Συμμετοχές για το Palermo #48

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,506 μηνύματα.
Όχι. Κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι πως για αρχή όποιος δολοφονείται ή φεύγει από την ψηφοφορία θα φεύγει χωρίς να φανερώνεται αμέσως ο ρόλος του. Θα ανακοινώνεται 24 ώρες μετά. Μόλις δολοφονηθεί/αποχωρήσει αντίστοιχα ο επόμενος.

Οι δολοφόνοι έχουν χρόνο να ρωτήσουν αν ο ρουφιάνος είναι αυτός που δολοφόνησαν από τη στιγμή της ανακοίνωσης της δολοφονίας μέχρι και ΠΡΙΝ ανακοινωθεί η δολοφονία του επόμενου (όπου και τότε θα φανερωθεί έτσι κι αλλιώς ότι ο προηγούμενος ήταν ο ρουφιάνος).
Άρα, μετά την αποχώρηση της Τετάρτης, ο κόσμος θα μάθει τον ρόλο αυτού που έφυγε στην ψηφοφορία της Τρίτης;
Και αντίστοιχα, μετά την ανακοίνωση της δολοφονίας της Πέμπτης, θα μάθουν όλοι το ρόλο αυτού που δολοφονήθηκε την Τετάρτη;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 20,318 μηνύματα.
Νομίζω δεν είναι κάτι που μπορείς να απαντήσεις κοιτώντας τον ρόλο μόνο αυτόν καθ' αυτόν, αλλά πρέπει να δεις συνολικά την πληροφόρηση όλων των ρόλων. Αν π.χ. ο ΔΑ ξέρει όλους τους μαφιόζους, τότε χρειάζονται και οι πολίτες παραπάνω πληροφόρηση οπωσδήποτε, άρα θα είχε νόημα να είναι ΟΡ.
Αν ο ΔΑ δεν τους ξέρει και τον γνωρίζουν μόνο εκείνοι, θα μπορούσε είτε να πάει στη λογική ναι/όχι ή να μάθει έναν μαφιόζο από την αρχή, όπως ήταν σε άλλες εκδοχές και να μην ρωτάει π.χ.


Ο ΔΑ δεν θα ξέρει κανέναν από τους δολοφόνους. Αυτό που είπε ο ultraviolence (και συμφώνησε και ο Ηλίας) είναι τέρμα σωστό και στεναχωριέμαι που δεν το σκέφτηκα. Γίνεται μακράν καλλίτερο το παιγνίδι όταν ο αστυνομικός δεν ξέρει τους δολοφόνους και πρέπει αυτοί να τον προσεγγίσουν διακριτικά χωρίς να καρφωθούν. Βέβαια τώρα σε μια ομάδα που όλοι είναι άπειροι πως θα γίνει αυτό δεν ξέρω, το κόβω να γίνεται με τρομερά αγαρμπο τρόπο και να καρφωθούν.

Η προσθήκη του Ηλία βέβαια είναι εξίσου καλή γιατί κάνει επικό μαδομούνι με το να ξέρουν τον ίδιο δολοφόνο ο ΔΑ και ο Ρουφιάνος. Ίσως αυτό το κρατήσουμε σε συνδυασμό με το παραπάνω που έγραψε ο ουλτρα.
 

Kate1914

Περιβόητο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,338 μηνύματα.
Άρα, μετά την αποχώρηση της Τετάρτης, ο κόσμος θα μάθει τον ρόλο αυτού που έφυγε στην ψηφοφορία της Τρίτης;
Και αντίστοιχα, μετά την ανακοίνωση της δολοφονίας της Πέμπτης, θα μάθουν όλοι το ρόλο αυτού που δολοφονήθηκε την Τετάρτη;
Ακριβώς αυτό σκεφτόμασταν.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 20,318 μηνύματα.
Πείτε μου λίγο ρε παιδιά τι σημαίνει αυτό το ΟΡ γιατί δεν καταλαβαίνω)
Overpowered. Δεν πέρασες gaming εφηβικά χρόνια ε; :P


Άρα, μετά την αποχώρηση της Τετάρτης, ο κόσμος θα μάθει τον ρόλο αυτού που έφυγε στην ψηφοφορία της Τρίτης;
Και αντίστοιχα, μετά την ανακοίνωση της δολοφονίας της Πέμπτης, θα μάθουν όλοι το ρόλο αυτού που δολοφονήθηκε την Τετάρτη;
Άκυρο διάβασα λάθος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι ακριβώς αυτό που είπες.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,621 μηνύματα.

Kate1914

Περιβόητο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,338 μηνύματα.
στεναχωριέμαι που δεν το σκέφτηκα
Καλά εντάξει σιγά, έστησες πρακτικά μόνος σου όλο το παιχνίδι και σε πείραξε αυτή η λεπτομέρεια τώρα.
Ευχαριστώ, με έβγαλες από τη δύσκολη θέση :lol:
Α εντάξει δεν ήμουν η μόνη, με καθησυχάσει λίγο αυτό :laugh:
 

Υδροχόος

Περιβόητο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,213 μηνύματα.
Πολύ ωραία η πρωτοβουλία σας, παιδιά !!! Μπράβο σε όλους σας. Μπράβο @giannhs2001 και @Kate1914 για το όλο στήσιμο...Μπράβο και στους παλιούς που δίνουν τα φώτα τους...

