Palermo #49 - The Κωνσταντίνου και Ελένης show!

Ποιος επιθυμείτε να αποχωρήσει; (13/9)
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 10)

Υδροχόος

Περιβόητο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,232 μηνύματα.
Δεν θα δώσει κανένας τον ρόλο του. Θα πάρει το ρίσκο να βγει μπροστά για να κατευθύνει έντονα προς κάποιον ψάχνοντας έστω κάποιο μικρό σφάλμα (το οποίο μπορεί να δει καλύτερα γνωρίζοντας ότι είναι μαφιόζος και άρα όταν προσποιείται τον πολίτη θα φανούν ενδεχόμενα λάθη), όχι τη μια μέρα ψηφίζω αυτόν και την άλλη τον άλλον και αυτό ήταν όλο λέγοντας αφού τον κατηγόρησα μια μέρα έπρεπε να το καταλάβουν. Όλοι εδώ κατηγορούν ο ένας τον άλλον έτσι και αλλιώς. Το αν θα τον πιστέψουν ή αν θα τα κουκουλώσουν είναι η πλάκα του παιχνιδιού και εκεί έγκειται η λεπτή γραμμή του προδίδω τον ρόλο μου με το χρησιμοποιώ όσα περισσότερα όπλα έχω και οι συμπαίκτες μου τα ερμηνεύουν κατά το δοκούν.
Ναι...αυτό ισχύει, αν ο μαφιόζος πολυμιλάει. Και εδώ, απ΄ ό,τι φαίνεται, οι μαφιόζοι κρύβονται/λένε λίγα/σιωπούν/απέχουν/βρίσκουν δικαιολογίες ή ό,τι άλλο θες...

Οπότε πώς μπορείς να βρεις (γενικά μιλώ...) αποδεδειγμένα λάθη σε κάποιον που δε μιλάει πολύ ; Οπότε "κατευθύνεις" με ό,τι τρόπο μπορείς. Γι΄ αυτό είπα ότι κάτι "άκουσα", προηγουμένως...

Αν οι μαφιόζοι έρχονται σαν guest...έχουμε πρόβλημα...
 

Υδροχόος

Περιβόητο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,232 μηνύματα.
Σόρι που έλειπα παιδιά, έχω έναν τρομερό πονοκέφαλο και δεν μπορούσα να συμμετέχω.
Πάλι θα βγω γιατί όσο κάθομαι στο λάπτοπ χειρότερα γίνομαι, απλώς θα έλεγα να σκεφτείτε πως είναι λιγάκι περίεργο να μαζευτούν όλες οι ψήφοι πάνω μου. Και απ' ό,τι βλέπω δεν υπάρχει κάποια αιτιολόγηση βάσιμη (αν μου ξέφυγε τίποτα συγχωρέστε με, το κεφάλι μου είναι καζάνι...).
Τελείως συμπτωματικά, ήρθες 2 λεπτά μετά από αυτό που πόσταρα, "κατηγορώντας σε" ότι δεν ήρθες να υπερασπιστείς τον εαυτό σου...

Σύμπτωση ;

Ποιός να ξέρει...

Υ.Γ. Παρόλα αυτά, αν είσαι πολίτης...και δεν υποστηρίζεις (και ειδικά στη φάση που είμαστε...) με σθένος την αθωότητά σου, τί να πω ; Κάτι δεν πάει καθόλου καλά...
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 1,956 μηνύματα.
Ναι...αυτό ισχύει, αν ο μαφιόζος πολυμιλάει. Και εδώ, απ΄ ό,τι φαίνεται, οι μαφιόζοι κρύβονται/λένε λίγα/σιωπούν/απέχουν/βρίσκουν δικαιολογίες ή ό,τι άλλο θες...

Οπότε πώς μπορείς να βρεις (γενικά μιλώ...) αποδεδειγμένα λάθη σε κάποιον που δε μιλάει πολύ ; Οπότε "κατευθύνεις" με ό,τι τρόπο μπορείς. Γι΄ αυτό είπα ότι κάτι "άκουσα", προηγουμένως...

