Σκέψεις... III

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Πάει, φεύγει και η μεγαλύτερη σε διάρκεια ημέρα του χρόνου...
Από αύριο θα αρχίσει να σκοτεινιάζει κατά τι πιο νωρίς.
 

Guest 220514

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
A7DE121D-5E3C-4449-B076-D4BF1666B47E.jpeg
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Όλοι : Σοφία κάνε το Α
Εγώ : εντάξει θα κάνω το β :)
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,014 μηνύματα.
Έχει απομυθοποιηθεί στο κεφάλι μου τόσο πολύ η ανθρώπινη επικοινωνία και γενικά η ειλικρίνεια ως έννοια, που πλέον βλέπω απώτερο κίνητρο πίσω κι από την πιο αθώα κίνηση.

Κι αυτό δεν είναι το δυστύχημα, ότι σε κάνει μονίμως καχύποπτο, να κοιμάσαι με το ένα μάτι ανοιχτό, όχι αυτό είναι το ευτύχημα.

Το δυστύχημα είναι ότι τελικά έχω δίκιο. Υπάρχει παντού απώτερο κίνητρο.

Καλά είχε γράψει ένας καθηγητής μου κάποτε στο Πανεπιστήμιο στον πίνακα το τσιτάτο "Ignorance is bliss". Προσοχή όμως... Bliss, όχι happiness, το πρώτο ειναι ουτοπική ευτυχία ενω το δεύτερο η ρεαλιστική η χειροπιαστή.

Θυσιάζεις την ψευδαίσθηση της ευδαιμονίας (bliss) όταν ανοιξεις πραγματικά τα μάτια σου, διαβαίνεις την αλγηδώνα προς την ευτυχία (happiness).

Τα μάτια πονάνε όταν πρωτοανοιγουν και βλέπουν το φως, ειδάλλως αν μενουν κλειστά, πονάει ολόκληρη η υπόλοιπη ύπαρξη μες την ευδαιμονία του ψέμματος.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Χαίρομαι που απολαμβάνω το τσάι μου αναζητώντας τον χαμένο χρόνο. Η ζωή πάντα απλόχελα μου προσφέρει απολαύσεις.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Dear thoughts,

Let me sleep

Thank you :)
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Λίγες ώρες πριν τελειώσει το οξυγόνο...

1687435996019.png
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Δεν πρέπει να δουλεύω με ρούχα :) θέλω να τα αγοράσω όλα :)
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,014 μηνύματα.
Χωρίς να του πω τίποτα, έρχεται, φιλάκια χαδάκια αγκαλίτσα. Με τα ζωα δεν έχω κανένα πρόβλημα. Με τους ανθρώπους παίζεται!
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,598 μηνύματα.
Βαριέμαι τους ανθρώπους που βαριούνται σε βαθμό αηδίας
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,014 μηνύματα.
If that's what it takes to get what I want, I am willing to leave my comfort zone. The only problem is, I don't know if it's too late for such a move already.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
A750864D-1A0F-46D2-9D88-EB407B012F4C.jpeg
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
929.JPG

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πέρασε από το νου μου η σκέψη πως αυτές οι δυο τραγικές ιστορίες, δηλαδή η εξαφάνιση του βαθυσκάφους και η δολοφονία της κοπέλας στην Κω αν και (φαινομενικά τουλάχιστον) εντελώς άσχετες μεταξύ τους, εντούτοις υπενθυμίζουν το ίδιο πράγμα: το "vivere pericolosamente", για κάποιους που το ακολουθούν, συχνά έχει τραγική κατάληξη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
...αν όμως έχει δεύτερη, τρίτη και τέταρτη ζωή τι θα άλλαζα απ' την πρώτη;
Ποιο είναι το "αιώνιο εγώ" που θα ήθελα να ζω ξανά και ξανά; :hmm:

Αν δεν έχω απάντηση σε αυτό το ερώτημα τότε δεν ξέρω τον εαυτό μου.
Κι αν δεν ξέρω τον εαυτό μου πως θα γνωρίσω τους άλλους και τα άλλα μυστήρια;

Έχω κάτι να ζητήσω; Καλή υγεία θα πει κάποιος. Αυτό όμως δρα αποτρεπτικά, δεν δημιουργεί κάτι νέο.
Ο καθαρμός που αποσκοπεί; Γιατί κάποιος να γίνεται καλύτερος άνθρωπος;

Για να "κερδίσει" την αιώνια ζωή; Λογικό σφάλμα.
Πως το αιώνιο χωρεί μέσα στο πεπερασμένο;

Τελικά όλα μοιάζουν να είναι μια επιλογή. Η ίδια η ζωή είναι η πραγμάτωση μιας ελεύθερης, αυθαίρετης επιλογής την οποία μπερδεύουμε και την αποκαλούμε τύχη.

Μακάριοι όσοι δεν είδαν και πίστεψαν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top