Palermo #43 - Επιδημική έκρηξη

Ψηφοφορία 15/7 - Ποιος θέλετε να αποχωρήσει;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 11)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Giamou

Νεοφερμένος

Ο Giamou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Άμα είναι ΔΑ,γιατί εκείνον να τον βγάλουμε στις τελευταίες γύρες και εμένα που με θεωρείτε ΔΑ να με βγάλετε άμεσα; Μόνο εμένα δεν μ'αρέσει αυτό;

Ψηφίζω τον ikariona για λόγους που έχω προαναφέρει. Και ΔΑ να μην είναι,έχει στείλει με κύματα παίκτες καλών ρόλου εκτός παιχνιδιού.
Θα παρακαλούσα μόλις βγω από το παιχνίδι με ψηφοφορία/δολοφονία ( και δολοφονία ναι,γιατί ο ikarionas θα πει ότι ήταν ξεκάρφωμα της μαφίας) να πέσει τυμβωρυχία πάνω μου,να δείτε ότι δεν ήμουν ο ΔΑ και να ξενερώσετε με το παιχνίδι όσο έχω ξενερώσει εγώ.

Ενταξει, το καταλαβαμε...Δεν εισαι ΔΑ, εισαι μαφιοζος. Να σε ρωτησω κατι? Επειδη εγω δε θελω να σε ψηφισω αν εισαι πολιτης, αλλα δε τεκμηριωνεις αυτα που λες, θα μου απαντησεις στο εξης? Aν ο Ikarionas ειναι ΔΑ, τον ψηφισε δολοφονος ενω κινδυνευε να βγει?
Ναι, σιγα μη σπαταλαμε ετσι τις τυμβωρυχιες δεξια και αριστερα...


Και εγώ σε αθώωνω γιατί δεν νομίζω ένας μαφιόζος να στερούσε μία τόσο σημαντική κάρτα από την ομάδα του. Ναι, μπλοφάρουνε οι μαφιόζοι, δεν αντιλέγω, αλλά μου φαίνεται ακραίο...
Με αυτά στο μυαλό, έχω μόνο να πω... To those who hear me, I say, do not despair...
Αν το δεις λίγο πιο συνολικά, δεν υπάρχει παίκτης πλην Tzoum, που να μην έχει ψηφίσει αθώο. Είσαι υπερβολικά αυστηρός με τον εαυτό σου. Ουσιαστικά τώρα έχουν αρχίσει να φαίνονται περισσότερο κάποια πράγματα. Και στην τελική, δε θα στεναχωριέσαι για το Παλέρμο. Είναι ένα παιχνίδι και μπήκες να περάσεις καλά. :vroum: Μην το παίρνεις λοιπόν πιο σοβαρά από όσο χρειάζεται. Ηρέμησε μέσα στο Σ/Κ και έλα ανανεωμένος από Δευτέρα :hug:

Συμφωνω και στα 2, ολοι εχουν κανει λαθη μεχρι στιγμης και πολυ μεγαλυτερα απο αυτα που καταλογιζεις στον εαυρο σου και δευτερον, και γω δε νομιζω να επαιξε ετσι μια καρτα, που ειναι χρησιμη για τους δολοφονους, αλλωστε δε ξεραμε οτι την εχει. Το μονο ακραιο σεναριο που μπορω να σκεφτω ειναι να βρισκομαστε ολοι σε αρκετα λαθος κατευθυνση και να το καναν για να υπαρχουν περισσοτερα ατομα που θα ψηφιζαν αθωους ( γιατι απο οτι φαινεται θα υπαρξει συνασπισμος αθωων) ή για να αθωωθει ο i lie us, εφοσον παλι βρισκομαστε σε λαθος δρομο και ετσι θα κερδισει παρα πολυ χρονο.(τραβηγμενα μεν, αλλα δε μπορω να μην τα αναφερω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Deutsch...Lover η οποία με επανέφερε με νεκροφάνεια χθές. Ήμουν αρκετά σίγουρη για το γεγονός ότι ήταν πολίτης.

Dumeκατι, ultraviolence, δεν στέκουν αυτά που λέτε για Ικαρίωνα πλέον.
Μετά την Ηχώ, την αθώωση από τον ντεντέκτιβ και γενικά από το πως έχει εξελιχθεί το παιχνίδι, ως και εγώ , που τον κατηγορούσα εξ'αρχής για τον τρόπο που έπαιζε, κατάλαβα κάποια πράγματα. Αν είστε με το μέρος των πολιτών νομίζω πως πρέπει να αλλάξετε λίγο τον τρόπο που παίζετε και να μην μένετε στα παλιά τόσο. :/:

Το Παλέρμο είναι ένα παιχνίδι που διαρκώς εξελίσσεται και έρχονται νέα στοιχεία σε κάθε γύρο και καλό θα ήταν να παίζουμε σύμφωνα με τις εξελίξεις.

I_lie_us για εμένα αθώος προς το παρόν, μετά την κίνηση να παίξει κάρτα με Νεκροφάνεια στον Tzoum.
Κανένας από την μαφία δεν θα έκανε κάτι τέτοιο.
Πιστεύω πως η μαφία κρατάει τις καλές κάρτες για το τέλος του παιχνιδιού, για να εξασφαλίσουν την νίκη τους και δεν θα τις χρησιμοποιούσε σε αυτό το σημείο.
Ειδικά πάνω στον Tzoum. Πάει μακρυά η βαλίτσα.
Tzoum λογικά πολίτης αφού ήταν το πρώτο κίλ των μαφιόζων και σχεδόν αδύνατο να έδιωχναν κάποιον δικό τους τόσο νωρίς.
Η παρατήρηση για Guest 278211 που ψήφισε τσάρα και αμέσως μετά εκείνος παίζει εξαίρεση ψηφορορίας,είναι καλή επίσης.
Giamou λογικά πολίτης.

Η εξαίρεση ψηφοφορίας που παίζει ο τσάρα σήμερα και πριν προλάβει καν να δημιουργηθεί κύμα πάνω του, πολύ καλή κίνηση και λίγο σπασμωδική. Μιας και λείπει και δεν μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του. Αλλά δεν μπορεί να βάλει και κανέναν άλλον να τον υπερασπιστεί γιατί θα εκτεθεί και εκείνος.

Για Piemaker τα είπα και εχθές. Απών και χωρίς καμία συμμετοχή, ξαφνικά γυρνάει και ξέρει τα πάντα, για τους πάντες.
Έχει βρεί και τους δολοφόνους, ρίχνει και διπλή ψήφο στον Ικαρίωνα. Αν αυτός δεν ήταν μιλημένος και διάβασε 454045402424 σελίδες για να βγάλει τόσα συμπεράσματα, τότε δεν ξέρω τι άλλο ήταν.

Αυτά,τραγουδάκι. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Deutsch...Lover η οποία με επανέφερε με νεκροφάνεια χθές. Ήμουν αρκετά σίγουρη για το γεγονός ότι ήταν πολίτης.

Dumeκατι, ultraviolence, δεν στέκουν αυτά που λέτε για Ικαρίωνα πλέον.
Μετά την Ηχώ, την αθώωση από τον ντεντέκτιβ και γενικά από το πως έχει εξελιχθεί το παιχνίδι, ως και εγώ , που τον κατηγορούσα εξ'αρχής για τον τρόπο που έπαιζε, κατάλαβα κάποια πράγματα. Αν είστε με το μέρος των πολιτών νομίζω πως πρέπει να αλλάξετε λίγο τον τρόπο που παίζετε και να μην μένετε στα παλιά τόσο. :/:

Το Παλέρμο είναι ένα παιχνίδι που διαρκώς εξελίσσεται και έρχονται νέα στοιχεία σε κάθε γύρο και καλό θα ήταν να παίζουμε σύμφωνα με τις εξελίξεις.

I_lie_us για εμένα αθώος προς το παρόν, μετά την κίνηση να παίξει κάρτα με Νεκροφάνεια στον Tzoum.
Κανένας από την μαφία δεν θα έκανε κάτι τέτοιο.
Πιστεύω πως η μαφία κρατάει τις καλές κάρτες για το τέλος του παιχνιδιού, για να εξασφαλίσουν την νίκη τους και δεν θα τις χρησιμοποιούσε σε αυτό το σημείο.
Ειδικά πάνω στον Tzoum. Πάει μακρυά η βαλίτσα.
Tzoum λογικά πολίτης αφού ήταν το πρώτο κίλ των μαφιόζων και σχεδόν αδύνατο να έδιωχναν κάποιον δικό τους τόσο νωρίς.
Η παρατήρηση για Guest 278211 που ψήφισε τσάρα και αμέσως μετά εκείνος παίζει εξαίρεση ψηφορορίας,είναι καλή επίσης.
Giamou λογικά πολίτης.

Η εξαίρεση ψηφοφορίας που παίζει ο τσάρα σήμερα και πριν προλάβει καν να δημιουργηθεί κύμα πάνω του, πολύ καλή κίνηση και λίγο σπασμωδική. Μιας και λείπει και δεν μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του. Αλλά δεν μπορεί να βάλει και κανέναν άλλον να τον υπερασπιστεί γιατί θα εκτεθεί και εκείνος.

Για Piemaker τα είπα και εχθές. Απών και χωρίς καμία συμμετοχή, ξαφνικά γυρνάει και ξέρει τα πάντα, για τους πάντες.
Έχει βρεί και τους δολοφόνους, ρίχνει και διπλή ψήφο στον Ικαρίωνα. Αν αυτός δεν ήταν μιλημένος και διάβασε 454045402424 σελίδες για να βγάλει τόσα συμπεράσματα, τότε δεν ξέρω τι άλλο ήταν.

Αυτά,τραγουδάκι. :redface:

Συμφωνώ σε όλα. Για τον Dume δεν είμαι σίγουρος. Ο Ultra πάντως δεν είναι με τους πολίτες.
Αν ο Pie Maker φύγει σήμερα, ένας μαφιόζος θα φύγει σίγουρα. Και αν τη Δευτέρα βγει tsarachaf πάει κι ο δεύτερος. Θα ήταν καλό να ξέραμε αν είχε κακό ρόλο η Μάιρα ή όχι. Μόλις έπαιξα την ηχώ με ψήφισε χωρίς πάλι να πει πολλά λόγια. Θα μπορούσε ο ΔΑ να είχε κάνει βλακεία και να έφαγε δολοφόνο του, οπότε να παίζουμε με τρεις μείον. Ίσως να ήταν και καμιά πόρνη. Δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Ενταξει, το καταλαβαμε...Δεν εισαι ΔΑ, εισαι μαφιοζος. Να σε ρωτησω κατι? Επειδη εγω δε θελω να σε ψηφισω αν εισαι πολιτης, αλλα δε τεκμηριωνεις αυτα που λες, θα μου απαντησεις στο εξης? Aν ο Ikarionas ειναι ΔΑ, τον ψηφισε δολοφονος ενω κινδυνευε να βγει?
Ναι, σιγα μη σπαταλαμε ετσι τις τυμβωρυχιες δεξια και αριστερα...
Ααα είμαι και μαφιόζος τώρα; Άντε βγάλε με,τι το αργείς;
Τι είμαι τελικά,μαφία ή πολίτης; Παιδιά αποφασίστε.Θα πάθω καμιά κρίση προσωπικότητας και θα με τρέχετε :mad:
Όχι βέβαια.Πάμε λίγο στη δεύτερη ψηφοφορία.,6-5 με τη Claire να έχει προβάδισμα. Για να δούμε ποιοι 5 τον ψήφισαν όμως.


  • aegloswen
  • Claire Rentfield
  • Drama Prinzessin
  • Σπυράκος (x2)
aegloswen,claire,σπυρακος αποδεδειγμένα αθώοι.Για την Drama δεν ξέρουμε κάτι.


Dumeκατι, ultraviolence, δεν στέκουν αυτά που λέτε για Ικαρίωνα πλέον.
Μετά την Ηχώ, την αθώωση από τον ντεντέκτιβ και γενικά από το πως έχει εξελιχθεί το παιχνίδι, ως και εγώ , που τον κατηγορούσα εξ'αρχής για τον τρόπο που έπαιζε, κατάλαβα κάποια πράγματα. Αν είστε με το μέρος των πολιτών νομίζω πως πρέπει να αλλάξετε λίγο τον τρόπο που παίζετε και να μην μένετε στα παλιά τόσο. :/:
Θα δεχθώ τη συμβουλή σου,όμως θα κρατήσω τις επιφυλάξεις μου αν μου επιτρέπεις για το αν είναι ΔΑ/πόρνη.Ο ντετέκτιβ παίρνει απαντήσεις σαν τον χρησμό της πυθίας,μη το ξεχνάτε. .Μη βγει στο τέλος ότι είναι ΔΑ/πόρνη όμως,θα σας κάνω dracarys όλους :P


θα επανέλθω με post για τη δολοφονία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Ααα είμαι και μαφιόζος τώρα; Άντε βγάλε με,τι το αργείς;
Τι είμαι τελικά,μαφία ή πολίτης; Παιδιά αποφασίστε.Θα πάθω καμιά κρίση προσωπικότητας και θα με τρέχετε :mad:
Όχι βέβαια.Πάμε λίγο στη δεύτερη ψηφοφορία.,6-5 με τη Claire να έχει προβάδισμα. Για να δούμε ποιοι 5 τον ψήφισαν όμως.


