Palermo #45 - Marvels Cinematic Universe comes to Palermo

Ποιος θέλετε να αποχωρήσει; (Ψηφοφορία 28/7)

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 4)
  • Eileen

    Ψήφοι: 1 25.0%
  • Σπυρακος (^^)

    Ψήφοι: 1 25.0%
  • Είμαι ΣΕ

    Ψήφοι: 2 50.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

aggelogiannos

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Ερωτηση!!!!

καθε ποτε γινονται τετοια παλερμο-φορουμ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Ρε σεις, τι κάθεστε και παιδεύεστε με το τι θα γινόταν αν δεν έπεφταν οι ποινές; Ό,τι ήταν να γίνει θα γινόταν. Τζάμπα κάθεστε και το αναλύετε. Τώρα τελειώσε. Ελπίζω να το χαρήκατε εσείς οι πρωτοεμφανιζόμενοι και να μας ξανατιμήσετε με την παρουσία σας. Μπορώ να πω ότι ειδικά διαβάζοντας το ημερολόγια σας χάρηκα πολύ βλέποντας το παιχνίδι σας, φίλτατοι Πολ & κόμφυ. Και δεν σας το είχα, τουλάχιστον από την παρουσία σας στο θρεντ. Μπράβο παιδιά.
Μπορείς να γίνεις λιγο πιο συγκεκριμένος; Όχι δηλαδή ότι δεν κοκκίνησα ήδη :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Πωω καλά,πόσες φορές σκεφτόμουν μην έκανα καμία βλακεία και έστελνα το πμ άλλου... :P Αχ τι τραβάτε και εσεις στη ΣΕ. Σας ευχαριστούμε πολύ :P :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
σαν ένα άτομο που έχω χάσει παιχνίδι για την ομάδα των πολιτών μόνος μου(κυριολεκτικά μόνος μου, δεν είναι καθόλου υπερβολή)
Σε ποιο αναφέρεσαι καλέ μου;

Α και για να μην το ξεχάσω... Σύλβια, η καλή μαφία φαίνεται από το πόσο βασανίζει τον ΔΑ της(not) :P.
ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΔΑ;;; :crazy:


Ερωτηση!!!!

καθε ποτε γινονται τετοια παλερμο-φορουμ?
Του χρόνου πάλι. Τώρα εξεταστική. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Σειρά μου να σχολιάσω τα καθέκαστα (dimijim, την επόμενη φορά που θα μιλήσεις για τα σεντόνια μου θα σου υπενθυμίζω το ημερολόγιό σου, το οποίο σχεδόν ξεπέρασε όσα έγραψα εγώ στο παιχνίδι). Σόρρυ που δεν σχολίασα νωρίτερα αλλά αφενός είμαι στο river party οργανωτής και τρέχω όλη μέρα και αφετέρου δεν είχα πληροφορηθεί ότι τελείωσε το παιχνίδι, αν και το περίμενα. Να λύσω κάποιες απορίες τις οποίες δυστυχώς δεν μπορούσα να ξεκαθαρίσω μέσα στο παιχνίδι, θα καταλάβετε γιατί.

Πρώτον, με μεγάλη μου ανακούφιση είδα τον ρόλο μου όταν μου στάλθηκε γιατί ειλικρινά δεν θέλω να παίξω ποτέ μαφία (πληρώνω όσο όσο για να το εξασφαλίσω αυτό). Ωστόσο, ο πληροφοριοδότης-χαφιές είναι ένας από τους πιο μισητούς μου ρόλους και στο live palermo για τον ίδιο λόγο που δεν μου αρέσει να έχω κακό ρόλο, γιατί μισώ την υποκρισία. Ως αθώος, παίζεις αυθεντικά, οκ κάνοντας αναγκαστικά και λίγες μπλόφες. Ως κακός όμως πρέπει να προσποιείσαι διαρκώς κάτι που δεν είσαι και το ίδιο και ως χαφιές που κινδυνεύεις από κάρφωμα. Κι αυτό όλο με κουράζει πολύ. Το παιχνίδι αυτό, θα συμφωνήσω ότι ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον και το είπα ήδη στον dimijim πριν δω το ημερολόγιό του. Το απήλαυσα κι ας χάσαμε αλλά πραγματικά με κούρασε πολύ ο ρόλος μου, το να πρέπει να σφυρίζω αδιάφορα πολλές φορές και το να πρέπει να κρύβω λόγια που θα ήταν πολύ χρήσιμα για τους πολίτες. Ειλικρινά, αν είχα οποιονδήποτε άλλο ρόλο που δεν κινδυνεύει από κάρφωμα θα έδινα από αρκετά νωρίς τη Deutsch γιατί ψήφιζε όλο ανώδυνα και σχολίαζε πολύ επιλεκτικά. Φώναζε ότι έχει κακό ρόλο και δεν μπορούσα να σας το δείξω. Κι εδώ ερχόμαστε στο γιατί μπερδεύτηκα τόσο πολύ στην αρχή με tsarachaf και Έμιλυ και λίγο με Νεφέλη. Βγαίνει η Έμιλυ κι ο tsarachaf και κατηγορούν τη Deutsch από πολύ νωρίς, κάτι που μου άρεσε και σκόπευα να τους αθωώσω στο μυαλό μου αλλά έβλεπα ότι κανένας ποτέ δεν την ψήφιζε. Η Έμιλυ έγραψε σε ένα σημείο ότι τη θεωρούσε top ύποπτη αλλά δεν την ψήφισε ούτε μια φορά. Θεώρησα λοιπόν πως κάτι δεν πήγαινε καλά με αυτό και ότι ήταν και οι δύο κακοί (Έμιλυ και tsarachaf) που γνωρίζουν για τον φανερό δολοφόνο Deutsch και την κατηγορούν για να δουν αντιδράσεις π.χ. αθώωσής τους από πληροφοριοδότη και να με τσακώσουν. Μάλιστα τόσο η Έμιλυ όσο κι ο tsarachaf ανέβασαν κείμενα στα οποία συνέδεαν το όνομά μου με της Deutsch πράγμα που με φόβισε μήπως υποψιάστηκαν πως είμαι πληροφοριοδότης και ήθελαν να με φέρουν σε δύσκολη θέση. Βαριέμαι λίγο να βρίσκω τα κείμενα αλλά τα είχα ανεβάσει σε κάποια στιγμή για ξεκάρφωμα. Θα ανεβάσω μόνο ένα για να δείτε τι εννοώ. Δείτε το post 230 που έγραψε η Έμιλυ σχολιάζοντας την Deutsch. Η Deutsch έγραψε το εξής στο post 228 με αφορμή την ισοψηφία που ζήταγα εγώ ανάμεσα σε Νεφέλη και Fast:

Σίγουρα με μια ισοψηφία εκτός από τον δήμαρχο μπορείς να σχηματίσεις μια εικόνα για τους παιχτες καθώς θα φανεί ποιος θα ψηφίσει ποιον στο τέλος... Και μετά σίγουρα οι επιλογές θα σχολιαστούν και κάποιοι ίσως βρεθούν σε αμηχανία. Εκεί δεν μπορείς να μιλάς για τυχαίες ψήφους ακόμα και αν είναι 1ος γύρος γιατί θα είχες να διαλέξεις μεταξύ δύο και όχι μεταξύ όλων...
Μπορεί να βοηθούσε, όμως για να έπαιξε η Νεφέλη κάρτα τόσο νωρίς, σημαίνει πως ήθελε να μείνει, πως είχε λόγο να μείνει. Θα φανεί και στη πορεία αυτό.
Επίσης, Ικαρίωνα, για να μην άλλαξε κανείς την ψήφο του για να δώσει μια έξτρα στη Νεφέλη, ίσως σημαίνει πως πολλοί δεν την θεωρούν και τόσο ύποπτη τελικά. Ή αν την θεωρούν, θέλουν να περιμένουν λίγο, να δουν τις κινήσεις της και μετά να πράξουν αναλόγως....

