Το ημερολόγιο του anisixos

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν καταλαβενω γιατι τοση θλιψη για ενα περιοδικο που στην τελικη δεν το θυμοτανε κανεις οπως λεει και ο ιδιος ο αρθρογραφος. Αν ητανε αναχρονιστικο, και αν δεν συμβαδιζε σαν περιοδικο με τα δεδομενα της εποχης λογικο δεν ειναι να μην εχει κερδη και να μην υπαρχει λογος να εκδιδετε; Ναι ειναι παλιο, αλλα αν σταματουσε πριν απο 20 χρονια οπως λεει ο συντακτης δεν θα μας πειραζε, θα λεγαμε οτι περασε η εποχη του, τωρα ειναι απλα αρχαιολαγνεια να θλιβομαστε για αυτο, ενω ελαχιστοι συνεχισαν να το διαβαζουν. (Προσωπικα εχω να δω ραδιοτηλεωραση απο οταν ειμουν παιδακι, καπια στιγμη στο σπιτι τις γιαγιας μου, ισως πριν καν η ΕΤ2 μετονομαστει σε ΝΕΤ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θρυαλλίδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η θρυαλλίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Ανησυχε να σε ρωτησω κατι?Αν θες μην απαντας ...

Καταρχας, εχεις φιλους?

Να μοιραστεις ολα αυτα τα συναοσθηματα σου, τους προβληματισμους σου,να βγειτε εξω να γινεται λιωμα,να πατε σε μια παραλια με κιθαρες?
Εχεις ανθρωπους διπλα σου που να ΝΙΩΘΕΙΣ πως σε αγαπανε??

Γιατι δεν την κανεις?Τι φοβασαι φιλε μου?Εισαι 24!!!!Εχεις τελειωσει το Πανεπιστημιο...Εισαι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ!Γιατι μπλεκεις στην ζωη σου συνεχεια μανες ,πατεραδες,παππουδες,γιαγιαδες?Γιατι αφηνεις τους ανθρωπους αυτους να σε επηρεασουν??


Εσυ,και μοναχα εσυ εχεις εξουσια πανω σου !!! Κανεις αλλος!!!


Χρηματα ολα και καποια θα εχεις....


Μαζεψε τα απο εκει που εισαι και φυγε!!Πηγαινε εκει που θες !!Θες Αθηνα ? Πηγαινε εκει !!!


Ζησε την ζωη σου γαμω το φελεκι μου γαμω!! Εισαι 24 !!!Με ακους? 24 !!!!!!!!


Παρε τους φιλους σου !!Πετα το κινητο σου !!! Παρε μια σκηνη και πηγαινε σε ενα camping ,σε μια παραλια !!!!Καπου ,κανε επιτελους για μια φορα αυτο που γουσταρεις!!!Τι φοβασαι ????




Σταματα να φοβασαι !!! Σταματε να στεναχωριεμαι για τα δακρυα των αλλων ...!! Σταματα να επηρεαζεσαι τοσο πολυ !!!



Ζησε , αγαπα, γελα .....Η ζωη ειναι μια τρελα!!!!!


Πες μου , τι θες να καταντησεις?Ενας μονοχνωτος που δεν θα εχει ζησει την ζωη του?Που να μοιρολογει τα χρονια που περασαν???

Αυτος θελεις να γινεις???


Η φυγη ειναι η μονη λυση....Αφησου στο κυμα της ζωης ...Αφησε το να σε παρασυρει...
αυτη η καλιιτεχνικη διασταση σε αυτο το πολυδιαστατο θεμα με καθηλωσε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
αυτη η καλιιτεχνικη διασταση σε αυτο το πολυδιαστατο θεμα με καθηλωσε:P


χαχαχαχαχ ..Δυστυχως ή ευτυχως (:worry::worry:) αυτος ειναι ο τροπος γραφης μου...:redface:Δεν ειναι σκοπιμο δηλαδη στο συγκεκριμενο θεμα...

Troll ε?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θρυαλλίδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η θρυαλλίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
δεν πιστευω πως τρολλαρει απλα ειναι λιγο πολυυ λιγο γκρινιαρης :P πως να το πω αν ηταν στρουμφακι τοτε θα ηταν ο Γκρινιαρης αλλα και παλι πoιος θα θελε να μενει σε σπιτια που μοιαζουν με μανιταρια....δεν εχουν και τηλεοραση (πως θα βλεπει εζελ το παιδι?)θα φορας συνεχεια το ιδιο βρακι...περιοδικα δεν εχει οποτε δν θα μπορει να διαβαζει το οκ αυτο το υψηλα πνευματικο περιοδικο....θα εχει και ενα μαλακα (τον δρακουμελ)να τον κυνηγαει με το κωλογατο του ολη μερα....πφφφ σκατα :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
δεν εχουν και τηλεοραση (πως θα βλεπει εζελ το παιδι?)

