Palermo #42 - The Wire Edition

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Θα σε στεναχωρήσω... :redface:
Έμενα μέρες άγρυπνη επειδή είχα την ακύρωση προφυλάκισης... Για την ακρίβεια, έβγαινα από το στέκι, είχα την σελίδα σαν επισκέπτης και κοιτούσα κάθε 2 ώρες να δω αν είχε πεχτεί η κάρτα!:redface:
Ξενύχτησα μέρες για τον Χάρη!
Ωραίο ύπνο έκανες βρε κοπελιά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ωραίο ύπνο έκανες βρε κοπελιά. :P

Άσε! :redface:
Το παράκανα, το ξέρω, αλλά δε θα το άντεχα αν παιζόταν (ξανά) βράδυ όπως τότε που το είχε κάνει ο tsarachaf και δεν προλάβαινα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Χαχαχ εμένα δε με κατηγόρησες ιδιαίτερα γι αυτό λέω. :P. Ο Χάρης είχε τον απεθαντο.
Κ αν έβγαινε θα κάναμε νεκροφανεια ;)

Εσενα,αν εξαιρεσεις λιγο την Μελανια στην αρχη, κανενας δε σε κατηγορησε :hehe:


Emilouko: Κατ εμε η Εμιλυ είναι αθωα ή ξερει να κρυβεται παρα πολύ καλά.

Και κρυφτηκες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
χαχαχ ρε κάποιος έπρεπε να ναι σιωπηλός και να πηγαίνει με τα νερά σας . Εγω τον τσαρα φοβόμουν. Και η νεφέλη με κατηγόρησε λιγάκι.




Αηλιν εμένα μ είχες καταλάβει; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Έπρεπε να ήταν εδώ ο PieMaker να παίξει καμία εξαίρεση ψηφοφορίας να τρέχουνε!:whistle:

Εδω ήμουν, αλλα δε μπορούσα vα παίξω την καρτα... Παντελώς άχρηστη!!

Συγχαρητήρια στο team Mafia, αν δεν μας εκανε την στραβή ο Θωμάς και ο John, ολα θα είχαν εξελιχθεί ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Eε όχι και παίξαμε χάλια, τόσες μερες παιζουμε και ακομη ειμαστε ολοι μας μεσα:P
Χάρη, είσαι επτάψυχος και είχε μεγάλη πλάκα που ήσουν αρχηγός μας, διαπρέψαμε!
Πολύ καλό παιχνίδι και ήμουν σίγουρος απο την αρχή για το αποτέλεσμα!:clapup:
Συγχαρητηρια πάντως και στους πολίτες γιατί αρκετοί ειχαν καταλαβει πανω κατω την μαφια, το ολο θεμα με την Melina σας καταμπερδεψε ομως:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Αηλιν εμένα μ είχες καταλάβει; :P
Μπορεί να επιβεβαιώσει ο Δημήτρης πως μόλις βγάλατε την Μελανία σκέφτηκα να ψάξω στις ψήφους του Ηλία...
γιατί οι ψήφοι δεν λένε ΠΟΤΕ ψέματα... και μου κάνατε κλικ εσύ και η Νεφέλη, οπότε σε παρακολουθούσα, χωρίς φυσικά να είμαι σίγουρη!:redface: Για αυτό προσπαθούσα να σε τσιγκλίσω λίγο παραπάνω να πεις τίποτα μπας και καταλάβω κάτι:redface:
Η kleop με δυσκόλεψε, ίσως γιατί με το δικό μου χεράκι έφυγε νωρίς!:P
Το κακό με το ρόλο είναι ότι μπορείς να έχεις υποψίες αλλά σε καμία περίπτωση δε μπορείς να είσαι σίγουρος!:/:
Για να καταλάβεις, μέχρι και για τον Ακριβό μου είχε περάσει από το μυαλό ότι μπορεί να είναι, επειδή έλεγε πως η Μελανία ήταν μαφιόζος!:P

Εδω ήμουν, αλλα δε μπορούσα βα παίξω την καρτα... Παντελώς άχρηστη!!

Συγχαρητήρια στο team Mafia, αν δεν μας εκανε την στραβή ο Θωμάς και ο John, ολα θα είχαν εξελιχθεί ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικα.

Ισχύει... Για αυτό ίσως θα είναι καλό, για μία ακόμη φορά να πούμε πως ναι, είναι ένα παιχνίδι, αλλά όταν κάποιος δηλώνει συμμετοχή πρέπει να το κάνει υπεύθυνα και ανεξαρτήτως ρόλου! Καταλαβαίνω πως είναι μία δέσμευση αλλά είναι κρίμα να φεύγουν άτομα από απουσίες!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Να προσθέσω, ότι γενικά, προσωπικά δεν είχα πάρει μυρωδιά :P
Συγκεκριμένα, βεβαιώθηκα ποιος ήταν τι την πρώτη μέρα που σώθηκε ο Libertus αν θυμάμαι καλά, και δεν είχα καταλάβει την Emilouko μέχρι σήμερα (όχι ότι έβλεπα και όλα τα posts, αλλά λέμε τώρα).
Ευτυχώς ο ύπνος μου έκατσε έτσι ώστε όταν παίχτηκε η ηχώ, ξύπνησα, είδα το pm του dimjim, και επέστρεψα στον ύπνο μου, καθώς το κουράγιο να σκεφτώ να πω μπούρδες προκειμένου να υπερασπιστώ τη μαφία όπως θα άρμοζε στο ρόλο μου δεν το είχα.
Πραγματικά, έλεγα "μην μου 'ρθει καμιά νεκροφάνεια, την αύτωσα". Από κάποιο σημείο και μετά ήταν τόσο προφανή τα πράγματα που να ΄χαμε να λέγαμε.

Θεωρώ δύσκολο τον ρόλο μου, και ας έπαιξα μια μέρα καθώς ήμουν με μία ομάδα που όσο και να καθόμουν στο παιχνίδι, χωρίς κάρτες και ως άπειρος παίχτης που είμαι (που λέγαμε και πέσατε να με φάτε :redface: ), θα αργούσα πολύ να καταλάβω από ποιους απαρτίζεται.

Ήμουν σίγουρος ότι η Μελανία δεν ήταν μαφιόζα, παρόλα αυτά δεν έχω ΙΔΕΑ με ποια λογική με υπερασπίστηκε τόσο πολύ όταν με διώχνατε, Ι guess από ένστικτο :D
Από την άλλη όταν ο Τάσος είπε
Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο Ηλίας ήταν αθώος...
το πήρατε σχεδόν οι περισσότεροι από ότι φάνηκε τοις μετρητοίς παρόλο που τα "..." υποδήλωναν από μόνα τους την αντίφαση :P
(Αν θυμάμαι καλά έζησε μια μέρα περισσότερο από εμένα, συνεπώς πρέπει να είχε ρωτήσει για την πάρτη μου;!)

Τέλος, ο πρώτος που υποπτεύθηκα για μαφιόζος ήταν ο Sommerfield. Ύστερα Libertus, Eileen, kleop, και σήμερα Emilouko.

Περίμενα ότι θα νικούσατε, αλλά όχι σήμερα, και σίγουρα όχι με τέτοιο "προφανή" τρόπο.
Όπως και 'να χει, τα συγχαρητήριά μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Στα μηνύματα με τον Δημήτρη και τον Dume είχα προτείνει το πιθανό team της μαφίας+δ.α., επειδή κάπου ήθελα να παραθέσω τις υποθέσεις μου.
Περιττό να σας πω, ότι αν και δεύτερη μέρα έπεσα μέσα για 2-3 από εσάς. :P
Πήγατε να δολοφονήσετε τον PieMaker προχθές; :shifty:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Να προσθέσω, ότι γενικά, προσωπικά δεν είχα πάρει μυρωδιά :P
Συγκεκριμένα, βεβαιώθηκα ποιος ήταν τι την πρώτη μέρα που σώθηκε ο Libertus αν θυμάμαι καλά, και δεν είχα καταλάβει την Emilouko μέχρι σήμερα (όχι ότι έβλεπα και όλα τα posts, αλλά λέμε τώρα).
Ευτυχώς ο ύπνος μου έκατσε έτσι ώστε όταν παίχτηκε η ηχώ, ξύπνησα, είδα το pm του dimjim, και επέστρεψα στον ύπνο μου, καθώς το κουράγιο να σκεφτώ να πω μπούρδες προκειμένου να υπερασπιστώ τη μαφία όπως θα άρμοζε στο ρόλο μου δεν το είχα.
Πραγματικά, έλεγα "μην μου 'ρθει καμιά νεκροφάνεια, την αύτωσα". Από κάποιο σημείο και μετά ήταν τόσο προφανή τα πράγματα που να ΄χαμε να λέγαμε.

Θεωρώ δύσκολο τον ρόλο μου, και ας έπαιξα μια μέρα καθώς ήμουν με μία ομάδα που όσο και να καθόμουν στο παιχνίδι, χωρίς κάρτες και ως άπειρος παίχτης που είμαι (που λέγαμε και πέσατε να με φάτε :redface: ), θα αργούσα πολύ να καταλάβω από ποιους απαρτίζεται.

Ήμουν σίγουρος ότι η Μελανία δεν ήταν μαφιόζα, παρόλα αυτά δεν έχω ΙΔΕΑ με ποια λογική με υπερασπίστηκε τόσο πολύ όταν με διώχνατε, Ι guess από ένστικτο :D
Από την άλλη όταν ο Τάσος είπε

το πήρατε σχεδόν οι περισσότεροι από ότι φάνηκε τοις μετρητοίς παρόλο που τα "..." υποδήλωναν από μόνα τους την αντίφαση :P
(Αν θυμάμαι καλά έζησε μια μέρα περισσότερο από εμένα, συνεπώς πρέπει να είχε ρωτήσει για την πάρτη μου;!)

Τέλος, ο πρώτος που υποπτεύθηκα για μαφιόζος ήταν ο Sommerfield. Ύστερα Libertus, Eileen, kleop, και σήμερα Emilouko.

Περίμενα ότι θα νικούσατε, αλλά όχι σήμερα, και σίγουρα όχι με τέτοιο "προφανή" τρόπο.
Όπως και 'να χει, τα συγχαρητήριά μου :P
Και σε εμένα αλλά και σε καρτες σαν πολίτης φαίνεσαι άρα ο Τάσος το εννοούσε ότι είσαι αθώος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Και σε εμένα αλλά και σε καρτες σαν πολίτης φαίνεσαι άρα ο Τάσος το εννοούσε ότι είσαι αθώος.

Αυτό ομολογώ ότι δεν το είχε πάρει το μάτι μου στους κανόνες. I mean, για τον ΔΑ, το γράφει ξεκάθαρα ενώ στην πόρνη όχι, άρα υπέθετα ότι αναγνωρίζομαι σαν κακός από δαύτα.:hmm:

Και ναι, μάλλον η Νεφέλη έκανε όσο καλύτερο παιχνίδι μπορούσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Συγχαρητήρια στην μαφία και από εμένα!! :)
Βρε Χάρη, εσύ είσαι αθάνατος να πούμε, τι ήταν αυτό το πράγμα με εσένα;! Ελεος :P

Αλλά να πούμε και ένα τεράστιο ευχαριστώ στην ΣΕ μας, τον dimijim και τον DumeNuke, για την πανέμορφη δουλειά που έκαναν για εμάς! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
  • Όσοι έχετε πμ, να κάνετε υπομονή, θα τα δημοσιεύσω όλα εγώ στο τέλος. (κι αυτά που δεν πρέπει να δημοσιευθούν)
  • Όσοι έχετε συνεντεύξεις, επίσης να περιμένετε, θα δημοσιευθούν κι αυτές αργότερα.
  • Το ημερολόγιο είναι έτοιμο, είναι σε editing φάση, μέχρι τα μεσάνυχτα θα το έχετε σίγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΤΗΣ ΣΕ
dimijim's edition
Εκδόσεις Παλέρμο, Αύγουστος 2015