Kαι η Έμιλυ απάντησε ακριβώς λίγα λεπτά αργότερα αυτό:

Εγώ δεν κατηγορώ τα άτομα που ήθελαν να το πάνε ισοψηφία.Πίστευαν ότι θα δείξει πράγματα από το πως θα κινούνταν οι ψήφοι. Βέβαια είναι αρκετά επίφοβο να ήμασταν ανάμεσα σε 2 αθώους. Ο καθένας παίζει με το σκεπτικό του και τις πληροφορίες που έχει από το ρόλο του. Λόγου χάρη αν κάποιος ειναι πληροφοριοδότης μπορεί να θέλει να δει που θα ψήφιζε στην ισοψηφία ο δολοφόνος του για να αθωώσει άτομα.
Συν τα υπόλοιπα points του Ιορδάνη για συγκατοίκους κλπ
Δηλαδή καλά αυτά που λέτε και με κατηγορείτε για λάθος σενάρια με τον tsarachaf και την Έμιλυ αλλά ελάτε λίγο στη θέση μου ξέροντας την ενοχή της Deutsch ως φανερού δολοφόνου. Έρχεται η Έμιλυ και σχολιάζει post φανερού μαφιόζου κάνοντας νύξεις για μένα που ήθελα ισοψηφία και για το ότι ισοψηφία θα ήθελε κι ένας πληροφοριοδότης. Άθελά της ασφαλώς αλλά συνέδεε εμένα και τη θέλησή μου για ισοβαθμία με την αντίστοιχη θέληση ενός πληροφοριοδότη και μάλιστα σχολιάζοντας στο post φανερής μαφιόζας. Δηλαδή εγώ τι έπρεπε να σκεφτώ με αυτό; Αρχικά πίστευα ότι είναι δολοφόνος η Έμιλυ και ότι επειδή με ξέρει και στο live παλέρμο ότι συνήθως ως πληροφοριοδότης παίζω ως πουτάνα του δολοφόνου που ξέρω, αθωώνοντάς τον, με κατάλαβε. Οκ μπορεί να μην έκανα τίποτα για να σας δώσω την πληροφορία που είχα αλλά προτιμούσα να πάρω την πληροφορία μαζί μου πεθαίνοντας αφήνοντάς σας να βρείτε τη Deutsch μόνοι σας που δεν νομίζω να σας δυσκόλευε αφού ήδη την υποπτευόσασταν παρά να ρισκάρω να φάω κάρφωμα, το οποίο εν τέλει δεν απέφυγα, χάνοντας έτσι την αποτυχία δολοφονίας που είχα και που ήταν πολύ χρήσιμη. Αν δεν είχα την αποτυχία θα έπαιζα αλλιώς αλλά δεν ήθελα να τη χάσω με κάρφωμα. Με περιόριζε. Ήθελα να βρω άλλους δολοφόνους με βάση την πληροφορία μου αφήνοντας τη Deutsch στην απ' έξω και παίζοντάς το άνετος μαζί της. Κι αφού έβλεπα να τη δίνετε αρκετοί τη Deutsch, απλώς σιωπούσα και την αθώωνα ελπίζοντας να βρεθεί κανείς να με κατηγορήσει έτσι ώστε να τον θεωρήσουν πληροφοριοδότη της που με κατηγορεί επειδή την αθωώνω. Αλλά δυστυχώς αρκετοί πολίτες κοιμόντουσαν εντελώς. Και βλέποντας την Έμιλυ ή τον tsarachaf να κατηγορούν τόσο πολύ την Deutsch και να μην την ψηφίζουν, το θεώρησα παγίδα, οπότε απ' το να τους αθωώσω ξεκίνησα να τους κατηγορώ. Ο tsarachaf έγραψε μάλιστα και το περίφημο πινακάκι στο οποίο είχε την Deutsch ανάμεσα στα άτομα ''πάρτε θέση'', και εγώ απέφυγα επίτηδες να σχολιάσω πάλι αυτά τα άτομα για να τον δω μετά να βγαίνει καπάκι και να με ρωτάει τι έχω να πω γι' αυτά. Με έφερνε σε δύσκολη θέση και θεώρησα ότι το έκανε επίτηδες. Συν η υποστήριξη που παρείχε στην Έμιλυ που τη θεωρούσα σίγουρα μαφιόζα με βάση το παραπάνω ποστ. Σε ένα σημείο μάλιστα που κατηγόρησα τον tsarachaf, πετάχτηκε αμέσως μετά και κατηγόρησε τη Deutsch και λίγα λεπτά αργότερα, ενώ εκείνη έγραφε αραιά και που, πετάχτηκε και τον κατηγόρησε. Με βάση αυτά που προηγήθηκαν το θεώρησα εντελώς στημένο ανάμεσα σε έναν κρυφό και μια φανερή μαφιόζα για να αθωωθεί ο πρώτος. Και κανείς δεν ψήφιζε τον άλλο. Όλα έδειχναν τόσο φτιαχτά. Μετά ο Τάσος με έβαλε ξανά σε σκέψεις και είπα να το ξαναψάξω. Κοίταξα ξανά τα κείμενα του tsarachaf και κατάλαβα αμέσως πως ήταν συγκάτοικος με την Έμιλυ. Δεν ισχύει το ότι την Έμιλυ την κατάλαβα αργότερα για αθώα. Απλώς στο forum συνέχισα να την κατηγορώ για λίγο μετά την αθώωση του tsarachaf γιατί αν τους αθώωνα μαζί και τους δύο, θα πρόδιδα ίσως τον ρόλο τους και δεν το ήθελα. Ήθελα να θεωρήσουν τον tsarachaf άλλο ρόλο. Στην αρχή δεν πίστευα ότι ήταν συγκάτοικοι αλλά όσο ξανακοίταζα τα κείμενα τόσο μου έβγαινε αυτό το σενάριο και εμπιστευόμουν τον Τάσο. Δεν υποψιάστηκα ότι ο Τάσος έριξε όνειρο για τον tsarachaf. Nόμιζα πως είχε καταλάβει κι αυτός απ' τα κείμενα πως ήταν συγκάτοικοι και γι' αυτό μου έλεγε να τα ξαναδώ. Οπότε όταν τα είδα αυτά, έκανα αναγκαστικά την κωλοτούμπα και ξεκαθάρισε λίγο περισσότερο το παιχνίδι. Τη Nefeli την υποπτευόμουν κυρίως λόγω μιας άκυρης ψήφου προς την Deutsch Lover αμέσως μετά που είχε κινδυνέψει να βγει, σε σημείο που ήταν άχρηστη η ψήφος αυτή. Όσο για τον Σπυράκο δεν τον αθώωσα λόγω της Deutsch. Το είχα υπόψιν αυτό αλλά τον αθώωσα κυρίως επειδή μου έβγαινε πολύ εύκολο να έχουμε βγάλει τρεις μαφιόζους και δεν πίστευα σ' αυτό. Kαι πάμε λίγο να σας πω και για την έκρηξή μου ενάντια στον Τάσο αν και το αναφέρει κι ο dimijim επειδή του το είπα. Δεν νευρίασα με τον Τάσο ή με τους άλλους πολίτες, όπως πιστεύατε οι περισσότεροι, δικαιολογημένα γιατί δεν ξέρατε τον ρόλο μου, επειδή δεν πρόλαβαν να ρίξουν ακύρωση προφυλάκισης στον Dimitris S. μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα. Θα ήταν παράλογο. Νευρίασα επειδή είχα καταλάβει πως ντετέκτιβ ήταν η μέθεξυς και είχα ηρεμήσει που είχε φύγει επειδή ακόμη κι αν κάρφωναν εμένα τουλάχιστον θα τη γλίτωνε το μέντιουμ. Έλεγα σε όλους να μη φέρουν πίσω τη μέθεξυς λόγω του ότι δεν είχε κάρτες και ότι χρειαζόμασταν κάρτες, όχι επειδή πίστευα πως δεν έπρεπε να έρθει γι' αυτό, αν και είχε βάση αυτό που έλεγα αλλά επειδή ήθελα να γλιτώσουμε κάρφωμα. Και όταν είδα τον Τάσο να σπαταλάει τη νεκροφάνεια για να φέρει πίσω τη Μέθεξυς τρελάθηκα. Νόμιζα πως χάθηκαν όλα. Και αποδείχτηκε ότι είχα δίκιο. Αλλά δεν μπορούσα να τον βρίσω λέγοντάς του ότι έφερε πίσω ντετέκτιβ. Άρα το έριχνα στις κάρτες ή σε μια αδικαιολόγητη κατηγορία επειδή τα είχα χάσει βλέποντάς τον να την επαναφέρει. Αυτά για το θέμα Deutsch. Δυστυχώς δεν μπορούσα να σας πω περισσότερα μέσα στο παιχνίδι για προφανείς λόγους. Γενικά οι πολίτες έχουν τεράστιο disadvantage επειδή δεν συνενοούνται μεταξύ τους και επειδή ακριβώς ο μοναχικός χαρακτήρας του ρόλου τους τους κάνει να ραθυμούν περισσότερο σε αντίθεση με τους μαφιόζους που είναι πάντα σε εγρήγορση και επιδιώκουν απαρτίες. Δεν ξέρω αν θα έπρεπε ή αν μπορεί να τροποποιηθεί κάτι στο παιχνίδι όσον αφορά αυτό αλλά πραγματικά ίσως κάτι να πρέπει να αλλάξει με τον συνδυασμό προφυλάκισης τυμβωρυχίας γιατί επειδή οι κάρτες της μαφίας είναι φανερές μεταξύ τους, πραγματικά η ακύρωση προφυλάκισης δεν έχει καμία ελπίδα στους αθώους παρά μόνο αν οι μαφιόζοι δεν πάρουν καθόλου τυμβωρυχία, πράγμα σπάνιο γιατί με 6-8 ρόλους, όλο και κάτι θα πέσει. Είναι καταδικασμένος πάντα ένας πολίτης για τέτοια ξαφνική επίθεση για την οποία δεν μπορεί να κάνει κανείς κάτι. Επίσης, δεν ξέρω πόσο νόημα έχει η κάρτα της επιπλέον ψήφου. Η ακύρωση είναι σημαντική αλλά η επιπλέον ψήφος ειδικά με το ότι δεν μπορεί να παιχτεί στην παράταση και με το ότι η ακύρωση ακυρώνει όχι μόνο την επιπλέον αλλά και την αρχική ψήφο του παίκτη, καθίσταται άχρηστη. Αυτά τα τελευταία για κάποιες περαιτέρω σκέψεις.

