Αρχείο από το παιχνίδι

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Εγώ έχω να πω να με εμπιστεύεστε πιο πολύ(Res για σένα πάει:P).Μάλλιασε η γλώσσα μου να λέω για την Ηρώ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
ζίκιο έχεις Bill συγγνώωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωμη :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Βασικά δε φταις μόνο εσύ,φταίω κι εγώ που δε μπόρεσα να σε πείσω.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Να σχολιάσω λίγο κάτι το οποίο μου φαίνεται πέρασε στο ντούκου και αφού δεν καλύπτονται κάποιοι από τους κανόνες θα πρέπει να τους τροποποιήσουμε λίγο.

[.........]


Κάτι τέτοιο τέλοσπάντων. Βέβαια αρκούσε αυτό που λένε οι κανόνες: "αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αποκαλύψει την ιδιότητα του, για να πετύχει τον σκοπό του."

Θεωρώ ότι οι κανόνες δεν πατήθηκαν και θα σου εξηγήσω το γιατί και ας το συζητήσουμε όλοι
Πιστεύω ακράδαντα ότι ακριβώς το ίδιο κι απαράλλαχτο πμ θα μπορούσε να έχει κάνει κι η Ηρώ (παράδειγμα φέρνω, το όνομα τυχαίο) ούσα δολοφόνα, βγαίνοντας
Θα μπορούσε να υπονοήσει ότι είναι ρουφιάνα και να προσπαθήσει να επιτεύξει ένα τελευταίο, ύπουλο μεν, θεμιτό δε -εφόσον δεν απαγορεύεται απ τους κανόνες η δολοπλοκία- χτύπημα
Το αν θα την πιστεύανε οι πολίτες ήταν άλλο θέμα
Εσύ παράδειγμα, στο ποστ αυτό του φαντασμένου που σχολιάζουμε τώρα, όχι τον φαντασμένο αλλά το ποστ του, βρήκες ένα καλό πάτημα και είπες ότι το παίζει ρουφιάνος και δεν είναι
Η δε Ξανπ δεν τον πίστεψε επίσης ότι ήταν ρουφιάνος. Νομίζω ότι ούτε η Φοίβη τον πίστεψε
Η δε REζουλιν τον πίστεψε επειδή στο μεταξύ έλεγε πράγματα που τα πίστευε έτσι κι αλλιώς και η ίδια

Τι θέλω λοιπόν να πω
Εν κατακλείδι, ό,τι και να δηλώσει κάποιος φεύγοντας, το αν θα τον πιστέψουν αυτοί που μένουν πίσω, είναι εντελώς άλλη υπόθεση
Οποιος φεύγει, στα τελευταία του λόγια, μπορεί αν θέλει να υπονοήσει ότι ειναι κι ο παπας της ρώμης
Το θέμα είναι ποιος τον πιστεύει

αυτή φυσικά είναι η δική μου γνώμη, και το συζητάμε εκτενέστερα όσοι ενδιαφέρεστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
προσωπικά καλύπτομαι απόλυτα από το ποστ της ΚουΕ. Ακριβώς έτσι το σκέφτομαι κι εγώ λέξη προς λέξη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Καλησπερα απο μενα..

Καλα μπηκα σημερα το απογευμα να ψηφισω την corps και ειδα τον ιδιο τον χαμο..15.000 σελιδες προλαβατε και γραψατε πουλακια μου..

Μεγαλη νικη λοιπον απο τους δολοφονους, αν και σε καποια φαση που εφυγε η Ηρω το ειχα σιγουρο οτι θα χασουμε..Το καλυτερο απο τα παιχνιδια που εχω συμμετασχει..Παντως το οτι ελειπα πολλες ωρες απο το σπιτι και δεν ειχα χρονο,οπως και η πρωτη απουσια δεν ηταν στημενο..Δυστυχως ειναι αληθεια..:D

Συγχαρητηρια στους φιλους μου δολοφονους..Πολυ καλο παιχνιδι απο ολους..

Συγχαρητηρια και στους πολιτες που αγγιξαν τη νικη..Κυριως στη RE (ηθελα να σε στειλω νωρις αλλα δεν βρηκα πατηματα), angie_ann (φοβερο ενστικτο),corps(παρεπιμπτοντω τελειο nickname), Bill Slayer (πως την καταλαβες την Ηρω ρε θηριο?).Με το φαντασμενο εριξα πολυ γελιο που με περνουσε για παραπλανημενο πολιτη..

