Palermo #42 - The Wire Edition

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Ναιι. Να κάνουμε κ άλλο οποτε θέλετε ^^




Νεφέλη κρυβόμουν καλα :D
Όχι άλλο κάρβουνο άμεσα! :lol:

Πήγα να επηρεάσω κανέναν με εκείνη την παρατήρηση, αλλά δεεεεν!:redface:

Έσωσα έναν τουλάχιστον. Πάλι καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
:DΣυγχαρητήρια σε όλους. Πολύ απολαυστικο το ημερολόγιο σου Δημήτρη.Θέλω να πω και δημόσια πόσο καλά πέρασα με τη μαφία και που με ανεχτηκαν με τις συνεχείς απορίες μου.Φυσικά και θα είμαι σε ενα από τα επόμενα παιχνίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Tελικά αυτή η σπόντα του <<ούτε την πρώτη φορά που θα έκανα sex>> πέρασε για τα καλά απαρατηρητη, κρίμα, ήταν όντως καλό υπονοουμενο:P

Δεν υπεβλήθη με σκοπό σπόντας πάντως. Έψαχνα κάτι με το οποίο ήθελα να συγκρίνω την αγωνία μου :P
Σύντομα ωστόσο, κατάλαβα ότι θα μπορούσε να εκληφθεί και έτσι, αλλά δεν έκανα κάτι να το σταματήσω.
Οι πολλοί υποψιασμένοι ίσως να έπιαναν κάτι, αλλά η πλειοψηφία είχε ήδη σταθεί στα "έχω αγωνία", "ομάδα" και τούτα..

Μπράβο στη ΣΕ και χαρά στο κουράγιο τους. Ευελπιστούμε σε επόμενο Παλέρμο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Θα μοιραστώ κάποιες σκέψεις μαζί σας, δεν είναι πολλές, οπότε δε θα σας κουράσω :redface:

Πραγματικά, δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο ζάλισα τον Δημήτρη καθ'όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού! Dume, είσαι πολύ τυχερός που δεν σου είχα πολύ θάρρος!:redface: Και μόνο που κάποιος διάβαζε ό,τι πιο χαοτικό υπήρχε στο μυαλό μου και γελούσε, εμένα με κάποιο τρόπο με βοηθούσε πάρα πολύ.
Οπότε πέρα από την εξαιρετική οργάνωση του παιχνιδιού (από όλες τις απόψεις) εγώ πρέπει να σε ευχαριστήσω που έχω και σώας τας φρένας... Μου κράτησες παρέα σε ώρες θεόκουλες και πήρες το μυαλό μου μακριά από το excel με τις ψήφους και τις κάρτες και τους ρόλους!

Ήταν εξαιρετικό, αγαπημένη μας ΣΕ! Σας ευχαριστούμε και ελπίζουμε πως περάσατε και εσείς όμορφα, μαζί μας! <3

Dume, είσαι παίδαρος έμαθα...ψάχνω παιδί για την αδερφή μου! Κουκλάρα, 1.82 (βολλεϋμπολίστρια) παρακαλώ! Αν ενδιαφέρεσαι πιμί! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Ο dume βλέπω καίει καρδιεες


Αηλιν μπες κ συ ΣΕ την επομένη φορά :D Ειμαι σίγουρη θα σαι φοβερή .
Ανυπομονώ να βάλει ο Δημήτρης τα πμ και τσ βραβεία .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ο dume βλέπω καίει καρδιεες


Αηλιν μπες κ συ ΣΕ την επομένη φορά :D Ειμαι σίγουρη θα σαι φοβερή .
Ανυπομονώ να βάλει ο Δημήτρης τα πμ και τσ βραβεία .

Κάτσε να ηρεμήσουμε όλοι από αυτό!:P
Εγώ την πρότασή μου την έριξα για μετά το πέρας της εξεταστικής, έχει "συνεργούς" να διαλέγει είτε ο Δημήτρης, είτε ο Dume!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ήρθα να στάξω το φαρμάκι μου. Απαράδεκτο παιχνίδι και από μαφία και από πολίτες. Μοναδική διασωθείσα, η ΔΑ.

Άσε! :redface:
Το παράκανα, το ξέρω, αλλά δε θα το άντεχα αν παιζόταν (ξανά) βράδυ όπως τότε που το είχε κάνει ο tsarachaf και δεν προλάβαινα!:P

Σόρρυ που σε καταστρέψαμε κολλητή... Αλλά καλά να πάθεις για την φουστιά που μου έπαιξες...

χαχαχ ρε κάποιος έπρεπε να ναι σιωπηλός και να πηγαίνει με τα νερά σας . Εγω τον τσαρα φοβόμουν. Και η νεφέλη με κατηγόρησε λιγάκι.

Με φοβόσουν, αλλά η αλήθεια είναι ότι θα πίστευα ότι είσαι μαφιόζα μόνο αν έβγαιναν Χάρης, Σόμμερ και κλέοπ και δεν τελείωνε το παιχνίδι.

Υπάρχει άτομο που μπορεί να επιβεβαιώσει ότι το είπα αυτό σήμερα το πρωί

Ισχύει... Για αυτό ίσως θα είναι καλό, για μία ακόμη φορά να πούμε πως ναι, είναι ένα παιχνίδι, αλλά όταν κάποιος δηλώνει συμμετοχή πρέπει να το κάνει υπεύθυνα και ανεξαρτήτως ρόλου! Καταλαβαίνω πως είναι μία δέσμευση αλλά είναι κρίμα να φεύγουν άτομα από απουσίες!:redface:

Αυτό πρέπει να συζητηθεί ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ στην αναθεώρηση των κανόνων...

Επίσης,γιατι θα ζητηθεί, δεν προσπάθησα να δολοφονήσω τον Libertus,και αντ'αυτου αποφασισα tsarachaf ( που ευτυχως δε προλαβα εν τελει) καθως πιστευα οτι πλεον ηταν σιγουρο απο ολους οτι o Libertus ηταν μαφιοζος και θα τον ετρωγαν απο τη ψηφοφορια.Bέβαια που να φανταζόμουν ότι θα ήταν εφτάψυχος :P ( την επόμενη μερα κιολας καταλαβα τι λαθος έκανα αλλα αυτο ειναι αλλη υποθεση :P)
Να σημειωθει, ότι την ηχω την εριξα επειδη ειχα επηρεαστει από ενα pm του dimjim που μου έλεγε για μια παλια μαγισσα ( aegloswen),και ήθελα να τη ψιλομιμηθω. Nα καταλαβουν και οι πολίτες οτι ειμαι η μαγισσα(καθως πιστευα οτι για να στειλουν στις 2:58 μηνυμα στη ΣΕ,έπρεπε να ειχαν καταλαβει οτι ημουν η μαγισσα) έτσι ώστε αν έχουν καμια ηχώ να την επαιζαν ένα άλλο βραδυ μετα τη ψηφοφορια ώστε να δολοφονούσα τον Libertus.

Εσύ, καταραμμένος να σαι αιώνια με κατέστρεψες :P. Λες και δεν μπορούσες να το κάνεις βράδυ να μου δώσω μια ασυλία να την βγάλω λάδι. Αν είναι δυνατόν..!

Επίσης δεν μπορείς να δολοφονήσεις ενώ είναι ενεργή η Ηχώ, είσαι φάντασμα, όχι ενεργός.

Επίσης δεν μπορώ να διανοηθώ γιατί δεν σκότωσες τον Χάρη πριν τη δεύτερη σου δολοφονία.

Ναιι. Να κάνουμε κ άλλο οποτε θέλετε ^^

Όχι βιασύνες, όποτε γίνεται Παλέρμο κοντά στο προηγούμενο γίνεται βλακεία. Κατά Χριστούγεννα μεριά ξανά...


Πάμε τώρα στα γενικά. Προσοχή ο αυτοκράτορας θα στάξει φαρμάκι.

1. Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι χάσαμε από αυτή την μαφία. Δεν είναι η χειρότερη έβερ, αλλά βάζει υποψηφιότητα τουλάχιστον για το τοπ 3(μαζί με την προηγούμενη, για να λέμε και του στραβού το δίκιο, αλλά τουλάχιστον εμείς χάσαμε και με ποινές την μισή ομάδα). Το μόνο που σας έσωσε ήταν η Ζωή. Αυτή και οι κάρτες της δεύτερης εβδομάδας.

2. Δεν θεωρώ ότι σας έσωσε το κάρφωμα, γιατί παρόλο που έπεσα έξω στην υπόθεση μου, οδήγησε σε σωστά συμπεράσματα από κει και πέρα και αν δούλευαν αυτά τότε θα ήταν πολύ εύκολο να βρεθεί και η Έμιλυ.

3. Ρε συ Ιορδάνη. Έπαιξες αρκετά καλά, πίστεψα σε σένα(θα το επιβεβαιώσει ο Δημήτρης στα πμ), ένα πράγμα δεν κατάλαβα όμως. Γιατί δεν την έπαιζες την καταραμμένη την ΑΠ;; Κι ας πήγαινε στον βρόντο. Δεν είχες να χάσεις τίποτα. Κάρφωμα να φας δεν γινόταν, το πολύ πολύ να στην ακύρωναν, αλλά τουλάχιστον θα καταλάβαινε ο κόσμος κάτι.

