Palermo #45 - Marvels Cinematic Universe comes to Palermo

Ποιος θέλετε να αποχωρήσει; (Ψηφοφορία 28/7)

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 4)
  • Eileen

    Ψήφοι: 1 25.0%
  • Σπυρακος (^^)

    Ψήφοι: 1 25.0%
  • Είμαι ΣΕ

    Ψήφοι: 2 50.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Επειδη η λογικη με τις καρτες ιντριγκες με εχει μπερδεψει αρκετα....Δεν πολυκτλβα το play της... μπορεις να εξηγησεις λιγο ξανα το
"Τι διάολο; Ή ο Dume τρολλάρει" κομματι
Ναι. Λοιπόν, έπειτα από αυτό που έγινε τα πιθανά σενάρια για εμένα ήταν δύο.
Το πρώτο, που οκ δεν το πιστεύω εδώ που τα λέμε, είναι ότι ο Dume τρόλλαρε.
Το δεύτερο και πιο πιο πιθανό είναι η Methexys να λέει ψέματα. Δε γίνεται ο Dume να φωνάζει να βγάλουμε τη methexys και μετά αυτή να παραξενεύεται και να παίζει τυμβωρυχία στον fast, ισχυριζόμενη πως είναι αθώα. Για να έκανε όλα αυτά ο Dume, θα είναι μαφιόζα.
Αντιθέτως αυτά μου φαίνονται σαν ποστ άπειρου μαφιόζου gone rogue...
Βλέπει ότι το ονομά του πλέον παίζει πολύ μιας και βγήκε ο ΑΜ και θέλει γρήγορα γρήγορα να παει αλλού τα βλέμματα. Νομίζω κιόλας πως ήταν η 2η ψήφος στην Μεθ;

Έτσι λοιπόν εγώ θα βγω λίγο απο το ρεύμα που λέει Μεθεξύς και θα ψηφίσω PolGR1509, για όλα τα παραπάνω.

Αυτά απο εμένα για σήμερα, επιστροφή αυριο μετά την δολοφονία, πρακτική γαρ, για να δούμε τι θα έχει γίνει.
Μπράβο βρε, με ανακάλυψες! Το ότι το όνομά μου παίζει ισχύει και ήμουν σίγουρος ότι θα γινόταν αν ο Dume δεν είχε κακό ρόλο. Όμως με τις κινήσεις του δε μου άφησε άλλη επιλογή από το να τον θεωρώ ένοχο και να επιμένω να φύγει. Πού θέλω να πάω τα βλέμματα και μάλιστα γρήγορα-γρήγορα; Στη Βάσια; Σοβαρά τώρα; Δε νομίζω ότι χρειάζεται η σύμπραξή μου για να δει κανείς το προφανές! Είναι η λογική η ίδια. Ο ΑΜ επιμένει να βγάλουμε τη methexys. Αναφέρομαι και εγώ σαν ύποπτος και ο Σπυράκος και ο Τάσος. Για τη methexys όμως μέχρι και ΑΠ έπαιξε για να την απομακρύνει. Το είπε και ο ίδιος ότι την δίνει στο πιάτο. Τι λέει η κοινή λογική; Ότι είναι ο μαφιόζος που γνώριζε ο ΑΜ και ήθελε να βγάλει. Άλλο σενάριο ΔΕΝ υπάρχει (αν αποκλείσουμε το τρολλ). Εγώ δεν ήμουν καν στο στόχαστρό του μέχρι το απόγευμα και ούτε κι αν κατάλαβα γιατί μπήκα. Το ότι αλλάζω γνώμη σε ταχύτητα 1000/ώρα ήταν η δικαιολογία και εξήγησα τους λόγους που στράφηκα στον Dume. Δεν θα λέω τα ίδια. Το ότι ήμουν η 2η ψήφος στην Methexys πώς ακριβώς είναι ύποπτο; Για μένα είναι οφθαλμοφανές ότι είναι μαφιόζα, καθώς αποκλείω την περίπτωση να τρόλλαρε ο Dume, οπότε γιατί να μην την ψηφίσω;
Όσο για το γεγονός ότι έκλεισα το λάπτοπ, δεν έχω να πω κάτι. Είχα να βγω έξω σε γενέθλια και παρακολουθούσα από κινητό τυχόν εξελίξεις. Τώρα ο καθένας ας το ερμηνεύσει όπως θέλει.


Το διάβασμα του θέματος (δεν διάβαζα τα πάντα με ιδιαίτερη προσοχή, οπότε ξεκίνησα το διάβασμα ολόκληρου του θέματος) και ο σχολιασμός όσων δεν έδωσα ιδιαίτερη προσοχή να παίρνει αρκετή ώρα ή και ώρες, οπότε θα ψηφίσω απόψε μετά απ' όσα έγιναν. Δεν νομίζω να έδινε τόσο στεγνά την methexys από τις πρώτες μέρες, ο DumeNuke. Μπορεί και ναι βέβαια, όχι απίθανο. Έγιναν παραπάνω οι υποθέσεις και σχόλια πάνω σ' αυτά, δεν νομίζω πως υπάρχει κάτι ιδιαίτερο να προσθέσω. Δύσκολα όμως με 3 τυμβωρυχίες στο παιχνίδι από την δεύτερη μέρα να έφυγε η τυμβωρυχία που κρατούσε η μαφία. Ειδικά σε μια τόσο αμφίρροπη κατάσταση που έχει τόσα ρίσκα και θα μπορούσε κάλλιστα να κατηγορηθεί η methexys, όπως και έγινε.
Θέλω να πιστεύω πως ψηφίζω σωστά αυτή τη φορά τον PolGR1509 , εξάλλου στο τελευταίο μήνυμά μου ανάφερα ότι μπορεί η συμπεριφορά του να αντιστοιχεί σε μετριοπαθή μέλος της μαφίας. Μπορεί και αυτός να είναι ένα μέλος των πολιτών που δεν ξέρει πως να χειριστεί την κατάστάση μπορεί και όχι. Ας ελπίσουμε ότι ο Ιορδάνης είναι καλός ρόλος και υποψιάστηκε σωστά τον PolGr1509. Βέβαια η ψήφος δεν είναι σταθερή μπορεί αύριο αφού διαβάσω όσα έχουν ειπωθεί πάλι να αλλάξω την ψήφο μου.
Όχι, δεν ψηφίζεις σωστά ούτε αυτή τη φορά. Εγώ το λέω ότι υποψιάζεστε λάθος άτομο. Προς δικαιολόγηση της συμπεριφοράς μου στο παιχνίδι, επικαλούμαι και γω την απειρία μου. Παρ'όλο που δεν έχω εμπειρία, ΘΕΛΩ να κρατάω σταθερή παρουσία και να γράφω αρκετά συχνά, σχολιάζοντας διάφορα. Ενδεχομένως αυτό να με έχει κάνει να κάνω "λάθη" ή να βγάζω κάτι ύποπτο στους άλλους. Επιμένω όμως ότι είναι από την απειρία. Προτιμώ να είμαι δραστήριος και να αφοσιώνομαι στο παιχνίδι, παρά να μπαίνω για να ψηφίσω ή να γράφω ένα ποστ κάθε 10ωρο.

Πάνω σε αυτό, να σχολιάσω ότι τελικά μάλλον επαληθεύομαι, αφού απ'ότι φαίνεται πολλοί ρόλοι της Μαφίας κρύβονται πάλι στην αφάνεια και στη διακριτικότητα και επίσης φαίνεται ότι πιάνει, διότι θα καταφέρουν να παραμείνουν για πολύ στο παιχνίδι. Θερμή παράκληση, μελετώντας εμένα, να ασχοληθείτε παράλληλα και με όλους αυτούς που κρατάνε υπερβολικά διακριτική παρουσία και είτε μόνο ψηφίζουν, είτε δε γράφουν ποστ, είτε, είτε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Πάμε να αρχίσουμε σιγά σιγά γιατί έγιναν πάρα πολλά σήμερα...

γιατι θα ηθελα να κανω μια ανασκοπηση ολων των μηνυματων απο την αρχη πριν μιλησω για υποπτους, θελω να μιλησω με απτες αποδειξεις κι οχι με αερολογα και να δημιουργουνται κυματα εναντιον αθωων παικτων
αν τυχον αναφερομουν σε εσενα θα στο ελεγα, αλλα δεν εχω και να σου προσαψω κατι

Αυτό μπορώ να το δεχτώ, αλλά θα την περιμένω και θα σου την ζητάω αυτή την ανασκόπηση.

Τυμβωρύχια θα πέσει από πολίτη
methexys μαφιόζα
pol επίσης
Σπυράκος de facto, δεν ασχολήθηκε καν μαζί μου
Τάσος97 ίσως επίσης μαφία, έδειχνε να έχει συμφέρον να βγω από το παιχνίδι για κάποιο λόγο

Να κάνω μια ερώτηση ρε παιδιά;; Τι θα γίνει, έχουμε μαλώσει με τα τελευταία λόγια φέτος; Καθίστε και γράψτε ένα ποστ της προκοπής. Είσαι ΑΜ, ξέρεις ότι 99% θα μάθουμε ότι είσαι ΑΜ, οκ παίζεις μόνος σου και μπορεί να μην γουστάρεις να βοηθήσεις κανέναν, δικαίωμα σου. Αλλά ρε γαμώτο, ή κάνε ένα σοβαρό ποστ ή μην κάνεις τίποτα...

Anyway τυμβωρυχία στον DumeNuke
Eίμαι από κινητό θα ανεβάσω αργότερα την κάρτα


Τυμβωρυχία. Λογικά μιλώντας η μαφία δεν θα πήγαινε να παίξει τυμβωρυχία στον ΑΜ, οπότε για την ώρα ας πούμε ότι δεν είσαι μαφία. Μην το δέσουμε και κόμπο όμως, γιατί καμιά φορά βολεύουν οι τυμβωρυχίες την μαφία.

Ψηφίζω methexys.
Εν τέλει καλά υπέθεσα για Εμμανουήλ. Άλλο υπονόησε... Αλλά πρέπει να προσέχουμε πολύ πώς εκφραζομαστε.
Χαίρομαι που αποδειχθηκε ότι ημεθεξις ειναι μαφιοζα γιατί για κάποιο λόγο είχε μπει στο στόχαστρο μου και δεν έβρισκα κάποια λογική βάση για να την κατηγορήσω πέρα από το ότι τα ποστ της μου φαινόντουσαν περιεργα.
Θα εξετάσω όταν έχω χρόνο και τα ποστ της σπαη ακ για να δω αν ισχύει η αρχική μου υπόθεση ότι είναι μαζί

Δεν έχει σημασία τι μπορεί να ήθελε να πει. Υπονόησε ρόλο, είναι απλώς απαράδεκτο.-

επισης για να μη λεει κανεις οτι λειπω και παιζω μαφια ή δεν ξερω γω τι επισυναπτω τις αποδειξεις μου οτι οντως εχω δουλεια αυτες τις μερες
πρωτα ειναι (μερικη) επικοινωνια με την καθηγητρια που επιβλεπει την πτυχιακη
View attachment 62523
και εδω ειναι το application form για το internship για το οποιο εχω αρκετο διαβασμα (οποιος βαριεται διαβαζει το description)
View attachment 62524

για να μη λετε οτι σας αποφευγω σκοπιμως:redface:

Είπαμε ρε Τάσο... Μήπως να σου φορέσουμε και κανένα gps tracker να ξέρουμε που είσαι ανά πάσα στιγμή;

Τυμβωρυχία στον Φαστ. Ειμαι από κινητό και δεν μπορώ να βάλω εικόνα.
Προφανώς και γνωρίζω τον ρόλο μου και ξέρω ότι ειμαι αθώα όποτε ας στραφούμε προς τον Comfortably. Είναι το μόνο που μπορώ να κάνω τώρα. Ίσως δρω γρήγορα αλλά ετσι και αλλιώς οι υποψίες είναι ήδη σε εμενα και δεν μπορώ για κανένα λόγο να καταλάβω το παίξιμο του Dume. Το βράδυ δεν ξέρω αν θα με σκοτώσουν γιατί ειμαι το εύκολο θύμα να βγω από ψηφοφορία ετσι και αλλιώς όποτε δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

Κι εδώ αρχίζει η παράνοια. Σ' έχει βάλει ο ΑΜ στο στόχαστρο του και σε γαζώνει, φανερώνεται ο ρόλος του και μαζεύεις ψήφους για πλάκα. Κι εσύ τι κάνεις; Πας και παίζεις τυμβωρυχία. Για ποιον ακριβώς λόγο;;
Αν είσαι μαφία καίγεσαι ακόμη παραπάνω, γιατί ήξερες ότι θα βγει πολίτης. Δεν μπορώ να καταλάβω ποιον σκοπό εξυπηρετεί αυτό.
Αν δεν είσαι μαφία, ποιο το νόημα να παίξεις την τυμβωρυχία σε αυτό τον παίκτη αμέσως μόλις παίχτηκε η πρώτη τυμβωρυχία; Επίσης τι είναι οι τυμβωρυχίες και παίξατε 2 από τις 3 μέσα σε ελάχιστη ώρα; Καραμέλες;
Γενικά πραγματικά θέλω να μάθω ποιο μπορεί να ήταν το σκεπτικό πίσω από αυτή την κίνηση, ό,τι ρόλο κι αν έχεις.

Απλά δεν έπιασα τα ΑΜ και τα ΠΑ κτλ. Θα τα έβλεπα αναλυτικά αύριο για να κάνω τις συνδέσεις. Όπως και να 'χει πάλι χαρούμενοι είμαστε! Δε χάλασες τίποτα :P

Μίνι οδηγός συντμήσεων Παλέρμο:
ΑΜ: Αντίπαλος Μαφιόζος
ΔΑ: Διευθαρμένος Αστυνομικός
ΑΠ: Άμεση Προφυλάκιση(μπορεί να αναφερθεί και στην ακύρωση ΑΠ σε σπάνιες περιπτώσεις)
ΑΔ: Αποτυχία Δολοφονίας
επίσης καλού κακού προσθέτω και το mvp: most voted player

Το κεφάλι μου έχει γίνει καζάνι με όλα αυτά. Δεν μπορώ να σκεφτώ καθαρά προς το παρόν. Το μόνο που θέλω να επισημάνω στην Έρις και σε όλους είναι οτι ο ΑΜ παίζει με τους πολίτες προσωρινά μέχρι να φύγουν όλοι οι μαφιόζοι και μετά ξεπαστρεύει τους πολίτες και αν το καταφέρει κερδίζει μόνος του. Αυτό σημαίνει οτι αρχικά ο ΑΜ είναι χρήσιμος στους πολίτες γιατί ξέρει έναν μαφιόζο αλλά στην πορεία μπορεί να γίνει επικίνδυνος.

Μικρή διόρθωση: Ο ΑΜ παίζει αποκλειστικά και μόνο για την παρτάρα του πλέον. Άμα γουστάρει βοηθάει τους πολίτες όταν την κάνει κι αν δεν γουστάρει όχι.

Φυσικά θα ήθελα να ακούσω και τον Ικαρίονα (μην ξεχνιόμαστε) που ήξερε οτι ο Ντιουμ ήταν στάνταρ μαφιόζος ή ΔΑ. Για να σε δούμε τώρα... Γι' αυτό λέω, μην κλειδώνετε στο κεφάλι σας ρόλους και κάντε περαιτέρω και συνεχή έρευνα....

Ναι, είναι καλή ιδέα να δούμε τι έχει να μας πει κι αυτός σιγά σιγά...


Λοιπόν γενικά έχουν γίνει πολλά οπότε πάμε να δουμε.

Αποχώρηση Ντιουμ ο οποίος είναι ΑΜ και δίνει τρία άτομα:

Δεν μετράω τον Τάσο γτ λέει και ο ίδιος ίσως και δεν δίνει και λόγο.

Οπότε μεθεξύς, polgr και σπυράκο δίνει.

Ερώτηση: Πιστεύεις ότι ο Ντιουμ μπορεί να είχε βρει πάνω από έναν μαφιόζο;

Αυτά εδώ σε όλους σας, σας φαίνονται λογικές κινήσεις μαφιόζου που τον έχει δώσει ο ΑΜ του; :confused:
Ειδικά το πρώτο, αν ήμουν μαφιόζος και έπαιζε να βγει ο ΑΜ θα ετρεμε το φιλοκάρδι μου και θα έκανε 100 σενάρια για το τι να πω μετά όχι να τρώω ποπκορν.

Όλα αυτά μου φαίνονται σαν κινήσεις άπειρου παίκτη σε πανικό.

Γτ έκανε αυτό ο Ντιουμ να δώσει άκυρο παίκτη ενώ είναι ΑΜ; Γτ ακριβώς είναι ΑΜ θέλει να νικήσει και δεν θέλει να καρφωθεί, οπότε τι κάνει μπλοφάρει την μαφία για να μην ασχοληθεί και να αφήσει να δει που θα πανε τα πράγματα παίζοντας αμεση προφυλάκιση και τονίζοντας τοσο την άκυρη Μεθεξύς, που τους ξεφεύγει ότι είναι ο ΑΜ και δίνει πλαγίως τον πραγματικό του Φανερό Μαφιόζο.

Ναι, οκ... Έχεις ένα πόιντ σ' αυτά που λες... ΑΛΛΑ γιατί να παίξει έτσι ο Ντιουμ; Οκ, πες του χάλασε το σχέδιο να μείνει στην αφάνεια με το μπλέξιμο στην αρχή με τον ικαρίωνα. Αλλά άρχισε να δίνει σταθερά και έντονα μέθεξη από σήμερα το πρωί με κάθε ευκαιρία, με τους υπόλοιπους δεν ασχολήθηκε σχεδόν καθόλου. Όταν είσαι ΑΜ, δεν πρέπει να έχεις κάποια τριβή με τον μαφιόζο σου, εφόσον έχεις βγει στην επιφάνεια, για να καταφέρεις να βγάλεις κι άλλους;
Και σου λέω, δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι έπαιξε τόσο απαράδεκτα ο Ντιουμ, αλλά δεν μπορώ να αγνοήσω τέτοιας έκτασης εμμονή.
Βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω για κανέναν λόγο, γιατί έπαιξε αυτή την τυμβωρυχία η μέθεξις, ό,τι ρόλο κι αν έχει.

Αντιθέτως αυτά μου φαίνονται σαν ποστ άπειρου μαφιόζου gone rogue...
Βλέπει ότι το ονομά του πλέον παίζει πολύ μιας και βγήκε ο ΑΜ και θέλει γρήγορα γρήγορα να παει αλλού τα βλέμματα. Νομίζω κιόλας πως ήταν η 2η ψήφος στην Μεθ;

Με αποκορύφωμα αυτό:

Η εντολή να μαζευτεί απο ψηλά;

Έτσι λοιπόν εγώ θα βγω λίγο απο το ρεύμα που λέει Μεθεξύς και θα ψηφίσω PolGR1509, για όλα τα παραπάνω.

