Palermo #43 - Επιδημική έκρηξη

Ψηφοφορία 15/7 - Ποιος θέλετε να αποχωρήσει;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 11)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Απολαυστικότατη ρε Ζωή! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Μετά τα ευχάριστα, κάτι όχι και τόσο. Διαβάστε με δική σας ευθύνη, αλλά αν το διαβάσετε κάντε έναν κόπο να σκεφτείτε λίγο αυτά που γράφω. Πάντα με την καλύτερη διάθεση. :)

Game Analysis – Palermo #43

Ήρθε η ώρα να πω και την γνώμη μου για το παιχνίδι συνολικά. Θα προσπαθήσω να είμαι όσο γίνεται πιο αντικειμενικός αλλά όπως καταλαβαίνετε δεν είναι δυνατόν να το κάνω πάντα καθώς το παρακολούθησα όλο από την σκοπιά της μαφίας.
Είχαμε ένα πάρα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι που μέχρι την τελευταία στιγμή σχεδόν μπορούσαν να το κερδίσουν και οι δύο ομάδες, μέχρι το σημείο που η οργάνωση της μαφίας και η αποδιοργάνωση των πολιτών στέρησαν το παιχνίδι από τους δεύτερους. Έγιναν πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες, οπότε δική μου άποψη είναι ότι το παιχνίδι κρίθηκε από το ποιος έκανε τα λιγότερα. Και σε αυτή την περίπτωση ήταν η μαφία.
Θεωρώ πώς αξίζαμε το παιχνίδι σαν μαφία, γιατί παρά τα προβλήματα και τις αστοχίες μας στο παιχνίδι, συνταχθήκαμε σωστά, είχαμε καλά σχέδια και μόλις άρχισαν να αποδίδουν, ήρθε και η νίκη. Επίσης τα λάθη των πολιτών και η έλειψη κριτικής σκέψης ειδικά στις κρίσιμες στιγμές, βοήθησαν αρκετά.
Μπορώ να πω, πως σχεδόν όλοι οι παίκτες προσπάθησαν, όσο μπορούσε ο καθένας να βοηθήσουν την ομάδα τους, αλλά δυστυχώς αρκετούς δεν τους βγήκε.
Αλλά τώρα θέλω να αναφερθώ στα αρνητικά του παιχνίδιου και στα πράγματα, που παρά το μεγάλο ενδιαφέρον, με έκαναν να το θεωρώ κακό παιχνίδι. Αυτά είναι δύο.
Αρχικά, ότι πολλοί παίκτες, πιθανώς και εγώ, στην προσπάθειά τους να κάνουν το παιχνίδι τους, γίνοταν πολύ επιθετικοί και προσέβαλαν τους υπόλοιπους παίκτες, Ξέρω ότι κάποιες φορές, αυτό μπορεί να συμβαίνει εντός παιχνιδιού, απλώς θεωρώ ότι κάποιες φορές ξέφευγε από τα όρια του αποδεκτού. Κατά πολύ. Είναι το λιγότερο τραγικό ότι χρειάστηκε για πρώτη φορά σε Παλέρμο να επέμβει η ΟΔ για να μας συνετίσει. Είναι ακόμη πιο τραγικό, ότι παίκτης αποκλείστηκε από το φόρουμ, για την συμπεριφορά του στο παιχνίδι. Δηλαδή ρε παιδιά εντάξει, μαζευτήκαμε να παίξουμε ένα παιχνίδι και να περάσουμε καλά. Αν είναι να υπάρχουν παιδιά που ήρθαν στο παιχνίδι και να ξενερώνουν την ζωή τους και να φεύγουν στεναχωρημένοι και εκνευρισμένοι. Εγώ τουλάχιστον, έτσι ήμουν για ένα μεγάλο κομμάτι του παιχνιδιού και είναι και κάτι που θα με κάνει να το σκεφτώ πολύ σοβαρά αν θα ξαναπαίξω Παλέρμο αν είναι να πάει έτσι.
Το δεύτερο πολύ αρνητικό, που έχω φτάσει σε κάθε παιχνίδι να το φωνάζω, αλλά φέτος έχει φτάσει στο απροχώρητο, είναι η απελπιστική έλλειψη επιχειρημάτων. Δεν λέω να κάνουμε το παιχνίδι αγώνες επιχειρηματολογίας ρε παιδιά(γιατί θα χάνετε πάντα :P ), αλλά εντάξει του πούστη να προσπαθούμε λίγο. Μέχρι τώρα είχαμε, το παίζει όπως στο προηγούμενο που ήταν μαφία, άρα είναι μαφία και το αντίστροφο. Φέτος γλιτώσαμε από αυτό, αλλά μπλέξαμε με χειρότερα. Δεν είναι μαφιόζος επειδή ξέρω πως παίζει. ΠΑΠΑΡΙΑ ΜΑΝΤΟΛΕΣ! Και τι μ' αυτό ρε παιδιά; Κι η Ζωή με κατάλαβε, επειδή με ξέρει και είδε ότι έχω βάλει το χεράκι μου στις δολοφονίες, αλλά δεν βγήκε να με ψηφίσει γι' αυτό. Δηλαδή εντάξει, τι να πω εγώ σ' αυτό; Όχι δεν με ξέρει και λέει μπούρδες; Θα γελάσουν και τα τσιμέντα.
Είχαμε και τα άλλα θεϊκά επιχειρήματα. Είσαι μαφιόζος, γιατί έτσι. Ή γιατί ψήφισες αθώο. Ρε μάγκες την πρώτη βδομάδα 4-5 άτομα ψήφισαν μαφιόζο και τα 2 ήταν μαφιοζοι! Ο ικαρίωνας έβγαλε το μισό Παλέρμο στην σέντρα, αλλά κλάιν. Τον Cupid τον καημένο τον είχαμε ξεφτιλίσει(το έκανε και η μαφία αυτό, θα το σχολιάσω παρακάτω), επειδή τον ψήφισε η ντετέκτιβ που είπε ότι δεν θέλει να ρισκάρει να βγάλει κάποιον αθώο!! Δεν είπε καν ότι τον θεωρεί ένοχο. Και το ακόμη καλύτερο επιχείρημα; Είσαι μαφία, γιατί δεν συμφωνείς μαζί μου. Και τι του λες αυτού; Συγγνώμη που έχω δικό μου εγκέφαλο; Του εξηγείς την διαφορετικότητα; Τι; Όχι πείτε μου εσείς.
Και θα πάω στο θέμα της ήσυχης μαφίας και στην υπεράσπιση αυτού. Δεν δίνω άφεση, αλλά δεν το θεωρώ και αδικαιολόγητο. Ρωτώ λοιπόν, όταν εγώ, που ήμουν το πιο έμπειρο μέλος της μαφίας (και σε θητείες στην μαφία και γενικά), για να καταφέρω να υπερασπιστώ τον εαυτό μου, έπρεπε να κάτσω να στοιχειοθετήσω τα επιχειρήματα που μπορεί να πει κάποιος εναντίον μου και μετά να καθίσω να απαντήσω και να υπερασπιστώ τον εαυτό μου και να μην ασχολείται και κανείς να μου απαντήσει σοβαρά και να πάρω 11 ψήφους στο κεφάλι, πώς στον διάολο περιμένατε να αντιδράσει η μαφία;; Να βγει και να παίξει επίθεση; Γιατί, μαλάκες είναι; Εδώ η Νεφέλη δεν έγραφε πολύ όταν ήταν αθώα. Την τελευταία φορά που θυμάμαι την Νεφέλη να βγαίνει και να μιλάει πολύ, της την είχαμε πέσει εγώ, η MissKit και ο φρικ κι έπρεπε να παλεύει με τα θηρία το κορίτσι. Δεν βγαίνω να δικαιολογήσω την μαφία, έπρεπε να έχει πιο ενεργή συμμετοχή, αλλά και το κλίμα δεν ήταν καθόλου κατάλληλο για να μπορέσει κάποιος να παίξει σωστά και σοβαρά. Ο μόνος που μπορούσε πραγματικά να το κάνει, ήταν ο Ιορδάνης λόγω ΑΔ. Κι αυτόν τον είχανε για χαζό. Αν είναι δυνατόν ρε παιδιά. Δεν γίνεται να παίζουμε έτσι.
Πρέπει να τα σκεφτούμε λίγο αυτά, μήπως και βελτιώσουμε το παιχνίδι. Δεν γίνεται να πάμε να παίξουμε και να γίνονται τα νεύρα μας κρόσσια κάθε φορά. Και οι κανόνες θέλουν κι άλλη δουλίτσα, αλλά αυτό όταν έρθει η ώρα τους. Αλλά το άλλο, είναι στο χέρι του καθενός. Σκεφτείτε λοιπόν όλοι πριν ξαναδηλώσετε συμμετοχή. Είμαι διατεθιμένος να έχω μια αξιοπρεπή και τακτική συμμετοχή; Να διαβάσω και να κατανοήσω τους κανόνες; Να τους τηρώ πάντα και όχι μόνο όταν με συμφέρει; Να είμαι σωστός απέναντι στους συμπαίκτες μου; Να προσπαθώ να δώσω και κανένα επιχειρήμα (γιατί και μαφιόζος να είναι ο άλλος, για να παίξει μπήκε, όχι να τον δικάσουν); Αν μπορείτε θα είναι ευχής έργον και θα παίξουμε πολύ ωραία παιχνίδια, αν όχι μάλλον πρέπει να το ξανασκεφτείτε πριν υποβάλλεται τελικώς την συμμετοχή σας.

ps. Ζωίτσα, εξαιρετικό το ημερολόγιο, πέρασα πολύ καλά διαβάζοντας τις σκέψεις σου.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Μια φωτογραφία που είναι τραβηγμένη μέσα από μια πισίνα. Δεν θυμάμαι από ποιο ξενοδοχείο ήταν, αλλά σε κορόιδευα ότι έχεις λεφτά και πας εκεί :P

Uhm, είναι το μόνο ξενοδοχείο στη Θεσσαλονίκη που δεν πληρώνεις είσοδο για να χρησιμποιήσεις την πισίνα του. Χρεώνει 5 ευρώ τον καφέ, αλλά πιστεύω αξίζει για.... τα comfort που προσφέρει! :P

Ακόμα δεν καταλαβαίνω πώς αυτό με κάνει mvp για Πόρνη! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Κάποιες παρατηρήσεις ή απορίες πάνω σε όσα έγραψε η Eileen στο ημερολόγιό της.


Φτάνουμε λοιπόν στην ώρα της αποχώρησης και έρχεται μήνυμα εκ ΣΕ ότι ο Δικηγόρος προστάτευσε Cupid και πως φεύγει ο PieMaker. Είχα οπλίσει την κάρτα να παιχτεί στο 20.09 και δεν την έπαιξα. Μόνο σε εμένα είναι ξεκάθαρο ότι είναι ΑΜ; Και εκείνος έχει κίνητρο να βγάλει τους μαφιόζους – γιατί να τον βγάλουμε τόσο νωρίς; Μπορεί να μας βοηθήσει!

Έτσι όπως η Ζωή κάθεται στο γραφείο του Ακριβού στη Θεσσαλονίκη μετά τη δουλειά και συζητάνε ενδεχόμενες αλλαγές στους κανόνες και ο Ακριβός γκρινιάζει που ο Φρικ τον έκαψε (η Ζωή εκεί δεν μιλάει πολύ), κάνουνε μία ανανέωση στο στέκι για να δούμε τι παίχτηκε στο Παλέρμο...