4. Η απελπιστικά μικρή συμμετοχή και ενεργητικότητα των πολιτών, έκρινε πολύ το παιχνίδι. Οι μαφιόζοι είχαν αποκαλυφθεί πολύ νωρίς και κανείς δεν έκανε τίποτα για να προσπαθήσει να τους βγάλει και απλώς παρατηρούσατε τον Χάρη να σώζεται μέρα με την μέρα...

5. Ντάξει κλασσικά απαράδεκτο αυτό με τις απουσίες, δεν θα επεκταθώ άλλο τώρα, αλλά θεωρώ ότι υπάρχουν άτομα που δεν πρέπει να ξαναπαίξουν ποτέ.

6. Τάσο, απλά απαράδεκτο αυτό με την ποινή. Αρκούσε το ο Ηλίας είναι αθώος... Σόρρυ που ήθελα να βγεις, btw, αλλά με χάλασε γενικά πολύ το παίξιμο σου.

7. Το κάρφωμα, φάγαμε όλο το παιχνίδι με αυτο. Αλλά για να τα λέμε κι αυτά, όνειρο ξεόνειρο, επική κωλοφαρδία. Γιατί δεν έκανε και τίποτα τρελό η Μελανία...

8. Χάρη και φρικ... Αλήθεια περίμενα πολύ καλύτερα πράγματα από σας. :mad:

9. Χάρη, αυτό που έκανες με την Ντράμα, παρακαλούσα να το κάνω εγώ σε σένα...

10. Κουράστηκα, αν σκεφτώ κάτι άλλο θα το γράψω μετά. Πριν πέστε να με φάτε, όχι δεν θεωρώ ότι έπαιξα τέλεια. Αλλά θεωρώ ότι παρά την λάθος αρχική υπόθεση, οδηγήθηκα στα σωστά συμπεράσματα, οπότε δεν θα με θάψω πολύ...

11. Θυμήθηκα κι αυτό. Ρε Μελανία;; Πάλι κάρφωμα;; Πάλι;;

Edit: Ξέρω τραγικό αυτό με το τοπ 3 ενώ κερδίσατε, αλλά δεν μπορώ να το πάρω πίσω. Είναι πιο τραγικό ότι κερδίσατε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Τώρα που βρήκα χρόνο, ας γράψω κι εγώ ένα μήνυμα που αρμόζει σε ένα τόσο ωραίο και ανατρεπτικό παιχνίδι:

Καταρχάς τα σέβη μου στο team Mafia. Με τον έναν ή τον άλλο τρόπο πήρε μια δίκαιη νίκη. Πιο συγκεκριμένα θα ήθελα να δώσω θερμά συγχαρητήρια στις Eileen και Kleop, μιας και δεν τις υποψιάστηκα στιγμή.

Όσον αφορά το ρόλο μου, μπορώ να πω ότι μου άφησε ανάμεικτα συναισθήματα. Καταρχάς χάρηκα ιδιαιτέρως που ήμουνα με το team των πολιτών, αλλά δε μπορώ να κρύψω το γεγονός ότι δεν ενθουσιάστηκα ούτε με το ρόλο μου, ούτε με τις κάρτες μου. Ο ρόλος του δικηγόρου έχει την εξής ιδιαιτερότητα... Από τη μία πρέπει να επιλέξεις να υπερασπιστείς ένα άτομο που συγκεντρώνει αρκετές πιθανότητες να αποχωρήσει, από την άλλη το άτομο αυτό ενδεχομένως να είναι μέλος της μαφίας, οπότε πρέπει να το σκεφτείς δύο και τρεις φορές πριν καταλήξεις. Όπως και να 'χει μπορώ να πω ότι τελικά τον ευχαριστήθηκα και να μου ξανατύχει θα είμαι περισσότερο υποψιασμένος. Κάνοντας την αυτοκριτική μου μπορώ να πω ότι ήμουν ο παίκτης του μέσου όρου σε αυτό το game. Δε θεωρώ ότι τα σκάτωσα, αλλά δεν έκανα και καμία τρομερή κίνηση/μαντεψιά. Το μόνο σίγουρο είναι πως θα 'θελα να 'χα περισσότερο χρόνο για να αναπτύξω καλύτερα τις σκέψεις μου και να προσφέρω πιο ουσιαστική βοήθεια, αλλά αυτό το ήξερα εξ αρχής και πραγματικά είχα ανάγκη από διακοπές.

Για το θέμα του Τάσου έχω να πω ότι στεναχωρήθηκα πολύ, κυρίως επειδή δεν πρόλαβε να χαρεί τον αγαπημένο του ρόλο. Θεωρώ ότι θα μπορούσε να μας είχε βοηθήσει, οπότε ξεκινήσαμε με ένα σοβαρό disavantage. Παρόλα αυτά είμαι σίγουρος πως δεν το έκανε επίτηδες και θα 'θελα πολύ να δω το αμφιλεγόμενο μήνυμα. Επίσης ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως θα 'θελα να τον ξαναδώ σε κάποιο από τα επόμενα παιχνίδια, μιας και οι προσπάθειές μου να τον κρατήσω σε αυτό δεν καρποφόρησαν.

Το επόμενο θέμα που θα 'θελα να σχολιάσω είναι οι απουσίες. Αγαπημένα μου παιδιά, το δέχομαι κάποιος να είναι λιγομίλητος, άλλωστε ο καθένας έχει το δικό του game style, αλλά, σας παρακαλώ, αν βλέπετε ότι δεν έχετε χρόνο ούτε για να δώσετε την ψήφο σας, ΜΗ δηλώνετε συμμετοχή. Αν ο Θωμάς και ο Γιάννης δεν είχαν αποχωρήσει, το παιχνίδι θα μπορούσε να ήταν των πολιτών.

Και περνάμε σε ένα άλλο φλέγον ζήτημα, που μου επισήμανε τόσο ευγενικά ένα άτομο που εκτιμώ βαθύτατα, ενώ το ξέρω από ελάχιστα έως καθόλου. Θέλω να ζητήσω δημόσια ΣΥΓΝΩΜΗ από οποιονδήποτε παίκτη ένιωσε ότι προσβλήθηκε από τα σχόλια μου κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού. Σας ορκίζομαι ότι το τελευταίο που θέλω είναι να κακοκαρδίσω κάποιον. Απλά επειδή το παλέρμο είναι κατ' εξοχήν ένα παιχνίδι επιχειρηματολογίας και μπλόφας, στην προσπάθεια μου να πείσω κάποιον, να αναγκάσω κάποιον άλλο να κινητοποιηθεί, να αποδείξω σε κάποιον άλλο ότι κάνει λάθος ή ότι η στάση του δε βοηθά την εξέλιξη του παιχνιδιού κ.λ.π, ίσως καμιά φορά ξεφεύγω, επειδή ακριβώς παθιάζομαι. Πολλές φορές μάλιστα, έχοντας στο μυαλό μου ότι πρόκειται για ένα παιχνίδι, ξεχνάω ότι κάποιος άλλος ίσως το βλέπει διαφορετικά και το παίρνει προσωπικά. Οπότε είτε πρέπει να καταλήξουμε σε έναν άγραφο κανόνα του στυλ "Ό,τι λέγεται στο παλέρμο αφορά αποκλειστικά και μόνο το παιχνίδι και δεν έχει στόχο να υποβαθμίσει κάποιον, κάνοντάς τον να αισθανθεί άσχημα" ή να συμφωνήσουμε να χαμηλώσουμε όλοι τους τόνους. Προσωπικά προτείνω το πρώτο:P.

Τέλος θα ήθελα να ευχαριστήσω τη ΣΕ για την τρομερή δουλειά της, καθώς από άποψη οργάνωσης ήταν ίσως το ιδανικό παιχνίδι. Πέρα από αυτό είχε μπόλικο χιούμορ στις αφηγήσεις της, διάθεση για συζήτηση και κυρίως υπομονή. Στεναχωρήθηκα πολύ που δεν μπόρεσα να γράψω κι εγώ τις ιστορίες μου ως δικηγόρος, αλλά δεν είχα τον απαραίτητο χρόνο, οπότε επιφυλλάσομαι για την επόμενη φορά. Άλλωστε ξέρετε τι φαφλατάς είμαι και πόσο μου αρέσει η δημιουργική γραφή:P.

