Το ημερολόγιο του anisixos

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
εβαλε μυαλο ο ανθρωπος:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν ξέρω ποιός έγραψε αυτό το ηλίθιο προπαγανδιστικό κείμενο, πάντως σίγουρα δεν υπάρχει Χρήστος με φίλο Οδυσσέα που να έκαναν ποτέ αυτή την συζήτηση. Και αν υπάρχουν, είναι ζωντόβολα.
Ακούς εκεί μεγάλος φαν του Μπουμπούκου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]Τελευταία οι γνωριμίες που κάνω είναι απογοητευτικές. Δε βαριέσαι...Έχω υλικό για το μπλογκ. Βλέπω τον εαυτό μου σαν κοινωνιολόγο που μελετάει διαφορετικά είδη ανθρώπων. [/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]Και εγώ που ανήκω; Είμαι απλά κάποιος που τα κοιτάει όλα και όλους από απόσταση; Μπορεί να μην ξέρω ακριβώς πού ανήκω αλλά σίγουρα ξέρω πού δεν ανήκω. Μερικές φορές, βέβαια, δε θέλω απλά να γνωρίσω κάποια άτομα. Πιστεύω ότι κάθε άνθρωπος έχει να σου μάθει πράγματα και να σου δώσει κάτι, αλλά δε θα γίνω ο κοινωνιολόγος των πάντων. Μερικά άτομα απλά δε θέλω να τα γνωρίσω. Μερικά άτομα just stay out of my way!! [/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]Τέλος πάντων, σήμερα είχα την ατυχία να συνομιλήσω με έναν hipster στο facebook. Έπρεπε να το είχα καταλάβει βέβαια ότι είναι από τις φώτο και τα ενδιαφέροντα του. Αλλά δεν έδωσα σημασία. Δε θέλω να βγάζω συμπεράσματα από εκεί. Είναι αρθρογράφος σε ένα σαιτ, γράφει ωραία κειμενάκια. Του έπιασα κουβέντα. Εγώ τον ρωτούσα, αυτός απαντούσε, όχι αμέσως και κάπως μονολεκτικά. Μέτα μου λέει "συνέντευξη μου παίρνεις;". Οχι του λέω, απλά σε ρωταώ, αλλά εσυ δεν ρωτάς τίποτα. Μετα δε μιλούσε. Τον πετυχαίνω πάλι σήμερα. Στην αρχή ήταν ok, τα λέγαμε καλά, παρότι εγώ τον ρωτούσα και αυτός τίποτα. [/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]Μετά από λίγο είχα την εντύπωση ότι μου έκανε χάρη που μου μιλούσε! Ξενέρωσα. Μου έδωσε την εντύπωση σνομπ ατόμου, αδιάφορου, και λίγο κακιασμένου. Και κυρίως μου φάνηκε αγενής. Του το είπα φυσικά. Αυτός υπερασπιζόταν τον εαυτό του, έλεγε ότι δεν είναι όλα αυτά, χωρίς όμως να τον νοιάζει να με πείσει για το αντίθετο και μου λέει πως αν δε γουστάρω να μη του μιλάω. Κλασική αντίδραση. [/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]Μετά του λέω ότι είναι hipster. Αυτός το αρνήθηκε. Κλασική αντίδραση του hipster. Κανείς δεν παραδέχεται ότι είναι. Οι hipsters πέθαναν όμως του λέω. Πρέπει άρα να επαναφεύρεις τον εαυτό σου. Αυτός αδιαφορούσε. Σιγά μην παραδεχόταν ότι είναι ένα επιφανειακό, αδιάφορο, σνομπ και ψευτοκουλτουριάρικο άτομο, ό,τι δηλαδή είναι οι hipsters. Αυτός φάνηκε ότι νευρίασε που του την έλεγα και μέσα σε πέντε λεπτά χωρίς να πει κάτι με έκανε block. [/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]Πόσο εύκολα πια οι άνθρωποι σε κάνουν block...Λες κάτι που τους πειράζει; Έφαγες block. Διαφωνούν με τις απόψεις σου; Block. Δεν τους αρέσει η φωτογραφία σου; Block. Βαριούνται να σε γνωρίσουν καλύτερα; Block. Τόσο γρήγορο, τόσο εύκολο, τόσο απλό. [/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]And what about democracy; Πόσες φορές έχουμε ακούσει να λένε ότι έχουμε Δημοκρατία και είναι καλό να υπάρχουν διαφορετικές γνώμες και να υπάρχουν διαφωνίες. Είναι καλό αλλά τελικά γίνεται πράξη; Ο καθένας προσπαθεί να επιβάλλει την άποψη του. Ποιος κάθεται να ακούσει την άποψη του άλλου; Να μπει στη θέση του. Να κάνει υπομονή; Ποιοι κάνουν υπομονή στην εποχή μας; Σε μια εποχή που όλα είναι γρήγορα, ακόμα και οι ανθρώπινες επαφές, ο διάλογος. Υπάρχει όμως διάλογος ουσιαστικός; Υπάρχει πραγματική Δημοκρατία; Οι άνθρωποι είμαστε τόσο εγωκεντρικοί τελικά; Και αν είμαστε πώς θα προχωρήσει μπροστά η κοινωνία; [/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]
[/FONT]

Για μισό λεπτό...μπαίνεις στο facebook, πιάνεις κουβέντα σε έναν εντελώς άγνωστο, τον ρωτάς προσωπικά πράγματα και μετά απορείς που δεν θέλει να σου απαντήσει και όταν επιμένεις σε κάνει block? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

