Palermo #43 - Επιδημική έκρηξη

Ψηφοφορία 15/7 - Ποιος θέλετε να αποχωρήσει;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 11)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
αιντε αυτος ο κιουπιντ πως στο δi@λο καταφερε να μεινει; :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,804 μηνύματα.
Αυτές είναι αγάπες! :whistle:


Υ.Γ: Ένα μεγάλο μπράβο στους Ultraviolence και Χάρη.
Ultra, πραγματικά δίδαξες το ρόλο.
Χάρη, είχες τα πάντα εναντίον σου. Αν δεν σε πουλούσαν εγώ δε θα μπορούσα να σε βρω, θα είχες καταλάβει τι πήγαινα να κάνω! ;-)
Εσείς νικήσατε για την μαφία in my book! :flowers:

Σ'ευχαριστώ πολύ Ζωή :kissing:

Με τόση λάσπη και τόσο κράξιμο και κατάφερα να επιβιώσω 8)
ρε είστε τέλειοι, να ξαναπαίξουμε!!!

Εσένα σε λυπήθηκα χθες,το γαμήσαμε εντελώς το θέμα :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
αιντε αυτος ο κιουπιντ πως στο δi@λο καταφερε να μεινει; :hehe:

Με πολύ προσωπικό κόπο, πίστεψέ με! :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Θέλω ημερολόγια, PMs τύπου Μελανίας όπως πέρσυ, βραβεία και σχολιασμό για το παίξιμο του καθενός (ειδικά για το σήμα κατατεθέν αυτού του Παλέρμο :P ) από τους έμπειρους :)
Λοιπόν...
Σήμερα μεσημέρι ανεβαίνει το ημερολόγιο της Σύλβιας.
Αύριο πρωί ανεβαίνει το δικό μου ημερολόγιο. 16.300 λέξεις, να είστε προετοιμασμένοι.
Αύριο βράδυ ανεβαίνουν όλα τα αξιόλογα πιμι. Όσοι έχετε τέτοια, να περιμένετε να δημοσιευθούν από τη ΣΕ.
Παρασκευή θα ανέβουν τα ημερολόγια του Ακριβού και της Ζωής.
Πέμπτη και Παρασκευή θα γίνει μυστική ψηφοφορία για τον καλύτερο παίχτη.
Σάββατο βράδυ θα δοθούν τα βραβεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Α κερδισαμε. Χαχα
Καλημερα.
Ρε Ιορδανη ειχες παιξει ονειρο και με βρηκες; :P Γιατι εμενα;

Κιουπιντ μου το κανες τοσο ευκολο να σε κατηγορω. Σορρυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Τώρα λέμε τα καλά ακόμη... Τάσο, Νεφελάκι και Spy θα πέσει κράξιμο πιο μετά! :redface:

Με αγάπη, όμως! :)

Cupid πουλάκι μου, γιατί δεν υπερασπιζόσουν τον εαυτό σου; :look:

ρε απ τη μια δεν ειχα χρονο να ασχοληθω οσο πρεπει απ την αλλη :whistle::whistle::whistle: ε λιγο πολυ δεν εβγαινε :P

Λοιπόν...
Σήμερα μεσημέρι ανεβαίνει το ημερολόγιο της Σύλβιας.
Αύριο πρωί ανεβαίνει το δικό μου ημερολόγιο. 16.300 λέξεις, να είστε προετοιμασμένοι.
Αύριο βράδυ ανεβαίνουν όλα τα αξιόλογα πιμι. Όσοι έχετε τέτοια, να περιμένετε να δημοσιευθούν από τη ΣΕ.
Παρασκευή θα ανέβουν τα ημερολόγια του Ακριβού και της Ζωής.
Πέμπτη και Παρασκευή θα γίνει μυστική ψηφοφορία για τον καλύτερο παίχτη.
Σάββατο βράδυ θα δοθούν τα βραβεία.
:eek::eek::eek::eek::eek::eek:

δηλαδη φετος το εχουμε full-extra superlux πακετο το παλερμο :P

παρτε και λιγα συνεχομενα απο μενα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Cupid

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cupid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 321 μηνύματα.
Ο Cupid είναι ιδέα και οι ιδέες δεν πεθαίνουν:hehe:
ρε παιδιά οι περισσότεροι είχατε ξαναπαίξει και στηριζόσασταν γενικά στον τρόπο παιξίματος του καθενός, εγώ προσπάθησα να υπερασπιστώ τον εαυτό μου χωρίς να μπορώ να βγάλω ενοχοποιητικά στοιχεία για τους άλλους, ήταν δύσκολο.
Μου άρεσε πολύ όπως έπαιξαν η aegloswen, ο JKaradakov, o Libertus και ο ultraviolence! Αλλά μπράβο σε όλους παιδιά:redface:
Emilouko εκμεταλλεύτηκες την καλοσύνη μου :\\
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Α κερδισαμε. Χαχα
Καλημερα.
Ρε Ιορδανη ειχες παιξει ονειρο και με βρηκες; :P Γιατι εμενα;

Κιουπιντ μου το κανες τοσο ευκολο να σε κατηγορω. Σορρυ

Λογικά θα δημοσιευτεί όλη μου η κοσμοθεωρία απο το πμ του Ονείρου απο την ΣΕ και θα δεις.
Σαν πέρυσι και φέτος σε βρήκα, αλλα τελευταία σχετικά στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
ΤΟ ΔΗΛΩΝΩ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΘΕΛΩ ΜΕΝΤΙΟΥΜ. ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ

αν θελει ωραια πμ η ΣΕ να με βαλει μεντιουμ :pfff: :pfff: :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
ΤΟ ΔΗΛΩΝΩ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΘΕΛΩ ΜΕΝΤΙΟΥΜ. ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ
Εμείς τι θα κάνουμε; Εσύ είναι το θέμα τι θα κάνεις γι αυτό... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Θελω διευθυνσεις της ΣΕ να στειλω πεσκεσια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Εγώ θέλω να εξιλεωθώ ως μαφία ή ως μάγισσα. Διαλέξτε... :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Εγώ θέλω συγκάτοικος! :redface:
Θα έχει πολύ πολύ πλάκα! :angel:

Είμαι διατεθειμένη να δώσω πολλά ... για ένα καλό διάρι! :smoke:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Λογικά θα δημοσιευτεί όλη μου η κοσμοθεωρία απο το πμ του Ονείρου απο την ΣΕ και θα δεις.
Σαν πέρυσι και φέτος σε βρήκα, αλλα τελευταία σχετικά στιγμή.

Δεν πειράζει. Από τη στιγμή που δεν με έδινε κανένας ξαφνικά με έδιναν όλοι.
Εγώ απορώ πάντως πως κάποια άτομα έμειναν.

Π.χ στη τελευταία ψηφοφορία έκανε μπαμ ότι έπρεπε να βγει ο Τάσος. Ήταν ο πιο σίγουρος μαφιόζος. Και ψηφίζαν Ultra. :crazy:

Πιστεύω ότι κάπου στη μέση χάθηκε το παιχνίδι που θεωρούσατε τον PieMaker (πλην του Ιορδάνη κ αργότερα της Ζωής) δολοφόνο.
Ήταν ολοφάνερο ότι ήταν ο ΑΜ. :P
Ελπίζω την επόμενη φορά να είμαι στο team των πολιτών και να κερδίσουμε. Όταν είδα ότι είμαι πάλι mafia ξενέρωσα λίγο.