Ανάμεσα σε απλό πολίτη και αντίπαλο μαφιόζο ελπίζω να συμμερίζεσαι το ότι είναι καλύτερο να βγει αντίπαλος μαφιόζος. Επίσης, εγώ τον θεωρούσα μαφιόζο τότε τον Pie Maker και ήθελα να βγει ή εκείνος ή ο tsarachaf. Ο μηδενισμός των ψήφων του Cupid έγινε για να βγει σίγουρα ένας απ' τους άλλους δύο. Δεν είχε ρίξει ακόμη την εξαίρεση ψηφοφορίας ο tsarachaf και προτιμούσα να βγει Pie Maker από Cupid. Εμένα πάντως δεν μου φάνηκε καθόλου φανερό αυτό που έκανε ο Pie Maker. Την ίδια στιγμή που εκείνος κατηγόρησε τον tsarachaf βρίσκοντας πάτημα στις κατηγορίες που είχα κάνει εγώ πιο πριν, υπήρχαν ένα σωρό άλλα άτομα που κατηγορούσαν αρκετά συχνά και με επιμονή άλλους π.χ. η Emilouko τον Cupid, ο Cupid την Emilouko, εγώ την Claire και τον Σπυράκο, ο DumeNuke τον Karadakov. Δεν νομίζω να έκανε κάτι τόσο καρφωτό ο Pie Maker. Μπορεί για τον tsarachaf που ήξερε ότι είναι ο φανερός μαφιόζος να φάνηκε αρκετά χτυπητό αλλά νομίζω πως το βασικότερο είναι το αν το κατάλαβαν ή όχι οι πολίτες. Εκείνη τη στιγμή υπήρχαν αρκετοί υποψήφιοι αντίπαλοι μαφιόζοι. Εγώ προσωπικά όταν τον είδα να φτιάχνει ένα σενάριο για μένα και να τον ακολουθούν άτομα που θεωρούσα κακούς ρόλους όπως ο Τάσος και ο ultra, είχα πειστεί πως είναι μαζί όλοι αυτοί. Θέλω να πω πως δεν ήταν τόσο φανερό. Ίσως επειδή έχετε ξαναπαίξει μαζί και γνωρίζετε τον τρόπο παιχνιδιού, ίσως γι' αυτό να σας φάνηκε τόσο φανερό. Απ' την άλλη ενώ κατηγορείς τον Pie ότι έπαιξε φανερά τον ρόλο του και λες ότι πρέπει οι ρόλοι να μην φανερώνονται, συμφωνώ απολύτως μαζί σου, γράφεις το παρακάτω για μένα:

Φαίνεται σαν να είναι αγχωμένος κάτι που ταιριάζει περισσότερο με ΑΜ. Αλλά ως ΑΜ θα έπρεπε να έχει υποδείξει έναν μαφιόζο μέχρι στιγμής και εμένα αθώους μου φαίνεται ότι έχει στοχέψει περισσότερο...

Αυτό το έγραψες δεύτερη μέρα του παιχνιδιού. Δηλαδή πιστεύεις ότι αν ήμουν αντίπαλος μαφιόζος θα είχα υποδείξει έναν μαφιόζο από την δεύτερη κιόλας μέρα του παιχνιδιού; Αφού εσύ η ίδια λες ότι πρέπει να παίζονται πιο κρυφά οι κάρτες. Ήταν αρκετά βιαστικό το συμπέρασμά σου ότι δεν ήμουν αντίπαλος. Γενικά άλλη μια τέτοια εύκολα αποδεκτή θεωρία που με παραξένεψε ήταν αυτή που είχε πει σε κάποιο σημείο ο Karadakov, ότι αποκλείεται ο Pie και ο tsarachaf να είναι σε ίδιο στρατόπεδο και να κατηγορούνται ή να αλληλοψηφίζονται τόσο πολύ (σημειωτέον ότι ο tsarachaf δεν κατηγόρησε Pie και δεν ψήφισε Pie). Δεν λέω πως αυτό που λέει ο Karadakov δεν είναι λογικό. Λογικότατο είναι αλλά μου κάνει εντύπωση το πόσο γρήγορα απέρριψε το σενάριο να μαλώνουν μεταξύ τους δύο μαφιόζοι για ξεκάρφωμα. Έχω κερδίσει ένα σωρό παιχνίδια δίνοντας άλλους συνδολοφόνους μου. Ειδικά στο συγκεκριμένο παιχνίδι, τι είχαν να χάσουν; Η ντετέκτιβ που θα μπορούσε να ρωτήσει γι' αυτούς, έφυγε απ' το παιχνίδι. Και πυθία να έριχνε κάποιος θα έβρισκε τον έναν και ο άλλος θα αθωωνόταν στην πορεία. Μου φάνηκε αρκετά παράξενο αλλά κατανοώ τη λογική πίσω απ' αυτό.

Σήμερα είναι η μέρα μου. Θα σκοτώσω. Εξαιρετική ευκαιρία, δεν έχω και την πόρνη αφού πήρα θυματάκι! Καλά να είσαι παλικάρι μου, εμένα δεν με έχεις πάρει!

Ερώτηση: Πες ότι είσαι μάγισσα και ότι επιλέγεις να ξοδέψεις και τις δυο ιδιότητές σου το ίδιο βράδυ που επιλέγει και η πόρνη να κοιμηθεί μαζί σου. Τι γίνεται σ' αυτή την περίπτωση; Ακυρώνονται καί οι δυο ιδιότητές σου; Και αν ακυρωθούν, μετά θα μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις ξανά το επόμενο βράδυ ή χάνονται οριστικά επειδή έπρεπε να τις χρησιμοποιήσεις μόνο μια φορά στο παιχνίδι;

Σταματάω να διαβάζω τα φαντασματάκια και πάω να δω τα μηνύματα της μαφίας. Την στιγμή που βγήκα εγώ από το παιχνίδι, η Νεφέλη είχε 17 μηνύματα, ο Τάσος 28 και η Spy 33.

Πώς ακριβώς το βλέπει κανείς αυτό; Εκτός κι αν αναφέρεσαι στο ότι το είδες κάπου μετά την λήξη του παιχνιδιού. Γίνεται να δει κανείς πόσα μηνύματα έχει γράψει κάποιος μέχρι στιγμής;

Είχα πει ότι το Σ/Κ δεν θα ασχοληθώ καθόλου – είχα μάλιστα παρακαλέσει να μην γράφουμε γενικά στο θέμα και να πάρει ο καθένας μας το χρόνο που χρειάζεται. Γραμμένη μου έχουνε τα καμάρια μου! :hehe: Το πληκτρολόγιο του Ικαρίωνα έχει πάρει φωτιά, ο Ούλτρα επίσης απαντάει σιγοντάρει ίσως λίγο και ο Χάρης, που πολύ περίεργος μου φαίνεται.

Γιατί να μην γράψει κάποιος στο ΣΚ για το παιχνίδι; Το έχετε ως κανόνα ή απλώς είπες κάτι δικό σου; Μέσα στο ΣΚ με έφαγαν. Αν δεν έγραφα κιόλας αυτά που ήταν να γράψω τότε δεν θα τα έγραφα ποτέ. Γιατί να μην γράφει κάποιος στο ΣΚ;

Αλλά δεν έχουμε τελειώσει εδώ. Πρώτη φορά μέσα στο παιχνίδι εκνευρίζομαι τόσο πολύ με κάποιον. Πάει ο Ικαρίωνας και ΔΙΝΕΙ με μία δημοσίευση τον πληροφοριοδότη και εμένα! Ο Πληροφοριοδότης δεν έχει φύγει από το παιχνίδι, για αυτό είμαι σίγουρη.

Εσένα πότε σε έδωσα; Μάγισσα ήσουν, δεν ήσουν ρόλος για κάρφωμα. Εκτός αυτού στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού σε θεωρούσα αλεξίσφαιρο, οπότε δεν γίνεται να σε έδωσα όπως λες. Όσο για τον Karadakov τη λογική μου την είπα. Δεν είχα γράψει post για πληροφοριοδότες αλλά για αντίπαλους μαφιόζους. Μπορεί να υπάρχει κάποια συσχέτιση των δύο αλλά είναι διαφορετικά πράγματα. Τον αντίπαλο μαφιόζο δεν τον καρφώνουν και αποφεύγουν να τον χτυπήσουν. Ήθελα να κρατήσω τον Karadakov στο παιχνίδι, γι' αυτό το έγραψα. Εκτός αυτού, όπως μπορεί να δει κανείς στο ημερολόγιο του tsarachaf, τον Karadakov τον βρήκαν αλλιώς και όχι βασιζόμενοι στο κείμενό μου. Οπότε σταματήστε να με κατηγορείτε γι' αυτό. Είχαν καταλάβει με άλλο τρόπο τον πληροφοριοδότη και στο τέλος του ρίξανε και πυθία. Η πυθία έπεσε το επόμενο ΣΚ απ' αυτό που είχα γράψει το post.

Τέλος, τον Ικαρίωνα, στον οποίο καταλείπω μία ευχή: Να αντιληφθεί πως η ρητορική τέχνη στηρίζεται στην ηθική. Αλλιώς, δεν είσαι τίποτα παραπάνω από έναν σοφιστή με ναρκισιστικές τάσεις.

Οh my god! Surely not! Natürlich nicht! Η ρητορική πρέπει να στηρίζεται στην ηθική; Από που προκύπτει αυτό το συμπέρασμα; Η ρητορική δια μέσου των χρόνων έχει πάρει πάρα πολλές διαφορετικές μορφές. Το βασικό ερώτημα όμως σε αυτό που λες είναι το ''σε ποια ηθική;''. Δεν υπάρχει μια ηθική. Υπάρχουν πολλές διαφορετικές ηθικές, τις περισσότερες φορές αντικρουώμενες. Με ποια απ' αυτές πρέπει να συμβαδίζει η ρητορική και γιατί; Κατανοώ ότι σαν άτομο προτιμάς να χρησιμοποιείται η ρητορική για σωστότερη επιχειρηματολογία και όχι ως μέσο παραπλάνησης αλλά μια τέτοια αναγκαιότητα συνδυασμού της με την ηθική δεν απορρέει από πουθενά. Δεν υπάρχει κάποια τέτοια υποχρέωση. Η ρητορική μάλιστα ξεκίνησε ως μέσο παραπλάνησης και όχι ως ηθικό μέσο επιχειρηματολογίας. Μπορεί πολύ εύκολα να μην γίνει τέτοια σύνδεση με την ηθική και αυτό που θα βγει να μην είναι κάτι ναρκισσιστικό ή σοφιστικό. Επίσης έχεις μάλλον μια εσφαλμένη αντίληψη για τους αρχαίους σοφιστές. Η έννοια του σοφιστή δεν περιέχει μόνο την παραπλάνηση. Αν ωστόσο μέσα απ' αυτό που λες, υπονοείς κάποιο ερώτημα προς εμένα για το αν εγώ συνδυάζω τις γνώσεις μου πάνω στη ρητορική με κάποια ηθική, τότε η απάντηση είναι: ναι. Αν όμως στη συνέχεια με ρωτήσεις ποια είναι αυτή η ηθική, εκεί θα σου απαντήσω πως είναι κάτι δικό μου και πως δεν ακολουθώ μια έξωθεν επιβαλλόμενη από την κοινωνία, το κράτος, την εκκλησία ή δεν ξέρω κι εγώ από τι άλλο, ηθική (συγκεκριμένα η ηθική που ακολουθώ είναι ένα κράμα καντιανής, ωφελιμιστικής και ηδονιστικής ηθικής, με τους τελευταίους όρους να πρέπει να κατανοηθούν φιλοσοφικά). Σαφώς βέβαια είμαι υποχρεωμένος να ακολουθήσω κάποιες νόρμες, ως μέλος μιας κοινωνίας που δεν θέλω να συμβάλλω στη διάλυσή της.

«Κοιτάχτε καλή μου, αν η Spy και ο Tsarachaf είναι οι Φανεροί όπως είπε ο Ικαρίωνας στο βρες-τους-πάντες-σε-7-εύκολα-βήματα-ποστ...»

Είδες τι χρήσιμα που ήταν τα 7 εύκολα βήματα; Ήταν όντως φανεροί και οι δύο.

Τον Ικαρίωνα δεν πρόκειται να τον επαναφέρω γιατί έχει παίξει όλες τις κάρτες του. Νομίζω πως θα συμφωνήσει σε αυτό.

Ασφαλώς και θα συμφωνήσει. Άλλωστε το έγραψα πόσες φορές να μην φέρετε πίσω εμένα, επειδή δεν έχω κάρτες.

Όπως θα πω και στον Ικαρίωνα, όταν τελειώσει το παιχνίδι, δεν γίνεται μόνο να σερβίρουμε επιθετικό παιχνίδι και ad hominem και όταν μας τα σερβίρουν να νευριάζουμε!