anisixos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]Καθώς πήγαινα σήμερα στη σχολή, πέρασα από ένα μαγαζί με ρούχα. Απ' έξω έγραφε ότι ζητάνε πωλητές. Όχι όμως απλούς πωλητές. Πεπειραμένους πωλητές. Ήταν ένα μικρό μαγαζάκι με casual ρούχα. Μπήκα μέσα χωρίς να το σκεφτώ και είπα στον κυριούλη που βρισκόταν εκεί ότι είδα ότι ψάχνουν άτομα. [/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]Με ρώτησε πώς με λένε, που μένω, με τι ασχολούμαι, αν έχω ξανασχοληθεί. Όχι του λέω. "Μπορεί να μην είμαι πεπειραμένος, αλλά θα ήθελα πολύ να δουλέψω εδώ". "Το θέμα δεν είναι απλά να θέλεις, πολλοί θέλουν, το θέμα είναι να το 'χεις. Το 'χεις;". Τι να του πω τώρα; Ναι το 'χω; Αφου δεν έχω δουλέψει ποτέ πριν σε κατάστημα με ρούχα. Πώς να ξέρω; Και τι θα πει αυτό; "Φαντάζομαι εννοείτε να είναι ο πωλητής φιλικός, χαμογελαστός, εξυπηρετικός με όλους τους πελάτες". "Να 'το χεις. Να έχεις γκελ. Όλα εκεί στηρίζονται, στο γκελ" μου λέει. "Να πουλάς είναι το θέμα. Να έρθει ένας πελάτης και να φύγει έχοντας αγοράσει κάτι; Μπορείς να το κάνεις αυτό;". "Δοκιμάστε με" του λέω. "Ένας άλλο παιδί μου έλεγε και αυτό να τον δοκιμάσω και πως θα είναι καλός και τελικά δεν...και τον έδιωξα". "Καταλαβαίνω. Εμένα ξέρετε μου αρέσουν πολύ τα ρούχα" του λέω μήπως τον πείσω. "Ψωνίζω συχνά ρούχα, μου αρέσει η μόδα και μου αρέσει και η συγκεκριμένη μάρκα". "Με τα γυναικεία ή τα αντρικά τα πας καλύτερα"; "Με τα αντρικά προφανώς, αφού αυτά ψωνίζω, αλλά αν χρειαστεί μαθαίνω και τα γυναικεία φυσικά, δεν υπάρχει θέμα". Μου ζήτησε τηλέφωνο και μου είπε πως θα ξαναμιλήσουμε. [/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]Το μαγαζάκι ήταν καινούργιο. Μικρό σχετικά. Είχε 2-3 γνωστές μάρκες με casual νεανικά ρούχα. Αυτά που φοράω κι εγώ δηλαδή. Του είπα ότι μπορώ μόνο part-time λόγω της σχολής. Μετά το σκεφτόμουν. Και αν με πάρει; Δεν είναι τελικά και τίποτα το δύσκολο να βρεις δουλειά. Αλλά μήπως δεν είναι καλή ιδεά να δουλέψω σε αυτή τη φάση; Η σχολή έχει πολύ διάβασμα και πολλές εργασίες και μέχρι πρόσφατα δεν ήμουν καλά ψυχολογικά. Αν έρθει και η δουλειά τώρα μπορεί να πιεστώ και δε θα έχω χρόνο για τίποτα. [/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]Και είναι και το άλλο. Το μαγαζάκι είναι από αυτά που δεν έχει πολύ πελατεία. Θα κάθομαι εκεί κάθε μέρα 4 ώρες και θα περιμένω μήπως και μπει κάποιος πελάτης και θα αναγκάζομαι να μιλάω με τον άλλον. Και μετά όταν μπει ο πελάτης θα αγχώνομαι πώς να τον προσεγγίσω και αν θα πάρει τελικά κάτι. Και αν τελικά δεν πάρει τίποτα ο άλλος θα ρίχνει σε μένα την ευθύνη (λες και θα φταίω εγώ και όχι οι τιμές για παράδειγμα ή επειδή δε βρήκε κάτι ο πελάτης να του αρέσει) ή θα μουτρώνει και μετά θα με διώξει. Και θα κάθομαι 4 ώρες κάθε μέρα χωρίς να κάνω τίποτα. Αν είναι να δουλέψω, τότε να δουλέψω κανονικά.[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]Έτσι σκέφτηκα καλύτερα να πάω σε ένα μεγάλο μαγαζί με ρούχα, τύπου zara, pull & bear κτλ. Εκεί είσαι συνέχεια σε κίνηση γιατί πάντα γίνεται χαμός. Πήρα λοιπόν βιογραφικό και θα το αφήσω να δούμε τι θα γίνει. Θα πρέπει να σκεφτώ όμως αν θα είναι καλύτερα φέτος να αφοσιωθώ στο διάβασμα για τη σχολή μόνο και σε άλλα που θέλω να κάνω.[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]Έχετε εμπειρία εσείς από δουλειά σε κατάστημα με ρούχα; Θα πηγαίνατε να δουλέψετε σε ένα; Σε μικρό ή σε μεγάλο; Και γιατί;

Σημείωση:
Τα μηνύματα 224 και 225 προέρχονται από το συγχωνευμένο θέμα "
[/FONT]Δουλειά σε μαγαζί με ρούχα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]Καθώς πήγαινα σήμερα στη σχολή, πέρασα από ένα μαγαζί με ρούχα. Απ' έξω έγραφε ότι ζητάνε πωλητές............[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]Το μαγαζάκι ήταν καινούργιο. Μικρό σχετικά. Είχε 2-3 γνωστές μάρκες με casual νεανικά ρούχα. Αυτά που φοράω κι εγώ δηλαδή. Του είπα ότι μπορώ μόνο part-time λόγω της σχολής. Μετά το σκεφτόμουν. Και αν με πάρει; Δεν είναι τελικά και τίποτα το δύσκολο να βρεις δουλειά. Αλλά μήπως δεν είναι καλή ιδεά να δουλέψω σε αυτή τη φάση; Η σχολή έχει πολύ διάβασμα και πολλές εργασίες και μέχρι πρόσφατα δεν ήμουν καλά ψυχολογικά. Αν έρθει και η δουλειά τώρα μπορεί να πιεστώ και δε θα έχω χρόνο για τίποτα. [/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]Και είναι και το άλλο. Το μαγαζάκι είναι από αυτά που δεν έχει πολύ πελατεία. Θα κάθομαι εκεί κάθε μέρα 4 ώρες και θα περιμένω μήπως και μπει κάποιος πελάτης και θα αναγκάζομαι να μιλάω με τον άλλον. Και μετά όταν μπει ο πελάτης θα αγχώνομαι πώς να τον προσεγγίσω και αν θα πάρει τελικά κάτι. Και αν τελικά δεν πάρει τίποτα ο άλλος θα ρίχνει σε μένα την ευθύνη (λες και θα φταίω εγώ και όχι οι τιμές για παράδειγμα ή επειδή δε βρήκε κάτι ο πελάτης να του αρέσει) ή θα μουτρώνει και μετά θα με διώξει. Και θα κάθομαι 4 ώρες κάθε μέρα χωρίς να κάνω τίποτα. Αν είναι να δουλέψω, τότε να δουλέψω κανονικά.[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]Έτσι σκέφτηκα καλύτερα να πάω σε ένα μεγάλο μαγαζί με ρούχα, τύπου zara, pull & bear κτλ. Εκεί είσαι συνέχεια σε κίνηση γιατί πάντα γίνεται χαμός. Πήρα λοιπόν βιογραφικό και θα το αφήσω να δούμε τι θα γίνει. Θα πρέπει να σκεφτώ όμως αν θα είναι καλύτερα φέτος να αφοσιωθώ στο διάβασμα για τη σχολή μόνο και σε άλλα που θέλω να κάνω.[/FONT]
Ισως θα πρέπει πρώτα να σκεφτείς τί κάνεις στις 2:49 το πρωϊ μέσα στον υπολογιστή σου.:) :hmm::hmm::hmm:

Υ.Γ. όποιος τη νύχτα περπατεί, λάσπες ή σ@@τ@ πατεί :) :) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

anisixos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Οπως ηδη ξερετε, ειμαι ο anisixos. Εδω και καποιες μερες σκεφτομαι και αναρωτιεμαι αν ειναι καλο ή κακο να ειναι κανεις ανησυχος και τι αληθεια τελικα σημαινει να ειναι ανησυχος. Παραθετω τη συνομιλια που ειχα με εναν ιντερνετικο φιλο σχετικα με το θεμα αυτο :

μηπως ειναι αληθεια

κακο να ειναι κανεις ανησυχος;


οχι

καθολου θα ελεγα


γιατι το πιστευεις αυτο;


ολοι θα επρεπε να ημασταν ανησυχοι


ναι αλλα

μηπως θα ηταν καλυτερα να εισαι cool

για να εισαι κ καλυτερα ψυχολογικα;

εγω μια ζωη

με θυμαμαι

να με απασχολει κατι


οι κουλ ειναι μαλακες

και γω μια ζωη ανησυχος ειμαι


κ σου εχει κανει κακο;


μου εχει κανει κακο αλλα μου εχει κανει και καλο

πιο πολυ καλο


γιατι;


γιατι εμαθα τον εαυτο μου

εμαθα ποιος ειμαι

και δεν προσπαθω να το παιξω κουλ

αποδεξου αυτο που εισαι

και θα σε αγαπησουν ολοι


τι να αποδεχτω δηλαδη;


οτι εισαι ανησυχος

μην το πολεμας


τι σημαινει να ειναι κανεις ανησυχος;

για τον καθενα μπορει να ειναι και κατι αλλο

ανησυχος ειναι να εισαι αλλιωτικος

με το δικο σου τροπο

δηλαδη;

να εισαι ο εαυτος σου

να σκεφτεσαι με το δικο σου τροπο

να εισαι κοντρα στη βλακεια

και πολλα αλλα

ειναι ομως και καποιος

που δε μπορει να ηρεμησει ψυχολογικα

και απλα να χαλαρωσει;


και αυτο


αυτο ομως δεν ειναι κακο;


αλλα ξερεις γιατι δε μπορεις να ηρεμησεις;

γιατι δεν εχεις δεχτει τον εαυτο σου


τι δεν εχω δεχτει;

αυτο που εισαι

προσπαθεις να γινεις κατι αλλο

τι ειμαι;

εισαι ο στεφανος με οσα καλα και οσα κακα εχεις

οταν δεν εισαι ο εαυτος σου δεν ειναι καλο

θα σου πω μια κουβεντα και να τη σκεφτεσαι οταν δεν τα εχεις καλα με τον εαυτο σου

αν δεν αγαπας εσυ τον εαυτο σου γιατι να σε αγαπησουν οι αλλοι;

αν δεν αποδεχεσαι εσυ τον εαυτο σου γιατι να τον αποδεχτουν οι αλλοι;

το θεμα ειναι να αγαπας τον εαυτο σου περιτρυγιρισμενος

απο τους αλλους

εκει κανεις λαθος

περιμενεις απο τους αλλους πρωτα

οταν δεν τα εχεις καλα με σενα σημαινει οτι εσυ πρωτος εχει απορροψει αυτο που εισαι ως κατι αναξιο

μα πως να αγαπησεις τον εαυτο σου

οταν οι αλλοι ειναι ετσι οπως ειναι

κ συνεχεια σε πληγωνουν;

εσυ εισαι οι αλλοι;

απορριπτεις πρωτος εσυ τον εαυτο σου και σου φταινε οι αλλοι που σε πληγωνουν;

εσυ πληγωνεις πρωτος τον εαυτο σου με το να μην τον αγαπας

εγω μπορει να αγαπω τον εαυτο μου

αλλα οταν σε πληγωνουν οι αλλοι

πληγωνεσαι εσυ ο ιδιος

κ μετα

χανεις την αυτοεκτιμηση σου

η αυτοεκτιμηση δε χανεται οταν ξερεις ποιος εισαι

οταν δεν ξερεις χανεται

βρες τι εισαι

εισαι αλλο ενα προβατο ιδιο με τα αλλα μεσα σε ενα τεραστιο κοπαδι

ή εισαι εσυ

ενας και μοναδικος και διαφορετικος απο ολους;

