Κουβεντούλα χωρίς θέμα ΧΙΙΙ

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
ΑΒ σημαίνει ότι δέχεται απ' όλες τις ομάδες αίμα αν δεν κάνω λάθος... 6 ετών...νταξ' αυτά βλέπω και αναρρωτιέμαι αν υπάρχει δικαιοσύνη στη ζωή...

Αν μπορεί να δεχτεί απ' όλες τις ομάδες, τότε γιατί υπάρχει συναγερμός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Το τσέκαρες;;; Γιατί κατά καιρούς έχουν κυκλοφορήσει απίστευες απάτες!

Να ρωτήσω εγώ κάτι. Αν κάποιος δεν είναι αυτής της ομάδας αίματος, μπορεί να δώσει αίμα ή θέλουν μόνο από όσους έχουν αυτήν την ομάδα αίματος;;;

Για να είμαι ειλικρινής δε το έκανα... αλλά δε θέλω ουτε να το διανοηθώ οτι υπάρχουν "άνθρωποι" που παιζουν με κάτι τέτοια..
Όσο για το θέμα της ομάδας... ναι πρέπει να έχεις το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Παιδιά, στον Πειραιά γίνεται ΧΑΜΟΣ!

Αστράφτει και βροντίζει. Ρίχνει χαλαζόνερο!:worry::worry::worry:

Και εδώ το ίδιο!

Αρκεί να μην πέσει το ρεύμα...:P Καλά αυτός ο καιρός είναι πολύ ωραίος!!!:D

Κι εμένα μ' αρέσει Βαλ!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Για να είμαι ειλικρινής δε το έκανα... αλλά δε θέλω ουτε να το διανοηθώ οτι υπάρχουν "άνθρωποι" που παιζουν με κάτι τέτοια..
Όσο για το θέμα της ομάδας... ναι πρέπει να έχεις το ίδιο.

Να το διανοηθείς, διότι έχει γίνει πολλάκις με παρόμοια!
Για το θέμα της ομάδας είσαι σίγουρος;; Ο Βαλ λέει ότι παίρνει απ' όλες!?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Κι όμως:

Για να δώσει κανείς αίμα σε άρρωστο που κινδυνεύει, πρέπει το αίμα του να είναι κατάλληλο. Δηλαδή το αίμα του δότη να μη "συγκολλάται" (πήζει) μέσα στο αίμα του δέκτη. Αλλιώς είναι δυνατό, η μετάγγιση του αίματος, όπως λέγεται η μέθοδος αυτή, αντί για καλό, να προκαλέσει ακόμα και το θάνατο του άρρωστου.

Αυτό οφείλεται στο ότι τα ερυθρά αιμοσφαίρια περιέχουν ειδικές ουσίες, που λέγονται συγκολλητινογόνα. Αυτά είναι τα Α και Β. Τα ερυθρά αιμοσφαίρια ενός ανθρώπου μπορούν να έχουν τα συγκολλητινογόνα Α και Β ή μόνο Α ή μόνο Β ή κανένα απ' αυτά. Επίσης στον ορό του αίματος υπάρχουν ειδικές ουσίες που λέγονται συγκολλητίνες και που είναι οι α και β. Στον ορό του αίματος ενός ανθρώπου μπορεί να υπάρχει συγκολλητίνη α ή β ή α και β ή να μην υπάρχουν οι παραπάνω συγκολλητίνες.

Η συγκολλητίνη α αντιδρά με το συγκολλητινογόνο Α και η συγκολλητίνη β με το συγκολλητινογόνο Β. Αν επομένως σε μια μετάγγιση αίματος ο ορός του ασθενούς (δέκτη) έχει συγκολλητίνες (α ή β α και β), τότε αυτές θα συγκολλήσουν τα αιμοσφαίρια του δότη (εξαιτίας του ότι στα αιμοσφαίρια αυτά υπάρχουν συγκολλητινογόνα Α ή Β και β). Στην περίπτωση αυτή τα συγκολλημένα αιμοσφαίρια μπορεί να προκαλέσουν και το θάνατο ακόμη του άρρωστου.

Έτσι οι άνθρωποι χωρίζονται σε διάφορες ομάδες ΑΒ Α, Β, και Ο. Η ομάδα Ο μπορεί να δώσει αίμα στις ομάδες Ο, Α, Β και ΑΒ. Η ομάδα Α μπορεί να δώσει αίμα στις ομάδες Α και ΑΒ. Η ομάδα Β μπορεί να δώσει αίμα στις ομάδες Β και ΑΒ. Η ομάδα ΑΒ μπορεί να δώσει αίμα στην ομάδα ΑΒ. Επομένως, η ομάδα Ο είναι πανδότης, γιατί τα αιμοσφαίρια της δεν έχουν συγκολλητινογόνα και έτσι δεν μπορούν να συγκολληθούν απ' τις συγκολλητίνες του πλάσματος οποιουδήποτε δέκτη.

