Palermo #49 - The Κωνσταντίνου και Ελένης show!

Ποιος επιθυμείτε να αποχωρήσει; (13/9)
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 10)

Υδροχόος

Περιβόητο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,262 μηνύματα.
Λυπάμαι πολύ που έφυγε...

Κάτι στα λόγια της με μπέρδευε. Ίσως αν έδινε κάποια παραπάνω "σημάδια" για τον τόσο σημαντικό ρόλο της, να την καταλαβαίναμε καλύτερα (βέβαια θα την καταλάβαιναν και οι μαφιόζοι...). Και ίσως να μην είχε γίνει όλο αυτό...
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 14,665 μηνύματα.
Με συγκίνησε ο τρόπος γραφής στα τελευταία λόγια της Reader. Μου θύμισε το τραγούδι Lazarus του David Bowie που έγραψε λίγο πριν πεθάνει κι αφορούσε τον επερχόμενο θάνατο του. Bye Reader, θα μας λείψεις.

Ψηφοφορία για Κυριακή 15/9
  1. BaSO4
  2. Eclipse
  3. giannhs2001—> Poirot
  4. Joji
  5. Kate1914
  6. Memetchi
  7. Poirot
  8. Reader --> Kate1914
  9. Ουριήλ --> Eclipse
  10. Υδροχόος
Ψήφοι
1 Kate1914
1 Poirot
1 Eclipse

Η χώρα των φαντασμάτων
giannis2001 - Δολοφονία 13/09


Οριστικές αποχωρήσεις
Reader -Τυμβωρυχία [Μάγισσα]

Απουσίες


Λοιπές ενέργειες

Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση ψήφου από giannhs2001
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Ουριήλ
Ενεργοποίηση κάρτας: Ηχώ από το Υπερπέραν από Υδροχόος
Ενεργοποίηση κάρτας: Ηχώ από το Υπερπέραν από Reader
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλεον ψήφος από Υδροχόος
Ενεργοποίηση κάρτας: Νεκροφάνεια από Reader
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Eclipse
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον ψήφος από Poirot
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία από Ουριήλ
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 1,956 μηνύματα.
Πάλι από την αρχή λοιπόν...

Θα ξεκινήσω με αυτή που είχε ψηφίσει αρχικά η Ρίντερ και βλέπουμε μέχρι τη δολοφονία

Ψηφίζω την Kate1914
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,639 μηνύματα.
Λυπάμαι πολύ που έφυγε...

Κάτι στα λόγια της με μπέρδευε. Ίσως αν έδινε κάποια παραπάνω "σημάδια" για τον τόσο σημαντικό ρόλο της, να την καταλαβαίναμε καλύτερα (βέβαια θα την καταλάβαιναν και οι μαφιόζοι...). Και ίσως να μην είχε γίνει όλο αυτό...
Η Reader είχε δώσει στοιχείο για τον ρόλο της. Μετά τα τελευταία λόγια της BaSO4, παρότι τα όσα είπε σε δύο ρόλους μας πήγαιναν, εκείνη είχε εστιάσει σε έναν. Και νομίζω και αργότερα, είχε πει ότι μόνο έναν ρόλο μπορούσε να δώσει στη BaSO4. Προφανώς γιατί από τους δύο πιθανούς, ο ένας ήταν ο δικός της...
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 14,665 μηνύματα.