Τώρα, θέλω να πω κι εγώ ένα μπράβο στη μαφία και στην Eileen που κατάφεραν να με βρουν ως πληροφοριοδότη. Υπόψιν ότι παίζω από 9 χρονών (live) παλέρμο και ως χαφιέ με έχουν βρει όχι περισσότερες από μια δεκαριά φορές. Φοβόμουν ότι θα με βρείτε αλλά μέσα μου ήμουν αρκετά ήσυχος ότι αποκλείεται επειδή θα με θεωρούσατε αυτοκράτορα. Η μπλόφα με τον αυτοκράτορα στηρίχτηκε σε μια απέλπιδα προσπάθεια να συνδέσω το όνομά μου με κάποιον άλλο ρόλο και να σωθώ κι απ' τις κατηγορίες του tsarachaf. Βλέποντας πως τις δύο πρώτες μέρες ο αυτοκράτορας δεν έδωσε ασυλία, θεώρησα είτε πως ήταν η Μελανία που έλειπε είτε ότι ήταν ένας έμπειρος παίχτης που δεν ήθελε να δώσει στοχεία για την ταυτότητά του. Και είχα απ' την αρχή μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού αυτοκράτορα τον Τάσο. Οπότε είπα να τα παίξω όλα για όλα και να το παίξω αυτοκράτορας λέγοντας μια μέρα πριν πως δεν πρόκειται να βγω στην επόμενη ψηφοφορία και περιμένοντας από τον έμπειρο αυτοκράτορα να μου δώσει ασυλία προστατεύοντας και τον ρόλο του έτσι, δίνοντάς τον σε μένα. Και έγινε. Πέτυχε. Αλλά δεν φανταζόμουν πως θα ήταν ο Αγγελόγιαννος κι εκεί την πάτησα. Γιατί είπα πως ο αυτοκράτορας θα δώσει ασυλία στον tsarachaf για να το δει ο Τάσος ενώ ο αυτοκράτορας είχε πεθάνει. Αχ ρε Τάσο, αν έφερνες πίσω τον Αγγελόγιαννο που είχε και κάρτες αντί για τη Μέθεξυς πόσο διαφορετικό θα ήταν το παιχνίδι. Ευχαριστώ πολύ Αγγελόγιαννε. Μου έδωσες την τέλεια κάλυψη στην τέλεια στιγμή κι ας μην κατάφερα να αποφύγω το κάρφωμα. Γενικά σαν παίκτης προσπαθώ να καλύψω πολύ τους άλλους ρόλους και να παραπλανήσω τη μαφία. Εκείνο που δεν πίστευα με τίποτα ήταν ότι η Μελανία ήταν όντως το μέντιουμ. Μα με τίποτα δεν θα το πίστευα. Δεν πίστευα ότι θα έπαιζε τόσο φανερά τον ρόλο της και πίστευα ότι είχε φύγει το μέντιουμ και ότι πήγε να πάρει τον ρόλο του για να κρυφτεί. Μετά έκανα και το σενάριο με τον Wild Boy και τον Karadakov και εκεί η αναφορά στη Μελανία με έπειθε περισσότερο. Ομολογώ πως αν δυσκολεύομαι να πιστέψω πως η Μελανία ήταν το μέντιουμ άλλο τόσο δυσκολεύομαι να πιστέψω πως ο Wild ήταν αθώος. Ειδικά εκεί που συνέχιζε να με θεωρεί ύποπτο σαν να μην ήθελε να δει τα κείμενα που παρέθετε ο tsarachaf. Και έφερε πίσω τη Χιμέλα που νομίζω ήμουν ο μόνος που είπα ότι ο ΔΑ ήταν ανάμεσα σε αυτήν και στον Karadakov. Αλλά ρίσκαρα να ακολουθήσω το σενάριο με τον Ιορδάνη και δεν μου βγήκε. Ήμουν 50-50. Αν με άκουγαν λίγο στο τέλος οι αθώοι και έβγαζαν τον Karadakov θα ήταν καλύτερα τα πράγματα, κι ας τον πίστευα για ΔΑ. Γενικά ρε παιδιά μην παίζετε τόσο φανερά τον ρόλο σας γιατί κάνετε κακό όχι σε σας αλλά στους ρόλους που προσπαθούν να κρυφτούν. Με τη Μέθεξυ και τη Μελανία να παίζουν τόσο φανερά, μέσω της ατόπου απαγωγής έβγαινα αναγκαστικά πληροφοριοδότης εγώ, ο Comfortably ή και ο Τάσος. Εγώ αναφέρω για ρόλους αλλά προσπαθώντας να μπερδέψω. Όχι να δώσω γνώση στη μαφία. Αν και την πάτησα με τη Μελανία γιατί πίστευα πραγματικά πως προσπαθεί να κλέψει ρόλο αθώου ως ένοχη. Δεν το χωρούσε το μυαλό μου να παίζει τόσο φανερά τον ρόλο της. Την Claire δεν θα την έβρισκα εύκολα ομολογώ. Είναι η μόνη που δεν θα έβρισκα εύκολα. Την Deutsch την ήξερα, τη Ζωή την ήξερα, τη spy την ήξερα, τον Karadakov τον θεωρούσα κακό εξαρχής έστω και από διαίσθηση ή λόγω ενός σεναρίου που τελικά δεν ίσχυε, τη Χιμέλα ήμουν ο πρώτος που την κατηγόρησε απ' την αρχή του παιχνιδιού αλλά την είχα περισσότερο για πόρνη, τον Σπυράκο ντεμί ντεμί αλλά την Claire δεν θα την έβρισκα εύκολα. Μόνο αν μέναμε στο τέλος τρανταχτοί αθώοι ζωντανοί. Ένα τελευταίο σχόλιο για τις κάρτες και τη νίκη: Να μην κάνατε μαλακίες με τις κάρτες για να μη χάναμε. Ναι στη δεύτερη φορά είχαν καλύτερες κάρτες αλλά ρε παιδιά, ο ένας να παίζει επιπλέον ψήφο χωρίς λόγο, η άλλη να παίζει τυμβωρυχία χωρίς λόγο, ο τρίτος να ρίχνει νεκροφάνεια σε άτομο χωρίς κάρτες, ο τέταρτος να φέρνει με νεκροφάνεια άτομο με αρκετές υποψίες αντί να φέρει τουλάχιστον aggelogianno, ε τι να σου κάνουν μετά οι κάρτες; Οκ η μαφία έχει το ατού ότι ξέρουν όλοι τις κάρτες όλων και μπορούν να στήσουν καλά combo αλλά αυτό θα έπρεπε να μας κάνει περισσότερο προσεκτικούς στο πώς χρησιμοποιούμε τις κάρτες μας και να μην τις σπαταλάμε έτσι. Το μόνο που με χάλασε με τη μαφία ήταν ότι με μόνη εξαίρεση τον Karadakov που κι αυτός δεν ήταν λαλίστατος, όλοι απείχαν απ' τη συζήτηση. Ωραία μπορεί να είχαν δουλειές όλοι αλλά ρε παιδιά κι εμείς έχουμε. Μπείτε πείτε κάτι. Μην κρύβεστε μόνο. Για άλλη μια φορά ενώ έλεγα να βγάζω πάντα πρώτους όσους δεν πολυσυμμετέχουν πάλι δεν το έκανα και χάθηκε άλλο ένα παιχνίδι. Απ' το επόμενο πρέπει να φεύγουν όσοι λένε τέτοιες δικαιολογίες περισσότερο της μιας φοράς. Ακόμη και αληθινές να είναι οι δικαιολογίες καλύτερα να φύγουν αυτοί που δεν συμμετέχουν και δεν μας βοηθούν παρά να φεύγουν άτομα που μπορούν και είναι διατεθειμένα να βοηθήσουν περισσότερο και να συμμετέχουν. Eπίσης, Pol έπαιξες φοβερά. Δεν θα σε πίστευα ποτέ για μάγισσα. Είχα μάγισσα τον Comfortably που ρώτησε και για αν η Ζωή είναι σίγουρη μαφιόζα. Ελπίζω να σας έλυσα κάποιες απορίες. Ήταν ωραίο παιχνίδι. Ελπίζω να πάρω πάλι καλό ρόλο στο επόμενο και να μην καρφώνεται για να παίξω πιο ελεύθερα. Άντε σκεφτείτε το εκεί στη ΣΕ να κάνετε κανένα ακόμη μέσα στον Αύγουστο ή και νωρίτερα από του χρόνου γιατί δεν μπορούμε να περιμένουμε. Νομίζω θα υπάρξει ζήτηση αν βρεθεί ΣΕ. Η ζωή κυλάει και χάνεται. Το παλέρμο πάντα θα είναι σταθερή αξία.