Περιμενω και τη δικη σας αποψη παιδια. Ειστε ανησυχοι; Σας εχει βγει σε καλο ή κακο; Ειναι καλο ή κακο να ειναι κανεις ανησυχος; Και τι σημαινει να ειναι κανεις ανησυχος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]Τελευταία οι γνωριμίες που κάνω είναι απογοητευτικές. Δε βαριέσαι...Έχω υλικό για το μπλογκ. Βλέπω τον εαυτό μου σαν κοινωνιολόγο που μελετάει διαφορετικά είδη ανθρώπων.[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif] Και εγώ που ανήκω; Είμαι απλά κάποιος που τα κοιτάει όλα και όλους από απόσταση; Μπορεί να μην ξέρω ακριβώς πού ανήκω αλλά σίγουρα ξέρω πού δεν ανήκω. Μερικές φορές, βέβαια, δε θέλω απλά να γνωρίσω κάποια άτομα. Πιστεύω ότι κάθε άνθρωπος έχει να σου μάθει πράγματα και να σου δώσει κάτι, αλλά δε θα γίνω ο κοινωνιολόγος των πάντων. Μερικά άτομα απλά δε θέλω να τα γνωρίσω. Μερικά άτομα just stay out of my way!! [/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]Τέλος πάντων, σήμερα είχα την ατυχία να συνομιλήσω με έναν hipster στο facebook. Έπρεπε να το είχα καταλάβει βέβαια ότι είναι από τις φώτο και τα ενδιαφέροντα του. Αλλά δεν έδωσα σημασία. Δε θέλω να βγάζω συμπεράσματα από εκεί. Είναι αρθρογράφος σε ένα σαιτ, γράφει ωραία κειμενάκια. Του έπιασα κουβέντα. Εγώ τον ρωτούσα, αυτός απαντούσε, όχι αμέσως και κάπως μονολεκτικά. Μέτα μου λέει "συνέντευξη μου παίρνεις;". Οχι του λέω, απλά σε ρωταώ, αλλά εσυ δεν ρωτάς τίποτα. Μετα δε μιλούσε. Τον πετυχαίνω πάλι σήμερα. Στην αρχή ήταν ok, τα λέγαμε καλά, παρότι εγώ τον ρωτούσα και αυτός τίποτα. [/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]Μετά από λίγο είχα την εντύπωση ότι μου έκανε χάρη που μου μιλούσε! Ξενέρωσα. Μου έδωσε την εντύπωση σνομπ ατόμου, αδιάφορου, και λίγο κακιασμένου. Και κυρίως μου φάνηκε αγενής. Του το είπα φυσικά. Αυτός υπερασπιζόταν τον εαυτό του, έλεγε ότι δεν είναι όλα αυτά, χωρίς όμως να τον νοιάζει να με πείσει για το αντίθετο και μου λέει πως αν δε γουστάρω να μη του μιλάω. Κλασική αντίδραση. [/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]Μετά του λέω ότι είναι hipster. Αυτός το αρνήθηκε. Κλασική αντίδραση του hipster. Κανείς δεν παραδέχεται ότι είναι. Οι hipsters πέθαναν όμως του λέω. Πρέπει άρα να επαναφεύρεις τον εαυτό σου. Αυτός αδιαφορούσε. Σιγά μην παραδεχόταν ότι είναι ένα επιφανειακό, αδιάφορο, σνομπ και ψευτοκουλτουριάρικο άτομο, ό,τι δηλαδή είναι οι hipsters. Αυτός φάνηκε ότι νευρίασε που του την έλεγα και μέσα σε πέντε λεπτά χωρίς να πει κάτι με έκανε block. [/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]Πόσο εύκολα πια οι άνθρωποι σε κάνουν block...Λες κάτι που τους πειράζει; Έφαγες block. Διαφωνούν με τις απόψεις σου; Block. Δεν τους αρέσει η φωτογραφία σου; Block. Βαριούνται να σε γνωρίσουν καλύτερα; Block. Τόσο γρήγορο, τόσο εύκολο, τόσο απλό. [/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]And what about democracy; Πόσες φορές έχουμε ακούσει να λένε ότι έχουμε Δημοκρατία και είναι καλό να υπάρχουν διαφορετικές γνώμες και να υπάρχουν διαφωνίες. Είναι καλό αλλά τελικά γίνεται πράξη; Ο καθένας προσπαθεί να επιβάλλει την άποψη του. Ποιος κάθεται να ακούσει την άποψη του άλλου; Να μπει στη θέση του. Να κάνει υπομονή; Ποιοι κάνουν υπομονή στην εποχή μας; Σε μια εποχή που όλα είναι γρήγορα, ακόμα και οι ανθρώπινες επαφές, ο διάλογος. Υπάρχει όμως διάλογος ουσιαστικός; Υπάρχει πραγματική Δημοκρατία; Οι άνθρωποι είμαστε τόσο εγωκεντρικοί τελικά; Και αν είμαστε πώς θα προχωρήσει μπροστά η κοινωνία; [/FONT]

[FONT=Times,"Times New Roman",serif]
[/FONT]

Μα ακριβως αυτο το πραγμα δεν ειναι ελευθερια? Αμα γουσταρει ο αλλος κλεινει τα αυτια του και δεν ακουει καμια γνωμη κανενος? :confused:

Αιντε η πολυ ηθικολογια σας εχει σαλεψει μερικους μερικους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