Κλείνοντας, θα ήθελα να εκφράσω μια επιθυμία. Αφού καταφέραμε να ξαναζωντανέψουμε το παλέρμο, ελπίζω το επόμενο game να λάβει χώρα πολύ σύντομα. Έτσι κι αλλιώς είμαστε όλοι μας "ζεστοί", οπότε στη βράση κολλάει το σίδερο. Θα ήθελα επίσης να μου τύχει ο ρόλος του συγκάτοικου, ώστε να μπορώ να πρήζω κάποιον με τις θεωρίες συνωμοσίας μου, αλλά και να βλέπω το όλο game από μία ενδεχομένως διαφορετική οπτική. Eileen, ψήνεσαι να γίνεις ο συγκάτοικός μου (όπως κατάλαβες δεν πρόκειται να σε αφήσω να αναλάβεις καθήκοντα Σ.Ε:P);;

Αυτά για την ώρα και ελπίζω να μην ξεχνάω κάτι. Αν νιώσω την ανάγκη να προσθέσω και κάτι άλλο, να είστε σίγουροι ότι θα επιστρέψω:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
@tsarachaf: Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε στα εξής σημεία:

Πρώτον, δε θεωρώ ότι το team της Mafias ήταν τραγικό, αν και σε γενικές γραμμές παίξανε απροκάλυπτα. Όπως πολύ σωστά είπες η Emilouko ήταν η τελευταία που θα μας περνούσε από το μυαλό, αν και σε γενικές γραμμές ήταν ενεργή παίκτρια. Δεν προσπαθούσε να κρυφτεί στη σιωπή της. Το ίδιο και ο Χάρης, αν και γι' αυτόν ήμουν σίγουρος από πολύ νωρίς. Αυτό που "κατέστρεψε" το παιχνίδι ήταν οι απώλειες πολύ σημαντικών ρόλων και παικτών, που έδωσε από το πουθενά το αριθμητικό και ουσιαστικό πλεονέκτημα στη μαφία.

Δεύτερον, δεν είναι δεδομένο ότι ένα ακόμα παιχνίδι κοντά στο προηγούμενο θα είναι αποτυχία. Μπορούμε να γίνουμε η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα;-).

Όσο για την κλήρωση μέσω της σελίδας που χρησιμοποίησε ο Δημήτρης, θεωρώ ότι είναι ο πιο δίκαιος τρόπος να μοιραστούν ρόλοι-κάρτες και προτείνω να συνεχιστεί ανεξαρτήτως αποτελέσματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
@tsarachaf: Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε στα εξής σημεία:

Πρώτον, δε θεωρώ ότι το team της Mafias ήταν τραγικό, αν και σε γενικές γραμμές παίξανε απροκάλυπτα. Όπως πολύ σωστά είπες η Emilouko ήταν η τελευταία που θα μας περνούσε από το μυαλό, αν και σε γενικές γραμμές ήταν ενεργή παίκτρια. Δεν προσπαθούσε να κρυφτεί στη σιωπή της. Το ίδιο και ο Χάρης, αν και γι' αυτόν ήμουν σίγουρος από πολύ νωρίς. Αυτό που "κατέστρεψε" το παιχνίδι ήταν οι απώλειες πολύ σημαντικών ρόλων και παικτών, που έδωσε από το πουθενά το αριθμητικό και ουσιαστικό πλεονέκτημα στη μαφία.

Δεύτερον, δεν είναι δεδομένο ότι ένα ακόμα παιχνίδι κοντά στο προηγούμενο θα είναι αποτυχία. Μπορούμε να γίνουμε η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα;-).

Όσο για την κλήρωση μέσω της σελίδας που χρησιμοποίησε ο Δημήτρης, θεωρώ ότι είναι ο πιο δίκαιος τρόπος να μοιραστούν ρόλοι-κάρτες και προτείνω να συνεχιστεί ανεξαρτήτως αποτελέσματος.

Ελπίζω να ξέρεις πόσο σε εκτιμώ και να μην παίρνεις στραβά το καυστικό μου στυλ...:)

Προσωπικά θεωρώ ότι το team Mafia έπαιξε πολύ άσχημα γιατί έπρεπε να αποκαλυφθεί σχεδόν τελείως για να κερδίσει και μάλιστα όχι την τελευταία στιγμή, αλλά αρκετές μέρες πριν λήξει το παιχνίδι. Οι πολίτες έπαιξαν ακόμη πιο άσχημα παρόλο που πρακτικά μπορούσαν να τους βρουν σχεδόν όλους πολύ εύκολα και αφέθηκαν απλώς στις ορέξεις τους. Για μένα ένα χειρότερο παιχνίδι από την μία ομάδα δεν αναιρεί το κακό παιχνίδι της άλλης...

Όταν λέω κοντά, εννοώ σε κανέναν μήνα. Γιατί όσα παιχνίδια θυμάμαι εγώ που ήταν πολύ κοντά το ένα στο άλλο έληξαν άδοξα. Και είναι κρίμα, τώρα που καταφέραμε να αναβιώσουμε το παιχνίδι, να ρισκάρουμε να το κάψουμε τόσο γρήγορα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Ελπίζω να ξέρεις πόσο σε εκτιμώ και να μην παίρνεις στραβά το καυστικό μου στυλ...:)

Προσωπικά θεωρώ ότι το team Mafia έπαιξε πολύ άσχημα γιατί έπρεπε να αποκαλυφθεί σχεδόν τελείως για να κερδίσει και μάλιστα όχι την τελευταία στιγμή, αλλά αρκετές μέρες πριν λήξει το παιχνίδι. Οι πολίτες έπαιξαν ακόμη πιο άσχημα παρόλο που πρακτικά μπορούσαν να τους βρουν σχεδόν όλους πολύ εύκολα και αφέθηκαν απλώς στις ορέξεις τους. Για μένα ένα χειρότερο παιχνίδι από την μία ομάδα δεν αναιρεί το κακό παιχνίδι της άλλης...

Όταν λέω κοντά, εννοώ σε κανέναν μήνα. Γιατί όσα παιχνίδια θυμάμαι εγώ που ήταν πολύ κοντά το ένα στο άλλο έληξαν άδοξα. Και είναι κρίμα, τώρα που καταφέραμε να αναβιώσουμε το παιχνίδι, να ρισκάρουμε να το κάψουμε τόσο γρήγορα...

Σοβαρά τώρα;; Γιατί νομίζεις ότι βροντοφωνάζω συνεχώς ότι το παλέρμο είναι απλώς ένα παιχνίδι και ό,τι λέγεται εδώ μέσα αφορά αποκλειστικά και μόνο το παιχνίδι;; Άλλοι παίζουν σκληρά, άλλοι όχι... Άλλοι είναι ιδιαιτέρως καυστικοί και κυνικοί, άλλοι είναι περισσότερο επιφυλακτικοί... Στην τελική αυτή είναι η μαγεία του παιχνιδιού. Μπορείς να παίξεις ανεξάρτητα με το προσωπικό σου στυλ, αρκεί να επιδεικνύεις το στοιχειώδες ενδιαφέρον;).

Αν με ρωτάς, πιστεύω ότι μετά τις 15 Σεπτεμβρίου μπορεί άνετα να ξεκινήσει καινούργιο game. Επειδή βέβαια αρκετοί από εμάς θα έχουμε εξεταστική, ίσως η καλύτερη χρονική στιγμή να είναι από τον Οκτώβριο και μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Σοβαρά τώρα;; Γιατί νομίζεις ότι βροντοφωνάζω συνεχώς ότι το παλέρμο είναι απλώς ένα παιχνίδι και ό,τι λέγεται εδώ μέσα αφορά αποκλειστικά και μόνο το παιχνίδι;; Άλλοι παίζουν σκληρά, άλλοι όχι... Άλλοι είναι ιδιαιτέρως καυστικοί και κυνικοί, άλλοι είναι περισσότερο επιφυλακτικοί... Στην τελική αυτή είναι η μαγεία του παιχνιδιού. Μπορείς να παίξεις ανεξάρτητα με το προσωπικό σου στυλ, αρκεί να επιδεικνύεις το στοιχειώδες ενδιαφέρον;).

Αν με ρωτάς, πιστεύω ότι μετά τις 15 Σεπτεμβρίου μπορεί άνετα να ξεκινήσει καινούργιο game. Επειδή βέβαια αρκετοί από εμάς θα έχουμε εξεταστική, ίσως η καλύτερη χρονική στιγμή να είναι από τον Οκτώβριο και μετά.

Εγώ συμφωνώ ότι δεν πρέπει να παίρνει ο κόσμος σοβαρά το τι λέμε in game, αλλά οκ, μπορούμε γενικά να μην είμαστε τόσο επιθετικοί με τον κόσμο. Hold your guns, dude :P.

Αν ρωτάς εμένα πάντως, πριν τα μέσα Οκτωβριού θα πνίγομαι :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,253 μηνύματα.
Λοιπόν...


Αρχικά ένα μπράβο στην όμαδα μας! Για μένα, ο καθένας από εσάς ήταν υπέροχος για τους δικούς του λόγους.:flowers:
Αναμφίβολα δεν ήμασταν και η ιδανική μαφία, αλλά δεν συμφωνώ καθόλου με το ότι παίξαμε τόσο άσχημα. Άκριβε, όχι και τραγική μαφία... δεν είναι τόσο ωραίο αυτό για την προσπάθεια που κάναμε με τα παιδιά. :/: Η Emilouko για μένα ήταν εξαιρετική, κανείς δεν την κατηγόρησε ποτέ σοβαρά κι έπαιξε και ήταν και ενεργή παίκτρια. Ο Ανέστης (Sommerfeld) έπαιξε επίσης καλά. Εξετέθη, ναι, αλλά δεν ευθύνεται τόσο ο ίδιος γι' αυτό, όσο η Ριρίκα η οποία έπαιξε απροκάλυπτα τον ρόλο του ΑΜ. Το μόνο που έκανε ήταν να κατηγορεί τον Sommerfeld και να τον ψηφίζει, δεν ασχολιόταν με τίποτα άλλο, ενώ νικάει μόνη της. Εάν έπαιξε κάποιος άσχημα, αυτός δεν ήταν ο Sommerfeld... (θα έπρεπε να υπάρχει κάποια ασφαλιστική δικλείδα και για τον ΑΜ). Η kleop έκανε κάποιες άγαρμπες κινήσεις στην αρχή, αλλά έφυγε "τυχαία" και νωρίς, οπότε δεν έγινε αντιληπτή μέχρι να επανέλθει γι' αυτόν τον λόγο.