Libertus , εμένα πως με κατάλαβες και έπαιξες ακύρωση; Επειδή ήταν σίγουρος ο Ιορδάνης; Γενικά , πόσους από μας βρήκες και σε ποια φάση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Θελω διευθυνσεις της ΣΕ να στειλω πεσκεσια :P
Το κορμί σου να στείλεις αρχικά στη Σύλβια.
Σε μένα το video με τα όσα κάνεις με τη Σύλβια.
Είχες τάξει κι ένα video εσύ, μην ξεχνιόμαστε... :whistle:

Εγώ θέλω να εξιλεωθώ ως μαφία ή ως μάγισσα. Διαλέξτε... :pfff:
Δύσκολο το δίλημμα. Απλός πολίτης δε σου κάνει;

Εγώ θέλω συγκάτοικος! :redface:
Θα έχει πολύ πολύ πλάκα! :angel:
Με τον Ιορδάνη ή με το Φρικιό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Δεν πειράζει. Από τη στιγμή που δεν με έδινε κανένας ξαφνικά με έδιναν όλοι.
Εγώ απορώ πάντως πως κάποια άτομα έμειναν.
Ποιοι όλοι καλέ; Που σου έκανα ερωτήσεις και ο Τζουμ με έβγαλε κατ' ευθείαν μαφία;; :P

Εεεε δεν πρέπει να διαλέξω εγώ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Όταν είδα ότι είμαι πάλι mafia ξενέρωσα λίγο.
Δεν πάει καλά ο κόσμος. Κάποτε παρακαλούσαν όλοι για ένα ρόλο στη Μαφία, τώρα τον έχουν και ξενερώνουν... :'(
Φέρτε μου πίσω τον Μάκη και την Άννα, εσείς είστε ΑΝΩΜΑΛΟΙ!

Εεεε δεν πρέπει να διαλέξω εγώ! :P
Διάλεξε! :mad:

Οκ, θα γίνεις Μάγισσα έχοντας ως Μαφία τη Ζωή, τον Ακριβό, τον Χάρη, τον Φρικ, την Έλενα, μη σου πω θα αναστήσω και φιγούρες του παρελθόντος. Είσαι σίγουρος ότι θες; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
ρεεε του χρονου θα σας κανω vlog το υποσχομαι:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,093 μηνύματα.
Το Ημερολόγιο μιας ΣΕ
Κυριακή 3 Ιουλίου
Μια ακόμα ζεστή μέρα ξημερώνει κι εγώ είμαι σπίτι αγκαλιά με το ερκοντίσιον ως συνήθως. Αλλά αυτή η μέρα δεν είναι σαν τις άλλες γιατί σήμερα ξεκινάει το Παλέρμο. Και ας είμαστε ειλικρινείς, εφόσον η μοίρα μου με έχει στην Αθήνα να σιγοψήνομαι τούτο τον Ιούλιο, τι άλλο καλύτερο θα είχα να κάνω παρά να είμαι ΣΕ στο Παλέρμο; Με το Δημήτρη όλες αυτές τις μέρες έχουμε περάσει διάφορες διακυμάνσεις στη σχέση μας· κάποιες φορές θέλουμε να σκοτωθούμε και άλλες αγαπιόμαστε σαν να είμαστε στο μήνα του μέλιτος. Κυρίως όμως είμαστε αυτό το παλιό παντρεμένο ζευγάρι που συμπληρώνει ο ένας τη σκέψη του άλλου. Έχω χαρεί πολύ από το πρωί με την ξαφνική εμφάνιση της Drama και του Pie και έρχεται η ώρα για την κλήρωση της οποίας τα αποτελέσματα πραγματικά υπόσχονται ένα τέλειο παιχνίδι. Στέλνω τους ρόλους, διαβάζω τα διάφορα ιατρικά ακαταλαβίστικα που μόνο ο Δημήτρης καταλαβαίνει, αναστενάζω ακόμα μια φορά για το πόσο καμένο είναι αυτό το παιδί και φτιάχνω καφέ περιμένοντας το θέμα να ανοίξει και τους παίκτες να ορμήσουν στην πόλη του Παλέρμο. Καλή μας διασκέδαση!
Τα πρώτα που συμβαίνουν είναι οι νέοι παίκτες που ζητούν διευκρινίσεις και έτσι ασχολούμαστε με αυτό. Οι μισοί παίκτες λείπουν και οι υπόλοιποι απλά καλωσορίζουν. Το μέντιουμ aegloswen πετυχαίνει στην τύχη τον φανερό μαφιόζο tsarachaf και τον ψηφίζει και φοβάμαι για την τύχη της. Κάτι αρχίζει να κινείται και πέφτει η νύχτα στο Παλέρμο...
Δευτέρα 4 Ιουλίου
Ξυπνάω και επικρατεί απόλυτη ησυχία στο παιχνίδι. Περιμένουμε σήμερα κάποιοι παίκτες να γυρίσουν από διακοπές και να υπάρξει μια κίνηση στο παιχνίδι. Φυσικό είναι να υπάρχει μια παγωμάρα στους παίκτες αφού οι ιδιότητες των πολιτών δεν έχουν ενεργοποιηθεί ακόμα.
Πέφτω για ύπνο το μεσημέρι και όταν ξυπνάω γίνεται ένας κακός χαμός. Οι παίκτες έχουν πάρει φωτιά και γράφουν κατεβατά, σεντόνια, παραθέσεις, ερωτήσεις, απαντήσεις. Νομίζω οτι είναι η πρώτη φορά σε Παλέρμο που χάνω την μπάλα. Ο Δημήτρης από όσο καταλαβαίνω τρέχει κι αυτός να προλάβει να διαβάσει και να σημειώσει τις ψήφους. Κλασσικά οι πολίτες αλληλοκατηγορούνται, οι μαφιόζοι σιωπηλοί με 1-2 ποστ ο καθένας του τύπου “α δεν προλαβαίνω, ψηφίζω στην τύχη γιατί έχω να βάψω τα νύχια μου” και ένας πανικός δημιουργείται ο οποίος ειλικρινά δε βγάζει καν νόημα. Στο τέλος της ψηφοφορίας ο κακόμοιρος αυτοκράτορας kleop που έκανε το λάθος να λείπει από το σπίτι της αυτό το βράδυ, κι ενώ είχε δύο κάρτες για να σώσει τον εαυτό της, αποχωρεί και περνάει στη χώρα των φαντασμάτων. Πέφτει η νύχτα στο Παλέρμο, ο Δημήτρης πάει να ξεκουραστεί (και μετά λέει εμένα γριά πφφ) και περιμένουμε να ακούσουμε με ποιον θα κοιμηθεί η πόρνη και τι θα αποφασίσουν να κάνουν οι μαφιόζοι κι οι πολίτες.
Η πόρνη μας λοιπόν μας περιγράφει με ιδιαίτερα γλαφυρό τρόπο με λεπτομέρειες που πραγματικά δε θέλαμε να μάθουμε (ντάξει, ο Δημήτρης ήθελε) πώς πέρασε τη νύχτα του με τη μαφιόζα Guest 278211. Ευτυχώς για τους μαφιόζους τη δολοφονία σήμερα θα εκτελέσει ο Dume και στοχεύει τον Tzoum. Να δούμε, θα σώσει η μάγισσα το γιατρό μας; Πολύ χλωμό το βλέπω αφού ο Tzoum δεν έχει μιλήσει σχεδόν καθόλου και η πολύ έμπειρη Eileen δε θα επιλέξει να σώσει παίκτη που έχει γράψει μόνο 2-3 ποστ. Ο δικηγόρος Ikarionas (που με τα σεντόνια του τον έχω ανακηρύξει σε alter ego μου) επιθυμεί να μηδενίσει τις ψήφους του συγκάτοικου Giamou στην επόμενη ψηφοφορία. Εντωμεταξύ έχουμε κι ένα πρόβλημα με ένα μήνυμα επισκέπτη που έγραψε ο Giamou στη συγκάτοικό του Iris το οποίο είναι ορατό. Εκείνη το μοιράζεται με το μαφιόζο tsarachaf που πολύ δίκαια την παραπέμπει σε μας στη ΣΕ. Το μήνυμα σβήνεται άρον άρον, συμφωνούμε οτι δεν έγινε κάτι σκόπιμα, στέλνονται προειδοποιήσεις και στους δύο συγκατοίκους κι ελπίζουμε να μη γίνει τίποτα χειρότερο. Στο παιχνίδι οι λιγοστοί νυχτερινοί επισκέπτες προσπαθούν να καταλάβουν αν η kleop ήταν αθώα ή όχι. Περιμένουμε και τους υπόλοιπους παίκτες να μας στείλουν τις κινήσεις τους και πέφτει η νύχτα στο Παλέρμο.
Τρίτη 5/7
Ξύπνησα αργά αλλά δεν είχα χάσει και πολλά παρά μόνο ένα παραλήρημα του γιατρού Τζουμ που ήθελε να σώσει τη μαφιόζα Έμιλυ – τρεις λαλούν και δυο χορεύουν – χωρίς να ξέρει οτι οι ώρες του ήταν μετρημένες. Στο παιχνίδι ο Ikarionas μάχεται με τον τσάρα και την Eileen που τον έχουν βάλει κάτω και τον χτυπούν αλύπητα. Ε τι να κάνουμε, ο νέος είναι ωραίος αλλά ο παλιός είναι αλλιώς. Πλησιάζει η ώρα της δολοφονίας και μόνο δύο άτομα έχουν ψηφίσει. Μα καλά, τι κάνουν όλοι οι παίκτες όλη τη μέρα;
Ανακοινώνω τη δολοφονία του Tzoum και ακολουθείται από μια ησυχία και από σενάρια των ίδιων ατόμων. Μόνο η Eileen δείχνει να είναι η φωνή της λογικής που προσπαθεί να συνετίσει τους πολίτες και να τους βάλει να σκεφτούν και να σταματήσουν να τρώγονται μεταξύ τους. Ο ΔΑ Libertus παίζει την κάρτα του Χρησμό της πυθίας και μαθαίνει οτι ο tsarachaf είναι μαφιόζος. Έχω απογοητευθεί από το γιατρό και τη ντετέκτιβ τρομερά. Περιμένα περισσότερα από την Κλερ. Ελπίζω να μπει πιο δυναμικά από δω και πέρα. Επίσης ο Pie πού βρίσκεται; Οεο;