Αν οι μαφιόζοι έρχονται σαν guest...έχουμε πρόβλημα...
Σε αυτή την περίπτωση και αυτό είναι κάτι για να δηλωθεί ξανά και ξανά μέχρι να στρέψει τους πολίτες προς τα εκεί. Αν πάλι μιλάει εκεί έρχεται το στρίμωγμα, γιατί το ένα γιατί το άλλο. Αυτά βέβαια γίνονται από νωρίς, δεν περιμένουμε την τρίτη μέρα με μηδενικά στοιχεία. Θα μπορούσε αυτό να το κάνει και κάποιος μαφιόζος προφανέστατα, αλλά ξαναλέω, εκεί βρίσκεται η πλάκα του παιχνιδιού, ποιος θα πείσει ποιον. Αλλιώς να κοιταζόμαστε στα μάτια και να περιμένουμε μόνο τη μαφία βοηθάει που σκοτώνει ανενόχλητη και πλάκα ιδιαίτερη δεν έχει για ένα παιχνίδι μυστηρίου.
 

Υδροχόος

Περιβόητο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,232 μηνύματα.
Σε αυτή την περίπτωση και αυτό είναι κάτι για να δηλωθεί ξανά και ξανά μέχρι να στρέψει τους πολίτες προς τα εκεί. Αν πάλι μιλάει εκεί έρχεται το στρίμωγμα, γιατί το ένα γιατί το άλλο. Αυτά βέβαια γίνονται από νωρίς, δεν περιμένουμε την τρίτη μέρα με μηδενικά στοιχεία. Θα μπορούσε αυτό να το κάνει και κάποιος μαφιόζος προφανέστατα, αλλά ξαναλέω, εκεί βρίσκεται η πλάκα του παιχνιδιού, ποιος θα πείσει ποιον. Αλλιώς να κοιταζόμαστε στα μάτια και να περιμένουμε μόνο τη μαφία βοηθάει που σκοτώνει ανενόχλητη και πλάκα ιδιαίτερη δεν έχει για ένα παιχνίδι μυστηρίου.
Μα για να πειστείτε κάποιοι θέλετε και ατράνταχτα επιχειρήματα. Και πού να βρεθούν ; Πολλοί δε μιλάνε καν. Ξαναλέω...πώς να "τους πιάσεις" ; Όσο και να το επιδιώκεις/να το θες...

Σε αυτό το σημείο να πω ότι, πέρα απ΄ αυτόν που γνωρίζει τον φανερό μαφιόζο, υπάρχει και κάποιος άλλος που μπορεί να τον γνωρίζει : Αυτός που έχει την κάρτα με το Χρησμό της Πυθίας. Εκτός αν, συμπτωματικά, είναι το ίδιο άτομο...

Αυτή την κάρτα, λοιπόν, κατά την άποψή μου, δεν "την καις" εξαρχής. Περιμένεις να την χρησιμοποιήσεις όταν θα είσαι πιο σίγουρος για το ρόλο κάποιου. Αν (υποθετικά μιλώντας...) κάποιος έπαιξε σήμερα αυτή την κάρτα και μας παρακίνησε τί να ψηφίσουμε, αλλά δεν έχει άλλο τρόπο να μας προτρέψει προς αυτή την κατεύθυνση, διότι οι μαφιόζοι δε λένε πολλά, άρα δεν κάνουν λάθη, άρα δύσκολα "τους τσακώνεις" ;
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 1,956 μηνύματα.
Μα για να πειστείτε κάποιοι θέλετε και ατράνταχτα επιχειρήματα. Και πού να βρεθούν ; Πολλοί δε μιλάνε καν. Ξαναλέω...πώς να "τους πιάσεις" ; Όσο και να το επιδιώκεις/να το θες...

Σε αυτό το σημείο να πω ότι, πέρα απ΄ αυτόν που γνωρίζει τον φανερό μαφιόζο, υπάρχει και κάποιος άλλος που τον γνωρίζει : Αυτός που έχει την κάρτα με το Χρησμό της Πυθίας. Εκτός αν, συμπτωματικά, είναι το ίδιο άτομο...