Υδροχόος

Περιβόητο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,262 μηνύματα.
Η Reader είχε δώσει στοιχείο για τον ρόλο της. Μετά τα τελευταία λόγια της BaSO4, παρότι τα όσα είπε σε δύο ρόλους μας πήγαιναν, εκείνη είχε εστιάσει σε έναν. Και νομίζω και αργότερα, είχε πει ότι μόνο έναν ρόλο μπορούσε να δώσει στη BaSO4. Προφανώς γιατί από τους δύο πιθανούς, ο ένας ήταν ο δικός της...
Μα και πώς να ξέρεις/ξέρουμε ότι δεν ήταν μπλόφα αυτό ; Πώς να το πιστέψεις με σιγουριά ;
 

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 737 μηνύματα.
Η Reader είχε δώσει στοιχείο για τον ρόλο της. Μετά τα τελευταία λόγια της BaSO4, παρότι τα όσα είπε σε δύο ρόλους μας πήγαιναν, εκείνη είχε εστιάσει σε έναν. Και νομίζω και αργότερα, είχε πει ότι μόνο έναν ρόλο μπορούσε να δώσει στη BaSO4. Προφανώς γιατί από τους δύο πιθανούς, ο ένας ήταν ο δικός της...
Αυτή ήταν μια μεγάλη παράλειψη που θα μας βοηθούσε πολύ πριν γίνει του Λαζάρου…Κρίμα :worry:
 

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 737 μηνύματα.
Μα και πώς να ξέρεις/ξέρουμε ότι δεν ήταν μπλόφα αυτό ; Πώς να το πιστέψεις με σιγουριά ;
Έχεις δίκιο, αλλά ακόμα κι έτσι, θα μπορούσαν να θεωρηθούν πολύ συγκεκριμένα τα λόγια της, για να είναι τελικά μπλόφα, όπως και τα δικά μου.
 

Υδροχόος

Περιβόητο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,262 μηνύματα.
Έχεις δίκιο, αλλά ακόμα κι έτσι, ήταν πολύ συγκεκριμένα τα λόγια της, για να είναι τελικά μπλόφα, όπως και τα δικά μου.
Δεν ξέρω, αυτή τη στιγμή. Αλήθεια...

Ίσως και γι΄ αυτό ο τρόπος της να ήταν τόσο γλυκός και υποστηρικτικός (έτσι το εκλάμβανα...). Αλλά θεώρησα ότι είναι θέατρο ή μπλόφα, για να ξεγελάσει...

Λυπάμαι πολύ. Δεν έχω τί άλλο να πω για εκείνη. Και ό,τι έγινε δεν ξεγίνεται...
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 1,956 μηνύματα.
Η Reader είχε δώσει στοιχείο για τον ρόλο της. Μετά τα τελευταία λόγια της BaSO4, παρότι τα όσα είπε σε δύο ρόλους μας πήγαιναν, εκείνη είχε εστιάσει σε έναν. Και νομίζω και αργότερα, είχε πει ότι μόνο έναν ρόλο μπορούσε να δώσει στη BaSO4. Προφανώς γιατί από τους δύο πιθανούς, ο ένας ήταν ο δικός της...
Και αυτά γιατί όταν σε ρωτήσαμε δεν τα ανέφερες καθόλου; Δεν γίνετε να μη δεν λέτε τίποτα και μετά να είστε σε φάση, κοίτα τι πήγατε και κάνατε
 

Υδροχόος

Περιβόητο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,262 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν, τώρα...

Το φωνάζατε κάποιοι...μιλήστε και ξαναμιλήστε, ακόμα κι αν έχετε υποψίες !!!

Τώρα, εκ των υστέρων, πού ωφελεί ; "Δείτε τί κάνατε ;"...
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,639 μηνύματα.
Μα και πώς να ξέρεις/ξέρουμε ότι δεν ήταν μπλόφα αυτό ; Πώς να το πιστέψεις με σιγουριά ;
Δεν μπορείς να το ξέρεις από νωρίτερα με σιγουριά. Μέσα σε όλα τα επιχειρήματα και όλες τις θεωρίες που αναδύονται, κάποια τα υιοθετείς κάποια όχι. Ούτε εγώ ήμουν 100% σίγουρος. Τώρα που έπεσε η τυμβωρυχία μιλάμε με βεβαιότητα.
Και αυτά γιατί όταν σε ρωτήσαμε δεν τα ανέφερες καθόλου; Δεν γίνετε να μη δεν λέτε τίποτα και μετά να είστε σε φάση, κοίτα τι πήγατε και κάνατε
Δεν νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα έξυπνο να βγει κάποιος σε κοινή θέα και να πει "η Reader είναι μάγισσα". Αν δεν έχει παρατηρήσει η Μαφία τα σημάδια; Θα τα δώσει στο πιάτο για να την φάνε το επόμενο βράδυ; Και προφανώς η Μαφία αυτό θα έκανε, δεν θα ήθελε μία έξυπνη παίκτρια ΚΑΙ μάγισσα στο παιχνίδι.
 