Pre-game show (23-26/7)
Λοιπόν ...με τι να αρχίσω; Έχω τόσα τόσα πολλά να πω και κανέναν να με ακούσει. Οπότε, καταφεύγω στο ημερολογίο. Καλό κουράγιο σε όποιον συνεχίσει από εδώ και κάτω.
Έρχεται μια μέρα έτσι στο άκυρο που λέτε, ένα μήνυμα από τον DumeNuke. Εγώ που μπαίνω σπανίως στο στέκι, κατά μεγάλη τύχη το βλέπω την ίδια μέρα. Θέλει παλέρμο λέει. Θα πω εγώ όχι; Περνάνε 2 μέρες για να δει την απάντησή μου, πάμε σκαιπ, μιλάμε, τα βρίσκουμε, στο περίπου, δεν έχει χρόνο για μετά την 1η Αυγούστου. Οκ λέω, δεύτερη βδομάδα θα μαι μόνος, δε θα χει πολλή κίνηση, θα έχει και κάποιον παλιό οριστικά έξω να με βοηθήσει. Αλλά, για να γίνει αυτό πρέπει να αρχίσουμε Δευτέρα, ενώ είναι ήδη Τετάρτη. Πέμπτη πρωί ανοίγουμε συμμετοχές, ο πόλεμος αρχίζει, στέλνω σαν τρελός μηνύματα δεξιά κ αριστερά, ψάχνω να βρω τους παλιούς, ψάχνω για νέους, ψάχνω παίχτες, να καλύψουμε 16 άτομα σε 3 μέρες. Μετά από πολλά νεύρα τα βρίσκουμε. Τελευταία μέρα των συμμετοχών, άλμα και ντόιτς δηλώνουν αλλά έχουν ποινή. Τι να κάνω; Από τη μία είναι ποινή, απ την άλλη ρισκάρω να μην αρχίσει το παιχνίδι. Η έταιρη ΣΕ με αγνοεί, μπαίνει στο στέκι και δε μου μιλάει, τα χω χαμένα κι εμφανίζονται οι από μηχανής θεοί: Χάρης, Ιορδάνης, Ακριβός, Ζωή. Και το παιχνίδι θα γίνει και οι ποινές θα τηρηθούν. Love you!
Κυριακή λοιπόν. Ο Dume ενημερώνει ότι φεύγει μονοήμερη. Κάθομαι τα ξημερώματα και γράφω θέμα για το παιχνίδι ολομόναχος. Σε 3 ώρες. Έτσι για να μην το αφήσω γυμνό. Κλήρωση θα κάνω μόνος μου, διανομή ρόλων επίσης. Όλοι έχουν σίγουρο ότι θα τη στήσω, έτσι φάνηκε απ τα λεγόμενά μου. Στα αρχίδια μου όλα, θα κάνω κλήρωση, με τη βοήθεια του random.org, όπως η Άννα κι ο Μερκ στο 38, έτσι, γιατί είμαι μαζόχα και θέλω να πάθω ότι κι εκείνη η ΣΕ. Μοιράζω ρόλους. Ξεκινάμε από τον Τάσο, ο πλεόν ευτυχισμένος. Με λατρεύει και μου το λέει. Ελπίζω να παίξει καλά. Κρατάει ηχώ, αν μείνει μέχρι αργά θα ναι σοβαρή απειλή. Επόμενος. Ο παρτάκιας, που ήθελε και ρόλο που δεν έχει παίξει. Όχι ρε, αυτοκράτορας, να ξαναδώσεις ασυλία σε μαφιόζο κι ακύρωση προφυλάκισης σε ΔΑ. Μελανία, ξανά αθώα. Γιατί;;; Πώς θα κερδίσει η Μαφία; ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΗ ΜΕΛΑΝΙΑ. Αλλά οκ, έχω τον Ιορδάνη ντετέκτιβ. Θα γίνει κάρφωμα μακελειό να γελάσω. Και τον ούλτρα μάγισσα, ελπίζω να παίξει χάλια. Και πάμε Μαφία, ο Χάρης με βρίζει. Έχει 3 πρωτάκια, είναι 2 το βράδυ κι ακόμη δεν έχουν καταλήξει αν θα μιλούν με πμ, με σκαιπ, με φβ ή βάιμπερ. Τόσο καλά... Δεν ξέρω αν έχει ελπίδες η Μαφία, ίσως έχει γιατί φαίνονται συννενοήσιμα παιδία κι ο Χάρης είναι master manipulator. Αν κερδίζουν, του βγάζω το καπέλο. Για να κερδίζουν όμως αισθάνομαι ότι θα χρειαστούν και τη Ζωή. Θα τα καταφέρει άραγε; Πολύ δύσκολος ρόλος αλλά η Ζωή είναι πολύ βαρύ χαρτί, από τις παλιότερες κι ικανότερες. Ίδωμεν. Forza Mafia!
Ανοίγω το παιχνίδι. Κανείς δεν ασχολείται με το θέμα. Τζάμπα το γραφα... Θα σχολιάσω 4 κινήσεις. Άι-λάι-ας: «Τέτοια αγωνία ούτε την πρώτη φορά που θα έκανα σεξ». Πόρνη-alert, πόρνη-alert!!! Χάρη ΔΕΣ ΤΟ. Οι υπόλοιποι ασχοληθείτε με την επίκληση στο συναίσθημα. Δεύτερον, ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΗ ΜΕΛΑΝΙΑ. Δε χρειάζεται αιτιολόγηση πιστεύω. Τρίτον, κάρτα. Κάρτα; Ναι, από τις πρώτες ώρες. Η Νεφέλη παίζει το όνειρο. Είναι ο Ακριβός πολίτης; Ουφ... Είναι. Τέλος τα όνειρα, το άλλο το έχει ο Χάρης. Δεν ανησυχώ για τη Νεφέλη, άλλους φοβάμαι για τη Μαφία. Τέταρτον, κάνω προξενειό στη Μελανία με πμ. Ναι, άσχετο με το παιχνίδι. Αλλά ήθελα να το αναφέρω.
Για το τέλος, αν κι ήδη έγραψα πολλά, DumeNuke. Ok, το παιδί το πάω πολύ. Αλλά με έχει αφήσει μόνο μου. Εντελώς. Ελπίζω να έτυχε και να εμφανισθεί από αύριο να βοηθήσει. Αγχώνομαι γιατί ξέρω ότι δεν πρέπει να λείπω κι αυτό είναι κακό. Και θέλω να του δώσω κι οδηγίες, για να μην τα κάνει θάλασσα όταν θα λείπω. Ελπίζω να έχει τη διάθεση, ειδάλλως θα καταλήξω στο φρενοκομείο μόνος μου. Δε θα γράψω κάτι παραπάνω. Εκτός απ αυτό: Είναι ένα ατελειώτο, sexy μωρό. Το ομορφότερο αρσενικό του στεκιού σίγουρα. Θηλυκά ορμάτε. Εγώ θα μείνω να περιμένω τη Σύλβια.
Καληνύχτα!

Day #1 (27/7)
Πρώτη μέρα στην πόλη του Παλέρμο. Το πρωί κύλησε ήσυχα. Πολύ ήσυχα. Ελάχιστα ποστ κι η απογοήτευση στις τάξεις της ΣΕ ήταν έκδηλη. Ο ντιουμ εμφανιστηκε. Κι έκατσε μαζί μου όλη τη μέρα. Το πρωί «πλήρωσε» αυτός για όλα τα ποστ που δεν έγιναν. Ξεκίνησα μια συνομολία με τη Μελανία. Και τον έκανα προξενειό σε εκείνη. Δε μπορούσε να νιώσει η Μελανία πόσο τέλειος είναι ο dume. Αλλά τι με νοιάζει; Θα πεθάνει...
Το απόγευμα ήρθε ο κόσμος. Σε κάποια φάση είχαμε καμιά 8-9 άτομα με 1 ψήφο. Απελπισία στη ΣΕ. Όποιος θέλει να δώσει ψήφο σε διαφορετικό άτομο, ας βρει και χρώμα για τη λίστα. Η Νεφέλη τσίμπησε. Μου βρήκε 2 χρώματα. Τι καλό κορίτσι... Αργότερα σπάει το 1-1-1-1-1-1-1, πάει η κλεοπ και ψηφίζει Τάσο. Ο Χάρης έξω φρενών, καταστραφήκαμε λέει. Από το πουθενά στήνεται ένα κύμα προς τον Τάσο, εγώ χαίρομαι, θεωρώ τον Τάσο την Νο1 απειλή για τη Μαφία αυτή τη στιγμή. Στο τελευταίο όμως μισάωρο αλλάζουν όλα, έχουμε κύμα και προς τον αι-λαι-ας και τον φρικ. Ψήφοι της τελευταίας στιγμής, αλλαγές επί αλλαγών, αποχωρεί ο αι-λαι-ας ως MVP. Οι μαφιόζοι ανακουφίζονται, χάνουν όμως την πόρνη. Η οποία είχε διάθεση να παίξει. Κι όλη τη μέρα φώναζε για την παρθενιά της. Κάθε ποστ της εμπεριείχε και μια αναφορά στο σεξ. Αλλά κανείς στη Μαφία δεν το κατάλαβε! Ο Χάρης έμεινε κολλημένος σε μια βραδιά με τον Πέτρο και τα μικρά του μάλλον δεν ξέρουν απ αυτά τα θέματα των ενηλίκων. Κρίμα για την πόρνη... Κάπου μέσα στον χαμούλη η Μελανία ψηφίζει Τάσο και δημιουργεί υποψίες ότι είναι μαφιόζα. Αλλά τι με νοιάζει; Θα πεθάνει...
Με το που ανοίγει η ψηφοφορία της Τρίτης, μου στέλνει ο Χάρης στο φβ να τσεκάρω τα πμ μου. Σκέφτομαι για δολοφονία τόσο γρήγορα; Πάω να δω. Η Μαφία είναι έτοιμη να σκάσει. Η Μελανία είχε αφήσει 1-2 αιχμές για την Έμιλυ. Ο Χάρης είχε όνειρο. Και το είδε. Είδε τη Μελανία πληροφοριοδότη. Αυτό το «ναι» που του απάντησα πρέπει να ήταν από τα πιο όμορφα μηνύματα που έχω στείλει ως ΣΕ. Επίτέλους, θα τη φάνε κι αυτήν τα σκουλήκια. Μένω Μαφία και ρωτάω το Χάρη για το θύμα. Μου λέει είναι μεταξύ πέντε. Ριρίκα, Ντράμα, Τζονιετραφ, Ούλτρα και Καραντάκοβ. Απελπίζομαι. Ριρίκα θα πάρει μαζί της κι έναν μαφιόζο. Ντράμα έχει αποτυχία δολοφονίας. Τζονιετραφ είναι αλεξίσφαιρος. Ούλτρα θα σώσει τον εαυτό του. Του λέω «Οκ» κι απ μέσα μου παρακαλάω να σκοτώσει τον Ιορδάνη. Χωρίς Μελανία και χωρίς ντετέκτιβ θα έχει πιθανότητες νίκης η Μαφία.
Η νύχτα πέφτει στο παλέρμο. Τα πμ έρχονται. Ο φρικ θα μηδενίσει τις ψήφους του Τασούλη, τον θεωρεί αθώο. Ο φρικ έχει βρει και τον σόμμερ. Υποψιάζεται την κλεοπ. Κάνει πολύ καλό παιχνίδι. Αλλά στέλνει το πμ μόνο σε εμένα κι όχι στον dume. Το δεχόμαστε, αλλά ο dume έχει πλαντάξει στο κλάμα που δεν τον παίζουν. Στεναχωριέμαι κι εγώ... Ο Ακριβός μου στέλνει και λέει τον πόνο του, γέρασε λέει, σκούριασε λέει, φοβάται να δώσει ασυλία μήπως και πετύχει μαφιόζο. Φοβάται επίσης να πάει για χέσιμο μου λέει. Βάζω στο google «Γηροκομεία Palermo». Η Νεφέλη, που κάνει ένα πολύ μεστό παιχνίδι θα προστατέψει τον Ακριβό. Λογικό μετά το όνειρο και το χάος. Κι έρχεται και το πμ από τον Ιορδάνη. Ευελπιστούσα να ρωτήσει για την κλέοπ και να καρφωθεί μπας και δούμε μακελειό αύριο. Δυστυχώς ρωτάει για τη Μελανία. Και μαθαίνει ότι είναι αθώα. Κακό αυτό, πολύ κακό, πάρα πολύ κακό. Ελπίζω να παίξει άθλια, αλλιώς... Κι ο Χάρης στέλνει το θύμα, τζονιετραφ. Γλύτωσαν απ τη Ριρίκα σκέφτομαι, δε θα γίνει δολοφονία όμως. Θα δούμε αύριο πώς θα το πάρει... Μένει ο Ούλτρα, αλλά θα του στείλω αφού τελειώσω με εσένα.
Κανονικά εδώ θα τελειώνα αλλά... Ο Χάρης είναι ευτυχισμένος από την τροπή που πήρε το παιχνίδι. Κι εγώ φουλ απελπισμένος. Αύριο θα καρφώσουν τη Μελανία κι αυτή θα φύγει οριστικά. Θα προσπαθήσουν να την πασάρουν ως Μαφιόζα αλλά θα πιάσει; Αν όχι η εμιλούκο θα φύγει σύντομα ως MVP. Επίσης χάνει τη δολοφονία. Κι όσο η Ριρίκα δε συμμετέχει ενεργά γίνεται στόχος. Και φοβάμαι κι απ εκεί απώλεια. Και γενικά απελπίστικα απ τα σημερινά ονόματα προς δολοφονιά. Κι ο Ιορδάνης θα ξέρει ότι η Μελανία είναι αθώα και πιστεύω ότι θα λυσσάξει να το αποδείξει, θέλει να εξιλεωθεί για λάθη του παρελθόντος. Κι αφού θα έχει γίνει κάρφωμα και δε θα μπορεί να γίνει δεύτερο, ο Ιορδάνης δε θα έχει τίποτε να φοβήθει. Αυτό δεν το σκέφτηκε ο Χάρης. Πραγματικά θεωρώ πολύ δύσκολη την κατάσταση για τη Μαφία. Μακάρι να διαψευθώ.
Καληνύχτα!

