Palermo #46 - Can you reverse the curse?

Ποιος θέλετε να αποχωρήσει; (31/7)
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 14)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Ηλίθιος, διάβασα Τάσος-Σόφη, αντί για Tasos-bilire που είπε η blue. Η απορία μου όμως παραμένει.

Edit:


Μέχρι να το διορθώσω απάντησες. Απλώς οι σκέψεις που αφορούν συγκεκριμένους ρόλους και μάλιστα πολιτών, είναι περίεργο να αναφέρονται στο δημόσιο, οπότε πάντα θα με παραξενεύουν.
Ναι καταλαβαίνω πώς το λες απλά δε θεώρησα περίεργο να το αναφέρω μιας και αυτοί οι ρόλοι δεν κινδυνεύουν να φάνε κάρφωμα ή κάτι και επίσης δεν είναι ότι ανέφερα αυτούς τους ρόλους και ότι όντως αυτοί οι δύο παίκτες έχουν αυτούς τους ρόλους. Να ξεδιαλύνω το μυαλό μου προσπαθώ βλέποντας έναν παίκτη να μπαίνει και να αθωώνει και να σχολιάζει ξεκάθαρα έναν μόνο παίκτη (bilire) και πάνω εκεί να βασίζει και την ψήφο του.

Τα βλέπω απο κινητό μέχρι να δώσω μάθημα και να μπω απο pc. Απλά θέλω να σχολιάσω αυτό που λέτε αθώωνα πολλούς. Δεν ειναι αθώωση γενική. Είναι πρώτος γύρος και απλά προσπαθώ να δω που θα κατευθυνθώ προσπαθωντας προσωρινά να αποκλείσω άτομα. Και επίσης σχολίασα και πράγματα για τα οποια είχα αντίλογο.

Όσο για συγκατοικους που αναφέρθηκε για billie re και Tasos χλωμο το βλέπω γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να μιλούσαν τόσο ανοιχτά πρώτο γύρο.

Και με τη μπιριλε να έχει κάποια οποιαδήποτε σχέση, κακό παίξιμο.
100% αθώο δεν μπορείς όντως να πεις κάποιον εκτός αν ξέρεις τον ρόλο του σε αυτή τη φάση.

Αλλά το να είναι στη μαφία και να υποστηρίζονται έτσι, δεν μου κολλάει... Θα τον είχαν «μαζεψει» τον Τάσο. Εκτός και αν τον μάζεψαν τη στιγμή πιυ είπε ότι δεν θέλει να συνεχίσει τη συζήτηση αλλά κ αυτό δεν μου παταει, είναι χαζή δικαιολογία.

Δεν αθωώνω ούτε κατηγορώ κανέναν, απλώς σχολιάζω αυτά που διαβάζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Εντελώς διαφορετικοί οι ρόλοι μήπως; Μήπως ψάχνω μια σταθερά κάπου να πατήσω να ξεκινήσω να ξεκαθαρίζω μέσα μου ας πούμε;

Μα δεν είπα για τη Σόφι, για τον Τάσο και την bilire είπα παιδιά. Δε βιάζομαι για κάτι, τις σκέψεις μου μοιράζομαι προσπαθώντας να καταλάβω τι γίνεται. ;)

Ας ξεκινήσουμε με το ότι θεωρώ λάθος το τοσο στεγνό role-calling για οποιονδήποτε ρόλο, απο εκει και πέρα:

1. Θεωρεις ότι οι συγκάτοικοι είνια αδιάφοροι ρόλοι για την μαφία και γι'αυτο τους έδωσες τοσο εύκολα;
2. Να μοιραζόμαστε τις σκέψεις μας αλλα πιο μετριασμένα στο πως το κάνουμε. Είναι πρώτος γύρος και ήδη έχουν αποδοθεί δυο φορες ρόλοι ετσι στεγνά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Άλλη κι εσύ. Σαν τον Comfortably. Αν είναι όντως συγκάτοικοι γιατί να πρέπει να το πεις ως αθώα; Τους κακούς ψάχνπυμε όχι τους καλούς.


Για να βρεις τους κακούς σίγουρα ψάχνεις και τους καλούς για να μπορέσεις να απορρίψεις κάποια άτομα. Και όπως ανέφερα παραπάνω άλλο ΑΜ άλλο συγκάτοικοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
pre-σκέψεις: Μην δείτε sharp objects, ψυχοπλακώθηκα!

Μερικές σκέψεις, μέχρι να μας κάνουν την τιμή και οι υπόλοιποι:


Αρχική Δημοσίευση από ComfortablySmug:
2(ίσως και σημαντικότερο). Τα περίεργα ποστ του Ζαξρεμιου και ιδίως του TasouZG. Δε ξέρω γιατί αλλά καθώς διάβασα το ποστ σου που έλεγε ότι δε μπορείς να πεις σε ποια ομάδα είσαι μου ήρθε κατευθείαν στο νου ο ΑΜ ( δε νομίζω πως είσαι μαφια γιατί θα ήσουν πιο συγκρατημενος και δε θα σε άφηναν οι άλλοι μαφιόζοι να ποσταρεις κάτι τέτοιο)

Έτσι και επειδή δε θα με πείραζε να έπεφτε λίγο παραπάνω πίεση σε έναν Αντίπαλο Μαφιόζο ψηφιζω τον TasosZG
Βρε συ, μη λες ρόλους!! Πόσο μάλλον τον ΑΜ ο οποίος είναι σημαντικός για να μας κατευθύνει στον μαφιόζο του. Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι είναι ο Τάσος, αλλά εφόσον τον θεωρείς ΑΜ, γιατί να το πεις και εν συνεχεία να τον ψηφίσεις; Χρειάζεται να πιεστεί ο ΑΜ από τόσο νωρίς;
Αρχική Δημοσίευση από Johnny15:
Υπάρχουν παίκτες που ακόμη δεν έχουν μιλήσει καθόλου, αυτοί οι παίκτες καταλήγουν προβληματικοί γιατί δε βοηθούν στην εξέλιξη του παιχνιδιού. Μάλιστα και σε προηγούμενα παιχνίδια η μαφία είχε τους αποκαλούμενους παίκτες-τάφους που δε μιλάνε καθόλου για να μην τραβούν τα βλέμματα και μας αφήνουν να μαλώνουμε μεταξύ μας.
Johnny πέρασες και δεν ακούμπησες. Θα ήθελες να μας πεις κάποιες σκέψεις σου για την εξέλιξη του παιχνιδιού ως τώρα;
Αρχική Δημοσίευση από blue_butterfly:
Εντελώς διαφορετικοί οι ρόλοι μήπως; Μήπως ψάχνω μια σταθερά κάπου να πατήσω να ξεκινήσω να ξεκαθαρίζω μέσα μου ας πούμε;
Ναι βρε Ριρίκα, όλοι να ξεκαθαρίσουμε μέσα μας τους ρόλους θέλουμε αλλά μην δίνεις πράγματα έτσι στο πιάτο, έστω κι λάθος να κάνεις. Στο στάδιο που είμαστε, αν πεις ότι κάποιος είναι πολίτης γι'αυτούς κι αυτούς τους λόγους, είναι προτιμότερο. Δεν είναι καλό να φτιάχνουν από τόσο νωρίς το πλάνο της πόλης του Παλέρμο οι μαφιόζοι.


Εφόσον είμαστε ακόμη στον πρώτο γύρο θα ψηφίσω τυχαία τον Σπυράκος^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Ας ξεκινήσουμε με το ότι θεωρώ λάθος το τοσο στεγνό role-calling για οποιονδήποτε ρόλο, απο εκει και πέρα:

1. Θεωρεις ότι οι συγκάτοικοι είνια αδιάφοροι ρόλοι για την μαφία και γι'αυτο τους έδωσες τοσο εύκολα;
2. Να μοιραζόμαστε τις σκέψεις μας αλλα πιο μετριασμένα στο πως το κάνουμε. Είναι πρώτος γύρος και ήδη έχουν αποδοθεί δυο φορες ρόλοι ετσι στεγνά.


Σχολίασα παραπάνω ότι δεν τους θεωρώ αδιάφορους παίκτες απλώς το ότι δεν μπορεί να γίνει κάρφωμα όπως με τον ΑΜ και έτσι δεν κινδυνεύουν για κάτι, αυτό εννοώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Καλημέρα!

Δεν είδα κάτι ιδιαίτερα σημαντικό σ' αυτά που ειπώθηκαν όσο κοιμόμουν.

Θα συμφωνήσω ότι είναι κάπως περίεργο αυτό που έγινε με ComfortablySmug απέναντι στον TasosZG, αλλά αντίστοιχα και ο τρόπος που παίζει ο τελευταίος. Τώρα, ενώ από τη μία μπορώ να καταλάβω την ψήφο του Ikariona στον ComfSmug - ή έστω την αιτιολόγηση της - κι έτσι να τον έχω ως σχετικά αθώο, το υπόλοιπο περιεχόμενο των post του μου φαίνεται περίεργο όσον αφορά τα επιχειρήματα. Ενίοτε τα βρίσκω λίγο τραβηγμένα έως αβάσιμα.