Η ντετέκτιβ μου εμφανίζεται και γκρινιάζει στον Ικαρίονα για τα πολλά και μπερδεμένα ποστ. Εγώ φυσικά τον καταλαβαίνω γιατί κι εγώ έτσι παίζω αφού θεωρώ οτι αν δεν πεις πολλά δε δίνεις τροφή στους μαφιόζους να κάνουν κάποιο λάθος όταν σου απαντάνε. Επίσης εμφανίζεται κι ο Pie ο οποίος κάνει ευθεία επίθεση στον tsara. Η ώρα της ψηφοφορίας πλησιάζει και εμφανίζονται διάφοροι ως τότε απόντες για να ψηφίσουν. Οι ψήφοι είναι 6 Κλερ, 5 Ικαρίων και 3 Μάιρα μιας που ο Σπυράκος παίζει μια επιπλέον για τον Ικαρίονα και ο Ικαρίων ακυρώνει μία ψήφο προς τον εαυτό του. Κι εκεί χτυπά ο ΔΑ ο οποίος (ακόμα δεν ξέρω γιατί) αλλάζει τις ψήφους της Κλερ με της Μάιρα. Έτσι η Μάιρα φεύγει και η Κλερ κι ο Ικαρίων σώζονται τελευταία στιγμή. Ο Ικαρίων πλακώνεται με την aeglo αλλά εγώ βλέπω έναν έρωτα να γεννιέται... Οι μαφιόζοι στοχεύουν το μέντιουμ που έχει καρφωθεί άσχημα, το μέντιουμ ρωτάει για τον Τζουμ, η ντετέκτιβ Κλερ θέλει να μάθει για τον Ικαρίονα, η πόρνη κάνει αισχρά πράγματα στον I-lie-us και έτσι πέφτει ακόμα μια νύχτα στο Παλέρμο.
Τετάρτη 6/7
Η μέρα ξημερώνει στο Παλέρμο. Τη νύχτα οι ίδιοι γνωστοί ανέλυαν την κίνηση του ΔΑ και έφτιαχναν σενάρια. Η Κλερ δήλωσε οτι δε θέλει να παίξει άλλο γιατί δεν περνάει καλά και, ενώ έχει κάρτα εξαίρεσης ψηφοφορίας, δεν την χρησιμοποίησε, κάτι που με θυμώνει γιατί η ομάδα της εξαρτάται από αυτήν. Καταλαβαίνω οτι το παιχνίδι δεν είναι για όλους και κάποιοι το βρίσκουν αγχωτικό και χρονοβόρο αλλά όσοι δηλώνουν συμμετοχή θα πρέπει να ξέρουν οτι θα ξοδέψουν κάποιο χρόνο να ασχοληθούν και θα έχουν διαβάσει κάποιο προηγούμενο παιχνίδι ώστε να πάρουν μια ιδέα και να δουν αν τους ταιριάζει. Δεν ξέρω τι θα γίνει με το θέμα αυτό και πώς θα αντιδράσει η Κλερ στη συνέχεια. Πλησιάζει η ώρα της δολοφονίας και η Κλερ παίζει την κάρτα της Εξαίρεση ψηφοφορίας, που ίσως σημαίνει οτι αναθεώρησε για το οτι θέλει να φύγει από το παιχνίδι. Μετά τη δολοφονία της aegloswen όλοι αρχίζουν να σκέφτονται τι έχει συμβεί.
Σήμερα είναι μια μέρα διαμάχης με το Δημήτρη για διάφορα θέματα που προκύπτουν στο παιχνίδι που αυτή τη στιγμή δεν έχω όρεξη να γράψω κι ούτε πιστεύω οτι εκ των υστέρων θα έχουν και σημασία. Αυτό μού έχει ρίξει λίγο τη διάθεση για το παιχνίδι. Πάντως η Drama μαθαίνει με κάρτα οτι ο Ικαρίων είναι με τους πολίτες και η ψηφοφορία γίνεται ντέρμπυ μεταξύ της Drama και του Σπυράκου. Δεν τους αδικώ, η Drama έχει ελάχιστη συμμετοχή και δε βοηθάει τους πολίτες καθόλου. Ο τρόπος που φέρεται παραπέμπει περισσότερο σε μαφιόζο παρά σε πολίτη. Πάντως ο Σπυράκος είναι αυτός που αποχωρεί και ξεκινάει άλλη μια νύχτα στο Παλέρμο.
Δεν είναι η μέρα μας σήμερα τελικά. Κάθομαι να δω ποδόσφαιρο κι ο Δημήτρης εκπέμπει SOS γιατί η Ντράμα αποκάλυψε στο θέμα του παιχνιδιού οτι χρησιμοποίησε κάρτα Χρησμό της Πυθίας και είδε οτι ο Ικαρίων είναι αθώος. Αυτό παραβαίνει τους κανόνες οτι η επικοινωνία με τη ΣΕ είναι κρυφή και έτσι σκεφτόμαστε τι να κάνουμε. Ο Δημήτρης κλείνει το θέμα και σβήνει το επίμαχο ποστ. Αποφασίζουμε να κάνουμε τη Ντράμα φάντασμα και να αφήσουμε την κατάσταση να εξελιχθεί χωρίς πολλές διευκρινίσεις. Περιμένουμε τους νυχτερινούς επισκέπτες που έχουν λιγοστέψει πολύ να χτυπήσουν και ευχόμαστε να μην πάνε κι άλλα πράγματα στραβά. Μαθαίνουμε οτι το θύμα θα είναι η Ιρις (η οποία με έχει εκνευρίσει αφάνταστα με την στο τελευταίο λεπτό ψήφο στο Σπυράκο χωρίς λόγο, αφού δηλώνεις συμμετοχή καλώς ή κακώς πρέπει και να ξέρεις τι γίνεται αλλιώς μην ψηφίζεις, φύγε από απουσίες ή παραιτήσου τέλος πάντων!). Ναι είμαι πολύ εκνευρισμένη και πάω για ύπνο.
Πέμπτη 7/7
Ησυχία επικρατεί στο Παλέρμο. Μπορώ να πω οτι νιώθω κάπως παγωμένη με την όλη κατάσταση που επικρατεί. Ο Δημήτρης διαφωνεί σε πμ με τον Τζουμ σχετικά με τους κανόνες του παιχνιδιού. Η μόνη λογική (ακόμα) παραμένει η Eileen (ευχαριστώ κι εγώ που υπάρχεις) αλλά δυστυχώς είναι μόνη της μέσα στους καρχαρίες. Περιμένω να παιχτεί αυτή η ρημάδα η νεκροφάνεια από Deutsch ή I-lie-us στην aegloswen ή σε κάποιον άλλο που έφυγε με δολοφονία στην τελική. Δεν ξέρω γιατί οι παίκτες δεν παίζουν τις κάρτες τους. Λες και θα τους χρεώσουμε αν τις παίξουν! Πλησιάζουμε προς τη δολοφονία της Ίρις και δεν ντρέπομαι να πω τι είχαμε τι χάσαμε.
Γίνεται ψιλοχαμός αφού η ντοιτς παίζει επιτέλους τη νεκροφάνεια για την aeglo και η Κλερ την τυμβωρυχία για το Σπυράκο που αποκαλύπτεται οτι είναι ο δήμαρχος. Κι ενώ κατηγορίες εκτοξεύονται από δω κι από κει πάλι όμως με δύο πολίτες έτοιμους για αποχώρηση, μπαίνει ο Pie ο οποίος προς μεγάλη μου απογοήτευση υποπτεύεται τον Ικαρίονα για ΔΑ το οποίο πραγματικά δε μου φαίνεται περίεργο αφού ο Ικαρίων με τον τρόπο που παίζει θυμίζει τρομερά ΔΑ (ρίχνω βέλη παντού και βλέπω πού τσιμπάνε). Μετά την ηχώ που έπαιξε ο Ικαρίων τα φαντάσματα μιλάνε κι αυτά. Το απόγευμα η κατάσταση με τα συνεχή ποστ και τις ψήφους είχε βγει σχεδόν εκτός ελέγχου. Ο Δημήτρης ασχολούνταν από όσο κατάλαβα γιατί δεν έχουμε και χρόνο να μιλήσουμε με την αναφορά για την επιθετικότητα κάποιων παικτών (με το οποίο διαφωνώ αλλά δεν έχει και σημασία) κι εγώ είχα χάσει την μπάλα προσπαθώντας να βρω τις ψήφους και να μην κάνω λάθος. Στρατηγικά δεν έχω άποψη για το τι έγινε, παρά μόνο οτι η Κλερ εντέλει ψηφίστηκε για αποχώρηση. Τα αξιοσημείωτα είναι οτι η aeglo και η drama (που κι οι δύο με τη σειρά τους έχουν μάθει για τον Ικαρίονα) τον αθωώνουν. Επίσης τον αθωώνει κι η Κλερ. Όταν ο ultra παίζει τυμβωρυχία στην Κλερ και μαθαίνεται ο ρόλος της τα πράγματα κάπως ξεκαθαρίζουν. Αρχίζω να έχω μια ελπίδα για τους πολίτες κι εύχομαι κι ο Pie να ξεκολλήσει από το κόλλημα που έχει φάει και να βοηθήσει. Η πόρνη κοιμάται με τη ντόιτς