  • aegloswen
  • Claire Rentfield
  • Drama Prinzessin
  • Σπυράκος (x2)
aegloswen,claire,σπυρακος αποδεδειγμένα αθώοι.Για την Drama δεν ξέρουμε κάτι.

Tι απαίσια επιχειρηματολογία... Πρώτα απ' όλα γιατί γυρνάς στη δεύτερη ψηφοφορία και δεν πας στις υπόλοιπες; Επειδή σε βολεύει; Δεύτερον το ότι με είχαν ψηφίσει αθώοι τι μας λέει; Ότι είμαι ένοχος; Ξέρεις πόσοι αθώοι ψήφισαν αθώους σε αυτό το παιχνίδι; Πολλοί απ' όσους αθώους αναφέρεις ότι με ψήφισαν, κατόπιν άλλαξαν γνώμη π.χ. η aegloswen, ο Σπυράκος (δες τα τελευταία του λόγια) και η Claire που ήταν ντετέκτιβ και μετά έλεγε συνέχεια πως είμαι αθώος. Ένα σωρό φαντάσματα τα οποία οφείλουν το ότι βγήκαν σε μένα, με υποστήριξαν. Παίρνεις ό,τι βολεύει τη θεωρία σου και το κοτσάρεις έτσι χύμα. Καμία συνέπεια με τα όσα έχουν γίνει στο παιχνίδι.
Είσαι κακός ρόλος. Δεν είσαι πολίτης. Δεν με νοιάζει αν είσαι ΔΑ ή μαφιόζος. Πρέπει να φύγεις αλλά όχι σ' αυτόν τον γύρο. Θα σας αφήσουμε πρώτα ορφανούς απ' τον Pie Maker. Στην σπάνια περίπτωση να είσαι απλός πολίτης χωρίς πληροφορία, δεν βοηθάς καθόλου και πρέπει να φύγεις. Αν και έλεγες ότι βοηθάς πολύ το παιχνίδι αφήνοντας να εννοηθεί ότι έχεις σημαντικό ρόλο, δεν έχεις σημαντικό ρόλο, τουλάχιστον όχι για τους πολίτες. Αν είσαι αθώος μπορείς να είσαι μόνο απλός πολίτης. Τίποτε άλλο. Και δεν πιστεύω πως είσαι αθώος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giamou

Νεοφερμένος

Ο Giamou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Ααα είμαι και μαφιόζος τώρα; Άντε βγάλε με,τι το αργείς;
Τι είμαι τελικά,μαφία ή πολίτης; Παιδιά αποφασίστε.Θα πάθω καμιά κρίση προσωπικότητας και θα με τρέχετε :mad:
Όχι βέβαια.Πάμε λίγο στη δεύτερη ψηφοφορία.,6-5 με τη Claire να έχει προβάδισμα. Για να δούμε ποιοι 5 τον ψήφισαν όμως.


  • aegloswen
  • Claire Rentfield
  • Drama Prinzessin
  • Σπυράκος (x2)
aegloswen,claire,σπυρακος αποδεδειγμένα αθώοι.Για την Drama δεν ξέρουμε κάτι.

Αυτο ισως να ειναι το πιο ωραιο ποστ που εχεις κανει ως τωρα, οχι γιατι αποδεικνυει κατι, αλλα γιατι ειναι τροφη για σκεψη. Ωστοσο, ολοι οσοι τον ψηφισαν τον αθωωσαν μετα, δηλαδη δεν τον ψηφισανε με στοιχεια. Επισης, δεν εχει νοημα να πας να βγαλεις ΔΑ γιατι πολυ απλα δε ξερει τους δολοφονους και μπορει να τους δωσει, ενω αν βγαλεις μαφιοζο, ελαττωνονται κατα ενας και σιγα σιγα αποδυναμωνονται. Επισης, αν ο Ikarionas ειναι ΔΑ (που δε το πιστευω, αλλα ας το υποθεσουμε) πηγαινει να ψηφισει ατομα που δεν εχουν αθωωθει και πιθανους δολοφονους. Δηλαδη αν ηταν ΔΑ δε θα εστρεφε τη προσοχη σε ατομα που εχουν αθωωθει σιγουρα ή σε ατομα που φαινονται αθωα, οπως το emilouko,η eileen, ο vassilis και κανα δυο ακομα? Αντιθετως, παει στους πιο υποπτους, αυτους που το πιο πιθανο ειναι να εχει καταλαβει ενας ΔΑ. Επαναλαμβανω, αν εισαι πολιτης και παιζεις τοσο λαθος, αλλαξε το και βοηθησε τους πολιτες, αλλιως αν εισαι κακη καρτα, ηδη εχεις εκθεσει τους μισους απο τους συμπαικτες σου. Επισης, οπως σχολιασες τη δευτερη ψηφοφορια, σχολιασε και τη χθεσινη. Αν πιστευεις οτι ο Ικarionas ειναι ΔΑ και δε τον ψηφισαν οι δολοφονοι, πρεπει να κατευθυνθεις στο υπολοια 6-7 ατομα, που σου ανεφερα σε παραπανω ποστ.
Αν δεν εχω αρχισει να σε πειθω, τοτε δε θες να πειστεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Αν και έλεγες ότι βοηθάς πολύ το παιχνίδι αφήνοντας να εννοηθεί ότι έχεις σημαντικό ρόλο, δεν έχεις σημαντικό ρόλο, τουλάχιστον όχι για τους πολίτες. Αν είσαι αθώος μπορείς να είσαι μόνο απλός πολίτης. Τίποτε άλλο. Και δεν πιστεύω πως είσαι αθώος.
Καλά μ'αυτό το πλευρό να κοιμάσαι.
Το τι πιστεύεις για μένα,δε με απασχολεί καθόλου,με'χεις εκθέσει ανεπανόρθωτα πλέον και σαν πρόβατα σε ακολούθησαν αλλοι λέγοντας " στέκει το να'ναι ο ουλτρα ΔΑ" χωρίς να πουν κάποιο επιχείρημα.Όσες φορές ζήτησα επιχειρήματα ,κανείς τους δε μου απάντησε.Αφού αποφασίστηκε ότι είμαι ο ΔΑ και αυτό σε κάνει χαρούμενο,είμαι ο ΔΑ.Βγάλε με σε όποιον γύρο επιθυμείς γιατί βέβαια εσύ λες ποιον να κρατήσουμε και ποιον να διώξουμε λες και κρατάς τα τα ηνία. ( βλ Πάμε όλοι για τον Pie που είπες νωρίτερα,πάμε όλοι για την Ντράμα τις προάλλες).Το'πα και θα το λέω μέχρι να βγω.Ακόμα και καλό ρόλο να'χεις ( δηλαδή όχι ΔΑ/πόρνη, μαφιόζος δεν είσαι το απέδειξε η ντετεκτιβ),έχεις κάψει κόσμο,μαζί μ'αυτούς και'μένα.Έχεις κάψει δύο ρόλους οι οποίοι ήταν πολύ σημαντικοί για το γκέιμ και τώρα πας για τον τρίτο.Για τελευταία φορά,είμαι πολίτης με το μέρος των πολιτών.Άνοιξε τα στραβά σου και κατάλαβε το.Προσπάθησα να δείξω τόσες φορές σε ποστς μου ότι δεν είμαι ο ΔΑ ( δε προσπάθησα να δείξω όμως με hints τον ρόλο μου γιατί θα γινόμουν στόχος της μαφίας αλλά ποιο το νόημα πια; Κρατούσα και τυπική συμμετοχή τρομάρα μου για να μη με καταλάβει η μαφία.Θα'μαι θύμα επόμενης ψηφοφορίας όπως φαίνεται) Ενώ μπορούσα να βοηθήσω,δε με αφήνεις.Το κρίμα στο λαιμό σου,θα απολογηθείς στους υπόλοιπους πολίτες όταν τελειώσει το γκέιμ.
Εδώ να πω το εξής.Στη περίπτωση που κάποιος πολίτης έχει τυμβωρυχία,όταν πάω στη φαντασματοχώρα θα επιθυμούσα να μου τη ρίξει.Μόνο τότε θα καταλάβετε πόσο λάθος ήσασταν που πιστέψατε το σενάριο του.Αυτό που με καίει όμως,είναι το που θα στραφεί ο ikarionas για τον ΔΑ,εκεί θέλω να δω τι σενάριο θα κάνει και ποιον άλλον θα κάψει.Είχα αποφασίσει να παραιτηθω,αλλά σεβόμενος τη προσπάθεια της ΣΕ δεν παίζει να το κάνω.Θα παραμείνω εδώ,βοηθώντας με τον δικό μου τρόπο την ομάδα μου μέχρι να αποχωρήσω και ας λέτε ότι θέλετε για τον ρόλο μου,στο τέλος ξυρίζουν τον γαμπρό.Τα παραπάνω δεν τα λέω για τον Ikariona,αυτός έχεις πειστεί.Πηγαίνει για τα άτομα που δεν έχουν πάρει θέσει για την ενοχή/αθωότητα μου και πιθανώς πιστεύουν στη δεύτερη.


Περί δολοφονίας: Για να΄μαι ειλικρινής δε περίμενα την Deutsch...Lover ως το σημερινό θύμα.Το μυαλό μου πήγαινε στην aegloswen αφού οι περισσότεροι έχουμε πειστεί ότι ήταν μέντιουμ.Θα κοιτάξω ποιους είχε ψηφίσει η γερμανίδα,ποιοι την ψήφισαν και με ποιους είχε αντιπαραθέσεις απ'την αρχή.

Για πληροφοριοδότη/φανερό Α γιατί δεν έχει ασχοληθεί κανείς ακόμη;;

Giamou,θα κοιτάξω τα χθεσινά και θα'ρθω με άλλο ποστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Dumeκατι, ultraviolence, δεν στέκουν αυτά που λέτε για Ικαρίωνα πλέον.
Μετά την Ηχώ, την αθώωση από τον ντεντέκτιβ και γενικά από το πως έχει εξελιχθεί το παιχνίδι, ως και εγώ , που τον κατηγορούσα εξ'αρχής για τον τρόπο που έπαιζε, κατάλαβα κάποια πράγματα. Αν είστε με το μέρος των πολιτών νομίζω πως πρέπει να αλλάξετε λίγο τον τρόπο που παίζετε και να μην μένετε στα παλιά τόσο. :/:

Δεν έχουμε πρόβλημα με τον ρόλο του ikariona. Έχουμε πρόβλημα με τον τρόπο που παίζει. Έχει ξεπαστρέψει 2 πολίτες, ένας εκ των οποίων η Ντετέκτιβ και συνεχίζει να δημιουργεί κύματα. Και σε ρωτάω, αν πέσει Τυμβωρυχία στον PieMaker και αποδειχτεί αθώος, τι να τον πούμε τον τυπά? "Μπράβο ρε φίλε, ωραίος πολίτης, ξεπάστρεψες 3 από εμάς"? Όλες του οι δημοσιεύσεις, μία προς μία είναι ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ.
Έχω κάνει post προχθές με τις κατηγορίες του προς τον Σπυρακο, άνθρακας ο θησαυρός.
Να καθίσω να κάνω κι ένα με τις κατηγορίες του στην Claire? Όχι, γιατί το να πετάς τον Δήμαρχο εκτός, πες πάει στο διάλο, μικρό το κακό. Αλλά να πετά την Ντετέκτιβ και να συνεχίζει να έχει το ίδιο αλαζονικό στυλάκι "Εγώ γαμάω και δέρνω στο Παλέρμο, όσοι μου πάτε κόντρα μάθετε να παίζετε νουμπιά", όχι ρε συ Έλενα, δεν το δέχομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Καλά μ'αυτό το πλευρό να κοιμάσαι.
Το τι πιστεύεις για μένα,δε με απασχολεί καθόλου,με'χεις εκθέσει ανεπανόρθωτα πλέον και σαν πρόβατα σε ακολούθησαν αλλοι λέγοντας " στέκει το να'ναι ο ουλτρα ΔΑ" χωρίς να πουν κάποιο επιχείρημα.Όσες φορές ζήτησα επιχειρήματα ,κανείς τους δε μου απάντησε.Αφού αποφασίστηκε ότι είμαι ο ΔΑ και αυτό σε κάνει χαρούμενο,είμαι ο ΔΑ.Βγάλε με σε όποιον γύρο επιθυμείς γιατί βέβαια εσύ λες ποιον να κρατήσουμε και ποιον να διώξουμε λες και κρατάς τα τα ηνία. ( βλ Πάμε όλοι για τον Pie που είπες νωρίτερα,πάμε όλοι για την Ντράμα τις προάλλες).Το'πα και θα το λέω μέχρι να βγω.Ακόμα και καλό ρόλο να'χεις ( δηλαδή όχι ΔΑ/πόρνη, μαφιόζος δεν είσαι το απέδειξε η ντετεκτιβ),έχεις κάψει κόσμο,μαζί μ'αυτούς και'μένα.Έχεις κάψει δύο ρόλους οι οποίοι ήταν πολύ σημαντικοί για το γκέιμ και τώρα πας για τον τρίτο.Για τελευταία φορά,είμαι πολίτης με το μέρος των πολιτών.Άνοιξε τα στραβά σου και κατάλαβε το.Προσπάθησα να δείξω τόσες φορές σε ποστς μου ότι δεν είμαι ο ΔΑ ( δε προσπάθησα να δείξω όμως με hints τον ρόλο μου γιατί θα γινόμουν στόχος της μαφίας αλλά ποιο το νόημα πια; Κρατούσα και τυπική συμμετοχή τρομάρα μου για να μη με καταλάβει η μαφία.Θα'μαι θύμα επόμενης ψηφοφορίας όπως φαίνεται) Ενώ μπορούσα να βοηθήσω,δε με αφήνεις.Το κρίμα στο λαιμό σου,θα απολογηθείς στους υπόλοιπους πολίτες όταν τελειώσει το γκέιμ.
Εδώ να πω το εξής.Στη περίπτωση που κάποιος πολίτης έχει τυμβωρυχία,όταν πάω στη φαντασματοχώρα θα επιθυμούσα να μου τη ρίξει.Μόνο τότε θα καταλάβετε πόσο λάθος ήσασταν που πιστέψατε το σενάριο του.Αυτό που με καίει όμως,είναι το που θα στραφεί ο ikarionas για τον ΔΑ,εκεί θέλω να δω τι σενάριο θα κάνει και ποιον άλλον θα κάψει.Είχα αποφασίσει να παραιτηθω,αλλά σεβόμενος τη προσπάθεια της ΣΕ δεν παίζει να το κάνω.Θα παραμείνω εδώ,βοηθώντας με τον δικό μου τρόπο την ομάδα μου μέχρι να αποχωρήσω και ας λέτε ότι θέλετε για τον ρόλο μου,στο τέλος ξυρίζουν τον γαμπρό.Τα παραπάνω δεν τα λέω για τον Ikariona,αυτός έχεις πειστεί.Πηγαίνει για τα άτομα που δεν έχουν πάρει θέσει για την ενοχή/αθωότητα μου και πιθανώς πιστεύουν στη δεύτερη.