Σχολιάζω σύντομα κάποια σχόλια που είδα και αναφέρονταν σε μένα:

σαφως αναμενεται και ο ικαριονας να μας πει πως ηταν προφανεστατα εξ αρχης αυτη η μαφια :hehe: ΠΟΥ ΕΦΤΥΣΑ ΑΙΜΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΕΙΣΩ ΟΤΙ Ο ΤΣΑΦ ΕΙΝΑΙ ΑΘΩΟΣ. Και κατηγοριες απο τη ΣΕ οτι βαζω συναισθηματισμους.

(τα βρισιδια μοναχα που εχει ακουσει ο δημητρης τοσες μερες... :/: )


Νομίζω απάντησα σ' αυτά που είπες.

Επισης feelsbadman... μολις εκανα την 1η μου ασυλια στον ικαριωνα κατευθεαιν με φαγατε....επισης οταν εβλεπα να λεγατε "ελπιζω ο αυτοκρατορας να εκανε χρησμο πυθιας και να ξερει που εκανε ασυλια" απλα γελουσα μονος μου σαν αυτιστικο γτ πολυ απλα υπεθεσα οτι ο ικαριωνας ειναι αθωος και το ρισκαρα.Χαιρομαι που δεν ηταν μαφιοζος οποτε νιωθω λιιιιιιιγο καλυτερα ασχετα που ημουν useless : p

Μου έδωσες την τέλεια κάλυψη. Ευχαριστώ.

Kαι κάτι τελευταίο για το εξής σχόλιο του Dumenuke:

Οπότε, για εσάς του λίγους και καλούς (ξέρετε ποιοι είστε και με αγαπάτε όσο σας αγαπώ κι εγώ;)) που σπάτε μπάλες με το πόσο γαμάτο Παλέρμο παίζετε:
Αφήσατε τον ΑΜ να σας πείσει να πετάξετε έξω ΠΑΜΨΗΦΗ την 3η μέρα του παιχνιδιού την Ντετέκτιβ της πόλης, ενώ αναγράφετε ξεκάθαρα στους κανόνες ότι ο ΑΜ ΔΕΝ είναι συνασπισμένος με τους πολίτες. Και ήσασταν τόσο σίγουροι, που όταν την βγάλατε βγήκατε και ζητοκραγαύσατε που από την 3η μέρα καταφέρατε να βγάλετε μαφιόζο έξω. Τέτοιες ιδιοφυίες είστε και τόσο καλό παιχνίδι ξέρετε να παίζετε. Συγχαρητήρια και εις ανώτερα. Βέβαια, να τα λέμε όλα,το μόνο θετικό στη σιγουριά σας είναι ότι δεν θέλατε να της ρίξετε και Τυμβωρυχία, γιατί δεν θέλατε να σπαταλήσετε την κάρτα σε σίγουρο κακό. Εκεί να δείτε γέλια που θα κάνανε στη γιάφκα της μαφίας, άμα ξέρανε ότι ο Ντετέκτιβ έχει φύγει μόνιμα από το game 3η μέρα.
Αυτοί οι λίγοι και καλοί που παίζουν γαμάτο παλέρμο, δεν έπαιξαν καθόλου κομπλεξικά σε αυτό το παιχνίδι καθώς δεν σε ψήφισαν για τους λόγους που ψήφιζες εσύ και επίσης αν δεις στα αρχικά κείμενά μου για σένα ήμουν απ' αυτούς που όταν άλλοι έλεγαν πως δεν έδωσες κανέναν μαφιόζο σου π.χ. Karadakov αν θυμάμαι καλά, εγώ έλεγα πως αποκλείεται να το έκανες και επίσης δεν ψήφισα methexys. Πήγα στον Pol για το σκεπτικό που κατέθεσα. Τον Σπυράκο δεν τον είχα υποπτευθεί ακόμη γιατί δεν είχα και την πληροφορία που είχες εσύ. Αλλά μην κατηγορείς τους λίγους και καλούς που παίζουν γαμάτο παλέρμο γιατί ούτε κομπλεξικά έπαιξαν ούτε για τη methexys ζητωκραύγασα όταν βγήκε και μάλιστα τότε που την ψήφισαν όλοι μονοκοπανιά φώναζα να πάμε σε ισοβαθμία πάλι, ούτε σε κατηγόρησα ότι δεν έδωσες μαφιόζο. Μάλιστα σε ένα σημείο είχα συμφωνήσει με το σκεπτικό σου και θεώρησα πως ίσως είχες πέσει μέσα σε περισσότερα από ένα άτομα και ξαναδιάβασα τα κείμενά σου δίνοντας αξία σε αυτά που έγραφες και ίσως περισσότερη αξία απ' όση σου έδιναν άλλοι που σε έλεγαν τρολ. Προς το τέλος άρχισα να πιστεύω στο ενδεχόμενο να μην μας έδωσες τελικά μαφιόζο επειδή είχα τον Pol αθώο, τη methexys αθώα και ο Σπυράκος δυσκολευόμουν να παραδεχτώ πως ήταν μαφιόζος. Μην με κατηγορείς λοιπόν κομπλεξικά για πράγματα που δεν έκανα. Επειδή δεν σε συμπαθώ ομολογώ ότι έχω σκεφτεί πόσες φορές να σε ψηφίζω πάντα πρώτο για να φεύγεις αλλά δεν το έχω κάνει ποτέ. Γιατί δεν παίζεται έτσι το παλέρμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ερωτηση!!!!

καθε ποτε γινονται τετοια παλερμο-φορουμ?

Κάθε χρόνο λέμε να ετοιμάσουμε κανένα παραπάνω, αλλά δεν βολεύει. Αν μαζευτείτε πολλοί και θέλετε παιχνίδι αν περάσει κανένα τρίμηνο μπορεί να το κοιτάξω εγώ.

Μπορείς να γίνεις λιγο πιο συγκεκριμένος; Όχι δηλαδή ότι δεν κοκκίνησα ήδη :redface:

Εννοώ ότι μου άρεσε το πως έδρασες τις νύχτες. Η δολοφονία σου ήταν καλή, το ίδιο και το σώσιμό σου, δεν μπορούσες να ξέρεις οτι είχε ΑΔ ο ικαρίων. Αν και θα ήθελα να μας επικοινωνούσες λίγο καλύτερα στο θέμα τις πληροφορίες που έπαιρνες από τα θύματα. Δεν εννοώ να μας τα λες, αλλά να δημιουργούσες σκέψεις με βάση τα θύματα που είχες δει εσύ και δεν είδαμε εμείς.

Σε ποιο αναφέρεσαι καλέ μου;

Σ' ένα στα 20's. Αρχαία ιστορία.

ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΔΑ;;; :crazy:

Δέχομαι προσφορές...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Ρε Ικαρίονα, να σου δώσω να μου γράψεις εσύ την εργασία! Σε δύο μέρες 50 σελιδες άνετα. Το 'χεις; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Και δύο τελευταία σχόλια που ξέχασα:

Το ένα αφορά κάτι που ειπώθηκε ότι θα έλεγα πως δεν έπαιξε καλά η Έμιλυ με τον tsarachaf. Δεν θυμάμαι ποιος το είπε και βαριέμαι να τα ξαναδιαβάζω αλλά προσωπικά δεν σκόπευα ποτέ να πω κάτι τέτοιο. Μάλιστα έστειλα μήνυμα στον dimijim που του έλεγα ότι θεωρώ τον tsarachaf πολύ καλό παίχτη και ότι τον λυπόμουν βλέποντάς τον να προσπαθεί να βάλει σε τάξη τους υπόλοιπους. Θεωρώ πως και αυτός και η Έμιλυ έπαιξαν πολύ καλά τους ρόλους τους αν και από ένα σημείο και μετά καρφώθηκαν ως συγκάτοικοι. Αλλά ήταν απ' τους λίγους που έπαιζαν λογικά. Το γιατί τους κατηγόρησα το εξήγησα παραπάνω και νομίζω πως είχε λογική. Γενικά έπαιξαν αρκετά καλά αρκετά άτομα. Ο Pol έπαιξε αρκετά καλά, ο Comfortably, ο soukou, ο Dimitris S που κατάφερε και βρήκε αρκετούς κακούς χωρίς πληροφορίες, η Himela έκανε καλό παιχνίδι στο τέλος ως ΔΑ, ο aggelogiannos με την ασυλία κλπ. Είχαμε καλό παιχνίδι παρά τα λάθη και την ανοργανωσιά τον αθωών.

Το δεύτερο αφορά τον Johnny. H αλήθεια είναι ότι νευρίασα που έχασα κι από σένα αλλά δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου. Με νευρίασε το play σου και το δικό μου νευριάζει άλλους. Δεν γίνεται να εγκρίνουν όλοι τις επιλογές μας. Δεν χρειάζεται να χαλάμε τις καρδιές μας για ένα παχνίδι, τουλάχιστον όχι όταν το παιχνίδι έχει τελειώσει γιατί κατά τη διάρκεια είναι αναμενόμενο με την ένταση που υπάρχει, να ανεβαίνουν λίγο οι φωνές. Σε περιμένω σε επόμενο παιχνίδι με άλλο ρόλο και άλλο play.

Ρε Ικαρίονα, να σου δώσω να μου γράψεις εσύ την εργασία! Σε δύο μέρες 50 σελιδες άνετα. Το 'χεις; :P


Ε κάπου εκεί μου βγαίνει κι εμένα για 50 μέρες.
Με σένα γελούσα στο παιχνίδι και στα μηνύματα με τον dimijim, εννοώ καλοπροαίρετα, επειδή κάθε φορά που έλεγα εγώ ή ο tsarachaf πως ελπίζουμε ο δήμαρχος να μην έχει ψηφίσει κάποιον απ' τα άτομα που θέλαμε να πάμε σε ισοβαθμία, εσύ άλλαζες αμέσως μετά την ψήφο σου με τρόπο. Σε είχα καταλάβει για δήμαρχο εξαρχής. Ήσουν γενικά στον κόσμο σου αλλά έχει και τη χάρη του κι αυτό και διασκέδασα να σε βλέπω να παίζεις με αυτή την ανεμελιά και την αθωότητα του άπειρου παίχτη. Θα τα ξαναπούμε σε κάποιο άλλο παιχνίδι ίσως. Σόρρυ αν σου επιτέθηκα κάποιες φορές.