Αυτή την κάρτα, λοιπόν, κατά την άποψή μου, δεν "την καις" εξαρχής. Περιμένεις να την χρησιμοποιήσεις όταν θα είσαι πιο σίγουρος για το ρόλο κάποιου. Αν (υποθετικά μιλώντας...) κάποιος έπαιξε σήμερα αυτή την κάρτα και μας παρακίνησε τί να ψηφίσουμε, αλλά δεν έχει άλλο τρόπο να μας παρακινήσει προς αυτή την κατεύθυνση, διότι οι μαφιόζοι δε λένε πολλά, άρα δεν κάνουν λάθη, άρα δύσκολα "τους τσακώνεις" ;
Στο σημείο που είμαστε δεν βρισκόμαστε στο εξ αρχής. 5 πολίτες, αν φύγει και άλλος αθώος σήμερα θα πάμε στους 4 και αν πεθάνει και αύριο θα πάμε στους 3. Αν δεν βγάλουμε τώρα μαφιόζο ή στη χειρότερη την πόρνη, τότε κλάφτα Χαράλαμπε, τα μαθηματικά δεν βγαίνουν. Σε αυτό το σενάριο θα είναι αύριο 3vs3. Καλή τύχη με αυτό. Οπότε, ναι ρισκάρεις να κάψεις πολλά για να μη καεί όλη η πόλη ομαδικώς. Δεν ξέρω αν το λες γιατί ξες σε ποιον ανήκει...

Αν ήμασταν στο μεγάλο, δηλαδή είχαμε 16-18-20 και πάει λέγοντας παίκτες, ναι εκεί η 3η μέρα θα ήταν ακόμα για να λέμε καλημέρες και θα ήταν ίσως πιο συνετό οι πολίτες με ικανότητες συλλογής στοιχείων να περιμένουν να δουν ο κάθε μαφιόζος πως θα κινηθεί. Είναι ανάλογα την κατάσταση στην οποία βρίσκεται κάθε φορά η ομάδα η κάθε στρατηγική που ακολουθείται.
 

Υδροχόος

Περιβόητο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,232 μηνύματα.
Στο σημείο που είμαστε δεν βρισκόμαστε στο εξ αρχής. 5 πολίτες, αν φύγει και άλλος αθώος σήμερα θα πάμε στους 4 και αν πεθάνει και αύριο θα πάμε στους 3. Αν δεν βγάλουμε τώρα μαφιόζο ή στη χειρότερη την πόρνη, τότε κλάφτα Χαράλαμπε, τα μαθηματικά δεν βγαίνουν. Σε αυτό το σενάριο θα είναι αύριο 3vs3. Καλή τύχη με αυτό. Οπότε, ναι ρισκάρεις να κάψεις πολλά για να μη καεί όλη η πόλη ομαδικώς. Δεν ξέρω αν το λες γιατί ξες σε ποιον ανήκει...
Όχι, δεν ξέρω.

Το μόνο που ξέρω είναι ότι η BaSO4 είπε σήμερα ότι αναλαμβάνει την ευθύνη (αυτό - θέλω να πιστεύω ότι -* έτσι τυχαία δε λέγεται...) και την Παρασκευή ανέφερε και κάποιες ιδιαίτερες ικανότητες που έχει. "Άκουσα" αυτό που είπε και το έδειξα έμπρακτα με την ψήφο μου.

Τίποτα άλλο.

* Τώρα, αν μπλοφάρει (μα ποντάρω και στην υποστήριξη που είχε από τη μάγισσα..), αλλοίμονό μας. Σημαίνει ότι οι μαφιόζοι κυκλοφορούν ανενόχλητοι...
 