Όσο για εμένα, εξαρχής όταν είδα την κλήρωση είπα στον Δημήτρη ότι θα είμαι ικανοποιημένος, εάν φτάσουμε μέχρι ένα αξιοπρεπές σημείο και δεν ξεκληριστεί η μαφία γρήγορα. Νέοι παίκτες στη μαφία, κάρτες μέτριες, εγώ να μην έχω τόσο χρόνο στην πραγματικότητα αλλά δεν είχα και πολλές επιλογές. Τελικά έγινε και το θαύμα. Πιστεύω ότι το μεγάλο λάθος μου ήταν το γεγονός ότι δεν πήγα με τα νερά των πολιτών που επέμεναν στην ενοχή της Μελανίας. Όταν αποχώρησε η kleop, συμφωνήσαμε με την Έμιλυ αυτή να υποστηρίζει πιο πολύ την ενοχή της Μελανίας και εγώ την αθωότητά της. Περίμενα ότι από τη στιγμή που θα υποστήριζα και το πραγματικό περιστατικό, θα ήταν εύκολο να πείσω πολίτες και να τους πάρω με το μέρος μου. Δεν υπολόγισα ότι δεν θα πετύχαινε και μάλλον δεν το υπολόγισα επειδή από την επιχειρηματολογία μου έλειπε το βασικό σημείο, ότι δηλαδή η Έμιλυ ήταν η μαφιόζα που ήξερε η Μελανία και φυσικά δεν μπορούσα να την δώσω... Έτσι περιορίστηκα αναγκαστικά στο να κατηγορώ την Έμιλυ και άλλα 1-2 άτομα γενικά και αόριστα.

Eileen: πολύτιμη βοηθός! Έτρεμα τις ψήφους σου στους πρώτους γύρους, αλλά όταν προσανατολίστηκες έπαιξες καταλυτικό ρόλο στο τέλος. Εκτίμω βαθύτατα ότι ξαγρυπνούσες, για να με σώσεις. :redface:
I_lie_us: κατάλαβα ότι είσαι η πόρνη, όταν έχασα every single υποστηρικτή. :P Σε έχω και στη λίστα που έκανα χθες και προσπαθούσα να βρω τον γιατρό, περισσότερα παρακάτω!



Για τη Μελανία: καταλάβαμε ότι είναι πληροφοριοδότης, γιατί στην αρχή του παιχνιδιού πετούσε συνεχώς σπόντες στην Έμιλυ. Έπειτα, εγώ έκανα ένα ποστ στο οποίο σχολίαζα διάφορους παίκτες μεταξύ των οποίων και η Εμιλούκο την οποία ψιλοκατηγόρησα, και βρήκε αφορμή η Μελανία να πιαστεί μόνο από την πρόταση στην οποία ανέφερα την Έμιλυ και να με ρωτήσει αν πιστεύω ότι η Έμιλυ καλύπτει τον εαυτό της. Ε, μετά στην ψηφοφορία η Μελανία ψήφισε τον Τάσο, βλέποντας ότι η Έμιλυ ψήφισε τον Ηλία. Δεν πιάστηκε και κανείς άλλος από τα ποστς της Μελανίας ούτως ώστε να κατηγορήσει την Έμιλυ, οπότε...τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια; ;) Πάντως, η Μελανίτσα μας θα πάθει ένα σοκ, όταν δει τι συνέβη τελικά... απ' ό,τι μαθαίνω καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού με θεωρούσε πολίτη και μάλιστα ντετέκτιβ που ρώτησα γι' αυτή και την υποστηρίζω! Αχ βρε Μελανίτσα...πάντως την εκδίκηση για το #40 την ήθελες! :P



Για τη Νεφέλη (γιατρός):
χθες όντως το θύμα μας ήταν ο Πάι και τον έσωσες. Ήταν ομολογουμένως απόπειρα δολοφονίας με αρκετά μεγάλη πιθανότητα αποτυχίας... Πήρα που λέτε χθες αποφασιστικά τετράδιο και μολύβι και αφού είχαμε κάρτα όνειρο λέω μέσα μου: "τέλος, θα βρω τον γιατρό και θα τον φάμε!". Ε, πολλοί ρόλοι ήταν γνωστοί. Βρήκα τη drama από τα ποστς της που ανέφερε συνέχεια τον δήμαρχο, βρήκα τον Σπυράκο ως συγκάτοικο από μια ψηφοφορία που είχε συμμαχήσει με τον Θωμά και σε γενικές γραμμές με την μέθοδο του αποκλεισμού κατέληξα σε Ιορδάνη και Νεφέλη με επιφύλαξη. Ρωτήσαμε για τη Νεφέλη και χτυπήσαμε διάνα. Να και η λίστα που είχα κάνει με τους παίκτες (το έκαψα! :P ) :
11830116_10204948708260758_205208601_n.jpg


Για την ποινή του Τάσου: ήμουν απ' αυτούς που έθιξαν το ζήτημα στη ΣΕ, οπότε θέλω να πω δημόσια το σκεπτικό μου, γιατί το έχω δει και σε άλλα παιχνίδια και επίσης δεν μου άρεσε... για μένα η ποινή ήταν ορθή και μάλιστα θα έπρεπε να ισχύσει και χωρίς αποκάλυψη ρόλου. Το Παλέρμο κατά την κρίση μου είναι ένα κατεξοχήν παιχνίδι επιχειρημάτων και όχι γνώσεων. Εάν ήταν παιχνίδι γνώσεων, πολύ απλά ο κάθε ρόλος θα δήλωνε δημόσια τι ξέρει και θα κινούνταν όλοι ανάλογα. Δεν μπορώ να καταλάβω τι νόημα έχει μια δήλωση γνώσεως πραγμάτων που μπορεί να είναι και μπλόφα, όπως λέτε. Δηλαδή, το νόημα του παιχνιδιού είναι να ερμηνεύουμε εάν ο τάδε και ο δείνα λέει αλήθεια για το εάν έπαιξε κάρτα στον Χ ή αν έχει τον τάδε ρόλο για να δει τον ρόλο του Ψ; Εξάλλου, ο Τάσος έγραψε "Δεν είναι τυχαίο που ξέρω σήμερα ότι ο Ηλίας είναι αθώος και όχι χθες (κάπως έτσι)". Εάν αυτό δεν είναι φανέρωση ρόλου τότε τι είναι; Και πρέπει να εξετάζονται και οι προθέσεις πίσω από μια τέτοια κίνηση... όταν κινδυνεύεις να βγεις σε ψηφοφορία και δηλώνεις απροκάλυπτα τον ρόλο σου για να σωθείς, ε... δεν την αξίζεις την ποινή; Δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου, Τάσο, συγγνώμη αν φαίνομαι εναντίον σου, απλά θέλω να σας βάλω να σκεφτείτε πώς πρέπει να οριοθετείται ο τρόπος που παίζουμε...


Οι πολίτες: Ο φρικ για μένα ήταν από τους πιο καλούς παίκτες και έπαιξε καθοριστικό ρόλο στον γύρο που ενεργοποίησε την ιδιότητά του, γιατί αθωώθηκε, έδιωξε μια μαφιόζο χωρίς να το ξέρει και ύστερα έπεσαν οι υποψίες σε εμάς. Ο Ακριβός επίσης είναι σταθερή αξία και ο ultraviolence μας έδωσε πάτημα να τον βγάλουμε. Ο Ιορδάνης πίστευα ότι ήταν η πόρνη στην αρχή αλλά με πρόδωσε! :( Σε αδρές γραμμές πάντως, οι περισσότεροι πολίτες έπαιξαν αρκετά παθητικά και διευκόλυναν το έργο μας. Δεν είναι τυχαίο, εάν δείτε στην κάρτα ψηφοφορίας, ότι η μόνη ουσιαστική κάρτα που παίχτηκε από πολίτη ήταν η ηχώ του ultraviolence.


Ευχαριστούμε πολύ τη ΣΕ για τον χρόνο που αφιέρωσε! Δημήτρη, το ημερολόγιό σου υπέροχο και πληρέστατο!
Καλά να περνάτε και ελπίζω να τα ξαναπούμε στο νέο Παλέρμο σχετικά σύντομα. :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Τώρα που βρήκα χρόνο, ας γράψω κι εγώ ένα μήνυμα που αρμόζει σε ένα τόσο ωραίο και ανατρεπτικό παιχνίδι:

Καταρχάς τα σέβη μου στο team Mafia. Με τον έναν ή τον άλλο τρόπο πήρε μια δίκαιη νίκη. Πιο συγκεκριμένα θα ήθελα να δώσω θερμά συγχαρητήρια στις Eileen και Kleop, μιας και δεν τις υποψιάστηκα στιγμή.