Λοιπόν, κι αυτό το καταλαβαίνω, αλλά κοιτώντας τα ποστ που παρέθεσες κι εσύ ξανά, είδα συγκεκριμένα αυτό:

ΕΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ; Τι φάση; Ο Dume τρελαίνεται να βγάλουμε την methexys και αυτή λέει ότι είναι αθώα και γι'αυτό να γίνει τυμβ στον Φαστ και είναι πολίτης;;; Τι διάολο; Ή ο Dume τρολλάρει ή η Meth λέει ψέματα.

Γιατί αν είναι μαφιόζος και ειδικά ΦανΒ να ασχοληθεί με το περίεργο της τυμβωρυχίας της μεθ και να μην το περάσει στα ψιλά επειδή τον συμφέρει, γιατί στα μάτια του κόσμου φαίνεται ακόμη πιο ένοχη; Δεν τον κατηγόρησε κανείς μετά την αποκάλυψη του ρόλου του Ντιουμ, γιατί να πάθει τέτοιο πανικό;

Αλλά επειδή, είχαμε κι άλλα ενδιαφέροντα σήμερα θα ήθελα να πιάσω την περίπτωση του Εμμανουήλ, η οποία πιστεύω χρίζει διερεύνησης γιατί μπορεί να μας δώσει κάποια επιπλέον στοιχεία, καθώς οκ πιθανότατα θα αποχωρήσει η μέθεξις αύριο, αλλά δεν μου αρέσουν οι τόσο μαζικές ψηφοφορίες και μπορεί να οδηγηθούμε σε αδιέξοδο μετά.

Λοιπόν, ο συγκεκριμένος υπονόησε ότι είναι κάτι μεταξύ πληροφοριοδότη/ΑΜ. ΑΜ ξέρουμε ότι δεν είναι, άρα θα μείνω με το σενάριο πληροφοριοδότη στην πιθανότητα να λέει αλήθεια. Πάμε να δούμε σενάρια.

Έστω ότι ο Εμμανουήλ ήταν πληφοριοδότης:
Ωραία, εδώ μάλλον πρέπει να δούμε ποιους μπορεί να έδινε. Την πρώτη μέρα κυριολεκτικά λύσσαξε να βγάλουμε έξω τον Ντιουμ(Παραδείγματα: Εδώ, εδώ, εδώ, εδώ, εδώ, εδώ, εδώ, και εδώ). Μετά έπιασε για λίγο εμένα (εδώ, εδώ, και εδώ. Επίσης ανέφερε τον τζόνι σαν πόρνη(εδώ) και πρόσθεσε αργότερα ότι μπορεί να είναι και ΔΑ(εδώ). Ξεκινάμε ότι με απόλυτη βεβαιότητα δεν ήξερε τον Ντιουμ, για τον οποίο επέμεινε και περισσότερο, διότι πολύ απλά δεν είναι ο Ντιουμ Φανερός Μαφιόζος. Δεν θα αρχίσω να λέω για την δική μου αθωότητα για να ακυρώσω αυτό, δεν μπορώ να τα κάνω αυτά, αλλά ντάξει οκ, και για μένα έξω έπεσε. Μένει ο τζόνι, τον οποίο θα μπορούσε να μην έδινε για μαφία ως ξεκάρφωμα. Μπορώ να το αποκλείσω, όχι; Αλλά δεν ξέρω και αν είναι μαφιόζος ο τζόνι, δεν ταιριάζει τόσο πολύ σ' αυτό το προφίλ, αλλά σε κάποιο πιο βοηθητικό ρόλο, αν είναι μέλος της μαφίας. Επίσης αθώωσε τον Τάσο (εδώ), το οποίο δεν ξέρω αν έχει σχέση. Σημειώνω ότι αναφέρομαι στα άτομα που κατηγόρησε άμεσα και όχι σε πιθανά έμμεσα σχόλια.

Έστω ότι δεν είναι πληροφοριοδότης
Είναι πολίτης με άσχετο ρόλο: Θα μπορούσε να το παίξει πληροφοριοδότης για να παραπλανήσει ίσως τους μαφιόζους, το θεωρώ ηλίθιο σχέδιο, αλλά θα μπορούσε να συμβεί. Ειδικά σε αυτό το ποστ, φαίνεται σαν να επιδίωκε να είναι το θύμα της μαφίας. Δεν ξέρω πόσες πιθανότητες συγκεντρώνει, γιατί δεν μου φαίνεται απολύτως λογικό σαν σχέδιο, αλλά θα μπορούσε να συμβεί. Ειδικά αν όπως φάνηκε, έχει μια τάση να υποτιμά τους υπόλοιπους παίκτες και να θεωρεί τον εαυτό του καλύτερο(εδώ πχ.)

Είναι ΔΑ:Πιθανώς πολύ τραβηγμένο σενάριο, αλλά υπάρχουν κάποια πράγματα που μου χτύπησαν στο μάτι και πρέπει να τα αναφέρω. Θεωρώ πιο λογικό τον ΔΑ(ή γενικά κάποιο μέλος της μαφίας) να πάει να το παίξει πληροφοριοδότης, επειδή βοηθά στην παραπλάνηση των πολιτών. Και ξέρω ότι σίγουρα επηρέασε εμένα ως προς το σκεπτικό μου για τον Ντιουμ, ίσως να επηρέασε και κάποιον άλλον. Αν είναι ΔΑ όμως, ποιος μπορεί να είναι μαφιόζος του; Εδώ αναγκαστικά θα πρέπει να πάω στον ικαρίωνα. Γενικά βλέπω μία προσπάθεια για καθοδήγηση, ακόμη και σε πιο subtle θέματα όπως οι παραθέσεις (πχ. εδώ και εδώ), καθώς και σε κάποια φάση που μάλλον ξεφεύγει ο ικαρίων φτάνει στο σημείο να του πει κρύβε λόγια! Εδώ! Μπορεί να ήταν απλώς επειδή τον θεωρούσε πληροφοριοδότη ή ΑΜ, απλώς μου χτύπησε πολύ άσχημα και όταν το είδα και ειδικά με τις νέες εξελίξεις.

Εδώ κανονικά θα έλεγα τι θεωρώ πιο πιθανό, αλλά δεν είμαι σίγουρος, απλώς προσπαθώ να κάνω μία ανάλυση για να μην ασχολούμαστε μόνο με ένα σενάριο και αν αποδειχθεί dead end πρέπει να ξεκινήσουμε από την αρχή. Και τα τρία σενάρια θα μπορούσαν να συμβούν οπότε πιστεύω πως πρέπει να συζητηθούν. Οφείλω να ομολογήσω ότι μέχρι την τυμβωρυχία στον Ντιουμ θεωρούσα ότι ο Εμμανουήλ ήταν πληροφοριοδότης ή ΑΜ και ήξερε τον Ντιουμ, που καρφωνόταν λόγω απειρίας, αλλά αναγκάστηκα να αναθεωρήσω.

Edit: Ξέχασα να αναφέρω ότι δεν θεωρώ πολύ πιθανό να είναι στην ορίτζιναλ μαφία ο Εμμανουήλ, γιατί δεν πιστεύω ότι θα γινόταν η χαζομάρα που συνέβη και οδήγησε στην ποινή του. Θα υπήρχε κάποιος να τον συμμαζέψει ώστε να προσέχει περισσότερο.

Αυτά έχω για σήμερα, πάω για ύπνο, γιατί κουτουλάω και η αλήθεια είναι ότι η έρευνα γι' αυτο το ποστ ήταν εξαντλητική. Θα ψηφίσω το πρωί με πιο καθαρό μυαλό που θα ξεκαθαρίσω περισσότερο τα πράγματα στο μυαλό μου. Αν και πιθανότατα θα κινηθώ προς μέθεξις, γιατί θεωρώ ότι είναι αρκετά overwhelming τα στοιχεία εναντίον της. Καληνύχτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Γιατί αν είναι μαφιόζος και ειδικά ΦανΒ να ασχοληθεί με το περίεργο της τυμβωρυχίας της μεθ και να μην το περάσει στα ψιλά επειδή τον συμφέρει, γιατί στα μάτια του κόσμου φαίνεται ακόμη πιο ένοχη; Δεν τον κατηγόρησε κανείς μετά την αποκάλυψη του ρόλου του Ντιουμ, γιατί να πάθει τέτοιο πανικό;
Κανένας πανικός. ΣΟΚ έπαθα, διότι όταν η Βάσια είπε όσα είπε ότι δεν καταλαβαίνει το παίξιμο του Dume κλπ λέω οκ τι ακριβώς πάει να δικαιολογήσει και μετά βλέπω την τυμβωρυχία και έπαθα σοκάρα, γιατί πραγματικά τότε πίστεψα ότι είναι αθώα και έχει γίνει μ@$%^&. Και πραγματικά περίμενα να δω Μαφιόζο στον ρόλο του φαστ και βλέπω Πολίτης Β και εκεί ήταν το αποκορύφωμα γι'αυτό και αντέδρασα έτσι. Φυσικά, όταν ηρέμισα λίγο, κατέληξα στο ότι απλά λέει ψέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Πραγματικά δεν μπορώ να το πιστέψω αυτό που συνέβη. Δεν μπορώ καν να πιστέψω αυτά που έχω διαβάσει....


Γράφω τώρα χωρίς να έχω διαβάσει τα τελευταία γιατί πρέπει να ψηφίσω κιόλας.

Ποια είναι η ομάδα φίλων και ποιος είναι ο Μανώλης;

Πάμε λοιπόν, 1. aggelogiannos φτωχή παρουσία όχι μόνο από άποψη αριθμού ποστ αλλά κυρίως λόγω περιεχομένου.
2. ComfortablySmug δεν έχω καταλάβει τίποτα από αυτά που γράφει, με μπερδεύει απίστευτα και για μένα είναι ύποπτος.
3. Deutsch... Lover αν και δεν έχει μεγάλη παρουσία, μοιάζει να έχει καλό σκεπτικό αν και δεν φαίνεται να καταλήγει κάπου.
4. Dimitris S για νέος παίκτης σκέπτεται καλούτσικα, τόσο που με μπερδεύει πως γίνεται να το κάνει μόνος του. ΄Ισως αθώος αλλά ίσως και όχι.
5. DumeNuke για μένα ο κατ' εξοχήν ύποπτος, το γιατί το έχουν αναφέρει αρκετοί και δεν θα αφιερώσω χρόνο να λέω τα ίδια πράγματα. Και τώρα βλέποντας πως κινδυνεύει, μπήκε και νομιζω πως είδα 2 ποστ του μόνο που δεν πρόλαβα να εμβαθύνω.
6. Eileen ομολογώ πως περίμενα περισσότερα από εκείνη αλλά θυμάμαι και στο προτελευταίο παιχνίδι πάλι είχε αργήσει να μπεις δυναμικά. Δείχνει να σκέπτεται και για την ώρα δεν την θεωρώ ύποπτη.
7. Emilouko πέρα από το ότι δεν έχει συχνή παρουσία, δεν βλέπω κάτι ενοχοποιητικό για εκείνη, ακόμα βέβαια τα ψάρια είναι στο γυαλό και κάποιοι ρόλοι, καλοί και κακοί, κρύβονται τώρα στην αρχή.
8. Emmanouilmyrgia άλλος ένας που με μπερδεύει, δεν ξέρω ίσως έχουν παίξει σε άλλη εκδοχή το παιχνίδι και έχουν συνηθίσει αλλιώς. Πάντως ούτε κι αυτός έχει πει σημαντικά πράγματα.
9. Himela για την ώρα δεν έχω σχηματίσει άποψη, ελπίζω να είναι καλός ρόλος γιατί παίζει καλά και διαβάζει τα πάντα.
10. Ikarionas μέχρις αποδείξεως του εναντίου, για μένα αθώος αν και ο ίδιος έχει γράψει πως θα έπαιζε με τον ιδιο τρόπο ακόμα κι αν ήταν στη μαφία. Δείχνει όμως να το ψάχνει και αν ήταν με τους κακούς, θα τον είχαν συγκρατήσει πιστεύω λίγο.
11. JKaradakov Γράφει λογικά αλλά θα ήθελα να δω περισσότερα κι από εκείνον, ανήκει στους έμπειρους παίκτες και δεν είναι εύκολο πάντα να καταλάβεις τι παίζει.
12. Johnny15 άλλος ένα γρίφος για μένα, μοιάζει με άπειρο από το παίξιμο αλλά θυμάμαι κι άλλους παίκτες παλιά που συμπεριφέρονταν έτσι γιατί ήταν δασκαλεμένοι από τη μαφία τους.
13. ~Melania~ άφαντη αλλά το είχε πει οπότε της δίνω παράταση.
14. methexys ακόμα δεν έχω καθαρή εικόνα, κάποια στιγμή μου φάνηκε κάτι ύποπτο αλλά και μόνο το ότι την κατηγορεί ο Dum μου αρκεί για να την αφήσω στην άκρη για την ώρα.
15. Nefeli Graf χθες την ψήφισα εντελώς ράντομ γιατί δεν ήθελα να επιβαρύνω την ισοψηφία που ήδη υπήρχε, τα λεγόμενά της μέχρι στιγμής με πείθουν χωρίς όμως και να είμαι 100% βέβαιη.
16. PolGR1509 κι εδώ βάζω ένα μεγάλο ερωτηματικό αλλά δεν είναι της παρούσης πιστεύω. Θα ασχοληθώ αργότερα μαζί του.
17. Soukouu εδώ κι αν χάνω τα αυγά και τα πασχάλια... Πάντως κάτι δεν μου αρέσει...
18. Guest 278211 έχει κάνει κάποιες σωστές παρατηρήσεις αλλά θα περιμένω κι άλλα πριν εκφέρω τελική άποψη.
19. tsarachaf γράφει αρκετά και καλύπτει αρκετά, όμως τον θυμάμαι και από εποχές που ήταν μαφιόζος και πάλι το ίδιο στυλ είχε. Δεν μπορώ να πω πως εμπιστεύομαι την κρίση μου γι' αυτόν. Θα περιμένω και πάλι.
20. Wild_Boy Θυμάμαι και από άλλα παιχνίδια πως στην αρχή ήταν λιγομήλητος και μετά ανοίχτηκε, οπότε του δίνω περιθώριο χρόνου.
21. Ερις δεν έχω ασχοληθεί αρκετά μαζί της, θέλω να διαβάσω προσεκτικότερα τα λεγόμενά της πριν εκφέρω γνώμη.
22. Σπυρακος (^^) ο τρόπος που γράφει δεν διαφέρει από άλλες φορές, προφανώς είναι το προσωπικό του στυλ Να πω πως για την ώρα δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά για κανέναν, απλά κάποιοι μοιάζουν να μην έχουν ενοχοποιητικά στοιχεία εναντίον τους.
23. Τάσος97 μου αρέσει ο τρόπος σκέψης του και το πως θέτει τα πράγματα, θέλω όμως κι άλλα δείγματα για να πω πως τον απαλάσσω από υποψίες.

Δεν λες τίποτα. Σε κάθε άτομο λες ''μπορεί να είναι αλλά μπορεί και να μην είναι''. Φοβερό. Τουλάχιστον είπες ρητά πως κατηγορείς Dumenuke.

Από την μία ασχολείσαι με το αν θα πάνε 2/2/2 ή 1/3/2 ή 1/1/4, αλλά παραλήπτει πλήρως να σχολιάσεις το ότι είτε πάμε σε διπλή είτε σε τριπλή/τετραπλή ή οτιδήποτε ψηφοφορία, υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να μην πάρουμε πληροφορίες και απλά να καρφωθεί ο δήμαρχος.

Τον οποίο, παρεπιπτόντως είτε τον χαρίζεις ως τίτλο στον οποίοδηποτε. Είτε τον δίνεις απευθείας στην μαφία για να τον σκοτώσει τη νύχτα. Αν είναι το δεύτερο κάνεις για πολύ καλό ΔΑ.


Ναι ναι ΔΑ είναι. Τρία πουλάκια κάθονταν κι εσύ.


ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
Σ' αυτό το post παραβιάζονται οι κανόνες του παιχνιδιού καθώς υπονοείται ρόλος ή χρήση κάρτας. Γι αυτό το λόγο αποφασίζουμε την άμεση μεταφορά του Emmanouilmyrgia στη χώρα στη χώρα των φαντασμάτων, χωρίς δικαίωμα για τελευταία λόγια. Ισχύει γι αυτόν ο,τι και για τα υπόλοιπα φαντάσματα. Το post είναι διαθέσιμο, η ΣΕ δεν επιβεβαιώνει ούτε διαψεύδει τα λεγόμενα του Emmanouilmyrgia, είναι στην κρίση του κάθε παίχτη εάν αυτά είναι αληθή ή όχι.

Εκ της ΣΕ

Ακολουθεί ένα αρκετά εξοργισμένο σχόλιο το οποίο η ΣΕ μπορεί να διαγράψει αν θεωρεί πως παραβιάζει τους κανόνες του παιχνιδιού.

ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΗΤΟΣ. ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ. ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΛΥΨΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΕΧΟΝΤΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΟ ΤΙ ΡΟΛΟ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΣΠΟΝΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΡΟΛΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΤΟΥ ΛΕΩ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΜΕ ΓΡΑΦΕΙ. ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙ. ΑΙ ΣΙΧΤΙΡ ΠΙΑ ΜΕ ΟΛΟΥΣ


τελικα το ονειρο της ισοψηφιας το ξεχναμε και παμε δαγκωτο dumenuke? και μετα τυμβωρυχια; γιατι εξαφανιστηκε το συμπαν σημερα πριν τη ληξη;

Ακολουθεί δεύτερο οργισμένο post. Αυτή τη φορά δεν νομίζω να ενοχλεί τη ΣΕ.

ΘΥΜΑΣΑΙ ΤΙ ΕΙΠΕΣ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΤ ΜΟΥ; ΤΟ ΕΒΑΛΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΒOLD ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΣΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΟΨΗΦΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΗΘΕΛΕΣ ΙΣΟΨΗΦΙΑ. ΚΑΙ ΠΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΨΗΦΙΖΕΙΣ DUMENUKE ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΗΔΗ 5 ΨΗΦΟΥΣ ΚΙ Ο JOHNNY 4; ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΤΟΝ ΨΗΦΙΖΕΙΣ. ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ Ο DUMENUKE ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΨΗΦΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΙΣΟΨΗΦΙΑ. ΤΙ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΣΑΙ ΟΤΙ ΞΕΧΑΣΤΗΚΕ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΗΣ ΙΣΟΨΗΦΙΑΣ; ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΝΑΝ ΛΟΓΟ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΕ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΩ; ΕΓΡΑΨΑ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΚΑΤΕΒΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΞΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΣΕ ΙΣΟΨΗΦΙΑ. ΕΙΠΑ ΠΩΣ ΘΑ ΛΕΙΠΩ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΑ ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΘΑ ΗΣΑΣΤΑΝ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΟΥΝ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΕΤΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΙΣΟΨΗΦΙΑ. ΤΡΙΧΕΣ.