Ασφαλώς και θα συμφωνήσω. Το ζητούμενο είναι το αν οι κατηγορίες που επιρρίπτει κάποιος σε κάποιον άλλο είναι όντως βάσιμες ή αν είναι αθεμελίωτες και προϊόν ανακρίβειας ή παρερμηνείας σε κάτι που λέχθηκε. Εγώ δεν είπα σε κανέναν να μην μου κάνει επίθεση ή ad hominem αλλά να έχουν μια βάση. Δεν μπορώ εγώ να σε κατηγορήσω ως εγωίστρια επειδή έσωσες τον εαυτό σου όντας μάγισσα, ούτε μπορώ να σε κατηγορήσω ότι τις πρώτες μέρες του παιχνιδιού είχες κολλήσει κι εσύ με το τρίπτυχο. Ήταν πρώτες μέρες. Είναι γελοίο κάποιος να εστιάζει εκεί για να κρίνει το παιχνίδι κάποιου, όπως εστίασαν αρκετά άτομα στο τι έκανα εγώ στις 3 πρώτες μέρες του παιχνιδιού. Ένα σχόλιο για τα ad hominem μόνο. Πρέπει να γίνει διάκριση ανάμεσα στα ad hominem σοφίσματα και στα ad hominem επιχειρήματα. Εγώ τα ad hominem που έκανα προσπάθησα όλα να είναι επιχειρήματα και όχι σοφίσματα (με εξαίρεση την aeglo όπου ξέφυγα εντελώς). Το να με πεις άχρηστο παίκτη γιατί έκανα το χ, αν το χ ισχύει και δεν είναι αποκύημα της φαντασίας σου, είναι ad hominem επιχείρημα. Σόφισμα θα ήταν αν το χ δεν ίσχυε ή αν με κατηγορούσες έτσι γενικά χωρίς να σχετίζεται αυτό με το παιχνίδι. Το να με κατηγορήσει κανείς ότι ξεκλήρισα τους μισούς αθώους είναι σόφισμα γιατί δεν συνέβη ποτέ κάτι τέτοιο. Μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού είναι οι αθώοι που 'ξεκλήρισα' (με τη βοήθεια βέβαια άλλων 7-8 ατόμων που βοήθησαν να τους βγάλουμε ψηφίζοντάς τους). Αυτό το σχόλιο πάει ταυτοχρόνως και σε όσα είπε ο tsarachaf για την επιχειρηματολογία. Δεν ξέρω αν αναφερόσουν και σε μένα όταν έλεγες πως σε πείραξε η έλλειψη επιχειρηματολογίας αλλά νομίζω πως όλα μου τα post έχουν πάντα επιχειρήματα μέσα. Μπορεί να βασίζονται σε σενάρια που αποδείχθηκαν εσφαλμένα αλλά επιχειρήματα πάντα χρησιμοποιώ. Δεν μου αρέσουν τα ευχολόγια.

Πάντως αν ένα πράγμα είναι σίγουρο, είναι πως ο Ικαρίωνας έχει μεγάλο ταλέντο. Πάω στοίχημα ότι γράφει πιο γρήγορα και από εμένα. Νομίζω πως πρέπει να του δοθεί βραβείο και να καθιερώσουμε την Ικαριωνική σταθερά στο S.I. – 1000 words per minute.
Τι λέω; Ας με μαζέψει κάποιος...

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο γρήγορα γράφω. Αλλά πέρα απ' αυτό να σου πω κι ένα μυστικό: απεχθάνομαι να γράφω. Believe it or not. Το γράψιμο δεν μου αρέσει καθόλου. Το διάβασμα αντιθέτως το λατρεύω αλλά το γράψιμο πάντα το βαριόμουν. Απλώς δεν γίνεται χωρίς αυτό, ειδικά σε τέτοιες περιπτώσεις, οπότε απ' το να μην συμμετέχω σε ένα τέτοιου είδους παιχνίδι, καταπίνω τον καημό μου και γράφω αυτά που σκέφτομαι προσπαθώντας να σκέφτομαι όλο λιγότερο το ότι γράφω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Πφφφφ βλέπω ημερολόγια από δω, ημερολόγια από εκεί και τελικά μόνο εγώ η ηλίθια δεν ήξερα πως έπρεπε να κρατήσω έστω κάποιες σημειώσεις για να ξέρω τι μου γίνεται και να μην ανατρέχω κάθε τόσο σε προηγούμενα ποστ και χάνω χρόνο...:redface:
Τέσπα, έτσι κι αλλιώς έμεινα μόνο 4 μέρες στο παιχνίδι και νομίζω πως θυμάμαι τα πιο βασικά για να σας πω πως έπαιξα.
Ξεκίνησα την πρώτη μέρα χαιρετώντας και επιστώντας την προσοχή πως είμαι αρχάρια, αλλά κανείς δεν έδωσε σημασία στο ποστ μου.:(
Μέρα πρώτη (ουσιαστικά)
Μετά έκανα νανάκια και το πρωί πίνοντας τον καφέ μου έκατσα να δω τι έχει γραφτεί. ΄Οχι σπουδαία πράγματα αλλά μου φάνηκε φυσιολογικό για πρώτη μέρα που ακόμα δεν έχουμε έναν μπούσουλα να μας οδηγεί. Ως γνωστόν μόνο η μαφία γνωρίζεται μεταξύ της με εξαίρεση δυό ρόλους για τους οποίους έχουν γραφτεί άπειρες αναλύσεις, οπότε δεν χρειάζεται να επεκταθώ κι εγώ. Και μια και γνωρίζονται μεταξύ τους, ξέρουν καλά και ποιοί είναι οι πολίτες, αλλά πρώτη μέρα κι αυτοί δεν μπορεί να έχουν στοιχεία για ρόλους εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων.
Αφού ήπια το καφεδάκι μου έφυγα για τις δουλίτσες μου και γύρισα σπίτι μου αργά το μεσημέρι, προσπάθησα να δω αν και τι έχει γραφτεί στο μεταξύ αλλά έπρεπε και να μαγειρέψω, οπότε δεν κατάφερα πολλά. Το απόγευμα ξαναέφυγα για άλλες δουλειές που δεν πρόλαβα το πρωί και γύρισα σπίτι γύρω στις 18.30. ΄Εφτιαξα καφέ και στρώθηκα να διαβάσω τι έχει γίνει.:vroum:
Βλέπω με μεγάλη μου έκπληξη εκεί που είχαμε πάρει από μια ψήφο σχεδόν όλοι μας, να βρίσκονται στην κορυφή 4 άτομα με 2 ψήφους ο καθένας. Ανατρέχω σε όσα είχε γράψει ο καθένας τους όπως και στις ψήφους τους. Για την Kleop δεν μπόρεσα να σχηματίσω καμμιά άποψη, παρ' όλο που ταυτίστηκα μαζί της στην διαμαρτυρία της για την ψήφο στον ultraviolence, τον Αντωνάκη μας :hug:. Ο Giamou δεν μου τράβηξε ιδιάιτερα την προσοχή, μάλλον αδιάφορα πέρασε για μένα μια και μέχρι στιγμής δεν είχε γράψει κάτι άξιο 2 ψήφων, αλλά και η δική του ψήφος δεν μου έλεγε κάτι μια και ακόμα δεν γνώριζα πρόσωπα και πράγματα.:confused:
Και φτάνω στον Ikariona και προσπαθώντας να διαβάσω όσα είχε γράψει μέχρι τότε, μου έφυγε η μαγκιά.:hypno:
Τα διάβασα όμως όπως και του Σπυράκου απέναντι στον οποίο διέκρινα διάφορες επιθέσεις που μου φάνηκαν ειλικρινά χωρίς λόγο.
Να πω εδώ πως πάντα μα πάντα βασίζομαι στο ένστικτό μου για να κρίνω πρόσωπα και καταστάσεις, ένα ένστικτο που δεν με έχει προδώσει ποτέ.
Διαβάζω και τα υπόλοιπα ποστ, με μια αρκετά σύντομη και συνοπτική ματιά ομολογώ σε αυτά του Ikariona γιατί δεν με έπαιρνε και ο χρόνος. Αποφασίζω να βοηθήσω τον Σπυράκο γιατί κάτι μου έλεγε πως ήταν αθώος που πιάστηκαν από μια του λέξη και του έλεγαν διάφορα. Τι να κάνω ρε παιδιά, υδροχόος είμαι και είναι στην φύση μου να βοηθάω αυτούς που θεωρώ πως χρειάζονται βοήθεια.:redface:
Λέω λοιπόν πως θα διαλέξω έναν από αυτούς που προηγούνται, με εξαίρεση τον Σπυράκο φυσικά και ότι γίνει. Εξάλλου θα ήταν μια καλή ευκαιρία να κόψω αντιδράσεις, μια και δεν ήξερα τίποτα για κανέναν (παρά μόνο πως με κούραζαν απίστευτα τα ποστ του Ικαρίωνα) και να δω αν θα σπεύσουν κάποιοι να αλλάξουν το αποτέλεσμα και να τους βοηθήσουν. Εκεί έβαλα το δάχτυλο στην οθόνη για να δω ποιόν από τους 3 θα ψηφίσω και το ρημάδι το δάχτυλό μου έπεσε στην kleop.
Δεν είπα όμως στο ποστ που ψήφισα τι έκανα, είπα απλά πως ψήφισα τυχαία, μέχρι που μου την είπαν και σαν ηλίθια είπα τι έκανα στο επόμενο ποστ μου.:wall:
Εκεί ξεκίνησε η κάτω βόλτα για μένα. Θέλησα να βοηθήσω κάποιον που θεώρησα αθώο και τελικά μας χαντάκωσα και τους δυο. Γιατί κακά τα ψέμματα, αν δεν το είχα κάνει αυτό και αν κάποιοι δεν το είχαν καταλάβει, μπορεί να μην την είχαν πέσει στο παιδί για να τον βγάλουν.
Μετά το τέλος της ψηφοφορίας και αφού διάβασα τα ποστ που σχολίαζαν την αποψινή αποχώρηση, έστειλα την πρώτη μου ερώτηση στην ΣΕ. Ρώτησα για τον Ιορδάνη μια και δεν ήξερα τίποτα για κανέναν ακόμα, τον Σπυράκο όπως είπα ήδη τον θεωρούσα αθώο αν και όχι αυτό που αποδείχτηκε... Και έμαθα πως είναι με τους πολίτες, συμβουλεύτηκα τους κανόνες του παιχνιδιού και δεν κατάλαβα και πολλά μπορώ να πω, θα μπορούσε άνετα να είναι πόρνη ή ΔΑ:confused:.

Μέρα δεύτερη
Την επόμενη μέρα ψήφισα τον Ικαρίωνα και είπα ψέμματα στο ποστ μου πως δεν το έκανα για τον λόγο που είπα πριν. Γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο το έκανα αλλά δεν ήθελα να το παραδεχτώ. Και ποιός ήταν αυτός ο λόγος; ΄Οχι βέβαια για να σώσω τον εαυτό μου αλλά απλά γιατί δεν τον άντεχα άλλο. Με κούραζε, δεν μπορούσα να παρακολουθήσω το παιχνίδι και συγχρόνως έβλεπα πως επηρρέαζε με κάποιο τρόπο τους άλλους για να στρέφονται ενάντια σε κάποιον κάθε φορά. ΄Ενοιωθα να έχω ξενερώσει εντελώς με το παιχνίδι αλλά και με την λογική των περισσότερων παικτών που άγονταν και φέρονταν από ότι έλεγε ο ένας και ο άλλος. Προσωπική κρίση καμμιά εκτός ελαχίστων φωτεινών εξαιρέσεων.:/:
Τέλος πάντων, την μια στιγμή το έκανα και την άλλη το μετάνιωσα σαν σκυλί γιατί δεν είναι καθόλου προς τιμήν μου.:redface:
Ομολογώ πως όταν είδα πως αποχωρώ καταχάρηκα. ΄Ηδη μου την είχαν πει εμμέσως πλην σαφώς από την ομάδα μου στο mycat γιατί δεν παρακολουθούσα το φόρουμ όπως έπρεπε μια και ήμουν απασχολημένη με το παιχνίδι από την ώρα που γύρισα σπίτι. Λίγο μετά μου την είπε και το αίσθημα πως είμαι συνέχεια πάνω από την οθόνη και δεν του δίνω σημασία. Λίγο πριν το τέλος της ψηφοφορίας, με έπιασε το στομάχι μου και νόμιζα πως θα ξεράσω κείμενα του Ικαρίωνα.:P
Και βλέπω ξαφνικά πως ενώ ήμουν η mvp της βραδιάς, έρχεται ξαφνικά ο ΔΑ και αλλάζει τις ψήφους μου με της Μάιρα και φεύγει εκείνη αντί για μένα.
Διαβάζω τα τελευταία της λόγια και φυσικά στράφηκε εναντίον μου, πράγμα απόλυτα φυσικό γιατί ένοιωθε πίκρα μεγάλη το κορίτσι εκείνη την στιγμή. Εγώ ήξερα πως ήμουν αθώα, πως θα το έπαιρναν όμως οι άλλοι; Νωρίτερα είχα σκεφτεί να μην παίξω την κάρτα που είχα, την εξαίρεση ψηφοφορίας, αλλά τελικά το αίσθημα καθήκοντος μια και δήλωσα συμμετοχή επικράτησε. ΄Οταν όμως έστειλα πμ στην ΣΕ για να ρωτήσω πως παίζεται (γιατί ένοιωθα και άρρωστη κυριολεκτικά από το στομάχι μου και δεν ήμουν σε θέση να συμβουλευτώ τους κανόνες), μου απάντησαν πως δεν μπορώ να την παίξω τώρα. Γαμώ την αίσθηση καθήκοντος είπα και το καημένο το αίσθημα με λυπήθηκε και μου έδωσε άλλη μια ώρα να ασχοληθώ πριν πάμε για ύπνο.:huglove:
Και ξαφνικά, μπαμ... Με χτύπησε αυτό που δεν είχα σκεφτεί τόση ώρα. Αφού την γλύτωσα για σήμερα, θα παίξω την κάρτα αύριο νωρίς νωρίς για να είμαι καλυμμένη. Βέβαια καταλάβαινα πως αν δεν έβγαζαν εμένα θα έβγαζαν τον Σπυράκο που τόσο ήθελα να βοηθήσω και τελικά τόσο υπεύθυνη θα ήμουν για την αποχώρησή του. ΄Ομως παρ' όλο που ήμουν σίγουρη πως ήταν αθώος, δεν φανταζόμουν πως είχε κάποιον σπουδαίο ρόλο, περισσότερο για απλό πολίτη τον είχα μια και δεν βρέθηκε κανείς να τον βοηθήσει εκτός από μένα. ΄Αρα δεν ήταν συγκάτοικος αλλιώς ο συγκάτοικός του κάτι θα είχε κάνει, δεν μπορεί...
Αποφάσισα να στείλω την δεύτερη ερώτησή μου στην ΣΕ, ρωτώντας για τον Ικαρίωνα αν ανήκει στους πολιτες. Μου απάντησε η Σύλβια πως ναι. Θα το επεξεργαστώ αύριο αυτό, αφού παίξω την καρτούλα μου με καθαρό μυαλό.
Και τελικά πήγα για ύπνο νοιώθοντας διχασμένη προσωπικότητα και με τεράστιες ενοχές:(.

