Palermo #44 - Lord of the Rings

Ψηφοφορία Τρίτη 3/8 - Ποιός θέλετε να αποχωρήσει;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 7)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Οκ. Πλέον ομολογώ οτι εχω μπερδευτεί εντελώς.
Ψηφίζω εντελώς τυπικα kleop.
Θα ξαναδιαβάσω μηνύματα μπας και καταλάβω τίποτα παραπάνω. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Η Μέση Γη ήταν ήσυχη, πολύ και η Eileen με κλισέ ποιητική διάθεση, από αυτές που διαβάζεις στο pillowfights τα βράδια και χαζοπερνιέσαι και για κουλτούρα, αναλογιζόταν πως ήταν η ησυχία πριν την καταιγίδα!
Προσπαθούσε επί ματαίω, στο σπιτάκι που μένανε εκεί στο Shire να φτιάξει ένα καφέ της προκοπής στον tsarachaf γιατί με την γκρίνια που είχε πέσει, θα τη παρατούσε μόνη της και θα κινούσε να βρει το Δαχτυλίδι για την πάρτυ του.
Άνοιγε μανιωδώς τα ντουλάπια, καφές πουθενά. Κατά την παράδοση, λοιπόν, βγαίνει έξω και πηγαίνει στο διπλανό μικρό σπιτάκι, μονολογώντας στη διαδρομή, όπως άλλωστε συνηθίζει να κάνει:
«Δεν είσαι πρωινός τύπος, τι θέλεις τις περιπέτειες; Βέβαια για να είμαστε ειλικρινείς, το να ζητήσεις καφέ από τον γείτονα δεν είναι ο ορισμός της περιπέτειας! ... Δηλαδή εγώ τώρα θα πρέπει να χαμογελάσω;! Δε γίνεται να χτυπήσω την πόρτα, να πω ένα ξερό «Καφέ» σαν γνήσιο Ορκ που είμαι πρωινιάτικα και να μου τον προσφέρουν χωρίς περιστροφές και χαιρετούρες; Ανταποδίδω γλυκάκι το απόγευμα που θα έχω γίνει πάλι άνθρωπος!»
Η Eileen όμως, χτυπάει την πόρτα και φοράει το πιο ανθρώπινο χαμόγελό της, περιμένοντας πως θα είναι αρκετό. Μία μικροκαμωμένη κυρία ανοίγει την πόρτα και την τραβάει απότομα μέσα.
«Ευτυχώς που ήρθατε! Εσάς θα φωνάζαμε τώρα!»
«Τι ευγενικοί που είστε! Ξέρατε ότι ο άχρηστος ο Bilbo δεν έχει αφήσει τίποτα στο σπίτι, ε; Και εγώ πού να προλάβω να πάω Βασιλόπουλο;!»
«Τι λες καλέ, συγκεντρώσου! Έχουμε φονικό! Τα ξημερώματα την βρήκαμε στην πλατεία!»
Εκεί χλώμιασε η Eileen και έκανε να φύγει να φέρει τον tsarachaf, αλλά την σπρώχνανε προς το πτώμα να το αναγνωρίσει και είχαν στείλει ένα Hobbitάκι να φέρει τον άλλο ΣΕξι. Μπαίνει μέσα σε μία κρεβατοκάμαρα. Τα πόδια προεξέχουν σημαντικά από το κρεβάτι. Το θύμα είναι σκεπασμένο με ένα λευκό σεντόνι.
O tsarachaf είναι ξαφνικά εκεί και με μία αποφασιστική κίνηση ξεσκεπάζει το θύμα.
Όλα είχαν τελειώσει για έναν από εσάς...
Η γυναίκα πάνω στο κρεβάτι ήταν πολύ χτυπημένη...
«Προσπάθησε να παλέψει για την ζωή της» είπαν
Έτσι ήταν πάντα, μαχητική, η ...
Himela