Deutsch γλυκιά μου ελπίζω να ισχύει το κέρασμα στο river τώρα που αποκαλύφθηκε ότι ήμουν ο πληροφοριοδότης σου και σου την είχα στημένη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το δεύτερο αφορά τον Johnny. H αλήθεια είναι ότι νευρίασα που έχασα κι από σένα αλλά δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου. Με νευρίασε το play σου και το δικό μου νευριάζει άλλους. Δεν γίνεται να εγκρίνουν όλοι τις επιλογές μας. Δεν χρειάζεται να χαλάμε τις καρδιές μας για ένα παχνίδι, τουλάχιστον όχι όταν το παιχνίδι έχει τελειώσει γιατί κατά τη διάρκεια είναι αναμενόμενο με την ένταση που υπάρχει, να ανεβαίνουν λίγο οι φωνές. Σε περιμένω σε επόμενο παιχνίδι με άλλο ρόλο και άλλο play.

Εγώ ξεκαθάρισα τη θέση μου γιατί έκανα ότι έκανα. Θεωρούσα ότι δεν είχα άλλη επιλογή, πρώτη φορά έπαιζα τον συγκεκριμένο ρόλο και πρώτη φορά γενικά συναντούσα κάποιους ρόλους. Ελπίζω άλλη φορά να είμαι καλύτερος στο να μπορέσω να λύσω το μυστήριο καθ' αυτό και όχι απλά να κάνω το distraction.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Eπίσης, Pol έπαιξες φοβερά. Δεν θα σε πίστευα ποτέ για μάγισσα. Είχα μάγισσα τον Comfortably που ρώτησε και για αν η Ζωή είναι σίγουρη μαφιόζα.
Εχ, τώρα όμως πραγματικά θα το πάρω πάνω μου. Σ' ευχαριστώ. Δεν ήταν δα και καμιά οργανωμένη στρατηγική.

Εννοώ ότι μου άρεσε το πως έδρασες τις νύχτες. Η δολοφονία σου ήταν καλή, το ίδιο και το σώσιμό σου, δεν μπορούσες να ξέρεις οτι είχε ΑΔ ο ικαρίων. Αν και θα ήθελα να μας επικοινωνούσες λίγο καλύτερα στο θέμα τις πληροφορίες που έπαιρνες από τα θύματα. Δεν εννοώ να μας τα λες, αλλά να δημιουργούσες σκέψεις με βάση τα θύματα που είχες δει εσύ και δεν είδαμε εμείς.
Έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Δε διαχειρίστηκα σωστά αυτή μου την ιδιότητα. Επίσης, σε θυμάμαι σε ένα ποστ να λες ότι απλά γράφω ό,τι σκέφτομαι. Δεν ξερω αν το είπες απλά επειδή ήξερες για την αθωότητά μου ή επειδή το πίστευες, αλλά ήταν λέξη-κλειδί για εμένα επειδή αυτός ήμουν. Ο,τι ήθελα να πω τσακ το έλεγα. Και πολλές φορες μετά γυρνούσε μπούμερανκ:P


Πάντως ευχαριστώ πολύ παιδιά, μου ανεβάσατε το ηθικό. Είναι ωραία αυτά που διαβάζω ειδικά από εσάς που είστε και έμπειροι παίκτες. Νόμιζα ότι έπαιξα άθλια γενικά.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelogiannos

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
τι να σου πω ικαριωνα ο,τι μπορεσα εκανα :redface: .Μπορουσα προφανως να παιξω πιο ενεργα αλλα δεν ειχα τπτ απο lead και απο τσατ μου ειναι δυσκολο να βγαλω πολλα συμπερασματα δεν το εχω συνηθισει...Επισης λες καλυτερα ο τασος να εφερνε εμενα.Δεν ξερω πως θα βοηθουσα με επιπλεον ψηφο και ακυρωση ψηφου tbh.Οι καρτες στο παλερμο ειναι new to me αλλα το οτι θα ηταν διαφορετικο το παιχνιδι θα ηταν : p αλλα τωρα εγινε οτι εγινε GOOD GAME οπως και ναχει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Αστέρη, αν έβγαινες να κράξεις, στο ορκίζομαι, θα πήγαινα να επικαλεστώ κάτι που είπες in-game, αλλά μ' άρεσε που σε είδα τόσο ψύχραιμο τώρα στο τέλος.

Γενικά καταλαβαίνω το σκεπτικό που μας κατηγόρησες, αλλά γενικά δεν είμαι από τα άτομα που πετάνε συνήθως άκυρη ψήφο όταν γίνεται χαμός ανάμεσα σε άλλα άτομα, οπότε γι' αυτό δεν πήγαινα στην Ντόιτς. Όσο για τ' ότι καρφωθήκαμε με την Έμιλυ, έγινε όταν πήγαμε να επηρεάσουμε ψηφοφορίες, που είναι κάτι που έπρεπε σίγουρα να δοκιμάσουμε, γιατί μπορούσαμε να σχεδιάσουμε κάτι χωρίς να το δει η μαφία και στο πολύ τέλος που έπρεπε να οργανώσουμε κάπως τους πολίτες που τους έπιασε πανικός.

Πολ, το κατάλαβα ότι έκανες αυτό ακριβώς και με βόλεψε πάρα πολύ για να μπορέσω να σε αθωώσω, έχοντας παίξει το όνειρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Όποιος σκοπεύει να διαβάσει τo -άκρως απολαυστικό- ημερολόγιο του Δημήτρη από το κινητό να μην το κάνει, στραβώθηκα ο δόλιος. Δικό μου ημερολόγιο δυστυχώς δεν θα πάρετε, από μια φάση και μετά το παράτησα.
Λοιπόν λοιπόν, Δημήτρη σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. :redface: Μπορεί να μην έκανα πολλά, αλλά ό,τι έκανα, το έκανα με αγάπη για σας.
Ελπίζω να γίνει σύντομα κι άλλο game, η πόρνη νιώθει μοναξιές με θέλει πίσω λέμε. :P
Οκ, συμβιβάζομαι και με κάτι άλλο, θέλω όμως ρόλο με πμ.

Πέρασα καλά, η ΣΕ έχει την γλύκα της η αλήθεια είναι. Δεν ξέρω αν θα έκανα πάλι, σίγουρα μου αρέσει περισσότερο να παίζω, απλά βρίσκομαι σε μια φάση όπου δεν έχω όρεξη για πολλά πράγματα και επειδή αγαπάμε Δημήτρη και παλερμιώτες, δέχθηκα να κάνω ΣΕ.
Αύριο που θα έχω πρόσβαση από pc θα αναλύσω μερικές σκέψεις μου όσον αφορά το παιχνίδι.

Δεν ξέρω αν έγινε αντιληπτό, αλλά η Σύλβια ήταν ο κεντρικός άξονας των προκηρύξεων που έγραφα εγώ. Σύλβια μου, ελπίζω να μην σε έφερα σε δύσκολη θέση :redface:
Φιλιά πολλά παίδες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soukouu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Soukouu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Αντε ελατε να παιξουμε κανα λαιβ τωρα οσοι ειστε απο Θεσσαλονικη.Μαζευομαστε καθε Παρασκευη καμια 25αρια ατομα.Κανονιστε

α και επισης για να μην το ξεχασω.ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΚΟΜΕΝΑ! Ο Σουκου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,049 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έγινε αντιληπτό, αλλά η Σύλβια ήταν ο κεντρικός άξονας των προκηρύξεων που έγραφα εγώ. Σύλβια μου, ελπίζω να μην σε έφερα σε δύσκολη θέση :redface:

Καλέ τι λες; Κάνε δουλειά σου! Τις απόλαυσα στο έπακρο! :clapup:

:kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelogiannos

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Αντε ελατε να παιξουμε κανα λαιβ τωρα οσοι ειστε απο Θεσσαλονικη.Μαζευομαστε καθε Παρασκευη καμια 25αρια ατομα.Κανονιστε

α και επισης για να μην το ξεχασω.ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΚΟΜΕΝΑ! Ο Σουκου.




soukou που ακριβως Ο_ο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
soukou που ακριβως Ο_ο?