Η ομάδα ΑΒ είναι πανδέκτης, γιατί ο ορός της δεν έχει συγκολλητίνες και έτσι μπορεί να δεχτεί αίμα οποιασδήποτε ομάδας χωρίς να συγκολλήσει τα αιμοσφαίρια του μεταγγιζόμενου αίματος.

Στις μεταγγίσεις προτιμούμε να δίνουμε στον άρρωστο αίμα της ίδιας μ' αυτόν ομάδας και, μόνο αν δεν υπάρχει καταφεύγουμε σε άλλες κατάλληλες ομάδες αίματος.


Από livepedia.gr και τελικά όντως θυμόμουν καλά!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Το θέμα είναι, οτι έδω ψάχνουν για αιμοπετάλια όχι απλα για αίμα οπότε πρέπει να είναι της ίδιας ομάδας .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Απο μια γρήγορη έρευνα που έκανα στο διαδύκτιο το ίδιο mail που σας ανέφερα έχει αναφερθεί και σε άλλα forum παλαιότερα... οπότε τι να πώ ?
π.χ εδώ

Καλοπροαίρετα έγινε πάντως ή κίνηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
παρακαλείται το Γίδι ή αλλιώς γνωστό κι ως πιου πίου στους γνωστούς κύκλους και τετράγωνα του στεκιού, να παρουσιαστεί πάραυτα και να δώσει εξηγήσεις και αναφορά για το...

Αν είχε μουσακά το site θα μου έβαζα στο άλλο χέρι, όχι ότι έμεινε από χθες, γιατί βγήκε τέεελειοοοοοος! :)


πεςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς
πως τον έκανες τελικά? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Γιέλλοου!

Λιοιπόν, τις πατάται τις έκανα στο φούρνο με λίγο λαδάκι, όπως είχε πει και η μαμά Κουέ! :)
Τις μαλαντζάναι τις έκανα με ελάχιστο λάδι στο τεφλόν, για να τις έχω υπό έλεγχο... δεν ξέρω, με άγχωναν λίγο και προτίμησα το μπελά.

Αλλά βγήκε πολύ καλός, έκρυψα και τυράκι στις στρώσεις και όλοι έγλυφαν τα δάχτυλά τους!!!
Και να δηλώσω και ότι ο δεύτερος (έκανα και δύο ταψιά, τρομάρα'μ) είχε πιο πολύ σουξέ, προφανώς γιατί -ερμηνεία δική μου και της φιλενάδας- όταν τον έκανα ήμουν πιο χαλαρή, που είχα ξεμπερδέψει με το πρώτο ταψί και τη μπεσαμέλ.
Ζεν μουσακάς λοιπόν!

Θενκς Κουεδίνω για τις συνεβουλές!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αχ πολύ χαίρομαι!
μπράβο γιδάτσι μου :clapup:
άντε και εις ανώτερα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Μπράβο Γίδιιιιιι!!!!!

Πότε θα μας καλέσεις για φαγητό;;; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ένι τάιμ!
Μόνο που πρέπει να βρείτε πτήσεις για εδώ... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
χαιρετώ σας!
ξύπνησε ο τσολιάς μου :D
πάμε βουρ για την φρουτοκρεμούλα μας :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Ένι τάιμ!
Μόνο που πρέπει να βρείτε πτήσεις για εδώ... ;)

Πες εσύ ότι φτιάχνεις μουσακά και θα ναυλώσουμε τσάρτερ!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αχ μία φρουτοκρεμούλα, είναι η αλήθεια, θα την τσάκιζα!
Βρε Κουέεεε.... Εκείνο το τσάρτερ... αν έχει θέσεις, θα κλείσεις και για μία φρουτοκρεμούλαααα; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Σας χαιρετώωωωωω!!!! :D

Βαλ, βολέψου τώρα με αυτήν :bigarmhug !!!!! ...... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Σας χαιρετω και εγω

σημερα το πρωι εγραψα σε ενα εργαστηριο και εξεταστικα στην γλωσσα assembly και εγραψα σχεδον τελεια δηλ. απο τα 12 ερωτηματα απαντησα στα 11.

σημαρα ειμαι χαρουμενος γιατι περασα ενα δυσκολο εργαστηριο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εδω εγω εγραψα γεωμετρια... τι μου λες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Σας χαιρετώωωωωω!!!! :D

Βαλ, βολέψου τώρα με αυτήν :bigarmhug !!!!! ...... :P

Τένκιου Σιμπυλλάκι μου! :kissing:


@τεο, μπράβο ρε φίλε συγχαρητήρια.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top