Συνεχίζω εγώ ακάθεκτη:P

I love jrot6!:D

Αnd i love the best assassin..Ηρω..:D

Οσον αφορα την προταση fandagou με καλυπτει η ΚΕ αφου και δολοφονος να εισαι και να βγεις μπορεις να υπονοεις οτι εισαι ρουφιανος και να δινεις ονοματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δεν είναι ότι είμαι κατηγορηματικά αντίθετος, απλά θεωρώ ότι με την πρόταση που κάνω, τέτοια φαινόμενα θα εξαλειφθούν και αυτός άλλωστε είναι ο στόχος.

Δεν έχω καταλάβει όμως, πότε κάποιος καταπατάει τους κανόνες λέγοντας την ιδιότητα του. Ακόμα και την φράση "Γεια σας είμαι δολοφόνος" που έλεγε δηλαδή ο shaman δεν πρέπει να την πάρουμε σαν δήλωση, αλλά σαν μπλόφα, οπότε την φορά που κάποιος παίκτης αποκλείστηκε γιατί είπε την ιδιότητα του (νομίζω ήταν ο papas), τον αδικήσαμε. Πως ξεχωρίζεις πότε κάνει δήλωση της ιδιότητας του κάποιος και πότε όχι; Γιατί για μένα posts όπως τότε της Ηρούς και της Resident (σαν ρουφιάνοι πάντα) και του fantasmenos τώρα, ήταν ξεκάθαρη δήλωση ιδιότητας.

Όπως και να έχει, ακόμα και αν δεν συμφωνείτε, για μένα μια τέτοια κίνηση δείχνει "ανικανότητα" για να πετύχεις αλλιώς τον σκοπό σου, ή τεράστια απελπισία (που προέρχεται πιθανότατα πάλι από έλλειψη πειθούς). Αν θεωρεί κάποιος ότι τον προσβάλλω να μου το πει :P

Σας λέω από τώρα πάντως, ότι στο live παλέρμο όταν πεθαίνει ο ρουφιάνος, τότε χάνουν οι πολίτες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Φανταζομαι στην περιπτωση που δηλωνει καποιος: ειμαι "αυτο" κα αποχωρω...
Διαφορετικα ειναι πολλοι που ισχυριζονται πχ μεσα στα ποστ τους με τον εναν ή τον αλλο τροπο οτι ειναι πολιτες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
ακριβώς αυτό που λέει η Neraida. Και όχι τον papas δεν θεωρώ ότι τον αδίκησα [γιατί εγώ το είχα κάνει αυτό που λες, και επίσης αν θυμάσαι λόγω του ότι υπήρχε τότε υπόνοια-ή έτσι το ένιωσα εγώ- ότι τον αδίκησα έκτοτε δεν έχω ξανακάνει ΣΕ] γιατί έκανε αυτό που είπε η Neraida.

Κάτι που, fandago, νόμιζα ότι θα το θυμόσουν, ότι αποφασίστηκε όταν το πρώτοείχε κάνει η Neraida σε κάποιο γύρο όταν είχε αποχωρήσει στον 1ο γύρο. ΤΟΤΕ είχε διευκρινιστεί ότι αυτό το πράγμα απαγορεύεται.

Όλα τα άλλα είναι .. θεμιτά στον πόλεμο :P

Το αν διαφωνείς με τις τακτικές του εκάστοτε ρουφιάνου είναι κάτι που μπορείς να το... αλλάξεις σε περίπτωση που γίνεις ρουφιάνος υποθέτω... [με την έννοια ότι ο καθένας παίζει το ρόλο που του δίνουν ανάλογα με το πώς κρίνει ο ίδιος καλύτερα]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Επειδή λοιπόν δεν μπορώ να ελέγξω την "ηθική" του εκάστοτε ρουφιάνου, μπορώ τουλάχιστον να προστατέψω τους δολοφόνους (και συγχρόνως το παιχνίδι) τροποποιώντας τους κανόνες έτσι ώστε ο ρουφιάνος να μην μπορεί να κάνει τέτοιες δηλώσεις χωρίς επιπτώσεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
νομίζω ότι η κουε σε καλύπτει σε αυτήν την περίπτωση, όπως επίσης και η phoebe, Η xanp κι εγώ.