Λοιπόν, έχω ξεκινήσει να σχολιάζω και κάποια άλλα ποστ, αλλά βλέπω ότι δεν θα προλάβω να τα παραθέσω μέχρι να λήξει η ψηφοφορία. Γι' αυτό συνοπτικά, θα πω κάποια πράγματα πριν από τις 8 και θα τα ποστάρω πιο μετά.

Είναι όλα πολύ ρευστά. Πρέπει να ξανακοιτάξω το θέμα να διαβάσω πράγματα που μου ξέφυγαν.

Η Claire για την ώρα δεν έχει δείξει ιδιαίτερα πολλά πράγματα και λόγω έλλειψης χρόνου. Είδα πολύ γρήγορα το ποστ της, γι' αυτό θα το ξαναπεράσω. Δεν είναι αυτή όμως που ακόμα θα με κάνει να την υποπτευθώ για κακό ρόλο. Δεν την αθώωνω βέβαια. Η Deutsch... Lover δεν έχει γράψει και ιδιαίτερα πράγματα, δικαιολογεί κατά βάση καταστάσεις (όχι πως κάνω τίποτα ιδιαίτερα διαφορετικό εγώ βέβαια). Μπορεί να είναι αθώα, μπορεί να είναι και μέλος ή ρόλος συνασπισμένος με την μαφία. Γενικά είναι από τα άτομα που έχουν μείνει σχετικά στην αφάνεια, μιας και δεν λέγεται κάτι ιδιαίτερο εναντίον της και δεν λέγεται και κάτι καινούργιο. Ο Dimitris S είναι από τα νέα άτομα που μάλλον προσπαθεί να σκεφτεί και να κάνει υποθέσεις για την πορεία του παιχνιδιού, παρ' όλο που μπορεί να μην είναι αθώος. Ποτέ δεν συμπάθησα ιδιαίτερα το παιχνίδι που κάνει ο DumeNuke, δεν έχει όμως τόσο την αυτοπεποίθηση και το σθένος που είχε σε προηγούμενα παιχνίδια. Γενικότερα, όμως δεν έχει ξεκαθαριστεί κάπως ακόμα αν όντως κακό ρόλο ή όχι, αν έχετε καταλάβει με σιγουριά ότι υπάρχει κάτι ένοχο στα λόγια του να μου το πείτε και εμένα. Αλλιώς δεν συμμετέχω στο κύμα που δημιουργείται. Από την Eileen δεν έχει ειπωθεί (απ' όσο θυμάμαι από αυτά που διάβασα) κάτι που να με βάλει σε υποψίες. Κάτι παρόμοιο και για την Emilouko. Ο Emmanouilmyrgia το μόνο που κάνει είναι να πετάει έτσι χωρίς ιδιαίτερο λόγο διάφορες υποψίες που συνήθως μπορεί να μην βγάζουν και ιδιαίτερο νόημα. Δεν λέω ότι είναι ένοχος (δεν τον αθώωνω και βέβαια), αλλά ειλικρινά γράφε οργανωμένα τις σκέψεις σου σ' ένα μήνυμα και να το παραθέτεις. Τα μισά που έχεις παραθέσει δεν λένε και τίποτα ιδιαίτερο. Η Himela ακόμα δεν έχει αθωωθεί όπως και κανένας δηλαδή. Οι μεταβολές στους παίκτες που θεωρεί πιο ύποπτους ή όχι, με έχουν μπερδέψει. Είναι πολίτης και ψάχνει να δει τι παίζει με τους ρόλους; Είναι ρόλος συνασπισμένος με την μαφία και ψάχνεται; Δεν ξέρω.. Ο JKaradakov μιλάει αρκετά κάνει καλούς σχολιασμούς απ' όσο είδα, παίζει καλά για την ώρα και ελπίζω να μην κάνω λάθος και να είναι πολίτης. Ο Johnny15 θα μπορούσε να είναι απλά ένας πολίτης, θα μπορούσε να είναι και άπειρος μαφιόζος. Δεν ξέρω και πάλι δεν είμαι από τα άτομα που θα μπλέξουν στα κύματα. Πόσο μάλλον, αν δεν είμαι αρκετά σίγουρη για την ενοχή του σ' αυτό το σημείο που βρίσκεται το παιχνίδι ακόμα και να τον βγάλω έτσι απλά έξω.
Η ~Melania~ λόγω υποχρεώσεων δεν έχει μιλήσει ιδιαίτερα, οπότε δεν μπορώ να πω και κάτι παραπάνω. Δεν μοιάζει να είναι ο ΔΑ του παιχνιδιού η methexys, να έχει κάτι το ένοχο όπως σε κάποιο προηγούμενο, μπορεί βέβαια να είμαι και τέρμα λάθος.
Ο PolGR1509 θα μπορούσε να είναι ένας πολίτης χωρίς ιδιαίτερο ρόλο σύμφωνα μ' αυτά που λέει. Μπορεί κάλλιστα και μαφιόζος που δεν έχει να πει και κάτι ιδιαίτερα και παίζει με μετριοπάθεια. Ο tsarachaf πάλι είναι από τα άτομα που ακόμα δεν έχω ξεκαθαρίσει αν είναι μαφία ή όχι. Μην μου πεις για τα προηγούμενα παιχνίδια. ( :hehe: ) Μέχρι να πέσει τυμβωρυχία/κάρφωμα δεν είναι κανείς σίγουρος για την ταυτότητα του άλλου. Για το χρόνο που διαθέτει παίζει καλά. Ο Σπυρακος (^^) δεν έχει κάνει και ιδιαίτερους σχολιασμούς ειδικά χθες και μέχρι κάποια στιγμή που μπήκα σήμερα. Ο Τάσος97 έχει την εικόνα του παλιού καλού επιθετικού παίκτη. Βέβαια και στο παιχνίδι που ήμασταν μαφία, προσπάθησε όσο μπορούσε να γράφει το ίδιο, αλλά ακόμα όχι δεν νομίζω πως είναι από τα άτομα που θα έλεγα ότι είναι μαφία, και πάλι όμως δεν τον αθώωνω. Ελπίζω κανείς επιπόλαιος να μην πει ότι υποστηρίζω κάποιον. Τα σχόλια είναι όλα βασισμένα στην εντύπωση που έχω μετά από το σχετικά γρήγορο διάβασμα όσων έχουν γραφτεί.

Ναι ξέρω δεν σας βοήθησα ιδιαίτερα. Εδώ δεν μπορώ να ξεκαθαρίσω πολλά πράγματα στο μυαλό μου ακόμα, πως να ξεκαθαρίσω και να τα μεταφέρω γραπτώς.

Λοιπόν για τους λόγους που έχω γράψει παραπάνω, ψηφίζω Deutsch...Lover. Μπορεί να μην ιδιαίτερα "δυνατοί", αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να σκεφτώ τι άλλο να ψηφίσω, εφόσον δεν θέλω όπως συνήθως να μπω στο τριπάκι του κύματος.

Τρία πουλάκια κάθονταν κι εσύ. Άντε πες και είναι μαφιόζος η Deutsch. Στα τέτοια μας. Θα έβγαινε σ' αυτόν τον γύρο; Όχι. Άρα ό,τι να 'ναι η ψήφος σου. Πες πως έβγαινε, πως όλοι ξαφνικά την ψήφιζαν. Τι πληροφορία θα έπαιρνες απ' αυτό. Θα ξέραμε τι διώξαμε; Όχι. Θα έριχνε κανείς τυμβωρυχία πάνω της ενώ υπάρχουν ένα σωρό άλλα άτομα που θα μας δώσουν καλύτερες πληροφορίες; Όχι. Ό,τι να 'ναι. Δεν γίνεται να είσαι συνασπισμένη με τους πολίτες.

Επειδή βλέπω ότι η κατάσταση στενεύει και δεν μου αφήνεται άλλη επιλογή
Παίζω Άμεση Προφυλάκιση στην methexys.

Το βασικό σας επιχειρήμα μέχρι στιγμής είναι ότι δεν σας αρέσουν αυτά που γράφω. Δεκτό.
Δεν σας αρέσει το ότι από τη στιγμή που εξασφάλισα ότι δεν θα βγω με ψηφοφορία δεν συμμετείχα. Δεν καταλαβαίνω γιατί απαιτείται να έχω μονίμως συμμετοχή στο παιχνίδι, από τη στιγμή που προσπαθώ να γράφω και να τεκμηριώνει στο ειν δυνατόν τα λεγόμενα μου, δεν καταλαβαίνω πώς οφείλω να είμαι 24/7 πάνω από τον υπολογιστή.

Επειδή το θέμα θα κλείσει και εφόσον δεν παιχτεί ακύρωση θα αιτιολόγησω μετά την ψηφοφορία γιατί επιλέγω methexys.

Μπράβο κι εσύ. Δεν ήξερες τι ώρα παίζονται οι άμεσες προφυλακίσεις. Και άντε πες πως την προφυλάκιζες. Πώς θα γλίτωνες το κάρφωμα μετά που θα καταλάβαιναν ότι ήσουν ο αντίπαλος; Τσάμπα θα χάναμε το μέντιουμ.


Anyway τυμβωρυχία στον DumeNuke
Eίμαι από κινητό θα ανεβάσω αργότερα την κάρτα


Πριν λίγα λεπτά δεν έλεγες ότι δεν ήθελες να παιχτεί τυμβωρυχία και ότι δεν ήσουν σίγουρος; Και τώρα την πετάς; Ναι η τυμβωρυχία έπρεπε να παιχτεί αρχικά αλλά όταν είδες τον Dumenuke να παίζει σε λάθος χρόνο την προφυλάκιση, δεν σκέφτηκες ότι αποκλείεται να τον άφηναν οι μαφιόζοι να το κάνει αυτό; Θα ήταν μαφιόζος και δεν θα του έλεγα κανείς ότι δεν μπορεί να παίξει προφυλάκιση; Από ένα σημείο και μετά έγινε φανερό ότι έπαιζε μόνος του. Μπορεί να μας έδειξε η τυμβωρυχία ότι είναι αντίπαλος αλλά χάθηκε η μια προφυλάκιση των αθώων. Αν είσαι αθώος έπαιξες λάθος. Στην τελική νεκρός είναι. Δεν θα τον έφερνε κανείς με νεκροφάνεια. Κράτα την κάρτα σου για λίγο.


Άντε να αποκαλυφθεί ο ρόλος να δούμε :popcorn: Η πολυπόθητη τυμβωρυχία θα μας πει πολλά, το μόνο σίγουρο.

Ναι πολύ πειστική η αναμονή σου. Είσαι φανερός μαφιόζος Β, κατάλαβες ότι είναι ο αντίπαλος μαφιόζος τόσο απ' το ότι ξαφνικά σήμερα που κινδύνευε να βγει είπε για σένα πως είσαι σίγουρη μαφιόζος όσο και από την προφυλάκιση που πήγε να σου ρίξει. Απλώς τελικά βγήκε και ήξερες πως θα φανεί ο ρόλος του, οπότε είπες να γράψεις ένα δήθεν ποστ αναμονής για ξεκάρφωμα και καλά. Ήξερες ότι μόλις φαινόταν ο ρόλος σου δεν θα σε έσωζε τίποτα (ή σχεδόν τίποτα).

Ενταξει, συγνώμη αλλά τέτοιο παίξιμο δεν το καταλαβαίνω. Καθόλου όμως. Οποτέ η μόνη θεωρία που στέκει εδώ είναι ότι ο μαφιόζος που γνώριζε ο Dume έφυγε στην πρώτη ψηφοφορία και πέσαμε μέσα όταν διώξαμε τον Fast. Και επειδή από εκεί και πέρα δεν ήξερε ποιον να κατηγορήσει, κοίταξε ποιοι τον είχαν ψηφίσει και ποιοι του φάνηκαν ύποπτοι για δικούς του λόγους και με έδωσε στεγνά. Δεν ξέρω τι να πω γιατί ειλικρινά θέλω να βοηθήσω πολύ.

Ναι ασφαλώς και θέλεις να βοηθήσεις. Τους μαφιόζους στην τελευταία δολοφονία που πρόκειται να κάνεις μαζί τους.

Και αθώα να είσαι δε καταλαβαίνεις ότι με αυτό το ποστ γίνεσαι ο εύκολος στόχος της μάγισσας?

Α εσύ είσαι φοβερός παίκτης. Ξέρουμε ότι είναι σίγουρη μαφιόζος και θα σπαταλήσει η μάγισσα το kill της πάνω της. Ναι φοβερό play μάγισσας θα ήταν αυτό. Αντί να το κρατήσει για κάποιον καλύτερο στόχο, θα το σπαταλήσει στη σίγουρη. Μόνο αν το πρώτο βράδυ η μάγισσα έσωσε τον εαυτό της και φοβάται μην την σκοτώσουν τώρα, ίσως να σκοτώσει methexys.

Εντάξει παιδιά νομίζω οτι η methexys είναι εύκολος στόχος, αλλα περα απο αυτο ισως κινδυνεψουμε απο ΔΑ.
Απλα μια σκέψη.
Ψηφίζω κι εγω methexys για τώρα.

Πολύ σωστή παρατήρηση. Κινδυνεύουμε να ψηφίσετε όλοι τη methexys και να μας αντιστρέψει τις ψήφους ο ΔΑ και να χάσουμε άλλον έναν γύρο. Και τι πας και κάνεις; Ψηφίζεις κι εσύ την methexys αφήνοντας τον ΔΑ να κάνει άνετα τη δουλειά του. Μήπως τελικά απλώς ήθελες να δώσεις σήμα στον ΔΑ να τη σώσει; Δεν πρέπει να είσαι συνασπισμένος με τους πολίτες ούτε εσύ.

ΕΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ; Τι φάση; Ο Dume τρελαίνεται να βγάλουμε την methexys και αυτή λέει ότι είναι αθώα και γι'αυτό να γίνει τυμβ στον Φαστ και είναι πολίτης;;; Τι διάολο; Ή ο Dume τρολλάρει ή η Meth λέει ψέματα.

Α εσύ δεν καταλαβαίνεις τίποτα ξαφνικά ε; Όλα σου μοιάζουν ξαφνικά αποκαΐδια μιας παράταιρης ζωής.


Εγώ δεν έχω να πω κάτι, έχει στερέψει η φαντασία μου. Πρέπει να βγω, το βράδυ θα δω τι έχει ειπωθεί και ελπιζω να βγάλω και εγώ μια άκρη μαζί σας.

E ό,τι και να πεις, τώρα που φάνηκε ο αντίπαλος μαφιόζος και έδινε συνέχεια εσένα, άστα να πάνε.


Επίσης καλή μου και χρυσή μου Μέθεξυς, έτρεξες να παίξεις την τυμβωρυχία αφού αύριο θα φύγεις μη σου μείνει στο χέρι ε; :whistle:

Ε ξέρει ότι θα βγει στον επόμενο γύρο οπότε τουλάχιστον να βγάλει εντελώς έξω απ' το παιχνίδι και έναν ακόμη πολίτη. Τον μοναδικό στον οποίο μπορούσε να ρίξει τυμβωρυχία αλλιώς θα επέλεγε ασφαλώς κάποιον πιο πολλά υποσχόμενο αθώο.

Φυσικά θα ήθελα να ακούσω και τον Ικαρίονα (μην ξεχνιόμαστε) που ήξερε οτι ο Ντιουμ ήταν στάνταρ μαφιόζος ή ΔΑ. Για να σε δούμε τώρα... Γι' αυτό λέω, μην κλειδώνετε στο κεφάλι σας ρόλους και κάντε περαιτέρω και συνεχή έρευνα....

Λοιπόν, επειδή μου έχετε σπάσει τα νεύρα με τέτοιες ανοησίες, έχουμε και λέμε:

α) Είπα ότι ανάμεσα σε Dume και Johnny δεν γίνεται να είναι και οι δυο αθώοι.
β) ΨΗΦΙΣΑ JOHNNY ΚΑΙ OXI DUMENUKE ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΟΥΝ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟΝ TSARACHAF ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΑΤΕ DUMENUKE. Το είχα πει σε προηγούμενο ποστ. Βγήκε ο Johnny; ΟΧΙ. Μάλιστα έσπευσαν ένα σωρό ρόλοι για να τον βοηθήσουν να μην πάει σε ισοψηφία, ψηφίζοντας Dumenuke. Το να προσπαθείς λοιπόν να την πεις σε μένα, είναι αν μη τι άλλο άτοπο, αν όχι γελοίο.
γ) Η πλάκα είναι ότι ο Dume ήταν όντως μαφιόζος, αλλά αντίπαλος. Μας έδωσε και τη methexys και τον pol. Τέλειο ε;

Προφανώς θα το πάει σε μένα τώρα, αλλά καταρρίπτονται και οι 2 θεωρίες του.

Γιατί καταρρίπτονται; Εγώ δεν έχω πειστεί για την αθωότητά σου. Εσένα ήθελα να βγάλω σ' αυτόν τον γύρο. Εσένα ψήφισα. Το ότι ο Dumenuke βγήκε αντίπαλος μαφιόζος πώς απαλάσσει εσένα από ΔΑ;

Ο τύπος μανιωδώς προσπαθούσε να αποδείξει αυτό το πράγμα και πλέον έχει φύγει ένας ρόλος που βοηθούσε πολίτες. Ευτυχώς δηλαδή που ο DumeNuke ήξερε τον έναν μαφιόζο (αν δεν τρολλάρει) και δεν είμαστε σε τόσο άσχημη θέση όσο αυτός θα ήθελε να είμαστε (να διώξει εμένα πρώτα, μετά τον Duke ο οποίος μπορεί να έφευγε και νύχτα και καλά Χριστούγεννα δε θα μαθαίναμε ποτέ τη Methexys).

Ε μας βοήθησε, μας έδωσε δυο μαφιόζους. Τι άλλο να κάνει; Ναι σιγά μην έφευγε νύχτα ο Dumenuke. Ήταν παίκτης που θα έφευγε σίγουρα σε ψηφοφορία και θα τον σκότωναν οι δολοφόνοι βράδυ. Μπούρδες εις τον κύβο. Άσε που αν τον σκότωναν βράδυ θα πέθαινε μαζί του και ένας μαφιόζος οπότε αυτό θα μας συνέφερε καλύτερα. Αλλά δεν θα πέθαινε βράδυ.

Τελικά πάμε σε αυτό που είπα, ότι αν ακούμε συνεχώς τον Ικαρίωνα θα κερδίσουν οι μαφιόζοι πριν καν το καταλάβουμε. Ο οποίος φυσικά "αναλύει" και "κόβει ρόλους" και κάνει πράγματα που "μόνο ένας πολίτης θα έκανε". Μόνο και μόνο που σκέφτομαι πόσους γύρους θα χάναμε αν τον ακούγαμε εκνευρίζομαι!

Εκνευρίζεσαι ε; Πες μου ποια είναι η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΣΥΝΕΙΣΦΟΡΑ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ. Πες μου τι έχεις προσφέρει; Τι περισσότερο έχεις κάνει; Εγώ τουλάχιστον διαβάζω το τι γράφουν οι άλλοι και φτιάχνω θεωρίες. Εσύ τι έχεις κάνει; Κατηγορείς Ικαρίονα σε όλο το παιχνίδι.

