Συμμετοχές για το Palermo #48

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Kate1914

Περιβόητο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,338 μηνύματα.
Κοίτα κάποιες μέρες σίγουρα θα μπορώ να το κρατάω και μέχρι 2 που είπε ο Ηλίας. Απλά αυτές δεν θα είναι κάθε μέρα και το φοβάμαι αυτό. Θα δημιουργήσει ίσως αστάθεια στη ροή του παιχνιδιού αν την μια μέρα κλείσει αγαρμπα ας πούμε στις 10 και την επόμενη στις 2.
Ε λογικά θα μπορώ να το κάνω εγώ τις μέρες που δε θα μπορείς εσύ.
Αν όχι έως τις δύο, έως τις δώδεκα με μία άνετα, και νομίζω είναι και αρκετές ώρες για συζήτηση αυτές.
 

Reader

Δραστήριο μέλος

Η Reader αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Θα είχε πλάκα να υπήρχε κάποιος ρόλος που να ανήκει εναλλάξ και στις δύο πλευρές, πχ Αναποφάσιστος ο οποίος να γνωρίζει τον έναν δολοφόνο και στον έναν γύρο να είναι υπέρ των δολοφόνων (άρα να προσπαθεί να προστατέψει τον έναν που ξέρει) και στον άλλο να είναι υπέρ των πολιτών (άρα να προσπαθεί να ψηφίσει τον δολοφόνο που γνωρίζει).
Βέβαια μετά το παιχνίδι θα βασίζεται αρκετά στην τύχη.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,621 μηνύματα.
Θα είχε πλάκα να υπήρχε κάποιος ρόλος που να ανήκει εναλλάξ και στις δύο πλευρές, πχ Αναποφάσιστος ο οποίος να γνωρίζει τον έναν δολοφόνο και στον έναν γύρο να είναι υπέρ των δολοφόνων (άρα να προσπαθεί να προστατέψει τον έναν που ξέρει) και στον άλλο να είναι υπέρ των πολιτών (άρα να προσπαθεί να ψηφίσει τον δολοφόνο που γνωρίζει).
Βέβαια μετά το παιχνίδι θα βασίζεται αρκετά στην τύχη.
Μέσος Έλληνας ψηφοφόρος σαν να λέμε :lol:
 

Kate1914

Περιβόητο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,338 μηνύματα.
Μία άλλη ερώτηση. Όταν κάποιος αποχωρεί, θα έχει μία τελευταία κουβέντα; Είδα ότι υπήρχε σε παλαιότερες εκδόσεις.
Α δεν το αναφέραμε;
Ναι να το προσθέσουμε, δεν είναι κάτι αυτό. Απλώς θα γίνει όπως αναφέρουν οι κανόνες, έως το πολύ τις οχτώ της επόμενης μέρας.
Γιατί ρε Πουαρό, είχες ετοιμάσει κανένα λογύδριο και φοβόσουν μήπως δεν μπορείς να το εκφωνήσεις; :laugh:
Θα είχε πλάκα να υπήρχε κάποιος ρόλος που να ανήκει εναλλάξ και στις δύο πλευρές, πχ Αναποφάσιστος ο οποίος να γνωρίζει τον έναν δολοφόνο και στον έναν γύρο να είναι υπέρ των δολοφόνων (άρα να προσπαθεί να προστατέψει τον έναν που ξέρει) και στον άλλο να είναι υπέρ των πολιτών (άρα να προσπαθεί να ψηφίσει τον δολοφόνο που γνωρίζει).
Βέβαια μετά το παιχνίδι θα βασίζεται αρκετά στην τύχη.
Δεν είναι άσχημο αλλά θα μπέρδευε πολύ τα πράγματα νομίζω.
Θα το σκεφτούμε όμως :).
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.
Ναι, επι των βασικών ότι λέει ο ούλτρα νομίζω.

Δικές μου προτάσεις χωρίς να το πολυσκεφτώ:

- Κρατήστε πόρνη με ρόλο πιο κοντά στη μαφία όπως στο εξτρίμ (παρόλο που φαίνεται πολίτης). Ακυρώνει την ιδιότητα όποιου επιλέξει να κοιμηθεί κι αν κοιμηθεί με το δολοφόνο της δεν έχουμε δολοφονία.
Δώστε της διορία πιο νωρίς μες στη νύχτα ώστε να είναι φανερό ότι ακυρώνει την ιδιότητα των υπολοίπων.
- Μην ξέρει ο ΔΑ όλη τη μαφία! Μπορείτε εφόσον οι μαφιόζοι θα είναι 3 να ξέρει έναν "φανερό" ο ΔΑ. (Για ακόμα πιο τουρλουμπούκι θα μπορούσε τον ίδιο φανερό να τονε ξέρει και ο Ρουφιάνος αν και μου αρέσει ο τροποποιημένος του ρόλος). Σκοπός του είναι να βρει τους υπόλοιπους και οι υπόλοιποι κλασικά να του κάνουν το σ ι ν ι α λ ο.
Επίσης είναι θεαματική η δυνατότητα αντιστροφής ψήφων που έχει. Θα μπορούσε να την αποκτήσει και σε αυτό.
Αν η πόρνη κοιμηθεί μαζί του τη νύχτα πριν τη μέρα που πήγε να την χρησιμοποιήσει, την έκαψε και το καταλαβαίνει με την ανακοίνωση του mvp της μέρας.

Το αν βγαίνει πιο biased προς μαφία ή όχι that way δεν μπορώ να το καταλάβω καθαρά tbh, θέλουν Ακριβό αυτά.


Απλά με μια πρόχειρη ματιά μου φαίνεται στην πράξη δολοφόνος και ο ΔΑ - απλά σα να μη του δίνει σημασία η υπόλοιπη μαφία - και τίγκα τρολ ρόλος η πόρνη, γι' αυτό.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,506 μηνύματα.
Χρονοδιάγραμμα παιχνιδιού:

Δευτέρα:
Καλωσόρισμα + εκλογή δημάρχου.
Ερώτηση: Για δημάρχους θα μπουν υποψηφιότητες, ή ψηφίζονται όλοι;

Τρίτη: Πρώτη αποχώρηση (11-1=10 ενεργοί παίκτες)

Τετάρτη: Δολοφονία στις 13:00 και αποχώρηση στις 20:00
(8 ενεργοί παίκτες)
* Αν ο ΔΑ ξέρει όλους τους μαφιόζους και δεν τον έφαγαν καταλάθος στην δολοφονία
* Αν δεν έφυγε από καραμπόλα μαφιόζος/ΔΑ στον πρώτο γύρο,

τότε αν οι μαφιόζοι και οι πολίτες είναι 4-4. Με τη επιτυχημένη δολοφονία έχουν νικήσει το πρωί της Πέμπτης;
@Eileen Blessed to have you back. Missed you <3
Μπήκα πραγματικά τυχαία πριν λίγο καιρό γιατί θυμήθηκα τα Παλέρμο λόγω καλοκαιριού και αναρωτιόμουν τι κάνεις! <3
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,621 μηνύματα.
Γιατί ρε Πουαρό, είχες ετοιμάσει κανένα λογύδριο και φοβόσουν μήπως δεν μπορείς να το εκφωνήσεις; :laugh:
Έβλεπα Προδότες πέρυσι και θυμάμαι που έλεγαν μια κουβέντα στον κύκλο της αλήθειας οι παίκτες πριν αποχωρήσουν :lol: Ένας πριν φύγει τους είχε πει ότι είναι βλάκες.
- Κρατήστε πόρνη με ρόλο πιο κοντά στη μαφία όπως στο εξτρίμ (παρόλο που φαίνεται πολίτης). Ακυρώνει την ιδιότητα όποιου επιλέξει να κοιμηθεί κι αν κοιμηθεί με το δολοφόνο της δεν έχουμε δολοφονία.
Και τελικά το "θύμα" της πόρνης θα μπορεί να συμμετέχει υπό αυτή την εκδοχή στη συζήτηση και την ψηφοφορία ή όχι;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 20,318 μηνύματα.
Ναι, κατανοητό είναι αυτό. Νομίζω και μέχρι 22:00 καλά είναι, απλά καλό θα ήταν να μην κλείνει κατευθείαν στις 20:00, να έχουμε λίγο χρόνο για "χώνεψη" μετά.

Μία άλλη ερώτηση. Όταν κάποιος αποχωρεί, θα έχει μία τελευταία κουβέντα; Είδα ότι υπήρχε σε παλαιότερες εκδόσεις.
Λογικά θα το αφήνουμε όντως και μετά τις 8. Μάλλον μέχρι τις 12, θα δούμε. Υπάρχει μια ελπίδα να έχουμε από μηχανή Θεά να μας βοηθήσει με το νυχτερινό. Ναι θα έχει τελευταία λόγια. Απλά θα τα ουδετεροποιήσουμε. Να μην αλλάζουν την ροή δηλαδή τελείως και να καρφώνουν.