anisixos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]Έχεις νιώσει ποτέ ότι δεν ανήκεις εκεί που βρίσκεσαι αγαπήτε αναγνώστη; [/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]Είχα πάει σχολή το μεσημέρι για να παρακολουθήσω εκπομπή να δω πώς γίνεται στην πράξη. Για 10 λεπτά πρόλαβα την εκπομπή δυο παιδιών. Οχι και τόσο παιδιών. Ο ένας ήταν γύρω στα 40 και πρωτοετής. Εντάξει, καλά είμαστε, σκέφτηκα. Ο τίτλος της εκπομπής ήταν "Κοινωνία" και μιλούσαν για θέματα γεωστρατηγικής. Συγκεκριμένα για την ΑΟΖ. Μη με ρωτήσετε τι είναι, δεν ξέρω. Για να είμαι ειλικρινής, γιατί αν δεν ειμαι ειλικρινής στο μπλογκ, πού θα είμαι, δε θα άκουγα την εκπομπή αυτή. Αν όμως έπρεπε να διαλέξω ανάμεσα σ' αυτή και τις χαζοχαρούμενες εκπομπές του Athens Deejay, σίγουρα θα διάλεγα αυτή. Προτιμώ τα σοβαρά από τα σαχλά και χαζοχαρούμενα. Στην επόμενη εκπομπή είπαν ότι θα είχαν ως κεντρικό θέμα τη νεολαία και θέλω να την ακούσω.[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]-Ραφαέλα, πού είσαι; Άντε εμφανίσου.[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]-Πού με έφερες;[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]-Στην καφετέρια της σχολής μου. Πρώτη φορά κάθομαι εδώ.[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]-Δε θα έλεγα ότι μου αρέσει.[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]-Χάλια είναι.[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]-Αυτοί οι τύποι απέναντι κάνουν πολύ φασαρία. Γιατί δεν το βουλώνουν απλά;[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]-Τους απεχθάνομαι. Κοίτα ύφος. Κοίτα πώς περπατάνε, πώς μιλάνε. Ψωνάρες. Αυτή η υπερβολική αυτοπεποίθηση μου τη δίνει.[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]-Είναι παλιοβλάχοι.[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]-Άκου τους από πίσω.[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]-Σε κάθε πρόταση η λέξη "ρε μαλάκα"...[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]-Αναρωτιέμαι, στις άλλες χώρες, Γαλλία, Γερμανία κτλ, υπάρχουν κι εκεί τέτοιοι ψευτόμαγκες που σε κάθε πρόταση λένε τη λέξη "μαλάκα";[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]-Πολύ πιθανόν. Παντού υπάρχουν τέτοιοι. Στην Αμερική δε λένε συνέχεια "fuckin asshole";[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]-Σωστά. Αλλά γιατί πάντα εμείς τους έχουμε γύρω μας αυτους;[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]-Από το σχολείο κιόλας...[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]-Νιώθω παράταιρος εδώ πέρα. Δεν ανήκω εδώ. [/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]-Το ξέρω Στέφανε.[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]-Κοίτα και τις κοπέλες. Γελάνε δυνατά και αυτό μου τη σπάει. Φαίνονται πολύ χαμηλού επιπέδου. Καμιά σχέση με σένα. Εσύ είσαι τόσο καλύτερη από αυτές, τόσο ξεχωριστή. Το μόνο σου κακό είναι ότι δεν υπάρχεις...[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]-Υπάρχω Στέφανε. Φυσικά και υπάρχω. Τι εννοείς δεν υπάρχω;[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]-Καλά, ας μην το συζητήσουμε τώρα. Δεν έχω όρεξη για μεταφυσικές και φιλοσοφικές συζητήσεις.[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]-Δεν ανήκεις εδώ, είναι φανερό. Δεν είναι του επιπέδου σου αυτή η σχολή.[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]-Τι σημασία έχει; Μήπως και στο σχολείο ήταν καλύτερα; Κι εκεί δεν ήταν γεμάτο άτομα χαμηλού επιπέδου; Το έχω συνηθίσει πια.[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]-Ίσως ήταν καλύτερα αν ήσουν στο πανεπιστήμιο.[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]-Παντού υπάρχουν τέτοιοι. Δεν τους γλιτώνεις. Τέλος πάντων, ας μη χαλιόμαστε άλλο. Δε μου αρέσει εδώ. Είναι απλό. Σήκω. Πάμε Starbucks. Εκεί νιώθω περισσότερο ο εαυτός μου.[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]Είχα πολύ πιεστική μέρα. Η υπεύθυνη μου έκανε παρατήρηση για τις εργασίες που τις πάω καθυστερημένα. Έχω να παραδόσω μια εργασία την Παρασκευή και άλλη μια τη Δευτέρα. Και σα να μην έφταναν αυτές, στο σημερινό μάθημα μας δώσανε κι άλλες. Τελικά αν θες στο διάβασμα για τη σχολή μπορείς να αφιερώσεις όλο σου το χρόνο και άντε μετά να δουλέψεις κιόλας. Θα μπορούσα να κάτσω να διαβάσω πολλά βιβλία για τις εργασίες. Δε θέλω όμως. Και να ήθελα όμως δε θα προλάβαινα. Ο χρόνος πιέζει πολύ. Το μάθημα ήταν αδιάφορο. Στο μπλοκάκι σημείωνα όλα όσα έχω να κάνω. Ήταν τόσα πολλά. Χαμός.[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]Γύρισα σπίτι και πονούσε το κεφάλι μου. Ένιωθα έντονη μοναξιά. Ήμουν θλιμμένος.[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]Η νοικάρισσα δε φτάνει που πήρε το 500ευρω ήθελε κι άλλα. Κάτι μου λέει ότι προσπάθησε να με κλέψει. Καθόταν και υπολόγιζε για πολύ ώρα τα λεφτά που ήθελε να της δώσω. Αν ήμουν λογιστής, θα είχα σαλτάρει. Μισώ τους αριθμούς. Μισώ που δίνουμε τόσα λεφτά. Τελικά μετά από ώρα κατάλαβε ότι τα λεφτά που της έφερα ήταν αυτά που έπρεπε να της δώσω.[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]Άνοιξα το facebook και μίλησα στον πρώτο τυχόντα :[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif] εγω παω παντα σε ολα τα μαθηματα![/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif] fyto eisai?[/FONT]




[FONT=Times,"Times New Roman",serif]χαχαχα..αντε ρε.[/FONT]

[FONT=Times,"Times New Roman",serif]οχι απλα παρακολουθω ολα τα μαθηματα γτ θελω να τελειωσω...δεν εχω να κανω κατι αλλο[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif] tyxere[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif] γτ εσυ τι αλλο κανεις;[/FONT]




[FONT=Times,"Times New Roman",serif]douleies, trapezes[/FONT]

[FONT=Times,"Times New Roman",serif]KEP[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]ena soro[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]mikrodouleies[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]pou mono aftes[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]s trone ti misi mera[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]douleies sto spiti[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif] καθε μερα;[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif] e nai[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif] καλα καθε μερα εχεις τοσα πραγματα;[/FONT]




[FONT=Times,"Times New Roman",serif]esy den kaneis mikrodouleies?[/FONT]

[FONT=Times,"Times New Roman",serif]ektos an meneis me goneis[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]k ta kanoun ola aftoi[/FONT]




[FONT=Times,"Times New Roman",serif]μονος μου μενω και εγω[/FONT]

[FONT=Times,"Times New Roman",serif]αλλα δεν εχω να παω καθε μερα στην τραπεζα ουτε να πληρωνω λογαριασμους καθε μερα[/FONT]




[FONT=Times,"Times New Roman",serif]e tote?[/FONT]

[FONT=Times,"Times New Roman",serif]e entaxei de leo kathe mera[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]paradeigmata ferno[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]ennoo oti kathe mera[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]olo kati prepei na kaneis[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]pou tha se kourasei[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]k tha gyriseis sto spiti[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]ptoma[/FONT]




[FONT=Times,"Times New Roman",serif]γενικα οχι...δεν εχω κατι που να με κουραζει τοσο πολυ...[/FONT]

[FONT=Times,"Times New Roman",serif]εχω ορεξη να κανω πραγματα![/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]και δεν κουραζομαι ευκολα[/FONT]




[FONT=Times,"Times New Roman",serif]hmm[/FONT]

[FONT=Times,"Times New Roman",serif]ek tou asfalous to les mikre[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]pistepse me[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]otan nioseis ti tha pei piesi[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]tha me thimitheis[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif] ξερω να ρυθμιζω την ζωη ετσι ωστα να μην πιεζομαι..αλλα και οταν γινεται αυτο ειμαι οκ![/FONT]




[FONT=Times,"Times New Roman",serif]επιμενω[/FONT]