που είναι και το επόμενο θύμα. Το μέντιουμ μαθαίνει οτι η ντράμα ήταν πολίτης. Τι θα κάνει η μάγισσα; Να κι ο I-lie-us που δίνει νεκροφάνεια στο γιατρό Τζουμ. Να δούμε αν θα μπορέσουν οι πολίτες να συντονιστούν. Και κάποια σκέψη για τον Ικαρίονα: δεν ξέρω γιατί ο κόσμος έχει θυμώσει ή εκνευριστεί μαζί του. Το Παλέρμο είναι ένα παιχνίδι ρόλων στο οποίο πρέπει να συμμετέχει κάποιος με όλο του το είναι. Σαν παίκτης προτιμώ 25 Ικαρίονες παρά 25 Ίριδες (no offense). Και το λέω φυσικά αφού κι εγώ έτσι παίζω κι εγώ έχω γίνει αντιπαθής κατά καιρούς. Αλλά πρέπει να θυμούνται αυτοί που θυμώνουν οτι το Παλέρμο δεν είναι πραγματική ζωή. Υποδύεσαι ένα ρόλο και σύμφωνα με αυτόν δημιουργείς έναν άλλο χαρακτήρα από αυτόν που στην πραγματικότητα είσαι. Γιατί λοιπόν δε δέχονται κάποιοι οτι ο χαρακτήρας αυτός μπορεί να είναι επιθετικός ή παθιασμένος; Θυμώνει κανείς με κάποιον ηθοποιό όταν παίζει κακό ρόλο; Στην πραγματική του ζωή ο Ικαρίων μπορεί να είναι πολύ γλυκομίλητος και ήσυχος άνθρωπος. Τέλος πάντων εγώ απογοητεύομαι όταν βλέπω οτι μετά από 10 παλέρμο extreme που έχουμε δει υπάρχουν ακόμα παίκτες που παίζουν αυτό το εκνευριστικό αδιάφορο παιχνίδι τύπου “έχω εξετάσεις – δουλειές – να βάψω τα νύχια μου και δεν είδα τίποτα αλλά ψηφίζω τον τάδε να φύγει”. Λόγω αυτών των παικτών θα το σκεφτώ σοβαρά για το αν θα ξαναπαίξω. Αυτά, σόρρυ με την πολυλογία μου σε ζάλισα αγαπητό μου ημερολόγιο. Καληνύχτα Παλέρμο.
Παρασκευή 8/7
Η μέρα ξεκινάει ήσυχα και έτσι πάει ως τη δολοφονία. Ο τσαφ παίζει την εξαίρεση ψηφοφορίας και ο Ικαρίων ρίχνει τα βέλη του προς τον Pie. Α ρε μπέρδεμα! Ελπίζω ο Pie να μπει πριν την ψηφοφορία και να βρούνε μια άκρη. Εδώ θέλω να δώσω congrats στον ultra για τα “Καλά μ'αυτό το πλευρό να κοιμάσαι” και το “attentionwhore”. Μπορεί να έστελνες πορνοδιαστροφικά πμ αλλά μόνο γι' αυτό σε συγχωρώ. Πλησιάζει η ψηφοφορία κι έχει ενδιαφέρον γιατί ο δικηγόρος Ικαρίων (ναι, ούτε κι εγώ το πιστεύω που το λέω κι όμως είναι αλήθεια, ήταν πολίτης!) έχει μηδενίσει τις ψήφους για τον cupid. Ακολουθούν σε ψήφους ο ίδιος ο Ικαρίων και ο Pie. Δηλαδή πιο καλά για τους μαφιόζους δεν παίζει να πήγαινε ποτέ! Α ρε Κλερ, γιατί ψήφισες cupid πριν φύγεις αφού δεν είχες ιδέα τι ήταν; Τον έκαψες τον άνθρωπο και μαζί και τους πολίτες!
Το απόγευμα η κατάσταση φεύγει πάλι εκτός ελέγχου όταν ο giamou επιλέγει να κατηγορήσει τη spy με αιτιολογία, ανάμεσα σε άλλα, “δικές του απόρρητες πληροφορίες”. Αυτό, σε σχέση και με τις προηγούμενες παραβιάσεις που έχει κάνει, μας κινητοποιεί ώστε να του δώσουμε τη μικρότερη δυνατή ποινή, να τον κάνουμε φάντασμα. Όλα παγώνουν 20 λεπτά πριν την ψηφοφορία όμως αυτή συνεχίζεται κανονικά. Ο cupid πρώτος σε ψήφους τις οποίες έχει μηδενίσει ο δικηγόρος κι έτσι ο Pie είναι αυτός που αποχωρεί. Εφτάψυχος αυτός ο Ικαρίων ε; Το πιο αστείο είναι οτι το μέντιουμ θα μάθει οτι ο Pie ήταν ... μαφιόζος! Καλό Σαββατοκύριακο Παλέρμο!
Σάββατο 9/7 & Κυριακή 10/7
Στο θρεντ του παιχνιδιού οι συνήθεις ύποπτοι και μη συζητούν λέγοντας ουσιαστικά τα ίδια και τα ίδια. Ο αρχιμαφιόζος Τάσος παίρνει την κατάσταση στα χέρια του και παίζει την Άμεση Προφυλάκιση ώρα 5 το πρωί στον Ικαρίονα ώστε να μην προλάβει κανείς να αντιδράσει – έτσι κι αλλιώς την κάρτα Ακύρωση Προφυλάκισης έχουν η Μάιρα και ο Pie που είναι φαντάσματα. Και κάπως έτσι μπαίνει προσωρινά τουλάχιστον ένα στοπ στον Ικαρίονα, ο σίγουρος πια σχεδόν για όλους μαφιόζος τσάρα σώζεται και η ψηφοφορία για Δευτέρα μεταφέρεται για την Τρίτη. Το τέλος του σαββατοκύριακου πλησιάζει κι οι νυχτερινοί ρόλοι πιάνουν δουλειά. Η πόρνη κοιμάται με τη Νεφέλη, το μέντιουμ μαθαίνει οτι ο Pie ήταν μαφιόζος αλλά δεν έχει προσέξει το μήνυμα που της έχει αφήσει ο Pie στα τελευταία του λόγια “Τέλος θα ήθελα να κλείσω με κάτι πολύ σημαντικό. Απευθύνομαι σε όλους σας, αλλά κυρίως σε έναν/μία από εσάς (θα καταλάβει εκείνος/η όταν έρθει η ώρα): Προσπαθήστε να δείτε πίσω από τη φαινομενική αλήθεια των πραγμάτων. Μην βγάζετε βιαστικά συμπεράσματα. “ το οποίο μού φάνηκε ενδεικτικό ενός ΚΑΛΟΥ παίκτη, άσχετα που από όσο έμαθα τον κατάλαβαν κι άλλοι. Ελπίζω η Έλενα να ξαναδεί τα τελευταία λόγια του ΑΜ και να καταλάβει γιατί αλλιώς τείνω να την βάλω στη λίστα με τους χειρότερους παίκτες. Μια θετική εξέλιξη για τους πολίτες είναι οτι το θύμα είναι η Έλενα αλλά σώζεται από το γιατρό Tzoum στην πρώτη του ενέργεια ουσιαστικά. Η μάγισσα επιλέγει να μη σώσει το μέντιουμ και αναμένουμε πότε θα κάνει εκείνη τη δική της δολοφονία. Η βδομάδα ξεκινά και πέφτει η νύχτα στο Παλέρμο.
Δευτέρα 11/7
Η μέρα κυλάει ε-κ-ν-ε-υ-ρ-ι-σ-τ-ι-κ-ά αργά. Ναι λοιπόν, μού λείπει ο Ικαρίων, γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε; Το παραδέχομαι. Έχω πάθει εξάρτηση με τα ποστ του, τις αναλύσεις του, τις θεωρίες του. Κάποιο καλό παιδί είπε προχτές “για σκέψου να έπαιζαν μαζί Σύλβια και Άκης, η Σύλβια θα έκανε παράθεση κάθε πρόταση του Άκη!”