Ε λογικά θα μπορώ να το κάνω εγώ τις μέρες που δε θα μπορείς εσύ.
Αν όχι έως τις δύο, έως τις δώδεκα με μία άνετα, και νομίζω είναι και αρκετές ώρες για συζήτηση αυτές.
Ωραία το βλέπουμε τότε να το κρατάμε μέχρι 12.


Τι προτείνω: Να μείνει η πόρνη αλλά να είναι συνασπισμενη με τους μαφιόζους. Να προσπαθεί να κοιμάται με αυτούς που θεωρεί πολίτες ώστε να τους ακυρώνει για μια νύχτα την ιδιότητα. Να μπει με τους πολίτες ενας ακόμη ρόλος, πχ η μάγισσα ή κάποιος από τους υπόλοιπους του εξτριμ ( μεντιουμ ξερωγω)
Μάλλον θα τους μπερδέψουμε μετά όλους και εμένα μαζί χδ.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 14,653 μηνύματα.
Μπήκα πραγματικά τυχαία πριν λίγο καιρό γιατί θυμήθηκα τα Παλέρμο λόγω καλοκαιριού και αναρωτιόμουν τι κάνεις! <3
Τα dm μου είναι ανοιχτά, όποτε θελήσεις ^^ Πιστεύω εχουμε πολλά να πούμε!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 20,318 μηνύματα.
Δευτέρα:Καλωσόρισμα + εκλογή δημάρχου.
Ερώτηση: Για δημάρχους θα μπουν υποψηφιότητες, ή ψηφίζονται όλοι;
Υποψηφιότητες. Ξέχασα να το αναφέρω. Το είχα δει μετά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

11-1=10 ενεργοί παίκτες
Είναι 12 για τώρα.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.
Γενικά στη συζήτηση πρέπει να μπορούν να συμμετέχουν όλοι όσο είναι ανοιχτή γιατί αυτή είναι η φάση.

Αν έγω δηλαδή είμαι άκυρος πολίτης και δω ότι αύριο ο ΤΑΔΕ δεν μιλάει ενώ χθες/προχθές ήταν λαλίστατος τότε αυτόματα ξέρω ότι ο τάδε είναι ΔΑ και το ξέρουν κι όλοι.
Άμα είμαι γιατρός ξέρω να μην τονε σώζω ετσέτερα.
Η πιθανή τόσο ανοιχτή αποκάλυψη ρόλου μου κάθεται κάπως προσωπικά.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 20,318 μηνύματα.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,506 μηνύματα.
Ερωτήσεις για τον ρόλο του ΡΟΥΦ:
Ρουφιάνος: Ο Ρουφιάνος έχει το δικαίωμα κάθε Τρίτη και Πέμπτη να στέλνει σε ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ στην ΣΕ για να μάθει τον ρόλο όποιου παίκτη θέλει.
Δηλαδή θα ρωτάει:
"Τι είναι ο Χάρης;" και θα παίρνει απάντηση "Μαφιόζος";
Ή θα ρωτάει συγκεκριμένα και θα παίρνει απάντηση ναι/όχι;
Τύπου: "Είναι η Ζωή πόρνη;" "Ναι/Όχι"
Σκοπός του είναι να προστατεύει τον αθώο και να προσπαθεί να ξεμπροστιάσει τους δολοφόνους. Πρέπει να το κάνει διακριτικά όμως γιατί αν προδοθεί οι δολοφόνοι μπορούν να ρωτήσουν -σε όλο το παιγνίδι ΔΥΟ φορές μπορούν να το κάνουν αυτό μόνο- την ΣΕ αν αυτός που σκότωσαν είναι ο ρουφιάνος (πρέπει αυτό να το ρωτήσουν ΠΡΙΝ ανακοινωθεί η δολοφονία της επόμενης ημέρας).
Άρα, μπορούν 20:00 - 12:59 να ρωτήσουν αν αυτός που έχουν επιλέξει για δολοφονία στις 13:00 είναι ρουφιάνος;
Εάν το πετύχουν τότε έχουν δικαίωμα δύο δολοφονιών την επόμενη ημέρα. Με αποτέλεσμα οι παίκτες να μπορούν να βασιστούν μόνο στη τύχη για να κερδίσουν. Εάν αστοχήσουν τότε οι παίκτες θα λάβουν έναν χρησμό από την ΣΕ ο οποίος δεν θα είναι ξεκάθαρος αλλά θα αφήνει αιχμές για την ταυτότητα του ενός δολοφόνου.
Αν δούμε εδώ το κόστος - όφελος:
* Αν έχουν πετύχει να δολοφονήσουν ρουφιάνο, και είναι εκτός παιχνιδιού και κερδίζουν μία δολοφονία
* Αν έχουν αποτύχει ενδεχομένως να καεί ένας από αυτούς.
* Μπορούν να ρωτήσουν δύο συνεχόμενες ημέρες;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 20,318 μηνύματα.
Δηλαδή θα ρωτάει:
"Τι είναι ο Χάρης;" και θα παίρνει απάντηση "Μαφιόζος";
Ή θα ρωτάει συγκεκριμένα και θα παίρνει απάντηση ναι/όχι;
Τύπου: "Είναι η Ζωή πόρνη;" "Ναι/Όχι"
Σκεφτόμουν το πρώτο. Τώρα έτσι όπως το λες παίζουν δύο σενάρια, Το ένα τον κάνει υπερβολικά OP μιας που από τη πρώτη βδομάδα θα ξέρει ήδη δύο άτομα. Ενώ το άλλο είναι θέμα τύχης. Είτε θα γίνει OP είτε δεν θα κάνει τίποτα σε όλο το παιχνίδι γιατί θα είναι γκαντέμης.