Περιμένω όμως να δω τι έχει να γράψει πριν κρίνω φυσικά. Αν φύγω νύχτα αυτές τις μέρες θυμηθείτε το. Πολύ παράξενο κατ εμέ που έχει να σχολιάσει τόσην ώρα.

Ναι εσύ θα φύγεις τη νύχτα. Ένας παίκτης που μαζεύει ψήφους, είναι ηλίθιοι οι μαφιόζοι να τον φάνε νύχτα.
Ούτε τα κείμενα που γράφω δεν διαβάζεις. Με κατηγορείς χωρίς να με διαβάζεις. Είχα πει ότι θα έλειπα μέχρι το βράδυ.


Έξω δύο πολίτες... Κάτι με κρατούσε πίσω και τις δύο φορές για να μη μπλεχτώ με εκείνους. Ο Φάστ δεν μου φαινόταν ιδιαίτερα ύποπτος εξ αρχής και γι αυτό σήμερα ψήφισα τον Σουκου που τον είχε ψηφίσει καθώς δεν ήμουν σίγουρη για τα κίνητρα που τον έκαναν να δώσει τη ψήφο που τελικά έπαιξε μεγάλο ρόλο, στον φάστ.

Η εμμονή του Ντιουμ με τη Μεθ, δεν μου αρέσει. Στην αρχή πίστεψα και εγώ πως για να επιμένει τόσο και τελικά να είναι ΑΜ, σίγουρα η Μεθ έχει κακό ρόλο. Η Μεθ όμως, αντί να κρυφτεί ή κάτι τέτοιο, παίζει κάρτα στον φάστ. Γιατί να το κάνει αυτό αν είναι μαφιόζα όντως; Να πει ψέματα; Να παίξει απλά τη κάρτα αφου ξέρει πως αύριο ίσως είναι αργά;
Απελπισμένη μου φάινεται εμένα και μπερδεμένη. Μπερδεμένη με τις αποκαλύψεις και απελπισμένη με το τεράστιο κύμα εναντίον της που προσπάθησε να σταματήσει με τη κάρτα και όμως δεν τα κατάφερε μέχρι στιγμής.
Εμένα πιο πολύ για φοβισμένη μου κάνει παρά για ένοχη αυτή τη στιγμή.

ΥΓ: Ο Ντιουμ, κατηγόρησε και άλλους κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού. Ανοίξτε λίγο το μυαλό σας, είδατε που μας οδήγησε μέχρι τώρα το να επικεντρωνόμαστε σε 1 ή το πολύ 2 άτομα.

Καλό ξημέρωμα!

Ό,τι να 'ναι. Μα δεν υπάρχει ούτε ένας σ' αυτό το παιχνίδι που να σκέφτεται λογικά; Ούτε ένας; Πώς αθωώνει τη Μέθεξη το ότι έριξε τυμβωρυχία στον Fast; Είπε μια μπούρδα ότι ο Fast ήταν ο μαφιόζος του Dume (ό,τι να 'ναι) και του έριξε τυμβωρυχία για να φύγει ένας αθώος απ' το παιχνίδι. Ο μοναδικός που μπορούσε να βγάλει. Αλλιώς αν βγει αύριο θα έχανε την τυμβωρυχία της τσάμπα. Μα είναι δυνατόν να τα πιστεύετε αυτά που λέτε; Ο Dumenuke μέχρι και προφυλάκιση της έριξε. Την είχε εντελώς σίγουρη. Η Μέθεξις κατάλαβε ότι με το που θα φαινόταν η κάρτα του Dumenuke είχε τελειώσει το παιχνίδι γι' αυτήν.


Τι γιατί έπαιξε τυμβωρυχια βρε ντοιτς; Για να αθωωθεί με την κίνησ της. Για να σκεφτείς ακριβώς αυτό.
ΑΜ Ήταν. Ναι οκ δεν κερδίζει με πολίτες Αλλά μια δουλειά είχε ο ρόλος του.
Για μένα είναι σημαντικό αν η μεθ Δεν έχει εξαίρεση ψηφοφορίας ( πόσο τύχει πια) να πάνε οι ψήφοι εκεί Μην κάνει καμιά τράμπα ο Δα. Γιατί οκ είναι νωρίς αλλά μπορεί να το κάνει για να κερδίσουν γύρο και να βγει αθώος


Σαν τον Wild Boy κι εσύ. Είναι σημαντικό να πάνε οι ψήφοι στη Μέθεξις γιατί υπάρχει ο κίνδυνος του ΔΑ άρα ας ψηφίσουμε όλοι την Μέθεξις για να μπορέσει άνετα ο ΔΑ να κάνει ανταλλαγή ψήφων. Μάλιστα λες ''Για μένα είναι σημαντικό αν η μεθ Δεν έχει εξαίρεση ψηφοφορίας ( πόσο τύχει πια) να πάνε οι ψήφοι εκεί Μην κάνει καμιά τράμπα ο Δα''. Πώς ακριβώς θα αποτρέψει τον ΔΑ το ότι θα ψηφιστεί η Μέθεξις. Τι λέτε; Μου διαφεύγει κάτι απ' τους κανονισμούς; Μα τα λέτε σοβαρά αυτά; Πρέπει να φύγεις Έμιλυ. Δεν γίνεται να είσαι συνασπισμένη με τους καλούς έτσι όπως παίζεις.


Και αυτό είναι πιθανό (βέβαια να πω ότι μου κακοφάνηκε που η meth πήγε να κατηγορήσει εμένα)
Πιστεύω και εγώ ότι υπάρχει πιθανότητα,έστω και μικρή, να είναι ένα ζαλισμένο πολιτάκι (η ψήφος από εμένα εναντίον της ήταν κυρίως εν βρασμώ)

Πάντως θα ήθελα τόσο από εσένα και κυρίως από τη methexys να πείτε κάτι παραπάνω και να υποδείξετε 1 ή 2 άτομα που θεωρείται κάπως ύποπτα

Ναι ζαλισμένο πολιτάκι είναι η methexys. Το βρήκες. Μα πώς γίνεται να παίζετε όλοι σαν κακοί ρόλοι; Ο μόνος αθώος είμαι σ' αυτό το παιχνίδι; Παίζω εναντίον 22 μαφιόζων;

Λοιπόν γενικά έχουν γίνει πολλά οπότε πάμε να δουμε.
Αποχώρηση Ντιουμ ο οποίος είναι ΑΜ και δίνει τρία άτομα:
Δεν μετράω τον Τάσο γτ λέει και ο ίδιος ίσως και δεν δίνει και λόγο.
Οπότε μεθεξύς, polgr και σπυράκο δίνει.
Αυτά εδώ σε όλους σας, σας φαίνονται λογικές κινήσεις μαφιόζου που τον έχει δώσει ο ΑΜ του; :confused:
Ειδικά το πρώτο, αν ήμουν μαφιόζος και έπαιζε να βγει ο ΑΜ θα ετρεμε το φιλοκάρδι μου και θα έκανε 100 σενάρια για το τι να πω μετά όχι να τρώω ποπκορν.
Όλα αυτά μου φαίνονται σαν κινήσεις άπειρου παίκτη σε πανικό.
Γτ έκανε αυτό ο Ντιουμ να δώσει άκυρο παίκτη ενώ είναι ΑΜ; Γτ ακριβώς είναι ΑΜ θέλει να νικήσει και δεν θέλει να καρφωθεί, οπότε τι κάνει μπλοφάρει την μαφία για να μην ασχοληθεί και να αφήσει να δει που θα πανε τα πράγματα παίζοντας αμεση προφυλάκιση και τονίζοντας τοσο την άκυρη Μεθεξύς, που τους ξεφεύγει ότι είναι ο ΑΜ και δίνει πλαγίως τον πραγματικό του Φανερό Μαφιόζο.
Αντιθέτως αυτά μου φαίνονται σαν ποστ άπειρου μαφιόζου gone rogue...
Βλέπει ότι το ονομά του πλέον παίζει πολύ μιας και βγήκε ο ΑΜ και θέλει γρήγορα γρήγορα να παει αλλού τα βλέμματα. Νομίζω κιόλας πως ήταν η 2η ψήφος στην Μεθ;
Με αποκορύφωμα αυτό:
Η εντολή να μαζευτεί απο ψηλά;Έτσι λοιπόν εγώ θα βγω λίγο απο το ρεύμα που λέει Μεθεξύς και θα ψηφίσω PolGR1509, για όλα τα παραπάνω. Αυτά απο εμένα για σήμερα, επιστροφή αυριο μετά την δολοφονία, πρακτική γαρ, για να δούμε τι θα έχει γίνει.

Σοβαρά; Κι εσύ το λες αυτό; Είναι δυνατόν; Και τι δεν έκανε ο Dumenuke για να βγάλει τη methexys. H άλλη έπαιξε τυμβωρυχία πάνω σε έναν προφανέστατο αθώο. Αν είναι δυνατόν δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Πολύ σωστή παρατήρηση. Κινδυνεύουμε να ψηφίσετε όλοι τη methexys και να μας αντιστρέψει τις ψήφους ο ΔΑ και να χάσουμε άλλον έναν γύρο. Και τι πας και κάνεις; Ψηφίζεις κι εσύ την methexys αφήνοντας τον ΔΑ να κάνει άνετα τη δουλειά του. Μήπως τελικά απλώς ήθελες να δώσεις σήμα στον ΔΑ να τη σώσει; Δεν πρέπει να είσαι συνασπισμένος με τους πολίτες ούτε εσύ.

Μόνο που πάλι σχολίασες το ποστ επιλεκτικά.
Απλώς προσπάθησα να επιστήσω την προσοχή και στους υπόλοιπους πολίτες, για να αποφασίσουμε όλοι μαζί τι θα κάνουμε. Γι' αυτό και έγραψα "Ψηφίζω methexys για τώρα"

Επίσης να μην ξεχάσω να σου πω , πόσο λάθος έκανες για τον Dume... που ήσουν και σίγουρος, τρομάρα σου.
Δε θα με παραξένευε καθόλου να είσαι εσύ ή ο ΔΑ ή η πόρνη. Ίδωμεν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Μόνο που πάλι σχολίασες το ποστ επιλεκτικά.
Απλώς προσπάθησα να επιστήσω την προσοχή και στους υπόλοιπους πολίτες, για να αποφασίσουμε όλοι μαζί τι θα κάνουμε. Γι' αυτό και έγραψα "Ψηφίζω methexys για τώρα"

Επίσης να μην ξεχάσω να σου πω , πόσο λάθος έκανες για τον Dume... που ήσουν και σίγουρος, τρομάρα σου.
Δε θα με παραξένευε καθόλου να είσαι εσύ ή ο ΔΑ ή η πόρνη. Ίδωμεν.

Τι ΔΑ μωρέ ή πόρνη; Ξυπνήστε λίγο. Πρώτον ο Dume ήταν μαφιόζος αλλά αντίπαλος. Δεύτερον ψήφισα Johnny γιατί ήθελα να βγει εκείνος πρώτος. Δεν θεωρούσα τη Himela και τον Tsarachaf αθώους, εκείνοι ψήφισαν Dume και εγώ αναγκαστικά ψήφισα τον άλλο. Και ΣΤΑΜΑΤΑ να κατηγορείς εμένα για τον Dume. Αν ρίξεις μια ματιά στα όσα λέχθηκαν για το σενάριό μου θα δεις ένα σωρό κόσμο να λέει πως θεωρεί τον Dume σίγουρο ένοχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Τι ΔΑ μωρέ ή πόρνη; Ξυπνήστε λίγο. Πρώτον ο Dume ήταν μαφιόζος αλλά αντίπαλος. Δεύτερον ψήφισα Johnny γιατί ήθελα να βγει εκείνος πρώτος. Δεν θεωρούσα τη Himela και τον Tsarachaf αθώους, εκείνοι ψήφισαν Dume και εγώ αναγκαστικά ψήφισα τον άλλο. Και ΣΤΑΜΑΤΑ να κατηγορείς εμένα για τον Dume. Αν ρίξεις μια ματιά στα όσα λέχθηκαν για το σενάριό μου θα δεις ένα σωρό κόσμο να λέει πως θεωρεί τον Dume σίγουρο ένοχο.

Συνέχισε το βιολί σου. Είπα πουθενά ότι κατηγορώ ΜΟΝΟ εσένα;
Το πιο ενδιαφέρον θα είναι να βγει και ο Johnny, και να είναι και αυτός αθώος. Αλλά ακόμα κι αν γίνει αυτό και δε σε εμπιστεύεται κανείς, πάλι μια τρύπα στο νερό θα έχουμε κάνει. Γιατί, αν είσαι με τους κακούς , είσαι βοηθητικός ρόλος.

Για τώρα, θα το αφήσω το θέμα βέβαια, γιατί δεν αξίζει να χάσω χρόνο σε αυτή την κόντρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Κι εδώ αρχίζει η παράνοια. Σ' έχει βάλει ο ΑΜ στο στόχαστρο του και σε γαζώνει, φανερώνεται ο ρόλος του και μαζεύεις ψήφους για πλάκα. Κι εσύ τι κάνεις; Πας και παίζεις τυμβωρυχία. Για ποιον ακριβώς λόγο;;

Τι για ποιον λόγο; Τι δεν καταλαβαίνεις; Αποκαλύφθηκε και ήθελε να βγει ένας πολίτης ακόμη. Δεν είχε να επιλέξει άλλον.


Ναι, είναι καλή ιδέα να δούμε τι έχει να μας πει κι αυτός σιγά σιγά...

Αφού ήμουν ο μοναδικός που θεώρησε ένοχο τον Dume, ας σας πω εγώ ε; Οι υπόλοιποι δεν τον θεωρούσατε ένοχο. Εσύ τον ψήφισες μάλιστα. Εγώ δεν τον ψήφισα. Δεν σε κατηγορώ γι' αυτό αλλά σταματήστε να κάνετε σαν να είμαι ο μόνος που κατηγόρησα Dume. Την απάντηση που ζητάς την έγραψα στο σχόλιο της Himela. Bαριέμαι να την ξαναγράψω.

''Γιατί αν είναι μαφιόζος και ειδικά ΦανΒ να ασχοληθεί με το περίεργο της τυμβωρυχίας της μεθ και να μην το περάσει στα ψιλά επειδή τον συμφέρει, γιατί στα μάτια του κόσμου φαίνεται ακόμη πιο ένοχη; Δεν τον κατηγόρησε κανείς μετά την αποκάλυψη του ρόλου του Ντιουμ, γιατί να πάθει τέτοιο πανικό'';

Γιατί είναι και αυτός μαφιόζος. Θα εξηγήσω στο αμέσως επόμενο post μου.

Λοιπόν, ο συγκεκριμένος υπονόησε ότι είναι κάτι μεταξύ πληροφοριοδότη/ΑΜ. ΑΜ ξέρουμε ότι δεν είναι, άρα θα μείνω με το σενάριο πληροφοριοδότη στην πιθανότητα να λέει αλήθεια.

Τρίχες. Κοιμάστε και ονειρεύεστε όλοι. Ούτε πληροφοριοδότης ήταν ούτε αντίπαλος. Ο ντετέκτιβ ήταν. Επειδή είχα καταλάβει τον ρόλο του emmanouil προσπαθούσα να τον προστατέψω τον απαράδεκτο και πήγε και φανέρωσε τον ρόλο του. Αν είναι δυνατόν. Πρώτο βράδυ ρώτησε για τον Τάσο και προφανώς του είπαν πως είναι αθώος και γι' αυτό τον αθώωσε. Γι' αυτό και εμπιστευόμουν κι εγώ τον Τάσο στο να φέρει ισοψηφία επειδή θα έλειπα. Ψάχνεις κι εσύ να βρεις ό,τι να 'ναι σενάρια για να μπερδέψεις το παιχνίδι. Μέχρι και ΔΑ τον έκανες. Προφανέστατα ήταν ο ντετέκτιβ. Και δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο βάζεις σαν πιθανά τον πληροφοριοδότη και τον αντίπαλο μόνο και όχι τον ντετέκτιβ. Επίσης, το συγκεκριμένο σου post είναι αυτό για το οποίο με κατηγορείς ότι κάνω. Ότι φανερώνω ρόλους. Επίτηδες δεν ήθελα να σχολιάσω για τον ρόλο του αλλά δεν μπορώ να βλέπω μπαρούφες. Επίσης, θέλω να φανεί ότι είναι σίγουρος αθώος ο Τάσος μπας και τον φάνε οι μαφιόζοι το βράδυ, να φεύγει κι αυτός επειδή μου την έδωσε που έλεγε πως ήθελε ισοβαθμία και τελικά δεν την επιδίωξε. Το ίδιο βέβαια που έκανες κι εσύ tsarachaf. Ακόμη κι αν είχες ένοχο περισσότερο τον Dume, τι σε πείραζε να αλλάξεις ψήφο για να έχουμε μια ισοβαθμία; Έλεγες ότι θες ισοβαθμία και δεν προσπάθησες ούτε εσύ ούτε ο Τάσος να την φέρει. Μπράβο σας.

Συνέχισε το βιολί σου. Είπα πουθενά ότι κατηγορώ ΜΟΝΟ εσένα;
Το πιο ενδιαφέρον θα είναι να βγει και ο Johnny, και να είναι και αυτός αθώος. Αλλά ακόμα κι αν γίνει αυτό και δε σε εμπιστεύεται κανείς, πάλι μια τρύπα στο νερό θα έχουμε κάνει. Γιατί, αν είσαι με τους κακούς , είσαι βοηθητικός ρόλος.

Για τώρα, θα το αφήσω το θέμα βέβαια, γιατί δεν αξίζει να χάσω χρόνο σε αυτή την κόντρα.