Δεν μπορείς να έχεις άλλον τόσο χρήσιμο ρόλο. Αλεξίσφαιρο δεν είσαι γιατί έλεγες πως φοβόσουν μην σε σκοτώσουν το βράδυ, δήμαρχος δεν είσαι, ντετέκτιβ δεν είσαι, δικηγόρος δεν είσαι γιατί θα μηδένιζες τις ψήφους της Claire, την οποία υποστήριζες, έτσι ώστε να βγω εγώ, αυτοκράτορας έχει να φανεί απ' την αρχή του παιχνιδιού, λογικά ήταν η kleop που έφυγε πρώτη, άρα δεν είσαι, μέντιουμ δεν είσαι, πληροφοριοδότης ξέρω ότι δεν είσαι και μας μένει ο γιατρός που επίσης πιστεύω ότι δεν είσαι γιατί θα είχες αθώους τόσες μέρες αλλά και για ακόμη έναν λόγο που δεν θα πω σχετικά με κάτι που έχω προσέξει. Τι μένει για να είσαι καλός ρόλος; Να είσαι απλός πολίτης ή συγκάτοικος. Λες ότι βοηθάς πολύ το παιχνίδι. Ένας απλός πολίτης δεν βοηθάει πολύ, ούτε είναι πολύ αναγκαίος. Λες να είσαι συγκάτοικος και να μας βοηθάς τόσες μέρες δείχνοντάς μας κάποιον αθώο; Αυτό το σενάριο ομολογώ πως δεν το έχω σκεφτεί. Κάτσε να ξαναδιαβάσω τα post σου να δω τι αθωώνεις. Ίσως το ότι λες πως ο tsarachaf παίζει να έχει καλό ρολάκι να σημαίνει ότι προσπαθείς να αθωώσεις τον συγκάτοικό σου. Αυτό ναι, μπορεί να ισχύει. Αν όμως δεν είσαι ούτε συγκάτοικος, τότε είσαι κακός ρόλος. Δεδομένου του ότι θέτεις ερωτηματικό σε σίγουρο μαφιόζο σαν τον Pie Maker και ακολουθείς αυτό το χαζό σενάριο που είχε πει ο ίδιος για μένα ως ΔΑ, συν του ότι με ψηφίζεις χωρίς καν να σκεφτείς τα απλά που είπε ο Giamou στο προηγούμενο post του, μου κάνεις περισσότερο για κακό ρόλο. Δυο φορές πέθαναν άτομα που είχες ψηφίσει, είχες ψηφίσει την Μαίρα, υποστήριζες περισσότερο την Claire απ' ό,τι εμένα, οπότε θα μπορούσες να είσαι ο ΔΑ που έσωσε την Claire τότε και κατόπιν της έριξες τυμβωρυχία για να δεις αν έκανες μαλακία ή αν όντως είχες σώσει δολοφόνο. Τόσο απλά είναι τα πράγματα.


Για πληροφοριοδότη/φανερό Α γιατί δεν έχει ασχοληθεί κανείς ακόμη;;

Γιατί έχουμε μείνει λίγα άτομα και πρέπει να τον προστατεύσουμε.

Δεν έχουμε πρόβλημα με τον ρόλο του ikariona. Έχουμε πρόβλημα με τον τρόπο που παίζει. Έχει ξεπαστρέψει 2 πολίτες, ένας εκ των οποίων η Ντετέκτιβ και συνεχίζει να δημιουργεί κύματα. Και σε ρωτάω, αν πέσει Τυμβωρυχία στον PieMaker και αποδειχτεί αθώος, τι να τον πούμε τον τυπά? "Μπράβο ρε φίλε, ωραίος πολίτης, ξεπάστρεψες 3 από εμάς"? Όλες του οι δημοσιεύσεις, μία προς μία είναι ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ.
Έχω κάνει post προχθές με τις κατηγορίες του προς τον Σπυρακο, άνθρακας ο θησαυρός.
Να καθίσω να κάνω κι ένα με τις κατηγορίες του στην Claire? Όχι, γιατί το να πετάς τον Δήμαρχο εκτός, πες πάει στο διάλο, μικρό το κακό. Αλλά να πετά την Ντετέκτιβ και να συνεχίζει να έχει το ίδιο αλαζονικό στυλάκι "Εγώ γαμάω και δέρνω στο Παλέρμο, όσοι μου πάτε κόντρα μάθετε να παίζετε νουμπιά", όχι ρε συ Έλενα, δεν το δέχομαι.

Εσύ δεν έχεις πρόβλημα με τον ρόλο του ikariona; Eσύ που δύο μέρες συνεχόμενα με ανεβοκατέβαζες μαφιόζο και με ψήφιζες; Μην λέμε ό,τι θέλουμε. Έφαγες την παπάρα με την ντετέκτιβ που με αθώωσε. Τι είναι ο Pie Maker; Αθώος; Χαχαχαχαχ. Ας ρίξετε ό,τι τυμβωρυχίες θέλετε πάνω του. Θα φύγει σήμερα ένας μαφιόζος. Για μένα έχουν ξεκαθαρίσει αρκετά τα πράγματα μετά τον θάνατο της Claire. Λυπάμαι φίλε αλλά έτσι είναι αυτό το παιχνίδι. Ψηφίζονται και φεύγουν και αθώοι. Τι περίμενες δηλαδή; Να μην φύγει κανείς αθώος; Να βγαίνουν μόνο κακοί ρόλοι; Και σταμάτα την καραμέλα με το ότι εγώ έβγαλα την Claire και τον Σπυράκο. Εγώ τους κατηγόρησα αλλά δεν τους έριξα από 7 ψήφους. Και οι δύο ήταν υπερβολικά ύποπτοι για αρκετά ακόμη άτομα που αποδέχτηκαν και το σκεπτικό μου. Δεν φαινόταν αθώος ο Σπυράκος ούτε η Claire. Μόνο προς το τέλος και ειδικά για τον Σπυρακο την τρίτη μέρα κίνησα γη και ουρανό για να μη βγει, ενώ άλλοι τον ψήφιζαν άνετα. Αντί να πέφτεις λοιπόν πάνω μου, πέσε σε όσους ψήφισαν τους αθώους και όχι σε όσους τους κατηγόρησαν/ Εγώ την Claire δεν την ψήφισα στο τέλος. Ούτε τον Σπυράκο. Ο καθένας μπορεί να κατηγορεί όποιους θέλει. Αν δεν βρεθούν άτομα να τους ψηφίσουν, δεν πρόκειται να βγουν αυτοί τους οποίους κατηγορεί. Εσύ ξεχνάς αυτούς που ψήφισαν, μάλλον επίτηδες, και πέφτεις σε αυτούς που κατηγόρησαν και μάλιστα επικεντρώνεσαι μόνο σε μένα. Κι εσύ κατηγόρησες εμένα ή κατηγόρησες τον Karadakov. Αν ψηφιζόταν ο Karadakov ή εγώ και βγαίναμε αθώοι θα έπρεπε να πέσουν όλοι σε σένα ή σε όσους μας ψήφισαν; Σκέψου λογικά και άσε τις βλακείες. Ξαφνικά εμφανίζεσαι εσύ και διάφοροι άλλοι τέτοιοι έξυπνοι που δεν έχουν βοηθήσει καθόλου το παιχνίδι ως τώρα και μας λέτε για την πρόδηλη αθωότητα του Σπυράκου και της Claire. Εγώ τουλάχιστον είχα ψιλιαστεί πως ο Σπυράκος ήταν δήμαρχος. Εσύ τι έκανες σε όλο το παιχνίδι; Ψήφιζες πάντα ανώδυνα στο παιχνίδι, ώστε να μην μπορείς να κατηγορηθείς για τίποτα, είχες κολλήσει πάνω σε συγκεκριμένα άτομα χωρίς να βλέπεις τίποτα περισσότερο και έρχεσαι να μας την πεις κι από πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giamou

Νεοφερμένος

Ο Giamou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Δεν έχουμε πρόβλημα με τον ρόλο του ikariona. Έχουμε πρόβλημα με τον τρόπο που παίζει. Έχει ξεπαστρέψει 2 πολίτες, ένας εκ των οποίων η Ντετέκτιβ και συνεχίζει να δημιουργεί κύματα. Και σε ρωτάω, αν πέσει Τυμβωρυχία στον PieMaker και αποδειχτεί αθώος, τι να τον πούμε τον τυπά? "Μπράβο ρε φίλε, ωραίος πολίτης, ξεπάστρεψες 3 από εμάς"? Όλες του οι δημοσιεύσεις, μία προς μία είναι ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ.
Έχω κάνει post προχθές με τις κατηγορίες του προς τον Σπυρακο, άνθρακας ο θησαυρός.
Να καθίσω να κάνω κι ένα με τις κατηγορίες του στην Claire? Όχι, γιατί το να πετάς τον Δήμαρχο εκτός, πες πάει στο διάλο, μικρό το κακό. Αλλά να πετά την Ντετέκτιβ και να συνεχίζει να έχει το ίδιο αλαζονικό στυλάκι "Εγώ γαμάω και δέρνω στο Παλέρμο, όσοι μου πάτε κόντρα μάθετε να παίζετε νουμπιά", όχι ρε συ Έλενα, δεν το δέχομαι.

Ρε φιλε, ακομα και σκουπιδια να ειναι ολα οσα λεει, δε φταει μονο αυτος για τα κυματα. Ειναι σαν τους ψηφοφορους διαφορων κομματων τα προηγουμενα χρονια, που λενε οτι μας κατεστρεψαν τα κομματα, ενω ηταν εκεινοι οι ιδιοι που τους ψηφιζαν και τους ανεθεταν την εξουσια. Αρα εφταιγαν μονο τα κομματα? Αντιστοιχα και εδω. Αν ο Ikarionas σας απειλησε να ψηφισετε οποιον θελει αυτος, τοτε ας σταματησουμε το παιχνιδι. Επειδη ομως δεν εγινε κατι τετοιο, ή εσεις ειστε αφελεις που σας παρασυρει ο καθενας, οποτε καλυτερα καντε αυτοκριτικη για το πως παρασυρθηκατε σαν πουπουλα ή επιτηδες λετε οτι παρασυρθηκατε.

