Palermo #45 - Marvels Cinematic Universe comes to Palermo

Ποιος θέλετε να αποχωρήσει; (Ψηφοφορία 28/7)

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 4)
  • Eileen

    Ψήφοι: 1 25.0%
  • Σπυρακος (^^)

    Ψήφοι: 1 25.0%
  • Είμαι ΣΕ

    Ψήφοι: 2 50.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Σου ζητάω τα ρέστα όμως που λες οτι κακώς σε κατηγόρησαν όσοι σε κατηγόρησαν αυτή τη βδομάδα (δεν ήμουν μέσα σε αυτούς γιατί δεν πίστευα οτι απλά τρόλαρες) και κακώς δεν καταλάβαμε τα ολοφάνερα τελευταία λόγια σου. Ε δεν ήταν φανερά τι να κάνουμε. Ήταν λακωνικά μέχρι αηδίας. Εκείνη την ώρα ή δε θα έδινες κανέναν ή θα έδινες ένα πολίτη ή θα έδινες το φανερό σου. Εσύ επέλεξες να τα συνδυάσεις και μετά να μας την πεις που δεν καταλάβαμε το σκεπτικό σου.

Δεν θεωρώ ότι τα λόγια μου ήταν ολοφάνερα. Δεν είχα καμία πρόθεση και δεν επρόκειτο να δώσω τον φανερό στο πιάτο. Το θεωρώ άδικο για τη μαφία. Αλλά δεν θα με πουν ορισμένοι καλοθελητές troll, επειδή δεν μπήκαν στον κόπο να με διαβάσουν. Πραγματικά, με εκπλήσει λίγο το ότι δεν το είδατε καθόλου, αλλά δεν την μπαίνω σε κανέναν για το ότι δεν ερμήνευσε τα λόγια μου όπως τα έδωσα, με εξαίρεση αυτούς τους λίγους που πάνε να φορτώσουν την ήττα των πολιτών σε εμένα. Σε αυτούς, απαντάω στα ίσα, δεν είμαι πολίτης και δεν σας οφείλω τίποτα κύριοι.


Με το να βγάλεις πολίτη με ΑΠ είναι σαν να είσαι μαφία και να τρως μαφία. Είσαι πολίτης εκείνη την ώρα, πώς αλλιώς να το πω;;;;
Για το τυπικό του πράγματος και μόνο, η μαφία αποφάσισε να δολοφονήσει τον ΔΑ της... Το δικό τους play μπορεί να τους βγήκε καλύτερα, αλλά ήταν εξίσου ανορθόδοξο με μένα να θέλω να πετάξω πολίτη με ΑΠ.

Ευθύμη, η δική μου αντίθεση στο όλο θέμα, είναι/ήταν η εξής. Σέβομαι απόλυτα ότι μπορεί να μην γουστάρεις να βοηθήσεις τους πολίτες, ειδικά αφού σε πέταξαν έξω με τέτοιο τρόπο. Θα είχα θέμα με την συμπεριφορά σου, αν μέσα στην λίστα, δεν είχες μέσα όντως τον μαφιόζο σου. Προφανώς και δεν περίμενα να μας τον δώσεις στο πιάτο, αλλά αν μας έδινες 4 άσχετα άτομα θα είχα θέμα, διότι αν είναι να μην βοηθήσεις τους πολίτες, τότε δεν θα πρέπει και να τους παραπλανήσεις.
Έτσι όπως έγινε τώρα, εγώ είμαι οκ με την πράξη σου. Οκ, μας έκανες λίγο μπάχαλο με την ΑΠ, αλλά αυτό ήταν δικό μας πρόβλημα από κει και πέρα.
Πραγματικά, δεν είχα θέμα με το γεγονός ότι βγήκα 2η μέρα. Ο σκόπος μου από την αρχή ήταν να τραβήξω τα βλέμματα πάνω μου, να βοηθήσω πρώτες 2 μέρες τη μαφία να πετάξει πολίτες και μετά να ψιλοχαθώ, κάτι κοντά στο playstyle του Dimitris S, μέχρι να ενεργοποιηθεί η λανθάνουσα ιδιότητά μου. Το ότι ήμουν αναγκαστικά όλο το μεσημέρι της Τρίτης εκτός μου δημιουργήσε περισσότερο πρόβλημα από όσο περίμενα και πραγματικά, μέχρι να μπω το απόγευμα είχα στο μυαλό ότι την ΑΠ θα την παίξω 2η βδομάδα και όχι 2η μέρα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Επειδή, δεν χρειάζεται να το αναλύσουμε περισσότερο, για να λήξει το θέμα. Επειδή δεν μου αρέσουν καθόλου αυτά του στυλ τα λες επειδή έχασες κλπ, δεν είμαι καθόλου εν βρασμώ, ειλικρινά. Απλώς έχω ένα πολύ συγκεκριμένο game ethic στο νου μου και δυστυχώς είδα να παραβιάζεται αρκετές φορές σ' αυτό το παιχνίδι. Όπως είδες πιστεύω, δεν ήσουν ο μόνος για τον οποίο έκανα θέμα για την συμπεριφορά του κατά την διάρκεια του παιχνιδιού. Δεν ξέρω κι εγώ πόσες φορές μάλωσα με τον ικαρίωνα γι' αυτό το θέμα, αλλά έκανα παρατηρήσεις και σε άλλα άτομα, οπότε με προσβάλλει να μου λες ότι τα λέω αυτά επειδή έχασα. Αυτό που με ενοχλεί για την ήττα, είναι τα λάθη που έκανα εγώ και θα μπορούσαν να μας δώσουν το παιχνίδι και όχι αυτά. Δεν προσπαθώ να το ρίξω αλλού, δεν έκρινε η συμπεριφορά σου το παιχνίδι. Η συμπεριφορά σου, με προσέβαλε. Και όχι μόνο εμένα.

Δεν το είπα επειδή έχασες αλλά επειδή μόλις τελείωσε το παιχνίδι και έχεις θυμώσει για τον τρόπο που έπαιξα και σου είναι πολύ πρόσφατο. Ίσως πιο μετά να συνειδητοποιήσεις ότι θα έκανες κάτι παρόμοιο στη θέση μου. Εγώ πχ μπορεί να θεωρούσα τρολλ το παίξιμο του DumeNuke. Γιατί ήταν προφανές ότι θα φύγει με τυμβωρυχία και επέλεξε να μας τρολλάρει με Μέθεξυς. Τι εννοώ τρολλάρει: δεν είχε κάποιο κέρδος κάνοντας αυτό το πράγμα. Ήταν εκτός παιχνιδιού. Απλά ήθελε να δημιουργήσει χάος. Σαν τον Τζόκερ ένα πράγμα. Εγώ ότι έκανα, έστω αθέμιτα όπως θεωρείς, το έκανα επειδή είχαμε κάποιο συμφέρον από αυτό. Συνεπώς δεν ήταν τρολλινγκ όπως έχεις πει πολλάκις.

Και εγώ με τη σειρά μου μπορώ να πω ότι υπερέβαλα κάποιες φορές. Still, φώναζα δυνατά με τις πράξεις μου ότι είμαι μαφία και μετά έκανα το χαζούλη. Τι ήθελες, να γράψω ρητώς "ναι είμαι μαφία"? :confused: Δε θα το έκανα ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soukouu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Soukouu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Ποσα χιλ να κανω ο καριολης.50% ειχα αλλα με φαγανε μπαμπεσικα.
Εμιλουκο και Ερις μου χρωστατε την ζωη σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
βσκ νόμιζα ότι όντως ο dume είχε για μαφιόζα τη methexys :confused: τι μαθαινει κανείς στο ποστ game
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Ποσα χιλ να κανω ο καριολης.50% ειχα αλλα με φαγανε μπαμπεσικα.
Εμιλουκο και Ερις μου χρωστατε την ζωη σας.

Εσύ ήσουν που μιλούσες για το heroes?
Σου τέλειωσε το mana? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
ΔΩΣΤΕ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟ ΛΑΟ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολλά πολλά συγχαρητήρια μαφιοζάκια & Σ.Ι.Α. Εξαιρετικό παιχνίδι με το κάρφωμα! Πολλά μπράβο. Παρ'όλα αυτά νομίζω πως όλοι πρέπει να παραδεχτούμε ότι ήσασταν λίγο τυχεροί με τις καρτούλες. Σωστά;
Και οι πολίτες έκαναν συνολικά καλό παιχνίδι, ειδικά κάποιοι έδωσαν τα πάντα! Δεν μπορούσαμε να είμαστε σίγουροι για αρκετά πράγματα, αλλά συνολικά ήταν καλή προσπάθεια. Όσο για εμένα, δε μπορώ να πω ότι βοήθησα όσο θα μπορούσα υπό διαφορετικές συνθήκες. Με πετύχατε σε λίγο περίεργη φάση, με μια αυτοπεποίθηση στα τάρταρα και άλλα πολλά που δεν είναι της παρούσης. Σε κάποια έπεσα μέσα, σε άλλα έκανα μαλακίες. Όπως και να 'χει σε μεγάλο βαθμό το χάρηκα! Περιμένω να δω ημερολόγια, βραβεία και ό,τι άλλο μένει να συζητηθεί με τρελή ανυπομονησία. :)

ελα ρε, γι αυτό είχες επηρεαστεί από κάποια πράγματα που ειπώθηκαν; μου είχε κάνει εντύπωση τότε, ελπίζω να πέρασες καλά πάντως :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelogiannos

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Εσύ ήσουν που μιλούσες για το heroes?
Σου τέλειωσε το mana? :P


hahahahahahahah ... soukou o healer ποτε δεν παιρνει credits : /
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πόσα heals έκανε ο SouKouu?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
ΔΩΣΤΕ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟ ΛΑΟ!
Το βράδυ λογικά θα δώσω το δικό μου.
Προειδοποιώ, είναι 18.703 λέξεις.
Επίσης, για όσους μπορεί να μη γνωρίζουν το θεσμό και για να μην έχουμε καμιά παρεξήγηση: είναι ημερολόγιο με προσωπική άποψη και σχολιασμό του παιχνιδιού κι όχι απλά αντικειμενική καταγραφή των συμβάντων.

Πόσα heals έκανε ο SouKouu?
Κανονικά έπρεπε να σου πω κάτσε διάβασε το ημερολόγιο αλλά για να μη σας φάει η περιέργεια, η Soukouu απέτρεψε 1 δολοφονία κι εσύ χάλασες 0 δολοφονίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Κανονικά έπρεπε να σου πω κάτσε διάβασε το ημερολόγιο αλλά για να μη σας φάει η περιέργεια, η Soukouu απέτρεψε 1 δολοφονία κι εσύ χάλασες 0 δολοφονίες.

Γιουπιιι

Where is imerologio?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΤΗΣ ΣΕ
dimijim's edition

Κυριακή 23/7
23 Ιουλίου. 23 χρόνια πριν τέτοια ημέρα γεννιόμουν. Σήμερα ανοίγω Παλέρμο...
Η ιστορία του Παλέρμο #45 είναι μεγάλη. Ξεκινάει κάπου λίγο μετά το Πάσχα. Η ιδέα υπήρχε στο μυαλό μου σχεδόν από πέρσι αλλά τότε θεώρησα το καλύτερο timing για να βολιδοσκοπήσω συμμετοχές. Οι γνωστοί πάνω-κάτω ενημερώθηκαν εκείνες τις ημέρες, ένα πρόχειρο σχέδιο είχε φτιαχτεί και μετά από μια επανάληψη των ημερομηνιών τον Ιούνιο καταλήξαμε στην έναρξη στις 23 Ιουλίου, ημέρα των γενεθλίων μου.
Το pre-game ήταν ιδιαίτερα έντονο. Το πρώτο πρόβλημα ήταν η ΣΕ. Οι αρχικές μου επιθυμίες έμειναν επιθυμίες και στο τέλος κατέληξα στον Αντώνη. Ο Αντώνης δεν ήταν πρώτη μου επιλογή για ΣΕ, όχι γιατί δεν τον γουστάρω, αλλά γιατί δεν ήθελα να στερήσω έναν τόσο ταλαντούχο νεαρό μαφιόζο από το παιχνίδι. Εν τέλει το deal έκλεισε 3 ημέρες πριν ανοίξουν οι συμμετοχές, Σάββατο 15 Ιουλίου είχαμε έτοιμο το θέμα των συμμετοχών κι εντός 48 ωρών φλερτάραμε με το όριο των 30. Αυτό όμως δημιουργούσε προβλήματα. Πρώτον, είχαμε ηχηρές απουσίες. Τυχαία να αναφερθώ μόνο σε Άννα, Έλενα, Φρικ, Χάρη. Έγιναν πολλαπλές προσπάθειες να έρθουμε σε επαφή μαζί τους αλλά είτε δεν τους βρήκαμε, είτε δεν είχαν χρόνο να συμμετέχουν. Για να λέμε όμως και τα καλά, μπορεί να είχαμε ηχηρές απουσίες, αλλά είχαμε κι ένα πολύ ηχηρό comeback. Η Μελανία επέστρεψε, έτοιμη να σκοτώσει τον επόμενο ΔΑ κι ύστερα να αποχωρήσει καρφωμένη. Επιστρέφω όμως στα προβλήματα. Δεύτερον, είχαμε πολλούς άγνωστους παίχτες. Λογαριασμούς που δημιουργήθηκαν μόνο για να συμμετάσχουν και δεν ξέραμε σε ποιον άνηκαν, εάν ήταν αξιόπιστοι παίχτες ή τυχαίοι που θα χαλούσαν το παιχνίδι. Δόθηκε η λύση της επιβεβαίωσης συμμετοχής κι όντως από αυτή τη διαδικασία ακυρώθηκαν κάποιες συμμετοχές. Τρίτον, είχαμε υπερβολικά πολλούς πρωτάρηδες. Η θετική πλευρά αυτού, κερδίζουμε νέους μελλοντικούς παίχτες. Η αρνητική, δεν ξέρουμε πόσο καλά θα αποδόσουν κι αν θα αντέξουν την πίεση. Όπως και να χει πάντως, οι συμμετοχές ήταν αυτές. Η ΣΕ ήταν έτοιμη. Οι επιβεβαιώσεις είχαν έρθει. Το μόνο που έμενε ήταν να γίνει η κλήρωση.
Κι η κλήρωση έγινε, με τον παραδοσιακό τρόπο των χαρτακίων. Μετά από μια αποτυχημένη προσπάθεια, καταλήξαμε στην οριστική, ιδιαίτερα τσαχπίνικη κλήρωση. Τις προσπάθειες της Μαφίας να αφανίσει το Παλέρμο θα ηγηθεί η Ζωή, παλιά καραβάνα, ικανή και διαβολική παίχτρια, με αρκετή εμπειρία από παλιότερες μαφίες. Θα έχει δίπλα της τον Ιορδάνη, που μετά τα περσινά του εξαιρετικά παιχνίδια θα διεκδικήσει την προσωπική του εξιλέωση κι από την πλευρά της Μαφίας και τη Σπάι, εξίσου έμπειρη κι έξυπνη παίχτρια, νικήτρια πέρσι με τη Μαφία του #43. Μαζί τους, η Κλαιρ, που προσωπικά πιστεύω ότι θα μπορέσει να κάνει ένα δυνατό παιχνίδι φέτος κι η Ντόιτς με το Σπυράκο, οι δύο φανεροί Μαφιόζοι, απ την παρουσία των οποίων θα κριθεί και το πόσο εύκολα θα επικρατήσει η φετινή Μαφία. Η αγαπημένη μου Σύλβια θα κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα, να προκαλεί πονοκεφάλους και χάος, απλά αυτή τη φορά on purpose από το ρόλο του ΔΑ κι ο Τζόνυ θα προσπαθήσει να ξεπεράσει την κλεοπ και να αγγίξει τον Αντώνη ως πόρνη. Για τους Πολίτες χέστηκα, δε θα δώσω και πολλές σειρές για αυτούς. Ο Ακριβός κι η Έμιλυ θα συγκατοικήσουν κι αυτό προκαλεί ιδιαίτερο ενδιαφέρον, όπως κι η ΑΔ στον Ικαριών που θα δυσκολευτούμε να τον ξεφορτωθούμε. Παρένθεση, να σημειώσω ότι αναμένω φέτος από τον Ικαρίων ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι, έχει το ρόλο και τις κάρτες γι αυτό, ξέρει από Παλέρμο κι ελπίζω μετά τα περσινά να είναι και προσαρμοσμένος στην ονλινε εκδοχή. Στους λοιπούς Πολίτες θα αναμένουμε τα ενδιαφέροντα πιμι της Μελανίας ως Μέντιουμ, ενώ ο Πολ κι η Μέθεξυς ως Μάγισσα και Ντέντεκτιβ είναι κατά τη γνώμη μου οι ρόλοι κλειδιά των πολιτών. Αν παίξουν καλά, οι Πολίτες θα έχουν σούπερ ομάδα. Αν όχι, τότε η Μαφία θα τους φάει για πλάκα όλους. Θα θελα να αναφερθώ και στον τρελάρα Ντιουμ, που είναι ο,τι πρέπει για το ρόλο του ΑΜ αλλά προτιμώ να πάω στο πραγματικά ενδιαφέρον της κλήρωσης. Αυτό είναι οι κάρτες, και συγκεκριμένα οι κάρτες της Μαφίας. Η Μαφία λοιπόν δεν έχει: Όνειρο, Τυμβωρυχία, ΑΠ. Μεγάλες και σημαντικές ελλείψεις, οι οποίες όμως ισσοροπούν από δύο διπλές κάρτες, Νεκροφάνεια και Εξαίρεση κληρώθηκαν 2 φορές σε χέρια Μαφιόζων. Η σωστή αξιοποίηση τους, κι ειδικά των Νεκροφανειών, ίσως κρίνει το παιχνίδι. Αλλά για να αξιοποιηθούν σωστά οι κάρτες αυτές στη Μαφία, χρειάζονται κατά τη γνώμη μου πολύ σωστή στρατηγική και πιο επιθετική προσέγγιση. Κι αν για το πρώτο είμαι 101% σίγουρος ότι θα το έχει η συγκεκριμένη μαφία, το δεύτερο είναι ένα μεγάλο ερώτημα που μένει να απαντηθεί.
Κι αφού έγινε η κλήρωση και οι ρόλοι μοιράστηκαν, άνοιξε το παιχνίδι. Το φετινό θέμα είναι το Marvel Cinematic Universe, που έρχεται στην πόλη του Παλέρμο. Ένα θέμα στο οποίο έχει τεράστια συμμετοχή ο Ιορδάνης, που όχι μόνο δέχθηκε να το στήσουμε χωρίς δεύτερη σκέψη, αλλά αντιστοίχησε τους περισσότερους ρόλους, σκέφτηκε κι έγραψε το κονσεπτ, όπως και πάνω από τα μισά μηνύματα ρόλων. Απ όλα τα θέματα που έχω ετοιμάσει για παιχνίδια Παλέρμο ήταν αυτό στο οποίο είχα αναλογικά τη μικρότερη συμμετοχή στη δημιουργία και συγγραφή του και γι αυτό θα ήθελα κι απ εδώ να δώσω ξανά τα credits στον Ιορδάνη και να τον ευχαριστήσω για τη δουλειά του.
Κι ενώ όλοι μάς λένε για το πόσο ωραίο είναι το θέμα, κανείς δεν έχει διάθεση να ασχοληθεί με το ίδιο το παιχνίδι. Κι εγώ θυμάμαι το περσινό σκηνικό, που ήταν παρόμοιο, και θυμάμαι ότι έγινε ένα μεγάλο ντου το τελευταίο 2ωρο πριν την ψηφοφορία, κι εγώ έτρεχα και δεν προλάβαινα και μου είχε βγει το λάδι. Και με ενημερώνει κι ο Αντώνης πώς αύριο θα πάει θάλασσα κι εγώ προετοιμάζομαι ψυχολογικά για το τι θα αντιμετωπίσω. Μία μόνο κίνηση έγινε σήμερα, η Νεφέλη, όπως και στο #42, έπαιξε από την πρώτη στιγμή το Όνειρό της και ρώτησε, όπως και στο #42, για την ταυτότητα του Ακριβού. Μία ιδιαίτερα αμφιλεγόμενη κίνηση, φαντάζομαι ότι η λογική βρίσκεται στο ότι ξέρω ότι ένας μεγάλος κι ικανός παίχτης είναι αθώος κι άρα μπορώ να συνασπιστώ μαζί του και να ακολουθήσω τις γραμμές του. Δεν είναι απαραίτητα λάθος, προσωπικά όμως δε θα χαράμιζα ένα Όνειρο από τόσο νωρίς γι αυτό το σκοπό. Το τυχερό βέβαια είναι ότι ο Ακριβός είναι συγκάτοικος, έχει ήδη μια δεδομένη σύμμαχο την Έμιλυ, κι αν σ αυτούς τους δύο κολλήσει κι η Νεφέλη, θα έχουμε ένα τριπλό μπλοκ πολιτών που θα συνεργάζονται κι ενδεχομένως να δημιουργήσουν πρόβλημα στη Μαφία μου. Αναμένω να δω πώς θα εξελιχθεί.
Για τώρα, την καληνύχτα μου!