Day #2 (28/7)
Αι-λαι-ας. Έφυγε χθες. Σήμερα ήταν η μέρα του. Της πουτάνας. Προειδοποίηση: ακουλουθεί μεγάλο κείμενο.
Νεκροταφείο παλέρμο: αργά το μεσημέρι. Το φέρετρο ήταν κλειστό. Ο Χάρης την είχε κάνει αγνώριστη. Η Σύλβια καθόταν δίπλα στον dimijim, φορούσε άσπρα. Ήταν όλοι προσκεκλημένοι, παλιοί και καινούργιοι. Η τελετή δε διήρκησε πολύ, είχαμε και δουλειές μετά. Τα πολιτάκια συντετριμένα, δε μπορούσαν να το αντέξουν. Όλες οι μαφίες του Παλέρμο, γελούσαν, επιτέλους, το ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΗ ΜΕΛΑΝΙΑ έγινε πραγματικότητα. Ο Χάρης ήταν ήρωας. Κανείς δε μίλησε στην τελετή. Οι πολίτες κρεμασμένοι από τη Μελανία, τι θα έκαναν χωρίς αυτήν; Οι μαφιόζοι βιάζονταν, μπορεί να γινόταν κανένα θαύμα και να επέστρεφε στη ζωή, ήθελαν να τη φάνε τα σκουλήκια το συντομότερο δυνατόν. Υπήρχε μία μόνο επιστολή για να διαβαστεί. Προερχόμενη από τον σύλλογο βετεράνων ΔΑ του Παλέρμο. Η εν ενεργεία ΔΑ Ζωή σηκώθηκε. Φορούσε μια κατακκόκινη πανάκριβη τουαλέτα, με ένα χρυσό κολιέ και μεγάλα ψηλοτάκουνα παπούτσια. Πρέπει να υπήρχαν και κάποια μικρά διαμάντια σ αυτά. Ανέβηκε στο βήμα. Έβγαλε το ένα χαρτί και διάβασε: «Καλό ψώφο!». Κάπως έτσι. Ξαναέκατσε χαρούμενη στην καρέκλα της. Η κηδεία είχε τελειώσει. Ακολουθούσε το after-the-funeral party, αλλά αυτό μετά τα μεσάνυχτα.
Φεύγοντας από την κηδεία, οι απόψεις ήταν πολλές. Τελικά τι ήταν η Μελανία; Μαφιόζα ή πληροφοριοδότα; Κι έτσι ξεκίνησε μια μεγάλη μάχη το μεσημέρι και το απόγευμα και κανείς δεν ήταν σίγουρος για κανέναν. Τρέλα μεγάλη. Εγώ μίλησα με σχεδόν όλους, οπότε, όλοι αξίζουν από μια σειρά εδώ.
Η Μελανία το φυσούσε και δεν κρύωνε, είχε πολλά νεύρα, δεν το περίμενε από πουθενά. Ιορδάνης, Ακριβός και Τάσος σίγουροι μαφιόζοι γι αυτήν. Εξαιρετικό! Ο Ακριβός πιστεύει ότι η Μελανία είναι μαφιόζα, τουλάχιστον έτσι κατάλαβα. Είπε θα ρίξει τυμβωρυχία σε όποιον φύγει το βράδυ για να πάρουν περισσότερα στοιχεία. Βλέπει την απότομη αλλαγή στάσης του Ιορδάνη απέναντι στη Μελανία και πάει να τον βγάλει άχρηστο παίχτη, στηριζόμενος στις παλιές του παρουσίες, δε σκέφτεται καν ότι ο Ιορδάνης μπορεί να έμαθε κάτι τη νύχτα. Αλλά με αγχώνει ο Ακριβός, λέει ότι η Ζωή κι ο Χάρης δε φαίνεαι να έχουν καλό ρόλο. Καμπανάκι εδώ! Επόμενος; Ιορδάνης. Είναι ο μόνος που ξέρει σίγουρα ότι η μελανία είναι πληροφοριοδότης, πιστεύει ότι ο Τάσος είναι μαφιόζος κι έρχεται να τον ψηφίσει. Οκ, δε μπορεί να καταλάβει ακόμη τι γίνεται αλλά οκ, εδώ κι άλλοι, καλύτεροι απ αυτόν θεωρητικά, κι είναι χαμένοι. Μ αρέσει όμως ο τρόπος που παίζει. Κάνει post με συνοχή κι αιτιολογεί τις σκέψεις του, τουλάχιστον όσο μπορεί. Σίγουρα πολύ καλύτερος απ τις τελευταίες φορές. Στη συνέχεια μιλάω με τη Ζωή. Μου λέει να πω στη Μαφία ότι την έχουν δυσκολέψει πολύ. Οκ, δε μπορώ να το πω αυτό. Έχει μια πολύ λογική πορεία και είναι σίγουρη ότι η Μελανία είναι η πληροφοριοδότης, ωστόσο έξω πουλάει ότι είναι Μαφιόζα για να τους μπερδέψει. Διαφωνεί όμως μ αυτήν την τακτική της Μαφίας. Υποπτεύεται ούλτρα, τσαφ, νεφέλη, εμιλυ και φρικ, ωστόσο δεν είναι σίγουρη για κανέναν. Ο Χάρης ξεκίνησε να της κάνει νάζια, ελπίζω να τον δει. Η Ζωή όμως φέρνει την καταστροφή για τη Μαφία, ψηφίζει κλεοπ κι αυτό είναι αρκετό για σήμερα. Πάμε τέλος και στον αγαπημένο μου φρικ. Έχει δώσει απ χθες ασυλία στον Τάσο και τώρα κινδυνεύει, σώζοντας τον Τάσο να χαθεί αυτός. Μου στέλνει μήνυμα με τίτλο «Το επόμενό μου μήνυμα θα είναι από το Δαφνί αν συνεχίσουμε έτσι», έχει τρελαθεί απ τα σενάρια και ψάχνει να βρει λύση. Χαρακτηρίζει τον Ακριβό «μεγάλη παιχτούρα» και «ο μοναδικός παίχτης που μπορεί να με τουμπάρει τόσο εύκολα» κι εύχεται να μην είναι μαφιόζος. Ελάχιστα πριν το τέλος της ψηφοφορίας ο τάσος είναι μπροστά με 5 ψήφους κι απ πίσω φρικ και κλέοπ με 3. Ο Τάσος αρνείται να σώσει τον εαυτό του, λέει ότι ποτέ δεν το έχει κάνει. 20:10 έρχεται ο φρικ, παίζει ακύρωση ψήφου, μενει αυτός με 2 κι η κλέοπ με 3. Ανακοινώνω τη δράση του δικηγόρου, φεύγει η κλέοπ κι ο φρικ αμέσως έγινε σίγουρος δικηγόρος. Και τώρα αρχίζουν τα δύσκολα...
19:56 ο Τάσος γράφει ένα μήνυμα που υπονοεί ξεκάθαρα ότι αυτός είναι το μέντιουμ. Εμένα μέσα στον χαμό της ψηφοφορίας μου διαφεύγει αλλά έρχεται ο Χάρης να μου το τρίψει στα μούτρα. Ποστάρω που λέτε την λίστα με το τελικό αποτέλσμα κι αρχίζω για την Τετάρτη, είμαι έτοιμος να πάω ν πάρω αέρα και ξαφνικά χαλάνε όλα. Λέω τον ντιουμ να κλειδώσει, να γράψει ότι επιστρέφουμε σε λίγο και να ετοιμαστεί για κλήση. 1 ώρα μετά έρχεται η ανακοίνωση. Τι έγινε; Ξεκινάμε απ τα εύκολα, κι εγώ κι ο ντιουμ βλέπουμε παραβίαση κανόνα, η ποινή είναι δεδομένη. Το ποστ εξαφανίζεται αλλά όχι απ τους μοδ. Ψάχνουμε τρόπο να το εξαφανίσουμε εντελώς. Μας δίνει μια λύση ο Ιορδάνης, που αναγκαστικά διάβασε το μήνυμα και πλέον μένουν ούλτρα και θωμάς. Αν το διαβάσουν, θα το μάθουμε. Λύθηκε αυτό. Τι ποινή δίνεις τώρα στον Τάσο; Χμμ. Αντίστοιχη περίπτωση στη Ριρίκα στο 41 δώσαμε απλή φαντασματοποίηση. Εγώ το θεωρώ όμως άδικο. Αμέσως θα καταλάβουν ότι ο Τάσος είχε δίκαιο, Νεκροφάνεια στο 5λεπτο, ο γιατρός μαζί του όλη την υπόλοιπη βδομάδα, δε θα το έλεγα ποινή, θα το έλεγα «σου φτιάχνω το παιχνίδι». Σκεφτόμαστε να του δώσουμε φάντασμα χωρίς δυνατότητα νεκροφάνειας. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να παιχτεί τυμβωρυχία. Και να αποκαλυφθεί ρόλος. Καταλήγουμε ότι αν αποκαλυφθεί ο ρόλος του θα είναι άδικο, άλλωστε γι αυτό το λόγο παίρνει ποινή. Οπότε πάμε σε μια λύση οριστικής αποχώρησης αλλά χωρίς αποκάλυψη ρόλου. Κάτι σαν το κάρφωμα δηλαδή. Μετά τον ενημερώνουμε, τη δέχεται την ποινή και καταλαβαίνει, ευτυχώς είναι πολύ καλό παιδί και δε μας δημιουργεί πρόβλημα. Ενστάσεις υπάρχουν από μερικούς, υπόσχομαι δεξιά κι αριστερά ότι με το τέλος του παιχνιδιού θα αρχίσει συζήτηση για το πού τελειώνει η μπλόφα κι αρχίζει η αποκάλυψη ρόλου. Εγώ πάντως το σημερινό το είδα για αποκάλυψη ρόλου και θεώρησα σωστή την ποινή. Κρεμάστε με αν τα σκάτωσα...
Και πέφτει η νύχτα στο Παλέρμο. Το κλίμα προφανώς και είναι άσχημο. Πολλοί έχουν ξενερώσει, ελάχιστοι γράφουν, έχουν περάσει 2 μέρες και πρακτικά είμαστε ακόμη στο μηδέν. Πάω στο Χάρη, μετά από μια συζήτηση κι αφού ηρεμήσουμε και οι δύο, μου λέει για θύμα τον ούλτρα. Τη Μάγισσα δηλαδή, που λογικά θα σώσει τον εαυτό της. Να δω τα μούτρα του μετά τη δεύτερη σερί αποτυχημένη δολοφονία. Μου λέει επίσης ότι έχει καταλάβει τη ριρίκα γτ μόνο αυτή αρπάχτηκε με το σομμερ, δεν υπάρχει περίπτωση να τη δολοφονήσουν. Καλό αυτό... Κι η Ριρίκα μου λέει ότι είναι αρκετά σίγουρη για συμμετοχή του Χάρη στη Μαφία. Η δεύτερη μετά τον Ακριβό που το πιστεύει αυτό. Χμμ. Παρένθεση. Συζητάω με τη Ριρίκα το απόγευμα, λέει ότι θέλει να κερδίσουν οι πολίτες και δεν τη νοιάζει αν θα καρφωθεί. ΝΕΥΡΙΑΖΩ. Οι κανόνες λένε ότι ο ΑΜ κερδίζει μόνος του κι αυτό ακριβώς είναι το κίνητρο του για να μην καρφωθεί. Αυτό που λέει η Ριρίκα καταστρέφει το παιχνίδι. Προσπαθώ να της αλλάξω γνώμη, άγνωστο αν τα κατάφερα. Κλείνει η παρένθεση. Έχουν πονεσει τα χέρια μου απ τόσο γράψιμο. Στέλνει ο Ιορδάνης και ρωτάει για τον τσαφ, του λέμε όχι, του χαλάσαμε τα σχέδια λέει. Η Νεφέλη θα σώσει τη ριρίκα, ρωτάω για μαφιόζους, μου λέει φρικ-εμιλυ-ζωη-μελανια. Οκ, κι αυτη δεν εχει καταλάβει τπτ. Μένει να δω τι θα κάνει ο Φρικ σήμερα. Ο Ακριβός έλεγε ότι ούτε κ σήμερα θα ρίξει ασυλία. Στον ούλτρα τώρα θα στείλω, οπότε αυτά γι αύριο.
2 σελίδες έγραψα. Κούρασα. Και κουράστηκα. Αλλά είχα τόσα να πω.
Τελευταίο. Στέλνει η Μελανία μήνυμα. Αγαπάει τον Χάρη, είναι σίγουρη ότι είναι ο Ντετέκτιβ. No comments.