Δεν πρόλαβα να διαβάσω ακόμα όλα τα post. Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι στην πορεία, εμείς που δεν συμμετέχουμε, θα μπορούμε να συνδράμουμε κάπως, αν χρειαστεί. Τον τρόπο μπορούμε να τον βρούμε εν καιρώ...Ας ξεκινήσει, με το καλό το παιχνίδι, και βλέπουμε...
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 3,910 μηνύματα.
τι εγινε ρε παιδια ξεκινησαμε ; πολλα εχετε γραψει
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 14,653 μηνύματα.
Πολύ ωραία η πρωτοβουλία σας, παιδιά !!! Μπράβο σε όλους σας. Μπράβο @giannhs2001 και @Kate1914 για το όλο στήσιμο...Μπράβο και στους παλιούς που δίνουν τα φώτα τους...

Δεν πρόλαβα να διαβάσω ακόμα όλα τα post. Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι στην πορεία, εμείς που δεν συμμετέχουμε, θα μπορούμε να συνδράμουμε κάπως, αν χρειαστεί. Τον τρόπο μπορούμε να τον βρούμε εν καιρώ...Ας ξεκινήσει, με το καλό το παιχνίδι, και βλέπουμε...
Υδροχοε, από καιρό ήθελα να στο πω αλλά να η ευκαιρία. Μου θυμίζεις παρά πολύ την Claire_Redfield, ήταν χρήστης πριν μερικά χρόνια εδώ. Παρόμοιος τρόπος γραφής, υποθέτω και κοντινή ηλικία. Είχε παίξει και Παλέρμο 2-3 φορές. Τυχαίο; Δε νομίζω :) :redface:
 

Kate1914

Περιβόητο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,338 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 20,318 μηνύματα.

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,621 μηνύματα.
Είναι σε πρόδρομες εργασίες ακόμα η διαδικασία όπως οι στάσεις του Μετρό Θεσσαλονίκης :hehe:
Α ωραία, τότε σίγουρα θα έχουμε άπλετο χρόνο για να παίξουμε όταν έρθει η ώρα να ξεκινήσουμε. Σύνταξη θα έχουμε πάρει όλοι μας.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 3,910 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 20,318 μηνύματα.

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 3,910 μηνύματα.
OP = over powered
 

Reader

Δραστήριο μέλος

Η Reader αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Είχα συνηθίσει τον καταιγισμό μηνυμάτων και τώρα που δεν βλέπω τίποτα μού φαίνεται πολύ περίεργο.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.
Ο καλύτερος ρόλος του Παλέρμο είναι ο παρατηρήτης όπως έχω δηλώσει.


Για προτάσεις/ιδέες μέχρι να ξεκινήσει και τυχόν απορίες/διλήμματα κατά τη διάρκεια, εδώ είμαστε.

Είχα συνηθίσει τον καταιγισμό μηνυμάτων και τώρα που δεν βλέπω τίποτα μού φαίνεται πολύ περίεργο.
Πράγματι πολύ ύποπτη αυτή η ησυχία.

Ψήφος Reader.
 

Υδροχόος

Περιβόητο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,213 μηνύματα.
Υδροχοε, από καιρό ήθελα να στο πω αλλά να η ευκαιρία.
Τι έκανα, η άτιμη, και δεν είμαι η - γλυκύτατη - Χριστίνα πλέον ; :redface:
Μου θυμίζεις παρά πολύ την Claire_Redfield, ήταν χρήστης πριν μερικά χρόνια εδώ. Παρόμοιος τρόπος γραφής, υποθέτω και κοντινή ηλικία. Είχε παίξει και Παλέρμο 2-3 φορές. Τυχαίο; Δε νομίζω :) :redface:
Ναι ;; Οκ !! Μπορεί η ιστορία να επαναληφθεί, γιατί όχι. Κι εγώ νιώθω ότι "θα χωθώ" στην πορεία...:)
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 20,318 μηνύματα.
Οπότε οι αλλαγές για τους ρόλους ως τώρα:

1) καταργείται η πόρνη. Το να προσθέσουμε αντίστοιχα έναν ρόλο μάγισσα και τέτοια θα τους μπερδέψει όλους περισσότερο

2) τροποποιήσεις στον διεφθαρμένο αστυνομικό και τον ρουφιάνο. Ο ΔΑ δεν θα γνωρίζει τους τρεις δολοφόνους. Οι τρεις δολοφόνοι θα γνωρίζουν αυτόν. Ο ρουφιάνος κάθε Τρίτη και Πέμπτη θα μπορεί να ρωτάει την ΣΕ για τον ρόλο ενός παίκτη και θα λαμβάνει την απάντηση ναι ή όχι στη μαντεψιά του.

3) εκκρεμεί αλλαγή στον ρόλο του δημάρχου.

Λειτουργικά

-επέκταση ζώνης λήξης του γύρου από τις 8 απόγευμα στις 12 τα μεσάνυχτα (μη οριστικό).

-επέκταση ζώνης έναρξης από τη 1 μεσημέρι στις 11 το πρωί (μη οριστικό).
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 14,653 μηνύματα.
Τι έκανα, η άτιμη, και δεν είμαι η - γλυκύτατη - Χριστίνα πλέον ;
Παραμενεις η γλυκύτατη Χριστίνα, δεν αλλάζει αυτό!!
Ναι ;; Οκ !! Μπορεί η ιστορία να επαναληφθεί, γιατί όχι. Κι εγώ νιώθω ότι "θα χωθώ" στην πορεία...:)
:clapup:
@Eileen @i_lie_us @ultraviolence δεν θα παιξετε εσεις ;
Περιμενω να δω την τελική μορφή. ΑΝ παιξει η Eileen, ειμαι μεσα πάντως, ασχετα από την τελική μορφή :P :redface:
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top