*To κείμενο είναι προϊόν δημιουργίας της ΣΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Τι να πω... Μολις μπαίνω και βλεπω δολοφονία και τι δολοφονία; Η Χιμελα. Που όλοι είχατε πέσει πάνω της οτι ειναι και καλα μαφιόζα. Παει άλλος ενας πολίτης... Δεν εχω προλάβει να δω τα προηγούμενα μηνύματα, θα τα διαβάσω και θα επανέλθω. Μαλλον τωρα πρεπει να δωσουμε βάση στα μηνύματα της Χιμελα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Κι ένα τραγουδάκι για να σπάσουμε λίγο την εκνευριστική νέκρα


Είμαστε κάμποσοι παρατηρητές εδώ. Κάντε λίγο πιο ενδιαφέρον το παιχνίδι και για μας. :P
Αμα θελατε να παιζατε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ο αυτοκράτορας της Μέσης Γης καλεί σε δείπνο απόψε τον JKaradakov.
Αυστηρά επίσημη ενδυμασία και ώρα προσέλευσης 20:00.

Επομένως, ο JKaradakov έχει για σήμερα ασυλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Καλησπέρα σ όλους!
Θύμα η Σύλβια. Ενδιαφέρουσα δολοφονία. Υπάρχουν δύο σενάρια, η Σύλβια να είναι ένοχη ή η Σύλβια να είσαι αθώα (ΣΕ αποκλείεται ν είναι).

  1. Έστω ότι Himela=Μαφιόζα
    • Η Μάγισσα θεώρησε σίγουρη την ενοχή της Σύλβιας και τη δολοφόνησε χθες το βράδυ. Το θύμα της Μαφίας σώθηκε είτε από την ίδια τη Μάγισσα, είτε με τα σενάρια γιατρός/αλεξίσφαιρο/πόρνη.
    • Η Μαφία δολοφόνησε τη Σύλβια. Βλέποντας ότι βρίσκεται σε δύσκολη κατάσταση και σε θέση να αποχωρήσει ως mvp, τη θεωρεί καμένο χαρτί αν παραμείνει, τη δολοφονεί για να θεωρηθεί πολίτης, σε μία απέλπιδα προσπάθεια αποπροσανατολισμού για να κερδίσουν το παιχνίδι. Αν βρίσκεται σε τόσο δύσκολη θέση η Μαφία μετά τις τελευταίες εξελίξεις, πιθανόν να έκανε μια τέτοια μεγάλη κίνηση για να ενοχοποιήσει όσους κατηγόρησαν τη Σύλβια και κατηγορήθηκαν από αυτήν.

  2. Έστω ότι Himea=Πολίτης
    Τότε η Σύλβια έπαιξε τραγικά. Από τον ενθουσιασμό της και την επιθυμία να μην της μείνει η κάρτα στα χέρια, την έπαιξε στον πρώτο τυχόντα, χωρίς να βεβαιωθεί για την αθωότητά του. Και πάλι βέβαια μπορεί να ερμηνευθεί ως κίνηση αντιπερισπασμού από τη Μαφία για να ενοχοποιηθούν όσοι την κατηγόρησαν και κατηγορήθηκαν απ αυτή. Σ αυτό όμως το σενάριο (δηλαδή Himela=Πολίτης) υπάρχει και το ενδεχόμενο η Σύλβια να ενόχλησε τόσο πολύ τη Μαφία και να ήθελε να την ξεφορτωθεί.