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 737 μηνύματα.
Στο σημείο που είμαστε δεν βρισκόμαστε στο εξ αρχής. 5 πολίτες, αν φύγει και άλλος αθώος σήμερα θα πάμε στους 4 και αν πεθάνει και αύριο θα πάμε στους 3. Αν δεν βγάλουμε τώρα μαφιόζο ή στη χειρότερη την πόρνη, τότε κλάφτα Χαράλαμπε, τα μαθηματικά δεν βγαίνουν. Σε αυτό το σενάριο θα είναι αύριο 3vs3. Καλή τύχη με αυτό. Οπότε, ναι ρισκάρεις να κάψεις πολλά για να μη καεί όλη η πόλη ομαδικώς. Δεν ξέρω αν το λες γιατί ξες σε ποιον ανήκει...

Αν ήμασταν στο μεγάλο, δηλαδή είχαμε 16-18-20 και πάει λέγοντας παίκτες, ναι εκεί η 3η μέρα θα ήταν ακόμα για να λέμε καλημέρες και θα ήταν ίσως πιο συνετό οι πολίτες με ικανότητες συλλογής στοιχείων να περιμένουν να δουν ο κάθε μαφιόζος πως θα κινηθεί. Είναι ανάλογα την κατάσταση στην οποία βρίσκεται κάθε φορά η ομάδα η κάθε στρατηγική που ακολουθείται.
Αυτό ακριβώς. Δεν ειναι πλεον η αρχη του παιχνιδιου, γι’ αυτό λαμβανονται πιο δραστικα μετρα πλεον. Αρχιζει για τους πολιτες το τοπιο να γινεται πιο ξεκαθαρο…
 

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 6,288 μηνύματα.
Ανεβάστε τα αίματα. Βαρεθήκαμε και μείς
Ψηφίζω American Economist
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 11,279 μηνύματα.
Ψηφίζω Γιάννη, είδα ότι παίζει και αυτός
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,944 μηνύματα.
Καλησπέρα Παλέρμο. Για να επανορθώσω (όσο μπορώ) για την απουσία μου, θα ακολουθήσει κατωσέντονο.

Ξεκινάω την ανάγνωση όλων των μηνυμάτων από την αρχή, έχοντας πλέον σημαντικά στοιχεία στα χέρια μου για το που θα δώσω περισσότερη προσοχή, όπως η δολοφονία του Γιάννη. Να πω επίσης πως όσες φορές μπήκα τις προηγούμενες μέρες, ήταν ίσα-ίσα για να διαβάσω τα τελευταία μηνύματα και για να ψηφίσω διότι αδυνατούσα να συγκεντρωθώ σε οτιδήποτε πάνω από 10 λεπτά. Αν θέλετε με πιστεύετε (όπως πήρε κάπου το μάτι μου να αναφέρει η Υδροχόος) απλά το γράφω να υπάρχει γιατί θέλω να είμαι ξεκάθαρη. Νιώθω όντως άσχημα. Θεωρώ την συμμετοχή μου πολύ καταλυτική στο παιχνίδι, και δεν κατάφερα να βοηθήσω όσο θα έπρεπε. Συνεχίζω τώρα...

Στο παιχνίδι μας λοιπόν.

Για τώρα αλλάζω και εγώ ψήφο σε BaSO4 καθώς οι κατηγορίες της με φάνηκαν πολύ περίεργες προς το πρόσωπο μου.