Day #3 (29/7)
3η μέρα στην πόλη του Παλέρμο. Ξυπνάω το πρωί και βλέπω 3 μηνύματα απ τον ούλτρα. Είχε δει το πρωί το χθεσινό μου μήνυμα. Θα σώσει τον εαυτό του, δε θα δολοφονήσει κάποιον. Διάβασει την περιγραφή και τρομάζει, φεύγει γρήγορα και δε μου μιλάει. Γιατί;;;
Η μέρα συνεχίζεται κι ένα άλλο πμ έρχεται να με αναστατώσει. Ο Ακριβός λέει ότι τα σκάτωσα και κατέστρεψα το παιχνίδι. Συζητάμε λίγο για την ποινή του Τάσου και μού παραθέτει ένα απόσπασμα από τους κανόνες που γράφει ότι σε περίπτωση έμμεσης ή άμεσης αποκάλυψης ρόλου η ποινή είναι οριστική αποχώρηση από το παιχνίδι. Εγώ δείχνω να συμφωνώ και φωνάζω τον ντιουμ. Του δείχνω το κομμάτι και τον ρωτάω τι καταλαβαίνει. Και μου απαντάει ότι για να γίνει αποκάλυψη ρόλου πρέπει να υπάρχει οριστική αποχώρηση αλλά το αντίστροφο δεν ισχύει απαραίτητα. Κι απ εκεί και μετά αρχίζει ξανά μια κλήση, και σχεδόν 45 λεπτά μετά, κι αφού συζητάμε και με Ακριβό και Χάρη καταλήγουμε στο ότι ο Ακριβός έχει δίκαιο, η ποινή μας χθες ήταν λανθασμένη υπό την έννοια ότι έπρεπε να αποκαλύψουμε ρόλο κι ότι οι κανόνες μπάζουν άσχημα. Συμφωνούμε να τους αναθεωρήσουμε μετά το τέλος του παιχνιδιού κι ανακοινώνουμε τη δολοφονία, ή καλύτερα τη μη-δολοφονία.
Η οποία μη-δολοφονία σπέρνει την απογοήτευση στο στρατόπεδο της Μαφίας. Ο Χάρης είναι σίγουρος ότι ο ούλτρα είναι ο ντετέκτιβ (σοβαρά; γιατί; δεν το κατάλαβα ποτέ...) και σκέφτεται να τον ξανασκοτώσουν. Μέσα στα νεύρα του από την αποκάλυψη του ρόλου του Τάσου, έρχεται και με κατηγορεί ότι έστησα την κλήρωση γιατί η Μαφία είναι πολύ αδύναμη κι ο Τάσος είχε τον αγαπημένο του ρόλο. Ελπίζω να μιλάει η απογοήτευση και το νεύρο και να μην τα εννοεί. Παράλληλα το παιχνίδι δείχνει να έχει κολλήσει. Όλοι μένουν ακόμη στο τι ήταν η Μελανία και τα ποστ είναι ελάχιστα. Εγώ έχω τις μαύρες μου, ο ντιουμ, που όλη τη βδομάδα βρίσκεται συνεχώς δίπλα μου, προσπαθεί να μου ανεβάσει το ηθικό αλλά αυτά που του ζητάω είναι λίγο μη-πραγματοποιήσιμα. Συνεχίζουμε κι όσο πλησιάζει η ώρα του τέλους, τόσο κι ο Χάρης φαντάζει ως Μαφιόζος. Μιας και μιλάω με τους περισσότερους, πάμε να δούμε σε αυτό το σημείο ποιοι θεωρούν τον Χάρη μαφιόζο: Φρικ, Ακριβός, Ριρίκα, Ούλτρα, οι δύο συγκάτοικοι κι η Ζωή. Κι όλοι αυτοί τον θεωρούν ένοχο όχι γιατί είχαν ρόλο ή κάρτα, αλλά από το παίξιμο του. Οκ, μάλλον κάτι δεν κάνει καλά... Αθώο τον θεωρούν δύο μόνο άτομα: Η Μελανία κι ο Ιορδάνης. Χα! Κι από το Χα ας πάμε στο ΔΑ. Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω για τη Ζωή. Ενώ έχει καταλάβει, ίσως καλύτερα απ όλους, το τι έγινε κατά το κάρφωμα, δε μπορεί με τίποτε και για κανέναν λόγο να φανταστεί ότι ο Χάρης είναι Μαφιόζος. Γι αυτήν, όποιος λέει ότι η Μελανία ήταν αθώα, πάει να ξεσκεπάσει την αλήθεια κι άρα είναι πολίτης. Κι ο Χάρης είναι ο Νο1 πολίτης της λίστας της! Κι έτσι έρχεται και τον ψηφίζει στις 19:59, προκαλώντας το χάος. Ο Χάρης έχει 3 ψήφους κι ο τζόνιετραφ με το σόμμερ έχουν 2. 20:04 έρχεται ο Ιορδάνης στο φβ και με ρωτάει τι να κάνει για να αλλάξει ψήφο. Του απαντάω κι από μέσα μου σκέφτομαι «θα την κάνει πάλι τη μαλακία του αυτό το παιδί». Κι όντως την κάνει! Πάει να προκαλέσει ισοψηφία ψηφίζοντας τον τζόνιε, ο τζόνιε όμως φεύγει με απουσίες και σε αυτήν την περίπτωση δε γίνεται δημοσκόπηση. Ο Ιορδάνης δε γνωρίζει καλά τον κανόνα και πλέον είναι αυτός που με αλλαγή ψήφου στις 20:10 έσωσε τον Χάρη κι πέταξε έξω το αλεξίσφαιρο γιλέκο. Καταστροφή γι αυτόν! Σ αυτό το σημείο θα ήθελα να ρίξω κι ένα βρισίδι για τις απουσίες αλλά δε θα το κάνω, τα έχουμε πει πολλάκις και δε θέλω να μεγαλώσω κι άλλο το ημερολόγιο. Προτιμώ να περάσω στης νύχτας τα καμώματα.
Έχω κάνει ΣΕ 4 φορές κι αυτή είναι η 5η. Η σημερινή νύχτα είναι μία από τις πιο έντονες που έχω ζήσει αυτές τις 5 φορές! Είναι η νύχτα του Ιορδάνη, του Ούλτρα και του Χάρη. Ο Ιορδάνης έκανε μαλακία στην ψηφοφορία και πλέον είναι με την πλάτη στον τοίχο. Έχει μία και μοναδική γαμημένη ευκαιρία να τα σώσει όλα, να κάνει μία ερώτηση, να βρει μαφιόζο και να ενεργοποίηση την προφυλάκιση που διαθέτει για να πείσει για τον εαυτό του και να ακυρώσει την ψηφορορία. Συζητάμε τα σενάρια με τον ντιουμ, εγώ πιστεύω ότι θα ρωτήσει για τη Νεφέλη ή την Εμιλούκο, καθώς αυτές έφτιαξαν το κύμα κατά του τζόνιε και φοβάμαι ότι αν βρει την Εμιλούκο, θα δει τα ποστ της Μελανίας γι αυτήν, θα καταλάβει το ζευγάρι και θα το δώσει στυγνά στο λαό. Θα γίνει θεός αν το κάνει αυτό. Η Ζωή βέβαια σε τέτοιο σενάριο θα ακυρώσει την προφυλάκιση αλλά το κακό θα έχει γίνει. Ο ντιουμ απ την άλλη πιστεύει ότι ο Ιορδάνης παίζει πολύ επιφανειακά κι ότι θα ρωτήσει απλά τη Ζωή. Υπάρχει και το σενάριο να ρωτήσει για τον Χάρη, αλλά τον θεωρεί τόσο αθώο που δεν πιστεύουμε ότι θα καταλήξει σ αυτό. Συνεχίζουμε με τη μέχρι στιγμής φήμη που υπάρχει, ότι η Μαφία θα δολοφονήσει τον Ούλτρα. Ο Ούλτρα έσωσε χθες τον εαυτό του και το μόνο που του μένει είναι να εκτελέσει τη δολοφονία του. Κι ο Νο1 suspect γι αυτόν είναι ο Χάρης! Οπότε ετοιμαζόμαστε για τη στιγμή που θα του το ανακοινώσουμε. Κι έρχεται το πμ της δολοφονίας, το στέλνει η Εμιλούκο αυτή τη φορά (ο Χάρης είχε πάρει άδεια για να κλαμπάρει) κι είναι ένα εξαιρετικά γραμμένο πμ. Μακάρι να βλέπαμε περισσότερα τέτοια! Ο Χάρης παίρνει το ατσάλινο μαχαίρι του κι ορμάει στον Ούλτρα, με στόχο να διορθώσει το χθεσινό λάθος. Παράλληλα έρχεται μήνυμα από τον Ιορδάνη, είναι ο Χάρης μαφιόζος; Η απάντηση είναι ναι κι ο Ιορδάνης καταγράφει την πρώτη του επιτυχία. Στέλνουμε το θύμα στον Ούλτρα και πλέον περιμένουμε να δούμε αν θα δολοφονήσει. Την ίδια στιγμή στο θέμα ο Ακριβός έχει βάλει στη γωνιά τον Χάρη και τον χτυπάει αλύπητα. Πραγματικά είναι μια απίστευτη κατάσταση για τον Χάρη κι αδυνατώ να σκεφτώ πώς θα μπορέσει να σωθεί! Ο Ιορδάνης είναι έτοιμος να ρίξει την προφυλάκιση. Θα προλάβει όμως; Ή θα τον σκοτώσει νωρίτερα ο Ούλτρα; Κι αν καταφέρει και γλυτώσει απ αυτούς τους δύο, πώς ακριβώς θα σωθεί στην ψηφοφορία από τη στιγμή που όλοι είναι πεισμένοι για την ενοχή του; Και τη μοναδική παίχτρια που θα έπρεπε να είναι όντως πεισμένη για την ενοχή του, που κρατάει την ακύρωση της προφυλάκιση στα χέρια της, που μπορεί να τινάξει την ψηφοφορία στον αέρα, να τον θεωρεί απολύτως αθώο! Πού έμπλεξες φίλε Χάρη...; Όλοι σε θεωρούν ένοχο, ενώ εσύ τους λες την αλήθεια στα ίσια! Ότι η Μελανία ήταν η πληροφοριοδότης κι η Έμιλυ η μαφιόζα! Κανένας απολύτως δεν έχει καταλάβει τι ακριβώς έγινε στο κάρφωμα, εκτός από τη Ζωή. Κι έτσι, όλοι, για τους λάθους λόγους, σε οδηγούν στην αποχώρηση...
Και καθώς η νύχτα προχωρά, έρχεται η πρώτη απάντηση. Ο Ούλτρα δε θα εκτελέσει καμία δολοφονία. Είναι σίγουρος ότι ο Χάρης είναι μαφιόζος αλλά δεν τραβάει τη σκανδάλη. Έλλειψη αρχιδιών, που αν το παιχνίδι είχε άλλη τροπή πιθανόν να κόστιζε στην ομάδα του πολύ. Τώρα όμως, αδυνατώ να βρω σενάριο νίκης για τη Μαφία. Αργά ή γρήγορα οι πολίτες θα επικρατήσουν.
Καληνύχτα!