Δευτέρα 24/7
Δευτέρα σήμερα, πρώτη μέρα στην πόλη του Παλέρμο κι η κατάσταση είναι λίγο διαφορετική απ όπως την αφήσαμε χθες. Ο Ικαρίων το βράδυ δούλευε κι ήταν παράλληλα και στο θέμα κι έγραφε και πήρε κι απαντήσεις από μερικούς παίχτες και καταλήξαμε από το πρωί να έχουμε μια σταθερή ικανοποιητική ροή στα ποστ.
Να τα πάρουμε όμως από την αρχή. Από το βράδυ ακόμη, ο Κόμφυ (ComfortablySmug αλλά μου βγαίνει να τον φωνάζω έτσι), βλέποντας αλλαγή αβαταρ στην Έμιλυ, έκανε μια θεωρία με βάσει τον ήρωα του αβαταρ και κάπως έτσι την έβγαζε πόρνη. Δεν είμαι σε θέση να αξιολογήσω το αβαταρ, δε βλέπω DC, αλλά η γενικότερη ιδέα του να πιαστεί από εκεί για να την κατηγορήσει για κάτι στο παιχνίδι δε μου άρεσε. Βέβαια, πρώτος γύρος είναι, όλα συγχωρούνται. Στη συνέχεια είχαμε τον Ικαρίων, με τα κλασικά πλέον σεντόνια του, τα οποία ενισχύθηκαν κι από τα σεντόνια της Σύλβιας και τα ποστ άρχισαν να ξεφεύγουν σε έκταση. Εδώ να σημειώσω πώς δε διαφωνώ με την τακτική του Ικαριων να πιάνεται από το παραμικρό και να προσπαθεί έτσι να τσιγκλήσει παίχτες για να βγάλει κάποια λύση. Ωστόσο, βλέποντας πώς οι αντιδράσεις είναι πολλές και πολλοί εκ των παιχτών δεν έχουν τον χρόνο να τα επεξεργαστούν όλα, ίσως έπρεπε να είναι κάπως πιο λακωνικός. Ασφαλώς κι αυτός είναι ο τρόπος παιχνιδιού του κι αυτό θεωρεί σωστό, αλλά τι θα πετύχει αν εν τέλει οι μισοί δεν του δίνουν σημασία γιατί δεν προλαβαίνουν να επεξεργαστούν όσα γράφει; Ενιγουει. Αυτό που κυριάρχησε το πρωί ήταν η κόντρα του Ευθύμη με τον Ικαριων. Ο πρώτος ψήφισε στην τύχη όπως λέει το δεύτερο κι ο δεύτερος δε δεχόταν μια ψήφο στην τύχη σ αυτόν, καθώς θεωρούσε πώς βοηθούσε το παιχνίδι κι έτσι ξεκίνησε μια μάχη για το ποιος την έχει μεγαλύτερη, με τη Μαφία να μην επηρεάζεται πουθενά απ αυτήν. Επηρεάστηκε όμως ο Ευθύμης, που για να σωθεί κατέληξε σε κινήσεις πανικού κι έγραψε σενάρια που ίσως δε στέκουν, που αν κι αργότερα θεωρήθηκε αθώος και γλύτωσε τη σημερινή αποχώρηση, κρατώντας και την ΑΠ του για άλλη ώρα, σε βάθος χρόνου αυτά τα σενάρια μπορούν να τον βάλουν σε μπελάδες. Ειδικά εάν κάποιος ρωτήσει και μάθει τη μαφιόζικη ταυτότητα του.
Κάπου το μεσημέρι, πετάχτηκε ο Φαστ και ψήφισε χωρίς καμία αιτιολόγηση τη σπαι. Αυτό δεν άρεσε στην πλειοψηφία των πολιτών, κι ένα κύμα που πρωτοάρχισε από τον Ακριβό τον έσπρωξε μπροστά στις ψήφους. Στη συνέχεια επανήλθε, δικαιολογήθηκε στην απειρία του, και προσωπικά τον πίστεψα γιατί στη συνέχεια έπραξε όπως μπορούσε για να σώσει τον εαυτό του. In the meanwhile, η Σύλβια, εντελώς παρατημένη από την ορίτζιναλ Μαφία της, θεώρησε μαφιόζο τον Ευθύμη και τον Ακριβό, κι έχοντας αρχικα ψηφίσει τον πρώτο, αναγκάστηκε να αλλάξει την ψήφο της και να δώσει Νεφέλη, την οποία είχε ήδη ψηφίσει κι η Κλαιρ. Ο Ικαρίων, πιστεύοντας το απόγευμα οτι ο Ευθύμης δεν είναι πολύ ένοχος στήριξε τη Νεφέλη κι έτσι η τελευταία κατέληξε με 3 ψήφους. Ο Φαστ, στην προσπάθεια να σώσει τον εαυτό του, ψήφισε κι αυτός Νεφέλη, παίζοντας κι επιπλέον ψήφο κι έτσι τα τελευταία λεπτά έιχαμε ένα ντέρμπι μεταξύ Φαστ και Νεφέλης. Κανείς όμως δεν ενδιαφερόταν να σώσει έναν απ τους δύο, ένα ακόμη σημείο ότι μάλλον ήταν πολίτες, οπότε μέτρησαν οι κάρτες τους, και συγκεκριμένα η Ακύρωση Ψήφου της Νεφέλης που τελικά έκρινε το τελικό αποτέλεσμα κι έστειλε τον Φαστ στα φαντάσματα. Κι αφού τελειώνει η ψηφοφορία, έρχεται ο Σπυράκος, που θεωρεί περίεργες τις ψήφους προς τη Νεφέλη και ζητάει εξηγήσεις. Τη Νεφέλη ψήφισαν: η Κλαιρ (Μαφιόζα), η Σύλβια (ΔΑ) κι ο Ικαριων (Αθώος). Κι ο Σπυράκος (Μαφιόζος) στριμώχνει και ζητάει εξηγήσεις έτσι από αυτούς; Δεν πάμε καθόλου καλά...
Κι αφού δεν πάμε καλά, πάμε στη Μαφία. Μαφία που δείχνει λίγο ...ανοργάνωτη. Δίνω ελαφρυντικά λόγω απουσιών, η Σπαι έλειπε όλη τη μέρα κι ο Ιορδάνης με τη Ζωή τη μισή, αλλά η εικόνα της το πρωί ήταν αποκαρδιωτική. Ο Φαστ ψηφίζει στο άκυρο τη Μαφιόζα Σπαι. Ο Σπυράκος, φανερός, κατηγορεί τον Φαστ και προστατεύει τη Σπαι. Η Ντόιτς, φανερή επίσης, κατηγορεί το Φάστ και προστατεύει τη Σπάι. Επίσης, καλύπτει τη Ζωή για την απουσία της. Στη συνέχεια, η Κλαιρ, κρυφή, συμφωνεί και στα δύο με τη Ντοιτς και της ξεφεύγει ότι η Σπάι έχει πει πώς θα λείπει όλη μέρα, ενώ αυτό είναι γραμμένο στη γιάφκα και πουθενά στο δημόσιο. Τι ναρκωτικά παίρνουν εκεί στη Μαφία; Είναι δυνατόν να το έχουν γαμήσει τόσο πολύ από την πρώτη στιγμή; Φαντάζομαι Ζωή, Ιορδάνης και Σπαι δεν ήξεραν γι αυτά, γιατί αν ήξεραν ή αν δε μπορούν να ελέγξουν ποιος ποστάρει τι, τότε υπάρχει σοβαρό πρόβλημα πειθαρχίας κι ελέγχου στη Μαφία. Κι αν το σημερινό δε στοίχησε, ακόμη, γιατί αν αποκαλυφθεί κάποιος, αυτά τα ποστ είναι ήδη γραμμένα στο αρχείο, ποιος μας εγγυάται ότι δε θα γίνει κι αύριο μια τέτοια μαλακία; Και μεθαύριο; Κι οποιαδήποτε άλλη στιγμή στο παιχνίδι; Τολμώ να πω ότι αν η 3αδα αυτή δε σοβαρευθεί, ή δεν πειθαρχήσει, τότε η Μαφία δεν υπάρχει περίπτωση ούτε στο εκατομμύριο να κερδίσει. Και μένοντας στο στρατόπεδο της Μαφίας, να αναφερθώ και στην πόρνη της, η οποία προσπαθεί όσο περισσότερο γίνεται να καρφωθεί. «Δεν ξέρει που πάνε τα 4» λέει κι εγώ με τον Ουλτρα διαβάζουμε «στα 4», «καυτό γκειμ» λέει κι εγώ με τον Ούλτρα σκεφτόμαστε νύχτες ακολασίας και τέλος ζητάει καθόγηση από εμπειρότερους παίχτες. Κάτι που συλλαμβάνει ο Εμμανουηλ κι αυτομάτως τον καρφώνει ως πόρνη. Ευτυχώς, το συλλαμβάνει κι ο Ιορδάνης κι αρχίζει να τον σκέφτεται, όμως για αρχή η πόρνη δεν πάει καλά.
Και πέφτει η νύχτα στο Παλέρμο... Ξεκινάμε από τα εύκολα, η μελανία βρίσκει χρόνο και προφανώς ρωτάει για το μοναδικό φάντασμα που έχει, το Φαστ. Κι ο Κόμφυ στέλνει και προστατεύει τον Εμμανουήλ στην αυριανή ψηφοφορία. Η πόρνη, χαμένη στο διάστημα, κοιμάται με Μαφιόζα και μάλιστα με τη Ζωή. Ευτυχώς γνωρίζω ότι στις δολοφονίες προτεραιότητα έχουν οι Φανεροί κι όσο χάλια και να παίξει ο Τζόνυ δεν πιστεύω ότι θα τους επιλέξει κάποιο βράδυ. Η Μέθεξυς στέλνει μήνυμα κι εδώ έχουμε το πρώτο λαβράκι της βραδιάς. Ρωτάει για τον Ευθύμη, και μαθαίνει ότι είναι Μαφιόζος. Κίνηση που μπορεί να αλλάξει κάτα πολύ το παιχνίδι. Αν δε σκεφτεί το σενάριο του ΑΜ, τότε ο Ευθύμης θα κατηγορηθεί, μαζί του κι η Σύλβια κι ο Ακριβός που τον προστάτεψαν και θα αθωωθεί η Ζωή που του έριξε σήμερα ψήφο σε ώρα που καιγόταν. Σκηνικό που μπορεί να αγοράσει πολύ χρόνο στη Μαφία, αν η Μέθεξυς καταφέρει και πείσει. Κι απ όσο βλέπω βιάζεται. Πριν τις 01:00 κάνει ποστ και κατηγορεί τον Ευθύμη. Νέα γνώση σε ποστ πριν τις 01:00 είναι υπερβολικά ύποπτο. Ίσως δεν το πιάσει η Μαφία άμεσα αλλά είναι ένα σημαντικό clue ότι η συγκεκριμένη κάτι ξέρει. Κι ως γνωστόν, αν την καταλάβουν ακολουθεί το κάρφωμα. Το καλύτερο όμως η νύχτα το φύλαγε για το τέλος. Ζωή κι Ιορδάνης διαβάζουν όλο το θέμα απ την αρχή, ψάχνουν να βρουν το τέλειο θύμα και καταλήγουν σε δύο υποψηφιότητες, Τάσο κι Έμιλυ. Τον πρώτο ως δυνατό παίχτη που ακόμη δεν μπήκε ενεργά κι όσο υπάρχει χρόνος να τον ξεφορτωθούν ανώδυνα, τη δεύτερη γιατί είναι πολύ επιθετική και φαίνεται ότι έχει καλό ρόλο. Μαθαίνω επίσης πώς υπάρχει μια υποψία, που δε μπορεί να αιτιολογηθεί, ότι η Έμιλυ είναι Μάγισσα. Και κρίνοντας στη Μαφία ότι μια δολοφονία μπορεί να θυσιασθεί αν πρόκειται απ το πρώτο βράδυ να μάθουν τη Μάγισσα, δίνουν το όπλο στο Σπυράκο και μαζί τη διεύθυνση κατοικίας της Έμιλυ. Κι εκεί έρχεται το ωραίο! Η Έμιλυ σήμερα προστατεύεται από το γιατρό. Η δολοφονία αυτή θα αποτύχει. Αλλά η Μαφία θα σκεφτεί αμέσως ότι η Έμιλυ είναι η Μάγισσα κι έσωσε τον εαυτό της, κάτι που εν δυνάμει μπορεί να της καταστρέψει όλο το παιχνίδι. Χάνεται αμέσως το ματσάρισμα των ρόλων, η Έμιλυ είναι Μάγισσα, άρα δεν ξέρουμε τη Μάγισσα και ψάχνουμε κι έναν Συγκάτοικο διαφορετικό από τον ορίτζιναλ κι όλο αυτό μπορεί να προκαλέσει ένα ντόμινο που μόνο σε καλό δε θα βγει για τη Μαφία. Δε μπορούμε βέβαια να κατηγορήσουμε για κάτι τα παιδιά, ίσως για το πόσο εύκολα βαφτίζουν Μάγισσα την Έμιλυ αλλά αυτό μένει να το δούμε κι αύριο. Για αρχή πάντως η Μαφία θα μπει με το αριστερό στις δολοφονίες και στέκεται απίστευτα άτυχη. Όπως απίστευτα άτυχοι σταθήκαμε κι εγώ με τον Ούλτρα πέρσι όταν δολοφονήσαμε τον Πληροφοριοδότη πρώτη μέρα και μετά δε μπορούσαμε να βρούμε τους σωστούς ρόλους. Πέρσι ήταν όλα obvious για τη ΣΕ κι εμείς δε μπορούσαμε να τα δούμε, φέτος, από την ίδια πιθανόν θέση, τι θα κάνει η Ζωή; Μένει να το δούμε...
Καληνύχτα!

Τρίτη 25/7
Τρίτη σήμερα στο Παλέρμο and what a day!
Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται, εγώ ξυπνάω και συνδέομαι και το στέκι σέρνεται. Κάνω κανένα 10λεπτο να βγάλω λίστα κι αρχίζω να ξανασκέφτομαι να επικοινωνήσω με τη Βιβεχρωμ για χορηγία. Μέχρι ένα σημείο υπήρχε μεγάλη διασπορά ψήφων και στη συνέχεια εμφανίστηκε ο Ικαριων. Γράφει ένα ποστ, πιστεύει ότι μεταξύ Ντιουμ και Τζόνυ υπάρχει τουλάχιστον ένας κακός ρόλος, δήλωση σωστή αλλά για λάθος λόγους και ζητάει απ τους απανταχού πολίτες να συγκεντρώσουν τις ψήφους τους σ αυτούς τους δύο και να προκληθεί ισοψηφία. Κέρδος απ την ισοψηφία να δουν αντιδράσεις και Δήμαρχο, με κανένα ρίσκο στα μάτια του, αφού θα έφευγε σίγουρα κακός ρόλος. Ο Ικαρίων πείθει κι η διασπορά σταματάει κι οι ψήφοι αρχίζουν να μαζεύονται σ αυτά τα δύο άτομα. Η ώρα είναι 13:00, η μη-δολοφονία ανακοινώνεται, τα κλασικά σενάρια γράφονται κι η Μαφία πιστεύει βάσει πιθανοτήτων στο αλεξίσφαιρο ή στη Μάγισσα. Ωστόσο, παρότι αυτό, δεν τους είδα να επιμένουν ιδιαίτερα στην Έμιλυ ως Μάγισσα. Γενικά, δεν τους είδα να επιμένουν στη δολοφονία. Μεσημέρι επίσης και παίζεται και το δεύτερο όνειρο των πολιτών. Αυτό του Τάσου, ο οποίος πέφτει για ύπνο και φαντάζεται τον Ακριβό (μα τι σουξέ αυτός ο τύπος...) και μαθαίνει ότι είναι αθώος. Ένας ακόμη να προστεθεί στο εν δυνάμει μπλοκ με Ακριβό-Έμιλυ και Νεφέλη.
Η ώρα περνάει, η ψηφοφορία εξελίσσεται και τα ποστ έρχονται βροχή. Όσο πλησιάζαμε στο απόγευμα τόσο αύξανε κι η ροή τους. Διάβαζα τα τελευταία ποστ, έκανα ριφρες, προέκυπταν άλλα 2-3, τα διάβαζα, ξανά ριφρες κι είχα ακόμη 2-3 καινούργια. Τόσα Παλέρμο έχω συντονίσει, τόση αυξημένη ροή ποστ ελάχιστες φορές έχω συναντήσει. Ένιγουει. Ολοένα και περισσότεροι παίχτες ζητούν την ισοψηφία, η μισή Μαφία μπαίνει στο δίπολο, αν κι η Ζωή φοβάται ότι πρόκειται για παγίδα. Αν όπως λέει ο Ικαριων, ο Ευθύμης είναι Μαφιόζος κι ο Τζόνυ ΔΑ και φύγει ο Ευθύμης χωρίς ο Τζόνυ να το σώσει και μετά αποδειχθεί με Τυμβωρυχία η αθωώτητα του Ευθύμη, τότε η Μαφία κρύβεται πίσω απ τις ψήφους των δύο κι υπάρχει κίνδυνος να αποκαλυφθεί. Το σενάριο της ακούγεται κάπως τραβηγμένο, προσωπικά όμως πιστεύω πώς θα μπορούσε να ειπωθεί από κανέναν Ικαριων και να δημιουργήσει πρόβλημα. Κι ενώ το δίπολο μαζεύει ψήφους, έρχεται το ερώτημα τι θα κάνει ο Ευθύμης για να σωθεί. Αποφασίζει τελικά να μην παίξει την ΑΠ και να δώσει μάχη με ψήφους και την Ακύρωση ψήφου που διαθέτει. Μια απόφαση που εν τέλει αποδείχθηκε λανθασμένη. Αλλά μέχρι να φτάσουμε σ αυτό, συνέβησαν άλλα...
Ο Εμμανουήλ, στο πρώτο του ποστ με παραθέσεις, πηγαίνει και γράφει ότι αν πει αυτά που ξέρει ρισκάρουν οι πολίτες να γίνει κάρφωμα. Μόλις το διαβάζω, καταλαβαίνω ότι υπαινίσσεται πώς είναι ΑΜ/Πληροφοριοδότης/Ντέτεκτιβ και ξέρει για τον Ευθύμη. Αμέσως το στέλνω στον Αντώνη και μέχρι να το στείλω έχω μηνύματα από: Ζωή, Ιορδάνη, Ακριβό, Τάσο, Σύλβια, συν τον Ικαριων στο δημοσιο, να φωνάζουν για παραβίαση κανόνων. Το θέμα γρήγορα κλειδώνεται και μετά από συζήτηση 2 λεπτών με τον Αντώνη αποφασίζουμε να στείλουμε τον Εμμανουήλ στη χώρα των φαντασμάτων και να αφήσουμε το ποστ άθικτο. Η ζημιά όμως είχε προκληθεί. Οι περισσότεροι πίστεψαν ότι ο Εμμανουήλ έλεγε την αλήθεια, κάποιες ψήφοι πήγαν στον Ευθύμη κι αυτός απέκτησε σοβαρό προβάδισμα. Προσπάθησε να πείσει ότι η μέθεξυς είναι Μαφιόζα, όταν όμως είδε ότι δεν τα καταφέρνει, αποφασίσε να παίξει την ΑΠ του για να την κλείσει μέσα και να σωθεί αυτός. Όμως... ξέχασε ότι η ΑΠ παίζεται μέχρι και 1 ώρα πριν τη λήξη της ψηφοφορίας. Η κάρτα ακυρώθηκε και παρά τις προσπάθειές του στο 5λεπτο, αποχώρησε ως mvp. Στα τελευταία του λόγια έγραψε «methexys μαφιόζα, πολ επίσης, σπυράκος de facto, τάσος ίσως» κι η απαίτηση για Τυμβωρυχία ήταν τεράστια.
Και πώς να μην ικανοποιηθεί; Σχεδόν αμέσως ο Κόμφυ ρίχνει την Τυμβωρυχία και σκάει η πρώτη βόμβα. Ο Ευθύμης ήταν ο ΑΜ. Κι αφού ήταν ο ΑΜ ήξερε τον Φανερό Β. Ποιον κατηγορούσε ο Ευθύμης; Τη μέθεξυς. Άρα η μέθεξυς είναι μαφιόζα; Ναι, ας την ψηφίσουμε όλοι! Κι εγώ να κάθομαι να αναρωτιέμαι πόσο ρηχά μπορεί να σκέφτεται ο κόσμος ώρες-ώρες. Πάμε να τα δούμε λίγο πιο αναλυτικά: ο Ευθύμης είναι ο ΑΜ και ξέρει τον ΦανΒ και στόχος του είναι να παραμείνει μέχρι το τέλος για να κερδίσει. Αυτά τα θεωρούμε δεδομένα. Από πέρσι λοιπόν έχει προστεθεί το κάρφωμα-Βεντέτα, αν ο Ευθύμης προδώσει το Μαφιόζο που ξέρει τότε θα καρφωθεί. Θέλει να καρφωθεί ο Ευθύμης; Όχι, γιατί συμφωνήσαμε ότι θέλει να κερδίσει. Άρα για ποιο λόγο ο Ευθύμης να παίξει την ΑΠ στο Μαφιόζο που ήξερε; Ο Ευθύμης όταν έπαιζε την ΑΠ και γενικά όταν κατηγορούσε τη μέθεξις, έψαχνε τρόπο να σωθεί και να μείνει στο παιχνίδι. Αν έδινε τόσο απροκάλυπτα το Μαφιόζο που γνώριζε, πώς θα έμενε στο παιχνίδι; Άρα τι είναι η Μέθεξις; Σίγουρα όχι η Μαφιόζα που ήξερε ο Ευθύμης. Ένα στοιχείο επίσης, η Μέθεξις ζήτησε μετά την ψηφοφορία να παιχτεί Τυμβωρυχία κι όταν αυτή παίχτηκε έτρωγε ποπκορν. Είμαι σίγουρος πως αν δεν την έπαιζε ο Κόμφυ, θα έριχνε αυτή τη δική της. Είναι όμως αντίδραση αυτή Μαφιόζου που γνωρίζει πώς με την Τυμβωρυχία αυτή καταστρέφεται το παιχνίδι του; Εεεε, όχι! Δυστυχώς για τους Πολίτες, για ακόμη ένα παιχνίδι κανείς δε μπορεί να σκεφτεί λογικά και λίγο out of the box κι η Ντέτεκτιβ θα χαθεί έτσι άδικα. Και για να το κλείσω, κανείς δεν παρατήρησε ότι η Μέθεξις άρχισε να δίνει τον Ευθύμη απ χθες μετά τα μεσάνυχτα, αφού ρώτησε δλδ γι αυτόν κι έμαθε ότι είναι Μαφιόζος ως ΑΜ και κανείς απολύτως δεν έχει σχολιάσει το DE FACTO που έγραψε ο Ευθύμης δίπλα στο όνομα του Σπυράκου. Αυτά για την πρώτη Τυμβωρυχία... Η δεύτερη ήρθε από τη Μέθεξις, σε μια κίνηση που δεν κατάλαβα ιδιαίτερα. Ίσως πίστευε ότι ο Φαστ ήταν ο Μαφιόζος που γνώριζε ο Ευθύμης αλλά δεν τον ανέφερε στα τελευταία του λόγια; Τυμβωρυχία η Μέθεξις στο Φαστ, απλός πολίτης οριστικά εκτός κι ακόμη ένα πρόβλημα στην πλάτη της Μέθεξις.
Και μ όλα αυτά πιστεύετε ότι η Μαφία θα κάθεται και θα χασκογελάει με τους Πολίτες; Θα έπρεπε, αλλά αυτή τη στιγμή βρίσκεται σε τεράστιο συναγερμό. Όλοι θεωρούν ότι η Μέθεξις είναι Μαφιόζα και μαζί μ αυτήν κι η ΔΑ Σύλβια. Και μια ψηφοφορία με μια σίγουρη Μαφιόζα mvp με διαφορά είναι η καταλληλότερη για να δράσει η ΔΑ. Υπάρχει όμως ένα μεγάλο πρόβλημα. Η ΔΑ θέλει να πετάξει εκτός έναν δυνατό κ σίγουρο πολίτη. Κι ο Ιορδάνης παρουσιάζεται ως ένας απ τους πιο σίγουρους πολίτες του παιχνιδιού. Κι επιπλέον, το απόγευμα είχε και μια κόντρα με τη Σύλβια, σε σημείο που είπε ότι θα την ψήφιζε. Άρα ο Ιορδάνης βρίσκεται σε τεράστιο κίνδυνο. Κι οι λύσεις είναι τρεις: Πρώτη, δολοφονούν Τάσο κι η Ζωή, που πιστεύει ότι η Σύλβια την κατάλαβε, προσπαθεί να πείσει τη Σύλβια να διώξει τον Ικαριων. Μειονέκτημα: κι αν δεν τα καταφέρει η Ζωή; Δεύτερη, δολοφονείται η Σύλβια. Σκληρό αλλά για το καλό της Μαφίας. Τρίτη, δολοφονείται η Μέθεξις και τα φορτώνουν στη Μάγισσα, με το ρίσκο όμως μετά να ακολουθήσει η αποχώρηση Σπυράκου. Το δίλημμα είναι πολύ μεγάλο και ζορίζει ιδιαίτερα τη Μαφία ωστόσο η απόφαση λαμβάνεται. Θα δολοφονηθεί η Σύλβια, θέλουν να είναι απολύτως σίγουροι ότι δε θα κινδυνέψει ο Ιορδάνης. Κι αφού περάσει μια μέρα κι ίσως το Μέντιουμ ρωτήσει για τη φαινομενικά αθώα Σύλβια, ο Ιορδάνης παίζει τη Νεκροφάνεια του για να επαναφέρει έναν δολοφονημένο. Άρα, αυξάνεται η αθωώτητα του Ιορδάνη και παράλληλα δίνεται κι ένα μεγάλο σήμα στη Σύλβια. Βέβαια υπάρχουν ρίσκα, όπως ότι ο Ιορδάνης κατηγόρησε τη Σύλβια ή όπως το ενδεχόμενο να παιχτεί η Νεκροφάνεια των Πολιτών, αλλά μπροστά στον κίνδυνο να χαθεί αύριο ο Ιορδάνης από τη Σύλβια, η απόφαση για δολοφονία της έχει κλειδώσει. Κι εγώ αναμένω να δω πώς θα αντιδράσει η Σύλβια αύριο...
Και πάμε στα της νύχτας. Για αρχή ο Ακριβός παίρνει έναν υπνάκο και βλέπει όνειρο, όνειρο με τον Πολ μέσα (απορώ πώς και δεν είδε κι αυτός τον εαυτό του...) και μαθαίνει ότι ο Πολ είναι αθώος. Την ίδια ώρα, ο Ιορδάνης βρίσκει τα απαραίτητα κοχονες και γράφει στο θέμα τα προφανή. Ότι δε μπορεί η μέθεξις να είναι η Μαφιόζα που ήξερε ο Ευθύμης και στρέφεται στη λύση του Πολ, τον οποίο και ψηφίζει. Ο Ακριβός, ξέροντας την αθωώτητα του Πολ και πιστεύοντας ότι οι κινήσεις της Μέθεξις είναι για ξεκάρφωμα, αρχίζει να υποπτεύεται ότι ο Ιορδάνης είναι Μαφία και κάνει ένα πρώτο διερευνητικό post για να δει πώς θα σωθεί η Μέθεξις. Δε μπορώ να κατηγορήσω γι αυτό ούτε τον Ιορδάνη, ούτε τον Ακριβό. Αν και τον τελευταίο μπορώ, ξεχνάει εντελώς το DE FACTO στα τελευταία λόγια του Ευθύμη. Την προσπάθεια να σωθεί η μέθεξυς απ τον Ιορδάνη τη βλέπει κι ο Κόμφυ κι αποφασίζει να προστατέψει τον Πολ στην ψηφοφορία. Την ίδια ώρα ο Τζόνυ έχει την τιμητική του. Ο Γιατρός αποφασίζει να τον προστατέψει από δολοφονία, η Μέθεξις ρωτάει και μαθαίνει ότι φαίνεται αθώος κι ο ίδιος αποφασίζει για δεύτερη σερί ημέρα να κοιμηθεί με Μαφιόζο. Σημερινό του θύμα ο Ιορδάνης, κι ευτυχώς, τις δολοφονίες τις έχουν αναλάβει για αρχή οι Φανεροί Μαφιόζοι. Τέλος, η Μελανία ρωτάει για το μοναδικό διαθέσιμο φάντασμα, τον τιμωρημένο Εμμανουήλ και μας μένει η Μάγισσα. Θα μπορούσε να σώσει τη Σύλβια ή σε μια κίνηση πανικού να σκοτώσει τον Ιορδάνη που τον κατηγόρησε τελευταίος; Το θεωρώ πολύ τραβηγμένο και σταματάω να βασανίζω το μυαλό μου. Θα δούμε αύριο.
Προς το παρόν, αυτή η τόσο μεγάλη και κουραστική μέρα λαμβάνει τέλος. Αναμένοντας κάτι λιγότερο χαώδες αύριο,
Καληνύχτα!