Εγώ τον πίστεψα, η xanp και η Phoebe θεώρησαν ότι είναι δολοφόνος/τσιράκι.
ΆΡΑ ακόμα κι έτσι να το δεις... 2-1 πήγε το σκορ ΑΚΟΜΑ και αυτό... κερδισμένοι οι δολοφόνοι βγήκαν.

Θεωρώ ότι υπερβάλλεις λίγο λέγοντας ότι με τέτοια ποστ αδικούνται οι δολοφόνοι. Ξεχνάς ότι εσύ ΗΞΕΡΕΣ ότι λέει αλήθεια. Οι πολίτες δεν ξέραμε αν λέει ή όχι. Δες το λοιπόν λίγο πιο απέξω και όχι ως δολοφόνος και θα δεις ότι δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αθηνά, σε αυτή την περίπτωση στηρίχθηκα στον "πρότερο βίο" του για να "αποδείξω" ότι λέει ψέματα. Υποτίθεται βάλαμε το "κάρφωμα" για να αποφύγουμε τέτοια φαινόμενα. Δε σημαίνει ότι επειδή εμείς τα καταφέραμε, θα πρέπει να γυρίσουμε πίσω και να δεχόμαστε τέτοια posts. Από την αρχή τότε δεν θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει να γίνονται τέτοια posts και δεν θα βάζαμε ούτε έναν πολίτη σε αυτούς που ξέρει ο ρουφιάνος, ούτε τη νοσοκόμα στο παιχνίδι. Ο κανόνας είναι ελλιπής λοιπόν και πρέπει να διορθωθεί.

Για μένα θα έπρεπε να ενδιαφερόμαστε να βλέπουμε έξυπνους τρόπους να περάσει κάποιος ρουφιάνος τη βοήθεια του και όχι "απελπισμένους", αυτό ήταν που θέλαμε από την αρχή. Απορώ γιατί το παραβλέπουμε. :worry:

Ουσιαστικά μου λέτε δηλαδή, ότι ναι βάλαμε τη νοσοκόμα για να μην μπορεί ο ρουφιάνος να δίνει τα ονόματα που ξέρει, αλλά του δίνουμε ένα παραθυράκι λίγο πριν φύγει από το παιχνίδι να τα ξεράσει όλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Aς δούμε λίγο αν υπάρχει ισορροπία:
1. Οι δολοφόνοι γνωρίζονται και παίζουν μεθοδευμένα από το πρώτο λεπτό, οι πολιτες όχι--> πόντος στους δολοφόνους
2. Το τσιράκι έχει 3 ονόματα που ορθώς προστατεύει τα 2 και "ξώφαλτσα" το τρίτο--> πόντος στους δολοφόνους
3. Η νοσοκόμα μπορεί να σώσει τους υπο δολοφονία--> πόντος στους πολίτες
4. Ο ρουφιάνος πρέπει να "ξεμπροστιάσει" 2 από τα 3 ονόματα που ξέρει και να προστατεύσει το 3ο--> πόντος στους πολίτες
5. Ο ρουφιάνος μπορεί να μαντευτεί όσο είναι εν ζωή-->πόντος στους δολοφόνους
6. Οι δολοφόνοι(+τσιράκι) είναι αριθμητικά λιγότεροι από τους πολίτες--> πόντος στους πολίτες.
Εμένα οι πόντοι μου βγαίνουν 3-3. Και θες και κάτι? Αυτό που λες έχει πιθανότητες να μην ισχύει. Αν βγει νωρίς ο ρουφιάνος τότε και 2 σερί δολοφόνους να "δώσει" ο κάθε άλλος δολοφόνος μπορεί να "κρυφτεί" ανάμεσα στους πολλούς πολίτες [το έχω κάνει με επιτυχία στο παρελθόν αν θυμάσαι και εγώ αλλά κ ο jrot6]. Aν βγει πολύ αργά μπορεί να είναι...αργά όπως έγινε τώρα.

Προσωπικά θεωρώ το παιχνίδι ισορροπημένο. Αν θες... οι πολίτες έχουν το avantage ότι ΑΝ θέλει και ΑΝ τον πιστέψουν μπορεί ο ρουφιάνος να "καρφώσει" φεύγοντας τους 2 δολοφόνους που ξέρει, ενώ οι δολοφόνοι έχουν το avantage ότι μεθοδεύουν το παιχνίδι.

