Σκέψεις... III

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,596 μηνύματα.
«Θα ‘ρθει καιρός που θ’ αλλάξουν τα πράματα.......
Δε θα υπάρχουν πόρτες κλειστές
με γερμένους απέξω
Και τη δουλειά
θα τη διαλέγουμε
δε θά `μαστε άλογα να μας κοιτάνε στα δόντια.
Οι άνθρωποι – σκέψου! – θα μιλάνε με χρώματα
κι άλλοι με νότες
Να φυλάξεις μοναχά
σε μια μεγάλη φιάλη με νερό
λέξεις κι έννοιες σαν κι αυτές
απροσάρμοστοι, καταπίεση, μοναξιά, τιμή, κέρδος, εξευτελισμός
για το μάθημα της ιστορίας.
.....
«Σημασία έχει να παραμένεις άνθρωπος».


(Κατερίνας Γώγου, το Ιδιώνυμο)
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
d76732ebe0977d683f1eb545d7cdb925.jpg
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,596 μηνύματα.
«Λέγεται πως πριν μπει ένα ποτάμι στη θάλασσα
τρέμει από φόβο.
Κοιτάζει πίσω το μονοπάτι όπου πορεύτηκε,
από τις κορυφές των βουνών,
τον μακρύ ελικοειδή δρόμο που διασχίζει δάση και ποτάμια.

Και μπροστά του, βλέπει έναν ωκεανό τόσο απέραντο,
που για να μπει δεν φαίνεται εκεί τίποτα παραπάνω
από το να εξαφανιστεί για πάντα.
Αλλά δεν υπάρχει άλλος δρόμος.
Το ποτάμι δεν μπορεί να πάει πίσω.
Κανείς δεν μπορεί να πάει πίσω.
Είναι αδύνατο στη ζωή να πας πίσω.

Το ποτάμι χρειάζεται να πάρει το ρίσκο να μπει στον ωκεανό
γιατί μόνο τότε ο φόβος θα εξαφανιστεί,
γιατί έτσι εκεί θα ξέρει
ότι δεν πρόκειται να εξαφανιστεί στον ωκεανό,
αλλά να γίνει ο ωκεανός.»

Khalil Gibran
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Ε είναι προβληματική η περίπτωσή τους! 2 ωρες δεν το σηκωνε και 1 ωρα κατηλλειμένο.

Γαμώ το .... σας για χώρα. Να θες να λύσεις ενα βασικο προβλημα ποιότητας ζωής, απορία κι όλας οχι οτι θα τους βάλεις να σκάψουν, και να σου βγαινει το λάδι.

Τι μαλάκας είμαι ρε π... μου, που κάθησα κι έφαγα οτι μου σέρβιραν.

Έπρεπε να χα πάρει μια ρημάδα βαλίτσα και να χα φυγει.

ΝΑ μαλάκα, ηλίθιε.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Δόξα σοι ο Θεος κυρία μου, να σαι καλά. Είδες η μεγαλοκυρία, μηδεν τουπέ, καμία σχέση με το αλλο το ιδιότροπο.

Να σ εχει καλά γλυκιά μου ο Μεγαλοδύναμος. Αντε να λύσουμε κι αυτο το πρόβλημα σιγά σιγά.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Μου ρχεται να παρω την πρωτη πτηση για εξωτερικο και να μην ξαναγυρισω ποτε πίσω
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Έχω συνειδητοποιήσει πως δεν έχει να κάνει τόσο με το πόσα βιβλία έχεις διαβάσει,
πόσο ενημερωμένος είσαι για κάποια θέματα (π.χ.ιστορικά γεγονότα)
όσο η δική σου, προσωπική ερμηνεία που δίνεις σε αυτά
η οποία σε ωθεί σε συμπεράσματα (και ενίοτε σε εδραιωμένες πεποιθήσεις).
 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,502 μηνύματα.
Πόσο ωραίο είναι να τραγουδάς να μην σε νοιάζει αν θα σε ακούσει κάποιος
να μην σε νοιάζει
απολύτως Τ Ι Π Ο Τ Α
παρά μόνο να
εκφράσεις κάθε σου αγωνία λαχτάρα επιθυμία μέσα από σένα μέσα από την φωνή σου.
Η απολυτή εκτόνωση μετά από μια δύσκολη μέρα αλλά και η απόλυτη ελευθερία χωρίς κανέναν περιορισμό. Πραγματικά αγαπώ αυτές τις ώρες που δεν μπορείς να εξηγήσεις ακριβώς το πως νιώθεις αλλά να
το βιώνεις μέσα από τις φάλτσες σου νότες..
Είναι και αυτός ένας τρόπος φυγής,ο δικός μου τρόπος η δική μου ελευθερία η δική μου ώρα.
Ας ανεβάσω λίγο την ένταση στο τραγούδι που μόλις μπήκε μπας και
μέσα από το φάλτσο της φωνής βρω το φάλτσο της ζωής.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σταματας να θυμώνεις να εκνευρίζεσαι και να μεμψιμοιρεις με ανθρώπους όταν συνειδητοποιεις πόση ηρεμία σου προσφέρουν αυτοί που έχεις επιλέξει να βάλεις στο δικό σου σπίτι!

Το να νιώθεις ευγνωμοσύνη γι αυτό ειναι η καλύτερη ασπίδα της ψυχής σου !
 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,502 μηνύματα.
Γράφει ο Freud σε μια επιστολή του προς την αρραβωνιαστικιά του..

"Δεν είναι η ασθένεια που είναι αθεράπευτη, αλλά είναι η
κοινωνική στάση ενός ανθρώπου και οι υποχρεώσεις του που
γίνονται αθεράπευτη ασθένεια."
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
"Η ευτυχία δεν είναι παρά ένα όνειρο, ο δε πόνος πραγματικός"
Voltaire
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Αφού έτσι κι αλλιώς κάποτε θα πεθάνουμε, ποιός ο λόγος να μην είμαστε σαν τον τζίτζικα του μύθου;
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Ο πιο ασφαλής τρόπος για να μην γίνεις πολύ δυστυχής είναι να μην εγείρεις ποτέ την αξίωση να είσαι ευτυχής. :beach:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top