Όσον αφορά το ρόλο μου, μπορώ να πω ότι μου άφησε ανάμεικτα συναισθήματα. Καταρχάς χάρηκα ιδιαιτέρως που ήμουνα με το team των πολιτών, αλλά δε μπορώ να κρύψω το γεγονός ότι δεν ενθουσιάστηκα ούτε με το ρόλο μου, ούτε με τις κάρτες μου. Ο ρόλος του δικηγόρου έχει την εξής ιδιαιτερότητα... Από τη μία πρέπει να επιλέξεις να υπερασπιστείς ένα άτομο που συγκεντρώνει αρκετές πιθανότητες να αποχωρήσει, από την άλλη το άτομο αυτό ενδεχομένως να είναι μέλος της μαφίας, οπότε πρέπει να το σκεφτείς δύο και τρεις φορές πριν καταλήξεις. Όπως και να 'χει μπορώ να πω ότι τελικά τον ευχαριστήθηκα και να μου ξανατύχει θα είμαι περισσότερο υποψιασμένος. Κάνοντας την αυτοκριτική μου μπορώ να πω ότι ήμουν ο παίκτης του μέσου όρου σε αυτό το game. Δε θεωρώ ότι τα σκάτωσα, αλλά δεν έκανα και καμία τρομερή κίνηση/μαντεψιά. Το μόνο σίγουρο είναι πως θα 'θελα να 'χα περισσότερο χρόνο για να αναπτύξω καλύτερα τις σκέψεις μου και να προσφέρω πιο ουσιαστική βοήθεια, αλλά αυτό το ήξερα εξ αρχής και πραγματικά είχα ανάγκη από διακοπές.

Για το θέμα του Τάσου έχω να πω ότι στεναχωρήθηκα πολύ, κυρίως επειδή δεν πρόλαβε να χαρεί τον αγαπημένο του ρόλο. Θεωρώ ότι θα μπορούσε να μας είχε βοηθήσει, οπότε ξεκινήσαμε με ένα σοβαρό disavantage. Παρόλα αυτά είμαι σίγουρος πως δεν το έκανε επίτηδες και θα 'θελα πολύ να δω το αμφιλεγόμενο μήνυμα. Επίσης ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως θα 'θελα να τον ξαναδώ σε κάποιο από τα επόμενα παιχνίδια, μιας και οι προσπάθειές μου να τον κρατήσω σε αυτό δεν καρποφόρησαν.

Το επόμενο θέμα που θα 'θελα να σχολιάσω είναι οι απουσίες. Αγαπημένα μου παιδιά, το δέχομαι κάποιος να είναι λιγομίλητος, άλλωστε ο καθένας έχει το δικό του game style, αλλά, σας παρακαλώ, αν βλέπετε ότι δεν έχετε χρόνο ούτε για να δώσετε την ψήφο σας, ΜΗ δηλώνετε συμμετοχή. Αν ο Θωμάς και ο Γιάννης δεν είχαν αποχωρήσει, το παιχνίδι θα μπορούσε να ήταν των πολιτών.

Και περνάμε σε ένα άλλο φλέγον ζήτημα, που μου επισήμανε τόσο ευγενικά ένα άτομο που εκτιμώ βαθύτατα, ενώ το ξέρω από ελάχιστα έως καθόλου. Θέλω να ζητήσω δημόσια ΣΥΓΝΩΜΗ από οποιονδήποτε παίκτη ένιωσε ότι προσβλήθηκε από τα σχόλια μου κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού. Σας ορκίζομαι ότι το τελευταίο που θέλω είναι να κακοκαρδίσω κάποιον. Απλά επειδή το παλέρμο είναι κατ' εξοχήν ένα παιχνίδι επιχειρηματολογίας και μπλόφας, στην προσπάθεια μου να πείσω κάποιον, να αναγκάσω κάποιον άλλο να κινητοποιηθεί, να αποδείξω σε κάποιον άλλο ότι κάνει λάθος ή ότι η στάση του δε βοηθά την εξέλιξη του παιχνιδιού κ.λ.π, ίσως καμιά φορά ξεφεύγω, επειδή ακριβώς παθιάζομαι. Πολλές φορές μάλιστα, έχοντας στο μυαλό μου ότι πρόκειται για ένα παιχνίδι, ξεχνάω ότι κάποιος άλλος ίσως το βλέπει διαφορετικά και το παίρνει προσωπικά. Οπότε είτε πρέπει να καταλήξουμε σε έναν άγραφο κανόνα του στυλ "Ό,τι λέγεται στο παλέρμο αφορά αποκλειστικά και μόνο το παιχνίδι και δεν έχει στόχο να υποβαθμίσει κάποιον, κάνοντάς τον να αισθανθεί άσχημα" ή να συμφωνήσουμε να χαμηλώσουμε όλοι τους τόνους. Προσωπικά προτείνω το πρώτο:P.

Τέλος θα ήθελα να ευχαριστήσω τη ΣΕ για την τρομερή δουλειά της, καθώς από άποψη οργάνωσης ήταν ίσως το ιδανικό παιχνίδι. Πέρα από αυτό είχε μπόλικο χιούμορ στις αφηγήσεις της, διάθεση για συζήτηση και κυρίως υπομονή. Στεναχωρήθηκα πολύ που δεν μπόρεσα να γράψω κι εγώ τις ιστορίες μου ως δικηγόρος, αλλά δεν είχα τον απαραίτητο χρόνο, οπότε επιφυλλάσομαι για την επόμενη φορά. Άλλωστε ξέρετε τι φαφλατάς είμαι και πόσο μου αρέσει η δημιουργική γραφή:P.

Κλείνοντας, θα ήθελα να εκφράσω μια επιθυμία. Αφού καταφέραμε να ξαναζωντανέψουμε το παλέρμο, ελπίζω το επόμενο game να λάβει χώρα πολύ σύντομα. Έτσι κι αλλιώς είμαστε όλοι μας "ζεστοί", οπότε στη βράση κολλάει το σίδερο. Θα ήθελα επίσης να μου τύχει ο ρόλος του συγκάτοικου, ώστε να μπορώ να πρήζω κάποιον με τις θεωρίες συνωμοσίας μου, αλλά και να βλέπω το όλο game από μία ενδεχομένως διαφορετική οπτική. Eileen, ψήνεσαι να γίνεις ο συγκάτοικός μου (όπως κατάλαβες δεν πρόκειται να σε αφήσω να αναλάβεις καθήκοντα Σ.Ε:P);;

Αυτά για την ώρα και ελπίζω να μην ξεχνάω κάτι. Αν νιώσω την ανάγκη να προσθέσω και κάτι άλλο, να είστε σίγουροι ότι θα επιστρέψω:P.
Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια PieMaker αν και πηγα να σε σκοτωσω....:P
Δεχομαι την συγγνωμη αν και αρχικα πηγα να γινω πυροτεχνημα με αυτα που εγραφες.Υστερα καταλαβα οτι αυτο ειναι μερος του παιχνιδιου οποτε συγχωρεμενος.Καλυτερα οτι λεγεται στο Παλερμο να μενει μονο εκει και να μην βγαινει παραεξω.

Λοιπόν...


Αρχικά ένα μπράβο στην όμαδα μας! Για μένα, ο καθένας από εσάς ήταν υπέροχος για τους δικούς του λόγους.:flowers:
Αναμφίβολα δεν ήμασταν και η ιδανική μαφία, αλλά δεν συμφωνώ καθόλου με το ότι παίξαμε τόσο άσχημα. Άκριβε, όχι και τραγική μαφία... δεν είναι τόσο ωραίο αυτό για την προσπάθεια που κάναμε με τα παιδιά. :/: Η Emilouko για μένα ήταν εξαιρετική, κανείς δεν την κατηγόρησε ποτέ σοβαρά κι έπαιξε και ήταν και ενεργή παίκτρια. Ο Ανέστης (Sommerfeld) έπαιξε επίσης καλά. Εξετέθη, ναι, αλλά δεν ευθύνεται τόσο ο ίδιος γι' αυτό, όσο η Ριρίκα η οποία έπαιξε απροκάλυπτα τον ρόλο του ΑΜ. Το μόνο που έκανε ήταν να κατηγορεί τον Sommerfeld και να τον ψηφίζει, δεν ασχολιόταν με τίποτα άλλο, ενώ νικάει μόνη της. Εάν έπαιξε κάποιος άσχημα, αυτός δεν ήταν ο Sommerfeld... (θα έπρεπε να υπάρχει κάποια ασφαλιστική δικλείδα και για τον ΑΜ). Η kleop έκανε κάποιες άγαρμπες κινήσεις στην αρχή, αλλά έφυγε "τυχαία" και νωρίς, οπότε δεν έγινε αντιληπτή μέχρι να επανέλθει γι' αυτόν τον λόγο.