Τετάρτη 26/7
Θεωρώ ότι βρισκόμαστε σ ένα απ τα πιο ενδιαφέροντα, αν όχι το πιο ενδιαφέρον, Παλέρμο που έχουν παιχτεί εδώ στο φόρουμ, τουλάχιστον στην έκδοση extreme. Μεγάλη δήλωση, ελπίζω να μην τη μετανιώσω. Σήμερα ήταν περίεργη μέρα. Η κατάσταση στην ψηφοφορία ήταν απλή, από το πρωί ακόμη ξέραμε ότι η Μέθεξις θα αποχωρήσει ως mvp. Κι αφού οι παίχτες το ήξεραν αυτό, προετοίμαζαν τις επόμενες κινήσεις τους και τι θα κάνουν αφού η Μέθεξις φύγει. Σ ένα παιχνίδι με υπερβολικά πολύ υλικό μέσα του, με 700 ποστ Τετάρτη βράδυ, 700 ποστ στο #42 ήμασταν στο post-game και στο #43 μετά την ψηφοφορία της Πέμπτης. Πολύ υλικό για αξιολόγηση, πολλές σκέψεις, πολλές κινήσεις στρατηγικής. Και βλέποντας την ψηφοφορία να κυλάει ομαλά, βρήκα κι εγώ την ευκαιρία να μιλήσω με αρκετούς απ τους πρωταγωνιστές και να μάθω τι πιστεύουν για το παιχνίδι και ποια είναι τα επόμενα πλάνα τους. Κράτησα 1,5 σελίδα σημειώσεις, κι αφού στο Λύκειο μαθαίναμε ότι μια καλή Έκθεση χρειάζεται ένα καλό σχεδιάγραμμα, τις οργάνωσα, βγήκαν περίπου 30 bullets, τα οποία και θα αναλύσω στις επόμενες σειρές.
Αρχίζω με τα ποστ στο δημόσιο. Χθες βράδυ είχαμε μια πρώτη σεντονάρα από τον Ακριβό. Έκατσε κι έψαξε το ρόλο του Εμμανουήλ, έγραψε 3 σενάρια (και θύμησε λίγο Χάρη) κι έσπρωξε αυτό που έλεγε ότι ο Εμμανουήλ είναι ο ΔΑ κι ο Ικαρίων είναι ο Μαφιόζος του. Την ίδια ακριβώς ώρα ο Ικαρίων έγραφε ένα άλλο μεγάλο ποστ, το οποίο βασιζόταν στο ότι ο Εμμανουήλ είναι ο Ντετέκτιβ, που είχε και χρησμό κι έτσι έμαθε για Ευθύμη και Τάσο τις πρώτες δύο ημέρες. Ο Ικαρίων θεωρεί τον Πολ ως Φανερό που ήξερε ο Ευθύμης, βρίσκει συνδέσεις με τη μέθεξυς, και μετά με Έμιλυ και Στράτο και τους βάζει όλους μαζί στη Μαφία, παρέα με τον Ιορδάνη, μέσα ή ως ΔΑ. Το ποστ του όμως περνάει για αρχή απαρατήρητο, όπως και του Ακριβού, κι αυτό τον εξαγριώνει, δικαιώς κατά τη γνώμη μου.
Ξυπνάω το πρωί και βλέπω την κίνηση. Η Μέθεξις που χθες έμαθε για τον Τζόνι ότι φαίνεται αθώος, τον αθωώνει και δεν ξέρω γιατί ρισκάρει ακόμη και τώρα το κάρφωμα, στα μάτια μου χτυπάει πολύ ο ρόλος της. Στη συνέχεια η Ντόιτς, ξέροντας ότι ο ΑΜ είναι εκτος παιχνιδιού, πηγαίνει κατηγορεί και ψηφίζει Σπυράκο έτσι ώστε να τη δει ο Πληροφοριοδότης και να τον αθωώσει αλλά ο Ικαρίων σφυράει αδιάφορα. Και μάλιστα, εκτός του ότι αθωώνει κι ο ίδιος τη Ντόιτς, αργότερα μέσα στη μέρα θα κατηγόρησει και τον Σπυράκο. Σωστή σαν σκέψη, ο Ικαρίων όμως καμουφλάρεται, ίσως υπερβολικά περισσότερο απ όσο θα έπρεπε, πολύ καλά. Η ώρα της δολοφονίας έρχεται, η Σύλβια πεθαίνει κι η αντίδρασή της στο σκαιπ είναι περισσότερο ήρεμη απ όσο περίμενα. Καταλαβαίνει ότι κάτι παίχτηκε κι ότι μάλλον φοβόταν η Μαφία ότι θα έσωζε τη Μέθεξις, αν και μου διαβεβαιώνει πως είχε αποφασίσει να μην τη σώσει. Πιστεύει επίσης ότι η Μαφία κάνει εξαιρετικό παιχνίδι κι απλά αναμένει τη Νεκροφάνεια της τώρα. Εγώ μόνο να αφήσω ως σχόλιο ότι η Μαφία έχει παραμελήσει πάρα πολύ τους βοηθούς της. Δεν έπαιξε καθόλου με τη Σύλβια, παρότι ήξερε πως αυτό μπορεί να γυρίσει ανάποδα, δεν έχει ψάξει καν να βρει τον Τζόνυ, τον οποίο τον έχουν καταλάβει όλοι εκτός απ τους 6 που πρέπει να τον καταλάβουν. Αναγκάζεται τώρα να χαραμίσει μια δολοφονία στη Σύλβια προκειμένου τουλάχιστον να μην της κάνει ζημία, ενώ δε γνωρίζει ότι η Πόρνη κοιμάται μέχρι στιγμής με Μαφιόζους. Θεωρώ πως σε late game η Μαφία θα το πληρώσει πολύ ακριβά αυτό, το παρελθόν έχει δειξει ότι ΔΑ και Πόρνη είναι σχεδόν απαραίτητοι σε κάθε Μαφία που έχει κερδίσει στα τελευταία παιχνίδια (εξαίρεση η σούπερ Μαφία του #40). Συνεχίζοντας στη ροή των ποστ, η σπαι βγαίνει και τονίζει το de facto που έγραψε ο Ευθύμης για το Σπύρο, που μέχρι στιγμής όλοι αγνοούν και συνεχίζουν και μετά το ποστ της σπαι να αγνοούν. Για ακόμη ένα παιχνίδι αναγκάζεται η Μαφία να βγει και να δώσει, με αποδείξεις μέσω των ποστ του ΑΜ, τον Φανερό Β στους Πολίτες κι αυτοί δεν την πιστεύουν! Τι γινέται ρε;!;!;!
Προς το απόγευμα τώρα, έρχεται ο Ικαρίων και προσπαθεί να στηρίξει το σενάριο που έφτιαξε το βράδυ με κάθε τρόπο. Αρχίζει να παραλογίζεται και να βρίσκει ακόμη και χαζές προφάσεις κι εκεί πιστεύω πως αρχίζει να το χάνει. Δε χρειαζόταν για παράδειγμα το ποστ με τις ώρες, δείχνει ότι βρίσκεται σε κατάσταση πανικού και δεν έχει λογική σκέψη κι υπομονή. Κι αυτά τα βλέπουν οι συγκάτοικοι και πείθονται ότι ο Ικαρίων είτε παίζει άθλια είτε είναι Μαφιόζος. Κι επειδή το πρώτο είναι δύσκολο για την εμπειρία του, ο Ικαρίων κερδίζει την ταμπέλα του Μαφιόζου. Κι εκεί αρχίζει ο πόλεμος. Ο Ικαρίων επιτίθεται ήδη σε Ακριβό, τον θεωρεί σίγουρο Μαφιόζο, μαζί και την Έμιλυ και κάνει τη μεγάλη δήλωση ότι αν δεν έχουν αυτοί οι δύο κακό ρόλο τότε δε θα ξαναπαίξει Παλέρμο. Θέλω πολύ να δω τα μούτρα του μετά το παιχνίδι αν και κόβω το κεφάλι μου ότι θα πει πως Ακριβός κι Έμιλυ έπαιξαν άθλια και πώς δε φταίει αυτός. Απ την άλλη πλευρά της τιτανομαχίας, ο Ακριβός ετοιμάζει σεντόνι γεμάτο επίθεση στον Ικαρίων προκειμένου να τον βγάλει Μαφιόζο. Στα πλαίσια αυτά κάθεται και διαβάζει όλα τα ποστ του Ικαρίων και μετράει μία-μία της αναφορές που έχει κάνει σε κάθε παίχτη και βγάζει ένα πινακάκι χαρά στο κουράγιο του. Του τάζω βραβείο γι αυτό. Την ίδια ώρα η Μαφία κάθεται αμέτοχη στη γιάφκα της, χασκογελάει, αν και κάποιες υποψίες ότι ο Ακριβός μπορεί να είναι η Πόρνη, τη θέλουν να επιθυμεί λίγο περισσότερο την ήττα του Ικαρίων. Η ψηφοφορία λήγει, η Μέθεξις αποχωρεί, τα τελευταία της λόγια θεωρούνται άχρηστα απ όλους κι η νέα ψηφοφορία ξεκινάει. Με τον Ικαρίων και την Έριδα να στέλνουν αμέσως 2 ψήφους στον Ακριβό και τον Τάσο να μου χτυπάει το φβ, «ήξερα ότι θα γίνει αυτό» και τώρα που ξέρει από το όνειρο ότι ο Ακριβός είναι αθώος ετοιμάζει την υπεράσπισή του. Και γνωρίζοντας πως υπάρχουν ακόμη 2 άτομα, Έμιλυ και Νεφέλη, που γνωρίζουν την αθωώτητα του Ακριβού, είμαι πολύ περίεργος για τη συνέχεια.
Και θέλω να τελειώσω το δημόσιο με ένα ιδιαίτερο μου σχόλιο. Έβλεπα σήμερα τη Μέθεξις, η οποία γνώριζε ότι κατά πάσα πιθανότητα θα αποχωρήσει και πώς υπάρχει ο κίνδυνος Τυμβωρυχίας, να βγαίνει και να γράφει ότι θεωρεί σίγουρο Μαφιόζο τον Πολ. Έβλεπα αργότερα τον Ικαρίων, που φαντάζομαι αντιλαμβάνεται πως αν ποτέ αποχωρήσει η Τυμβωρυχία θα είναι σχεδόν σίγουρη, να γράφει ότι θεωρεί σίγουρο Μαφιόζο τον Ακριβό. Κι αναρωτιέμαι, γιατί κι οι δύο, κι ειδικά η Μέθεξις που το μέλλον της ήταν σχεδόν γραφτό, κάνουν τέτοια ποστ που σε περίπτωση Τυμβωρυχίας θα παραπλανήσουν την ομάδα τους. Αντιλαμβάνομαι ότι αυτά τους εξυπηρετούν αυτή τη στιγμή για να παραμείνουν στο παιχνίδι ή να στηρίξουν τις θέσεις τους, αλλά δεν πρέπει να ξεχνάνε, πως ακόμη κι αν αποχωρήσουν, θα κερδίσουν, αν κερδίσουν οι Πολίτες. Δε σκέφτονται ομαδικά, σκέφτονται καθαρά εγωιτσικά, και σε περίπτωση που πέσει κάποια Τυμβωρυχία και παραπληροφορήσουν Πολίτες, θα έχουν πολύ μεγάλο μερίδιο ευθύνης σ αυτό.
Κι αφού τελείωσα με αυτά που γράφηκαν στο δημόσιο, να περάσω στις σκέψεις μου απ αυτά που έμαθα επικοινωνώντας με διάφορους παίχτες επί προσωπικού. Ρώτησα τον Τζόνι για Μαφία, μου αράδιασε κάποια ονόματα και ΔΕΝ έχει ούτε καν πλησιάσει. Απόλυτο μηδέν. Βέβαια όπως είπαμε, σ αυτό ευθύνεται αρκετά κι η Μαφία του. Δέχομαι στη συνέχεια μήνυμα από την Έμιλυ, Σπαι-Ντοιτς-Ζωή-Ιορδάνης είναι οι δικοί της Μαφιόζοι. Εύστοχη και στους τέσσερις, έχει και τον συγκάτοικο δίπλα της, κι αν τον πείσει, αρχίζω εγώ να φοβάμαι για το μέλλον. Βέβαια, οι φόβοι μου έρχονται ακόμη περισσότερο από τον Πολ. Μιλάω μαζί του, αυτό που πρακτικά καταλαβαίνω είναι θεωρεί Μαφιόζο όποιον τον κατηγορεί κι αθωώνει τη Μέθεξις. Στα πλαίσια αυτά, έχει top suspect τον Ιορδάνη. Επίσης, ο Πολ φοβάται ότι μπορεί να δολοφονηθεί συνοδεία της Πόρνης και να μην παίξει τις ιδιότητές του. Αρχίζω να τρέμω στο σενάριο να βιαστεί και να σκοτώσει τον Ιορδάνη. Η Ζωή ακόμη δεν έχει μπει στο παιχνίδι της Μάγισσας τα βράδια, το πρώτο ήταν κουρασμένη από το ταξίδι και χθες είχε άλλο σκεπτικό. Χθες έστειλε το θύμα νωρίς προκειμένου να δείξει στη Μάγισσα ότι δεν έχει την πόρνη και να την αφήσει μήπως και σκοτώσει νουμπίστικα την Μέθεξις. Αυτό δεν έγινε κι η Ζωή καταλήγει πως η Μάγισσα είτε είχε όνειρο, ειτε το πιο πιθανό δεν είχε και είναι έμπειρος παίχτης ή άπειρος που θεωρεί τη Μέθεξις αθώα. Ενδιαφέρουσα η σκέψη της, αν και πρακτικά βγαίνει λανθασμένη καθώς ο Πολ είναι άπειρος παίχτης και θεωρεί την Μέθεξις Μαφιόζα. Ένιγουει. Ο Ιορδάνης συνεχίζει μέχρι κι αργά το βράδυ την κόντρα του με τον Πολ, εγώ αρχίζω να φοβάμαι για τη δολοφονία της Μάγισσας και στηρίζομαι στη Ζωή που σήμερα αποφάσισε να ξενυχτήσει, άρα λογικά θα στείλει το θύμα στις 02:59 και στο ότι ο Πολ θα φοβηθεί την Πόρνη και δε θα δολοφονήσει σήμερα. Και για το τέλος έχω αφήσει τον Ικαρίωνα. Στέλνει κάθε μέρα 2-3 μηνύματα με διάφορες υποθέσεις, τα οποία και θα δημοσιεύσω στο τέλος για όσους θέλουν λίγο ακόμη απ αυτόν. Έχει κάνει ματσάρισμα καλοί κακοί ρόλοι κι έχει δώσει και συγκεκριμένους ρόλους στον καθένα. Από τους 25, αν εξαιρέσουμε αυτούς που ξέρει λόγω ρόλου και Τυμβωρυχιών, έχει βρει 2. Τον Τζόνυ ως Πόρνη και τον Σπυράκο ως Μαφιόζο, αν και τον πασσάρει ως Κρυφό κι όχι ως Φανερό Β. Αρκετά μακριά η σκέψη του, και δεδομένου ότι είναι παίχτης κλειδί για τους Πολίτες, ελπίζω να συνέλθει και να καταφέρει να λύσει το γρίφο προτού είναι πολύ αργά.
Και πάμε στα της νύχτας. Ξεκινάμε με τα απλά. Η Πόρνη δεν είναι ονλινε, δε μας έστειλε απ νωρίς και στέλνει θύμα την Έριδα αλλά εκτός χρονικών ορίων. Η επιλογή απορρίπτεται. Ο Γιατρός προστατεύει το μόνο άτομο που (τουλάχιστον χωρίς την πόρνη) δε χρειάζεται προστασία, τον Δημήτρη Σ. Κι η Μαφία αποφασίζει να δώσει έναν ήσυχο φόνο, κυρίως στη λογική ότι μετά δε θέλει δυνατά φαντάσματα για να μπορέσει να σταθεί η Νεκροφάνεια στη Σύλβια. Δολοφονεί τον Αγγελόγιαννο. Το ενδιαφέρον όμως επικεντρώνεται στους υπόλοιπους ρόλους. Το Μέντιουμ έχει να πάρει μεγάλη απόφαση, θα ρωτήσει για Σύλβια ή για Μέθεξις; Ο Τάσος και λοιποί παίχτες ζητάνε να μάθει για τη Σύλβια, η Μελανία όμως θεωρεί άσκοπο να ρωτήσει αν η Σύλβια είναι Πόρνη, απ τη στιγμή που μπορεί να είναι και ΔΑ. Η ίδια τη θεωρεί σίγουρη αθώα κι αποφασίζει να ρωτήσει για τη Μέθεξις. Για τη Μέθεξις που απ χθες είχε επιφυλάξεις λόγω του κύματος και την ψήφισε στα γρήγορα βασιζόμενη στον ΑΜ. Μαθαίνει λοιπόν ότι η Μέθεξις είναι αθώα και κρίνοντας ότι η Μαφία τα πάει εξαιρετικά κι οι Πολίτες είναι εντελώς φάουλ, αποφασίζει να καρφώσει το ρόλο της, ακόμη και με κίνδυνο να δολοφονηθεί. Θα γράψει μετά τις 3 για να αποφύγει τη δολοφονία, κατηγορώντας όσους ψήφισαν Μέθεξις κι όσους την προέτρεπαν να ρωτήσει για τη Σύλβια και θα επιτεθεί στο μέγιστο στον Πολ. Βέβαια έτσι θα έρθει κόντρα σ όλα κι είτε οι Πολίτες θα καταλάβουν ότι είναι το Μέντιουμ και μετά θα γίνει της πουτάνας αύριο στο ποιος θα αποχωρήσει, είτε θα τη θεωρήσουν τρελή και Μαφιόζα που το παίζει Μέντιουμ και δε θα ασχοληθούν μαζί της. Ακόμη περισσότερο όμως ενδιαφέρον έχουν ο Αυτοκράτορας κι ο Δικηγόρος. Ο Αγγελόγιαννος, στην τελευταία του ευκαιρία να δώσει μια ασυλία, προστατεύει αυτόν που θεωρεί πιο αθώους απ όλους, τον Ικαρίωνα. Κι ο Κόμφυ θεωρεί πως Ικαρίων και Ακριβός δεν είναι Μαφιόζοι, δεν τον πειράζει αν φύγει ένας απ τους δύο και θα προστατέψει αύριο στην ψηφοφορία τον Πολ. Βλέποντας αυτά, καταλαβαίνουμε ότι ο Ακριβός είναι σε πολύ δύσκολη θέση και πολύ δύσκολα θα παραμείνει στο παιχνίδι. Ακόμη και μετά την ασυλία του Ικαρίων, ο ίδιος ξέρει ότι ο Πολ είναι αθώος, δεν ξέρουμε το κύμα που θα δημιουργήσει η Μελανία εναντίον του Πολ, αλλά αν ο Πολ είναι mvp δε θα φύγει. Άρα είτε ο Ακριβός θα πρέπει να βρει μια πολύ καλή εναλλακτική στο άκουσμα της ασυλίας του Ικαρίων, να βγάλει τη Μελανία τρελή και να πουλήσει αυτήν την εναλλακτική, είτε ο Κόμφυ να πεισθεί από τη Μελανία, να δημιουργηθεί κύμα προς τον Πολ κι ο ίδιος ξέροντας οτι οι ψήφοι του θα μηδενιστούν, να προλάβει να τον διώξει με ΑΠ, φανερώνοντας κι εν μέρει το ρόλο του. Ακραία σενάρια όλα, ο Ακριβός βρίσκεται σε μεγάλο κίνδυνο, για αρχή όμως ας δούμε τι θα γίνει με τη Μελανία και το δικό της ποστ κι αν υπάρχει καμία περίπτωση ο Πολ να δράσει σήμερα. Είναι 02:40 αυτή τη στιγμή, πιμι δολοφονιας δεν υπάρχει κι η απόλυτη σιγή από το στρατόπεδο της Μάγισσας. Άντε να δούμε τι θα μας ξημερώσει...
Καληνύχτα!