Για ανέφερε κάποια τραβηγμένα ή αβάσιμα για να δω τι εννοείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ναι καταλαβαίνω πώς το λες απλά δε θεώρησα περίεργο να το αναφέρω μιας και αυτοί οι ρόλοι δεν κινδυνεύουν να φάνε κάρφωμα ή κάτι και επίσης δεν είναι ότι ανέφερα αυτούς τους ρόλους και ότι όντως αυτοί οι δύο παίκτες έχουν αυτούς τους ρόλους. Να ξεδιαλύνω το μυαλό μου προσπαθώ βλέποντας έναν παίκτη να μπαίνει και να αθωώνει και να σχολιάζει ξεκάθαρα έναν μόνο παίκτη (bilire) και πάνω εκεί να βασίζει και την ψήφο του.


Μα καλή μου, το να δίνεις συγκεκριμένο ρόλο πολιτών, μόνο την μαφία μπορεί να συμφέρει, γιατί το δίδυμο των συγκατοίκων είναι οι μόνοι πολίτες που μπορούν να συνεργαστούν, οπότε θα δεν θα τους χαλούσε να μην είναι στη μέση. Με το να τραβάς την προσοχή πάνω τους, μόνο κακό κάνεις. Είναι πολύ πιο δύσκολο για την μαφία να ξεκάνει τον ΑΜ απ' ότι τους συγκατοίκους, γιατί ακόμη και το κάρφωμα κοστίζει ακριβά(οριστική απώλεια μαφιόζου). Κι επειδή σαν παιδί κι εγώ την έχω πατήσει από role-calling δυσκολεύομαι να το αθωώσω, απλώς ως κακό παίξιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Για να βρεις τους κακούς σίγουρα ψάχνεις και τους καλούς για να μπορέσεις να απορρίψεις κάποια άτομα. Και όπως ανέφερα παραπάνω άλλο ΑΜ άλλο συγκάτοικοι.

Ε ωραία ψάξε τους καλούς αλλά μην τους δίνεις στη μαφία. Κι εγώ 90% ξέρω ανάμεσα σε ποια άτομα είναι ο πληροφοριοδότης. Θα πρέπει να το μοιραστώ δημόσια; Και πώς θα τον προστατέψω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά! Βλέπω έχετε πάρει μπρος. Καλά εγώ με τόσα post που είδα 9.30 το πρωί θυμήθηκα ότι έχουμε μια ώρα διαφορά οπότε σας ενημερώνω ότι πάντα θα σας φαίνεται ότι έρχομαι λίγο καθυστερημένα γιατί Γερμανία είμαι μια ώρα πίσω.
Είδα αρκετές αναφορές στο γεγονός ότι πάνω από τους μισούς δεν έχουν μιλήσει. Βρε παιδιά χθες μοιράστηκαν οι ρόλοι, ουσιαστικά η πρώτη μέρα σήμερα είναι. Εγώ βλέπω να γίνεται το κλασικό πράγμα που ο καθένας θα πιαστεί από οπουδήποτε για να δώσει ψήφο και είναι λογικό γιατί είναι πρώτος γύρος. Αφήνω λίγο τα meta και έρχομαι στα εντός του παιχνιδιού.

Δεν μου άρεσε η ψήφος της Himela στον Soukou και συμφωνώ με αυτό που της απάντησε ότι δεν βγάζει και πολλή λογική πρώτο γύρο ενώ είσαι μαφιόζος να γράψεις τρολλιάρικο post και να τραβήξεις τα βλέματα πάνω σου. Οπότε γι' αυτό τον γύρο δεν θα πήγαινα σε αυτόν ως μαφιόζο χωρίς βέβαια να τον αποκλείω. Θα μπορούσε να ναι και μια καλή πορνίτσα.

Ντάξει, επίσης ξέρω ότι πρώτο γύρο είναι random για πολλούς και λέμε ό,τι μας κατέβει αλλά δεν μου άρεσε ούτε η ψήφος της sophie_96 στην billi_re. H κοπέλα απλά είπε ότι έχει μια δουλειά.

Πάντα,ασχολείστε με στιχομυθίες πρώτο γύρο. Εγώ πιστεύω ότι άτομα που έχουν κάποιο ρόλο είτε ΔΑ,είτε μαφιόζου,είτε πόρνης ίσως να δίσταζαν λίγο να φανερωθούν από πρώτο γύρο και να έρθουν σε αλληλεπίδραση μεταξύ τους γιατί επειδή ξεψαχνίζουμε τα πάντα σίγουρα θα ερχόντουσαν στο προσκήνιο. Οπότε δεν βρίσκω κάτι να επιρρίψω ακόμη σε tsara και blue.

Zaxrem δεν καταλαβαίνω πως συγκεκριμένα κέντραρες Dume Nuke ενώ τόσοι άλλοι επίσης δεν είχαν κάνει post. Όμως με παραξένεψε το γεγονός ότι ο Dume Nuke αν είδα καλά δεν σχολίασε καθόλου την ψήφο σου. Που για μένα σημαίνει ότι δεν θέλει να δημιουργήσει αντιπαράθεση 1. Γιατί έχει απίστευτα καλό ρόλο 2. Γιατί έχει κακό ρόλο και 3. Γιατί έχετε κακό ρόλο μαζί και του έδωσες έτσι μια στον πρώτο γύρο για ξεκάρφωμα που δεν υπάρχει και επικινδυνότητα ακόμη για αποχώρηση.

Επίσης, ComfortablySmug δεν μου φάνηκε κάτι περίεργο σε αυτό που είπε o TasosZ και έκανες τεράστιο άλμα και έφτασες σε υπόθεση ότι είναι ΑΜ; Και το λες κιόλας;

Αυτά μου έκαναν κυρίως εντύπωση. Α και Johnny15 δεν θυμάμαι ούτε εσύ να έκανες post και το μόνο post που κάνεις είναι να σχολιάσεις ότι οι άλλοι δεν έκαναν .Δεν είναι λίγο παράδοξο;


Λοιπόν, σόρρυ που δεν έβαλα παραθέσεις. Δίνω μάθημα σήμερα και αύριο οπότε θα μπαίνω στα κλεφτά μέσα στη μέρα για να κάνω κανά post να μην σας χάσω. Θα επανέλθω για ψήφο. Tschüssie!

Η ψήφος της Σόφης προς την billire, παρά το γεγονός οτι είχε αιτιολογία (η οποία ήταν της πλάκας), ήταν λιγάκι ο,τι να ναι. Τη σχολίασα και πιο πριν, όπως και την άποψη μου, αλλά ήθελα να το υπενθυμίσω. Δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για την αθωότητα ή την ενοχή των άλλων απο τώρα, παρά μόνο για τη δική μας. Εξαίρεση αποτελούν οι ρόλοι που απο τη φύση τους γνωρίζονται μεταξύ τους (πχ συγκάτοικοι ή μαφιόζοι) ή οι ρόλοι που τυχαίνει να γνωρίζουν άλλους ρόλους (όπως ο ΑΜ και ο πληροφοριοδότης γνωρίζονται απο έναν Φανερό). Όποιος με σιγουριά κατηγορεί κάποιον απο τώρα, μου φαίνεται να συνάδει στη δεύτερη κατηγορία, αλλά μετά σκέφτομαι - δεν είναι ακόμη νωρίς για κάτι τέτοιο;

Και μετά σκέφτομαι επίσης πως απο λάθος υποθέσεις συνήθως φεύγουν άπειροι πολίτες στην ψηφοφορία, και μάλιστα αρκετά καλοί ρόλοι (όπως πχ το μέντιουμ που θυμάμαι να είχε φύγει όταν βρισκόμουν στο #40). Θα επανέλθω και πιο κάτω με τα της ψηφοφορίας.


Τις στιχομυθίες καλό είναι να τις έχουμε υπόψιν μας, κι ας είναι τις περισσότερες φορές αθώες. Γενικά, ας κρατάμε μικροκινήσεις στο πίσω μέρος του μυαλού μας.


Για zax και dume είμαι ουδέτερη, όπως και για όλους τους παίκτες πάνω κάτω μέχρι στιγμής (τους παρόντες τουλάχιστον). Υποψίες μου κίνησε ακριβώς το ζήτημα του ΑΜ ανάμεσα σε Smug και Τάσο, όπου η ξαφνική βεβαιότητα με ωθεί στο να ενοχοποιήσω κάπως τον πρώτο. Δεν μπορώ να είμαι βέβαιη, αλλά η κίνηση ήταν κάπως βιαστική και θα μπορούσε να εγείρει υποψίες απο τον οποιονδήποτε. Επίσης η ουδετερότητα μου αρχίζει να γίνεται βεβαιότητα και στην περίπτωση της Σόφης, αλλά λόγω απειρίας δεν μπορώ να είμαι σίγουρη για να την κατηγορήσω, μιας και η πράξη δεν ήταν τόσο "κακή", όσο "αψυχολόγητη" και θα έλεγα οτι απλά πηγαίνει να κατηγορήσει κάποιο άτομο για να μην την υποψιαστούν ακόμη (εάν είναι μαφιόζα). Εάν δεν είναι μαφιόζα, είναι λάθος απειρίας το πιθανότερο.

Αχ, γιατί πλατείασα τόσο πολύ πάλι; Ας πω κάτι άλλο πριν περάσω στο επόμενο μήνυμα.

