Ανοιχτή συζήτηση του C'n'F

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,482 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,300 μηνύματα.
Καλό βράδυ σε όλους.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,300 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,598 μηνύματα.
AE69F074-F6BA-41DB-A38C-7FA916DDE7CD.jpeg
 

finesse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η finesse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Το ξέρω πολύ καλά ότι πλέον έχω δίκιο και οχι άδικο όπως νόμιζα στην αρχή. Απλά μαζεύω δυνάμεις μέχρι να τους πετάξω έξω μια και καλή. Πάντως θα κάνω μια κουβέντα μαζί του πρώτα ώστε να συζητήσουμε σοβαρά.

Ναι σωστή ερώτηση. Θα πω ότι δεν δέχομαι να κάνω παρέα με ένα άτομο που μου μιλάει άσχημα, με υποβιβαζει και δεν σέβεται/ αναγνωρίζει την βοήθεια που του έχω προσφέρει εδώ και 2.5 χρονια στα μαθήματα. Θα του πω ότι η θα καταλάβει την αξία μου και θα κάνουμε παρέα ή απλά θα ξεκινούμε μια και καλή. Κανονικά στη θέση μου άλλος απλά θα έκοβε μια και καλή, έλα όμως που έχω μάθει να συζητάω και να μην κόβω έτσι από άτομα που έχω δίπλα μου. Θα δω τη συμπεριφορά του πως θα είναι και τι θα μου πει και από εκεί θα κρίνω ανάλογα.
Κάποιες καταστάσεις δεν σηκώνουν τέτοια, Φώτη. Είμαι υπέρ στο να μιλάμε απευθείας σε κάτι που μας ενοχλεί, για να μην γίνεται σαράκι που τρώει την σχέση με τον άλλο, αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις είναι καλό να κάνεις λίγο τον μαλάκα, ώστε να δεις χαρακτήρες. Σ' αυτές τις ορισμένες περιπτώσεις, λοιπόν, χειρίζοντάς το με αυτόν τον τρόπο, έχεις το ατού να είσαι 100% σίγουρος και μπορείς δίκαια να κόψεις κώλους.

Είσαι σε αυτή την κατάσταση. Όχι έχοντας το πάνω χέρι, μα από αδυναμία, αλλά είσαι σε αυτή την κατάσταση. Το να επιλέξεις να τον ακούσεις και να δώσεις δεύτερη ευκαιρία, δεν θα τον κάνει αυτομάτως φίλο σου, γιατί ένας φίλος δεν θα συμπεριφερόταν ποτέ έτσι. Απλά θα του δώσεις το πλεονέκτημα να κουκουλωθεί, για να βγάζει βαθμουλάκια.

Το να φοβόμαστε να μη μείνουμε μόνοι μας έχοντας τα λάθος άτομα στο πλάι μας, δεν μας κάνουν λιγότερο μόνους. Μένοντας μόνος, έχεις έναν καημό. Μένοντας με τους λάθος ανθρώπους, έχεις παραπάνω από έναν. Κι ό,τι τραβάμε, εμείς το επιτρέπουμε και το περνάμε. Όσο αφήνεις χώρο να παίζουν μπάλα τέτοια άτομα, εσύ θα πονάς και θα νιώθεις έτσι. Θες να το συνεχίσεις; Go for it.

Εγώ δεν θα πω άλλα. Όχι ότι δεν νοιάζομαι, αλλά ό,τι ήταν να πω για να βοηθήσω, το είπα. Κάποια πράγματα πρέπει να τα κάνουμε μόνοι μας, από ένα σημείο και μετά.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,482 μηνύματα.
Μίλησε μας για αυτό
Εχεις κανα πρόγραμμα που σου έρχεται ειδοποίηση, όταν γράφεται κάπου η λέξη καπιταλισμός; :hehe:
Γιατί ότι διάβασες τις "Σκέψεις" δεν το γνώριζα και μετά λες για μένα... 😱 (το τελευταίο είναι inside joke δε θα το πιάσετε οι υπόλοιποι).

Anyway, αν και δε μιλάω για πολιτική εδώ μέσα. Ο καπιταλισμός είναι άρρηκτα συνδεδεμένος με τη συγκεντρωση πλούτου και εξουσίας στα χέρια λίγων θα μπορούσαμε να κάνουμε λογο και για κάποιο είδος ολιγαρχων ,αλλά πιο σωστό θα ήταν να μιλήσω για την άρχουσα τάξη της καπιταλιστικής κοινωνίας.
Λαμβάνοντας υπόψιν αυτό και το γεγονός οτι η σημερινή κοινωνία χαρακτηρίζεται από τη θεοποίηση του χρήματος, κυνήγι υλικών αγαθών κλπ, δηλαδή γενικά κυριαρχεί η αντίληψη ότι η ευτυχία ταυτίζεται με το χρήμα, ένας νέος -και οχι μόνο- που προέρχεται από ένα μεσαίο(όπου υπάρχουν ακόμα) ή χαμηλό κοινωνικο-οικονομικό στρώμα αναμφίβολα νιώθει ανασφάλεια, άγχος για το μέλλον του και κατ'επέκταση για την ευτυχία του.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,300 μηνύματα.
Πήγα Σκλαβενίτη και δεν είχε Ηλιέλαιο ούτε για δείγμα. Πήρα Αρβοσιτελαιο για τηγάνισμα. Είναι καλό παιδιά?? Δεν έχω πάρει ξανά και δεν ξέρω.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Ούτε γω ξέρω να σου πω. Μαγειρεύω αποκλειστικά με ελαιόλαδο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,300 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,070 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,300 μηνύματα.
Εσυ τι λες ρε Φώταρε; Να μην πηγαίνει;

Ρίχτες μέσα, κανε πειραμα. Μονο μην λαμπαδιάσεις πρόσεχε.