αν δεν έχει τηλεόραση θα κάνει άλλα;) η τηλεόραση σκοτώνει τον έρωτα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anisixos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Αδαμαντια εισαι ΤΟΣΟ γραφικη. Κατι τετοιες συμβουλες με κανουν και αηδιαζω. Δε ζητησα απο κανεναν συμβουλες για τη ζωη μου. Απλα καταγραφω καποια πραγματα που μου συμβαινουν και που μπορει να συμβαινουν και σε πολλους αλλους συνομιληκους μου. Ξερω καλα την ηλικια μου. Ξερω καλα ποιος ειμαι, τι κανω και τι θελω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anisixos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Προχθες ειχα παρει ταξι απο το λιμανι για να παω σπιτι μου στο κεντρο. Επι μιση ωρα που κρατησε περιπου η διαδρομη ο ταξιτζης ηταν συντονισμενος σε ενα αθλητικο σταθμο οπου δυο δημοσιογραφοι (ο Θεος να τους κανει) μιλουσαν αδιακοπα και ασταματητα για μπασκετ. Για παικτες, ομαδες, προπονητες, φανελες. Για σουτ, αμυνες, τρικλοποδιες. Απιστευτη αναλυση λεμε! Για μιση ωρα! Για τον παικτη που κανει καλα σουτ, για τον παικτη που δεν ειναι καλος στην αμυνα, για δηλωσεις παικτων και προπονητων που τις ανελυαν με καθε λεπτομερεια. Φριχτο! Βγηκα απο το ταξι και ακομα μιλουσαν. Ηθελα να σκασουν! Και τα λεγανε λες και επροκειτο για κατι πολυ σοβαρο. Ελεος! Ποσο γελοιο ειναι το αθλητικο ρεπορταζ ή μαλλον ποσο γελοιο το κανουν μερικοι να ειναι. Δε λεω, να υπαρχουν δημοσιογραφοι που να καταγραφουν τις επιτυχιες των αθλητων κτλ αλλα ολη αυτη η αναλυση ειναι τοσο ανουσια και γελοια.

Εσεις τι πιστευετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Την επόμενη φορά να πάρεις ακουστικά και να ακούς μουσική. Σε όλους μας έχει τύχει αλλά δεν το κάναμε και θέμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Δηλαδή τι άλλο περίμενες από αθλητικό σταθμό; Να αναφέρουν ποιες ομάδες θα παίξουν σήμερα και όλες τις υπόλοιπες ώρες να βάζουν τραγούδια;; Όταν ασχολείσαι με αυτό που συζητάνε, δεν σου φαίνεται παράλογο.. Εγώ, για παράδειγμα, όταν παίζει ο Παναθηναϊκός (στο μπάσκετ, ποδόσφαιρο σπάνια βλέπω), με ενδιαφέρει να μάθω ποιοι θα παίξουν, ποιοι όχι για να ξέρω τι να περιμένω.. ;) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θρυαλλίδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η θρυαλλίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
αν δεν έχει τηλεόραση θα κάνει άλλα;) η τηλεόραση σκοτώνει τον έρωτα:P

τι λες τωρα???υπαρχει ανθρωπος που θα χασει το εζελ????κατι τετοια επιμορφωτικα σηριαλ αξιζει να βλεπεις σε προπονουν για τον ερωτα!!:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Γιατί δεν φτιάχνεις ένα μπλογκ (που τόσο σου αρέσουν κιόλας :Ρ) και να καταγράφεις εκεί την καθημερινότητα σου?
Το φόρουμ απ'όσο ξέρω,είναι χώρος ανταλλαγής ιδεών,και επικοινωνίας.Εσύ δε σηκώνεις μύγα στο σπαθί σου.Απαπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σημείωση Συντάκτη:

Το θέμα καθαρίστηκε από ανούσια μηνύματα. Παρακαλώ ν' αποφύγετε τις επιθέσεις και τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς προς τον θεματοθέτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anisixos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Στη συνεντευξη που μου παραχωρησε ο Τηλεμαχος, μου μιλαει για το στρατο, για τη ρατσιστικη επιθεση που δεχτηκε, για το πως περασε το Καλοκαιρι, για τα αισθηματικα του και τα σχεδια του για το μελλον. Χωρις ταμπου σχολιασε προσωπα και καταστασεις και πιστευω πως οσα λεει εχουν ενδιαφερον και ειναι ικανα να προκαλεσουν προβληματισμο και συζητηση. Ας δουμε λοιπον τι εχει να μας πει ο Τηλεμαχος :