. Ναι για σένα μιλάω κύριε, ξέρεις ποιος είσαι αλλά επιφυλάσσομαι να σε κανονίσω εν ευθέτω χρόνω. Τέλος πάντων κουτσά στραβά περνάει η μέρα. Το καλό είναι οτι ο γιατρός έχει σώσει το θύμα (άντε βρε Τζουμ, έκανες και κάτι σωστό!) και δεν υπάρχει δολοφονία. Από την άλλη δεν έχουμε και ψηφοφορία οπότε το Σαββατοκύριακο το κάναμε τριήμερο σαν κλασσικοί Ελληνάρες που είμαστε. Τα πράγματα μπαίνουν σε μια γραμμή για τους πολίτες, αν καταφέρουν να συντονιστούν σε αυτό το κρίσιμο σημείο τα πράγματα θα πάνε καλά. Εκ του αποτελέσματος και μόνο μού αρέσει το αμυντικό παιχνίδι που έχουν παίξει Eileen και Jkaradakov, είναι σαν αυτούς τους αμυντικούς στο ποδόσφαιρο που ποτέ δε βάζουν γκολ αλλά τρέχουν σαν παλαβοί πάνω κάτω αποτρέποντας γκολ των αντιπάλων. Μου αρέσει που σε κανέναν δεν περνάει από το μυαλό ο ρόλος τους. Το κακό είναι οτι η μάγισσα που έχει τη νεκροφάνεια μετά τη νέα μοιρασιά καρτών χτες θέλει να επαναφέρει τον Pie το οποίο ακόμα δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό εφόσον τη δουλειά του την έχει εκπληρώσει, που ήταν να δώσει το μαφιόζο που ξέρει, τον τσαρα. Η Έλενα φρικάρει στην ιδέα και μας ζητάει να κάνουμε κάνα τρισάγιο για τους πολίτες, δεν έχει βάλει όμως το μυαλουδάκι της να σκεφτεί οτι ο Pie ΔΕΝ ήταν μαφιόζος, όπως της είπαμε χτες το βράδυ, αλλά αντίπαλος μαφιόζος που κερδίζει με τους πολίτες. Περιμένουμε τις νυχτερινές δράσεις λοιπόν. Ο γιατρός σώζει πάλι το μέντιουμ. Το θύμα είναι ο πληροφοριοδότης Jkaradakov αλλά το μέντιουμ με απογοητεύει γιατί δε ρωτάει για κανένα φάντασμα. Θεωρώ οτι η Έλενα, με το ρόλο που έχει, προς το παρόν έχει παίξει αν όχι το χειρότερο αλλά ένα από τα χειρότερα παιχνίδια. Καληνύχτα Παλέρμο.
Τρίτη 12/7
Η μέρα έχει τρεξίματα αλλά δε συμβαίνει και τίποτα στο παιχνίδι. Μετά την ανακοίνωση της δολοφονίας ο Ιορδάνης παίζει την αποτυχία δολοφονίας κι έτσι τα πράγματα επιστρέφουν εκεί που ήταν. Νιώθω τους μαφιόζους να αφρίζουν από το κακό τους. Το κλίμα κατά του τσάρα στην ψηφοφορία δεν φαίνεται να αλλάζει όσο κι αν κάποιοι πάνε να μπερδέψουν. Δεν ξέρω τι μπορούν να κάνουν τώρα οι μαφιόζοι, τουλάχιστον χωρίς να καρφωθούν. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτι η μάγισσα Ζωή θεωρείται από κάποιους ακόμα μαφιόζα ή έστω πόρνη. Έχει παίξει τρομερά συντηρητικό παιχνίδι και θα ήθελα να τη δω επιτέλους να κάνει μια δολοφονία. Η ψηφοφορία περνάει ήσυχα και ο τσαφ θυσιάζεται για να μείνουν στην αφάνεια οι υπόλοιποι μαφιόζοι. Δεν ξέρω αν θα τολμήσει ο Dume να παίξει νεκροφάνεια στον τσαφ, τουλάχιστον όχι ακόμα. Ήταν μια καλή μέρα για τους πολίτες αλλά είναι ακόμα μπερδεμένοι. Ο Ιορδάνης χρησιμοποιεί το όνειρο για να μάθει για την Έμιλυ και μαθαίνει οτι είναι μαφιόζα. Στο στόχαστρο ΚΑΙ της μάγισσας η έμιλυ, το ήσυχο και μετρημένο παιχνίδι της φανερώνεται σιγά σιγά. Θέλω να μάθω ποιο θα είναι το θύμα κι αν ο γιατρός θα το σώσει. Ο γιατρός όμως έχει κολλήσει στο μέντιουμ ενώ οι δολοφόνοι στοχεύουν αυτόν. Τη νύχτα ο Ιορδάνης αποφασίζει να ανοίξει τα χαρτιά του και να “δώσει” τους μαφιόζους που θεωρεί σίγουρους. Παράλληλα παίζει την άμεση προφυλάκιση προς την Έμιλυ ελπίζοντας κανείς να μην την ακυρώσει όμως ο ΔΑ Χάρης για άλλη μια φορά μάς ανακατεύει το παιχνίδι παίζοντας την ακύρωση προφυλάκισης. Κι έτσι μια καλή κάρτα πάει χαμένη κι οι πολίτες θα χάσουν ακόμα έναν πολίτη το μεσημέρι. Καληνύχτα Παλέρμο.
Τετάρτη 13/7
Σήμερα είμαι όλο νεύρα πρώτον γιατί η άμεση προφυλάκιση προς μία μαφιόζα απέτυχε και δεύτερον γιατί με τούτα και με κείνα η Κλερ και το κακό της παίξιμο (σόρρυ Κλερ) επανέρχονται να ... αφήσουν συντρίμια όπως πολύ καλά είπε ο cupid ο οποίος, μετά τη δολοφονία του Tzoum κι ενώ κι ο ίδιος τον ψήφισε, δε βοηθάει σε ΤΙΠΟΤΑ να βρεθεί μια άκρη. Αυτήν που θέλω να τραβήξω από τις κοτσίδες είναι η Έλενα (δεν ξέρω αν έχει κοτσίδες, αν όχι να βάλει εξτένσιονς, δε με νοιάζει!) η οποία αφήνει τους σίγουρους κακούς που οι πολίτες έχουν μισοβρεί ως τώρα (Τάσος, Emilouko, spy, Libertus) και πάει στον … Cupid ως φόρο τιμής στον αδικοχαμένο Tzoum. Δηλαδή τι να πω. Απελπίζομαι. Κάντε κάτι, ξυπνάτε. Το απόγευμα κι ενώ ετοιμάζομαι να πάω να φτιάξω μια ωραιότατη σπανακόπιτα, η Έλενα θυμάται ΑΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΤΑ να παίξει την Ηχώ. +10 παίκτες στο παιχνίδι και μερικοί μετράνε και διπλοί (ονόματα δε λέμε, οικογένειες δε θίγουμε, ναι Ικαρίονα, σε σένανε μιλάω, με αγάπη πάντα). Τα πάνω κάτω, φτιάχνω όπως όπως το σπανάκι με το τυρί, βάζω και αυγουλάκια, λίγο μαϊντανό... τι; δε μιλάμε για συνταγές εδώ; Α σόρρυ ξεχάστηκα. Να και τα φαντασματάκια μου εμφανίζονται και αρχίζουν να κατηγορούν τον ΔΑ Χάρη. Η ώρα της ηχούς τελειώνει και ο Libertus φεύγει από το παιχνίδι, άλλωστε η δουλειά του ολοκληρώθηκε εδώ. Πέφτει η νύχτα στο Παλέρμο και η αδυσώπητη πόρνη κοιμάται με το αλεξίσφαιρο γιλέκο I-lie-us τη νύχτα που οι μαφιόζοι τον στοχεύουν. Την Έμιλυ όμως στοχεύει και η μάγισσα Ζωή που αποφασίζει επιτέλους να τη σκοτώσει.
Πέμπτη 14/7
Με τις εξελίξεις είμαι πολύ τσαντισμένη σήμερα. Οι τρεις πολίτες Βασίλης, μιντιν και cupid παίζουν ο ένας χειρότερα από τον άλλον, με τον έναν να παραδέχεται οτι δεν έχει πολυπροσέξει το παιχνίδι, τον δεύτερο να λέει οτι θα φύγει από απουσίες γιατί θα φύγει κατασκήνωση και τον τρίτο να μην μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του με επιχειρήματα με αποτέλεσμα οι μαφιόζοι να το εκμεταλλεύονται. Θα ήθελα να πω εδώ οτι δεν έχω το δικαίωμα να απαγορεύσω σε κάποιους να ξαναπαίξουν. Ζητάω όμως, αν έχετε φιλότιμο, να μην ξαναδηλώσετε συμμετοχή αν δεν έχετε την επαρκή όρεξη και τον απαραίτητο χρόνο για να παίξετε. Δεν πίστευα οτι οι πολίτες θα νικήσουν και δε με νοιάζει κιόλας, αλλά θα ήθελα να δω μια επαρκή συμμετοχή με επιχειρήματα κι όχι απλά ψήφους. Προσπαθώ να μιλήσω στο φιλότιμό σας και απευθύνομαι σε όλους. Τέλος πάντων, το είπα κι αυτό κι ας γίνω κακιά, παλιά μου τέχνη κόσκινο. Στα του παιχνιδιού, είμαι σίγουρη οτι ο Dume θα παίξει τη νεκροφάνεια πάνω στην Έμιλυ σήμερα μετά τη δολοφονία οπότε και η δολοφονία της μάγισσας – που τόσο την περίμενε κι αυτή κι όλοι μας – θα πάει χαμένη και οι μαφιόζοι θα εξακολουθήσουν να