Λες για μένα αυτό:

''Επίσης να μην ξεχάσω να σου πω , πόσο λάθος έκανες για τον Dume... που ήσουν και σίγουρος, τρομάρα σου.Δε θα με παραξένευε καθόλου να είσαι εσύ ή ο ΔΑ ή η πόρνη''. Οπότε μην μου λες ότι δεν είπες πως κατηγορείς εμένα μόνο. Δεν βλέπω να αναφέρεις ότι έπεσε και κάποιος άλλος έξω για τον Dume. Μόνο εμένα αναφέρεις. Γιατί να είμαι εγώ ο ΔΑ ή η πόρνη απ' όσους έπεσαν έξω; Επικεντρώνεσαι μονάχα σε μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Τυμβωρυχία στον Φαστ. Ειμαι από κινητό και δεν μπορώ να βάλω εικόνα.
Προφανώς και γνωρίζω τον ρόλο μου και ξέρω ότι ειμαι αθώα όποτε ας στραφούμε προς τον Comfortably. Είναι το μόνο που μπορώ να κάνω τώρα. Ίσως δρω γρήγορα αλλά ετσι και αλλιώς οι υποψίες είναι ήδη σε εμενα και δεν μπορώ για κανένα λόγο να καταλάβω το παίξιμο του Dume. Το βράδυ δεν ξέρω αν θα με σκοτώσουν γιατί ειμαι το εύκολο θύμα να βγω από ψηφοφορία ετσι και αλλιώς όποτε δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.
τυμβωρυχια στον φαστ γιατι; ναι οκ μπορει να τον θεωρουσαν σχετικα υποπτο καποιοι αλλα αξιος της τυμβωρυχιας σου δεν ηταν..
Εγώ δεν έχω να πω κάτι, έχει στερέψει η φαντασία μου. Πρέπει να βγω, το βράδυ θα δω τι έχει ειπωθεί και ελπιζω να βγάλω και εγώ μια άκρη μαζί σας.
:confused:


[...]
ΘΥΜΑΣΑΙ ΤΙ ΕΙΠΕΣ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΤ ΜΟΥ; ΤΟ ΕΒΑΛΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΒOLD ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΣΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΟΨΗΦΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΗΘΕΛΕΣ ΙΣΟΨΗΦΙΑ. ΚΑΙ ΠΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΨΗΦΙΖΕΙΣ DUMENUKE ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΗΔΗ 5 ΨΗΦΟΥΣ ΚΙ Ο JOHNNY 4; ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΤΟΝ ΨΗΦΙΖΕΙΣ. ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ Ο DUMENUKE ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΨΗΦΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΙΣΟΨΗΦΙΑ. ΤΙ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΣΑΙ ΟΤΙ ΞΕΧΑΣΤΗΚΕ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΗΣ ΙΣΟΨΗΦΙΑΣ; ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΝΑΝ ΛΟΓΟ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΕ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΩ; ΕΓΡΑΨΑ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΚΑΤΕΒΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΞΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΣΕ ΙΣΟΨΗΦΙΑ. ΕΙΠΑ ΠΩΣ ΘΑ ΛΕΙΠΩ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΑ ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΘΑ ΗΣΑΣΤΑΝ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΟΥΝ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΕΤΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΙΣΟΨΗΦΙΑ. ΤΡΙΧΕΣ.
καταρχας για αυτο ρωτησα σε εκεινο το σημειο εαν ηταν επιθυμητη η ισοψηφια. περαν αυτου και σε ισοψηφια που δεν πηγαμε μαθαμε αρκετα πραγματα. δε φαινεται δα σε κανεναν περιεργο οτι ξαφνικα χαθηκε ο τζονυ και ξεκινα να ερχεται στην επιφανεια ο πολ;

[...]Επίσης, θέλω να φανεί ότι είναι σίγουρος αθώος ο Τάσος μπας και τον φάνε οι μαφιόζοι το βράδυ, να φεύγει κι αυτός επειδή μου την έδωσε που έλεγε πως ήθελε ισοβαθμία και τελικά δεν την επιδίωξε. Το ίδιο βέβαια που έκανες κι εσύ tsarachaf. Ακόμη κι αν είχες ένοχο περισσότερο τον Dume, τι σε πείραζε να αλλάξεις ψήφο για να έχουμε μια ισοβαθμία; Έλεγες ότι θες ισοβαθμία και δεν προσπάθησες ούτε εσύ ούτε ο Τάσος να την φέρει. Μπράβο σας.
αρα να φυγουμε δυο ατομα απ τη μερια των πολιτων επειδη εσυ εκνευριστηκες; λελ

αφηνω ψηφο στη methexys

πιστευω πως μεχρι τις 10 θα εχω τελειωσει κατι δουλειες που εχω και θα ξεκινησω ενα διαβασμα απ την αρχη αρχη του παιχνιδιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Επειδή υπάρχει μεγάλη πιθανότητα από αύριο να συμμετέχω κι εγώ στην ουράνια χορωδία, έχασα αρκετό απ' τον ύπνο μου για να γράψω ένα καλό post αναφερόμενος σε πράγματα που συζητήθηκαν τις προηγούμενες μέρες. Ξέρω ότι δεν θα δώσετε βάση σ' αυτά που θα πω καθώς όπως πάντα με γράφετε, αλλά δεν με νοιάζει. Κάθισα και διάβασα όλα τα post απ' την αρχή δίνοντας περισσότερο έμφαση σε κάποια συγκεκριμένα άτομα που πλέον θεωρώ ύποπτα. Βρήκα αρκετά ενδιαφέροντα πραγματάκια και συγκέντρωσα όλο το σχετικό υλικό. (ερώτηση: υπάρχει κάποιος πιο εύκολος τρόπος να βρίσκεις τα post κάποιου με αναζήτηση το όνομά του ή είμαστε καταδικασμένοι να παίρνουμε την κάθε σελίδα απ' την αρχή και να προχωράμε έτσι;)

Ο ΦΑΝΕΡΟΣ ΜΑΦΙΟΖΟΣ ΤΟΥ DUMENUKE

Έχουμε και λέμε: Ο Dumenuke ήταν αντίπαλος μαφιόζος. Έκανε λάθος με την προφυλάκιση αλλά για τον ρόλο που είχε τον έπαιξε μια χαρά και του το αναγνωρίζω. Μην σας πω ότι αρχίζει να μου λείπει κιόλας με τις ανοησίες που διάβασα μετά τον θάνατό του. Ήξερε πως θα έφευγε, είχε ειπωθεί κάτι για τυμβωρυχία και άρα τι έκανε; Έδωσε τον δολοφόνο του. Ποιος είναι αυτός; Στα τελευταία του λόγια ανέφερε 4 άτομα: methexys, polgr, σπυράκος, Τάσος. Τον Τάσο τον βγάζω εντελώς έξω γιατί ο ντετέκτιβ Emmanouil μας τον αθώωσε με σιγουριά. Μένουν τρεις. Τον Σπυράκο δεν τον πολυανέφερε οπότε δύσκολο να είναι. Μάλλον τον υποψιάστηκε έχοντας γνώση άλλου προσώπου. Μένουν λοιπόν δύο. Έλεγξα όλα τα post που έγραψε ο Dumenuke, η Methexis και ο PolGr αλλά και κάποια δικά μου. Η υπόθεση ξεκίνησε με τον Dumenuke να ψηφίζει εμένα. Ήταν λόγω αντιπάθειας όπως ίσως τον βόλεψε να το παρουσιάσει ή μήπως είχε προηγηθεί κάτι. Πριν τον Dumenuke είχε μιλήσει μόνο ο PolGr. H Methexis δεν μίλησε πιο πριν. Ο Pol έγραψε το εξής:

Καλημέρα και από εμένα!

Το σενάριο του ComfortablySmug μου φαίνεται κάπως τραβηγμένο και πέρα από κάθε φαντασία, αλλά διαβάζοντας άλλα παιχνίδια πραγματικά τίποτα δεν πρέπει να αποκλείεται. Αυτό που λέει η himela αναφορικά με τον Johnny15 ομολογώ ότι με παραξένεψε κι εμένα. Βέβαια, μπορεί απλά να είναι επειδή είναι καινούριος όπως και γω και πολλοί άλλοι. Λίγο δύσκολο έτσι να ψηφίσεις στα τυφλά όταν μάλιστα οι περισσότεροι από τους μισούς δεν έχουν μπει να γραψουν κάτι, ωστόσο προς το παρόν και με το σκεπτικό ότι έδωσε το παρόν ακριβώς αφου στοχοποιηθηκε μαζί με 3-4 άλλους από τον Ικαρίωνα, χωρίς μάλιστα να πει κάτι ουσιαστικό, ψηφίζω Johnny15

Αναφέρθηκε δηλαδή σε μένα ονομαστικά και φάνηκε σαν να ψηφίζει κάποιον πατώντας σε αυτά που είπα άρα θα μπορούσε πολύ εύκολα ο Dumenuke ως αντίπαλος μαφιόζος που τον γνωρίζει, να θεώρησε εμένα ύποπτο. Μάλιστα ο PolGr έγραψε πιο μετά το εξής απευθυνόμενο σε μένα:

Εγώ πάντως έτσι όπως το κατάλαβα, επειδή ήταν και κάπως δυσνόητο, υπονόησε ότι επειδή έβαλε φωτο του Robin και ο Ρόμπιν είναι ο βοηθός του Μπάτμαν, έχει κι αυτή έναν αντίστοιχο ρόλο. Δε θυμάμαι ποιους ρόλους είχε αναφέρει συγκεκριμένα.

ή και αυτό:

Σχετικά με τον Ικαρίωνα, εγώ προσωπικά επικροτώ αυτό που κάνει γιατί κρατάει ζωντανό το παιχνίδι, σε αντίθεση με άλλους που μπαίνουν και λενε ψηφίζω αυτόν χωρίς σχόλιο, τουτέστιν ο Φαστ. Μπαίνει και πετάει ένα άκυρο σπαι ακ. Οκ είπαμε στην τύχη οι ψηφοι αλλά δεν θα πεις κάτιτις;

Έχει γράψει αρκετά κείμενα απευθυνόμενα σε μένα ενώ η methexys όχι τόσα. Την πρώτη μέρα μάλιστα ο Dimitris S. ψήφισε την methexys και δεν τον αναφέρει πουθενά ο Dume. Η Methexys λίγο αργότερα έγραψε για μένα αυτό:

Απλά το θέμα είναι ότι τόσο μεγάλα ποστ όπως του Ικαριονα μερικές φορές μπορούν να κουρασουν. Και συνήθως στο Παλέρμο που παίζουμε εμεις εδώ τουλάχιστον, οι περισσότεροι που γράφουν τέτοια σεντόνια ανήκουν στη μαφία και προσπαθούν να κινησουν τις υποψίες προς πολίτες. Οι πληροφορίες θα πρέπει να φιλτράρονται, γιατί αν πετάς 200 διαφορετικά πράγματα σε ένα ποστ, ακόμα και αν είσαι όντως πολίτης, μπορεί κατά λάθος να δημιουργήσεις κύμα ψηφοφορίας εναντίον ενός άλλου πολίτη από κάτι ασήμαντο και τελικά να φύγει κάποιος αθώος. Χωρίς να εννοώ ότι αναφερομαι στην διαφωνία που είχε με τον DumeNuke και ότι ο Dume είναι αθωος. Και εμενα μου φαίνεται περίεργη η στάση του Dume αλλά θα περιμένω λίγο ακόμα.

Φαίνεται να διαφωνεί με τα μεγάλα μου κείμενα, οπότε αν ο Dumenuke γνώριζε την ίδια ως μαφιόζο, ίσως να μη με θεωρούσε τόσο ύποπτο. Όλα φαίνεται να συνηγορούν πως τελικά μάλλον ο φανερός μαφιόζος Α είναι ο POLGR.

Λίγο πιο μετά ο Dume έγραψε ένα κείμενο στο οποίο κατηγορούσε τη methexys, τη Himela, τον Σπυράκο και τον Johnny. Δεν αναφέρθηκε καθόλου στον Pol ίσως επειδή φοβήθηκε κάρφωμα και ψήφισε και τη methexys κάτι αρκετά ριψοκίνδυνο θαρρώ για ρόλο που μπορεί να φάει κάρφωμα αν όντως η methexys ήταν ο φανερός μαφιόζος. Για ποιο λόγο κατηγόρησε τα συγκεκριμένα άτομα; Tη Himela ίσως εξαιτίας αυτού του post που έγραψε ο PolGr:

Και μένα μου αρέσει πολυ το στυλ γραφής της Himela, την έχω διαβάσει και σε προηγούμενα παιχνίδια και διάβαζα τα ποστ της με πολλή προσοχή :D

Μπορεί να το θεώρησε ως σήμα μαφιόζου σε ΔΑ ή πόρνη (και πολύ καλά έκανε όπως θα δείξω αργότερα). Μάλιστα σε ένα post του λέει ρητώς πως θεωρεί τη Himela πόρνη. Τον Johnny τον κατηγόρησε ασφαλώς για το εξής ποστ, το οποίο το χιλιοσυζητήσαμε:

Προς το παρόν δεν έχουν ψηφίσει άτομα και αρκετή εμπειρία στο παλέρμο οπότε περιμένουμε από αυτούς που "μυρίζονται" πιο εύκολα να καθοδηγήσουν λίγο το παιχνίδι, ελπίζοντας ότι δεν είναι οι δολοφόνοι. Με βάση δηλαδή τη λογική ότι προς το παρόν δεν έχω ιδέα τι παίζει και περιμένουμε να περάσουν κάποιες μέρες μέχρι να βγάλουμε άκρη, θα ψηφίσω τον PolGR1509. Δεν είναι λόγω αντιποίνων, για πολίτη σε κόβω γιατί ψήφισες εντελώς τυφλά, απλά πρέπει να ψηφίσω κάποιον και αφού δεν έχω άλλα στοιχεία (πέρα του ότι ψήφισες εμένα) ψηφίζω εσένα που δεν έχεις ψήφους και δεν κινδυνεύεις να βγεις έτσι και αλλιώς. Από ότι καταλαβαίνω το καυτό game παίζεται μεταξυ φαστ, ιαρίωνα και ντουμνουκ αυτή τη στιγμή αλλά δεν ξέρω το playstyle σας και δεν σας καταλαβαίνω :hmm:

Ο Johnny βγήκε και είπε τον PolGr πολίτη. Ενώ ο Dumenuke ήξερε πως δεν είναι πολίτης.

Για την methexys βρήκα το εξής:

Τι γίνεται παιδιά, πάμε να στρέψουμε υποψιες προς τον Pol και την Ερις; Ήσυχοι παίκτες που επειδή παίζουν πρώτη φορά και είναι λογικό να κάνουν λάθη ή να παραλείψουν κάποια πράγματα, είναι εύκολοι στόχοι; Η Ερις δεν μου έχει δειξει και πολλά για να πω την αλήθεια, ο Πολ όμως δεν μου φαίνεται ότι παίζει σαν μαφία. Μου φαίνεται απλά ότι παίζει όπως θα έπαιζε οποιοσδήποτε νέος παίκτης. Πιστευω ότι πρέπει να κοιτάξουμε λίγο πίσω παλι και να σκεφτούμε κάποια πράγματα. Το ποστ που έκανα παραπάνω δεν σχολιάστηκε και θα ήθελα να το δείτε. Συμφωνώ με αυτό ακριβώς που λέει ο tsarachaf. O Dume μάζεψε πολλές ψήφους και ξέφυγε πολύ γρηγορα και θεωρώ ότι και η Χιμελα βοήθησε σε αυτό.

Είπε κι αυτή τον Polgr αθώο και τον υπερασπίστηκε. Για τον Σπυράκο ομολογώ ότι δεν βρήκα τίποτα. Εκτός κι αν μου ξέφυγε κάτι. Ίσως να τον θεώρησε ύποπτο επειδή δεν αναφέρθηκε καθόλου στα άτομα που θεωρούσε ύποπτα; Δεν έχω ιδέα.

Tέλος, ακολούθησαν τα χτεσινά post του Dumenuke από τα οποία είχε αφαιρέσει τη Himela και τον Johnny ως υπόπτους και περιορίστηκε στη methexys, στον Pol και στον Σπυράκο. Απ' όλα τα παραπάνω φαίνεται ότι ο φανερός μαφιόζος του Dumenuke είναι αναγκαστικά ο Pol. Για ποιον λόγο έβαλε τη methexys πρώτη στα τελευταία του λόγια; Δεν ξέρω. Mπορεί να ήθελε να παίξει τίμια και να μη δώσει τόσο φανερά τον μαφιόζο που γνώριζε. Μπορεί να ήταν απλώς εντελώς σίγουρος ότι είναι κι αυτή μαφιόζα. Να έριξε χρησμό και να το έμαθε, δύσκολο επειδή ξέρουμε ότι η μια του κάρτα ήταν άμεση προφυλάκιση και η άλλη ακύρωση ψήφου. Άρα δεν είχε χρησμό. Ίσως να παρατήρησε για εκείνη κάτι που δεν μπόρεσα να παρατηρήσω εγώ επειδή δεν είχα την πληροφορία που είχε εκείνος. Για να της ρίξει όμως προφυλάκιση τόσο βέβαιος ότι είναι κακός ρόλος, θα είχε τους λόγους του. Με λίγα λόγια τι προσπαθώ να σας πω; Ότι και ο Pol και η Methexys είναι εξίσου μαφιόζοι. Ο Pol φανερός μαφιόζος του Dumenuke και η Methexys είτε ο δεύτερος φανερός μαφιόζος είτε ένας κρυφός μαφιόζος. Μάλιστα την πρώτη μέρα που την ψήφισε ο Dimitris S., εκείνη τον ρώτησε γιατί. Ίσως έψαχνε πληροφοριοδότη. Και ίσως η έκπληξή της για το ότι την κατηγόρησε ο Dumenuke να προέκυψε επειδή την έδωσε αυτός που δεν ήταν να την δώσει και έτσι καλύφθηκε (ή έτσι νόμιζε) ο πραγματικός φανερός μαφιόζος του Dumenuke. Σαν σενάριο στέκει αρκετά. Πιστεύω ότι είναι και οι δυο μαφιόζοι. Ο Pol είναι ο σίγουρος φανερός. Ωστόσο, με ξενίζει κάπως το γεγονός ότι έσπευσαν όλοι να ψηφίσουν αμέσως Methexys μόλις αποδείχτηκε πως ήταν αντίπαλος μαφιόζος ο Dumenuke. Εδώ υπάρχουν δύο σενάρια:

α) Ίσως η Methexys να είναι αθώα και απλώς να βόλεψε τους μαφιόζους το γεγονός ότι την έβαλε πρώτη ο Dumenuke. Πράγμα που σημαίνει ότι στις 4 πρώτες ψήφους της Methexys, καλά μου παιδιά, υπάρχουν σίγουροι μαφιόζοι. Αυτοί που βιάστηκαν να την ψηφίσουν ήταν οι: Comfortably, Emilouko, PolGr και Wild Boy. Ο PolGr ξέρουμε πλέον σίγουρα ότι είναι μαφιόζος. Κρατήστε λίγο τους άλλους τρεις στο μυαλό σας και θα επανέλθω.

β) Το δεύτερο σενάριο είναι να είναι ένοχη και η methexys και η αγαπητή μαφία να προσπαθεί να κάνει αυτό που προσπάθησε να κάνει στο προηγούμενο παιχνίδι ο dimijim με την bilire. Να δημιουργήσει την εντύπωση πως μόνο ο ένας απ' τους δύο είναι κακός κι έτσι αν βγει ο ένας και φανεί ένοχος, να αθωωθεί ο άλλος. Ποιος είναι ο πρώτος που πήγε να κάνει αυτό το πράγμα. Ο JKaradakov κυρίες και κύριοι. Πρωτύτερα είχαν αναρωτηθεί η Deutsch Lover και ο Johnny λέγοντας ότι μπορεί η methexys να είναι αθώα αλλά ο Karadakov ήταν αυτός που άρχισε να αθωώνει τη methexys και να ρίχνει τις υποψίες στον PolGr. Αν ισχύει αυτό τότε ο Dumenuke τους δημιούργησε μεγάλο πρόβλημα γιατί έδωσε δύο μαφιόζους. Τι προσπαθεί να πετύχει o Karadakov ρίχνοντας το φταίξιμο στον PolGr. Ξέρει ως μαφιόζος ότι ο Pol είναι ο φανερός του Dumenuke και έτσι θέλει να βγάλει αυτόν ίσως ρίχνοντας και μια τυμβωρυχία πάνω του (την τρίτη, ώστε να φανεί ότι είναι ο φανερός του Dumenuke και να αθωωθεί η methexys στα μάτια των υπολοίπων. Και τυμβωρυχία να μη ρίξει, υπάρχει και το μέντιουμ. Έχουμε κάποια επιχειρήματα ότι η methexys μπορεί να έχει κακό ρόλο; Ναι. Έριξε τυμβωρυχία σε έναν φανερά αθώο, τον Fast. Δεν με πείθει ούτε η δήθεν ανυπομονησία της για να δει τον ρόλο του Dumenuke καθώς η methexys είναι από τους παίκτες που δεν σχολιάζει συχνά και μου φαίνεται περίεργο το να είναι αυτή που να περίμενε τόσο πολύ την αποκάλυψη του ρόλου του Dumenuke. Kαι έχουμε και το στοιχείο ότι τη θεωρούσε σίγουρη ένοχη ένας ρόλος με πληροφορίες.