Αν και επίσης να πω πως η κίνηση της Eclipse να την ψηφίσει με βάζει σε υποψίες για εκείνην. Μπήκε και το πρώτο πράγμα που έκανε ήταν να ψηφίσει την Βάσω επειδή «πιάστηκε από το πρώτο που είδε». Ούτε αυτό στέκει καθ'όλου ως επιχείρημα.
Αυτό και εμένα μου έκανε τρομερή εντύπωση. Τι πάει να πει ''Πιάστηκε από το πρώτο επιχείρημα που είδε''; Isn't that what's supposed to happen? Το θεώρησε φτωχό, ΟΚ. Αλλά η αρχή είναι, κρεμόμαστε από οτιδήποτε. Αυτό που δεν μου άρεσε στην BaSO4 είναι η συνεχής της αναφορά σε ''ύποπτες'' συμπεριφορές. Και κυρίως με υπονοούμενα του τύπου ''Θα έλεγε κανείς ότι μοιάζει σα να ξέρει κάτι παραπάνω''. Γίνε πιο συγκεκριμένη για οτιδήποτε σου κάνει κλικ.
Για να εξηγήσω και τη δική μου, όλα όσα ανέφερα είναι εύλογες απορίες και σκέψεις που μου προέκυψαν παρακολουθώντας τη συζήτησή σου με την Υδροχόο -μιας και δεν υπήρχε άλλη πιο έντονη συζήτηση. Φυσικά, θα μπορούσες να ρωτήσεις: “Γιατί εμένα και όχι εκείνη;”. Ουσιαστικός λόγος δεν υπάρχει. Απλώς, τα δικά σου λόγια μου φάνηκαν πιο ενδιαφέροντα και θεώρησα ότι θα μπορούσα να αναλύσω καλύτερα την κατάσταση μέσω αυτών. Επιπλέον, με τις ερωτήσεις/κατηγορίες αυτές, ήθελα να δω τον τρόπο που θα αντιδρούσες, ώστε ίσως να καταφέρω να εντοπίσω κάποιο ενοχοποιητικό στοιχείο.
Μου άρεσε αυτή η ανάλυση.

@Joji ,αν μπορείς θα ήθελα να μου απαντήσεις σε αυτό :


@Poirot, ψήφισες για να κινητοποιήσεις τους παίκτες πριν. Ποιον θα ψηφίσεις τώρα;
Ναι, βεβαίως. Ξανά διάβασα το αρχικό σου μήνυμα μόλις και συνειδητοποίησα πως το διάβασα λάθος στην αρχή, όταν ψήφισα την Kate. Αχταρμά τα έκανα. Μετά συνειδητοποίησα ότι μιλάς στην Εκλίψ και πως ουσιάστικα με την ψήφο μου έκανε το ίδιο που έκανε και εκείνη. Σας είπα, δεν είμαι καθόλου συγκεντρωμένη τις τελευταίες μέρες.

Αν είναι πολίτης...η παρατηρητικότητά του θα μας...

Τί θα μας, δηλαδή ; Σαν να λέμε...είσαι πολίτης ; Χμμμ...δε μου αρέσουν αυτές οι δηλώσεις...
Γιατί όχι; Όλοι πολίτες δηλώνουμε. Έτσι πάει το παιχνίδι. Εμένα δεν μ'αρέσει ότι πιάστηκες από εκεί πάντως. ΟΚ, υπάρχει και η επιλογή να μην αναφερθείς καθόλου στην ομάδα σου και να παίζεις ως αθώος, αλλά και να πεις ''Είμαι πολίτης'' is part of the game. Δεν είναι, από μόνο του, ύποπτο.

Καλύτερα να τη ρίξω κάπου που έχω υποψίες παρά να την αφήσω στο άκυρο άτομο που ψήφισα για να μας γράψει.
Που δεν σας έγραψα κιόλας εν τέλη, τα μισά μηνύματα τώρα τα διαβάζω :book:
Εμένα πιο πολύ με προβληματίζει η στάση της Τζοτζι η οποία έριξε ψήφο βασισμένη σε λεγόμενα άλλων και εξαφανίστηκε. Ίσως κάποιος από τη μαφία να επωφελούνταν από μια τέτοια κίνηση για να μην έχει πάνω του το βάρος της πρώτης κατηγορίας στην περίπτωση που αποκαλυφθεί ότι ψηφίστηκε αθώος, αλλά ταυτόχρονα θα έχει πέσει σε κάποιον που έχει πάνω του υποψίες που θα άναβαν τη σπίθα για να τον κυνηγήσουμε. Το μόνο που δεν κολλάει σε αυτό είναι ότι διάλεξε την Κειτ χωρίς να έχει άλλη ψήφο
Δεν σε κατηγορώ που το θεώρησες ύποπτο. Εξήγησα από πάνω γιατί ψήφισα την Kate πάντως. I hope it's clear now.

Με συγχωρείς, αλλά αν θέλουμε το πιστεύουμε...

Εδώ μέσα δεν πιστεύω τίποτα απολύτως...

Αν μου το έλεγες κάπου αλλού, θα σε πίστευα ασυζητητί...