Αυτά με μια γρήγορη ματιά και σκέψη.
Θα επιστρέψω αργότερα με αναλυτικότερο post, θα εξετάσω τα δύο σενάρια για τη Guest 278211, αν είναι Μαφιόζα ή ΑΜ δηλαδή και θα προχωρήσω και σε σχολιασμό του κάθε παίχτη ξεχωριστά, δίνοντας και τις δικές μου απόψεις για τους ποιους θεωρώ πλέον ενόχους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Αφού βγήκε δεν έχει λόγο να το πάμε γύρο - γύρο.
Η Σύλβια είναι ο Αυτοκράτορας και η μαφία την έβγαλε για να σταματήσει τις Ασυλίες και για να κερδίσουν μια ψηφοφορία στο να την διώξουν.
Δείτε τις ασυλίες.
1. Τον εαυτό της - την στιγμή που ήταν σε κατάσταση παράνιας ότι θα αποχωρήσει
2. Χάρης - Ο παίκτης που εμπιστευόταν με κλειστά μάτια εκείνη την στιγμή
3. Εγώ - Ο μόνος για τον οποίο έλεγε ότι είναι σίγουρη ακόμα για την αθωότητά του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Αφού βγήκε δεν έχει λόγο να το πάμε γύρο - γύρο.
Η Σύλβια είναι ο Αυτοκράτορας και η μαφία την έβγαλε για να σταματήσει τις Ασυλίες και για να κερδίσουν μια ψηφοφορία στο να την διώξουν.
Δείτε τις ασυλίες.
1. Τον εαυτό της - την στιγμή που ήταν σε κατάσταση παράνιας ότι θα αποχωρήσει
2. Χάρης - Ο παίκτης που εμπιστευόταν με κλειστά μάτια εκείνη την στιγμή
3. Εγώ - Ο μόνος για τον οποίο έλεγε ότι είναι σίγουρη ακόμα για την αθωότητά του

Ο Αυτοκράτος δεν μπορεί να εξαιρέσει τον εαυτό του και η Himela πήρε ασυλία τη 2η μέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Μπορεί μια φορά σε ολο το παιχνιδι.
Συμφωνω πως είναι το επικρατεστερο σεναριο αλλα και παλι αυτο δε μας βοηθαει να βρουμε ενοχους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Ο Αυτοκράτος δεν μπορεί να εξαιρέσει τον εαυτό του και η Himela πήρε ασυλία τη 2η μέρα.
Μπορεί:
Αυτοκράτορας
Μετά την πρώτη ψηφοφορία, στη διάρκεια της νύχτας, έχει τη δυνατότητα να δίνει απαλλαγή από την ψηφοφορία (ασυλία) σε όποιον παίκτη επιθυμεί στέλνοντας προσωπικό μήνυμα στη ΣΕ. Η απόφαση του αυτοκράτορα ανακοινώνεται μετά τη δολοφονία. Μπορεί να εξαιρέσει και τον εαυτό του μια φορά σε όλο το παιχνίδι. Η ασυλία ΔΕΝ προστετεύει τον παίχτη από τις κάρτες ίντριγκας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Χαιρετω το Παλερμο!:P

Χαμουλης παλι,μια τυμβωρυχια που με εξεπληξε και μια δολοφονια αναπαντεχη.Μπερδεμα μεγαλο.
Ομολογω οτι την πατησαμε χτες που ψηφισαμε την Claire.Συμβαινουν και αυτα το θεμα ειναι οτι απο εδω και περα στενευουν τα ορια και πρεπει οντως να διωξουμε καποιον μαφιοζο.
Για την Guest 278211 που λετε οτι ειναι ΑΜ μου φαινεται οτι ειναι μια πιθανη υποθεση.Ταιριαζει με τα συμφραζομενα,ειδικα τωρα που δολοφονηθηκε και η Himela.Αυτο πως το εξηγειτε τωρα;Υπαρχουν 3 πιθανα σεναρια

  • Η Himela ειναι αθωα και ο Libertus επισης αθωος και συνεργαζοταν για να βγαλουν τους μαφιοζους
  • Η Himela ειναι αθωα και ο Libertus ΔΑ/πορνη και την χειριζοταν με τον τροπο του
  • Η Himela ειναι αθωα και ο Libertus μαφιοζος και προκαλουσε κυματα στο να ψηφισουμε αθωα ατομα (βλεπε Claire)
Για να προλαβω καποιους,αποκλειω το ενδεχομενο να ηταν η Himela με το μερος των μαφιοζων,απλως ηταν μια πολιτης που η γνωμη της διχαζοταν ευκολα.Ειδατε και χτες που αλλαζε συνεχως ψηφους.Το εψαχνε το θεμα,δεν το αφηνε ετσι.
Αφου δεν θα πραγματοποιηθει ψηφοφορια σημερα,ψηφιζω τυπικα την Μάιρα.