Kate1914

Περιβόητο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
Τι να πω; Έχω πάθει σοκ, αλήθεια :( ...
@Kate1914 Μου κάνει εντύπωση που ξαφνικά άλλαξες την ψήφο από Υδρο σε Ριντερ. Το κρατάμε
Αυτό το έκανα βασικά για δύο λόγους. Πρώτον, μου φάνηκε περίεργο που ζήτησε τύμβω. Δεύτερον, αυτό με την ηχώ με προβλημάτισε πολύ, ngl. Δεν κατάλαβα ποτέ γιατί το έκανε. Βέβαια είπε πως ήθελε να χρησιμοποιήσει τις κάρτες της. Και μετά επηρεάστηκα και από όσα ειπώθηκαν γενικά για αυτήν. Περίεργες κινήσεις χωρίς αιτία, καθώς και η θεωρία που με ήθελε συνεργάτρια του Γιάννη ενώ αυτός ήταν το πρώτο θύμα. Κάποια πράγματα απλά δεν ξέρω, δε μου φαίνονταν λογικά.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 1,956 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα έξυπνο να βγει κάποιος σε κοινή θέα και να πει "η Reader είναι μάγισσα". Αν δεν έχει παρατηρήσει η Μαφία τα σημάδια; Θα τα δώσει στο πιάτο για να την φάνε το επόμενο βράδυ; Και προφανώς η Μαφία αυτό θα έκανε, δεν θα ήθελε μία έξυπνη παίκτρια ΚΑΙ μάγισσα στο παιχνίδι.
Βρε Πουαρώ, έχουμε μείνει πόσοι πολίτες εδώ μέσα; Δεν είμαστε στο μεγάλο εξτριμ, οταν είναι ένας πολίτης να φύγει και βλέπεις στοιχεία, ε ναι, βγαίνεις πιο δυναμικά γιατί σε μια-δυο μέρες θα έχει τελειώσει το παιχνίδι έτσι. Αν η ίδια η μάγισσα που ξέρει ποιος έχει πεθάνει, βγαίνει και κατηγορεί τον νεκρό ως μαφιόζο και μετά εσύ και ο οποιοδήποτε θεωρεί ότι έχει στοιχεία κάθεται και απλά ρίχνει κάρτες και μετά λέει φέρτε μου ένα σύννεφο, ε δεν θα πάμε μακριά.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,639 μηνύματα.
Βρε Πουαρώ, έχουμε μείνει πόσοι πολίτες εδώ μέσα; Δεν είμαστε στο μεγάλο εξτριμ, οταν είναι ένας πολίτης να φύγει και βλέπεις στοιχεία, ε ναι, βγαίνεις πιο δυναμικά γιατί σε μια-δυο μέρες θα έχει τελειώσει το παιχνίδι έτσι. Αν η ίδια η μάγισσα που ξέρει ποιος έχει πεθάνει, βγαίνει και κατηγορεί τον νεκρό ως μαφιόζο και μετά εσύ και ο οποιοδήποτε θεωρεί ότι έχει στοιχεία κάθεται και απλά ρίχνει κάρτες και μετά λέει φέρτε μου ένα σύννεφο, ε δεν θα πάμε μακριά.
Εντάξει, το καταλαβαίνω. Ίσως έχεις δίκιο, σου είπα όμως πως σκέφτηκα. Λάθος, προφανώς, γιατί τώρα είμαστε -1 πολίτη.
 