Καλά μ'αυτό το πλευρό να κοιμάσαι.
Το τι πιστεύεις για μένα,δε με απασχολεί καθόλου,με'χεις εκθέσει ανεπανόρθωτα πλέον και σαν πρόβατα σε ακολούθησαν αλλοι λέγοντας " στέκει το να'ναι ο ουλτρα ΔΑ" χωρίς να πουν κάποιο επιχείρημα.Όσες φορές ζήτησα επιχειρήματα ,κανείς τους δε μου απάντησε.Αφού αποφασίστηκε ότι είμαι ο ΔΑ και αυτό σε κάνει χαρούμενο,είμαι ο ΔΑ.Βγάλε με σε όποιον γύρο επιθυμείς γιατί βέβαια εσύ λες ποιον να κρατήσουμε και ποιον να διώξουμε λες και κρατάς τα τα ηνία. ( βλ Πάμε όλοι για τον Pie που είπες νωρίτερα,πάμε όλοι για την Ντράμα τις προάλλες).Το'πα και θα το λέω μέχρι να βγω.Ακόμα και καλό ρόλο να'χεις ( δηλαδή όχι ΔΑ/πόρνη, μαφιόζος δεν είσαι το απέδειξε η ντετεκτιβ),έχεις κάψει κόσμο,μαζί μ'αυτούς και'μένα.Έχεις κάψει δύο ρόλους οι οποίοι ήταν πολύ σημαντικοί για το γκέιμ και τώρα πας για τον τρίτο.Για τελευταία φορά,είμαι πολίτης με το μέρος των πολιτών.Άνοιξε τα στραβά σου και κατάλαβε το.Προσπάθησα να δείξω τόσες φορές σε ποστς μου ότι δεν είμαι ο ΔΑ ( δε προσπάθησα να δείξω όμως με hints τον ρόλο μου γιατί θα γινόμουν στόχος της μαφίας αλλά ποιο το νόημα πια; Κρατούσα και τυπική συμμετοχή τρομάρα μου για να μη με καταλάβει η μαφία.Θα'μαι θύμα επόμενης ψηφοφορίας όπως φαίνεται) Ενώ μπορούσα να βοηθήσω,δε με αφήνεις.Το κρίμα στο λαιμό σου,θα απολογηθείς στους υπόλοιπους πολίτες όταν τελειώσει το γκέιμ.
Εδώ να πω το εξής.Στη περίπτωση που κάποιος πολίτης έχει τυμβωρυχία,όταν πάω στη φαντασματοχώρα θα επιθυμούσα να μου τη ρίξει.Μόνο τότε θα καταλάβετε πόσο λάθος ήσασταν που πιστέψατε το σενάριο του.Αυτό που με καίει όμως,είναι το που θα στραφεί ο ikarionas για τον ΔΑ,εκεί θέλω να δω τι σενάριο θα κάνει και ποιον άλλον θα κάψει.Είχα αποφασίσει να παραιτηθω,αλλά σεβόμενος τη προσπάθεια της ΣΕ δεν παίζει να το κάνω.Θα παραμείνω εδώ,βοηθώντας με τον δικό μου τρόπο την ομάδα μου μέχρι να αποχωρήσω και ας λέτε ότι θέλετε για τον ρόλο μου,στο τέλος ξυρίζουν τον γαμπρό.Τα παραπάνω δεν τα λέω για τον Ikariona,αυτός έχεις πειστεί.Πηγαίνει για τα άτομα που δεν έχουν πάρει θέσει για την ενοχή/αθωότητα μου και πιθανώς πιστεύουν στη δεύτερη.

Ρε φιλε, αν εχεις οντως καλη καρτα, εχεις παιξει χαλια. Δε λεω να φανερωσεις τη καρτα σου, αλλα δε προσπαθεια με τιποτα να αθωωθεις με αυτα που κανεις. Κανεις επιθεσεις, δεν απαντας σε ποστ, αναζητας τον ΔΑ, αντι για δολοφονους. Ας υποθεσουμε οτι εισαι πολυ χρησιμη καρτα με πολλες πληροφοριες για τους πολιτες, αλλα δε θελεις να να δωσεις στοχο για να μη σε φανε. Αν δεν κερδισεις εστω και λιγο την εμπιστοσυνη των πολιτων, τοτε πως θα σε πιστεψουν οταν δωσεις τα στοιχεια, που εχεις? Πολυ απλα ΔΕ θα σε πιστεψουν. Και δες το και αλλιως. Ακομα και ο Ikarionas να βοηθα τους μαφιοζους, δε γινεται να ειμαι και εγω μαζι τους. Σου τα λεω εγω και οχι αυτος που κατηγορεις ως ΔΑ.
Επισης, θελω απαντησεις στα ποστ μου, που αναφερονται σε σενα. Πιστευω σε εχω στριμωξει αρκετα και ΕΠΙΤΗΔΕΣ τα αγνοεις. Σορρυ, αλλα ακομα και πολιτης να εισαι, δε βοηθας καθολου. Γιατι να μην βγεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Αρχικά, καλώς ήρθες πίσω Tzoum και αντίο Deutsch Lover (:|).


Έχουμε και λέμε και παρακαλώ όλους τους παίκτες να δώσουν προσοχή σε ό,τι πρόκειται να πω.



Υπόθεση ΔΑ(part 1)

Μέχρι χθες δεν είχα ασχοληθεί με το ποιος μπορεί να είναι ο ΔΑ και με θράσος θα πω ότι διάβαζα "διαγώνια" τις αλληλοκατηγορίες των υποψήφιων ΔΑ, με το σκεπτικό ότι, εφόσον ο ΔΑ δεν νικάει μόνος του, δεν υπάρχει και κάποιο νόημα να τον αναζητούμε τόσο. Έκανα λάθος. Οι διαμάχες που αφορούσαν τον ρόλο με έκαναν να καταλάβω ότι, αν το ψάξουμε πολύ, και βρεθούν ακράδαντα στοιχεία για τον ΔΑ, θα μπορέσουμε να ξεκληρίσουμε τη μαφία του, δίνοντας μάλιστα και τη σωστή ερμηνεία για την ενεργοποίηση της ιδιότητάς του. Ο Ikarionas και ο Πάι με παρακίνησαν χθες να εξετάσω ενδελεχώς το ζήτημα. Μέχρι στιγμής, έχουν διατυπωθεί οι εξής απόψεις:
α) Ο ultraviolence είναι ο ΔΑ (το υποστήριξε κυρίως ο Ikarionas)
β) Ο Ikarionas είναι ο ΔΑ (το υποστήριξε κυρίως ο PieMaker)
γ) Αν από την εξέταση των (α) και (β), δεν βρω λύση, θα ψάξω για στοιχεία για άλλον ΔΑ. Είμαι αποφασισμένος να βρω τον ΔΑ.

Σε αυτό το ποστ θα εξεταστεί το σενάριο (α), δηλαδή το να είναι ο Ultraviolence ΔΑ. Συνέλεξα αρκετά στοιχεία. Πάμε να τα δούμε:
1)
2. Αυτό ακριβώς, δεν γίνεται να είσαι εσύ ο ΔΑ γιατί η επιχειρηματολογία σου με βοήθησε. Αν ήσουν ο ΔΑ και ήξερες πως θα αλλάξεις τις ψήφους, δεν είχες κανένα λόγο να επιχειρηματολογήσεις υπέρ μου. Ας το καταλάβουν πια όλοι πως άλλος είναι ο ΔΑ.
Το να λέμε πως κάποιος είναι πολίτης, δεν εξαιρεί τον ΔΑ και την πόρνη...
Αυτό είναι ποστ απευθυνόμενο στον ultraviolence και είναι η πιο ξεκάθαρη απόδειξη ότι ο ουλτρα δεν είναι ΔΑ. Η Claire του γράφει ξεκάθαρα ότι δεν γίνεται να είναι αυτός ο ΔΑ και ότι άλλος είναι ο ΔΑ. Μάλιστα κάνει ένα υπονοούμενο (μάλλον) για τον Ikariona, λέγοντας πως το ότι κάποιος είναι πολίτης δεν σημαίνει πώς δεν είναι ΔΑ. Αυτό που μου κάνει μεγάλη εντύπωση είναι γιατί ο ίδιος ο ουλτρα δεν χρησιμοποίησε αυτό το επιχείρημα υπέρ του, κάτι που με κάνει να συμπεραίνω πως το πιο πιθανόν είναι να είναι πολίτης που δεν μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του, παρά κακός ρόλος. Όποιος αμφισβητεί αυτό το ξεκάθαρο ποστ, εθελοτυφλεί. Για μένα, η Claire ρώτησε ως ντετέκτιβ αν ο ουλτρα είναι ΔΑ και έλαβε αρνητική απάντηση. Ο λόγος για τον οποίο έκανε μια τόσο εξειδικευμένη ερώτηση είναι λογικά επειδή ο Ikarionas επέμενε για τον ουλτρα, για τον οποίο Ikariona είχε ρωτήσει στον προηγούμενο γύρο αν είναι μαφιόζος και η απάντηση ήταν αρνητική. Έτσι, πλέον, μπορούμε να εικάσουμε και ποια ήταν τα 3 αυτά άτομα για τα οποία πρόλαβε να ρωτήσει: aegloswen, Ikarionas, ultraviolence.


2) Ακόμα κι αν κάποιος δεν πείθεται με το (1) και είναι εξαιρετικά δύσπιστος, το ίδιο το επιχείρημα του Ikariona κατά του ultraviolence με μια προσεκτική εξέταση στερείται βάσεως. Ο Ikarionas προέβαλε ως επιχείρημα το ότι στον πρώτο γύρο ψήφισε τον ούλτρα και πολλοί τάχθηκαν εναντίον του, ακριβώς για να δώσουν το σήμα στον ΔΑ-ουλτρα πως είναι μαφιόζοι. Ας δούμε όμως τις αντιδράσεις στην ψήφο του.
this post is weird. :P
απλά αναρωτιέμαι αν ο Ικαρίονας είναι κανένας πληροφοριοδότης ξερω'γω και λόγω απειρίας δίνει αμέσως το clue για τον ultraviolence, ας πούμε. :hmm: Αλλά οκ πολύ νωρίς για να βγαίνουν τέτοια συμπεράσματα.
Από αθώα ως αποδεικνύεται, άρα δεν έχει λογική ότι η aegloswen έκανε σήμα στον ουλτρα, σχολιάζοντας την ψήφο του Ikariona
HΚαι εγώ αυτό ακριβώς σκέφτηκα με την Έλενα. Πολύ οργανωμένο ποστ για νέο παίκτη και υπερβολικά τυχαία ψήφος. Μπορεί βέβαια έτσι να είναι το στυλ του, οπότε θα φανεί στη συνέχεια... :hmm:
Η δική μου αντίδραση.
Είπε να βάλει ένα κριτήριο ο Ικαρίωνας. Πιστεύω ότι είναι ψήφος στην τύχη, όπως δηλώνει κι ο ίδιος.
Σχόλιο από Guest 278211. Πολύ ουδέτερο για να πει κανείς ότι κάνει σήμα στον ουλτρα...
Γραφεις ενα ολοκληρο κατεβατο και επαναλαμβανεις τα ιδια.Οπως ειπε και η Εilleen και εσυ ισως υπερασπιστηκα παραπανω τον ultraviolence αλλα δεν το εκανα για αυτο που πιστευεις.Απλα μου φανηκε ατοπο επιχειρημα.Καλυτερα να ψηφισεις εντελως τυχαια χωρις να αιτιολογησεις παρα να βρεις τετοια δικαιολογια.Μια επιστημονικη φαντασια την εχεις δεν μπορω να πω,οπως και να λες στο τελος οτι ολοι οσοι βολταρουν στις παραλιες ανηκουν στην ομαδα των πολιτων.Μηπως εσυ προσπαθεις να ριξεις σταχτη στα ματια;
Επειδη θα λειψω απο το σπιτι και δεν γνωριζω αν θα ειμαι πισω μεχρι τις 20:00 πρεπει να ψηφισω τωρα.Λοιπον ριχνω την ψηφο μου στον Ιkariona ετσι για να αναψουν και λιγο τα αιματα.
Εδώ είναι που ουσιαστικά τελειώνουν οι δημοσιεύσεις που σχολιάζουν την ψήφο του και ξεκινούν οι σχολιασμοί απέναντι στο ποστ που έκανε ο Ikarionas και κατηγορεί 5-6 άτομα. Ο Ikarionas κάνει ένα λογικό σφάλμα, λέει δηλαδή ότι έπεσαν πάνω του όταν ψήφισε ουλτρα, ενώ στην πραγματικότητα έπεσαν πάνω του όταν ο ίδιος κατηγόρησε άτομα που δεν είχαν σχολιάσει καν την ψήφο του όπως ο Σπυράκος. Και μάλιστα και η kleop λογικά αποδεικνύεται αθώα.

3) Το βρίσκω too much ο ΔΑ να ψήφισε την Μάιρα, με σκοπό να τη βγάλει με την ιδιότητά του, εκτός αν είχε καταλάβει κάτι για τον καλό της ρόλο και ήθελε να τη βγάλει πάση θυσία. Δεν έχει συναχθεί όμως κάτι τέτοιο.


Συμπέρασμα: ο ultraviolence είναι αδύνατον να είναι ο ΔΑ. Τα στοιχεία είναι φως φανάρι με αποκορύφωμα το ποστ της Κλαιρ. Θα επανέλθω με την εξέταση του σεναρίου (β) και η αλήθεια είναι ότι ο Ikarionas με παραξένεψε που βιάζεται τόσο να βρει έναν ΔΑ... Αν δεν αποδειχθεί με τα στοιχεία μου ούτε αυτός ως ΔΑ, θα επανέλθω με σενάριο (γ).