Και pancakes φτιάχνω στο ελαιολαδο
Θα το δοκιμάσω και θα σας πω. Αν και το Ηλιέλαιο (sunflower oil) είναι το ΤΟΠ για εμένα.😉😉
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,828 μηνύματα.
Σε τηγάνισμα (πατάτες, Πίτες) πάει το ελαιόλαδο??
Μου έχουν πει ότι στο τηγάνισμα το ελαιόλαδο το κάνει λίγο πιο βαρύ το φαγητό και αν έχεις συνηθίσει να τηγανίζεις με ηλιέλαιο θα σου κακοφανεί το ελαιόλαδο
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,300 μηνύματα.
Μου έχουν πει ότι στο τηγάνισμα το ελαιόλαδο το κάνει λίγο πιο βαρύ το φαγητό και αν έχεις συνηθίσει να τηγανίζεις με ηλιέλαιο θα σου κακοφανεί το ελαιόλαδο
Αυτό έχω ακούσει και εγώ για το ελαιόλαδο. Είμαι άτομο που δεν του αρέσει αν το φαγητό έχει πολύ λάδι και αν όντως το Ελαιόλαδο είναι βαρύ στο τηγάνισμα δεν θα νου αρέσει. Κοιτα έχω ακόμα Ηλιέλαιο και σήμερα πήρα Αραβοσιτελαιο.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Σε τηγάνισμα (πατάτες, Πίτες) πάει το ελαιόλαδο??
Όχι μόνο "πάει", αλλά και συνιστάται, διότι μπορεί να αντέξει σε υψηλές θερμοκρασίες, δίχως να παράξει επικίνδυνες (καρκινογόνες) ουσίες όπως τα άλλα έλαια. Και είναι το μόνο που μπορεί να επαναχρησιμοποιηθεί μέχρι και 3 φορές για τηγάνισμα, όταν για τα άλλα επιτρέπεται μόνο μία (μη κοιτάς που σε φαγάδικα, χρησιμοποιούν τα δεύτερα αλλεπάλληλες φορές, για ευνόητους λόγους).

Ωστόσο, τα υπόλοιπα έλαια είναι κατάλληλα και προτιμητέα για ζαχαροπλαστική, αφού κάνουν τα γλυκά "ελαφρύτερα".;)
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,482 μηνύματα.
Εμένα η μάνα μου μέχρι πρόσφατα* τηγανιζε τα πάντα με ελαιόλαδο. Επειδή η περιοχή μας φημίζεται γι'αυτό και γενικά έβρισκες/βρίσκεις πολύς καλής ποιότητας ελαιόλαδο, αγνό κλπ κλπ. Μέχρι που μια μέρα αποφάσισε να τηγανίσει πατάτες με ηλιέλαιο και ομολογώ οτι είναι πολύ καλύτερες ετσι.

*Καλά οταν λεω πρόσφατα μπορεί να είναι και τέσσερα χρόνια λολ
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,828 μηνύματα.
Αυτό έχω ακούσει και εγώ για το ελαιόλαδο. Είμαι άτομο που δεν του αρέσει αν το φαγητό έχει πολύ λάδι και αν όντως το Ελαιόλαδο είναι βαρύ στο τηγάνισμα δεν θα νου αρέσει. Κοιτα έχω ακόμα Ηλιέλαιο και σήμερα πήρα Αραβοσιτελαιο.
Να πας σε άλλο σουπερ μαρκετ αν θες να βρεις ηλιελαίο, εγώ στο ΑΒ που πήγα πρόχθες στη περιοχή μου είχε ηλιέλαιο
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,300 μηνύματα.
Εμένα η μάνα μου μέχρι πρόσφατα τηγανιζε τα πάντα με ελαιόλαδο. Επειδή η περιοχή μας φημίζεται, γι'αυτό και γενικά έβρισκες/βρίσκεις πολύς καλής ποιότητας ελαιόλαδο, αγνό κλπ κλπ. Μέχρι που μια μέρα αποφάσισε να τηγανίσει πατάτες με ηλιέλαιο και ομιλώ οτι είναι πολύ καλύτερες ετσι.
Sunflower oil lovers 😁😁
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να πας σε άλλο σουπερ μαρκετ αν θες να βρεις ηλιελαίο, εγώ στο ΑΒ που πήγα πρόχθες στη περιοχή μου είχε ηλιέλαιο
Μωρέ είχε και ο Σκλαβενιτης αλλά όχι Μινέρβα. Είχε ένα Sol και δεν ξέρω αν είναι καλό.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Sunflower oil lovers 😁😁
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μωρέ είχε και ο Σκλαβενιτης αλλά όχι Μινέρβα. Είχε ένα Sol και δεν ξέρω αν είναι καλό.
Μια χαρά είναι το Sol. Τις ελάχιστες φορές που είχα στο παρελθόν χρησιμοποιήσει ηλιέλαιο, αυτό είχα πάρει. :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top