Υδροχόος

Περιβόητο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,262 μηνύματα.
Καλημέρα, Παλέρμο...

Όσο γίνεται...
Εντάξει, το καταλαβαίνω. Ίσως έχεις δίκιο, σου είπα όμως πως σκέφτηκα. Λάθος, προφανώς, γιατί τώρα είμαστε -1 πολίτη.
Και κάτι μου λέει ότι στις 13.00 θα είμαστε (είστε, καλύτερα...) -2...
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,639 μηνύματα.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 14,665 μηνύματα.
Καλημέρα Παλέρμο.

Το μενού της ημέρας έχει κλασικά:
  1. Ανακοίνωση δολοφονίας: στις 13:00
  2. Ψηφοφορία: Στις 20:00 το θέμα κλειδώνει. Ανοίγει στις 20:05 για το γνωστό 5λεπτο εως 20:10 κι κάποιος μας αποχαιρετά για τόπο χλοερόν.
Καλή συνέχεια.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,411 μηνύματα.
Καλημερα Παλέρμο μόλις ξυπνησα, περίμενα να δω πολλά μηνύματα από το πρωί αλλά νέκρα.

Λοιπόν ο,τι και να γίνει θα δώσω τα ποσοστά μου για να αρχίσει η συζήτηση γιατί αλλιώς δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα.

Μου έκανε τεράστια εντύπωση εχτές το γεγονός με την Εκλιψ. Το ξαναλέω. Όταν της είπα γιατί ξαφνικά ψήφισε την Ριντερ ένα σημαντικό μέλος είπε μια δικαιολογία που δεν στέκει
Καλα ε, εχω ανατριχιάσει.


Εξηγησα γιατι έλειπα από το παιχνίδι. Είχα υποχρεώσεις. Πως είναι δυνατόν να με ψηφίζεις επειδή μετά που βρίσκω χρόνια μπηκα να παίξω;
Αυτό δεν δικαιολογεί την διπλή ψήφο… χάσαμε ένα σημαντικό άτομο και η μαφία κέρδισε
Δεν πηρα ποτέ απάντηση.

Το κρατάμε.

Έπειτα έχουμε την Υδρο και την Κειτ… κάτι δεν πάει καλά με αυτά τα δυο άτομα. Η Υδρο συνεχώς αλλάζει το θέμα, από την πρώτη μέρα κατευθύνει το κοινό σε ένα άτομο. Ήταν το πρώτο άτομο που έβαλε διπλή ψήφο στη Ριντερ και μετά όλοι την ψηφίσατε

Σε περίπτωση που βγω σήμερα θα το πω ξεκάθαρα τι πιστεύουν τα ποσοστά που τα κρατούσα τόσο καιρό

Εκλιψ~> Νινο/Μανθος
Υδρο~> Μανθος/Νινο
Κειτ ~> Σιλβανα ή και Μανθος;

Αν δείτε τα μηνύματα της Υδρο και της Κειτ από την πρώτη μόλις στιγμή αλληλεπιδρούν. Από την πρώτη στιγμή η Κειτ προσπαθεί να κατηγορήσει χωρίς ιδιαίτερα πολλά στοιχεία την Υδρο και μετά το αλλάζει σε ο,τι βάζει την Υδρο δηλαδή σαν στάχτη στα μάτια…

Από όλα που έχω δει μέχρι στιγμής αυτό βγάζει νόημα
Και παρακάτω αρχίστε και μιλάτε σε μια ώρα έχουμε δολοφονία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 737 μηνύματα.
Καλημερα Παλέρμο μόλις ξυπνησα, περίμενα να δω πολλά μηνύματα από το πρωί αλλά νέκρα.