Ο Τζόνυ ίσως επανέλθει για να σχολιάσει περαιτέρω, αλλά ναι, το μήνυμα του οφείλω να παραδεχτώ κι εγώ οτι ήταν κάπως παράδοξο.
Κι επειδή εκτιμώ το γεγονός οτι ο Soukou αν μη τι άλλο σχολίασε κάποια πράγματα και δε θέλω να ψηφίσω κάποιον που ασχολείται με το παιχνίδι, αλλάζω την ψήφο μου σε i_lie_us. Για κάποιον που περίμενε να παίξει εδώ και πολύ καιρό όπως μάς είπε θεωρώ πολύ ύποπτη την "εκκωφαντική" σιωπή του. Σαν να τον βολεύει που κάποιοι έρχονται σε αντιπαράθεση και να νιώθει ασφαλής μέσα από αυτό.

Μ'αρέσει αυτή η κίνηση, και μ'αρέσει που δεν πρόσεξα μόνο εγώ την απουσία του Ηλία. Δεν μπορώ να κατηγορήσω ακόμη, ας το κρατήσω.

Αρχικά να πω ότι πιστεύω πως μέχρι στιγμής οι κακοί δεν έχουν ψηφιστεί μεταξύ τους.
Αυτό μας οδηγεί στο σενάριο ότι αν έχουμε κάποιον για αθώο, τότε αυτός που τον ψηφίζει και αυτός που ψηφίζει είναι πιθανοί κακοί.




Έχω για αθώα την bilire λόγω του ότι είπε την φράση "είμαι αγχωμένη" (για κάτι άλλο και όχι για το παιχνίδι) αλλά σαν κακιά αν πήγαινε να γράψει αυτή τη φράση θα την έπαιρνε πίσω επειδή θα σκεφτόταν "ώπα δεν πρέπει να καταλάβουν ότι είμαι αγχωμένη", άρα δεν την νοιάζει άρα την έχω για αθώα.





Για καλή μου τύχη υπάρχει άτομο που την ψήφισε αλλιώς θα έπρεπε να πάω στις ψήφους και να διαλέξω κάποιον, ενδεχομένως, λιγότερο αθώο (για μένα). Άρα ψηφίζω sophie_96.

Ξέρω βέβαια και με 100% σιγουριά ότι ο ComfortablySmug ψήφισε αθώο επειδή ψήφισε εμένα (Είτε είμαι όντως αθώος είτε επειδή θέλω να παίξω σαν αθώος) αλλά δεν μου αρέσει να ψηφίζω αυτόν που με ψήφισε τουλάχιστον όχι στον ίδιο γύρο (εκτός αν έχω παραπάνω από 1 ψήφους).

Σε 2η μοίρα έχω αθώα την Himela λόγω του ότι εχει βγει πολύ στο προσκήνιο + ότι άλλαξε την ψήφο της όταν σταμάτησε να ισχύει ο λόγος για τον οποίο είχε ψηφίσει αρχικά τον soukou. Ο έτερος που έχει βγει στο προσκήνιο είναι ο Ikarionas και όντως προσπαθεί αρκετά να βοηθήσει το παιχνίδι, είτε είναι αθώος είτε όχι, είναι θετικό να παραμείνει άρα τον βάζω κι αυτόν στους αθώους.

Πολλές φορές τυχαίνει στην ψηφοφορία να βγάζουμε αθώους απο λάθος συμπεράσματα. Αρκετές απο αυτές τις φορές, στους ψηφοφόρους βρίσκεται και τουλάχιστον ένας μαφιόζος που έχει ψηφίσει το ίδιο με το ρεύμα για να μην δώσει στόχο. Ας το έχουμε αυτό στο πίσω μέρος του μυαλού μας, παρόλο που είναι νωρίς ακόμη για να είμαστε βέβαιοι για το οτιδήποτε.


Κι εγώ πιστεύω οτι η bilire είναι κατά πάσα πιθανότητα αθώα, αλλά ας μην εστιάσω για χιλιοστή φορά στο ίδιο πράγμα σήμερα. Το ίδιο ισχύει και με τη Himela, καθώς μιλάει αρκετά για να είναι ένοχη (έτσι τουλάχιστον μου λέει η εμπειρία μου) και η αλλαγή της ψήφου της έσβησε και απο εμένα κάθε αμφιβολία. Για τον Ικαρίωνα δεν έχω άποψη ακόμη, τείνω προς το αθώος, αλλά θα περιμένω να αιτιολογήσει και το γιατί με θεωρεί πιθανή ένοχη (θα ήθελα πολύ να το ακούσω).

Λοιπόν κάποιες σκέψεις.

1) Συμφωνω οτι δεν εχουν μιλησει αρκετοι παικτες και οτι συνηθως εκει κρυβονται παντα οι μαφιοζοι αλλα με προβληματιζει εξισου το οτι αυτο το εχουν επισημανει παρα πολλοι που δεν γίνεται να ρίναι όλοι αθώοι. Σε σημειο που αρχιζω να πιστευω οτι οι περισσοτεροι μαφιοζοι εχουν μιλησει. Δεν μου βγαζει νοημα να καθισαν σιωπηλοι οι μαφιοζοι για να τους βρουμε ευκολοτερα εμεις οι αθωοι που μιλησαμε και κατηγορησαμε οσους δεν μιλησαν. Τηρω λοιπον επιφυλαξεις.

2) Την αθωοτητα μου δεν μπορει να την ξερει κανενας οποτε δεν μου αρεσει που τοσα ατομα λενε τοσο ευκολα πως με θεωρουν αθωο ή μη υποπτο, μερικες φορες χωρις να αναφερουν τι με καθιστα τοσο μη υποπτο. Να ριξατε ονειρο για μενα μπαα.

3) Υπαρχει μια σειρα απο ατομα στα οποια δεν θα κατευθυνθω τουλαχιστον την πρωτη μερα. Αυτα ειναι τα εξης:

Himela
Sophia
Tasos Z

Μπορεί να κρύβεται κακός ανάμεσά τους αλλά πρώτη μέρα δεν θα κατευθυνθώ εκεί για δικούς μου λόγους. Αν προκυψουν στοιχεια εναντιον τους δεν θα διστασω στιγμη να τους ψηφισω στο μελλον.

4) Δεν μου αρεσαν καθολου μα καθολου τα οσα ειπαν και ο τροπος με τον οποιο τα ειπαν οι Εmilouko, Blue, Melania και Alma. Ισως γραψω αργοτερα τους λογους. Θεωρω ομως πως μεσα στην τετραδα υπαρχει σιγουρα τουλαχιστον ενας κακος.

Ωστοσο προς το παρον διατηρω την ψηφο μου στον Comfortably για λογους που ηδη εχω εξηγησει. Περιμενω και απαντηση του.
Αυτά προς το παρόν.

Νομίζω θα συμφωνήσω με την Έμιλι στο οτι είναι ακόμη πρώτη μέρα και αρκετοί μπορεί να δουλεύουν ή οτιδήποτε και να μην εχουν προλάβει να εμφανιστούν. Καλό θα είναι να είμαστε επιφυλακτικοί με τους απόντες, αλλά και να δείξουμε και μια κάποια κατανοήση, γιατί ανάμεσα στη μάζα σίγουρα υπάρχουν τόσο πολίτες όσο και μαφιόζοι, και θα ήταν κρίμα μαζί με τα ξερά να κάψουμε και τα χλωρά.
Ίσως κάποιοι απο τους μαφιόζους να έχουν ήδη μιλήσει, αυτό δεν αποκλείεται.


Την αθωότητα σου την ξέρεις μόνο εσύ. Όσο για το λόγο που σε θεωρώ εγώ αθώο: δεν μου έχεις δώσει κάποιο άμεσο δικαίωμα να σε ενοχοποιήσω μέχρι στιγμής. Δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο λόγο, μέχρι στιγμής είμαστε όλοι ύποπτοι μέχρι να αποδειχθεί το αντίθετο (και αντίστροφα).

Εσύ τώρα τι κάνεις; Δεν είναι λογικό να ορμάς και να κατηγορείς κάποιον για ΑΜ στον πρώτο γύρο, που αφενός είναι αδύνατον να έχεις στοιχεία, αφετέρου ο ΑΜ στην αρχή του παιχνιδιού βοηθάει την ομάδα των πολιτών. Περίεργο παιχνίδι παίζεις, αγαπήτε. Μπαίνεις στα υπ' όψιν.