Μέρα τρίτη
Ξυπνάω το πρωί πιο κουρασμένη απ' ότι ήμουν όταν έπεσα για ύπνο, αλλά τουλάχιστον το πρωί δεν είχα εξωτερικές δουλειές οπότε μέχρι κάποια λογική ώρα, μπορούσα να αφοσιωθώ στο παιχνίδι για να μην λένε πως είμαι αφανής.
Φτιάχνω το καφεδάκι μου, αφού τάισα τα γατιά μου και αφού έκανα την μάσκα μου με τον νεφελοποιητή και στρογγυλοκάθησα να διαβάσω τι έχει γραφτεί στην διάρκεια της νύχτας και το πρωί νωρίς.
Βλέπω πως πήρα την πρώτη μου ψήφο νωρίς νωρίς το πρωί, σχεδόν αξημέρωτα και πως ο Σπυράκος με υπερασπίστηκε με τον τρόπο του. Καημένο παιδί και να ήξερες τι σε περιμένει σήμερα. Ειλικρινά αν δεν θέλει να ξαναπαίξει μαζί μου ή έστω και να μου μιλήσει, ακόμα και σε interaction σε κάποιο θέμα του στεκιού, δεν θα τον αδικήσω καθόλου.
Κάπου στο διάβασμα των ποστ, βλέπω ένα του Σπυράκου που απαντώντας στον Ευθύμη, του λέει... "Επισης για να το ξαναπω ισως ακουγεται δικαιολογια,οταν δημιουργειται ισοψηφια γινονται καποιες απελπισμενες τελευταιες ψηφοι." ΄Ισως και να με καταλάβει τελικά και να με δικαιολογήσει, αλλά μπα...
Και εκεί πάω να γράψω κι εγώ και να πω κάποια πράγματα. Τα γράφω, κάνω και τις παραθέσεις και τα απαραίτητα spoiler γιατί ήταν και κάμποσα και κοτσάρω και την κάρτα μου της εξαίρεσης ψηφοφορίας. Και πατάω δημοσίευση. Και εκεί ο υπολογιστής μου βγάζει μπλε οθόνη και παθαίνει κοκομπλόκο. ΄Ηξερα πως να τον φτιάξω έστω και προσωρινά αλλά δεν είχα χρόνο, ήταν 1 παρά κάτι. Ανοίγω σαν τρελλή το laptop που κάνει και σαν χελώνα και μπαίνω όπως όπως στο θέμα του παιχνιδιού. Τελικά δεν είχα χρόνο να κάτσω να ξαναγράψω όσα είχα γράψει πριν και απλά έπαιξα την κάρτα μου, ξέροντας εκ των προτέρων τι θα μου έσουρναν.
Μετά από λίγα λεπτά μαθαίνω και την δολοφονία της ΄Ελενας. Φτου σου Αλέκο Αρμένη... Δεν είχα ιδέα τι ρόλο είχε, ήμουν όμως σίγουρη από αυτά που είχε γράψει μέχρι στιγμής πως ήταν πολίτης.:(
Πρέπει απαραίτητα να μείνω λίγο ακόμα στο παιχνίδι για να προσπαθήσω να τους πω τι έχω μάθει μέχρι στιγμής, αν δηλαδή τα καταλάβουν γιατί δεν πρέπει να προδώσω και τον ρόλο μου. Ποτέ δεν ξέρεις αν και δεν νομίζω ούτε πως θα με επαναφέρουν αλλά ούτε και πως θα μπορέσω να τους βοηθήσω, ακόμα και αν το κάνει κάποιος. Η αλήθεια είναι πως έχω διακρίνει κάποιους παίκτες που έχουν αρκετή διορατικότητα και συγχρόνως έξυπνο τρόπο παιξίματος, αυτό βέβαια αν καταλαβαίνω σωστά τι γίνεται με προυπόθεση την απειρία μου.
Και ο Σπυράκος μου ψηφίζει τελικά την Drama και παίζει και την επιπλέον κάρτα του. Τι άλλο να έκανε το παιδί έτσι που τα κατάφερα η ηλίθια... Πάντως διακρίνω την απογοήτευσή του και νοιώθω σκατά.
Τελικά τελειώνει η ψηφοφορία και φεύγει ο Σπυράκος. Γράφει και τα τελευταία του λόγια και δεν με κατηγορεί καθόλου, πως θα μπορούσε άλλωστε αφού δεν ξέρει τι έχω κάνει και γιατί. Καημένο μου παιδί.:(
Μήπως να ρώταγα απόψε για τον Σπυράκο; Σαν ηλίθια δεν διάβασα τους κανόνες όπως συνηθίζω πριν κάνω κάτι και τελικά στέλνω πμ στην ΣΕ ρωτώντας γι' αυτόν. Και φυσικά μου απαντάει ο Δημήτρης, με δριμύ ύφος πως μπορώ να ρωτάω μόνο για ενεργούς παίκτες. Καταπίνω την ντροπή μου και στέλνω δεύτερο πμ ρωτώντας για τον Αντώνη (ultraviolence). Ρωτάω λοιπόν αν είναι με τους μαφιόζους και μου απαντάει ο Δημητράκης πως όχι και να μην ζητάω συγνώμη. Καλέ τι καλό παιδί είναι αυτό!!!:D
Στο μεταξύ έχω ξενερώσει τελείως και παίρνω απόφαση πως την επομένη θα φύγω και πως καλά θα ήταν να μην ξαναγυρίσω. Από την στιγμή που το αποφάσισα, ένοιωσα μια εσωτερική γαλήνη και μια νέα διάθεση να παρακολουθήσω το παιχνίδι με εντελώς άλλα μάτια πια, αλλά και να βοηθήσω την ομάδα μου όσο μπορώ πριν φύγω οριστικά. Γράφω ένα τελευταίο ποστ, πιστεύοντας πως θα είναι αυτό που θα αντικατοπτρίζει αυτό με τα τελευταία μου λόγια. Προσπαθώ να αθωώσω τον Ικαρίωνα, μια και έχω μάθει πως είναι με το μέρος των πολιτών. Θα μου πει κανείς πως είσαι τόσο σίγουρη πως δεν είναι ΔΑ ή πόρνη; Και θα του απαντήσω πως πάλι λειτούργησε αυτό το ρημάδι το ένστικτό μου. ΄Εκατσα και ξαναδιάβασα τα ποστ του και αυτό που είδα και δεν το είχα δει πριν (η ηλίθια...), είναι πως ο λόγος του, ατελείωτος μεν, μου θύμιζε πολιτικό ή δικηγόρο.
΄Αη μαρή λέω στον εαυτό μου που θα βασιστείς σ' αυτό για να τον αθωώσεις... ΄Ελα όμως που δεν μπορώ να πάω κόντρα στο ένστικτό μου και μου έκατσε πως είναι πολίτης και μάλιστα ο δικηγόρος. Και τελικά γράφω το ποστ και τον αθωώνω. Δηλαδή προσπάθησα, δεν ξέρω αν θα το καταλάβουν όλοι, ελπίζω όμως πως αυτοί με την κριτική σκέψη θα τα διαβάσουν δυό και τρεις φορές και ίσως καταλάβουν τι εννοώ.
Στο μεταξύ προσπαθώ να τους μπερδέψω για τον Σπυράκο μου μπας και τον επαναφέρουν. Δεν έχω βέβαια και πολλές ελπίδες γιατί δεν βοήθησε κι εκείνος, ούτε πριν καταψηφιστεί, αλλά ούτε και με τα τελευταία του λόγια. ΄Εχω όμως κάποιες ελπίδες, μήπως και έχουν κάρτες που θα τον βοηθήσουν είτε η πόρνη, είτε ο ΔΑ και σκεφτούν πως είναι μαφιόζος.
Στο μεταξύ διαβάζω από την Eileen πως πρέπει να παιχτεί μια τυμβωρυχία και έλεγε σε κάποιο σημείο πως ίσως περίμεναν εμένα να φύγω για να την παίξουν και πως αν αποδεικνυόταν πως ο Σπυράκος ήταν αθώος, θα έπρεπε λογικά να ήμουν αθώα κι εγώ. Στο μυαλό μου άρχιζε να σχηματίζεται ένα σχέδιο που θα μου έδειχνε κάμποσα πράγματα. Τι ήταν τελικά ο Σπυράκος και μια τυμβωρυχία σε μένα που θα έδειχνε αφ' ενός τι ήμουν και αφ' ετέρου τις αντιδράσεις διαφόρων παικτών. Το κυριώτερο όμως ήταν το ποιός θα την έπαιζε. Ενώ λοιπόν είχα ήδη πει να με βγάλουν να ησυχάσω, άρχισα να ζητάω τυμβωρυχία σε μένα.
Η ώρα όμως είχε πάει αργάμισυ και έπρεπε να πάω για ύπνο, εξάλλου γκρίνιαζε και το αίσθημα και πως να του χαλάσω χατήρι...:inlove:

Μέρα τέταρτη και τελευταία...
Ξυπνάω, κάνω τα γνωστά μου αν και όχι σε πολλούς και ετοιμάζω το πρωινό μου με το πρωινό μου καφεδάκι. Τι απόλαυση όμως αυτό το πρωινό καφεδάκι, η πρώτη γουλιά του καφέ και το πρώτο τσιγαράκι της ημέρας, είναι εδώ και εχχχμμμμ αρκετά τέλος πάντων χρόνια, η καλύτερη απόλαυση της ημέρας. Της ημέρας βρε χαζά, της νύχτας είναι άλλες...:P
Κάθομαι στο βρωμολάπτοπ (πόσο μου λείπει ο υπολογιστούλης μου) και ξεκινάω το διάβασμα πριν ετοιμαστώ για να φύγω για τις δουλειές μου.
Βλέπω πως η σημερινή δολοφονία ήταν η iris17. Ομολογώ πως δεν είχα δει κάτι που να μου τραβήξει την προσοχή, χώρια που είναι και αρκετά νωρίς στο παιχνίδι για να θυσιάσει η μαφία κάποιον δικό της για ξεκάρφωμα. Μάλλον πολίτης ήταν το κοριτσάκι... Αιωνία του η μνήμη.:(
Συνεχίζω το διάβασμα και ίσα που προλαβαίνω να τελείωσω τα ποστ που έχουν γραφτεί πριν φύγω για τις εξωτερικές μου δουλειές. Πάλι θα με φάει ο ήλιος, να βγαίνω μεσημεριάτικα μεγάλη γυναίκα, εκεί με κατάντησε το Παλέρμο...
Αποφασίζω να τα παίξω όλα για όλα, ψήφο στον Cupid για να μην καρφώσω κανέναν άλλον εκτός του Σπυράκου μου και τυμβωρυχία στον Σπυράκο. Εδώ θα ξεκαθαρίσουν πολλά, αν βγει αθώος θα αθωωθώ κι εγώ και συγχρόνως θα πάψουν να ασχολούνται μαζί του. Και ίσως, ίσως λέω, ταρακουνηθούν να μου ρίξουν κι εμένα μία για να ξεκαθαρίσει το τοπίο. Τόσο για μένα, όσο και για τους πολίτες που κάνουν άλλα αντί άλλων...:/:
Και μαθαίνω καπάκι πως ο Σπυράκος ήταν ο Δήμαρχος... Ωραία τα κατάφερες πάλι Ηρακλή Πουαρώ... Μ' αρέσει που ήθελες να φορέσεις και το καπελάκι του τιτανομέγιστου Σέρλοκ...
Και φεύγω.
Και γυρίζω μετά από κάποιες κοντινές δουλειές και γράφω ποστ πως θέλω να μου ρίξουν κι εμένα τυμβωρυχία. Τελευταίο χαρτί, δεν έχω κάτι άλλο να παίξω. ΄Εμαθαν μεν πως ο Σπυράκος ήταν αθώος αλλά έκαψα τον ρόλο του.
Αφού ξαναέφυγα και ξαναγύρισα αισίως, γράφω ποστ και προσπαθώ να αθωώσω τον δικηγόρο Ικαρίωνα μια και τα έκανα σκατά με τον Σπυράκο. Εγώ πάντως προσπάθησα.
Φτιάχνω ένα σάντουιτς μια και το αίσθημα είναι με την Τρούφα, την σκυλίτσα του ντε και αρχίζω να διαβάζω τα νεώτερα. Και βλέπω ένα ποστ του Αντωνάκη που αφού λέει διάφορα, αρκετά λογικά πράγματα, στο τέλος λέει κάτι παλαβά του Ικαρίωνα. Πως δηλαδή με τον τρόπο του βοηθάει το παιχνίδι (πως σκατά το βοηθάει δηλαδή και πως αν είχε την φωλιά του λερωμένη (ποιά φωλιά; ΄Εχουν φωλιά οι πολίτες;) και στο τέλος του λέει κάτι για αιθέρια έλαια και για μασάζ... Τι σκατά, δεν μπορεί, ιδέα μου θα είναι :worry: και συνεχίζω το διάβασμα.
Η ώρα περνάει και μια βλέπω να προηγείται ο Ικαρίωνας και μια εγώ. Κάποια στιγμή ομολογώ πως φοβήθηκα πως θα με κρατήσουν μέσα. Τελικά όμως φεύγω με 10 ψήφους. Εδώ στο σπίτι μου γίνεται της κακομοίρας από πανηγυρισμούς από το αίσθημα αλλά και από τον κολλητό μου που τους είχα παραμελήσει αυτές τις μέρες:clapup:. Εγώ όμως κολλημένη στην οθόνη να βλέπω τι γίνεται. Για να είμαι ειλικρινής δεν πίστευα πως θα γίνει κάτι σημαντικό τις αμέσως επόμενες ώρες και ετοίμαζα τα τελευταία μου λόγια για να πω κάποια πραγματάκια που παρατήρησα και μου φάνηκαν κάπως. Τρία παράθυρα ανοιχτά, αν βάλεις και το ραδιόφωνο 4. Το παιχνίδι, το παράθυρο που ετοίμαζα τα τελευταία μου λόγια και άλλο ένα με το φόρουμ για να βλέπω τι γίνεται. Ποιά είμαι ρε παιδί μου, ο Ναπολέων να πούμε...:P
Κι εκεί που έγραφα και έγραφα, βλέπω ξαφνικά στο chat & fun το Παλέρμο να γίνεται ξανά πορτοκαλί, νέο ποστ. :confused:Για να δούμε τι γίνεται λέω γιατί ήθελα να είμαι και ενημερωμένη, τρομάρα μου και να μην είναι εκτός χρόνου αυτά που θα έγραφα. Και βλέπω ξαφνικά την τυμβωρυχία που περίμενα πως και πως αλλά από ποιόν; Από τον Αντωνάκη... Και φυσικά μαθαίνουν όλοι πως ήμουν ντέτεκτιβ. Γιατί εσύ ρε Αντωνάκη;:(
Η Ζωή στην συνέχεια τον προγκάει " τι πήγες κι έκανες", ο ηλίθιος ο Τζουμ βρίσκει πολύ καλή την τυμβωρυχία σε μένα, κατά τ' άλλα έμπειρος παίκτης μη χέσω, κάποιους να παραδέχονται το ήθος μου και κάποιοι άλλοι να αθωώνουν τον Ικαρίωνα επιτέλους, τον Τζουμ να συνεχίζει να λέει μαλακίες και τον Αντωνάκη μου να δικαιολογείται. Και τέλος...
Κάποιοι έχουν αρχίσει να θεωρούν τον Ικαρίωνα πόρνη. Και κάποιοι άλλοι έχουν αρχίσει να προτρέπουν τους υπόλοιπους να διαβάσουν ξανά όσα είχα γράψει. Λες και θα είχα γράψει κάτι καθαρά...:/:
Ρε παιδιά αν δείτε τον ρόλο μου, θα καταλάβετε πως έπρεπε να φυλάγομαι πολύ γιατί κινδύνευα από κάρφωμα. ΄Οτι είπα (από τα σοβαρά δηλαδή ) είχε γραφτεί με ήχο πλάγιο το κέρατό μου γαμώ... Πφφφ...
Και τελικά γράφει ο Αντωνάκης (δεν ξέρω γιατί κάθε φορά που γράφω το όνομά του, θυμάμαι την ταινία "η γυνή να φοβείται τον άνδρα" και την Μάρω Κοντού να λέει Αντωνάκη μου; ) διάφορα για να δικαιολογηθεί σε διάφορους και ανάμεσα σ' αυτά πως είναι "attention whore". Πόρνη ο Αντωνάκης μου;;;; Τι σκατά...:eek:

Αυτά από μένα μέχρι την ημέρα που βγήκα. Τα υπόλοιπα τα κρατάω για τον εαυτό μου κι αυτά που έγραψα δηλαδή, πολλά είναι και ευτυχώς που θυμόμουν κάποια, όχι όλα.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Εμένα θα μου πει τελικά κάποιος από τη μαφία (με εξαίρεση τον Ακριβό), γιατί με κρεμάσατε κανονικότατα; Οι 5 από τους 6 μαφιόζους δεν έκαναν καν προσπάθεια, για να τους καταλάβω... μετά, αντί να με αποτρέψουν από το να μιλάω μαζί της ή να κατηγορήσουν την Eileen ότι με θυσιάζει ως μαφιόζα μου, με ψήφισαν κιόλας για να πάρω πόδι γρήγορα. Ήταν το ευχαριστώ. :P Συγγνώμη που γκρινιάζω, αλλά δεν μπορώ να το χωνέψω και δεν πιστεύω ότι μου άξιζε στην τελική με τον τρόπο που έπαιξα.
Αυτό πραγματικά ήταν και δική μου, μεγάλη απορία!:P Αφού με έβλεπαν ότι σε περιτριγύρισα (διακριτικά) γιατί δεν έκαναν ή είπαν κάτι; Και ναι, όπως έγραψα και στο ημερολόγιο, προφανώς και το θεωρούσα πολύ πιθανό ότι θα έρθει κάποιος να με κατηγορήσει ως μαφιόζα που δίνει τον ΔΑ της. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό δεν έγινε... Μόνο η Έμιλι πήγε να υπονοήσει ότι έχω κακό ρόλο, αλλά κάπως ... επιδερμικά!:redface:
Απολαυστικότατη ρε Ζωή! :)
Ευχαριστώ! :redface:
Κάποιες παρατηρήσεις ή απορίες πάνω σε όσα έγραψε η Eileen στο ημερολόγιό της.
Το έγραψα και στο disclaimer, το ημερολόγιο ήταν κάποιες καθαρά προσωπικές σκέψεις και συναισθήματα. Ελπίζω να έγινε αντιληπτό πως σε καμία περίπτωση δεν είναι η λεπτομερέστερη περιγραφή του τι σκεφτόμουν καθ'όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Είναι μία καταγραφή των όσων εγώ θεώρησα άξια σχολιασμού ή βοηθητικά για επόμενους γύρους. :)


Ανάμεσα σε απλό πολίτη και αντίπαλο μαφιόζο ελπίζω να συμμερίζεσαι το ότι είναι καλύτερο να βγει αντίπαλος μαφιόζος. Επίσης, εγώ τον θεωρούσα μαφιόζο τότε τον Pie Maker και ήθελα να βγει ή εκείνος ή ο tsarachaf. Ο μηδενισμός των ψήφων του Cupid έγινε για να βγει σίγουρα ένας απ' τους άλλους δύο. Δεν είχε ρίξει ακόμη την εξαίρεση ψηφοφορίας ο tsarachaf και προτιμούσα να βγει Pie Maker από Cupid. Εμένα πάντως δεν μου φάνηκε καθόλου φανερό αυτό που έκανε ο Pie Maker. Την ίδια στιγμή που εκείνος κατηγόρησε τον tsarachaf βρίσκοντας πάτημα στις κατηγορίες που είχα κάνει εγώ πιο πριν, υπήρχαν ένα σωρό άλλα άτομα που κατηγορούσαν αρκετά συχνά και με επιμονή άλλους π.χ. η Emilouko τον Cupid, ο Cupid την Emilouko, εγώ την Claire και τον Σπυράκο, ο DumeNuke τον Karadakov. Δεν νομίζω να έκανε κάτι τόσο καρφωτό ο Pie Maker. Μπορεί για τον tsarachaf που ήξερε ότι είναι ο φανερός μαφιόζος να φάνηκε αρκετά χτυπητό αλλά νομίζω πως το βασικότερο είναι το αν το κατάλαβαν ή όχι οι πολίτες. Εκείνη τη στιγμή υπήρχαν αρκετοί υποψήφιοι αντίπαλοι μαφιόζοι. Εγώ προσωπικά όταν τον είδα να φτιάχνει ένα σενάριο για μένα και να τον ακολουθούν άτομα που θεωρούσα κακούς ρόλους όπως ο Τάσος και ο ultra, είχα πειστεί πως είναι μαζί όλοι αυτοί. Θέλω να πω πως δεν ήταν τόσο φανερό. Ίσως επειδή έχετε ξαναπαίξει μαζί και γνωρίζετε τον τρόπο παιχνιδιού, ίσως γι' αυτό να σας φάνηκε τόσο φανερό.
Απ'ότι φάνηκε από το παιχνίδι, δεν ήμουν η μόνη πολίτης που θεώρησε ότι ο PieMaker ήταν ο ΑΜ. Αν θυμάμαι καλά και ο Ιορδάνης είχε ακριβώς την ίδια σκέψη. Οπότε ναι, κάποιοι πολίτες το κατάλαβαν χωρίς να έχουν κάποιο πλεονέκτημα ρόλου ή κάρτα, για τους υπόλοιπους δε μπορώ να μιλήσω εγώ, θα ήταν σφάλμα :) Αν με ρωτάς από πού το κατάλαβα, θα σε παραπέμψω στις δημοσιεύσεις του.