To be continued...
Stay tuned!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Αρχικά, καλώς ήρθες πίσω Tzoum και αντίο Deutsch Lover (:|).


Έχουμε και λέμε και παρακαλώ όλους τους παίκτες να δώσουν προσοχή σε ό,τι πρόκειται να πω.



Υπόθεση ΔΑ(part 1)

Μέχρι χθες δεν είχα ασχοληθεί με το ποιος μπορεί να είναι ο ΔΑ και με θράσος θα πω ότι διάβαζα "διαγώνια" τις αλληλοκατηγορίες των υποψήφιων ΔΑ, με το σκεπτικό ότι, εφόσον ο ΔΑ δεν νικάει μόνος του, δεν υπάρχει και κάποιο νόημα να τον αναζητούμε τόσο. Έκανα λάθος. Οι διαμάχες που αφορούσαν τον ρόλο με έκαναν να καταλάβω ότι, αν το ψάξουμε πολύ, και βρεθούν ακράδαντα στοιχεία για τον ΔΑ, θα μπορέσουμε να ξεκληρίσουμε τη μαφία του, δίνοντας μάλιστα και τη σωστή ερμηνεία για την ενεργοποίηση της ιδιότητάς του. Ο Ikarionas και ο Πάι με παρακίνησαν χθες να εξετάσω ενδελεχώς το ζήτημα. Μέχρι στιγμής, έχουν διατυπωθεί οι εξής απόψεις:
α) Ο ultraviolence είναι ο ΔΑ (το υποστήριξε κυρίως ο Ikarionas)
β) Ο Ikarionas είναι ο ΔΑ (το υποστήριξε κυρίως ο PieMaker)
γ) Αν από την εξέταση των (α) και (β), δεν βρω λύση, θα ψάχξω για στοιχεία για άλλον ΔΑ. Είμαι αποφασισμένος να βρω τον ΔΑ.

Σε αυτό το ποστ θα εξεταστεί το σενάριο (α), δηλαδή το να είναι ο Ultraviolence ΔΑ. Συνέλεξα αρκετά στοιχεία. Πάμε να τα δούμε:
1)
Αυτό είναι ποστ απευθυνόμενο στον ultraviolence και είναι η πιο ξεκάθαρη απόδειξη ότι ο ουλτρα δεν είναι ΔΑ. Η Claire του γράφει ξεκάθαρα ότι δεν γίνεται να είναι αυτός ο ΔΑ και ότι άλλος είναι ο ΔΑ. Μάλιστα κάνει ένα υπονοούμενο (μάλλον) για τον Ikariona, λέγοντας πως το ότι κάποιος είναι πολίτης δεν σημαίνει πώς δεν είναι ΔΑ. Αυτό που μου κάνει μεγάλη εντύπωση είναι γιατί ο ίδιος ο ουλτρα δεν χρησιμοποίησε αυτό το επιχείρημα υπέρ του, κάτι που με κάνει να συμπεραίνω πως το πιο πιθανόν είναι να είναι πολίτης που δεν μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του, παρά κακός ρόλος. Όποιος αμφισβητεί αυτό το ξεκάθαρο ποστ, εθελοτυφλεί. Για μένα, η Claire ρώτησε ως ντετέκτιβ αν ο ουλτρα είναι ΔΑ και έλαβε αρνητική απάντηση. Ο λόγος για τον οποίο έκανε μια τόσο εξειδικευμένη ερώτηση είναι λογικά επειδή ο Ikarionas επέμενε για τον ουλτρα, για τον οποίο Ikariona είχε ρωτήσει στον προηγούμενο γύρο αν είναι μαφιόζος και η απάντηση ήταν αρνητική. Έτσι, πλέον, μπορούμε να εικάσουμε και ποια ήταν τα 3 αυτά άτομα για τα οποία πρόλαβε να ρωτήσει: aegloswen, Ikarionas, ultraviolence.


2) Ακόμα κι αν κάποιος δεν πείθεται με το (1) και είναι εξαιρετικά δύσπιστος, το ίδιο το επιχείρημα του Ikariona κατά του ultraviolence με μια προσεκτική εξέταση στερείται βάσεως. Ο Ikarionas προέβαλε ως επιχείρημα το ότι στον πρώτο γύρο ψήφισε τον ούλτρα και πολλοί τάχθηκαν εναντίον του, ακριβώς για να δώσουν το σήμα στον ΔΑ-ουλτρα πως είναι μαφιόζοι. Ας δούμε όμως τις αντιδράσεις στην ψήφο του.


Από αθώα ως αποδεικνύεται, άρα δεν έχει λογική ότι η aegloswen έκανε σήμα στον ουλτρα, σχολιάζοντας την ψήφο του Ikariona

Η δική μου αντίδραση.

Σχόλιο από Guest 278211. Πολύ ουδέτερο για να πει κανείς ότι κάνει σήμα στον ουλτρα...

Εδώ είναι που ουσιαστικά τελειώνουν οι δημοσιεύσεις που σχολιάζουν την ψήφο του και ξεκινούν οι σχολιασμοί απέναντι στο ποστ που έκανε ο Ikarionas και κατηγορεί 5-6 άτομα. Ο Ikarionas κάνει ένα λογικό σφάλμα, λέει δηλαδή ότι έπεσαν πάνω όταν ψήφισε ουλτρα, ενώ στην πραγματικότητα έπεσαν πάνω του όταν ο ίδιος κατηγόρησε άτομα που δεν είχαν σχολιάσει καν την ψήφο του όπως ο Σπυράκος. Και μάλιστα και η kleop λογικά αποδεικνύεται αθώα.

3) Το βρίσκω too much ο ΔΑ να ψήφισε την Μάιρα, με σκοπό να τη βγάλει με την ιδιότητά του, εκτός αν είχε καταλάβει κάτι για τον καλό της ρόλο και ήθελε να τη βγάλει πάση θυσία. Δεν έχει συναχθεί όμως κάτι τέτοιο.


Συμπέρασμα: ο ultraviolence είναι αδύνατον να είναι ο ΔΑ. Τα στοιχεία είναι φως φανάρι με αποκορύφωμα το ποστ της Κλαιρ. Θα επανέλθω με την εξέταση του σεναρίου (β) και η αλήθεια είναι ότι ο Ikarionas με παραξένεψε που βιάζεται τόσο να βρει έναν ΔΑ... Αν δεν αποδειχθεί με τα στοιχεία μου ούτε αυτός ως ΔΑ, θα επανέλθω με σενάριο (γ).


To be continued...
Stay tuned!

Δεν μου άρεσαν αυτά που είπες και θα σου πω γιατί. Έχεις κάνει μεγάλα λάθη μέχρι στιγμής και έχεις πολλά κενά. Επίτηδες; Θέλω να πιστεύω πως όχι.

Πρώτον, εμένα η Claire με ρώτησε την τρίτη μέρα και όχι τη δεύτερη. Μέχρι τότε έλεγε πως της έκανα για κακό ρόλο. Μετά την τρίτη μέρα άρχισε να με αθωώνει. Δες τα σχόλιά της.
Δεύτερον, τον ultraviolence δεν πιστεύω ότι τον ρώτησε καν, γιατί δεν είχε λόγο. Και να τον ρωτούσε όμως είναι δυνατόν να πιστεύεις ότι αντί να ρωτήσει για το αν είναι στη μαφία, ρώτησε για το αν ο ultraviolence είναι ΔΑ; Εγώ το σενάριο για τον ultraviolence ως ΔΑ το είπα αρχές της τέταρτης μέρας και μετά έπεσαν πάνω μου όλοι. Εφόσον η Claire είχε ρωτήσει για μένα το βράδυ που πήρε εξαίρεση, δηλαδή το τρίτο βράδυ, άρα σίγουρα δεν ρώτησε για τον ultra και μάλιστα δεν θα μπορούσε να είχε ρωτήσει για το αν ο ultra ήταν ΔΑ επειδή το σενάριο αυτό το είπα εγώ μετά που είχε ρωτήσει η Claire. Το post μου ανέβηκε πρωί της τέταρτης μέρας και εκείνη τη μέρα έφυγε η Claire.
Τρίτον, η Claire αν δεις τα post της λέει για εμένα ότι δεν πιστεύει πως είμαι ΔΑ. Και εμένα με ρώτησε σίγουρα. Δεν ξέρω γιατί παραλείπεις απ' το να αναφερθείς σ' αυτό. Παραθέτω το κείμενό της:

Γενικά για τον Ικαρίωνα έχω να πω μερικά πράγματα. Για να το ξεκαθαρίζω από την αρχή, δεν πιστεύω πως είναι δολοφόνος, πιστεύω πως είναι πολίτης. Βέβαια πολίτης θεωρείται και η πόρνη και ο ΔΑ. Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω πως είναι απλός πολίτης αλλά ούτε και ΔΑ, τον θεωρώ μάλλον για την πόρνη. Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος αλλά μέχρι στιγμής αυτή την εντύπωση μου έχει δώσει.

Τέταρτον, στο σενάριο για τον ultra ως ΔΑ δεν είπα μόνο ότι έπεσαν πάνω μου που μπορεί όντως να το εξέλαβα εγώ έτσι αλλά έθεσα και ένα σωρό άλλα επιχειρήματα που δεν αναφέρεις. Είπα για τον Tzoum, είπα για την Μάιρα και για το πώς συνδέεται μαζί της, αιτιολόγησα το γιατί ο ΔΑ με κράτησε μέσα και είπα ένα σωρό πράγματα που παραλείπεις, υποβοηθώντας έτσι το σενάριο του μαφιόζου Pie. O ultra μεταξύ εμού και Claire, υποστήριξε επίσης Claire, όπως ο ΔΑ την είχε σώσει τότε. Κατόπιν ο Ultra έριξε τυμβωρυχία στην Claire, αφενός για να δει αν έσωσε όντως μαφιόζο ή όχι (αν είναι ΔΑ) και αφετέρου για να της κλείσει το στόμα (αν είναι μαφιόζος και κατάλαβε απ' τις αθωώσεις της ότι είναι ντετέκτιβ).

Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο πας να βγάλεις λάδι τον ultraviolence. Θέλω να πιστεύω πως απλώς δεν πρόσεξες αυτά που αναφέρω και ότι δεν το έκανες επίτηδες.

Επίσης δες και την απάντηση του Giamou στον ultra σχετικά με το ότι είμαι ο ΔΑ και λέγοντας ότι με είχαν κατηγορήσει αθώοι:

Ωστοσο, ολοι οσοι τον ψηφισαν τον αθωωσαν μετα, δηλαδη δεν τον ψηφισανε με στοιχεια. Επισης, δεν εχει νοημα να πας να βγαλεις ΔΑ γιατι πολυ απλα δε ξερει τους δολοφονους και μπορει να τους δωσει, ενω αν βγαλεις μαφιοζο, ελαττωνονται κατα ενας και σιγα σιγα αποδυναμωνονται. Επισης, αν ο Ikarionas ειναι ΔΑ (που δε το πιστευω, αλλα ας το υποθεσουμε) πηγαινει να ψηφισει ατομα που δεν εχουν αθωωθει και πιθανους δολοφονους. Δηλαδη αν ηταν ΔΑ δε θα εστρεφε τη προσοχη σε ατομα που εχουν αθωωθει σιγουρα ή σε ατομα που φαινονται αθωα, οπως το emilouko,η eileen, ο vassilis και κανα δυο ακομα? Αντιθετως, παει στους πιο υποπτους, αυτους που το πιο πιθανο ειναι να εχει καταλαβει ενας ΔΑ. Επαναλαμβανω, αν εισαι πολιτης και παιζεις τοσο λαθος, αλλαξε το και βοηθησε τους πολιτες, αλλιως αν εισαι κακη καρτα, ηδη εχεις εκθεσει τους μισους απο τους συμπαικτες σου. Επισης, οπως σχολιασες τη δευτερη ψηφοφορια, σχολιασε και τη χθεσινη. Αν πιστευεις οτι ο Ικarionas ειναι ΔΑ και δε τον ψηφισαν οι δολοφονοι, πρεπει να κατευθυνθεις στο υπολοια 6-7 ατομα, που σου ανεφερα σε παραπανω ποστ.