Day #4 (30/7)
Πέμπτη σήμερα και ξυπνάω από έναν πολύ περίεργο ύπνο. Βλέπε, χθες, ελάχιστα πριν πέσω για ύπνο μου στέλνει μήνυμα η Ζωή, λέει πώς έχει τρελαθεί με όλα όσα γίνονται και τελείωνει με την παρατήρηση πώς αν έβλεπε το παιχνίδι απ έξω, ο Χάρης θα ήταν μαφιόζος κι αυτή ίσως θα έπρεπε να το σώσει. Επιτέλους κάτι πήγαινε να γίνει! Αλλά τον ύπνο μου τον έχασα σκεφτόμενος όλα τα σενάρια...
Ξυπνάω και μπαίνω στο θέμα. Βλέπω ένα βομβαρδισμένο πεδίο μάχης. Σόμμερ και ριρίκα τα έχουν κάνει πουτάνα όλα! Η Ριρίκα δεν έχει κανένα επιχείρημα, λέει κάτι σαν ασυναρτησίες, ο Σόμμερ προσπαθεί να της απαντήσει και τελικά όλοι καταλαβαίνουν ότι έχουμε ζευγάρι Μαφιόζου-ΑΜ. Για τη Ριρίκα τα χω ξαναπεί, ο Σόμμερ απλά ήταν πολύ άπειρος. Ένα μικρό κι άπειρο παιδί, μπροστά σε μια τόσο σκληρή κι αδίστακτη παίχτρια... Ο Ιορδάνης από την άλλη, βλέποντας ότι ο Χάρης συμφωνεί μαζί του ότι η Μελανία είναι αθώα, αδυνατεί να τον φανταστεί ως Μαφιόζο, καθώς πιστεύει ότι οι Μαφιόζοι δε θα έλεγαν την αλήθεια έτσι στα ίσια. Από την άλλη πλευρά, για όλους τους υπόλοιπους πλην Ιορδάνη, ισχύει ότι όποιος υποστηρίζει πως η Μελανία είναι αθώα, αυτομάτως είναι κι ένοχος. Κανένας απολύτως δε σκέφτηκε ότι ο Ιορδάνης (ή ο Χάρης) μπορεί να είναι ο ντετέκτιβ που την πρώτη μέρα πρόλαβε να ρωτήσει για τη Μελανία. Ο Ακριβός θεωρεί τον Ιορδάνη εντελώς άμπαλο κι ο Χάρης εντελώς πόρνη. Ο οποίος Χάρης είναι πεπεισμένος ότι ο ούλτρα είναι ο ντετέκτιβ επειδή τον κατηγορεί. Βέβαια ο ούλτρα βγαίνει και ψηφίζει με ένα λίγο περίεργο ποστ λίγο πριν τη δολοφονία, αλλά κανείς δε μπορεί να καταλάβει ότι προσπαθεί να τους δείξει πώς είναι η Μάγισσα που ξέρει ότι θα δολοφονηθεί. Ούτε κι η Μαφία που γνωρίζει ότι την Τρίτη το θύμα ήταν αυτός... Έρχεται το μεσημέρι κι η δολοφονία ανακοινώνεται, ωστόσο όχι για πολύ, ο σπυράκος φέρνει πίσω με νεκροφάνεια τον εφτάψυχο πλέον ούλτρα. Κι οι Μαφιόζοι αδυνατούν να ξεφορτωθούν άτομο για ακόμη μια φορά. Μετά βγαίνει ο Χάρης, κι ως καθαρό φαβορί να αποχωρήσει, προσπαθεί να δώσει σήμα στη Ζωή και με ένα πολύ άποτομο κι ολίγον αγενές μήνυμα, τα καταφέρνει. Η Ζωή βέβαια, που όπως είπαμε και χθες είναι ίσως το μόνο άτομο που έχει καταλάβει το κάρφωμα (εξαιρουμένου του Ιορδάνη που το έμαθε με ρόλο), θεωρούσε μέχρι στιγμής τον Χάρη ντετέκτιβ και πλέον, νευριασμένη μαζί του, αποφασίζει να το σώσει. Η ψηφοφορία λήγει, ο Χάρης είναι ο mvp, ωστόσο έρχεται μήνυμα από τη Ζωή για αλλαγή ψήφων μεταξύ Χάρη και Ριρίκας. Γιατί η Ριρίκα!;!;!; Μετά τα πρωινά, κάνει μπαμ ότι η Ριρίκα είναι η ΑΜ, για ποιο λόγο να τη διώξεις; Πλέον όλοι το ξέρουν (η Μαφία αποκλείεται να τη δολοφονήσει) κι έχει εκπληρώσει το ρόλο της! Έπρεπε η Ζωή να διώξει καποιον πολίτη που πίστευε ότι έχει δυνατό ρόλο, όπως ο Ακριβός που ήταν ο Νο2 ντετέκτιβ της μετά τον Χάρη ή όπως ο Φρικ, που είναι δεδομένος πολίτης. Ναι μεν λοιπόν σώζει το Χάρη, αλλά θα μπορούσε να βοηθήσει πολύ περισσότερο την ομάδα της πετώντας έναν ισχυρότερο πολίτη έξω που μπορούσε ακόμη να βοηθήσει την ομάδα του. Βέβαια, μετά μου λέει ότι κοιμάται το πολύ 4 ώρες, έτσι ώστε να είναι κάθε το πολύ 4 ώρες μέσα, μήπως και πάνε να παίξουν προφυλάκιση σε κανέναν μαφιόζο και το κάνουν τα άγρια χαράματα όπως στο 40. Μετά απ αυτό, πώς να της κρατήσω κακία; Και μετά από τα πολύ ωραία της πμ; Κι είναι κι απ τους λίγους που διαβάζουν τις ιστορίες που γράφω... Απλά δε μπορώ! Έχει αφιερώσει πολύ χρόνο, ταλαιπωρείται, κατά τη γνώμη μου παίζει καλά κι ας έδιωξε την κλεοπ, απλά το παιχνίδι είναι τόσο fucked μετά το κάρφωμα, που, όχι η Ζωή, αλλά κανένας δε μπορεί να βγάλει εντελώς ασφαλή συμπεράσματα. Να πω σε αυτό το σημείο πώς σήμερα χάσαμε και τον Θωμά με απουσίες. Για εμένα πλέον έχει γίνει ρουτίνα και δε μπορώ πραγματικά να ψυχολογήσω αυτά τα άτομα. Πόση ασέβεια προς όλους μας δείχνουν. Νευρίασε όμως σήμερα ο ντιουμάκος με το Θωμά και τα άτομα που πήραν απουσία και κατάλαβε πόσο τσούζει αυτό. Οπότε, θα τον αφήσω το σχολιασμό αυτό στον αγαπημένο μου έταιρο ΣΕιτη.
Κι ερχόμαστε στα της νύχτας, δηλαδή στα του Ιορδάνη, γιατί ο Χάρης είναι μόνος του στη γιάφκα και δεν έχει στείλει ακόμη θύμα και γιατί όλοι οι υπόλοιποι απλά σε αυτό το σημείο δε με ενδιαφέρουν. Ο Ιορδάνης σήμερα, θεωρώντας τον Χάρη ΑΜ και βλέποντας ότι τελικά σώζεται το τομάρι του κράτησε την προφυλάκιση γι αργότερα. Έρχεται λοιπόν το βράδυ και τι ρωτάει; Αν είναι ο Χάρης ο ΑΜ!!! Έλεος γαμώτο, έλεος!!! Λίγη λογική φίλε Ιορδάνη: ο Χάρης θα φύγει αύριο ως MVP, η τυμβωρυχία θα πέσει πάνω του, θα μάθετε αμέσως τι είναι. Εσύ γιατί να το μάθεις από τώρα; Τι θα κερδίσεις; Ικανοποίηση της περιέργειάς σου; Ή κοιτάς να βρεις τρόπο πάλι να καλύψεις τον εαυτό σου; Έχουν μείνει πλέον μόνο 10 άτομα, από μέρα σε μέρα μπορεί να φύγεις ή να δολοφονηθείς, έχεις έναν απ τους ισχυρότερους ρόλους του παιχνιδιού, γιατί δεν ψάχνεις να βρεις κάποιον άλλον μαφιόζο; Η πορεία της ομάδας σου μπορεί να κρινόταν απ αυτήν την επιλογή! Ο Χάρης θα φύγει αύριο αλλά μέχρι τη Δευτέρα θα έχουν μείνει μέσα 2 Μαφιόζοι. Κι ο Σόμμερ έχει νεκροφάνεια και μπορεί να επαναφέρει την κλέοπ, η οποία έχει εξαίρεση ψηφοφορίας, Και την Έμιλυ δεν την έχει καταλάβει ακόμη σχεδόν κανείς! Οι Μαφιόζοι θα φτάσουν 2 τη Δευτέρα, κι αν παίξουν σωστά με τις κάρτες που ήδη έχουν, μπορεί να φτάσουν 2 και την Τρίτη. Κι αν δεν κουνηθεί να σκοτώσει κανέναν ο Ούλτρα ή θυσιαστεί η Ζωή, μπορεί να φτάσουν 2 και την Τετάρτη. Με πετυχημένες δολοφονίες, με μια καλή μοιρασιά καρτών την Κυριακή και σωστό παίξιμό τους, ίσως και η Μαφία να έχει μερικές ελπίδες νίκης. Απαιτούν βέβαια πολλή τύχη όλα αυτά, αλλά μέχρι στιγμής η τύχη είναι ξεκάθαρα εναντίον της Μαφίας, αν ξαφνικά αυτό αλλάξει;