Άρα μέχρι στιγμής κρατάμε πως ο Polgr είναι φανερός μαφιόζος του Dumenuke, πως η methexys είναι μάλλον μαφιόζα και πως ο Karadakov πρέπει να είναι επίσης μαφιόζος. Εναλλακτικά, ο Karadakov θα μου έκανε πολύ και για έναν έμπειρο ΔΑ, ο οποίος δεν βιάστηκε να ξοδέψει την ιδιότητά του. Μάλιστα το γεγονός ότι σχολίασε τόσο γρήγορα και με τόσο μεγάλη άνεση ότι ο πραγματικός φανερός μαφιόζος του Dumenuke ήταν ο PolGr, τον κάνει ακόμη πιο ένοχο και έναν παίκτη που παρακολουθούσε από νωρίς τα συγκεκριμένα άτομα. Εγώ για να συμπεράνω ότι ο PolGr ήταν ο μαφιόζος του Dume έπρεπε να ανατρέξω σε όλα τα προηγούμενα κείμενα κι ο Karadakov το ήξερε ήδη από πριν. Πολύ γρήγορα τα παρατήρησε όλα.

Πάμε τώρα στα άτομα που υποσχέθηκα ότι θα σχολιάσω: Comfortably, Emilouko, Wild Boy.

Αν ισχύει το σενάριο ο Karadakov να είναι ο ΔΑ τότε ο Wild Boy έχει πολύ μεγάλες πιθανότητες να είναι επίσης μαφιόζος. Δείτε αυτό το post που το έγραψε την πρώτη μέρα, έχοντας μπει λίγο πριν το τέλος της ψηφοφορίας (είχε ψηφίσει αρχικά Dumenuke):

Λοιπόν, καλησπέρα σας.

Τον DumeNuke, όπως είπα, τον είχα ψηφίσει τυχαία για να σιγουρέψω ότι δε θα πάρω απουσία.
Τελικά όμως, βλεπω ότι εχει ερθει σε δύσκολη θεση αυτός, και για να "σωθεί", εχει πλέον ισοψηφίσει με τον Fast, που πήρε πολλές ψήφους γρήγορα.
Μέχρι στιγμής βεβαια, ο Dume είναι ξεκάθαρα πιο χρήσιμος, αφού τουλάχιστον γράφει πιο αναλυτικά και τεκμηριωμένα, ενω ο Fast με σχετική απειρία, πράγμα που βέβαια μπορεί να έχει διαφορες ερμηνειες.
Προς το παρόν θα αλλαξω σε κάποιον που δεν κινδυνεύει, τυχαία JKaradakov, αφενός γιατί δε θελω να καταδικασω τον Dume με την τυχαία μου ψηφο, κι αφετέρου για να δούμε πως θα κινηθουν τα πράγματα αν μεινει most voted για την ωρα ο Fast.

Ta Βοld δικά μου. Είχε μόνο τον Karadakov με bold. Θα μπορούσε να είναι ένα πολύ καλό σήμα προς τον ΔΑ. O Wild Boy μέχρι στιγμής έχει ρίξει μόνο ανώδυνες ψήφους και απ' όσα έλεγε στα post που απηύθυνε προς τα μένα, φαινόταν σαν να γνώριζε από πριν ότι στην ισοβαθμία Johnny - Dumenuke υπήρχαν δύο αθώοι (από μαφιόζοι τουλάχιστον). Οπότε πήγε και ψήφισε τη Nefeli επιθυμώντας μια τριπλή ισοψηφία που μάλλον θα μας μπέρδευε περισσότερο. Έχει αποφύγει να σχολιάσει αρκετά πράγματα που ειπώθηκαν στο παιχνίδι και κατ' εμέ παίζει σαν μαφιόζος. Αν ισχύει μάλιστα το σενάριο 1 και η methexys είναι αθώα τότε είναι ένας μαφιόζος που προσπάθησε να πιαστεί απ' το ποστ του Dumenuke για να σώσει τον PolGr.

Πάμε στην Emilouko. Από τον τρόπο που παίζει είμαι 99% σίγουρος πως έχει κακό ρόλο. Δεν κάνει παιχνίδι αθώου. Φαίνεται να έχει αρκετές πληροφορίες και να είναι σίγουρη για την αθωότητα αρκετών ατόμων, την οποία δεν μπορεί να γνωρίζει. Παρατηρήστε τα παρακάτω post:

Γιούχου.Επέστρεψα και γω μετά απο 2η προβολή του GoT.
Αρχικά, δεν επικροτώ ψήφους "συμπάθειας"-"αντιπάθειας". Δεν ήταν καλή ψήφος αν η βάση σου ήταν παλιότερα παιχνίδι ή εμπάθειες.Τελεία σε αυτό. Λογικό να πάρεις κάποιες ψήφους αν κάνεις κακή ψήφο. Παρολ' αυτά αν είσαι αθώος τότε είναι πολύ πιθανό η μαφία να πιαστεί και να σε ψηφίσει. Αυτό θέλουν.Να κάνουμε πράγματα που μπορεί να εγείρουν αντιδράσεις και να δημιουργηθεί μπετό σε παίκτη για να αποχωρήσει.
Θεωρητικό Σενάριο 1.
Θα μπορούσε να στέκει αν ήταν συγκάτοικοι ότι βγήκε μπροστά ο emmanouil για να υπερασπιστεί τον Ikariona αλλά μου φαίνεται too much obvious.
Θεωρητικό σενάριο 2
Το ίδιο και εδώ. Δεν αμφιβάλλω ότι ο Ikarionas ή ο emmanouil μπορεί να είναι ένοχοι αλλά το να είναι και οι 2 συνασπισμένοι στην μαφία και με το που ψηφιστεί ο ένας να έρθει ο άλλος να στοχοποιήσει εσένα μου φαίνεται πολύ κακό play για να επιτραπεί από την Mafia. Αν αποχωρήσεις , είσαι αθώος και φανεί τότε αυτοί θα ήταν οι επόμενοι στόχοι.
Όσον αφορά εμένα δεν ψήφισα γιατί είναι πρώτη μέρα και θεώρησα ότι ήταν πολύ νωρίς για να βγάλω συμπεράσματα.Είναι που είναι random η ψηφος την πρώτη ημέρα γιατί δεν έχεις κανένα χειροπιαστό στοιχείο να κινηθείς, ήθελα τουλάχιστον να την κάνω όσο λιγότερο στην τύχη γίνεται.Ακόμη επεξεργάζομαι τα post.

Δεν ξέρω γιατί, αλήθεια δεν ξέρω γιατί αλλά μου κακοφάνηκε αυτό το post. Λένε όλοι για την Eileen γιατί περιμένουν την συνδρομή της.Θα εμφανιστεί δεν πρέπει να κρίνουμε ακόμη. Πιστεύω δε θα μας απογοητεύσει με ένα μικρό post ή μηδενική συνδρομή.

Φαίνεται να γνωρίζει πολλά πράγματα. Εμπιστεύεται εμένα χωρίς να ξέρει την αθωότητά μου και ακολουθεί κατά βάση αυτά που λέω. Φαίνεται να εμπιστεύεται την Eileen, τον emmanouil και παρακάτω θα δείτε να εμπιστεύεται και τον tsarachaf.

Γράφει επίσης το εξής απευθυνόμενη στον Comfortably και στην πρώτη του υπόθεση για τον Robin:

Απλώς αυτή τη στιγμή με την ψήφο σου στον Jkaradakov είναι σαν να την ρίχνεις στο κενό. Δεν λεω σε καμία περίπτωση να ψηφίσεις Fast ή DumeNuke αλλά θα είχε πολύ ενδιαφέρον να δούμε τι θα παιχτεί στα άτομα με 2 ψήφους και όχι με μία. Είμαστε αρκετοί (συμπεριλαμβανομένου και εμού) που έχουμε από μια ψήφο.Θα είχε ενδιαφέρον αν υπήρχε κίνηση ψηφοφορίας και προς τέτοια άτομα και δεν ήταν όλοι οι ψήφοι πολωμένοι στους πρώτους 2 ή ανώδυνες σε άτομα χωρίς ψήφο. Όταν η Emilouko σου δώσει στοιχεία για το ότι είναι πόρνη τότε ασχολήσου μαζί της. Προς το παρόν κρατάμε το ότι ο ισχυρισμός σου ήταν άτοπος.

Να παρατηρηθεί παρακαλώ και η αναφορά στον Karadakov. Μπορεί το σενάριο του comfortably να ήταν άτοπο και υπερβολικό αλλά δεν αποκλείεται να έπιασε λαυράκι. Είχα παρατηρήσει ένα post της methexys για την Έμιλυ που την υποστήριζε αρκετά αλλά μάλλον δεν πατήθηκε στο συγκεκριμένο η πολλαπλή παράθεση και βαριέμαι να το ψάχνω τώρα. Είναι στα αρχικά post στις τρεις πρώτες σελίδες, θα το βρείτε εύκολα.

Δείτε κι εδώ:

Με βρίσκεις σύμφωνη για τα μπετά και τα δίπολα.
Όσο για τον tsarachaf υπερβολικό θα έλεγα.Από τη μία είναι καλό να κοιτάμε και τυχόν αλληλεπιδράσεις για σήματα αλλά καλό είναι να μην μείνουμε σε αυτές αυτή τη στιγμή γιατί θα χαθούμε. Ειδικά εφόσον έχει να κάνει με επαναλήψεις προτάσεων.Μου φαίνεται τραβηγμένο.Καλό είναι που συλλέγεις βέβαια στοιχεία και τα γράφεις γιατί μπορεί μετέπειτα να συνθέσουν κομμάτι που να λείπει ή σε συνδυασμό με άλλα πράγματα να οδηγήσουν κάπου αλλά το συγκεκριμένο δεν νομίζω ότι είναι άξιο εκτενής παρατήρησης.

Aυτό που σας έλεγα για τον tsarachaf.

Kαι υπάρχει και συνέχεια. Προσέξτε τι λέει εδώ:

Εγώ δεν κατηγορώ τα άτομα που ήθελαν να το πάνε ισοψηφία.Πίστευαν ότι θα δείξει πράγματα από το πως θα κινούνταν οι ψήφοι. Βέβαια είναι αρκετά επίφοβο να ήμασταν ανάμεσα σε 2 αθώους. Ο καθένας παίζει με το σκεπτικό του και τις πληροφορίες που έχει από το ρόλο του. Λόγου χάρη αν κάποιος ειναι πληροφοριοδότης μπορεί να θέλει να δει που θα ψήφιζε στην ισοψηφία ο δολοφόνος του για να αθωώσει άτομα.
Συν τα υπόλοιπα points του Ιορδάνη για συγκατοίκους κλπ

Αναφέρεται στην πρώτη ψηφοφορία και στις αλλαγές ψήφου που έκανα για να πετύχω ισοβαθμία ανάμεσα στον Fast και στη Nefeli. Βλέπετε τι λέει; Είναι σαν να ψάχνει να βρει πληροφοριοδότη και μάλιστα σαν να προσπαθεί να ψαρέψει εμένα για το αν είμαι πληροφοριοδότης καθώς εγώ είμαι αυτός που προσπάθησα να φέρω ισοψηφία. Σαν να λέει στους μαφιόζους προσέξτε τον. Αυτό θα μπορούσε να την κάνει βέβαια και πόρνη ή ΔΑ αλλά γενικά καλό ρόλο όχι. Ακολουθεί πάλι μια αναφορά στον Ιορδάνη/Karadakov, τον οποίο γενικότερα αναφέρει αρκετά συχνά.

Μια τελική συσχέτιση ανάμεσα σε Emilouko και Wild Boy. Ψήφισαν και οι δυο την methexys λέγοντας ακριβώς το ίδιο πράγμα. Ότι μπορεί να ανταλλάξει τις ψήφους ο ΔΑ και ίσως δεν έχει νόημα να ψηφίσουμε την methexys αλλά ωστόσο και οι δυο ψήφισαν την methexys. Σαν να έδωσαν σήμα στον ΔΑ να την σώσει. Αυτό απαντάει και στο ερώτημα που μπορεί να είχε κάποιος ότι ''αν τελικά ισχύει το δεύτερο σενάριο και είναι ένοχη καί η methexys και ο Polgr, τότε γιατί οι μαφιόζοι να ψηφίσουν την methexys αφού ο Polgr είναι ο φανερός του Dumenuke; Γιατί να ρισκάρουν να βγει μια μαφιόζα που δεν είναι αυτή που θα έπρεπε να φανερωθεί; H απάντηση είναι απλή. Γιατί ευελπιστούν να την σώσει ο ΔΑ. Δείχνουν ζήλο να την ψηφίσουν αλλά ξέρουν ότι λογικά θα σωθεί.

Συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά τα βρήκα πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά. Οι ύποπτοι στους οποίους θα κινηθώ για το υπόλοιπο παιχνίδι μέχρι να με φάνε, θα είναι οι εξής με τη συγκεκριμένη σειρά: PolGr, Emilouko, Karadakov, Methexys, Wild Boy, Himela, Johnny. Δεν αποκλείω τον Johnny, για όποιον αναρωτηθεί. Πιστεύω ότι είτε αυτός είτε η Himela είναι η πόρνη του παιχνιδιού, με περισσότερες πιθανότητες να είναι η Himela. Aλλά προτιμώ να βγάλω πιο σίγουρους κακούς προς το παρόν. Η αλήθεια είναι ότι το καλύτερο θα ήταν να βγάλουμε πρώτα τον ΔΑ για να μην έχουμε την ιδιότητά του επειδή ακόμη κι αν ψηφίσουμε όλοι σίγουρο μαφιόζο π.χ. τον PolGr, πάλι θα χαθεί αθώος από την ανταλλαγή ψήφων (θα ξοδέψει βέβαια ο ΔΑ την ιδιότητά του οπότε δεν θα την έχουμε στο κεφάλι μας για το υπόλοιπο του παιχνιδιού). Υπάρχουν και οι νεκροφάνειες για να ξαναφέρουν πίσω τον αθώο αλλά γιατί να μη βρούμε τον ΔΑ για να έχουμε το κεφάλι μας πιο ήσυχο; Όπως είπα παραπάνω πιστεύω ότι υπάρχουν πάρα πολλές πιθανότητες να είναι ο JKARADAKOV τον οποίο και ψηφίζω προς το παρόν.

Ως αθώους έχω τους εξής: Τον Τάσο λόγω ντετέκτιβ. Τον Comfortably επειδή παρά τα λάθη του και την τυμβωρυχία στον Dumenuke, ήταν ο πρώτος που ήρθε σε κόντρα με την Emily (προηγήθηκε η Μελανία αλλά χωρίς κάποιο σενάριο εναντίον της) και επειδή θεωρώ την Emily ένοχη άρα αυτός είναι λογικά αθώος. Μαζί κακοί το αποκλείω να είναι με βάση τα όσα προηγήθηκαν. Έχω επίσης αθώο τον Dimitris S. επειδή ήταν ο πρώτος που ψήφισε την methexys προκαλώντας την απορία της και με πείθουν οι αντιδράσεις του. Ειδικότερα η methexys ψήφισε Fast που ήταν αθώος και είπε και το εξής για Eileen και Guest 278211:

Λέτε όλοι για την Ειλιν, την Guest 278211 όμως που έγραψε μόνο ένα ποστ στα καλοσορισματα και από τότε δεν μας έχει πει τίποτα δεν την έχει αναφέρει κανεις :/: Ελπιζω όντως να μην έχει χρόνο και γι'αυτο να μην έγραψε, διαφορετικά θα είναι πολύ περίεργο. Και δεν έχει καν ζητήσει εξηγήσεις από τον Φαστ που πέταξε μια αδικαιολόγητη ψήφο ετσι.

Ίσως λοιπόν να είναι αθώες και η Eileen με την Guest 278211. Να έχουμε υπόψιν βέβαια ότι αν και η methexys είναι ο άλλος φανερός μαφιόζος θα μπορούσε να κατηγορήσει κάποιον για ξεκάρφωμα ώστε να μπερδέψει τον πληροφοριοδότη. Άρα την Guest 278211 δεν την έχω εντελώς αθώα. Νομίζω πως την Eileen προς το παρόν μπορώ να την εντάξω στους αθώους. Οι υπόλοιποι σιωπηλοί παίκτες, πάρτε θέση ρε παιδιά. Soukou, Έρις, Deutsch Lover, Σπυράκος, Claire...Βοηθήστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Καλημέρα σας, επειδή βλέπω ότι κάποιοι πάνε να τα κάνουν πάλι σαλάτα κι πάνε να βγάλουν μαφία όλο το Παλέρμο και δεν μπορώ να περιμένω μέχρι πιο αργά που θα μπορώ να γράψω αναλυτικό ποστ, θα κάνω μερικά επιγραμματικά σχόλια.