Άσε που εγώ δεν βιάζομαι να βρω τον ΔΑ. Δεν ψηφίζω τον Ultra. Τον Pie και τον tsarachaf ψηφίζω. Τον ΔΑ τον αναζητώ για τους ίδιους λόγους που έγραψες κι εσύ αυτό το post, δηλαδή για να ξέρω αν κατευθύνομαι σωστά και που βαδίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giamou

Νεοφερμένος

Ο Giamou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Υπόθεση ΔΑ(part 1)


Σε αυτό το ποστ θα εξεταστεί το σενάριο (α), δηλαδή το να είναι ο Ultraviolence ΔΑ. Συνέλεξα αρκετά στοιχεία. Πάμε να τα δούμε:
1)
Αυτό είναι ποστ απευθυνόμενο στον ultraviolence και είναι η πιο ξεκάθαρη απόδειξη ότι ο ουλτρα δεν είναι ΔΑ. Η Claire του γράφει ξεκάθαρα ότι δεν γίνεται να είναι αυτός ο ΔΑ και ότι άλλος είναι ο ΔΑ. Μάλιστα κάνει ένα υπονοούμενο (μάλλον) για τον Ikariona, λέγοντας πως το ότι κάποιος είναι πολίτης δεν σημαίνει πώς δεν είναι ΔΑ. Αυτό που μου κάνει μεγάλη εντύπωση είναι γιατί ο ίδιος ο ουλτρα δεν χρησιμοποίησε αυτό το επιχείρημα υπέρ του, κάτι που με κάνει να συμπεραίνω πως το πιο πιθανόν είναι να είναι πολίτης που δεν μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του, παρά κακός ρόλος. Όποιος αμφισβητεί αυτό το ξεκάθαρο ποστ, εθελοτυφλεί. Για μένα, η Claire ρώτησε ως ντετέκτιβ αν ο ουλτρα είναι ΔΑ και έλαβε αρνητική απάντηση. Ο λόγος για τον οποίο έκανε μια τόσο εξειδικευμένη ερώτηση είναι λογικά επειδή ο Ikarionas επέμενε για τον ουλτρα, για τον οποίο Ikariona είχε ρωτήσει στον προηγούμενο γύρο αν είναι μαφιόζος και η απάντηση ήταν αρνητική. Έτσι, πλέον, μπορούμε να εικάσουμε και ποια ήταν τα 3 αυτά άτομα για τα οποία πρόλαβε να ρωτήσει: aegloswen, Ikarionas, ultraviolence.

Ρε φιλε, πρωτα απο ολα, σιγα μην εκανε τετοια ερωτηση για τον ultraviolence ο ντετεκτιβ. Εχει πιο σημαντικα πραγματα να ρωτησει και θα ρωτησει για τον ΔΑ?
Δευτερον, ο ΔΑ για να αλλαξε τις ψηφους της claire, πιθανον να πιστευε οτι ειναι δολοφονος. Αρα ο ΔΑ(αν πχ ειναι ο ultra, δε θα ηταν παραλογο να την υπερασπιστει και μετα να αλλαξει τις ψηφους τις). Η Claire ισως κανει ενα λαθος, Επειδη ξερει οτι ειναι αθωα, αθωωνει καποιον που την αθωωνει, σκεπτομενη πως αφουειμαι αθωα, δεν εχει λογο να με αθωωσει ενας που συντασσεται με τους κακους. Αλλα ο ΔΑ δε ξερει τι ειναι η Claire και πιθανον να υποθετει οτι ειναι μαφιοζος(οπως και πολλοι αλλοι, για αυτο το λογο και τη σωζει).
Τριτον, μπορει να μη χρησιμοποιησε αυτο το επιχειρημα, επειδη δε το ειδε.
Αλλη φορα μην εισαι τοσο σιγουρος για αυτα που λες, γιατι ευκολα αμφισβητουνται. Δε λεω πως εχω απολυτο δικιο, αλλα σιγουρα δεν εχεις και εσυ. Δε λεω οτι o ultra ειναι σιγουρα ΔΑ αλλα δε με νοιαζει κιολας αν ειναι. Σε αλλο ποστ μου, σου αναλυω, τα λαθη που κανει ο ultra, αν οντως ειναι πολιτης. Για αυτο μη παροτρυνεις τους υπολοιπους να δουν οπωσδηποτε το δικο σου ποστ, οταν εσυ δεν εχεις δει τα υπολοιπα.
Τεταρτον, σχετικα με το σημα που ειπες, οντως δε φαινεται να του δινουν σημα ή κατι τετοιο.
Πεμπτον, ολα αυτα δε σημαινουν ουτε οτι ειναι, ουτε οτι δεν ειναι ΔΑ.
Εκτον, η απερισκεπτη ενεργεια του ΔΑ να σωσει τη Claire, ταιριαζει στο προφιλ του ultra και του DukeNuke, πυυ παιζουν απερισκεπτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ρε φιλε, αν εχεις οντως καλη καρτα, εχεις παιξει χαλια. Δε λεω να φανερωσεις τη καρτα σου, αλλα δε προσπαθεια με τιποτα να αθωωθεις με αυτα που κανεις. Κανεις επιθεσεις, δεν απαντας σε ποστ, αναζητας τον ΔΑ, αντι για δολοφονους. Ας υποθεσουμε οτι εισαι πολυ χρησιμη καρτα με πολλες πληροφοριες για τους πολιτες, αλλα δε θελεις να να δωσεις στοχο για να μη σε φανε. Αν δεν κερδισεις εστω και λιγο την εμπιστοσυνη των πολιτων, τοτε πως θα σε πιστεψουν οταν δωσεις τα στοιχεια, που εχεις? Πολυ απλα ΔΕ θα σε πιστεψουν. Και δες το και αλλιως. Ακομα και ο Ikarionas να βοηθα τους μαφιοζους, δε γινεται να ειμαι και εγω μαζι τους. Σου τα λεω εγω και οχι αυτος που κατηγορεις ως ΔΑ.
Επισης, θελω απαντησεις στα ποστ μου, που αναφερονται σε σενα. Πιστευω σε εχω στριμωξει αρκετα και ΕΠΙΤΗΔΕΣ τα αγνοεις. Σορρυ, αλλα ακομα και πολιτης να εισαι, δε βοηθας καθολου. Γιατι να μην βγεις?

Είναι άδικο να κάνεις αυτή την ερώτηση σε ένα πολίτη ο οποίος ΔΕΝ έχει "στείλει" με "σίγουρα μαφιόζος" και "πρέπει να φύγει" άλλους πολίτες. Αν οι πολίτες που δεν βοηθάνε, πρέπει να βγαίνουνε - να βγαίνουνε ΟΛΟΙ. Και όχι επειδή κάποιοι είναι φίλοι μας και πιστεύουμε ότι μπορεί να βοηθήσουν στο μέλλον να τους εξαιρούμε από αυτή την κατηγορία. Οπότε όχι, αν ο ultraviolence δεν είναι κακός ρόλος, να μη φύγει από το παιχνίδι επειδή απλά ο Ικαρίωνας αποφάσισε να του δώσει και αυτού την ταμπέλα του "κακού παίκτη". Αν είναι κακός ρόλος, θα τον ψηφίσω και εγώ!
Αυτό σαν γενικό σχόλιο.
Απευθύνομαι σε εσένα που δείχνεις πιο λογικός. Το ότι όλοι έχουν πρόβλημα με την συμπεριφορά του, κάτι λέει. Είναι η πρώτη φορά στα χρονικά του Παλέρμο εδώ, όσο θυμάμαι εγώ, που έπρεπε να παρέμβει τρίτος moderator (όχι μέλος ΣΕ) σαν ουδέτερος και να κάνει σύσταση. Πρωτάκουστο.
Αντιλαμβάνομαι την επιθετική συμπεριφορά ως τρόπο παιξίματος - δεν την συμμερίζομαι. Δεν παίζει όμως μόνος του. Πρέπει να δείξει ότι αντιλαμβάνεται και κάποια όρια. :)
Αυτά, για τώρα, κατά βάση γιατί το θέμα δεν είναι της παρούσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giamou

Νεοφερμένος

Ο Giamou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Είναι άδικο να κάνεις αυτή την ερώτηση σε ένα πολίτη ο οποίος ΔΕΝ έχει "στείλει" με "σίγουρα μαφιόζος" και "πρέπει να φύγει" άλλους πολίτες. Αν οι πολίτες που δεν βοηθάνε, πρέπει να βγαίνουνε - να βγαίνουνε ΟΛΟΙ. Και όχι επειδή κάποιοι είναι φίλοι μας και πιστεύουμε ότι μπορεί να βοηθήσουν στο μέλλον να τους εξαιρούμε από αυτή την κατηγορία. Οπότε όχι, αν ο ultraviolence δεν είναι κακός ρόλος, να μη φύγει από το παιχνίδι επειδή απλά ο Ικαρίωνας αποφάσισε να του δώσει και αυτού την ταμπέλα του "κακού παίκτη". Αν είναι κακός ρόλος, θα τον ψηφίσω και εγώ!
Αυτό σαν γενικό σχόλιο.
Απευθύνομαι σε εσένα που δείχνεις πιο λογικός. Το ότι όλοι έχουν πρόβλημα με την συμπεριφορά του, κάτι λέει. Είναι η πρώτη φορά στα χρονικά του Παλέρμο εδώ, όσο θυμάμαι εγώ, που έπρεπε να παρέμβει τρίτος moderator (όχι μέλος ΣΕ) σαν ουδέτερος και να κάνει σύσταση. Πρωτάκουστο.
Αντιλαμβάνομαι την επιθετική συμπεριφορά ως τρόπο παιξίματος - δεν την συμμερίζομαι. Δεν παίζει όμως μόνος του. Πρέπει να δείξει ότι αντιλαμβάνεται και κάποια όρια. :)
Αυτά, για τώρα, κατά βάση γιατί το θέμα δεν είναι της παρούσης.

Δεκτα και τα 2, και στα 2 εχεις δικιο.
Το πρωτο το ειπα πανω στη ροη της γραφης μου, αλλα ειναι λαθος. Το δεχομαι.
Οντως, ετσι ειναι ο τροπος παιχνιδιου του. Σε μετεπειτα ποστ του ομως εχει ζητησει και απο μερικους συγνωμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Είναι άδικο να κάνεις αυτή την ερώτηση σε ένα πολίτη ο οποίος ΔΕΝ έχει "στείλει" με "σίγουρα μαφιόζος" και "πρέπει να φύγει" άλλους πολίτες. Αν οι πολίτες που δεν βοηθάνε, πρέπει να βγαίνουνε - να βγαίνουνε ΟΛΟΙ. Και όχι επειδή κάποιοι είναι φίλοι μας και πιστεύουμε ότι μπορεί να βοηθήσουν στο μέλλον να τους εξαιρούμε από αυτή την κατηγορία. Οπότε όχι, αν ο ultraviolence δεν είναι κακός ρόλος, να μη φύγει από το παιχνίδι επειδή απλά ο Ικαρίωνας αποφάσισε να του δώσει και αυτού την ταμπέλα του "κακού παίκτη". Αν είναι κακός ρόλος, θα τον ψηφίσω και εγώ!
Αυτό σαν γενικό σχόλιο.
Απευθύνομαι σε εσένα που δείχνεις πιο λογικός. Το ότι όλοι έχουν πρόβλημα με την συμπεριφορά του, κάτι λέει. Είναι η πρώτη φορά στα χρονικά του Παλέρμο εδώ, όσο θυμάμαι εγώ, που έπρεπε να παρέμβει τρίτος moderator (όχι μέλος ΣΕ) σαν ουδέτερος και να κάνει σύσταση. Πρωτάκουστο.
Αντιλαμβάνομαι την επιθετική συμπεριφορά ως τρόπο παιξίματος - δεν την συμμερίζομαι. Δεν παίζει όμως μόνος του. Πρέπει να δείξει ότι αντιλαμβάνεται και κάποια όρια. :)
Αυτά, για τώρα, κατά βάση γιατί το θέμα δεν είναι της παρούσης.