Υ.Γ. Αν ισχύει, όμως...<3
Εντάξει, το ακούω. Βέβαια δεν μπορώ να στείλω σε όλους ΠΜ ή να το γράψω στην Κουβεντούλα π.χ. Αποφάσισα να κόψω τη δημόσια κλάψα, δεν είναι ωραίο πράγμα. Το είπα στον Ultra που διοργάνωσε το παιχνίδι καθώς νιώθω άσχημα για τον κόπο που έριξε, ενώ εγώ απέχω από το παιχνίδι σε τιτάνιο βαθμό. Τον εκτιμώ απίστευτα, απλώς δεν έχω όντως ενέργεια ούτε για το παραμικρό τελευταία.
Νόμιζα ότι η ψήφος σου στην Τζότζι ήταν τυχαία, και η ΣΕ μας ενημέρωσε ότι πράγματι η Τζότζι δεν συμμετέχει πολύ για προσωπικούς λόγους. Από όλον τον πανικό που επικρατεί εδώ μέσα, η Τζότζι σου φαίνεται η πιο ύποπτη ώστε να γράψεις τη λέξη πραγματικά με bold;
Ναι, όντως. Αυτό ούτε εγώ το κατάλαβα ιδιαίτερα.

Την Υδροχόο την ψήφισα εχθές, έχοντας διαβάσει μόνο τα αρχικά της μηνύματα, που μου κινούσαν υποψίες, but I'm halfway to the end now. Οπότε ενδέχεται να έκανα βλακεία. Επειδή πρέπει να φύγω, και η ψηφοφορία λήγει στις 8, θα ακολουθήσω το πλήθος και την ομολογουμένως (μέχρι τώρα) περίεργη συμπεριφορά της Kate1914, και θα την ψηφίσω. Δεν ξέρω τι ώρα θα γυρίσω, αλλά οι υποψίες μου βρίσκονται περισσότερο πάνω της αυτή τη στιγμή, από κάθε άλλο παίκτη.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,944 μηνύματα.
Καλησπέρα Παλέρμο. Για να επανορθώσω (όσο μπορώ) για την απουσία μου, θα ακολουθήσει κατωσέντονο.

Ξεκινάω την ανάγνωση όλων των μηνυμάτων από την αρχή, έχοντας πλέον σημαντικά στοιχεία στα χέρια μου για το που θα δώσω περισσότερη προσοχή, όπως η δολοφονία του Γιάννη. Να πω επίσης πως όσες φορές μπήκα τις προηγούμενες μέρες, ήταν ίσα-ίσα για να διαβάσω τα τελευταία μηνύματα και για να ψηφίσω διότι αδυνατούσα να συγκεντρωθώ σε οτιδήποτε πάνω από 10 λεπτά. Αν θέλετε με πιστεύετε (όπως πήρε κάπου το μάτι μου να αναφέρει η Υδροχόος) απλά το γράφω να υπάρχει γιατί θέλω να είμαι ξεκάθαρη. Νιώθω όντως άσχημα. Θεωρώ την συμμετοχή μου πολύ καταλυτική στο παιχνίδι, και δεν κατάφερα να βοηθήσω όσο θα έπρεπε. Συνεχίζω τώρα...

Στο παιχνίδι μας λοιπόν.


Αυτό και εμένα μου έκανε τρομερή εντύπωση. Τι πάει να πει ''Πιάστηκε από το πρώτο επιχείρημα που είδε''; Isn't that what's supposed to happen? Το θεώρησε φτωχό, ΟΚ. Αλλά η αρχή είναι, κρεμόμαστε από οτιδήποτε. Αυτό που δεν μου άρεσε στην BaSO4 είναι η συνεχής της αναφορά σε ''ύποπτες'' συμπεριφορές. Και κυρίως με υπονοούμενα του τύπου ''Θα έλεγε κανείς ότι μοιάζει σα να ξέρει κάτι παραπάνω''. Γίνε πιο συγκεκριμένη για οτιδήποτε σου κάνει κλικ.

Μου άρεσε αυτή η ανάλυση.