α. Ο Ντιουμ ΔΕΝ παίζει να μας έδωσε πάνω από έναν μαφιόζο. Γιατί; Γιατί πρώτον είχε παραδεχτεί πολλάκις ότι κάνει διαγώνιο διάβασμα άρα θα δεν θα μπορούσε να πιαστεί από λεπτομέρειες στα ποστ για να βρει δεύτερο μαφιόζο. Δεύτερον δεν είχε όνειρο, ώστε να δίνει με τόση σιγουριά κάποιον και να του παίζει ΑΠ. Και τρίτον, έπαιξε παροιμοιωδώς απαράδεκτα τον ρόλο του, βγήκε στην σέντρα από την πρώτη μέρα, μπέρδεψε τον πλανήτη μέχρι αηδίας και δεν μπορώ να δεχτώ ότι προκύπτει από κάπου να ξέρει κι άλλον παίκτη εκτός του φανερού. Οπότε ο Ντιουμ ή μας έδωσε έναν ή τρολλάρει και θα φάμε τα μούτρα μας.
β. Καλή η ιστοριούλα με τον Πολ, την σκέφτηκα κι εγώ στην αρχή, γιατί λέω δεν παίζει να δίνει έτσι φάτσα φόρα ο Ντιουμ την μέθεξη, αλλά μετά έκατσα και διάβασα τον Πολ. Και φάνηκε ότι το σεναριάκι μπάζει άπειρα. Ο Πολ, έχει υποπέσει σε πολλά λάθη και ανακρίβειες που θα έδιναν λαβές να του την πέσει κάποιος. Αν ήταν μαφία και δη ΦανΒ, θα του είχαν βάλει χέρι από την Δευτέρα το πρωί. Άρα το πολύ πολύ να είναι κανένας ΔΑ ή πόρνη, αν δεν είναι αθώος που έχει χάσει την μπάλα γιατί γίνεται χαμός.
γ. Προσοχή προσοχή! Στα άτομα που θα πάνε να την πέσουν στον Πολ, θα υπάρχουν σίγουρα μαφιόζοι που προσπαθούν ίσως να σώσουν μεθ. Κι εκεί κολλάει και η κίνηση με την τυμβωρυχία που δεν βγάζει νόημα.
δ. Καταλάβετε επιτέλους, ότι η τυμβωρυχία της μεθ, ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΝΟΗΜΑ. Δεν είναι κάρτα που βοηθάει άμεσα την μαφία για να καίγονται να φοβούνται μην τους μείνει στα χέρια, υπάρχει ξεκάθαρα κάποιο σχέδιο πίσω από αυτό.
ε. Ασχολήθηκα με τον ρόλο του Εμμανουήλ και μίλησα με συγκεκριμένους ρόλους, γιατί πλέον είναι εκτός παιχνιδιου, άρα δεν κινδυνεύει με κάρφωμα αν έχει κάποιον δυνατό ρόλο και δεύτερον γιατί πιστεύω ότι δεν του αξίζει να επιστρέψει μετά από τον τρόπο που έπαιξε που κατ' εμέ είναι ότι χειρότερο υπάρχει στο παιχνίδι(το να υπονοήσεις ρόλο). Τον πίστευα για δυνατό ρόλο από την Δευτέρα, αλλά έκανα την πάπια κι εγώ μην τυχόν τον κάψω, αλλά αναγκάζομαι να αναθεωρήσω.
στ. Είδα ότι έπαιξε σενάριο να είναι ντετέκτιβ ο Εμμανουήλ και μάλιστα με απολύτη σιγουριά και ότι ρώτησε για Τάσο την πρώτη μέρα. Μόνο που δεν βγάζει νόημα. Όλη την δευτέρα μας τα έπρηξε ατελείωτα κ απερίγραπτα ότι είναι μαφιόζος ο Dume(οκ, τυπικά είναι), αλλά δεν μπήκε στον κόπο να ρωτήσει και ρώτησε για Τάσο; Και για τον Τάσο κιόλας; Που, no offence, αλλά δεν έκανε και τίποτα ιδιαίτερο μέχρι εκείνο το σημείο. Ενώ ασχολούνταν και ο ίδιος με τελείως άλλα άτομα; Κι αυτό μπάζει και πολύ άσχημα κιόλας, γι' αυτό και δεν μου πέρασε καν από το μυαλό να το αναφέρω στο βραδινό αφιέρωμα.

Αυτά για την ώρα, θα ψηφίσω κι εγώ methexys, γιατί δεν μου αρέσει καθόλου αυτό που πάει να γίνει με τον Πολ.

Υγ, ξέρω ξέρω ότι κάποιοι θα πέσουν να με φάνε, αλλά δεν θα κάθομαι να κάνω τον μαλάκα για να μην με κατηγορήσουν κάποιοι που ψάχνονται να με κατηγορήσουν έτσι κι αλλιώς. Τα λέμε το μεσημέρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Σας διαβάζω και προσπαθώ να βγάλω μία άκρη.

Αρχικά να πω, επειιδή αναφέρθηκε κάποιες φορές, οτι η κάρτα τυμβωρυχία δίνεται τυχαία με κλήρωση. Δεν είναι σαν τη νεκροφάνεια που αναγκαστικά μοιράζεται σε δύο στρατόπεδα.

Τυμβωρυχία: Αποκαλύπτει την ταυτότητα ενός φαντάσματος σε όλους τους παίκτες. Ο παίκτης αποκαλύπτει ΤΕΛΕΙΩΣ τον ρόλο του, παύει να είναι φάντασμα και βγαίνει εκτός παιχνιδιού ΟΡΙΣΤΙΚΑ χωρίς δικαίωμα για τελευταία λόγια.
Δίνεται σε κλίμακα 1:7 χωρίς άλλους περιορισμούς

Οπότε θεωρητικά μπορεί κι οι τρεις τυμβωρυχίες να είναι στους μαφιόζους, κι οι τρεις στους πολίτες ή να είναι μοιρασμένες 1 προς 2. Πάει αυτό.

Βλέπω θεωρίες που λέτε οτι η μέθεξυς δεν είναι μαφιόζα και αντιθέτως ο pol είναι ή οτι είναι κι οι δύο. Αναρωτιέμαι λοιπόν, έστω οτι ο Ντιουμ ήθελε να ενοχοποιήσει ένα τυχαίο παίκτη, τη μέθεξυς, για να μη φανεί ως ΑΜ στην αρχή του παιχνιδιού (το οποίο είναι βλακεία και συγγνώμη που το λέω γιατί μπορούσε απλά να μην ενοχοποιήσει κανέναν: κανείς δε μπορούσε να ξέρει οτι ο Ντιουμ ξέρει κάποιον μαφιόζο ώστε να προσπαθήσει να ενοχοποιήσει πολίτη για να θολώσει τα νερά. Θα μπορούσε απλά να ψάχνει τους μαφιόζους χωρίς να στοχοποιεί άμεσα κανέναν!) Έστω λοιπόν οτι επιλέγει στην τύχη να ενοχοποιήσει την αθώα μέθεξυς (αρχικά πού ξέρει οτι είναι αθώα; άγνωστο). Γιατί παίζει την κάρτα άμεση προφυλάκιση στη μέθεξυς; Αφού ο ΑΜ παίζει με τους πολίτες σε αυτή τη φάση. Αν ο Pol ήταν ο μαφιόζος που ήξερε όπως λέτε, γιατί να μη διώξει το μαφιόζο που ήξερε; Άντε και να πούμε οτι φοβόταν κάρφωμα και γι' αυτό το έκανε. Και πάλι όμως, αν ο Pol είναι μαφιόζος, οι μαφιόζοι ήδη υποψιάζονται τον Ντιουμ για ΑΜ αφού έχει δώσει ΚΑΙ τον φανερό τους μαφιόζο, οπότε είναι πολύ πιθανό να γίνει κάρφωμα. Έστω λοιπόν οτι ο Ντιουμ πίστευε οτι προφυλακίζοντας τη μέθεξυς θολώνει τα νερά και γλιτώνει το κάρφωμα. Όταν η κάρτα δεν πέτυχε και ήξερε οτι θα φύγει και θα παιχτεί τυμβωρυχία πάνω του, γιατί εξακολούθησε στα τελευταία του λόγια να δίνει τη μέθεξυς; Από κακία; Εμένα η επιμονή του να δώσει τη μέθεξυς ως το τέλος μού λέει οτι η μέθεξυς ήταν η μαφιόζα που ήξερε ο ΑΜ. Οι υπόλοιποι τρεις ήταν απλά υποθέσεις του Ντιουμ οι οποίες μπορεί κάποιες ή και όλες να είναι σωστές, δεν αντιλέγω, αλλά δεν μπορούμε να το αποδείξουμε προς το παρόν, μόνο αυτοί που έχουν ρόλο ή κάρτα μπορούν να το ψάξουν περαιτέρω. Το οτι η methexys "ετρωγε ποπ κορν" είναι κάτι που για μένα έγινε για να πει μετά αυτό που είπε ο Ιορδάνης "μα θα έτρωγε ποπ κορν την ώρα που περίμενε να αποκαλυφθεί;" και επίσης το οτι έπαιξε την τυμβωρυχία στο μοναδικό πολίτη που μπορούσε εκείνη τη στιγμή για να μην της μείνει στο χέρι αφού στην επόμενη ψηφοφορία που θα έφευγε κανείς δε θα την επανέφερε με νεκροφάνεια μού δείχνει οτι ήταν το τελευταίο της βήμα για να γλιτώσει τους συνμαφιόζους της από έναν πολίτη και την πιθανή επαναφορά του με νεκροφάνεια. Δηλαδή για μένα είναι αυτό που λένε οι αμερικάνοι: "If it looks like a duck, swims like a duck, and quacks like a duck, then it probably is a duck.".

Εν κατακλείδι θεωρώ οτι σε αυτή την περίπτωση η πιο απλή λύση είναι και η σωστή. Ψηφίζω λοιπόν κι εγώ methexys.

Ικαρίονα, εξακολουθείς να θεωρείς ενόχους όποιους τη δεδομένη στιγμή που γράφεις το κάθε ποστ διαφωνεί μαζί σου. Νομίζω είπες και μόνος σου οτι νομίζεις οτι παίζεις με 22 κακούς. Άνοιξε λίγο το μυαλό σου, άκου και τις γνώμες των άλλων και λάβε τις υπόψη σου. Με θεωρείς εδώ και δυο μέρες πόρνη για λόγους που δεν ξέρω ακόμα (οτι ψάχνω τα πάντα; κι εσύ το κάνεις αυτό και πολλοί άλλοι) τη στιγμή που κάποιες φορές συμφωνείς τελικά μαζί μου (πχ για Νεφέλη και Wild Boy που με κατηγορούσες οτι τους είχα ψηφίσει, τους έβγαλες τώρα κι εσύ ενόχους!). Βλέπεις οτι είναι κάτι αλλοπρόσαλο αυτό που κάνεις;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Καλημερα.
Ikariona είχα μπερδευτεί. Νόμιζα ότι ο ΔΑ μπορεί να κάνει ανταλλαγή μόνο με άτομα που έχουν ψήφους. Γι'αυτό και είπα ότι πρέπει να συνασπιστούμε όλοι μεθεξις.
Παρ'ολα αυτά ακόμη και τώρα σίγουρα πρέπει να είναι mvp γιατί είναι ξεκάθαρα μαφια. Δεν ξέρω γιατί λες ότι δεν βοηθάω ως πολιτης. Προσπαθώ να κινηθώ με τα στοιχεία του παιχνιδιού και αυτά μου δίνουν την μέθοδο.
Συμφωνώ απόλυτα με τη Himela. Όλα δείχνουν ότι αυτή είναι η φανερή β.
Με παραξενεύει παρα πολύ που αρκετοί πάνε να κινηθούν προς τον Πολ. Ναι οκ σκέφτεστε εναλλακτικά σενάρια αλλά σε αυτό το σημείο όλα τα στοιχεία υποδεικνύουν ότι είναι η μεθ. Της έριξε άμεση προφυλακιση, όταν κινδύνευε να φύγει ήταν η κεντρική του κατηγορούμενη και αφού έφυγε στα τελευταία λόγια είπε ξεκάθαρα ότι είναι μαφιοζα. Ήταν το μόνο πράγμα για το οποίο ήταν σίγουρος. Οι εκτιμήσεις του για τους άλλους απλά προέκυψαν από τις αλληλεπιδράσεις της μεθεξις. Για μένα ο Πολ είναι αθώος και πιστεύω ότι αυτή τη στιγμή η μαφια διασπάει τις ψήφους της επιτηδες μεταξύ μεθεξις και Πολ έτσι ώστε όταν αποκαλυφθεί ότι είναι ενοχή να ναι χωρισμένοι και να μην έχουν ακολουθήσει κοινή γραμμή. Είμαι σίγουρη ότι κάποιοι που ψήφισαν πόλ θα βγουν εκ των υστέρων και θα πουν "μα αφού την είχε δώσει έντονα ο ΑΜ. Αν ήμουν μαφια θα την ψήφιζα για να μην καρφωθώ αφού σίγουρα θα ήταν mvp".
Εμένα με προβληματίζει λοιπόν ιδιαίτερα η στάση της Deutch. Θα μπορούσε να είναι κ πόρνη που ακόμη και στο έσχατο σημείο δεν ψηφίζει την μαφία της.
Η Ερις μου φαίνεται αθώα γιατί είχε ρίξει κατηγορίες έναντι της μεθεξις και πιστεύω ότι αν ήταν μαφιοζα δε θα καυχιόταν τόσο έντονα για το γεγονός ότι την είχε βρει,γιατί θα φοβόταν μην της επιρριψουν ότι το έκανε επίτηδες.
Όσον αφορά τον Εμμανουήλ εμένα η υπόθεση μου είναι ότι δεν ειναι πληροφοριοδοτης. Έχω στο μυαλό μου δυο συγκεκριμένους ρόλους με τον τρόπο που έπαιζε που μου ταιριάζουν πάνω του. Υποθέτω απλά ότι νομιζε ότι ήξερε τον πληροφοριοδότη ή απλα έκανε μια κάκιστη μπλόφα για να μπερδέψει τη μαφία ,η οποία κατέληξε εις βάρος των πολιτών.
Άρα η πρώτη που πρέπει να φύγει είναι η μεθεξις.
Έπειτα άτομα που έχω ως υπόπτους ή με προβληματίζουν είναι : ντοιτς,τζονι15, σπαη ( μου έχει κολλήσει εξ αρχής πως είχε αλληλεπιδράσει με μεθ),καραντακοφ γιατί μου κακοφανηκε η ψήφος του.
Κλίνω προς την αθωότητα της Ερις και του Πολ. Δεν ξέρω ακόμη για ικαρίονα αλλά κλίνω προς στιγμήν να τον έχω στους αθωους. Αν ο τζονι είναι ένοχος τότε θα ενισχυθεί αυτή μου η άποψη.

*Επίσης είμαι σίγουρη ότι ο ΔΑ θα ψηφίσει μεθεξις ξέροντας ότι μπορεί να επέμβει. *
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Τετάρτη 26/7
  1. aggelogiannos
  2. Claire Rentfield -->methexys
  3. ComfortablySmug --> methexys
  4. Deutsch... Lover
  5. Dimitris S --> methexys
  6. Eileen
  7. Emilouko --> methexys
  8. Himela --> methexys
  9. Ikarionas --> JKaradakov
  10. JKaradakov --> PolGR1509
  11. Johnny15
  12. ~Melania~
  13. methexys
  14. Nefeli Graf --> PolGR1509
  15. PolGR1509 -->methexys
  16. Soukouu -->methexys
  17. Guest 278211
  18. tsarachaf --> methexys
  19. Wild_Boy --> methexys
  20. Ερις
  21. Σπυρακος (^^)
  22. Τάσος97 --> methexys

Ψήφοι
10 methexys
2 PolGR1509
1 JKaradakov

Η Χώρα των Φαντασμάτων
Emmanouilmyrgia - Ποινή

Οριστικές Αποχωρήσεις
DumeNuke [Αντίπαλος Μαφιόζος] - Ψηφοφορία 25/7 & Τυμβωρυχία
Fast [Πολίτης Β] - Ψηφοφορία 24/7 & Τυμβωρυχία

Απουσίες
~Melania~ #1
Guest 278211 #1
Τάσος97 #1

Λοιπές Ενέργειες Παιχτών
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον Ψήφος από Fast
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Nefeli Graf
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από DumeNuke
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία από ComfortablySmug
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία από methexys
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Καλημέρα Παλέρμο! ^^

Δεν κάνω παραθέσεις γιατί βιάζομαι να πάω στο πανεπιστήμιο και θέλω να πω κάποια βασικά πράγματα πριν καθώς και να δώσω την ψήφο μου.

Αρχικά, ακόμη δε το χωράει ο νους μου το λάθος του DumeNuke. Ανεξάρτητα από το πώς θεωρεί ο καθένας από εμάς ότι χειρίστηκε τον ρόλο του, ο DumeNuke έχει κάνει ΣΕ και είναι ένας έμπειρος παίκτης. Θεωρώ επομένως, πως με αυτή του την κίνηση, ενώ είχε αντιληφθεί ότι μάλλον εχθές θα μας αποχαιρετούσε, ήθελε να μας υποδείξει κάτι.

Λαμβάνοντας αυτό σαν μία αρχή και εμένα οι υποψίες μου πέφτουν πάνω στη methexys.
Παρατηρώ βέβαια ότι κάποιοι όντως βιάστηκαν να δώσουν εκεί τις ψήφους τους χωρίς κανέναν δισταγμό. Συμφωνούνε με την οπτική αυτή; Δεν θέλησαν να διαβάσουν έστω και λίγο κάποιες προηγούμενες δημοσιεύσεις;

Το άλλο "καυτό" ζήτημα είναι η βιαστική ίσως κίνηση της methexys. Σε αυτό διαφωνώ λίγο με τον Ακριβό, στο ότι η τυμβωρυχία δεν είναι κάποια κάρτα που οι μαφιόζοι φοβούνται μην τους μείνει στα χέρια, και του επισημαίνω πως εμένα πέρυσι, έτσι με ξεφορτώθηκαν! :P Θέλω να καταλήξω, δηλαδή, πως είναι μία καλή κάρτα για να βγάλει έξω δυνατούς ρόλους η μαφία.
Λαμβάνοντας σαν δεδομένο ότι η methexys είναι μαφιόζα, αυτό εμένα μου δείχνει πως μάλλον για να την ρίχνουν έτσι αψήφιστα χθες το βράδυ σε έναν παίκτη που αποχώρησε την πρώτη μέρα:
  • Έχουν και μία δεύτερη τυμβωρυχία
  • ή λαμβάνουν ένα υπολογισμένο ρίσκο σε μία προσπάθεια να κρατήσουν τη methexys μέσα στο παιχνίδι

Διάβασα με προσοχή και τους παίκτες που θεωρούν ότι η στροφή στη methexys είναι βιαστική και δεν μπορώ να αποκλείσω τελείως το ενδεχόμενο να έχουν πέσει μέσα. Αλλά προς το παρόν η ενοχή της methexys την οποία και ψηφίζω με πείθει περισσότερο, λόγω όσων έχω επισημάνει παραπάνω για την κίνηση του DumeNuke.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelogiannos

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
καλημερα παλερμο!

βλεπω και ξαναβλεπω τα μηνυματα μετα την τυμβωρυχια της methexys και βλεπω λιγο ενα μπαχαλο....
και επειδη προσπαθω να κτλβω τα μυνηματα ολων ενω αρκετα ειναι για αντιπερισπασμο απλα με κανει να μην γραφω και πολλα μηνυματα (feelsbadman)
εγω θα πω τα εξης:
1- ο dumenuke ξεκινησε να κατηγορει καποια ατομα γτ πολυ απλα ηθελε να κοψει αντιδρασεις,ειναι σιγουρο μεσα σε ολα αυτα τα ονοματα που εδωσε στην φορα να ειναι μαφιοζος Στο μηνυμα 389 του
dumenuke γραφει αυτα τα 2
α)(Σας έχω σερβίρει την methexys στο πιάτο, η οποία κάνει τις πιο άπειρες κολοτούμπες μαφιόζου ever και εσείς ασχολείστε μαζί μου.
Και να πω ρε πούστη μου ότι δεν με έχετε δει να παίζω ως μαφιόζος, πάει στα κομμάτια. Ντεμπούτο στο παιχνίδι έκανα ως μαφία και έκανα καλύτερα plays από ότι τώρα.
Αν η λογική είναι ότι είτε σκούριασα είτε πάω να καμουφλάρω τον ρόλο μου παίζοντας ως αρχινουμπάς... Τι να πω, εσείς έχετε το καρπούζι εσείς και το μαχαίρι...)