Αυτό το έγραψες δεύτερη μέρα του παιχνιδιού. Δηλαδή πιστεύεις ότι αν ήμουν αντίπαλος μαφιόζος θα είχα υποδείξει έναν μαφιόζο από την δεύτερη κιόλας μέρα του παιχνιδιού; Αφού εσύ η ίδια λες ότι πρέπει να παίζονται πιο κρυφά οι κάρτες. Ήταν αρκετά βιαστικό το συμπέρασμά σου ότι δεν ήμουν αντίπαλος.
Και; Και το συμπέρασμά μου ότι ήσουν Δικηγόρος ήταν βιαστικό, αλλά ήταν αληθές. :)
Επίσης, όπως είδες, ο ΑΜ μας, υπέδειξε τον μαφιόζο του από την δεύτερη μέρα του παιχνιδιού. Το ότι εγώ διαφωνώ με την συγκεκριμένη επιλογή παιχνιδιού δε σημαίνει πως αυτή δεν συμβαίνει (πάρα πολύ συχνά, κιόλας!)
Επίσης, ίσως θα ήταν καλό να εξηγήσω μία διαφορά στους ρόλους των ΑΜ και Πληροφοριοδότη και πώς εγώ τους διαχωρίζω.
Ο ΑΜ έχει το πλεονέκτημα να είναι πιο ορμητικός από τον Πληροφοριοδότη διότι δεν καρφώνεται. Ο Πληροφοριοδότης, λόγω του καρφώματος θα πρέπει να είνα περισσότερο προσεκτικός. Η εμπειρία μας από τα παιχνίδια έχει δείξει πως η απουσία καρφώματος στην περίπτωση του ΑΜ οδηγεί και σε πιο "απερίσκεπτο", αν θες, παιχνίδι. Εξ'ου και το συμπέρασμά μου ότι ο PieMaker είναι ΑΜ - ή ακόμη ένας λόγος που κατέληξα σε αυτό. :)
Όσον αφορά εσένα, πίστευα πως αν ήσουν ΑΜ, θα προσπαθούσες διακριτικά να υποδείξεις κάποιον, έτσι ώστε να δεις τις αντιδράσεις των υπολοίπων παικτών και να προσπαθήσεις να βρεις μέσω αυτών και άλλους μαφιόζους. Αυτή πίστευα ότι θα ήταν η λογική σου, μέσα από το ελάχιστο που σε ψυχολόγησα μέσω των πρώτων δημοσιεύσεών σου. Επειδή ακριβώς δεν βρήκα κάτι τέτοιο, για αυτό υπέθεσα ότι δεν ήσουν ο ΑΜ.
Γενικά άλλη μια τέτοια εύκολα αποδεκτή θεωρία που με παραξένεψε ήταν αυτή που είχε πει σε κάποιο σημείο ο Karadakov, ότι αποκλείεται ο Pie και ο tsarachaf να είναι σε ίδιο στρατόπεδο και να κατηγορούνται ή να αλληλοψηφίζονται τόσο πολύ (σημειωτέον ότι ο tsarachaf δεν κατηγόρησε Pie και δεν ψήφισε Pie). Δεν λέω πως αυτό που λέει ο Karadakov δεν είναι λογικό. Λογικότατο είναι αλλά μου κάνει εντύπωση το πόσο γρήγορα απέρριψε το σενάριο να μαλώνουν μεταξύ τους δύο μαφιόζοι για ξεκάρφωμα. Έχω κερδίσει ένα σωρό παιχνίδια δίνοντας άλλους συνδολοφόνους μου. Ειδικά στο συγκεκριμένο παιχνίδι, τι είχαν να χάσουν; Η ντετέκτιβ που θα μπορούσε να ρωτήσει γι' αυτούς, έφυγε απ' το παιχνίδι. Και πυθία να έριχνε κάποιος θα έβρισκε τον έναν και ο άλλος θα αθωωνόταν στην πορεία. Μου φάνηκε αρκετά παράξενο αλλά κατανοώ τη λογική πίσω απ' αυτό.
Καταλαβαίνω γιατί στο live η θεωρία αυτή είναι αρκετά δημοφιλής, όλοι (σχεδόν) το κάνουμε. Ωστόσο, θεωρώ πως αντιλαμβάνεσαι πια, πως οι συνιστώσες εδώ είναι πολύ περισσότερες. Ένας γύρος είναι μία ολόκληρη μέρα. Δεν είναι ένα 5λεπτο, μέσα στο οποίο ο χρόνος σκέψης και δράσης είναι περιορισμένος. Οι παίκτες έχουν πολύ χρόνο στη διάθεσή τους να σκεφτούν, να διαβάσουν μηνύματα δυο και τρεις φορές, να αλλάξουν ψήφους, να παίξουν κάρτες.
Για τόσο νωρίς στο παιχνίδι, μία τέτοια "διαμάχη" μεταξύ δυο μαφιόζων, είναι ένα μη αναγκαίο ρίσκο. Γιατί πέρα από την ψηφοφορία, υπάρχουν κάρτες Άμεσης Προφυλάκισης και η μάγισσα που μπορεί να δολοφονήσει. Αυτό σημαίνει, πως και οι δυο παίκτες μπορούν να φύγουν πολύ γρήγορα, πολύ εύκολα. Όπως λες υπάρχει και ο Χρησμός. Το ότι η detective έχει βγει από το παιχνίδι δεν εγγυάται σε καμία περίπτωση ότι το σχέδιο είναι ασφαλές. Θεωρώ πως η συγκεκριμένη τακτική, δηλαδή 2 μαφιόζοι να αντιμάχονται, ταιριάζει πολύ καλύτερα σε ένα πιο προχωρημένο στάδιο του παιχνιδιού.
Πέρα από αυτά, εγώ το απέρριψα πολύ γρήγορα, για έναν ακόμη λόγο: η μαφία αφήνει στοιχεία και αυτά είναι οι φόνοι. Οι φόνοι ήταν προσεκτικοί, στοχευμένοι έτσι ώστε να δώσουν τις λιγότερες πληροφορίες στους πολίτες. Ήταν πρακτικοί. Σε μία τέτοια μαφία, δεν ταιριάζει καθόλου το play που περιγράφεις. :)

Ερώτηση: Πες ότι είσαι μάγισσα και ότι επιλέγεις να ξοδέψεις και τις δυο ιδιότητές σου το ίδιο βράδυ που επιλέγει και η πόρνη να κοιμηθεί μαζί σου. Τι γίνεται σ' αυτή την περίπτωση; Ακυρώνονται καί οι δυο ιδιότητές σου; Και αν ακυρωθούν, μετά θα μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις ξανά το επόμενο βράδυ ή χάνονται οριστικά επειδή έπρεπε να τις χρησιμοποιήσεις μόνο μια φορά στο παιχνίδι;
Όχι πες! Είμαι ακόμη μάγισσα, δεν έχω αποτινάξω τον ρόλο από πάνω μου! :P
Οι ιδιότητες της μάγισσας ακυρώνονται το βράδυ που θα κοιμηθεί με την πόρνη, για εκείνη την ημέρα! Αυτό σημαίνει, πως το βράδυ που η πόρνη κοιμηθεί μαζί μου, εγώ δεν θα μάθω το θύμα. Δεδομένου ότι πλην μίας φοράς, το θύμα το μάθαινα πριν τις 2, ήξερα ότι δεν είχα κοιμηθεί με την πόρνη και μπορούσα να σκοτώσω. ;)
Αν δεν μάθαινα θύμα και πήγαινα να σκοτώσω θα είχα χαραμίσει την ιδιότητά μου και δε θα μπορούσα να την ξαναχρησιμοποιήσω (αυτή του φόνου). Το επόμενο βράδυ, θα μάθαινα ωστόσο κανονικά το θύμα της επόμενης μέρας. :)

Πώς ακριβώς το βλέπει κανείς αυτό; Εκτός κι αν αναφέρεσαι στο ότι το είδες κάπου μετά την λήξη του παιχνιδιού. Γίνεται να δει κανείς πόσα μηνύματα έχει γράψει κάποιος μέχρι στιγμής;
Στην εικόνα που επισύναψα (βλ. τέλος δημοσίευσης), έχω υπογραμμίσει ένα νούμερο με πράσινο. Αν πας στην ίδια σελίδα (έχω αφήσει το link) και πατήσεις τον ίδιο αριθμό, θα σου ανοίξει ένα παράθυρο που αναφέρει τις δημοσιεύσεις ανά μέλος εκείνη την χρονική στιγμή. Εγώ προσωπικά το παρακολουθώ σε κάθε παιχνίδι, γιατί αφ' ενός είναι πιο εύκολο να βρίσκεις δημοσιεύσεις και αφ'ετέρου μου δίνει μία αίσθηση για το κατά πόσο ένας παίκτης έχει ουσιαστική συμμετοχή. Αν πχ κάποιος έχει 60 δημοσιεύσεις και δεν θυμάμαι να κατηγορεί κανέναν ούτε να αναπτήσει κάποιο δικό του σενάριο, τότε - για εμένα - κάτι πάει πολύ στραβά...

Γιατί να μην γράψει κάποιος στο ΣΚ για το παιχνίδι; Το έχετε ως κανόνα ή απλώς είπες κάτι δικό σου; Μέσα στο ΣΚ με έφαγαν. Αν δεν έγραφα κιόλας αυτά που ήταν να γράψω τότε δεν θα τα έγραφα ποτέ. Γιατί να μην γράφει κάποιος στο ΣΚ;
Όπως είπε και η ΣΕ με σχετική ανακοίνωση, τα Σ/Κ το θέμα μένει ανενεργό. Για αυτό άλλωστε, δεν έχουμε ψηφοφορίες και δολοφονίες. Υποτίθεται ότι το παιχνίδι παύει και συνεχίζουμε κανονικά την Δευτέρα. Δεν είναι κάτι δικό μου. :P
Οι λόγοι που αυτό γίνεται είναι πολλοί: διάλειμμα, αλλά ταυτόχρονα και ευκαιρία για αυτούς που "έχασαν" κάποια πράγματα μέσα στην βδομάδα να κάνουν catch up.
Εγώ μιας και το σχολίασες, τα Σ/Κ προσπαθώ να γράφω πολύ λίγο... Έχουμε και άλλα πράγματα να κάνουμε :P αλλά βρίσκω ότι το να αποστασιοποιηθώ με βοηθάει να πάρω μία πιο ολοκληρωμένη εικόνα του παιχνιδιού.

Εσένα πότε σε έδωσα; Μάγισσα ήσουν, δεν ήσουν ρόλος για κάρφωμα. Εκτός αυτού στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού σε θεωρούσα αλεξίσφαιρο, οπότε δεν γίνεται να σε έδωσα όπως λες. Όσο για τον Karadakov τη λογική μου την είπα. Δεν είχα γράψει post για πληροφοριοδότες αλλά για αντίπαλους μαφιόζους. Μπορεί να υπάρχει κάποια συσχέτιση των δύο αλλά είναι διαφορετικά πράγματα. Τον αντίπαλο μαφιόζο δεν τον καρφώνουν και αποφεύγουν να τον χτυπήσουν. Ήθελα να κρατήσω τον Karadakov στο παιχνίδι, γι' αυτό το έγραψα. Εκτός αυτού, όπως μπορεί να δει κανείς στο ημερολόγιο του tsarachaf, τον Karadakov τον βρήκαν αλλιώς και όχι βασιζόμενοι στο κείμενό μου. Οπότε σταματήστε να με κατηγορείτε γι' αυτό. Είχαν καταλάβει με άλλο τρόπο τον πληροφοριοδότη και στο τέλος του ρίξανε και πυθία. Η πυθία έπεσε το επόμενο ΣΚ απ' αυτό που είχα γράψει το post.
Αυτό ακριβώς προσπαθούσα να σου εξηγήσω και είναι κάτι που σου είπε και ο Ακριβός (νομίζω). Scripta manent.
Δεν ξέρω για τους άλλους, αλλά εγώ πηγαίνω συνέχεια πίσω στο θέμα και διαβάζω παλιές δημοσιεύσεις. Τον Ιορδάνη από δικό σου post τον βρήκα και ας πέρασαν 3-4 μέρες από τη δημοσίευσή του. Το ότι έχει περάσει χρόνος, δεν σημαίνει ότι παύει να είναι εκεί, ή ότι δεν είναι αξιοποιήσιμο. :) Καταλαβαίνω γιατί το έγραψες, απλά όπως έγραψα και στο Ημερολόγιό μου, το ότι το βρήκα εγώ σημαίνει ότι θα μπορούσε να το βρει ο καθένας. Εσύ με τον τρόπο σου προσπαθούσες να τον προστατεύσεις.
Εγώ από την άλλη, που δεν έβγαλα άχνα για τον Δικηγόρο, σίγουρα σε προστάτευσα. :)
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν πήραν από εκεί την ιδέα για τον Ιορδάνη και απλώς μετά το επιβεβαίωσαν με τον Χρησμό;
Αναφορικά με την μάγισσα... Το ότι δεν καρφώνεται, δεν σημαίνει ότι δεν απειλείται. Θυμάσαι πώς έφυγα; Με Άμεση Προφυλάκιση και Τυμβωρυχία. Αν είχαν καταλάβει ότι είμαι μάγισσα πιο πριν, αυτό θα είχε γίνει πάλι. Είναι μεγάλο πλεονέκτημα να βγει η μάγισσα από το παιχνίδι πριν κάνει τη δολοφονία της. Οπότε το ότι δεν ήμουν ρόλος για κάρφωμα, δεν έχει σημασία...