Τηλεμαχε, θελω να ξεκινησουμε απο την αποφαση σου πριν λιγους μηνες να ξαναπας στρατο. Πες μου λοιπον γιατι πηρες αυτην την αποφαση.
Οντως, κυριε anisixe, πηρα την αποφαση και πηγα τελικα στο στρατο. Ο λογος που πηρα αυτη την αποφαση ειναι επειδη η ζωη μου ηταν παρα πολυ ασχημη. Ειχα δηλαδη αρκετα προβληματα, που η φυση ολων των προβληματων εναγεται στην ψυχικη μου ψυχοσυνθεση, δηλαδη οτι δε μπορω να καταλαβω τι θελω στη ζωη μου, τι πρεπει να κανω, με τι πρεπει να ασχοληθω και ειπα τουλαχιστον να βαλω ενα αλατοπιπερο σε αυτη τη μονοτονη ζωη που ειχα και ρουτινα γενικοτερα και να παω στο στρατο.

Πως πιστευεις οτι θα σε βοηθουσε ο στρατος;
Θα με βοηθουσε ο στρατος διοτι θα ειχα καθημερινη συναναστροφη με διαφορετικα ατομα, θα ειχα πραγματα να κανω ολη την ημερα, δουλειες, υποχρεωσεις, πραγματα που εγω γενικα δε νιωθω ικανος να ανταπεξελθω. Καταλαβατε κυριε anisixe; Ενω στο στρατο θα μου δινοταν αυτη η ευκαιρια. Μονο που πηγα τελικα στο στρατο και εφυγα. Εκατσα μια μερα και εφυγα. Δε μπορεσα να ανταπεξελθω. Τα βρηκα πολυ σκουρα και βαρια τα πραγματα και εγκατελειψα.

Συνεβη κατι συγκεκριμενο και αποφασισες να φυγεις;
Εκτος του οτι με δουλευε ολο το στρατοπεδο και με ελεγε αδερφη και π***** και ολα τα συναφη, δε μπορουσα να ειμαι κλεισμενος σε ενα στρατοπεδο και να μην εχω τη δυνατοτητα να βγω λιγο εξω, με τους φιλους μου που εχω επιλεξει και τους συμπαθω και τους αγαπω.

Πιο πολυ ομως δεν ηταν η ρατσιστικη επιθεση που δεχτηκες που σε αναγκασε να φυγεις;
Επαιξε και αυτο ενα ρολο αλλα δεν ηταν αυτο καθαυτο. Ηταν το γεγονος οτι δε μπορω να ειμαι κλεισμενος σε ενα στρατοπεδο λες και ειμαι φυλακη.

Που πιστευεις οτι οφειλεται αυτη η ρατσιστικη επιθεση των στρατιωτων;
Στο οτι δεν εχουν παιδεια, ειναι αμορφωτοι, ειναι αξεστοι, ειναι ανθρωποι οι οποιοι ειναι ακοινωνητοι, ανθρωποι με καμια προοπτικη και μελλον, ατομα τα οποια ειναι μπλεγμενα με ναρκωτικα, με τσιγαριλικια...

Μηπως ο στρατος, το κλιμα του στρατου ωθει σε αυτες τις συμπεριφορες ή μηπως οι ανθρωποι αυτοι ειναι ετσι κι αλλιως ρατσιστες;
Νομιζω σας απαντησα κυριε anisixe. Οφειλεται στην παιδεια. Οχι στο στρατο.

Εσυ πιστευεις οτι ησουν ατυχος που πηγες στο συγκεκριμενο στρατοπεδο ή γενικα σε ολα τα στρατοπεδα υπαρχουν ρατσιστες και τετοιου ειδους ανθρωποι;
Ημουν ατυχος που πηγα στο συγκεκριμενο στρατοπεδο, αυτο ειναι αληθεια, γιατι οι πιο πολλοι ειχαν παρει αναβολη. Αυτο παιζει ρολο γιατι τα ατομα που παιρνουν αναβολη ειναι ατομα που δεν ειναι στον ισιο δρομο, ειναι ατομα που δε θελουν να πανε στρατο και το σκεφτονται δευτερη και τριτη φορα και προσπαθουν να τον αποφυγουν, ατομα τα οποια δεν εχουν στοχους στη ζωη τους και ειναι μεσ στα ναρκωτικα, μεσ στα τσιγαρα, στις πορνειες, στην π*******, ολα αυτα.

Δηλαδη ειναι ατομα που ειναι, θα λεγαμε, ρεμαλια; Ειναι τα λεγομενα ρεμαλια της κοινωνιας;
Ακριβως. Το θεσατε ευστοχως.