β)methexys, Σπυράκος, Pol είναι όλοι τους υποψήφιοι μαφιόζοι. Έχω δύο μέρες που είμαι κάτω από τους προβολείς και οι περισσότεροι αλλάζετε απόψεις για εμένα με έναν ρυθμό της τάξης του 0.5/ώρα.
Αυτοί το γυρνάνε από εδώ και από εκεί με 1000/ώρα, αναλόγως το πώς πάει η κοινή γνώμη και πώς πιστεύουν ότι θα κρυφτούν καλύτερα.

θεωρω πως ενας απο τους 3 ειναι ο μαφιοζος Β το ερωτημα ειναι γτ τοση σιγουρια και για τους αλλους 2? γτ πολυ απλα αυτο που θελει να αναφερει και αυτο που παρατηρησε ειναι οτι καλυπτονται
μεταξυ τους.Οποτε η ψηφος μου πιθανοτατα θα παει στον pol ή στην methexys.

2-Επισης διαβασα το μηνυμα tsarachaf και θεωρω οτι εισαι υποπτος.Το "α." σου ειναι κακο. ξερει τον μαφιοζο Β και με αυτο το στοιχειο ειδε ποιοι τον υποστηριζαν.Ξαφνικα μας λες οτι ο dumenuke δεν μας
δινει αρκετα στοιχεια για πανω απο εναν μαφιοζο.Με αλλα λογια θες να πεις οτι ο pol,τασος(ειπε δεν ειναι σιγουρος για αυτον βασικα),σπυρακος δεν ειναι τοσο υποπτοι? θες να τους προστατευσεις? Τωρα ψηφιζεις methexys γτ πολυ απλα αν εισαι μαφια ξες οτι δεν μπορει να σωθει απο την ψηφοφορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Καλημέρα κι από 'μένα.

Να πω ότι σήμερα προέκυψε κάτι σημαντικό και δε θα μπορέσω να συμμετέχω ενεργά.

Ψηφίζω Methexys μένοντας στα όσα έχω σκεφτεί από χθες.

Καλή συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τι ΔΑ μωρέ ή πόρνη; Ξυπνήστε λίγο. Πρώτον ο Dume ήταν μαφιόζος αλλά αντίπαλος.
Το ότι ήταν μαφιόζος αλλά αντίπαλος, δε σημαίνει ότι έπεσες μέσα στις προβλέψεις σου.

Φαίνεται να διαφωνεί με τα μεγάλα μου κείμενα, οπότε αν ο Dumenuke γνώριζε την ίδια ως μαφιόζο, ίσως να μη με θεωρούσε τόσο ύποπτο. Όλα φαίνεται να συνηγορούν πως τελικά μάλλον ο φανερός μαφιόζος Α είναι ο POLGR.
Σε χάνω κάπου. Και εγώ έχω μπερδευτεί με την αντίδραση του POLGR, μάλιστα ήμουν ο πρώτος σε αυτό το τόπικ που του έγραψα ότι δε βγάζει νόημα. Βρήκα την αντίδραση του πολύ ύποπτη, ακριβώς όπως θα έκανε ένας μαφιόζος που πάει να σώσει το φιλαράκι του, τη Methexys. Ωστόσο δε μπορώ να αγνοήσω τις τελευταίες κουβέντες του Dume. Ήθελε να δώσει την Methxys πάση θυσία και αυτή πρέπει να ψηφίσουμε.

Λίγο πιο μετά ο Dume έγραψε ένα κείμενο στο οποίο κατηγορούσε τη methexys, τη Himela, τον Σπυράκο και τον Johnny.
Τότε είχα τους μισούς ψήφους του παιχνιδιού. Πρόσεξε όμως ότι ακριβώς μετά με βγάζει τελείως από την ίδια τη λίστα του. Στα τελευταία του λόγια δεν με αναφέρει καν.

Ο Johnny βγήκε και είπε τον PolGr πολίτη. Ενώ ο Dumenuke ήξερε πως δεν είναι πολίτης.
Καλαααα. Αυτό ήταν την πρώτη μέρα! Τι ήθελες να πω; Σε θεωρώ μαφιόζο επειδή μου έριξες άκυρη ψήφο δίχως νόημα; Τον ψήφισα και από τότε μάλιστα με έχει ψηφίσει 2 φορές ο POLGR. ΛΕΣ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΨΗΦΙΖΕΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ; Τώρα που το σκέφτομαι και εσύ παρόμοια τακτική ακολουθείς. Με ψήφισες τη δεύτερη φορά. Βέβαια τώρα δίνεις POLGR. Άντε βγάλε άκρη.

α) Ίσως η Methexys να είναι αθώα και απλώς να βόλεψε τους μαφιόζους το γεγονός ότι την έβαλε πρώτη ο Dumenuke. Πράγμα που σημαίνει ότι στις 4 πρώτες ψήφους της Methexys, καλά μου παιδιά, υπάρχουν σίγουροι μαφιόζοι. Αυτοί που βιάστηκαν να την ψηφίσουν ήταν οι: Comfortably, Emilouko, PolGr και Wild Boy. Ο PolGr ξέρουμε πλέον σίγουρα ότι είναι μαφιόζος. Κρατήστε λίγο τους άλλους τρεις στο μυαλό σας και θα επανέλθω.
Δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα το σενάριο που δείχνει τη Methexys αθώα. Μόνο μαφιόζοι θα το έκαναν αυτό. Θέλετε να εμπιστευτείτε τα τελευταία λόγια του Dume που μας έδωσε 4 παίκτες, αλλά φυσικά όχι τον 1ο και καλύτερο που έδωσε. Τελικά τον εμπιστεύεστε ναι ή όχι; Η Methexys πρέπει να βγει αυτό το γύρο για να δούμε αν ο Dume τρολλαρει ή όχι. Το να τρολλάρει ένας σοβαρός παίκτης που έχει ξαναπαίξει και σέβεται το παιχνίδι το βρίσκω απίθανο.

Άρα μέχρι στιγμής κρατάμε πως ο Polgr είναι φανερός μαφιόζος του Dumenuke, πως η methexys είναι μάλλον μαφιόζα και πως ο Karadakov πρέπει να είναι επίσης μαφιόζος. Εναλλακτικά, ο Karadakov θα μου έκανε πολύ και για έναν έμπειρο ΔΑ, ο οποίος δεν βιάστηκε να ξοδέψει την ιδιότητά του. Μάλιστα το γεγονός ότι σχολίασε τόσο γρήγορα και με τόσο μεγάλη άνεση ότι ο πραγματικός φανερός μαφιόζος του Dumenuke ήταν ο PolGr, τον κάνει ακόμη πιο ένοχο και έναν παίκτη που παρακολουθούσε από νωρίς τα συγκεκριμένα άτομα. Εγώ για να συμπεράνω ότι ο PolGr ήταν ο μαφιόζος του Dume έπρεπε να ανατρέξω σε όλα τα προηγούμενα κείμενα κι ο Karadakov το ήξερε ήδη από πριν. Πολύ γρήγορα τα παρατήρησε όλα.
Ο Karadakov κατηγορεί πρώτος τον POLGR και εσύ τον κατηγορείς για αυτό. Εκεί που μπορούσαν δηλαδή να κρατήσουν έναν μαφιόζο κρυφό και να χάσουν μόνο τη Methexys (που δινεις πιθανοτητα να ειναι και αθωα) αυτός δίνει και τον POLGR. Ικαρίωνα, ποια είναι η λογική σου; Ακριβώς την ίδια συλλογιστική πορεία μπορούμε να ακολουθήσουμε και για σένα. Μήπως είσαι ο αρχιμαφιόζος και έχεις στρώσει μια φανταστική, τέλεια μελετημένη ορχήστρα ώστε να καθοδηγείς τους πολίτες στην τελική τους δολοφονία; Όλο λες ότι θα φύγεις νύχτα. Για να δούμε... Κάτι μου λέει ότι θα σε βλέπουμε για πολύ καιρό ακόμα.

Πάμε στην Emilouko. Από τον τρόπο που παίζει είμαι 99% σίγουρος πως έχει κακό ρόλο. Δεν κάνει παιχνίδι αθώου. Φαίνεται να έχει αρκετές πληροφορίες και να είναι σίγουρη για την αθωότητα αρκετών ατόμων, την οποία δεν μπορεί να γνωρίζει.
Και εσύ το ίδιο κάνεις. Αλλά από την αντίθετη πλευρά. Είσαι σίγουρος για κακούς ρόλους. Προς το παρόν έχεις 0/1 proved και πάμε για τη συνέχεια.

Μια τελική συσχέτιση ανάμεσα σε Emilouko και Wild Boy. Ψήφισαν και οι δυο την methexys λέγοντας ακριβώς το ίδιο πράγμα. Ότι μπορεί να ανταλλάξει τις ψήφους ο ΔΑ και ίσως δεν έχει νόημα να ψηφίσουμε την methexys αλλά ωστόσο και οι δυο ψήφισαν την methexys. Σαν να έδωσαν σήμα στον ΔΑ να την σώσει. Αυτό απαντάει και στο ερώτημα που μπορεί να είχε κάποιος ότι ''αν τελικά ισχύει το δεύτερο σενάριο και είναι ένοχη καί η methexys και ο Polgr, τότε γιατί οι μαφιόζοι να ψηφίσουν την methexys αφού ο Polgr είναι ο φανερός του Dumenuke; Γιατί να ρισκάρουν να βγει μια μαφιόζα που δεν είναι αυτή που θα έπρεπε να φανερωθεί; H απάντηση είναι απλή. Γιατί ευελπιστούν να την σώσει ο ΔΑ. Δείχνουν ζήλο να την ψηφίσουν αλλά ξέρουν ότι λογικά θα σωθεί.
Τι διαβάζω εδώ πέρα; Είσαι και έμπειρος παίκτης. Ο ΔΑ αυτό που κάνει είναι να ανταλλάσσει ψήφους 2 παικτών, ναι ή όχι; Μπορούσαμε απλά όλοι να ψηφίσουμε Methexys ώστε να μην υπάρξει αυτή η δυνατότητα. Από την στιγμή που κάποιος ψηφίζει POLGR όμως, πρέπει να είναι σίγουρος ότι αυτός είναι μαφιόζος. Μετά πάμε σε 4 σενάρια. Είτε είναι και οι 2 αθώοι, είτε και οι 2 ένοχοι, είτε ο ένας ένοχος. Στην περίπτωση που ο POLGR είναι αθώος, τότε ο ΔΑ θα κάνει τράμπα για να δώσει στην meth ένα ακόμα γύρο. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΟΓΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΡΑΜΠΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΟΧΟΣ. Στον επόμενο γύρο θα βγει η Methexys έτσι και αλλιώς! Οπότε αν ο ΔΑ κάνει την τράμπα τότε μας δίνει στο πιάτο τον POLGR και μετά θα ψηφίσουμε Methexys. Δεν σας καταλαβαίνω με τίποτα.

Συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά τα βρήκα πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά. Οι ύποπτοι στους οποίους θα κινηθώ για το υπόλοιπο παιχνίδι μέχρι να με φάνε, θα είναι οι εξής με τη συγκεκριμένη σειρά: PolGr, Emilouko, Karadakov, Methexys, Wild Boy, Himela, Johnny.
Πολλοί παίκτες στη λίστα σου, όπως της Αρυα. Θα μείνεις πολύ ώρα στο παιχνίδι όπως φαίνεται.

Ως αθώους έχω τους εξής: Τον Τάσο λόγω ντετέκτιβ.
Τον οποίο μας έδωσε ο Dume.

Βλέπω θεωρίες που λέτε οτι η μέθεξυς δεν είναι μαφιόζα και αντιθέτως ο pol είναι ή οτι είναι κι οι δύο. Αναρωτιέμαι λοιπόν, έστω οτι ο Ντιουμ ήθελε να ενοχοποιήσει ένα τυχαίο παίκτη, τη μέθεξυς, για να μη φανεί ως ΑΜ στην αρχή του παιχνιδιού. Έστω λοιπόν οτι επιλέγει στην τύχη να ενοχοποιήσει την αθώα μέθεξυς (αρχικά πού ξέρει οτι είναι αθώα; άγνωστο). Γιατί παίζει την κάρτα άμεση προφυλάκιση στη μέθεξυς;
Όσοι έχουν ψηφίσει τον POLGR (ή άλλον) αντί για την Methexys που μας την εχει δωσει στο ΠΙΑΤΟ ο Dume μου δίνουν την εντύπωση ότι είναι κακοί. Ο άλλος πήγε και μας είπε για το JKaradakov που από την αρχή δεν πήγαινε τον POLGR (διαβάστε τα ποστ του πάντα απαντάει στον POLGR). Θεωρώ απίθανο 2 μαφιόζοι να έχουν επαφή στο μεγάλο τσατ εκτός και αν είναι αναγκασμένοι.

Ψηφίζω τη Methexys.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Κανένας πανικός. ΣΟΚ έπαθα, διότι όταν η Βάσια είπε όσα είπε ότι δεν καταλαβαίνει το παίξιμο του Dume κλπ λέω οκ τι ακριβώς πάει να δικαιολογήσει και μετά βλέπω την τυμβωρυχία και έπαθα σοκάρα, γιατί πραγματικά τότε πίστεψα ότι είναι αθώα και έχει γίνει μ@$%^&. Και πραγματικά περίμενα να δω Μαφιόζο στον ρόλο του φαστ και βλέπω Πολίτης Β και εκεί ήταν το αποκορύφωμα γι'αυτό και αντέδρασα έτσι. Φυσικά, όταν ηρέμισα λίγο, κατέληξα στο ότι απλά λέει ψέματα.

Το σοκ θα το πάθετε εσεις όταν αποκαλυφθούν οι ρολοι στο τέλος... Πολ σαν πολύ μου φαίνεται ότι βιάζεσαι να με βγάλεις έξω. Οκ, δεν λέω, σε όλους φαίνεται περίεργο που με έδινε τόσο στεγνά ο Dume αλλά εσυ έχεις ενθουσιαστεί μιλάμε.
Έπαιξα τυμβωρυχία, εκτός επειδή θεωρώ ότι θα μου μείνει στο χέρι άχρηστη αφού θα φύγω σήμερα, επειδή θεώρησα ότι ο μόνος λόγος που επέμενε τόσο πολύ ο Dume μαζί μου είναι επειδή ο μαφιόζος του έφυγε και δεν είχε με ποιον να ασχοληθεί.
Ειμαι από κινητό και δεν μπορώ να βρω τα ποστς του να τα κάνω παράθεση τώρα όποτε σκεφτείτε το εξής. Ο Dume είχε πει συγκεκριμένα ότι "ξέρει" και ότι "γνωρίζει" ότι ειμαι μαφιοζα. Είχε χρησιμοποιήσει πολύ συγκεκριμένα αυτά τα ρήματα. Μαφιοζα δεν ειμαι όπως γνωρίζω (και θα μάθετε όλοι στο τέλος ή αν παίξετε κάρτα σε εμενα κάποια στιγμή όταν φύγω) και όπως γνωρίζει η μαφία. Η μαφία επίσης δεν γνωρίζει ούτε ποιος είναι ο ΑΜ αν δεν κάνω λάθος. Όποτε η μαφία θα μπορούσε να θεωρήσει ότι ο Dume είναι πολίτης είτε 1.ντετεκτιβ είτε 2. με κάρτα-χρησμό Πυθίας με την οποία μπορείς να ρωτήσεις για οποιοδήποτε άτομο τι ιδιότητα έχει αν δεν κάνω λάθος. Αν κάποιος είναι ΑΜ, η απάντηση στην ερώτηση είναι ναι, είναι μαφιόζος, χωρίς ωστόσο να ανήκει στη μαφία. Είναι μαφιόζος αλλά είναι ο ΑΜ. Ετσι ο Dume κατηγορώντας με συνέχεια θέλησε λογικά να πείσει τη μαφία πως είναι πολίτης που έμαθε ότι ειμαι μαφιοζα, και αφού όμως δεν ανήκω στη μαφία, ειμαι ο ΑΜ. Ήθελε να ρίξει το ρόλο του σε εμενα. Και κάπως ετσι η μαφία θα με ξεφορτώνονταν με συνοπτικές διαδικασίες.
Αν δεν είναι αυτό το σκεπτικό του δεν έχω ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει.
Ψηφίζω PolGR για σήμερα.
Επίσης, λογικά έχουν δυο τυμβωρυχίες οι πολίτες και μια η μαφία όποτε πρέπει να σκεφτούμε μήπως ο Comfortably ανήκει στη μαφία. Και τέλος ο Johnny δεν είναι μαφιοζος για εμενα. Ίσως είναι ΔΑ ή πορνη αλλά μαφιοζος δεν είναι. Οι σκέψεις του είναι μπερδεμένες και προσπαθεί να τα μαζέψει από παντού, όπως έκανα εγώ πέρσι που ήμουν ΔΑ και έπαιζα πρώτη φορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Kαλημέρα Παλέρμο. :popcorn: Πάμε σε ένα soundtrack από το νέο twin peaks.

Ψηφοφορία για Τετάρτη 26/7
  1. aggelogiannos
  2. Claire Rentfield -->methexys
  3. ComfortablySmug --> methexys
  4. Deutsch... Lover
  5. Dimitris S --> methexys
  6. Eileen --> methexys
  7. Emilouko --> methexys
  8. Himela --> methexys
  9. Ikarionas --> JKaradakov
  10. JKaradakov --> PolGR1509
  11. Johnny15 --> methexys
  12. ~Melania~
  13. methexys --> PolGR1509
  14. Nefeli Graf --> PolGR1509
  15. PolGR1509 -->methexys
  16. Soukouu -->methexys
  17. Guest 278211
  18. tsarachaf --> methexys
  19. Wild_Boy --> methexys
  20. Ερις --> methexys
  21. Σπυρακος (^^)
  22. Τάσος97 --> methexys

Ψήφοι
13 methexys
3 PolGR1509
1 JKaradakov

Η Χώρα των Φαντασμάτων
Emmanouilmyrgia - Ποινή

Οριστικές Αποχωρήσεις
DumeNuke [Αντίπαλος Μαφιόζος] - Ψηφοφορία 25/7 & Τυμβωρυχία
Fast [Πολίτης Β] - Ψηφοφορία 24/7 & Τυμβωρυχία

Απουσίες
~Melania~ #1
Guest 278211 #1
Τάσος97 #1

Λοιπές Ενέργειες Παιχτών
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον Ψήφος από Fast
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Nefeli Graf
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από DumeNuke
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία από ComfortablySmug
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία από methexys
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top