Από τέλη Αυγούστου θα είμαστε κάθε Παρασκευή πάλι συστηματικά. Στο πανεπιστήμιο μαζευόμαστε.Γρασίδια Φιλοσοφικής όταν έχει καλό καιρό,διαφορετικά Σχολή Θετικών Επιστημών ισόγειο. Έχουμε και σελίδα στο facebook.:P Παλέρμο Θεσσαλονίκης-Werewolf νομίζω λέγεται. Βαριέμαι να το ψάξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Καλημέρα Παλέρμο! ^^

Φέτος δεν πρόλαβα να κρατήσω κι εγώ ημερολόγιο, όπως κάνω συνήθως, οπότε θέλω να πω κάποια πράγματα σε post...

τι να σου πω ικαριωνα ο,τι μπορεσα εκανα :redface: .Μπορουσα προφανως να παιξω πιο ενεργα αλλα δεν ειχα τπτ απο lead και απο τσατ μου ειναι δυσκολο να βγαλω πολλα συμπερασματα δεν το εχω συνηθισει...Επισης λες καλυτερα ο τασος να εφερνε εμενα.Δεν ξερω πως θα βοηθουσα με επιπλεον ψηφο και ακυρωση ψηφου tbh.Οι καρτες στο παλερμο ειναι new to me αλλα το οτι θα ηταν διαφορετικο το παιχνιδι θα ηταν : p αλλα τωρα εγινε οτι εγινε GOOD GAME οπως και ναχει!!
Εχμ... Μία απορία που έχω μέρες. Είσαι δίγλωσσος; :redface: :P
Πωω καλά,πόσες φορές σκεφτόμουν μην έκανα καμία βλακεία και έστελνα το πμ άλλου... :P Αχ τι τραβάτε και εσεις στη ΣΕ. Σας ευχαριστούμε πολύ :P :inlove:
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ! Τι καλά! Από τις μεγαλύτερες ανησυχίες μου ήταν ότι έτσι όπως ξυπνούσα 2:45 για να στείλω το θύμα θα έκανα πατατιά και θα το πόσταρα στο δημόσιο θέμα, αντί να το στείλω με πιμί! :fool: Ευτυχώς, τα κατάφερα και δεν έγινε χαζομάρα :P

Αρχική Δημοσίευση από PolGR1509:
Υ.Γ. Με συγχωρείτε αλλά δεν θεωρούσα ύποπτο όποιον με κατηγορούσε. Στράφηκα στον Ιορδάνη, γιατί τόλμησε να αθωώσει την Methexys τη στιγμή που εγώ ήμουν κολλημένος ότι είναι μαφιόζα. Όσο για τη Ζωή, παρατήρησα ότι έγραφε αρκετά σπάνια και επέμενε στη λίστα του ΑΜ, προσπαθώντας ουσιαστικά να στρέψει τα βλέμματα σε μένα, αφού ο Σπυράκος ήταν δικός τους(τότε δεν το ήξερα)...εε εφόσον εγώ ήξερα ότι δεν είμαι μαφιόζος, δεν ήταν ύποπτο αυτό που πήγαινε να κάνει; Όσο για τον ΑΜ, παιδιά το είπα πόσες φορές ότι δε γίνεται να τρόλλαρε ο άνθρωπος, με συγχωρείτε! Ο φανερός θα ήταν σίγουρα μέσα στη λίστα μεταξύ Μεθ και Σπυράκου...ε εγώ ήθελα να πιστεύω ότι ήταν η Μεθ. Αλλά όχι κι όλας να τον ακυρώνουμε εντελώς ότι δεν έδωσε κανέναν! Απλά εκείνη η ΑΠ που παίχτηκε που είχε χτυπήσει πολύ πολύ άσχημα.
Η αλήθεια είναι Pol μου ότι σε κατηγόρησα πριν την λίστα του DumeNuke κι αν θυμάμαι καλά ήμουν η πρώτη κιόλας που σε κατηγόρησε. Οπότε αν τα δεις απ' έξω, ειδικές τις πρώτες μέρες πριν πάρεις πολύ τα πάνω σου, στρεφόσουν (στο δημόσιο τουλάχιστον) προς αυτούς που ήταν πιο "σκεπτικοί" για το αν είσαι μαφιόζος ή πολίτης... Δε το λέω για κακό, είναι καθαρά feedback.
Διαβάζοντας αναλυτικά το ημερολόγιο του Δημήτρη, μπορώ να πω ότι μου άρεσες σαν μάγισσα, πήρες σωστές αποφάσεις. Αν και νέος παίκτης δεν έπεσες στη παγίδα που σου στήσαμε, ούτε αντέδρασες βιαστικά. Σε αντίθεση με τον Ακριβό, θα σου πω ότι στο συγκεκριμένο παιχνίδι έκανες ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ που δεν έδινες κάποιο στοιχείο για τα θύματα, γιατί
  • ψάχναμε τη μάγισσα και μόνο εσύ και εμείς ξέραμε ποια ήταν αυτά πάντα ;-)
  • είχαν αποκαλυφθεί αρκετά γρήγορα κάποιοι σημαντικοί ρόλοι πολιτών (medium, detective), οπότε ένα τέτοιο play θεωρώ ότι θα έκανε κάποιες αντιστοιχίσεις πιο εύκολες στο μυαλό μας.
Αυτό φυσικά είναι η ταπεινή μου άποψη και είναι ανοικτή προς ερμηνεία.


Εσύ κορίτσι μου δεν είσαι από Marvel. Εσύ είσαι ο Μoriarty! Yποκλίνομαι!

Και όχι, ο Ικαρίονας δεν είναι ο Sherlock. Θα ήθελε, αλλά, όχι!
Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια! :redface:
Και το Joker του Comfortably μου έφτιαξε πολύ τη διάθεση, αλλά δεν ήθελα να απαντήσω όσο ήμασταν in-game όχι από σνομπαρία, αλλά επειδή είχα φανερωθεί, στο μυαλό μου ήταν πιο λεπτά τα όρια της αποκάλυψης ρόλου. Και στον Johnny για αυτό δεν απαντούσα άμεσα, παρά άφηνα το σήμα και έφευγα! :redface:


Τώρα για το προσωπικό μου παίξιμο και όλα αυτά, δεν μπορώ να κρίνω εγώ. :shy: :P Θα με κρίνετε εσείς και αν όντως πιστεύετε ότι έπαιξε καλά όπως λεει και το ημερολόγιο, τιμή μου γτ εξηλέωσα τον εαυτό μου απο την μαφία και καμάρι μου που συμμετείχα στο πρώτο μακελειό και ενάντια σε δυνατούς παίκτες σε σημαντικούς ρόλους αλλά και απο παίκτες που μπορεί να έπαιζαν πρώτη φορά αλλά έπαιξαν πολύ πολύ καλά.
Εδώ μου δίνεις τέλεια πάσα, Ιορδάνη! :D