Οι γονεις σου πως αντεδρασαν οταν εμαθαν οτι εφυγες απο το στρατο;
Οι γονεις μου στεναχωριουνται για μενα οπως και να το κανουμε, ειναι γονεις και οταν βλεπουν οτι το παιδι τους παρεκκλινει απο το σωστο δρομο και ακολουθει μονοπατια σκοτεινα και το μυαλο του μπλεκεται σε λαβυρινθους σκοτεινους, μπερδευεται ευκολα, δεν ξερει που να καταληξει, μια σκεφτεται να παει στρατο, την αλλη φευγει, την επομενη μερα, δε μπορουν παρα να στεναχωριουνται.

Ναι αλλα δε φταις εσυ. Ειναι λογικο να μη μπορεις να αντεξεις τοση επιθεση και πιστευω το καταλαβαν αυτο οι γονεις σου.
Δεν ειναι μονο η επιθεση κυριε anisixe. Ειναι οτι δεν εχω πλεον θεληση στη ζωη μου, υπομονη, επιμονη. Δεν εμμενω στις αποφασεις μου. Αλλαζω αποφασεις στο αψε σβησε. Αυτο ειναι που με κανει να μην ξερω τι να κανω στη ζωη μου γενικοτερα.

Οι γονεις σου πως το πηραν; Σε μαλωσαν; Στεναχωρεθηκαν;
Στεναχωρεθηκαν παρα πολυ. Οπως ολοι οι γονεις, για τα παιδια τους νοιαζονται και οταν δεν παει κατι καλα στη ζωη του παιδιου τους, στεναχωριουνται...

Ναι αλλα ο στρατος δε νομιζω οτι ειναι και τοσο σπουδαιο πραγμα στη ζωη ενος ανθρωπου για να στεναχωριουνται.
Οι γονεις μου ειναι παλιας φιλοσοφιας γενικοτερα, παλιας σχολης και λενε "το παιδι μου να παει στρατο, να ειναι στρειτ, να κανει παιδια". Ειναι αυτης της λογικης.

Ακομα δεν εχουν αποδεχτει το γεγονος οτι εισαι γκει;
Το εχουν αποδεχτει αλλα δεν τους αρεσει κιολας.

Απο τοτε που εφυγες απο το στρατο, πως περνας το χρονο σου; Τι κανεις;
Ολη μερα σπιτι καθομαι. Ιντερνετ, τηλεοραση, μουσικη. Για καφε με τους φιλους μου, για μπανιο. Τετοια...

Δεν περνας κι ασχημα δηλαδη...
Ναι αλλα οταν δεν εχεις με κατι να ασχοληθεις στη ζωη σου, να βγαλεις χρηματα, να κανεις πραγματα, περναει η ζωη μονοτονα, ρουτινιαρικα, χωρις αλατοπιπερο, χωρις εντασεις...

Σκεφτηκες μετα που εφυγες απο το στρατο να βρεις καποια δουλεια ή να κανεις καποια σχολη;
Παντα σκεφτομαι να κανω καποια σχολη που να μου αρεσει. Τωρα σκεφτομαι να παω Διαιτολογια. Ελπιζω να στηριξω και να υποστηριξω την αποφαση μου αυτη τη φορα.

Κομμωτης τελικα οχι;
Κομμωτης δεν εχω ταλεντο και δε μου αρεσει.

Περασες ωραια το φετινο Καλοκαιρι;
Το φετινο Καλοκαιρι δε μπορω να πω οτι ηταν το καλυτερο. Γενικα εχω πολλα χρονια να περασω καλα στη ζωη μου.

Το Καλοκαιρι σου αρεσει σαν εποχη;
Καλο ειναι αλλα τελευταια δε μου αρεσει πια.

Η θαλασσα σου αρεσει;
Οχι, την εχω βαρεθει. Δεν ειμαι πλεον τοσο του Καλοκαιριου. Προτιμω το Χειμωνα.

Ποιο ηταν το καλυτερο Καλοκαιρι μεχρι τωρα στη ζωη σου;
Τα Καλοκαιρια των σχολικων μου χρονων.

Στα αισθηματικα πως πας;
Κατι γινεται με ενα παιδι τωρα. Το παιδι αυτο το αγαπω, το συμπαθω παρα πολυ, το λατρευω. Θα δειξει, δεν ξερουμε πως θα παει...

Δηλαδη δεν εχετε ηδη σχεση;
Εχουμε σχεση. Με αγαπαει και αυτος απ' ο,τι λεει.

Εισαι ερωτευμενος;
Νομιζω πως αρχιζω και τον ερωτευομαι.

Εκανες ομως και μια αλλη σχεση πριν μερικους μηνες. Πες μας γι' αυτη τη σχεση.
Ναι, ειχα μια σχεση με ενα ξωανο ( ; ), ενα χαζο 19χρονο, το οποιο ηταν στην κοσμαρα του, κακιασμενο, χαζο, ηλιθιο, κακια αδερφη...

Ναι αλλα αυτα δεν τα ηξερες οταν τον γνωρισες;
Τα γνωρισα στην πορεια.