Όσο για εμένα, εξαρχής όταν είδα την κλήρωση είπα στον Δημήτρη ότι θα είμαι ικανοποιημένος, εάν φτάσουμε μέχρι ένα αξιοπρεπές σημείο και δεν ξεκληριστεί η μαφία γρήγορα. Νέοι παίκτες στη μαφία, κάρτες μέτριες, εγώ να μην έχω τόσο χρόνο στην πραγματικότητα αλλά δεν είχα και πολλές επιλογές. Τελικά έγινε και το θαύμα. Πιστεύω ότι το μεγάλο λάθος μου ήταν το γεγονός ότι δεν πήγα με τα νερά των πολιτών που επέμεναν στην ενοχή της Μελανίας. Όταν αποχώρησε η kleop, συμφωνήσαμε με την Έμιλυ αυτή να υποστηρίζει πιο πολύ την ενοχή της Μελανίας και εγώ την αθωότητά της. Περίμενα ότι από τη στιγμή που θα υποστήριζα και το πραγματικό περιστατικό, θα ήταν εύκολο να πείσω πολίτες και να τους πάρω με το μέρος μου. Δεν υπολόγισα ότι δεν θα πετύχαινε και μάλλον δεν το υπολόγισα επειδή από την επιχειρηματολογία μου έλειπε το βασικό σημείο, ότι δηλαδή η Έμιλυ ήταν η μαφιόζα που ήξερε η Μελανία και φυσικά δεν μπορούσα να την δώσω... Έτσι περιορίστηκα αναγκαστικά στο να κατηγορώ την Έμιλυ και άλλα 1-2 άτομα γενικά και αόριστα.

Eileen: πολύτιμη βοηθός! Έτρεμα τις ψήφους σου στους πρώτους γύρους, αλλά όταν προσανατολίστηκες έπαιξες καταλυτικό ρόλο στο τέλος. Εκτίμω βαθύτατα ότι ξαγρυπνούσες, για να με σώσεις. :redface:
I_lie_us: κατάλαβα ότι είσαι η πόρνη, όταν έχασα every single υποστηρικτή. :P Σε έχω και στη λίστα που έκανα χθες και προσπαθούσα να βρω τον γιατρό, περισσότερα παρακάτω!



Για τη Μελανία: καταλάβαμε ότι είναι πληροφοριοδότης, γιατί στην αρχή του παιχνιδιού πετούσε συνεχώς σπόντες στην Έμιλυ. Έπειτα, εγώ έκανα ένα ποστ στο οποίο σχολίαζα διάφορους παίκτες μεταξύ των οποίων και η Εμιλούκο την οποία ψιλοκατηγόρησα, και βρήκε αφορμή η Μελανία να πιαστεί μόνο από την πρόταση στην οποία ανέφερα την Έμιλυ και να με ρωτήσει αν πιστεύω ότι η Έμιλυ καλύπτει τον εαυτό της. Ε, μετά στην ψηφοφορία η Μελανία ψήφισε τον Τάσο, βλέποντας ότι η Έμιλυ ψήφισε τον Ηλία. Δεν πιάστηκε και κανείς άλλος από τα ποστς της Μελανίας ούτως ώστε να κατηγορήσει την Έμιλυ, οπότε...τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια; ;) Πάντως, η Μελανίτσα μας θα πάθει ένα σοκ, όταν δει τι συνέβη τελικά... απ' ό,τι μαθαίνω καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού με θεωρούσε πολίτη και μάλιστα ντετέκτιβ που ρώτησα γι' αυτή και την υποστηρίζω! Αχ βρε Μελανίτσα...πάντως την εκδίκηση για το #40 την ήθελες! :P



Για τη Νεφέλη (γιατρός):
χθες όντως το θύμα μας ήταν ο Πάι και τον έσωσες. Ήταν ομολογουμένως απόπειρα δολοφονίας με αρκετά μεγάλη πιθανότητα αποτυχίας... Πήρα που λέτε χθες αποφασιστικά τετράδιο και μολύβι και αφού είχαμε κάρτα όνειρο λέω μέσα μου: "τέλος, θα βρω τον γιατρό και θα τον φάμε!". Ε, πολλοί ρόλοι ήταν γνωστοί. Βρήκα τη drama από τα ποστς της που ανέφερε συνέχεια τον δήμαρχο, βρήκα τον Σπυράκο ως συγκάτοικο από μια ψηφοφορία που είχε συμμαχήσει με τον Θωμά και σε γενικές γραμμές με την μέθοδο του αποκλεισμού κατέληξα σε Ιορδάνη και Νεφέλη με επιφύλαξη. Ρωτήσαμε για τη Νεφέλη και χτυπήσαμε διάνα. Να και η λίστα που είχα κάνει με τους παίκτες (το έκαψα! :P ) :


Για την ποινή του Τάσου: ήμουν απ' αυτούς που έθιξαν το ζήτημα στη ΣΕ, οπότε θέλω να πω δημόσια το σκεπτικό μου, γιατί το έχω δει και σε άλλα παιχνίδια και επίσης δεν μου άρεσε... για μένα η ποινή ήταν ορθή και μάλιστα θα έπρεπε να ισχύσει και χωρίς αποκάλυψη ρόλου. Το Παλέρμο κατά την κρίση μου είναι ένα κατεξοχήν παιχνίδι επιχειρημάτων και όχι γνώσεων. Εάν ήταν παιχνίδι γνώσεων, πολύ απλά ο κάθε ρόλος θα δήλωνε δημόσια τι ξέρει και θα κινούνταν όλοι ανάλογα. Δεν μπορώ να καταλάβω τι νόημα έχει μια δήλωση γνώσεως πραγμάτων που μπορεί να είναι και μπλόφα, όπως λέτε. Δηλαδή, το νόημα του παιχνιδιού είναι να ερμηνεύουμε εάν ο τάδε και ο δείνα λέει αλήθεια για το εάν έπαιξε κάρτα στον Χ ή αν έχει τον τάδε ρόλο για να δει τον ρόλο του Ψ; Εξάλλου, ο Τάσος έγραψε "Δεν είναι τυχαίο που ξέρω σήμερα ότι ο Ηλίας είναι αθώος και όχι χθες (κάπως έτσι)". Εάν αυτό δεν είναι φανέρωση ρόλου τότε τι είναι; Και πρέπει να εξετάζονται και οι προθέσεις πίσω από μια τέτοια κίνηση... όταν κινδυνεύεις να βγεις σε ψηφοφορία και δηλώνεις απροκάλυπτα τον ρόλο σου για να σωθείς, ε... δεν την αξίζεις την ποινή; Δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου, Τάσο, συγγνώμη αν φαίνομαι εναντίον σου, απλά θέλω να σας βάλω να σκεφτείτε πώς πρέπει να οριοθετείται ο τρόπος που παίζουμε...


Οι πολίτες: Ο φρικ για μένα ήταν από τους πιο καλούς παίκτες και έπαιξε καθοριστικό ρόλο στον γύρο που ενεργοποίησε την ιδιότητά του, γιατί αθωώθηκε, έδιωξε μια μαφιόζο χωρίς να το ξέρει και ύστερα έπεσαν οι υποψίες σε εμάς. Ο Ακριβός επίσης είναι σταθερή αξία και ο ultraviolence μας έδωσε πάτημα να τον βγάλουμε. Ο Ιορδάνης πίστευα ότι ήταν η πόρνη στην αρχή αλλά με πρόδωσε! :( Σε αδρές γραμμές πάντως, οι περισσότεροι πολίτες έπαιξαν αρκετά παθητικά και διευκόλυναν το έργο μας. Δεν είναι τυχαίο, εάν δείτε στην κάρτα ψηφοφορίας, ότι η μόνη ουσιαστική κάρτα που παίχτηκε από πολίτη ήταν η ηχώ του ultraviolence.


Ευχαριστούμε πολύ τη ΣΕ για τον χρόνο που αφιέρωσε! Δημήτρη, το ημερολόγιό σου υπέροχο και πληρέστατο!
Καλά να περνάτε και ελπίζω να τα ξαναπούμε στο νέο Παλέρμο σχετικά σύντομα. :flowers:
Χαρη και εσενα ευχαριστω για τα καλα λογια.Οντως εκανα αγαρμπες κινησεις αλλα το καλο ηταν οτι δεν με ειχαν υποπτευθει και το καλυψαμε.Αν ημασταν λιγο πιο εμπειροι παικτες στην Μαφια θα παιζαμε αρκετα καλυτερα,ομως αυτο δεν προκειται να γινει ποτε γιατι η επιλογη των παικτων γινεται εντελως τυχαια.Αυτο εχει τα καλα του εχει και τα κακα του ομως.Και οι πολιτες εκαναν προσπαθειες να νικησουν αλλα και εμεις.Ειναι αρκετα δυσκολο να καταλαβεις τι ρολο εχει ο καθενας και απαιτει μεγαλη στρατηγικη και διορατικοτητα.