@Το πώς ενδεχομένως ξεκίνησε η ρητορική, δε σημαίνει πως έτσι είναι επί της παρούσης. Από την άλλη, έχω να σου αντιτείνω πως η ρητορική είναι στενά συνδεδεμένη με τη διαλεκτική, της οποίας αντικείμενο ήταν να καταλήξει σε μία αντικειμενική αλήθεια. Παρεξήγησες όμως αυτό που έλεγα. Αναφερόμουν στο ήθος του ρήτορα και όχι σε μία ηθική σαν σχολή σκέψης. :)
Και ναι, ήταν μία αναφορά σε ήθος που δεν επέδειξες αρχικά λόγω ad hominem σοφισμάτων σου.
Οφείλω να παραδεκτώ ότι αυτό στην πορεία του παιχνιδιού άλλαξε, όχι όμως όταν εγώ έγραφα αυτές τις σκέψεις...
Είδες τι χρήσιμα που ήταν τα 7 εύκολα βήματα; Ήταν όντως φανεροί και οι δύο.
Είμαστε στο post game. Σου έχουμε πει τουλάχιστον 3 άνθρωποι πως η δημοσίευση που έκανες, παρ' όλη την καλή σου πρόθεση να προστατεύσεις τον Ιορδάνη, ήταν ένα μεγάλο ρίσκο και τον έθετε στο προσκήνιο. Γιατί επιμένεις να θεωρείς ότι καλώς έπραξες; :/:
Αν το θέμα σου είναι να σου πούμε ότι έχεις δίκιο, εμένα προσωπικά δε θα με πείσεις, για το συγκεκριμένο. Κάποιοι ρόλοι είναι επιτακτικό να προστατεύονται. Σου έχω φέρει παραδείγματα και σε προσωπικά μηνύματα.
Ασφαλώς και θα συμφωνήσω. Το ζητούμενο είναι το αν οι κατηγορίες που επιρρίπτει κάποιος σε κάποιον άλλο είναι όντως βάσιμες ή αν είναι αθεμελίωτες και προϊόν ανακρίβειας ή παρερμηνείας σε κάτι που λέχθηκε. Εγώ δεν είπα σε κανέναν να μην μου κάνει επίθεση ή ad hominem αλλά να έχουν μια βάση. Δεν μπορώ εγώ να σε κατηγορήσω ως εγωίστρια επειδή έσωσες τον εαυτό σου όντας μάγισσα, ούτε μπορώ να σε κατηγορήσω ότι τις πρώτες μέρες του παιχνιδιού είχες κολλήσει κι εσύ με το τρίπτυχο. Ήταν πρώτες μέρες. Είναι γελοίο κάποιος να εστιάζει εκεί για να κρίνει το παιχνίδι κάποιου, όπως εστίασαν αρκετά άτομα στο τι έκανα εγώ στις 3 πρώτες μέρες του παιχνιδιού. Ένα σχόλιο για τα ad hominem μόνο. Πρέπει να γίνει διάκριση ανάμεσα στα ad hominem σοφίσματα και στα ad hominem επιχειρήματα. Εγώ τα ad hominem που έκανα προσπάθησα όλα να είναι επιχειρήματα και όχι σοφίσματα (με εξαίρεση την aeglo όπου ξέφυγα εντελώς). Το να με πεις άχρηστο παίκτη γιατί έκανα το χ, αν το χ ισχύει και δεν είναι αποκύημα της φαντασίας σου, είναι ad hominem επιχείρημα. Σόφισμα θα ήταν αν το χ δεν ίσχυε ή αν με κατηγορούσες έτσι γενικά χωρίς να σχετίζεται αυτό με το παιχνίδι. Το να με κατηγορήσει κανείς ότι ξεκλήρισα τους μισούς αθώους είναι σόφισμα γιατί δεν συνέβη ποτέ κάτι τέτοιο. Μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού είναι οι αθώοι που 'ξεκλήρισα' (με τη βοήθεια βέβαια άλλων 7-8 ατόμων που βοήθησαν να τους βγάλουμε ψηφίζοντάς τους). Αυτό το σχόλιο πάει ταυτοχρόνως και σε όσα είπε ο tsarachaf για την επιχειρηματολογία. Δεν ξέρω αν αναφερόσουν και σε μένα όταν έλεγες πως σε πείραξε η έλλειψη επιχειρηματολογίας αλλά νομίζω πως όλα μου τα post έχουν πάντα επιχειρήματα μέσα. Μπορεί να βασίζονται σε σενάρια που αποδείχθηκαν εσφαλμένα αλλά επιχειρήματα πάντα χρησιμοποιώ. Δεν μου αρέσουν τα ευχολόγια.
Στο σχόλιο θα συμφωνήσω, αν και ξαναγράφω πως δεν εκτιμώ τα ad hominem και τα αποφεύγω συνειδητά. Εκτός αν κάποιος το ζητήσει...:P
Δεν αναφερόμουν σε εσένα και δεν καταλαβαίνω γιατί το πήρες κιόλας προσωπικά... Δεν θυμάμαι ποτέ να σε κατηγορώ για έλλειψη επιχειρημάτων. Για περιοριστικές και υπερβολικές θέσεις, ναι. Για εμμονική οπτική, πάλι ναι. :P

Το διάβασμα αντιθέτως το λατρεύω
Πάντα θα συμφωνούμε σε κάτι και θα διαφωνούμε στο επόμενο. Κρατάω ότι λατρεύεις το διάβασμα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • post count.png
    post count.png
    70.9 KB · Εμφανίσεις: 92

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Απολαυστικότατο και το ημερολόγιο της Βάσως,μήπως να το καθιερώσουμε; :hmm:

Μέρα τρίτη
Μήπως να ρώταγα απόψε για τον Σπυράκο; Σαν ηλίθια δεν διάβασα τους κανόνες όπως συνηθίζω πριν κάνω κάτι και τελικά στέλνω πμ στην ΣΕ ρωτώντας γι' αυτόν. Και φυσικά μου απαντάει ο Δημήτρης, με δριμύ ύφος πως μπορώ να ρωτάω μόνο για ενεργούς παίκτες. Καταπίνω την ντροπή μου και στέλνω δεύτερο πμ ρωτώντας για τον Αντώνη (ultraviolence). Ρωτάω λοιπόν αν είναι με τους μαφιόζους και μου απαντάει ο Δημητράκης πως όχι και να μην ζητάω συγνώμη. Καλέ τι καλό παιδί είναι αυτό!!!:D
]
Που να'ξερες :hehe:


Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield:
Φτιάχνω ένα σάντουιτς μια και το αίσθημα είναι με την Τρούφα, την σκυλίτσα του ντε και αρχίζω να διαβάζω τα νεώτερα. Και βλέπω ένα ποστ του Αντωνάκη που αφού λέει διάφορα, αρκετά λογικά πράγματα, στο τέλος λέει κάτι παλαβά του Ικαρίωνα. Πως δηλαδή με τον τρόπο του βοηθάει το παιχνίδι (πως σκατά το βοηθάει δηλαδή και πως αν είχε την φωλιά του λερωμένη (ποιά φωλιά; ΄Εχουν φωλιά οι πολίτες;) και στο τέλος του λέει κάτι για αιθέρια έλαια και για μασάζ... Τι σκατά, δεν μπορεί, ιδέα μου θα είναι :worry: και συνεχίζω το διάβασμα.
Η τακτική μου ήταν να λέω λογικά πράγματα τα οποία ναι μεν δεν ίσχυαν,αλλά τα παρουσίαζα ως αληθινά.Τα αιθέρια έλαια και το μασάζ ήταν ακόμη ένα σήμα στη μαφία ότι ήμουν η πόρνη.

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield:
Κι εκεί που έγραφα και έγραφα, βλέπω ξαφνικά στο chat & fun το Παλέρμο να γίνεται ξανά πορτοκαλί, νέο ποστ. :confused:Για να δούμε τι γίνεται λέω γιατί ήθελα να είμαι και ενημερωμένη, τρομάρα μου και να μην είναι εκτός χρόνου αυτά που θα έγραφα. Και βλέπω ξαφνικά την τυμβωρυχία που περίμενα πως και πως αλλά από ποιόν; Από τον Αντωνάκη... Και φυσικά μαθαίνουν όλοι πως ήμουν ντέτεκτιβ. Γιατί εσύ ρε Αντωνάκη;:(
Η Ζωή στην συνέχεια τον προγκάει " τι πήγες κι έκανες", ο ηλίθιος ο Τζουμ βρίσκει πολύ καλή την τυμβωρυχία σε μένα, κατά τ' άλλα έμπειρος παίκτης μη χέσω, κάποιους να παραδέχονται το ήθος μου και κάποιοι άλλοι να αθωώνουν τον Ικαρίωνα επιτέλους, τον Τζουμ να συνεχίζει να λέει μαλακίες και τον Αντωνάκη μου να δικαιολογείται. Και τέλος...
Κοίτα,στην αρχή σε είχα για απλό πολίτη.Όταν είδα όμως ότι συνεχώς αθώωνες τον Ικαρίωνα αλλά και'μένα,το μυαλό μου είχε πάει σε σκέψεις ότι είσαι η ντετεκτιβ.Απ'τη πρώτη μέρα ήξερα ότι ήσουν αθώα,επειδή ψήφισες με το δάχτυλο στην οθόνη.Αν ήσουν μαφιόζα δε θα σε άφηνε ΚΑΝΕΙΣ να το πεις αυτό.Γι'αυτό έριξα άφοβα την τυμβωρυχία,είχα καταλάβει ότι η κίνηση του ΔΑ ( και τον ίδιο τον ΔΑ) ήταν παραπλανητική.
Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield:
Και τελικά γράφει ο Αντωνάκης (δεν ξέρω γιατί κάθε φορά που γράφω το όνομά του, θυμάμαι την ταινία "η γυνή να φοβείται τον άνδρα" και την Μάρω Κοντού να λέει Αντωνάκη μου; ) διάφορα για να δικαιολογηθεί σε διάφορους και ανάμεσα σ' αυτά πως είναι "attention whore". Πόρνη ο Αντωνάκης μου;;;; Τι σκατά...:eek:
Τα σήματα που έδινα στη Μαφία τα έπιασαν τόσοι και τόσοι ΕΚΤΟΣ απ'αυτούς που έπρεπε :whistle:



Μιας και το'φερε η κουβέντα,γιατί δε με προσέγγισε κανείς απ'τη Μαφία; Να μου πει ψιτ πουλάκι μου είμαι μαφιόζος με κάποιο νόημα.Μην μου πείτε ότι δε με καταλάβατε,απ'τους πρώτους γύρους έδινα σήματα.Ευτυχώς,απ'τη δεύτερη κιόλας μέρα είχα καταλάβει τον tsarachaf,DumeNuke και με οδήγησαν αυτοί στους υπόλοιπους σταδιακά.Όχι επειδή μου έδωσαν σήμα,αλλά επειδή είδα ποιους προστάτευαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.


λεω να το αφησω εδω.. και να παω για υπνο (η αντιδραση της κοπελιας ειναι απλα κορυφαια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Ladies and gentlemen,

καλωσορίσατε στην τελετή λήξης του Palermo #43.
Λόγω οικονομικής κρίσης η φετινή τελετή θα είναι λιτή και σύντομη, βλέπετε ήδη πως έχουμε εγκαταλείψει τη μεγάλη αίθουσα του Δημαρχείου και την prime time ζώνη και βρισκόμαστε σ αυτό το υπόγειο, με τον κόκκινο φωτισμό και σε μεταμεσονύχτια ώρα (ευχαριστούμε τον ultraviolence για την παραχώρηση του χώρου). Η γραμματέας μου βρίσκεται ήδη στο τρίτο όνειρό της (όχι, δε στήσαμε την κλήρωση να έχει τρεις χρησμούς) κι εγώ είμαι ολομόναχος εδώ. Προτού γκρεμιστεί λοιπόν κι αυτό το ερείπιο ή έρθει το Ηθών και μας χτυπήσει την πόρτα, ας απονείμω τα φετινά σας βραβεία. Σε αλφαβητική σειρά, εκτός από τα τέσσερα τελευταία:

  • Βραβείο "Himela's alter ego"
    Στον Ikarionas. Σεντόνια, σεντόνια, σεντόνια.
    Επίσης στον ίδιο παίχτη, το special Βραβείο Τερκενλής, προσφορά του PieMaker.
  • Βραβείο "Is it love?"
    Στην aegloswen, για τις νύχτες αγάπης με την πόρνη.
  • Βραβείο Puppet master
    Στον tsarachaf, για το συντονισμό και το πρήξιμο που έκανε στην Μαφία όλο αυτό τον καιρό.
  • Βραβείο Αγάπης
    Στο Σπυράκο. Μας αγαπάει και τον αγαπάμε. :inlove:
  • Βραβείο "Άγιος Φανούριος"
    Στο Libertus. Που προσπαθούσε να βρει μια Μαφία που ούτε κι ο Άγιος Φανούριος δε θα έβρισκε.
  • Βραβείο "Είδα φως και μπήκα"
    ...κι αμέσως μετά βγήκα, στη Μάιρα.
  • Βραβείο "Είμαι αθώος, μ ακούς;"
    Στον Cupid, που φώναζε για την αθωότητά του αλλά κανείς δεν τον άκουγε.
  • Βραβείο Ερωτευμένου
    Στον i_lie_us. Σε είδαμε με τι βλέμμα κοιτούσες τον Ούλτρα όταν κοιμόταν με άλλους...
  • Βραβείο "Η iris είναι αθώα"
    Στον Giamou, ο οποίος όπου στεκόταν και βρισκόταν μας ενημέρωνε για την αθωότητα της συγκατοίκου του, ακόμη κι όταν δεν την κατηγορούσε κανείς.
  • Βραβείο Καλύτερων πιμι
    Στον ultraviolence και τις πουτανιάρικες ιστορίες του.
  • Βραβείο Καμικάζι
    Στον PieMaker, που αδιαφορώντας για τις συνέπειες της κίνησής του, καρφώθηκε αμέσως στον Μαφιόζο που ήξερε.
  • Βραβείο "Κανόνες κύριοι, πού ζείτε;"
    Φυσικά στην Eileen, το ζωντανό εγχειρίδιο Κανόνων στο παιχνίδι, 24 ώρες διαθέσιμη να λύσει οποιαδήποτε απορία και να διορθώσει κάθε λάθος.
  • Βραβείο "Καταπιεσμένης Μαφιόζας"
    Και φόρος τιμής στην Alma Libre και το Palermo #40, για όλη τη λογοκρισία του tsarachaf στα post της Μαφίας και πολύ περισσότερο στου DumeNuke.
  • Βραβείο "Μαφία η αιτία που υποφέρω"
    Στη Nefeli Graf. Υπέφερε το κορίτσι στη Μαφία, φοβόταν μέχρι και να γράψει.
    Special Βραβείο "Κάνε ένα ποστ ρε Νεφέλη", προσφορά του tsarachaf
  • Βραβείο "Μαφιόζα με το ζόρι"
    Στην Emilouko. Να της προσφέρουν ρόλο κακιάς και να μην τον θέλει! :pfff:
  • Βραβείο Ντίβας
    Στον vassilis498, που έβρισκε περιττό να απαντάει σε όλα τα post.
  • Βραβείο Ξεχασιάρας
    Στη Drama Prinzessin, που ξεχνιέται και υπονοεί την κάρτα και την πατάει.
  • Βραβείο "Ο Αυτοκράτορας έχει κέφια"
    Κέφια έχει αλλά ασυλία δεν την άφησαν να δώσει, την αυτοκρατόρισσα kleop.
  • Βραβείο Όρχεων
    Στο mintin97, που όχι μόνο τους έχει αλλά το φωνάζει και περήφανος!
  • Βραβείο "Οφθαλμόν αντί οφθαλμού"
    Στη Deutsch... Lover, η οποία πλήρωσε την νεκροφάνεια στο Μέντιουμ με την ζωή της.
  • Βραβείο "Πέρασε και δεν ακούμπησε"
    Στην iris17, που εκτός από το να πετάξει έξω τον Σπυράκο την τελευταία στιγμή, είχε την μικρότερη συμμετοχή στο παιχνίδι.
  • Βραβείο "Πετούσα, αλήθεια σου λέω"
    Στον Τάσος97, τον οποίο κανείς δεν πίστευε και χρειάστηκε να αποδείξει πώς όντως βρισκόταν στον αέρα τη 2η ημέρα.
  • Βραβείο "Πλάτες"
    Στον Tzoum, καθώς ήθελε να πάρει όλους τους πολίτες στις πλάτες του.
  • Βραβείο Χαμελέοντα
    Στη Guest 278211. Έμεινε στην αφάνεια φοβούμενη τον Ιορδάνη.

  • Βραβείο Ήθους
    Στην Claire Rentfield, που παρ' όλα τα πολλά προβλήματα που αντιμετώπισε τίμησε το ρόλο της και το παιχνίδι.
  • Βραβείο Καλύτερου παίχτη Palermo #43
    Για πρώτη φορά με απευθείας ψηφοφορία από το κοινό
    το βραβείο καταλήγει
    στον
    ultraviolence.
  • Βραβείο "Leonardo DiCaprio"
    Γιατί ήταν ο Πληροφοριοδότης στην αντίστοιχη ταινία και γιατί χρειάστηκε να προταθεί πολλές φορές προτού κερδίσει το oscar. Προφανώς στον JKaradakov.
  • Extra special (με απ' όλα) ετήσιο βραβείο
    "Γήρνα πίσο ή έστο τειλεφόνα"

    στη MissKit, που τα υπόλοιπα 2/3 της και η μισή ΣΕ την παρακαλάνε να γυρίσει, αλλά δε μας καταδέχεται. :P

Και κάπου εδώ λήγει κι η σημερινή μας τελετή και το Palermo #43 ετοιμάζεται να περάσει στην ιστορία.

Καλό καλοκαίρι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Το βραβείο του καλύτερου τρολλ θα μου πήγαινε καλύτερα πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
ΚΛΑΙΩ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΒΡΑΒΕΙΑ! :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
  • Βραβείο "Leonardo DiCaprio"
    Γιατί ήταν ο Πληροφοριοδότης στην αντίστοιχη ταινία και γιατί χρειάστηκε να προταθεί πολλές φορές προτού κερδίσει το oscar. Προφανώς στον JKaradakov.
Με τιμάει το βραβείο μου και μάλιστα να παρομοιάζομαι με έναν τόσο μεγάλο star του χώρου που ανείκει.:clapup:

Επιτέλους πήρα σοβαρό βραβείο! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Βραβείο Καλύτερων πιμι
Στον ultraviolence και τις πουτανιάρικες ιστορίες του.


Βραβείο Καλύτερου παίχτη Palermo #43
Για πρώτη φορά με απευθείας ψηφοφορία από το κοινό
το βραβείο καταλήγει
στον
ultraviolence.
Να'στε καλά :redface:

Θα ήθελα να ευχαριστήσω για ακόμη μια φορά την ΣΕ ,που κόπιασε για το παιχνίδι :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
πετουσα αληθεια σου λεω :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
  • Βραβείο "Ο Αυτοκράτορας έχει κέφια"
    Κέφια έχει αλλά ασυλία δεν την άφησαν να δώσει, την αυτοκρατόρισσα kleop.
Ευχαριστω πολυ για το βραβειο,ωραια ηταν και φετος και την επομενη φορα καλυτερα!:P
Συγχαρητηρια και στον Ultraviolence.Το πηρε με την αξια του το βραβειο!:D
Kαι ενα τελευταιο τραγουδακι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
:clapup:
Όλα ενα κι ενα! Ευχαριστούμε για όλα!
Ο Ultra ξεπερνά καθε φαντασία εντάξει! Χαχα!
Καλο υπόλοιπο καλοκαιριού σε όλους!!! Πολλές βουτιές εύχομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά, με κάνατε και κοκκίνησα.:redface:
Συγχαρητήρια σε όλους για ένα όμορφο παιχνίδι και για τα βραβεία που πήραν, κουτσά στραβά σχεδόν όλοι πήραμε από κάτι χάρη σε μια υπέροχη ΣΕ που έφτιαξε και υποστήριξε το παιχνίδι και μας ανέχτηκε για 3 βδομάδες σχεδόν.:group:
Θα πω κι εγώ πως ο Αντώνης πραγματικά τα άξιζε και τα δυό του βραβεία.:D
Καλό υπόλοιπο καλοκαίρι σε όλους και καλές διακοπές σε όσους δεν έχουν πάει ακόμα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Πού είναι ο mintin να δει το εκπληκτικό βραβείο του; :hehe:

Με τιμάει το βραβείο μου και μάλιστα να παρομοιάζομαι με έναν τόσο μεγάλο star του χώρου που ανείκει.:clapup:

Επιτέλους πήρα σοβαρό βραβείο! :redface:

:mad:
Δε λέω, ταινιάρα ο Πληροφοριοδότης, αλλά :mad:

Δημήτρη και Σύλβια, σας ευχαριστώ πολύ για το βραβείο μου! :redface: Νομίζω το κέρδισα επάξια, δούλεψα πολύ σκληρά για αυτό! :laugh: Επίσης, θα έπρεπε να είναι διπλό βραβείο - ένα σε εμένα που έπρηξα τον κόσμο :angel: και ένα Βραβείο Υπομονής σε όλους τους υπόλοιπους που με άντεξαν! :P
Υπόσχομαι ότι την επόμενη φορά δε θα πρήξω κόσμο, μη με φοβάστε :redface:

Τα συγχαρητήρια μας στον Αντώνη!!

Ελπίζω παρ' όλες τις εντάσεις να περάσαμε όλοι μας ευχάριστα. Εγώ χάρηκα που έπαιξα μαζί σας και ελπίζω να τα ξαναπούμε σύντομα!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
ρε τα χριστουγεννα που παιζει να κατεβω (γιατι τωρα δε μας βλεπω να μαζευομαστε) να κανουμε ενα παλερμο meet up να χτυπησουμε και κανα after :P καλησπερες απο το δροσερο σπιτακι μου και την αμστελ που χω συντροφια (ΠΩΣ δεν εχω κανει ακομα μπυροκοιλι με τοσες μπυρες εδω και τοσους μηνες ειναι αξιο αποριας...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
  • Extra special (με απ' όλα) ετήσιο βραβείο
    "Γήρνα πίσο ή έστο τειλεφόνα"

    στη MissKit, που τα υπόλοιπα 2/3 της και η μισή ΣΕ την παρακαλάνε να γυρίσει, αλλά δε μας καταδέχεται. :P
Σας γράφω κάπως γρήγορα για να προλάβω πριν κλειδωθεί το θέμα...

Αγαπημένοι μου και μη,

τι όμορφα να μαζεύεστε και πάλι για ένα παιχνίδι Παλέρμο. Είμαι βαθιά υπερήφανη για τον Δημήτρη, επειδή τον βοήθησα στα πρώτα του βήματα ως ΣΕ και μαζί με τη Himela έχουν κάνει ένα υπέροχο δίδυμο, ξεπερνώντας με. Πολλά συγχαρητήρια για τη διαχείρισή τους σε στιγμές κρίσης, τα ευφάνταστα κείμενα και την υπομονή τους. Ήταν παιχνίδι για γερά νεύρα.

Προσπάθησα ειλικρινά να διαβάσω ολόκληρο το θέμα, αλλά αυτό κατέστη αδύνατο, αρκέστηκα σε μια διαγώνια ανάγνωση δίνοντας προσοχή σε σημεία που παρουσίαζαν λίγο περισσότερο ενδιαφέρον. Μια αφανής (κατά τη γνώμη μου) μαφία, φλύαροι πολίτες που μπέρδευαν τους συμμάχους τους, μερικοί καλοί παίκτες που έπαιξαν σπουδαία είναι ο απολογισμός που θα έκανα. Σε κάθε περίπτωση, συγχαρητήρια σε όσους το απήλαυσαν και όχι σε εκείνους που απαραίτητα κέρδισαν! Κερδισμένος είναι ο παίκτης που ψυχαγωγήθηκε. Που αισθάνθηκε το αίμα του να κυλά πιο γρήγορα περιμένοντας ένα φόνο, διαφωνώντας, παίζοντας μια κάρτα.

Απολαυστικό το post game show όπως πάντα, δεν έχω να πω κάτι πέρα από μπράβο σας. Εξαιρετική η μουσική επένδυση στο video των ρόλων, το δίνω στη Σύλβια αυτό σίγουρα! Δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλα τα ημερολόγια και τα μηνύματα, αλλά θα έχω το χρόνο να το κάνω και να τους δώσω τη σημασία που αρμόζει. Δεν ήθελα να τα προσπεράσω διαγώνια όπως ορισμένα μηνύματα. Ευχαριστώ θερμά για το βραβείο, η ζωή προχωρά για όλους όπως αντιλαμβάνεστε, ωστόσο υπόσχομαι να προσπαθήσω να ξαναπαίξω ευκαιρίας δοθείσης και ελεύθερου χρόνου επιτρέποντος.

Ειλικρινά δική σας,
MissKit

ΥΓ1: Δεν θα πάψω ποτέ να απορώ γιατί σας ήταν δύσκολο να γράψετε «ο φόνος» και λέγατε “το kill”. Seriously, δεν σας ακουγόταν απαίσιο όταν το διαβάζατε;
ΥΓ2: Σας πείραξε που ο Σπυράκος^^ (hey! εσένα σε είχα αφήσει στα 15) έγραψε λάθος το Deutsch, αλλά ότι η Deutsch έγραψε «ο ψήφος» ήταν οκ! So much for grammar Nazis…
ΥΓ3: Βάζετε και κανένα spoiler στις παραθέσεις, ειδικά όταν το μήνυμα είναι μεγάλο, θα σας βοηθήσει κι εσάς στην ανάγνωση, αλλά και τους μελλοντικούς αναγνώστες που θα θέλουν να παρακολουθήσουν το παιχνίδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top