Παμε τωρα και στα τηλεοπτικα. Πως βλεπεις τα τηλεοπτικα πραγματα;
Φτωχα.

Η τηλεοραση ειναι γεματη επαναληψεις; Δεν ειναι απογοητευτικο;
Ειναι παρα πολυ απογοητευτικο. Ολη η τηλεοραση πλεον ειναι μια επαναληψη, ειναι η προσωποποιηση της επαναληψης. Εχουμε βαρεθει να βλεπουμε ολο τα ιδια προσωπα στην τηλεοραση. Η Μενεγακη να φυγει επιτελους. Η Τατιανα ειναι καλη, ας μεινει, παρολο που υπαρχει χρονια, ειναι εκπληκτικη και μοναδικη σε αυτο που κανει.

Εχεις παρακολουθησει τη Ναντια Μπουλε;
Ναι την εχω παρακολουθησει. Τη βρισκω ενα παρα πολυ ταλαντουχο ατομο σε ο,τι και να κανει. Τραγουδαει, παρουσιαζει, χορευει.

Γιατι ολοι την κατηγορουν και τη σχολιαζουν αρνητικα;
Επειδη δυστυχως η κακια και η κατηγορια πουλαει.

Τουρκικα βλεπεις;
Τα απεχθανομαι.

Κανουν ομως μεγαλο σουξε.
Κανουν σουξε επειδη η Τουρκια ειναι απαιδευτη χωρα, ειναι πολυ χαμηλου επιπεδου. Κανει σουξε μονο στα απαιδευτα και χαμηλου επιπεδου ατομα που ειναι στην κοσμαρα τους, που ειναι αγραμματα...

Ποια ειναι η γνωμη σου για τη Lady Gaga;
Η Lady Gaga ειναι μια εκπληξη στη σοουμπιζ. Ενα ατομο παρα πολυ ταλαντουχο, με ιδιαιτερη φωνη και σκηνικη παρουσια. Ενα ατομο που ξεχωριζει και εχει προοπτικες να φτασει τη Μαντονα και να την ξεπερασει.

Γυμναστικη κανεις; Σου αρεσει;
Οχι, δε μου αρεσει. Την απεχθανομαι τη γυμναστικη και γενικα ο,τι προκαλει κουραση το απεχθανομαι.

Ναι αλλα δεν ειναι απαραιτητη η γυμναστικη για να ειμαστε σε φορμα και καλη κατασταση; Οι αρχαιοι Ελληνες λεγανε "νους υγιης εν σωματει υγιη".
Ναι το ρητο αυτο το ασπαζομαι. Μονο που το θεμα ειναι αν κοψει κανεις το φαγητο, δε χρειαζεται παραλληλα γυμναστικη, δηλαδη το 75% ειναι διατροφη και το 25% ειναι γυμναστικη. Δηλαδη αν καποιος τρωει ποιοτικα φαγητα και σε μικρες ποσοτητες μπορει να χασει αρκετα κιλα χωρις γυμναστικη. Βεβαια, η χρυση τομη και το ιδανικο ειναι να συνδυαζει και τα δυο.

Εσυ κοιτας στους αντρες το σωμα ή δε σε ενδιαφερει;
Οχι, δε δινω ιδιαιτερη εμφαση στο σωμα. Εκει που δινω εμφαση ειναι στο προσωπο, στο κεφαλι γενικα, μεσα και εξω. Δηλαδη μυαλο και ενα ωραιο προσωπο.

Δε σε νοιαζει το μεγεθος;
Οχι.

Αν ειναι μικρο δε σε νοιαζει;
Δε με νοιαζει.

Μηπως το λες εκ του ασφαλους;
Δεν το λεω εκ του ασφαλους. Θα με ενοιαζε να μην ειναι πολυ μεγαλο γιατι ειναι δυσκολο στο σεξ και ποναω.

Αν κερδιζες στο Λοττο παρα πολλα χρηματα τι θα τα εκανες;
Σιγουρα δε θα τα εβαζα στην τραπεζα, γιατι ετσι οπως παμε θα πτωχευσουμε και θα μας παρει η τραπεζα τα λεφτα. Θα τα εβαζα μαλλον σε τραπεζα του εξωτερικου... Αυτο που θα εκανα, ξερετε τι θα 'τανε; Θα τα επενδυα αγοραζοντας πολυκατοικιες και θα τις νοικιαζα.

Η οικονομικη κριση εχει επηρεαση την οικογενεια σου Τηλεμαχε;
Ναι, δυστυχως την εχει επηρασει σε μεγαλο βαθμο. Αυτο το καταλαβαινω επειδη οι εξοδοι μου εχουν μειωθει δραματικα. Απο 'κει το καταλαβαινω κυριως.