Ναι, βεβαίως. Ξανά διάβασα το αρχικό σου μήνυμα μόλις και συνειδητοποίησα πως το διάβασα λάθος στην αρχή, όταν ψήφισα την Kate. Αχταρμά τα έκανα. Μετά συνειδητοποίησα ότι μιλάς στην Εκλίψ και πως ουσιάστικα με την ψήφο μου έκανε το ίδιο που έκανε και εκείνη. Σας είπα, δεν είμαι καθόλου συγκεντρωμένη τις τελευταίες μέρες.


Γιατί όχι; Όλοι πολίτες δηλώνουμε. Έτσι πάει το παιχνίδι. Εμένα δεν μ'αρέσει ότι πιάστηκες από εκεί πάντως. ΟΚ, υπάρχει και η επιλογή να μην αναφερθείς καθόλου στην ομάδα σου και να παίζεις ως αθώος, αλλά και να πεις ''Είμαι πολίτης'' is part of the game. Δεν είναι, από μόνο του, ύποπτο.


Που δεν σας έγραψα κιόλας εν τέλη, τα μισά μηνύματα τώρα τα διαβάζω :book:

Δεν σε κατηγορώ που το θεώρησες ύποπτο. Εξήγησα από πάνω γιατί ψήφισα την Kate πάντως. I hope it's clear now.


Εντάξει, το ακούω. Βέβαια δεν μπορώ να στείλω σε όλους ΠΜ ή να το γράψω στην Κουβεντούλα π.χ. Αποφάσισα να κόψω τη δημόσια κλάψα, δεν είναι ωραίο πράγμα. Το είπα στον Ultra που διοργάνωσε το παιχνίδι καθώς νιώθω άσχημα για τον κόπο που έριξε, ενώ εγώ απέχω από το παιχνίδι σε τιτάνιο βαθμό. Τον εκτιμώ απίστευτα, απλώς δεν έχω όντως ενέργεια ούτε για το παραμικρό τελευταία.

Ναι, όντως. Αυτό ούτε εγώ το κατάλαβα ιδιαίτερα.

Την Υδροχόο την ψήφισα εχθές, έχοντας διαβάσει μόνο τα αρχικά της μηνύματα, που μου κινούσαν υποψίες, but I'm halfway to the end now. Οπότε ενδέχεται να έκανα βλακεία. Επειδή πρέπει να φύγω, και η ψηφοφορία λήγει στις 8, θα ακολουθήσω το πλήθος και την ομολογουμένως (μέχρι τώρα) περίεργη συμπεριφορά της Kate1914, και θα την ψηφίσω. Δεν ξέρω τι ώρα θα γυρίσω, αλλά οι υποψίες μου βρίσκονται περισσότερο πάνω της αυτή τη στιγμή, από κάθε άλλο παίκτη.
Θα ακολουθήσει και άλλο μήνυμα αργότερα, όταν γυρίσω, για τις υπόλοιπες σελίδες. Με συγχωρείτε και πάλι.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 14,662 μηνύματα.

Υδροχόος

Περιβόητο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,232 μηνύματα.
Αν η Kate είναι πολίτης...μην έρθει κανείς ύστερα και πει ότι άδικα την βγάλαμε. Αυτό μην ακούσω μόνο. Αλήθεια...Ήρθε, σχεδόν ξέπνοα προηγουμένως, να πει δυο λόγια. Ούτε καν να προσπαθήσει να πείσει εμάς για την αθωότητά της, να υπερασπιστεί τον εαυτό της, τίποτα...

Αν είναι πολίτης και αποχωρήσει, συγγνώμη που θα το πω αλλά, το φταίξιμο θα είναι περισσότερο (για να μην πω ολοκληρωτικά...) δικό της παρά δικό μας.

Δεν ξέρω τί παίζεται παρασκηνιακά, αλλά δύο τα τινά : Είτε οργανώνεται "παιχνίδι" στην παράταση (αλλά κι αυτό δεν είναι ικανό ν΄ ανατρέψει το αποτέλεσμα...), είτε θεωρεί ότι "την τσακώσαμε" και περιμένει στωικά την καταδίκη της...