[FONT=Times,"Times New Roman",serif]οτι ολα τα λες εκ του ασφαλους[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]δε σε κρινω γ αυτο[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]μπραβο σου[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]που εισαι σε καλη φαση[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif] σκεψου οτι περσυ και προπερσυ εκανα 2 γλωσσες και πηγαινα σχολη καθημερινα και περασα ολα τα μαθηματα...οποτε μαλλον λειτουργω καλυτερα υπο πιεση..[/FONT]




[FONT=Times,"Times New Roman",serif]απλα να ξερεις[/FONT]

[FONT=Times,"Times New Roman",serif]οτι εισαι απο τους λιγους[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]η ειναι απλα θεμα ηλικιας[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif] ή είναι θέμα αντοχής και υπομονής![/FONT]




[FONT=Times,"Times New Roman",serif]εξαρταται[/FONT]

[FONT=Times,"Times New Roman",serif]τι εχεις να αντιμετωπισεις[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif] δεν τα βαζω ευκολα κατω...[/FONT]




[FONT=Times,"Times New Roman",serif]εχεις περασει μεγαλες δυσκολιες για να το λες αυτο;[/FONT]

[FONT=Times,"Times New Roman",serif]αν ναι[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]πραγματικα μπραβο[/FONT]




[FONT=Times,"Times New Roman",serif]πως τις εννοουμε τις μεγαλες δυσκολιες.[/FONT]

[FONT=Times,"Times New Roman",serif];[/FONT]




[FONT=Times,"Times New Roman",serif]ξερω γω[/FONT]

[FONT=Times,"Times New Roman",serif]να μην εχεις να φας[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]για μερες[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]να εισαι εντελως μονος[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]να χανεις αγαπημενα σου προσωπα[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]να καταπιεζεσαι στη δουλεια[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]να μην εχεις να πληρωσεις[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]λογαριασμους[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]να σου γυρνανε την πλατη[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]να σε παρατανε μονο κ ερημο[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]τετοια πραγματα[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]αν ζησεις τετοια πραγματα[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]κ μετα σκεφτεσαι το ιδιο[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]πραγματικα θα σου βγαλω το καπελο[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]και οτι αλλο θες[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif] δεν καταλαβαινω γτ να τα εχω περασει ολα για να πω οτι εχω περασει δυσκολα[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]ο καθενας αντιμετωπιζει διαφορετικα καθε κατασταση[/FONT]




[FONT=Times,"Times New Roman",serif]παραδειγματα φερνω[/FONT]

[FONT=Times,"Times New Roman",serif]επειδη με ρωτησες[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]τι σημαινει μεγαλες δυσκολιες[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]ο καθενας μπορει να πει[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]δεν το βαζω κατω[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]σκεφτομαι αισιοδοξα[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]αλλα εξαρταται[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]τι καταστασεις βιωνει[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif] παντα πρεπει να λες οτι δεν το βαζω κατω..εχω περασει και εγω καποιες φασεις στην ζωη μου που ημουν κλεισμενος σε εμενα..αλλα δεν μπορω αυτη τη μιζερια και προσπαθω να επανακαμψω ειτε με τους φιλους μου ειτε απο την οικογενεια μου!γτ παλι καλα εχω αρκετους ανθρωπους γυρω μου που μου στεκονται και με αγαπουν[/FONT]




[FONT=Times,"Times New Roman",serif]κ τοτε γιατι υπαρχει τοση δυστυχια στον κοσμο;[/FONT]

[FONT=Times,"Times New Roman",serif]γιατι υπαρχει τοσος θυμος;[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]πως θα βιωνεις την οικονομικη στενοτητα;[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]το χεις σκεφτει ποτε;[/FONT]




[FONT=Times,"Times New Roman",serif]ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος σου ξαναλεω και βιωνει διαφορετικα καθε κατασταση...[/FONT]

[FONT=Times,"Times New Roman",serif]βιωνω οικονομικη στενοτητα γτ οι δικοι μου δεν ειναι και στα καλυτερα τους[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]αλλα δεν το βαζω κατω...εχω βαλει εναν στοχο στην ζωη μου και προσπαθω να τον επιτυχω[/FONT]




[FONT=Times,"Times New Roman",serif]και πιστευεις[/FONT]

[FONT=Times,"Times New Roman",serif]πως ο,τι και αν βιωσεις[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]θα σκεφτεσαι ετσι αισιοδοξα;[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]οσο ζορικα[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]κ αν ερθουν τα πραγματα;[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif] δεν ξερω πραγματικα πως μπορει να ερθουν τα πραγματα στην ζωη μου,παντως ξερω οτι δεν μπορω την μιζερια και παντα προσπαθω να την καταπολεμω![/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif] κ πως την καταπολεμας[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif] χαιρομαι με αυτα που εχω!και δινω σημασια σε αλλα πραγματα που αξιζουν εξισου απλα οι αλλοι δεν εκτιμουν...[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif] οπως;[/FONT]




[FONT=Times,"Times New Roman",serif]απο τα βασικα![/FONT]

[FONT=Times,"Times New Roman",serif]χαιρομια που ειμαι καλα!!!το ιδιο και η οικογενεια μου, οι φιλοι μου[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]κανω την ζωη μου στην αθηνα χαλαρα και ωραια[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif] εχω φιλους που με αγαπουν και αγαπω[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif] σημερα πχ περασα πολυ ωραια που απλα καναμε μια βολτα και κατσαμε για εναν καφε[/FONT]




[FONT=Times,"Times New Roman",serif]ναι αλλα εγω σημερα ημουν εντελως μονος[/FONT]

[FONT=Times,"Times New Roman",serif]κ δεν αντεχω να ειμαι μονος[/FONT]



[FONT=Times,"Times New Roman",serif]ΥΓ.Στο ταξί έπαιζε ντέρτι και πραγματικά μου ερχόταν να ξεράσω.[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]ΥΓ2.Βγήκε milko με γεύση πορτοκάλι. Επιδαύριο![/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]ΥΓ3.Μισώ να περιμένω το λεωφορείο.[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]ΥΓ4.Μισώ τις περισσότερες εκπομπές στο ραδιόφωνο.[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]ΥΓ5.Μισώ τους γαύρους. [/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]ΥΓ6.Μισώ τη μοναξιά.[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif]ΥΓ7.Don't you know misery loves company?[/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif] [/FONT]
[FONT=Times,"Times New Roman",serif] [/FONT]




















































[FONT=Times,"Times New Roman",serif]
[/FONT]