Ξεκιναει μια νεα χρονια Τηλεμαχε. Πως την βλεπεις; Εισαι αισιοδοξος;
Το ζωδιο μου μου λεει να ειμαι αισιοδοξος αλλα μεσ στο δραμα και σε αυτα που ζω, δεν ξερω αν ειμαι αισιοδοξος πια. Ελπιζω να πανε ολα καλα στη ζωη μου, να παρακολουθησω τη σχολη που με ενδιαφερει και να ασχοληθω και να βρω δουλεια πανω σε αυτο.

Νομιζω ειναι σημαντικο στη ζωη να ειμαστε αισιοδοξοι. Βοηθαει στην ψυχικη υγεια.
Σιγουρα η αισιοδοξια ειναι βασικος παραγοντας που ευνοει την ψυχικη υγεια του ανθρωπου. Χωρις αισιοδοξια δε μπορουμε να πραγματοποιησουμε στοχους και ονειρα, διοτι η αισιοδοξια ειναι οδηγος στη ζωη. Να πω μια παραβολη : Χωρις διπλωμα δε μπορεις να οδηγησεις. Η αισιοδοξια πειτε πως ειναι εδω το διπλωμα.

Τοτε γιατι δεν ασπαζεσαι αυτη την αποψη κι εσυ ο ιδιος;
Γιατι στη θεωρια καλος ειμαι, στην πραξη δεν ειμαι...

Θα ηθελα να κλεισουμε με ενα μηνυμα δικο σου προς τους αναγνωστες.
Ακολουθηστε τα ονειρα σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δε σε νοιαζει το μεγεθος;
Οχι.

Αν ειναι μικρο δε σε νοιαζει;
Δε με νοιαζει.

Μηπως το λες εκ του ασφαλους;
Δεν το λεω εκ του ασφαλους. Θα με ενοιαζε να μην ειναι πολυ μεγαλο γιατι ειναι δυσκολο στο σεξ και ποναω.

Εντάξει,τώρα θα κοιμηθώ ήσυχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zelatina

Νεοφερμένος

Η Zelatina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Εγώ άρχισα να το γνωρίζω μέσα από το "Δίφωνο". Ισχύει πως ήταν δύσκολος κι αυστηρός. Αλλά γι' αυτό μου άρεσε! Γράφει γνήσια κι ό,τι είναι να πει το λέει. Δε βάζει σάλτσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Μου θυμιζει τον τυπο που παρουσιαζει τις ταινιες στο mad :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Ειδα το πρωι τη μαμα στο σαλονι και διεκρινα οτι εκλαιγε. Τα ματια της ηταν υγρα. Ηταν φανερο οτι εκλαιγε, οτι δακρυζε. Τη ρωτησα τι εχει αλλα δε θελησε να μου πει. Βαριεμαι και "λιωνω" εδω στο εξοχικο, οπως το παιδι στη διαφημιση. Εγω βεβαια εχω ιντερνετ αλλα και παλι...νιωθω εγκλωβισμενος. Προτιμουσα χιλιες φορες το σπιτι μας στο κεντρο. Τι μεγαλη ανοησια να φυγουμε απο εκει. Κανει τρομερη ζεστη εδω περα. Ακομα και με τις πορτες και τα παραθυρα ανοιχτα. Το δωματιο μου ειναι καπως αποπνικτικο. Ευτυχως εχω τον ανεμιστηρα. Δεν αντεχω για πολυ μεσα. Αλλα ουτε στη θαλασσα μου αρεσει να πηγαινω. Πηγαινω μονο για να βγω εξω. Οι δικοι μου κανουν μουτρα που δε μπαινω θαλασσα και μου τα πριζουν. Σημερα πηγα στη θαλασσα και ειχε απιστευτη ζεστη. Δεν ειχαμε παρει τα σωστα κλειδια να μπουμε μεσα στο σπιτακι και ετσι περιμεναμε τον αδερφο μου. Εγω πηγα σε μια καφετερια εκει διπλα. Η μουσικη που επαιζε ηταν πολυ ενοχλητικη. Αυτες οι μουσικες ειναι φτιαγμενες για να σου σπανε τα νευρα. Πηρα ενα μιλκσεικ. Εκανε μια ωρα να μου το φερει. Ηταν μεγαλο αλλα το ηπια μονορουφι. Εκανε 6 ευρω. Το ηπια και εφυγα. Δε γινοταν να διαβασω με αυτη τη μουσικη πανω απο τα αυτια μου, ουτε καν να σκεφτω. Μετα πηγα στο σπιτακι και κοιμηθηκα. Ευχαριστηθηκα υπνο. Δεν ειχα αλλωστε τι αλλο να κανω. Γυρισα σπιτι, μπηκα msn και πετυχα την Ευα. Ηταν (παλι) θυμωμενη μαζι μου. Εχει αρχισει και γινεται πολυ κουραστικο και πιεστικο ολο αυτο. Δε μπορει να το καταλαβει; Ειναι πολυ ευεξαπτη. Βρισκει αφορμη καθε φορα να τα βαλει μαζι μου και να με βρισει. Μου ειπε οτι μου μιλουσε στο msn προχθες και εγω την αγνοησα, εγω ομως δεν ειδα τιποτα. Με εβριζε και ελεγε οτι την απαξιωνω επειδη ειχα κλειστο το κινητο για δυο μερες. Ελεος! Ευα, γινεσαι αφορητη μερικες φορες. Θα σου αρεσε να στο κανουν εσενα αυτο; Βαριεμαι εδω περα. Θελω να φυγω. Θελω να περασω τον Αυγουστο στην Αθηνα μακρυα απο γονεις.