Day #5 (31/7)
Κι αν έλεγα ότι η προχθεσινή νύχτα ήταν έντονη, τι θα έπρεπε να γράψω για τη χθεσινή; Νύχτα Πέμπτης προς Παρασκευή κι εγώ αφού τελείωνω τη συγγραφή του ημερολογίου, πηγαίνω γύρω στις 2:15 να ρωτήσω το Χάρη τι έγινε τελικά με το θύμα. Είναι μόνος του στη Μαφία και το σκέφτεται ακόμη. Υπάρχουν σαν σενάρια ο ούλτρα ξανά κι ο σπυράκος, σε μια προσπάθεια να πετύχουν τη Μάγισσα κι ο Πάι σαν εντελώς αθώος, μιας και πλέον οι πολίτες δεν κρατούν νεκροφάνεια. Η Έμιλυ έρχεται κι αυτή στη γιάφκα και παρατηρούν τα ποστ του ούλτρα κι απ όσο καταλαβαίνω, στις 2:30, είναι το φαβορί για να δολοφονηθεί. Υποθέτω ωστόσο, πώς αν είναι σίγουροι ότι ο ούλτρα είναι η Μάγισσα, θα στείλουν το θύμα αργά για να μην προλάβει και πάρει μαζί του τον Χάρη. Και τότε αρχίζει ένα πολύ έντονο παιχνίδι της γάτας με το ποντίκι. Γύρω στις 2:40, ο ούλτρα μού στέλνει μήνυμα να ρωτήσει το θύμα, αλλά του λέω πώς ακόμη δε μπορώ να του πω κάτι. Υπόσχομαι να κάτσω μέχρι τις 3 και το ίδιο λέω και στον Χάρη και τους αφήνω να κάνουν το παιχνίδι τους. Οι παλμοί αρχίζουν να ανεβαίνουν, για το αν η Μαφία θα κάνει τη σωστή επιλογή, αν ο ούλτρα θα δολοφονησεί χωρίς να ξέρει το θύμα ή για το αν θα πάει κάτι γενικά στραβά. Παρέα μου, σε αυτές τις δύσκολες ώρες, είναι η Νεφέλη κι ο Ακριβός. Η πρώτη προστατεύει τον δεύτερο και με τον δεύτερο συζητάμε να κάνουμε κάποια στιγμή ΣΕ μαζί και να στήσουμε μερικώς την κλήρωση... 2:58, κι ενώ έχω λιώσει τα refresh στη σελίδα των πμ, έρχονται δύο νέα. Χάρης κι Ακριβός. Ανοίγω πρώτα του Χάρη αλλά σαν τρελός που είμαι, στο καπάκι ανοίγω κι αυτό του Ακριβού. Ναι, θέλει να κάνουμε ΣΕ μαζί!!! Συγκινήθηκα... Αλλά δεν ξεχνάω ότι είμαι και τώρα ΣΕ, τσακίζομαι στο πμ του Χάρη, το θύμα είναι ο ούλτρα, φεύγω βολίδα και του γράφω πμ, «Τρίτη και φαρμακερή. Έχεις πρακτικά κάτι δευτερόλεπτα να δολοφονήσεις κι εσύ». Αποστέλλεται στις 2:59. Διαβάζεται στις 3:00. Απαντάει στις 3:01, δολοφονώ τσάραχαφ λέει. Του απαντάω ότι λυπάμαι αλλά για 1 λεπτό η δολοφονία του δε γίνεται δεκτή και μένω με το σοκ, πώς ακριβώς ο ούλτρα, που μέχρι και μερικές ώρες πριν ήταν 100% σίγουρος για την ενοχή του Χάρη, εντελώς ξαφνικά στρέφεται να δολοφονήσει τον Ακριβό, ο οποίος έχει πρακτικά και τα ίδια επιχειρήματα με αυτόν!;!;!; Τι να πω, θα τρελαθώ... Καληνύχτα!
Ξυπνάω το πρωί, μπαίνω στο παιχνίδι και βλέπω 1 καινούργιο ποστ. Το θέατρο του παραλόγου συνεχίζεται. Συγγραφέας του ο Ούλτρα, από εκεί που έβγαινε να κατηγορήσει και να ψηφίσει Χάρη, κάνει μια ωραιότατη κωλοτούμπα, που θα τη ζήλευαν ακόμη και οι πολιτικοί του Παλέρμο κι αθωώνει το Χάρη! Φτιάχνει 4αδα μαφιόζων με Ακριβό, Νεφέλη, Ζωή και λογικά Μελανία. Εγώ το βλέπω κι απορώ και κάθομαι να σκεφτώ αν θα καταλάβουν ότι είναι Μάγισσα κι αν υποθέσουν ότι κάτι παραπάνω ήξερε και τελικά βρεθεί τρόπος να σωθεί ο Χάρης! Wow!!! Ελάχιστα πριν τη δολοφονία του, ο Ούλτρα παίζει την Ηχώ του και κερδίζει άλλες 3 ώρες παρέα με του ζωντανούς. Παράλληλα όμως μπαίνουν στο παιχνίδι και τα υπόλοιπα φαντάσματα και δύο από αυτά μάς τιμούν με την ψήφο τους: Η Ριρίκα που αλλάζει σε Χάρη κι η κλέοπ που βαράει τον Ακριβό. Το ίδιο κάνει κι ο σόμμερ και πλέον τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, τουλάχιστον για το αποψινό εξιλαστήριο θύμα: ο ντιουμ φεύγει το μεσημέρι για διακοπές και πλέον θα είμαι τις περισσότερες ώρες μόνος μου. Όχι σήμερα, μέχρι το τέλος του παιχνιδιού! Καθώς προχωράμε προς το απόγευμα και με την κατάσταση ανάμεσα σε Χάρη κι Ακριβό να είναι οριακή, σκέφτομαι ότι ο Ιορδάνης θα παίξει επιτέλους την προφυλάκισή του. Το ίδιο όμως σκέφτεται κι ο Χάρης και φοβάται να ποστάρει το οτιδήποτε πριν τις 19:00. Τελικά ο Ιορδάνης δεν παίζει την κάρτα, άγνωστο γιατί, καθώς ξέρει σίγουρα ότι ο Χάρης είναι Μαφιόζος κι ο Ακριβός αθώος. Δηλαδή τι άλλο περιμένει; Και βγαίνει δημοσίως κι από εκεί που μέχρι χθες υποστήριζε ότι ο Χάρης ίσως και να είναι αθώος, τώρα τον θεωρεί καθαρό ένοχο. Αναρωτιέμαι πότε θα κάνει κάποιος μια σοβαρή έρευνα για να καταλάβει τι σκατά ρόλο έχει ο Ιορδάνης σε αυτό το παιχνίδι και κατά προτίμηση μετά να τον δολοφονήσει. Δεν υπάρχουν περιθώρια σε 6-7 παίχτες ή και λιγότερους να κυκλοφορεί μέσα ο ντετέκτιβ. Πλησιάζουμε προς το τέλος της ψηφοφορίας κι ο Χάρης για 3η σερί μέρα είναι φαβορί για αποχώρηση. Μου λέει μάλιστα ότι έχει αρχίσει να το διασκεδάζει. Η κατάσταση είναι 5-4 υπέρ του Ακριβού και η μόνη που δεν έχει ψηφίσει είναι η Ζωή. Κι ου λαλα, έρχεται και ψηφίζει Χάρη και το κάνει 6-4 κι ο Χάρης είναι έτοιμος να εκραγεί. Βγαίνει στο δημόσιο κι αρχίζει να τη λέει εντελώς απροκάλυπτα πόσο λάθος ψήφο δίνει και πόσο άσχημα παίζει και πώς συνεχώς τα ίδια κάνει, την ίδια ώρα που ο Ακριβός αναρωτιέται αν θα πρέπει να ριξει διπλή ψήφο για να το σιγουρέψει. Τελικά αυτό δε γίνεται και το θέμα κλειδώνει στις 20:00 από τον Ιορδάνη και με το σκορ να είναι 6-4. Ανοίγουμε για τις αλλαγές και: ακύρωση ψήφου από τον Χάρη, αλλαγή ψήφου από Ζωή κι ακύρωση ψήφου από Σόμμερ. Ετοιμάζω την τελική λίστα και το σκορ είναι 5-3 κατά του Ακριβού. Με μία τέτοια βρώμικη κίνηση, ο αγαπημένος μου πολίτης μεταφέρεται στη χώρα των φαντασμάτων και δε μπορεί να του μιλήσει πλέον κανείς! Η Ζωή κλείνει το κινητό της, εγώ κλείνω τα πιμι μου. Δε μπορεί να καταλάβει από πού του ήρθε, πώς στο διάολο ξεκίνησε το κύμα από τον ούλτρα και μένει τώρα έξω, χωρίς να έχει προλάβει να δώσει ασυλία στον εαυτό του. Παρακαλώ κάποιος να τον επαναφέρει για να ζήσουμε κι αυτήν τη στιγμή!!!
Και κάπως έτσι τελείωσε κι η σημερινή μέρα. Το παιχνίδι θα διακοπεί για το Σαββατοκύριακο. Εγώ στεναχωριέμαι που χάνω τον Ακριβό, top παίχτη και μου κρατούσε και πολλή παρέα στα πμ. Κι από την άλλη πλευρά ο Χάρης μετράει τις δυνάμεις τους. Είναι 3 και θα επαναφέρουν και την κλεοπ. Είναι 4. Κι η Ζωή αν ξεστραβωθεί, στηρίξει και στο τέλος θυσιαστεί. Είναι 5. Κι άλλοι τόσοι κι οι αθώοι πολίτες. Πολύ πιθανόν την επόμενη βδομάδα να πέσουν οι μάσκες, η πόλη να μετατραπεί σε ρινγκ και να δούμε μια μετωπική κόντρα με τον ισχυρότερο να νικά. Θεωρητικά, αν γίνουν οι σωστές δολοφονίες, η Μαφία πολύ δύσκολα θα χάσει. Αλλά ανάμεσα σε 5 πολίτες, με τον γιατρό ενεργό και την αποτυχία δολοφονίας ακόμη στο παιχνίδι, ποιές οι πιθανότητες πετυχημένων δολοφονιών; Και τι θα κέφια θα έχει η κληρωτίδα με τις νέες κάρτες;
Καληνύχτα!

Weekend (1-2/8)
Σαββατοκύριακο στην πόλη του Παλέρμο κι έχουμε το παραδοσιακό διάλειμμα. Η κίνηση ήταν ελάχιστη, οπότε δε θα κουράσω κι εγώ ιδιαίτερα εδώ.
Σάββατο κι ο σόμμερ επαναφέρει με νεκροφάνεια την κλέοπ. Πλέον έχουμε 10 παίχτες, εκ των οποίων οι 4 είναι μαφιόζοι κι υπάρχει ακόμη η ΔΑ. Ποιος θα το πίστευε αν του λέγαμε ότι η συγκεκριμένη μαφία θα άντεχε να παραμείνει ζωντανή κι ολόκληρη μέχρι και τη δεύτερη βδομάδα. Την Κυριακή τα πράγματα αρχίζουν να αποκτούν λίγο περισσότερο ρυθμό. Η Ζωή, που πλέον είναι σίγουρη για την 3αδα και ψάχνει να βρει τον 4ο μαφιόζο, έχει αρχίσει να στηρίζει πολύ τη Μαφία και προσπαθεί με μερικά πολύ δυνατά ποστ να ξεφορτωθει το φάντασμα του Ακριβού και να βοηθήσει λίγο το Χάρη. Από την άλλη, βλέπουμε το σόμμερ, που Παρασκευή απόγευμα έπαιζε κάρτα για να σώσει το Χάρη, σήμερα να τον ψηφίζει για «τους γνωστούς λόγους». Αλτσχάιμερ σε τόση νεαρή ηλικία; Παράλληλα επιστρέφει κι ο πάι από τις διακοπές κι αρχίζει να γράφει πιο συχνά και πιο δυνατά πάλι. Βρίσκει την Έμιλυ, που δεν τη θεωρεί ακόμη Μαφιόζα αλλά πόρνη. Βέβαια, όταν φύγει η 3αδα, τότε θα ανατρέξουμε σ αυτό το ποστ για να βρούμε και τον 4ο Μαφιόζο. Και θα ήθελα πολύ να τη ζήσω αυτή τη στιγμή, να φύγει η 3αδα, όσοι υποστήριζαν ότι η Μελανία ήταν στη Μαφία να περιμένουν ανακοίνωση νίκης, η οποία προφανώς δε θα έρθει και μετά να αρχίσουν να κοιτάζονται μεταξύ τους ενώ εγώ θα σκάω στα γέλια.
Και πάμε στα της νύχτας, εκεί που ο Ιορδάνης ρωτάει αν η Ζωή είναι μαφιόζα. Παίρνει απάντηση όχι, τη βγάζει αμέσως ΔΑ κι εκεί γίνεται η ανατροπή. Ενώ είχε πει ότι αν η Ζωή βγει αθώα, θα ρίξει την προφυλάκιση στον Χάρη, τελικά του κόψε και κατάλαβε ότι ο Χάρης θα φύγει MVP και κρατάει την προφυλάκιση για άλλη ώρα. Για όταν βρει και την Έμιλυ δηλαδή. Βελτιώνεται ο Ιορδάνης κι αυτό με ανησυχεί. Κι όσο μειώνεται το σύνολο των παιχτών, τόσο αυξάνονται και οι πιθανότητες να πετύχει κάτι, είτε ο Ιορδάνης, είτε η Νεφέλη. Τους οποιούς σήμερα συνδέει ο φρικ. Ο φρικ που δίνει ασυλία στον Ιορδάνη και παράλληλα δέχεται την προστασία της Νεφέλης. Και δείτε στιγμή που βρήκε η Νεφέλη να πετύχει το θύμα.... Ναι, η Μαφία δολοφονεί τον φρικ και ναι, η βδομάδα τους δε θα αρχίσει και πολύ καλά.
Κι ας αναφερθούμε λίγο και στις καρτούλες που δόθηκαν σήμερα. Αρχικά, η Μαφία πήρε αυτό που ήθελε διακαώς: τη νεκροφάνεια. Πήρε ακόμη ένα δώρο, χωρίς να το ξέριε βέβαια: η προφυλάκιση κατέληξε στη Ζωή κι έχω την αίσθηση ότι αυτό μπορεί να κρίνει και την τελική έκβαση του πιαχνιδιού, ειδικά αν οι φόνοι δεν πάνε καλά. Αντίπαλος της Ζωής θα είναι ο σπυράκος, έχει την ακύρωση, σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού. Βεβαίως η Ζωή που πλέον έχει συνηθίσει στα ξενύχτια, θα παίξει προφυλάκιση στις 3 τα ξημερώματα κι αμφιβάλλω κατά πόσο ο Σπυράκος θα καταλάβει από πού του ρθε. Κι εύχομαι η Ζωή να πιάσει το τζόκερ και να χώσει μέσα τον Ιορδάνη, να γλυτώσουν κι από τον Ντετέκτιβ κι από τη δική του προφυλάκιση. Κι εύχομαι και κάτι άλλο, μετά την αυριανή μη-δολοφονία, να ψάξουν στη Μαφία να βρουν επιτέλους τον γιατρό και να τον ξεφορτωθούν. Είναι 4 πολίτες των οποίων το ρόλο δε γνωρίζουν. Ντράμα, Ιορδάνης, Νεφέλη και Σπυράκος. Τα ποστ τους, εξαιρουμένου ίσως του Ιορδάνη είναι λίγα. Ο Χάρης, σαν παλιότερος κι εμπειρότερος, έπρεπε ήδη να τα έχει ψάξει για να καταλάβει ποιος είναι τι. Η Ντράμα πχ έχει κάνει αναφορά στο Δήμαρχο στα ¾ των συνολικών της ποστ!!! Κι ο Ιορδάνης, με καλό ψάξιμο, μπορούν να καταλάβουν ότι είναι ο Ντετέκτιβ. Εδώ η Ζωή το έχει μυριστεί, ο Χάρης τι, έχει βουλωμένη μύτη; Έχουν ένα όνειρο, ας παίξουν και στην τύχη, 4 πολίτες, 1 γιατρός, 25% να τον βρουν και να ξεμπερδέψουν μαζί του. Η Μαφία έχει πιθανότητες νίκης, αρκεί να καταφέρει να βγάλει σωστά 1 δολοφονία όσο είναι μέσα και οι 4. Αλλά με τον τρόπο που παίζουν και με την απροθυμία τους να ψάξουν το παιχνίδι εις βάθος, αμφιβάλλω αν τελικά βρούν το γιατρό κι άρα θα αφεθεί μάλλον στη Θεά Τύχη το τελικό αποτέλεσμα. Εκτός κι αν κάνει το θαύμα της η Ζωή, η μόνη που δείχνει ικανή αυτή τη στιγμή να τα καταφέρει.
Κλείνοντας, χθες είχε καφέ με Ιορδάνη και σήμερα με Ιορδάνη και Ντιουμ. Μου ξέφυγε στον Ιορδάνη ότι την πρώτη νύχτα οι μαφιόζοι χτύπησαν τον τραφ, αλλά δεν είχα κακές προθέσεις, μη με κράξετε πολύ... Ο Ντιουμ είναι καλό παιδί, όντως αντικειμενικά το ομορφότερο αρσενικό που υπάρχει στο στέκι, αν κι υποκειμενικά για εμένα, ο Ιορδάνης είναι λίγο πιο sexy. Και πολύ ΓΑΜΑΤΟ παιδί. Αλλά μη σας κουράζω άλλο με πικάντικες λεπτομέρειες που δεν αφορούν το παιχνίδι.
Καληνύχτα!