Γενικότερα όποιος βιάζεται να κατηγορήσει κάποιον, για εμένα τείνει προς το ένοχος, γιατί μου φαίνεται οτι προσπαθεί να διώξει απο πάνω του τυχόν υποψίες. Δεν είναι κανόνας βέβαια. Ποιος μπορεί να είναι 100% βέβαιος για την αθωότητα και την ενοχή των συμπαικτών του απο τον πρώτο γύρο; :hmm:


Είσαι πολύ έμπειρη παίκτρια για να βγεις και να το διατυμπανίσεις έτσι τυχαία τη στιγμή μάλιστα που έκανες και παρατήρηση στον Comfortably που είπε οτι θεωρεί τον Τάσο ΑΜ. Ο νοών νοείτω... :whistle:

Κρατάω αυτό το μήνυμα γιατί συμμερίζομαι την άποψη (σόρρυ μπλου, αλλά όντως συνέβη :P) και επανέρχομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Σχολίασα παραπάνω ότι δεν τους θεωρώ αδιάφορους παίκτες απλώς το ότι δεν μπορεί να γίνει κάρφωμα όπως με τον ΑΜ και έτσι δεν κινδυνεύουν για κάτι, αυτό εννοώ.
Δεν κινδυνευουν απο καρφωμα αλλά είναι δυο παικτες, δυο μυαλά με 4 καρτες αυτή την στιγμή και μπορουν αν θέλουν να κανουν ζημειά στην μαφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Καλησπέρα κι απ εμένα! :D

Ψηφοφορία για Δευτέρα 30/7

  1. aggelogiannos --> Johnny15

  2. Alma Libre

  3. bilire

  4. blue_butterfly

  5. ComfortablySmug --> TasosZG

  6. Deutsch... Lover

  7. DumeNuke --> Himela

  8. Emilouko

  9. Himela --> i_lie_us

  10. i_lie_us

  11. Ikarionas --> ComfortablySmug

  12. JKaradakov --> Ikarionas

  13. Joaquin --> Deutsch... Lover

  14. Johnny15

  15. ~Melania~

  16. Samael

  17. sophie_96 --> bilire

  18. Soukouu --> ultraviolence

  19. TasosZG --> sophie_96

  20. tsarachaf

  21. ultraviolence --> Σπυράκος (^^)

  22. Wild_Boy

  23. Ζαξρεμιος --> DumeNuke

  24. Σπυράκος (^^)



Ψήφοι
1 bilire
1 ComfortablySmug
1 Deutsch... Lover
1 DumeNuke
1 Himela
1 i_lie_us
1 Ikarionas
1 Johnny15
1 sophie_96
1 TasosZG
1 ultraviolence
1 Σπυράκος (^^)

Η χώρα των φαντασμάτων
---

Οριστικές αποχωρήσεις
---

Απουσίες
---

Λοιπές ενέργειες παικτών
---
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soukouu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Soukouu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Σορρυ γκουγκλοι και γκουγκλες αλλά δουλευεω και είμαι λίγο δύσκολα για να σχολιάσω αυτήν την στιγμή μέσω κινητού. Θα έρθει συνοπτικό ποστ το απόγευμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Για ανέφερε κάποια τραβηγμένα ή αβάσιμα για να δω τι εννοείς.


Δεν ήθελα να το κάνω αυτό, γιατί ή θα μπούμε σε μία χαζή διαμάχη χωρίς νόημα ή πιθανόν θα καταλήξεις να λες ότι σε κατηγορώ άδικα ενώ δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Αλλά αν δεν δείξω τίποτα πάλι θα με κατηγορείς οπότε όπως και να χει χαμένος θα βγω.

Παρ' όλα αυτά, θα αναφέρω τι μου φάνηκε περίεργο, αλλά όχι στοιχείο για να σε ενοχοποιήσω. Μόνο και μόνο περίεργο:

Στο ποστ #48 γράφεις:

2. Απ' ό,τι καταλαβαίνω εδώ λες ότι συμφωνείς με τον Dumenuke για την κατηγορία προς εμένα λόγω 'αθώωσης' της Χιμέλα και όχι ότι συμφωνείς με την 'αθώωση' που έκανα. Το επισημαίνω γιατί κάποιος είπε ότι πήγες να με υποστηρίξεις.
[...]
2) Δες σχόλιο 2 στον Σούκου από πάνω. Δεν νομίζω πως υποστηρίζει την υποστήριξή μου στη Χιμέλα. Υποστηρίζει τον Dume στο ότι θεωρεί την 'υποστήριξή' μου ύποπτη.

Εδώ πραγματικά ίσως να κατάλαβες λάθος, αλλά τουλάχιστον εγώ, εννοούσα ότι ο Soukouu συμφώνησε με τον DumeNuke. Όχι ότι συμφώνησε μαζί σου. Δεν ξέρω τι ακριβώς είχες στο μυαλό σου, το συγκεκριμένο κομμάτι του ποστ σου ήταν απλά άκυρο.

Πιο κάτω πάλι στο #48:

2) Εδώ με προβληματίζεις περισσότερο. Δεν πιστεύω να είναι ο Τάσος αντίπαλος μαφιόζος αλλά αν είναι τότε γιατί να το πεις ως αθώος. Υπάρχουν και καρφώματα. Μόνο μαφιόζους βοηθάς έτσι. Ως μαφιόζος ή ΔΑ δεν θα έλεγες νομίζω κάτι τέτοιο. Σε έχω λοιπόν υποψήφια πόρνη που προσπαθεί να βοηθήσει μαφιόζους σε κάρφωμα. Προς το παρόν η ψήφος μου θα παραμείνει σε σένα.

Πάλι, δεν βγάζω κανένα νόημα από αυτό. Πως ακριβώς βοηθάει τους μαφιόζους, αφού δεν έχει κανέναν τρόπο να ξέρει αν είναι ο ΑΜ;
Επίσης για να το προλάβω, δεν λέω ότι ο ComofortablySmug είναι αθώος, και ναι είναι περίεργο να βγαίνει να το πει έτσι αυτό. Αλλά αντίστοιχα περίεργο είναι το πόσο εύκολα τον έβγαλες ένοχο. Κυρίως γιατί είναι πάρα πολύ νωρίς.


Έπειτα στο ποστ #53 γράφεις:

1) Δεν ξέρω για tsarachaf αλλά εχω πολλες υποψιες για την Blue. Ακομα δεν θα αναφερω λογους. Εκανε περισσότερα του ενός υποπτα πραγματα για τα δικα μου ματια. Ισως ομως ακομη να ειναι απλως νωρις.

Δηλαδή είναι ύποπτο αυτό που έκανε η blue, αλλά δε μας λες τι είναι, δεν το αιτιολογείς, και δεν είναι ύποπτο(περίεργο καλύτερα, το ύποπτο είναι πιο "κακό") αυτό που κάνεις εσύ. Οκ. Και μάλιστα ΙΣΩΣ ακόμα να είναι νωρίς. Ίσως επίσης να μην μπορείς κι εσύ να πεις παραπάνω, αλλά έτσι δε βοηθάς (εμένα τουλάχιστον).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Μα καλή μου, το να δίνεις συγκεκριμένο ρόλο πολιτών, μόνο την μαφία μπορεί να συμφέρει, γιατί το δίδυμο των συγκατοίκων είναι οι μόνοι πολίτες που μπορούν να συνεργαστούν, οπότε θα δεν θα τους χαλούσε να μην είναι στη μέση. Με το να τραβάς την προσοχή πάνω τους, μόνο κακό κάνεις. Είναι πολύ πιο δύσκολο για την μαφία να ξεκάνει τον ΑΜ απ' ότι τους συγκατοίκους, γιατί ακόμη και το κάρφωμα κοστίζει ακριβά(οριστική απώλεια μαφιόζου). Κι επειδή σαν παιδί κι εγώ την έχω πατήσει από role-calling δυσκολεύομαι να το αθωώσω, απλώς ως κακό παίξιμο.

Ε ωραία ψάξε τους καλούς αλλά μην τους δίνεις στη μαφία. Κι εγώ 90% ξέρω ανάμεσα σε ποια άτομα είναι ο πληροφοριοδότης. Θα πρέπει να το μοιραστώ δημόσια; Και πώς θα τον προστατέψω;

Δεν κινδυνευουν απο καρφωμα αλλά είναι δυο παικτες, δυο μυαλά με 4 καρτες αυτή την στιγμή και μπορουν αν θέλουν να κανουν ζημειά στην μαφία.

Δε διαφωνώ για τη σημαντικότητα των ρόλων, έχετε δίκιο από εδώ και στο εξής οι σκέψεις μου θα μένουν για μένα.




Υ.Γ. Είμαι σχολή, θα ξαναμπώ το απόγευμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Για zax και dume είμαι ουδέτερη, όπως και για όλους τους παίκτες πάνω κάτω μέχρι στιγμής (τους παρόντες τουλάχιστον). Υποψίες μου κίνησε ακριβώς το ζήτημα του ΑΜ ανάμεσα σε Smug και Τάσο, όπου η ξαφνική βεβαιότητα με ωθεί στο να ενοχοποιήσω κάπως τον πρώτο. Δεν μπορώ να είμαι βέβαιη, αλλά η κίνηση ήταν κάπως βιαστική και θα μπορούσε να εγείρει υποψίες απο τον οποιονδήποτε. Επίσης η ουδετερότητα μου αρχίζει να γίνεται βεβαιότητα και στην περίπτωση της Σόφης, αλλά λόγω απειρίας δεν μπορώ να είμαι σίγουρη για να την κατηγορήσω, μιας και η πράξη δεν ήταν τόσο "κακή", όσο "αψυχολόγητη" και θα έλεγα οτι απλά πηγαίνει να κατηγορήσει κάποιο άτομο για να μην την υποψιαστούν ακόμη (εάν είναι μαφιόζα). Εάν δεν είναι μαφιόζα, είναι λάθος απειρίας το πιθανότερο.

Αλλά όταν είπα εγώ ότι μου φαίνεται περίεργη η κίνηση του Κόμφυ είμαι παράξενος. Για τη Σόφη δε βιάζομαι να βγάλω συμπεράσματα, διότι πιστεύω ότι ακόμη ψάχνει τα πατήματά της.

Αχ, γιατί πλατείασα τόσο πολύ πάλι; Ας πω κάτι άλλο πριν περάσω στο επόμενο μήνυμα.

Αν απαντήσω δεν θα σ' αρέσει :whistle:

Μ'αρέσει αυτή η κίνηση, και μ'αρέσει που δεν πρόσεξα μόνο εγώ την απουσία του Ηλία. Δεν μπορώ να κατηγορήσω ακόμη, ας το κρατήσω.

