Σκέψεις... III

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,474 μηνύματα.
Το να φανερωθείς - στον εαυτό σου, στους άλλους, στον κόσμο - να ορθώσεις το ανάστημά σου απέναντι στο παράλογο, αποδεχόμενος τις συνέπειες και πασχίζοντας για τη λύτρωση, συνιστά, τελικά, μια πράξη εξέγερσης...

Η βαθύτερη τραγωδία είναι αυτή της μη φανέρωσης : αυτή είναι που μας καθιστά ξένους και στερημένους - αναγνώρισης, επαφής, σύνδεσης, αγάπης...


(Αλμπέρ Καμύ)
 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,502 μηνύματα.
Το φανταστικό Κακό είναι ρομαντικό και ενδιαφέρον.
Το πραγματικό Κακό είναι καταθλιπτικό, μονότονο, έρημο, βαρετό. Το φανταστικό Καλό είναι βαρετό.
Το πραγματικό Καλό είναι πάντα νέο, υπέροχο, μεθυστικό.
Όποτε κάποιος προσπαθεί να καταπνίξει την αμφιβολία,
εκεί υπάρχει τυραννία.
Δεν υπάρχει καλύτερη χρονική στιγμή από το παρόν,
όταν έχουμε χάσει τα πάντα. (Σιμόν Βέιλ)
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Όταν η γειτόνισσα προσπαθεί να μάθει να τραγουδάει με την κιθάρα της το 'Όσο Τίποτα Σε Θέλω' κάποιου Οικονομόπουλου. Κι εμείς κάποτε προσπαθούσαμε να μάθουμε, δεν κάναμε έτσι...νιάου... :rolleyes: :cool:

 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,474 μηνύματα.
Υ
dfada.jpg
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Πάντα με εντυπωσιάζει η άγνοια κινδύνου ορισμένων ανθρώπων.
Και αυτό είναι το επικίνδυνο, όταν είσαι παιδάκι· Αγνοείς ότι όλοι οι απέναντι ή τυχαίοι αναγνώστες δεν είναι επισης παιδάκια.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Ας αφήσουμε και μια όμορφη φωτό:

44A5D230-6917-4B89-8E81-B604203DD4B6.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,474 μηνύματα.
Είναι τα βλέφαρά μου διάφανες αυλαίες.
Όταν τ' ανοίγω βλέπω εμπρός μου ό,τι κι αν τύχει.
Όταν τα κλείνω βλέπω εμπρός μου ό,τι ποθώ...



(Εμπειρίκος)
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Στην προσωπική μου ζωή, είμαι πολύ ήσυχος. Είμαι καλός άνθρωπος, ήρεμος και δεν μετανιώνω γι αυτό, καθώς μου αρέσει η γαλήνη.

Δυνητικά όμως βρίζω πολύ, πάλι στην προσωπική μου ζωή, ιδιωτικά. Έχω πάθος πολύ, δε μου λείπει.

Πόσες φορές κρατήθηκα και δεν ξεστόμισα δημοσίως πολύ χοντρά βρισίδια γιατί σεβάστηκα τους γύρω μου.

Με τον κάθε ξιπασμένο, τον κάθε ανόητο, τον κάθε πουλημένο.

Ως πότε θα το φυλάω το στόμα μου;

Γιατί;

Φυλάμε τις φωνές μας, φυλάμε τις ορμές μας, φυλαμε με πολιτισμό το εγω μας, για να περισώσουμε το εγω μας, αλλά καταλήγουμε να δινουμε θάρρος στο εγω των άλλων.

Και στο τέλος πεθαίνεις.

Και δεν είπες όσα έθρεφε και ποθούσε η ψυχή σου.

Γι αυτο καμια φορά αγαπώ τη βρισιά και τη θεωρω τον πιο συντομο δρομο προς τη σαφήνεια και την ευφυία.
 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,502 μηνύματα.
Παρά τη σιωπή που κυριαρχεί στην ερημιά της νύχτας το μυαλό μου δουλεύει αδιάκοπα.
Σκέψεις και ιδέες αλλάζουν,τρέχουν
Καταλαμβάνουν το μυαλό μου με μανία...
Αλλά αντί για ανησυχία και σκοτεινές σκέψεις στο νου μου
Επιλέγω να σκέφτομαι το καλό, τα θετικά και τα όνειρα μου.
Και έτσι, αντί για αγωνία και αμηχανία,
Καταλήγω να βυθίζομαι στην ελπίδα και τη φαντασία...
Γιατί τις σκοτεινές νύχτες, όταν η ψυχή μου είναι ανήσυχη το πιο όμορφο πράγμα είναι
να ονειρεύεσαι και να φαντασιώνεσαι.

Παρέα με μουσική
με το αεράκι που χαιδεύει οτι έχουν αφήσει ακάλυπτο οι σκέψεις
δημιουργώ την απόλυτη συμφωνία της ψυχής.


Και κάπως έτσι...
Ακούς και χαζεύεις την καρδιά σου να πάλλεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,474 μηνύματα.
Η ελευθερία της ψυχής είναι το μεγαλύτερο δώρο...

Το κατάλαβα κι αυτό μέσα από την προσωπική μου διαδρομή. Όταν από πολλά ελευθέρωσα τον εαυτό μου, τότε κατάλαβα πως όσο κι αν οι άλλοι μπορεί να μεταφέρουν έναν σκοτεινό κόσμο μέσα τους, ή έχουν αρνητικά συναισθήματα, εγώ δεν θα επηρεαστώ, παρά μόνο αν το επιτρέψω...
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
"...just let it all go. See what stays."


wolf15.jpg
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Η αρχική στο στέκι σήμερα:

1694612091490.png



Εγω:

The WitcherS03e05orgasm.jpg
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top