαι βράδυ μαζί με μία νεαρά τσαχπίνα

και τώρα είναι το πρωί-μεσημέρι αλλά η νύχτα έχει άλλη μαγεία

καλή και η μουσική και τα κλισεδούρικες στιχομυθίες μεταξύ παρουσιαστών αλλά η όλη ουσία ήτανε αυτοί που παίρνανε τηλέφωνο

να υποψιαστώ ότι είσαι από τους φορτηγατζήδες/περιπτεράδες/αναρχοαυτόνομους δημοσίους υπαλλήλους που παίρνανε τηλ και την πέφτανε στην στέλλα ; :sly:

π.σ. άστα αυτά , που δεν σου άρεσε η tarja
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Σου μιλάνε τα ρούχα ε? Το παθαίνω κι εγώ... αλλά πιο πολλές φορές με το φαγητό. Με φωνάζει "φάε με" :(

Στην προκειμένη τώρα έχω ένα βιβλίο για τη σχολή απέναντί μου και το νιώθω να ουρλιάζει "Μείνε κι άλλο στο στέκι, δε θέλω να με διαβάσεις" :D

Είχα γραφεί κι εγώ στο laredoute και τώρα τόσα χρόνια μετά μου στέλνουν ακόμη μηνύματα :mad:
Δε με ενθουσίασαν τα ρούχα τους σαν ύφασμα.. άσε που κάνουν και μέρες να έρθουν, ή δεν τα φέρνουν όλα μαζί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δεν ταιριάζει στο image ενός δόκτωρα αγάπης :pfff: Αυτή με κοιτάει και με μισεί! Σα δεσμοφύλακας είναι

Όποτε βαρεθείς να ασχολούμαστε με τη φώτο σου πες το, απλώς βαριέμαι αφόρητα σπίτι και με κάτι πρέπει να γκρινιάξω :D

Μάρω συγκρατήσουυυυ!

'Οχι, δεν σε μισεί, παίζει. Και με μένα παίζει. Ξέρεις πόσες χαμογελούν πλατιά πλατιά και από μέσα τους αποδεικνύεται μια ωραία πρωία ΦΤΗΝΟπωρινή ότι σε μισούν ; Αυτή το πάει ανάποδα, και ξέρει να παίζει, και δεν μισεί χαμογελώντας. Είναι ο εαυτός της...κι εγώ ο δικός μου, δεν άλλαξα ποτέ. Δεν με ενοχλεί, ασχολήθείτε όσο θέλετε, εγώ σας καληνυχτώ γιατί κλείνουν τα μάτια μου. Πάω να ονειρευτώ χαμόγελα αληθινά και μίση αληθινά.

να υποψιαστώ ότι είσαι από τους φορτηγατζήδες/περιπτεράδες/αναρχοαυτόνομους δημοσίους υπαλλήλους που παίρνανε τηλ και την πέφτανε στην στέλλα ; :sly:

όχι, τώρα κάνει μόνη της εκπομπή, εγώ απλά ακούω και μ'αρέσει πολύ αυτό το στυλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top