Πέμπτη 27/7
Σήμερα είμαι πολύ κουρασμένος. Κοιμήθηκα λίγο και δε μπόρεσα να πάρω διάλειμμα μέσα στη μέρα. Ο Αντώνης για προσωπικούς λόγους έλειπε αρκετές ώρες και πρακτικά έχω μείνει μόνος μου από αργά το μεσημέρι και πρέπει να περιμένω και τη Ζωή μέχρι τις 03:00. Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος σήμερα, αν και υπάρχουν αρκετά σημεία που θα ήθελα να σταθώ πάλι.
Η μέρα άρχιζε κάπου στα ξημερώματα με το ποστ της Μελανίας. Η Μελανία είναι ένα μεγάλο διαμάντι, βγαίνει σε φουλ επίθεση, αθωώνοντας τη Μέθεξις με επιχειρήματα και λογικές σκέψεις κι όχι υπονοώντας το ρόλο της. Στρέφεται εναντίον Τάσου και Πολ βέβαια, δύο αθώους, αλλά της δίνω για αρχή το ελαφρυντικό ότι δεν έχει σωστή επαφή με το παιχνίδι. Περιμένω πολλά απ αυτήν μόλις φτάσει το ΣΚ. Κι έρχεται το πρωί και περιμένουμε αντιδράσεις. Έρχονται ο Σουκου κι ο Κόμφυ κι αμέσως αθωώνουν τη Μέθεξις κι εγώ σκέφτομαι ότι κατάλαβαν τη Μελανία ως Μέντιουμ και δε θέλουν να την καρφώσουν. Αντίθετη γνώμη έχει όμως η Έριδα, που λέει ξεκάθαρα ότι η Μελανία υπονοεί ρόλο Μέντιουμ. Κι ακόμη και Μαφία να είναι η Μελανία και να το κάνει αυτό όπως ο Αντώνης πέρσι, γιατί καλή μου Έριδα να βγεις και να το πεις αυτό; Αν μία στο εκατομμύριο κάνεις λάθος κι η Μελανία είναι το ορίτζιναλ Μέντιουμ κι η Μαφία ή η Πόρνη δεν το έχει καταλάβει ακόμη, γιατί να τους το δώσεις στο πιάτο; Την ίδια ώρα ο Κόμφυ ψηφίζει Πολ, ενώ του έχει δώσει ασυλία το βράδυ και δε μπορώ να καταλάβω αν το κάνει για ξεκάρφωμα ή έχει πεισθεί λόγω Μελανίας. Παράλληλα, ο Σουκου παρατηρεί ότι κάθε μέρα οι πολίτες ασχολούνται και με διαφορετικό δίπολο, θυμάται τη Νεφέλη και πόσο εύκολα ξεχάστηκε μετά την πρώτη μέρα κι αρχίζει ένα κύμα εναντίον της που τελικά θα αποδειχθεί μοιραίο. Στα χαιλαιτ του πρωινού ήταν και το υπερποστ της Ζωής, που μπορεί να έδωσε κάποιες νέες λεπτομέρειες αλλά εμένα προσωπικά δε με έπεισε. Το πρόβλημα της όμως είναι ότι πετάει το ποστ και φεύγει. Και δέχεται κάποιες ερωτήσεις γι αυτό αλλά δε μπαίνει ποτέ να τις απαντήσει κι ούτε να κάνει άλλο ποστ. Δέχομαι ότι ίσως δεν έχει χρόνο κι ότι δε μπορεί να τα προλάβει όλα στη Μαφία, αλλά έτσι όπως παίζει δεν υπάρχει περίπτωση να επιβιώσει. Ήδη ο Ακριβός μου λέει ότι αυτή δεν είναι η φυσιολογική Ζωή και τη θεωρεί σίγουρη Μαφιόζα.
Το μεσημέρι αρχίζει με την ανακοίνωση της δολοφονίας του Αγγελόγιαννου και κυρίως με την ανακοίνωση της ασυλίας του στον Ικαρίων. Ο τελευταίος είχε πει χθες ότι θα βρει τρόπο να σωθεί στην ψηφοφορία (ή κάτι παρόμοιο τέλος πάντων), αυτό το είχε σημειώσει ο Ακριβός, πιστεύοντας ότι έχει Εξαίρεση ή είναι Αυτοκράτορας και μόλις βλέπει την ασυλία κάνει μια τεράστια κωλοτούμπα, τον βγάζει αθώο και προσπαθεί να δώσει τέλος στην τιτανομαχία τους, παρακαλώντας τον Ικαριων να συνεργαστούν. Ο Ικαρίων όμως δεν υπάρχει περίπτωση να αποδεχθεί ποτέ ότι έχει κάνει λάθος. Συνεχίζει να τον κατηγορεί, αυτόν και την Έμιλυ και να ζητάει άμεσα να αποχωρήσουν από το παιχνίδι. Αφού όμως τους βλέπει σαν ζευγάρι κι ότι αλληλοστηρίζονται, γιατί δεν έχει εξετάσει καν το ενδεχόμενο να είναι συγκάτοικοι; Απορώ... Με κάτι άλλο που απορώ, είναι η φτωχή παρατηριτικότητα των παιχτών. Ο Ακριβός λέει για τον Πολ ότι τον θεωρεί αθώο ή ΔΑ/Πόρνη κι αργότερα το ίδιο λέει κι ο Τάσος για τον Ακριβό, αθώο ή ΔΑ/Πόρνη. Δεδομένου ότι το «αθώος ή ΔΑ/Πόρνη» είναι η απάντηση που παίρνει κάποιος παίχτης όταν ρωτήσει με ρόλο ή κάρτα, γιατί κανείς δε σκέφεται ότι αυτοί οι δύο μπορεί να έχουν παίξει Όνειρο; Μάλιστα, ο Ικαρίων θεωρεί κι εντελώς αδύνατον κάποιος να έπαιξε Όνειρο για τον Πολ... Ο οποίος Πολ γράφει ποστ και βάζει και το χέρι του στη φωτιά ότι η Ζωή έχει χεσμένη τη φωλιά της. Και μας στέλνει και πιμι ότι έπρεπε να την είχε δολοφονήσει χθες κι εμείς φοβόμαστε ότι η αρχιμαφιόζα θα πέσει άδικα. Και λέω άδικα γιατί ο Πολ δεν έχει κάνει καμιά παιχνιδάρα και βρήκε τη Ζωή ή τον Ιορδάνη από τα ποστ της. Ο Πολ είναι κι αυτός σαν τον Ικαρίων, ίσως και χειρότερος, κι ακολουθεί τη λογική πως όποιος τον κατηγορεί είναι ένοχος και πρέπει να πεθάνει. Δεν έχει βρει τη Ζωή και τον Ιορδάνη απ την παρουσία τους στο θέμα, τους έχει στοχεύσει μόνο και μόνο επειδή τόλμησαν να τον κατηγορήσουν! Και φεύγοντας από τον Πολ πάμε στον Τάσο, που το απόγευμα έρχεται με ένα επικών διαστάσεων σεντόνι, το οποίο έφτιαχνε επί 1,5 μέρα κι έχει παραθέσεις από την αρχή ακόμη του παιχνιδιού. Χαρά στο κουράγιο του, εγώ χρειάστηκα τουλάχιστον μισή ώρα για να το διαβάσω στα γρήγορα. Αν ήμουν και παίχτης κι έπρεπε να το αξιολογήσω κι όλας, δε θέλω να σκεφτώ πόση ώρα θα χρειαζόταν... Αυτό που θέλει να πει όμως ο Τάσος στο σεντόνι του είναι πως ο Ακριβός είναι αθώος. Το λέει, το φωνάζει, σχεδόν υπονοεί ότι το έχει μάθει απ αλλού. Ο Ακριβός απορεί που μάζεψε τόσο support απ τον Τάσο, αλλά δεν το θεωρεί Ντέτεκτιβ, υποψιάζεται Όνειρο. Ο Ικαρίων όμως, παρότι θεωρεί τον Τάσο σύμμαχο κι απολύτως αθώο, είναι τόσο τυφλωμένος που αρνείται να δεχθεί αυτά που λέει ο Τάσος και να συνεργαστεί μαζί του και με τον Ακριβό. Στην πορεία βέβαια ο Ακριβός κι ο Ικαρίων αλλάζουν μαζί ψήφο και τη δίνουν στη Νεφέλη, αλλά αυτό ήταν μόνο ένα pause από την πλευρά του Ικαρίων στην κόντρα του με τον Ακριβό. Ο σκοπός των δύο αυτών ψήφων είναι να δημιουργηθεί ισοψηφία μεταξύ Πολ και Νεφέλης για να εξαχθούν περισσότερα συμπεράσματα. Λίγο πριν το τέλος, δημιουργείται παρεξήγηση μεταξύ Τζόνυ κι Ικαριων, κι οι δύο θέλουν την ισοψηφία, ο Ικαριων απαιτεί ο Τζόνυ να τη φέρει πριν τις 20:00, ο Τζόνυ θέλει να τη φέρει στις 20:09 για να καλύψει αλλαγή ψήφου της Νεφέλης, ο Σουκου καταλήγει να παίξει Επιπλέον Ψήφο για να φέρει την ισοψηφία κι ο Τζόνυ κατηγορείται ότι εξ αρχής δεν ήθελε την ισοψηφία και γι αυτό είναι κακός ρόλος και πρέπει να φύγει άμεσα. Εν τέλει η ισοψηφία δημιουργείται, ο δικηγόρος όμως τρολλάρει όλους όσους ήλπιζαν σ αυτήν, οι ψήφοι του Πολ μηδενίζονται κι η Νεφέλη αποχωρεί ως mvp.
Και φτάνουμε αμέσως μετά την ψηφοφορία. Ικαριων και Σουκου εξαγριωμένοι επιτίθονται στον Τζόνυ και τον ψηφίζουν, ο Τζόνυ προσπαθεί να πείσει αλλά δεν έχει καμία ελπίδα γιατί μιλάει σε άτομα που φορούν παρωπίδες. Ο Ικαριων κι ο Σουκου επιμένουν, ο Τζόνυ αλλάζει τακτική και συνεχίζει τον καυγά με στόχο να προκαλέσει χάος και να στρέψει τα βλέμματα και πάνω του ελπίζοντας ότι αυτό θα μπορέσει να το εκμεταλλευτεί η Μαφία. Τελικό αποτέλεσμα της κόντρας αυτής, εκτός απ υπερβολικά νεύρα για όλους, καμιά 50αρια ποστ που γράφουν τα ίδια και τα ίδια, από 3 μόνο παίχτες κι όλοι οι υπόλοιποι θα πρέπει να σπαταλήσουν το χρόνο τους γι αυτές τις μαλακίες. Κι αν ο Τζόνυ απ ένα σημείο και μετά το ήθελε αυτό, ο Ικαρίων κι ο Σουκου πώς ακριβώς βοήθησαν την ομάδα τους, παίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι της Πόρνης; Το βράδυ επίσης κάνει την εμφάνισή του κι ο Ιορδάνης, συμμετέχει κι αυτός στις συζητήσεις για ισοψηφία, σχολιάζει το δικηγόρο και την αποχώρηση, ακριβώς όπως θα έκανε σαν πολίτης. Και στη συνέχεια κάνει τη μεγάλη την κίνηση, εμπιστευόμενος θεωρητικά το Δικηγόρο, αφήνει τον Πολ που ψηφίζει τόσες μέρες και στρέφεται στο Σπυράκο. Τον κατηγορεί για το de facto του Ευθύμη κι οτι αυτός είναι εν τέλει ο Φανερός Β, όπως επίσης βρίσκει και κατηγορεί τα 4 άτομα που αρχικά θεωρούσαν τη Μέθεξις ένοχη και εντός μίας ημέρας τη θεωρούσαν αθώα, κατηγορώντας τα ότι κρύβονται πίσω από τα κύματα. Έτσι βέβαια χρειάζεται να φέρει στο προσκήνιο και τη Ζωή και την Κλαιρ, και μαζί με την αποκάλυψη του Σπυράκου φτάνει να έχει δώσει 3 από τους Μαφιόζους του σε λιγότερο από 2 ώρες. Βέβαια το πλάνο είναι ίδιο με το δικό μας περσινό και σε πρώτη φάση δείχνει να δίνει ανάσες στον Ιορδάνη. Ο Ακριβός τείνει να πιστέψει ότι είναι αποπροσανατολισμένος Πολίτης και πάει να ψάξει τα ποστ του Σπυράκου μήπως κι ο Ιορδάνης έχει δίκαιο, ενώ Σουκου κι Ικαριων τον θεωρούν ύποπτο αλλά για αρχή δεν έχουν διάθεση να ασχοληθούν μαζί του. Βέβαια ακόμη τα ποστ αυτά δεν τα έχουν δει πολλοί και καλύτερη ανάγνωση της επίπτωσής τους θα έχουμε μάλλον αύριο που θα επιστρέψουν όλοι.
Και για το τέλος η νύχτα. Ο Τζόνυ θεωρεί πλέον σίγουρο αθώο τον Ικαρίων και κοιμάται μαζί του. Μπορεί να μη βοηθάει έτσι, αλλά τουλάχιστον δεν κάνει ζημιά στη Μαφία. Η Μελανία ρωτάει για Νεφέλη και μαθαίνει ότι είναι αθώα και περιμένω πολύ να τη δω να αλληλεπιδρά με Ιορδάνη. Ο Ιορδάνης θεωρεί αθώα τη Μέθεξις, αθώα τη Νεφέλη, άρα συμφωνεί πλήρως με το Μέντιουμ κι αν στη συνέχεια ο Ιορδάνης είναι αυτός που θα διώξει το Σπυράκο, που η Μελανία θα τον δει ως Μαφιόζο, τότε προβλέπω η Μελανίτσα μας να τον εμπιστευτεί τυφλά και να πέσει στην παγίδα του. Θα είναι πολύ καλό πλέι αν εξελιχθεί έτσι... Ο Δικηγόρος μέχρι στιγμής δε μας έχει στείλει την επιλογή του κι ο Γιατρός προστατεύει την Έριδα. Το σημερινό όμως θύμα δε χρειάζεται την προστασία κανένος γιατί έχει δική του. Η Μαφία στοχεύει τον Δημήτρη Σ, με διπλή αιτιολόγηση. Πρώτον, η Ζωή, για κάποιο λόγο που αδυνατώ να κατανοήσω, τον θεωρεί Μάγισσα και θέλει να κάψει την ιδιότητά του. Δεύτερον, είναι ένα καλό ήσυχο θύμα που δεν έχει δημιουργήσει πρόβλημα στη Μαφία και δε θα δημιουργήσει πρόβλημα και στην επαναφορά της Σύλβιας. Κι εδώ διαφωνώ διπλά. Όπως παραδέχεται κι ο Ιορδάνης, απ τη στιγμή που ο Τάσος θεωρεί τη Σύλβια Μαφιόζα και Μαφιόζο όποιον παίξει Νεκροφάνεια σ αυτήν, είτε θα πρέπει να δολοφονηθεί πρώτα ο Τάσος, είτε να καθυστερήσει η επαναφορά της Σύλβιας. Ο δεύτερος λόγος που διαφωνώ, πιστεύω ότι είναι πολύ λάθος αυτή τη στιγμή για ανώδυνη δολοφονία. Αυτή τη στιγμή ο Τάσος προσπαθεί να ενώσει Ικαρίων κι Ακριβό, ο Ακριβός πηγαίνει πακέτο με την Έμιλυ, ο Σουκου εμπιστεύεται τον Ικαρίων, υπάρχουν πολλοί Πολίτες συνασπισμένοι, που αν δημιουργήσουν μια μεγαλύτερη συμμαχία τότε θα πάρουν τον έλεγχο του παιχνιδιού, θα βρουν εύκολα τη Μαφία και θα την καθαρίσουν σε συνεχόμενες ημέρες. Αυτό δεν το διαβάζει η Μαφία, χτυπάει έναν παίχτη που θα μπορούσε να κρατήσει μέσα, να τον προσεγγίσει και να τον πάρει με το μέρος της κι αφήνει να κυκλοφορούν ανενόχλητοι παίχτες που σε late game ειδικά θα δημιουργήσουν πρόβλημα. Πολύ κακή επιλογή φόνου... Αν και, υπάρχει ένα αστερίσκος ο φόνος αυτός να βγει θησαυρός, για λόγο όμως εντελώς τυχερό στον οποίο η Μαφία δε θα χει κανένα credit. Αν ο Πολ αποφασίσει σήμερα να δολοφονήσει τη Ζωή όπως έλεγε το μεσημέρι, τότε αφού η Μαφία πέφτει στο αλεξίσφαιρο, θα υπάρχει ένα μόνο πτώμα το μεσημέρι. Όλοι θα θεωρήσουν ότι η Ζωή είναι θύμα Μαφία κι άρα αθώα, ο Ιορδάνης χαλαρά θα την επαναφέρει με Νεκροφάνεια, θα αθωωθεί από πολλούς κι αυτός κι η Μαφία θα πάρει ένα μεγάλο πλεονέκτημα, δώρο της Θεάς Τύχης. Άρα τελικά, μήπως επιθυμούμε σήμερα να δολοφονήσει η Μάγισσσα;
Καληνύχτα!

Παρασκευή 28/7
Παρασκευή σήμερα, τελευταία μέρα, όλοι λέμε άντε στις 20:00 να τελειώσουμε και να βγούμε επιτέλους απ το δωμάτιό μας, ΣΚ έρχεται, διάλειμμα, ξεκούραση, ε; Όχι! Για να έρθει αυτό το Σάββατο μας έβγαλε την ψύχη. Και σε καμία περίπτωση δεν ήρθε στις 20:00 όπως υποσχέθηκε!
Η μέρα ξεκίνησε τα ξημερώματα με την κωλοτούμπα του Ικαριων. Κόντρα σ όλα τα προγνωστικά, οκ μας είχε ενημερώσει τη νύχτα με πιμι γι αυτό, αναθεώρησε τις απόψεις του κι έβγαλε τον Ακριβό σίγουρο αθώο. Φαντάζομαι έκανε restart στο κεφάλι του, είδε ότι ο Τάσος για να φωνάζει τόσο το έμαθε με ρόλο ή κάρτα και πλέον ξεκινάει κι αυτός από το μηδέν. Δεν έχει αθωώσει πλήρως την Έμιλυ, για την ακρίβεια Μαφιόζα τη θεωρεί ακόμη, αλλά δεν πιστεύω ότι θα αργήσει να την αθωώσει. Λίγο αργότερα, ξεκινάει η Μελανία και ποστάρει και καρφώνεται όλο και περισσότερο ότι είναι το Μέντιουμ. Ο Σουκου βγαίνει και το δηλώνει σ όλους, ότι η Μελανία είναι το Μέντιουμ κι αναρωτιέμαι, δε μπορεί να καταλάβει ότι κάτι τέτοιο μπορεί να βοηθήσει μόνο τη Μαφία; Πόσες φορές πρέπει να πούμε οτι η αποκάλυψη ρόλων βοηθάει τη Μαφία; Και πέρσι ο Αντώνης το έπαιζε Μέντιουμ, όλο το είχαν καταλάβει αλλά κανείς δεν τον είχε δώσει έτσι στην ψύχρα. Βέβαια δεν είναι όλοι σίγουροι ότι η Μελανία είναι το Μέντιουμ. Κι αν είναι Μαφία, κατάλαβε κάπως ότι δολοφονήθηκε το ορίτζιναλ Μέντιουμ και τώρα παίρνει αυτή τη θέση του; Και στρέφεται εναντίον του πολίτη Τάσου; Υπάρχουν σεκοντ θοτς, αν κι απ όσο καταλαβαίνω η πλειοψηφία, συμπεριλαμβανομένης και της Μαφίας, τη θεωρεί ξεκάθαρα Μέντιουμ.
Και πάμε στο μεσημέρι, ανακοινώνω ότι η δολοφονία απέτυχε κι αμέσως ο Ιορδάνης στο φβ «Μάγισσα found». Χαχαχαχα εκεί στη Μαφία, και μαθαίνω αργότερα ότι θα ξαναχτυπήσουν τη Δευτέρα και θα κάτσω να κλάψω από την αντίδρασή τους μετά. Πριν τη δολοφονία όμως ο Ακριβός ποστάρει, κατηγορεί ξανά τη Ζωή και την ψηφίζει. Κι εντός 10 λεπτών, έχει δημιουργηθεί ένα ωραιότατο κύμα εναντίον της κι ανεβαίνει mvp. Και δεν είναι κι η μόνη. Ένα παρόμοιο κύμα ανεβάζει και το Σπυράκο, ο Τζόνυ είναι ψηλά απ το βράδυ, ψήφους έχει κι η Σπάι, μέχρι κι ο Ιορδάνης έφτασε σε σημείο να έχει μία ψήφο. Κι αν υπολογίσουμε και την ασυλία του δικηγόρου το βράδυ στον Τζόνυ, η περίπτωση να μη φύγει σήμερα μέλος της Μαφίας είναι απειροελάχιστη. Συνεπώς κι η Μαφία πρέπει να επιλέξει ποιο παιδί της θα θυσιάσει. Η επιλογή γίνεται, ο Σπυράκος είναι αυτός που θα φύγει, γιατί με νέες κάρτες στο παιχνίδι, αργά ή γρήγορα κάποιοι θα καταλάβουν ότι αυτός ήταν ο Φανερός του Ευθύμη και τότε δε θα μπορεί να σωθεί. Βέβαια κι η Ζωή δεν είναι σε καλύτερη κατάσταση. Έρχεται, κάνει 2-3 ποστ, δεν πείθεται κανείς κι όλοι την κατηγορούν πως εμφανίστηκε τώρα που είναι σε κίνδυνο για να σώσει τον εαυτό της. Βέβαια ο Ικαρίων που φοβάται το ΔΑ, ζητάει πάλι ισοψηφία, οι συγκάτοικοι κι ο Τάσος θέλουν τριπλή κι εκεί αρχίζει μια απ τις πιο έντονες καταστάσεις που έχω συναντήσει και στα 6 Παλέρμο που έχω συντονίσει.
Πριν την ψηφοφορία έχουμε Ζωή και Σπυράκο να ισοψηφούν και τον Τζόνυ λίγο πιο πίσω. Στο 5λεπτο γίνεται της πουτάνας, ο Ακριβός αλλάζει ψήφους 3 φορές, ο Τάσος 2, αλλάζει ο Ικαρίων, αλλάζει η Έμιλυ κι η Ζωή παίζει τις δύο Ακυρώσεις Ψήφου που κρατάει. Το θέμα κλειδώνεται και ξεκινάει η καταμέτρηση. Μετράω εγώ, μετράει ο Αντώνης, μετράει ο Ακριβός, μετράει ο Ιορδάνης, μετράει κι ο Τάσος. Μετά από 5 λεπτά καταλήγουμε σε 5 διαφορετικά αποτελέσματα. Χάος! Πάμε ξανά, εγώ κι Ακριβός μαζί, καταλήγουμε στο ίδιο, μετά εγώ κι Ιορδάνης μαζί, καταλήγουμε στο ίδιο που καταλήξαμε πριν με τον Ακριβό, έρχεται κι επαληθεύει κι ο Αντώνης και μισή ώρα μετά, κι αφού έχουμε χαλάσει από ένα μολύβι ο καθένας ανακοινώνω αποτέλεσμα: Ζωή 5, Σπύρος 5 και Τζόνυ 3, ότι ο Δήμαρχος δεν έχει ψηφίσει και στήνω δημοσκόπηση. 5 λεπτά αφού έχει ανοίξει η δημοσκόπηση έρχεται μήνυμα στο φβ. Είναι ο Χάρης και μ ενημερώνει ότι έχουμε κάνει λάθος. Οι κανόνες επιτρέπουν μόνο ΜΙΑ αλλαγή ψήφου στο 5λεπτο, Ακριβός και Τάσος έκαναν παραπάνω κι αυτές δεν πρέπει να μετρήσουν. Ο Αντώνης τρέχει σε παλιότερες ψηφοφορίες για να ελέγξουμε αν έχει γίνει ξανά, συνέβη μία φορά αλλά δεν επηρέασε το τελικό αποτέλεσμα, οπότε αποφαίζουμε να πάμε με τους κανόνες τώρα. Σβήνω όλα τα ποστ, σβήνω και τις ψήφους που δεν έπρεπε να μετρήσουν κι αρχίζει πάλι η καταμέτρηση. Τελικό αποτέλεσμα: Σπύρος 5, Ζωή 4, Τζονυ 2 και στις 21:13 τελικά το ανακοινώνω. Δίνω και το clue ποιοι είχαν ψηφίσει στην πρώτη λάθος καταμέτρηση Ζωή και Σπύρο κι οι οποίοι δεν είναι Δήμαρχοι ή είναι Δήμαρχοι με πόρνη. Πολλοί είχαν δει εκείνο το ποστ, αναγκαστικά δόθηκε το clue για να παραμείνει το παιχνίδι δίκαιο σ όλους. Γράφω τα τυπικά για το Σαββατοκύριακο, συνιστώ ψυχραιμία και ξεκλειδώνω. Μία απ τις πιο έντονες κι επεισοδιακές ψηφοφορίες στην ιστορία έχει μόλις λήξει. Η μόνη που μπορεί να συκγριθεί μαζί της είναι η δεύτερη ψηφοφορία του 38 και το χάος που ακολούθησε μετά κι είναι κι η αγαπημένη μου μέρα σε τόσα Παλέρμο. Σήμερα την αγγίξαμε, αλλά νομίζω δεν την ξεπεράσαμε.
Βράδυ Παρασκευής τώρα και το θέμα είναι σχετικά ήσυχο. Σουκου κι Ικαριων θεωρούν απολύτως Μαφιόζα τη Ζωή επειδή έπαιξε 2 ακυρώσεις στις 20:09 κι εγώ τρελαίνομαι. Το ότι ήθελε να παραμείνει στο παιχνίδι την κάνει αυτομάτως Μαφιόζα; Δηλαδή αν κρίνατε λάθος κι ήταν η Μάγισσα ή ο Ντετεκτιβ έπρεπε να πέσει χωρίς να παίξει τις κάρτες της; Θα ήταν ύποπτο αν ίσως έπαιζε άλλος κάρτες για να σώσει τη Ζωή, μπορείτε να την κατηγορήσετε για πολλά άλλα πράγματα αλλά όχι γι αυτό! Ήθελε να μείνει στο παιχνίδι, έκανε ο,τι μπορούσε για να το καταφέρει. Δεν είναι απόδειξη ενοχής αυτό! Και καταλήγοντας, ζητάνε επειγόντως ΑΠ στη Ζωή, απ όποιον πολίτη μπορεί να την κρατάει κι εμφανίζεται τότε ο Κόμφυ, που κρατάει την ΑΠ, και κάνει γενικές ερωτήσεις γι αυτήν και ρωτάει όλους πόσο σίγουρη θεωρούν τη Ζωή και στα δικά μου μάτια κάνει μπαμ ότι έχει ΑΠ. Ακριβώς όπως έκανε κι ο Ιορδάνης όταν πέρσι πήρε την Τυμβωρυχία και ρωτούσε απ πριν σε ποιον να τη ρίξει. Το θέμα είναι, θα τη ρίξει ο Κόμφυ; Προσωπικά θα την κρατούσα για άλλον πιο κρυφό Μαφιόζο, η Ζωή αυτή τη στιγμή, με το κύμα εναντίον της, δε χρειάζεται ούτε ΑΠ, ούτε δολοφονία Μάγισσας. Και το άλλο θέμα είναι, θα καταλάβει η Μαφία ότι ο Κόμφυ έχει την ΑΠ; Κι αν το καταλάβει, μήπως μ αυτό του το ποστ ο Κόμφυ υπέγραψε τη δολοφονία του αν δε ρίξει άμεσα την ΑΠ; Άντε να δούμε...
Παύση για ΣΚ τώρα, ελπίζω να μείνουν ήσυχοι και να μπορέσουμε να ανασάνουμε όλοι μας.
Καληνύχτα!

