Σκέψεις... III

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν συνειδητοποίησα και κάτι άλλο (απο τα πολλά) που με ενοχλούν και το γράφω επειδή μόλις ανακάλυψα πως έχει και όνομα.
Είναι η τοξική θετικότητα.
Η υπερβολική, αναποτελεσματική και υπεργενικευμένη υιοθέτηση μιας χαρούμενης και αισιόδοξης στάσης απέναντι σε κάθε κατάσταση-με άρνηση, υποτίμηση και απαξίωση της πραγματικής ανθρώπινης συναισθηματικής εμπειρίας.
Παραδείγματα τοξικής θετικότητας :

Μην το σκέφτεσαι, θετική ενέργεια!
Η αποτυχία δεν αποτελεί επιλογή.
όλα καλά θα πάνε στο τέλος.
Μονο θετικες σκεψεις!
Αφου μπορω εγω μπορεις κι εσυ!
Βγαλε τον αρνητισμο απο την ζωη σου!
Δες τη θετικη πλευρα.
Ολα συμβαινουν για καποιο λογο.
Ελα, θα μπορουσε ναναι και χειροτερα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν συνειδητοποίησα και κάτι άλλο (απο τα πολλά) που με ενοχλούν και το γράφω επειδή μόλις ανακάλυψα πως έχει και όνομα.
Είναι η τοξική θετικότητα.

Παραδείγματα τοξικής θετικότητας :

Μην το σκέφτεσαι, θετική ενέργεια!
Η αποτυχία δεν αποτελεί επιλογή.
όλα καλά θα πάνε στο τέλος.
Μονο θετικες σκεψεις!
Αφου μπορω εγω μπορεις κι εσυ!
Βγαλε τον αρνητισμο απο την ζωη σου!
Δες τη θετικη πλευρα.
Ολα συμβαινουν για καποιο λογο.
Ελα, θα μπορουσε ναναι και χειροτερα.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σήμερα περίμενα το ταξι και ήταν ενα παιδί διπλα μου και πιασαμε κουβεντα εγω του μιλουσα αυτος απαντουσε σε διαφορα.
Μονο που γυρισα κανα λεπτο αργοτερα για να καταλαβω πως δεν μιλουσε σε εμενα αλλα στο κινητο.
Να ανοίξει η γη να με καταπιεί αλλα μετά αρχισα να γελάω και αυτος πρεπει να με περασει για τελειως ηλίθια.
bye
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Η θάλασσα ήταν υπέροχη σήμερα... :)
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
“It may look as if the situation is creating the suffering, but ultimately this is not so – your resistance is.” Eckhart Tolle
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
217390396.jpg
 

erestu

Νεοφερμένος

Η erestu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεναριογράφος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Μάλλον τελικά το ένστικτο μου δεν με πρόδωσε ποτέ. :)
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μάλλον τελικά το ένστικτο μου δεν με πρόδωσε ποτέ. :)
ΤΙ εχει γίνει θα μας φάει η αγωνία.



Οκ, οταν φεύγεις απο ένα σπίτι αυτο το «κάτσε βρε που θα βρείς χειρότερα» αρχίζει να μου τη
δίνει.



Με ενοχλούν τόσα πολλά πράγματα που ίσως θα ήταν καλή ιδέα να ξεκινήσω να γράφω για όσα δεν με ενοχλούν. :(
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Ότι δηλώσεις είσαι τελικά, περνάει το παπατζιλίκι αέρα πατέρα. Θέλει ειλικρίνεια αλλά όχι πολλή ειλικρίνεια. Μπόλικη σως για να γλιστράει, κι αμέσως δε σ ενοχλεί κανείς, όλοι σιωπούν από σέβας "το παιδί λιώνει, το παιδί κουράζεται" το παίζεις και λίγο τσαντίλα "πνίγομαι μη με ενοχλείτε τώρα" και γίνεται τελείως πιστευτή η παπάτζα.

Ο πολύς ο κόπος δε φωνάζει όμως, κι αυτό το έμαθα πολύ αργότερα στη ζωή μου. Ο πολύς ο κόπος ο πραγματικός, είναι βουβός. Δεν έχει ανάγκη για διαφήμιση, ή για προκάλυμμα (γιατί τα νευράκια χρησιμοποιούνται και γι αυτό).

Αλλά που να τα πεις και να μη σε περάσουν για χολωμένο μαλάκα. 99 στους 100 αμα μας αφαιρέσεις την πατερίτσα, αυτό που σε κάποιες στιγμές της ζωής μας έσπρωξε λίγο παραπάνω, σήμερα δε θα ήμασταν παρά ένα τίποτα, ή έστω μια υπό του μετρίου "τιποτότητα".

Μέσα σε τόσο θόρυβο, λέω να μείνω βουβός. Έχω πράγματα να κάνω, στόχους να πετύχω. Κι ας πουν ότι θέλουν.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,777 μηνύματα.
:ermm:

ψχγηψχγ.jpg
 

erestu

Νεοφερμένος

Η erestu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεναριογράφος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 105 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι καλύτερα να μη λες πολλά, γιατί οσο περισσότερα λες, τόσο αυξάνεται η πιθανότητα να πεις την μαλάκια που θα σου στοιχίσει.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χτες το βράδυ περπατούσα στο βουνό και ήμουνα έτοιμος να την πέσω εκεί πέρα, ούτε ίχνος από κουνούπια και μια τέλεια θερμοκρασία. Μόνο λογο φιδιών δεν το κανα.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χτες το βράδυ περπατούσα στο βουνό και ήμουνα έτοιμος να την πέσω εκεί πέρα, ούτε ίχνος από κουνούπια και μια τέλεια θερμοκρασία. Μόνο λογο φιδιών δεν το κανα.
Ε και στο στέκι έχει φίδια χρυσέ μου αλλά μια χαρά μπαίνεις.( <3 )
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Αφού στο τέλος έτσι κι αλλιώς θα μετανιώσεις, τουλάχιστον ευχαριστήσου το.
 

erestu

Νεοφερμένος

Η erestu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεναριογράφος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
.

Καλημερούδια :yawn:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι ωραία είναι οταν ξυπνάς απο τις 5 χωρίς λόγο λέω να το καθιερώσω δεν το ήξερα
 

erestu

Νεοφερμένος

Η erestu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεναριογράφος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
1626936236861.jpeg
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top