Αυτα για την ωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Και απορούσα δυο μέρες τώρα,γιατί την αργούν τόσο; Όταν είδα ασυλία στη Χιμελα ενώ η ίδια φοβόταν τη προηγούμενη μέρα ότι θα τη ψηφίσουν όλοι στις 20:09 τη προηγούμενη μέρα είχα υποψίες.Όταν είδα ασυλία στον Libertus οι υποψίες μεγάλωσαν ακόμα περισσότερο και το αποκορύφωμα ήταν η ασυλία στον Ιορδάνη αφού η Σύλβια είπε χθες στον Ιορδάνη ότι θεωρεί εκείνον,εμένα και τον Χάρη αθώους. Αν η Σύλβια δεν είναι ο αυτοκράτορας τι να πω.
Στα του φόνου έχω να πω το εξής: Αφού η Χιμελα χθες μετά τη τυμβωρυχία στη Κλαιρ έγινε σχετικά στόχος για τη σημερινή ψηφοφορία,η μαφία γιατί τη δολοφόνησε; Η λογική λέει πως θα σκότωναν κάποιον άλλον και θα έβγαζαν με ψηφοφορία τη Χιμέλα ώστε με ένα σμπαρο δυο τρυγόνια.
Στα πιθανά σενάρια που έγραψε ο Δημήτρης παραπάνω έχω μερικές διαφωνίες,πάμε στο σενάριο που η Χιμέλα ήταν μαφιόζα.Αν λοιπόν η Χιμέλα ήταν μαφιόζα,η νεκροφάνεια της μαφίας έχει φύγει και μένει αυτή των πολιτών ( γιατί έριξε όμως τη νεκροφάνεια; για να φέρει τη μαφιόζα σπαι; για να αθωωθει με το επιχειρημα ότι θεωρούσε βάρος τη κάρτα; ) ,οπότε δεν είναι σίγουρο ότι μπορεί να την επαναφέρουν ,άσε που θα υπήρχε κίνδυνος τυμβωρυχίας,εγώ τουλάχιστον αν ήμουν μαφία δε θα το ρίσκαρα :hmm:
Το να έδρασε η μάγισσα δε το απορρίπτω,λόγω της τυμβωρυχίας χθες θα είχε πάτημα για να τη δολοφονήσει.Πιστεύω πως αν τη δολοφονία την έκανε η μάγισσα,πραγματικά τα έκανε σκατά..

Ρίχνω τη ψήφο μου με πολλή αγάπη στην methexys μόνο και μόνο για να μη πάρω απουσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Επειδή είμαστε ευγενικά φαντάσματα. :pfff:
Καλώς ήρθες, Himela!

Συνεχίστε! :popcorn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Επειδή είμαστε ευγενικά φαντάσματα. :pfff:
Καλώς ήρθες, Himela!

Συνεχίστε! :popcorn:

Οι μαφιόζοι πρέπει να είναι φαλλοκράτες. Όλο γυναίκες βγάζουν. :P
Η φαντασματοχώρα έχει καταντήσει ο παράδεισος με τις 72 παρθένες. :P

Η διάθεση που επικρατεί αυτή τη στιγμή στο παιχνίδι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Πάμε λίγο να εξετάσουμε το ρόλο της Guest 278211.
Το μέντιουμ ρώτησε γι αυτήν και την έδειξε ως Μαφιόζα άρα η Guest 278211 είναι είτε original Μαφιόζα είτε η Αντίπαλη Μαφιόζος.
Με τα μέχρι στιγμής δεδομένα, τείνω να πιστέψω το σενάριο η Guest 278211 να είναι η ΑΜ, καθώς αυτό ταιριάζει πολύ περισσότερο στα γεγονότα. Για τη χθεσινή μου κίνηση της ΑΠ δε μετανιώνω καθόλου, έχει φύγει ένας ρόλος που δεν κερδίζει με τους πολίτες και κάποια στιγμή θα έπρεπε να φύγει. Κι επιπλέον, μια πιθανή αποκάλυψη της ταυτότητάς της θα μας δώσει με σιγουριά έναν Μαφιόζο (την ίδια ή αυτόν που γνώριζε) για να ξέρουμε πώς να πορευτούμε.