Σάββατο 29/7 & Κυριακή 30/7
Σαββατοκύριακο στην πόλη του Παλέρμο και τα πράγματα ήταν αρκετά ήρεμα, διαψεύδοντας τους φόβους όλων ότι ακόμη και τώρα θα έπρεπε να γράφουν και να διαβάζουν σεντόνια. Το Σάββατο είχε ελάχιστα ποστ και την Κυριακή επίσης λίγα, αν κι είχε σημαντικές κινήσεις, μέχρι το μοίρασμα των καρτών όπου κι έγινε το μπάχαλο.
Να τα πάρουμε όμως από την αρχή. Μπαίνω Σάββατο πρωί κι έχω μήνυμα από Ικαρίων με τίτλο «Λύση του Παιχνιδιού». Σ αυτό θεωρεί μαφία τη Σπαι, τη Γερμανίδα, τη Ζωή, το Στράτο, τη Μελανία και τον Κόφμυ, έχει ως ΔΑ τον Ιορδάνη, πόρνη τον Τζόνυ και στους πολίτες θεωρεί Μάγισσα τον Εμμανουήλ κι έχει βρει σωστά έριδα, μεθεξις, όπως και τους συγκατοίκους. Δεν είναι άσχημα, αλλά σίγουρα δεν είναι κι η λύση του παιχνιδιού. Και το στοίχημα εδώ είναι το πόσο θα παντρευτεί αυτή τη λύση ο Ικαρίων και πόσο διατεθιμένος είναι να συζητήσει κάτι διαφορετικό. Το δεύτερο, και τελευταίο άξιο σχολιασμού post του Σαββάτου είναι τα τελευταία λόγια του Σπυράκου. Η Ζωή τον βάζει να ψάξει να βρει τα τελευταία του λόγια από τότε παλιοτερο παιχνίδι που ήταν πολίτης, φτιάχνουν παρόμοια κι ο κόσμος πείθεται! Κι αμέσως αρχίζουν οι σκέψεις, θα μπορούσε να επιστρέψει με Νεκροφάνεια;
Κυριακή τώρα, και το πρωί πάλι κλέβει την παράσταση ο Ικαρίων. Από το Σάββατο κι όλας έχει την υποψία ότι ο Ιορδάνης είναι ΔΑ και ξημερώματα Κυριακής τη γράφει στο θέμα έτσι ώστε να προλάβει τυχόν αποχώρησή του. Το όλο σκεπτικό βασίζεται σε κάποια μηνύματα που είχαν ανταλλάξει με το Στράτο, ότι ο Στράτος είναι Μαφία κι ο Ιορδάνης ο ΔΑ του και μπορώ να πω ότι είναι ένα αρκετά καλοστημένο σενάριο. Δεν ξέρω πώς ακριβώς την πάτησε η Μαφία εδώ, ξέρω ότι ο Στράτος δεν έκανε κάτι σκοπίμως, ήταν μάλλον bad luck αλλά το πρόβλημα έχει δημιουργηθεί. Ο Ικαρίων ζητάει να αποχωρήσει ως mvp ο Ιορδάνης ή καλύτερα να τον σκοτώσει άμεσα η Μάγισσα. Και δεδομένου οτι ο Πολ ακολουθεί πιστά τον Ικαριων και θεωρεί κι απ μόνος του ένοχο τον Ιορδάνη, ίσως τελικά ο Ιορδάνης πεθάνει από τη Μάγισσα. Η Ζωή δε μπορεί να βρει κάποια σωστή απάντηση, ο Ιορδάνης μπορεί μόνο να κατηγορήσει τον Ικαρίων ότι με την ίδια λογική αυτός είναι ΔΑ της Ντόιτς (και τι ειρωνία να είναι ο Πληροφοριοδότης της) και πλέον αναμένεται η Μάγισσα κι αν οι πολίτες θελήσουν να βγάλουν πρώτο τον Ιορδάνη ως mvp. Βέβαια, σ αυτό το σενάριο, Νεκροφάνεια στη Σύλβια κι αν το έγκλημα γίνει σωστά, δε θα ξέρουν από που τους ήρθε. Ο Ικαρίων επίσης, γράφει μήνυμα που απευθύνεται στα φαντάσματα, ζητάει να παρακολουθούν το θέμα, δίνει οδηγίες για το πώς να φανερώσουν τι κάρτες έχουν και γράφει ότι το Μέντιουμ δε χρειάζεται να πει τίποτε παραπάνω κι ότι ο Σπυράκος είναι αθώος. Κι αναμένω το βράδυ τη Μελανία, που θα μάθει ότι ο Σπυράκος είναι Μαφία κι ήδη υποπτεύεται τον Ικαριων, να δω πώς θα αντιδράσει σ αυτό. Επίσης, όλο το πρωινό η Ζωή έψαχνε ρόλους και συγκεκριμένα τους Συγκατοίκους και την Πόρνη. Δεν ξέρω πόσο μπορεί να έχει κολλήσει και για ποιο λόγο είναι σε τόσο λάθος κατεύθυνση, αλλά ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙ; Σχεδόν όλοι οι Πολίτες, με πολύ λιγότερα στοιχεία, κι έχουν καταλάβει ποιοι είναι οι συγκάτοικοι και ποια είναι η Πόρνη, για την Πόρνη μάλιστα το έχουν αναφέρει και ξεκάθαρα στο δημόσιο, και δε μπορεί η Ζωή, Η ΖΩΗ, και με τις εξτρά πληροφορίες της Μαφίας μάλιστα, να αναγνωρίσει τους ρόλους; Προς το παρόν θεωρούν το Δημήτρη Μάγισσα και την Έμιλυ Πληροφοριοδότη και καθώς πλησιάζει η ώρα της κλήρωσης των νέων καρτών τίθεται ένα τελευταίο δίλημμα. Οι πολίτες έχουν αθωώσει το Σπυράκο, ο Ικαρίων μάλιστα ζήτησε σχεδόν την επαναφορά του. Αξίζει μια Νεκροφάνεια από τη Ντόιτς στο Σπυράκο προκειμένου να κερδίσουν +1 Μαφιόζο, +1 Κάρτα στην κλήρωση και την πιθανή αντίδραση του Πληροφοριοδότη σ αυτό; Ο Ιορδάνης θεωρεί κακό πλει καθώς η Ντοιτς κατηγορούσε το Σπυράκο και θα φανεί τώρα μεγάλη κωλοτούμπα, η Ζωή θεωρεί ότι είναι ένα καλό ρίσκο που αξίζει να πάρουν αλλά η τελική απόφαση είναι να μην παιχθεί η κάρτα. Προσωπική μου γνώμη, και χωρίς προφανώς να γνωρίζω τη σωστή απάντηση, ήταν ένα ρίσκο που άξιζε πολύ. Ο Ιορδάνης ακόμη ελπίζει σε μια νίκη «στα ίσια», ενώ οι πιθανότητες γι αυτήν είναι πολύ μικρές πιστεύω. Η Μαφία μπορεί πιο εύκολα να κερδίσει αν αποκαλυφθεί, το κάνει ροντέο, παίξει με κάρτες και προσπαθήσει να κάνει περίπου ότι κι ο Χάρης στο #42 αλλά αυτό θα μπορούσε να γίνει πιο εύκολα αν είχαν τα εξτρά νούμερα από την επαναφορά του Σπυράκου. Ελπίζω να μη στοιχίσει στη Μαφία αυτή η απόφαση...
Και πάμε στις κάρτες. Η κλήρωση γίνεται κι η Μαφία παίρνει Όνειρο, ΑΠ και Τυμβωρυχία, μαζί με 2 Ακυρώσεις Ψήφων. Η κλήρωση είναι υπέρ της Μαφίας φαινομενικά, αλλά ο συνδυασμός Μάγισσας κι ΑΔ, που τόσο κακές αναμνήσεις φέρνει στη ΣΕ, μας πείθει ότι είναι μια αποδεκτή κλήρωση. Οι κάρτες μοιράζονται, κι αμέσως μόλις δίνω το Όνειρο, η Σπυριδούλα με ρωτάει: Είναι Πληροφοριοδότης η Έμιλυ; Προφανώς κι όχι, συγκάτοικος είναι και το φωνάζει. Σφαλιάρα πρώτη για τη Μαφία... Ξεκλειδώνεται το θέμα, ΑΠ της Ζωής στο Δημήτρη, Τυμβωρυχία καπάκι από τη Ντόιτς, η Μαφία αγωνιά, περιμένει να δει τη Μάγισσα αλλά βλέπει ένα απλό Αλεξίσφαιρο Γιλέκο. Η Ζωή το παίρνει κατάκαρδα, πιστεύει ότι αυτή φταίει για όλα και ντρέπεται να μας μιλήσει. Ξεκινάει η ψυχολογική υποστήριξη από ΣΕ και Μαφία και μετά από λίγο κάπως συνέρχεται. Πρώτη της δήλωση όμως ήταν πως μόλις χάσανε. Κι αν και δε συμφωνώ πλήρως, υπάρχουν ακόμη ρεαλιστικές ελπίδες νίκης, αν η Μαφία χάσει, θα οφείλεται σε μεγάλο βαθμό από τις 3 αποτυχημένες σημερινές της κινήσεις. Όχι Νεκροφάνεια, άστοχο Όνειρο, λάθος Μάγισσα. Αλλά δεν είναι μόνο η Μαφία, είναι κι οι Πολίτες στο παιχνίδι. Ο Τάσος, δε θέλει να ρισκάρει να φύγει κι αυτός και τρέχει να παίξει τη δική του κάρτα, τη Νεκροφάνεια. Πού όμως; Είναι μεταξύ Αγγελογιάννου και Μέθεξις κι επιλέγει την τελευταία. Σχόλιο: κατάλαβε ότι είναι η Ντέτεκτιβ και την επανέφερε για τουλάχιστον μία ερώτηση ή απλά έπαιξε στην τύχη; Εγώ δε θα επανέφερα τη Μέθεξις, είναι δώρο το κάρφωμα στη Μαφία. Κι αν είχε βρεθεί κι ο Πληροφοριοδότης τότε είναι δώρο το κάρφωμα μακελειό. Μια πραγματικά κακή κίνηση από τον Τάσο, τόσο κρίμα γιατί μέχρι και σήμερα πήγαινε βολίδα για το βραβείο του καλύτερου παίχτη. Ο συνδυασμός όμως ΑΠ και Τυμβωρυχίας και συγκεκριμένα ότι δεν υπήρχε ονλινε πολίτης με Ακύρωση ΑΠ ή Νεκροφάνεια εκείνα τα 2-3 δευτερόλεπτα μεταξύ του ποστ της Ζωής και του ποστ της Ντόιτς, όπως επίσης κι η Νεκρφοφάνεια σε έναν παίχτη με 0 κάρτες στα χέρια του, εξοργίζουν τον Ικαρίωνα. Νιώθει ότι μόνο ο ίδιος προσπαθεί κι οτι οι λοιποί πολίτες είναι άχρηστοι και διάφορα τέτοια και παίρνει εν τέλει τις σωστές απαντήσεις από τον Ακριβό δημόσια. Ο Ικαριων θέλει να παραιτηθεί σ αυτό το σημείο, κάτι που απαγορεύουν όμως οι κανόνες, λέει ότι θα σταματήσει να ασχολείται με το παιχνίδι, θα ψηφίζει μόνο για να μην αποχωρήσει και δε θα γράψει τίποτε άλλο. Ελπίζω πραγματικά όταν ηρεμήσει να καταλάβει ότι δεν το θέλει αυτό και να επιστρέψει πίσω και να συνεχίσει το παιχνίδι του, αν και σε post-game θα πρέπει να καθήσει και να καταλάβει τα λάθη που έχει κάνει έτσι ώστε να μην επαναληφθούν ξανά.
Και τελειώνει όλο αυτό το μπαχαλάκι και πλέον έχουμε 2 στρατόπεδα με την ίδια ακριβώς ψυχολογία. Η Μαφία πιστεύει ότι έχασε το παιχνίδι σήμερα κι ότι πλέον δεν αξιζει νίκη, οι Πολίτες επίσης πιστεύουν ότι έχασαν το παιχνίδι γιατί δε μπορεί να κάνει λάθος η Μαφία και να μην το έχει υπολογίσει σωστά. Ηθικό μηδέν και στις δύο ομάδες, αυτή τη στιγμή υπάρχουν 17 παίχτες ενεργοί, κι οι 17 πιστεύουν ότι θα χάσουν. Η Μαφία όμως αρχίζει να ανασυγκροτείται. Η σφαλιάρα ήταν μεγάλη ωστόσο δε θέλουν να παρατήσουν το παιχνίδι. Η Ζωή ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ βρίσκει τους συγκατοίκους σωστά, αλλά ο Ιορδάνης δε θέλει να πιστέψει ότι τόσο καιρό ήταν μπροστά τους και δεν τους έβλεπαν. Τελικά απ όσο καταλαβαίνω η Ζωή τον πείθει και βγαίνουν στην αναζήτηση Μάγισσας. Βρίσκουν μια μπλόφα του Σουκου, πέφτουν σ αυτήν, στέλνουν σήμα στην πόρνη να κοιμηθεί μαζί του (κι η πόρνη κάνει ακριβώς αυτό, αλλά έχει στείλει το μήνυμα πριν δημοσιευθεί το σήμα) κι αν ο Πολ δε σταματήσει τη δολοφονία τότε η Μαφία θα πιστέψει ότι η Μάγισσα είναι εκτός παιχνιδιού. Κι όσον αφορα το κάρφωμα; Η απάντηση είναι όχι σήμερα. Η Μέθεξις είναι σίγουρη ντετέκτιβ, σήμερα θα ρωτήσει, θα μάθει και θα διαδώσει κι αύριο μπορεί να δοθεί σήμα στην πόρνη να κοιμηθεί μαζί της. Η Μαφία ψάχνει χρόνο γιατί πλέον χρειάζεται το κάρφωμα μακελείο. Το κάρφωμα μακελειό είναι ίσως και το καλύτερο σενάριο νίκης αυτήν τη στιγμή. Το ερώτημα είναι, μπορεί να βρει τον Ικαρίων; Εγώ θαρρώ πώς ναι, αλλά παίζουν πλέον στο Hard Level. Ο Ικαρίων σ όλο το παιχνίδι συμφωνούσε με τη Ντόιτς κι άρα λογική μέσω του ποιος την κατηγόρησε δε θα βρεθεί. Ένας Ικαρίων όμως Πληροφοριοδότης πολύ πιθανόν να έπαιζε έτσι για να καλυφθεί. Το θέμα είναι η Μαφία να οδηγηθεί στη σκέψη ότι ο Ικαριων θα μπορούσε να είναι ο Πληροφοριοδότης. Και για να οδηγηθεί σ αυτήν, υπάρχουν στα δικά μου μάτια δύο clues που πρέπει να προσέξει. Πρώτον, ο Ικαρίων αθώωσε το Σπυράκο σε βαθμό να ζητάει Νεκροφάνεια σ αυτόν, ενώ πριν 3 ημέρες η Ντοιτς τον είχε κατηγορεί και ψηφίσει. Τότε, η Ντοιτς είχε παίξει μ αυτόν ακριβώς το σκοπό και πέτυχε να πάρει την αντίδραση από τον Ικαριων. Δεύτερον, η αγανάκτηση του Ικαριων σήμερα όταν ο Τάσος επανέφερε τη Μέθεξις κι η σιγουριά του για ήττα των πολιτών. Κατά την προσωπική μου γνώμη, ξέροντας ότι ο Ικαρίων είχε ανακαλύψει τη Μέθεξις, ο λόγος που δεν την ήθελε πίσω δεν ήταν τόσο οι κάρτες που δεν είχε, αυτό ήταν μια πολύ πειστική δικαιολογία. Ο λόγος που ο Ικαριων δεν ήθελε πίσω τη Μέθεξις είναι γιατί φοβάται το κάρφωμα μακελειό. Ξέρει ότι είναι η Ντέτεκτιβ, φοβάται ότι ο ίδιος έχει καρφωθεί και ξέρει ότι το μακελειό μπορεί να προκαλέσει καταστροφή στους πολίτες και να οδηγήσει στη σίγουρη ήττα τους. Μπορεί όλα αυτά να τα διαβάσει η Μαφία; Ίσως και να μπορεί. Για αρχή όμως θα πρέπει να ξεκολλήσει από τον Ικαριων Αυτοκράτωρ, δεν ξέρω πώς, και να τον θέσει, ακόμη και δια της ατόπου, στους πιθανούς Πληροφοριοδότες.
Κλείνοντας, η νύχτα ήταν ήσυχη. Ο γιατρός δολοφονείται κι η Μέθεξις θα ρωτήσει και θα μάθει ότι η Μελανία είναι αθώα. Και κάνω μόλις refresh και βλέπω ότι ο Πολ παίρνει το παιχνίδι πάνω του και δολοφονεί τη Ντόιτς. Ορθώς κατ εμέ δρα, παρότι πολλοί θα πουν ότι η Ντόιτς θα έφευγε ως mvp, ο Πολ δεν ξέρει αν και πότε θα γίνει το μακελειό και τι άλλα σχέδια έχει η Μαφία κι αποφασίζει τώρα να κόψει ένα σίγουρο νούμερο. Θα μπορούσε να το κρατήσει και γι αργότερα, ίσως για κάποιον πιο κρυφό, αλλά το ρίσκο θα ήταν μεγάλο να μείνει με την ιδιότητα στο χέρι. Κι έτσι λοιπόν, αύριο η Μαφία θα χάσει ένα μέλος της, μία Νεκροφάνεια και μία Εξαίρεση Ψηφοφορίας. Και πλέον μπορώ να πω ότι μόνο με Ιορδάνη, Σπαι και Κλαιρ μέσα, δεδομένου ότι η Ζωή είναι η επόμενη mvp, και με μία μόνο Νεκροφάνεια στα χέρια τους, η νίκη πλέον αρχίζει να απομακρύνεται. Θα κρατήσω μια μικρή επιφύλαξη στο μήπως η Ντόιτς παίξει αύριο πριν τη δολοφονία τη Νεκροφάνειά της, αλλιώς θα μείνουμε με το αν είχε επαναφέρει το Σπυράκο... Και για να τελειώσω, να αναφέρω ένα παρολίγον τραγικό παίξιμο. Ο Κόμφυ έστειλε το βράδυ μήνυμα και ρώτησε αν μπορεί να παίξει τη δική του ΑΠ. Δεδομένου οτι είχαμε ήδη μία ΑΠ σ αυτό το γύρο, εγώ σκέφτομαι ότι κάθε ΑΠ είναι υποκατάστατο αποχώρησης με ψηφοφορία κι αφού σε κάθε γύρο αποχωρεί ένας με ψηφοφορία έτσι ένας πρέπει να αποχωρεί με ΑΠ. Άρα δεν παίζονται 2 ΑΠ στον ίδιο γύρο. Ψάχνω επιβεβαίωση κι από παλιό κι έμπειρο παίχτη, βρίσκω το Χάρη, συμφωνεί μαζί μου κι ο Κόμφυ παίρνει άκυρο για την ΑΠ του. Δε μας λέει όμως σε ποιον ήθελε να την παίξει. Κρίνοντας όμως απ το ότι θεωρεί ένοχο τον Πολ κι ότι τον ψήφισε στην τυπική ψηφοφορία για τις παρουσίες, μήπως ήθελε να την παίξει στον Πολ; Και πόσο διαφορετικό θα ήταν το παιχνίδι, αν την είχε παίξει το Σάββατο το βράδυ;
Καληνύχτα!

ΥΓ. Όχι, όχι, έχω κι υστερόγραφο σήμερα. Να σας κάνω να γελάσε λίγο και κυρίως το φίλο μου τον Ιορδάνη. Η Μαφία με πολύ χαμηλό ηθικό, εγώ σαν ΣΕ να θέλω να προσφέρω όση περισσότερη ψυχολογική υποστήριξη μπορώ, του ρωτάω τι μπορώ να κάνω για αυτόν, για να τους βοηθήσω κάπως και μου απαντάει ότι θέλει μια λίστα με τους πολίτες, εννοώντας το ρόλο του καθενός. Εγώ ο χαζούλης καταλαβαίνω μια λίστα με τους πολίτες σε αλφαβητική σειρά, φτιάχνω μια τέτοια και του τη στέλνω και κάθεται κι απορεί αν είμαι τόσο χαζός ή αν ήταν επιτυχημένο τρολλάρισμα. Και τον φαντάζομαι αυτή τη στιγμή να αναρωτιέται πόσο χαζός μπορεί να είμαι...

ΥΓ2. Όχι, όχι, έχω κι άλλα. Αυτό το ΣΚ έγινε κι η συνέντευξη προς Μαφιόζους, που δεν την ανέφερα καθόλου αλλά είμαι πραγματικά τόσο κουρασμένος που θα την αναφέρω κάποια άλλη στιγμή. Χρονικά όμως τοποθετείται εδώ, ξημερώματα Κυριακής.