1. Δεν είπα ποτέ ότι ο ultra είναι κακός παίκτης. Είπα ότι είναι κακός ρόλος. Έχει διαφορά το πώς παίζει κάποιος με τον ρόλο που έχει.
2. Δεν ξέρω τι συμβαίνει με moderator και λοιπά, έχω πλήρη άγνοια απ' όλα αυτά και το πώς λειτουργούν. Ξέρω μόνο τα βασικά. Ο moderator όμως δεν επενέβη για το επιθετικό μου παιχνίδι αλλά για προσβολές που είχα ρίξει στην aegloswen. Για τις προσβολές ζήτησα συγγνώμη και ένιωσα όντως άσχημα γιατί ήμουν υπερβολικά αγανακτισμένος που δεν πίστευε ότι ήμουν αθώος, οπότε έχασα το μέτρο. Για τον επιθετικό τρόπο παιχνιδιού όμως δεν ζητώ συγγνώμη και το ότι δεν τον συμμερίζεσαι δεν σημαίνει ότι πρέπει να πάψω να παίζω επιθετικά. Άλλο το επιθετικό παιχνίδι, άλλο οι προσβολές. Το δεύτερο είναι κατακριτέο, το πρώτο όχι. Αν έχετε πρόβλημα με τη συμπεριφορά μου ως επιθετικός παίκτης, λυπάμαι αλλά θα την ανεχτείτε. Δεν θα αλλάξω το play μου. Αν έχετε πρόβλημα για τις προσβολές ναι δεκτό. Κι εγώ έχω πρόβλημα για το ότι κάποια άτομα δεν έχουν καθόλου καλή επιχειρηματολογία ή για το ότι δεν ακούνε τίποτε και συνεχίζουν στο δικό τους, αλλά δεν μπορώ να τους επιβάλλω τον τρόπο παιχνιδιού που επιθυμώ εγώ. Αναγκαστικά θα ανεχτούμε ο ένας τον άλλο. Επίσης, το παιχνίδι είναι ομαδικό. Παίζω μόνος μου γιατί εμπιστεύομαι τον τρόπο παιχνιδιού μου αλλά αναγκαστικά παίζω και μαζί σας και γι' αυτό σας βοηθάω είτε αθωώνοντάς σας, είτε καλύπτοντας τους ρόλους σας. Δεν πρόκειται να εγκαταλείψω τον προσωπικό μου τρόπο παιχνιδιού για χάρη μιας αφηρημένης ομαδικότητας και ομαδοσυνεργασίας. Παίζω καί μόνος, καί μαζί σας. Έχω βαρεθεί να διαβάζω ξανά και ξανά τις προηγούμενες σελίδες για να βρίσκω στοιχεία και να βγάλω άκρη. Ναι μόνος μου το δουλεύω αυτό αλλά θα βοηθηθείτε κι εσείς έτσι.
3. Την άποψή μου την έχω πει αρκετές φορές. Καλύτερα να φεύγουν οι καλοί ρόλοι που δεν βοηθάνε παρά να κάνουν ζημιά στο παιχνίδι. Στην παρούσα φάση βέβαια έχουμε αρκετούς υποψήφιους ή και σίγουρους μαφιόζους, οπότε δεν χρειάζεται να ακολουθήσουμε αυτή την τακτική. Δεν μπορώ να κρύψω όμως ότι χάρηκα που έφυγε π.χ. η Iris γιατί δεν βοήθησε σε τίποτα το παιχνίδι. Αν έμενε στα τελευταία άτομα δεν θα ήξερα αν είναι δολοφόνος που κρύφτηκε ή αθώος που δεν πολυσυμμετείχε. Γι' αυτό οι πολύ σιωπηλοί πρέπει να φεύγουν.
Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Αναζήτηση ΔΑ:
Τι σας κάνει να πιστεύετε ότι με το να βρείτε τον ΔΑ θα μπορέσετε να διαπιστώσετε αν κινήστε σωστά; :redface: Υπάρχει ένα πολύ μεγάλο ενδεχόμενο ο ΔΑ να μην έχει καταλάβει κανέναν μαφιόζο. Ναι, ούτε ένα. Και αυτό υπάρχει. Ο ΔΑ βαδίζει στα τυφλά! Ακόμη και ένα χρησμό να είχε, έτσι όπως είχε εξελιχθεί το παιχνίδι θα ρωτούσε για κάποιον που ήταν στο προσκήνιο: Ικαρίωνας, Claire, Σπυράκος, aegloswen. Αθώοι όλοι. Οπότε, μάλλον στα τυφλά.
Τώρα αν όντως έχει αντιληφθεί τους μαφιόζους, τι σας κάνει να πιστεύετε ότι από τη στιγμή που διαβάζει ότι τον ψάχνουμε και αυτόν, δε θα αλλάξει τρόπο παιχνιδιού; Αν είναι αρκετά καλός να τους βρει, σίγουρα είναι αρκετά καλός για να μας μπερδέψει. Αν έχουμε πέσει μέσα, θα πάει με τα νερά μας για να μας ξεγελάσει. Αν δεν έχουμε πέσει μέσα στις προβλέψεις μας για αυτόν, τον φαντάζομαι έτσι: :popcorn::smoke:

Πού θέλω να καταλήξω;
Δεν πιστεύω ότι μπορούμε τόσο νωρίς μέσα στο παιχνίδι και ενώ δεν έχουμε βρει-βγάλει μαφιόζο, να βρούμε ΔΑ.
Ή μάλλον, για να είμαι πιο ακριβής, δεν πιστεύω ότι μπορούμε σίγουρα να βρούμε ΔΑ.

edit: Δε καταλαβαίνεις - θα σου 'ρθει κανένας εξοστρακισμός και θα ψάχνεσαι. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Αναζήτηση ΔΑ:

Τώρα αν όντως έχει αντιληφθεί τους μαφιόζους, τι σας κάνει να πιστεύετε ότι από τη στιγμή που διαβάζει ότι τον ψάχνουμε και αυτόν, δε θα αλλάξει τρόπο παιχνιδιού;

Μα αυτό ακριβώς θέλω να δω εγώ. Να δω ποιος θα αλλάξει τρόπο παιχνιδιού. Έχω παρατηρήσει αλλαγές προς το παρόν αλλά έχω παρατηρήσει και πώς παίζει ο καθένας. Ας αλλάξει για να μην τον καταλάβουμε. Αυτό θέλω να κάνει για να δω ποιος θα αλλάξει. Αν πάλι δεν αλλάξει, αργά ή γρήγορα θα τον βρούμε (αν δεν τον έχουμε βρει ήδη). Εγώ αυτή τη στιγμή θέλω να βγάλω μαφιόζους, ήτοι Pie Maker, tsarachaf κλπ. Δεν με απασχολεί ο ΔΑ. Αν τον βρούμε όμως θα είναι καλό για το παιχνίδι ακόμη κι αν δεν έχει βρει τους μαφιόζους τους. Απ' την άλλη κράτα και το ενδεχόμενο κάποιοι να έχουν βρει τον ΔΑ αλλά να μην το λένε για να δουν τις κινήσεις τους. Θεωρείς τόσο χαζούς να πουν ότι ο χ είναι ΔΑ όταν μπορούν να τον παρακολουθήσουν και να δουν τι προσπαθεί να κάνει; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Μου κάνει εντύπωση που ακόμα δεν έχουν πέσει αρκετοί ψήφοι για την σημερινή αποχώρηση πάντως. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Ο Πάι είναι εδώ και αφού διάβασα προσεχτικά ΌΛΑ όσα έχουν ειπωθεί μέχρι στιγμής, μπορώ να πω ότι το τοπίο έχει αρχίσει να ξεκαθαρίζει στα δικά μου μάτια. Στο σημείο αυτό να ευχαριστήσω τον Ikariona για το εξαιρετικό μήνυμα που παραθέτω αμέσως μετά, το οποίο αποτελεί τροφή για σκέψη και θα έπρεπε να το λάβουμε σοβαρά όλοι μας. Επίσης γελάω με όσους επαναλαμβάνουν ότι ο Ikarionas πετάει αρλούμπες και προσπαθεί να αποπροσανατολίσει το παιχνίδι, καθώς είναι ο μόνος που κάνει τη στοιχειώδη προσπάθεια να αναπτύξει κάποια υποθετικά σενάρια και δεν μονοπωλεί τη συζήτηση με ένα θέμα που δεν έχει ιδιαίτερη αξία (π.χ. το πολυσυζητημένο τρίπτυχο). Όπως καταλαβαίνετε με έχει πείσει και έχω σκοπό να τον υπερασπιστώ μέχρι και την τελευταία στιγμή, όσο κι αν μου στοιχίσει αυτό...



1) Και πως θα μπορούσες άλλωστε, τη στιγμή που βρισκόμαστε ακόμα στον πρώτο γύρο και δεν έχουμε κάποια ουσιαστική πληροφορία;; Μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε με την ελπίδα ότι θα προκαλέσουν σύγχυση και αναστάτωση στο team mafia.

2) ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ. Έχω βαρεθεί να παρακολουθώ ανούσιες αναλύσεις για το υποτιθέμενο τρίπτυχο, οι οποίες μάλιστα δεν οδηγούν ΠΟΥΘΕΝΑ. Μου κάνει εντύπωση μάλιστα η εμμονή κάποιων "έμπειρων" παικτών με το συγκεκριμένο θέμα, η οποία είναι άνευ προηγουμένου. Δεν το καταλαβαίνετε ότι μονοπωλείται τη συζήτηση ανακυκλώνοντας το συγκεκριμένο θέμα και δε μας βοηθάτε να σκεφτούμε καθαρά;; Ή μάλλον ξέρετε πολύ καλά τι κάνετε... Φυσικά αναφέρουμε στους aegloswen, τσαφτσουφ και λιγότερο στην Eileen, τους οποίους με δυσκολία αναγνωρίζω στο συγκεκριμένο παιχνίδι!!!

3) Fair play dude. Γενικά κράτα τα μάτια σου ανοιχτά και να μην είσαι σίγουρος για ΚΑΝΕΝΑΝ, άσχετα με το αν σε υποστηρίζει ή όχι.

4) Αυτό με τη δεύτερη ψήφο που έριξε ο Τάσος με προβληματίζει κι εμένα. Σέβομαι το γεγονός ότι δεν έχει χρόνο να διαβάσει τα μηνύματα, αλλά γιατί να μην τη ρίξει σε κάποιον παίκτη που δεν έχει ψηφιστεί ακόμα;; Ωστόσο δεν θεωρώ ότι η kleop ήταν μαφιόζα, καθώς θα ήταν εξαιρετικά δύσκολο να αποχωρήσει στον πρώτο γύρο, με τέτοια διασπορά στις ψήφους.



Για να είμαστε δίκαιοι δεν τραβήξατε απλώς την προσοχή πάνω τους, φροντίσατε να μονοπωλήσετε το ενδιαφέρον της συζήτησης και δεν κάνατε καν την προσπάθεια να αναπτύξετε κάποιο άλλο υποθετικό σενάριο. Και για να σε προλάβω, μέχρι και το τελευταίο σου σεντόνι (στο οποίο έγινε μια μικρή αναφορά και σε άλλους παίκτες) δεν ασχολήθηκες με κανέναν άλλο, παρά μόνο με την Αγία Τριάδα. Γνωρίζοντας τον τρόπο που παίζεις, μου φαίνεται εξαιρετικά ύποπτο αυτό αγαπητή Ζωή...



1) Εδώ θα συμφωνήσουμε... Μόνο εδώ όμως:P!!

2) Η συγκεκριμένη κίνηση είναι πραγματικά τόσο ανόητη, σε σημείο που γίνεται πιστευτή. Επίσης δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ οποιοδήποτε από τα μέλη της μαφίας να έπαιρνε το ρίσκο να ρίξει την τρίτη ψήφο, γιατί αναπόφευκτα θα έμπαινε στο στόχαστρο. Ας μην ξεχνάμε ότι οι μαφιόζοι λειτουργούν ως ομάδα και οι πιο έμπειροι δίνουν τις κατευθυντήριες γραμμές στους νεοφερμένους ;)

3) Βάζεις στοίχημα;; Αλήθεια τώρα;!; Δεν μπορεί να ακούω από το στόμα σου τη συγκεκριμένη έκφραση και δεν μπορεί να φαίνεται μόνο σε μένα ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΕΡΓΗ. Εσύ δεν ήσουν αυτός που πάντοτε χτυπιόταν και έλεγε ότι δεν πρέπει να είμαστε σίγουροι για κανέναν, πόσο μάλλον στην αρχή του παιχνιδιού;; Πως, λοιπόν, είσαι τόσο σίγουρος τώρα;; Γιατί άλλο να πεις "υποθέτω ότι η kleop ήταν αθώα..." και άλλο να κάνεις βαρυσήμαντες δηλώσεις όπως η παραπάνω. Εξαιρετικά ύποπτο αυτό.

4) Όπως κι εσύ είσαι σίγουρος για την αθωότητά της, έτσι;; Φάσκεις και αντιφάσκεις Ακριβέ!!

5) Είμαι σίγουρος ότι ακριβώς αυτό έχει συμβεί. Και ποιοι είναι αυτοί που επικεντρώθηκαν στην Αγία Τριάδα, επαναλαμβάνοντας πάνω-κάτω τις ίδιες ερωτήσεις;; Η aegloswen, η Eileen και εσύ!! Τυχαίο;; Η νεκροψία θα δείξει... Το μόνο σίγουρο είναι πως είναι καλύτερο να σταματάς μια συζήτηση που δεν οδηγεί πουθενά, καθώς έτσι αποπροσανατολίζεται και χαώνεται το σύνολο των παικτών. Στο σημείο αυτό επιρρίπτω ευθύνες και στο ίδιο το τρίπτυχο (Τζουμ, Ικαρίονα και Γιαμού), που συνέχισε να δίνει τροφή στους καλοθελητές.



1) Στο θέμα της παραγραφοποίησης θα συμφωνήσω. Να μην ακούω όμως ότι λέει αρλούμπες και προσπαθεί να αποπροσανατολίσει τους πάντες. Εσύ δηλαδή τι παραπάνω θεωρείς ότι έχεις προσφέρει μέχρι στιγμής στο παιχνίδι;; Όσο για την kleop, πολύ σίγουρη σε βρίσκω και σένα. Άκου εκεί "ξεκάθαρα αθώα".

2) Και μένα μου φάνηκε περίεργη η στάση του mintin97, αλλά από τη στιγμή που δε συμμετέχει ενεργά στο παιχνίδι, δεν μπορώ να βγάλω ξεκάθαρα συμπεράσματα. Αυτή τη στιγμή άλλοι βρίσκονται στους top suspects μου.