ρε μηπως εισαι δημοτικο?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γεωργια33

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
να σου πω κατι ανυσηχε:ακου κατι που ακουσα:εγω ενα πραγμα θελω να σου πω:ψαξε και βρες τι πραγματικα λοιπει απο τη ζωη σου!και δωσε τον εαυτο σου σε αυτο!και αστους αλλους να λενε!και την μανα σου και τον πατερα σου (και τον πετρο) και ολους!δεν χωρανε ολα στην ζωη ουτε μπορουμε να ζουμε μονο για να κανουμε τα χατιρια των αλλων!καπια στιγμη πρεπει να γινομαστε επειλεκτικοι και ας μας πουν εγωιστες!
λενη yoy tyde 4μερος 2/4 αμα και αφτο το αποκλεισεις τι να πω πια ;;;;συνεχεισε να ζεις σην μιζερια σου εμενα παντως με βοηθησε :ειναι τα ζωα και τα παιδια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anisixos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Γεια σας
ηρθε η ωρα και η στιγμη να γραψω τους στιχους για τραγουδι που εχω σκεφτει εδω και παρα πολυ καιρο. Ειναι οι πρωτοι μου στιχοι. Ελπιζω να σας αρεσουν. Ιδου :

ΤΙΤΛΟΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ : ΘΑ ΣΤΟ ΠΩ
ΣΤΙΧΟΙ : ANISIXOS

Θα στο πω
τωρα εγω
δε μπορω να ζησω μακρυα σου
ουτε ενα λεπτο
κι αν στο πω
θα με πεις τρελο
ομως πλεον δε με νοιαζει
θα στο πω και ας καω

Τωρα φυγε μακρυα
και να μη σε δω ποτε ξανα

Τωρα εγω θα σου το πω
ακομα κι αν με πεις τρελο
μακρυα σου δε μπορω να ζω
ουτε μια μερα
τωρα φυγε μακρυα
και να μη σε δω ξανα
την αληθεια τωρα ξερεις
δε μπορω μακρυα σου
μακρυα σου μακρυα σου

Το κρατω τοσο καιρο
μεσα μου κρυμμενο
σαν μεγαλο μυστικο
κι αν στο πω
θα με πεις τρελο
ομως πλεον δε με νοιαζει
θα στο πω και ας καω

Τωρα φυγε μακρυα
και να μη σε δω ποτε ξανα

Τωρα εγω θα σου το πω
ακομα κι αν με πεις τρελο
μακρυα σου δε μπορω να ζω
ουτε μια μερα
τωρα φυγε μακρυα
και να μη σε δω ξανα
την αληθεια τωρα ξερεις
δε μπορω μακρυα σου
μακρυα σου μακρυα σου

Και θα στο πω τωρα εγω γιατι αλλιως θα εκραγω
Και θα στο πω δεν αντεχω αλλο μεσα μου να το κρατω
ομως μετα θελω απο τη ζωη μου εσυ να εξαφανιστεις
και να μη γυρισεις ποτε ξανα...

Και αυτη ειναι η δικη μου ερμηνεια των στιχων μου :