[FONT=Times,"Times New Roman",serif]
[/FONT]








[FONT=Times,"Times New Roman",serif]
[/FONT]


[FONT=Times,"Times New Roman",serif]
[/FONT]








[FONT=Times,"Times New Roman",serif]
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Οσοι εχετε στο φεησμπουκ τον ανησυχο, προσοχή.
αμα σας πει ενα αθωο "γειά" στο τσατ, θα ακολουθήσει μια τρίτομη εγκυκλοπαίδεια με στοχασμούς :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anisixos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Αυτο το κειμενο το εγραψα τελη Μαιου 2011. Δειτε το και πειτε μου την αποψη σας. Ποιος εχει περασει την ιδια φαση στα 25;;




Την προηγούμενη βδομάδα λύγισα και δάκρυσα λέγοντας στη μητέρα μου ότι νιώθω ανίκανος και ανήμπορος. Τις προηγούμενες μέρες τα κρατούσα μέσα μου και αντιδρούσα με επιθετικότητα στους γονείς μου ή απλά ήμουν σιωπηλός αλλά ολοφάνερα κακόκεφος.
Τη μέρα των γενεθλίων μου, που έκλεισα αισίως ( ; ) τα 25 ( ; ) πέρασα πολύ ωραία. Δε λυπήθηκα καθόλου τα λεφτά που μου δώσανε (1 φορά το χρόνο μου δίνουν τόσα λεφτά) και έκανα shopping therapy (όσο shopping therapy μπορείς να κάνεις με 100 ευρώ), έσπασα εντελώς τη δίαιτα, τρώγωντας φαστ φουντ, γλυκά και παχυντικούς καφέδες, βγήκα με φίλους και διασκέδασα.
Ακριβώς μια βδομάδα μετά πήγα στο άλλο άκρο και έπεσα στη θλίψη, τις μαύρες και αρνητικές σκέψεις. Άρχισα να συνειδητοποιώ τα λάθη του παρελθόντος, να νιώθω τύψεις και ενοχές που φέρθηκα επιπόλαια, να κατηγορώ τον εαυτό μου, να αμφιβάλλω για όλα, να νιώθω άχρηστος, να φοβάμαι για το μέλλον. Και αυτά μέχρι και σήμερα.
Το μόνο που ήθελα ήταν να κοιμάμαι όλη την ώρα. Για να μη σκέφτομαι. Για να μην αγχώνομαι. Για να μην αναγκαστώ να αντιμετωπίσω τους γονείς μου. Ευτυχώς που μπορούσα να κοιμηθώ γιατί αν είχα και αυπνίες δε θα το άντεχα. Είναι πολύ επώδυνο να έχεις κακή διάθεση και να μη μπορείς να κοιμηθείς.
Μισούσα τον εαυτό μου που ήμουν σε αυτή την κατάσταση. Μιλούσα με φίλους, γνωστούς και το μόνο που έκανα ήταν να γκρινίαζω και να κλαίγομαι. Είναι διαφορετικό να συζητάς τα προβλήματα και τους προβληματισμούς σου και διαφορετικό να κλαίγεσαι. Προσπαθούσα να κρατηθώ απο μια κουβέντα που μπορεί να με έκανε να νιώσω λίγο καλύτερα.
Οι φίλοι μου μού συμπαραστέκονταν (όχι όλοι) αλλά εγώ ένιωθα άσχημα που ήμουν σε αυτή την κατάσταση και που ήμουν κακή παρέα γι' αυτούς.
Θέλω να αλλάξουν τα πράγματα. Ξέρω ότι θα αλλάξουν. Είμαι σε φάση αλλαγών. Αυτό φυσικά με αγχώνει και με φοβίζει. Τι θα κάνω από τη νέα χρονιά; Που θα μείνω; Θα μείνω μόνος ή θα έρθουν πάλι έτσι τα πράγματα που θα πρέπει να μείνω πάλι με γονείς; Τι θα κάνω; Θα βρω δουλειά; Θα συνεχίσω με σπουδές; Θα πάω στρατό; Θα είμαι άνεργος; Τι θα είμαι; Που ανήκω; Και αν κάνω κάτι που δεν μου αρέσει; Και αν είμαι κάπου όπου θα νιώθω ξένος; Και αν συνεχίσω να σκέφτομαι το παρελθόν; Θα ξαναπάω άραγε Θεσσαλονίκη; Και αν πάω γιατί θα πάω; Τι θα κάνω;
Το μέλλον μου είναι αβέβαιο. Όλα είναι ρευστά. Δεν έχω πάει στρατό. Δε θέλω να πάρω απαλλαγή. Ξέρω ότι πρέπει να πάω. Ξέρω ότι αν δεν πάω δε θα τα έχω καλά με τη συνείδηση μου. Επίσης, δε θέλω να με σχολιάζουν και να λένε ότι δεν πήγα από φόβο ή επειδή είχα ψυχολογικά. Ξέρω ότι είναι δύσκολα, ότι μπορεί να είναι χάσιμο χρόνου. Πρέπει να πάω όμως. Από την άλλη, θέλω να κάνω πράγματα. Μπορεί να περνάω άσχημη φάση, αλλά έχω ανάγκη να κάνω δημιουργικά πράγματα.
Θέλω να δουλέψω. Έχω βαρεθεί και κουραστεί να είμαι φοιτητής. Νιώθω μεγάλος πια για να είμαι φοιτητής. Άλλοι τελειώνουν στα 22 και τα 23 και δουλεύουν. Σιχάθηκα να παπαγαλίζω για τις εξετάσεις. Βαρέθηκα τα θρανία. Με το ζόρι πάω πια και δίνω εξετάσεις. Μήπως όμως θα ήταν καλό να σπούδαζα 1 ή 2 ακόμα χρόνια;
Είναι πολύ δύσκολη η φάση που περνάω. Αυτή η μεταβατική φάση που κυριαρχεί η ανασφάλεια, η αβεβαιότητα και το άγχος για το μέλλον είναι επώδυνη. Και έχω και ένα παρελθόν να με βαραίνει όταν το θυμάμαι και ένα δύσκολο παρόν. Πιστεύω ότι πάρα πολλά παιδιά της ηλικίας μου περνάνε αυτή τη φάση. Εσύ που διαβάζεις μπορεί να την έχεις περάσει, να την περνάς κι εσύ ή να την περάσεις στο μέλλον. Είναι πολύ δύσκολο να είσαι 25 χρονών (σήμερα στην Ελλάδα).