1) Γιατί δίνεις ιδέες σε παίκτες που μπορεί να λειτουργήσουν παρορμητικά (λόγω απειρίας) και να την παίξουν όντως την κάρτα. Είναι πολύ νωρίς για να καεί μια τόσο σημαντική κάρτα και το ξέρεις πολύ καλά αυτό. Και πόσο θα σε βόλευε να πέσει η τυμβωρυχία στην Kleop και να αποδειχθεί όντως πολίτης, ε;; Από αυτή σου τη φράση και μόνο για μένα είσαι ο no1 ύποπτος.

2) Το πρόβλημα δεν είναι ότι ασχολείσαι τόσο έντονα μαζί τους, αλλά ότι ασχολείσαι αποκλειστικά και μόνο μαζί τους. Εσύ συνήθως βγάζει από τη μύγα ξύγκι και αναπτύσσεις τουλάχιστον 3-4 σενάρια. Ναι, είναι πολύ νωρίς ακόμα, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αυτή σου την εμμονή. Γιατί όσο κι αν το αρνείσαι, περί εμμονής πρόκειται. Εκτός κι αν όντως ξέρεις κάτι παραπάνω και προσπαθείς να τους στήσεις στον τοίχο, περιμένοντας το πρώτο στραβοπάτημα :hmm:

3) Δηλώνεις και πάλι σίγουρος ότι υπάρχει κάποιος μαφιόζος στο δίπτυχο, έτσι;;

4) Προσωπικά δεν θεωρώ ύποπτη τη συγκεκριμένη ψήφο. Τους λόγους τους έχω αναλύσει παραπάνω.

5) Αυτό είναι όντως πιθανό

6) Εγώ πάλι πιστεύω ότι μια φαινομενικά "αφελής" κίνηση αποτελεί το καλύτερο άλλοθι για έναν έμπειρο παίκτη, ακριβώς επειδή δεν πρόκειται να τον υποψιαστεί κανείς. Το έχω κάνει κι εγώ στο παρελθόν και χρησιμοποίησα ακριβώς το ίδιο επιχείρημα. Άλλωστε, όπως και εσύ ο ίδιος παραδέχεσαι, πρόκειται για ένα εξαιρετικό κιλλ...


Πάμε λοιπόν στο ρεζούμε: Με βάση όλα όσα έχω παραθέσει και σχολιάσει παραπάνω, για μένα οι πλέον ύποπτοι είναι η aegloswen, o tsarachaf και η Eileen, ενώ διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για τον Τάσο, τον mintin97 και ακόμη ένα άτομο, για το οποίο δεν έχω ακόμη αρκετά στοιχεία, για να το κατηγορήσω ανοιχτά. Απ' όλους τους παραπάνω θεωρώ περισσότερο επικίνδυνο τον tsarachaf, γι αυτό και τον ψηφίζω κιόλας. Είναι ένας έμπειρος παίκτης, που μιλάει πολύ και μπορεί πολύ εύκολα να αποπροσανατολίσει τα πλήθη. Επίσης δίνει παρακινδυνευμένες ιδέες και λειτουργεί εμμονικά, στοιχεία που γενικά δεν τον χαρακτηρίζουν. Σας καλώ να σκεφτείτε περισσότερο πονηρά και προσεύχομαι να μην έχω κάνει τόσο μεγάλο λάθος.

Υ.Γ.: Δυστυχώς ο χρόνος μου είναι περιορισμένος και δεν μπορώ να συμμετέχω τόσο ενεργά όσο στα προηγούμενα παιχνίδια. Ωστόσο υπόσχομαι να κάνω τουλάχιστον ένα μεγάλο post μέσα στην ημέρα, αρκεί βέβαια να έχω κάτι να πω.

Την καλησπέρα μου σε όλη την παρέα!! Αααα, βλέπω πως είμαι ο MVP... Μα τι τιμή:D!! Όχι παιδιά μου, δεν πρόκειται να χαλάσω τη ζαχαρένια μου. Αν θέλετε να με βγάλετε εκτός παιχνιδιού, ο δρόμος είναι ανοιχτός και τα σκυλιά δεμένα!! Να θυμάστε όμως το εξής: Σε μένα δεν πρόκειται να παιχτεί τυμβωρυχία, δυστυχώς δεν είμαι τόσο τυχερός όσο η Claire... Κι αν κάποιος παίξει αυτή την κάρτα, να ξέρετε πως κατά πάσα πιθανότητα θα είναι με τους πολίτες.

Παραθέτω το παραπάνω post, για να αντικρούσω τα ηλίθια επιχειρήματα που μ' έφεραν σ' αυτή τη θέση. Στις 05/07/16, κατά τη δεύτερη δηλαδή ψηφοφορία, ήμουν ο πρώτος που κατηγόρησε ανοιχτά τον tsarachaf και όπως όλοι επισημαίνετε δήλωσα ότι θα προστατέψω με κάθε τρόπο τον Ikariona. Και το έκανα, όσοι νομίζετε ότι δεν το έκανα πλανάστε πλάνην οικτρά. Σε όλο αυτό το post παραθέτω ένα σωρό επιχειρήματα, που υποστηρίζουν τον τρόπο παιχνιδιού του Άκη, ο οποίος είχε κερδίσει την εμπιστοσύνη μου, καθώς ήταν από τους λίγους που προσπαθούσαν να αναπτύξουν σενάρια και να σκεφτούν "out of the box". Είχα σκοπό μάλιστα να αλλάξω την ψήφο μου στο πεντάλεπτο της παράτασης, αν έβλεπα ότι κινδύνευε. Δεν το έκανα όμως, γιατί όπως όλοι είδατε ΔΕΝ ΣΥΝΕΤΡΕΧΕ ΛΟΓΟΣ ΑΝΗΣΥΧΙΑΣ. Επίσης αποφάσισα να διατηρήσω την ψήφο μου στον tsarachaf (την πρώτη που είχε πάρει μέχρι εκείνη τη στιγμή, αν εξαιρέσουμε την τυχαία ψήφο της Aegloswen!!!) για να φαίνεται. Σε ποια άλλη γλώσσα θέλετε να σας το πω;; Αν δεν κάνετε την στοιχειώδη προσπάθεια να διαβάσετε τα λεγόμενα μου, λυπάμαι πολύ αλλά δεν ευθύνομαι εγώ. Ελπίζω σε αυτή την παράγραφο να απαντάω στο ερώτημα του Libertus, της Aegloswen, του Ikariona και όσων άλλων προσπαθούν να πείσουν τους υπολοίπους πως άλλα λέω και άλλα κάνω.

Στη δεύτερη παράγραφο θα σχολιάσω για άλλη μια φορά την αλλαγή της στάσης μου, η οποία κατά την Aegloswen είναι "μιλημένη" (στο σημείο αυτό να τονίσω πως μετά τη δολοφονία της προφανώς και δε θεωρώ την aegloswen ένοχη, απλά για την ώρα είναι εντελώς αποπροσανατολισμένη και ευελπιστώ κάποια στιγμή να πάρει μπρος). Παρατηρώ ότι ο Δ.Α. επιλέγει να βγάλει την Μάιρα και αναρωτιέμαι γιατί. Αναζητώ τα μηνύματά της και βρίσκω το παροιμιώδες "η σιωπή είναι χρυσός". Ξαναλέω λοιπόν: Σε ποια περίπτωση η σιωπή είναι χρυσός;; Συνήθως όταν ξέρω κάτι και προσπαθώ να μην καρφωθώ!! Ψάχνω τα άτομα που ψήφισε και βλέπω πως μετά την τυχαία ψήφο της επιλέγει να ψηφίσει τον i_lie_us. Ο ίδιος κατά τη δεύτερη μέρα δίνει τη χαριστική βολή στην Claire, φέρνοντας της μπροστά στην ψηφοφορία. Εντωμεταξύ παρατηρώ ότι και ο tsara έχει ψηφίσει την Claire. Για μένα ήταν έτσι και αλλιώς αθώα, αλλά μετά από αυτό απέκλεισα και την παραμικρή πιθανότητα να είναι με τους μαφιόζους. Σκέφτομαι λοιπόν για ποιον λόγο πήρε την παραπάνω απόφαση ο i_lie_us και δεν επέλεξε να ψηφίσει οποιονδήποτε άλλο, αν δεν ήθελε να προκαλέσει ισοψηφία. Μα φυσικά για να εξασφαλίσει την παραμονή του Ikariona. Εκεί είναι που έχω αρχίσει να πονηρεύομαι περισσότερο, έχοντας κατά νου πάντα και την ψήφο του tsara, η οποία δόθηκε επίσης στην Claire, ενώ μάλιστα είχε αρκετές ακόμα ψήφους. Έτσι λοιπόν προέκυψε το σενάριο του Δ.Α. και των μαφιόζων που προσπαθούν να "επικοινωνήσουν" μαζί του. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σας φαίνεται τόσο αξιοπερίεργο και δυστυχώς διαπιστώνω ότι η κρίση πολλών επηρεάζεται από γεγονότα άσχετα με το παιχνίδι (π.χ. γνωριμίες εκτός παιχνιδιού). Και για να απαντήσω (για ακόμη μια φορά...) σε ένα ερώτημα που τίθεται συνεχώς, το γεγονός ότι ο Ikarionas ψήφισε τον tsara, δεν αποκλείει το ενδεχόμενο να είναι Δ.Α. Ο Δ.Α. δε γνωρίζει εξ αρχής τους μαφιόζους, προσπαθεί να τους μαντέψει. Ίσως λοιπόν να έπεσε έξω στην περίπτωση του tsara. Όπως επίσης η νεκροφάνεια που έπαιξε ο i_lie_us στο tzoum δεν τον αθωώνει απαραιτήτως στα μάτια μου. Ίσως το έκανε για να θολώσει τα νερά, έτσι και αλλιώς και ο tzoum φαίνεται ελαφρώς αποπροσανατολισμένος, ευτυχώς όμως πολύ λιγότερο σε σχέση με άλλους παίκτες.

Πάμε τώρα στα της σημερινής ψηφοφορίας. Μετά την απίστευτη τύχη που φάνηκε να έχει ο tsarachaf, πρέπει να επιλέξουμε ποιον θα ψηφίσουμε. Για όσους δεν επιλέξουν να ψοφήσουν εμένα, θα πρότεινα να ρίξουμε την ψήφο μας στο cupid. Το γεγονός ότι ήταν η τελευταία ψήφος που έδωσε η Claire, την οποία μάλιστα δεν μπήκε στον κόπο να αλλάξει για να σώσει το τομάρι της, ίσως θα έπρεπε να μας πονηρέψει. Και ο mintin97 είναι επίσης αρκετά ύποπτος και το γεγονός ότι τον ψήφισε η Claire ίσως να μην είναι τυχαίο, αλλά προσωπικά στέκομαι στην τελευταία ψήφο της. Για τον tsara δεν το συζητώ, βρωμάει από χιλιόμετρα ότι έχει ρόλο μαφιόζου, αλλά δυστυχώς τη γλίτωσε για σήμερα. Συνεχίζω επίσης να έχω στους βασικούς μου υπόπτους τον i_lie_us, καθώς δεν μπορώ να ξεπεράσω τον τρόπο που ψήφισε στο τέλος της δεύτερης μέρες. Και η νεκροφάνεια που έριξε ο ultra στην Claire είναι ύποπτη κίνηση, οπότε επιλέγω να το έχω κι αυτόν από κοντά.

Όσο για την περίπτωση Ikariona, αν δεν είσαι Δ.Α. (που στη συγκεκριμένη περίπτωση έχεις κάνει ΦΟΒΕΡΟ παιχνίδι), τότε λυπάμαι που θα στο πω, αλλά είσαι πολύ κακός παίχτης. Ένας παίκτης που μέχρι στιγμής δεν έχει κάνει ούτε μισή σωστή μαντεψιά (όπως ούτε ο tsara ή ο i_lie_us), αλλά συνεχίζετε και τον εμπιστεύεστε. Ένας ενοχλητικός και διασπαστικός θόρυβος στα αυτιά των πολιτών, που προσπαθεί να κάνει διπλωματικές σχέσεις. Προσέξτε παρακαλώ την αλλαγή της στάσης του προς το πρόσωπο της Aegloswen. Μέχρι χθες δεν σταματούσε να λέει πόσο κακή παίκτρια είναι και ξαφνικά σήμερα βρήκε να συμφωνήσει απόλυτα μαζί της (αφού φυσικά κατάφερε να την πείσει για την ενοχή μου). Αυτά είχα να πω και πάνω κάτω αυτά θα είναι και τα τελευταία λόγια μου. Ελπίζω να σας έπεισα, αν όχι δικαίωμά σας.

Η ψήφος μου για την ώρα θα πάει στον Cupid

Υ.Γ.: Μερικοί από εμάς έχουμε υποχρεώσεις και έχουμε περισσότερο χρόνο συγκεκριμένες ώρες της ημέρας. Προσπαθήστε σας παρακαλώ να συμφιλιωθείτε με αυτό και αφήστε στην άκρη επιχειρήματα του στυλ "από εκεί που δε μιλούσε καθόλου μπήκε σαν σίφουνας και μετά ξαναχάθηκε".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top