Να στο θέσω αλλιώς... αν οι δολοφόνοι είναι "ανίκανοι" να νικήσουν το λόγο του ρουφιάνου [εσείς το πετύχατε πχ] τότε καλώς να χάσουν. Θα σημαίνει ότι η ομάδα των πολιτών είναι καλύτερη οπότε may the best man win και όχι αυτός που παίζει με γκολ από τα αποδυτήρια :)


εδιτ: μήπως να τα πάει κάποιος στο σχολιασμό αυτά τα μνμ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δεν έχεις άδικο :)
Ίσως επειδή ήμουν δολοφόνος και "ζορίστηκα" για να πείσω ότι δεν είμαι ελέφαντας (:P) να μου φαίνεται "μαλακία", ίσως το ότι το παλέρμο το ξεκίνησα από τα χαρτιά, όπου οποιαδήποτε στιγμή και να δολοφονηθεί ο ρουφιάνος χάνανε οι πολίτες, ίσως γιατί προτιμώ να παίζει "έξυπνα" ο ρουφιάνος (το έχω μαμήσει στα "" :D), να με κάνουν να έχω αυτή την άποψη.

Τουλάχιστον θεωρώ ότι πλέον ο ρουφιάνος και το τσιράκι θα πρέπει να ξέρουν μόνο δολοφόνους (στην προκειμένη δλδ θα έπρεπε να ξέρουν μόνο τους 2 δολοφόνους), γιατί όταν ξέρουν και έναν πολίτη, ο ρουφιάνος έχει και έναν σίγουρο πολίτη (αν δεν βιάζεται να κρίνει δηλαδή), ο οποίος ουσιαστικά δεν αγγίζεται μετά, αφού είναι σίγουρα καθαρός. Πχ, αν δεχόντουσαν οι πολίτες εδώ ότι ο ρουφ ήταν ο fantasmenos, τότε αυτομάτως εσύ ήσουν σίγουρα αθώα (άσχετα αν σε παρουσίαζα τσιράκι) και άλλοι δύο ήταν σίγουρα δολοφόνοι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
έπεισα [ ή έστω "ίσως" έπεισα] τον fandago?:worry:

Θοδωρή αγόρι μου είσαι καλά? Πείστηκες για κάτι διαφορετικό από αυτό που πίστευες αρχικά? :P

j/k μην μου το πάρεις στραβά νι?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Μωρέ ναι, δέχομαι αυτό που λες, απλά ποτέ δεν θα σταματήσω να πιστεύω ότι όποιος κάνει χρήση αυτής της "αδυναμίας" των κανόνων, απλά δεν μπορεί αλλιώς, με ότι συνεπάγεται αυτό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Δεν αφήνετε τώρα τις διαφωνίες να ξεκινήσουμε ένα καινούργιο να παίξω κι εγώ τώρα που είμαι πιο χαλαρή? Αντε πριν αρχίσει ξανα το πήξιμο!!!
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
το παρόν κλειδώνεται :P τα είπαμε όλα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Το παιχνίδι θα ξεκινήσει τα ξημερώματα της Δευτέρας.

Περιγραφή του παιχνιδιού

Το παιχνίδι είναι μια από τις πολλές παραλλαγές του γνωστού "Παλέρμο", οπότε ως παραλλαγή έχει ιδιαιτερότητες που πρέπει να προσέξουν και όσοι ξέρουν το κλασσικό παιχνίδι. ;)

Μετά την δήλωση των συμμετοχών, η Συντονιστική Επιτροπή (στο εξής ΣΕ) που απαρτίζεται από τους Κακή Επιρροή, kalypso, Kajira ορίζει κάποιους από τους συμμετέχοντες ως δολοφόνους, έναν ως ρουφιάνο, και κατά περίπτωση ένα τσιράκι, μία νοσοκόμα και τους υπόλοιπους ως πολίτες.