Ας εξετάσουμε όμως αναλυτικότερα το σενάριο να είναι η Guest 278211 η Αντίπαλη Μαφιόζος.
Αρχικά θα πρέπει να κάνουμε μια διπλή παραδοχή.
Την Himela άρχισα να την υποψιάζομαι όταν επανέφερε την Guest 278211 την οποία θεωρούσα μαφιόζα. Μάλλον όμως θα πρέπει να αναθεωρήσω για τον ρόλο της και να πάω στην αμέσως επόμενη υποψία μου. ΄Οπως και να έχει, μάλλον δουλεύει για τους πολίτες όπως δείχνουν τα πράγματα (την spy εννοώ και όχι την Himela).
Τελικά για μένα οι σίγουροι μαφιόζοι μέχρι στιγμής είναι οι Himela & Libertus.
Πρώτον, ο μόνος τρόπος να ξέρει η Claire ότι η Guest 278211 είναι η ΑΜ είναι να είχε όνειρο. Η Claire είχε διαθέσιμη τη Guest 278211 ένα μόνο βράδυ για να ρωτήσει γι αυτήν, θεωρώ λοιπόν απίθανο να ρώτησε απευθείας αν είναι η ΑΜ. Αρχικά θα ρώτησε ως Μέντιουμ αν η Guest 278211 είναι Μαφιόζα κι αφού πήρε θετική απάντηση, ρώτησε με το όνειρο της εάν η Guest 278211 είναι η ΑΜ. Κι έτσι έρχεται στα τελευταία της λόγια και μας την παρουσιάζει ως ΑΜ.
Δεύτερον, η Claire έκανε λάθος να κατηγορήσει κι ενοχοποιήσει τόσο πολύ τον Χάρη και τη Σύλβια στα τελευταία της λόγια. Ειδικά για τη Σύλβια, αφού ήξερε ότι η Guest 278211 είναι η ΑΜ, δεν είχε λόγο να την πει ότι είναι σίγουρη Μαφιόζος. Αν ήταν Μαφιόζα η Σύλβια κι η Guest 278211 ΑΜ, τότε η Σύλβια γιατί να την επαναφέρει τόσο νωρίς; Γιατί να ξοδέψει μια τόσο πολύτιμη για τη Μαφία κάρτα, που θα μπορούσε να την παίξει σε late game και να κερδίσει στην αριθμητική το παιχνίδι;

Αν δεχθούμε λοιπόν τα παραπάνω και θεωρήσουμε τη Guest 278211 ως ΑΜ, τότε η Guest 278211 γνώριζε ποιος είναι ο Φανερός Μαφιόζος Β. Και θα προσπάθησε διακριτικά να μας τον υποδείξει. Έχω δει όλα της τα post κι η Guest 278211 αναφέρει σταθερά ένα μόνο άτομο. Δείτε:
bilire: Με καλύπτει ο Δημήτρης. Παίρνει στο λαιμό της μια παίκτρια, δίνοντάς της την 3η αυτή ψήφο, με ελλιπέστατη δικαιολόγηση. Επίσης, όταν κάποιος τη στριμώχνει με ερωτήσεις, τα μαζεύει λίγο, ενώ αρχικά έχει ένα πιο επιθετικό ύφος. Δείτε τα μηνύματά της και επιβεβαιώστε αυτό που λέω. Ύποπτη.

Περιμένω σχολιασμό των όσων έχουν γίνει από εκείνους που δεν έχουν μιλήσει (ή έχουν μιλήσει και αποφεύγουν να πάρουν σαφή θέση με ακριβή σχολιασμό πχ kleop, bilire).