Ο τυπος εχει χωρισει εδω και καιρο με τη γκομενα του και περνα μαυρη καταθλιψη μακρυα της. Αυτη φταιει που χωρισαν. Την επιασε με αλλον στο κρεβατι τους. Θυμωσε μαζι της και την χωρισε αμεσως. Αυτη γενικα ειναι ενα κακο κοριτσι και δεν καταλαβαινει απο βαθια συναισθηματα (εξ ου και το "θα με πεις τρελο"). Ομως συνεχιζει να την σκεφτεται και να την αγαπα. Περνα πολυ δυσκολα μακρυα της .Τη βγαζει με χαπια και ψυχιατρους. Ετσι φτανει στο σημειο να της πει οσα νιωθει για εκεινη ακομα κι αν εκεινη τον πληγωσε. Απο τη μια της λεει οτι δε μπορει μακρυα της και απο την αλλη της λεει να φυγει μακρυα (τραγικη ειρωνεια).Της λεει δηλαδη οσα αισθανεται για εκεινη αλλα δεν ξεχνα αυτο που του εκανε και δεν την συγχωρει, και ετσι της λεει να φυγει μακρυα, ακομα κι αν ξερει οτι δε μπορει μακρυα της. Ομως αδυνατει να την συγχωρεσει γι' αυτο που εκανε.
Κυριαρχει επομενως η απογνωση και η τραγικη ειρωνεια. Ο ηρωας εχει σχεση εξαρτησης με την πρωην συντροφο του. Ο ηρωας εκδηλωνει τα συναισθηματα του ομως δεν χανει την αξιοπρεπεια του και δεν επιστρεφει στην γκομενα που τον κερατωσε. Θα μπορουσαμε να πουμε οτι ο ηρωας αποφασιζει να δωσει τελος στη ζωη του, αφου ζηταει απο την γκομενα να φυγει μακρυα, ενω ξερει οτι δε μπορει να ζησει μακρυα της. Λυτρωνεται ομως αφου της αποκαλυπτει την αληθεια ("την αληθεια τωρα ξερεις").

Πως σας φαινονται λοιπον; Ποια ειναι η δικη σας ερμηνεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anisixos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Κριτικη του Κωστα Μποτοπουλου στο περιοδικο "διαβαζω" για το βιβλιο "Η Ελλαδα στο ντιβανι" του Μακη Ανδρονοπουλου :

"...ευρυτατο στα στοιχεια και στη στοχευση, στοχαστικο και τολμηρο - και τα δυο βασικα χαρακτηριστικα του, η κριτικη ικανοτητα και η αισιοδοξια συνιστουν ειδη εν απολυτω ανεπαρκεια στον ελληνικο δημοσιο λογο".
"...δεν χαιδευει αυτια, αλλα και δεν κρυβει τις προθεσεις του : βαζοντας την Ελλαδα στο ντιβανι, επιδιωκει, ουτε λιγο ουτε πολη την ανατροπη της εικονας που βγαζει σημερα, ξαπλωμενη, ξεπνοη, απελπισμενη".

Παντως, το εισαγωγικο μερος, ο προλογος πριν ο κ. Μποτοπουλος περασει στην κριτικη του βιβλιου, που ειναι πολυ καλη, εχει υπερβολη. Την οποια, βεβαια, την συνανταμε πλεον αυτη την περιοδο σε πολλα γραπτα. Εμενα με ξενιζει αυτη η υπερβολη που αφορα την κριση της χωρας.
Δε γιναμε λοιπον σκετοι περικλειστοι, δεν κρατησαμε το παθος μονο για την περιφρονηση εναντι της πολιτικης, δε μετατραπηκαμε σε αποκλειστικους υπερασπιστες του στενου μας κυκλου. Ειμαστε ακομα ανοιχτοι (και περικλειστοι), ειμαστε ακομα παθιασμενοι με την πολιτικη (αλλα και την περιφρονουμε επισης), ειμαστε ακομα γενναιοδωροι (αλλα και ατομικιστες). Μην τα ισοπεδωνουμε ολα...Προφανως οταν ο κ. Μποτοπουλος γραφει οτι η αισιοδοξια συνιστα ειδος εν απολυτω ανεπαρκεια στον ελληνικο δημοσιο λογο, σιγουρα θα εννοει τον εαυτο του. Και μια καλη απαντηση στο εισαγωγικο σχολιο του κ. Μποτοπουλου ειναι το γραμμα που εστειλε στη Lifo η 26χρονη Γεωργια Κοντεσιδου που ζει εδω και τεσσερα χρονια στη Σουηδια : "Παρατηρω οτι τελευταια επικρατει μια μιζερια, μια απαισιοδοξια για τη ζωη στην Ελλαδα, στην Αθηνα κ.λπ. Εχοντας, ομως, ζησει σε μια χωρα πολυ διαφορετικη εδω και χρονια, εχω συνειδητοποιησει οτι, παρα τα οποια προβληματα, η ζωη στην Ελλαδα ειναι, αν μη τι αλλο, ενδιαφερουσα. Σου προσφερει πραγματα που λειπουν πολυ απ'τις χωρες της Βορειας Ευρωπης και που ειναι πολυτιμα για την ψυχικη υγεια του ανθρωπου (ανθρωπινη επικοινωνια, ενδιαφερουσα κουλτουρα, καλος καιρος, ποικιλομορφια της φυσης, φαγητο)...".
Και ακριβως επειδη η ζωη στην Ελλαδα ειναι ενδιαφερουσα, γραφονται βιβλια σαν αυτο του κ. Ανδρονοπουλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top