Ευχομαι να γινει και αλλα παιχνιδι,αλλα συμφωνω με τον Ακριβο καλυτερα να γινει πιο μετα για να ηρεμησουμε απο αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Ήταν Σάββατο βράδυ, όταν η Μαφία έλαβε το παρακάτω μήνυμα. Όλοι ψήθηκαν κι απάντησαν. Αρπάξτε :popcorn: ξανά γιατί έχε διάβασμα!!! :D

Αρχική Δημοσίευση από dimijim:
ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΜΗΝΥΜΑ ΕΙΝΑΙ TOP SECRET ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ Ο ΧΑΡΗΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΓΙ ΑΥΤΟ​

Επειδή το ΣΚ δε θα έχω πολύ υλικό για το ημερολόγιο μου, θα σας πάρω εδώ στη Μαφία μια μικρή συνέντευξη, να την έχουμε να γελάμε μετά (μαζί σας). :hehe:

1. Πρώτη φορά Παλέρμο (extreme)! Πώς σας φαίνεται;
2. Πώς νιώσατε όταν είδατε ότι είστε μέλη της Μαφίας;
3. Προτιμάτε τους καλούς ή τους κακούς ρόλους;
4. Πώς είναι η κατάσταση στη γιάφκα σας;
5. Τι γνώμη έχετε για τον Χάρη ως παίχτη;
6. Τι γνώμη έχετε για τον Χάρη ως αρχηγό;
7. Τι γνώμη έχετε για τον Χάρη ως χαρακτήρα;
8. Τι γνώμη έχετε για τη Ζωή (Eileen);
9. Πιστεύετε ότι θα κερδίσετε το παιχνίδι ή απλά προσπαθείτε να αντέξετε όσο περισσότερο πάει;
10. Τι βραβείο θα δίνατε στον εαυτό σας;
11. Ποιος είναι καλύτερος Μαφιόζος: Χάρης ή Έμιλυ;

Bonus ερώτηση: Τι γνώμη έχετε για τη ΣΕ.


Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη συμμετοχή σας!
Θα αναμένω απαντήσεις! :popcorn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Συνέντευξη με έναν Μαφιόζο part I: kleop​

Αρχική Δημοσίευση από kleop:

1. Πρώτη φορά Παλέρμο (extreme)! Πώς σας φαίνεται;
Μου φαινεται αρκετα περιεργο γιατι οι κανονες και οι ρολοι ειναι πολυπλοκοι απο το νορμαλ παλερμο.Ευελπιστω με την συνεχη εμπειρια να το συνηθισω.:P

2. Πώς νιώσατε όταν είδατε ότι είστε μέλη της Μαφίας;
Ενιωσα μεγαλη χαρα.Πραγματιμα ευχομουν να ειμαι στην μαφια και τσουπ!Ουτε παραγγελια να το εκανα.

3. Προτιμάτε τους καλούς ή τους κακούς ρόλους;
Προτιμω τους κακους ρολους γιατι εχουν σασπενς και περισσοτερη συνεργασια για την εξοντωση των αθωων πολτιων(χαρ χαρ χαρ:D)

4. Πώς είναι η κατάσταση στη γιάφκα σας;
Αυτη την στιγμη ειναι αρκετα επικυνδυνη γιατι κρεμομαστε απο μια κλωστη.Καποιοι παικτες μας εχουν καταλαβει και προσπαθουμε να θολωσουμε (για αλλη μια φορα) τα νερα.

5. Τι γνώμη έχετε για τον Χάρη ως παίχτη;
Ο Χάρης παιζει πολυ καλα και του βγαζω το καπελο με την διπλωματια που χρησιμοποιει.

6. Τι γνώμη έχετε για τον Χάρη ως αρχηγό;
Ειναι αρκετα καλος,μας συντονιζει ολους και οποιος εχει απορια την λυνει στο λεπτο.(αν ειναι μεσα φυσικα)

7. Τι γνώμη έχετε για τον Χάρη ως χαρακτήρα;
Τον Χάρη δεν το ηξερα και απο χτες,βασικα δεν γνωριζω τιποτα για εκεινον,αλλα απο το λιγο που εχουμε συνεργαστει φαινεται καλο παιδι και ευγενικο.

8. Τι γνώμη έχετε για τη Ζωή (Eileen);
Ειναι αρκετα σπιρτοζα,ξερει να απανταει (με τα σεντονια της παντα:P),μονο που αυτη τη φορα αργησε να καταλαβει ποιοι ειμαστε οι μαφιοζοι.

9. Πιστεύετε ότι θα κερδίσετε το παιχνίδι ή απλά προσπαθείτε να αντέξετε όσο περισσότερο πάει;
Μαλλον το τελευταιο θα ισχυσει,αν και εχω ενα προαισθημα πως κατι θα γινει παλι και το Παλερμο δεν θα εχει στην πλειονοτητα του πολιτες.:P

10. Τι βραβείο θα δίνατε στον εαυτό σας;
Δυσκολη ερωτηση...:hmm:Θα εδινα το βραβειο της αποτυχιας γιατι μπορουσα να χειριστω καλυτερα τα πραγματα.Μου ελειπε πολυ η διπλωματια και το εχανα καπου καπου στα κατεβατα.Επισης ελειπε και η αιτιολογηση οταν ψηφιζα καποια μελη.

11. Ποιος είναι καλύτερος Μαφιόζος: Χάρης ή Έμιλυ;
Χάρης δαγκωτο.Και δεν το λεω επειδη η Έμιλυ ειναι κοριτσι σιγα και γω κοριτσι ειμαι,απλα εχει περισσοτερη εμπειρια.

Bonus ερώτηση: Τι γνώμη έχετε για τη ΣΕ.
Η ΣΕ μου φανηκε μια χαρα γιατι εχετε και εναν πολιτικο μηχανικο μεσα αρκετα εμπειρο(λεμε τωρα).
Επισης Δημητρη τα κειμενακια σου ειχαν αρκετη πλακα.Μηπως να ασχοληθεις με την συγγραφη;:P

Υγ.Σας ευχαριστω πολυ για την συνεντευξη.Οντως θα γελασουμε πολυ μετα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Συνέντευξη με έναν Μαφιόζο part II: Sommerfeld​

Αρχική Δημοσίευση από Sommerfeld:
Oκ, θα σας τιμήσω τότε και εγώ με μια δική μου συνέντευξη!:D:P

1. Πρώτη φορά Παλέρμο (extreme)! Πώς σας φαίνεται;
Πάρα πολύ ωραίο παιχνίδι! Στην αρχή είχα λίγο χάσει τον μπούσουλα αλλά τελικά μου άρεσε η ίντριγκα του(ευχαριστω και τους "συνεργάτες" μου για αυτό)!!

2. Πώς νιώσατε όταν είδατε ότι είστε μέλη της Μαφίας;
Χμμ, να σου πω την αλήθεια, στην αρχη αρχή όχι κάτι ιδιαίτερο, ήμουν λίγο αγχωμένος...Τώρα μπορώ να σας πω ότι νιωθω αρκετά τυχερός που την πρώτη μου φορά έτυχα να παίξω στην μαφία με εμπειρα μελη, γιατί έμαθα αρκετά κολπάκια εκ των έσω και γενικα απόλαυσα το παιχνίδι περισσότερο!

3. Προτιμάτε τους καλούς ή τους κακούς ρόλους;
Μπα, στα παιχνίδια είμαι πολύ βολικός, μου αρέσουν όλοι οι ρόλοι! Ιδίως αυτή που έχουν κάποια σημαντική ιδιότητα...Μονάχα για την πρώτη μου φορά θα προτιμούσα κακό ρόλο όπως εξήγησα στο 2!

4. Πώς είναι η κατάσταση στη γιάφκα σας;
Την λατρεύω την γιάφκα! Στο skype όλοι μας ακόμη και αν έχουμε βγει εκτός παιχνιδιού λέμε την γνώμη μας(ποιόν ψηφίζουμε αύριο, ποιόν δολοφονούμε, τι θα πει ο καθε ενας), για μαφιόζοι μπορώ να πω ότι είμαστε αρκετά δημοκρατικοί! Τα πράγματα είναι αρκετά χαλαρά χωρίς άγχος και πίεση(εκτός απο τις φορές που κινδυνεύσαμε να βγούμε και σωθήκαμε τελευταία στιγμή)!

5. Τι γνώμη έχετε για τον Χάρη ως παίχτη;
Έμπειρός, καλά οργανωμένος, διακριτικός(σε έναν βαθμό) και σίγουρα ξέρει να συνεργάζεται! Αα και τυχερός ή έστω επτάψυχος απο τις φορές που πήγε να βγει και σώθηκε στο και πέντε!

6. Τι γνώμη έχετε για τον Χάρη ως αρχηγό;
Καλός αρχηγός σίγουρα! Δεν σε αποθαρύνει απο την μαφία πχ επειδή έκανες γκάφα και λογαριάζει τις γνώμες όλων μας!

7. Τι γνώμη έχετε για τον Χάρη ως χαρακτήρα;
Χμμ απο όσο τον ξέρω μπορώ να πω σίγουρα ότι είναι αρκετά φιλικός, άτομο που προσπαθεί να έχει ένα plan B στο μυαλό του, ξέρει να οργανώνεται και έχει το πνεύμα της συνεργασίας μέσα του!

8. Τι γνώμη έχετε για τη Ζωή (Eileen);
Στην αρχή, θα πω την αμαρτία μου, νομίζαμε ότι η Ζωή δεν είχε καταλάβει τίποτα(εκτός απο εμενα, στα σίγουρα), ο Χάρης είχε σχεδόν απελπιστεί και προσπαθούσε να της στέλνει υπονοούμενα στα posts του αλλά τελικά μας εξέπληξε όλους! Την αδικήσαμε λιγουλάκι(εντάξει, πολύ) και μπορώ να πω είναι πολύ καλή ΔΑ και σίγουρα απρόβλεπτη!