Σε αυτόν τον γύρο συμμετέχουν 21 άτομα, με την ακόλουθη κατανομή ρόλων:

  • 4 δολοφόνοι
  • 1 ρουφιάνος
  • 1 τσιράκι
  • 1 νοσοκόμα
  • 14 πολίτες

Περιγραφή - Σκοπός:
  • Σκοπός των δολοφόνων είναι να δολοφονήσουν όσους άλλους παίκτες μπορούν ώστε σε κάποιο σημείο να υπερέχουν αριθμητικά (μιας και έπειτα έχουν το πάνω χέρι), ή να βρουν τον ρουφιάνο όσο αυτός είναι εν ζωή. Οι δολοφόνοι γνωρίζονται μεταξύ τους ΜΟΝΟ και μπορούν να επικοινωνούν με όποιον τρόπο θέλουν για να συνεννοούνται για την στρατηγική τους.
  • Σκοπός του ρουφιάνου είναι να βοηθήσει τους πολίτες να ξεμπροστιάσουν τους δολοφόνους. Ο ρουφιάνος από την αρχή του παιχνιδιού γνωρίζει ΚΑΠΟΙΟΥΣ από τους δολοφόνους ΜΟΝΟ, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αποκαλύψει την ιδιότητα του, για να πετύχει τον σκοπό του. Εάν οι δολοφόνοι τον ανακαλύψουν όσο αυτός είναι ακόμα στο παιχνίδι, τότε αυτόματα αυτό λήγει υπέρ των δολοφόνων (περισσότερα στις παρατηρήσεις).
  • Σκοπός του τσιρακίου είναι να βοηθήσει τους δολοφόνους στον δικό τους σκοπό, μπερδεύοντας τους πολίτες. Αντίστοιχα με τον ρουφιάνο, το τσιράκι γνωρίζει πάλι ΚΑΠΟΙΟΥΣ από τους δολοφόνους ΜΟΝΟ.
  • Σκοπός της νοσοκόμας είναι να διαλέγει το βράδυ κάποιον (εκτός από τον εαυτό της) που θα γιατρευτεί σε περίπτωση που γίνει στόχος των δολοφόνων για δολοφονία (περισσότερα στις παρατηρήσεις)
  • Σκοπός των πολιτών είναι να παραμείνουν ζωντανοί μέχρι να εξαλειφθούν όλοι οι δολοφόνοι.
Το παιχνίδι χωρίζεται σε γύρους, διάρκειας μιας κανονικής ημέρας (24 ωρών) ο καθένας. Τα Σαββατοκύριακα και τις αργίες, το παιχνίδι βρίσκεται σε παύση. Σε κάθε γύρο, έχουμε δύο χαρακτηριστικές στιγμές:
  • Μέχρι τις 13:00 κάθε γύρου οι δολοφόνοι συνεννοούνται και αποφασίζουν να δολοφονήσουν έναν οποιονδήποτε παίχτη, ανεξαρτήτως ιδιότητας. Στις 13:00 λοιπόν, η ΣΕ που έχει λάβει μέχρι τότε μια προκήρυξη από τους δολοφόνους, ανακοινώνει σε όλους ποιος παίχτης δολοφονήθηκε. Αυτός ο παίκτης δεν συμμετέχει στη συνέχεια του παιχνιδιού και δεν μιλάει από τη στιγμή της ανακοίνωσης της δολοφονίας του. Αν υπάρξει καθυστέρηση στην ανακοίνωση της δολοφονίας οποιοδήποτε post του δολοφονημένου από τις 13:00 και μετά ΔΕΝ θα λαμβάνεται υπόψιν.
  • Καθ' όλη τη διάρκεια του γύρου, όλοι οι παίκτες ανεξαρτήτως ιδιότητας, συζητάνε δημόσια και αποφασίζουν να ψηφίσουν (υποχρεωτικά) από έναν παίκτη ο καθένας. Ο επικρατέστερος της ψηφοφορίας η οποία λήγει στις 20:00 αποχωρεί από το παιχνίδι έχοντας την δυνατότητα να μιλήσει σε ένα και μοναδικό post (τελευταία λόγια). Η υποχρέωση έγκειται στο ότι αν δεν ψηφίσουν θα χρεωθούν με απουσία (περισσότερα στις παρατηρήσεις) κάτι που μπορεί να είναι επιλογή τους.
  • Την ίδια ώρα με την λήξη της ψηφοφορίας, ανακοινώνεται αν οι δολοφόνοι πέτυχαν τον ρουφιάνο (αν είχαν κάνει χρήση της δυνατότητας αυτής) και άρα τελειώνει το παιχνίδι, ή αν αστόχησαν οπότε και ανακοινώνουν την άστοχη επιλογή τους δημόσια και ποιος δολοφόνος την έκανε ο οποίος και αποχωρεί.
Λήξη Παιχνιδιού:

Το παιχνίδι λήγει στις εξής περιπτώσεις κάτι που ανακοινώνεται από την ΣΕ:
  • Όταν όλοι οι δολοφόνοι είναι εκτός παιχνιδιού, όπου και νικητές είναι οι πολίτες (με τον ρουφιάνο)
  • Όταν οι δολοφόνοι (με το τσιράκι, όταν υπάρχει) είναι όσοι και οι υπόλοιποι παίκτες , στο τέλος του τρέχοντος γύρου, όπου νικητές είναι οι δολοφόνοι (με το τσιράκι)
  • Όταν οι "εν ζωή" δολοφόνοι βρουν και δηλώσουν τον "εν ζωή" ρουφιάνο, με νικητές τους δολοφόνους (με το τσιράκι).
Παρατηρήσεις - Διευκρινίσεις:
  • Στην αρχή του παιχνιδιού ανακοινώνεται πόσοι δολοφόνοι υπάρχουν καθώς και ποιοι άλλοι ρόλοι έχουν διανεμηθεί.
  • Πριν την έναρξη του παιχνιδιού όλοι οι συμμετέχοντες έχουν λάβει προσωπικό μήνυμα (pm), όπου τους ανακοινώνεται η ιδιότητα τους.
  • Όσοι βρίσκονται εκτός παιχνιδιού (δολοφονηθέντες και αποχωρούντες), απαγορεύεται να συμμετέχουν στο παιχνίδι, είτε να το σχολιάζουν σε άλλα θέματα κατά τρόπο που μπορεί να επηρεάσει το παιχνίδι, μέχρι αυτό να λήξει. Σε αυτό συμπεριλαμβάνεται και η χρήση του συστήματος αξιολόγησης, που επίσης απαγορεύεται. Οποιεσδήποτε παρατηρήσεις πάνω στους κανόνες, μπορούν να γίνονται εδώ.
  • Στον πρώτο γύρο δεν υπάρχει δολοφονία στις 13:00.
  • Σε περίπτωση ισοψηφίας, στην ψηφοφορία των 20:00 δημιουργείται δημοσκόπηση με τους επικρατέστερους, διάρκειας μιας ώρας, στην οποία δικαίωμα συμμετοχής (δεν είναι υποχρεωτική, άρα δεν νοείται απουσία) έχουν ΜΟΝΟ όσοι παίζουν ακόμα στο παιχνίδι.
  • Το ποιος/α είναι ρουφιάνος, τσιράκι, ιερόδουλη ή οποιοσδήποτε άλλος ρόλος πέραν του "δολοφόνου" το γνωρίζει ΜΟΝΟ η ΣΕ.
  • Πάντα θα υπάρχει τουλάχιστον ένας δολοφόνος τον οποίο δεν θα γνωρίζει ούτε ο ρουφιάνος ούτε το τσιράκι (όταν υπάρχει), παρά μόνο η ΣΕ.
  • Όποιος παίκτης ΔΕΝ συμμετέχει 2 συνεχόμενες φορές ή 3 (όχι απαραίτητα συνεχόμενες) φορές σε ψηφοφορία των 20:00 βγαίνει αυτόματα από το παιχνίδι.
  • Μοναδικός τρόπος να "καρφώσουν" οι δολοφόνοι τον ρουφιάνο, είναι ένας εξ' αυτών που ακόμα είναι στο παιχνίδι, να δηλώσει με pm στην ΣΕ ποιος από τους συμμετέχοντες που παραμένουν στο παιχνίδι πιστεύει πως είναι ο ρουφιάνος.
    • Το pm μπορεί να στέλνεται μόνο μετά την ψηφοφορία και μέχρι την δολοφονία της επόμενης ημέρας, δηλαδή 20:00 - 13:00.
    • Η ΣΕ δεν ανακοινώνει τίποτα και σε κανέναν μέχρι την επόμενη ψηφοφορία των 20:00, εάν λάβει τέτοιο pm από κάποιον δολοφόνο.
    • Εάν ο εν λόγω δολοφόνος φύγει στην ψηφοφορία των 20:00 τότε το "κάρφωμα" θεωρείται ως μη γενόμενο, δηλαδή δεν απαντάει τίποτα στους δολοφόνους ούτε και κάνει κάποια ανακοίνωση δημόσια. Εάν ήταν η ώρα να αποκαλυφθεί η ταυτότητα του ατόμου που αποχώρησε από την ψηφοφορία αποκαλύπτεται κανονικά η ιδιότητά του και ο δολοφόνος που αποχωρεί έχει δικαίωμα για τελευταία λόγια.
    • Αν ο δολοφόνος που έκανε την δήλωση είναι λάθος και δεν φύγει στην ψηφοφορία των 20:00, αποχωρεί και αυτός από το παιχνίδι χωρίς να έχει δικαίωμα να πει κάτι άλλο και ανακοινώνεται από την ΣΕ η αποχώρησή του λόγω άστοχου καρφώματος.
    • Εάν είναι σωστός και δεν φύγει στην ψηφοφορία των 20:00, κερδίζουν οι δολοφόνοι.