Day #6 (3/8)
Δευτέρα σήμερα και οι κάτοικοι του Παλέρμο επιστρέφουν σε φουλ δράση. Πλέον συνολικά είναι 10, λίγο-πολύ γνωστοί μεταξύ τους κι ο ρυθμός των νέων ποστ έχει μειωθεί. Η ημέρα πρακτικά ξεκινά με την ανακοίνωση της μη-δολοφονίας. Η γιατρός Νεφέλη προστάτευε τον Πάι από τα χέρια της κλεοπ. Η ανακοίνωση του αποτελέσματος έφερε χαρά στους πολίτες και θυμό στη Μαφία. Ο Χάρης είχε αποφασίσει πλέον να λάβει την κατάσταση στα χέρια του. Έψαξε όλους τους παίχτες για τους οποίους δεν ήξερε το ρόλο τους, έβαλε κι όλους τους ρόλους που δεν έχουν ακόμη αποκαλυφθεί κι έκανε την αντιστοίχηση. Βρήκε τη ντράμα, η οποία και σε κάθε ποστ της είχε τη λέξη «Δήμαρχος», βρήκε το Σπυράκο από τις κοινές ψήφους με το Θωμά και για Ιορδάνη και Νεφέλη υποπτεύθηκε το Ντετέκτιβ και Γιατρός και το επαλήθευσε με το όνειρο του σόμμερ, ρωτώντας αν η Νεφέλη είναι η Γιατρός. Θανατική καταδίκη η απάντηση Ναι. Ιν δε μινγουάιλ, η Ζωή στο θέμα έδινε ρεσιτάλ. Χρησιμοποιώντας το αστείρευτο ταλέντο της, έπειθε ολοένα και περισσότερο τον κόσμο ότι ο Ακριβός ήταν ο ΑΜ, δημιουργώντας έτσι μια απροθυμία να παιχτεί Νεκροφάνεια σ αυτόν. Ο Χάρης σκεφτόταν να ρίξει την τυμβωρυχία στον Ακριβό, έτσι ώστε να τον ξεφορτωθεί μια και καλή αλλά τελικά λυπήθηκε την καημένη τη Ζωή και δεν το έκανε. Και πόσο σωστά έπραξε... Λίγο αργότερα έρχεται η Ζωή, μου λέει ότ θα εξασφαλίσει κι άλλο χρόνο για τη Μαφία και παίζει την Άμεση Προφυλάκιση στη Ντράμα. Ο Χάρης που τύγχανε να είναι μέσα εκείνη τη στιγμή, δευτερόλεπτα μετά ρίχνει την τυμβωρυχία. Εντός ενός λεπτού η Ντράμα από ζωντανή είχε αποχωρήσει οριστικά. Και μαζί της και οι δύο κάρτες αποτυχίας δολοφονίας που είχε. Και μαζί της κι η σημερινή ψηφοφορία. Κι ο Χάρης γλυτώνει για 4η συνεχόμενη φορά τη φαντασματοποίηση. Well done!
Και βρισκόμαστε πλέον στο σημείο που μετράμε Μαφιόζους και Πολίτες και φτιάχνουμε σενάρια νίκης κι ήττας για κάθε ομάδα. Το αυριανό θύμα είναι η Νεφέλη, θα νιώσει την οργή της Μαφίας για το σημερινό της λάθος. Θα είναι μέσα 8 παίχτες, εκ των οποίων οι 4 θα είναι στη Μαφία κι η μία θα είναι η ΔΑ. Το σχέδιο της Μαφίας λέει απλά ψηφίζουμε με ο,τι κάρτα έχουμε ένα άτομο και τελείωνει το παιχνίδι στην ψηφοφορία της Τρίτης. Τι μπορεί να πάει στραβά; Ηχώ. Από τον Ιορδάνη. Λύση; Θα ψηφίσουμε μαζικά μετά τις 19:00, μέχρι τότε ας είναι mvp ο Χάρης. Τι μπορεί να πάει στραβά; Ασυλία δικηγόρου. Λύση; Θα ψηφίσουμε όλοι μαζικά τον Φρικ που δε μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του. Ορίστε που η αποκάλυψη του ρόλο του τελικά μπορεί να οδηγήσει στην ήττα των πολιτών. Πώς θα μπορούσε να τιναχθεί όλο στον αέρα; Αν ο Φρικ μπει στο μυαλό των Μαφιόζων, καταλάβει τι γίνεται και παίξει την κάρτα εξαίρεσης από την ψηφοφορία. Μπορεί να το κάνει; Χμμ, τον έχω ικανό αλλά δεν το περιμένω. Αν ήταν ο Ακριβός θα το έκανε σίγουρα! Αλλά δεν είναι αυτό το καλύτερο σενάριο για τους Πολίτες. Το σενάριο νίκης τους λέει ότι θα πρέπει ο Ιορδάνης να παίξει την Άμεση Προφυλάκιση στην κλεοπ, έτσι ώστε να κλείσει μέσα Μαφιόζα και να στερήσει τη νεκροφάνεια από τους πολίτες. Πρόβλημα πρώτο; Δεν υπάρχει καμία λογική σε αυτό, μόνο κατά τύχη θα μπορούσε να το κάνει ο Ιορδάνης. Πρόβλημα δεύτερο; Η Ζωή βάζει ξυπνητήρι κάθε 1,5 ώρα για να ελέγχει αν έχει παιχθεί η Άμεση Προφυλάκιση. Άρα; Σχεδόν αδύνατο το σενάριο αυτό. Βέβαια, θα μπορούσε η κλεοπ να φύγει και ως MVP, με τη βοήθεια της Ηχώ του Ιορδάνη, αλλά πάλι κολλάω στο πώς θα στραφούν όλοι στην κλεοπ. Κοινώς, δε βλέπω κανένα πιθανό και λογικό σενάριο νίκης για τους πολίτες. Ο,τι και να γίνει, αύριο βράδυ ή το αργότερο Τετάρτη πρωί η Μαφία θα έχει επικρατήσει. Αν όχι, οι πολίτες να παίξουν ένα joker. Συνηθίζει τελευταία να δίνει πολλά εκατομμύρια μαζί.
Και πάμε και στη νύχτα. Ξεκινάμε από τα εύκολα. Μήνυμα από τη Μαφία «Ένας φόνος την ημέρα ...τον γιατρό τον κάνει πέρα». Ξεμπερδεύουν με τη Νεφέλη. Η οποία δε μπορεί να προστατεύσει τον εαυτό της και φιλοξενεί ξανά στο γιατρείο της την αγαπημένη της μηλόπιτα. Αλλά η νύχτα δεν είναι τόσο εύκολη γι όλους. Έρχεται ο Ιορδάνης και μας ρωτάει: «Είναι η Έμιλυ Μαφίοζα;» και παίρνει την απάντηση ναι. Και βρίσκεται μπροστά σε μία τόσο fucked κατάσταση, που αδυνατώ ακόμη κι εγώ να βρω τη σωστή απάντηση. Σενάριο πρώτο: Παίζει την προφυλάκιση σήμερα το βράδυ στην Έμιλυ. Αποτέλεσμα: Ο Ιορδάνης πάει να σώσει ξανά τον Χάρη, πιθανόν να πέσει η ακύρωση της προφυλάκισης από τον Σπυράκο κι ο Ιορδάνης κλείνει μια θέση MVP για αργότερα. Και φυσικά, αν παιχτεί η ακύρωση της προφυλάκισης, σε όλο αυτό το σκηνικό, θα αθωωθει η Έμιλυ, η οποία θα γίνει ένα ακόμη θύμα της Μαφίας. Σενάριο δεύτερο: Δεν παίζει την προφυλάκιση στην Έμιλυ: Κι αν αύριο το θύμα είναι αυτός; Θα φύγει και θα πάρει ένα τόσο σημαντικό μυστικό μαζί του στον τάφο; Θεωρητικά θα μπορούσε να κριθεί το παιχνίδι απ αυτό! Κι αν αύριο βρεθεί τρόπος να σωθεί ξανά ο Χάρης; Είχε ο Ιορδάνης την ευκαίρια να διώξει εναν Μαφιόζο και τώρα που κάθε πολίτης μετράει, θα ρισκάρει να φύγει ένας αθώος στη θέση του Χάρη; Και σενάριο τρίτο: να παίξει την προφυλάκιση στον Χάρη. Μα γιατί να παίξει την κάρτα σε κάποιον που θα φύγει ως mvp; Και να ρισκάρει να θεωρηθεί και μαφιόζος που πετάει λάσπη στα μάτια των πολιτών. Πολύ ωραία κατάσταση για το φίλο μου, στην οποία δεν ξέρω πώς θα ξεμπλέξει. Αποφασίζει να μην παίξει την κάρτα του, που κατά τη γνώμη μου είναι η χειρότερη δυνατή επιλογή. Ρισκάρει να χαθούν 2 καθαροί πολίτες από το παιχνίδι. Έπρεπε να παίξει την προφυλάκιση στο Χάρη, να σιγουρέψει ότι θα φύγει τουλάχιστον ένας Μαφιόζος και να επιχειρηματολογήσει υπέρ της ενοχής της Έμιλυ πριν την ανακοίνωση της δολοφονίας. Αυτά τα σενάρια βέβαια σε ένα παράλληλο σύμπαν κι απλά για να σας κουράζω γεμίζοντας παραπάνω λέξεις στο ημερολόγιο αυτό. Είναι αδύνατον να εγκριθεί Προφυλάκιση από την διαρκώς online ΔΑ, δεν υπάρχει άλλη τυμβωρυχία μετά την αποχώρηση της Ντράμα έτσι ώστε να μειωθεί το 5ωρο σε 1λεπτο και, όπως είπαμε και προηγουμένως, μόνο αν η προφυλάκιση κλείσει μέσα την κλεοπ, οι πολίτες έχουν πιθανότητες να κερδίσουν. Κάτι το οποίο, αυτή τη στιγμή, φαντάζει απίθανο.
Καληνύχτα!