Μπορώ να μάθω γιατί; Όχι, γιατί δεν είναι περίεργη η απουσία του Ηλία, αλλά γιατί το support στο να ψηφιστεί.

Κι εγώ πιστεύω οτι η bilire είναι κατά πάσα πιθανότητα αθώα, αλλά ας μην εστιάσω για χιλιοστή φορά στο ίδιο πράγμα σήμερα. Το ίδιο ισχύει και με τη Himela, καθώς μιλάει αρκετά για να είναι ένοχη (έτσι τουλάχιστον μου λέει η εμπειρία μου) και η αλλαγή της ψήφου της έσβησε και απο εμένα κάθε αμφιβολία. Για τον Ικαρίωνα δεν έχω άποψη ακόμη, τείνω προς το αθώος, αλλά θα περιμένω να αιτιολογήσει και το γιατί με θεωρεί πιθανή ένοχη (θα ήθελα πολύ να το ακούσω).

Εγώ πάντως αυτούς που μοιράζουν αθωώσεις αβέρτα τους φοβάμαι. Ή ξέρουν κάτι και το κάνουν ή προσπαθούν να προστατεύσουν κάποιους.

Ίσως κάποιοι απο τους μαφιόζους να έχουν ήδη μιλήσει, αυτό δεν αποκλείεται.

Το πιθανότερο είναι οι περισσότεροι να έχουν μιλήσει.

Γενικότερα όποιος βιάζεται να κατηγορήσει κάποιον, για εμένα τείνει προς το ένοχος, γιατί μου φαίνεται οτι προσπαθεί να διώξει απο πάνω του τυχόν υποψίες. Δεν είναι κανόνας βέβαια. Ποιος μπορεί να είναι 100% βέβαιος για την αθωότητα και την ενοχή των συμπαικτών του απο τον πρώτο γύρο; :hmm:

Δεν κατηγόρησα ακόμη, απλώς παρατήρησα μία ύποπτη συμπεριφορά και σχολίασα ότι θα παρατηρώ αυτόν που την έκανε. Αντιστοίχως θα παρακολουθώ και την Ριρίκα, γιατί δε μου αρέσουν τέτοιες συμπεριφορές.

Δεν ήθελα να το κάνω αυτό, γιατί ή θα μπούμε σε μία χαζή διαμάχη χωρίς νόημα ή πιθανόν θα καταλήξεις να λες ότι σε κατηγορώ άδικα ενώ δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Αλλά αν δεν δείξω τίποτα πάλι θα με κατηγορείς οπότε όπως και να χει χαμένος θα βγω.

Παρ' όλα αυτά, θα αναφέρω τι μου φάνηκε περίεργο, αλλά όχι στοιχείο για να σε ενοχοποιήσω. Μόνο και μόνο περίεργο:

Στο ποστ #48 γράφεις:

2. Απ' ό,τι καταλαβαίνω εδώ λες ότι συμφωνείς με τον Dumenuke για την κατηγορία προς εμένα λόγω 'αθώωσης' της Χιμέλα και όχι ότι συμφωνείς με την 'αθώωση' που έκανα. Το επισημαίνω γιατί κάποιος είπε ότι πήγες να με υποστηρίξεις.
[...]
2) Δες σχόλιο 2 στον Σούκου από πάνω. Δεν νομίζω πως υποστηρίζει την υποστήριξή μου στη Χιμέλα. Υποστηρίζει τον Dume στο ότι θεωρεί την 'υποστήριξή' μου ύποπτη.

Εδώ πραγματικά ίσως να κατάλαβες λάθος, αλλά τουλάχιστον εγώ, εννοούσα ότι ο Soukouu συμφώνησε με τον DumeNuke. Όχι ότι συμφώνησε μαζί σου. Δεν ξέρω τι ακριβώς είχες στο μυαλό σου, το συγκεκριμένο κομμάτι του ποστ σου ήταν απλά άκυρο.

Πιο κάτω πάλι στο #48:

2) Εδώ με προβληματίζεις περισσότερο. Δεν πιστεύω να είναι ο Τάσος αντίπαλος μαφιόζος αλλά αν είναι τότε γιατί να το πεις ως αθώος. Υπάρχουν και καρφώματα. Μόνο μαφιόζους βοηθάς έτσι. Ως μαφιόζος ή ΔΑ δεν θα έλεγες νομίζω κάτι τέτοιο. Σε έχω λοιπόν υποψήφια πόρνη που προσπαθεί να βοηθήσει μαφιόζους σε κάρφωμα. Προς το παρόν η ψήφος μου θα παραμείνει σε σένα.

Πάλι, δεν βγάζω κανένα νόημα από αυτό. Πως ακριβώς βοηθάει τους μαφιόζους, αφού δεν έχει κανέναν τρόπο να ξέρει αν είναι ο ΑΜ;
Επίσης για να το προλάβω, δεν λέω ότι ο ComofortablySmug είναι αθώος, και ναι είναι περίεργο να βγαίνει να το πει έτσι αυτό. Αλλά αντίστοιχα περίεργο είναι το πόσο εύκολα τον έβγαλες ένοχο. Κυρίως γιατί είναι πάρα πολύ νωρίς.


Έπειτα στο ποστ #53 γράφεις:

1) Δεν ξέρω για tsarachaf αλλά εχω πολλες υποψιες για την Blue. Ακομα δεν θα αναφερω λογους. Εκανε περισσότερα του ενός υποπτα πραγματα για τα δικα μου ματια. Ισως ομως ακομη να ειναι απλως νωρις.

Δηλαδή είναι ύποπτο αυτό που έκανε η blue, αλλά δε μας λες τι είναι, δεν το αιτιολογείς, και δεν είναι ύποπτο(περίεργο καλύτερα, το ύποπτο είναι πιο "κακό") αυτό που κάνεις εσύ. Οκ. Και μάλιστα ΙΣΩΣ ακόμα να είναι νωρίς. Ίσως επίσης να μην μπορείς κι εσύ να πεις παραπάνω, αλλά έτσι δε βοηθάς (εμένα τουλάχιστον).


Εν τω μεταξύ γιατί τον φοβάστε όλοι τον ικαρίωνα; Δε θα σας φάει. :hehe:
Γενικά μέχρι στιγμής δε μου κάνει κάτι παράξενο γι' αυτόν, γιατί είναι το M.O. του. Βγάζει 9 δισεκατομμύρια σενάρια και βλέπει ποιος τσιμπάει. Αν είναι ένοχος θα φανεί από ποιούς πάει να προστατεύσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Εγώ πάντως για να ψηφίσει, ο ComfortablySmug τον TasosZG αποκαλώντας τον ΑΜ , μου κινεί υποψίες για τον ΠΙΘΑΝΟ ρόλο του, αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρη. Από την άλλη βέβαια ο TasosZG να είναι σίγουρος για την αθώωση της bilibre και να το εκδηλώνει τόσο φανερά όπως προείπα μου κινεί σίγουρα υποψίες. Δεν είπα ποτέ ότι είμαι 100% σίγουρη ότι η bilibre είναι ένοχη ούτε βέβαια πιστεύω ότι είναι και 100% αθώα. Αρχή του παιχνιδιού έριξα μία ψήφο όπως όλοι που κάπου πατήσαμε είτε έστεκε η δικαιολογία είτε όχι. Για αυτό είπα προς το παρόν ψηφίζω την bilibre και δεν είπα ότι είναι και οριστική η ψήφος μου. Από την άλλη παρατηρώ και εγώ όντως την απουσία του i_lie_us ο οποίος εάν έχω προσέξει σωστά έχει κάνει μόνο ένα ποστ αλλά και το ποστ του Johnny15 επίσης με προβληματίζει.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι λογικά μέχρι το απόγευμα θα έχω αλλάξει την ψήφο μου, επειδή παρατήρησα ύποπτες "κινήσεις" μετά από την δική μου ψήφο.

Είμαι ανάμεσα στα εξής άτομα, αλλά θα το σκεφτώ ακόμα περισσότερο και θα απαντήσω στην πορεία ... !!
ComfortablySmug
i_lie_us

ήμουν και στο Johnny15, αλλά θα το κρατήσω για μελλοντικά να δω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Δε διαφωνώ για τη σημαντικότητα των ρόλων, έχετε δίκιο από εδώ και στο εξής οι σκέψεις μου θα μένουν για μένα.




Υ.Γ. Είμαι σχολή, θα ξαναμπώ το απόγευμα.

Προσωπικά δεν είπα κάτι τέτοιο και προφανώς δεν θέλω και κατι τέτοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Έχω απαντήσει σε πολλά ποστ, ελπίζω να τα έβαλα στη σωστή σειρά.

1α) Βρε παιδιά λέτε να ήμασταν μαφιόζοι με την Χιμέλα ή να ήμασταν μαφιόζος με ΔΑ και να το κάναμε τόσο φανερά για να μας βρείτε απ' τον πρώτο γύρο; Πάντως παρατηρώ ότι πολλοί ενοχλήθηκαν με την 'αθώωση' στη Χιμέλα. Αυτό συμβαίνει κυρίως για δυο λόγους: είτε επειδή κάποιοι θέλουν να πιαστούν από κάπου είτε επειδή κάποιοι γνωρίζουν την ενοχή της οπότε αν είναι καλοί βρίσκουν ασφαλώς ύποπτη την κίνησή μου ενώ αν είναι κακοί προσπαθούν να κατηγορήσουν τη δυάδα μας έτσι ώστε αν τύχει και βγει η Χιμέλα και δει κανείς ότι ήταν κακιά, να μπορούν να κατηγορήσουν μετά εμένα. Γνωρίζουν ότι είναι κακιά και γι' αυτό διαφωνούν προς την αθώωσή της. Θα δείξει. Προς το παρόν θα πορευτώ όπως πριν.