    Τέλος πρέπει να σημειωθούν τα παρακάτω:
    • Εάν έχει απομείνει μόνο ένας δολοφόνος στο παιχνίδι, δεν έχει δικαίωμα να καρφώσει ρουφιάνο.
    • Οι δολοφόνοι μπορούν να αρχίζουν να καρφώνουν μετά την ψηφοφορία του πρώτου γύρου.
  • Για λόγους ατμόσφαιρας και μόνο, η ΣΕ θα ανακοινώνει δημόσια ότι έλαβε pm για "κάρφωμα" δολοφόνου όταν το λαμβάνει, χωρίς να πει οτιδήποτε άλλο.
  • Η νοσοκόμα κάθε βράδυ θα στέλνει pm στην ΣΕ όπου θα αναγράφει ποιον (εκτός τον εαυτό της) θα γιατρέψει σε περίπτωση που γίνει στόχος των δολοφόνων. Εάν οι δολοφόνοι επιλέξουν αυτόν για την δολοφονία της ημέρας, η ΣΕ την ώρα ανακοίνωσης της δολοφονίας, θα ανακοινώνει ότι δεν θα επέλθει δολοφονία, χωρίς ωστόσο να ανακοινώνει το όνομα του "στόχου".
  • Η ιδιότητα κάθε παίκτη δεν πρέπει να αποκαλύπτεται από κανέναν άλλο πλην της ΣΕ, η οποία αποκαλύπτει τις ιδιότητες των ατόμων που βγαίνουν από το παιχνίδι ως εξής:
    • Σε κάθε γύρο ξεκινώντας από τον δεύτερο αποκαλύπτεται εναλλάξ η ιδιότητα είτε του δολοφονημένου είτε του αποχωρούντα από την ψηφοφορία. Η πρώτη αποκάλυψη ιδιότητας γίνεται στην ψηφοφορία του 2ου γύρου.
    • Η ιδιότητα του ρουφιάνου, του τσιρακίου και της ιερόδουλης όταν αυτή αποκαλύπτεται (από τη ΣΕ), είναι αυτή του πολίτη.
    • Σε κάποιο σημείο του παιχνιδιού (συνήθως μετά την μέση) και αν το κρίνει η ΣΕ, μπορεί να αποκαλυφθεί πόσοι δολοφόνοι υπάρχουν στο παιχνίδι και αν ο ρουφιάνος είναι ακόμα μέσα σε αυτό.
Με την συμμετοχή σας στο παιχνίδι, συνάγεται η σιωπηρή αποδοχή όλων των παραπάνω...:mastigio
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ΣΕ : ΚουΕ - Καλυψώ - Καγίρα (μόνο! :P)

  1. Ηρώ
  2. Angie_Ann
  3. Bill
  4. Bill_Slayer
  5. Corpse Bride
  6. dooo
  7. fandago
  8. jrot6
  9. Kakerlak
  10. Lorelai
  11. Lorien
  12. Neraida
  13. Niyia
  14. Phoebe
  15. pitg21
  16. Resident Evil
  17. V.ice
  18. Vendetta
  19. Vkey
  20. xanp
  21. Youki
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top