Δευτέρα 31/7
Νέα βδομάδα, νέος γύρος στο Παλέρμο αλλά μετά τη χθεσινή ΑΠ και την ακύρωση της ψηφορορίας περισσότερο η κατάσταση σήμερα θύμιζε παράταση του ΣΚ παρά ενεργή ημέρα του παιχνιδιού. Υπήρξε ένα διάστημα το πρωί με μεγάλη ροή ποστ αλλά μέχρι εκεί, απόγευμα και βράδυ υπήρχε σχεδόν νεκρική σιγή.
Αρχίζουμε όμως από τα ξημερώματα και το μεγάλο ποστ της Μελανίας. Η Μελανία ξεκίνησε το διάβασμα όλου του θέματος απ την αρχή Κυριακή πρωί και το τελείωσε ξημερώματα Δευτέρας. Έχει καταλάβει αρκετά πράγματα, βρίσκει τη Κλαιρ, προφανώς και τη Ζωή με τη Γερμανίδα, αλλά ακόμη δεν είναι σίγουρη για τη Σπυριδούδα και τον Ιορδάνη. Αυτό που προκαλεί όμως το θαυμασμό μου είναι ότι βρίσκει τη Σύλβια. Διαβάζει τα σήματα που έστειλαν οι Μαφιόζοι στον πρώτο γύρο και καταλαβαίνει τι έχει παιχτεί κι ότι μπορεί να είναι ΔΑ η Σύλβια. Με εκπλήσσει η Μελανία, μετά την πουστιά που της έπαιξα στο 38, δεν έχει υπάρξει παιχνίδι που να μην έχει βρει το ΔΑ. Ακόμη της πονάει φαίνεται... Πέραν απ την πλάκα όμως, χαίρομαι πολύ που έχει επιστρέψει και μπορεί να παίξει όπως ήθελε. Αγαπάει το παιχνίδι, είναι πολύ δυνατή παίχτρια κι εμείς λατρεύουμε να τη βλέπουμε. Ακόμη κι αν έχει καταστρέψει τόσες και τόσες Μαφίες... Βέβαια από το ποστ αυτό δεν πείθεται ο Ικαρίων, θεωρεί τη Μελανία σίγουρη Μαφιόζα που το παίζει Μέντιουμ, παρ όλα αυτά η Μελανία, αναγνωρίζει ότι ο Ικαρίων είναι καλός ρόλος, κι παρόλο που διαφωνεί με τον τρόπο που έχει παίξει, προσπαθεί να τον πείσει και να συνεργαστεί μαζί του προς όφελος των πολιτών. Παράδειγμα προς μίμηση η Μελανία μας... Και προτού ακόμη ξυπνήσουμε έρχεται ο Στράτος να αφήσει το δικό του στίγμα στο παιχνίδι. Νεκροφάνεια στη Σύλβια. Φοβάται ότι θα δολοφονηθεί, δε θέλει να του μείνει η κάρτα στο χέρι και την παίζει (την κάρτα ντε) για να φέρει πίσω το πιο έμπειρο κι ενεργό δολοφονημένο φάντασμα. Η λογική του είναι ορθότατη, τον χαντακώνει όμως ακόμη περισσότερο στα μάτια όλων όσων τον θεωρούν Μαφιόζο και βάζει στο κλαμπ αυτό πιθανά και τη Σύλβια. Η πρώτη αντίδραση της Μαφίας είναι κάτι βρισιές ότι τους χάλασε το σχέδιο, αλλά στο τέλος μπορεί η κίνηση αυτή να μην είναι τόσο καταστροφική για τη Μαφία. Αν η Μαφία καταφέρει και δώσει τα σωστά σήματα στη Σύλβια τότε το κέρδος είναι τριπλό. Επαναφορά της Ντόιτς από τον Ιορδάνη, του Σπυράκου από τη Ντόιτς, άρα ακέραιη η Μαφία μέσα κι αγορά χρόνου από την αλλαγή ψήφων της Σύλβιας και στη συνέχεια την ανάγκη για αποχώρηση αυτής και του Στράτου. Δε θα έρθουν βέβαια όλα τόσο ιδανικά, αλλά ανοίγονται πλέον νέες ευκαιρίες για τη Μαφία, αρκεί να βρει τον τρόπο να τις εκμεταλλευτεί.
Μεσημέρι με διπλή δολοφονία Σουκου και Ντόιτς. Παγωμάρα στη Μαφία και συνειδητοποίηση του λάθους τους να μην αξιοποιήσουν τη Νεκροφάνεια όσο ακόμη μπορούσαν. Παράλληλα, ανακούφιση από τους Πολίτες με τη δολοφονία της Μάγισσας και πλέον όλοι μιλούν ανοιχτά για τον Σουκου σαν Μάγισσα που έσωσε κάποιο απ τα πρώτα θύματα και πήρε τη Ντόιτς μαζί του χθες. Και το σενάριο αυτό το πιστεύει κι ο Ικαριων κι έρχεται μετά σε προσωπικό μήνυμα να αναρωτηθεί μήπως τελικά ΔΑ ήταν ο Εμμανουήλ. Ωστόσο στο δημόσιο συνεχίζει την επίθεση προς τον Ιορδάνη. Ο Ιορδάνης είναι ο ΔΑ του Ικαριων και πρέπει να φύγει άμεσα παμψηφεί για να μην προλάβει και διώξει κάποιον αθώο μαζί του. Κι αν αυτό δεν είναι πρόβλημα για τη Μαφία, έρχεται ο Ικαριων να της δημιουργήσει ένα. Πιάνεται από το σενάριο της Μελανίας να είναι ΔΑ η Σύλβια και ζητάει ισοψηφία μεταξύ Ιορδάνη και Σύλβιας για να είναι καλυμμένοι οι πολίτες. Βέβαια, δε γνωρίζω αν οι Πολίτες θα ρισκάρουν την, κατά αρκετούς, αθώα Σύλβια σε μια τέτοια ισοψηφία. Κι επίσης η Σύλβια κρατάει ένα ακόμη χαρτί στα χέρια της. Την Εξαίρεση Ψηφοφορίας. Και τα πράγματα είναι απλά, όταν η Σύλβια θελήσει να παίξει την ιδιότητά της, ρίχνει την Εξαίρεση Ψηφοφορίας. Έτσι εξασφαλίζει την απαραίτητη ασφάλεια για τον εαυτό της και παράλληλα δίνει σήμα στη Μαφία της ότι σήμερα θα είναι η μέρα της. Για να γίνει όμως αυτό σωστά πρέπει να μην υπάρξει ισοψηφία που θα χαλάσει τη δράση της Σύλβιας. Κι αυτό θαρρώ πώς είναι χρέος της Μαφίας να το εξασφαλίσει. Όπως χρέος της Μαφίας είναι να δώσει και τις απαραίτητες οδηγίες στη Σύλβια για το τι να κάνει. Κι ευτυχώς αυτές δίνονται αρκετά σωστά. Η Ζωή πιάνεται από μια μαλακία που έγραψε η Μέθεξις, ότι ο ΔΑ χρειάζεται απαραίτητα κάποιον παίχτη με ψήφους για να κάνει αλλαγή (πόσο λάθος και πόσο εκνευρίζομαι, τόσες φορές της το είπαμε πέρσι αλλά ακόμη δεν το έχει καταλάβει και δικαιονόμαστε για το περσινό της παρατσούκλι) και τη διορθώνει λέγοντας πως ο ΔΑ θα μπορούσε να αλλάξει και με παίχτη που έχει 0 ψήφους, δίνοντας ως παράδειγμα τον Ακριβό. Και τώρα είναι στο χέρι της Σύλβιας, να καταλάβει ότι η Ζωή είναι Μαφιόζα κι ότι αυτές είναι ξεκάθαρες οδηγίες για το πώς πρέπει να παίξει. Κι αν δεν τις καταλάβει, τότε θα μαι σίγουρος για το αρνητικό IQ της πρώην γραμματέα μου... Η Ζωή όμως είχε να δώσει ακόμη ένα σήμα σήμερα κι αυτό ήταν προς την Πόρνη της. Και το δίνει μεν σωστά, σε βαθμό που να το καταλάβει η Πόρνη αλλά το δίνει αργά. Περίπου στις 21:00 είναι το ποστ της κι η πόρνη έχει ήδη επιλέξει να κοιμηθεί με την Έριδα. Κι εδώ θέλω να σχολιάσω διπλά. Πρώτον, σε συνομολία με τον Τζόνυ έμαθα ότι η αγαπητή μας Πόρνη δεν έψαξε ποτέ να βρει τους δυνατούς ρόλους των Πολιτών κι ότι τώρα είναι πολύ αργά για να το κάνει. Δε σκέφτηκε καν ότι πρέπει να ακυρώνει δυνατούς παίχτες, δεν έχει πάει ούτε μια μέρα με τη Μελανία, απλά θεωρεί υπεραρκετό να μην κοιμάται με Μαφιόζους. Μετά την καλύτερη Πόρνη στο 43, τώρα γνωρίζουμε και τη χειρότερη Πόρνη στο 45. Δεύτερον, καλή μου Ζωή, ξέρεις ότι η Πόρνη μπορεί να στείλει θύμα από τις 17:00. Ξέρεις ότι χθες μπορεί η Πόρνη να είδε καθυστερημένα το σήμα σου. Ξέρεις ότι στο θέμα επικρατεί νέκρα. Γιατί δε στέλνεις το σήμα λίγο νωρίτερα; Τι θα έχανες; Απ όποια άποψη κι αν το πιάσεις, συννενόηση μεταξύ Μαφίας και Πόρνης δεν υπάρχει κι η Πόρνη σήμερα αφήνει ελεύθερη τη Μέθεξις, που αρκεί να ρωτήσει για την Κλαιρ ή τη Σπαι και να σφίξει κι άλλο τη θηλιά γύρω απ το λαιμό της Μαφίας μας...
Και πάμε τώρα στο μεγάλο ερώτημα της ημέρας: Θα γίνει κάρφωμα; Η απάντηση είναι ότι η Μαφία ψάχνει το Μακελειό γιατί μόνο έτσι μπορεί να κερδίσει κι όσο δε βρίσκει τον Πληροφοριοδότη κάρφωμα δε θα γίνεται. Η Ζωή περνάει όλη τη μέρα της ψάχνοντας τον Πληροφοριοδότη, άτομο προφανές που να κατηγόρησε τη Ντόιτς δεν υπάρχει, πλην του ζεύγους Ακριβού-Έμιλυς, που είναι όμως συγκάτοικοι. Μετά η Ζωή περνάει σε β’ επίπεδο ανάγνωσης, η Ντόιτς αθώωσε τη Μέθεξις και κατηγόρησε το Σπυράκο άρα ο Πληροφοριοδότης πρέπει να κατηγόρησε τη Μέθεξις και να αθώωσε το Σπυράκο. Δεδομένης όμως και της μεταστροφής όλων για τη Μέθεξις, ο Πληροφοδιότης ανήκει στην κατηγορία όσων θεώρησαν τον Πολ Φανερό Β ή όσων θεώρησαν πως ο Ευθυμης τρόλλαρε. Τον Πολ Φανερό τον θεώρησε ένας, αυτός ήταν ο Κόμφυ και μετά από μια προσεχτικότερη αναζήτηση των ποστ του, θα μπορούσε ο Κόμφυ να είναι ο Πληροφοριοδότης. Κάτι δεν αρέσει όμως στη Ζωή κι η αναζήτηση συνεχίζεται για κάποιον καλύτερο. Κι ενώ η λογική της είναι σωστή, όλα καταρρέουν στο ότι θεωρεί τον Ικαριων σίγουρο Αυτοκράτορα. Κι αυτό θα οδηγήσει στη Μαφία σ ένα ακόμη λάθος. Η Μαφία σήμερα θα δολοφονήσει τον Ικαριων γιατί θέλει να ξεφορτωθεί κάποιον που σίγουρα δεν είναι ο Πληροφοριοδότης (τι ειρωνία...) και παράλληλα θεωρείται σίγουρος αθώος. Για 4 άτομα είναι σίγουρα αυτή τη στιγμή, για τη Δήμαρχο Έριδα, η οποία όμως δεν είναι σίγουρη αθώα, για τη Συγκάτοικο Έμιλυ, η οποία επίσης μπορεί να μη θεωρείται αθώα απ όλους, για το Συγκάτοικο Ακριβό που έχει δοθεί στη Σύλβια και για τον Αυτοκράτορα Ικαρίωνα. Άρα αύριο η Μαφία δολοφονεί τον Πληροφοριοδότη, το μόνο άτομο δηλαδή που δεν έπρεπε να δολοφονήσει και παράλληλα και τον κάτοχο της ΑΔ. Ειρωνικό; Πολύ, και γίνεται ακόμη περισσότερο ειρωνικό γιατί κάπως έτσι ίσως υπάρχει ένα παραθυράκι νίκης για τη Μαφία. Όταν η Ζωή έδωσε το σήμα για τον Ακριβό στη Σύλβια, βγήκε ο Ικαριων και ζήτησε από τον Αυτοκράτορα να του δώσει ασυλία για να τον προστατέψει από τον ΔΑ. Άρα όλοι περιμένουν από τον Ικαρίων αύριο να δώσει ασυλία στον Ακριβό. Όμως ο Ικαρίων δεν είναι Αυτοκράτορας, αυτός βρίσκεται στη φαντασματοχώρα κι άρα έτσι ίσως αρχίσουν να υπάρχουν αμφιβολίες για το ρόλο του Ικαριων. Κι έχοντας εξετάσει κι απορρίψει όλους τους άλλους πιθανούς Πληροφοριοδότες, μπορεί έτσι να γίνει το κλικ κι η Ζωή να τον βρει. Κι εδώ έρχεται η αποκορύφωση της ειρωνίας, η ΑΔ που θα παίξει αύριο ο Ικαριων θα τον επαναφέρει στο παιχνίδι και θα τον κρατήσει ζωντανό για κάρφωμα. Βέβαια, μπορεί προς απογοήτευσή μου και της Θεάς Τύχης, ο Πολ να σώσει τον Ικαριων και να γίνει λιγότερο ειρωνικό μετά κι ίσως αυτό να ήταν και το καλύτερο σενάριο για τη Μαφία, δεδομένου ότι θα ξοδευτεί κι η ιδιότητα της Μάγισσας κι επιπλέον για γλυτώσουν από καμιά μαλακία του Τζόνυ. Σήμερα σκεφτόταν να ρίξει Τυμβωρυχία στο Σουκου, αν αύριο τη ρίξει στον Ικαριων πριν αυτός προλάβει να παίξει την ΑΔ;
Κι επιστρέφουμε τώρα στο δημόσιο για να δούμε τη μεγάλη κίνηση της ημέρας. Γύρω στις 21:30 έρχεται ο Κόμφυ, πετάει ΑΠ στη Σπαι και φεύγει. Και τόσο απλά η Μαφία χάνει ένα μέλος της και μάλιστα αυτό που κρατούσε την Ακύρωση της ΑΠ. Και πλέον προσεύχεται για μια Ακύρωση από τους Πολίτες. Ποιοι έχουν την Ακύρωση; Μελανία και Στράτος. Η Μελανία βλέπει την ΑΠ, θεωρεί εξίσου υπόπτους τον Κόμφυ και τη Σπαι και δε γνωρίζει τι να κάνει. Φοβάται πολύ ότι αυτό είναι κάποιο σχέδιο νίκης της Μαφίας κι αν περάσει η ΑΠ, βγουν δολοφονίες και κάρφωμα μπορεί οι Πολίτες να μην έχουν χρόνο να αντιδράσουν. Βγαίνει στο θέμα, προετοιμάζει το έδαφος, σχεδόν ρωτάει στα ίσια αλλά πρώτα ο Ικαριων της λέει πώς θα είνα Μαφιόζα αν το κάνει και μετά ο Ακριβός τη διαβεβαιώνει ότι τα νούμερα δε βγαίνουν για άμεση νίκη της Μαφίας. Κι έτσι η Μελανία αποφασίζει να μη σώσει τη Σπαι. Ορθώς κρίνοντας εκ του αποτελέσματος, αλλά προσωπικά πιστεύω ότι η λογικότερη κίνηση θα ήταν να την ακυρώσει. Υπό αυτές τις συνθήκες, με όλους να περιμένουν ότι η Μαφία έχει σίγουρο σχέδιο νίκης και γι αυτό ανοίχτηκε τότε, το να έρθει ένας αμφιλεγόμενος παίχτης και να ρίξει ΑΠ σε κάποιον που δεν είναι σίγουρος Μαφίοζος εμένα θα μου φαινόταν ιδιαίτερα περίεργο. Και δε θα το άφηνα να περάσει. Στη χειρότερη και Μαφιόζα να είναι η Σπαι, μπορεί να φύγει με ψηφοφορία μετά. Υπάρχει μεν ο ΔΑ στο παιχνίδι, αλλά ρισκάρεις αυτή τη στιγμή απλά να είσαι θεατής σε ένα πιθανό σχέδιο νίκης της Μαφίας; Η δεύτερη ακύρωση είναι στα χέρια του Στράτου. Ούτε ο Στράτος προτίθεται να την παίξει γιατί αν γίνει αυτό τότε σίγουρα όλοι θα τον θεωρήσουν Μαφιόζο και θα τον βγάλουν με ψηφοφορία. Σ αυτήν την περίπτωση, προσωπικά εγώ συμφωνώ, γιατί ακόμη και σχέδιο Μαφίας να είναι αυτή η ΑΠ, το να αντικατασταθεί η θεωρητικά αθώα Σπαι με τον αθώο Στράτο είναι ακριβώς το ίδιο σαν αποτέλεσμα, οπότε η Ακύρωση σ αυτήν την περίπτωση δε θα είχε κανένα απολύτως νόημα. Μιλώντας όμως με το Στράτο του ζητάω να μου δώσει μια 6αδα και βρίσκει σωστά όλους τους Μαφιόζους πλην του Ιορδάνη. Μπορεί να μην έχει αφιερώσει όσο χρόνο χρειάζεται και να μην έχει διαβάσει αναλυτικά όλα τα ποστ αλλά έχει βρει, ίσως καλύτερα απ όλους, σίγουρα καλύτερα από Ικαρίων κι Ακριβό, τη Μαφία. Και τίθεται εδώ το ερώτημα, μήπως όλα αυτά τα ποστ, τα σενάρια επί σεναριών, ο συνεχής «θόρυβος» στο ποστ τελικά βλάπτουν τους Πολίτες; Μήπως μέσα απ αυτά η Μαφία κερδίζει ελεύθερες ημέρες; Ήταν εντελώς τυχαίο, που ο Στράτος, που δε διάβασε όλα αυτά τα ποστ αλλά παράλληλα έχει μια στοιχειώδη αντίληψη του παιχνιδιού κι ένα φυσιολογικό (ή καλύτερα, ανεβασμένο) IQ, μπόρεσε να λύσει το γρίφο καλύτερα απ τους υπολοίπους; Και τονίζω λύσει, μη μου πει κανείς ότι δεν τον επικοινώνησε στο δημόσιο, αυτό το αναγνωρίζω από τώρα ότι δεν τα κατάφερε.
Και για τέλος η νύχτα. Αν και τα περισσότερα έχουν αναφερθεί παραπάνω, μένουν 2 ρόλοι. Η Μελανία σήμερα δεν έχει φαντάσματα και ρωτάει νωρίς-νωρίς αν είναι Φανερός Μαφιόζος Β ο Σπυράκος και παίρνει τη θετική απάντηση. Βέβαια, το ότι ρωτάει νωρίς-νωρίς τελικά αποδείχθηκε λάθος (όπως και στον Τζόνυ σήμερα). Αν η Μελανία έκανε λίγη υπομονή, θα μπορούσε να ρωτήσει για τη Σπαι αφού παίχθηκε η ΑΠ, να πάρει την απάντηση στα μεσάνυχτα και μετά να ξέρει με σιγουριά αν πρέπει να ακυρώσει ή όχι την ΑΠ, γλυτώνοντας τον εαυτό της από πολύ μεγάλο πονοκέφαλο. Η άλλη της νύχτα είναι η Μέθεξις που γλύτωσε και σήμερα από την Πόρνη κι όλοι τρέμαμε ότι θα ξεσκεπάσει τη Μαφία. Και πηγαίνει και ρωτάει για τον Κόμφυ... Οκ, έπαιξε την ΑΠ, ήθελε να μάθει το ρόλο του, αλλά σοβαρά, απ όλους αυτούς που κυκλοφορούν, δε μπορούσε να βρει πιο ενδιαφέρον όνομα; Ο Κόμφυ θα κριθεί όταν το Μέντιουμ θα μάθει την ταυτότητα της Σπαι. Πολύ λάθος η ερώτηση της Μέθεξις, κι ευτυχώς για ακόμη ένα βράδυ η Μαφία δε θα κινδυνέψει απ αυτήν.
Και μια ερώτηση για τέλος: Πώς γίνεται σε μια ημέρα χωρίς ψηφοφορία εγώ να σπάω το ρεκόρ λέξεων στο ημερολόγιο; Η σημερινή ημέρα ξεπερνάει σε λέξεις όλες τις προηγούμενες. Πώς;

Τρίτη 1/8
1η Αυγούστου σήμερα, καλό μήνα σ όλους!
Είμαι κουρασμένος και με πολύ δυνατό πονοκέφαλο και γι αυτό θα είμαι συνοπτικός σήμερα. Άλλωστε, δεύτερη σερί μέρα χωρίς ψηφοφορία και τα γεγονότα στο παιχνίδι ήταν ελάχιστα.
Το πρωί ξεκινάει μ έναν αναβρασμό στη Μαφία. Αν πρέπει να καρφώσουν Μέθεξις και Κόμφυ τώρα ή να περιμένουν μέχρι την Πέμπτη, έτσι ώστε αν το κάρφωμα στον Κόμφυ αποτύχει, η οριστική αποχώρηση της Ζωής να μην είναι μεγάλο πλήγμα, αφού θα έχει πρώτα εξοικονομηθεί 1 μέρα με την αλλαγή της Σύλβιας. Κι αποφασίζουν, ορθώς, να περιμένουν...
Το μεσημέρι έρχεται και μια μεγάλη έκπληξη περιμένει τη Μαφία! Χθες το βράδυ ο Πολ αποφάσισε να σώσει τον Ικαρίων κι έτσι σήμερα η πόλη ξυπνάει πάλι χωρίς θύμα. Η αρχική εντύπωση στη Μαφία είναι ότι έδρασε ο Γιατρός αλλά τότε έρχεται ο Τζόνυ να δώσει λύση. Φοβούμενος ότι θα μπορούσε κάποιο φάντασμα να επανέλθει με Νεκροφάνεια ή Ηχώ και θέλοντας να δώσει ακόμη ένα κομμάτι του παζλ στη Μαφία του, αποφασίζει να ρίξει την Τυμβωρυχία του και να βγάλει οριστικά εκτός το Γιατρό Σουκουυ. Αμέσως όλοι καταλαβαίνουν ότι η Μάγισσα έσωσε το θύμα σήμερα κι ότι πλέον, πλην της Πόρνης και των ΑΔ, δεν υπάρχει τίποτε που να μπορεί να χαλάσει μια δολοφονία. Η Τυμβωρυχία όμως αυτή δίνει νέο αέρα στη Μαφία. Το αρχικό σοκ, ότι έκαναν λάθος για ακόμη έναν ρόλο, ξεπερνιέται κι ο Ιορδάνης με τη Ζωή επιστρέφουν στην επίλυση του γρίφου. Σκέφτονται ότι η Μάγισσα για να έσωσε τον εαυτό της πιθανόν να έχει ΑΔ, κι άρα πρέπει να βρεθεί και να μη δολοφονηθεί, όπως επίσης σκέφτονται ότι Μάγισσα θα μπορούσε να είναι κι ο Ακριβός, ο οποίος χθες είδε ότι δόθηκε ως θύμα στον ΔΑ κι άρα έπαιξε την ιδιότητά του σήμερα για να μην του μείνει στο χέρι. Η πρώτη σκέψη γνωρίζουμε ότι είναι σωστή, η δεύτερη όχι, αλλά δε μπορώ να πω ότι δεν είναι λογική. Το σοκ όμως προκαλεί κι άλλες αλλαγές στις θεωρήσεις της Μαφίας. Η Ζωή παρατηρεί επιτέλους ότι δεν έχουν δοθεί άλλες ασυλίες εκτός αυτή του Ικαριων. Παρατηρεί ότι ο Ικαριων ξέρει πώς ο Αυτοκράτορας μπορεί να προστατέψει κάποιον αθώο από τον ΔΑ και καθώς είναι γνωστή κι η αγάπη του Ικαριων προς τους ΔΑ, αρχίζει να αμφιβάλλει ότι ο Ικαριων είναι ο Αυτοκράτωρ. Κι η πρώτη σκέψη της είναι: Ικαριων Πληροφοριοδότης. Που πήγε με τα νερά της Ντοιτς προκειμένου να μην καρφωθεί αλλά αθώωσε το Σπυράκο όταν αυτός κατηγορήθηκε από τη Ντοιτς κι έβγαλε τρελό τον Ευθύμη που δεν έδωσε το Μαφιόζο του. Όλα ταιριάζουν, εκτός του ότι η λογική αυτή είναι παρανοϊκή. Η Ζωή το σκέφτεται, το συζητάει με τον Ιορδάνη, το σκεφτόνται μαζί και καταλήγουν: Ο Ικαριων είναι ο καλύτερος δυνατός Πληροφοριοδότης αυτή τη στιγμή κι αν γίνει κάρφωμα θα είναι αυτός ο στόχος.
Και τίθεται τώρα το ερώτημα: Πότε κάνεις το κάρφωμα; Ο ιδανικός χρόνος θα ήταν την Πέμπτη, να βεβαιωθεί η Μαφία ότι δε θα δοθεί ξανά ασυλία και να έχει σώσει κι η Σύλβια τη Ζωή έτσι ώστε η τελευταία να είναι καμμένο χαρτί αν αστοχήσει. Ωστόσο για να γίνει αυτό χρειάζεται να ικανοποιηθεί μια βασική προϋπόθεση: Να μη φύγει αύριο στην ψηφοφορία Μαφιόζος. Η Μαφία τα βάζει όλα κάτω, σκέφτεται τα πιθανά σενάρια, πώς θα μπορούσε να χαλάσει το αυριανό πλάνο και βρίσκει ότι τρόποι υπάρχουν πολλούν. Και καταλήγει ότι η καλύτερη στιγμή είναι το κάρφωμα να πραγματοποιηθεί αύριο το πρωί και μετά να παίξουν τα ρέστα τους στην ψηφοφορία.
Και τώρα το μεγάλο πρόβλημα της Μαφίας είναι τι θα συμβεί στην αυριανή ψηφοφορία. Ο Ικαριων έχει βγει κι έχει ζητήσει ανοιχτά να πάνε σε ισοψηφία μεταξύ Ζωής κι Ιορδάνη κι απ όσο γνωρίζω μια τέτοια ισοψηφία θα τη δεχόταν κι οι Συγκάτοικοι. Όπως μια τέτοια ισοψηφία θα την ήθελε κι η Μελανία. Το πρόβλημα είναι μεγάλο όμως για τη Μαφία, μια τέτοια ισοψηφία πιθανόν να εξουδετερώσει τη δράση της Σύλβιας. Θα παίξει η Σύλβια ή θα φοβηθεί την ισοψηφία; Κι ακόμη χειρότερα, αν η Σύλβια θεωρεί τον Ιορδάνη αθώο, που απ όσο ξέρω τον θεωρεί, θα πάει να σώσει τη Ζωή με την ιδιότητά της ή θα πιστέψει ότι μπορεί να τη σώσει με κάρτες κι αλλαγές την τελευταία στιγμή, διώχνοντας τον αθώο Ιορδάνη; Και σε κάθε περίπτωση, ο Ιορδάνης αύριο πρέπει να μείνει ζωντανός! Σενάριο νίκης για τη Μαφία με αποχώρηση της Ζωής αύριο υπάρχει, σενάριο νίκης με αποχώρηση του Ιορδάνη και της Νεκροφάνειας του, και κατ επέκταση και της Νεκροφάνειας της Ντόιτς, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Άρα αύριο θα πρέπει πάση θυσία ο Ιορδάνης να σωθεί. Κι η στάση της Ζωής είναι ιδιαίτερα λεπτή. Αν ψηφίσει τον Ιορδάνη δείχνει στη Σύλβια ότι η Μαφία πάει να τον διώξει, αν δεν τον ψηφίσει δείχνει σ όλους τους άλλους ότι δεν επιθυμεί την αποχώρησή του. Γιατί να μην την επιθυμεί; Γιατί ο Ιορδάνης είναι ΔΑ ή Μαφιόζος. Άρα, πρέπει να είναι σε ισοψηφία με κάποιον για να είναι καλυμμένοι οι Πολίτες. Εντελώς fucked η κατάσταση, υπερβολικά περίπλοκη και σταματάω τη σεναριολογία εδώ. Εύχομαι καλό κουράγιο στα παιδιά της Μαφίας αύριο και μακάρι να έρθουν τα πράγματα όπως πρέπει και να τους βγει η ψηφοφορία όπως θέλουν. Μετά το μακελείο κι όλη τη φαιά ουσία που ξόδεψαν για να το βγάλουν, τους αξίζει...
Όσον αφορά τη νύχτα, η κατάσταση πλέον είναι ήρεμη. Ο Τζόνυ ακολουθεί το χθεσινό σήμα της Ζωής και κοιμάται με τη Μέθεξις, η οποία ρωτάει για το Στράτο, μία ακόμη άστοχη επιλογή και δεν παίρνει απάντηση. Η Μελανία ρωτάει για τη Σπαι, πανηγυρίζει που βγάλανε μαφιόζο κι ανακουφίζεται που δεν ακύρωσε τη χθεσινή ΑΠ. Κι η Μαφία τέλος στοχεύει τον Τάσο. Η καλύτερη και πιο λογική δολοφονία αυτή τη στιγμή: ο Τάσος είναι απολύτως αθώος απ όλους, έχει παίξει μία κάρτα κι έχει δείξει ότι είχε κι Όνειρο, άρα οι πιθανότητες να έχει ΑΔ είναι πολύ μικρές κι επίσης ο Τάσος δεν ψηφίζει πριν τη δολοφονία, δε θα κλειδωθεί η ψήφος του σε κανέναν δηλαδή κι είναι από τα άτομα που αγαπάνε τις ισοψηφίες και παλεύουν για να τις εξασφαλίσουν. Ένας λιγότερος μπελάς στο κεφάλι της Μαφίας, μία τέλεια δολοφονία...
Καληνύχτα!