είναι 5. Πριν τη δολοφονία όμως γίνεται κάτι που με κάνει να χοροπηδάω από τη χαρά μου – ναι Δημήτρη, χοροπηδάω με το Π. Ο Βασίλης ξυπνάει επιτέλους και ω ναι, παίζει την Άμεση προφυλάκιση στον Τάσο. Μαζί με τη δολοφονία της Έμιλυ, αυτή η μέρα είναι η καλύτερη για τους πολίτες κι ας μην το ξέρουν. Βγάζουν 2 μαφιόζους σε 10 λεπτά. Αυτή τη στιγμή λοιπόν έχουμε 3 μαφιόζους και 7 πολίτες στο παιχνίδι με την πόρνη έναν από αυτούς. Η σημερινή ψηφοφορία έχει ακυρωθεί οπότε θα δούμε πια την αυριανή δολοφονία. Η Ζωή μπορεί να σώσει κάποιον ακόμα και έχει και μία νεκροφάνεια. Πάντως ο τρόπος που έχουν παίξει οι πολίτες ως τώρα είναι σαν ένας μαθητευόμενος οδηγός που πάει να παρκάρει, κάνει 30 φορές όπισθεν μια δεξιά μια αριστερά και στο τέλος παρκάρει το αμάξι ίσια. Ως το απόγευμα τίποτα δεν έχει αλλάξει. Οι εναπομείναντες μαφιόζοι προσπαθούν να δουν τι θα κάνουν. Ελπίζω το ποστ της Ζωής σχετικά με αυτή την περιβόητη τελευταία ψήφο στον cupid να ξυπνήσει το μέντιουμ που πραγματικά βλέπει τα πράγματα τελείως μονοδιάστατα. Πολύ καλό παιχνίδι πρέπει να πω έχει κάνει και η πόρνη μας ο ούλτρα (αν και τα νυχτερινά του πμ ήταν αρκετά τολμηρά για μένα τη γιαγιά θα έλεγα :P). Ειδικά με τον Ηλία που ήταν ο μοναδικός τρόπος να πεθάνει έπεσε διάνα αλλά και γενικά άργησε πολύ να καρφωθεί και χρησιμοποιεί λογικοφανή επιχειρήματα. Καμιά φορά το να λες κάτι που φαίνεται αληθινό, έστω κι αν δεν είναι, μπορεί να βγει καλύτερο από το να μη λες τίποτα. (όχι ούλτρα, δεν σου κάνω σήμα οτι σε θέλω, άσχετα με τις νύχτες ακολασίας που φαντάστηκες οτι ζήσαμε! Είμαι αφοσιωμένη στο στεφάνι μου έχω πει, παράτα με!). Και μιας που μιλάμε για την πόρνη, κάνει αίσχη για άλλη μια φορά με το μέντιουμ το οποίο δε μαθαίνει και σήμερα αν η Έμιλυ ήταν μαφιόζα. Το θύμα είναι η Eileen και φυσικά αποφασίζει να σώσει τον εαυτό της. Αυτά είναι τα κακά νέα για τους μαφιόζους. Τα καλά νέα είναι οτι οι πολίτες τρώγονται μεταξύ τους και δε συντονίζονται για να βγάλουν έξω μια σίγουρη μαφιόζα, τη spy, που ο πληροφοριοδότης έχει δώσει εδώ και λίγες μέρες. Καληνύχτα Παλέρμο.
Παρασκευή 15/7
Δέκα θα μείνουν και μετά τη μεσημεριανή δολοφονία οι παίκτες οπότε πάμε και για τρίτη βδομάδα και μετά θα εξαρτηθεί από τις κάρτες που θα μοιραστούν. Το απόγευμα η μάγισσα παίζει τη νεκροφάνεια για τον ΑΜ Pie. Προσωπικά διαφωνώ για το ποιον έφερε. Ο Pie, εκτός που είναι ΑΜ και φυσικά είναι μια ακόμα ψηφοφορία για να φύγει έστω οτι οι πολίτες φτάσουν σε αυτό το σημείο, δηλαδή μια έξτρα μέρα στην οποία πολλά μπορούν να συμβούν, είχε φανεί οτι δεν είχε και πολύ χρόνο. Δηλαδή ουσιαστικά ο Pie έπαιξε σαν πρωτάρης δίνοντας απλά στο πιάτο το μαφιόζο που ήξερε και δε βοήθησε καθόλου τους πολίτες. Για μένα το χειρότερο παίξιμο μετά το μέντιουμ, αναλογικά φυσικά και τους ρόλους που είχε ο καθένας. Θα ήθελα να γυρίσει ο Ικαρίων γιατί, αν και σίγουρα τρώει γερά κολλήματα πού και πού, είναι άνθρωπος στον οποίο μπορείς να μιλήσεις και να συνεννοηθείς και σε αυτό το σημείο του παιχνιδιού τέτοιον άνθρωπο χρειάζονται οι πολίτες. Πάντως σαν κίνηση ήταν πολύ έξυπνη αφού δεν αφήνει ουσιαστικά περιθώρια στο μαφιόζο που έχει τη νεκροφάνεια να την παίξει αφού έτσι θα αποκαλυφθεί. Να δούμε πότε θα δει ο Pie οτι μπορεί να παίξει. Το καλό είναι οτι έρχεται Σαββατοκύριακο οπότε υπάρχει αρκετός χρόνος. Το κακό είναι οτι οι πολίτες έχουν κολλήσει στον mintin που παίζει ένα ακόμα οικτρό παιχνίδι (πλζ μην ξαναδηλώσεις συμμετοχή καμάρι μου, δεν τό 'χεις, αλήθεια σου λέω!) και στη σημερινή ψηφοφορία μάλλον θα χάσουμε πολίτη. Αλλά και πάλι βρισκόμαστε σε ένα καλό νούμερο μπορώ να πω. Η ψηφοφορία έρχεται σε ισοπαλία ανάμεσα σε μιντιν και κιουπιντ και σε δημοσκόπηση αποχωρεί ο μιντιν ο οποίος δεν μπαίνει καν στον κόπο για τελευταία λόγια αλλά δε θα πω τίποτα άλλο, ο κόσμος βλέπει και κρίνει. Το Σαββατοκύριακο έρχεται και πέφτει η νύχτα στο Παλέρμο.
Σάββατο 16/7
Στο παιχνίδι επικρατεί ησυχία αλλά τη νύχτα ο ντιουμ επαναφέρει με νεκροφάνεια τον Τάσο. Όλα πια εξαρτώνται από τις κάρτες που θα μοιραστούν αφού οι ρόλοι έχουν λίγο πολύ αποκαλυφθεί.
Κυριακή 17/7
Ποτέ δεν πίστευα οτι θα πηγαίναμε για τρίτη βδομάδα παιχνιδιού. Δε βαρέθηκα, ίσα ίσα έχει ενδιαφέρον, απλά περιμένω με αγωνία όλους να μιλήσουν στο τέλος. Πάω για ένα μπάνιο το απόγευμα η γυναίκα, γυρνάω κι έχουν γίνει τα σόδομα και τα γόμορα. Ο Τάσος παίζει άμεση προφυλάκιση στην Eileen και η Νεφέλη αμέσως την τυμβωρυχία. Ο Cupid μέσα στον ενθουσιασμό του παίζει την Ηχώ αλλά δεν υπολογίζει οτι η επόμενη ψηφοφορία έχει ακυρωθεί. Τα φαντάσματά μας μπαίνουν και θέλουν να μιλήσουν. Καλώς ή κακώς συμφωνώ με Τζουμ και Ικαρίονα που υποστηρίζουν οτι η Eileen κακώς επανέφερε τον Αντίπαλο μαφιόζο αντί για έναν σίγουρο πολίτη από τους τόσους που υπήρχαν. Ο Πάι με απογοητεύει και πάλι αφού από την Παρασκευή το βράδυ τώρα μίλησε πρώτη φορά. Καταλαβαίνω οτι η Ζωή και πολλοί ακόμα δεν είδαν με καλό μάτι το μπέρδεμα που προκάλεσαν ο Τζουμ κι ο Ικαρίων αλλά θεωρώ οτι ο τελευταίος ειδικά ήταν αυτός που έπρεπε να επανέλθει με νεκροφάνεια. Τέλος πάντων τα έχω πει αρκετές φορές, βαρέθηκα κι εγώ να τα επαναλαμβάνω. Ο Ιορδάνης παίζει την τυμβωρυχία στην Έμιλυ και φανερώνεται οτι ήταν μαφιόζα και η spy μαθαίνει στα σίγουρα οτι ο Ιορδάνης είναι ο πληροφοριοδότης με την κάρτα όνειρο. Μετά το θέμα γίνεται λίγο μάχη γιατί τα φαντάσματα έχουν μια πικρία με πράγματα που ειπώθηκαν. Προτιμώ να μη συμμετάσχω και να τα πούμε όλα στο τέλος. Ήδη εδώ έχω γράψει πολλά που εκφράζουν τη γνώμη μου. Η νύχτα πέφτει στο Παλέρμο και η πόρνη μένει από σήμα σε ένα κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού, δεν προλαβαίνει να στείλει με ποιον κοιμάται και έτσι ο ΑΜ που είναι το σημερινό θύμα θα πάρει μαζί του στη φαντασματοχώρα και τη spy. Παράλληλα οι μαφιόζοι καρφώνουν τον πληροφοριοδότη Ιορδάνη και το πρωί αναμένονται τρία θύματα. Το μέντιουμ μαθαίνει οτι ο μιντιν που λυσσάξανε όλοι να βγάλουν δεν ήταν καν μαφιόζος. Καληνύχτα Παλέρμο.