Κι όμως τις νύχτες κλαις
Στο άδειο σου δωμάτιο
Κι η νύχτα σε τυλίγει
Κι όμως τις νύχτες κλαις
Τα φώτα όταν σβήνουνε
Κι η μοναξιά θερίζει

Κι ούτε οι φίλοι, ούτε οι αγάπες
Ποτά, τσιγάρα και φτηνά ναρκωτικά
Δε σου γεμίζουν αυτή την τρύπα
Που μεγαλώνει μες στην καρδιά

Είκοσι χρονών
Τόσο δύσκολο να είσαι
Είκοσι χρονών
Πόσο δύσκολο να είσαι
Είκοσι χρονών
Πόσο όμορφο να είσαι
Είκοσι χρονών

Κι όμως τις νύχτες κλαις
Κι ας δείχνεις πως δεν νοιάζεσαι
Και πως δε σε πληγώνει
Που τους γονείς σου ανήμπορους
Τους βλέπεις να πορώνονται
Μπρος στη οθόνη

Κι ούτε τα ρούχα, ούτε ο καθρέφτης
Που όλο σε βλέπει χρώμα ν’ αλλάζεις στα μαλλιά
Λέξη δεν λένε γι’ αυτή την τρύπα
Που μεγαλώνει μες στην καρδιά.

Σημείωση:
Τα μηνύματα από 230 εως 236 προέρχονται από το συγχωνευμένο θέμα "25 χρονών πόσο δύσκολο να είσαι...".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
(can't tell if troll,απαντάω με την προοπτική πως γράφεις σοβαρά :P)

Χμμ απόλυτα φυσικό να αισθάνεσαι έτσι. Δικαιολογείσαι κατά κάποιον τρόπο εξαιτίας πολλών καταστάσεων της εποχής μας. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι υπομονή, να έχεις αισιοδοξία και να αρπάζεις ευκαιρίες όποτε μπορείς. Ξέχνα το παρελθόν σου εφόσον δεν αλλάζει πλέον. Μην σκέφτεσαι δυσοίωνα πράγματα για το μέλλον γιατί δεν είναι στο χέρι σου το πώς θα διαμορφωθεί. Επικεντρώσου στο παρόν! Οι φίλοι σου ναι μεν μπορεί να σε ακούν αλλά δεν θα σε βγάλουν αυτοί από τη μιζέρια σου, η "λύτρωση" πρόκειται επέλθει εκ των έσω. (τί είπα πάλι :P) Να θυμάσαι πως όλα τα βάσανα κάποτε τελειώνουν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Άλλαξε κάτι από τότε που το έγραψες αυτό?
Αποφοίτησες? Εργάστηκες? Δημιούργησες?
Εμενα συγκινητικό μου φάνηκε, και φυσικά διακρίνω ένα ωραίο γράψιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anisixos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Δεν αλλαξαν και πολλα. Συνεχισαν τα πραγματα να ειναι δυσκολα. Τωρα ομως ειμαι καλυτερα και προσπαθω να σταθω στα ποδια μου, να αλλαξω προς το καλυτερο, να αλλαξω τροπο σκεψης, να αλλαξω γενικα. Αρκετα κρατησε αυτη η δυσκολη φαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anisixos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
ρε παιδια i need help!
ειμαι ντροπαλος, σφιγμενος και νιωθω αμηχανα με ατομα που συνανταω πρωτη φορα και μου τη δινει αυτο. και πιο πολυ μου τη δινει που μου το λενε και αυτοι (λες και πρεπει να ειμαι ανετος με καποιον που γνωριζω πρωτη φορα). παροτι ομως ειναι λογικο να μην ειμαι ανετος με καποιον που γνωριζω πρωτη φορα μου τη δινει αυτη η αμηχανια. γενικα θελω να γινω πιο ανετος, πιο cool, με ολους, μου τη δινει να ειμαι σφιγμενος. πως θα το καταφερω;; πλιζ πειτε μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

catlin

Δραστήριο μέλος

Η Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 427 μηνύματα.
καλά ανήσυχε άκου

this is the best solution
patient-therapist.jpg

ή ακόμα καλύτερα
grouptherapy_1522527c.jpg
(group therapy)

:|

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,087 μηνύματα.
25 χρονών πόσο δύσκολο να είσαι...

Αν πας σε ένα γηροκομείο και δεις τους γέροντες με τα προβλήματα υγείας που έχουν, που δε θυμούνται τα παιδιά τους, που πονάνε παντού και που περιμένουν απλά να πεθάνουν για να λυτρωθούν θα καταλάβεις οτι ζεις στον παράδεισο κι όμως δεν τον ευχαριστιέσαι τώρα στα 25 φίλε μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Στην περιπτωση σου φιλε μου ανυσιχε μια ειναι η λυση! Θα κανεις μονο internetικες παρεες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Στην περιπτωση σου φιλε μου ανυσιχε μια ειναι η λυση! Θα κανεις μονο internetικες παρεες!

δε συμφωνώ, το αντίθετο θα έλεγα. Όσο περισσότερο συναναστραφείς με κόσμο και δεις στη πράξη πως δεν είναι κάτι τρομακτικό, αλλά είναι απόλυτα φυσιολογικό θα είσαι και πιο άνετος. Γενικά είμαι της άποψης πως αν βιώσεις το πρόβλημα στη πράξη ξανά και ξανά θα το αντιμετωπίσεις με επιτυχία και μάλιστα θα γλιτώσεις και χαμένο χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Orignokos

Νεοφερμένος

Ο Orignokos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Στην περιπτωση σου φιλε μου ανυσιχε μια ειναι η λυση! Θα κανεις μονο internetικες παρεες!
Χειρότερα ακόμα, πολύ χειρότερα η μόνη λύση θα ήταν να πιεί κανένα ποτηράκι πρίν την συνάντηση θα τον βοηθούσε να δεί αλλιώς τα πράγματα ή να δώσει ραντεβού για κάποια άλλη φορά που ο άγνωστος θα έχει γίνει γνωστός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Orignokos

Νεοφερμένος

Ο Orignokos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Πιστεύω θα είσαι ειδική περίπτωση άν πιστεύεις οτι οι 25ρηδες έχουν χειρότερα προβλήματα απο μεγαλύτερους αλλά μήν απογοητεύεις έτσι άλλους συνομήλικους σου κράτα το για τον εαυτό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top