Τετάρτη 2/8
Τετάρτη σήμερα, η πιο κρίσιμη ημέρα στο παιχνίδι μέχρι στιγμής. Μια μέρα που θα έκρινε από κάθε άποψη το τελικό αποτέλεσμα. Μια μέρα που λατρέψαμε οι παρατηρητές κι ελπίζω κι οι συμμετέχοντες. Και μία μέρα που έκλεισε τόσο άξοδα...
Αρχίζουμε όμως από το πρωί. Η Ζωή στέλνει το πιμι, τίτλος «Μακελειό», η ίδια θα καρφώσει τον Ικαρών κι η Κλαιρ θα καρφώσει τη Μέθεξις. Η μεγαλύτερη κίνηση της Μαφίας στο παιχνίδι και το τελευταίο ποντάρισμά τους για τη νίκη. Η ώρα περνάει βασανιστικά αργά, ο Ιορδάνης τρομάζει όταν μαθαίνει πώς την ανακοίνωση θα την κάνω εγώ αλλά όταν έρχεται αυτή η ώρα είμαι σίγουρος ότι χοροπηδούσε από τη μεγάλη του χαρά. Το ίδιο κι η Ζωή. Το κάρφωμα ήταν πλήρως επιτυχημένο. Ήταν η πρώτη μαφία στην ιστορία που επιχείρησε και πέτυχε το κάρφωμα Μακελείο, μάλιστα χωρίς καν να είναι σίγουρη για κάποιο ρόλο μέσω Ονείρου. Πλέον, Ικαριων, Μεθεξις και Μελανία είναι εκτός παιχνιδιού. 3 πολίτες εκτός και μάλιστα οι δύο με πολύ σημαντικούς και βοηθητικούς ρόλους στο σημείο που βρισκόμαστε. Κι εκτός από το κάρφωμα έχουμε και δολοφονία. Ο Ιορδάνης αναλαμβάνει για πρώτη φορά να την εκτελέσει και δεν αστοχεί. Ο Τάσος είναι έξω, ΑΔ δεν κρατάει κι άρα το τελικό πόρισμα του πρωινού λέει μείον 4 πολίτες.
Αυτό ήταν το πρώτο όμως σκέλος της αποστολής της Μαφίας, το δεύτερο έλεγε ότι η σημερινή ψηφοφορία πρέπει να κερδιθεί. Και να κερδιθεί μάλιστα με πολύ συγκεκριμένο τρόπο, με τη Ζωή mvp και τη Σύλβια να παίζει την ιδιότητά της. Αμέσως μετά το κάρφωμα έρχεται ο Ακριβός να το ερμηνεύσει. Προφανώς είναι κάρφωμα Μακελειό και προφανώς είναι πετυχημένο γιατί μόνο αυτή η εξέλιξη θα έδινε 3 οριστικές αποχωρήσεις σ αυτή τη φάση του παιχνιδιού. Θεωρεί προφανώς τη Μελανία Μέντιουμ και τη Μέθεξις Ντέτεκτιβ, κάθως κάθε μέρα ερχόταν και με νέα στοιχεία για κάποιον άλλον παίχτη. Συνεπώς ο Ικαριων είναι ο Πληροφοριοδότης κι ο Φανερός του είναι ο Στράτος, γιατί για τον Στράτο επέμενε απ την αρχή και μέσω του Στράτου έβγαζε τον Ιορδάνη ΔΑ. Κι ακόμη περισσότερο, η Μέθεξις, που χθες ρώτησε για τον Στράτο αλλά δεν πήρε απάντηση λόγω Πόρνης, βγήκε σήμερα το πρωί και τον κατηγόρησε για σίγουρο Μαφιόζο. Διπλή κάλυψη, άρα ο Στράτος είναι σίγουρος Μαφιόζος. Ένα μεγάλος λάθος του Ικαριων και της Μέθεξις, κι ειδικά της τελευταίας, που ενώ ήξεραν ότι υπάρχει περίπτωση να καρφωθούν επέμειναν τόσο πολύ σ έναν συγκεκριμένο παίχτη. Συνεπώς ο Στράτος μπαίνει από καθαρή ατυχία στη λίστα κι άρα για το ρόλο του ΔΑ υπάρχουν δύο ονόματα: Ο Ιορδάνης βάσει του σεναρίου του Ικαρίων κι η Σύλβια που την επανέφερε ο Στράτος. Κι επειδή 2 νεκροί έχουν ήδη ψηφίσει Ιορδάνη, οι Πολίτες δε μπορούν να κυνηγήσουν μια άλλη ισοψηφία, είτε με Στράτο, είτε με Σύλβια κι έτσι αναγκαστικά η σημερινή ισοψηφία θα πρέπει να είναι μεταξύ Ιορδάνη και Ζωής.
Και κάπου εκεί αρχίζουν τα δύσκολα. Ο Ιορδάνης ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να φύγει από το παιχνίδι σήμερα. Κρατάει στα χέρια του Νεκροφάνεια, η οποία θα πυροδοτήσει και τη Νεκροφάνεια της Ντοιτς. Αν γίνει για κάποιο λόγο ο Ιορδάνης φύγει σήμερα τότε η Μαφία έχει χάσει. Κι εκεί αρχίζουν τα τρελά σενάρια. Ζωή κι Ιορδάνης ψάχνουν λύση στο γρίφο, πώς η Ζωή θα βγει mvp κι Σύλβια θα πεισθεί να παίξει την ιδιότητα της κι όχι τις κάρτες της. Σενάρια, σενάρια, σενάρια, πονοκέφαλος μεγάλος αλλά η τέλεια λύση δεν υπάρχει. Οπότε πάμε στην καλύτερη δυνατή. Για αρχή βγαίνει η Ζωή και δίνει σήμα σε βοηθούς, λέει συγκεκριμένα ότι δε θέλει καρτοπόλεμο. Ο Τζόνυ επιβεβαιώνει στο θέμα, η Σύλβια μου στέλνει σε προσωπικό, λέει ότι θα μπορούσε να τη σώσει με αλλαγές και κάρτες και να πετάξει έξω τον 101% αθώο Ιορδάνη αλλά αφού η Ζωή ζητάει να μην παιχτούν κάρτες τότε θα την ακολουθήσει πιστά και θα παίξει την ιδιότητά της, όπως ακριβώς της ζήτησε χθες η Ζωή, αλλάζοντας ψήφους με τον Ακριβό. Στη συνέχεια έρχεται ο Ιορδάνης, αρχικά επιχειρεί να βγάλει τον εαυτό του από την ψηφοφορία, δίνει ως ΔΑ τη Σύλβια, προτείνει ισοψηφία μεταξύ Στράτου και Ζωής, δύο σίγουρων Μαφιόζων και προσπαθεί να τραβήξει κόσμο προς Στράτο. Ο Ακριβός όμως διαισθάνεται ότι αυτό είναι παγίδα, δίνει σήμα να μην κουνηθεί κανείς κι έτσι σε λίγο ο Ιορδάνης αναγκάζεται να επιστρέψει πίσω στη Ζωή. Κι έτσι, λίγο πρις τις 20:00, Ιορδάνης και Ζωή βρίσκονται σε απόλυτη ισοψηφία.
Και τότε είναι που αρχίζει το show! 12 λεπτά που σχεδόν κρίνουν την έκβαση του παιχνιδιού! 12 λεπτά που περιέχουν δύο πολύ καλές στρατηγικές, ένα μοιραίο λάθος που παραλίγο να κοστίσει και πολλές πολλές αλλαγές. Η αρχή γίνεται στις 19:58, όταν βγαίνει ο Ακριβός και ψηφίζει Ζωή λέγοντας ότι δεν πρέπει οι Πολίτες να ρισκάρουν και να φύγει τελικά η σίγουρη Μαφιόζος. Το σχέδιο του όμως πίσω απ αυτό είναι μεγαλοφυές, θέλει να δώσει προβάδισμα στη Ζωή έτσι ώστε ο ΔΑ να νιώσει ασφαλής, να παίξει την ιδιότητά του γι αυτήν, αλλά στα τελευταία δευτερόλεπτα, 20:09, τόσο ο Ακριβός όσο κι η Έμιλυ να αλλάξουν κι οι δύο την ψήφο τους, να χτυπήσουν Ιορδάνη, έτσι ώστε να βγει αυτός mvp κι αν ο ΔΑ έτσι έχει παίξει την ιδιότητά του να την ακυρώσουν. Αν ο Ιορδάνης είναι ο ΔΑ, τότε καίνε και την ιδιότητα και φεύγει ένας σύμμαχος της Μαφίας, αν ο Ιορδάνης είναι αθώος, τότε θυσιάζεται για το καλό της ομάδας. Αλλά οι συγκάτοικοι δεν ήταν οι μόνοι που είχαν σχέδιο. Μεγάλο σχέδιο είχε κι η ΔΑ. Μπορεί μέχρι τώρα η Σύλβια να μη βοήθησε τη Μαφία της όσο θα έπρεπε αλλά σήμερα με την εμπειρία της και τη σωστή της κρίση κέρδισε μια πολύ καθοριστική μάχη. Η Σύλβια λοιπόν αποφάσισε να ακολουθήσει πιστά τις οδηγίες της Ζωής, ακόμη κι αν αυτές ερχόταν σε αντίθεση με τα προσωπικά της πιστεύω. Και κάνει τη μεγάλη κίνηση να στείλει το μήνυμα του ΔΑ στις 20:05. Η ιδιότητα παίζεται νωρίς και πλέον ο στόχος για τη Σύλβια είναι ένας: Να βγει mvp η Ζωή. Κι εκεί αρχίζει το μπουρδέλο. Για αρχή, στις 20:07 η Εριδα αλλάζει σε Τζόνυ για να διορθώσει την ισοψηφία. Κάνει όμως το λάθος κι αφήνει σχόλιο στο ποστ της. Αυτό απαγορεύται, το ποστ της σβήνεται κι η ψήφος της Δημάρχου μένει κλειδωμένη στη Ζωή. Και στις 20:09 επικρατεί το χάος: η Σύλβια αλλάζει για αρχή την ψήφο της από Ιορδάνη σε Ζωή, η Έμιλυ κι ο Ακριβός αλλάζουν διπλά την ψήφο τους σε Ιορδάνη, ο Ιορδάνης ακυρώνει την ψήφο του Πολ προς αυτόν, ο Πολ ακυρώνει την ψήφο της Σύλβιας προς τη Ζωή κι η Σύλβια ακυρώνει την ψήφο του Ακριβού προς τον Ιορδάνη. Όλα αυτά σε μόλις 60 δευτερόλεπτα. 20:10 η Έμιλυ ακυρώνει την ψήφο του Στράτου προς τη Ζωή αλλά το post της δε γίνεται δεκτό. Τελικό αποτέλεσμα: Ζωή 5, Ιορδάνης 4. Ο Δικηγόρος από την προηγούμενη νύχτα προστατεύει τον Ακριβό αλλά η δράση του είναι ανίσχυρη μπροστά σ αυτήν του ΔΑ. Η αλλαγή ψήφων γίνεται κι ο Ακριβός αποχωρεί ως mvp. Η Μαφία κερδίζει αυτήν την τόσο κρίσιμη ψηφοφορία χάρη στο μεγάλο παιχνίδι της ΔΑ της κι οι Πολίτες το χάνουν στην άκυρη ψήφο του Κόμφυ που δεν ήταν ονλινε και στην πεποίθηση του Ακριβού ότι μπορεί να κερδίσει χωρίς να κάψει παραπάνω κάρτες. Επιπλέον, χάρη στη μεγάλη ψυχραιμία του Ιορδάνη η Μαφία καταφέρνει ακόμη μία μεγάλη νίκη: κερδίζει αυτήν την ψηφοφορία χωρίς να αναγκαστεί η Κλαιρ να καρφωθεί κι ακόμη περισσότερο να ξοδέψει τις κάρτες της. Κάρτες, που μπορεί αύριο ή μεθαύριο να φανούν πολύ πολύ χρήσιμες για τη νίκη της Μαφίας.
Και κάπου εδώ τα πράγματα ηρεμούν. Όλοι πλέον καταλαβαίνουν ότι η Σύλβια ήταν η ΔΑ, κι αυτή το παίζει τρελίτσα κάνοντας την αθώα. Πλέον στόχος είναι να φύγει ως mvp η Ζωή και μετά να στραφούν στον επόμενο Μαφιόζο. Η Κλαιρ θεωρείται σίγουρη και το ερωτηματικό τίθεται ανάμεσα σε Στράτο κι Ιορδάνη, με τον πρώτο όμως να είναι φαβορί. Κι ενώ όλοι νομίζουν ότι η μέρα τελείωσε κάπου εδώ, έρχεται η πρώτη ποινή της ημέρας. Αμέσως μετά την ψηφοφορία, βγάζω ανακοίνωση και λέω πώς έχουν διαγραφεί 2 ποστ κι όποιος αναφερθεί σ αυτά θα πάρει απευθείας ποινή. Είναι μάλιστα η 2η ή 3η φορά που γράφω αυτήν την ανακοίνωση στο δημόσιο. Μισή ώρα μετά έρχεται ο Πολ κι αναφέρεται στην ψήφο της Έριδας στις 20:07 που διαγράφηκε. Το συμβάν το αναφέρει η Σύλβια, το εξετάζω και ζητάω και την αντικειμενική γνώμη του Ακριβού. Ο Ακριβός λέει ότι θεωρητικά είναι για ποινή, αλλά για ποινή ήταν και το ποστ της Ζωής με τον καρτοπόλεμο, ως αποκάλυψη ρόλου και το παίξιμο του Τζόννυ ως τρολλάρισμα. Κι ότι αφού επέτρεψα αυτά να επιτρέψω και το λάθος του Πολ και να μη χαλάσω τις ισορροπίες με ποινή. Επειδή η γνώμη του Ακριβού είναι πάντονε σεβαστή κι επειδή άνθρωποι είμαστε, λάθη κάνουμε και μπορεί και σ εμένα να ξέφυγε κάτι, αποφασίζω να τα εξετάσω όλα προτού δώσω την ποινή. Παρότι ο Αντώνης έχει ενημερώσει ότι θα λείπει σε μίνι διακοπές 2 ημερών, καταφέρνω να τον βρω στο σκαιπ. Δεν τίθεται λόγος για αποκάλυψη ρόλου, τρολλάρισμα κι η ποινή στον Πολ πρέπει να δοθεί. Για να είμαι ακόμη πιο σίγουρος μιλάω και με το Χάρη, ως πολύ πιο έμπειρο κι αντικειμενικό εξωτερικό παρατηρητή. Συμφωνεί ότι δεν υπάρχει αποκάλυψη ρόλου κι ότι ο Τζόννυ παίζει την Πόρνη και δεν τρολλάρει. Δε συμφωνεί απολύτως με την ποινή στον Πολ αλλά με διαβεβαιώνει πως δεν έχει γίνει κάποιο λάθος από τη ΣΕ στις περιπτώσεις της Ζωής και του Τζόνυ. Συνεπώς, αφού υπάρχει ομοφωνία στη ΣΕ κι ο εξωτερικός συνεργάτης επιβεβαιώνει, ο Πολ μεταφέρεται στη χώρα των φαντασμάτων, δεχόμενος αδιαμαρτύρητα την ποινή και ζητώντας συγνώμη για το λάθος του.
Την ίδια ώρα στα κεντρικά της γιαφκας ο εγκέφαλος του Ιορδάνη is on fire. Αναλύει τα νούμερα και τα σενάρια νίκης για τη Μαφία. Αρχικά δεν πρέπει να χτυπηθεί η ΑΔ και γι αυτό στόχος αύριο θα είναι ο Κόμφυ που κρατάει μόνο μία κάρτα στα χέρια του κι έχει πολύ μικρές πιθανότητες αυτή να είναι η ΑΔ. Στη συνέχεια δεν πρέπει να παιχτεί Ηχώ που θα χαλάσει την ψηφοφορία. Η Ηχώ παίζεται μέχρι τις 19:00 και μετά την ποινή του Πολ η μόνη Ηχώ βρίσκεται στα χέρια της Έριδος. Ο στόχος είναι να μην παιχτεί η Ηχώ αύριο. Για να γίνει αυτό θα πρέπει οι Πολίτες να αισθάνονται ασφαλείς ότι θα φύγει η Ζωή και να θελήσουν να την κρατήσουν για την επόμενη ψηφοφορία. Γι αυτό κι όλοι γι αρχή θα ψηφίσουν τη Ζωή κι αν η Μαφία γλυτώσει από ΑΔ και Ηχώ τότε θα γίνει η μεγάλη κίνηση. 18:59 Νεκροφάνει σε Ντόιτς και μετά Νεκροφάνεια σε Σπυράκο. 5 Μαφιόζοι μέσα, μαζί με ΔΑ και Πόρνη και μια ψηφοφορία για να κερδιθεί. Το πλάνο είναι πολύ καλά μελετημένο, αν συγχρονιστούν όλοι αυτοί ο μόνος τρόπος να χαθεί η ψηφοφορία για τη Μαφία θα είναι 7 Ακυρώσεις Ψήφων, δηλαδή όσοι παίχτες θα έχουν απομείνει να έχουν μόνο αυτή την κάρτα στα χέρια τους. Στατιστικά αυτό είναι πολύ δύσκολο να συμβεί, άρα μετά την ψηφοφορία θα αρκεί μόνο μια δολοφονία χωρίς ΑΔ, δηλαδή ΔΑ ή Πόρνης κι η Μαφία θα έχει επιτέλους το αριθμητικό πλεονέκτημα για να κερδίσει το παιχνίδι. Ένας τελευταίος αστερίσκος, η Μαφία θα πρέπει να στοχεύσει το Δικηγόρο ή έστω να υποθέσει ότι ο Δικηγόρος δε θα μηδενίσει τις ψήφους του Στράτου. Θεωρούν ως δικηγόρο την Έμιλυ και γι αυτό τη δίνουν στην Πόρνη, αν κι η τελική απόφαση θα ληφθεί αύριο. Και μένει να δούμε κατά πόσο ο Δικηγόρος μπορεί να κρίνει το παιχνίδι. Το αρχικό σχέδιο ήταν να μηδενίσει τις ψήφους της Ζωής, να ακυρώσει στις 20:09 την ψήφο της Ζωής και να ψηφίσει ο ίδιος Κλαιρ με στόχο να βγάλει έξω μια Μαφιόζα με 3 κάρτες. Βλέποντας όμως την ποινή του Πολ αναθεωρεί, πιστεύει οτι πλέον η Μαφία θα πάει σε φουλ πόλεμο και μέχρι στιγμής δε μας έχει στείλει την επιλογή του. Μπορεί άραγε ο Δικηγόρος να καταστρέψει το σενάριο νίκης της Μαφίας; Αναμένουμε αύριο...
Και γίνεται μια τέτοια ημέρα να λήξει ήσυχα; Βράδυ κι η Πόρνη πάει να στείλει το πιμι του ρόλου της, γίνεται όμως λάθος στο κινητό κι αντί αυτό να σταλεί σ εμένα και τον Αντώνη, στέλνεται στον Αντώνη και στον Πολ. Ο Τζόννυ μας το αναφέρει αμέσως, και τον παραδεχόμαστε για το fair play του και δυστυχώς πρέπει να αποβληθεί με ποινή. Το συζητάμε με τον Αντώνη, αφού ο Πολ έμαθε το ρόλο του Τζόννυ τότε θα πρέπει να τον μάθουν όλοι. Η ποινή είναι οριστική αποχώρηση με αποκάλυψη ρόλου κι εμείς κλείνουμε έτσι στενάχωρα τη μέρα. Αν μπορεί η απώλεια του Τζόνυ να χαλάσει το σενάριο νίκης της Μαφίας δεν ξέρω, αυτά τα υπολογίζει πολύ καλύτερα ο Ιορδάνης, με μια πρώτη ματιά πάντως νομίζω ότι δε χαλάει η νίκη αλλά είναι πολύ οριακή στον καρτοπόλεμο. Το τι θα συμβεί, θα το δούμε αύριο. Για την ώρα,
Καληνύχτα!

