Σκέψεις... III

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ώπου γυρίσω, όπου στραφώ, όπου κοιτάξω, μεγάλα λόγια. Μεγάλες ιδέες...

Κουράστηκα, απ' τις επαναλήψεις...

Κάτι με λιγότερο 'θόρυβο' να 'βλεπα, και θα χειροκροτούσα...
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
278145090.jpg
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,873 μηνύματα.
Έχεις δίκιο. Ίσως θα έπρεπε να γράψω κάτι και για σένα.

Πασχίζεις, ενω σου πήρα τις λέξεις από τα χέρια.
Εμμένεις, επιμένεις, στενοχωριέσαι, χωρίς ψύχρες και ανοιχτούς λογαριασμούς, ζητάς ξανά και ξανά το ίδιο πράγμα.

Δεν μπορώ να κάνω κατι που δεν θέλω, όχι και δεν θα πω ψέμματα μονο και μονο για να κερδίσω κάτι. Αυτός είμαι και σε ανταμείβω με την ευθύτητά μου.

Αλλά τουλάχιστον σε ευχαριστώ, γιατί είσαι πραγματικά ευαίσθητος άνθρωπος και ξέρεις τι πάει που.

Σε ευχαριστώ για την ευγένειά σου, ακόμα και για τις φορές που με αντιμετώπισες, μπροστά στη φάτσα μου, έντιμα.

Σ ευχαριστώ που ξέρεις να παραδέχεσαι τι είναι κακία, τι είναι λάθος, τι ανήκει στον καθένα μας από αυτά τα λάθη.

Και κυρίως σε ευχαριστώ γιατί έμαθα και έμαθες πολλά.
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο άνθρωπος που ισχυρίζεται, με πάθος, πως «δεν είναι σαν τους άλλους», πιθανότατα φοβάται έντονα πως είναι. Άλλωστε, κανένας μοναδικός χαρακτήρας δεν κατέστη μοναδικός, επειδή απλώς το έλεγε...

Εκείνοι που δε μοιάζουν με τους άλλους δε χρειάζεται να το φωνάζουν, το αποδεικνύει η πορεία τους κι ο χρόνος που κάνει τις πράξεις τους να συνάδουν με τα λόγια τους (λόγια που - να θυμάσαι - πάντα θα είναι λιγοστά μα ουσιαστικά…)…

Την επόμενη φορά, λοιπόν, που θα ακούσεις «εγώ δεν είμαι σαν τους άλλους» κάνε μεταβολή και φύγε, χωρίς δεύτερες σκέψεις. Επειδή όντως παίζει να μην είναι σαν τους άλλους. Πιθανότατα είναι χειρότερος...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,550 μηνύματα.
-Where’s the rewind button?
-What?
-The button, the one you restart your life with
-There’s no such thing…
-Well there should be
-It happened again?
-Indeed
-How is it going?
-Bad
-How bad?
-Very, do you remember last time?
-Yes
-Make it 10 times worse
-Do you want to go for a walk?
-I really want to go for a walk
-How long?
-Doesn’t matter, make it 10 years
-You’d walk with me for 10 years?
-I’d walk with you my whole life, that’s what I’ve been doing up until now
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,873 μηνύματα.
"Περί Τιμής

Η Τιμή για έναν Αυτοκράτορα είναι κεφαλαιώδους σημασίας. Είναι φαινομενικώς αφανές και δευτερεύον χαρακτηριστικό, μα εξακολουθεί να φέρει την σημασία του, καθώς εμπνέει ανακούφιση στον Λαο της Πόλης, εξυψώνει το ηθικό και τιμά τον Αυτοκράτορα, γεμίζοντας με τρόμο και πανικό κάθε εχθρική δύναμη.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα Τιμής αποτέλεσε η Αυτοκράτειρα Θεοδώρα, η οποία έσπασε την σιωπή της στο Αυτοκρατορικό Συμβούλιο κατά τη Στάση του Νίκα αποτρέποντας την διαφαινόμενη φυγή του Αυτοκράτορος Ιουστινιανού εις την Θράκη. Με την ηρωική της στάση ως ένα και το αυτό με τον Αυτοκράτορα, επανέφερε εκείνον και τους στρατιωτικούς εις πλήρη και θαρραλέα λογική, σφαγιάζοντας 30.000 εχθρούς του κράτους.

Δόξα και τιμή στην Αυγούστα. Mater Nostra."



"Αυτοκρατορικά Χρονικά"​
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
197651578.jpg
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,550 μηνύματα.
73C0B467-C0CF-4AFB-A18E-4F45712EE84E.jpeg
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,873 μηνύματα.
Υπάρχει μια ιδιαίτερη ικανοποίηση όταν γεμίζω το καλάθι με πραγματάκια για τον γατούλη μου.


Σίγουρα ικανοποιούμαι κι οταν ριχνω για πάρτη μου ενα ρολο κοτόπουλο στο καλάθι του σουπερμάρκετ ή όταν επιδράμω με τους Βυζαντινούς Οπλίτες μου στον πλησιέστερο κρεοπώλη για τα αλανιάρικα μαριναρισμένα μπριζολάκια, τα χωριάτικα λουκάνικα που ειναι μεγαλύτερα από το χέρι μου, και τον κιμά που θα μετατραπεί σε μπιφτεκάρες ή παστίτσιο στην Αυτοκρατορική Κουζίνα.

Μα όταν ψωνίζω γι αυτή τη χνουδωτή κρεάτινη μπάλα, με πιάνει το κατοχικό σύνδρομο να έχει τα πάντα, να μη του λείψει τίποτα.

Δεν ξέρω αν το καταλαβαίνει, αλλά τον αγαπάω. Ελάχιστα αγαπάω πάνω σ αυτόν τον κόσμο, κι ο διάδοχος του Βυζαντινού Θρόνου Αρμίνιος ο Α' είναι στην κορυφή τους.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,550 μηνύματα.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,873 μηνύματα.
wolf6.jpg
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι όμορφοι άνθρωποι (μας) κερδίζουν πάντα στις λεπτομέρειες...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
«Θέλω να πω ένα μεγάλο συγγνώμη σε οποίους πλήγωσα στο παρελθόν».
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top