9. Πιστεύετε ότι θα κερδίσετε το παιχνίδι ή απλά προσπαθείτε να αντέξετε όσο περισσότερο πάει;
Κοίτα, πιστεύω ότι θα κερδίσουμε το παιχνίδι έστω και την τελευταία στιγμή! Ήδη έχουμε κερδίσει πάρα πολύ χρόνο, οι περισσότεροι πολίτες έχουν βγει εκτός και μόνο ένας μαφιόζος έχει φύγει(που μπορει και να ξαναεπιστρέψει)! Συν το αστέρι μας, την Emilouko, που ακόμη κανένας δεν την έχει πάρει χαμπάρι και μας δίνει γενικά πολύ μεγάλη βοήθεια!

10. Τι βραβείο θα δίνατε στον εαυτό σας;
Εννοείς του τίτλους εε?? Δύσκολη ερώτηση...Προφανώς κάτι σε <<καλύτερος/χειρότερος πρωτοεμφανιζόμενος>>(το αφήνω και σε εσάς αυτό) ή <<ο λιγομιλητος που εξελίχθηκε>>, δεν μου έρχεται κάτι άλλο...

11. Ποιος είναι καλύτερος Μαφιόζος: Χάρης ή Έμιλυ;
Θα πω η Έμυ, γιατί παίζει τόσο καλά μεθοδεμένα που κανένας δεν την έχει πάρει χαμπάρι! Είναι η ήσυχη μαφιόζος, δεν κάνει post χωρις να ρωτήσει τον αρχηγό μας, είναι επίσης πάρα πολύ έμπειρη και δημιουργεί διάφορα σενάρια στο μυαλό της, γενικά την έχω λατρέψει σαν παίκτη!

Bonus ερώτηση: Τι γνώμη έχετε για τη ΣΕ.
Μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλό δίδυμο! Με χιούμορ και σίγουρα με καλλιτεχνική φλέβα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Συνέντευξη με έναν Μαφιόζο part III: Emilouko​

Αρχική Δημοσίευση από Emilouko:
1. Πρώτη φορά Παλέρμο (extreme)! Πώς σας φαίνεται;
Πολύ ωραίο είναι. :D Έχω συνηθίσει να παίζω live με διαφορετικούς ρόλους αλλά μ αρέσει εδώ που είναι γραπτώς.Συνήθως live αν ειμαι δολοφονος με βρίσκουν στα πρωτα 10 λεπτά.Έχω πονηρό χαμογελάκι. :whistle:

2. Πώς νιώσατε όταν είδατε ότι είστε μέλη της Μαφίας;
Ενθουσιάστηκα λιγάκι αλλά αγχώθηκα μην τα κάνω χάλια λόγω του ότι δεν μπορώ να λέω καλά ψέματα.

3. Προτιμάτε τους καλούς ή τους κακούς ρόλους;
Εξαρτάται.Προτιμώ τους βοηθητικούς ρόλους και όχι τους κεντρικούς όταν είμαι με τους κακούς. Δλδ πόρνη/δα. Αν είμαι με τους καλούς σχεδόν όλα μ αρέσουν (εκτός από τα πολύ απλά πχ συγκάτοικος).

4. Πώς είναι η κατάσταση στη γιάφκα σας;
Μια χαρά.Γελάμε με τα παιδιά και γενικά συνεννοούμαστε και προσπαθούμε να βρούμε μια άκρη μπας και κερδίσουμε με τόση γκαντεμιά.

5. Τι γνώμη έχετε για τον Χάρη ως παίχτη;
Καλός παίχτης είναι.Ίσως ακολούθησε κάποιες λανθασμένες στρατηγικές γι'αυτό στοχοποιήθηκε. Αλλά ως ένα σημείο πήγαινε πολύ καλά το παιχνίδι.Οι καταστάσεις τον έκαναν να "αποκαλυφθεί"

6. Τι γνώμη έχετε για τον Χάρη ως αρχηγό;
Δεν είναι αυταρχικός.Ζητάει τη γνώμη μας αλλά και μεις τον ρωτάμε για τα πάντα μη γνωρίζοντας καλά το πως παίζουν οι υπόλοιποι.Δηλαδή πριν ποστάρω κάτι το στέλνω στο Χάρη μήπως έχει κάποια διόρθωση ή θεωρεί κάτι υπερβολικό.Ε το συζητάμε και το μετριάζουμε.Καλά μας καθοδηγεί.

7. Τι γνώμη έχετε για τον Χάρη ως χαρακτήρα;
Δεν έχουμε μιλήσει πολύ για άλλα πράγματα πέραν του παιχνιδιού.Καλό παιδί φαίνεται και νομίζω ήσυχο.Δεν ξέρω αν κάνω λάθος αλλά γενικά μου φαίνεται χαμηλών τόνων.:P Α είναι κ ευγενικός.

8. Τι γνώμη έχετε για τη Ζωή (Eileen);
Χμ , απο τον τρόπο που μιλάει φαίνεται πολύ καλή κοπέλα και με χιούμορ.Είχαμε λίγο ένα θεματάκι μέχρι να μας καταλάβει αλλά νομίζω ότι έχει πάρει μπρος πλέον . :P

9. Πιστεύετε ότι θα κερδίσετε το παιχνίδι ή απλά προσπαθείτε να αντέξετε όσο περισσότερο πάει;
Εεε εξαρτάται.Νομίζω οτι ειδικά μετά την αποχώρηση του τσαφτσουφ ( αποφάσισα και γω να τον λέω έτσι αφού κατέστρεψα το νικ του ) έχουμε πάρα πολλές πιθανότητες. Ειδικά αν μας βοηθήσουν οι κάρτες που θα πάρουμε την Δευτέρα και είναι επιτυχημένες οι δολοφονίες.Εν τέλει απ' ότι καταλαβαίνω θα μείνω μόνη μου και θα πρέπει να το παλέψω πολύ αρκετά.Αν μείνουν οι παίχτες οι οποίοι πείθονται εύκολα θα κερδίσουμε. :P Μέχρι στιγμής είμαι υπεράνω υποψίας και έχω αποστασιοποιηθεί από τα παιδιά πράγμα που μου δίνει περισσότερες ελπίδες.Αλλά και να μην νικήσουμε χου κεαρς,φορ φαν παίζουμε.

10. Τι βραβείο θα δίνατε στον εαυτό σας;
Δύσκολη ερώτηση. Νομίζω θα μου έδινα του πρωτοεμφανιζόμενου αν κερδίζαμε (:redface:) 'η κάτι άλλο.Δε ξέρω :P Εσείς τα βάζετε αυτά.Αν κάνω πατάτα ξεφτυλίστε με ελεύθερα :D

11. Ποιος είναι καλύτερος Μαφιόζος: Χάρης ή Έμιλυ;
Ως προς τιι; Νομίζω ο Χάρης ως πιο έμπειρος αλλά δε ξέρω.Ας κρίνουν οι άλλοι. :angel:

Bonus ερώτηση: Τι γνώμη έχετε για τη ΣΕ.
Dimjim μας έχεις τρελάνει με τις ανακοινώσεις. Διψάω κάθε φορά για δολοφονία. Τώρα προσωπικά δε σε ξέρω. :hehe: Πειραχτήρι μου φαίνεσαι.
O DumeNuke καλό παιδί είναι.Περισσότερο τυπικός μου φαίνεται σαν μέλος της ΣΕ . Τι παίζει με σας τους 2 και κοιμάστε στο ίδιο κρεβάτι; 8):shifty:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Dume, είσαι παίδαρος έμαθα...ψάχνω παιδί για την αδερφή μου! Κουκλάρα, 1.82 (βολλεϋμπολίστρια) παρακαλώ! Αν ενδιαφέρεσαι πιμί! :P

Περίμενε να πάρω λίγο χρώμα πρώτα και μετά θα σκάσει pm με φώτο. :D

Συγχαρητήρια στη μαφία για τη νίκη της, στον δημήτρη που διαχειρίστηκε όλο το χάος μόνος του (ευτυχώς που μου άφησε να κάνω τα κλειδώματα το απόγευμα, να χαίρομαι κι εγώ ότι κάτι κάνω :P) και σε όλους όσους συνέχισαν να μου στέλνουν pm, παρότι δεν απάντησα πότε και σε κανένα... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
3. Ρε συ Ιορδάνη. Έπαιξες αρκετά καλά, πίστεψα σε σένα(θα το επιβεβαιώσει ο Δημήτρης στα πμ), ένα πράγμα δεν κατάλαβα όμως. Γιατί δεν την έπαιζες την καταραμμένη την ΑΠ;; Κι ας πήγαινε στον βρόντο. Δεν είχες να χάσεις τίποτα. Κάρφωμα να φας δεν γινόταν, το πολύ πολύ να στην ακύρωναν, αλλά τουλάχιστον θα καταλάβαινε ο κόσμος κάτι.

Απ'ότι μου είπαν, ίσως η μόνη φορά που θα περνούσε η ΑΠ ήταν το βράδυ που έσωσα τον Χάρη στην πρώτη ψηφοφορία. Αλλά τότε λόγο του ότι συμφωνούσαμε πίστευα ότι είναι ο ΑΜ και δεν ήθελα να δράσω βιαστικά. Ξέρω μαλακία, πάλι έμεινα με 3 καρτες στο χέρι, για να μην πω τίποτα χειρότερο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top