Πέμπτη 3/8 & Post-Game
Τι σας έλεγα χθες βράδυ; Ότι δε μπορώ να υπολογίσω σωστά τα σενάρια κι ότι η Μαφία έχει να κερδίσει μια οριακή μάχη με καρτοπόλεμο; Κι ότι περιμένω τον Ιορδάνη να έρθει να τα υπολογίσει σωστά; Αυτό ακριβώς έγινε! Ξυπνάω το πρωί και βρίσκω τον Ιορδάνη στο φβ να μου εξηγεί ότι υπάρχει σενάριο νίκης σήμερα το μεσημέρι. Αποδεικνύεται για ακόμη μια φορά πόσο πιο έξυπνος από εμένα είναι ο φίλος μου (έχει γίνει πλέον καθημερινότητα αυτό) και μου εξηγεί πως αν παιχτούν οι Νεκροφάνειες και πετύχει η δολοφονία, τότε στις 13:00 οι Μαφιόζοι θα είναι περισσότεροι από τους Πολίτες και τη ΔΑ. Για να κερδίσει όμως η Μαφία, πρέπει η δολοφονία να πετύχει. Η Ζωή χθες έστειλε το πιμι της δολοφονίας πριν την ποινή του Τζόνυ, αν το έστελνε αργότερα και καταλάβαινε το σενάριο νίκης, τότε θα είχε δολοφονηθεί η Σύλβια και το παιχνίδι θα έληγε ήρεμα. Τώρα όμως; Έχει ΑΔ ο Κόμφυ; Κι αν έχει, πρέπει να περιμένουν για τις Νεκροφάνειες μετά τη δολοφονία; Κι αν δεν έχει αλλά μια Ηχώ καταστρέψει την ψηφοφορία; Όλα τα σενάρια εξετάζονται και το πόρισμα προκύπτει: Η νίκη της Μαφίας σήμερα εξαρτάται απ την Ηχώ κι όχι από την ΑΔ. Οι Νεκροφάνειες θα παιχτούν πριν τη δολοφονία, αν δεν υπάρχει ΑΔ τότε είναι απευθείας νίκη. Αν δεν παιχτούν οι Νεκροφάνειες άμεσα ή υπάρχει ΑΔ, τότε όλα θα κριθούν στην Ηχώ. Αν παιχτεί Ηχώ, η Μαφία χάνει πανηγυρικά, αν δεν παιχτεί, έχει τα νούμερα να κερδίσει εύκολα την ισοψηφία. Το σχέδιο είναι λογικό, οι Νεκροφάνειες παίζονται, η τελευταία ώρα περνάει βασανιστικά και στις 13:00 ανακοινώνεται η δολοφονία του Κόμφυ κι η νίκη της Μαφίας. Mafia rules για ακόμη μια φορά στην πόλη του Παλέρμο!
Πάμε όμως να εξετάσουμε τη νίκη της Μαφίας. Βλέποντας τις δύο Νεκροφάνειες οι Πολίτες βγαίνουν και διαμαρτύρονται ότι η κλήρωση δεν ήταν δίκαιη κι η Μαφία κέρδισε χάρη στην τύχη της. Σ αυτό διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως. Η κλήρωση των καρτών τη δεύτερη βδομάδα μπορεί να βοήθησε λίγο τη Μαφία, παρότι δόθηκε η Νεκροφάνεια στους Πολίτες κι η ΑΔ στη Μάγισσα, αλλά την πρώτη βδομάδα η κλήρωση των καρτών ήταν ξεκάθαρα υπέρ των Πολιτών. Η Μαφία είχε μόνο 2 Νεκροφάνειες και 2 Εξαιρέσεις, κάρτες που μπορούν να τη βοηθήσουν ελάχιστα στην αρχή του παιχνιδιού. Απ την άλλη, οι Πολίτες είχαν και τα 3 όνειρα, μοιράστηκαν από 1 ΑΠ με τον ΑΜ κι είχαν και 2 Τυμβωρυχίες. Το ότι οι Πολίτες έπαιξαν τις κάρτες τους λάθος δεν είναι τύχη για τη Μαφία! Η Μαφία είχε την ικανότητα και την κρίση να παίξει τις κάρτες που χρειαζόταν, ακριβώς τη στιγμή που χρειαζόταν και καμία παραπάνω. Πλην του Ονείρου της Σπαι που ήταν λανθασμένο, οι 2 Ακυρώσεις της Ζωής ήταν ακριβώς όσο χρειαζόταν για να πετύχει το στόχο της η Μαφία στην ψηφοφορία της Παρασκευής, ο συνδυασμός ΑΠ και Τυμβωρυχίας εκτελέστηκε επίσης σωστά, και παρότι αρχικός στόχος ήταν η Μάγισσα, έθεσε εκτός παιχνιδιού το Αλεξίσφαιρο Γιλέκο, στη χθεσινή ψηφοφορία ο Ιορδάνης έπαιξε ολόσωστα την Ακύρωση Ψήφου, όπως ολόσωστα η Κλαιρ δεν έπαιξε τις δικές της Ακυρώσεις και σήμερα το πρωί αναλύθηκε και βρέθηκε η κατάλληλη ώρα για να έρθουν οι Νεκροφάνειες. Αλλά ακόμη κι οι βοηθοί της Μαφίας έπαιξαν τις κάρτες τους ολόσωστα. Τυμβωρυχία από τον Τζόνυ στο φάντασμα που χρειαζόταν περισσότερο η Μαφία και μια Ακύρωση Ψήφου από τη Σύλβια, ακριβώς στο σωστό timing για να κερδιθεί η χθεσινή ψηφοφορία. Από την άλλη, τι έκαναν οι Πολίτες με τις κάρτες τους; Ο Στράτος επανέφερε τη ΔΑ, ο Τάσος επανέφερε τη Μέθεξις κι έδωσε το μακελειό στη Μαφία, το Όνειρο της Νεφέλης ξοδεύτηκε από την Κυριακή μάλιστα, τα Όνειρα του Τάσου και του Ακριβού είχαν μεν λογική, δε βρήκαν όμως Μαφιόζο κι όταν χθες οι Συγκάτοικοι χρειαζόταν να παίξουν τις 5 κάρτες που είχαν για ψήφους αποφάσισαν τελικά να μην παίξουν καμία. Οι μόνες κάρτες που παίχτηκαν σωστά από την πλευρά των Πολιτών ήταν η Τυμβωρυχία κι η ΑΠ του Κόμφυ. Αυτά όλα προς απάντηση όλων όσων είπαν ότι η Μαφία ήταν τυχερή με τις κάρτες κι οι Πολίτες αδικημένοι.
Το δεύτερο θέμα που έχει θιχθεί και πρέπει να εξετάσουμε για τη νίκη της Μαφίας είναι οι ποινές. Στο παιχνίδι δόθηκαν τρεις ποινές, Εμμανουήλ, Πολ και Τζόννυ, οι δύο τελευταίες μάλιστα χθες, που έδωσαν αριθμητική ανάσα στη Μαφία. Το αν αυτές οι ποινές ήταν σωστές ή λάθος, δεν είναι της παρούσης, έχει αναλυθεί σε προηγούμενες σελίδες, τις ημέρες που δόθηκαν αυτές. Επηρέασαν αυτές οι ποινές τη νίκη της Μαφίας; Προφανώς. Μπορούσε η Μαφία να κερδίσει χωρίς αυτές τις ποινές; Αν δεν παιζόταν σήμερα το απόγευμα Ηχώ, η Μαφία θα κέρδιζε, αν παιζόταν, τότε οι πιθανότητες δε θα ήταν υπέρ της. Είναι τύχη της Μαφίας που δόθηκαν αυτές οι ποινές; Όχι! Οι ποινές είναι ποινές, δίνονται γιατί κάποιος παίχτης παραβίασε έναν κανόνα του παιχνιδιού. Ποινή θα μπορούσε να πάρει και μέλος της Μαφίας, αλλά δεν πήρε. Από τη στιγμή που παραβιάζεις έναν κανόνα, δέχεσαι τις συνέπειες. Κι οι συνέπειες δεν είναι μόνο σε ατομικό επίπεδο, είναι πολύ περισσότερο σε ομαδικό. Παραβιάζοντας έναν κανόνα ζημιώνεις την ομάδα σου κι ακριβώς έτσι ζημιώθηκαν οι Πολίτες με τις 2 ποινές σε Εμμανουήλ και Πολ.
Θα μου πείτε ωραία όλα αυτά, αλλά τι έκανε η Μαφία για να κερδίσει; Άξιζε τη νίκη η Μαφία ή απλά της τη χάρισαν οι Πολίτες; Η απάντηση δεν είναι καθόλου εύκολη στο συγκεκριμένο παιχνίδι.
Ας αρχίσουμε από το πρώτο σκέλος, τι έκανε και τι δεν έκανε η Μαφία για να πούμε αν αξίζει ή όχι το παιχνίδι. Ξεκάθαρα η Μαφία αυτή δεν έκανε post. Πλην του Ιορδάνη που είχε μια σωστή παρουσία στο δημόσιο, τα υπόλοιπα μέλη της ήταν λιγομίλητα. Αναγνωρίζω βέβαια τα ελαφρυντικά σε Ζωή, Κλαιρ και Σπαι, που καθαρά για προσωπικούς λόγους δε μπορούσαν να διαθέσουν όσο χρόνο θα ήθελαν στο παιχνίδι, αλλά οφείλω να το σημειώσω. Επίσης, η Μαφία αυτή, στα δικά μου μάτια, δεν είχε κάποιο μακροπρόθεσμο σχέδιο. Δεν υπήρξε κάποια μεγάλη στρατηγική, δεν έστησε κάποια ιδιαίτερη παγίδα, πήγαινε με τα νερά των Πολιτών αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, ειδικά όταν οι Πολίτες κάνουν τα λάθη κι αφήνουν τη Μαφία να κρυφτεί πίσω απ αυτά. Τι έκανε όμως η Μαφία και πήρε αυτό το παιχνίδι; Το βασικότερο, έκανε το κάρφωμα μακελειό. Έλυσε το γρίφο όσο ακόμη δεν έχανε. Κατάφερε να ανακάμψει μετά από 2 συνεχόμενες ημέρες που ούτε οι δολοφονίες βγήκαν κι η Μαφία έχασε 2 μέλη της. Μπορεί να καθυστέρησαν να βρουν όλους τους ρόλους, άλλωστε οι εγκέφαλοι πίσω από τη Μαφία ήταν δύο, Ζωή κι Ιορδάνης είχαν μόνο τον απαραίτητο χρόνο για υπερανάλυση του παιχνιδιού, αλλά εν τέλει το κάρφωμα ήταν πετυχημένο. Ήταν η πρώτη Μαφία που επιχείρησε και πέτυχε το κάρφωμα μακελείο. Κι αυτό που αξίζει να τονισθεί, το κάρφωμα έγινε χωρίς η Μαφία να είναι σίγουρη για κάποιο ρόλο με Όνειρο. Επιπλέον, κατάφερε να μην πετάξει το προβάδισμα του καρφώματος στα σκουπίδια. Η Μαφία είχε μια πολύ σημαντική ψηφοφορία να κερδίσει και μάλιστα με έναν πολύ συγκεκριμένο τρόπο και τα κατάφερε άριστα σ’ αυτήν. Και φυσικά, όπως έχω πει κι αναλύσει στη χθεσινή ημέρα, δε θα κατάφερνε τίποτε στην ψηφοφορία, αν δεν ήταν το σχεδόν τέλειο παίξιμο της Σύλβιας στο 5λεπτο. Τι άλλο έκανε η Μαφία; Ο Ιορδάνης είχε μια εξαιρετική παρουσία στο δημόσιο. Μπορεί κάποιοι να με πείτε ότι είχε κινήσει υποψίες κι ότι σχεδόν αποχώρησε χθες, αλλά εγώ θα διαφωνήσω. Ο ένας λόγος που κατηγορήθηκε ήταν το σενάριο του Ικαριων με το Στράτο Μαφιόζο και τον Ιορδάνη ΔΑ. Ένα σενάριο το οποίο ήταν λάθος, που κατασκευάστηκε με λάθος δεδομένα από τον Ικαριων και που ούτε η Μαφία μπορούσε να προβλέψει και να αποφύγει, κι ούτε ο Στράτος είχε σκοπό να δημιουργήσει. Ο δεύτερος λόγος που κατηγορήθηκε ο Ιορδάνης ήταν από «διαίσθηση», ότι κάτι δεν πάει καλά μαζί του αλλά κανείς δε μπορούσε να πει τι. Άρα, ο Ιορδάνης βρέθηκε στο προσκήνιο και κατηγορήθηκε με μηδέν λογικά επιχειρήματα. Από την άλλη, ο ίδιος μελετούσε το παιχνίδι, έγραφε σαν Πολίτης κι απαντούσε σ όλα τα post και τις κατηγορίες με λογική. Δεν υπέπεσε σε κάποιο σφάλμα στη σκέψη του, δεν έδωσε κανένα δικαίωμα για να τον κατηγορήσει κάποιος σοβαρά. Και σ ένα παιχνίδι με τόσο μεγάλο όγκο μηνυμάτων και πληροφοριών, το να εμφανίζεσαι ως Πολίτης και να μην πέφτεις σε σφάλματα λογικής, ενώ είσαι Μαφιόζος κι οφείλεις να υποστηρίξεις τη Μαφία σου, για έμενα προσωπικά είναι εξαιρετικό παιχνίδι.
Και πάμε λίγο τώρα και στους Πολίτες. Τι έκαναν οι Πολίτες για να κερδίσουν το παιχνίδι; Η κίνηση του Τάσου να καταλάβει την αθωώτητα και να ενώσει τον Ικαριων και τον Ακριβό, που μέχρι τότε τρώγονταν σαν τα κοκόρια και να δημιουργήσει έτσι έναν μεγάλο συνασπισμό αθώων Πολιτών που γνωρίζουν τη μεταξύ τους αθωώτητα και συντονίζονται εναντίον της Μαφίας, ήταν η καλύτερη στρατηγική κίνηση των Πολιτών. Μαζί μ αυτήν, οι δύο εξαιρετικά παιγμένες κάρτες του Κόμφυ που πραγματικά βοήθησαν την ομάδα του. Έκαναν κάτι άλλο σωστά οι Πολίτες; Κάποιες αποφάσεις της νύχτας, η διπλή πετυχημένη αξιοποίηση των ιδιοτήτων του Πολ, ένα heal από το Σουκουυ, η σωστή ασυλία στον Ικαριων κι η ακόμη πιο σωστή ασυλία του Δικηγόρου στον Πολ. Όλα αυτά, στα υπέρ των Πολιτών. Τι έκαναν όμως λάθος; Πρώτον, τις κάρτες, που τις ανέλυσα σε προηγούμενη παράγραφο και δε θα αναφερθώ ξανά εδώ. Δεύτερον, Ικαρίων. Όπως ανέφερα κάποια στιγμή νωρίτερα, το ΣΚ έκανα μια συνέντευξη σ όλη τη Μαφία. Μέσα στις ερωτήσεις που κλήθηκαν να απαντήσουν ήταν «Ποιος Πολίτης πιστεύετε ότι έχει βοηθήσει περισσότερο τη Μαφία;» κι η απάντηση ήταν ομόφωνη: ο Ικαρίονας. Τα υπερβολικά του post έδιναν όγκο στο θέμα και πολλά πολλά σενάρια και πληροφορίες που οι Πολίτες δε μπορούσαν να επεξαργαστούν. Απ την άλλη, η Μαφία, με περισσότερη γνώση και περισσότερους εγκεφάλους στο στρατόπεδό της, μπορούσε να επεξεργαστεί τα σενάρια αυτά καλύτερα, να λάβει όσες πληροφορίες μπορούσε απ αυτά και να εστιάσει σ όσα τη συνέφεραν. Να κρυφτεί πίσω από τον Ικαριων, να τον αφήσει να παίξει σαν καλός ΔΑ, κι όσο αυτός αποπροσανατόλιζε τους Πολίτες, τόσο η Μαφία να χαιρόταν στη γιάφκα της. Το σκηνικό δηλαδή των πρώτων τεσσάρων ημερών. Και στη συνέχεια, ο Ικαρίων έπαιξε το ρόλο του άσχημα. Μπορεί όντως να κρύφτηκε για να μη φάει κάρφωμα, αλλά σε κανένα σημείο του παιχνιδιού δε βοήθησε την ομάδα του να διώξει τη Γερμανίδα. Κι όχι μόνο αυτό, δεν κατάφερε ούτε καν να χρησιμοποιήσει τη Γερμανίδα για να λάβει τις πληροφορίες που ήθελε. Επειδή η Γερμανίδα κατηγόρησε και ψήφισε το Σπυράκο, ο Ικαριων την Παρασκευή τον αθώωσε και σχεδόν ζητούσε να επιστρέψει με Νεκροφάνεια. Κι ακόμη περισσότερο, στο late game βγήκε και κατηγόρησε ευθέως κι έντονα το Στράτο, χωρίς να έχει κάποια απόδειξη ή έστω ισχύρη ένδειξη (πέραν του ότι δε μιλάει πολύ και κάποια στιχομυθία του με τον «ΔΑ» Ιορδάνη) για την ενοχή του. Αποτέλεσμα αυτού; Όταν η μπλόφα του καταρρίφθηκε με την απουσία ασυλιών, η Μαφία κατάφερε να τον καρφώσει και στο τέλος όλοι να θεωρήσουν εσφαλμένα το Στράτο ως Μαφιόζο και τον Ιορδάνη ως ΔΑ, οδηγώντας σε λάθος συμπεράσματα χθες και πιθανόν σε ακόμη πιο λάθος αποφάσεις αν το παιχνίδι δεν έληγε σήμερα. Και θα μου πείτε, κατηγορείς για την ήττα των Πολιτών μόνο τον Ικαριων; Όχι, κατηγορώ κι όλους όσους έπαιξαν λανθασμένα τις κάρτες τους και κατηγορώ σοβαρά και τη Μέθεξις, που όχι μόνο δε βρήκε κανέναν Μαφιόζο αλλά κάρφωσε και το ρόλο της από τις πρώτες κι όλας μέρες. Απλά τα λάθη του Ικαριων χρειάστηκαν περισσότερο χρόνο και χώρο στο ημερολόγιο για να αναλυθούν, αυτό δε σημαίνει ότι ήταν ο αποκλειστικός υπεύθυνος για την ήττα.
Άρα; Το άξιζε η Μαφία ή απλά το πέταξαν οι Πολίτες; Άρα, κατά τη δική μου ταπεινή, προσωπική άποψη, η συγκεκριμένη Μαφία άξιζε τη νίκη. Μπορεί να μην έκανε το τέλειο παιχνίδι, μπορεί οι Πολίτες να τη βοήθησαν αρκετά με τα λάθη τους, αλλά η προσέγγιση κι η σωστή στρατηγική τις τελευταίες ημέρες με κάνουν να δώσω άξια τη νίκη στη Μαφία. Κι αν αναλογιστεί κανείς ότι όλα αυτά έγιναν από σχεδόν 2 άτομα μόνο, τότε η νίκη αποκτά αναλογικά ακόμη μεγαλύτερη αξία και τα 2 άτομα αυτά αξίζουν πολλά πολλά συγχαρητήρια!
Κλείνοντας, νομίζω ότι ζήσαμε ένα απ τα πιο ζωντανά κι ενδιαφέροντα παιχνίδια στην ιστορία του Παλέρμο extreme. Θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη αν κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, ή στις πολλές παραπάνω λέξεις, έθιξα ή αδίκησα κάποιο άτομο, δεν είχα καμία απολύτως πρόθεση να το κάνω αυτό. Ελπίζω όλοι σας να περάσατε πολύ καλά παίζοντας το παιχνίδι και θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τη συμμετοχή σας και το χρόνο σας. Τελευταίο και καλύτερο έχω αφήσει τον Αντώνη, ο οποίος ήταν άψογος από την πρώτη μέχρι και την τελευταία στιγμή. Η συνεργασία μας ήταν εξαιρετική και θέλω να τον ευχαριστήσω και που αποδέχθηκε την πρότασή μου για να κάνουμε ΣΕ μαζί και για όλο το χρόνο και κόπο του αυτές τις 3 βδομάδες. Μετά από 2 σερί χρονιές μαζί Αντωνάκη, ελπίζω και του χρόνου να βρεθούμε παρέα σε κάποια ΣΕ ή Μαφία!
Μέχρι τότε όμως, καλό υπόλοιπο καλοκαιριού και καλό χειμώνα σ όλους!
Εις το επανιδήν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Ποσα χιλ να κανω ο καριολης.50% ειχα αλλα με φαγανε μπαμπεσικα.
Εμιλουκο και Ερις μου χρωστατε την ζωη σας.

Σ'αγαπάω και το ξέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
υπεροχο ημερολογιο :hehe:

εχω να πω πως η επιλογη μεταξυ μεθεξυς και αγγελογιαννου ηταν απολυτως τυχαια και δεν ειχα διαβασει το τι παιζει τις τελευταιες μερες :/:
αλλα ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΑΜΕ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΓΑΜΩΤΟ, τα χαλασαμε στην πορεια :(:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τα κρεντιτς Δημήτρη για τον ΔΑ. Ξέρεις πολυ καλα Γιατί εχω ψυχολογικά μαζί του :hehe: άρα η αρχική σου πρόβλεψη "να βρει τον ΔΑ και να βγει καρφωμένη " βγήκε αληθινή.

Απαιτώ να φτιάξω δικο μου fan club :hehe: Μελανία ftw!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Πφφφ....
2 ώρες διαβασμα. Αμάν ρε παιδιά. Απο του χρόνο να το κάνετε βιβλιοδεσία και να μας το στελνετε αναμνηστικό. :P

Όπως και αν έχει σαν μαφία δεν μου ήταν τόσο insightful όσο όλα τα άλλα γτ ήξερα τα της μαφίας, ωστόσο κατάλαβα ότι κυνδινέψαμε εκει που δεν το περιμέναμε και αν είχαν κάνει τις κινήσεις αυτές οι συγκεκριμένοι παίκτες θα είχε διαφορετική έκβαση το παιχνίδι.

Τώρα για το προσωπικό μου παίξιμο και όλα αυτά, δεν μπορώ να κρίνω εγώ. :shy: :P Θα με κρίνετε εσείς και αν όντως πιστεύετε ότι έπαιξε καλά όπως λεει και το ημερολόγιο, τιμή μου γτ εξηλέωσα τον εαυτό μου απο την μαφία και καμάρι μου που συμμετείχα στο πρώτο μακελειό και ενάντια σε δυνατούς παίκτες σε σημαντικούς ρόλους αλλά και απο παίκτες που μπορεί να έπαιζαν πρώτη φορά αλλά έπαιξαν πολύ πολύ καλά.

Αυτά, προφανώς, πρέπει να ευχαριστήσουμε όλοι την ΣΕ για την οργάνωση και συντονισμό αυτού του παιχνιδιού και για τον κόπο τους και περιμένουμε πιθανό ημερολόγιο απο την έταιρη ΣΕ και όλα τα άλλα ωραία που μας έχετε! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Δημήτρη πολύ ωραίο ημερολόγιο ρε... Μικρό σου βγήκε όμως... :P

Λοιπόν, σύντομο σχόλιο για το συμπέρασμα. Ήταν από τα παιχνίδια που όποιος και να έπαιρνε την νίκη θα την άξιζε, οπότε και πάλι συγχαρητήρια στα παιδιά της μαφίας και ειδικά για το μακελειό. Ήταν σχεδόν αδύνατο για κάποιον που δεν ήξερε τον ΦανΑ να βρει πληροφοριοδότη κι ακόμη και για σας ήταν πολύ δύσκολο. Well done!

Επειδή είδα, 2 άτομα να μου ζητάνε συγγνώμη για την χθεσινή ψηφοφορία, είδατε πιστεύω ότι κάναμε όλοι μας λάθη, οπότε είναι χαζό να επιρρίπτουμε ευθύνες, αλλά αυτό θα το αναλύσω καλύτερα σε ένα ποστ που θα ετοιμάσω για όλο το παιχνίδι, γιατί φέτος δυστυχώς δεν μπόρεσα να φτιάξω ημερολόγιο.

ΑΛΛΑ... Έχω ένα εναρκτήριο vlog με guest έκπληξη, αλλά θα πρέπει να μου δώσει εκ νέου άδεια για να το δημοσιεύσω(όχι εδώ, φβ).

Αν ξέχασα να απαντήσω σε κάποιον θα το κάνω αργότερα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Τέλειο το ημερολόγιο Δημήτρη μου! Το καταβρόχθισα! Ευχαριστούμε κι εσένα και τον Αντώνη για τον κόπο σας!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μετά την καλύτερη Πόρνη στο 43, τώρα γνωρίζουμε και τη χειρότερη Πόρνη στο 45

Σας αγαπάω.

Για να είμαι ακόμη πιο σίγουρος μιλάω και με το Χάρη, ως πολύ πιο έμπειρο κι αντικειμενικό εξωτερικό παρατηρητή. Συμφωνεί ότι δεν υπάρχει αποκάλυψη ρόλου κι ότι ο Τζόννυ παίζει την Πόρνη και δεν τρολλάρει.

Ένας που με καταλαβαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Πφφφ....
2 ώρες διαβασμα. Αμάν ρε παιδιά. Απο του χρόνο να το κάνετε βιβλιοδεσία και να μας το στελνετε αναμνηστικό. :P

Όπως και αν έχει σαν μαφία δεν μου ήταν τόσο insightful όσο όλα τα άλλα γτ ήξερα τα της μαφίας, ωστόσο κατάλαβα ότι κυνδινέψαμε εκει που δεν το περιμέναμε και αν είχαν κάνει τις κινήσεις αυτές οι συγκεκριμένοι παίκτες θα είχε διαφορετική έκβαση το παιχνίδι.

Τώρα για το προσωπικό μου παίξιμο και όλα αυτά, δεν μπορώ να κρίνω εγώ. :shy: :P Θα με κρίνετε εσείς και αν όντως πιστεύετε ότι έπαιξε καλά όπως λεει και το ημερολόγιο, τιμή μου γτ εξηλέωσα τον εαυτό μου απο την μαφία και καμάρι μου που συμμετείχα στο πρώτο μακελειό και ενάντια σε δυνατούς παίκτες σε σημαντικούς ρόλους αλλά και απο παίκτες που μπορεί να έπαιζαν πρώτη φορά αλλά έπαιξαν πολύ πολύ καλά.

Αυτά, προφανώς, πρέπει να ευχαριστήσουμε όλοι την ΣΕ για την οργάνωση και συντονισμό αυτού του παιχνιδιού και για τον κόπο τους και περιμένουμε πιθανό ημερολόγιο απο την έταιρη ΣΕ και όλα τα άλλα ωραία που μας έχετε! :D

Μιας και θα απευθυνθώ προσωπικά σε εσένα, ενα ακόμα σχόλιο.

Γιατί έχετε μανία να με φατε την μέρα των γενεθλιων μου??:confused: :hehe:

Ήμουν σίγουρη ότι θα με βγάζατε οταν θα είχα γενέθλια. Με φαγατε ακριβώς την επόμενη Αλλά το μήνυμα της δολοφονίας ειχε Χρόνια πολλά μεσα :sly:

Κάποτε η μαφια με έφαγε την ημέρα των γενεθλίων μου.. αλλα με είχε σώσει η μαγισσα. Ο Ιορδανης καλή ωρα. Ειρωνικό που αυτη τη φορα με έφαγε αυτός που κάποτε με έσωσε :hehe:

Παιδιά έχω κι εγω ποστ με σχολιασμό, τώρα γράφω μερικά σκόρπια αλλα έχω κι εγω να πω κάποια πράγματα :D:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top