Πιστεύεις ότι όλες οι ψήφοι είναι τυχαίες; :hmm: Και οι 3?

Εντάξει, οι δικές μου μπορεί, γιατί βγήκα τελευταία στιγμή. Ας το δεχτώ αυτό. Αλλά και της methexys? Πολύ πολύ δύσκολο. Θα συμφωνήσω με το Δημήτρη σε αυτό.

Ακόμα όμως, περιμένω απαντήσεις από bilire.

Ψήφος στην bilire για τριπλή ισοψηφία. Για να δούμε τι θα γίνει. Η ψήφος μένει τουλάχιστον μέχρι να πάρει θέση, να κατηγορήσει ή να αθωώσει παίκτες.

Τέλος πάντων, bilire, περίμενα περισσότερα από εσένα, αυτά που λες, δε μου αρκούν.

Για bilire συμφωνώ ότι είναι ύποπτη.

H bilire θα το έλεγε αυτό εάν το πίστευε είτε ήταν μαφία είτε όχι :P Δεν το θεωρώ αξιόπιστο στοιχείο για την αθωότητά της. Μπορεί και να μην είναι ένοχη, αλλά δεν έχει κάνει ακόμα κάτι ουσιαστικό για να το αποδείξει.

Η bilire δεν έχει αθωωθεί στα μάτια μου, ακόμα. Δε μου αρκούν αυτά που επικαλείσαι. Κυρίως, δε βλέπω διάθεση να ψάξει κάτι παραπάνω από τα βασικά.


επιμένω στην bilire.

Τα αποτελέσματα της δημοσκόπησης:
bilire:dimijim, DumeNuke, methexys, Guest 278211, Σπυράκος (^^)
Άρα, εφόσον η Guest 278211 είναι η ΑΜ τότε η bilire είναι η Φανερή Μαφιόζος Β.
Κι η Guest 278211 κρύφτηκε έτσι πίσω από εμένα που κατηγορούσα εξ αρχής ανοιχτά τη bilire, έτσι ώστε να αποφύγει το κάρφωμα.
Ερώτηση: Αφού όμως εσύ Δημήτρη κατηγορούσες διαρκώς τη Φανερή Μαφιόζο Β, πώς κι η Μαφία δε σε κάρφωσε; Δε θα έπρεπε να είχαμε δει ένα αποτυχημένο κάρφωμα; Ή μήπως είσαι εσύ Μαφία και μας ρίχνεις στάχτη στα μάτια;
Απαντάω εγώ ότι είναι πολύ πιθανόν η Μαφία να με θεώρησε ως ΑΜ. Είναι πιθανόν όμως να πίστεψαν ότι ο ΑΜ δε θα καρφωνόταν τόσο νωρίς στο παιχνίδι κι ότι εγώ ανακάλυψα τη bilire από τόσο νωρίς εξαιτίας των κινήσεων της. Άλλωστε, εξήγησα αναλυτικά για ποιους λόγους τη θεωρούσα ένοχη. Επίσης, υπάρχει πάντα η πιθανότητα η Μαφία να ρώτησε με όνειρο για την ταυτότητά μου. Και να πήρε αρνητική απάντηση ότι δεν είμαι ο ΑΜ. Και γι αυτό το λόγο εν τέλει να μην έγινε αποτυχημένο κάρφωμα εναντίον μου.