Λοιπόν ο,τι και να γίνει θα δώσω τα ποσοστά μου για να αρχίσει η συζήτηση γιατί αλλιώς δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα.

Μου έκανε τεράστια εντύπωση εχτές το γεγονός με την Εκλιψ. Το ξαναλέω. Όταν της είπα γιατί ξαφνικά ψήφισε την Ριντερ ένα σημαντικό μέλος είπε μια δικαιολογία που δεν στέκει


Δεν πηρα ποτέ απάντηση.

Το κρατάμε.

Έπειτα έχουμε την Υδρο και την Κειτ… κάτι δεν πάει καλά με αυτά τα δυο άτομα. Η Υδρο συνεχώς αλλάζει το θέμα, από την πρώτη μέρα κατευθύνει το κοινό σε ένα άτομο. Ήταν το πρώτο άτομο που έβαλε διπλή ψήφο στη Ριντερ και μετά όλοι την ψηφίσατε

Σε περίπτωση που βγω σήμερα θα το πω ξεκάθαρα τι πιστεύουν τα ποσοστά που τα κρατούσα τόσο καιρό

Εκλιψ~> Νινο …
Υδρο~> Μανθος
Κειτ ~> Σιλβανα ή και Μανθος;

Αν δείτε τα μηνύματα της Υδρο και της Κειτ από την πρώτη μόλις στιγμή αλληλεπιδρούν. Από την πρώτη στιγμή η Κειτ προσπαθεί να κατηγορήσει χωρίς ιδιαίτερα πολλά στοιχεία την Υδρο και μετά το αλλάζει σε ο,τι βάζει την Υδρο δηλαδή σαν στάχτη στα μάτια…

Από όλα που έχω δει μέχρι στιγμής αυτό βγάζει νόημα
Και παρακάτω αρχίστε και μιλάτε σε μια ώρα έχουμε δολοφονία.
Κι εγω που ρωτησα την @Eclipse οταν χρησιμοποιησε την καρτα, δε μου απαντησε ευθεως, σα να μην ηθελε να πει πολλα για αυτην την κινηση της (στο #486). Αν εχουμε λαθος υποψιες, ας απαντησει με πιο ισχυρα επιχειρηματα.

Κι εμενα εκ πρωτης οψεως, τα πιο αθωα ατομα μου φαινονται ο Γιαννης, ο Memetchi, εσύ και ο Poirot, αφηνοντας τις Joji, Eclipse, Kate και Υδροχοο ως τις πιο υποπτες προς το παρον. Καποια απο αυτες βεβαια ειναι πολιτης.

Επισης, τα λογια της Kate, μολις εφυγε οριστικα η Reader, δε μου φανηκαν πολυ πειστικα, σα να υπερπροσπαθουσε να φανει πως στενοχωρηθηκε -ισως ειναι η ιδεα μου. Για τη @Joji, κλασικα δε μπορω να πω πολλα, οποτε ελπιζω να μην ειναι στους μαφιοζους, αλλιως υποψιαζομαι οτι ειναι η Σιλβανα, γιατι ετσι δε θα χρειαζοταν να μιλαει και πολυ. Τελος, η Υδροχοος αλλοτε αισθανομαι οτι πεταει σποντες για κατι, αλλοτε μπλοφαρει ή χρησιμοποιει εντονα λογια που ειτε ειναι του χαρακτηρα της, ειτε ισως χρησιμοποιουνται για να δειξει οτι ειναι αθωα. Αισθανομαι ομως οτι δεν ειναι.

Για να ειμαι ειλικρινης, θεωρω πως υπαρχουν πολυ μεγαλες πιθανοτητες να ειμαι εγω σημερα το θυμα, αφου θα βολευε πολυ τους δολοφονους, επειτα απο οσα συνεβησαν. Για παν ενδεχομενο, θα προσπαθησω να βοηθησω οσο μπορω τωρα. :yes:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top