Ως βετεράνος τι προτείνεις;
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,506 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 20,318 μηνύματα.
Άρα, μπορούν 20:00 - 12:59 να ρωτήσουν αν αυτός που έχουν επιλέξει για δολοφονία στις 13:00 είναι ρουφιάνος;
Όχι. Κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι πως για αρχή όποιος δολοφονείται ή φεύγει από την ψηφοφορία θα φεύγει χωρίς να φανερώνεται αμέσως ο ρόλος του. Θα ανακοινώνεται 24 ώρες μετά. Μόλις δολοφονηθεί/αποχωρήσει αντίστοιχα ο επόμενος.

Οι δολοφόνοι έχουν χρόνο να ρωτήσουν αν ο ρουφιάνος είναι αυτός που δολοφόνησαν από τη στιγμή της ανακοίνωσης της δολοφονίας μέχρι και ΠΡΙΝ ανακοινωθεί η δολοφονία του επόμενου (όπου και τότε θα φανερωθεί έτσι κι αλλιώς ότι ο προηγούμενος ήταν ο ρουφιάνος).
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,506 μηνύματα.
Σκεφτόμουν το πρώτο. Τώρα έτσι όπως το λες παίζουν δύο σενάρια, Το ένα τον κάνει υπερβολικά OP μιας που από τη πρώτη βδομάδα θα ξέρει ήδη δύο άτομα. Ενώ το άλλο είναι θέμα τύχης. Είτε θα γίνει OP είτε δεν θα κάνει τίποτα σε όλο το παιχνίδι γιατί θα είναι γκαντέμης.

Ως βετεράνος τι προτείνεις;
Νομίζω δεν είναι κάτι που μπορείς να απαντήσεις κοιτώντας τον ρόλο μόνο αυτόν καθ' αυτόν, αλλά πρέπει να δεις συνολικά την πληροφόρηση όλων των ρόλων. Αν π.χ. ο ΔΑ ξέρει όλους τους μαφιόζους, τότε χρειάζονται και οι πολίτες παραπάνω πληροφόρηση οπωσδήποτε, άρα θα είχε νόημα να είναι ΟΡ.
Αν ο ΔΑ δεν τους ξέρει και τον γνωρίζουν μόνο εκείνοι, θα μπορούσε είτε να πάει στη λογική ναι/όχι ή να μάθει έναν μαφιόζο από την αρχή, όπως ήταν σε άλλες εκδοχές και να μην ρωτάει π.χ.
 

Kate1914

Περιβόητο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,338 μηνύματα.
Σκεφτόμουν το πρώτο. Τώρα έτσι όπως το λες παίζουν δύο σενάρια, Το ένα τον κάνει υπερβολικά OP μιας που από τη πρώτη βδομάδα θα ξέρει ήδη δύο άτομα. Ενώ το άλλο είναι θέμα τύχης. Είτε θα γίνει OP είτε δεν θα κάνει τίποτα σε όλο το παιχνίδι γιατί θα είναι γκαντέμης.
Αν θέλουμε να παίξουμε με τους κανόνες, το σωστό είναι να απαντάμε με ναι ή όχι.
Από την άλλη, αν επιλέξουμε το πρώτο θα ξέρει περισσότερες πληροφορίες, και αυτό δεν ξέρω κατά πόσο είναι δίκαιο για την άλλη ομάδα.

(Πείτε μου λίγο ρε παιδιά τι σημαίνει αυτό το ΟΡ γιατί δεν καταλαβαίνω)
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top