Ας συνεχίσουμε όμως το σενάριο με τη Guest 278211 να είναι η ΑΜ κι τη bilire να είναι η Φανερή Μαφιόζος Β.
Αν ισχύει αυτό, τότε λογικά η Σύλβια είναι αθώα, για το λόγο που εξήγησα παραπάνω με τη Νεκροφάνεια. Εκτός από τη Σύλβια όμως, αθώος είναι κι ο Χάρης. Στην προχθεσινή ψηφοφορία, όταν είχαμε ισοψηφία μεταξύ Χάρη-Ντόιτς-bilire, η τελευταία, για να σώσει τον εαυτό της, άλλαξε την ψήφο της προς τον Χάρη, ενώ κάλλιστα και με πολύ καλύτερη αιτιολόγηση όπως της απάντησα, θα μπορούσε να είχε αλλάξει την ψήφο της στη Ντόιτς. Εάν λοιπόν ο Χάρης ήταν Μαφιόζος ή συνεργός της Μαφίας (τουλάχιστον για τον ΔΑ τον γνωρίζει εξαρχής η Μαφία), για ποιον λόγο η Μαφιόζα bilire να πάει να ψηφίσει προς αποχώρηση το Χάρη κι όχι τη Ντόιτς που ήταν στα μάτια της αθώα; Συνεπώς, εφόσον δεχόμαστε τη Guest 278211 ως ΑΜ και τη bilire ως Φανερή Μαφιόζα Β, δεχόμαστε και τον Χάρη ως γνήσιο αθώο.

Και κάπου εδώ τελειώνει το σενάριο με τη Guest 278211 ως ΑΜ. Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι είναι το πιθανότερο αυτή τη στιγμή. Δε θα αναλύσω το σενάριο να είναι η Guest 278211 Μαφιόζα γιατί πιστεύω ότι έτσι θα αποπροσανατολίσω και θα δώσω πατήματα σε κακούς ρόλους να το εκμεταλλευτούν. Θα τολμήσω όμως να ζητήσω και τη δεύτερη τυμβωρυχία για τη Guest 278211. Αν η Guest 278211 είναι η ΑΜ, δεν έχει τίποτε άλλο να προσφέρει στο παιχνίδι κι η τυμβωρυχία της θα δώσει πολλές περισσότερες πληροφορίες στους Πολίτες και θα βοηθήσει να βγάλουμε σημαντικά συμπεράσματα για παίχτες που ακόμη δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι. Αν η Guest 278211 είναι Μαφιόζα, τότε, εκτός από τα στοιχεία και συμπεράσματα που θα κερδίσουμε, αποκλείουμε κι οριστικά το ενδεχόμενο να επιστρέψει με κάποια Νεκροφάνεια προς το τέλος του παιχνιδιού για να βοηθήσει στην αριθμητική επικράτηση της Μαφίας.

Θα περιμένω τώρα feedback και σχόλια για όλα τα παραπάνω. Σήμερα κυριαρχεί πολλή ησυχία, δε μιλάνε πολλοί κι αυτό με προβληματίζει. Πείτε μας τη γνώμη σας όλοι, τόσες εξελίξεις είχαμε. Αφού γίνει ένας γύρος post από τους περισσότερους παίχτες, θα επιστρέψω με ακόμη ένα δικό μου, στο οποίο θα αναφερθώ σε κάθε παίχτη ξεχωριστά και θα προσπαθήσω να συμπληρώσω το puzzle των ενόχων.

Προς το παρόν, τα φιλιά μου! :-*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
1. Αν προσέξετε κάτι πολύ απλό τις δύο τελευταίες μέρες μπορείτε να καταλάβετε τον ρόλο της Himelas, come on. Σόρρυ αν σε καίω.

Ύποπτη μπορώ να πω την Totaled, λόγω της κόντρας της με τον Libertus, ίσως ήταν για ξεκάρφωμα.
Κόντρα για ξεκάρφωμα με τέτοια λύσσα; Δε νομίζω, JKaradakov - Ιορδάνη. Τώρα, ας ασχοληθώ λίγο με το σενάριό σου για Himela.
Αφού βγήκε δεν έχει λόγο να το πάμε γύρο - γύρο.
Η Σύλβια είναι ο Αυτοκράτορας και η μαφία την έβγαλε για να σταματήσει τις Ασυλίες και για να κερδίσουν μια ψηφοφορία στο να την διώξουν.
Δείτε τις ασυλίες.
1. Τον εαυτό της - την στιγμή που ήταν σε κατάσταση παράνιας ότι θα αποχωρήσει
2. Χάρης - Ο παίκτης που εμπιστευόταν με κλειστά μάτια εκείνη την στιγμή
3. Εγώ - Ο μόνος για τον οποίο έλεγε ότι είναι σίγουρη ακόμα για την αθωότητά του
Μου εξηγείς λίγο τώρα εσύ, όμως, με ποιο σκεπτικό έπαιξε τη νεκροφάνεια κι έλεγε ότι φοβόταν μήπως βγει με ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ ενώ είχε μια ακόμη ημέρα στη διάθεσή της δίνοντας ασυλία στον εαυτό της; Γιατί δεν περίμενε να αναστήσει το θύμα της πρώτης δολοφονίας που θα ήταν 100% αθώο και επανέφερε βιαστικά τη spy; Έπαιζε κι εκείνη συναισθηματικά παρά λογικά; Θα μπορούσε, εφόσον μιλάμε για τη Himela.