Ο Ιορδάνης κυρίες και κύριοι ήταν στα μάτια μου, πολύ πολύ πολύ καλός. Εξιλεώθηκε και με το παραπάνω για τη μαφία που είχε κάνει παλαιότερα. Ήταν μία απίστευτα μεγάλη βοήθεια σε όλα τα δύσκολα κεφάλαια που αντιμετώπιζε η μαφία, δεν έδωσε καμία λαβή στο δημόσιο για να στραφούν εναντίον του με λογικές κατηγορίες, κι αν δεν είχε ο Ικαρίονας την μικρή εμμονή με τον ΔΑ (και δικαιολογημένα, θα έλεγα) τότε θα είχε περάσει τελείως στο απυρόβλητο.
Δε μπορώ να σας περιγράψω τώρα πόσο περίπλοκο ήταν το παιχνίδι από πλευράς τακτικής για τη μαφία. Έχω ξανακανεί μαφία στο παρελθόν αλλά ποτέ δε θυμάμαι τόσο έντονο παιχνίδι. Ειδικά την Τετάρτη και την Πέμπτη ένιωθα στο πετσί μου που λένε, ότι ΚΑΤΙ γινόταν και έπρεπε να δούμε περισσότερες κινήσεις μπροστά, αλλά δε μπορούσαμε να βρούμε τι ήταν αυτό!! :redface:
Ο Ιορδάνης τα αντιμετώπισε όλα αυτά, όπως ακριβώς έπρεπε. Βοηθούσε στη γιάφκα πάρα πολύ πετυχαίνοντας μία δυνατή παρουσία στο δημόσιο. Ήταν πολύ ισορροπημένος. Πολλά μπράβο.

Το μόνο που μένει για εσένα είναι να σε μυήσουμε στο κόσμο της μπλόφας :smoke: Παραείσαι κυριολεκτικός! :redface:

Πάντως να σχολιασω κάτι; Να μια μαφια που χειριστηκε τον ΔΑ της χειρότερα από μένα :P
Αχ και να ξέρατε τι ήθελα να κάνω στην αρχή! :whistle:
Είναι τόσο τρελό που δεν θυμάμαι καν, αν το είπα σε κανέναν (ίσως το ανέφερα για "πλάκα" στον Ιορδάνη).
Ήθελα να αφήσουμε την Σύλβια ΧΩΡΙΣ σήμα. Σε ΟΛΟ το παιχνίδι. :redface: Καταλαβαίνω ότι θα ήταν μία απίστευτα μεγάλη πρόκληση για την ΔΑ, και ίσως να βγαίναμε ζημιωμένοι, ΑΛΛΑ φανταστείτε έναν ΔΑ που δεν ξέρει την μαφία, να κάνει το δημόσιο πεδίο μάχης! :devil:
Ο λόγος που δεν μπορούσαμε να στείλουμε στην αρχή σήμα είναι ότι όλοι ψάχνανε για σήμα! :P

Comfortably, φίλε μου ετσι όπως ήρθαν τα πράγματα, δεν υπήρχε ελπίδα για εμάς. Μόνο αν βγάζαμε τον Ιορδάνη που είχε τη νεκροφάνεια θα είχαμε πιθανότητες...Εφοσον έφυγε τσαφ, είτε έπαιρνα ποινή είτε όχι, ένα και το αυτό..
Είχατε ΠΟΛΛΕΣ ελπίδες. Ειδικά το βράδυ που ο Δημήτρης έβαλε το τραγούδι λέγοντας ότι η μαφία πανηγυρίζει, εμείς ήμασταν απίστευτα συγκρατημένοι. Τα παιδιά πήγαιναν λίγο να αναθαρρίσουν και εγώ η σπαστική τους έβαζα φρένο στη χαρά τους, γιατί όλο το παιχνίδι ήταν μία ήχω.

Και δύο τελευταία σχόλια που ξέχασα:
Ε κάπου εκεί μου βγαίνει κι εμένα για 50 μέρες.
Με σένα γελούσα στο παιχνίδι και στα μηνύματα με τον dimijim, εννοώ καλοπροαίρετα, επειδή κάθε φορά που έλεγα εγώ ή ο tsarachaf πως ελπίζουμε ο δήμαρχος να μην έχει ψηφίσει κάποιον απ' τα άτομα που θέλαμε να πάμε σε ισοβαθμία, εσύ άλλαζες αμέσως μετά την ψήφο σου με τρόπο. Σε είχα καταλάβει για δήμαρχο εξαρχής. Ήσουν γενικά στον κόσμο σου αλλά έχει και τη χάρη του κι αυτό και διασκέδασα να σε βλέπω να παίζεις με αυτή την ανεμελιά και την αθωότητα του άπειρου παίχτη. Θα τα ξαναπούμε σε κάποιο άλλο παιχνίδι ίσως. Σόρρυ αν σου επιτέθηκα κάποιες φορές.
Έριδα, πόσο θα ήθελα να κάνεις μαφία και να έχεις αυτή την ανεμελιά και την αθωότητα άπειρου παίκτη! :devil:
Το μυστικό είναι, όπως είπαμε με τον μέγα Σπυράκο, να ξεπατηκώνεις φράσεις-κλειδιά από παλιά παιχνίδια. :P

Γενικά για εσένα, Ikariona, έχω να πω πως ειλικρινά ώρες-ώρες βλέποντας πού πας το παιχνίδι και τι μπλόφες φαινόταν να ετοιμάζεις ένιωθα πως έπαιζα σκάκι μαζί σου και πως όποιος διάβαζε καλύτερα την παρτίδα θα κέρδιζε. Όταν έστειλες τον γιατρό για παράδειγμα, στον Dimitris S ήμουν έξαλλη!! :P Η αλήθεια είναι πως σε πήρε λίγο η methexys στο "λαιμό" της με το ανοιχτό game, που ήταν λιγάκι μονόδρομος στη περίπτωσή της, αφού έπαιξε την τυμβωρυχία. Αν δεν είχαμε τον detective, δε ξέρω κατά πόσο θα προσπαθούσαμε τόσο έντονα για το Μακελειό.

Αντε ελατε να παιξουμε κανα λαιβ τωρα οσοι ειστε απο Θεσσαλονικη.Μαζευομαστε καθε Παρασκευη καμια 25αρια ατομα.Κανονιστε
Θέλω εδώ και καιρό να έρθω να γίνω τελείως ρεζίλι στο live που είμαι αίσχως και έχω ξεχάσει πώς παίζει ο κόσμος χωρίς κάρτες ίντριγκας και όλους τους περίεργους ρόλους μας. Κάποια στιγμή, ελπίζω να καταφέρουμε να κάνουμε το Palermo Meet Up που θέλουμε με τους εδώ κυρίους και κυρίες. :)

Αυτά για την ώρα. Θα προσπαθήσω να γίνω πιο συγκεκριμένη σε επόμενο post, για το καθένα σας ξεχωριστά.. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πωω καλά,πόσες φορές σκεφτόμουν μην έκανα καμία βλακεία και έστελνα το πμ άλλου... :P

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ! Τι καλά! Από τις μεγαλύτερες ανησυχίες μου ήταν ότι έτσι όπως ξυπνούσα 2:45 για να στείλω το θύμα θα έκανα πατατιά και θα το πόσταρα στο δημόσιο θέμα, αντί να το στείλω με πιμί! :fool: Ευτυχώς, τα κατάφερα και δεν έγινε χαζομάρα :P

Εγώ για αυτό έφαγα ποινή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelogiannos

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Emilouko ok ty ^^.Οι ωρες ποιες ειναι περιπου?

Εileen παραξενη ερωτηση Ο_ο...Ξερω ελληνικα,αγγλικα και σκεφτομαι για γερμανικα : p Γτ την ειχες αυτη την ερωτηση εδω και μερες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top