2α) Δες σχόλιο 2 στον Σούκου από πάνω. Δεν νομίζω πως υποστηρίζει την υποστήριξή μου στη Χιμέλα. Υποστηρίζει τον Dume στο ότι θεωρεί την 'υποστήριξή' μου ύποπτη.


1β) Ασφαλώς και είναι κουφός. Αφού είναι τυχαία πρώτη ψήφος. Αλλά ήθελα να γίνω λίγο δημιουργικός και να μην πω απλώς ότι ψηφίζω τυχαία τον τάδε. Άσε που προέκυψε σημάδι της τύχης με το ABCD κι εγώ τα πιστεύω κάτι τέτοια. :p Σε τσάκωσα, μην αντιστέκεσαι.

2β) Εδώ με προβληματίζεις περισσότερο. Δεν πιστεύω να είναι ο Τάσος αντίπαλος μαφιόζος αλλά αν είναι τότε γιατί να το πεις ως αθώος. Υπάρχουν και καρφώματα. Μόνο μαφιόζους βοηθάς έτσι. Ως μαφιόζος ή ΔΑ δεν θα έλεγες νομίζω κάτι τέτοιο. Σε έχω λοιπόν υποψήφια πόρνη που προσπαθεί να βοηθήσει μαφιόζους σε κάρφωμα. Προς το παρόν η ψήφος μου θα παραμείνει σε σένα.


1α) Γενικά, η κλασική μεθοδολογία του Παλέρμο αυτό λέει. Από την άλλη βέβαια, έχεις αποδείξει ότι δεν ακολουθείς την κλασική μεθοδολογία του παιχνιδιού. Οπότε, από οποιονδήποτε άλλον θα το δεχόμουν σαν επιχείρημα ότι δεν θα ήθελε να καρφωθεί στον πρώτο γύρο εάν είχε κακό ρόλο. Από εσένα όμως, έχω μεγάλες αμφιβολίες.

2β) Εάν και γενικά ο ΑΜ συνδράμει τους πολίτες μέχρι να εξαφανιστούν οι μαφιόζοι, δεν είναι απαραίτητα βοητικό να μην γνωρίζουμε ποιος είναι αυτός. Εάν τον έχουμε εντοπισμένο όσο βρίσκεται στην λανθάνουσα κατάσταση, είναι πιο εύκολο να τον αντιμετωπίσουμε μετά. Προσωπικά, δεν θεωρώ ότι το να δώσεις στους μαφιόζους τον ΑΜ είναι τόσο κακή κίνηση για τους πολίτες. Το κάρφωμα ΑΜ, εάν είναι επιτυχημένο, διώχνει από το παιχνίδι τον ΑΜ, τον μαφιόζο που έκανε το κάρφωμα και έναν πολίτη. Από τη στιγμή που το κάρφωμα ενέχει τον παράγοντα του ρίσκου και ο πολίτης που θα αποχωρήσει είναι τυχαίος, δεν είναι τόσο ωφέλιμη κίνηση για τη μαφία.

Με προβληματίζει κάργα λοιπόν το σκεπτικό με το οποίο καταθέτεις κατηγορίες...

Εντάξει, λίγα πράγματα προς το παρόν για να έχουμε κάτι να πιαστούμε.
Προς το παρόν θα σχολιάσω μόνο το εξής:

Κάνει η Himela ένα από τα κλασικά της ποστ για αρχή παιχνιδιού, βγαίνει ο Ikarionas να την υπερασπιστεί - χωρίς υπερβολές βέβαια (...) - οκ, λίγο ύποπτο μέχρι εδώ.
Εμφανίζεται ο DumeNuke, καταπιάνεται από τα ποστ των δύο, ρίχνει και την ψήφο του. Κύριος.
Βρίσκει ευκαιρία και ο Soukouu, συμφωνεί με την "αθώωση" της Himelas από Ikariona που ανέφερε ο DumeNuke + βρίσκει μια ευκαιρία να συνδέσει τη Himela με τον Ultra (με ομολογουμένως πιο "ορθά" επιχειρήματα, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα).

Σαν πολύ νωρίς να είναι για τόσα συμπεράσματα απ' τις τυχαίες ψήφους όμως. Τέλοσπαντων, θα δούμε. Πρέπει να εμφανιστούν / μιλήσουν κι άλλοι (όλοι δηλαδή). Ίδωμεν.


Μπήκες, έγραψες μια σύντομη ανάλυση, χωρίς κανένα ουσιαστικό συμπέρασμα και έταξες περαιτέρω πληροφορίες μόλις πέσουν μερικές ακόμα ψήφοι. Περιμένεις να πας με το κύμα μήπως?

Αρχικά με κατηγορείς επειδή έγραψα ένα πόστ σε χιουμοριστικό επίπεδο διότι κατηγόρησα ένα άτομο τυχαία και το επιχείρημα το οποίο δίνεις είναι ότι μου είπαν οι μαφιόζοι μου να γράψω κάτι για ξεκάρφωμα.
Πολύ ωραία,αν ήταν έτσι θα μπορούσα απλά να πω ένα κλασσικό "καλησπέρα και καλό παιχνίδι"όπως έκαναν οι περισσότεροι για να δείχνω ενεργός στο παιχνίδι δίχως να πάρω βλέμματα επάνω μου κατηγορώντας ένα άτομο.
Άρα αυτό που επιχείρησα δείχνει κυρίως play καλού ρόλου που προσπαθεί να ξεθάψει και να ψάξει.
Σε αντίθεση με εσένα βέβαια που σχολίασες τα πόστς 2 ατόμων που έριξαν μια τυχαία ψήφο (εμού και του Ζαξ) ενώ κάνεις ακριβώς το ίδιο,δίνεις και εσύ μια ψήφο τυχαία χωρίς κάποιο επιχείρημα.
Ξέρεις κατι για τον UltraViolence και θα ήθελες να πάρεις τα φώτα από πάνω του ή είναι μήπως απλή συμπάθεια γενικώς για το άτομο του;Στην προκειμένη περίπτωση έχω αρκετά μεγάλη περιέργεια να μου πεις αν έχεις κάποιο στοιχείο του συγκεκριμένου παίκτη και τυχαίνει να τον υποστηρίζεις.
Το κάνεις τυχαία;Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ περίπτωση για να έχεις στοιχεία για τον Ultra σαν καλός ρόλος, είναι να είστε συγκάτοικοι.Με τρώει το χέρι μου για αλλαγή ψήφου αμέσως-αμέσως προς εσένα,όχι επειδή με ψήφισες αλλά γιατί υποστηρίζεις κάποιον δίχως να πέσει ακόμα νύχτα ώστε να έπαιρνες πληροφορία για τον συγκεκριμένο ρόλο.:shifty:

Πάρα πολύ λάιτ ήταν η στιχομυθία που αναφέρεσαι εσύ και η Himela μεταξύ των 2 παικτών για να είναι άξιο αναφοράς.Χαβαλέ έκαναν και είναι δύσκολο αν είναι μαζί μαφιόζοι να την έκαναν από τόσο αρχή και τόσο ανοιχτά.
Φάνηκε πολύ αυθόρμητο στα μάτια μου.


Συμφωνώ για την υποστήριξη του Ικαρίωνα στην Χιμελα δίχως κάτι χειροπιαστό ακόμα,αν και είναι αρχή ακόμα και θέλει να ανοίξει το παιχνίδι.
Διαφωνώ για τις παραδόσεις. :happy:

Μόνο εμένα μου φαίνεται περίεργη αυτή η στιχομυθία όπου κατέληξες τελικά να είσαι πολίτης? Είναι η πρώτη μέρα ακόμα και ήδη έχεις αρχίσει πολύ σθεναρά να υποστηρίζεις την αθωότητά σου. Γιατί?

Μάλιστα. Δε θα κάτσω να αιτιολογήσω την πρώτη μου ψήφο στο παιχνίδι όπως δεν την αιτιολόγησαν και οι προηγούμενοι. Τουλάχιστον εγώ έγραψα για 4-5 άτομα και την αίσθηση που μού προκάλεσαν ώστε να ξεκινήσει το παιχνίδι αλλιώς θα λέγαμε ακόμα καλησπέρες και θα κοιτιόμασταν. Κατηγορείς λοιπόν τον Ικαρίονα που βγήκε μέσα σε 20 λεπτά από το ποστ μου και "με υποστήριξε" (λες και θα ήμασταν ας πούμε μαφιόζοι και θα καρφωνόμασταν τόσο πολύ!) αλλά κι εσύ δεν κάνεις κάτι διαφορετικό. Αμέσως ήρθες και υποστήριξες τον Soukou και έριξες ψήφο σε κάποιον που τον ψήφισε ΤΥΧΑΙΑ. Νομίζω όμως οτι ούτε εγώ κι ο Ικαρίονας ούτε εσύ κι ο Soukou είμαστε τόσο ερασιτέχνες κι άσχετοι ώστε να υποστηριζόμαστε τόσο φανερά. Έτσι νομίζω.