Αν παιζόταν η δεύτερη νεκροφάνεια θα ήταν όλα εξαιρετικά. Αλλά είτε δεν είναι στο παιχνίδι ο πολίτης που την έχει, είτε την έχει η μαφία και η Himela ήταν αθώα.
Στα του φόνου έχω να πω το εξής: Αφού η Χιμελα χθες μετά τη τυμβωρυχία στη Κλαιρ έγινε σχετικά στόχος για τη σημερινή ψηφοφορία,η μαφία γιατί τη δολοφόνησε; Η λογική λέει πως θα σκότωναν κάποιον άλλον και θα έβγαζαν με ψηφοφορία τη Χιμέλα ώστε με ένα σμπαρο δυο τρυγόνια.
Εδώ είναι το ζουμί της υπόθεσης.. Ήταν ή όχι η Himela θύμα των μαφιόζων; Πιστεύω ότι ήταν τελικά. Και δεν την άφησαν να φύγει σε ψηφοφορία για να δημιουργηθεί και πάλι χάος από τη στιγμή που δεν υπάρχει στο παιχνίδι πλέον ο Libertus που έπαιζε εξαιρετικά το ρόλο αυτό. Μπορεί να υποψιάσθηκαν όπως κι οι άλλοι πως η Himela έχει έναν ασφαλή ρόλο για δολοφονία και από τη στιγμή που ήταν ύποπτη, ποιος θα πήγαινε να σώσει τη Himela; Η μάγισσα θα ήταν σαν να καίει την ιδιότητά της, ο ιατρός θα έκανε μιαν επιλογή πιο ασφαλή και λιγότερο ηχηρή για να σωθεί από μια ύποπτη. Δεν ήθελα να χάσουν άλλο φόνο κι έτσι επιλέχθηκε η Himela.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Λοιπόν εγω για την αθωοτητα της Χιμελας ΔΕΝ ΠΕΙΘΟΜΑΙ και εχω αρκετες υποψιες. Και επειδη θελω να διαβασω ξανα ολα τα μηνυματα ας εχουμε ενα πιο ξεδιαλυμενο τοπιο.. κατεμε ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ η χιμελα να εχει καλο ρολο



Τυμβωρυχια στη χιμελα λοιπον


επισης ιορδανη ΞΥΠΝΑ. Δες τα πραγματα λιγο καθαρα και παρε τα μηνυματα απο την αρχη μπας και παρεις γραμμη τι γινεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Μωρέ Τάσο, ανάμεσα σε τόσους, εσύ πας στη Himela; :/: Τέλος πάντων, ας δούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Τοταλεδ αναμεσα σε ποιους; Σε Νεφελη που ειναι 100% αθωα; Σε Guest 278211 που ειναι φυλακη ( :P ) ή στον λιμπερτους που εφυγε και δε βλεπω νεκροφανεια να παιζεται; Σαφως και θα παω σε χιμελα γιατι ηθελε να κανει και κομα με το χαρη οποτε θα μας δειξει πολλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Θα προτιμούσα εκ των spy και libertus να μάθουμε τι παίζει. Αλλά οκ, δική σου η κάρτα, δική σου η επιλογή. Θα δούμε.

Προφανώς και όχι Νεφέλη ή Ντόιτς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top