Δεν ξέρω πώς παίζατε στο 1ο Παλέρμο. Αλλά θα ήθελα να μάθω αν παίχτης με αρκετές ψήφους βγήκε ή δεν βγήκε (έστω κι αν πίστευε ότι θα ήταν μάταιο και το παιχνίδι δε θα γύριζε υπέρ του...) να υπερασπιστεί τον εαυτό του...
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 1,956 μηνύματα.
Πάντως καταλαβαίνετε ότι στις 7 ψήφους κρύβονται και μαφιόζοι
 

Υδροχόος

Περιβόητο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,232 μηνύματα.
Σαφέστατα. Νομίζω ότι είναι τακτική τους να πηγαίνουν εκεί που πάνε οι πολλοί και για να μην κινήσουν υποψίες...

Όμως έτσι όπως το θέτεις (με τον πληθυντικό : μαφιόζοι...), είναι σαν "να βγάζεις από το κάδρο" την Kate1914 ως μαφιόζα (την οποία κι εσύ έχεις ψηφίσει...). Εκτός αν αναφέρεσαι στον έναν μαφιόζο και την πόρνη...
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,888 μηνύματα.

Υδροχόος

Περιβόητο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,232 μηνύματα.
Τι να υποθέσουμε τωρα; Ότι δεν είναι η Κειτ;
Ας μην υποθέσουμε. Ώρα που είναι...

Δεν ωφελεί πουθενά, αυτή τη στιγμή, κάτι που μόνο να μπερδέψει μπορεί. Και μάλιστα ειπωμένο από έναν πολύ έξυπνο και έμπειρο παίχτη...Που, είμαι σίγουρη, υπολογίζει ακόμα και την ώρα που θα πει το κάθε τί (όχι μόνο πώς θα το πει...)...
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 14,662 μηνύματα.
Υπενθυμίζω ότι το θέμα κλειδώνει στις 20:00. Ανοίγει στις 20:05 όπου έχουμε το γνωστό 5λεπτο έως τις 20:10.
Στο 5λεπτο:
  1. Μπορείτε να αλλάξετε ψήφο μόνο μια φορα
  2. Μπορείτε να παίξετε μόνο την κάρτα Ακύρωση Ψήφου
  3. Δεν επιτρέπονται σχόλια παρά μόνο η αλλαγή της ψήφου σας (αν το επιθυμείτε)!
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 14,662 μηνύματα.
Kate1914 με 7 ψήφους είσαι ο MVP της ημέρας κι μεταφέρεσαι στην χώρα των φαντασματων έχοντας δικαίωμα για τελευταία λόγια


Η τελική λίστα της ημέρας:

Ψηφοφορία για Κυριακή 15/9
  1. BaSO4 --> Kate1914
  2. Eclipse —> Kate1914
  3. giannhs2001—> Poirot
  4. Joji —> Kate1914
  5. Kate1914 --> Poirot (ακυρώθηκε)
  6. Memetchi--> Kate1914
  7. Poirot --> Kate1914
  8. Reader --> Kate1914
  9. Ουριήλ --> Eclipse
  10. Υδροχόος --> Kate1914
Ψήφοι
7 Kate1914
1 Poirot
1 Eclipse



Η χώρα των φαντασμάτων
giannis2001 - Δολοφονία 13/09
Kate1914 - Ψηφοφορία 15/09

Οριστικές αποχωρήσεις
Reader -Τυμβωρυχία [Μάγισσα]

Απουσίες


Λοιπές ενέργειες

Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση ψήφου από giannhs2001
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Ουριήλ
Ενεργοποίηση κάρτας: Ηχώ από το Υπερπέραν από Υδροχόος
Ενεργοποίηση κάρτας: Ηχώ από το Υπερπέραν από Reader
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλεον ψήφος από Υδροχόος
Ενεργοποίηση κάρτας: Νεκροφάνεια από Reader
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Eclipse
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον ψήφος από Poirot
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία από Ουριήλ
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από BaSO4
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 14,662 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top