Δευτέρα 18/7
Τη νύχτα ο Pie χρησιμοποιεί τη νεκροφάνεια σίγουρος πως θα είναι αυτός το θύμα και επαναφέρει την Κλεοπ. Το μεσημέρι ανακοινώνονται οι τρεις δολοφονίες αλλά δε νομίζω πια να μπορεί να γίνει τίποτα υπέρ των πολιτών. 3 μαφιόζοι, 1 πόρνη και 3 πολίτες. Η μάχη των καρτών θα γίνει αύριο αλλά μάλλον θα είναι άνιση. Στο παιχνίδι έχει πέσει βουβαμάρα αλλά οι 4 αθώοι πολίτες αρχίζουν να ξεκαθαρίζουν τι συνέβη. Τη νύχτα η πόρνη κοιμάται με την κλεοπ που τελικά δεν κατάφερε ποτέ να χρησιμοποιήσει την ιδιότητά της γιατί αυτή είναι και το αυριανό θύμα. Καληνύχτα Παλέρμο. Ήταν μια βαρετή μέρα η σημερινή.
Τρίτη 19/7
Οι πολίτες όσο και να προσπαθήσουν δεν θα καταφέρουν τίποτα, μπορούμε όπως να πούμε οτι ήταν ντέρμπι και σίγουρα ένα ενδιαφέρον παιχνίδι ως το τέλος. Ακόμα μια πολίτης φεύγει και δυστυχώς οι πολίτες δεν μπορούν ακόμα να βγάλουν άκρη και να ψηφίσουν όλοι μαζί. Σε αυτό βέβαια βοηθάει οτι οι 2 από τους 3 δεν έχουν παρακολουθήσει το παιχνίδι όπως θα έπρεπε κι αυτό θα πρέπει να τους κάνει να είναι πιο συνεπείς στο μέλλον αν θελήσουν να ξαναδηλώσουν συμμετοχή. Ευελπιστώ το “κράξιμο” που θα φάνε από τους υπόλοιπους παίκτες να τους κάνει να σεβαστούν το παιχνίδι κι αυτούς που κόπιασαν γι' αυτό περισσότερο στο μέλλον (μάλλον μόνη μου τα λέω αλλά μόνη μου τ' ακούω, υγεία). Αναμένοντας το παιχνίδι να τελειώσει αύριο το μεσημέρι λοιπόν θέλω να μιλήσω για ακόμα μια φορά για τον Ικαρίονα και το στιλ που έπαιξε. Εγώ όπως όλοι ξέρετε παίζω ακριβώς όπως εκείνος. Τα πιστεύω μου είναι οτι όσο πιο πολύ μιλήσεις τόσο θα αναγκάσεις κάποιον να σου απαντήσει και να υποπέσει σε σφάλμα. Αν τα 2/3 των μαφιόζων δε μιλάνε καν (κάνω πως λείπω, πως διαβάζω, πως δεν έχω χρόνο, πως δεν ξέρω να παίζω, πως δεν ξέρω τι μου γίνεται, πως δεν έχω ίντερνετ κλπ, όπως έκαναν κάποιοι μαφιόζοι σε αυτό το παιχνίδι αλλά και σε προηγούμενα) τότε για μένα ΔΕΝ τους αξίζει και η νίκη. Πολλοί μού λένε “αυτός είναι ο τρόπος που παίζουν, τι θες τώρα;” και οκ το δέχομαι οτι ισχύει, ο καθένας παίζει όπως θέλει, με γεια του με χαρά του. Ούτε προσπαθώ να πείσω κανέναν να ακολουθήσει τον δικό μου τρόπο όπως και κανείς δε θα με πείσει να παίξω παλέρμο όντας σιωπηλή και κάνοντας την άσχετη. Έχω όμως δικαίωμα να αμφισβητώ την αξία μιας νίκης με τρόπους που δεν εκτιμώ. Ο Ικαρίων μπέρδευε τους παίκτες κι έτρωγε κολλήματα, έβγαζε γρήγορα συμπεράσματα, πίσω του κρύφτηκαν οι μαφιόζοι, ναι τα δέχομαι αυτά. Αλλά όλες αυτές οι υπερβολικές του κινήσεις είχαν και κάποιο αποτέλεσμα το οποίο μέσα στη μανία κάποιων να τον κατηγορήσουν δεν το είδαν ή δε θέλησαν να το δουν. Η Ζωή έπαιξε ένα πολύ καλό παιχνίδι παραμένοντας για πολύ καιρό στη σκιά και χτυπώντας με μέτρο ώστε να μη γίνει αντιληπτή και μπράβο της, εγώ της το δίνω μέχρι το σημείο που επανέφερε τον Πάι. Αν μου ζητούσε όμως κάποιος να παίξω όπως η Ζωή, με τέτοιο αμυντικό – συντηρητικό τρόπο σε σχέση με τον τρόπο του Ικαρίονα, όχι, δε θα το έκανα. Και δε θα το έκανα γιατί δε θα περνούσα καλά αν ήθελα να πω πράγματα και δεν μπορούσα, γιατί δε θα ήμουν εγώ αν έπαιζα ένα θέατρο, γιατί δε θα ήθελα να προδώσω τα πιστεύω μου για ένα παιχνίδι. Κάποιοι θα πουν οτι το παίρνω πολύ σοβαρά, αλλά εγώ θα πω το αντίθετο, οτι το παίρνω ως ένα παιχνίδι κι ο σκοπός είναι να περάσουμε καλά. Αν ήμουν μαφιόζος κι οι συνμαφιόζοι μου με ανάγκαζαν να το βουλώσω και να μπαίνω να ψηφίζω μια φορά τη μέρα στις 8 παρά 5 (όπως έκανε η spy κι η Nefeli, no offense ladies) εγώ θα τρελαινόμουν. Ξεχνάμε οτι σκοπός δεν είναι η νίκη. Η νίκη είναι η αφορμή που ξεκινήσαμε να παίζουμε. Η χαρά και η διασκέδαση είναι στο ταξίδι. Ξέρω πως οι περισσότεροι δε συμφωνείτε κι ίσως δε θέλετε να παίξετε μαζί μου ή με τον Ικαρίονα, αλλά εγώ δηλώνω οτι το παιχνίδι αυτό που έζησα σαν ΣΕ ήταν όμορφο την πρώτη βδομάδα επειδή υπήρχε εκείνος και τα σεντόνια του. Δεν υποτιμώ το παιχνίδι κανενός, απλά εκφράζω τη γνώμη μου. Αυτά για το θέμα αυτό, πάμε να δούμε τι θα γίνει στην ψηφοφορία. Τελικά ο ουλτρα φεύγει και περιμένουμε όλοι την τελευταία δολοφονία αύριο ώστε να τελειώσει το παιχνίδι. Νιώθω μια νοσταλγία που τελειώνει γιατί όσο νά 'ναι μού κράτησε συντροφιά αυτόν τον ζεστό Ιούλιο που είμαι ακόμα στην Αθήνα και πέρασα καλά με τα παιδιά με τα οποία μιλούσαμε. Ευχαριστίες αύριο. Καληνύχτα για τελευταία φορά Παλέρμο.
Τετάρτη 20/7
Τελευταία μέρα στο Παλέρμο. Μετά τη δολοφονία ένα ακόμα παιχνίδι φτάνει στο τέλος του. Θα έλεγα οτι ήταν ένα επιτυχημένο παιχνίδι με κάποιες ατυχίες των πολιτών όπως κάποιοι που τζάμπα δήλωσαν συμμετοχή κι έπιασαν θέσεις του παιχνιδιού αφού δεν ενδιαφέρονταν, κάποιοι που δε διάβασαν κανόνες και έκαναν λάθη με αποτέλεσμα να πάρουν ποινές, κάποιοι που δεν είχαν πολύ χρόνο κλπ. Όλα αυτά βοήθησαν τους μαφιόζους να θριαμβεύσουν. Δεν έχει σημασία το ποιος κέρδισε πάντως αλλά το οτι περάσαμε όλοι πιστεύω καλά. Ευχαριστώ τον Δημήτρη αν και με στεναχώρησε κάποιες φορές, ευχαριστώ τους παίκτες που μού χάρισαν όμορφες συγκινήσεις με το παίξιμό τους και τα πμ τους. Καλά να περνάτε!:clapup:


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top