Ό,τι ακριβώς είπα και στον Ικαρίωνα, που προέταξε το ίδιο επιχείρημα, θα πω και σε εσένα. Το να στρέψετε τα βλέμματα πάνω σας, για να αθωωθείτε στην πορεία με τη δικαιολογία "Μα καλά, είμαστε μαφιόζοι και θα σας το δείχναμε την πρώτη μέρα?" είναι κάτι που έχετε αμφότεροι την εμπειρία και τις γνώσεις να το εκτελέσσετε. Στην τελική, εάν είστε αθώοι και οι ψήφοι και η αλληλοστήριξη ήταν τυχαία, γιατί τέτοια μεγάλη αντίδραση?

Και για να είμαστε ακριβείς, το ότι ψήφισα εσένα, σε κανέναν βαθμό δεν έχει να κάνει με την ψήφο σου προς τον Soukou. Η αιτιολόγήση μου ήταν ότι έστρεψες από την πρώτη στιγμή βολές προς παντού, σαν να προσπαθείς να βγάλεις 3-4 υποψήφιους μαφιόζους στην άκρη και αναλόγως τα τεκτενόμενα να διαλέγεις προς τα ποιον θα κατευθύνεσαι κάθε φορά. Γιατί παραποιείς τα λόγια μου?

Καλημέρα κι από μένα! Παιδιά είναι ακόμα πρώτος γύρος αλλά δεν βλέπω να ζωντανεύει το παιχνίδι.. πολλοί δεν μιλάνε καν και συνήθως τέτοιες καταστάσεις εκμεταλλεύεται η μαφία για να τρωγόμαστε μεταξύ μας. Ας ξεκινήσουμε να είμαστε όλοι πιο ενεργοί! Δεν έχω να σχολιάσω πολλά καθώς οι μισοί μπαίνουν λένε "θα μπω να ψηφίσω αύριο" (μετριοπαθείς θέσεις) ή αόριστα λόγια και προφανώς είναι δύσκολο να πάρουμε θέση από τώρα αλλά καλό είναι να προσπαθήσουμε να σχολιάσουμε καταστάσεις που ήδη σιγά σιγά διαμορφώνονται.



Από τις τυχαίες ψήφους αυτή με έκανε να γελάσω πιο πολύ :hehe: Πολύ αθώο ύφος μας έχεις πάρει... :whistle:



Πολύ νωρίς δεν ξεκίνησες να υποπτεύεσαι ρόλους και να τους πετάς κιόλας ανοιχτά εδώ; :hmm:



Σε είχα ρωτήσει κάτι πιο πάνω δεν μου απάντησες. Την απόγνωση πού την είδες; Εξήγησε μας λίγο το σκεπτικό σου.

Προς το παρόν Χιμέλα-Ικαρίωνας δεν μου κάνουν για ύποπτοι. Είναι δύο παίκτες που μιλάνε πολύ και όρμησαν κλασσικά πάνω τους :hehe: αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν σας παρατηρούμε προσεκτικά.

Ο Johnny15 μπαίνει, πετάει ένα αδιάφορο φακτ, δεν σχολιάζει τίποτα άλλο, εξαφανίζεται; Βολικό άραγε;

Θα αρχίσω να κοιτάω και λίγο την αφάνεια μήπως χτυπήσω τίποτα και δω καμία αντίδραση.


Μόνο εμένα μου κάνει εντύπωση που από την μία ζητάς περισσότερη συμμετοχή από τους άλλους, από την άλλη δεν λες κάτι ουσιώδες?
Θα ψάξεις την αφάνεια λίγο και θα έρθεις με περισσότερες πληροφορίες πίσω. Εσύ και ο Wild_Boy στο ίδιο στυλάκι... Αρκετά ύποπτο τολμώ να πω.

Zaxrem δεν καταλαβαίνω πως συγκεκριμένα κέντραρες Dume Nuke ενώ τόσοι άλλοι επίσης δεν είχαν κάνει post. Όμως με παραξένεψε το γεγονός ότι ο Dume Nuke αν είδα καλά δεν σχολίασε καθόλου την ψήφο σου. Που για μένα σημαίνει ότι δεν θέλει να δημιουργήσει αντιπαράθεση 1. Γιατί έχει απίστευτα καλό ρόλο 2. Γιατί έχει κακό ρόλο και 3. Γιατί έχετε κακό ρόλο μαζί και του έδωσες έτσι μια στον πρώτο γύρο για ξεκάρφωμα που δεν υπάρχει και επικινδυνότητα ακόμη για αποχώρηση.

Επίσης, ComfortablySmug δεν μου φάνηκε κάτι περίεργο σε αυτό που είπε o TasosZ και έκανες τεράστιο άλμα και έφτασες σε υπόθεση ότι είναι ΑΜ; Και το λες κιόλας;

Αυτά μου έκαναν κυρίως εντύπωση. Α και Johnny15 δεν θυμάμαι ούτε εσύ να έκανες post και το μόνο post που κάνεις είναι να σχολιάσεις ότι οι άλλοι δεν έκαναν .Δεν είναι λίγο παράδοξο;


Λοιπόν, σόρρυ που δεν έβαλα παραθέσεις. Δίνω μάθημα σήμερα και αύριο οπότε θα μπαίνω στα κλεφτά μέσα στη μέρα για να κάνω κανά post να μην σας χάσω. Θα επανέλθω για ψήφο. Tschüssie!


Γενικά, εάν δεν απατάει η μνήμη μου, σε όσα Παλέρμο έχω παίξει ποτέ δεν σχολίασα την ψήφο που πήρα την πρώτη μέρα. Από τη στιγμή που η ψήφος είναι random, δεν έχω και κάποιο επιχείρημα να προτάξω. Παρόλα αυτά, αφού υποσχέθηκα να προσπαθήσω να μην μαλώσω με τον Ικαρίωνα φέτος, δεν έχω κανένα πρόβλημα να πλακωθώ στα μηνύματα με κάποιον άλλο... :P

Επίσης, βασικό, τι είναι αυτό το πράμα με τις δικαιολογίες? Ο ένας πάει έγγραφα, ο άλλος περιμένει να ανοίξει το παιχνίδι, ο τρίτος δίνει μαθήματα. Να πάω και εγώ σε καμιά ασφαλτόστρωση αύριο, να έρθει να δέσει το γλυκό.

Καλημέρα παιδάκια :happy: . Βλέπω μπήκατε πιο ορεξάτοι σήμερα.




Εσύ τώρα τι κάνεις; Δεν είναι λογικό να ορμάς και να κατηγορείς κάποιον για ΑΜ στον πρώτο γύρο, που αφενός είναι αδύνατον να έχεις στοιχεία, αφετέρου ο ΑΜ στην αρχή του παιχνιδιού βοηθάει την ομάδα των πολιτών. Περίεργο παιχνίδι παίζεις, αγαπήτε. Μπαίνεις στα υπ' όψιν.



Μάλλον σου έκανε πολύ καλό η Κένυα φίλε μου. Μου αρέσει περισσότερο η ζεν εκδοχή σου. Θα πάω μ' αυτό κι όχι με απόπειρα να σφαχτείτε με τον Ντιουμ για ξεκάρφωμα επειδή το κάνετε κάθε φορά, για την ώρα.



Και πάλι θα μου επιτρέψεις να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου και να πω ότι θα μπορούσε να είναι ξεκάρφωμα, ακριβώς επειδή δεν θα το έκαναν συνήθως 2 μαφιόζοι ή ζευγάρι μαφιόζου-ΔΑ. Το πιστεύω, όχι, αλλά πρώτος γύρος είναι κάτι πρέπει να σχολιάσω κι εγώ.



Αυτό κι εμένα μου φάνηκε πολύ παράξενο, δεν θα βιαστώ να του αποδώσω ρόλο, γιατί δεν μπορώ να βρω λόγο να το κάνει αυτή τη στιγμή μια πόρνη αυτό και είναι πολύ απρόσεκτο παιχνίδι για ΔΑ ή μαφιόζο, αλλά είναι ίσως η πιο ύποπτη συμπεριφορά μέχρι στιγμής.



Ρε συ Σύλβια, κάθε φορά το ίδιο δε γίνεται; Θα βρεθεί κάποιος κακομοίρης, λογικά πολίτης που θα την πατήσει επειδή είπε για λάθος πρόταση, ή κάποιος άλλος είδε περίεργο όνειρο. Αλλά δεν ξέρουμε κιόλας αν στραφούμε σε κάποιον λιγομίλητο αν έχει κάποιο δυνατό ρόλο και απλώς δεν πρόλαβε να παίξει. Γι' αυτό δεν μου αρέσει ποτέ ο πρώτος γύρος.



Αλήθεια, πού είναι αυτός; Φαινόταν αρκετά ενθουσιασμένος πριν το παιχνίδι και τώρα έχει ρίξει μαύρη πέτρα.



Αχ, μην πέφτετε σε τέτοιες παγίδες, εδώ δεν είναι λάιβ παιχνίδι. Καθένας έχει χρόνο να πει και να σκεφτεί ό,τι θέλει να πει. Μη βιάζεσαι να αθωώσεις κόσμο. Το λέω γιατί βλέπω ότι αθωώνεις κι άλλο άτομο πιο μετά.