Day #7 (4/8) & Postgame
Όλα δείχνουν πώς σήμερα θα είναι η τελευταία μέρα του παιχνιδιού. Τη νύχτα χθες δεν έγινε τίποτε για να ανατραπεί το παιχνίδι και το μεσημέρι έρχεται η δολοφονία της Νεφέλης. Το μεσημέρι μου στέλνει επίσης μήνυμα ο Ακριβός, ότι η Μαφία έκανε χοντρή βλακεία κι ότι έχει χάσει το παιχνίδι. Κούνια που τον κούνιαγε. Θέλει και βραβείο καλύτερου παίχτη... Απόγευμα κι ώρα 19:00, η Έμιλυ παίζει τις 3 ακυρώσεις ψήφου που έχει και ξαφνικά όλη η Μαφία κι η Ζωή ψηφίζουν τον Φρικ. Το παιχνίδι έχει τελειώσει, αλλά ένας ακόμη πιστεύει ότι μπορεί να κερδίσει. Ο Ιορδάνης, ανάμεσα σε όλη τη Μαφία, να προσπαθεί να αποδείξει ότι δεν είναι γατάκι ...εε ελέφαντας ήθελα να πω. Η Μαφία τον κάνει πλάκα και ξεκαρδίζεται στα γέλια μαζί του. Επεμβαίνω και του λέω ότι το παιχνίδι έχει τελειώσει και να σταματήσει να γίνεται ρεζίλι. Στο κάτω-κάτω, κολλητός μου είναι, έπρεπε να τον προστατέψω από το δημόσιο εξευτιλισμό. 20:11 το αγαπημένο μου ποστ σε όλα τα παλέρμο: Mafia rules!!!
Και κάπως έτσι, το πρώτο Παλέρμο μετά από 2 χρόνια λαμβάνει τέλος. Έχω να πω ότι ήταν ένα πολύ ιδιαίτερο παιχνίδι. Με αρκετό ενδιαφέρον και μια υποβόσκουσα ένταση. Όλο το παιχνίδι στηρίχτηκε σε δύο πυλώνες, πρώτον, «Τι είναι η Μελανία;» και δεύτερον, «Πώς θα γλυτώσει κι αυτή τη φορά ο Χάρης;». Το κάρφωμα της Μελανίας στον πρώτο γύρο ήταν κίνηση-ματ από τη Μαφία. Όχι μόνο ξεφορτώθηκε μία από τις καλύτερες πολίτριες, αλλά δημιούργησε χάος στην πόλη. Οι πολίτες πίστεψαν ότι η Μελανία ήταν Μαφιόζα, δε μπορούσαν να φανταστούν πώς θα μπορούσε να ήταν ο Πληροφοριοδότης. Εκτός από δύο άτομα: Ο Ιορδάνης που ρώτησε με κάρτα κι έμαθε την αλήθεια και τη Ζωή, η οποία με μαεστρία κατάλαβε την πραγματική ταυτότητα της Μελανίας αλλά ουδέποτε τη μαρτύρησε. Έτσι οι πολίτες όλοι συνασπίστηκαν γύρω από το μπλοκ Φρικ-Ακριβού. Όποιος έλεγε ότι η Μελανία είναι αθώα, είτε είναι αυτός ένοχος είτε τρελός. Παράδειγμα της πρώτης κατηγορίας ο Χάρης. Της δεύτερης, ο Ιορδάνης. Ο Ιορδάνης ήταν παρών, έκανε πολύ σωστές επιλογές τις νύχτες, έκανε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, έπαιξε πολύ τίμια κι ουδέποτε επικαλέστηκε υποψίες και υπόνοιες για να πείσει, πάντα επιχειρηματολόγουσε. Και γι αυτό δεν καρφώθηκε και γι αυτό εγώ θεωρώ πώς έπαιξε πολύ καλά. Βέβαια δεν κατάφερε να πείσει, αλλά σοβαρά, δεν κατάφερε να πείσει ο Χάρης, ο master manipulator, ποιος μπορούσε να τα βάλει ενάντια σε Ακριβό και Φρικ; Οπότε, ο Χάρης βγήκε κι αυτός ένοχος, κι ας έλεγε την πάσα αλήθεια στο δημόσιο. Κι εκεί άρχισε η κωμωδία. Την Τετάρτη ο Χάρης είναι υποψήφιος για αποχώρηση. Τον σώζει από λάθος ο Ιορδάνης, που δε γνώριζε σωστά τους κανόνες. Την Πέμπτη ο Χάρης είναι καθαρά ο MVP. Τον σώζει η Ζωή ενεργοποιώντας την ιδιότητα της ΔΑ. Την Παρασκεύη ένα λάθος του ούλτρα φέρνει τον Ακριβό στο παιχνίδι της αποχώρησης, μια αλλαγή ψήφου από τη Ζωή και μερικές κάρτες της Μαφίας κι ο Χάρης σώζεται πάλι. Τη Δευτέρα όλοι ψηφίζουν Χάρη, έρχεται η Ζωή και τον σώζει με ΑΠ. Και την Τρίτη, σώζεται με το παίξιμο των καρτών της Έμιλυς. Σώθηκε συνολικά 7 φορές από βέβαιο θάνατο, εφτάψυχος, σαν τις γάτες που του αρέσουν. Άρα, πώς κέρδισε η Μαφία; Κέρδισε λόγω του καρφώματος, λόγω της τύχης της με τις κάρτες της δεύτερης βδομάδας και λόγω της Ζωής. Η Ζωή έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι, ανάλογο της φήμης της. Μπορεί μια φορά να δυσκόλεψε τη Μαφία αλλά την έσωσε άλλες 3 φορές. Και ήταν η μόνη που κατάλαβε την αλήθεια στο θέμα της Μελανίας. Κι έχανε τον ύπνο της για να προστατέψει την ομάδα της. Χωρίς τη Ζωή η Μαφία δε θα είχε κερδίσει. Η Ζωή ήταν η καλύτερη! Τέλος, από την εξίσωση του παιχνιδιού δε θα πρέπει να αφαιρέσουμε και τις απουσίες και τις ποινές. Αλλά γι αυτά έχω βαρεθεί να γράψω. Το σκηνικό με τις απουσίες σε κάθε παιχνίδι έχει γίνει γραφικό κι εκνευριστικό. Όσο για τις ποινές, ούτε εδώ θέλω να σχολιάσω. Στο χέρι όλων μας είναι να σεβόμαστε τον κόπο όλων των άλλων, να συμμετάσχουμε στο παιχνίδι και να σεβόμαστε τους κανόνες. Αυταααα.
Για το τέλος κράτησα τον Dume. Αυτό το υπέροχο παιδί που βρέθηκε δίπλα μου. Αυτό το γαμάτο παιδί που με ανέχτηκε τόσες μέρες. Αυτό το sexy θηρίο που το σκέφτομαι κάθε μέρα. Ήταν πάντα παρών, έκανε πάντα ο,τι έπρεπε, έσβησε όποιες αμφιβολλίες είχα αρχικά για το αν θα καταφέρει, τα κατάφερε και πήρε άριστα! Έχει μπει κι αυτός στη λίστα των ατόμων με τα οποία θα ήθελα να ξανακάνω ΣΕ. Και φυσικά στα άτομα, με τα οποία δεν τελειώνω τώρα κι έχουμε συνέχεια κι εκτός παιχνιδιού.
Για τέλος, τέλος, τέλος, θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους συμμετείχατε στο παιχνίδι, όλους όσους βοήθησατε να διοργανωθεί και να παιχτεί το παιχνίδι αυτό, όλους όσους με κρατούσατε παρέα κι όλους εσάς που διαβάσατε τις παραπάνω από 8 χιλιάδες λέξεις του ημερολογίου αυτού. Εύχομαι σε όλους καλό υπόλοιπο καλοκαιριού κι ευελπιστώ να τα πούμε ξανά σύντομα, σε μια επόμενη πρόσκληση στην πόλη του Παλέρμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Αν η Πόρνη δεν ήταν στο παιχνίδι από τον πρώτο γύρο, αυτό σημαίνει ότι η Νεφέλη έκανε ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ!
Μπράβο, doc!:thumbup:
Ευχαριστώ. Αν και επειδή είμαι ήσυχη σαν παίκτρια και στα προηγούμενα 3 παλέρμο, όταν ξεκινήσατε να σχολιάζετε όσα λίγα έγραψα, είχα αγχωθεί φοβερά για το ποιον να σώσω. Θα δείξει πόσους κατάφερα να σώσω εν τέλει.
Πάντως από την αρχή του παιχνιδιού ήμουν σίγουρη ότι είχες ρόλο ή της μαφίας ή του δ.α. Ειδικά τις τελευταίες μέρες με έκανες να νιώσω, όπως με τον Χάρη (νομίζω, μπορεί να ήταν και κάποιος άλλος), όταν ήταν δ.α.
Όσο για τον Χάρη, στο μήνυμα που έστειλα στην ΣΕ ανέφερα, ότι τον υποψιάστηκα αλλά δεν νομίζω, ότι είχε ρόλο στην μαφία. Δεν σκάω και εγώ.:P

χαχαχ ρε κάποιος έπρεπε να ναι σιωπηλός και να πηγαίνει με τα νερά σας . Εγω τον τσαρα φοβόμουν. Και η νεφέλη με κατηγόρησε λιγάκι.

Αηλιν εμένα μ είχες καταλάβει; :P
Ύπουλο πλάσμα. :redface:
Αν βάλει ο Δημήτρης τα μηνύματα θα δεις, ότι σε είχα βάλει εξαρχής στους υποψήφιους της μαφίας. Αλλά δεν έβρισκα ιδιαίτερα στοιχεία, για να βοηθήσω και να πείσω κανέναν άλλο για την ενοχή σου.

Και ναι, μάλλον η Νεφέλη έκανε όσο καλύτερο παιχνίδι μπορούσε.
Θέλω να πιστεύω, ότι έκανα κάτι.
Θα δούμε. :popcorn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Φχαριστούμε παιδιά γι'αυτό το παιχνίδι. Έσπασε λίγο η μονοτονία τον απογευμάτων μας!!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Dimjim, δεν είπα ποτέ οτι θεωρουσα πλεον τον Libertus αθωο ούτε την Μελανια ως μαφιοζα! Αν το καταλαβες με το εξης κειμενο που βαζω σε quote,δεν ισχυει. Απλα ειχαν αλλαξει καποια δεδομένα για εμένα που δυστηχως έπεσα έξω σε μερικά καθως ειχα την ταση να κανω τρελά σενάρια. :Ρ

Libertus: Ναι,ημουν από τους πρωτους που με επιχειρηματα υποστηριξε ότι δε πιστευει στην αθωοτητα του.Το χθεσινο γεγονός με τις ψήφους με εκανε να βλεπω τα πραγματα λιγο διαφορετικα

Επίσης,γιατι θα ζητηθεί, δεν προσπάθησα να δολοφονήσω τον Libertus,και αντ'αυτου αποφασισα tsarachaf ( που ευτυχως δε προλαβα εν τελει) καθως πιστευα οτι πλεον ηταν σιγουρο απο ολους οτι o Libertus ηταν μαφιοζος και θα τον ετρωγαν απο τη ψηφοφορια.Bέβαια που να φανταζόμουν ότι θα ήταν εφτάψυχος :P ( την επόμενη μερα κιολας καταλαβα τι λαθος έκανα αλλα αυτο ειναι αλλη υποθεση :P)
Να σημειωθει, ότι την ηχω την εριξα επειδη ειχα επηρεαστει από ενα pm του dimjim που μου έλεγε για μια παλια μαγισσα ( aegloswen),και ήθελα να τη ψιλομιμηθω. Nα καταλαβουν και οι πολίτες οτι ειμαι η μαγισσα(καθως πιστευα οτι για να στειλουν στις 2:58 μηνυμα στη ΣΕ,έπρεπε να ειχαν καταλαβει οτι ημουν η μαγισσα) έτσι ώστε αν έχουν καμια ηχώ να την επαιζαν ένα άλλο βραδυ μετα τη ψηφοφορια ώστε να δολοφονούσα τον Libertus.

Ένα μεγαλο μπραβο στη ΣΕ για το παιχνίδι καθώς και για τα κείμενα της που ήταν αν μη τι αλλο ακρως δημιουργικά! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Ναιι. Να κάνουμε κ άλλο οποτε θέλετε ^^




Νεφέλη κρυβόμουν καλα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Αχνε ξέχασα να πω ευχαριστώ στη ΣΕ :D
Ήσασταν φοβεροί. Ειδικά ο Δημήτρης με τα κειμενακια του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Tελικά αυτή η σπόντα του <<ούτε την πρώτη φορά που θα έκανα sex>> πέρασε για τα καλά απαρατηρητη, κρίμα, ήταν όντως καλό υπονοουμενο:P
Η μαφία όντως έκανε διάφορες απροσεξίες αλλά είχαμε δύο έμπειρους παίκτες και μπόλικη τύχη στο πλευρό μας, απο το σβ και επειτα όλα έδειχναν πως το παιχνιδι ηταν δικό μας!
Ευχαριστούμε την ΣΕ για το παιχνιδι που μας χαρισε και μας προσφερε κάμποσες στιγμες διασκεδασης και ευχομαι μια μερα να μπορέσει να επαναληφθεί και πάλι το palermo!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top