Αλήθεια, ποιος άλλος ψήφισε Σόφη και το έχασα; :confused: Παρ' όλα αυτά βλέπω ότι η Σόφη αγχώνεται πολύ από την ψήφο σου και δεν ξέρω αν πρέπει να το αποδώσω στην απειρία της ή όχι.



Καλά αυτά τα λέμε όλοι, και γι' αυτό δεν έχουν καμία απολύτως αξιοπιστία. Είτε μαφιόζος είσαι, είτε πολίτης ότι είσαι 100% αθώος θα υποστηρίξεις.


Αυτά τα σχόλια, για αρχή. Είδα ότι βγήκε και η Έμιλυ και αθώωσε όποιον μίλησε(περίεργο, αλλά είναι νωρίς ακόμη για συμπεράσματα) κι ο αγαπητός Ιορδάνης που πιάνεται πάντα από λεπτομέρειες σε ποστ, ειδικά στον πρώτο γύρο, επειδή αποφεύγω σχολιάζω τέτοια και δεν έχω να προσθέσω κάτι στο σχόλιο που έκανε για την στιχομυθία(που λέει ο λόγος, με 3 ποστ μήκος) με την blue_butterfly. Είδα επίσης ότι έκανε το ίδιο με την Σόφη και τον Σαμαέλ. Αλλά πιστέυω θα φανούν στην πορεία αυτά.

Θα μείνω πιστός στην τακτική μου να ψηφίζω πιο αργά στον πρώτο γύρο, γιατί δεν θέλω να πάρω κάποιον στο λαιμό μου, μιας και δεν μπορώ να έχω στοιχεία.


Έγραψες πολλά και είπες λίγα. Και επιπλέον έταξες να επιστρέψεις πίσω με περισσότερες πληροφορίες. Περιμένω να δω συμπληρωματικές δηλώσεις και ψήφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Πω, Χριστέ μου, τι σπαμ είναι αυτό. Είχα ξεχάσει πόσο σπατάλη χρόνου θα φέρει το Παλέρμο, πραγματικά.
Λοιπόν, όπως είπα πριν το παιχνίδι, σήμερα ταξίδευα και είμαι κομμάτια.Διάβασα τα ποστ σας στα γρήγορα, αν και δεν τα ψύρισα σε καμία περίπτωση.

Μερικές παρατηρήσεις θα δώσω, δεν μπορώ να μπω στην διαδικασία να κάνω παράθεση την κάθε βλακεία που γράφει ο καθένας και φέρνει μόνο σπαμ και καθόλου ουσία. Αν και τι ουσία να βρεις στον 1ο γύρο...
Αλλά με την διαολιά που με διακατέχει, ας πω 5 πράγματα που μου έμειναν:

Πρώτον, σε αυτή τη φάση του παιχνιδιού, αν έχουμε μια ελπίδα να μην πάρουμε στραβό δρόμο, είναι να πάμε με τις πιθανότητες. Λοιπόν, οι πιθανότητες λένε ότι τουλάχιστον ένας μαφιόζος βιάστηκε να απαντήσει στο θέμα σε μια προσπάθεια αθώωσης. Αυτό είναι πολύ πρώιμη σκέψη αλλά όπως είπα και στην αρχή, δουλεύουμε με τις πιθανότητες και με την λογική ότι δεν είναι ιδιοφυίες οι μαφιόζοι. Οπότε ναι, δεν σημαίνει πολλά αυτό, αλλά το ΚΡΑΤΑΩ για μελλοντικά. Το Παλέρμο είναι παιχνίδι πιθανοτήτων και αναξιοπιστίας των στοιχείων, πρέπει να δουλέψουμε με ότι έχουμε.

Δεύτερον, πολλοί είπατε για τον i_lie_us ότι ήταν φουλ ενθουσιασμένος για το παιχνίδι αλλά έχει γράψει μόνο ένα μήνυμα απ'ότι είδα. Λοιπόν τον καλώ να εμφανιστεί, όπως και τον Samael που είναι τακτικό μέλος και δεν έχει κάποια δικαιολογία απουσίας, να συμμετέχουν πιο ενεργά στη συζήτηση και να μιλήσουν για αυτά που βλέπουν. Μπορεί να είναι και άλλοι, αλλά τουλάχιστον για αυτούς τους δυο μου έμεινε. Βέβαια είμαστε στον 1ο γύρο και θα εμφανιστούν όλοι αργά ή γρήγορα αλλά όσο πιο ταχέως δουλέψουν όλοι, τόσο λιγότερες τσάμπα απώλειες θα υπάρξουν.

Τρίτον, tsarachaf και blue...Λοιπόν, από την μια ο Ακριβός...τουλάχιστον μια φορά(μπορεί και δυο) αυτοθυματοποιήθηκε.Έγραψε στην Χιμέλα αν θυμάμαι καλά(μπορεί σε άλλον), "είπα και γω, δεν θα βρισκόταν κάποιος να με κατηγορήσει". Μπορεί και να μην σημαίνει τίποτα, αλλά θα ψάξω τα μηνύματα γιατί νομίζω ότι έγραψε και δεύτερο μήνυμα σε παρόμοιο τόνο αυτοθυματοποίησης. Η blue, άλλο παλιό μέλος, δεν μου βγάζει καθόλου το ντετεκτιβιλίκι του πολίτη. Πολύ αγαπούλα, πολύ ζάχαρη στην αρχή, δεν ξέρω...

Τέταρτον, η Χιμέλα τι να πω...Γράφει τα δικά της. Τα ψύρισε τα μηνύματα, έγραψε τα δικά της... Δεν ξέρω αν πρέπει να μπούμε σε αυτή την λούμπα, όμως από την άλλη, θα'θελα να την έχω στο παιχνίδι για να ψυρίζει αυτά που δεν θα καταλάβω εγώ. Επίσης, θεωρώ ότι δεν έχει τόσο θράσος να μπει με τις μπάντες στο παιχνίδι ενώ είναι συντεταγμένη με τους μαφιόζους. Οπότε προς το παρόν τίποτα, και περιμένω την συνέχεια και την συνέπεια των κινήσεών της ή τα λάθη της.

Πέμπτον, για σένα Melania(μπορεί και να ισχύει και για άλλους, μην το παίρνεις απολύτως προσωπικά...πχ και η Σοφία ψιλοσπάμαρε τα δικά της) έχω σημειώσει στο χαρτί ότι σπάμαρες απλά για να απαντήσεις λολ :P Τώρα θυμάμαι ότι έγραψες κι άλλο μήνυμα αλλά το λέω σε σένα και το λέω και στους άλλους ότι ΣΠΑΜ = ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ. Οπότε αν δεν έχουμε να πούμε κάποια σοβαρή θεωρία, μπαίνουμε στο τσατ του ε-στεκι και σπαμάρουμε εκεί. Το ξέρω ότι είναι δύσκολο να βγει ουσία στους πρώτους γύρους, αλλά είναι εξίσου εύκολο να μπούμε σε μια κακιά λούμπα. Ή μπορεί να βλέπετε περισσότερα από μένα και να πιάνετε τα μικρολάθη. Συνεχίζουμε όλοι ΧΩΡΙΣ σπαμ.


Λοιπόν όπως είδατε απάντησα κυρίως στα μέλη που ξέρω εκ των προτέρων. Δεν έχω χρόνο σήμερα να το λιώσω παραπάνω, είμαι πτώμα. Έγραψα κάποιες γενικές σκέψεις, όποια έχει βάση την κρατάμε.
Σε καλύτερη ανάγνωση το βράδυ ή αύριο, δεν θα παραλείψω να σχολιάσω τα υπόλοιπα μέλη όπως ο Dumenuke, Ikarionas, Deutsch Lover(που την ψήφισα κιόλας :p ), Τάσος κλπ κλπ, όλους.

Καλή συνέχεια και περισσότερο περιμένω να δω μηνύματα από αυτούς που δεν έχουν συμμετάσχει και δεν έχουν ψηφίσει.Πχ μια θεωρία λέει ότι κάποιος/οι μαφιόζοι περιμένουν να ψηφίσουν ότι να'ναι στο τέλος(ή να προστατευθούν με την ψήφο τους σε περίπτωση που ψηφισθούν!!!) και γι'αυτό δεν έχουν ψηφίσει, ούτε καν σχολιάσει ιδιαίτερα μέχρι στιγμής.
Κρατάτε τις κεραίες ανεβασμένες!
Τα λέμε το βράδυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
@DumeNuke

Τι εμμονή είναι αυτή με αυτούς που λένε ότι περιμένουν να μιλήσουν και οι υπόλοιποι για να έχουν περισσότερες πληροφορίες;
Είναι το πιο φυσιολογικό πραγματικά. Η μόνη ομάδα που ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να έχει περισσότερες πληροφορίες και μπορεί να τάσσεται με όποιον θέλει με σιγουριά είναι οι μαφιόζοι. Ο οποιοσδήποτε άλλος που το μόνο που ξέρει είναι τη δική του αθωότητα, ειδικά μάλιστα στον πρώτο γύρο, που δεν έχει γίνει απολύτως τίποτα, πώς ακριβώς μπορεί να πει οτιδήποτε αν δεν μιλήσουν πολλοί παίκτες, αν δεν υπάρξει κίνηση, αν δεν υπάρξουν πληροφορίες; Προσωπικά αλήθεια δεν πιστεύω ότι αν δεν γίνουν οι πρώτες αποχωρήσεις / δολοφονίες δεν μπορεί να ξέρει ο καθένας με ποιον να ταχθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top